IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

2 Pagini V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> Troleibuze in Bucuresti, de ce este necesara introducerea troleibuzelor?
Vizitator_tavi1977.
mesaj Aug 19 2008, 03:35 PM
Mesaj #31

Guests

Citeaza (HTML @ Aug 19 2008, 03:05 PM) *
Salut. Reteaua se termina imediat dupa intrarea in pasaj iar troleibuzele vor intoarce in dreptul hotelului horoscop, o idiotenie dupa parerea mea, un loc de intoarcere care nu are cum sa reziste mult timp. Ca sa adaug la ce se scria mai sus - ca liniile vor dubla autobuzele - ideea e ca in timp sa le inlocuiasca, treptat pentru ca momentan nu sunt prea mult troleibuze disponibile iar linia se va limita deocamdata la Unirii, 313 si mai ales 381, merg mai departe. Ziceam "deocamdata" pentru ca ratb vrea sa duca noua retea mult mai departe, pe Magheru ohmy.gif , pana spre Piata Presei. huh.gif , atunci cu siguranta pa 381, probabil ca va mai ramane un 313 spre sfanta Vineri, cateva autobuze, in rest numai trolee. tongue.gif . Acum din ce am auzit si de la niste soferi, din septembrie ar duce 74 pana la Unirii in locul lui 312 care nu se stie ce se va intampla cu el, daca mai ramane si pe unde va circula.

Proiectul era bun daca nu puneam caruta inaintea cailor, daca faceam mai intai parcari pentru a debloca banda 1 de pe strazile care vor fi traversate de trolee. Altfel, ne vom chinui si noi, calatorii, stand mai mult in trafic si se vor chinui si soferii. Dumnezeu cu mila !

Corect ... bine spus ! Dar speranta moare ultima ... poate ca o sa le dea prin cap totusi sa optimizeze totusi traficul in zona. Altfel troleibuzele vor fi scoase in scurt timp. RATB e la urma urmei o regie care urmareste sa aiba un profit sau macar sa isi minimizeze pierderile. Si daca troleele vor merge prost in zona respectiva, calatorii le vor ocoli, deci se vor dovedi nerentabile. Si uite asa vor fi scoase la fel de repede cum s-au introdus. Si nu din cauza ca introducerea troleelor nu ar fi o miscare buna, ci din cauza ca nu e sincronizata cu realitatea si e facuta fara cap. Voila!
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_tavi1977.
mesaj Aug 19 2008, 03:58 PM
Mesaj #32

Guests

Citeaza (Tot polutiamann @ Aug 19 2008, 08:42 AM) *
Esti prost de bubui!!! Gazul este TOT combustibil fosil!!! Prin arderea sa, TOT CO2 se emite in atmosfera.
LUCREZ LA O COMPANIE CARE PRODUCE CENTRALE ENERGETICE. Ia ghici de unde stiu daca efectele incalzirii globale sunt sau nu ireversibile?
Si ca sa te umilesc definitiv: cate carti ai citit in viata ta?

In primul rand, din cate stiu eu - centralele de care amintesti sunt numite fie "electrice" fie "termice", "energetice" sunt numite mai putin. In al doilea rand, o asa companie (producatoare de centrale !!!) - ar fi suficient de prestigioasa sa i se mentioneze numele, nu ? Ca nu cred ca-s prea multe companii de acest gen in europa sau in lume. Sau confunzi cumva "centralele energetice" cu "generatoarele electrice" sau mai corect spus cu "grupurile electrogene" ?

Sa fiu sincer, daca eu as fi patron de companie producatoare de centrale (sic !) electrice (adica ceva de genul: General Electric - SUA, sau ASEA - Suedia), nu as angaja persoane care nu stiu diferenta dintre un grup electrogen si o centrala, decat, poate, ca maturatori smile.gif Asa ca in locul tau as fi mai atent cum ma exprim, ca mi-as putea da de gol adevarata mea ocupatie smile.gif

