IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

4 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> De ce programatorii sa nu plateasca impozit si restul salariatilor sa plateasca?
Vizitator_Vizitator_dan..
mesaj Jun 1 2010, 04:12 PM
Mesaj #1

Guests

Deci eu chiar nu inteleg.. ce-s alea argumente ca programatorii sunt mai speciali? dar profesorii, inginerii, muncitorii ce sunt? ce e cu argumentul ca daca ar plati impozit firmele angajatoare s-ar speria si ar fugi din Romania? Daca Renault ar spune ca daca angajatii din industria auto nu-s scutiti de impozit pleaca din Romania cat de serioasa ar fi? Atunci cat de serioasa e discutia asta ca daca lucrurile ar fi corecte si echitabile si toti angajatii ar fi tratati egal atunci ar fi foarte nasol.. sa nu mai vorbim ca pe aceeasi pozitie la aceeasi firma sunt angajati cu diploma de cibernetica sau diploma de contabilitate.. ambii tin firma in Romania prin ceea ce fac dar unul plateste impozit si altul nu?! asta este constitutional? Cite din Constitutia Romaniei:

ARTICOLUL 16
(1) Cetăţenii sunt egali în faţa legii şi a autorităţilor publice, fără privilegii şi fără discriminări.

Aceasi slujba, aceeasi munca unul plateste impozit altul nu. unde se respecta 'fara privilegii si fara discriminari'?
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_ginel.
mesaj Jun 15 2010, 03:54 PM
Mesaj #2

Guests

Sunt programator si sunt de acord cu tine. Plus ca legea aia duce la discriminarea pe piata muncii a celor care nu au terminat facultatea care trebuie in lege. Plus discrimineaza firmele care sunt mici si nu-mi pot permite sa faca hartiile pentru legea aia.

+Quote Post
srelu
mesaj Jun 15 2010, 04:49 PM
Mesaj #3

Nou venit
*

Grup: Membri
Postari: 6
Inscris: 12-March 10
Utilizatorul numarul: 19 069

1. Legea a fost facuta pentru a tine programatorii in tara si a dezvolta industria nationala de IT, industrie extrem de profitabila.

2. Nu cred ca un programator fara studii superioare in IT sau discipline inrudite ar trebui numit programator. Chiar daca poate scrie programe nepretentioase. Ma indoiesc ca pe ei vrea guvernul sa-i tina in tara. Un programator cu studii superioare a invatat lucruri despre care tu nici macar nu stii ca exista. Imi explici si mie ce este un automat "push-down" ? Poti face un program pentru evaluarea expresiilor aritmetice si logice folosind scrierea poloneza ?

3. O firma mica nu-si permite sa faca formele pentru scutirea de impozit ? Dar ce-i opreste ? Lenea ? Nu trebuie decat sa faca niste calcule si sa semneze pentru ele. Daca firma "nu isi permite", cauta alta care isi permite. Dar probabil explicatia este alta, valoarea muncii programatorului nu se ridica la cei 10.000 USD ceruti de lege.

4. Constitutia garanteaza egalitatea tuturor cetatenilor doar "in fata autoritatilor si a legii".
Mai garanteaza si egalitatea "fara deosebire de rasa, de nationalitate, de origine etnica, de limba, de religie, de sex, de opinie, de apartenentă politica, de avere sau de origine sociala".
Atat. In rest, toate discriminarile sunt legale.

La locul de munca nu exista egalitate, se practica o discriminare legala bazata pe studii, vechime, competenta, importanta, sau orice alte criterii mai mult sau mai putin obiective pe care patronatul le poate impune.

Ia asculta, nu te duci sa te angajezi medic la spital ? Daca iti refuza angajarea pe motiv ca nu ai absolvit o facultate de medicina, da-i in judecata pentru discriminare.
Ma rog, eu unul nu stiu de nici o lege care sa interzica discriminarea pe criterii de studii, dar daca tu stii altfel, nu mai sta, spitalele duc lipsa de personal.

+Quote Post
Vizitator_UnCapsunarCanadian.
mesaj Jun 15 2010, 06:07 PM
Mesaj #4

Guests

prin Canada se foloseste o expresie in aceste situatii: "they vote with their feet" (vezi si http://www.votewithyourfeet.com/philosophy.html ) si s-ar traduce prin faptul ca unii s-au saturat si si-au luat lumea in cap. Se intampla si pe la altii nu numai in Romania. Meseria de programator e, probabil, cea mai usor transerabila meserie dintr-o tara in alta si muti programatori nu numai romani au profitat si au plecat spre meleaguri mai ospitaliere. Probabil ca guvernul Romaniei a sesizat aceasta tendinta si a incercat sa faca ceva.

numai bine
UnCapsunarCanadian care a votat cu picioarele...

+Quote Post
tzurlogen
mesaj Jun 15 2010, 06:22 PM
Mesaj #5

Membru veteran

Postari: 609
Inscris: 20-November 09
De la: Rock'n Roll Hall of Fame
Utilizatorul numarul: 16 532

Citeaza (UnCapsunarCanadian @ Jun 15 2010, 06:07 PM) *
prin Canada se foloseste o expresie in aceste situatii: "they vote with their feet" (vezi si http://www.votewithyourfeet.com/philosophy.html ) si s-ar traduce prin faptul ca unii s-au saturat si si-au luat lumea in cap. Se intampla si pe la altii nu numai in Romania. Meseria de programator e, probabil, cea mai usor transerabila meserie dintr-o tara in alta si muti programatori nu numai romani au profitat si au plecat spre meleaguri mai ospitaliere. Probabil ca guvernul Romaniei a sesizat aceasta tendinta si a incercat sa faca ceva.

numai bine

se vede...
cand o sa inveti sa pui virgule, o sa te apuci(sigur) de programare!
sa traiesti!
PS: nu ma lua in seama, ia-ma in gura!
poti sa crezi ca sunt bugetar...

