IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

3 Pagini V  < 1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Vecinul imi foreaza creierii cu bormasina la etajul de-asupra mea.
Vizitator_Vizitator_Dan..
mesaj Dec 13 2013, 06:56 PM
Mesaj #31

Guests

Buna seara

Tocmai vin de la cineva care are problem cu instalatia electrica ( bloc din anii 85) , instalatie de aluminiu 2.5 mm patrati, cum se facea pe vremuri pentru un televizor si ala cu program de cateva ore, un singur circuit pe tot apartamentul . Am inceput spartul la ora 11 azi pana la ora 12.40 cand o vecina foarte insistenta a venit si a zis sa ma opresc de la 13.00 pana la 16.00 ca asa e legea. Asa am si facut, dar la ora 16.00 cand m-am apucat de dat cateva gauri vine alta vecina ca legea spune ca pana la ora 17.00 nu am voie. M-am oprit si mi-am reluat activitatea la ora 17.00 dat pana la ora 19.00 au venit de cel putin 6 ori la usa vecinii foarte insistenti. Ce ar trebui sa faca persoana cu apartamentul respective fara instalatie electrica ? Sa il paraseasca pentru ca vecinii nu suporta sa auda burghiul in timpul zilei absolut deloc ? In alte tari sunt legi gare oblige inlocuirea instalatiei electrice iar la noi daca se poate sa ne lasam toti de munca si sa stam in case pe canapele sa bem bere si sa avem liniste.Instradevar sunt de accord cu respectarea orelor de program dar atat, in rest lasa omul sa isi faca treaba ca nici lui nu ii face placer sa te strezeze cu bormasina respective. Acum ganditi-va voi...daca maine va ia foc cablul in perete cum procedati ? stati fara current electric in casa tot restul vietii sau va apucati sa va rezolvati problema ?
Go to the top of the page

+Quote Post
Sakura
mesaj Dec 15 2013, 01:55 AM
Mesaj #32

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 148
Inscris: 2-June 08
Utilizatorul numarul: 983

Citeaza (Vizitator_Dan. @ Dec 13 2013, 06:56 PM) *
Tocmai vin de la cineva care are problem cu instalatia electrica...

Nu cred că ai citit discuţiile de aici, deoarece observai că este vorba despre cei care lungesc lucrările luni de zile sau pur şi simplu singurul lucru care-i face să se simtă vii este să bage puţin bormaşina în pereţi. Dar să revenim la problema ridicată.

În primul rând citeşte legea. Habar nu ai de ea, orice vecin vine şi-ţi spune ceva o iei a bună. Este vorba despre Legea nr. 61/1991 pentru sancţionarea faptelor de încălcare a unor norme de convieţuire socială, a ordinii şi liniştii publice (republicată în M. Of. nr. 77 din 31 ianuarie 2011). Tipăreşte-o, să o ai pe hârtie. Ia-o cu tine când mergi la vreo lucrare. Însemnează aliniatul 26 de la Art. 3, care spune:

26) tulburarea liniştii locatarilor între orele 22,00–8,00 şi 13,00–14,00 de către orice persoană prin producerea de zgomote, larmă sau prin folosirea oricărui aparat, obiect ori instrument muzical la intensitate mare în localurile sau în sediile persoanelor juridice, în locuinţele persoanelor fizice sau în oricare alt loc din imobile cu destinaţia de locuinţe ori situat în imediata vecinătate a acestora;

Ar fi fost o idee bună (şi încă ar fi) ca proprietarul apartamentului să convoace o şedinţă cu vecinii de pe scară şi să se pună de acord asupra lucrărilor pe care le are de făcut. Dacă nu se înţeleg, asta este, să respecte legea amintită şi să-şi vadă de treabă.

Asta legat de proprietar. Acum să discutăm puţin şi de tine. Spui că eşti electrician şi trebuie să schimbi firele vechi de aluminiu. Ok, până aici este în regulă. Dar ce-are a face bormaşina în toată operaţiunea aceasta?

Sârma instalaţiei electrice nu este îngropată în perete ci se află în tuburi de plastic încorporate în perete. Tragi afară (dacă nu se rupe) sârma veche şi o bagi pe cea nouă. Eventual înainte de a o scoate pe cea veche legi o sfoară de un capăt, sfoară de care apoi te folosești pentru a o introduce pe cea nouă. Sau poţi să o scoţi pur şi simplu (dacă rămân bucăţi nu-i o problemă) şi apoi foloseşti un fir special de plastic, fir de tractare îi spune şi se găsește în magazinele de electrice, pentru a trage cablurile noi.

