IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

3 Pagini V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Ne mexicanizam (o noua constitutie)
Vizitator_kaizoku.
mesaj Dec 27 2012, 12:03 PM
Mesaj #1

Guests

Dupa o suspendare asemanatoare unei lovituri de stat parlamentare si un referendum de demitere esuat (pe mina vesticilor, cred), dupa alegeri blatuite cu colegii aranjate, noncombat si redistribuiri suspecte (Blaga si Ungureanu recuperati pentru politichia noastra balcanica), le trebuie (politicienilor) o noua constitutie (desi ei pretind ca ne trebuie noua, cetatenilor). Ce-ati vrea sa vedeti si ce credeti ca o sa vedeti in aceasta noua constitutie care ni se pregateste? Eu cred ca ni se pregateste un stat de tip mexican in care politicienii mimeaza democratia si rotatia la putere insa in care cei cu bani (corporatii, banci, baroni locali) vor fi adevarati feudali care stapinesc si nu pot fi atinsi de lege.
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Lucian.
mesaj Dec 27 2012, 04:25 PM
Mesaj #2

Guests

Singura modalitate in care putem sa ne aparam e sa boicotam masiv referendumul constitutional. Daca pentru demiterea lui Basescu nu s-au strans 50% pentru asta vor fi si mai putine sanse. Oricum noua Constitutie va fi o carpeala a cele actuale, croita pentru a corespunde intereselor politice de moment ale PSD.

+Quote Post
Vizitator_Nae.
mesaj Dec 27 2012, 04:47 PM
Mesaj #3

Guests

Citeaza (Lucian @ Dec 27 2012, 04:25 PM) *
Singura modalitate in care putem sa ne aparam e sa boicotam masiv referendumul constitutional. Daca pentru demiterea lui Basescu nu s-au strans 50% pentru asta vor fi si mai putine sanse. Oricum noua Constitutie va fi o carpeala a cele actuale, croita pentru a corespunde intereselor politice de moment ale PSD.

Degeaba daca stabilesc ca nu mai e nevoie de cvorum.

+Quote Post
Vizitator_Lucian.
mesaj Dec 27 2012, 05:58 PM
Mesaj #4

Guests

Citeaza (Nae @ Dec 27 2012, 04:47 PM) *
Degeaba daca stabilesc ca nu mai e nevoie de cvorum.

Noroc ca avem Comisia Europeana de partea noastra, ultima stavila impotriva abuzurilor USL.

+Quote Post
Vizitator_kansas.
mesaj Dec 28 2012, 06:27 AM
Mesaj #5

Guests

Citeaza (kaizoku @ Dec 27 2012, 12:03 PM) *
Dupa o suspendare asemanatoare unei lovituri de stat parlamentare si un referendum de demitere esuat (pe mina vesticilor, cred), dupa alegeri blatuite cu colegii aranjate, noncombat si redistribuiri suspecte (Blaga si Ungureanu recuperati pentru politichia noastra balcanica), le trebuie (politicienilor) o noua constitutie (desi ei pretind ca ne trebuie noua, cetatenilor). Ce-ati vrea sa vedeti si ce credeti ca o sa vedeti in aceasta noua constitutie care ni se pregateste? Eu cred ca ni se pregateste un stat de tip mexican in care politicienii mimeaza democratia si rotatia la putere insa in care cei cu bani (corporatii, banci, baroni locali) vor fi adevarati feudali care stapinesc si nu pot fi atinsi de lege.

street banner !
tu si cu mine kaizokule

.....................................
ai iesit din iglu, acu' pe sfarsit de an ?!? dry.gif
(sa nu zici ca ai fost si la vot impotriva usl ca nu te cred laugh.gif
nu te-ai saturat de vrajeala jalnica pe forumuri...
nimeni n-o sa iasa in strada sa-ti sustina ideile decat tu
totul ramane altfel aici, sub presh, citit de inca doi trei ca tine...
.......................................
street banner
tu si cu mine kaizokule!

imediat ce anunta bivolii referendumul
il desfasuram in fata la antene, sa-l vada tot boboru
exact cu mesajul asta al tau
...altfel nu vad de ce te mai strofoci pe forumuri...

hai, te prinzi ?!
you party, your freedom smile.gif
r u ready ???
sa-ti dau mail sau am gresit destinatarul ?

