IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

7 Pagini V  « < 2 3 4 5 6 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Oprescu interzice atribuirea parcarilor de resedinta celor care detin masini de firma sau in leasing
Vizitator_Ionica.
mesaj Dec 17 2008, 02:39 PM
Mesaj #91

Guests

Citeaza (Alex @ Dec 16 2008, 10:49 PM) *
Stiu ca suna mai mult a anunt publicitar, dar ma simt nevoit sa-l vand pentru cei care doresc sa aiba parcare privata.

Doresti sa nu mai ai probleme cu Parcarea in sectorul 3?
Nimic mai simplu, poti sa devii propietar.

Vand 24 Locuri de Parcare in Sectorul 3 (Teren Privat!) pe str Nerva Traian Nr19A, intre Timpuri Noi si Bulevardul Unirii.
Ocazie unica pentru a va rezolva problemele de parcare in aceasta zona.
Pret 15.000Euro/loc de parcare. sau 1000euro/mp suprafata totala este de 342mp (48mX7m)

Click aici pentru articol: Parcarea pe familie în Bucureşti - 30.000 de euro

M-ar interesa un loc de parcare in acea zona, pentru mine si eventual pentru inca o masina, insa trebuie sa discutam mai multe. Se poate inchiria eventual? Cum putem lua legatura?
merci.
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Wasilly cel Groaznic.
mesaj Dec 17 2008, 05:12 PM
Mesaj #92

Guests

las' ca-ti trece!

+Quote Post
gigel de luxembo...
mesaj Dec 17 2008, 05:43 PM
Mesaj #93

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 629
Inscris: 25-October 08
Utilizatorul numarul: 4 440

Eu si sotia avem masinile pe firma. Sunt insa pt acordarea de prioritate in cazul persoanelor fizice, nu poti avea numai avantajele unei stari de fapt. Pe firma iti deduci TVA, consum de combustibil, reparatii etc, ca persoana fizica nu deduci nimic. Trebuie sa existe si un revers al medaliei, in zonele rezidentiale trebuie sa primeze interesul persoanlor fizice nu al celor juridice.

Problema parcarilor este data de faptul ca nu se organizeaza licitatii. Este inadmisibil sa coste 50 ron parcarea pe an la primarie cand pretul real al unui loc de parcare este de 50-150 euro, in functie de zona. Nu am luat loc de parcare la bloc ca mi s-a cerut spaga 200 euro. As fi dat si 400 de euro pe an dar cu acte, primariei, nu unui nene care vrea sa-si ia bmw din spaga pe locurile de parcare. In final am renuntat la mizeria de la bloc si m-am mutat la casa: parchez cand vreau eu in curte.

Iar despre eternele intepturi intre patroni si angajati: terminati cu manelismele. Ca patron ai avantaje si dezavantaje, fiecare isi alege cum vrea sa traiasca, vrei sa fii patron, fii, dar nu te bate cu pumnul in piept, vrei sa fii la loc caldut, ca angajat, foarte bine, dar nu blama pe cineva doar pentru ca are firma.

+Quote Post
george03
mesaj Dec 17 2008, 05:55 PM
Mesaj #94

Membru veteran

Postari: 146
Inscris: 13-July 08
Utilizatorul numarul: 1 773

Citeaza (gigel de luxembourg @ Dec 17 2008, 07:43 PM) *
Eu si sotia avem masinile pe firma. Sunt insa pt acordarea de prioritate in cazul persoanelor fizice, nu poti avea numai avantajele unei stari de fapt. Pe firma iti deduci TVA, consum de combustibil, reparatii etc, ca persoana fizica nu deduci nimic. Trebuie sa existe si un revers al medaliei, in zonele rezidentiale trebuie sa primeze interesul persoanlor fizice nu al celor juridice.

Problema parcarilor este data de faptul ca nu se organizeaza licitatii. Este inadmisibil sa coste 50 ron parcarea pe an la primarie cand pretul real al unui loc de parcare este de 50-150 euro, in functie de zona. Nu am luat loc de parcare la bloc ca mi s-a cerut spaga 200 euro. As fi dat si 400 de euro pe an dar cu acte, primariei, nu unui nene care vrea sa-si ia bmw din spaga pe locurile de parcare. In final am renuntat la mizeria de la bloc si m-am mutat la casa: parchez cand vreau eu in curte.