Eu am ajutat pe cineva să facă această operaţiune la o garsonieră. Numai că omul nu s-a mulţumit cu cablu electric nou, ci la fiecare priză a tras pe lângă cablul electric de cupru, şi un cablu telefonic, un cablu UTP pentru internet şi bineînţeles un cablu coaxial pentru TV prin cablu. Acestea adunate intrau la limită în ţeava de plastic din perete şi a trebuit să trag ca un animal ca să iasă la celălalt capăt. Dar a mers (unse să alunece mai uşor). Acum omul are la fiecare ieşire de priză şi ieşiri de telefonie, tv şi net. Fără nici un zgomot, fără bormaşină sau alte asemenea.

Dacă eşti electrician, precum susţii, ar trebui să ştii aceste lucruri. Şi că nu prea ai ce face cu bormaşina într-o asemenea situaţie. Decât dacă vrei sapi sanţuri pe toţi pereţii ca să ai pretextul de a-l taxa bine pe om. Să faci într-o lună şi cu mult zgomot şi mizerie o lucrare pe care ai putea-o face într-o zi sau două în linişte. Altfel, dacă chiar ai nevoie de a trage un sanţ prin perete, există soluţii mult mai potrivite decât bormaşina. Ori maşini de frezat nuturi în zidărie (link de exemplificare), ori freze duble pentru un flex normal, care fac acelaşi lucru. Tragi rapid şi elegant un şanţ de 8-26 mm lăţime şi 8-30 mm adâncime, în care pui ţeava pentru instalaţia electrică (sper că nu-i îngropi omului firul direct în beton).

+Quote Post
Vizitator_Amelia.
mesaj Jan 18 2014, 10:09 PM
Mesaj #33

Guests

Citeaza (oana @ Oct 1 2013, 09:43 AM) *
am un copil de 3 luni si alaturi s-au mutat niste persoane care isi reamenajeaza ap de 3luni zi de zi.am fost rabdatoare,dar nu se mai poate.nu imi pot adormi copilul ori e bormasina,ori muncitorii petrec si canta. Cum fac sa primeasca amenda?

daca respecta programul de liniste si nu darama pereti nu poti face nimic!

+Quote Post
Vizitator_Amelia.
mesaj Jan 18 2014, 10:30 PM
Mesaj #34

Guests

Citeaza (Adi @ Jul 22 2013, 02:53 PM) *
Buna tuturor,

Eu inteleg daca cineva isi renoveaza apartamentul si termina in cateva zile. Dar de exemplu in cazul meu au trecut deja 5 saptamani si aproape fiecare zi se lucreaza cu rotopercutorul, burghiul, ciocanul, flexul, etc. in apartamentul vecinului.
E normal? sad.gif (Cat timp ar fi normal sa dureze o renovare? Saptamani? Luni?)

Eu primele 3-4 saptamani am rabdat, dar pe urma deja am inceput sa simt efectele "psihologice" nocive in mod accentuat. Nu mai suport sa mai aud rotopercutorul si burghiul care rasuna zeci de ori pe zi, chiar si daca numai pentru 10-30 de secunde. Ce sa faca familiile care au copii mici? Copii care vin de la scoala si ar trebui sa invete si sa-si faca temele?

Iar intr-un bloc cu zeci de locuitori se intampla des sa termine unul si sa inceapa altul cu renovatul. Si atunci degeaba zice careva ca se intampla numai o data la 10 ani. Fiecare an e randul a vreo 2-3 vecini (depinde de noroc/ghinion).

In concluzie, dupa parerea mea legiuitorul ar trebui sa prevada vreo doua perioade pe an a cate 10 zile maxim, in care sa se faca renovarile "mari" care dureaza mai mult de 1-2 zile.
Poate sunt idei mai bune decat idea mea, dar cred ca ar fi multi care ar semna o petitie, de a elabora legi impotriva "Homo Vecinus - cel mai mare dusman Homo Sapiens" (cine nu cunoaste sa caute pe google biggrin.gif ).

Sa aveti liniste si pace in bloc!

nu poti termina in 10 zile uneori oricat ai vrea. ia gandeste-te sa schimbi gresie faianta instalatie electrica inslatatie termica tevi cada pus corpuri suspendate..... nu pot nici mesterii sa lucreze non stop sa termine in 10 zile si nici nu e recomandat. cui crezi ca ii convine sa aiba santier in casa? sa nu mai vb despre cat de subtiri sunt unii pereti.am stat in chirie mai demult il auzeam pe vecinul de deasupra si cand tusea ce era sa faca omul??? cei cu copii mici ar trebui sa nu uite ca in cativa ani copiii lor vor face o gramada de galagie si vor vrea sa se bucure de intelegere!
inteleg nevoia de liniste, dar si pe cea de a avea o casa curata si ingrijita.

