IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

3 Pagini V  < 1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> De ce in tribunale nu exista birou informatii?, Va povestesc de ce mi s-a intamplat in Galati dupa o alergatura dupa d
Vizitator_Aurelia.
mesaj Oct 2 2008, 08:34 AM
Mesaj #31

Guests

Citeaza (Musafir @ Oct 2 2008, 08:18 AM) *
laugh.gif MariaP a expus o "problema". "Problema" nu ar fi existat daca MariaP ar fi deschis internetul, ar fi dau un search la "apostila de la haga" si ar fi gasit lejer detalii despre emiterea apostilei in Romania. Restul, sunt discutii de dragul discutiilor (de ce nu e birou de informatii in tribunal, de ce gardienii pazesc usa, de ce functionara s-a uitat urat s.a.m.d.).

Unde sunt vinovatii ? Care vinovati ? De ce trebuie sa gasim "vinovati" ?! Vinovati de ce anume ? Pentru starea Romaniei ? Simplu, locuitorii ei. Sa nu spuneti un cuvant de guvernanti. Noi i-am ales. Si daca zice vreunul ca "nu am avut ce alege", apoi tot vina noastra este. Ca doar guvernantii nu au venit de pe Marte, impusi de extraterestrii.

Istoria diferita ? Da, dar nu au fost romanii singurii care au trecut prin "secole de mizerie, de mita, de saracie si durere".
"MA DOARE POPORUL ROMAN! Ma doare tot ce se intampla din cauza a... cine stie din ce cauza?" De ce sa va doara ?! Suntem ceea ce suntem. Si basta. Noroc cu UE - mai luam niste picioare in fund si evoluam, de voi-de nevoie.

Poate ca ai dreptate si nu ar trebui sa ma doara. Uite ca insa nu pot sa nu ma intreb de ce suntem atat de rai, de egoisti, de nemernici unii cu altii... E poporul insusi, e drept, guvernantii sunt "emanatia" noastra. Se seamana, sunt oglinda oportunismului si egoismului nostru, a je-m'en-fiche-ismului afisat peste tot...
"Musafir", tu ce in ce tara locuiesti? Imi pare miem, sau chiar in Franta, de ii cunosti oarecum sistemul? Hai sa vedem de ce ceea ce merge bine la francezi nu pare nici macar a fi aplicabil in Romania.
Si stii care e temerea mea cea mai mare? Ca nu vom evolua, cu sau fara U.E.!!!!!!!!!
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Oct 2 2008, 08:52 AM
Mesaj #32

Guests

Divagam. Subiectul era aventura Mariei la tribunal laugh.gif
Am locuit 4 ani la Paris. Acum sunt in alta parte. Tot in Europa. Oricum, nu as lua drept reper "eficienta" sistemului administrativ francez. Institutional vorbind, al nostru e copie franceza. Dar balcanizat puternic.

+Quote Post
Vizitator_Aurelia.
mesaj Oct 2 2008, 09:27 AM
Mesaj #33

Guests

Citeaza (Musafir @ Oct 2 2008, 08:52 AM) *
Divagam. Subiectul era aventura Mariei la tribunal laugh.gif
Am locuit 4 ani la Paris. Acum sunt in alta parte. Tot in Europa. Oricum, nu as lua drept reper "eficienta" sistemului administrativ francez. Institutional vorbind, al nostru e copie franceza. Dar balcanizat puternic.

O fi o copie a sistemului francez, dar o copie a anilor 1800 la sfarsit. Balcanizat pana a nu mai fi recunoscut. Nu e de admirat, nu e un exemplu, cel francez. E doar o posibiliate de mai bine. De eficienta... mai e loc destul... stiu...
"Aventura" Mariei este aventura fiecarul roman in institutiile romanesti. Pe ea a lovit-o mai tare din cauza ca, traind in alta parte, vazuse si altceva, si poate spera ca 4 ani au schimbat Romania. Au schimbat-o, in rau insa... Si si-a varsat durerea pe site. Ar fi fost poate mai intelept sa vada intai pe internet cum sa procedeaza, ce sa faca. Mai ales ca in Galati stiu ca exista chiar in centru un birou mare care face apostilari, undeva pe str. Brailei nr. 3, daca nu ma insel. Deci, ar fi gasit. Durerea ei era nepasarea si dezorganizarea regasite in tara ei, uimirea si neplacerea fiind cu atat mai puternice cu cat sotul ei era uimit de ce vedea. Stii probabil bine cat de uimiti sunt strainii vazand balcanismul nostru mizerabil, nepasarea crunta si nasul pe sus pe post de comportament cotidian.

+Quote Post
Vizitator_George.
mesaj Oct 2 2008, 10:55 AM
Mesaj #34

Guests

Nu-i mai ridicati pe altii in slavi .. cum ca la ei curge lapte si miere pe scarile institutiilor publice.

Recunosc ca e muuult mai bine decat la noi ... da' in nici un caz nu e totul perfect.

Am dubla cetatenie, deci stiu ce vorbesc. Am de-a face cu autoritatile din 2 tari, ambele membre UE. Diferentele exista ... dar nu sunt substantiale.

Eu nu am mai fost "dincolo" din 2001 ... in 2006 mi-am schimbat pasaportul la consulat in .ro ... poza mi-a facut-o un var, fotograf de meserie, conform instructiunilor de pe site-ul lor (pentru pasaport cu date biometrice) si in 5 saptamani am ridicat pasaportul, platind o taxa de 120E.