--------------------
Vi veri veniversum vivus vici

+Quote Post
Vizitator_UnCapsunarCanadian.
mesaj Jun 15 2010, 06:50 PM
Mesaj #6

Guests

Citeaza (tzurlogen @ Jun 15 2010, 06:22 PM) *
se vede...
cand o sa inveti sa pui virgule, o sa te apuci(sigur) de programare!
sa traiesti!
PS: nu ma lua in seama, ia-ma in gura!
poti sa crezi ca sunt bugetar...

din (ne)fericire nu am nevoie sa stiu unde se pun virgulele... mai ales ca in programare, cu exceptia enumerarii, nu stiu sa se foloseasca virgulele, dar poate tu ca programator le folosesti mai mult... in fine daca ma crezi sau nu ca sunt programator e problema ta... faptul ca esti sau nu bugetar nu are de asemenea nici o relevanta... am fost si eu bugetar, dar n-am taiat frunza la caini..

numai bine
UnCapsunarCanadian

+Quote Post
tzurlogen
mesaj Jun 15 2010, 06:57 PM
Mesaj #7

Membru veteran

Postari: 609
Inscris: 20-November 09
De la: Rock'n Roll Hall of Fame
Utilizatorul numarul: 16 532

Citeaza (UnCapsunarCanadian @ Jun 15 2010, 06:50 PM) *
din (ne)fericire nu am nevoie sa stiu unde se pun virgulele... mai ales ca in programare, cu exceptia enumerarii, nu stiu sa se foloseasca virgulele, dar poate tu ca programator le folosesti mai mult... in fine daca ma crezi sau nu ca sunt programator e problema ta... faptul ca esti sau nu bugetar nu are de asemenea nici o relevanta... am fost si eu bugetar, dar n-am taiat frunza la caini..

numai bine
UnCapsunarCanadian

sa traiesti!
in mare ai dreptate, numai ca, in limba Romana, ca sa ne putem intelege , mai punem si virgule.
nu sunt eu rautacios, asa se obisnuieste.
asta ca sa arati intr-adevar ca respecti interlocutorul.
in rest, ajung sa-mi para rau ca nu am fost bugetar...

Aceasta postare a fost editata de tzurlogen: Jun 15 2010, 07:14 PM

--------------------
Vi veri veniversum vivus vici

+Quote Post
srelu
mesaj Jun 16 2010, 12:25 AM
Mesaj #8

Nou venit
*

Postari: 6
Inscris: 12-March 10
Utilizatorul numarul: 19 069

Citeaza (UnCapsunarCanadian @ Jun 15 2010, 06:07 PM) *

numai bine

Exista un album al unei cantarete canadience, Holly McNarland, cu un titlu sugestiv, "Home Is Where My Feet Are".

Link:
http://en.wikipedia.org/wiki/Holly_McNarland

Semneaza: Alt canadian

Aceasta postare a fost editata de srelu: Jun 16 2010, 12:26 AM

+Quote Post
Vizitator_din_Canada_ajuns_ACASA.
mesaj Jun 16 2010, 04:25 AM
Mesaj #9

Guests

plin de canadieni pe aici laugh.gif

+Quote Post
Vizitator_EDM.
mesaj Jun 16 2010, 05:31 AM
Mesaj #10

Guests

Salut,
Sa va spun cum sta treaba. Eu sunt programator de profesie, curent angajat ca project manager si beneficiez de scutirea de impozit. Va spun ca industria IT in Romania este singura care merge si merge chiar f. bine. Ca si multi din breasla am vrut sa emigrez in tari mai civilizate, unde eram mai bine platit, etc. Insa am ajuns sa am aici un net de 7000 lei pe luna, raportul dintre salariu si cheltuieli in Romania fiind mult mai bun ca in alte tari, drept urmare sunt tot aici. Un net de 7000 inseamna un brut de 8500 cu scutirea de impozit, fara scutire ajungea undeva la 10000 - suma pe care majoritatea firmelor de IT din Romania nu vor sa le platesca, drept urmare ca sa raman cu 7000, trebuia sa fii luat partial la negru - adica un brut mic, adica desi aveam bani de credit nu puteam sa iau o amarata de locuinta pentru ca nu dadea nimeni credit la brutul meu - drept urmare nu mai eram aici (nu ma duceam in Canada :P)
Scutirea de impozit este ceea ce m-a tinut in Romania - avantajul meu. Scutirea de impozit mi-a permis intrarea in legalitate cu salariul, drept urmarea platesc o suma destul de mare pentru somaj si sanatate, suma care nu as fi platit-o daca aveam salariul la negru - avantajul celor care sunt someri sau cei ce "frecventeaza" spitalele publice.
Mi se pare o chestie normala de stimulare a unei industrii cu potential mare, atata timp cat toata economia are de castigat. Daca Mitica cu un salariu de 1500 net pe luna se plange de impozit (aprox 260 lei/luna la un brut de 2200) eu platesc acum 900 lei pe luna la CAS 460 la asigurari de sanatate si 50 la somaj - daca nu am fi noi spitalele nu mai aveau nici pereti, nu ca ar avea acum multe.
It's a win-win situation.

