IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

4 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Propunere modificare Cod Rutier, ce sa mai adaugam/modificam
Vizitator_Calin.
mesaj Aug 26 2008, 06:41 AM
Mesaj #1

Guests

Salut!

Nu are rost sa fac aici si acum o lista a contraventiilor/inractiunilor pe care le vedem zilnic in trafic. In schimb as vrea sa fac cateva propuneri de inasprire a codului rutier:

1. Neacordarea de prioritate soldata cu un accident: permisul retinut imediat si fara posibilitatea de a fi returnat pentru o perioada de cel putin 3 ani.
2. Patrunderea pe culoarea galben in intersectie: permisul retinut pentru 3 luni.
3. Nerespectarea semnificatiei culorii rosii a semaforului: permisul retinut pentru cel putin 3 ani.
4. Oprirea in mijlocul drumului: permisul retinut pentru 3 luni.
5. Depasirea neregulamentara: permis retinut pentru cel putin 3 ani.

Daca mai aveti alte propuneri ...

PS. Nu as vrea ca discutia sa cada pe panta "organu va face abuzuri" ... pur si simplu m-am saturat de toti bizonii din trafic care pe langa faptul ca isi pun viata lor in pericol mai omoara si persoane nevinovate.
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_abc.
mesaj Aug 26 2008, 06:56 AM
Mesaj #2

Guests

Citeaza (Calin @ Aug 26 2008, 06:41 AM) *
Salut!

Nu are rost sa fac aici si acum o lista a contraventiilor/inractiunilor pe care le vedem zilnic in trafic. In schimb as vrea sa fac cateva propuneri de inasprire a codului rutier:

1. Neacordarea de prioritate soldata cu un accident: permisul retinut imediat si fara posibilitatea de a fi returnat pentru o perioada de cel putin 3 ani.
2. Patrunderea pe culoarea galben in intersectie: permisul retinut pentru 3 luni.
3. Nerespectarea semnificatiei culorii rosii a semaforului: permisul retinut pentru cel putin 3 ani.

PS. Nu as vrea ca discutia sa cada pe panta "organu va face abuzuri" ... pur si simplu m-am saturat de toti bizonii din trafic care pe langa faptul ca isi pun viata lor in pericol mai omoara si persoane nevinovate.

poate ca o varianta ar fi monitorizarea video in intersectii. asa nu ar mai avea organu cum sa faca abuzuri.
in rest numai bine. unde semnam?

+Quote Post
Vizitator_disperata.
mesaj Aug 26 2008, 07:51 AM
Mesaj #3

Guests

Citeaza (abc @ Aug 26 2008, 06:56 AM) *
poate ca o varianta ar fi monitorizarea video in intersectii. asa nu ar mai avea organu cum sa faca abuzuri.
in rest numai bine. unde semnam?

...cum ar fi doar o modificare in cod care sa oblige politia sa-si faca datoria si doar sa amendeze toate infractiunile...iar modul de plata al politiei sa fie ca pentru cei de la sales: salariu minim pe economie si de rest procent din amenzi....si pe viitor camere si un sistem automat care sa-ti trimita acasa amenda cu un calculator din care sa nu se poata sterge punctele......
pacat ca astea sint SF din tari in care legea ti se impune de catre autoritati si nu te roaga nimeni sa o respecti

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Aug 26 2008, 08:13 AM
Mesaj #4

Guests

Mai nea Calin, esti dus cu pluta...ma mir ca n-ai propus inchisoarea pe viata in loc de retinerea pe 3 ani a permisului.
Propunerea mea ar fi ca cei ca tine, care sufera de agresivitate refulata, sa fie identificati dupa adresa de IP si sa fie internati la Spitalul 9 vreo 6 luni.