Pe sora mea a mancat-o-n ... beeep ... si s-a dus "la fata locului". In mod normal pasaportul este gata in 3 saptamani (adica muuult mai mult decat la noi) si costa 200E (adica aproape dublu fata de cat m-a costat pe mine ... si de jdemii de ori mai mult decat unul romanesc). Numai ca fotograful de la "ei" i-au gresit pozele si, cand s-a dus sa-l ridice ... pai ... trebuie alte poze. Nu a costat nimic in plus, dar a trebuit sa mai astepte inca 3 saptamani de stat acolo ... cu problemele de rigoare ... firma, familie etc.

Despre functionarii lor ... sunt asa cum ar trebui sa fie si ai nostri sad.gif ... adica ... stiu strict DOAR felia lor ... dar o stiu BINE!!!
Cand mi-am facut buletinul a durat ... 10 minute ... Mi-au facut poza, m-au masurat ... s-au uitat in ochii mei, mi-au luat amprentele si ... gata. Totul fara sa fiu tratat cu curu', fara sa primesc vreo privire "stramba" ... nimic. Ei si-au facut TREABA PENTRU CARE SUNT PLATITI. Un avantaj la buletine este ca ... nu au trecute adresa ... ci numai regiunea care l-a emis. Il schimb doar daca imi schimb numele, il pierd/distrug sau ma mut in alta parte. Mama mea il are de 15 ani ... si nu a mai trecut pe la evidenta populatiei de atunci. Daca trebuie sa te gaseasca ... nu va faceti griji ... te gasesc si in gaura de sarpe.

Sotia unui var, ea romanca, a depus actele pentru cetatenie (avea deja statut de rezident legal) intr-un oras ... dupa care s-au mutat in 4 ani de 2 ori, in orase diferite ... din motive de slujba ... pana cand i-a venit acasa (la adresa unde statea acum) plicul cu raspunsul biggrin.gif

PS La ei sunt birouri de informatii ... si nu costa nimic sa le obtii, nu trebuie sa sapi pe net, sa cauti legi ... nimic ...

+Quote Post
Vizitator_razvan.
mesaj Oct 2 2008, 11:18 AM
Mesaj #35

Guests

Draga mea Lidra.

Imi pare rau ca te dezamagesc atat de profund, dar tu chiar esti off-topic. DE TOT.
1. Nu stiu de unde ai scos ideea cu injuriile/jignirile etc. Atacam chiar ideea, iar nu persoana (dupa cum din pacate ai inteles matalutza), iar "epitetele" handicapat, prost, semianalfabet, erau de fapt extrase din ideea vizitatoarei noastre galatence. Nu o sa stau sa iti reprosez in schimb ideea cu atlassibul sau cu burta la soare ca na ... atata poti, atata scrii (oricum nu cred ca ar avea sens sa stau sa iti explic pe unde am umblat si pe unde nu, sau in ce scopuri; ma priveste).
De ce esti pe langa ? Pentru ca bineinteles ca ne confunzi institutiile si le bagi mare cu de-alea "guvernamentale". TRIBUNALUL NU E INSTITUTIE GUVERNAMENTALA. Face parte dintr-o alta ramura a puterii, anume cea judecatoreasca, pe cand tot ce tine de guvernamental este putere executiva. In fine, aici ar mai fii teorii, da' in mare cam asta e.
Buuun, ca sa revenim la topic, de ce nu exista un birou de informare in tribunale ??? Poate ar fi bun unul, nu zice nimeni ca nu. Dar exista o prezumtie mare si lata in drept, care s-ar traduce pe limba stramosilor nostri cam de genul "nemo censetur ignorare legem". Buuuun, asta inseamna ca nimeni nu se poate prevala de necunoasterea legii. Adica, in nici o situatie nu poti invoca faptul ca nu ai cunoscut legea, p[rezumtia fiind ca legea se cunoaste [daca nu se cunoaste, se recurge de asemenea la un avocat care sa te faca sa o cunosti (sau cel putin acel crampei care te intereseaza pe tine pe moment)]. Inchei aici elucubratiile mele juridice, pana nu devin eu off-topic si pana nu interpretez extensiv toata legislatia romaneasca.
Revenind deci, tu (este un "tu" generic ca sa nu imi mai spui ca ma iau de persoana), ca cetatean al unei tari, care se presupune ca iti cunosti legea "materna" (sa-i zicem asa), habar nu ai de fapt unde se apostileaza un act administrativ, dar vrei birou de informare in tribunal. Pai atunci, hai sa facem unul si la fiecare a doua intersectie din oras, si daca s-ar putea sa te informeze cu privire la orice (inclusiv ce numar ai la camasa daca cumva nu ti-l cunosti).
Plata amenzilor (restante sau nerestante) in Romania nu se face prin tribunal/judecatorie, etc, asa ca daca vei reveni vreodata aici (tara incompetentilor, etc bla-bla-bla), vezi ca nu avem birouri de informare. De fapt la institutiile guvernamentale (cum le denumesti tu) mai sunt, dar la institutiile judecatoresti, nicidecum.
Si nu prea cred ca daca ai primit vreo citatie ai un birou de informare. De fapt ba da, ai: BIROUL AVOCATILOR de pe langa instanta respectiva.

+Quote Post
Vizitator_razvan.
mesaj Oct 2 2008, 11:25 AM
Mesaj #36

Guests

Si va rog eu frumos:

NU MAI CONFUNDATI INSTITUTIILE ADMINISTRATIVE (adica alea care elibereaza buletine, certificate, adeverinte, etc), CU INSTITUTIILE JUDECATORESTI alea care judeca, care pronunta sentinte, decizii, etc).