+Quote Post
Vizitator_Phane.
mesaj Jun 16 2010, 07:52 AM
Mesaj #11

Guests

Majoritatea programatorilor si oamenilor de IT isi negociaza salariul net, nu brut. Asa incat scutirea de impozit este acordata de fapt firmelor de IT (de fapt scutirea de impozit se acorda daca firmele care angajeaza programatori indeplinesc anumite conditii, nu se acorda oricarui programator).

De ce firmelor de IT? Pentru ca mobilitatea acestor firme e foarte mare, asa cum s-a mai spus. Nu trebuie sa ia fabrica s-o care in spate. Sunt posibile tot felul de miscari, de la deschiderea unei sucursale in alta tara cu fiscalitate mai mica, unde sa "mute" in scripte angajatii, pana la plata angajatilor prin "metode alternative": PFA, drepturi de autor etc.

+Quote Post
Vizitator_Vizitator_bogdan..
mesaj Nov 17 2011, 09:52 AM
Mesaj #12

Guests

imi pare rau ca postez intr-un subiect cam vechi, insa sunt intereat de aceasta lege.
se spune ca programatorii nu platesc impozit, dar nu se indica niciun articol articol de lege sau macar numarul legii respective. Este cumva vorba despre codul fiscal ? va rog sa indicati numarul de lege.
nu voi intra in polemica despre daca este sau nu discriminare , dar as dori totusi un raspuns de la cine stie care este aceasta lege. Multumesc !

+Quote Post
Ana Armanca Arde...
mesaj Nov 17 2011, 05:49 PM
Mesaj #13

Membru veteran

Postari: 755
Inscris: 1-April 11
Utilizatorul numarul: 26 822

Citeaza (Vizitator_dan. @ Jun 1 2010, 04:12 PM) *
Deci eu chiar nu inteleg.. ce-s alea argumente ca programatorii sunt mai speciali? dar profesorii, inginerii, muncitorii ce sunt? ce e cu argumentul ca daca ar plati impozit firmele angajatoare s-ar speria si ar fugi din Romania? Daca Renault ar spune ca daca angajatii din industria auto nu-s scutiti de impozit pleaca din Romania cat de serioasa ar fi? Atunci cat de serioasa e discutia asta ca daca lucrurile ar fi corecte si echitabile si toti angajatii ar fi tratati egal atunci ar fi foarte nasol.. sa nu mai vorbim ca pe aceeasi pozitie la aceeasi firma sunt angajati cu diploma de cibernetica sau diploma de contabilitate.. ambii tin firma in Romania prin ceea ce fac dar unul plateste impozit si altul nu?! asta este constitutional? Cite din Constitutia Romaniei:

ARTICOLUL 16
(1) Cetăţenii sunt egali în faţa legii şi a autorităţilor publice, fără privilegii şi fără discriminări.

Aceasi slujba, aceeasi munca unul plateste impozit altul nu. unde se respecta 'fara privilegii si fara discriminari'?

Numai programatorii din societăţile care dezvoltă produse software proprii sunt scutiţi de plata impozitului. Deci nu programatorii sunt mai speciali, activitatea firmei contează. Statul are dreptul să acorde facilităţi pe anumite domenii.

+Quote Post
Vizitator_Altu.
mesaj Nov 17 2011, 07:32 PM
Mesaj #14

Guests

Citeaza (Ana Armanca Ardeleanu @ Nov 17 2011, 05:49 PM) *
Numai programatorii din societăţile care dezvoltă produse software proprii sunt scutiţi de plata impozitului. Deci nu programatorii sunt mai speciali, activitatea firmei contează. Statul are dreptul să acorde facilităţi pe anumite domenii.

Statul are tot dreptul sa acorde ce vrea el, dar de ce? Discutam despre cota unica, sisteme unitare de salarizare si impozitare, samd. si de fapt se dau facilitati pe ochi frumosi.

Nu sunt impotriva ideii de a tine programatorii in tara, dar, atunci cand scutesti o grupa de populatie de impozit, de fapt pui impozite mai mari pe altii. Si aici ma gandesc la domeniul in care activez si unde, daca le-as spune clientilor ca de fapt din ceea ce-mi platesc ei se duce in proportie de 43% in impozite la stat s-ar gandi imediat sa ne plateasca la negru. Ceea ce inseamna ca nu vor mai fi impozite la stat, noi vom fi evazionisti, clientii si ei trebuie sa faca bani la negru si se duce draku' bugetul de stat. Si totul se inchide in vaicareala "ne fug creierele".
E chiar asa? Sau e asa:

http://www.facebook.com/photo.php?fbid=462...e=1&theater

Asa ca eu, in calitate de cetatean responsabil, care vreau sa fiu corect, nu le spun clientilor asa ceva. Si atunci vine problema programatorilor: ei de ce sa nu plateasca impozite? Ca pleaca in alte tari? Pai e clar ca ei programeaza in mare parte pentru firme straine care vin pe urma si ne vand acele softuri la preturi bune pentru SUA sau UE top 15 tari. Si noi platim, ca n-avem incotro.

