IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

Reply to this topicStart new topic
> Recunoasterea diplomelor in Spania?!?..
Vizitator_Musafir Ama.
mesaj Feb 14 2009, 06:51 PM
Mesaj #1

Guests

Stie cineva procedura pentru reecunoasterea studiilor?, in cazul in care a-si vrea sa lucrez in Spania, ca Asistent Medical de Medicina Generala..
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_noi si voi.
mesaj Feb 15 2009, 09:33 AM
Mesaj #2

Guests

ti-o vor "reecunoaste" sigur ca oricum lba romana iti e straina laugh.gif

+Quote Post
Vizitator_Recunoastere.
mesaj Feb 15 2009, 09:52 AM
Mesaj #3

Guests

Vreti recunoasterea in Spania a unei calificari dobandite in Romania? acesta e atributul autoritatii competente din regiunea din Spania unde vrei sa pleci, de regula este una precum Ordinul Asistentilor si Moaselor din Romania, la care banuiesc ca esti afiliat(a) in Ro.
Ca sa dobandesti recunoasterea studiilor acolo, ti se va solicita sa depui un dosar la acea Autoritate Competenta, care iti va acorda apoi, pe baza analizei lui, dreptul de practica in tara/regiunea/provincia respectiva. Dosarul contine si referinte din tara de origine (adica Romania, in cazul tau),cum ar fi diploma, in original si/sau copie apostilata cu stampila de la Haga, (adica autentificata in acest sens de un notar public), copii dupa cartea de munca (cred ca si acestea certificate), care sa ateste vechimea in munca in profesia respectiva (o calificare sau o suma de calificari ofera acces la una sau mai multe ocupatii/profesii) si, din cate am auzit, ceva adeverinte de la Ministerul Sanatatii si de la Ordinul Asistentilor Medicali si Moaselor din Romania.
Daca imi zici regiunea din Spania unde vrei sa depui dosarul de recunoastere, pot sa iti caut autoritatea competenta din domeniul tau, de acolo (Spania este un stat federal si, spre deosebire de Romania, procesele administrative se desfasoara preponderent in capitala regiunii respective, mai putin la Madrid, capitala Spaniei).

+Quote Post
Vizitator_alex.
mesaj Jul 20 2009, 05:13 PM
Mesaj #4

Guests

Citeaza (Recunoastere @ Feb 15 2009, 09:52 AM) *
Vreti recunoasterea in Spania a unei calificari dobandite in Romania? acesta e atributul autoritatii competente din regiunea din Spania unde vrei sa pleci, de regula este una precum Ordinul Asistentilor si Moaselor din Romania, la care banuiesc ca esti afiliat(a) in Ro.
Ca sa dobandesti recunoasterea studiilor acolo, ti se va solicita sa depui un dosar la acea Autoritate Competenta, care iti va acorda apoi, pe baza analizei lui, dreptul de practica in tara/regiunea/provincia respectiva. Dosarul contine si referinte din tara de origine (adica Romania, in cazul tau),cum ar fi diploma, in original si/sau copie apostilata cu stampila de la Haga, (adica autentificata in acest sens de un notar public), copii dupa cartea de munca (cred ca si acestea certificate), care sa ateste vechimea in munca in profesia respectiva (o calificare sau o suma de calificari ofera acces la una sau mai multe ocupatii/profesii) si, din cate am auzit, ceva adeverinte de la Ministerul Sanatatii si de la Ordinul Asistentilor Medicali si Moaselor din Romania.
Daca imi zici regiunea din Spania unde vrei sa depui dosarul de recunoastere, pot sa iti caut autoritatea competenta din domeniul tau, de acolo (Spania este un stat federal si, spre deosebire de Romania, procesele administrative se desfasoara preponderent in capitala regiunii respective, mai putin la Madrid, capitala Spaniei).

+Quote Post
Vizitator_alex.andru.
mesaj Jan 15 2010, 07:02 PM
Mesaj #5

Guests

Dumnezeule, indivizii acestia ingrozitor de tineri, care au in cap fumuri de castig, pe cat posibil fara munca, nu stiu nici sa scrie corect gramatical si romaneste...!!! Si vor sa „se exprime” in afara granitelor, de parca aici au terminat tot ce aveau de facut... Iar, cand ajung acolo, li se pare ca au picat in iad, pentru ca se munceste in stil diavolesc pentru banii castigati si nu stiu cum sa fuga inapoi mancand pamantul, sau...se apuca de alte „joburi”. Nici acolo nu umbla cainii cu covrigii in coada, „papuse”, nu ti-a spus nimeni asta? A dracului gramatica asta...! Pe cati bani v-ati cumoparat diplomele? Aveti grija, pentru ca dincolo de granite, ilustrele „asistente” din Romani©a, nu fac fata profesional, nici ca infirmiere... La cat de „erudite” sunteti, habar n-aveti pe ce lume traiti si nici in ce va bagati si ne faceti dracului de cacao pe toti romanii... Pe cand, altii, se chinuie sa schimbe imaginea romanilor. Se vede clar ca avalansa de...nestiinta (sa numim generic asa!), care a cotropit Romania dupa marea aglomeratie din '89, pune la pamanat pe zice trece vointa, bunele-intentii, inteligenta si bagajele de cunostinte pe care unii au muncit din greu sa le obtina... Stiu ca suna à la Gogu-demagogu', dar...ce ne facem? HERE is the problem! Si, pana una-alta, desi e frustrant, se pare ca... noi-ceilalti avem o problema mare, in asa fel incat, cred ca nu suntem suficient de...multi si nici nu ne ajunge viata asta ca s-o eliminam...

