IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

4 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Nibiru, intre mit si realitate
Vizitator_Radu B.
mesaj Jan 15 2009, 10:21 AM
Mesaj #1

Guests

un search pe google cu cuvintul "Nibiru" la sugestia unui amic aproape ca mi-a schimbat perceptia despre lumea in care traim. cit este mit si cit este realitate?
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_iul.
mesaj Jan 15 2009, 11:13 AM
Mesaj #2

Guests

calmeaza-te, scientologii din astea poti cumpara la taraba cu doi lei

+Quote Post
Vizitator_Vizitator Cris.
mesaj Jan 15 2009, 11:56 AM
Mesaj #3

Guests

Citeaza (Radu B @ Jan 15 2009, 10:21 AM) *
un search pe google cu cuvintul "Nibiru" la sugestia unui amic aproape ca mi-a schimbat perceptia despre lumea in care traim. cit este mit si cit este realitate?

Nu te calma, mai documenteaza-te. Cunoasterea s-ar putea nu numai sa-ti schimbe viata dar sa ti-o si salveze.

+Quote Post
Vizitator_iul.
mesaj Jan 15 2009, 12:01 PM
Mesaj #4

Guests

Si cum anume ne-ar putea salva viata extraterestrii cu urechile verzi ?
Faza cu Nibiru este o variatie exaltata la ineptiile sectei scientologice.

+Quote Post
Vizitator_Radu B.
mesaj Jan 15 2009, 12:05 PM
Mesaj #5

Guests

Citeaza (iul @ Jan 15 2009, 11:13 AM) *
calmeaza-te, scientologii din astea poti cumpara la taraba cu doi lei

sint perfect de acord; numai ca informatiile - sau interpretarea informatiilor - din antichitate nu cred ca au vreo legatura cu textele scientologice recente; adica recunosc ca exista si aceasta posibilitate, de care vorbesti tu, insa exista texte de mii de ani, observatii ale oamenilor care au trait cu mii de ani in urma

+Quote Post
Vizitator_rakkone.
mesaj Jan 15 2009, 12:21 PM
Mesaj #6

Guests

Citeaza (Radu B @ Jan 15 2009, 12:05 PM) *
sint perfect de acord; numai ca informatiile - sau interpretarea informatiilor - din antichitate nu cred ca au vreo legatura cu textele scientologice recente; adica recunosc ca exista si aceasta posibilitate, de care vorbesti tu, insa exista texte de mii de ani, observatii ale oamenilor care au trait cu mii de ani in urma

Ceea ce descrii tu sunt niste ineptii, elucubratii ale unei singure persoane, Zaharia Schetchin or so. Sunt contrazise la toate nivelurile de fizicieni, astronomi, geneticieni, arheologi. Dar evident ca asta nu trebuie sa te sperie, cerceteaza in continuare si vei fi salvat.
In lumea asta oricat de nebun ai fi, te poti face guru si vei gasi discipoli smile.gif

+Quote Post
Vizitator_rakkone.
mesaj Jan 15 2009, 12:23 PM
Mesaj #7

Guests

Sitchin, scuze

+Quote Post
Vizitator_iul.
mesaj Jan 15 2009, 12:26 PM
Mesaj #8

Guests

Citeaza (Radu B @ Jan 15 2009, 12:05 PM) *

De ce varianta Nibiru ar fi mai credibila decat vechea varianta Atlantida sau Shambala ? Tot informatii vechi.

+Quote Post
Vizitator_Radu B.
mesaj Jan 15 2009, 12:36 PM
Mesaj #9

Guests

Citeaza (rakkone @ Jan 15 2009, 12:21 PM) *
Ceea ce descrii tu sunt niste ineptii, elucubratii ale unei singure persoane, Zaharia Schetchin or so. Sunt contrazise la toate nivelurile de fizicieni, astronomi, geneticieni, arheologi. Dar evident ca asta nu trebuie sa te sperie, cerceteaza in continuare si vei fi salvat.
In lumea asta oricat de nebun ai fi, te poti face guru si vei gasi discipoli smile.gif

da? poate ca ar trebui sa te mai documentezi; pentru inceput incearca aici

http://www.britannica.com/EBchecked/topic/1108955/Eris

vei afla dintr-o sursa respectabila ca planeta exista, a fost descoperita recent si are traiectorie eliptica..

draguta ideea ta in legatura cu nebunul si guru - nu asta m-ar interesa - ci doar opinii legate de subiect

