IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

34 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> România, Democraţie Zero! Sau despre dreptul moral de a-i linşa pe tirani., Cine ne apără când instituţiile ignoră legea şi voinţa poporului?
Pintea Haiducul
mesaj Aug 28 2012, 09:08 PM
Mesaj #1

În Numele Adevărului

Grup: Membri
Postari: 10 152
Inscris: 10-June 08
De la: Deva
Utilizatorul numarul: 1 133

7,4 milioane de voturi au fost aruncate la coş prin decizia abuziva a CCR. Cel mai amplu si mai hotarat vot din istoria ultimilor 20 de ani a fost practic anulat de cativa judecatori corupti, in dispretul total al legii si al vointei suverane a poporului exprimata la referendum. Aceasta realitate halucinanta este "statul de drept" pe care-l clameaza apologetii basisti in frunte cu Angela Merkel. Ii intreb politicos: unde este "dreptul" aici, doamnelor si domnilor? Unde este respectarea legii?

Pentru că faptele sunt clare: cvorumul impus de Legea referendumului a fost atins si depasit cu o marja mai mult decat suficienta pentru a elimina toate suspiciunile de frauda, conform datelor prezentate de INS. Iar electorilor nu li se poate imputa neactualizarea listelor electorale permanente de catre autoritatile locale, asa cum bine precizau cei de la FACIAS. Deci, unde este vointa noastra, "vointa suverana" a poporului? Mai avem oare democratie constitutionala in Romania daca vointa electoratului este batjocorita in asemenea hal? Eu zic ca acolo unde institutiile unui stat ignora atat legea cat si vointa suverana a poporului, acele institutii isi pierd ratiunea de a exista. Curtea Constitutionala a Romaniei si Parlamentul Romaniei si-au pierdut ieri cu totul ratiunea de a exista, pentru ca ele au exercitat suveranitatea in nume propriu, nu in numele poporului român.

Citeaza
Constitutia Romaniei, Articolul 2

(1) Suveranitatea naţională aparţine poporului român, care o exercită prin organele sale reprezentative, constituite prin alegeri libere, periodice şi corecte, precum şi prin referendum.
(2) Nici un grup şi nici o persoană nu pot exercita suveranitatea în nume propriu.

Unde duce confiscarea suveranitatii populare de catre grupuri de persoane, s-a vazut si se va mai vedea... Istoria ne ofera exemple cu nemiluita. Atat de multe incat noi, românii, un popor sensibil, am simtit nevoia sa rememoram continuu pericolul groaznic al acestor cărări întunecate, evocandu-le in primele doua versuri din imnul nostru national. Un imn care ar fi putut fi foarte bine si imnul Libiei post-Gadhafi. Am avut in istoria noastra, de la Burebista incoace, atat de multi tirani incat pentru noi Democratia nu numai ca nu poate fi o traditie, ca in Vest, dar nu e nici macar un Ideal frumos. E o ordalie, o incercare spirituala obligatorie desavarsita prin chinuri cumplite. Si prin râuri de sânge.

... cam ca in "Star Wars":

Mace Windu to Anakin Skywalker:
"He controls all the Courts, he's too dangerous to be kept alive!"

*nota mea: "He controls all the Courts"... exact ca Băsescu! angry.gif

--------------------
https://www.scribd.com/collections/3894082/Holosemantica

http://pintea-haiducul.simplesite.com/423681607
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Geos89.
mesaj Aug 29 2012, 05:57 AM
Mesaj #2

Guests

Citeaza (Pintea Haiducul @ Aug 28 2012, 09:08 PM) *
7,4 milioane de voturi au fost aruncate la coş prin decizia abuziva a CCR.

Unde este respectarea legii?

Pentru că faptele sunt clare: cvorumul impus de Legea referendumului a fost atins si depasit cu o marja mai mult decat suficienta pentru a elimina toate suspiciunile de frauda, conform datelor prezentate de INS.

Iar electorilor nu li se poate imputa neactualizarea listelor electorale permanente de catre autoritatile locale, asa cum bine precizau cei de la FACIAS.

Deci, unde este vointa noastra, "vointa suverana" a poporului?

Nu ştiu ce a fost abuziv, dar din ce am învăţat în clasa a patra, când am învăţat fracţiile, avem aşa:
8,5<(18,3/2+1). Aiurea a fost că le-au trebuit aproape o lună să ajungă la concluzia asta. Şi se pare că unii nici acum nu ştiu să facă o amărâtă de împărţire şi să compare rezultatul cu numărul de votanţi.

De ce să nu li se impute neactualizarea? De ce nu au făcut-o? Dacă USL-ului îi păsa de electorat, ar fi ordonat actualizarea listelor ÎNAINTE de referendum, altfel ar fi încălcat Codul Penal. Dar nu au făcut-o. Şi astfel am constatat că cei 7,4 milioane care apar că au votat (deşi fraudele au fost evidente) au fost bătaia de joc a USL-ului. Oricum au profitat de faptul că preşedintele devenise nepopular (aşa cum e normal în timpul unui mandat) şi, pac, hai să ne facem că lucrăm pentru popor.