Cu stima

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Oct 2 2008, 12:48 PM
Mesaj #37

Guests

@ Aurelia
Citeaza
Hai sa vedem de ce ceea ce merge bine la francezi nu pare nici macar a fi aplicabil in Romania.
Hmmmm.... Care ar fi lucrurile alea ?! (hai, va dau material de scris tongue.gif )

@Razvan - good point maitre wink.gif

+Quote Post
Vizitator_gil.
mesaj Oct 2 2008, 02:01 PM
Mesaj #38

Guests

Citeaza (razvan @ Oct 2 2008, 11:18 AM) *
TRIBUNALUL NU E INSTITUTIE GUVERNAMENTALA. Face parte dintr-o alta ramura a puterii, anume cea judecatoreasca, pe cand tot ce tine de guvernamental este putere executiva.

Tot mesajul tau este un sofism evident. Judecatorii si femeile de servici din tribunal isi iau banii de la buget. Ca nu sunt numiti de guvern, pe cine intereseaza?

La fel cu stiutul legii. Problema aici nu era a sti legea, ci a sti mecanismele administrative pentru instutiile publice.

Am avut si eu de legalizat o hotarare judecatoreasca si am stat o juma de ora sa inteleg ce trebuie sa fac. Cred ca un Birou de informare este mai mult decat necesar.

MariaP are perfecta dreptate. Precizarea ca a obtinut informatii de care avea nevoie de la femeia de servici arata clar o deficienta in institutia respectiva.

+Quote Post
Vizitator_razvan.
mesaj Oct 2 2008, 02:10 PM
Mesaj #39

Guests

Citeaza (gil @ Oct 2 2008, 02:01 PM) *
Tot mesajul tau este un sofism evident. Judecatorii si femeile de servici din tribunal isi iau banii de la buget. Ca nu sunt numiti de guvern, pe cine intereseaza?

La fel cu stiutul legii. Problema aici nu era a stii legea, ci a stii mecanismele administrative pentru instutiile publice.

Am avut si eu de legalizat o hotarare judecatoreasca si am stat o juma de ora sa inteleg ce trebuie sa fac. Cred ca un Birou de informare este mai mult decat necesar.

MariaP are perfecta dreptate. Precizarea ca a obtinut informatii de care avea nevoie de la femeia de servici arata clar o deficienta in institutia respectiva.

Buun gil, sa zicem ca ai dreptate, ca e un sofism si asa mai departe.
Judecatorul nu are nici un fel de obligatii sa iti ofere tie informatii juridice. Ba mai mult, prin statut ii este interzis acest lucru, tocmai pentru ca poate, maine, te vei folosi de informatiile pe care ti le-a dat, intr-un proces in care te judeca tot el si vei putea invoca "de la dumneavoastra stiu" ceea ce cam miroase a motiv de recuzare.
In al doilea rand, exista in fiecare zi un judecator, asa-numitul "judecator de serviciu" care te ajuta cu inregistrarea oricarei actiuni. Acum, faptul ca el este de multe ori ursuz, se datoreaza faptului ca prin fata lui se perinda o imensitate de personaje gen MariaP si altii care nu ca nu cunosc legea, dar habar nu au cum sa formuleze o cerere.
Aaaa si nu cred ca MariaP a obtinut informatii de la femeia de serviciu; oarca era un avocat ala. Hai sa nu mai citim pe sarite si dupa aceea sa dam unul in celalalt.
In primul si in primul rand suntem noi de vina ca natie, pentru ca suntem (in eneral) niste IGNORANTI. Alt cuvant mai bun nu cred sa existe pt a defini romanul (ala majoritar)

+Quote Post
Vizitator_razvan.
mesaj Oct 2 2008, 02:15 PM
Mesaj #40

Guests

Da' vorba cuiva de mai sus: DIVAGAM deja de la subiect si am putea crea o gramada de alte topicuri numai cu problemele ivite in cadrul astei discutii.

+Quote Post
Vizitator_Lidra.
mesaj Oct 2 2008, 10:41 PM
Mesaj #41

Guests

Citeaza (razvan @ Oct 2 2008, 11:18 AM) *
Draga mea Lidra.

De ce esti pe langa ? Pentru ca bineinteles ca ne confunzi institutiile si le bagi mare cu de-alea "guvernamentale". TRIBUNALUL NU E INSTITUTIE GUVERNAMENTALA. Face parte dintr-o alta ramura a puterii, anume cea judecatoreasca, pe cand tot ce tine de guvernamental este putere executiva. In fine, aici ar mai fii teorii, da' in mare cam asta e.
Buuun, ca sa revenim la topic, de ce nu exista un birou de informare in tribunale ??? Poate ar fi bun unul, nu zice nimeni ca nu. Dar exista o prezumtie mare si lata in drept, care s-ar traduce pe limba stramosilor nostri cam de genul "nemo censetur ignorare legem". Buuuun, asta inseamna ca nimeni nu se poate prevala de necunoasterea legii.

Plata amenzilor (restante sau nerestante) in Romania nu se face prin tribunal/judecatorie, etc, asa ca daca vei reveni vreodata aici (tara incompetentilor, etc bla-bla-bla), vezi ca nu avem birouri de informare. De fapt la institutiile guvernamentale (cum le denumesti tu) mai sunt, dar la institutiile judecatoresti, nicidecum.
Si nu prea cred ca daca ai primit vreo citatie ai un birou de informare. De fapt ba da, ai: BIROUL AVOCATILOR de pe langa instanta respectiva.