+Quote Post
Vizitator_kansas.
mesaj Dec 28 2012, 10:38 AM
Mesaj #6

Guests

kaizoku, am uitat sa-ti spun care sunt regulile jocului astazi, aceleasi din '89 : nu exista reguli ale jocului decat pentru unii...doctori...

pentru ca mica deosebire intre echipele care se rotesc e ca justitia ''dictaturii'' de catifea a lui Basescu, e pe cale sa se sfarseasca...iar dupa cum bine stii, ex-kgb/fsn/psd... nu agreaza disidenta politica, martirii, zgomotul de fond...nici nu te baga la beci macar...nu se complica, pur si simplu dispari din peisaj...pneumonii, decapitari, accidente bizare, sarituri de la etaj, daca te bagi prea adanc peste ei (asemeni Sefului de stat major al USLA, Col. Ghe. Trosca si ceilalti eroi martiri USLA vanati inca si astazi cu salbaticie de prietenii din E sponsori generosi ai actualei coalitii,

http://biserica.org/phpBB2/viewtopic.php?p...1a5afdc59851c46
http://www.flacaraluiadrianpaunescu.ro/articole.php?id=47
etc,
sau a unor ziaristi din Epoca Nascase, sau povestea Comisarului Panait - cazuri reale !!!) etc...ca sa nu zici ca nu ai avut si manualul de instructiuni...acum e un joc accesibil numai pentru adulti antrenati (si/sau deviati).

hai, mai zi ceva, dar scoate bateriile din mobil si vorbeste in soapta daca te hotarasti sa iesi in fatza pe bune... dry.gif

+Quote Post
Vizitator_giovrica ciobanoiu.
mesaj Dec 28 2012, 11:05 AM
Mesaj #7

Guests

Citeaza (Lucian @ Dec 27 2012, 05:58 PM) *
Noroc ca avem Comisia Europeana de partea noastra, ultima stavila...

laugh.gif laugh.gif laugh.gif

+Quote Post
Vizitator_kansas.
mesaj Dec 28 2012, 11:18 AM
Mesaj #8

Guests

Citeaza (giovrica ciobanoiu @ Dec 28 2012, 11:05 AM) *
laugh.gif laugh.gif laugh.gif

doar se vede din avion ca Romania se duce pe campii, in pas vioi spre E...de buna voie si nesilita de nimeni...in timp ce Europa se micsoreaza vazand cu ochii, dar probabil unii asteapta sa li se spuna oficial prin purtatorii de cuvant ca intradevar asta e crudul adevar mellow.gif

+Quote Post
Vizitator_kaizoku.
mesaj Dec 28 2012, 11:23 AM
Mesaj #9

Guests

Citeaza (kansas @ Dec 28 2012, 10:38 AM) *
kaizoku, am uitat sa-ti spun care sunt regulile jocului astazi, aceleasi din '89 : nu exista reguli ale jocului decat pentru unii...doctori...

pentru ca mica deosebire intre echipele care se rotesc e ca justitia ''dictaturii'' de catifea a lui Basescu, e pe cale sa se sfarseasca...iar dupa cum bine stii, ex-kgb/fsn/psd... nu agreaza disidenta politica, martirii, zgomotul de fond...nici nu te baga la beci macar...nu se complica, pur si simplu dispari din peisaj...pneumonii, decapitari, accidente bizare, sarituri de la etaj, daca te bagi prea adanc peste ei (asemeni Sefului de stat major al USLA, Col. Ghe. Trosca si ceilalti eroi martiri USLA vanati inca si astazi cu salbaticie de prietenii din E sponsori generosi ai actualei coalitii,

http://biserica.org/phpBB2/viewtopic.php?p...1a5afdc59851c46
http://www.flacaraluiadrianpaunescu.ro/articole.php?id=47
etc,
sau a unor ziaristi din Epoca Nascase, sau povestea Comisarului Panait - cazuri reale !!!) etc...ca sa nu zici ca nu ai avut si manualul de instructiuni...acum e un joc accesibil numai pentru adulti antrenati (si/sau deviati).

hai, mai zi ceva, dar scoate bateriile din mobil si vorbeste in soapta daca te hotarasti sa iesi in fatza pe bune... dry.gif