Voinţa suverană a poporului a stat în cei x-8,5mil., sau x-7,4mil., care au însemnat 9,8mil., respectiv, 10,9mil., dacă luăm în considerare singurele acte disponibile pentru consult, aceleaşi acte care au fost folosite de USL pentru referendum. Deci, pe hârtie, aproape 11 mil. de oameni nu au dorit suspendarea lui Băsescu, nu i-a interesat referendumul sau politica, în general (de unde şi ideea de cvorum), sau, cea mai mică categorie, ar fi dorit suspendarea, dar au pus la îndoială legalitatea acţiunii.

Dacă suntem mai puţini cu drept de vot, aştept dovezi serioase. Nu prostii de genul câţi români mai suntem în ţară (nici atât nu ştim, că aproape 3% din case nu au putu fi recenzate, deci am putea fi aproape 20 mil., fără cei din străinătate)! Că asta nu dovedeşte decât că USL-ul a organizat prost referendumul şi şi-a bătut joc de cei care au mers la vot.

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Aug 29 2012, 06:51 AM
Mesaj #3

În Numele Adevărului

Citeaza (Geos89 @ Aug 29 2012, 07:57 AM) *
Nu ştiu ce a fost abuziv, dar din ce am învăţat în clasa a patra, când am învăţat fracţiile, avem aşa:
8,5<(18,3/2+1). Aiurea a fost că le-au trebuit aproape o lună să ajungă la concluzia asta. [...]

Dacă suntem mai puţini cu drept de vot, aştept dovezi serioase. Nu prostii de genul câţi români mai suntem în ţară (nici atât nu ştim, că aproape 3% din case nu au putut fi recenzate, deci am putea fi aproape 20 mil., fără cei din străinătate)!

Dovezile serioase pe care le astepti au fost deja facute publice de INS. Suntem exact 19.043.767 de persoane in tara, dintre care 18,3% persoane sub 18 ani. Dupa cum vezi, 18,3% din 19.043.767 este egal cu 3.485.009 persoane, deci populatia cu drept de vot din tara este de 15.558.758. La referendum au participat 8.459.053 de persoane, care reprezinta exact 54,36%, nu 46,23%.

Cifrele sunt clare, cvorumul de 50% a fost atins si depasit, prin urmare referendumul trebuia validat. Dar Curtea Constitutionala corupta a ignorat realitatea si a dat o decizie abuziva in baza unei fictiuni demografice.

--------------------

+Quote Post
Vizitator_Frateeeeeee.
mesaj Aug 29 2012, 06:55 AM
Mesaj #4

Guests

7,4 milioane de voturi au fost aruncate la coş prin decizia abuziva a CCR. Cel mai amplu si mai hotarat vot din i....................

Treaba-i ashea: niste fungzionari fezandati de prin kotloane de primarii n-a numarat cat e 1+1, n-a raportat la al'de primarele care vinovat e si el, n-a raportat la prefect deci e hozie pe fatza. Ia sa raspunda cineva de bulibaseala, daca fu bulibaseala. Sa fie dati afara pacatosii, sa se reduca consilierii de primarie acordingly, sa-si dea demisia kkciosii care au organizat alegerile locale exact dupa acelelasi liste etc. Vreau nenumarate kapatzini in virfi de pari si sus de tot, pe ultimu par, kapatina lui....
PS: daka tot suntem mai putini si tot avem norma de reprezentare de 1 deputat la 70000 cetateni si un senator la 150000 cetateni, GHICI DACA ACTUALUL EXECUTIV CU ACTUALUL PARLAMENT VOR SCADEA NUMARUL DE PARLAMENTARI. Ya zi, Pinteo, cum e?

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Aug 29 2012, 07:05 AM
Mesaj #5

În Numele Adevărului

Citeaza (Frateeeeeee @ Aug 29 2012, 08:55 AM) *
PS: daka tot suntem mai putini si tot avem norma de reprezentare de 1 deputat la 70000 cetateni si un senator la 150000 cetateni, GHICI DACA ACTUALUL EXECUTIV CU ACTUALUL PARLAMENT VOR SCADEA NUMARUL DE PARLAMENTARI. Ya zi, Pinteo, cum e?

Parlamentul Romaniei s-a compromis iremediabil prin decizia de luni si se situeaza acum complet in afara legii fundamentale, Constitutia. Conform tuturor normelor etice si legale, ar trebui desfiintat urgent. Iar parlamentarii (atat cei ai Puterii cat si cei ai Opozitiei) ar trebui arestati in corpore chiar azi, cu exceptia senatorului Ghise, care s-a disociat de abuzul lor strigator la cer. Dar cine sa-i aresteze?

Aceasta postare a fost editata de Pintea Haiducul: Aug 29 2012, 07:12 AM

--------------------

+Quote Post
Vizitator_Geos89.
mesaj Aug 29 2012, 07:44 AM
Mesaj #6

Guests

Citeaza (Pintea Haiducul @ Aug 29 2012, 06:51 AM) *
Dovezile serioase pe care le astepti au fost deja facute publice de INS. Suntem exact 19.043.767 de persoane in tara, dintre care 18,3% persoane sub 18 ani. Dupa cum vezi, 18,3% din 19.043.767 este egal cu 3.485.009 persoane, deci populatia cu drept de vot din tara este de 15.558.758. La referendum au participat 8.459.053 de persoane, care reprezinta exact 54,36%, nu 46,23%.

