IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

5 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Consumam prea mult din pura prostie
Vizitator_leona.
mesaj Oct 28 2008, 11:48 AM
Mesaj #1

Guests

• Mi se strica cam jumatate de mancare in frigider, pana acum vreun an.
  • Mi se umplusera sertarele de tot felul de lucruri nefolositore pe care pana la urma le-am aruncat.
  • Mi-am schimbat televizorul si mi-am luat un LCD mare, desi televizorul vechi mergea excelent.
  • Mi-am luat un Volvo (sh) care consuma de sparge desi Golful meu pe motorina era cat se poate de bun
  • Am un credit de 25 de mii euro pe care il achit in douazeci de ani
  • Cireasa de pe tort, mi-am luat o canapea de 3 mii de euro.

Cam acum un an m-am oprit. Nu dintr-o data. Mai intai nu m-am mai dus la hipermarket, pentru ca e imposibil sa nu mi se agate tot felul de lucruri complet inutile in cos. Singurul lucru ce merita luat de la hipermarket sunt detergentii. Apoi, cam tarziu, e adevarat, ma gandesc sa-mi schimb masina, cu una cu consum mic.

Chestia cu stricatul luni in sir a mancarii in frigider m-a facut sa-mi dau seama ca e ceva in neregula cu mine.

deschid discutia asta doar pentru a exemplifica prin propria-mi persoana, ce nebunie e cu consumul la romani, de vreo 3 ani incoace.
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_gabi.
mesaj Oct 28 2008, 12:20 PM
Mesaj #2

Guests

Dar uite, vezi tu, tocmai consumul a sustinut economia. Nu mai consumi, nu mai ai cui vinde, fabrica se inchide, angajatii intra in somaj si esti si cu burta goala si somer smile.gif

+Quote Post
Vizitator_lewis.
mesaj Oct 28 2008, 12:25 PM
Mesaj #3

Guests

Citeaza (leona @ Oct 28 2008, 11:48 AM) *
  • Mi se umplusera sertarele de tot felul de lucruri nefolositore pe care pana la urma le-am aruncat.
  • Mi-am schimbat televizorul si mi-am luat un LCD mare, desi televizorul vechi mergea excelent.
  • Mi-am luat un Volvo (sh) care consuma de sparge desi Golful meu pe motorina era cat se poate de bun

Cam acum un an m-am oprit. Nu dintr-o data. Mai intai nu m-am mai dus la hipermarket, pentru ca e imposibil sa nu mi se agate tot felul de lucruri complet inutile in cos. Singurul lucru ce merita luat de la hipermarket sunt detergentii. Apoi, cam tarziu, e adevarat, ma gandesc sa-mi schimb masina, cu una cu consum mic.

Chestia cu stricatul luni in sir a mancarii in frigider m-a facut sa-mi dau seama ca e ceva in neregula cu mine.

deschid discutia asta doar pentru a exemplifica prin propria-mi persoana, ce nebunie e cu consumul la romani, de vreo 3 ani incoace.

Toata lumea consuma, stai linistita, nu numai romanii (ma refer la europeni si americani). Las' ca se termina petrolul si dupa aia o sa duci dorul zilelor astora. Bucura-te cat mai poti.

+Quote Post
Vizitator_Daniel.
mesaj Oct 28 2008, 12:30 PM
Mesaj #4

Guests

Citeaza (leona @ Oct 28 2008, 11:48 AM) *

Chestia cu stricatul luni in sir a mancarii in frigider m-a facut sa-mi dau seama ca nu e ceva in neregula cu mine.

... SNOBI, asa se numesc oamenii ca tine.
Ti-e greu sa reduci consumul, te-ai obisnuit cu mult si scump, ai aruncat cu banii in stanga si in dreapta fara sa tii cont de nimic. Imi dau seama, e greu .... asta e, daca nu ti-ai intins picioarele atat cat a fost plapuma?!
Ai cumva in jur de 30 de ani si un salariu maricel, poate si o functie bunicica?? Daca da, nu dispera, multi ca tine au facut sau fac asta. E bine ca ti-ai luat seama. Bafta in continuare!

Nu e cazul tau, dar, cel mai greu e sa fii un snob prost! In general, astfel de oameni provin din mediul rural sau din grupuri sociale cu studii medii, muncitori in general.
Exemplu: am niste cunostinte, muncesc in Spania, ea menajera, el zidar pe la particulari. Au in jur de 50 ani fiecare. Castiga pana in 2000 euro pe luna. Asta vara, oamenii vroiau sa-si cumpere plasma, camera video (zicea ea ca a vazut plasma in toate casele bogatasilor pe unde e ea menajera!!!). M-am chinuit cateva zile sa le explic ca nu au nevoie de ele si ca este inutil sa dea mii de euro pe toate tampeniile, iar apartamentul lor din tara nu avea nici apa, nici caldura, nici gresie, nici faianta, dar vroiau sa si-l doteze cu plasma. Astia mi s-au parut prosti rau. Noroc ca au renuntat si cu cele 2-3 mii de euro (toti banii economisiti de ei in cativa ani) si-au renovat o parte din apartament. Acum sunt multumiti!
Mai sunt tineri ce muncesc pe 1000-1300 lei/luna, dar nu-si cumpara haine decat de firma!!!! .... si mananca pate cu parizer de pui ..... reveniti-va maaahhhhh!

+Quote Post
Vizitator_capsunara modificata genetic.
mesaj Oct 28 2008, 02:19 PM
Mesaj #5

Guests

Hai sa spunem ca acest consum exacerbat al romanilor este rezultatul atator ani de frustrari de dinainte de ´89: nu masini, nu aparate electrodomestice, nu haine de firma. Insa aceasta sete de consum nu se mai termina, eu as zice ca 20 de ani ajung. Este unul din motivele pentru care nu ma intorc deocamdata in Romania. Daca nu te incadrezi in "normele societatii" esti un outsider. Adica daca nu-ti iei masina, ci preferi bicicleta, daca nu ai in casa televizor, daca nu calci niciodata in Mall, daca nu-ti faci credit pentru casa care te sugruma 25 de ani ci preferi sa stai in chirie, dar sa ai in fiecare an vacante minunate, daca incerci sa eviti produsele Nestle si Nike sau daca incerci sa maninci doar produse bio, clar ceva nu e in regula cu acea persoana in Romania. Fiecare trebuie sa bifeze de pe lista: plasma, usa metalica, cel putin o pereche de Nike, ultimul telefon, masina cit mai mare etc. Ca si cum toate astea ar duce la ceva. Daca in Occident tendinta actuala este sa traiesti cit mai responsabil, eco, bio, sa incurajezi comertul echitabil si sa consumi cit mai putin posibil, noi romanii ne indreptam exact in directia opusa.