Exact cum spuneam

+Quote Post
Vizitator_Lidra.
mesaj Oct 2 2008, 10:45 PM
Mesaj #42

Guests

Citeaza (Lidra @ Oct 2 2008, 10:41 PM) *
Exact cum spuneam

Multumesc Hotnews pentru lipsa suportului pentru caractere romanesti pe forumul de discutii.
La mai mare ....

+Quote Post
Vizitator_Lidra.
mesaj Oct 2 2008, 10:51 PM
Mesaj #43

Guests

Exact cum spuneam in postul meu anterior, anormalitatea in Romania este deja acceptata la un asemenea nivel incat schimbarea nu are cum sa vina in conditiile in care populatia considera ca asa este normal. Drept urmare, cand cineva le arata parul din fata ochilor, ei iti arata paiul din ochii tai.

Multumesc mult Razvane pentru lectia de cultura civica. Evident ca ai dreptate. Am facut o greseala capitala cand am bagat puterea judecatoreasca cu cea administrativa la un loc. Probabil in postul meu trebuia mai intai sa scriu constitutia Romaniei cu divizarea puterilor in stat, si dupa aceea sa scriu si despre topic. Nu m-am declarat expert in domeniul respectiv, dar clar se pare ca tu iesti, si pentru asta respect.

Totusi idea de baza de care scriam ramane valabila. Pentru ca traim intr-o societate specializata, fiecare este expert si are cunostinte in domeniul in care activeaza. Asa ca ma astept cand interactionez cu una din institutiile statului (acum e bine?) sa am tot spijinul necesar sa imi rezolv problemele. Includ aici si partea in care sa imi spuna ca nu sunt unde trebuie, si ceea ce caut eu nu tine de institutia respectiva. Asta se cheama in restul lumii "going the extra mile". Si ma astept la acest lucru, pentru ca plec de la premisa ca fiecare om este productiv, si nu are timp de pierdut in interactiunea cu statul. Eu ca stat, ar trebui sa fac lucrurile cat mai simple ca oamenii sa aiba timp sa "munceasca" si sa aiba o viata personala. Dar nuuuuu lasal sa isi piarda timpul, lasas sa stea la cozi, lasal sa petreaca zile pe drumuri pentru cel mai simplu act, asa nu are timp nici sa traiasca si mai ales sa gandeasca. Pentru ca este stiut ca omul care gandeste este periculos.

Dar tu Razvane o dai in continuare cu vina IMENSA de a nu cunoaste legile de parca nu am alta treaba decat sa ma apuc de sapat debitarile oligofrenice a unora si altora care au scris legi in ultimii 19 ani si au facut viata si birocratia mai complicata decat este nevoie (vorbesc in general acum si nu neaparat de apostila).

Si inca ceva nu toata lumea are internetul la nas, si nu toata lumea stie cum sa il foloseasca. Eu personal, il folosesc dar stiu sigur ca daca gasesc ceva pe un site al unei institutii de stat din tara in care sunt asa este. In Romania ai mari sanse, sa scrie una pe site, alta sa fie realitatea.

Asa ca Razvane, tot inainte ca o sa fie bine.

Cu respect,

Lidra_ro (at) yahoo (dot) com

+Quote Post
Vizitator_nikol.
mesaj Oct 3 2008, 11:30 AM
Mesaj #44

Guests

Perfect de acord. De aceea nici nu cred ca se va schimba ceva curand, pentru ca pur si simplu nu exista vointa. Vorba aia "pute-pute, da'i caldut"... Foarte trist, dar adevarat.

Citeaza (lidra @ Oct 1 2008, 10:54 PM) *
Am citit povestea si la partea cu femeia de serviciu am cazut de pe scaun de atata ras.

Ce ma amuza si mai tare sunt raspunsurile romanilor care iti trantesc faze de genul "si ce te asteptai sa rezolvi pe loc?", " dece nu te-ai interesat inainte", " dece nu ai cautat pe google", " dece nu ai citit chineza ca aveai toate detaliile". Ce nu inteleg toti acesti romani, este ca institutiile guvernamentale, sunt acolo pentru mine cetateanul, care platesc taxe si impozite, si care ma astept cand interactionez cu o institutie, sa imi rezolve problema. Evident ca am sa citesc acum comentarii de genul "salariile proaste nu ne lasa", "nu exista personal" si alte povesti de genul asta.

Concluzia mea finala este ca anormalitatea nu este simtita in Romania. Daca vii (chiar si dupa doar cativa ani) din afara, si incepi sa vorbesti in stanga si in dreapta despre ea, lumea se uita urat la tine si iti va spune sau va gandii ca te-ai tampit cat ai fost plecat in afara.

Pentru cei ramasi in tara este normal:
- sa rezolvi lucrurile cu spaga.
- sa nu fi ajutat de catre institutiile statului
- sa fi jignit si repezit de catre angajatii institutiilor publice
- companiile si prestatorii de servicii sa iti traga teapa
- lumea sa iti dea in cap cand are ocazia.
- politia sa nu faca nimic
- judecatoria sa nu isi faca treaba, si procese indiferent cat de simple sa tina cu ani
- clasa politica sa fure, minta si sa plece cu jumatate de tara dupa fiecare mandat
- doctorii sa nu isi faca treaba decat cu spaga
- profesorii sa nu isi faca treaba decat daca iti duci copilul la meditatii la ei (alta forma de spaga)
- persoane din viata publica sa faca lucruri imorale sau mai grav chiar penale, iar lumea sa zica "e si ce?"
- etc

Sunt mult mai multe. Nu zice nimeni ca lumea asa zisa "civilizata" este mai buna, sau ca este perfecta. Cei care spun asta ca sa scuze "normalitatea" din Romania probabil ca sunt din categoria vulpea si strugurii acrii.