Cifrele sunt clare, cvorumul de 50% a fost atins si depasit, prin urmare referendumul trebuia validat. Dar Curtea Constitutionala corupta a ignorat realitatea si a dat o decizie abuziva in baza unei fictiuni demografice.

De unde ai scos tu procentul de 18,3%? Au fost 18,3 mil. oameni pe listele electorale pe baza căruia s-a făcut referendumul. Deci cvorumul întrunit presupunea ca 18,3/2 mil. +1 să vină la vot; nu au venit! De ce să ia CCR decizia pe baza unor rezultate care nu au avut de-a face cu referendumul? Şi de ce USL-ul nu a organizat referendumul cu 15,6 mil. alegători? Ce a făcut CCR a fost legal, atâta timp cât poţi spune că referendumul a fost organizat legal. Apropo, arată-mi mie listele electorale care arată 15,6 mil. alegători!

Recensământul nu are treabă cu alegerile! Pentru acestea, există liste electorale! Şi dacă CCR e coruptă şi a ignorat realitatea, fii sigur că şi USL-ul a făcut exact acelaşi lucru când a organizat referendumul! Adică tot pe baza unei ficţiuni demografice!

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Aug 29 2012, 07:49 AM
Mesaj #7

În Numele Adevărului

Citeaza (Geos89 @ Aug 29 2012, 09:44 AM) *
De unde ai scos tu procentul de 18,3%?

Dintr-un comunicat oficial al INS prezentat acum cateva saptamani in emisiunea "Sinteza Zilei". Comunicatul era cu antet, parafat si semnat. Si perfect lizibil, de buna seama...

Aceasta postare a fost editata de Pintea Haiducul: Aug 29 2012, 07:52 AM

--------------------

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Aug 29 2012, 07:52 AM
Mesaj #8

În Numele Adevărului

Citeaza (Geos89 @ Aug 29 2012, 09:44 AM) *
Şi dacă CCR e coruptă şi a ignorat realitatea, fii sigur că şi USL-ul a făcut exact acelaşi lucru când a organizat referendumul! Adică tot pe baza unei ficţiuni demografice!

Nu conteaza ce liste a prezentat initial USL, Curtea avea ultimul cuvant si trebuia sa judece cu impartialitate toate datele. Ceea ce nu a fost deloc cazul, in mod evident.

Aceasta postare a fost editata de Pintea Haiducul: Aug 29 2012, 07:54 AM

--------------------

+Quote Post
Vizitator_Geos89.
mesaj Aug 29 2012, 08:21 AM
Mesaj #9

Guests

Citeaza (Pintea Haiducul @ Aug 29 2012, 07:52 AM) *
Nu conteaza ce liste a prezentat initial USL, Curtea avea ultimul cuvant si trebuia sa judece cu impartialitate toate datele. Ceea ce nu a fost deloc cazul, in mod evident.

Ba contează că era vorba de referendum, nu de recensământ! CCR trebuia să judece toate datele legate de referendum, nu de câţi oameni sunt în ţara asta! Au organizat un referendum, bazându-se că vor veni peste 9 mil. de alegători, fiindcă atâţia erau înscrişi pe liste. Puteau organiza referendumul cu 15 mil. alegători, dar nu au vrut! CCR putea de la începutul lui august să afirme, conform datelor BEC şi listelor electorale, că nu a fost întrunit cvorumul (50%+1 înscrişi în listele electorale).

Tu nu ai înţeles că recensământul e una, referendumul e alta! Iar datele INS, NEDEFINITIVATE, nu poate arăta exact câţi au drept de vot sau nu. De aceea, există liste electorale. Cu ălea se organizează toate tipurile de alegeri, nu cu recensăminte. Au avut timp să le actualizeze; NU au făcut-o. Ceea ce au încercat după 30 iulie, data când s-a afişat prezenţa la vot, a fost ilegal. NU poţi lua o decizie pe baza dorinţelor post-factum, ci în funcţie de ce întâmplat înainte de referendum şi în timpul acestuia. Adică au venit 8,5 mil. din 18,3 mil. ÎNSCRIŞI pe liste; ăstea sunt dovezile. Nimeni n-a cerut datele INS de la recensământ, fiindcă nu s-a organizat nimic cu ele.

Legea se bazează pe documente, nu pe mofturi! La fel şi deciziile CCR... Înainte să dai vina pe CCR, întoarce-te la USL şi vezi dacă a fost legal că au organizat alegerile cu 18,3 mil. Ce e aşa de greu de înţeles?

+Quote Post
Vizitator_Geos89.
mesaj Aug 29 2012, 08:39 AM
Mesaj #10

Guests

Citeaza (Pintea Haiducul @ Aug 29 2012, 07:52 AM) *

Uite, eu nu mai am timp să dezbat cu tine, dar îţi las un mic cadou:
http://legislatie.resurse-pentru-democratie.org/3_2000.php

Vezi art.5, alineatul 2:
"(2) Referendumul este valabil daca la acesta participa cel putin jumatate plus unul din numarul persoanelor inscrise in listele electorale." (deci nu cei cu drept de vot, rezultaţi din recensăminte, ok?)