+Quote Post
Vizitator_Carmen.
mesaj May 4 2014, 04:33 PM
Mesaj #35

Guests

O constatare:

In Suedia este interzis (de lege sau de bunul simt, nu am aflat inca) sa faci zgomot in cartier rezidential sau bloc inainte de ora 9 dimineata sau chiar 10. Este deobicei o liniste desavarsita in cartier.

In Germania in schimb, la orice ora poti sa faci orice zgomot, cat de mare, repet, cat de mare": pikamer, generatoare, masini de tuns iarba, nu mai spun ....i pe scutere, etc, nimeni nu zice nimic, la orice ora. In schimb poate chema politia daca lasi copilul sa se joace pe aleea din fata casei si face galagie cu altul de seama lui. Bine ca nu am copii, caine, scuter, gratar in curte fac f rar, etc. Extrem de ciudat, fara reguli pentru pastrarea linistii in tara regulilor si regulamentelor...

Romania o cunosc ff bine, depinde de oameni, unii sunt oameni normali, respecta 8-20 si pauza intre 14-16, exista si afise in unele blocuri la intrare, altii sunt nesmtiti fara scapare, iar altii, ca in Germania, doar ''harnici prosti''...

''7 ani de-acasa'' din ce in ce mai rar de intalnit.

+Quote Post
Vizitator_Dana.
mesaj Aug 22 2014, 04:04 PM
Mesaj #36

Guests

Citeaza (Bibor27 @ Sep 21 2013, 08:26 PM) *
Si eu am un vecin/vecina care locuieste sub noi si cred ca are ceva problema mentala. Are sot si copil mic, dar ei se duc nustiu unde deobicei, si nu vin acasa nici pentru noapte. Femeia cand e singura urla. Dar tare, foarte tare si face cam scandal in casa ei. Face galagie de tot feluri, si asta deranjeaza si pe noi, si pe cei de sub ea. Nu stiu ce-as putea face? Ajutati-ma va rog!

Ai primit vreo solutie? Eu ma gandesc la emigrare din ce in ce mai serios

+Quote Post
gia.marian
mesaj Oct 16 2014, 02:49 PM
Mesaj #37

Nou venit
*

Postari: 1
Inscris: 16-October 14
Utilizatorul numarul: 33 268

Am si eu o problema cu multi vecini. Stau la bloc mixt( cu apartamente de 1,3 si 4 camere). Eu stau la etajul 1. Am vecinii de langa care au baia cuplata de camera noastra. Fac dusuri de 2 ore pe la miezul noptii si se si barberesc ( va dati seama ce frumos se aude sunetul unui big batut de cada lipita de peretele tau la 12 noaptea). Am vorbit cu ei, nimic. Am apelat la administratorul blocului, au fost sedinte, nimic. Apoi sunt cei de deasupra care la fel fac dusuri la 1 noaptea si tipa sua se cearta in baie. Au in caine care saracul se scapa pe el pana il scot afara si se urineaza pe pereti intre etajul 2 si 1, adica in nasul nostru. Exact in momentul acesta un vecin paralel de la etajul 2 isi schimba balconul si mi-a ars plasa, mi-a zgariat termopanele si in acelasi timp mi-a topit pervazul(era din lambriu). Am zbierat la muncitori, m-am dus sa vorbesc cu vecinul impreuna cu administratorul blocului si nimic. Practic mi-au distrus mie balconul!!!!! Sunt singura acasa, sotul este la munca. Daca as chema politia, ar rezolva ceva?? Oricum nu am de gand sa repar eu ce mi-au stricat niste muncitori "calificati" in constructii. Daca amiabil nu merge, o sa apelez la reglementare pe cale legala, cu avocat.