Cu stima,

Lidra_ro (at) yahoo (dot) com

+Quote Post
Vizitator_razvan.
mesaj Oct 3 2008, 11:54 AM
Mesaj #45

Guests

In fine lidra, cum zici u, dar se pare ca nu-si au rostul post-urile mele si nu ai inteles nici din ce ii explicam lui gil (de ce teoretic nu s-ar putea infiinta un asemenea birou ce sa ofere gratis consultanta juridica; pentru ca pana la urma asta e o consultanta juridica). Si vorba ta, dc nu stai sa cunosti ineptiile celor ce de 19 ani scornesc legi (problema nu e ca nu ar fi legile bune, problema e ca ele nu se aplica sau se aplica defectuos si neunitar dar asta iar e off-topic), atunci platesti avocatul. si na ... discutia pana la urma acolo mergea ... pt 10 euro nu stiu dc ii merita MarieiP atata tam-tam sau umblatura. Eu as fi fost bucuros sa ii dau cuiva ca sa nu trebuiasca sa umblu si eventual, in timpul ala sa ii arat sotului meu alte questii. (nu de alta dar mai sunt si chestii faine prin Romania)

In rest toate bune si pana la urma sigur o sa fie bine (pana la urma)

+Quote Post
Vizitator_razvan.
mesaj Oct 3 2008, 12:00 PM
Mesaj #46

Guests

Stau insa si ma intreb oare cati din postatorii de pe acest topic stau si se uita la diaconescu; sau si mai rau la semi-doctii de turcescu, morar s.a., care nu fac un lucru rau in principiu, dar de cele mai multe ori nu sunt foarte informati (a se citi "aproape in totalitate dezinformati") atunci cand prezinta un "subiect bomba", "de rasunet", sau cand incearca sa mobilizeze una sau alta din clasele sociale.

+Quote Post
Vizitator_nikol.
mesaj Oct 3 2008, 12:15 PM
Mesaj #47

Guests

Domnul meu, un birou de informatii nu ofera consultanta juridica. Poate nici macar n-ar fi nevoie de un birou, un aparat din acela la care ii iei numar de ordine pentru ghiseul la care ai treaba ar fi destul. Dar in fine, e clar ca va place sa va balaciti in mocirla proprie, e mai usor asa...

Citeaza (razvan @ Oct 3 2008, 11:54 AM) *
In fine lidra, cum zici u, dar se pare ca nu-si au rostul post-urile mele si nu ai inteles nici din ce ii explicam lui gil (de ce teoretic nu s-ar putea infiinta un asemenea birou ce sa ofere gratis consultanta juridica; pentru ca pana la urma asta e o consultanta juridica). Si vorba ta, dc nu stai sa cunosti ineptiile celor ce de 19 ani scornesc legi (problema nu e ca nu ar fi legile bune, problema e ca ele nu se aplica sau se aplica defectuos si neunitar dar asta iar e off-topic), atunci platesti avocatul. si na ... discutia pana la urma acolo mergea ... pt 10 euro nu stiu dc ii merita MarieiP atata tam-tam sau umblatura. Eu as fi fost bucuros sa ii dau cuiva ca sa nu trebuiasca sa umblu si eventual, in timpul ala sa ii arat sotului meu alte questii. (nu de alta dar mai sunt si chestii faine prin Romania)

In rest toate bune si pana la urma sigur o sa fie bine (pana la urma)

+Quote Post
Vizitator_razvan.
mesaj Oct 3 2008, 08:14 PM
Mesaj #48

Guests

hmmm, un birou de informatii care sa te ghideze de la tribunal la prefectura ? atunci revin si eu la ideea sa faem un birou de informare la fiecare a doua intersectie.

+Quote Post
Vizitator_MariaP.
mesaj Oct 6 2008, 08:25 AM
Mesaj #49

Guests

Ma bucur ca am starnit interes in acest subiect.
Problema este a noastra a tuturor. I-am obisnuit asa mult cu aceste sume de bani pe care le numim mita, ca functionarilor publici, medicilor si cine ne cere in fata fara rusine, li se pare normal.
Acum am 33 de ani, locuiesc de 4 ani in italia.
E adevarat si aici e burocratie, si cum stiti mai este si rasisim, ca romani nu sunt vazuti foarte bine, dar chestia cu da-mi banii ca sa-ti zic o informatie gratuita mi se pare obraznicie, egoism si prostie umana
E vina noastra ca le dam bani necuveniti.
Eu sunt de profesie economist. A-ti spus ca nu inteleg bine legea..ei bine eu o inteleg, dar ceea ce era scris la tribunal era atat de vag, facea referire la o lege care nu era scrisa in nici o parte, deci zero sanse.
E adevarat stiam de la cineva unde ar trebui sa ma duc, pentru ca daca nu stii de la cineva nu stii nimic, pentru ca nu exista un birou de informatii.nu stii de unde sa incepi
Eu stiam ca pot sa fac ori la prefectura ori la tribunal chestia cu apostila.
Am zis "ma duc la tribunal, ca e aproape de unde stateau parinti mei" . Si am facut rau.
M-am reintors in tara dupa 4 ani, pentru ca dupa 4 ani am reusit, si imi aminteam doar lucrurile frumoase.
In viata mea nu am platit pe nimeni sa fac ceva. Nici la facultate unde multi colegi plateau examenele ca sa treaca, am refuzat sa platesc cu rasplata unei note mici chiar daca lucrarea mea era de nota mare..
A plati pe cineva in mod necuvenit e o rusine! Iar eu ma simt ca un "rahat", pt ca consider ca cine plateste finctionari, medici,pentru ceva care ar trebui sa fie normal....sunt tratati ca niste "handicapati." eu inclusa!