Haha, nu cred ca e o conspiratie, mai degraba intelegere tacita ca deh, corb la corb nu-si scoate ochii. Kansas, poate as iesi dar in timp ce am inceput sa inteleg cine ne conduce, am inteles si cine sunt cei condusi (!!!) si stiu ca oamenii nu se schimba, ca atare nu mai incerc sa schimb pe nimeni. Nu mai cred in "sa lamurim oamenii si sa facem ceva cu ei", acum cred in "sa ma alatur unui grup de oameni gata convinsi de aceleasi valori ca mine". Eu cred ca modalitatea de a schimba starea de fapt actuala e constituirea de mici comunitati care sa micsoreze cat de mult contactul cu statul politicienilor (comunitati bazate pe interese comune) si construirea (incetisor incetisor) unui stat paralel smile.gif.

+Quote Post
Vizitator_kansas.
mesaj Dec 28 2012, 11:28 AM
Mesaj #10

Guests

Citeaza (kaizoku @ Dec 28 2012, 11:23 AM) *
Haha, nu cred ca e o conspiratie, mai degraba intelegere tacita ca deh, corb la corb nu-si scoate ochii. Kansas, poate as iesi dar in timp ce am inceput sa inteleg cine ne conduce, am inteles si cine sunt cei condusi (!!!) si stiu ca oamenii nu se schimba, ca atare nu mai incerc sa schimb pe nimeni. Nu mai cred in "sa lamurim oamenii si sa facem ceva cu ei", acum cred in "sa ma alatur unui grup de oameni gata convinsi de aceleasi valori ca mine". Eu cred ca modalitatea de a schimba starea de fapt actuala e constituirea de mici comunitati care sa micsoreze cat de mult contactul cu statul politicienilor (comunitati bazate pe interese comune) si construirea (incetisor incetisor) unui stat paralel smile.gif.

de ce nu si mai departe ?!
punem ban cu ban si cumparam o insula in Oceanul Pa ce fic, si o botezam cu acte in regula: Romanika tongue.gif
crezi ca merita sau nu ? rolleyes.gif
io as fi pentru smile.gif

+Quote Post
Vizitator_toteu.
mesaj Dec 28 2012, 11:40 AM
Mesaj #11

Guests

Da chiar azi au aparut din senin cativa brazi siberieni in fata casei, nu stiu de unde naiba se aude non stop melodia Cazacioc si azi nopate ma trezit un huruit de tanc.

Si parca in buletin numele meu pana ieri nu se temina cu -ov iar azi a aparut de nicaieri.

Si cand m-am uitat ultima oara pe harta Europei de la Bucuresti la Moscova erau peste 2000 de km iar azi dimineata inclusiv pe wikipedia scria 1500km.

In tabara probasistilor duhneste grav a paranoia rusofoba, deodorant marca ungureanu si whiskey marca Basescu.

FSN (Basescu inclusiv&co) alias PSD au mai fost la putere si ghici ce inca nu vorbim ruseste.

Ar fi fost interesant daca probasistii ar vorbi despre oamenii noi si competenti pe care ii propun dar dupa Ungureanu si Udrea (doar cateva exemple pentru ca sunt mult mai multe) nimeni nu mai crede in valorile umane din PDL.

Ar fi fost interesant daca probasistii ar vorbi despre legi bune si idei noi dar dupa ce timp de 3 ani de putere au promovat legi proaste si idei dezastroase nu mai crede nimeni in planurile PDL-iste pentru dezvoltarea Romaniei (pentru subdezvoltare poate).

Asa ca tot ce le-a mai ramas in traistra este : fear mongering. Cautati pe google.

Ca sa nu mai vorbim de paranoia conspiratista aia cu Voiculescu si A3 = Masters of the univers.

+Quote Post
Vizitator_Nae.
mesaj Dec 28 2012, 11:42 AM
Mesaj #12

Guests

Citeaza (kansas @ Dec 28 2012, 11:18 AM) *
doar se vede din avion ca Romania se duce pe campii, in pas vioi spre E...de buna voie si nesilita de nimeni...in timp ce Europa se micsoreaza vazand cu ochii, dar probabil unii asteapta sa li se spuna oficial prin purtatorii de cuvant ca intradevar asta e crudul adevar mellow.gif

Nu e chiar asa...UE nu a fost niciodata mai mare decat in prezent..Mai latra cate unu' dar degeaba ca fara vaca care de lapte nu isi mai pot bea ceaiul cum trebuie..
Ca sta UE cu geana pe noi e bine..tre sa trezesti elevul pe care il prinzi ca atipeste la ora..sau sa-l iei de urechi daca lipseste..