+Quote Post
Vizitator_Viorel.
mesaj Nov 8 2008, 06:05 PM
Mesaj #6

Guests

Parerea mea e ca de vina sunt lipsurile din perioada comunista, cand oamenii aveau bani dar nu aveau ce sa cumpere cu ei. Nu cred ca trebuie sa te invinovatesti ca arunci banii in stanga si in dreapta ci sa incerci sa reduci cheltuielile de la luna la luna. Desi cred ca asta e greu daca ai contractat deja un credit imobiliar, de ex. Oricum, primul pas l-ai facut prin faptul ca ai realizat ca ai o problema. Daca nu esti deja datoare la banci iti recomand sa iti constitui un depozit la vedere sau mai bine, sa achizitionezi obligatiuni de stat pt a nu fi tentata sa "spargi pusculita". Nu se stie niciodata ce zile vin si crede-ma nimanui nu - i pasa si nu are grija de tine mai bine dacat propria ta persoana (nici prietenii, nici rudele, nici vecinii). Iar daca ai mania shopping-ului, poti consulta un psiholog fara nici o rusine. Daca nu ai credite la banci, nu alege modul de viata pe care acestea ti - l propun, adica o viata pe credit, dator vandut si la cheremul bancii. Mai bine fara plasma cat o jumatate de perete in sufragerie si fara Mert in fata blocului decat sclavul bancilor.

+Quote Post
Vizitator_Andrei.
mesaj Nov 8 2008, 06:36 PM
Mesaj #7

Guests

Cumpăr, deci exist

"...E o lume cu reguli simple: cumperi ca să stai la suprafaţă. Te-ai oprit, rişti oricînd să te îneci într-o mare de lucruri posedate de alţii. Şi toate se leagă, nici un produs nu mai e singur pe lume. Aparatul de făcut îngheţată de casă cere o casă de făcut îngheţata în ea, în care să te învîrţi în cămaşa boţită din fabrică (nu mai poţi s-o iei pe aia de anul trecut, călcată!) pe care să dai îngheţata, fără să uiţi să iei medicamentele care să ţină îngheţata la distanţă de artere, pentru care însă ai nevoie de apa cu care să le înghiţi, care cere pahar de designer în care să pui apa, filtru cu care s-o purifici, conducta nouă pe care s-o aducă instalatorul care şi el are un card de credit cu care tocmai a cumpărat un grătar care nu poate trăi fără fleică, sare, condimente, şi dacă tot a intrat în supermarket, hai, să mai ia şi nişte…

Sîntem milioane de oameni prinşi în cursa asta. Şansele să ieşim sînt mici: cere putere de concentrare să aduci un card la zero şi să-l laşi aşa. E ca şi cum ai merge pe sîrmă deasupra parcării de la mall, în vreme ce lumea de jos aruncă în tine cu obiecte contondente, scumpe, mişto sau doar utile."

Lucian Mândruță, Dilema Veche 21 aprilie 2008
http://www.dilemaveche.ro/index.php?nr=218...col&id=8089

+Quote Post
Vizitator_hash.
mesaj Nov 8 2008, 06:49 PM
Mesaj #8

Guests

rolleyes.gif din fericire sunt invatat de mic sa nu arunc cu banii pe fereastra; am tot ce-mi trebuie, nu stau cu chirie, nu arunc mancare la gunoi (nici macar paine veche), masina mai mult sta decat merge, cand merge consuma rezonabil. Incerc sa fac sport pentru ca cele 90 de kile sunt prea mult la 33 de ani. Concedii in locatii frumoase (exclus litoral Ro) de doua ori pe an, salariu mediu, nu imi iau haine de firma, nu tusesc daca port hainele de anul trecut ..

nu toti ne incadram in categoria snobi. cei din urma incearca sa creeze o impresie pozitiva despre ei prin felul in care se prezinta in fata celorlalti: haine, masini, atitudine ..

e bine ca aruncati banii pe fereastra, in felul acesta dati de lucru altora. trebuie sa existe si prosti pe spatele carora sa traim.

+Quote Post
Vizitator_Lucian Ilea.
mesaj Nov 8 2008, 09:48 PM
Mesaj #9

Guests

Ai nostri nici nu au avut timp sa consume ca si occidentalii,care intr-adevar arunca banii pe tablouri,contributii la asigurari de tot felul, donatii inutile,sponsorizari stiintifice de tot rasul si altele,care-si schimba casa o data la 5 ani si mobila in fiecare anotimp...hainele o data pe luna...

+Quote Post
Vizitator_Costel Ivu.
mesaj Nov 9 2008, 06:51 AM
Mesaj #10

Guests

Citeaza (gabi @ Oct 28 2008, 12:20 PM) *
Dar uite, vezi tu, tocmai consumul a sustinut economia. Nu mai consumi, nu mai ai cui vinde, fabrica se inchide, angajatii intra in somaj si esti si cu burta goala si somer smile.gif

Gabi, mai e o varianta : muncim 4 ore pe zi , stam 12 ore cu burta-n sus , consumam mai putin si ne simtim bine . S-o ia dracu de societate de consum .Problema e ca ...vecinu' are mai mult si daca eu muncesc 12-14 ore pe zi, poate-l depasesc ....
PS: acum 100 ani ai fi muncit 12 ore pentru a zecea parte din ce ai acum. Azi suntem eficienti...si tot nemultumiti .

+Quote Post
Vizitator_Thheo.
mesaj Nov 9 2008, 07:35 AM
Mesaj #11

Guests

Macar daca acest consum l-am face din productie autohtona, ca macar sa asiguram niste beneficii oamenilor locali, carora ne adresam oricum cand noi producem acele servicii si sisteme conexe ( adresat pentru cei care
nu produc piese sau alte chestii fizic concrete ) si dorim sa le cumpere.. E important sa cumparam "made in romania" .. daca vrem noi insine sa avem de castigat ulterior.