Şi aşa, ca să nu crezi că manipulez şi că am dovezi în argumentaţia mea:
"Art. 10.
Demiterea Presedintelui Romaniei este aprobata, daca a intrunit majoritatea voturilor cetatenilor inscrisi in listele electorale." (ÎNSCRIŞI ÎN LISTELE ELECTORALE)
"Art. 17.
(2) Reactualizarea listelor electorale permanente se face de catre primari, potrivit prevederilor Legii nr. 68/1992, respectiv ale Legii nr. 70/1991, republicata, cu modificarile ulterioare, in termen de cel mult 5 zile de la data stabilirii zilei referendumului." (vezi şi articolele 19 şi 20)

"Art. 22.
(1) Autoritatile publice care au intocmit listele electorale le vor inainta birourilor electorale ale sectiilor de votare cu doua zile inainte de data desfasurarii referendumului.
(2) Orice modificare ulterioara se comunica de indata birourilor electorale ale sectiilor de votare."

"Art. 48.
Masurile tehnico-organizatorice privitoare la referendumul national se stabilesc de Guvernul Romaniei in termen de 10 zile de la data la care a fost anuntat referendumul."

Deci, te las să formulezi singur concluziile. Eu am văzut vinovaţii şi nu e vina CCR pentru incompetenţa sau mizeriile altora. Vina lor e legată de amânarea nejustificată (concedii şi/sau politică) a unei decizii simple.

+Quote Post
Vizitator_pehash.
mesaj Aug 29 2012, 08:53 AM
Mesaj #11

Guests

Ce le mai place unora sa umble cu jumatati de masura...
Uitati prea repede faptul ca acelasi CCR a spus clar ca motivele insirate de USL nu sunt incalcari grave ale constitutiei, deci suspendarea nu are baza? Ca USL a castigat alegerile din iunie cu aceleasi liste electorale?

+Quote Post
Vizitator_pehash.
mesaj Aug 29 2012, 09:16 AM
Mesaj #12

Guests

Citeaza (Pintea Haiducul @ Aug 29 2012, 07:49 AM) *
Dintr-un comunicat oficial al INS prezentat acum cateva saptamani in emisiunea "Sinteza Zilei". Comunicatul era cu antet, parafat si semnat. Si perfect lizibil, de buna seama...

Mai lasa latrinele tv. Intra pe insse.ro si o sa remarci un link pe care scrie 'diferente intre datele de populatie'. Evident, acest comunicat al INS, desi zace acolo de cand a inceput scandalul asta, nu a fost inclus in respectiva sinteza pentru ca respectiva latrina tv practica dezinformarea prin contorsionari de jumatati, sferturi, zecimi, uneori chiar sutimi de adevar.
De altfel, daca intrebi un statistician (adica pe mine), este normala cresterea populatiei cu drept de vot in acelasi timp cu scaderea populatiei totale. Motivul este simplu: generatia 'decreteilor' si efectul legalizarii avortului dupa '89 => scaderea masiva a natalitatii dupa '90.
Momentan, in Constitutia Romaniei se vorbeste de 'cetateni', nu de populatie stabila sau alte tampenii. Cat timp un roman plecat din tara isi patreaza cetatenia, isi pastreaza dreptul de vot. Din momentul in care a implinit 18 ani si are domiciliul in Romania, indiferent pe ce continent munceste sau sta la soare, este inclus in listele electorale permanente si nu poate fi scos decat daca moare, renunta la cetatenie sau isi anunta la MI schimbarea domiciliului cu unul in strainatate.

Ar fi culmea sa folosim datele INS de la recensamant avand in vedere ca anul trecut prim-plagiatorul Romaniei, ministru Copy-Paste, se lauda ca n-a fost recenzat si indemna sustinatorii USL sa boicoteze recensamantul...

+Quote Post
Vizitator_toteu.
mesaj Aug 29 2012, 09:30 AM
Mesaj #13

Guests

Citeaza
Ce le mai place unora sa umble cu jumatati de masura...
Uitati prea repede faptul ca acelasi CCR a spus clar ca motivele insirate de USL nu sunt incalcari grave ale constitutiei, deci suspendarea nu are baza? Ca USL a castigat alegerile din iunie cu aceleasi liste electorale?

Am si eu o intrebare deoasece basisti se pare ca au o mare problema cu logica.
Cazul 1)
Sa zicem ca sunt alegeri si USL ia 50% din voturi iar PDL 50%.
Sa zicem ca listele spun ca sunt 19 milioane de voturi.

Cazul 1)
Sa zicem ca sunt alegeri si USL ia 50% din voturi iar PDL 50%.
Sa zicem ca listele spun ca sunt 15 milioane de voturi.

Care va fi rezultatul alegerilor. Exact acelasi in ambele cazuri deoarece nu conteaza numarul de voturi conteaza proportia. Nici macar nu conteaza cat la suta s-au prezentat la vot. Daca se prezinta 10% sau 99%
la final in toate variantele posibile USL si PDL vor avea acelasi numar de alesi.

DE aia CCR nu a avut de comentat cu privire la listele de la alegerile locale! CLAR!