Iar despre eternele intepturi intre patroni si angajati: terminati cu manelismele. Ca patron ai avantaje si dezavantaje, fiecare isi alege cum vrea sa traiasca, vrei sa fii patron, fii, dar nu te bate cu pumnul in piept, vrei sa fii la loc caldut, ca angajat, foarte bine, dar nu blama pe cineva doar pentru ca are firma.

50 RON/an ??? In Bucuresati ??? ohmy.gif

Mai sa fie ... eu platesc 192 RON/an/loc ... si nu sunt in Bucuresti ... pana la urma cred ca informatia ta nu este corecta biggrin.gif

+Quote Post
Vizitator_Serafim.
mesaj Dec 17 2008, 07:07 PM
Mesaj #95

Guests

Citeaza (george03 @ Dec 17 2008, 05:55 PM) *
50 RON/an ??? In Bucuresati ??? ohmy.gif

Mai sa fie ... eu platesc 192 RON/an/loc ... si nu sunt in Bucuresti ... pana la urma cred ca informatia ta nu este corecta biggrin.gif

ba da. mai corect, este 45 RON/an.

+Quote Post
Vizitator_Alex.
mesaj Dec 17 2008, 07:27 PM
Mesaj #96

Guests

Citeaza (Ionica @ Dec 17 2008, 02:39 PM) *
M-ar interesa un loc de parcare in acea zona, pentru mine si eventual pentru inca o masina, insa trebuie sa discutam mai multe. Se poate inchiria eventual? Cum putem lua legatura?
merci.

Se poate si inchiria, insa de preferinta ar fi sa vand terenul.

De Vanzare, 24 Locuri de Parcare pe str Nerva Traian 19A (intre Timpuri Noi si Bulevardul Unirii)
1000euro/mp sau 50Euro/luna/loc de parcare (numai cu contract, dupa plata taxelor aferente)

+Quote Post
Vizitator_UnOmSuparat.
mesaj Jan 20 2009, 11:36 AM
Mesaj #97

Guests

Acum legea a devenit de actualitate. Dar am impresia ca nu se aplica in toate sectoarele. Aveti cunostinta de vreun sector in care nu se aplica ?

+Quote Post
Vizitator_Dire Straits.
mesaj Jan 20 2009, 11:52 AM
Mesaj #98

Guests

Citeaza (UnOmSuparat @ Jan 20 2009, 11:36 AM) *
Acum legea a devenit de actualitate. Dar am impresia ca nu se aplica in toate sectoarele. Aveti cunostinta de vreun sector in care nu se aplica ?

in ograda lui Piedone, de exemplu.

+Quote Post
Vizitator_Serj.
mesaj Jan 20 2009, 11:55 AM
Mesaj #99

Guests

Daca in certificatul de inmatriculare a masinii luate in leasing este trecut numele si adresa dvs la rubrica Observatii, nu aveti nici un fel de problema.

Eu locuiesc in sectorul 3 si nu am avut nici o problema cu inchirierea locului.

+Quote Post
Vizitator_Sorine.
mesaj Jan 22 2009, 01:53 PM
Mesaj #100

Guests

Oricine sta la bloc are micile lui neajunsuri cu parcarea. Mai ales daca vine seara foarte tarziu. Iata doua dintre nemultumirile mele si posibilele mele rezolvari.
Mai intai link catre HCGMB NR.124/2008 si mai ales catre anexa

1.Conform acestei anexe nu mai pot lua loc de parcare in fata blocului. Am masina in leasing, pe firma. Firma mea are un singur angajat, adica eu. Apartamentul in care stau e al meu. Ce fac? As vrea sa inchiriez un loc de parcare pentru ca vin seara destul de tarziu si de obicei parchez masina la vreo zece minute de mers pe jos de casa. Dar nu se poate sa mai iau loc conform noii hotariri a Primariei conform careia imi e interzis sa mai parchez in fata blocului. Precizez ca sunt mutat in acest apartament de mai putin de un an de zile. Da sunt de acord ca dubitele n-au ce cauta intre blocuri. Dar asta e masina mea personala pe care am preferat sa o iau pe firma din cauza de tva.

Rezolvare: daca ramane hotararea asta n-am de ales, o sa-mi cumpar pe numele meu o gioarsa de 1000 de euro, imi iau loc de la primarie si imi parchez acolo Kia mea. E corect? Iar gioarsa i-o dau lui tata sa care coceni cu ea.

Si acum alta problema punctuala.