+Quote Post
mirunamara
mesaj Nov 9 2008, 02:15 PM
Mesaj #12

Nou venit
*

Grup: Membri
Postari: 11
Inscris: 27-October 08
Utilizatorul numarul: 4 471

Eu sunt acum in cautarea de materiale pentru lucrarea mea de diploma de materat. Una din lucrarile de baza ale studilui meu se numeste "Dreptul la lene" – Paul Lafarge. E scrisa in 1885 (sec. Trecut, da, nu e o greseala !) si e mai actuala ca oricand. vorbeste pana si despre criza unde vom ajunge...
Uitati argumentele, pe scurt :
1.[b]muncim mai multe ore, si producem mai mult, ca sa castigam mai mult [/b]– asa ni se cere « ideologic » de catre societatea capitalista – ca doar marii industriasi/ patroni au nevoie de oameni « motivati » care sa le produca mai mult, sa se imbogateasca ei mai mult ; lenea nu e buna, ca nu muncim pentru ei, nu ne inregimentam.
2. produsele, la un mom. dat nu se mai vand, caci sunt prea multe, piata e saturata, iar oamenii nu mai au bani – salariile oferite de industriasi/ patroni nu sunt suficiente pentru toata tentatia la care produsele lor ne supun ; intervine publicitatea care ne convinge sa cumparam
3. tentati, vrem sa cumparam. muncim mai mult, sa castigam mai mult, sa ne permitem. Multi ne lasam tentati si facem si credite.
4. la un mom. dat sunt atat de multe produse ca nu mai are cine le cumpara – caci spirala infernala continua : ca doar continuam sa muncim mai mult, ca sa ne platim creditele, sa consumam mai mult
5. daca tot sunt dispusi din ce in ce mai multi oameni sa munceasca mai mult, de ce sa angajeze patronii 10 oameni in loc de 7, sau chiar 5, ca doar or sa munceasca bine aia 5, daca sunt bine prinsi in credite si dorinte de consum. Somajul e gata ! astfel, mai putini oameni muncesc mai mult, calitatea produselor/ serviciilor scade, dar nu conteaza pentru patron : banii vin. Somerii – treaba lor !
6. creditele sunt din ce in ce mai multe, caci cine intra in cercul lor iese greu
7. la un mom. piata crapa: locuri de munca, credite, imobiliar, tot pica.
Ei, noi ne aflam in acest al 7lea moment.
E incredibil, dar acelasi autor ne explica faptul ca daca am munci mai putin fiecare dintre noi, am putea trai toti mai bine, somajul as scadea - nivelul de viata al populatiei s-ar imbunatati. Dar nu ar mai castiga atat de mult patronii.
Numiti asta nebunie, mania persecutiei, paranoia, daca doriti. Dar parca nu e absurd ce spune omul asta. Si o spunea acum 123 de ani !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Argumente contra ?

Aurelia

+Quote Post
Vizitator_Thheo.
mesaj Nov 9 2008, 06:00 PM
Mesaj #13

Guests

Asta o fi scris si unele din observatiile de la sfarsitul secolului 19, inceputul secolului 20 cand oamenii care lucrau in fabricii munceau expres mai putin ca sa nu se termine treaba.. asta aveau impresia.. common asta e un sistem motivational invechit, au aparut chestii mai noi.

+Quote Post
Vizitator_Aurelia/ mirunamara.
mesaj Nov 9 2008, 06:10 PM
Mesaj #14

Guests

Citeaza (Thheo @ Nov 9 2008, 06:00 PM) *
Asta o fi scris si unele din observatiile de la sfarsitul secolului 19, inceputul secolului 20 cand oamenii care lucrau in fabricii munceau expres mai putin ca sa nu se termine treaba.. asta aveau impresia.. common asta e un sistem motivational invechit, au aparut chestii mai noi.

Si vrei tu sa spui ca ai citit cu atentie ce am expus si ti se pare invechit? Nu regasesti societatea in care traim? Ma indoiesc. Re-citeste, te rog, si adu-mi argumente punctual. Unde ti se pare depasit?

+Quote Post
Vizitator_darthmaul.
mesaj Nov 9 2008, 06:46 PM
Mesaj #15

Guests

Criza mondiala se datoreaza consumului aberant!
Zeitgeist: Addendum
http://video.google.com/videoplay?docid=7065205277695921912
http://www.subtire.com/2008/04/08/zeitgeis...octombrie-2008/
Au si ei partea lor de adevar!

+Quote Post
Vizitator_xyz.
mesaj Nov 10 2008, 07:38 AM
Mesaj #16

Guests

Citeaza (capsunara modificata genetic @ Oct 28 2008, 02:19 PM) *
Hai sa spunem ca acest consum exacerbat al romanilor este rezultatul atator ani de frustrari de dinainte de ´89: nu masini, nu aparate electrodomestice, nu haine de firma. Insa aceasta sete de consum nu se mai termina, eu as zice ca 20 de ani ajung.

Si eu cred ca este adevarat: dupa atatia ani de frustrari, romanii exagereaza acum privind consumul. Nu sunt de acord insa ca romanii au inceput sa consume din ’89 si de 20 de ani nu se mai opresc. Anii ’90 cred eu ca au accentuat si mai mult frustrarile romanilor. Haideti sa ne amintim putin anii ’90 si sa imi spuneti daca gresesc: salariul mediu 100USD, o masina straina costa cat un apartament, concediile “afara”erau de vreo 4 ori mai scumpe 9sau mai inaccesibile) decat acum, iar viza se obtinea si ea destul de greu, mult timp in anii ’90 nu puteai cumpara valuta mai mult decat un anumit plafon impus de BNR, hainele la care aveam acces erau aduse din Turcia, de o calitate indoielnica, casele “pe pamant” erau la indemana celor mai mari sefi dintre sefi, salariul de 1000 USD era al marilor directori de companii multinationale (si ele muult mai rare in Romania decat acum). Cunosc un tip care castiga 1000 USD in anii ’90 si stiti ce masina isi permitea? Cielo! Si era cel mai tare de la bloc… Si inca ceva: va mai amintiti in ce an s-a deschis primul Mall sau primul Hipermarket in Romania? Abia in ultimii aprox. 5 ani romanii au inceput sa aiba acces la masini misto, concedii de vis, haine ca la TV, electronice, telefoane mobile, case cu peluza si foisor, etc…

Asadar, la ce va asteptati? Dupa atatea zeci de ani de frustrari? Sa fim roboti, sa castigam acum bine, sa avem acces la atatea lucruri pe care atatia ani nu ni le-am permis, si noi sa economisim? Fiti seriosi! Abia dupa ce ne vom “satura” sau dupa ce vom da cu capul de pragul de sus ne vom mai uita si in jos… Pana atunci, incercati sa nu va amanetati chiar tot ce aveti! smile.gif

+Quote Post
Vizitator_Eu.
mesaj Nov 10 2008, 08:47 AM
Mesaj #17

Guests

Spun din start ca am venituri mult peste medie.