Nu stiu voi, dar eu mereu m-am simtit jicnita cand mi s-a cerut fara rusine bani in fata, mai ales ca mi-a creat impresia ca vrea sa faca o fapta buna.

A fost pentru prima data cand am platit pentru ca aveam nevoie, altfel trebuia sa astept inca un an si alte saptamani de alergatura.

Eu zic ca ar trebui sa incetam sa mai facem pe "desteptii", in sensul ca eu is destept ca platind pe cineva le-o iau inainte la ceilalti.
Nu o luam inainte la nimeni. Unicul beneficiar este cel care a luat bani si a zis in mintea sa "inca unul pe care l-am fraierit"
Eu nu vad in asta normalitatea sau desteptaciunea sau avansul fata de alti.

Nu e normal a plati pentru o asa zisa consulenta judiciare pe un hol plin de persoane care se holbeaza la tine.
Nu e normal ca legea sa le ofere unelte ca sa justifice furtul.
Si mai ales nu e normal ca cei care s-au gandit ca eu habar n-am pe ce lume traiesc am facut o chestie normala in a plati.
Imi vine dificil sa cred ca cei care au zis ca eu sunt vinovata, stiu absolut orice informatie, stiu unde sa se duca pentru o anumita chestie legala.
Sau sunteti functionari publici si va simtiti cu musca pe caciula?
Eu am bani destui, nu e o problema de bani, puteam sa dau 120 de lei, ca atat costa in galati sa faca altcineva toata alergatura.
Dar voi cum credeti ca asa zisele firme reusesc??? cu program de 1 ora juma de doua ore pe saptamana??? cu un program care se schimba cum vor ei? (ca eu m-am dus in orar, dar au schimbat in acea saptamana de joi pentru vineri)
Platesc mita la functionarii publici. E evident.
Daca am inceta, am refuza toti sa platim aceste spagi necuvenite, si am insista a nu mai fi tratati ca niste criminali la ghiseele publice, eu zic ca si-ar revizui comportamentul.
Nici nu aveti idee ce bine este sa te duci la un ghisu public in care domana de acolo sa-ti zica -buna ziua, cum va putem ajuta? - sau sa incerce tot posibilul sa te indrume unde poti rezolva problemele tale.
Nimic nu e de ajutor daca nu se face o lege buna, si daca nu ii da afara pe acesti functionari corupti.
Eu sper ca peste 10 ani sa gasesc functionari decenti, care sa-si aduca aminte ca sunt persoane normale, si ca a munci inseamna bani, si nu a pretinde bani!

+Quote Post
Vizitator_razvan.
mesaj Oct 6 2008, 01:27 PM
Mesaj #50

Guests

Nu sunt functionar public MariaP, sunt avocat. Dar se pare ca tu incurci astea doua clase profesionale. A plati avocatul nu inseamna spaga. De altfel e si foarte greu ca un avocat sa ia spaga. Ca sa iei spaga tre sa ai o anume calitate; pe cea de functionar public, eventual functionar., Avocatul nu se incadreaza si nu poate fi subiect al acestei infractiuni. El e liber-profesionist si e normal sa fie platit pentru serviciile pe care ti le ofera. Acuma, ca personal eu nu ti-as fi luat bani numai ca sa-ti zic sa mergi de la tribunal la prefectura, asta e altceva, dar pana la urma e si asta o (sa-i zicem) consultatie juridica, pt ca tu nu stiai. Sau daca stiai (asa cum ai zis in post) doar ca ai ales sa mergi la tribunal (ca era mai aproape de mama ta) in loc de prefectura, ar fi trebuit sa mergi pe cont propriu si pana la prefectura si probabil ai fi reusit sa rezolvi.
Hai sa zicem ca ai dreptate ca nu e normal sa ti se acorde consultanta juridica pe holul tribunalului. Dar avocatul unde crezi ca sta ? Chiar crezi ca toti au birouri luxoase cu vreo 3-4 secretare (sau stagiari/stagiare) care sa le mai si faca treaba ? Nu draga mea, avocatul sta la tribunal si ofera consultanta juridica chiar si pe hol pt ca asta e sistemul (nu neaparat unul bun, pt ca nici eu nu sunt neaparat multumit de el).
Dar chiar trecand peste asta, ai fi putut merge la biroul unui avocat, care sigur te indruma, sau poate chiar iti rezolva problema (sunt destui avocati care apostileaza documente contra unei sume destul de modice).
In fine, te rog sa nu mai confunzi spaga (inclusiv aia cu datul banilor pt examene (pe care nici eu nu am practicat-o, cu aceleasi consecinte pe care le enumerai)), cu plata pentru un serviciu adus de catre un liber-profesionist. Aaaaa si intrebare: de 4 ani in italia si inca nu ai invatat ca "time is money"? In primul rand pentru tine (pt ca in locul tau as fi dat acei bani unei societati/avocat/etc sa imi rezolve repede si fara batai de cap problema cu apostilarea) si in al doilea rand pentru avocatul care totusi si-a luat timp sa te indrume (chiar si contra-cost).