+Quote Post
Vizitator_rakkone.
mesaj Jan 15 2009, 12:41 PM
Mesaj #10

Guests

Citeaza (Radu B @ Jan 15 2009, 12:36 PM) *
da? poate ca ar trebui sa te mai documentezi; pentru inceput incearca aici

http://www.britannica.com/EBchecked/topic/1108955/Eris

vei afla dintr-o sursa respectabila ca planeta exista, a fost descoperita recent si are traiectorie eliptica..

draguta ideea ta in legatura cu nebunul si guru - nu asta m-ar interesa - ci doar opinii legate de subiect

pai unde scrie acolo ca e Nibiru?
Unde scrie acolo de locuitorii de pe Nibiru care au venit sa exploreze aur de pe pamant, si au facut din ADNul lor si din maimute pe oameni? Banuiesc ca toeria asta iti era marea revelatie, nu ca s-a descoperit o planeta la naiba in praznic

+Quote Post
Vizitator_Gigi Putere.
mesaj Jan 15 2009, 12:51 PM
Mesaj #11

Guests

Alt hoax, potoliti-va.

Nici nu mai stiu prin cate am trecut in ultimii 13 ani, dar mi-a pierit cheful.

+Quote Post
Vizitator_iul.
mesaj Jan 15 2009, 12:55 PM
Mesaj #12

Guests

HOAX = name of the game

+Quote Post
Vizitator_Martens.
mesaj Jan 15 2009, 12:56 PM
Mesaj #13

Guests

Ca sa nu cadem in speculatii desarte, ar fi util sa cercetam cat se serios se coreleaza toate informatiile vechi si noi autentice intre ele. A ne baza doar pe fabulatiile unui rusnac nu e treaba serioasa.

Din cate am inteles eu, ar exista niste corelari intre informatii vechi provenite de la mai multe culturi. Ramane de vazut cat sunt de reale sau fortate acele corelari.

+Quote Post
Vizitator_Radu B.
mesaj Jan 15 2009, 01:10 PM
Mesaj #14

Guests

Citeaza (rakkone @ Jan 15 2009, 12:41 PM) *
pai unde scrie acolo ca e Nibiru?
Unde scrie acolo de locuitorii de pe Nibiru care au venit sa exploreze aur de pe pamant, si au facut din ADNul lor si din maimute pe oameni? Banuiesc ca toeria asta iti era marea revelatie, nu ca s-a descoperit o planeta la naiba in praznic

prietene, ce importanta are cum se numeste? sau mai bine zis cu o numesc unii si cum o numesc altii? ceea ce ar putea fi relevant este faptul ca in miscarea ei eliptica, ajunge la un moment dat intre Pluto si Neptun; intrebarile mele sunt legate de posibilitatea ca aceasta apropiere sa afecteze - in mod negativ, bineinteles - viata pe Pamint, si nu de posibilitatea ca locuitorii cu urechi verzi ai respectivei planete vin peste noi sa-ti fure zaharul din ceai sau lantisorul de aur de la git (ori ghiulul de pe deget)

+Quote Post
Vizitator_Radu B.
mesaj Jan 15 2009, 01:13 PM
Mesaj #15

Guests

Citeaza (Martens @ Jan 15 2009, 12:56 PM) *
Ca sa nu cadem in speculatii desarte, ar fi util sa cercetam cat se serios se coreleaza toate informatiile vechi si noi autentice intre ele. A ne baza doar pe fabulatiile unui rusnac nu e treaba serioasa.

Din cate am inteles eu, ar exista niste corelari intre informatii vechi provenite de la mai multe culturi. Ramane de vazut cat sunt de reale sau fortate acele corelari.

bravo, exact aici voiam sa ajung; nu am dezvoltat prea mult topicul initial tocmai ca sa-i elimin din start pe cei neinteresati (sau nedocumentati) de subiect; intentia mea nu este sa explic unor colegi de forum care n-au auzit nimic despre subiect ce-am mai citit pe net, ci sa culeg opiniile celor care, la fel ca mine, au descoperit acest subiect

+Quote Post
Vizitator_iul.
mesaj Jan 15 2009, 01:13 PM
Mesaj #16

Guests

Aia nu or sa vina niciodata prea aproape ca ii deranjeaza manelele smile.gif

+Quote Post
Vizitator_nu.
mesaj Jan 15 2009, 01:47 PM
Mesaj #17

Guests

nibiru e numele sumerian pentru jupiter, de pe care, conform unor scrieri, ar fi venit zeii. case closed. restul sunt aberatii moderne.