Am invatat sa cumpar mai putina mancare. Nu imi place sa fac risipa. Ma enervez cand mi se strica mancarea in frigider.
M-am linistit cu masinile de figuri. Am o masina decenta, consum normal pentru Bucuresti, am invatat sa merg si pe jos.
Imi cumpar haine bune, aleg cu grija. Prefer sa am lucruri de calitate decat multe gunoaie pe care le arunci la gunoi dupa cateva luni.
Am renuntat la cursa electronicelor.
Din pacate aici intervine durata de viata a chinezariilor. Laptopul incepe sa faca probleme dupa 1an si jumatate, monitorul lcd la fel, telefoane si mai rau.

Caut sa cumpar produse care rezista mult chiar daca sunt mai scumpe. Nu imi place sa ma plimb prin supermarketuri.
Doar cei care nu au avut vor sa razbune acum vremurile trecute.

Si eu am avut momente in care au fost probleme financiare dar nu vreau sa le compensez cu consum enorm.
Prostimea cumpara mult, sufera de sindromul cosul plin. Carucioarele lor sunt ticsite de rahaturi inutile.
Partea rea este ca tot consumul lor este facut pe credit.

Am citit mai sus ca multi condidera consumul un lucru bun pentru dezvoltarea economica.
Fals.
Cel care a afirmat asa ceva nu gandeste prea departe, este un copil prost, orbit de luciul ambalajelor si aparenta opulenta a unor circari din Romania.

+Quote Post
Vizitator_xyz.
mesaj Nov 10 2008, 09:41 AM
Mesaj #18

Guests

Citeaza (Eu @ Nov 10 2008, 08:47 AM) *
Am citit mai sus ca multi condidera consumul un lucru bun pentru dezvoltarea economica.
Fals.
Cel care a afirmat asa ceva nu gandeste prea departe, este un copil prost, orbit de luciul ambalajelor si aparenta opulenta a unor circari din Romania.

Consumul este bun pentru dezvoltarea economica a tarilor producatoare/exportatoare. Globalizarea, ce sa-i facem? Dupa 15 ani de adaptare la economia de piata, ne mai trebuie vreo 15 ca sa ne adaptam la principiile economiei globale.

+Quote Post
Vizitator_pehash.
mesaj Nov 10 2008, 09:57 AM
Mesaj #19

Guests

Societatea de consum este modelul pe care se sustine capitalismul.. ca e bine sau rau e discutabil, dar oricine are de ales daca vrea sau nu sa participe. In ultima suta de ani eficienta capitalului a crescut enorm, ceea ce naste evident o problema sociala: ce facem cand realizam ca doar 5% din populatia activa ar trebui as lucreze in agricultura, 15% in industrie si vreo 10% in serviciile de baza? Asta nu presupune ca restul freaca menta! Pot sa lucreze toti, dar cu un efort minim.. 2-3 ore/zi.
Problema 'conducatorilor' nostri de pana acum este evidenta: daca am lucra doar 2-3 ore/zi riscam sa folosim restul timpului ca sa evoluam. Ori, stim cu totii, ŢARA NE VREA PROŞTI!
Ceea ce povesteste leona nu e o noutate in vestul Europei, unde multi au ajuns la aceeasi concluzie cu multi ani in urma. E adevarat ca si la ei 'trezirea' o dau cei educati, care au deja venituri medii (a nu se confunda cu veniturile medii din ro).

+Quote Post
mesaj Nov 10 2008, 12:37 PM
Mesaj #20

Guests

Citeaza (pehash @ Nov 10 2008, 09:57 AM) *
Societatea de consum este modelul pe care se sustine capitalismul.. ca e bine sau rau e discutabil, dar oricine are de ales daca vrea sau nu sa participe. In ultima suta de ani eficienta capitalului a crescut enorm, ceea ce naste evident o problema sociala: ce facem cand realizam ca doar 5% din populatia activa ar trebui as lucreze in agricultura, 15% in industrie si vreo 10% in serviciile de baza? Asta nu presupune ca restul freaca menta! Pot sa lucreze toti, dar cu un efort minim.. 2-3 ore/zi.
Problema 'conducatorilor' nostri de pana acum este evidenta: daca am lucra doar 2-3 ore/zi riscam sa folosim restul timpului ca sa evoluam. Ori, stim cu totii, ŢARA NE VREA PROŞTI!
Ceea ce povesteste leona nu e o noutate in vestul Europei, unde multi au ajuns la aceeasi concluzie cu multi ani in urma. E adevarat ca si la ei 'trezirea' o dau cei educati, care au deja venituri medii (a nu se confunda cu veniturile medii din ro).

Sunt curioasa cati or arunca acum cu pietre in tine ca sustii reza muncii de 2-3 pe zi! Si este exact ceea ce se propune in Occident, de catre sociologi, ca solutie la criza, pentru a reduce somajul si a creste calitatea vietii. Vrei sa explici tu de ce astfel, ca apoi sa dialogam pe tema asta? As dori sa vad daca ceea ce intele eu in acest moment este si ceea ce au inteles altii... Tu, de exemplu, Pehash! Please!

+Quote Post
Vizitator_pehash.
mesaj Nov 10 2008, 02:32 PM
Mesaj #21

Guests

Citeaza (Aurelia/ mirunamara @ Nov 10 2008, 12:37 PM) *
Sunt curioasa cati or arunca acum cu pietre in tine ca sustii teza muncii de 2-3 pe zi! Si este exact ceea ce se propune in Occident, de catre sociologi, ca solutie la criza, pentru a reduce somajul si a creste calitatea vietii. Vrei sa explici tu de ce astfel, ca apoi sa dialogam pe tema asta? As dori sa vad daca ceea ce intele eu in acest moment este si ceea ce au inteles altii... Tu, de exemplu, Pehash! Please!