+Quote Post
Vizitator_GOGU.
mesaj Aug 26 2008, 08:16 AM
Mesaj #5

Guests

Nu codul rutier trebuie schimbat ci rapiditatea si impartialitatea aplicarii amenzilor.
Si pentru ca nici un bizon ce are pe tacsu' mare stab sa nu poate contesta in instanta masura aplicata (ai bani ai si avocati tari) orice auto de politie de la circulatie sa fie dotata ca in USA cu camere video care sa poata inregistra atat contraventia cat si modul in care a fost aplicata amenda.
Examenul de conducere trebuie sa contina ca acum ceva timp atat examinare teoretica cat si practica si anume: traseu de zi, traseu de noapte si poligon (doar vedeti in fiecare zi ce distrusi incearca sa parcheze in orase distrugand alte masini). Examinarea teoretica pe calculator (asa cum au inceput sa faca) iar cea practica sa fie inregistrata, iar inregistrarea sa faca parte din dosarul noului conducator auto.
Masurile administrative sa fie mai aspre, fara sa se tina cont de salariul mediu pe economie.
Conducerea sub influenta alcoolului sa conduca automat la anularea permisului de conducere si la efectuarea de ani buni de detentie.
La trei abateri grave (alcool, trecere pe rosu, neacordare de prioritate etc.), indiferent de perioada in care s-au savarsit, permisul sa fie anulat.
Depasirea vitezei cu mai mult de 50 km/h sa duca la anularea permisului de conducere.
Rog a se retine: anularea nu suspendarea.

+Quote Post
Vizitator_Daniel.
mesaj Aug 26 2008, 08:49 AM
Mesaj #6

Guests

Salut!

NU CODUL SARACUL E DE VINA.

EL E F BUN, CE TREBUIE SCHIMBAT E MODUL DE APLICARE. SE POATE INASPRI SI MAI MULT CODUL RUTIER, DAR DACA NU SE APLICA TOT DEGEABA................

SOLUTIA.........................O POLITIE MAI DRASTICA SI MAI EFICIENTA

+Quote Post
Vizitator_George.
mesaj Aug 26 2008, 09:10 AM
Mesaj #7

Guests

Sunt atat de multe chestii care ar trebui modificate/aplicate cum trebuie ... si nici nu vad vreo posibilitate ca acele modificari sa aiba loc in aceasta viatza ... poate in urmatoarele.

O modificare pe care eu o vad binevenita:
- pietonul sa nu aiba prioritate, nici macar pe trecere, daca-i vine o masina din stanga. Este o regula pe care eu o respect atunci cand sunt pieton si nu am avut niciodata stupiza sa franeze cineva ca disperatul langa mine.

S-ar evita o caciula de accidente stupide, in care, desi soferul nu are nici o vina dar, conform legii actuale, pica vinovat.

Probabil multi vor sari de ... in sus ... cum sa nu aiba piertonul prioritate ... dar ii rog sa-si inchipuie cum e sa-i sara un pieton pe capota, direct de pe trotuar, pentru simplul motiv ca el stie ca legea il incrimineaza pe sofer, iar in plus ii mai iese si o suma de bani, ca sa nu depuna plangere (vezi si cazurile in care tiganii isi arunca copii pe capota masinilor pe trecere).

Eu am fost o singura data in aceasta situatie, mergeam pe o strada cu o banda pe sens, cu masini parcate inclusiv pe trecere, si m-am trezit cu unu' iesind in fuga dintre masini direct in fata mea (nu am avut cum sa-l vad pentru ca a iesit prin fata unui microbuz ... cu geamuri fumurii). Eu am reusit sa franez, dar cel din spatele meu m-a facut garaj sad.gif Distrugerile au fost mari (dauna totala) si pentru ca nu am ridicat piciorul de pe frana in momentul impactului ... ca daca-l ridicam, il luam si pe nefericitu' ala pe capota si era mai groasa. In situatia in care pietonul STIA ca trebuie sa se asigure in stanga, pentru ca legea nu-l apara, poate ca nu sarea in fata masinii ... poate sad.gif

+Quote Post
Vizitator_Horia.
mesaj Aug 26 2008, 10:39 AM
Mesaj #8

Guests

Salut!

Din pacate asemenea prevederi ar duce clar la abuzuri, nu e ok ca aplicarea unor asemenea pedepse sa fie lasate la latidutinea unui simplu agent - decizia de suspendare peste 3 luni, respectiv anulare trebuie sa ramana la latidudinea unei instante judecatoresti.