+Quote Post
Vizitator_ELO.
mesaj Jan 15 2009, 01:54 PM
Mesaj #18

Guests

ia incearca un google si cu sotia Nibirului, celebra Nibira! smile.gif

+Quote Post
Vizitator_Radu B.
mesaj Jan 15 2009, 01:58 PM
Mesaj #19

Guests

Citeaza (nu @ Jan 15 2009, 01:47 PM) *
nibiru e numele sumerian pentru jupiter, de pe care, conform unor scrieri, ar fi venit zeii. case closed. restul sunt aberatii moderne.

faptul ca in 2005 a dost descoperita o noua planeta in sistemul nostru solar (numita Eris, Nibiru sau mai stiu eu cum), care are traiectorie eliptica si la un moment dat ajunge intre Pluto si Neptun - acestea sint aberatiile moderne despre care vorbesti?
ufffff..... colegule, poti mai mult....
sau poate nu?

+Quote Post
Vizitator_rakkone.
mesaj Jan 15 2009, 01:58 PM
Mesaj #20

Guests

Citeaza (Radu B @ Jan 15 2009, 01:10 PM) *
prietene, ce importanta are cum se numeste? sau mai bine zis cu o numesc unii si cum o numesc altii? ceea ce ar putea fi relevant este faptul ca in miscarea ei eliptica, ajunge la un moment dat intre Pluto si Neptun; intrebarile mele sunt legate de posibilitatea ca aceasta apropiere sa afecteze - in mod negativ, bineinteles - viata pe Pamint, si nu de posibilitatea ca locuitorii cu urechi verzi ai respectivei planete vin peste noi sa-ti fure zaharul din ceai sau lantisorul de aur de la git (ori ghiulul de pe deget)

"Prietene", lecturile de tampenii pe net iti pot afecta viata intr-o mult mai mare masura decat posibila orbita eliptica a lui Eris, chit ca ar ajunge intre Pluto si Neptun.
Ca sa te nelinistesc si mai mult, la fel ca in bancul cu nebunul care mergea pe contrasens si suna la politie sa anunte ca sunt mii si mii de nebuni care merg pe contrasens, si aici sunt mai multe planete pitice ca Eris: Ceres, Pluto, Haumea, Makemake, posibil Orcus, Ixion, etc (vezi tot pe Britannica). CE TE FACI DACA SI ASTEA AJUNG INTRE PLUTO SI NEPTUN? O belim cu totii, e clar laugh.gif

+Quote Post
Vizitator_Radu B.
mesaj Jan 15 2009, 02:00 PM
Mesaj #21

Guests

Citeaza (ELO @ Jan 15 2009, 01:54 PM) *
ia incearca un google si cu sotia Nibirului, celebra Nibira! smile.gif

excl.gif Corectie: Nubira, nu Nibira; Daewoo Nubira mai exact

+Quote Post
Vizitator_Daewoo.
mesaj Jan 15 2009, 02:07 PM
Mesaj #22

Guests

Citeaza (Radu B @ Jan 15 2009, 02:00 PM) *

Mie mi-a placut mai mult Nubira II decat Nubira. Si mai mult mi-a placut Leganza.
Parerea mea despre Tico, Cielo, Matiz, Tacuma, in postari viitoare.

+Quote Post
Vizitator_nu.
mesaj Jan 15 2009, 02:07 PM
Mesaj #23

Guests

Citeaza (Radu B @ Jan 15 2009, 01:58 PM) *
faptul ca in 2005 a dost descoperita o noua planeta in sistemul nostru solar (numita Eris, Nibiru sau mai stiu eu cum), care are traiectorie eliptica si la un moment dat ajunge intre Pluto si Neptun - acestea sint aberatiile moderne despre care vorbesti?
ufffff..... colegule, poti mai mult....
sau poate nu?

nu faptul ca a fost o noua planeta e o aberatie moderna, ci legaturile fortate dintre eris si niste texte sumeriene. dar se pare ca tie-ti plac teoriile conspiratiei si-ti place sa faci asociatii elucubrante. ma rog, e problema ta. presupun ca o asculti si pe urania si-ti place cum le zice.
in rest: esti cam agresiv.. si asta fara motiv.