La referendum a fost cu totul altceva. Pragul de 50% a schimbat totul. Daca calculezi 50% din 19 milioane sau 50% din 15 milioane e o mare diferenta.
Acum CCR reusit sa se impuste in ambele picioare. Nu a invalidat referendumul din prima. A CERUT REVIZUIREA LISTELOR ELECTORALE pana pe 12 septembrie, apoi a cerut revizuirea pana pe 31 august, , apoi a cerut revizuirea pana pe 21 august IAR LA FINAL NU A TINU CONT DE REVIZURE pe baza unei erate ilegale facuta fara cvorum intr-o sedinta TINUTA LA TELEFON. Sedinta tinuta la telefon. Una din cele mai tari chestii pe care le-am auzit. Iar la urma Zegrean handicapatul presedinte CCR nu a avut nici macar curajul sa semneze erata desi era de fata.
Si basisti au ramas datori cu dovata celor 2 milioane de voturi fraudate de USL.

+Quote Post
Vizitator_gigel de luxembourg.
mesaj Aug 29 2012, 09:30 AM
Mesaj #14

Guests

Citeaza (Pintea Haiducul @ Aug 29 2012, 07:49 AM) *

Hai ma, ca te stiam mai destept de atat. INS este pt referendum cam ce a fost comisia de etica pentru Ponta: un institut care furnizeaza exact ceea ce trebuie. Iar faptul ca incepi cu din astea gen "era parafat, semnat" nu face decat sa te discretizeze ca interlocutor serios si obiectiv.

+Quote Post
mesaj Aug 29 2012, 09:36 AM
Mesaj #15

Guests

Inca un aspect, foarte important. Referendumul a fost alcatuit pe baza unor date intiale, listele electorale. Toata lumea stia ce numere sunt acolo, USL, PDL, toti actorii implicati. USL a zis asta: facem referendum, va spargem, astea sunt listele electorale, suntem convinsi ca lumea o sa dea navala sa voteze DA. Cand USL a vazut ca socoteala de-acasa nu s-a potrivit cu cea din targ au inceput mizeriile, hai sa schimbam regula jocului dupa ce s-a terminat, recalculam, reevaluam, inventam statistici, cifre, inventam morti, punem oamenii sa renumere si toate aberatiile posibile.
Asa ceva nu se face iar toti cei care SUSTIN manevra asta devin oameni de nimic.
Pot intelege ca nu-l vrei pe Basescu, pot intelege ca sustii USL (desi o fac mai greu acum, dupa ce s-a vazut ce poate USL la guvernare) insa nu pot intelege sa joci murdar. Daca tu vrei sa sustii rahatul asta de tentativa de schimbare de joc dupa ce s-a terminat jocul nu faci decat sa devii un om de nimic.

+Quote Post
Vizitator_Gamma.
mesaj Aug 29 2012, 10:01 AM
Mesaj #16

Guests

Mda . Schimbarea regulilor in timpul jocului ridica probleme serioase legale si de etica . De ex acum pe baza datelor initiale (existenta cvorumului) o tabara a decis ca este mai avantajos pentru ea sa boicoteze votul .In caz contrar daca ar fi decis sa lupte TEORETIC ar fi avut o sansa la rasturnarea situatiei. Am asistat la discutii pe un forum de liberali care au decis sa vina la vot si sa voteze NU - asta fiind o forma de antibasism moderat . In caz opus (fara cvorum) ei ar fi votat da sau n-ar fi venit la vot . Ce e clar e ca asa ceva nu se face .

+Quote Post
Vizitator_Portofelul plin și fin.
mesaj Aug 29 2012, 10:02 AM
Mesaj #17

Guests

Citeaza (Geos89 @ Aug 29 2012, 05:57 AM) *
8,5<(18,3/2+1). Aiurea a fost că le-au trebuit aproape o lună să ajungă la concluzia asta. Şi se pare că unii nici acum nu ştiu să facă o amărâtă de împărţire şi să compare rezultatul cu numărul de votanţi.

De ce să nu li se impute neactualizarea? De ce nu au făcut-o? Dacă USL-ului îi păsa de electorat, ar fi ordonat actualizarea listelor ÎNAINTE de referendum, altfel ar fi încălcat Codul Penal. Dar nu au făcut-o. Şi astfel am constatat că cei 7,4 milioane care apar că au votat (deşi fraudele au fost evidente) au fost bătaia de joc a USL-ului. Oricum au profitat de faptul că preşedintele devenise nepopular (aşa cum e normal în timpul unui mandat) şi, pac, hai să ne facem că lucrăm pentru popor.

Voinţa suverană a poporului a stat în cei x-8,5mil., sau x-7,4mil., care au însemnat 9,8mil., respectiv, 10,9mil., dacă luăm în considerare singurele acte disponibile pentru consult, aceleaşi acte care au fost folosite de USL pentru referendum. Deci, pe hârtie, aproape 11 mil. de oameni nu au dorit suspendarea lui Băsescu, nu i-a interesat referendumul sau politica, în general (de unde şi ideea de cvorum), sau, cea mai mică categorie, ar fi dorit suspendarea, dar au pus la îndoială legalitatea acţiunii.