1. este totusi o diferenta fundamentala intre occident si romania (eu lucrez in Ro in marea parte a timpului) in sensul ca aici oricum sportul national.. dar mai bine ii las pe cei de la mintrubbing.org sa va explice
2. ceea ce spun eu porneste de la o ipoteza greu de inghitit, anume ca sunt multe activitati parazite in economie. aplicate modelului economiei de piata isi gasesc sensul, dar tot parazite sunt (de ex toate formele de intermediere financiara exploateaza lipsa de informare a cumparatorului).
3. cred ca sociologii tai pe care eu nu i-am citit se refera ca si mine la o reorientare a celor care sunt in activitati de la punctul 2 catre altele, utile pentru societate, altfel de ex daca medicii ar lucra doar 2h/zi... smile.gif
4. o astfel de schimbare presupune efort doar din partea celor care se vor regasi in activitatile considerate parazite pt ca vor trebui sa invete ceva nou.
5. schimbarea fundamentala a modelului de consum nu se poate face peste noapte. de ex daca de maine nu mai fumam, nu mai consumam alcool, ne uitam la tv doar la emisiuni de calitate (probabil 5% din total), cumparam doar masini care consuma putin si le folosim doar cand e strict necesar etc.. vom paraliza unele ramuri economice si automat oamenii aia vor fi muritori de foame. singura lor vina este ca atunci cand s-au angajat nu si-au pus problema morala a utilitatii muncii lor pentru societate, ceea ce este evident discutabil si nu cred ca exista raspunsuri alb/negru.

de altfel aceeasi discutie, dar muuult mai temperata o au si americanii acum, cand trec de la modelul republican (fiecare pentru el) spre unul democrat-socialist.

+Quote Post
mirunamara
mesaj Nov 10 2008, 03:41 PM
Mesaj #22

Nou venit
*

Grup: Membri
Postari: 11
Inscris: 27-October 08
Utilizatorul numarul: 4 471

Citeaza (pehash @ Nov 10 2008, 02:32 PM) *
1. este totusi o diferenta fundamentala intre occident si romania (eu lucrez in Ro in marea parte a timpului) in sensul ca aici oricum sportul national.. dar mai bine ii las pe cei de la mintrubbing.org sa va explice
2. ceea ce spun eu porneste de la o ipoteza greu de inghitit, anume ca sunt multe activitati parazite in economie. aplicate modelului economiei de piata isi gasesc sensul, dar tot parazite sunt (de ex toate formele de intermediere financiara exploateaza lipsa de informare a cumparatorului).
3. cred ca sociologii tai pe care eu nu i-am citit se refera ca si mine la o reorientare a celor care sunt in activitati de la punctul 2 catre altele, utile pentru societate, altfel de ex daca medicii ar lucra doar 2h/zi... smile.gif
4. o astfel de schimbare presupune efort doar din partea celor care se vor regasi in activitatile considerate parazite pt ca vor trebui sa invete ceva nou.
5. schimbarea fundamentala a modelului de consum nu se poate face peste noapte. de ex daca de maine nu mai fumam, nu mai consumam alcool, ne uitam la tv doar la emisiuni de calitate (probabil 5% din total), cumparam doar masini care consuma putin si le folosim doar cand e strict necesar etc.. vom paraliza unele ramuri economice si automat oamenii aia vor fi muritori de foame. singura lor vina este ca atunci cand s-au angajat nu si-au pus problema morala a utilitatii muncii lor pentru societate, ceea ce este evident discutabil si nu cred ca exista raspunsuri alb/negru.

de altfel aceeasi discutie, dar muuult mai temperata o au si americanii acum, cand trec de la modelul republican (fiecare pentru el) spre unul democrat-socialist.

DA, uite, tu ai alt rationament decat cel pe care l-am citit eu. Nu e insa ideea mea, recunosc, spre deosebire de tine.
Modelul american nu l-am urmarit. Mi-e cam scarba de ei, sincer sa spun. Prefer sa stau departe, sa nu ma enervez ascultand declamatiile patetice ale Sarhei Palin si ale celorlalti.
Ce spun insa sociologii.
Ideea ar veni in continuare celor 7 puncte expuse mai sus de mine, ca o remediere a situatiei de criza. Nu am aprofundat insa foarte bine subiectul, nu sunt atat de bine argumentate ideile ca mai inainte.
Sa-i zicem punctul 8. Se zice ca daca fiecare ar munci mai putin, hai sa zicem nu 2-3 ore pe zi brusc, dar 4 maxim, ar fi brusc locuri de munca pentru someri. Cu toata industria, robotica, bla-bla, eficienta ar fi si mai mare, caci altul e ritmul d emunca daca muncesti doar 4 ore in loc sa te sleiesti 8, din care ultimele 3 stai cu ochii pe ceas.
9. In loc sa se bage bani in mizerii de genul campaniilor "cum sa scrii un C.V. bun", "stii sa te vinzi bine?", "scrisoarea de intentie perfecta" si alte asemenea nenorociri, sa se elimine toate aceste agentii intermediare - uite internediarii de care vorbeai tu - si sa se canalizeze banii spre educatie sau activitati in timpul liber - caci oamenii ar avea brusc mai mult timp liber.
10. salariile tuturor poate nu ar mai fi atat de mari, nu am mai primi fiecare, sa zicem 1000E - teoretic - si toti care au lasat din orele lor de lucru + cei nou angajati, fostii someri, cate, sa zicem 700. O VREME. Pana cand eficienta celor care muncesc doar 4 ore si apoi se relaxeaza, si astfel vin mai cu placere la munca, va da rezultate mai bune la locurile de munca date. Dar pentru asta trebuie sa acceptam... SA SCADAM CONSUMUL O VREME. egoismul ne impiedica, categoric. In plus, asta inseamna si scaderea veniturilor patronilor pentru o vreme. Si contributii pentru mai multe persoane la asigurari sociale, pensii, bla-bla, ceea ce le scade lor veniturile...
O fi naiv sa credem ca niste oameni mai putin obositi pot fi mai motivati, mai eficienti si mai entuziasti?
Undeva gasisem ieri o vorba: "avem de ales: ori hranim pe cei mai napastuiti ai lumii, ori conducem 4X4". Ghici cati ar alege a doua varianta?
Imi pare rau ca nu pot aprofunda mai mult ideile. Inca nu am citit suficient pe tema asta. Si cum totul e nou pentru mine... inca nu am o parere proprie. Sper sa ma fi facut inteleasa.