+Quote Post
Vizitator_Nae.
mesaj Dec 28 2012, 11:51 AM
Mesaj #13

Guests

Citeaza (toteu @ Dec 28 2012, 11:40 AM) *
Da chiar azi au aparut din senin cativa brazi siberieni in fata casei, nu stiu de unde naiba se aude non stop melodia Cazacioc si azi nopate ma trezit un huruit de tanc.

Si parca in buletin numele meu pana ieri nu se temina cu -ov iar azi a aparut de nicaieri.

Si cand m-am uitat ultima oara pe harta Europei de la Bucuresti la Moscova erau peste 2000 de km iar azi dimineata inclusiv pe wikipedia scria 1500km.

In tabara probasistilor duhneste grav a paranoia rusofoba, deodorant marca ungureanu si whiskey marca Basescu.

FSN (Basescu inclusiv&co) alias PSD au mai fost la putere si ghici ce inca nu vorbim ruseste.

Ar fi fost interesant daca probasistii ar vorbi despre oamenii noi si competenti pe care ii propun dar dupa Ungureanu si Udrea (doar cateva exemple pentru ca sunt mult mai multe) nimeni nu mai crede in valorile umane din PDL.

Ar fi fost interesant daca probasistii ar vorbi despre legi bune si idei noi dar dupa ce timp de 3 ani de putere au promovat legi proaste si idei dezastroase nu mai crede nimeni in planurile PDL-iste pentru dezvoltarea Romaniei (pentru subdezvoltare poate).

Asa ca tot ce le-a mai ramas in traistra este : fear mongering. Cautati pe google.

Ca sa nu mai vorbim de paranoia conspiratista aia cu Voiculescu si A3 = Masters of the univers.

Nu e bine sa fim prevazatori? Cand iti faci gard la curte nu te gandesti ca e ptr presupuse acte comise de presupusi oameni rai?
In '45 erau la fel de multi km dintre noi si ei..Si vorba aia,cand te arzi sufli si in iaurt..
Ca ala a fost sau nu bun sau prost nu mai conteaza..sa vedem cat de buni sunt astia...si cat de obiectivi sunt aia care vor binele.

+Quote Post
Vizitator_kaizoku.
mesaj Dec 28 2012, 12:13 PM
Mesaj #14

Guests

Citeaza (toteu @ Dec 28 2012, 11:40 AM) *

Esti amuzant, erou al luptei pesediste. Pe un subiect in care spun ca politicienii sunt slugile corporatistilor (toti, chiar daca te prefaci ca nu intelegi) vii cu deja traditionalul text "aialalti e mai rai si e ai vostri". Pricepe oare creierul de plastic ca exista doua tabere: 1) Politicieni si 2) Cetateni? Pricepe oare creierul de plastic ca politicienii se reprezinta doar pe ei insisi exact ca nobilimea Evului Mediu si ca cetatenii care sustin indiferent ce tabara, sustin toata clasa politica? "Dezbina si stapineste" e deviza lor (de multa vreme) insa creierul de plastic nu pricepe, saracul. Exact asta ii ziceam lui Kansas: nu poti sa schimbi nimic cand esti inconjurat de creiere de plastic in schimb poti sa iti faci un grup cu cei asemenea tie, care stiu ca interesul lor e opus interesului politicienilor. Creierul de plastic e sluga perfecta; creierul de plastic isi imagineaza ca participa la "meciul" politicienilor insa nu pricepe ca el e mingea.
PS: unde apare ca voiculescu e Master(-S) of the univers(+E) ?