+Quote Post
Vizitator_virgil.
mesaj Oct 31 2014, 02:01 PM
Mesaj #38

Guests

proba

+Quote Post
Vizitator_virgil.
mesaj Oct 31 2014, 02:14 PM
Mesaj #39

Guests

Legea aia din 1991 are doua paragrafe:
la articolul 2
25) tulburarea, fara drept, a linistii locuitorilor prin producerea de zgomote cu orice aparat sau obiect ori prin strigate sau larma;
si
26) tulburarea linistii locatarilor intre orele 22,00-8,00 si 13,00-14,00 de catre orice persoana prin producerea de zgomote, larma sau prin folosirea oricarui aparat, obiect ori instrument muzical la intensitate mare in localurile sau in sediile persoanelor juridice, in locuintele persoanelor fizice sau in oricare alt loc din imobile cu destinatia de locuinte ori situat in imediata vecinatate a acestora;
Deci daca Gigel are autorizatia de la Primarie e in drept s afaca zgomot desi Politia ar putea ancheta daca face lucrarile in drept sau a inceput alte chestii. In general pe politisti ii doare in XXXX eu am dat telefon la politia comunitara Galati si a zis Domnu Hritcu slavit sa-i fie numele, ca daca ala e sculptor poate face sculptura in apartament deci ....ismul politiei plus nesimtirea altora fac un coctail absolut romanesc. In fapt trebuie sa faceti reclamatie in scris si la politie, la cit mai multe politii ca acu nu mai stii care si cum face (nationala, locala, judeteana, comunitara) si la Primarie sau la Inspectoratul in Constructii etc daca vecinul face zgomot ca in cazul meu de vreo 3 luni si mai e si amendat ca deja ca a depasit autorizatia de reparatie c a omu a dat jos nist e pereti. Daca are autorizatie oricum trebuie sa se conformeze intervalului orar de la punctul 26. Deci daca nu are autorizatie, ceea c e politia ar trebui sa determine, si in ce fel respecta autorizatia de "distrugere" a imobilului, nu are voie sa faca zgomot dar daca are atunci politia nu prea isi mai bate capul sa vada daca face ceea ce a declarat ca face. Deci totul ramine la latitudinea politistilor si a profesionalismului acestora, mai ales cind vecinul cu durere in cur nici nu sta pe acolo ci plateste doar muncitorii sa transforme patru pereti de bloc in VILA c'asa e unii : ....i!...

+Quote Post
Vizitator_vivi.
mesaj Oct 31 2014, 02:28 PM
Mesaj #40

Guests

Daca aveti probleme cu vecinul nesimtit sau cu politistul incompetent scrieti-le numele pe site estiprost.ro ,un site democratic al societatii civile!

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Dec 16 2014, 11:50 AM
Mesaj #41

Guests

Citeaza (Cineva care va renova in curand @ Jan 23 2013, 03:53 PM) *
You bigi-bigiing .... Daca renoveaza, o face odata la 10 ani, nu in fiecare luna. Cu siguranta ca nu da cu bormasina la ora 22:00. Daca da, atunci retrag tot ce am de zis.
Cum spunea colegul mai sus: deranjeaza pe retardatii comunisti ramasi in viata care nu au ce face decat sa se ia de orice nu le convine. Rabda, accepta, ingaduieste-i un week-end sau doua si gata. Asta e odata la 10 ani(repet). E prea mult pentru tine? Iti va veni si tie randul, sau stai intr-o cocina?

Ora de pauza dela 14:00 la 15:00 e pusa tot de administratorii comunisti ramasi in viata.
Daca ai un copil mic, vorbeste cu cel ce renoveaza, sigur va intelege. Ambele parti trebuie sa tina cont de nevoile celuilalt.
Eu voi urma sa renovez. Voi merge la Vecinii de langa, deasupra si de sub mine si le voi explica, cerand sa imi spuna daca exista o perioada din zi cand ar vrea liniste in mod expres. Si mesterii mei trebuie sa manance si sa ia o pauza.
Toate cele bune

Pai la ap deasupra mea, de aprox 1 an renoveaza boul...si da-i si sparge...tranteste pe tavanul meu greutati..mi-a crapat tavanul in fiecare incapere..si duminica si sambata,si la pasti..si de florii..a pus pe usa anunt din ce data face lucrarile..dar nu si data cand termina..apoi. a disparut anuntul..e inteles cu administratorul..eu m-am saturat sa indur..trebui destul de de sa merg sa ii spunca la ora X pana la ora y am ore de liniste conform a ceea ce e scris la avizier.m-am saturat...ma odihnesc cu portia..invat cu portia...stau in galagia asta..ce dumnezeu, pe cheltuiala mea nesimtirea lui? adica de 1 an de zule o tine asa..si nu mai termina....ce sa fac? pot eu sa fac vreo reclamatie undeva...avand in vedere ca nu mai e anuntul cu renovarile..nici nu stiu daca are autorizatie..plus ca nu a trecut vreodata un termen final pe afis...am si eu nevoiie de o viata linistita..am de invatat mult..trebuie sa fiu odihnita...nu pot facee nimic in propria mea casa..

+Quote Post
Vizitator_Tataie.
mesaj Jan 15 2015, 12:37 PM
Mesaj #42

Guests

Citeaza (Dana @ Aug 22 2014, 04:04 PM) *
Ai primit vreo solutie? Eu ma gandesc la emigrare din ce in ce mai serios

Da, emigrarea este o solutie.
Ma refer la expulzarea vecinului in cauza, desigur.