NU in ultimul rand, regnul vegetal e renumit printr-un proces numit "fotosinteza". Pt cei care nu stiu, asta inseamna ca plantele (iarba, copacii, arbustii etc...) absorb CO2 atmosferic, asimileaza C - carbonul sub forma de biomasa lemnoasa, si elimina O2 adica oxigenul. Oxigenul pe care il respiram noi. Procesul de fotosinteza e cu atat mai accelerat cu cat lumina si caldura mediului ambiental sunt mai intense. Deci natura are la dispozitie un mecanism de autoreglare adecvat, pt reglarea efectului de sera si al incazirii globale. Marea problema este, asa cum a mai zis cineva inainte, ca se suprima acest mecanism de autoaparare prin defrisarile masive. Natura nu mai are cum sa se apere. Insa, cata vreme vor mai exista paduri, incalzirea globala si efectele ei nu sunt ireversibile. In orice tratat de ecologie cred ca se poate citi asta smile.gif Ca suntem aproape in al 12-lea ceas in care se mai poate face ceva, asta e cam adevarat ... deci cu atat mai mult nu ne-ar mai trebui poluanti in plus pe strazile oraselor noastre, gen autobuze. Orasele sunt deja PREA poluate. Orice tehnologie care ne permite reducerea noxelor emise in orase, fie si cu 1%, sunt binevenite. Dar cu conditia ca totul sa se faca cu cap, si aici ma tem ca RATB nu o gandeste suficient de bine ...

+Quote Post
Vizitator_Stirile ProTV :)).
mesaj Aug 19 2008, 04:11 PM
Mesaj #33

Guests

Citeaza (Polutiamann @ Aug 15 2008, 06:36 PM) *
Ce imi place mie de tot romanu' care isi da cu parerea!
Torlebuzele NU polueaza??? De ce? Ca nu se vad noxele cu ochiu' liber?
Hai sa va spun un mic secret: poluarea cu CO2 este datorata, cca 65% din totalul emisiilor de CO2, producerii de energie PRIN ARDEREA COMBUSTIBILILOR FOSILI. Adica energia electrica este, de departe, mult mai poluanta decat motoarele cu ardere interna (la ora actuala responsabile cu "doar" 25% din totalul emisiilor de CO2).
Oricum, efectel incalzirii globale LA ORA ACTUALA=cand nu s-a luat nici o masura pentru stoparea acestui fenomen!!! SUNT IREVERSIBILE. Copii vostri, ai celor care va dati piloti pe Calea Vacaresti NU VOR MURI DE MOARTE NATURALA. Vor crapa intr-o mare de betoane si flacari! Pentru ca nota de plata (pentru emisiile de CO2) o vor plati copii vostri!
Mai sunt cca 35de ani...

Mai polutia (nocturna?) mann, in caz ca nu lucrezi deja la ProTV sau Antena 1, eu zic sa-ti trimiti rapid CV-ul acolo, ca te vor angaja pe loc ... la cat de mare talent ai sa prezinti starea de fapt astfel incat sa para ca vine sfarsitul lumii. Ia ascultati aicea: "Copii vostri, ai celor care va dati piloti pe Calea Vacaresti NU VOR MURI DE MOARTE NATURALA. Vor crapa intr-o mare de betoane si flacari!". Parca si vad oameni zbatandu-se arsi de vii intre niste pereti de beton. Na, ca mi-ai taiat pofta de mancare pe 2 zile! Mai ramanea sa adaugi "si atunci vezi tu pe dracu, Basescule" si gata, te angajau garantat !

Mai scuteste-ne cu remarci de genul "totul e pierdut, nu mai avem ce face" ca risti sa suni a emo-kid. Lasa-ne sa discutam asupra problemelor reale si muta apocalipsa aia pe alt forum ...

Lasam pe ultimul loc faptul ca nu stii sa scrii. Torlebuze ??? ce-s alea ??

+Quote Post
Vizitator_ocpa.
mesaj Aug 19 2008, 04:47 PM
Mesaj #34

Guests

Citeaza (samsam @ Aug 8 2008, 07:05 PM) *
Asta cu troleibuzele pe Vacaresti e o glumita pe langa liniile de tranvai montate exact deasupra liniilor de metrou pe tot traseul de la Piata Victoriei la Drstor. Aici sunt banii dvs, aici sunt sutele de milioane de euro aruncate, asta e marea afacere a primarilor de care mai toate ziarele nu o baga inseama, aici sunt lucrarile unde se lucreaza in dorul lelii si care nu se mai termina odata. Ce bine s-ar fi circulat pe acest traseu fara liniile si statiile de tranvai!