2.Parcarea pe locul vecinului te costa 1500 de lei. Atata e amenda, adica. Am patit-o acum trei zile. Nu spun ca n-as fi fost de vina, intr-adevar am parcat pe locul unui vecin la ora doua noaptea si la ora 8 dimineata ala a chemat politia, desi ii lasesem bilet cu numarul meu de telefon. S-a intamplat o singura data sa parchez pe locul lui si asta la ora doua! Nu spun ca am procedat corect, contest doar marimea exagerata a amenzii, ca principiu. (Eu cred ca am scapat pentru ca procesul verbal a fost incheiat dupa ora 8 dimineata. Sau sper sa fi scapat.) Pe alte forumuri aici si aici am gasit o situatie asemanatoare, dar ce nu inteleg in situatia asta este cum poate fi o propunere de “strategie” sa functioneze deja ca regulament.(vezi aceeasi HCGMB NR.124/2008) N-ar trebui sa se faca un alt Regulament in loc de adoptarea unei propuneri de Strategie? Nu ma pricep la chestii din astea, doar ca mi se pare ciudat. Nici acum nu sunt convins ca politistii au dreptul sa dea amenda dupa hotararea asta.

Rezolvare : cresterea sumei platite pentru un loc de parcare. E complet aberanta diferenta intre marimea amenzii, 1500 de lei, fata 88 de lei cat plateste vecinul meu pe an. Sa o faca de 30 de milioane, in pisicii mei, platibili intr-o singura transa. E corect?

+Quote Post
Vizitator_Alexia.
mesaj Jan 22 2009, 02:21 PM
Mesaj #101

Guests

In ce sector?

+Quote Post
Vizitator_gelu.
mesaj Jan 22 2009, 03:48 PM
Mesaj #102

Guests

................................................................................
.....
Rezolvare : cresterea sumei platite pentru un loc de parcare. E complet aberanta diferenta intre marimea amenzii, 1500 de lei, fata 88 de lei cat plateste vecinul meu pe an. Sa o faca de 30 de milioane, in pisicii mei, platibili intr-o singura transa. E corect?
[/quote]

E intr-adevar aberant cand parcarea e o resursa atat de cautata sa coste atat de putin. Poate e mult 3000 ron zic eu. Mai normal ar
fi sa se scumpeasca progresiv pana nu se mai vand toate (cerere si oferta).
Primaria prefera solitia asta comunista ca sa nu-i injure pensionare facand loc in felul asta manifestarilor de genul taiat cauciucuri, blocat masini si altele de genul.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Jan 22 2009, 06:56 PM
Mesaj #103

Guests

Citeaza (gelu @ Jan 22 2009, 03:48 PM) *
................................................................................
.....

de acord.
gresita nu e valoarea amenzii (dimpotriva, amenzile ar trebui sa fie mult mai mari decat sunt) ci taxa pentru parcare. 88 de lei pe an isi permite orice parlit. corect ar fi ca parcarea sa fie 3000 RON pe an. mai ales ca a avea loc de parcare a devenit un mic lux.

+Quote Post
Vizitator_kitty.
mesaj Jan 22 2009, 08:32 PM
Mesaj #104

Guests

Stie cineva unde pot verifica daca o parcare este a unei firme sau nu? Ei asa pretind, dar in parcare este doar un semn normal de parcare - daca ar fi a firmei n-ar trebui sa fie scris pe indicator?

Este vorba despre o parcare cu vreo 25-30 locuri in sectorul 5.

Multumesc!

+Quote Post
Vizitator_Vizitator_Radu..
mesaj Jan 22 2009, 08:43 PM
Mesaj #105

Guests

"Rezolvare : cresterea sumei platite pentru un loc de parcare. E complet aberanta diferenta intre marimea amenzii, 1500 de lei, fata 88 de lei cat plateste vecinul meu pe an. Sa o faca de 30 de milioane, in pisicii mei, platibili intr-o singura transa. E corect?"

Corect! Dar in cazul asta si impozitul pentru o garsoniera ar trebui sa fie... 100 milioane/an? Ca sa pastram proportia. Ca si apartamentele sunt resurse limitate! Dupa logica ta cam asa ar fi!

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Jan 23 2009, 06:11 AM
Mesaj #106

Guests

Citeaza (Vizitator_Radu. @ Jan 22 2009, 08:43 PM) *
Corect! Dar in cazul asta si impozitul pentru o garsoniera ar trebui sa fie... 100 milioane/an? Ca sa pastram proportia. Ca si apartamentele sunt resurse limitate! Dupa logica ta cam asa ar fi!

pai care e legatura? parcarea e un serviciu si nimic mai mult. primaria iti da tie loc de parcare sa iti parchezi masina intre orele 18 pm - 08 am (sper sa nu ma insel). si consider ca serviciul ar trebui sa fie ceva mai scump.
adica locul de parcare nu e proprietatea matale, asa ca nu se poate compara impozitul cu taxa de parcare.