+Quote Post
Vizitator_mariaP.
mesaj Oct 7 2008, 08:35 AM
Mesaj #51

Guests

D-nul Razvan. Va astept in Italia la vreun ghiseu public. Daca va trebuie un sfat sau vreo indrumare de gen : "de unde iau autobuzul ca sa ajung la roma sau unde e strada numarul" va rog sa imi ziceti ca vin sa va fac factura si va dau si chitanta. Doar nu va asteptati ca eu sa fac o fapta buna si sa zic: autobuzul de ia doua strade mai incolo....
Cum doar nu as fi "nebuna" sa nu profit de faptul ca habar nu aveti cum sa va miscati si sunteti confuz.
Eu am firma aici, va fac factura de prestari servicii, se poate, e legal. Doar imi fac meseria mea.
Nu conteaza ca suntem pe strada, pentru dumneata o sa zic ca sunt la mine in birou.
Daca legea o permite ca informatia care ti-o dau e prestari servicii, pt ca asa este, eu trebuie sa o fac.
De ce sa iti zic in 3 secunde: "a treia strada pe dreapta"???
Domne fereste sa nu ne amestecam printre aia cu liceu care se numesc functionari publici, sau vanzatori sau muncitori simpli.
Noi d-nul razvan avem facultate, d-ta de drept (ca doar aperi interesele: prima ale tale si apoi...ghiceste ale tale din nou) iar eu am facut Ecomomia si am experienta in a lua banii si pe aerul pe care il respiri.
Dar cand vine a lua bani pentru o informatie asa banala, ca imi imaginez ca pentru un avocat e banala, mi se face greata.
Faptul ca vorbeam cu sotul meu in Italiana i-a atras atentia d-nei avocat care a mirosit bani buni, de la acesti doi fraieri (ca cei care nu sunt informati sunt de obicei fraieri).
Eu nu am vazut-o, i-a m-a oprit in mijlocul holului si mi-a cerut din senin bani. Cand a vazut ca am ramas blocata , a adaugat ca imi face si chitanta.
I-am dat 50 de lei dupa ce i-am tradus rusinata sotului meu ce voia d-na.
Si am si urmarit-o pana in biroul ei ca sa ma asigur ca vine inapoi.
Avea birou, poate nu era al ei, erau mai multi, dar nu statea "saraca pe hol".
Mai intai a vrut banii si apoi mi-a zis ce trebuie sa fac....partial ca nu tot era corect.
unica chestie corecta care mi-a zis-o e ca trebuie sa ma duc la prefectura.
M-am trezit la ghiseul cu apostile din tribunal ca trebuia mai intai sa fac alte doua lucruri.
Dar d-na evident mi-ar fi spus si alea daca ii dadeam mai mult.
D-nu Razvan am prieteni avocati si nu toti sunt ca ea.
E clar ca sunt multi oportunisti.
Problema initiala era de ce nu exista un birou informatii in tribunal???
A cere informatii despre ce trebuie sa faci in anumite situatii, ce acte trebuie sa aduci nu inseamna ca transformam biroul informatii in consulenta.
A avea informatiile care iti trebuie sa nu te mai invarti ca un ametit in tribunal este un drept al romanilor.
Dreptul de a fi tratati ca persoane, dreptul de a avea servicii civilizate.
Ca d-na avocat m-a oprit fara rusine pt a-mi cere bani nu inseamna ca am ceva cu avocatii.
Meseria nu inseamna nimic, e persona cea care murdareste meseria.

Cat despre d-nul care a zis ca trebuia sa caut in internet raspunsul unde trebuia sa ma duc, il invit in Italia sa faca o cautare pe motoarele de cautare.
O sa descopere ca de aici rezultatele sunt f. diverse de cele din romania.
Eu nu am gasit decat firme care vorbesc de chestii generale. Pt mai multe informatii ar trebui sa ma adresez biroului lor in bucuresti ori nu stiu unde.
Faceti o verificare a ceea ce v-am zis si o sa vedeti ca de la tara la tara rezultatele cautari sunt diverse.
Fac asta de meserie, lucrez cu internetul, cu servere internet.
DEci unde eram. La d-nul Razvan care si-a impus sa salveze onoarea tutoror persoanelor care din intamplare sau prin anumite mijloace au ajuns sa se numeasca avocati.
Cand mi-a cerut banii, mi-am zis sa ii zic nu-ul automatic pe care il zic de obicei la asa ceva, apoi m-am gandit ca era penultima zi de sedere in romania.
As fi asteptat un an dupa 4 deja trecuti?? Oare d-na din fata mea stie cu adevarat sau imi i-a asa bani.
Am inchis "ochii" si i-am dat ca nu aveam incotro. Un alt an cu vacanta cu alergaturi imi facea mai multa greata decat ceea ce era in fata mea. Asa ca am dat bani.
Si ma simt mizerabila pt ca am contribuit la lunga "traditie" de a plati "o mana de ajutor".

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Oct 7 2008, 09:14 AM
Mesaj #52

Guests

Catre MariaP

1. Cum naiba "a-ti" (corect=ati) terminat facultatea aia de ASE fara spaga ??!! Eu v-as fi cazut la examene doar pentru gravele greseli gramaticale !!!