+Quote Post
Vizitator_Cristian.
mesaj Jan 19 2015, 01:42 PM
Mesaj #43

Guests

Buna ziua tuturor ! Referitor celor de mai sus se pare ca si eu urmeaza sa imi renovez
"noul" apartament cumparat de prin 85-88. Specific din timp ca suntem o familie cu un copil de 4 ani
si as dori sa renovez in limita financiara acest apartament. Am inteles ca
in primul rand imi va trebui ceva autorizati pt spartul a doua debarale
si sa discut cu locatari din timp. Indiferent de raspunsul anumitor persoane
nu voi locui in disconfort si mizerie. Toata renovarea sper sa tina 3-5 sapt.
Credeti ca gresesc daca vreau sa traiesc confortabil ? Ca orice om ?
Am sa va anunt daca zgomotele produse din renovare au deranjat pe cineva
in afara orelor de liniste sau discutia cu locatarii inaintea lucrarilor a avut succes.
Sanatate tuturor !

+Quote Post
Vizitator_vecinul lui Cristian.
mesaj Mar 5 2015, 04:46 AM
Mesaj #44

Guests

Citeaza (Cristian @ Jan 19 2015, 01:42 PM) *
Buna ziua tuturor ! Referitor celor de mai sus se pare ca si eu urmeaza sa imi renovez
"noul" apartament cumparat de prin 85-88. Specific din timp ca suntem o familie cu un copil de 4 ani
si as dori sa renovez in limita financiara acest apartament. Am inteles ca
in primul rand imi va trebui ceva autorizati pt spartul a doua debarale
si sa discut cu locatari din timp. Indiferent de raspunsul anumitor persoane
nu voi locui in disconfort si mizerie. Toata renovarea sper sa tina 3-5 sapt.
Credeti ca gresesc daca vreau sa traiesc confortabil ? Ca orice om ?
Am sa va anunt daca zgomotele produse din renovare au deranjat pe cineva
in afara orelor de liniste sau discutia cu locatarii inaintea lucrarilor a avut succes.
Sanatate tuturor !

Bun baiat Cristian, acum i se face parastasul de sase saptamani.

+Quote Post
Vizitator_vecina.
mesaj May 4 2015, 12:29 PM
Mesaj #45

Guests

Dar ce facem cu vecinii de la curte? Eu locuiesc la curte si am un vecin care de primavara pana da zapada ne terorizeaza . Incepe cu stropitul pomilor si termina cu cositul ierbii. Sunt zile la rand de dimineata de la 7 si pana seara ne huruie cositoarea lui in cap.vecinica

+Quote Post
Vizitator_ion.
mesaj May 12 2015, 09:24 AM
Mesaj #46

Guests

Citeaza (Vecinul_care_repara @ Jun 11 2012, 07:18 AM) *
Si eu m-am mutat recent intr-un apartament nou(nou pentru mine), cu facilitati splendide, faianta sparta/cazuta, robinet actionat de surubelnita, tevi ruginite, beton, usi vechi intr-o balama si un calorifer care curenta .... si, ca tot romanu' cu 17 clase am rugat o echipa sa-mi streseze vecinii doua saptamani inafara orelor de liniste.
Vreo problema? Da am avut, dar ce era sa fac? Sa ma curentez de calorifer, sa astept sa crape tevile sa inund tot?

Oricum sfatul meu e decat sa-ti foreze creierii cu bormasina iesi in parc , du-te pe o terasa, fa altceva, orice, pana termina.

+Quote Post
Vizitator_ion.
mesaj May 12 2015, 09:27 AM
Mesaj #47

Guests

Dar daca vecinul de deasupre renoveaza o baia de 2 luni (cu inundatii etc) si cel de pe diagonala toata casa tot de doua luni?

+Quote Post
Vizitator_Octavian.
mesaj Jun 29 2015, 11:48 AM
Mesaj #48

Guests

Bormasina sau asa smile.gif)

+Quote Post
Vizitator_ne mesis.
mesaj Jun 29 2015, 05:13 PM
Mesaj #49

Guests

Citeaza (ion @ May 12 2015, 09:27 AM) *
Dar daca vecinul de deasupre renoveaza o baia de 2 luni (cu inundatii etc) si cel de pe diagonala toata casa tot de doua luni?

astepti sa termine si le spargi creierii urmatoerele 6 luni, pina cand se apuca ala dedesubt sa mute tavanul

+Quote Post
ElenaC76
mesaj Jun 30 2015, 02:21 PM
Mesaj #50

Nou venit
*

Postari: 2
Inscris: 30-June 15
Utilizatorul numarul: 33 943

Un prieten strain (englez) dupa vreo doua luni de stat in Bucuresti mi-a spus ca simbolul Bucurestiului este bormasina - la aproape orice ora auzi o bormasina/flex/soricel, etc.
M-am uitat mirata la el, dar dupa un timp, analizand zgomotele din jur i-am dat perfecta dreptate!