+Quote Post
Vizitator_Alexia.
mesaj Jan 23 2009, 07:56 AM
Mesaj #107

Guests

Citeaza (kitty @ Jan 22 2009, 08:32 PM) *
Stie cineva unde pot verifica daca o parcare este a unei firme sau nu? Ei asa pretind, dar in parcare este doar un semn normal de parcare - daca ar fi a firmei n-ar trebui sa fie scris pe indicator?

Este vorba despre o parcare cu vreo 25-30 locuri in sectorul 5.

Multumesc!

La Biroul Parcari din primaria sect.5. Le spui ca, conform Legii 188/2001 si 215/2001, aceste informatii trebuie sa fie publice si transparente vizavi de cetatean. Daca refuza sa-ti spuna prin viu grai, fa scris catre acelasi birou din Primarie; conform Legii solutionarii petitiilor adresate adm publice, sunt obligati sa-ti raspunda in 30 de zile.
Nu, n-ar trebui sa fie scris pe indicator. Cei care platesc taxele de parcare nu au voie, din cate stiu eu, sa inscriptioneze domeniul public. Toate semnele puse de diversi (scris cu vopsea pe asfalt, tablite fixate pe garduri, etc) nu-s prea legale.
Cu multa placere!

+Quote Post
corect
mesaj Jan 23 2009, 08:11 AM
Mesaj #108

Membru veteran

Postari: 413
Inscris: 14-May 08
De la: Bucuresti
Utilizatorul numarul: 7

Citeaza (Alexia @ Jan 23 2009, 07:56 AM) *
La Biroul Parcari din primaria sect.5. Le spui ca, conform Legii 188/2001 si 215/2001, aceste informatii trebuie sa fie publice si transparente vizavi de cetatean. Daca refuza sa-ti spuna prin viu grai, fa scris catre acelasi birou din Primarie; conform Legii solutionarii petitiilor adresate adm publice, sunt obligati sa-ti raspunda in 30 de zile.
Nu, n-ar trebui sa fie scris pe indicator. Cei care platesc taxele de parcare nu au voie, din cate stiu eu, sa inscriptioneze domeniul public. Toate semnele puse de diversi (scris cu vopsea pe asfalt, tablite fixate pe garduri, etc) nu-s prea legale.
Cu multa placere!

Ai dreptate, marcajele puse de diversi nu sunt legale. In alta ordine de idei insa daca omul vede locul trasat si nemarcat de proprietar (desi toate cele din jur sunt marcate) gandeste ca e liber si parcheaza acolo. Stiu din proprie experienta...

+Quote Post
gigel de luxembo...
mesaj Jan 23 2009, 08:16 AM
Mesaj #109

Membru veteran

Postari: 629
Inscris: 25-October 08
Utilizatorul numarul: 4 440

Citeaza (Vizitator_Radu. @ Jan 22 2009, 08:43 PM) *
"Rezolvare : cresterea sumei platite pentru un loc de parcare. E complet aberanta diferenta intre marimea amenzii, 1500 de lei, fata 88 de lei cat plateste vecinul meu pe an. Sa o faca de 30 de milioane, in pisicii mei, platibili intr-o singura transa. E corect?"

1. O locuinta este proprietate, este un bun pe care il detii, un loc de parcare nu. Pentru locuinta ai platit deja 50-200k euro, ti-ai adjudecat bunul definitiv, locul de parcare nu este al tau, deci il inchiriezi.

2. 1 mp de teren in bucuresti costa in jurul a 1000 euro, deci un loc de parcare ar costa 15000 euro (media). Din moment ce o garsoniera in valoare de 70-100k euro se inchiriaza cu 3-400 euro, pastrand proportiile, un loc de parcare ar trebui sa coste cel putin 75 euro pe luna, adica 900 euro pe an, diferenta mare intre 900 si 12 euro pe an, cat se plateste acum.

+Quote Post
Vizitator_GOGU.
mesaj Jan 23 2009, 08:48 AM
Mesaj #110

Guests

La cat de pline sunt parcurile ''reci'' ale lesing-urilor, pline cu auto ce nu mai pot fi achitate de catre firme, problema va disparea in curand.