Dacă suntem mai puţini cu drept de vot, aştept dovezi serioase. Nu prostii de genul câţi români mai suntem în ţară (nici atât nu ştim, că aproape 3% din case nu au putu fi recenzate, deci am putea fi aproape 20 mil., fără cei din străinătate)! Că asta nu dovedeşte decât că USL-ul a organizat prost referendumul şi şi-a bătut joc de cei care au mers la vot.

Geo fiule, cu un pic de inteligență, situația e simplă. Direcția Națională de Statistică- care avea filiale în toate județele- a devenit institutul Național de Statistică- sub Băse și Boc, fără filiale, ghici de ce ? Peste tot în Europa tendința e de scădere a populației. Cum am mai spus-o degeaba pe-acilea, pentru 2009 INS- adică Institutul Național de Statistică- dădea un număr de 21 de milioane de români. Măsurați ? Nu, calculați după niște algoritmi discutabili, plecând de la recensământul din 2002. Anul ăsta marile nulități au zis că sunt 19 milioane. Deci o scădere de 2 milioane în 2 ani ? Recensământul de anul trecut putea fi contabilizat- cu suficient personal- în maximum 1 lună..Dar administrația locală PD-Listă n-avea nici un interes- pentru că lua bani în funcție de numărul de persoane. Bugetele pe 2009, 2010, 2011 și 2012 s-au făcut la fel. Ioan Rus e un dobitoc ardelean foarte dobitoc care a venit și a luat de bune rezultatele date de primării. N-a făcut nici o încercare să le actualizeze- deși era foarte simplu să ia baza de CNP-uri, să o sorteze după >=18 ani și să trimită la fiecare din categoria respectivă o carte poștală auto-adresată cu răspuns în maxim 1 săptămână- mai exiști omule la adresă ? Dacă chiar și-ar fi dorit să facă ceva . Dar porcii de la Cluj merg mână-n mână cu Boc și interesul lor era să piardă referendumul .

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Aug 29 2012, 10:03 AM
Mesaj #18

În Numele Adevărului

Citeaza (Geos89 @ Aug 29 2012, 10:21 AM) *
CCR putea de la începutul lui august să afirme, conform datelor BEC şi listelor electorale, că nu a fost întrunit cvorumul (50%+1 înscrişi în listele electorale).

Corect (formal, cel putin), dar nu a facut-o, Zegrean a cerut date suplimentare guvernului. Pe care apoi le-a ignorat complet, dovada mai mult decat graitoare ca obiectivul amanarii era cu totul altul decat examinarea impartiala a faptelor.

Aceasta postare a fost editata de Pintea Haiducul: Aug 29 2012, 10:04 AM

--------------------

+Quote Post
Vizitator_Portofelul plin și fin.
mesaj Aug 29 2012, 10:05 AM
Mesaj #19

Guests

Citeaza (gigel de luxembourg @ Aug 29 2012, 09:30 AM) *
Hai ma, ca te stiam mai destept de atat. INS este pt referendum cam ce a fost comisia de etica pentru Ponta: un institut care furnizeaza exact ceea ce trebuie. Iar faptul ca incepi cu din astea gen "era parafat, semnat" nu face decat sa te discretizeze ca interlocutor serios si obiectiv.

Gigele tată, la școală înainte marș ! INS e singura autoritate care are dreptul să facă statistică (nu sondaje, atenție !) din ROmânika. Deci nu există număr de alegători decât ce dă INS-ul. Faptul că se bagă BEC-ul sau mai știu eu cine sunt măgării băsiste.

+Quote Post
Vizitator_pehash.
mesaj Aug 29 2012, 10:05 AM
Mesaj #20

Guests

Citeaza (toteu @ Aug 29 2012, 09:30 AM) *
o mare problema cu logica....
DE aia CCR nu a avut de comentat cu privire la listele de la alegerile locale! CLAR!

Amice, problema este mult mai complicata o percepi tu. Diferenta intre 19 si 15 milioane este imensa 4 milioane. Stii cat primari si consilieri sunt in Romania la 1 milion de locuitori? Scazi 4 milioane si va trebui sa reduci numarul de functionari din administratia locala cu aproape 25%. Comune devin sate - orase devin comune.

Mai mult de atat, pe plan european, Romania pierde voturi in Consiliul Europei si locuri in Parlamentul European. Pierde fonduri europene (pb minora, oricum nu nu le-am fi accesat).

Peste 3-4 luni sunt alegeri parlamentare. Norma de reprezentare la Camera Deputatilor este 60-70000 cetateni. Scazi 4 milioane si dispar 60 de locuri din Parlamentul Romaniei. Zeci de deputati USL nu vor mai prinde un loc in parlament. Exceptie fac aia din PC, care si-au negociat nr fix de locuri, nu procent.

Am eu "o mare pb cu logica" sau ai tu o mica dificultate in analizarea efectelor acestor decizii?

+Quote Post
Vizitator_JoJo.
mesaj Aug 29 2012, 10:15 AM
Mesaj #21

Guests

Citeaza (Portofelul plin și fin @ Aug 29 2012, 10:02 AM) *
.................... Ioan Rus e un dobitoc ardelean foarte dobitoc care a venit și a luat de bune rezultatele date de primării. N-a făcut nici o încercare să le actualizeze- deși era foarte simplu să ia baza de CNP-uri, să o sorteze după >=18 ani și să trimită la fiecare din categoria respectivă o carte poștală auto-adresată cu răspuns în maxim 1 săptămână- mai exiști omule la adresă ? ......................