+Quote Post
Vizitator_ScutitulDeScutire.
mesaj Nov 17 2011, 08:37 PM
Mesaj #15

Guests

Salutare tuturor,

1) Daca un absolvent al uneia dintre facultatile prevazute de lege dezvolta o aplicatie software pentru firma la care este angajat pe unul din posturile prevazute de lege (de exemplu pogramator) iar firma nu are ca obiect de activitate dezvoltarea de software, mai poate beneficia de scutire?

2) De exemplu, daca am absovit una din facultatile de pe lista prevazuta in lege, lucrez ca programator in cadrul unui lant hotelier si le realizez un sistem de ERP, pot beneficia de scutire?

3) Exista vreo posibilitate de a demonstra faptul ca eu creez software de o valoare cel putin egala cu 10000 USD astfel incat sa fie indeplinita si conditia prevazuta in lege ("angajatorul a realizat in anul fiscal precedent si a inregistrat distinct in balantele analitice, ca urmare a activitatii de creare de programe pentru calculator destinate comercializarii pe baza de contract, un venit anual de cel putin echivalentul in lei a 10.000 dolari S.U.A. (calculat la cursul de schimb valutar mediu lunar comunicat de Banca Nationala a Romaniei, aferent fiecarei luni in care s-a inregistrat venitul) pentru fiecare angajat care beneficiaza de scutirea de impozit pe venit.")?

4) Daca da, ce acte sunt necesare?

5) Este cineva in situatia descrisa mai sus?

Multumesc,
Numai bine!

+Quote Post
Vizitator_tractoristu´softwerist..
mesaj Nov 17 2011, 09:48 PM
Mesaj #16

Guests

am tras o ochiada p´acile´, bah, o alta aripioara a clasei "muncitoare" este favorizata fiscal in detrimentul celorlalte profesii falfaitoare ce "transpira" in campul cu flori al muncii, nah, in piata muncii autohtone, ca s-o zic si eu cool, bah.
multi dasteptzi p´acia, brava voua , ba chiar si un cetatean "onest sir esponsabil" care-l vede pe draku numai c-un ochi, pen´ca nu-i suficient de curios sa-l priveasca pe draku-n fata cu ambi ochi, phai daca l-ar privi asaaaa...nu si-ar mai primi sporurile,stimulentele de la "zeus", zi-i colea lu´tractoristu´softweristu ca nu-i asa...a? remuneratie mica dupa bujetu´statului , intra-n criza de lichiditati economicu´conjugal, asa-i hahahhaha...
pai bine d´ne, o idee d´aia capitalista, de piata libera, cerere-oferta IT, nu prea va bate si strabate neurocircouitele uc-lor, mai dasteptilor!?
ziceti ca sunteti creatori de softwer, da? cati dintre voi si-au inregistrat la osim creatiile softwer, cati dintre voi au o tidula d´aia cu ro pantent nrXxxx?...niminea? bah! dezastru n-avem oferta pe piata IT, ati ramas la mana angajatorilor bah, voi nu sunteti in stare sa va creati o breasla-n bransa pe care o practicati, n-aveti reprezentanti in piata sunteti vai de voi, nici macar un pf n-aveti, asa-i?
mai ganditi-va, destepti sunteti, o leaca de inteligenta va lipseste, cum o s-o prindeti din zbor, nu muste tzetze don´ne, despre inteligenta agramam eu aici, o s-o puneti de-o mamaliga strasnica din care o sa confectionati tot atat boulzuri IT incat o s-ajunga la toanta lumea truditoare prin softweru´ din roumania.
hai, la treaba, organizati-va, creati oferta asigurata dtpdv int-ext., introduceti-o in piata IT, client? cu duiumul, gloata mare, d-aia din top 15, d´aia de ne povestea cetateanul onest si onorabil ca vine sa le vanda softwer, buey, la-nceput,new entry in piata bre, sa nu va caliciti, ca doar n-oti vre´si voi sa va-mbogatiti peste noapte,- ca do´n jiji- afisati si voi neste preturi dompingoase, poate-i rariti pe jndienii aia zbanghii din piata IT..hahahaha..hai vorva multa saracia softweristilor. succes!

+Quote Post
Vizitator_softistu'.
mesaj Nov 18 2011, 08:26 AM
Mesaj #17

Guests

Citeaza (Altu @ Nov 17 2011, 07:32 PM) *
Nu sunt impotriva ideii de a tine programatorii in tara, dar, atunci cand scutesti o grupa de populatie de impozit, de fapt pui impozite mai mari pe altii. Si aici ma gandesc la domeniul in care activez si unde, daca le-as spune clientilor ca de fapt din ceea ce-mi platesc ei se duce in proportie de 43% in impozite la stat s-ar gandi imediat sa ne plateasca la negru. Ceea ce inseamna ca nu vor mai fi impozite la stat, noi vom fi evazionisti, clientii si ei trebuie sa faca bani la negru si se duce draku' bugetul de stat. Si totul se inchide in vaicareala "ne fug creierele".