+Quote Post
Vizitator_kansas.
mesaj Dec 28 2012, 12:41 PM
Mesaj #15

Guests

Citeaza (kaizoku @ Dec 28 2012, 12:13 PM) *
Esti amuzant, erou al luptei pesediste. Pe un subiect in care spun ca politicienii sunt slugile corporatistilor (toti, chiar daca te prefaci ca nu intelegi) vii cu deja traditionalul text "aialalti e mai rai si e ai vostri". Pricepe oare creierul de plastic ca exista doua tabere: 1) Politicieni si 2) Cetateni? Pricepe oare creierul de plastic ca politicienii se reprezinta doar pe ei insisi exact ca nobilimea Evului Mediu si ca cetatenii care sustin indiferent ce tabara, sustin toata clasa politica? "Dezbina si stapineste" e deviza lor (de multa vreme) insa creierul de plastic nu pricepe, saracul. Exact asta ii ziceam lui Kansas: nu poti sa schimbi nimic cand esti inconjurat de creiere de plastic in schimb poti sa iti faci un grup cu cei asemenea tie, care stiu ca interesul lor e opus interesului politicienilor. Creierul de plastic e sluga perfecta; creierul de plastic isi imagineaza ca participa la "meciul" politicienilor insa nu pricepe ca el e mingea.
PS: unde apare ca voiculescu e Master(-S) of the univers(+E) ?

foarte foarte tare !!! am desenat-o !
motiv pentru care am renunt sa-i mai injur pe toti, nefiind adept al nici unei tabere, si chiar am iesit din jocurile ''politice'' de vre-o ... sa fie doua zile tongue.gif ( doar creierul de plastic il pastrez totusi pt mountainbike tongue.gif

La Multi Ani 2012bis biggrin.gif !

+Quote Post
Vizitator_manu chao.
mesaj Dec 28 2012, 01:02 PM
Mesaj #16

Guests

Citeaza (Lucian @ Dec 27 2012, 05:58 PM) *
Noroc ca avem Comisia Europeana de partea noastra, ultima stavila impotriva abuzurilor USL.

UE vegheaza! smile.gif
Comparatia cu Mexicul n-a fost intamplatoare, au granita comuna si impartasesc interese comune cu marele vecin de la nord, leaganul democratiei si libertatilor de tot felul.
Si Romania este intr-un fel de NAFTA cu europenii mai de la vest, le furnizeaza mana de lucru ieftina si mica delicventa, dar sunt mentinuti in afara Schengen, mai lipseste gardul pazit de eurorangeri...
In rest similitudini uluitoare, popor telenovelizat, clasa politica detasata de intreg si total imuna la nevoile acestuia, bogatie si saracie extreme, etnobotanice deocamdata, lipsesc mafiotii adevarati si confruntarile dintre acestia si armata, rascoalele populare si haiducii, sclavia amaratilor si imunitatea totala si interesata acordata celor cu bani de peste gard, dar perspectivele sunt promitatoare...
Era sa uit, Mamaia este pe cale sa devina un mic Acapulco europeano-cocalaristic si singurul, ca originalul a intrat in faliment.
Ce importanta mai are Constitutia intr-un astfel de peisaj exotic?

+Quote Post
Vizitator_Nae.
mesaj Dec 28 2012, 01:12 PM
Mesaj #17

Guests

Cam fatalist sunati,userilor..
Resemnarea si plafonarea ne-ar fi mentinut in epoca de piatra daca nu aparea cate un nebun care se inventeze roata,becul..si sunt sigur ca nu le-a fost usor sa-i convinga pe toti ca se poate sa fie si mai bine.

+Quote Post
Vizitator_kaizoku.
mesaj Dec 28 2012, 01:22 PM
Mesaj #18

Guests

Citeaza (manu chao @ Dec 28 2012, 01:02 PM) *
U lipsesc mafiotii adevarati

M-am intrebat de multe ori de ce nu avem asasinate politice, lupte intre diverse mafii etc insa raspunsul e simplu: avem secu-mafie profesionista, si-au impartit teritoriile reciproc avantajos conform interesului comun si au grija doar sa nu ajunga altii "la bucate". Vor face o constitutie conforma dedicata scopului. Deci, mafiotii nu lipsesc.

+Quote Post
Vizitator_kaizoku.
mesaj Dec 28 2012, 01:27 PM
Mesaj #19

Guests

Citeaza (Nae @ Dec 28 2012, 01:12 PM) *
Resemnarea si plafonarea ne-ar fi mentinut in epoca de piatra daca nu aparea cate un nebun care se inventeze roata,becul..si sunt sigur ca nu le-a fost usor sa-i convinga pe toti ca se poate sa fie si mai bine.