+Quote Post
Vizitator_ELO.
mesaj Jan 15 2009, 02:08 PM
Mesaj #24

Guests

Citeaza (Radu B @ Jan 15 2009, 02:00 PM) *

Nein. Nibira este sinistra sotie a lui Nibiru. Daewoo Nubira este distinsa sotie a d-lui Daewoo Nubiru. tongue.gif

+Quote Post
Vizitator_Daewoo.
mesaj Jan 15 2009, 02:15 PM
Mesaj #25

Guests

Citeaza (ELO @ Jan 15 2009, 02:08 PM) *
Nein. Nibira este sinistra sotie a lui Nibiru. Daewoo Nubira este distinsa sotie a d-lui Daewoo Nubiru. tongue.gif

Bai, sunteti culmea cu Nubira voastra. Am mai spus: cea mai faina masina daewoo a fost Leganza. Ce tot o tineti cu nibiru, hai sa vorbim despre lucrurile cu adevarat importante: Leganza.

+Quote Post
Vizitator_Radu B.
mesaj Jan 15 2009, 02:26 PM
Mesaj #26

Guests

Citeaza (nu @ Jan 15 2009, 02:07 PM) *
nu faptul ca a fost o noua planeta e o aberatie moderna, ci legaturile fortate dintre eris si niste texte sumeriene. dar se pare ca tie-ti plac teoriile conspiratiei si-ti place sa faci asociatii elucubrante. ma rog, e problema ta. presupun ca o asculti si pe urania si-ti place cum le zice.
in rest: esti cam agresiv.. si asta fara motiv.

imi cer scuze daca te-ai simtit agresat de raspunsul meu. daca recitesti propriul tau raspuns ai sa vezi ca e pueril... e mare lucru sa poti sa fii clar, succint si argumentat in exprimare. din nou, scuze

+Quote Post
Vizitator_suflecatu'.
mesaj Jan 15 2009, 02:56 PM
Mesaj #27

Guests

Citeaza (Daewoo @ Jan 15 2009, 02:15 PM) *
Bai, sunteti culmea cu Nubira voastra. Am mai spus: cea mai faina masina daewoo a fost Leganza. Ce tot o tineti cu nibiru, hai sa vorbim despre lucrurile cu adevarat importante: Leganza.

planeta Leganza intra in conjunctie joia viitoare dimineata devrreme in casa Satu' RN (ala de linga Mangalia). deci: joi dupa Miercurea-Ciuc - atentia Leganza, mai ales cei cu ascendent in Porc (zodiac chiezesc) si Ulm (zodiac din ala arboricol. editia a doua).

+Quote Post
Vizitator_faraonu.
mesaj Jan 15 2009, 08:18 PM
Mesaj #28

Guests

nu stiu cat de adevarata este treaba asta cu Nibiru ,dar daca este adevarata parerea mea este ca in nici un caz cei care o locuiesc nu sunt ce care ne-au creat ci mai degraba cei care ne-au stricat adica Lucifer si liota lui de demoni gare vin sa instaureze Noua Ordine Mondiala . Acesti ingeri cazuti , conform Bibliei Genesa cap.6, au coborat si s-au impreunat cu fetele oamenilor si au dat nastere uriasilor carora in ebraica li se spune Nefilim adica cei decazuti . Asa ca aveti grija caci inselaciunea va fi mare si Domnul Isus a spus (bagati de seama sa nu va insele cineva caci vor veni multi in numele Meu si vor insela pe multi)

+Quote Post
Vizitator_ma3x.
mesaj Jan 15 2009, 11:57 PM
Mesaj #29

Guests

uita-te aici....nici asta nuj cat de reala este....nu am citit in alta parte despre asta...dar pare interesant...mai ales daca corelezi cu mai multe calendare ale lumii antice...http://www.exodus2006.com/1pyramid.htm

uite aici inca cateva linkuri utile:
http://www.churchofcriticalthinking.org/planetx.html
http://mars-earth.com
http://www.cassiopaea.org/cass/sitchin2.htm

sper ca am fost de folos.....si pe mine ma intriga acest subiect

+Quote Post
Vizitator_gogu.
mesaj Jan 16 2009, 09:13 AM
Mesaj #30

Guests

am cautat si eu pe net si am ajuns aici
http://www.sacred-texts.com/bib/boe/index.htm
mi-a atras atentia faptul ca Enoch, desi nu e inclus in VT e citat in NT. o sa revin cu amanunte dupa lectura

+Quote Post

4 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 17th October 2019 - 03:15 AM