Ascultati si voi sunetele din jur din cand in cand si s-ar putea sa ajungeti la aceeasi concluzie.

+Quote Post
Vizitator_Enachescu Laura.
mesaj Aug 7 2015, 05:59 AM
Mesaj #51

Guests

Citeaza (bulgaru @ Nov 11 2013, 10:10 PM) *
Iti doresc sa-ti dea vecinii cu bormasina in cap pana innebunesti ! Fir-ai al dracu de borfas fara scoala, sa mori !

Raspund la acest comentariu.Buna intelegere intre vecini,va spune ceva?Legea 61/1991 republicata Art.2 punctul 25 Cod Civil:incalcarea ei se amendeaza cu 200-1000 ron ori de cate ori se incalca!Chemati pentru constatare politia ,apoi plangere la tribunal pentru daune morale!Credeti ca o sa-l tina "buzunarele"in incapatanarea lui de a "redecora"un apartament vechi si a-l transforma intr-o "mini vila/etaj"?Limbajul indica nivelul de educatie ,asa-i?Se spune ca 99% din orice exprimare ne reprezinta pe noi insine si doar 1% realitatea pe care tot noi o vedem din realitatea pe care fiecare o vede in stilul sau caracteristic . O zi buna !

+Quote Post
Vizitator_nu conteaza.
mesaj Sep 7 2015, 09:11 AM
Mesaj #52

Guests

Citeaza (Vecinul_care_repara @ Jun 11 2012, 07:18 AM) *
Si eu m-am mutat recent intr-un apartament nou(nou pentru mine), cu facilitati splendide, faianta sparta/cazuta, robinet actionat de surubelnita, tevi ruginite, beton, usi vechi intr-o balama si un calorifer care curenta .... si, ca tot romanu' cu 17 clase am rugat o echipa sa-mi streseze vecinii doua saptamani inafara orelor de liniste.
Vreo problema? Da am avut, dar ce era sa fac? Sa ma curentez de calorifer, sa astept sa crape tevile sa inund tot?

Oricum sfatul meu e decat sa-ti foreze creierii cu bormasina iesi in parc , du-te pe o terasa, fa altceva, orice, pana termina.

+Quote Post
Vizitator_ibimaxulete.
mesaj Dec 7 2015, 05:45 PM
Mesaj #53

Guests

Citeaza (Unu @ Jun 14 2012, 10:23 PM) *
smile.gif) Ete ce de-a babe si mosnegi pe forum-uri. Tz tz tz, sa nu sufle musca, sa nu se trezeasca babaciunile.
Atentie si cand pleci la serviciu, sa iesi pe varfuri in scara, sa nu trezesti relicvele, care oricum se trezesc la ora 4, ca sa se infinga cu ochiul pe vizorul usii, sa nu piarda vreun amanunt din vedere.

Program de liniste, program barfa, program de luat lumina, program de comunism.

Seara cand vin de la serviciu, ma impiedic la intrarea in scara de toate relicvele feminine si masculine, care freaca p..a la o bere pe scarile blocului, povestind ce bine era pe timpul lu' raposatu. E drept, altceva mai bun de facut nu au, decat sa pandeasca, sa se planga si sa reclame... orice!

Iar astuia cu "creierii forati" nu am decat un sfat sa ii dau. Get a job, mestere. Poate asa nu o sa mai fii pe acasa cand bietul se invoieste de la serviciu ca sa repare tevile sparte sau sa mai faca ceva imbunatatiri.

+Quote Post
Vizitator_ibimaxulete.
mesaj Dec 7 2015, 05:52 PM
Mesaj #54

Guests

Tz, tz,tz, tinerete de azi nu uita ca si pentru tine va veni ziua de maine. Da eu spun ca este bine sa mergi pe varfuri atunci cand cobori scarile, asa este bine, ce tre' sa stie toti ca tu mergi la munca wink.gif

+Quote Post
Vizitator_eu.
mesaj Jan 4 2016, 08:15 AM
Mesaj #55

Guests

Citeaza (Unu @ Jun 14 2012, 10:23 PM) *
smile.gif) Ete ce de-a babe si mosnegi pe forum-uri. Tz tz tz, sa nu sufle musca, sa nu se trezeasca babaciunile.
Atentie si cand pleci la serviciu, sa iesi pe varfuri in scara, sa nu trezesti relicvele, care oricum se trezesc la ora 4, ca sa se infinga cu ochiul pe vizorul usii, sa nu piarda vreun amanunt din vedere.