In schimb am urmatoarele propuneri:
1. orice contraventie rezultata cu accident usor (in care nu au rezultat victime - cele mai frecvente) sa atraga dupa sine 3 luni de suspendare pentru soferul vinovat, fara posibilitatea de scurtare a perioadei, iar returnarea permisului sa se faca dupa ce soferul da un examen identic cu cel pentru obtinerea permisului (teorie + practica, impreuna cu cei care dau examenul de obtinere a permisului).
2. admiterea ca probe pentru aplicarea sanctiunilor contraventionale a fotografiilor si filmarilor facute de orice participant la trafic - daca eu fotografiez o masina parcata aiurea in drum, sau filmez un bizon care circula ca dementul cu depasiri pe contrasens, neacordari de prioritate, etc. si merg la politie, politia sa sanctioneze automat soferul respectivei masini.

Stiu ca o sa-mi atrag multe injuraturi pentru aceasta a doua propunere, dar realitatea e ca raportul intre numarul contravenientilor si agentii constatatori este total defavorabil celor din urma. In plus, agentii de circulatie sunt ocupati in principal cu panda cu radarul, panda la linii continue si fluidizarea traficului.

+Quote Post
Vizitator_Un sofer.
mesaj Aug 26 2008, 10:43 AM
Mesaj #9

Guests

Problema Codului Rutier pleaca tocmai de la cei care trebuie sa vegheze la aplicarea lui. Marea problema este ca acest Cod a fost elaborat de Politie. E ca si cum intr-o stana de oi regulile de convietuire le-ar face cainii si nu ciobanul. Intr-un Stat normal legile sunt elaborate de societatea civila iar institutiile specializate (cu structura militara sau civila) sunt puse sa vegheze la aplicarea acestor legi. La noi se pastreaza obiceiul sovietic ca P(M)ilitia sa reglementeze si sa vegheze la tot ce misca. Poate ca era normal ca Ministerul Transporturilor sa elaboreze Codul Rutier (in colaborare cu reprezentantii diverselor organizatii ale soferilor si transportatorilor) si eventual Politia Rutierea sa fie doar consultata (ca avand oarece experienta in anumite aspecte). Astfel, poate, ar fi aparut sanctiuni si pentru "Garcea" in cazul in care ar fi luat decizii gresite. O alta problema e ca oamenii din justitie isi tocesc coatele pe bancile facultatilor intre 4 si 10 ani ca sa ajunga sa judece vinovatia sau nevinovatia cuiva, iar Garcea dupa 3 ani de inalte studii de pas de defilare si bataie cu bulanul e pus sa judece si sa dea amenzi (aici nu e vina lui). O alta problema e ca la votul in Parlament asupra Codului Rutier, si-au spus parerea alesii neamului care multi dintre ei nici nu au carnet de conducere, sau daca au, sunt doar soferi de duminica sau concediu (in rest circula cu masina cu sofer platit, iar in timpul mersului sunt preocupati de cu totul altceva decat sa observe traficul si drumul), iar parlamentarii mai tineri (care se presupune ca sunt oleaca mai implicati in soferie) nu au voie sa-i contrazica pe "maiestrii". Poate ca si aici se poate aplica vorba romaneasca: "pestele de la cap se impute". Si mai sunt multe de zis.....

+Quote Post
Vizitator_JohnnyBGood.
mesaj Aug 26 2008, 12:04 PM
Mesaj #10

Guests

Si eu sunt de parere ca primul pas trebuie sa-l constituie aplicarea cu strictete si fara nici o "exceptie" pentru demnitari/pilosi/etc. a actualului Cod Rutier.
Abia dupa aceea, daca se constata limitari ale Codului Rutier, poate fi oportuna modificarea lui.

A modifici o lege care se aplica incorect este o actiune lipsita de sens, pentru ca nu exista un feedback realist asupra eficientei sau ineficientei legii respective.