+Quote Post
Vizitator_Vizitator_bogdan..
mesaj Feb 6 2010, 03:24 PM
Mesaj #6

Guests

Esti fenomenal....ai pus punctul pe i......sunt un asistent medical ce am lucrat in Romanica 15 ani si acum sunt stabilit si lucrez eu si sotia care e si ea asistenta medicala in Germana....deci cam de 4 ani lucram asistenti in Germania......restul nu mai conteaza....dar te rog insistent uite-te pe ceva ce te v-a ingrozi la propriu....un forum de discutie pe care l-am deschis si unde isi exprima pareri oameni din Romanica( unii asistenti medicali)......te ingrozesti de cata prostie, analfabetism, aroganta si vise supide si puerile vei vedea..
cauta deci pe " Desteptarea de bacau" la rubrica cele mai comentate stiri si anume: Uniunea Europeana nu mai recunoaste diplomele de asistenti medicali din Romania" ....sau ceva de genul e titlul......eu scriu acolo sub numele de Bogdan.....sa vezi cum ne considera pe noi cei de afara unii parveniti si unele scursuri sociale comuniste,....te ingrozesti.....si aia sunt cetateni Europeni.....
Numai bine.....ma bucur ca am cunoscut inca un Roman care iubeste adevarul!!!

+Quote Post
Vizitator_dana.
mesaj Jul 6 2011, 06:28 PM
Mesaj #7

Guests

asistenti medicali in spania angry.gif
dar multi nici nu stiu sa vorbeasca limba romana si cand ajung in afara granitelor sunt sub orice critica. Este o rusine deoarece recunoasterea certificatului de asistent medical in SPANIA necesita in unele cazuri sustinerea unor examene unde pot sa spun ca a fost si cazul meu si am intalnit fete care sunt asistente medicale venite din ROMANIA si nu au habar sa vb limba spaniola si se prezinta la examene unde practic nici nu au ce cauta:nu intelegeau intrebarile si ce mai ,nu stiu sa citeasca in limba spaniola credeti ca e posibila treaba asta _sa te prezinti la un examen si sa nu stii sa citesti?da ce vreti fetelor ca doar am fost acolo .traiti in alta tara cu alta cultura mult diferita de a noastra si aveti pretentia sa va recunosca certificatele de asistent medical cand voi pauza pauza pauza con el idioma .

+Quote Post
Vizitator_Vizitator_cristina..
mesaj Aug 21 2011, 10:16 AM
Mesaj #8

Guests

Du-te nene la nebuni si lasa-ne....toti ....ii isi dau cu parerea ...pai daca u nu esti in stare sa faci fata la un job in strainatate, asta nu inseamna k si noi suntem la fel...stai in banca ta ca stai bn

+Quote Post
Vizitator_Vizitator_cristina..
mesaj Aug 21 2011, 10:19 AM
Mesaj #9

Guests

MESAJUL DE MAI DEVREME ERA PT ALEX.ANDRU

+Quote Post
Vizitator_Magda.
mesaj Sep 27 2014, 11:38 AM
Mesaj #10

Guests

Citeaza (dana @ Jul 6 2011, 06:28 PM) *
asistenti medicali in spania angry.gif
dar multi nici nu stiu sa vorbeasca limba romana si cand ajung in afara granitelor sunt sub orice critica. Este o rusine deoarece recunoasterea certificatului de asistent medical in SPANIA necesita in unele cazuri sustinerea unor examene unde pot sa spun ca a fost si cazul meu si am intalnit fete care sunt asistente medicale venite din ROMANIA si nu au habar sa vb limba spaniola si se prezinta la examene unde practic nici nu au ce cauta:nu intelegeau intrebarile si ce mai ,nu stiu sa citeasca in limba spaniola credeti ca e posibila treaba asta _sa te prezinti la un examen si sa nu stii sa citesti?da ce vreti fetelor ca doar am fost acolo .traiti in alta tara cu alta cultura mult diferita de a noastra si aveti pretentia sa va recunosca certificatele de asistent medical cand voi pauza pauza pauza con el idioma .

Salut! ma intereseaza si pe mine exmenul din Spania.Ai putea sa imi dai detalii?trebuie sa sustin acest examen pe 30oct.2014 .Multumesc anticipat.Ma poti contacta pe meil? hedesmagda@yahoo.com

+Quote Post
Vizitator_Vizitator_Gabi..
mesaj Jun 25 2015, 04:03 PM
Mesaj #11

Guests

sunteti niște oamenii de nimic, dragilor, vi s-a cerut doar un sfat. Știți doar sa jigniți, nu sunteți capabili sa încurajați pe cineva. Tipic românesc.

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 21st August 2019 - 10:10 AM