+Quote Post
Vizitator_lp.
mesaj Nov 10 2008, 04:21 PM
Mesaj #23

Guests

Citeaza (mirunamara @ Nov 10 2008, 03:41 PM) *
DA, uite, tu ai alt rationament decat cel pe care l-am citit eu. Nu e insa ideea mea, recunosc, spre deosebire de tine.
Modelul american nu l-am urmarit. Mi-e cam scarba de ei, sincer sa spun. Prefer sa stau departe, sa nu ma enervez ascultand declamatiile patetice ale Sarhei Palin si ale celorlalti.
Ce spun insa sociologii.
Ideea ar veni in continuare celor 7 puncte expuse mai sus de mine, ca o remediere a situatiei de criza. Nu am aprofundat insa foarte bine subiectul, nu sunt atat de bine argumentate ideile ca mai inainte.
Sa-i zicem punctul 8. Se zice ca daca fiecare ar munci mai putin, hai sa zicem nu 2-3 ore pe zi brusc, dar 4 maxim, ar fi brusc locuri de munca pentru someri. Cu toata industria, robotica, bla-bla, eficienta ar fi si mai mare, caci altul e ritmul d emunca daca muncesti doar 4 ore in loc sa te sleiesti 8, din care ultimele 3 stai cu ochii pe ceas.
9. In loc sa se bage bani in mizerii de genul campaniilor "cum sa scrii un C.V. bun", "stii sa te vinzi bine?", "scrisoarea de intentie perfecta" si alte asemenea nenorociri, sa se elimine toate aceste agentii intermediare - uite internediarii de care vorbeai tu - si sa se canalizeze banii spre educatie sau activitati in timpul liber - caci oamenii ar avea brusc mai mult timp liber.
10. salariile tuturor poate nu ar mai fi atat de mari, nu am mai primi fiecare, sa zicem 1000E - teoretic - si toti care au lasat din orele lor de lucru + cei nou angajati, fostii someri, cate, sa zicem 700. O VREME. Pana cand eficienta celor care muncesc doar 4 ore si apoi se relaxeaza, si astfel vin mai cu placere la munca, va da rezultate mai bune la locurile de munca date. Dar pentru asta trebuie sa acceptam... SA SCADAM CONSUMUL O VREME. egoismul ne impiedica, categoric. In plus, asta inseamna si scaderea veniturilor patronilor pentru o vreme. Si contributii pentru mai multe persoane la asigurari sociale, pensii, bla-bla, ceea ce le scade lor veniturile...
O fi naiv sa credem ca niste oameni mai putin obositi pot fi mai motivati, mai eficienti si mai entuziasti?
Undeva gasisem ieri o vorba: "avem de ales: ori hranim pe cei mai napastuiti ai lumii, ori conducem 4X4". Ghici cati ar alege a doua varianta?
Imi pare rau ca nu pot aprofunda mai mult ideile. Inca nu am citit suficient pe tema asta. Si cum totul e nou pentru mine... inca nu am o parere proprie. Sper sa ma fi facut inteleasa.

Am impresia ca aici este o discutie de gradinita... Cum poti sa inlocuiesti un specialist care 8 ore produce cat 10 muncitori? Cum poti sa inlocuiesti un zidar bun cu unul prost? Pe cine vei chema sa munceasca? Pe cel bun sau pe cel prost? Ce faci daca in loc de un angajat bun ai unul bun si unul prost care se schimba la 4 ore? Cui ii vei da sa munceasca?

Eu iti spun asta din punctul de vedere al unui om care are o firma cu 3 angajati si jur ca e foarte greu sa gasesti un om bine pregatit cu care sa poti lucra. Si atunci crezi ca voi mai angaja inca 3 mediocrii care sa ii inlocuiasca pe acestia dupa 4 ore de munca? Si asta numai ca sa aiba de munca toti redusii mental?

+Quote Post
mesaj Nov 10 2008, 05:08 PM
Mesaj #24

Guests

Citeaza (lp @ Nov 10 2008, 04:21 PM) *
Am impresia ca aici este o discutie de gradinita... Cum poti sa inlocuiesti un specialist care 8 ore produce cat 10 muncitori? Cum poti sa inlocuiesti un zidar bun cu unul prost? Pe cine vei chema sa munceasca? Pe cel bun sau pe cel prost? Ce faci daca in loc de un angajat bun ai unul bun si unul prost care se schimba la 4 ore? Cui ii vei da sa munceasca?

Eu iti spun asta din punctul de vedere al unui om care are o firma cu 3 angajati si jur ca e foarte greu sa gasesti un om bine pregatit cu care sa poti lucra. Si atunci crezi ca voi mai angaja inca 3 mediocrii care sa ii inlocuiasca pe acestia dupa 4 ore de munca? Si asta numai ca sa aiba de munca toti redusii mental?

Cred ca nu m-am exprimat bine. E vorba de a o oferi locuri d emunca tuturor celor care au calificarea necesara, dar care nu se pot angaja. Cred ca esti constient ca sunt multi in aceasta situatie. De redusii mintal s-o gasi cineva sa se ocupe, ca nu o fi chiar vina lor ca sunt asa, dar nici a potentialului angajator, caruia evident nu ii baga nimeni pe gat.
Dar daca in locul celor 3 oameni care muncesc 8 pe zi, ai avea 6 care ar munci cata 4, mai putin obositi, mai putin pusi pe tandaleala la sfarsit de program, mai plini de viata caci apuca sa guste si din bucuriile, nu doar din amarurile vietii - munca nu e o bucurie, suntem de acord, da? - tu, ca patron, ai pierde ceva?
Stii, prin primavara se punea in Franta problema scaderii drastice a puterii de cumparare! Si sarko a venit cu sloganul "Travaillez plus pour gagner plus" (Munciti mai mult, ca sa castigati mai mult). In replica, francezii au raspuns cu "Travaillez moins pour vivre plus" (Munciti mai mult ca sa traiti mai mult/ sa va bucurati mai mult de viata") si cu "Travaillez plus pour depanser plus" (Munciti mai mult ca sa cheltuiti mai mult) = exact spirala infernala la care ma refeream in postul acela cu 7 subpuncte...