+Quote Post
Vizitator_kitty.
mesaj Jan 23 2009, 08:50 AM
Mesaj #111

Guests

[quote][La Biroul Parcari din primaria sect.5. Le spui ca, conform Legii 188/2001 si 215/2001, aceste informatii trebuie sa fie publice si transparente vizavi de cetatean. Daca refuza sa-ti spuna prin viu grai, fa scris catre acelasi birou din Primarie; conform Legii solutionarii petitiilor adresate adm publice, sunt obligati sa-ti raspunda in 30 de zile.
Cu multa placere/quote]

Mercic, as o sa fac!

Oricum, nu ma refeream la inscriptionari cu vopsea pe asfalt, ci la indicatorul pus de cei de la primarie/politie. Am vazut in oras in mai multe locuri ca pe indicatorul albastru cu "P" scrie si "rezervat "X" locuri firma "Y".
Aici este doar un indicator simplu cu "P", parcarea este destul de mare, dar firma de paza nu te lasa sa parchezi sustinand ca locurile de parcare le apartin.

+Quote Post
Vizitator_Alexia.
mesaj Jan 23 2009, 09:03 AM
Mesaj #112

Guests

Citeaza (corect @ Jan 23 2009, 08:11 AM) *
Ai dreptate, marcajele puse de diversi nu sunt legale. In alta ordine de idei insa daca omul vede locul trasat si nemarcat de proprietar (desi toate cele din jur sunt marcate) gandeste ca e liber si parcheaza acolo. Stiu din proprie experienta...

Asa e. Acu', recunosc ca si eu mi-am pus tablita cu nr... noroc ca e un gard metalic de care am putut s-o agatz.. laugh.gif

+Quote Post
Vizitator_florin.
mesaj Jan 23 2009, 10:24 AM
Mesaj #113

Guests

din pacate toate actiunile societatii se rezuma la forumuri. uitati-va cum protesteaza grecii - la noi n-ai sa vezi asa ceva. Lead by follow - asa guvern, asa primar

+Quote Post
Vizitator_Alexia.
mesaj Jan 23 2009, 02:14 PM
Mesaj #114

Guests

Citeaza (florin @ Jan 23 2009, 10:24 AM) *
din pacate toate actiunile societatii se rezuma la forumuri. uitati-va cum protesteaza grecii - la noi n-ai sa vezi asa ceva. Lead by follow - asa guvern, asa primar

Nu stiu daca e o solutie incendierea masinilor unor ghinionisti, spartul vitrinelor si scuipatul jandarmilor. Adica ce sa facem, noi astia 99% din omenire care traim dintr-un salariu foarte mic, mic, mediu sau ok? Sa ne transformam in niste animale, impotriva a 1% care au avut norocul sa se nasca in familii bogate sau au capatat avere prin misculatii iar astia sa stea prin buncare ascunsi de frica noastra? Imi suna apocaliptic, gen Mad Max...
Singura solutie e o noua ordine mondiala (suna dogmatic, stiu laugh.gif ), dar asta cere timp si pe Big Brother care sa hotarasca aplicarea ei.

+Quote Post
Vizitator_Un bucurestean.
mesaj Jan 23 2009, 02:28 PM
Mesaj #115

Guests

Citeaza (Musafir @ Jan 23 2009, 06:11 AM) *
... primaria iti da tie loc de parcare sa iti parchezi masina intre orele 18 pm - 08 am (sper sa nu ma insel)...

Aici te cam inseli. In contractul care se incheie la primarie pt. un loc de parcare, sunt stipulate datele de inceput respectiv expirare a inchirierii spatiului respectiv. Acea persoana are dreptul sa parcheze la orice ora din zi si din noapte masina pe acel loc. Treaba cu parcarea pe aceste locuri intre orele 08:00-18:00 a fost o "gaselnita" la TV de acum 2-3 ani cand s-a ridicat problema folosirii acestor lucuri cu plata de catre alte persoana care vin in acea zona (au serviciu etc.), atat timp cat cei care au locurile inchiriate de la primarie sunt plecati cu masina de acasa. Prin anuntarea politiei, indiferent de ora, cel care ocupa un loc de parcare cu plata care nu este atribuit lui de catre primarie poate incasa amenda!

+Quote Post
Vizitator_PapaDopulos.
mesaj Jan 25 2009, 09:18 PM
Mesaj #116

Guests

Citeaza (florin @ Jan 23 2009, 10:24 AM) *

da, asa protesteaza grecii; noi insa suntem la munca, de obicei vanzandu-ne pe un salariu. ia mai zii, cum muncesc grecii?