Am ras cu lacrimi laugh.gif laugh.gif
Nici nu vreau sa-mi imaginez rezultatul exercitiului asta laugh.gif laugh.gif

Apropo
Tu ce-ai fi raspuns? laugh.gif

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Aug 29 2012, 10:16 AM
Mesaj #22

În Numele Adevărului

Citeaza (Geos89 @ Aug 29 2012, 10:39 AM) *
Deci, te las să formulezi singur concluziile. Eu am văzut vinovaţii şi nu e vina CCR pentru incompetenţa sau mizeriile altora. Vina lor e legată de amânarea nejustificată (concedii şi/sau politică) a unei decizii simple.

Ba da, este vina CCR, pentru ca ea este formata din judecatori, nu din rumegatori. Iar judecatorii judeca fapte, nu fabulatii scriptice. E ca si cum, intr-un tribunal civil, un judecator nu ar tine seama de plangerea unui cetatean abuzat pe motiv ca acesta ar fi... decedat, conform unor acte gresit intocmite de autoritati!!! Ceea ce este complet absurd. Cat despre amanare, ea a fost, in principiu, justificata de updatarea listelor permanente, in realitate insa a fost o tragere de timp pentru obtinerea cvorumului intern de 6 la 3.

--------------------

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Aug 29 2012, 10:26 AM
Mesaj #23

În Numele Adevărului

Citeaza (pehash @ Aug 29 2012, 11:16 AM) *
Cat timp un roman plecat din tara isi patreaza cetatenia, isi pastreaza dreptul de vot. Din momentul in care a implinit 18 ani si are domiciliul in Romania, indiferent pe ce continent munceste sau sta la soare, este inclus in listele electorale permanente si nu poate fi scos decat daca moare, renunta la cetatenie sau isi anunta la MI schimbarea domiciliului cu unul in strainatate.

Fals, niciodata romanii din strainatate nu au fost trecuti in listele electorale permanente, ci in cele suplimentare. Poti sa te convingi cerand informatii la Autoritatea Electorala Permanenta; iata un document al institutiei respective:

Dovada ca diaspora este exclusa de pe listele electorale permanente.

--------------------

+Quote Post
mesaj Aug 29 2012, 10:30 AM
Mesaj #24

Guests

Citeaza (Portofelul plin și fin @ Aug 29 2012, 10:05 AM) *
Gigele tată, la școală înainte marș ! INS e singura autoritate care are dreptul să facă statistică (nu sondaje, atenție !) din ROmânika. Deci nu există număr de alegători decât ce dă INS-ul. Faptul că se bagă BEC-ul sau mai știu eu cine sunt măgării băsiste.

Ma, abureli din astea poate merg cu studentii tai. Afirmatiile facute sforaitor si autoritar nu inseamna nimic pt mine. Explica-mi tu PE CE BAZE a reusit INS sa vina cu aceste cifre? Cum s-au numarat acei oameni, prin ce metoda? Ce face INS este sa manipuleze niste numere insa nimeni nu-si pune intrebarea daca acele numere, acele date de intrare cu care opereaza INS sunt corecte. Aici e marea furaciune. Degeaba lucrezi steril si cu manusi de cauciuc, daca in eprubete bagi fecale n-o sa scoti apa de trandafiri.

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Aug 29 2012, 10:31 AM
Mesaj #25

În Numele Adevărului

Citeaza (pehash @ Aug 29 2012, 11:16 AM) *
Ar fi culmea sa folosim datele INS de la recensamant avand in vedere ca anul trecut prim-plagiatorul Romaniei, ministru Copy-Paste, se lauda ca n-a fost recenzat si indemna sustinatorii USL sa boicoteze recensamantul...

INS este o institutie a statului roman, orice cifre ar da publicitatii ele trebuie luate ca litera de lege. By the way, datele preliminare de la recensamant au fost facute publice zilele trecute.

--------------------

+Quote Post
Vizitator_cinefil amator.
mesaj Aug 29 2012, 10:32 AM
Mesaj #26

Guests

... cam ca in "Star Wars":

Mace Windu to Anakin Skywalker:
"He controls all the Courts, he's too dangerous to be kept alive!"