+Quote Post
Vizitator_decenu.
mesaj Aug 27 2008, 03:43 PM
Mesaj #11

Guests

Eu cred ca totul trebuie luat "de la radacina". Da intr-adevar sunt multi soferi slabi si prosti dar toate incep de la scoala de soferi. Elevilor nu li se da o educatie adecvata, iar permisul il obtin muuuult prea usor (unii nici macar nu invata sa parcheze). Ar trebui luat exemplul german de scoala de soferi si examinare. Da, scolile de soferi ar fi mult mai lungi si costisitoare dar eu cred ca este un inceput pentru disciplina in trafic.

+Quote Post
Vizitator_prepian blanaru.
mesaj Aug 28 2008, 08:43 AM
Mesaj #12

Guests

Citeaza (decenu @ Aug 27 2008, 03:43 PM) *
Eu cred ca totul trebuie luat "de la radacina". Da intr-adevar sunt multi soferi slabi si prosti dar toate incep de la scoala de soferi. Elevilor nu li se da o educatie adecvata, iar permisul il obtin muuuult prea usor (unii nici macar nu invata sa parcheze). Ar trebui luat exemplul german de scoala de soferi si examinare. Da, scolile de soferi ar fi mult mai lungi si costisitoare dar eu cred ca este un inceput pentru disciplina in trafic.

da, hai sa facem o scoala de soferi care sa dureze un an, si sa trebuiasca sa stii sa conduci si avioane pe permis de B.
in legatura cu inasprirea sanctiunilor, nu vad nici un sens. cei care se plang aici pe forum ca sanctiunile sunt prea blande, sunt probabil din bucuresti, unde nu se respecta nimic. daca mergi oriunde in restul tarii, se conduce cu mult mai mult bun simt, si daca treci pe rosu chiar ramai fara carnet, spre deosebire de bucuresti unde ai sanse mari sa mori pe verde.

+Quote Post
Vizitator_Misu.
mesaj Aug 28 2008, 10:00 AM
Mesaj #13

Guests

Cel mai bine ar fi sa fie precum in tarile europene civilizate. De ex. Franta, Spania sau Italia, nu de alta dar suntem cam latini toti!

+Quote Post
Vizitator_Musafir_Doctor.
mesaj Aug 28 2008, 11:58 AM
Mesaj #14

Guests

Incalcarea marcajului continuu: zece bice pe spate!
Depasire neregulamentara: un glont in picior!
Neacordarea prioritatii soldata cu un accident: pedeapsa capitala prin spanzurare!

Diverse alte variante, cu lapidare, dezmembrare, alte forme de schingiuire... dupa gust.

Punem pariu ca nu mai iese nimeni pe strada si Vizitator_Calin o sa fie linistit? Ma rog, ar mai fi si varianta cu pastile... poate, de preferat.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Aug 28 2008, 01:03 PM
Mesaj #15

Guests

inasprirea legilor nu duce automat si la respectarea lor. eu zic ca mai corect e sa se lungeasca perioada de scolarizare iar atat scoala cat si examenele sa fie pe bune. dar pe bune si de o parte si de alta.

ex: la scoala de soferi, tantea instructorul de teorie ne-a zis ca: "pe strada regulile de circulatie trebuie respectate, dar galanteria este obligatorie" (citat aproximativ ca a fost cu ceva ani in urma).

@Vizitator_George: cu ce viteza mergeati in deptul acelei treceri de pietoni?

+Quote Post
Vizitator_gigel.
mesaj Aug 28 2008, 01:20 PM
Mesaj #16

Guests

Problema nu este codul rutier ci drumurile. Daca drumurile ar fi bune ar scadea foarte mult si numarul accidentelor. Daca majoritatea traficului ar fi pe autostrazi automat ar scadea numarul de accidente deoarece este dovedit statistic ca autostrazile sint mult mai sigure decat drumurile cu multe curbe care nu au benzi despartite. Un exemplu foarte bun in acest sens este Germania,unde se circula cu viteze foarte ridicate si totusi nu sint multe accidente.
Motivul editarii: dimensiune font

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Aug 28 2008, 01:45 PM
Mesaj #17

Guests

Apai tu esti prost! Vezi de ce D-zeu a dat putere la cine are si minte?