Stai calm, tu nu platesti impozite mai mari doar ptr. ca-s scutiti programatorii. O economie, intr-o tara oarecare - nu numai in Romania, se bazeaza din pacate pe ce produce tara respectiva si, daca exporta cu atat mai bine. Intregi domenii de activitate, cum ar fi sanatatea, turismul, comertul retail, avocatii, notarii s.a.m.d. traiesc de pe urma a ce castiga oamenii din industrie, agricultura s.a.m.d.
Daca acestia din urma o duc bine si isi permit tratamente medicale decente, vacante, cumparaturi saptamanal, sau serviciile avocatilor sau notarilor, atunci si ceilalti o duc bine.

Nu stiu in ce lucrezi tu, dar daca nu esti in agricultura (care beneficiaza de subventii), o industrie oarecare sau minerit (care si ele beneficiaza de facilitati) atunci tu traiesti din ce produc cei care lucreaza in aceste domenii. NU vreau sa spun ca nu iti meriti salariul, departe de mine asemenea gand, dar intelege ca daca aia nu sunt nici tu nu esti.

In spectrul profesiilor din Romania, programatorii au o calitate speciala: termina scoala relativ pregatiti. Invatamantul nostru e atat de infect incat, vorba lui Creanga, "la scoala te duci bou si te intorci vaca". Cei mai multi absolventi de scoli, fie ele facultati, postliceale, profesionale, etc. trec prin scoala ca gasca prin apa. Firmele care au cat de cat activitate de productie trebuie sa faca "training-uri" intense cu ei ca sa ii destepte cat de cat si dupa aia practic angajatii sunt dependenti de firma care i-a angajat.
In cazul programatorilor, din cauze variate pe care nu le explic ca deja ma lungesc, absolventii au cat de cat o pregatire pe care o pot folosi in avantajul lor. De aici si mobilitatea lor mai mare.

Citeaza
Asa ca eu, in calitate de cetatean responsabil, care vreau sa fiu corect, nu le spun clientilor asa ceva. Si atunci vine problema programatorilor: ei de ce sa nu plateasca impozite? Ca pleaca in alte tari? Pai e clar ca ei programeaza in mare parte pentru firme straine care vin pe urma si ne vand acele softuri la preturi bune pentru SUA sau UE top 15 tari. Si noi platim, ca n-avem incotro.

Un alt motiv pentru care programatorii nu platesc impozit e ca sunt relativ putini dar plusvaloarea muncii lor e mare. Firmele de software fac un profit frumusel (pentru care platesc impozit) cu foarte putini oameni (comparativ cu o fabrica misunand de personal). Castigurile statului de pe urma impozitului programatorilor ar fi mai mici (tinand seama ca industria s-ar contracta) decat cele de pe urma profiturilor firmelor.

Un alt motiv e ca in software se pot infiinta relativ usor branduri noi romanesti, comparativ cu alte domenii industriale (intreaga industrie e Romaniei, cate e ea, e formata din filiale de multinationale). Asa macar tinem steagul sus si noi cu un Bitdefender de exemplu. Si lista poate continua...

La final, 3 precizari:
1. Statul nu pierde niciodata. Sa nu iti inchipui ca guvernantii nostri au ales solutia de a primi mai putini bani la buget. Ideea cu scutirea de impozit a aparut pe vremea cand emigratia in randul programatorilor era asa de mare incat facultatile erau in pericol sa se inchida (chiar si acum e criza mare de personal didactic la facultatile de informatica si calculatoare). Nu stiu ce alt domeniu de activitate a mai trecut prin asa ceva in Romania.

2. Daca tu iti inchipui ca un programator baga pur si simplu in buzunar aia 16% esti un mare naiv ca sa ma exprim eufemistic. In firma in care lucrez, de exemplu, absolventii de facultati din afara listei de scutiri au venitul net doar cu putin mai mic decat mine. Salariul brut a fost negociat astfel incat sa nu existe nemultumiri intre colegi, indiferent de facultatea absolvita. Firma baga in buzunar grosul scutirilor, pentru ca ea negociaza salariile cu mana forte.

3. Daca tot observi ca iarba e mai verde in gradina vecinului si astepti cu nerabdare sa-i moara capra, mai mult pierzi decat castigi. Si daca m-ar impozita pe mine cu 100% tu n-o sa vezi un sfant in plus, crede-ma. Mai bine te-ai lupta cu statul ca sa platesi TU impozite mai mici, sa poti deduce tot felul de achizitii s.a.m.d.

+Quote Post
Ana Armanca Arde...
mesaj Nov 18 2011, 09:26 AM
Mesaj #18

Membru veteran

Postari: 755
Inscris: 1-April 11
Utilizatorul numarul: 26 822

Citeaza (Altu @ Nov 17 2011, 07:32 PM) *
1.Statul are tot dreptul sa acorde ce vrea el, dar de ce? Discutam despre cota unica, sisteme unitare de salarizare si impozitare, samd. si de fapt se dau facilitati pe ochi frumosi.

2.Nu sunt impotriva ideii de a tine programatorii in tara, dar, atunci cand scutesti o grupa de populatie de impozit, de fapt pui impozite mai mari pe altii. Si aici ma gandesc la domeniul in care activez si unde, daca le-as spune clientilor ca de fapt din ceea ce-mi platesc ei se duce in proportie de 43% in impozite la stat s-ar gandi imediat sa ne plateasca la negru. Ceea ce inseamna ca nu vor mai fi impozite la stat, noi vom fi evazionisti, clientii si ei trebuie sa faca bani la negru si se duce draku' bugetul de stat. Si totul se inchide in vaicareala "ne fug creierele".
E chiar asa? Sau e asa:

http://www.facebook.com/photo.php?fbid=462...e=1&theater

3.Asa ca eu, in calitate de cetatean responsabil, care vreau sa fiu corect, nu le spun clientilor asa ceva. Si atunci vine problema programatorilor: ei de ce sa nu plateasca impozite?
4.Ca pleaca in alte tari? Pai e clar ca ei programeaza in mare parte pentru firme straine care vin pe urma si ne vand acele softuri la preturi bune pentru SUA sau UE top 15 tari. Si noi platim, ca n-avem incotro.