*nota mea: "He controls all the Courts"... exact ca Băsescu! angry.gif

Analogia cu star wars nu este prea potrivita. Basescu a fost alungat de pe naboo cotroceni, a fost ajutat de infractorii jedi de la ccr sa revina, iar senatorul palpatine a ramas deocamdata cu buza umflata. Desigur ca lorzii sith lucreaza in continuare la distrugerea republicii galactice si instaurarea imperiului de cumetrie. Darth felix controleaza fortele intunericului si a fortat o lovitura parlamentara prin care l-a pus cancelar interimar pe clona lui palpatine. Dar el doreste sa ajunga imparat. Sa fie tanarul cavaler victoras vreun viitor darth vader? Armata clonelor sa fi votat la referendum? Poporul gungan sa fie cel roman? Nea nelu sigur nu-i yoda. Si nici baselu nu-i amidala. Indubitabil frunzaverde nu-i contele dooku. Desi are concurenta mare, nici ghise nu seamana cu lordul grievous. Oare binele va invinge? Eu sunt luke skywalker, tu cine vrei sa fii? cool.gif

+Quote Post
Vizitator_toteu.
mesaj Aug 29 2012, 10:32 AM
Mesaj #27

Guests

Citeaza
Amice, problema este mult mai complicata o percepi tu. Diferenta intre 19 si 15 milioane este imensa 4 milioane. Stii cat primari si consilieri sunt in Romania la 1 milion de locuitori? Scazi 4 milioane si va trebui sa reduci numarul de functionari din administratia locala cu aproape 25%. Comune devin sate - orase devin comune.

Da stiu toate astea. Dar tu vorbeai de CCR si de validarea votului.
CCR a validat votul la alegerile locale printre altele pentru ca numarul de votanti pe lista nu influenteaza proportia alesilor locali la consiliu si nici laegerea primarului. Da se pierd cate posturi de consilier si functionar public dar proportia se pastreaza.

PRIMARUL IESE TOT ALA DACA SUNT 15 SAU 19 MILIOANE DE VOTANTI.
SI PROPORTIA CONSILIERILOR IESE TOT AIA DACA SUNT 15 SAU 19 MILIOANE DE VOTANTI.

PRESEDINTELE NU IESE TOT ALA DACA SUNT 15 SAU 19 MILIOANE DE VOTANTI.

IMI POTI RASPUNDE LA O INTREBARE:
DE CE A CERUT CCR -UL REVIZUIREA LISTELOR ELECTORALE DACA NU A TINUT SEAMA DE ELE?

+Quote Post
mesaj Aug 29 2012, 10:38 AM
Mesaj #28

Guests

Citeaza (Pintea Haiducul @ Aug 29 2012, 10:26 AM) *
Fals, niciodata romanii din strainatate nu au fost trecuti in listele electorale permanente, ci in cele suplimentare.

Asta e o mare incorectitudine, TOTI romanii, indiferent de adresa, sunt egali. Cvorumul trebuie calculat la TOTALUL cetatenilor cu drept de vot nu la totalul cetatenilor inclusi pe nu stiu ce lista particulara. Asa pot face si eu o lista a cetatenilor cu tricou verde si declar ca doar ei conteaza la cvorum. Ti se pare normal?

Inca un aspect, pt senilii care spun ca nu e nevoie de cvorum. Toate referendumurile trebuie sa fie validate de cvorum, daca n-ar fi asa s-ar putea strecura legi monstruoase, s-ar putea schimba constitutia prin simpla organizare a unui referendum anuntat intr-o rubrica pe pagina opt a unui ziar la care participa doar prietenii organizatorilor. De asta procentul nu conteaza la un referendum cata vreme nu ai cvorum. Mi se pare nesimtire sa tot arunci cu cifre de gen 87% cand tu nu ai cvorum.
Cei care vor sa schimbe ceva trebuie sa duca campanii REALE de informare si convingere a populatiei ca schimbarea propusa este benefica si dorita. Simpla absenta la referendum arata fie faptul ca nu esti de acord cu propunerea organizatorului fie ca nu cunosti/nu te intereseaza cazul si, in situatia asta, iarasi cel care organizeaza are datoria de a te convinge, de a-ti explica ca e bine sa votezi. Nu te duci sa votezi inseamna ca nu te-a convins, nu si-a facut bine treaba, ramane ca si pana acum.

+Quote Post
mesaj Aug 29 2012, 10:42 AM
Mesaj #29

Guests

Citeaza (Pintea Haiducul @ Aug 29 2012, 10:31 AM) *
INS este o institutie a statului roman, orice cifre ar da publicitatii ele trebuie luate ca litera de lege. By the way, datele preliminare de la recensamant au fost facute publice zilele trecute.

Inteleg, deci tot ce spune statul roman prin reprezentantii sai trebuie luat ca litera de lege. Acum zi-mi daca, pe vremea cand era Boc PM, erai la fel de sustinator a ideei de mai sus. Sunt convins ca nu. De asta nu-mi place de voi, aveti dubla masura. Cand ne convine, statul e zeu si nu se poate contrazice, cand nu, ii injuram pe X sau Y si spunem ca sunt hoti si trebuie sa-si dea demisia.

+Quote Post
Vizitator_nepermanentul?.
mesaj Aug 29 2012, 10:43 AM
Mesaj #30

Guests

Citeaza (Pintea Haiducul @ Aug 29 2012, 10:26 AM) *
Fals
Dovada ca diaspora este exclusa de pe listele electorale permanente.

Justificarea ta este un proces verbal? smile.gif
Cum ar putea AEP, in momentul in care primeste listele astea permanente, in care pehash apare de cand a implinit 18 ani pentru ca are buletin de Bucuresti, sa stie daca pehash este in momentul votului in tara sau afara, daca este plecat temporar sau definitiv, daca se intoarce pana in ziua votului sau nu?

+Quote Post

34 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 16th December 2019 - 12:50 AM