Nae, incearca sa iti imaginezi un scenariu cat de cat verosimil in care sa reducem atotputernicia corporatiilor si politicienilor la un nivel decent. Apoi incearca sa produci un scenariu in care sa obtii politicieni care sa lucreze in folosul tau.

+Quote Post
Vizitator_Nae.
mesaj Dec 28 2012, 01:39 PM
Mesaj #20

Guests

Citeaza (kaizoku @ Dec 28 2012, 01:27 PM) *
Nae, incearca sa iti imaginezi un scenariu cat de cat verosimil in care sa reducem atotputernicia corporatiilor si politicienilor la un nivel decent. Apoi incearca sa produci un scenariu in care sa obtii politicieni care sa lucreze in folosul tau.

Pe timpul lui Ceasca credeam ca o sa ajung sa-l vad presedinte si la al XXXXVVVV-lea Congres.
Parea incredibil ca,candva,o sa avem ce avem acum.
Nu e perfect.E departe de perfect dar e mai mult decat inainte.

In ceea ce priveste politicienii problema e cam universala.Sunt tari cu democratie de zeci de ani in care ai de ales doar dintr 2.Nu zic ca e o scuza ptr noi ci doar ca probleme sunt peste tot si nu putem sa ne resemnam in fata lor.
Si acu cativa ani parea imposibil ca anumiti politicieni cvasicunoscuti corupti vor ajunge la puscarie.
Si au ajuns cativa..3,4,5,6...e un inceput.

+Quote Post
Vizitator_user realist, nu fatalist.
mesaj Dec 28 2012, 02:05 PM
Mesaj #21

Guests

Citeaza (Nae @ Dec 28 2012, 01:12 PM) *

Din pacate nu au inventat prosperitatea vesnica si nici vreo solutie de transport interstelar, sunt foarte cu picioarele pe pamant si au redescoperit lovitura de stat parlamentara, traseismul si cumetria interpartinica.
Optimismul este un ingredient necesar, dar nu suficient in ciorba asta. Cum s-o dregi? Sa astepti ca o sa le cada greu celor carora le-o imparti gratis? Stii cum se roaga betivii? Ajuta-ma doamne sa scap si de data asta, ca nu mai fac...

+Quote Post
Vizitator_Nae.
mesaj Dec 28 2012, 02:20 PM
Mesaj #22

Guests

Citeaza (user realist, nu fatalist @ Dec 28 2012, 02:05 PM) *
Din pacate nu au inventat prosperitatea vesnica si nici vreo solutie de transport interstelar, sunt foarte cu picioarele pe pamant si au redescoperit lovitura de stat parlamentara, traseismul si cumetria interpartinica.
Optimismul este un ingredient necesar, dar nu suficient in ciorba asta. Cum s-o dregi? Sa astepti ca o sa le cada greu celor carora le-o imparti gratis? Stii cum se roaga betivii? Ajuta-ma doamne sa scap si de data asta, ca nu mai fac...

Asta-i viata...avem de toate.Multe rele.In fata carora nu trebuie sa ne resemnam precum in povestea aia cu drobul de sare..
Ia atitudine..aia toate platformele necesare acum.Pe forum doar ne plangem.Sau la crasma..
Spiritul civic la noi e sinonim cu lehamitea..
Nu-ti place de politicianul X? Ok..Baga un email,doua...intreaba-l de ce doarme.Fa un site,baga un banner...

+Quote Post
Vizitator_Nae.
mesaj Dec 28 2012, 02:29 PM
Mesaj #23

Guests

Mie imi place segmentul ala mic de romani de care auzi in treacat ,care si-au luat inima in dinti si au ajuns la CEDO sau ceva de genul asta fie ca fost vorba de pensie,taxa auto sau alte probleme.
Nu s-au asezat la masa in crasma sau pe forum unde ii injura pe toti ci au facut ceva constructiv la indemna tuturor.
Renuntam prea repede zic eu.

+Quote Post
Vizitator_user, nu loser.
mesaj Dec 28 2012, 03:03 PM
Mesaj #24

Guests

Citeaza (Nae @ Dec 28 2012, 02:29 PM) *
Mie imi place segmentul ala mic de romani de care auzi in treacat ,care si-au luat inima in dinti si au ajuns la CEDO sau ceva de genul asta fie ca fost vorba de pensie,taxa auto sau alte probleme.
Nu s-au asezat la masa in crasma sau pe forum unde ii injura pe toti ci au facut ceva constructiv la indemna tuturor.
Renuntam prea repede zic eu.