1. Aşa sunt ajutate unele zone declarate zone defavorizate, de exemplu. Prin facilităţi fiscale sunt atraşi acolo investitori. Este o lege a pieţei, investitorul merge acolo unde are mai multe facilităţi.
2. Numai programatorii din societăţile care dezvoltă produse software proprii şi le vând sunt scutiţi de plata impozitului. Deci nu programatorii sunt mai speciali, activitatea firmei contează.
3. Firmele străine la care presupun că te referi Oracle, SAP, sunt doar filiale ale firmelor mamă din USA, Germania. Ele nu fac produse soft, implementează şi fac doar adaptări, localizări, dezvoltări după cerinţele clientului. Asta nu înseamnă că dezvoltă produse software proprii.
Deci facilitatea este, cred eu, tocmai ca să avem propria producţie soft.
4. În profesia aceasta nu e nevoie să pleci în alte ţări ca să lucrezi pentru alte ţări. Poţi administra o bază de date de la distanţă, poţi fi consultant economic, financiar, de la mii de km. Important este ce şi cât ştii să faci.
5. Nu se acorda facilitati celor care dezvoltă integral sau parţial programe pentru firme straine, deoarece nu sunt produse proprii şi nu le vând. Similar la societăţile care dezvoltă programe pentru folosinţă proprie.

Aceasta postare a fost editata de Ana Armanca Ardeleanu: Nov 18 2011, 09:28 AM

+Quote Post
Vizitator_Lucifer.
mesaj Dec 22 2011, 02:30 PM
Mesaj #19

Guests

Aceasta facilitate s-a dorit la un moment dat sa fie eliminata de catre guvern. A fost efectuat un studiu, in care s-a implicat d-l Varujan Pambuccian (caruia ii multumesc pe aceasta cale), si care a vizat toate firmele mari producatoare de software, si in urma acestui studiu s-a efectuat o analiza SWOT si s-a constatat ca statul nu castiga de pe urma introducerii impozitului respectiv. Dimpotriva - firmele ar fi redus numarul de locuri de munca pentru a mentine salariile respective. Si ar fi fost pacat, pentru ca acest sector chiar merge bine.
Acest lucru ar fi fost in defavoarea statului, deoarece in afara de impozit, pentru acesti salariati se platesc integral contributii consistente la sanatate, pensii si somaj.
Acesti salariati, mai departe, cheltuie tot in Romania - si cheltuie mai mult decat cei care au salarii de 1500 de lei, sa zicem.
Vorbesc in cunostinta de cauza. Multa bafta tuturor!

+Quote Post
Vizitator_Altu.
mesaj Dec 23 2011, 01:24 PM
Mesaj #20

Guests

Citeaza (Lucifer @ Dec 22 2011, 02:30 PM) *
Aceasta facilitate s-a dorit la un moment dat sa fie eliminata de catre guvern. A fost efectuat un studiu, in care s-a implicat d-l Varujan Pambuccian (caruia ii multumesc pe aceasta cale), si care a vizat toate firmele mari producatoare de software, si in urma acestui studiu s-a efectuat o analiza SWOT si s-a constatat ca statul nu castiga de pe urma introducerii impozitului respectiv. Dimpotriva - firmele ar fi redus numarul de locuri de munca pentru a mentine salariile respective. Si ar fi fost pacat, pentru ca acest sector chiar merge bine.
Acest lucru ar fi fost in defavoarea statului, deoarece in afara de impozit, pentru acesti salariati se platesc integral contributii consistente la sanatate, pensii si somaj.
Acesti salariati, mai departe, cheltuie tot in Romania - si cheltuie mai mult decat cei care au salarii de 1500 de lei, sa zicem.

DA: SWOT, SWOT, SWOT!
Eu daca imi cheltui banii in Romanica nu sunt egal cu cei care trebuie sa ramana angajati in firme de soft! Si nici cu taximetristii cu firme inregistrate in zone defavorizate. Si in general sunt un fraier ca platesc impozite si taxe si CASuri si alte prostii de pe urma carora nu beneficiaza decat (poate) amaritii de softisti si tiganii. Softistilor li se dau ajutoare de incalzire?

+Quote Post
Vizitator_dany.
mesaj Dec 28 2011, 12:42 PM
Mesaj #21

Guests

Citeaza (Altu @ Dec 23 2011, 01:24 PM) *
DA: SWOT, SWOT, SWOT!
Eu daca imi cheltui banii in Romanica nu sunt egal cu cei care trebuie sa ramana angajati in firme de soft! Si nici cu taximetristii cu firme inregistrate in zone defavorizate. Si in general sunt un fraier ca platesc impozite si taxe si CASuri si alte prostii de pe urma carora nu beneficiaza decat (poate) amaritii de softisti si tiganii. Softistilor li se dau ajutoare de incalzire?