Program de liniste, program barfa, program de luat lumina, program de comunism.

Seara cand vin de la serviciu, ma impiedic la intrarea in scara de toate relicvele feminine si masculine, care freaca p..a la o bere pe scarile blocului, povestind ce bine era pe timpul lu' raposatu. E drept, altceva mai bun de facut nu au, decat sa pandeasca, sa se planga si sa reclame... orice!

Iar astuia cu "creierii forati" nu am decat un sfat sa ii dau. Get a job, mestere. Poate asa nu o sa mai fii pe acasa cand bietul se invoieste de la serviciu ca sa repare tevile sparte sau sa mai faca ceva imbunatatiri.

Judecata ta este infantila..."relicvele" alea de mosi si babe au lucrat 40-45 ani de ani si au acum dreptul la liniste si la odihna. P..a o freci tu, la 70 de ani sa te duci tu sa-ti gasesti un job. Ideea este sa respecte programul de odihna si sa nu o lungeasca la infinit. Poate ai noroc si ti se reface jumatatea de neuron ca sa poti sa ajungi si tu o babaciune, sa nu dai in primire din timp.

+Quote Post
Vizitator_Cristian Popescu.
mesaj Aug 24 2016, 02:17 PM
Mesaj #56

Guests

Citeaza (Adi @ Jul 22 2013, 02:53 PM) *
Buna tuturor,

Eu inteleg daca cineva isi renoveaza apartamentul si termina in cateva zile. Dar de exemplu in cazul meu au trecut deja 5 saptamani si aproape fiecare zi se lucreaza cu rotopercutorul, burghiul, ciocanul, flexul, etc. in apartamentul vecinului.
E normal? sad.gif (Cat timp ar fi normal sa dureze o renovare? Saptamani? Luni?)

Eu primele 3-4 saptamani am rabdat, dar pe urma deja am inceput sa simt efectele "psihologice" nocive in mod accentuat. Nu mai suport sa mai aud rotopercutorul si burghiul care rasuna zeci de ori pe zi, chiar si daca numai pentru 10-30 de secunde. Ce sa faca familiile care au copii mici? Copii care vin de la scoala si ar trebui sa invete si sa-si faca temele?

Iar intr-un bloc cu zeci de locuitori se intampla des sa termine unul si sa inceapa altul cu renovatul. Si atunci degeaba zice careva ca se intampla numai o data la 10 ani. Fiecare an e randul a vreo 2-3 vecini (depinde de noroc/ghinion).

In concluzie, dupa parerea mea legiuitorul ar trebui sa prevada vreo doua perioade pe an a cate 10 zile maxim, in care sa se faca renovarile "mari" care dureaza mai mult de 1-2 zile.
Poate sunt idei mai bune decat idea mea, dar cred ca ar fi multi care ar semna o petitie, de a elabora legi impotriva "Homo Vecinus - cel mai mare dusman Homo Sapiens" (cine nu cunoaste sa caute pe google biggrin.gif ).

Sa aveti liniste si pace in bloc!

Asa spun si eu. Eu am avut ghinionul ca in ultimii 10 ani sa prind mai multe zile cu lucrari decat fara (si aici incluzand si sambetele si duminicile). E pur si simplu inacceptabil. Sint convins ca zgomotele astea mi-au mancat ani de viata. Te enervezi, iti creste pulsul, incepi sa tremuri, iti trec tot felul de planuri de invatat minte pe cei care fac zgomot, nu te odihnesti destul (unii lucreaza in schimbul de noapte) si, nu in ultimul rand, risti sa-ti pierzi partial auzul, iremediabil. Orice expunere pe termen indelungat la zgomote puternice si constante (cum sint masinile de gaurit si derivatele lor), duce la pierderea iremediabila a auzului, prin tinitus sau surzire partiala. Si aud, stupefiat, cum unii iau partea celor care fac zgomote. Chiar in clipa in care scriu acum (pentru ca asa am si dat de threadul asta, cautand pe google solutii), un destept zuruie si bocane in fiecare zi (inclusiv zilele de weekend) din 2 august (astazi e 24). Intrebat fiind cand termina, a spus ca nu stie. Tin minte cum in urma cu cativa ani, am locuit in alta parte, era un bloc turn, 44 apartamente, zona centrala si in fiecare an se mutau cel putin 5 locatari. Fiecare cu renovarea lui in parte. Intr-unul din acesti ani, un locatar de sub mine a spart si a zuruit 4 (patru!) luni incheiate, de la 8 dimineata pana la 9 seara zilnic. A terminat intr-un final si peste exact o luna, un alt vecin de sub mine, vizavi cu cel de dinainte, a inceput el renovarea, care a durat... exact 4 luni, la fel ca primul. Practic, am avut 1 luna liniste din 9! Vorba vine liniste, pentru ca acea luna a picat exact de anul nou, pe cand se aruncau cu petarde in nestire.