Nu stiu daca sunteti la curent, probabil ca nu: in Constanta s-au eliminat unele trasee de tramvai, si anume - cele mai circulate dintre ele - si s-au inlocuit cu niste rable de autobuze, fabricate prin ucraina. Gurile rele zic ca asta a fost afacerea lui Mazare. Parintii mei locuiesc acolo, si ii mai vizitez lunar; asa mai aflu ce se mai intampla si prin coltul ala de tara, cu toate ca sunt bucurestean "cu acte" de ceva ani ...

Drept efect, la orele de varf, pe unul din bulevardele pe care treceau pana acum 3 ani liniile de tramvai, circulatia e acum la fel de intensa ca si pe Splaiul Independentei, in zi lucratoare, intre Eroilor si Unirii. Nu are rost sa mai mentionez ca atunci cand circulau tramvaiele nu era atata inghesuiala; tramvaiele circulau bine si chiar te puteai baza pe ele sa ajungi unde aveai nevoie. Singurele momente in care circulatia lor era intrerupta era atunci cand ploua mai consistent; pt ca in anumite locuri linia ajungea sa fie acoperita de pana la 30 cm de apa smile.gif ... deh ... constructie gandita pe vremea comunistilor, cand nu ploua asa de mult ca azi (oare ??)

Sincer sa fiu, scoaterea tramvaielor din Constanta mi s-a parut cea mai proasta miscare cu putinta ! Atunci cum de unii bucuresteni spun "Ce bine s-ar fi circulat pe acest traseu fara liniile si statiile de tranvai!" ?? Eu cred ca pur si simplu cateodata unii oameni nu gandesc ...

+Quote Post
Vizitator_Moshu.
mesaj Aug 19 2008, 07:56 PM
Mesaj #35

Guests

Citeaza (Tot Polutiamann @ Aug 19 2008, 05:38 PM) *
PROSTANE! Ai uitat sa mentionezi "centralele alea din Transilvania". Dupa ce le mentionezi, numeste una care ARE TURBINE PE GAZ. Mult succes, sau pe limba ta Bahto delo delo!
Pentru centrlele nucleare iti TREBUIE o sursa de racire=apa cu un debit MINIM CONSTANT (=se reduce dramatic nr. de locuri unde ai putea construi asa ceva, si pentru ca tot a venit vorba, daca sursa nu este in apropierea consumatorului rezulta...pierderi in retea, pret, ineficienta, etc. etc. etc.)
Apropos de chimie: pentru cultura ta generala, exista ceea ce se cheama GHG (da-i un serach pe Google ca sa nu crapi prost!!!) si ai sa vezi cam cat din emisii reprezinta CO2 si cat alte gaze (CH4, NOx (de aici vine cuvantul NOXE!!!- iti vine sa crezi???), SFx, HFCs PFCs etc. NU INSA SI CELE MENTIONATE DE TINE)
Celuilalt dobitoc: centrale de energie=centrale care produc ATAT curent cat si CALDURA. Centrale care sa produca DOAR curent electric sau DOAR energie termica exista doar in capul unor dobitoci care nu stiu ce ce se manaca energia...sau cum se produce...(Mai cauta si tu pe net, iti sugerez "ciclu combinat", cauta cuvantul "randament" etc. etc. etc.)
PS. Sunt doar cativa producatori de CENTRALE in lumea asta. Te las pe tine sa ghicesti pentru care lucrez...ca tot esti ata de cunoscator! Dar pun pariu pe 1,000,000 de euri ca in afara de BMW, OPEL si PORSCHE nu stii nici un producator de CENTRALE...

Interesant cat de multe chestii ai gasit pe referate.ro, nu ? Chiar si ce e ala randament, dar sunt sigur ca habar nu ai cu ce litera se noteaza, cu ce se mananca si cum se calculeaza smile.gif asta ca sa vorbim de chestii simple, nu de alte "minuni" ce implica producerea si transportul de energie si anume: tirajul fortat, diagrame H-S pentru abur, diagrame H-S pentru agentul de racire (asta la centralele nucleare), regimul tranzitoriu la cuplarea grupurilor generatoare in S.E.N., cu tot ce presupune el: probleme de sincronism, contracurenti, armonici de gradul 1, 2 etc ... si cum se rezolva ele asa incat sa nu ti se prajeasca calculatorul ala pe care scrii toate prostiile.