2. Avocatii nu pot lua "spaga". Terminati cu aberatiile.

3. In lumina posturilor dvs., chiar ma bucur ca tipa aia v-a luat paraii smile.gif

4. Intr-un tribunal nu se justifica biroul de informatii

5. Singura idee buna a dvs. este aceea ca ar trebui sa incetam sa dam (si sa intretinem astfel) spaga

+Quote Post
Vizitator_mariaP.
mesaj Oct 7 2008, 01:39 PM
Mesaj #53

Guests

Multumesc de informatii.
sunt intr-adevar analfabeta.
Nici nu stiu cum de am facut sa scriu pana acum.
Un "amic " de-al meu mi-a zis ca cu atitudinea mea nu o sa ajung nici pana la coltul strazi, pentru ca habar n-am pe ce lume traiesc.
si avea dreptate, acum imi dau seama.
Traiesc intr-o lume in care a vorbi rautacios e o obisnuinta.
In care a da o informatie simpla inseamna profit. In care "desteptii" fac regulile "jocului", iar noi "ignoranti" ar trebui sa stam in banca noastra si sa platim ca sa ne adresam lor, .. "mai marilor oameni ai munci"

Ce meserie aveti d-nul musafir in afara de c a corecta gramatical forumurile si "a pune la punct" neobrazati ca mine care indraznesc sa spuna ceva "neadevarat"?
Se simte miros de functionar, avocat sau primitor de "recompense" pentru contributia la o societate mai buna??

+Quote Post
Vizitator_razvanfer.
mesaj Oct 7 2008, 03:25 PM
Mesaj #54

Guests

Draga mea MariaP

Incep prin a spune ca degeaba te superi pe saracu` musafir, da' na ... probabil te simti un pic ranita in orgoliul propriu.
A-ti-ul ala eu nu l-am observat, dar c oaseea greseala nici eu nu te-as fi trecut examenele: "Eu nu am vazut-o, i-a m-a oprit in mijlocul holului si mi-a cerut din senin bani. Cand a vazut ca am ramas blocata , a adaugat ca imi face si chitanta."
In fine, se pare ca de fapt tu nu intelegi mesajul asa ca nu stiu daca mai are rost sa raspund si sa imi consum timpul ca sa iti argumentez ca nu ai dreptate. O singura chestie draga mea MariaP, nu mai crede tu ca stii legea daca esti economist, asa cum nici eu nu ma cred economist cu Facultatea de Drept (nu esti prima economista care are impresia ca daca a facut putin drept e 2 in 1 ca shamponu`; si eu am facut cate ceva economie, dar de aia tot nu ma cred economist si cam nici un coleg de al meu nu vi se substituie, desi si noi facem economie in fac).

P.S. Ca nu stii ce inseamna legea rezulta in mod clar chiar din recunoasterea domniei tale precum ca nu ai inteles "chineza" aia care te indruma de fapt probabil spre prefectura in cazul apostilarii unui act administrativ, sau spre tribunal in cazul apostilarii unui act emanat de la o autoritate jurisdictionala.

Si cam atat ca deja incep sa ma satur de post-ul asta

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Oct 7 2008, 04:54 PM
Mesaj #55

Guests

Sunt prof.

+Quote Post
Vizitator_mariaP.
mesaj Oct 7 2008, 04:57 PM
Mesaj #56

Guests

Pai m-am saturat si eu de discutia asta , care a degenerat.
Eu inchid aici subiectul.
Oricum nu ajungem la nici un rezultat.
Unicul rezultat a fost ca sunt analfabeta, ca nu ar trebui sa spun ceea ce gandesc si sa stau in banca mea.
Nu stiu ce a fost in mintea mea sa povestesc in modul meu analfabet o intamplare care mie mi s-a parut demna de scris.
Cand exista un forum ar trebui sa existe si moderatori, ca discutiile astea sa nu degenereze si sa nu devieze.
Moderatorul ar trebui sa inchida subiectul intr-un anumit punct. Eu oricum ma opresc aici, doar daca nu incepe careva din nou sa improstie cu "noroi" in mod gratuit.

+Quote Post
Vizitator_razvan.
mesaj Oct 7 2008, 05:49 PM
Mesaj #57

Guests

... numa pot abtine ... chiar ca "improstie" excl.gif

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Oct 7 2008, 07:10 PM
Mesaj #58

Guests

Hai sa va explic cum e treaba. Merg prin tot felul de institutii ca angajat al unei firme care trebuie sa le ajute
in anumite domenii. Si sunt tratat ca un caine.. deci ce sa zic de bietii oameni , ii vad cum se ia si tipa la ei..
mi-e scarba.

+Quote Post
Vizitator_razvan.
mesaj Oct 7 2008, 07:23 PM
Mesaj #59

Guests

Misafir, sa nu crezi ca eu nu ma cert cu functionarii publici; mai ales ca sunt constient ca sunt platiti din impozitul meu si ca stiu cum ar trebui sa se comporte; dar asta e altceva; parca ziceam ca sa nu mai confundam institutiile administrative cu alea jurisdictionale.

(chiar nu ma pot abtine)

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Oct 7 2008, 08:57 PM
Mesaj #60

Guests

LOOOL Ultimul musafir nu sunt eu, musafirul prof ! Hahahahaha

+Quote Post

3 Pagini V  < 1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 23rd October 2019 - 09:37 PM