Romania reala se imparte in doua: o minoritate activa, care si-a luat viata in propriile maini si care incearca sa se iluzioneze cu ideea ca nu depinde de cei aflati la butoane, aia sa fure cat vor, noi suntem privati si daca se intampla vreo nedreptate ne ducem la politie si in justitie, chiar la CEDO. A doua parte, cea pasiva, nu o confunda cu pomanagii care asteapta posmegi muiati. Sunt multi dintre ei captivii sistemului, am pensia de x leuti, astia o ingheata la nesfarsit, dar maresc tva-ul, contributiile, preturile reglementate zboara tot mai sus, pe mine cine ma apara? Si asa apar popularii poporului, obscurantismul de masa si speranta in minuni de tot felul, increderea in promisiuni nerusinate si cautarea vinovatului de serviciu.
Ce sa faci, sa promovezi opozitia constructiva si civilizata? Asta inseamna complicitate la mafiotizare. Sa iesi in strada? Cu cine si ce te faci daca intrunesti masa critica si reusesti sa darami sandramaua? Ce le dai celor care te-au ajutat? Competenta, sacrificii si rabdare... Te zboara imediat! Si nu ma refer la trecutul recent.
Solutia este sa schimbi semnificativ raportul dintre cele doua parti, in favoarea celei dintai. Cand romanii au inceput sa circule liber si sa indrazneasca sa munceasca dincolo, parea ca a venit solutia. Se duc, se desteapta si apoi se intorc sa-i converteasca pe ceilalti. Mda...
Deci?

+Quote Post
Vizitator_kaizoku.
mesaj Dec 28 2012, 03:10 PM
Mesaj #25

Guests

Citeaza (user, nu loser @ Dec 28 2012, 03:03 PM) *
Romania reala se imparte in doua: o minoritate activa, care si-a luat viata in propriile maini si care incearca sa se iluzioneze cu ideea ca nu depinde de cei aflati la butoane, aia sa fure cat vor, noi suntem privati si daca se intampla vreo nedreptate ne ducem la politie si in justitie, chiar la CEDO. A doua parte, cea pasiva, nu o confunda cu pomanagii care asteapta posmegi muiati. Sunt multi dintre ei captivii sistemului, am pensia de x leuti, astia o ingheata la nesfarsit, dar maresc tva-ul, contributiile, preturile reglementate zboara tot mai sus, pe mine cine ma apara? Si asa apar popularii poporului, obscurantismul de masa si speranta in minuni de tot felul, increderea in promisiuni nerusinate si cautarea vinovatului de serviciu.
Ce sa faci, sa promovezi opozitia constructiva si civilizata? Asta inseamna complicitate la mafiotizare. Sa iesi in strada? Cu cine si ce te faci daca intrunesti masa critica si reusesti sa darami sandramaua? Ce le dai celor care te-au ajutat? Competenta, sacrificii si rabdare... Te zboara imediat! Si nu ma refer la trecutul recent.
Solutia este sa schimbi semnificativ raportul dintre cele doua parti, in favoarea celei dintai. Cand romanii au inceput sa circule liber si sa indrazneasca sa munceasca dincolo, parea ca a venit solutia. Se duc, se desteapta si apoi se intorc sa-i converteasca pe ceilalti. Mda...
Deci?

Solutia globala e o suma de solutii individuale. De unul singur nu ai prea mari sanse de succes asa ca trebuie sa te alaturi unui grup din oameni asemenea tie, oameni cu aceleasi interese. Sa te amuz cu o idee traznita smile.gif : Romania Offshore. Ce e asta? O firma cu sediu in Seychelles care angajeaza absolut toti romanii si cine are nevoie de forta de munca, o inchiriaza de la Romania Offshore smile.gif. Asta inseamna ca nu platesti taxe in Ro smile.gif. Asta inseamna ca politica devine nerentabila smile.gif smile.gif.