Chiar, ai habar in ce forma pleaca curentul din centralele alea pe care zici le produci ? Si ce solutie s-a introdus pt minimizarea pierderilor pe traseul de transport , de care ai vorbit ? Baiete linisteste-te, ca aici sunt ani grei de stiinta si toceala de coate, si un simplu browse prin referate.ro nu are cum sa te ajute biggrin.gif

Mai bine vezi-ti de polutia ta aia nocturna smile.gif) relaxeaza-te, asculta o manea doua, si mai reflecteaza asupra conditiei vietii tale in lumea asta. Poate cand va produce BMW centrale nuclearo-electrice, atunci sa-ti vina si tie mintea la cap ... si tot ar fi bine. Apocalipsa placuta !

+Quote Post
Vizitator_tavi1977.
mesaj Aug 19 2008, 08:35 PM
Mesaj #36

Guests

A aparut un rahat ... ma rog ... serverul astora de la forum e si el facut tot de oameni si are si el bug-urile lui ... sa nu facem caz de asta smile.gif

Pe scurt, ideea din postul meu ar fi fost ca NOXA/NOXE vine din latinescul 'noxa' care inseamna pe romaneste "vatamare". Nicidecum de la NOx cum gresit sugereaza un asa zis stiutor numit polutie care se da constructor de centrale. Respectivul, dupa ce ca e PROST mai pune si frane, vorba romanului.

In locul lui m-as duce sa ma ascund ... esti veriga slaba ... la revedere, drum bun.

+Quote Post
Vizitator_Moshu.
mesaj Aug 20 2008, 05:56 AM
Mesaj #37

Guests

Citeaza (Musafir @ Aug 20 2008, 05:31 AM) *
Daca prostia ar durea...
Nu am spus CE INSEAMNA NOXE, ci de UNDE PROVINE CUVANTUL...Alt DOBITOC care se vrea baga in seama.
Nu am vazut NICI UN NUME DE CENTRALA din Transilvania MOSHULE. OARE DE CE??? Dupa cum spuneam ESTI DOAR UN PROST din milioanele prezenti pe net.
Aluia cu veriga slaba: Mai citeste si tu o carte, ca te-a TAMPIT poteveu. E si normal, cand nu ai creier te poate cretiniza orice. Chiar si un LABAGIU ca Andrei Gheorghe...

Ai dormit bine, d-le Polutie nocturna sau ai patat cearceaful si de data asta ? Daca l-ai patat, te las in pace; fuga rapid si spala-l pana nu te vede maica-ta, ca altfel nu te mai lasa la calculator sa scrii prostii !

In timp ce-l speli reflecteaza la treaba asta: stiau oare latinii ce inseamna oxizi de azot si ca au formula NOx ?? Mai sa fie ... inseamna ca aia aveau stiinta in ei nu gluma. Cand colo ei de abia banuiau ca poate exista ceva numit atom (Democrit, care nici macar roman nu era; era grec). Nu vere, NOXA vine din latina, unde se scrie si se pronunta la fel, si are fix acelasi inteles ca si in romana ! Ai nota 4 pe ziua de azi.

In al doilea rand: Intr-o sedinta de guvern de prin aprilie anul asta (habar nu am ce numar
are sedinta asta - sa stii ca-s numerotate, ca sa se stie ce s-a vorbit si cum ... dar daca te roade poti
sa gasesti pe Monitorul Oficial), s-a lansat ideea ca compania germana SIEMENS si cea austriaca VERBUND vor
sa se implice in constructia a doua noi grupuri generatoare la termocentrala pe GAZ METAN din Iernut. Iernut
e judetul Mures, din Transilvania, Romania (nu Ungaria !!!) daca nu stii. Centrala aia exista de prin anii 1970 din cate stiu eu si produce cam vreo 800 MW. Destul de mult aport la S.E.N. nu ?

Cat despre citit, pune TU mana si citeste, daca nu o carte, macar niste 'almanahe' smile.gif)) si lasa manelele ca de asta esti asa de dobitoc. Poti lucra ca maturator la compania aia producatoare de centrale (o fi vreuna din astea doua: Siemens, Verbund ? sau o fi General electric sau ASEA ?) si te poti holba in timp ce maturi la graficele si planurile de productie zile intregi ca tot nu vei pricepe nimic din ele. Cum dracu sa pricepi, daca nici macar ce e aia "cosinus de phi" nu stii ce e ?? Si asta se invatza la fizica in clasa a 11-a ...