Trebuie facut ceva. Sint convins ca in state civilizate, lucrurile astea nu sint lasate la voia lor. Sa te apuci sa faci cand vrei, cat vrei, cum vrei, ce vrei. Pur si simplu, iti distrug sanatatea. Am masurat nivelul de zgomot din apartament si depaseste 90 dB! E inacceptabil! Un asemea zgomot iti distruge auzul. Si cum sa ti se spuna sa pleci din casa ta daca nu-ti convine ?! Sa tii cu chiolbanul ?

+Quote Post
Vizitator_danascri@yahoo.com.
mesaj Sep 3 2016, 06:17 PM
Mesaj #57

Guests

Ma intereseaza niste date de contact /preturi de la domnii albanezi.Merci.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Sep 3 2016, 06:36 PM
Mesaj #58

Guests

Si daca apelezi la politie ce? Crezi ca te rezolva?Aia sunt mai spagari decat spaga insasi, ghertoiu' da banu - politistul devine neconstataotr(adik nu constata nimik).

La mine, cacatii care-si scot puradeii pe drum sa-mi urle sub geamul sunt tocma' politisti...

SI AU PURADEIII AIA NISTE PLAMANI, mama mama!

Cei mai buni tot albanezii sunt. VREAU SI IO.

"Cunosc niste tovarasi albanezi cu tarife minime, tva inclus , toate alea , care pot executa lucrari de linistire a nesimtitilor ne-comunisti " - a zis careva pe aici, daca nu doar s-a laudat, asteptam cartea de vizita de la ALBANEZU'

+Quote Post
Vizitator_Fmm.
mesaj Sep 13 2016, 07:25 AM
Mesaj #59

Guests

Am ajuns aici dupa o cautare pe google "bormasina de la 8 dimineata" , nu sunt genul sa sun la politie ..am iesit pe geam iar cu o simpla vorba "sa o iau pe fiita n ...si sa o invart" .. E o liniste acum se aud pasarelele... Iar pt ciobanu de se crede important ca are un job si pleaca de dim si ne trimite pe noi la munca.. Pai ba martalogule daca muncesc de acasa ce fac ? Ma duc cu laptopul in parc ? Am nevoie de odihna si concentrare nu sa mi bagi bormasina de la 8 dim..fa altceva atunci si da cu bormasina mai tarziu cand sunt si eu treaz.. Nu sa ma trezesc nervos ca ti s a sculat tie un fraier bulangiu sa mi strici mie somnul.. Si da n ai ce face decat sa injuri sa te consumi si te simti mai bine..si aia e.. Pt aia de iau apararea la fraierii astia cu bormasini.. Sa va invârt si pe voi..mars la tara si fa pe mesteru toata ziua date n slboz.. Si da imi permit sa injur sa tip sa scuip sa fac ce vreau ataat timp cat sluga aia ma trezeste la 8 dim cu bormasina..luavas joburile si emigratu in ciocan..acum baietii s au oprit si beau bere si mananca..pe mine ma roade stomacu ca am apucat 5 ore de somn..pai sa mi fie mila de slugile astea ??

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Oct 21 2016, 07:30 AM
Mesaj #60

Guests

pai si eu ce pot sa fac cand am un vecin care de 2 ani de zile imi rupe pereti cu gauri intruna de la ora 8 dimineata pana tarziu si la asta nu conteaza daca e weekend sau nu omu da zilnic rar am zile in care 1 zi din 7 nu da .. la ora 8 dimineata pa frig vrei sa merg intrun parc sau alt ceva.. cafea nu beau eu. daca e sa merg la o cafenea si la ora 8 cine mama dracu vine cu mine undeva unde omu ala dormea linistit la ora aia sau e la munca .. si am vazut legea poti sa dai gauri in pereti DUPA ORA 14 PANA IN ORA 22 si el nu o face asa doar in cazuri speciale in care tipu vede ca i mai lipseste o gaura printre miiile care le are..sa ma duc peste el sau sa pun un baiat cu 20 de ani de puscarie peste el sal ameninte..

+Quote Post

3 Pagini V  < 1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 17th July 2019 - 04:35 AM