Ok, sa lasam deoparte frustrarile proletare...dragutule, nu stii despre ce e vorba atunci cand spui ca anumiti programatori sunt scutiti de impozit. E vorba de impozitul pe venit, cel de 16%, in rest platim si noi sanatate, pensii, etc. Pun pariu ca doar contributia mea la sanatate e mai mare decat toate taxele pe care le platesti tu biggrin.gif

+Quote Post
Vizitator_Altu.
mesaj Dec 28 2011, 07:13 PM
Mesaj #22

Guests

Citeaza (dany @ Dec 28 2011, 12:42 PM) *
Ok, sa lasam deoparte frustrarile proletare...dragutule, nu stii despre ce e vorba atunci cand spui ca anumiti programatori sunt scutiti de impozit. E vorba de impozitul pe venit, cel de 16%, in rest platim si noi sanatate, pensii, etc. Pun pariu ca doar contributia mea la sanatate e mai mare decat toate taxele pe care le platesti tu biggrin.gif

E vorba despre inechitate si nu despre minie proletara, puisor. Ca sa nu zici ca sunt rau, eu nu-i consider pe superprogramatori salvatorii tarisoarei noastre. Doar ma intreb, de ce sunt atat de prost incat sa platesc TOATE IMPOZITELE INVENTATE pentru o gramada de oameni, in timp ce altii, pe baza sustinetii politice ale unui VP (cu interesele lui), care arata o analiza SWOT mad.gif (care poate fi excelenta dry.gif dar am oarece dubii) pot fi scutiti.
Si daca vrei sa pui un pariu, zi o miza, ca altfel pierzi si eu nu ma aleg cu nimic.

+Quote Post
Vizitator_MTSSTM.
mesaj Feb 5 2012, 02:30 PM
Mesaj #23

Guests

Pot sa-ti raspund in cunostinta de cauza.
Acest individ cu vadite interese in industria de IT ( Varujan Pambuccian) a fost asteptat pe postul The Money Channel pt. a explica cifrele enuntate si neintelese de nici un analist economic! Nu a mai raspuns la telefon si a dat bir cu fugitii!!! Se pare ca datele lui erau doar niste inventii! Sa-i fie rusine!
In plus, cunosc foarte bine pe cineva care lucreaza intr-o firma de programare, are diploma de programator, nu plateste impozit dar, surpriza, se ocupa in cadrul firmei cu promovarea catre clienti a produselor acestei firme. Produse (cititoare de cod + program PC - pt. supermaketuri) care sunt aduse din Croatia si remenuite si rebrenduite aici in Romania! Iata de ce aceasta scutire de impozit este o chestiune evazionista, alaturi de celelalte legi speciale extrem de numeroase in Romania. Nu intamplator Romania a fost denumita "tara exceptatilor" de catre inalt functionarii Bancii Mondiale! Atata timp cat exista legi speciale nu putem vorbi de echitate sociala! Niciodata!
Legat de plecarea in masa a programatorilor, trebuie avut in vedere ca in 2010, statistic, aceasta meseria ocupa o pozitie favorabila doar pt. Japonia (poz. a 5-a) legat de cele mai cautate locuri de munca. Pt. Europa si S.U.A. aceasta meserie nu era listata in primele zece!
Trebuie stiut faptul ca insasi aceasta facilitate a fost obtinuta prin frauda, factorii decizionali cerand Institutului National de Statistica fix luna si anul cand Microsoft a facut recrutari in Romania. In acel an, cei anteriori si urmatorii, alte categorii profesionale au parasit in masa Romania (ex. medicii si asistentii medicali)! Ei, programatorii, s-au situat max. pe pozitia 6. Nu trebuia sa fie scutite de impozit si pozitiile 1-5 !!!???
Este o rusine aceasta discriminare sociala si profesionala!

+Quote Post
Vizitator_mese.
mesaj Feb 18 2012, 02:39 PM
Mesaj #24

Guests

+Quote Post
Vizitator_my.
mesaj Feb 18 2012, 02:45 PM
Mesaj #25

Guests

Conform Ordinului Nr. 617 din 13/08/2007, persoanele scutite de impozit (deci si programatorii) platesc CAS ca procentaj (6.5%) din salariul minim brut pe economie. Deci cei care sustin ca programatorii platesc sanatatea ca toti muritorii de rand nu fac altceva decat sa minta! Este extrem de jenant sa minti in halul asta! Este totala lipsa de caracter!
Numai bine!

+Quote Post
Vizitator_venom.
mesaj Feb 21 2012, 07:01 AM
Mesaj #26

Guests

Citeaza (my @ Feb 18 2012, 02:45 PM) *
Conform Ordinului Nr. 617 din 13/08/2007, persoanele scutite de impozit (deci si programatorii) platesc CAS ca procentaj (6.5%) din salariul minim brut pe economie. Deci cei care sustin ca programatorii platesc sanatatea ca toti muritorii de rand nu fac altceva decat sa minta! Este extrem de jenant sa minti in halul asta! Este totala lipsa de caracter!
Numai bine!

esti extraordinar de rau intentionat...sunt programator si ma uit pe fluturasul meu de salar si vad ca platesc la sanatate peste 500 ron pe luna, asa ca "lipsa totala de caracter" e mai degraba in cazul tau.
Deci, sa recapitulam pentru toti 'inteligentii' de pe forum: nu se plateste impozitul pe venit, cel de 16%, in rest toate celelalte se platesc la valoarea salariului de pe cartea de munca (nu cel minim cum gresit sustii)...de pe urma mea, statul incaseaza peste 40 de milioane pe luna din impozite, cam cat sa iti plateasca ajutorul tau social pe un an intreg