+Quote Post
Vizitator_hbunny.
mesaj Aug 20 2008, 06:42 AM
Mesaj #38

Guests

Hai ca am auzit-o si pe asta "ai avea mai multe mijloace de transport in comun, ai circula mai lejer" biggrin.gif
adica mai multe mijloace de transport inseamna trafic mai lejer. Intr-adevar va fi nevoie de multe creiere schimbate. Apropo de viteza, de la piata sudul spre obregia si turnu magurele, pe traseele 73, 76 parca, mi se intampla de multe ori sa merg si cu 10- km pe ora in spatele unui "troleu" si nu e vorba de curba, viraje sau alte alea.

+Quote Post
Vizitator_alex.
mesaj Aug 20 2008, 09:50 AM
Mesaj #39

Guests

Ar fi bine sa se bage troleibuze, numai sa nu uite sa le bage aer conditionat si la astea.

Desi am masina, as folosi transportul in comun mai des daca ar circula decent si ar fi si confortabil cat de cat, deci e posibil ca o crestere calitativa si calitativa a transportului public sa duca la un trafic mai lejer. La marimea si densitatea Bucurestiului, nu se poate ca fiecare sa mearga cu masina proprie peste tot, insa la ora actuala, dat fiind faptul ca oricum stai in trafic, e mai rentabil sa stai la tine in masina decat la gramada cu 100 de insi transpirati.

+Quote Post
Vizitator_HTML.
mesaj Sep 3 2008, 10:58 AM
Mesaj #40

Guests

De sambata se da drumul la linia 76, Piata Resita - Piata Unirii, care va circula la interval 4 minute la ora de varf, fata de 2-3 cat este acum, cu trolebuzele vechi (alea verzi), ce aer conditionat alex ? smile.gif

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Sep 3 2008, 12:01 PM
Mesaj #41

Guests

4 minute la ora de varf? cand pe calea vacaresti e coloana de la mihai bravu pana la pta sudului?

Citeaza (HTML @ Sep 3 2008, 10:58 AM) *
De sambata se da drumul la linia 76, Piata Resita - Piata Unirii, care va circula la interval 4 minute la ora de varf, fata de 2-3 cat este acum, cu trolebuzele vechi (alea verzi), ce aer conditionat alex ? smile.gif

+Quote Post
Vizitator_4lexandrion.
mesaj Sep 3 2008, 01:12 PM
Mesaj #42

Guests

Citeaza (Musafir @ Sep 3 2008, 12:01 PM) *
4 minute la ora de varf? cand pe calea vacaresti e coloana de la mihai bravu pana la pta sudului?

acolo se circula bine - fa stanga pe tineretului sa vezi cum ajungi la sincai mai repede pe jos decat cu masina...
e bine ca acum si 76-ele merge alaturi de 313,312,381 ca sa nu se simta singuri soferii atunci cand stau pe loc probabil....
si ca tot veni vorba de 381 - sa ne mai intrebam de ce oare 76-ele are acelasi traseu ca 381? sa fie unul pentru femei si unu pentru barbati??? sau unul pentru tineri si unul pentru pensionari??? offf... as propune sa se mai faca niste linii speciale de troleibuze speciale pentru angajatii ratb - nu pentru ca ar avea nevoie de transportat neuroni dintr-o parte in alta.... ci doar asa.... sa fie acolo la urmatoarea campanie.... parca vad - "am mai inaugurat 'nspe linii de troleibuze pentru voi. ca sa le vedeti mai bine le-am pus pe acele trasee in care nu trebuie sa se deplaseze - doar sa stea pe loc pentru a fi admirate..."

offffff......

+Quote Post
Vizitator_HTML.
mesaj Sep 3 2008, 01:32 PM
Mesaj #43

Guests

Citeaza (Musafir @ Sep 3 2008, 12:01 PM) *

Nu au trolee destule (dar s-au apucat sa extinda retele de troleibuz). Dupa ora 21 vor circula la 19 minute... inca un motiv sa renunti la transportul public. link -> intervale linia 76

+Quote Post
Vizitator_Pizsta.
mesaj Sep 3 2008, 09:35 PM
Mesaj #44

Guests

Citeaza (Musafir @ Aug 19 2008, 08:43 AM) *
Am observat ca se monteaza liniile de troleibuz pana la Budapesta. Stie cineva care va fi traseul acestor linii? Unde vor intoarce?

Pai traseul va fi: Oradea, ..., Budapest Nyugati-Palyaudvar, Budapest Keleti-Palyaudvar, Budapest-Zugl

+Quote Post

2 Pagini V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 19th July 2019 - 06:44 AM