+Quote Post
Vizitator_Anti-sistem.
mesaj Dec 28 2012, 04:48 PM
Mesaj #26

Guests

Citeaza (kaizoku @ Dec 28 2012, 03:10 PM) *
Solutia globala e o suma de solutii individuale. De unul singur nu ai prea mari sanse de succes asa ca trebuie sa te alaturi unui grup din oameni asemenea tie, oameni cu aceleasi interese. Sa te amuz cu o idee traznita smile.gif : Romania Offshore. Ce e asta? O firma cu sediu in Seychelles care angajeaza absolut toti romanii si cine are nevoie de forta de munca, o inchiriaza de la Romania Offshore smile.gif. Asta inseamna ca nu platesti taxe in Ro smile.gif. Asta inseamna ca politica devine nerentabila smile.gif smile.gif.

Daca vorbesti serios cu "Romania Offshore" ma intereseaza mai multe detalii. Deja si vad un control de la ITM:
"Bai, unde-i seful vostru?"
"In Seychelles"

+Quote Post
Vizitator_mandela.
mesaj Dec 28 2012, 05:11 PM
Mesaj #27

Guests

Citeaza (Anti-sistem @ Dec 28 2012, 04:48 PM) *
Daca vorbesti serios cu "Romania Offshore" ma intereseaza mai multe detalii. Deja si vad un control de la ITM:
"Bai, unde-i seful vostru?"
"In Seychelles"

si noi pentru ce am mai luptat? angry.gif
faceti-va rost de insulele voastre! cool.gif

+Quote Post
Vizitator_kaizoku.
mesaj Dec 29 2012, 02:22 PM
Mesaj #28

Guests

Azi Crin ne-a spus ce-si doreste de la viitoarea Constitutie: vrea ca Parlamentul sa fie controlorul absolut al celorlalte institutii ale statului. Evident, e varianta cea mai sigura pentru corporatii, pentru cei care controleaza financiar politicienii in general. Parlamentul e o medie a intereselor celor cu bani, parlamentul nu poate face surprize pe cand un singur om care are putere poate produce daune Sistemului (nu fiindca respectivul ar vrea ceva bun pentru cetatean ci fiindca respectivul nu vrea sa imparta 'placinta' cu altii). Daca ajungem Republica Parlamentara ca-n Mexic si Parlamentul controleaza tot, ne permanentizam stapinii si nu avem nici o sansa sa ne scuturam de ei. Daca parlamentul va controla SRI, daca parlamentul va controla Justitia, vorbim de hotie de stat legalizata si va fi practic imposibil de oprit.

+Quote Post
Vizitator_user lucid, nu morbid.
mesaj Dec 29 2012, 05:32 PM
Mesaj #29

Guests

Citeaza (kaizoku @ Dec 29 2012, 02:22 PM) *
Daca ajungem Republica Parlamentara ca-n Mexic si Parlamentul controleaza tot, ne permanentizam stapinii si nu avem nici o sansa sa ne scuturam de ei. Daca parlamentul va controla SRI, daca parlamentul va controla Justitia, vorbim de hotie de stat legalizata si va fi practic imposibil de oprit.

Aici ma tem ca gresesti, mai multi oameni sunt mai greu de corupt decat unul singur, asa ca o conducere colectiva e de preferat unei conduceri autocratice. Nu?

+Quote Post
Vizitator_k.
mesaj Dec 29 2012, 06:02 PM
Mesaj #30

Guests

Citeaza (user lucid, nu morbid @ Dec 29 2012, 05:32 PM) *
Aici ma tem ca gresesti, mai multi oameni sunt mai greu de corupt decat unul singur, asa ca o conducere colectiva e de preferat unei conduceri autocratice. Nu?

In principiu ai dreptate, mai multi oameni sunt mai greu de corupt decat unul singur. Problema noastra romaneasca e ca tu nu poti sa-mi dai in clipa asta nici un nume de parlamentar roman care sa nu fie gata corupt, nu-i asa?
Daca ma intrebi, eu imi doresc republica parlamentara in care presedintele partidului care a castigat alegerile devine automat PM insa vreau ca parlamentul sa fie cu adevarat legislativ si as vrea ca justitia sa fie independenta (mi-as dori foarte tare sa pot alege direct sefii politiei, procuraturii si judecatoriilor pe judete (sa nu depinda de politic). Cu siguranta sunt multe altele.

+Quote Post

3 Pagini V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
6 Utilizatori care citesc acest topic (6 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 27th April 2017 - 11:00 AM