+Quote Post
Vizitator_LP.
mesaj Nov 10 2008, 06:38 PM
Mesaj #25

Guests

Citeaza (Aurelia/ mirunamara @ Nov 10 2008, 05:08 PM) *
Cred ca nu m-am exprimat bine. E vorba de a o oferi locuri d emunca tuturor celor care au calificarea necesara, dar care nu se pot angaja. Cred ca esti constient ca sunt multi in aceasta situatie. De redusii mintal s-o gasi cineva sa se ocupe, ca nu o fi chiar vina lor ca sunt asa, dar nici a potentialului angajator, caruia evident nu ii baga nimeni pe gat.
Dar daca in locul celor 3 oameni care muncesc 8 pe zi, ai avea 6 care ar munci cata 4, mai putin obositi, mai putin pusi pe tandaleala la sfarsit de program, mai plini de viata caci apuca sa guste si din bucuriile, nu doar din amarurile vietii - munca nu e o bucurie, suntem de acord, da? - tu, ca patron, ai pierde ceva?
Stii, prin primavara se punea in Franta problema scaderii drastice a puterii de cumparare! Si sarko a venit cu sloganul "Travaillez plus pour gagner plus" (Munciti mai mult, ca sa castigati mai mult). In replica, francezii au raspuns cu "Travaillez moins pour vivre plus" (Munciti mai mult ca sa traiti mai mult/ sa va bucurati mai mult de viata") si cu "Travaillez plus pour depanser plus" (Munciti mai mult ca sa cheltuiti mai mult) = exact spirala infernala la care ma refeream in postul acela cu 7 subpuncte...

Stiu teoria ta, este veche si incercata tot in Franta, patria lenesilor. Nu o sa gasesti doi oameni la fel niciodata si asta ar insemna ca eu sa muncesc de 2 ori mai mult decat acuma ca sa pot sa ma inteleg cu dublu de oameni decat am nevoie. Ei muncesc nu pentru mine, ci pentru ei! Daca intelegi ca munca nu e facuta pentru patron ci pentru sine, atunci teoria ta nu are nici o valoare. Trebuie sa muncesti ca sa castigi ceva! Asta e tot! Tu iti dai seama ce inseamna sa fiu la o lucrare in Maramures, unde pe teren si sa fiu nevoit sa aduc dupa mine 6 oameni in loc de 3? Cheltuieli duble... Serviciile s-ar scumpi considerabil si in concluzie as da faliment a doua zi. Acest tip de serviciu se preteaza la munca de birou sau la functionari publici, nu la ceea ce muncesc eu. Oamenii cu care lucrez nu sunt supramunciti si le respect timpul si familia. Insa firma mea este gandita pe productivitate maxima, ceea ce inseeamna ca intr-o ora pot face ce altii fac in 4 ore. Aici e diferenta mare pt ca am investit in aparate de lucru performante. Apoi, tu nu intelegi cum functioneaza o firma si o afacere in sine daca consideri ca poti face acest schimb zilnic la 4 ore. Un angajat ar trebui sa aiba inca unul care sa-l "acopere" in caz de concediu, boala sau probleme personale. Asta inseamna, practic ca trebuie sa mai angajezi o jumatate de persoana la un angajat. Practic mai angajezi unul (cazul meu). Daca am 3 in plus, de fapt trebuie sa am 5 pentru a putea munci continuu si fara probleme. Asta inseamna cresterea preturilor din cauza cresterii cheltuielilor. Un angajat nu costa doar salariu cum poate crezi tu! Si aici ar creste cheltuielile considerabil, indiferent daca lucreaza doar 4 ore. Iarasi as mari pretul serviciilor. Si asa am duce totul in faliment pentru a avea toti de lucru.

Stii cum putem avea de lucru toti fara sa ne calcam pe batatura? Prin munca!

+Quote Post
Vizitator_la patron.
mesaj Nov 10 2008, 06:54 PM
Mesaj #26

Guests

Citeaza (LP @ Nov 10 2008, 06:38 PM) *
Un angajat ar trebui sa aiba inca unul care sa-l "acopere" in caz de concediu, boala sau probleme personale. Asta inseamna, practic ca trebuie sa mai angajezi o jumatate de persoana la un angajat. Practic mai angajezi unul (cazul meu). Daca am 3 in plus, de fapt trebuie sa am 5 pentru a putea munci continuu si fara probleme. Asta inseamna cresterea preturilor din cauza cresterii cheltuielilor. Un angajat nu costa doar salariu cum poate crezi tu! Si aici ar creste cheltuielile considerabil, indiferent daca lucreaza doar 4 ore. Iarasi as mari pretul serviciilor. Si asa am duce totul in faliment pentru a avea toti de lucru.

E normal sa nu functioneze pentru tine modelul.. smile.gif
1. poate daca ai fi asociat cu ceilalti muncitori ai tai si ati castiga in mod egal n-ar fi nici o problema. dar tu de fapt spui ca atunci cand iese banu' il pui in buzunar, cand nu mai iese declari faliment si pleci cu banul castigat pana atunci in buzunar
2. in plus evident discutia era si despre reducerea cheltuielilor personale, si despre a da altora o sansa sa evolueze, ceea ce evident din ce scrii tu nu prea te intereseaza smile.gif

Oricum in Romania nu prea exista someri in adevaratul sens al cuvantului, exista doar oameni care n-au chef de munca, deci modelul Aureliei nu-si gaseste utilitatea.

+Quote Post
Vizitator_Sergiu.
mesaj Nov 11 2008, 09:06 AM
Mesaj #27

Guests

Eu am trait vreo 22 de ani in comunism si credeti-ma, n-am consumat mai nimic, in plus am facut o economie crancena de resurse energetice.
Inca vreo 8 ani dupa Revolutie ma uitam cu jind la hypermarketuri in strainatate, pentru ca in Romania nu aparusera.
Asa ca acum va rog sa ma lasati cu textele despre "consumerism" sau risipa de curent sau apa. Am destui bani ca sa-mi pot umple cosul la hypermarket, las toate luminile aprinse in casa si mi-am luat o masina noua, nu o Dacie (dar nici un jipan, ca nu-mi plac).

+Quote Post
Vizitator_Biologistu.
mesaj Nov 11 2008, 10:39 AM
Mesaj #28

Guests

Citeaza (Sergiu @ Nov 11 2008, 09:06 AM) *
Eu am trait vreo 22 de ani in comunism si credeti-ma, n-am consumat mai nimic, in plus am facut o economie crancena de resurse energetice.
Inca vreo 8 ani dupa Revolutie ma uitam cu jind la hypermarketuri in strainatate, pentru ca in Romania nu aparusera.
Asa ca acum va rog sa ma lasati cu textele despre "consumerism" sau risipa de curent sau apa. Am destui bani ca sa-mi pot umple cosul la hypermarket, las toate luminile aprinse in casa si mi-am luat o masina noua, nu o Dacie (dar nici un jipan, ca nu-mi plac).