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Jan 26 2009, 10:48 AM
Mesaj #117

Guests

Citeaza (Un bucurestean @ Jan 23 2009, 02:28 PM) *
Aici te cam inseli. In contractul care se incheie la primarie pt. un loc de parcare, sunt stipulate datele de inceput respectiv expirare a inchirierii spatiului respectiv. Acea persoana are dreptul sa parcheze la orice ora din zi si din noapte masina pe acel loc. Treaba cu parcarea pe aceste locuri intre orele 08:00-18:00 a fost o "gaselnita" la TV de acum 2-3 ani cand s-a ridicat problema folosirii acestor lucuri cu plata de catre alte persoana care vin in acea zona (au serviciu etc.), atat timp cat cei care au locurile inchiriate de la primarie sunt plecati cu masina de acasa. Prin anuntarea politiei, indiferent de ora, cel care ocupa un loc de parcare cu plata care nu este atribuit lui de catre primarie poate incasa amenda!

te contrazic....in sectorul 3, in contractul meu specifica clar orele....de la 20.00-08.00.....nu stiu cum s-au mai schimbat datele...eu il am din 2007(prin vara).

+Quote Post
Vizitator_dorin.
mesaj Jan 26 2009, 11:17 AM
Mesaj #118

Guests

nu vad nimic normal in tot forumul asta. Este o idiotenie ca primaria sa inchirieze locurile din fata blocului. Daca ar fi destule locuri de parcare, as mai zice. Daca ar fi parcari subterane si amenajate de primarie, as mai zice. Dar asa. nu cred ca este in regula. Oameni buni, nu va dati seama de aberatia situatiei? Daca vine in vizita cineva din alt sector sau alta localitate, unde dracul parcheaza? In fata blocului nu gaseste loc, clar, dar nu va gasi nici in fata altui bloc. Nu va gasi niciunde. Solutia e sa nu mai vina in vizita sau sa vina cu taxi. Si asa se imbogateste ala cu taxi. Apropo taximetristu unde isi parcheaza masina? Da jos firma si gata, e privat. Eu cred ca e o solutie cretina, pentru cretini. Si daca voi sinteti multumiti de ea... inseamna ca ca v-au prostit. Nu e posibil ca toate solutiile la probleme sa fie interziceri si amenzi. Se poate la noi pentru ca sintem o tara de prosti care se multumesc cu taxa asta sau discuta despre valoarea taxei nu despre cat e de aberanta.

+Quote Post
Vizitator_Alexia.
mesaj Jan 26 2009, 12:06 PM
Mesaj #119

Guests

Citeaza (dorin @ Jan 26 2009, 11:17 AM) *
nu vad nimic normal in tot forumul asta. Este o idiotenie ca primaria sa inchirieze locurile din fata blocului.

Te contrazic. Toate administratiile publice din marile orase europene inchiriaza spatiile de parcare. Du-te la Paris sau Amsterdam. Cine sta in centrul istoric si are masina, plateste de se ... pe el, cu euroii pe ora! Eu nu am remarcat locuri de parcare marcate ca si inchiriate, doar aparate de taxat.

+Quote Post
Vizitator_UnOmSuparat.
mesaj Jan 26 2009, 01:15 PM
Mesaj #120

Guests

Citeaza (Alexia @ Jan 26 2009, 12:06 PM) *
Te contrazic. Toate administratiile publice din marile orase europene inchiriaza spatiile de parcare. Du-te la Paris sau Amsterdam. Cine sta in centrul istoric si are masina, plateste de se ... pe el, cu euroii pe ora! Eu nu am remarcat locuri de parcare marcate ca si inchiriate, doar aparate de taxat.

Din ce inteleg eu asta spune si dorin. Parcarile nu ar trebui inchiriate nominal ci dotate cu aparate de taxare cum este in majoritatea oraselor mari din Europa. Probabil ca asta ar fi solutia normala. La 30 EURO/an cum este acum este firesc sa fie haos in parcari si sa apara legi aberante.Sunt convins ca la 30 EURO/luna parcarile s-ar elibera rapid. Dar eu zic trebuie sa tinem cont de faptul ca Bucurestiul nu este un oras european si nici primarul nu seamana cu un primar de capitala europeana . In aceste conditii solutia propusa poate fi considerata off-topic laugh.gif

+Quote Post

7 Pagini V  « < 2 3 4 5 6 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 23rd September 2019 - 07:14 AM