+Quote Post
Vizitator_pehash.
mesaj Feb 21 2012, 10:23 AM
Mesaj #27

Guests

Poate ca ministerul de finante ar trebui sa faca publice cateva analize relevante, gen contributia medie pe persoana pe cod CAEN.. contributia medie pe companie ca procent din cifra de afaceri, tot pe cod CAEN.
De aici s-ar putea vedea mai usor cine duce povara fiscala si cine incaseaza.
Multi s-au obisnuit cu modelul comunist, propus si de Iliescu: "fiecare dupa posibilitati, fiecaruia dupa nevoi". Dar ce te faci cand cei cu posibilitati sunt tentati sa se duca in tari unde primesc mult mai mult inapoi pentru cele x ore de munca? Ramai doar cu aia care au nevoi, dar nu sunt in stare sa produca nimic.

+Quote Post
Vizitator_Altu.
mesaj Feb 21 2012, 11:48 AM
Mesaj #28

Guests

Dupa un mic review al topicului pot constat ca fara programatori tarisoara noastra era praf si pulbere. Iar noi care suntem niste viermisori, traim de fapt de pe urma programatorilor.
Daca persoanele care au scris cele de mai jos sunt diferite, e grav, inseamna ca php-ul trebuie trecut la categoria drogurilor de mare risc.

"...de pe urma mea, statul incaseaza peste 40 de milioane pe luna din impozite, cam cat sa iti plateasca ajutorul tau social pe un an intreg"

"Pun pariu ca doar contributia mea la sanatate e mai mare decat toate taxele pe care le platesti tu"

"...firmele ar fi redus numarul de locuri de munca pentru a mentine salariile respective. Si ar fi fost pacat, pentru ca acest sector chiar merge bine. Acest lucru ar fi fost in defavoarea statului, deoarece in afara de impozit, pentru acesti salariati se platesc integral contributii consistente la sanatate, pensii si somaj.
Acesti salariati, mai departe, cheltuie tot in Romania - si cheltuie mai mult decat cei care au salarii de 1500 de lei, sa zicem."

O56
Dupa astea la urmatoarele alegeri voi vota Partidul Programatorilor, sa ne dea ei lapte, carne, oua, miere - si mai ziceti si voi ce vreti, ca de la ei ni se trage bunastarea in care ne lafaim.

+Quote Post
Vizitator_kernelu.
mesaj Feb 21 2012, 12:47 PM
Mesaj #29

Guests

Citeaza (Altu @ Feb 21 2012, 11:48 AM) *
Dupa un mic review al topicului pot constat ca fara programatori tarisoara noastra era praf si pulbere. Iar noi care suntem niste viermisori, traim de fapt de pe urma programatorilor.
Daca persoanele care au scris cele de mai jos sunt diferite, e grav, inseamna ca php-ul trebuie trecut la categoria drogurilor de mare risc.

"...de pe urma mea, statul incaseaza peste 40 de milioane pe luna din impozite, cam cat sa iti plateasca ajutorul tau social pe un an intreg"

"Pun pariu ca doar contributia mea la sanatate e mai mare decat toate taxele pe care le platesti tu"

"...firmele ar fi redus numarul de locuri de munca pentru a mentine salariile respective. Si ar fi fost pacat, pentru ca acest sector chiar merge bine. Acest lucru ar fi fost in defavoarea statului, deoarece in afara de impozit, pentru acesti salariati se platesc integral contributii consistente la sanatate, pensii si somaj.
Acesti salariati, mai departe, cheltuie tot in Romania - si cheltuie mai mult decat cei care au salarii de 1500 de lei, sa zicem."

O56
Dupa astea la urmatoarele alegeri voi vota Partidul Programatorilor, sa ne dea ei lapte, carne, oua, miere - si mai ziceti si voi ce vreti, ca de la ei ni se trage bunastarea in care ne lafaim.

oare daca nu te-ar mai freca pe tine grija altora nu ti-ar fi mai bine ?
sunt curios daca ai mai fi atat de invidios daca ai fi scutit de plata impozitului pe venit

+Quote Post
Vizitator_Altu.
mesaj Feb 21 2012, 04:25 PM
Mesaj #30

Guests

Citeaza (kernelu @ Feb 21 2012, 12:47 PM) *
oare daca nu te-ar mai freca pe tine grija altora nu ti-ar fi mai bine ?
sunt curios daca ai mai fi atat de invidios daca ai fi scutit de plata impozitului pe venit

Dar daca pe tine te-ar freca binele altora, cum ar fi?
Si daca nu te-ai mai balaci in cloaca ta calduta de "mie mi-e bine si altii pot sa crape"?
De ce sa platesc eu pentru tine?

Ca statul e o chestie oarecum sociala pot intelege. Dar faptul ca da drepturi suplimentare unor ... (te las sa completezi cu cel mai frumos epitet la care te poti gandi) aroganti nu mi se pare deloc in regula. Si prin acest raspuns char ai adaugat greutate comentariului anterior.

+Quote Post

4 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
3 Utilizatori care citesc acest topic (3 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 24th July 2017 - 02:26 AM