Exact asta este tema de fata. Consumi ( cumperi) pentru ca iti trebuie sau doar pentru ca poti! Si sint multe explicatii: frustrari, prostie, etc etc. Gindindu-ne omeneste putin, avind in vedere ca sintem mai multi decit sint resurse, ar trebui sa fim mai cumpatati. Asta cu lasatul luminilor aprinse pentru ca iti permiti deja este prostie crasa. Eventual iti sugerez sa incerci si cu apa la fel....

+Quote Post
mesaj Nov 11 2008, 11:06 AM
Mesaj #29

Guests

LP, te inteleg perfect... Necazul e ca fiecare pare a avea dreptate cand il asculti. Si Sergiu are dreptate, caci frustrarile sunt cele care ne imping la consumerism... Oricum ai da-o, cineva iese nedreptatit. Fiecare avem un punct de vedere aici, LP, Sergiu, -la patron si eu... Ne contrazicem si ce completam. Mi se pare incredibil, dar teoriile noastre tin in picioare fiecare in mediul ei.
Si totusi, un lucru e clar: nu mai putem continua asa!
Am cateva intrebari:

Sergiu, cat muncesti ca sa iti permiti ce descrii? Cate ore pe zi petreci la serviciu ca sa ai tot ce iti doresti material? Mai ai timp de sotie/ prietena, amici, copii, spectacole, filme, plimbari? Sau ne infunzi in workaholism pentru A AVEA? Nu ti se pare uneori ca te conjugi cu verbul A AVEA in loc de A FI? Te intreb, pentru ca eu am trecut prin aceasta situatie, cand nu conta nimic decat cati bani pot face ca s apot sa imi cumpar tot ce vreau. Si ajunsesem sa arunc mancarea, sa am 12 sticlute cu oja pe care nici nu le desfaceam, sa am 7 creme de fata de care nu aveam timp seara sa ma folosesc, sa am un frigider de 15 milioane (acum 2 ani) la care ajungeam doar cand, franta, voiam sa rontai ceva, indiferent ce, si ca rezultat am pus pe mine 10 kg in mai putin de un an... Dar AVEAM. Nu aveam timp pentru fetita, care statea toata ziua la camin si o ducea si o lua bona si tot bona statea cu ea pana cand o punea (tot ea, uneori), la culcare. De sot - nici nu mai stiam ca am... DAR AVEAM OBIECTE! Nu te regasesti aici? Inconstient, macar?

-la patron: nu doar inRomania sunt oameni care nu au chef de munca. Munca pe rupte, ore la rand, fara ata motivatie decat A AVEA CAT MAI MULT sau A PUTEA PLATI FACTURILE nu e o bucurie pentru nimeni. Tu vrei sa spui ca muncesti pentru munca in sine? Eu am facut-o, dar nu dureaza o viata. Te dezgusti la un momnent dat, deci a te lasa pe tanjeala e normal. Munca nu e intrinseca omului, a munci nu ar trebui sa fie activitatea noastra normala, zilnica, luni la rand, ani la rand, de nu mai stim de noi altceva decat cat avem de munca. Viata cu siguranta e altceva, in alta parte. Lenea e mai normala in on decat harnicia. Harnicia e "morala", nu "naturala".

LP - Cat d emult ii cunosti tu pe francezi ca sa spui ca sunt un popor e lenesi? Ai trait printre ei, ai ascultat ce au de spus, ai citit cartile lor pe tema asta? Uite ca eu am facut-o. Nu sunt mai lenesi ca altii, ca doar lenea nu e distribuita pe natiuni, cum nici inteligenta, nici frumusetea, nici alte calitati/ defacte nu sunt. Sunt pur si simplu mai constienti de faptul ca munca nu trebuie sa fie dimensiunea definitorie a unei vieti, ca nu in jurul ei trebuie sa organizam toate celelalte activitati, ci in completarea ei. Ca 8 ore de munca pe zi, cand stai treaz 13-15, macanaca putin cam mult din viaa noastra. Tu, perosnal, nu ai prefera sa petreci mai mult timp cu familia, cu prietenii, plimbandu-te sau vazand un film, o piesa de teatru, cititind o carte, uitandu-te la tv. sau navigand pe internet - mai mult decat a munci? Ca trebuie sa muncim pentru a ne castiga existenta, si pentru ca cei din societate sa beneficieze la randul lor de ceea ce facem noi, ca e vorba de pantofi, case, pahare, paine, iaurt sau transport sau orice altceva - asta nu neaga nimeni. Dar nu in ritmul asta, nu acaparand mulca altora pentru ca noi sa muncim mai mult, sa castigam mai mult, desi alaturi de noi sunet oameni la fel de bine pregatiti ca noi si care nu pot lucra caci nu mai sunt locuri de munca. Evident, ceea e spui tu referitor la costurile dublate in cazul in care angajezi un nr. dublu de muncitori, nu e nimic de negat. Ai dreptate. Dar asta in conditiile legale actuale. Daca odata s-ar pune problema aplicarii idei exprimate de mine, cu 4 ore munca/ persoana si dublu de muncitori, s-ar pune evident si problema unor sisteme de impozit, pensii, asigurari diferite. Necazul e ca asta ar insemna eradicarea completa a sistemului actual, locuirea lui completa. Si asta trebuie facut cu enorm de multa grija si rsponsabilitate, de catre oameni cu minti stralucite si inimi de aur... Ceea ce nu e de colo... Dar nimeni nu ti-ar putea impune tie in conditiile actuale un nr. dublu de muncitori, asta e clar.

+Quote Post
Vizitator_Sergiu.
mesaj Nov 11 2008, 11:29 AM
Mesaj #30

Guests

Aurelia, asta-i sistemul, te prinde, iti da salariu mare, apoi te stoarce. Variante: strangi ceva cheag un timp si apoi te retragi sau te retragi si-ti cauti altceva de lucru. De acord cu tine, familia, copiii, sunt pe locul 1 ca importanta. Da-i in colo de bani, daca nu stai cu familia e degeaba.

Cat despre celalalt comentariu, am omis sa spun, las si apa calda sa curga in prostie cand fac dus, ca asa-mi place. 22 de ani m-am spalat cu ibricul, asa ca daca facem media iese bine.

+Quote Post

5 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
3 Utilizatori care citesc acest topic (3 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 21st July 2019 - 07:24 AM