+Quote Post
Vizitator_MATRIX.
mesaj Aug 28 2008, 01:51 PM
Mesaj #18

Guests

Sau, alte sanctiuni ce mai pot fi aplicate:minchisoarea pe viata, un sejur pe scaunul electric, schingiuirea, trasul in tzeapa, smulgerea ochilor din cap cu patentul, spanzuratoarea, trasul pe roata. Si altele. Printre acestea, ar mai putea fi omorarea tuturor rudelor, pana la cele de gradul 3. Asa, mai tantalaule, la asa propunere, asa comentariu!
Stiu eu de ce n-ai putere ca sa schimbi codul rutier: ca n-ai nici minte!!!!!!!!!!!!!

+Quote Post
Vizitator_George.
mesaj Aug 28 2008, 03:46 PM
Mesaj #19

Guests

Citeaza (Musafir @ Aug 28 2008, 01:03 PM) *
@Vizitator_George: cu ce viteza mergeati in deptul acelei treceri de pietoni?

In dreptul trecerii nu aveam nici o viteza ... pentru ca n-am ajuns pe ea ... franasem deja. Dupa ce m-a lovit cel din spate, m-a impins cam pana la jumatatea trecerii.

In momentul in care l-am vazut pe pieton ... aveam in jur de 40, ridicasem piciorul de pe acceleratie si ma pregateam sa franez pentru ca dupa trecerea de pietoni urma sa fac dreapta (deja semnalizam). Eu eram intr-un Tico ... iar masina din spate era o duba de marfa. Eu am putut frana, duba mai putin. Probabil ca daca era ea in locul meu ... pietonu' era acum ingerash sad.gif

Si ... de obicei, indiferent ca sunt in localitate sau in afara, nu depasesc limita maxima pe sectorul respectiv + 9 km/h biggrin.gif

O mai calc pe autostrada si pe sectoarele de drum unde stiu sigur ca nu sta garcea la spaga, dar numai in afara localitatilor.

Revenind la subiect ... nici daca dam prea multe drepturi gaborilor nu castigam nimic. Abuzurile (destul de multe si acum) ... se vor inmulti.

O modalitate de a mai imputina aceste abuzuri ar fi si eliminarea obligativitatii de a contesta amenda/suspendarea de permis etc. in judetul unde s-a constatat infractiunea.
Sa se faca ceva de genul: m-ai prins pe radar cu 70 km/h in localitate si-mi dai amenda. Eu sunt dintr-un colt de tara iar amenda o iau in celalalt. Nu-mi convine sa pierd o zi pe luna si cate o zi la fiecare infatisare doar pentru ca vreau sa contesc amenda. In plus, banii cheltuiti sunt mult mai multi decat amenda sad.gif.
Corect mi s-ar parea sa depun plangerea in localitatea de domiciliu, sa-mi iau de acolo dovada de la politie si, daca se dovedeste ca nu am avut dreptate SA PLATESC DE SA-MI SARA CAPACELE (de 10 ... 20 ... 100 ori amenda initiala). Dar daca am dreptate, sa nu cheltui de zeci de ori valoarea amenzii numai ca sa-mi gasesc dreptatea.

Eu pana acum am avut 4 amenzi: una pentru un accident pe care nu l-am provocat (era pe sistemul vechi, cand cel care lovea din spate era vinovat indiferent de imprejurarile in care a avut loc accidentul) si la care nu am avut ce sa contest, legea imi era potrivnica, o neacordare de prioritate la care nu aveam cum sa vad ce-mi vine din stanga (tir parcat in intersectie) dar care nu s-a soldat nici macar cu o frana din partea celuilalt, da' garcea vroia spaga ... si nu i-am dat-o, asa ca am platit amenda si am stat pe dreapta o luna sad.gif si 2 amenzi de viteza in localitate, una de 62 si una de 71 (pe sector cu limitare la 60 km/h). Daca la a doua probabil chiar aveam acea viteza, asta e ... la prima ... eu cautam o strada laterala sa fac stanga, intr-un sat pe care-l vedeam pentru prima data in viatza mea, noaptea. Sigur nu aveam acea viteza, in situatia in care in poza erau 2 masini, cea din spate venea mai repede si-mi tot dadea flash-uri sa ma dau pe prima banda ... desi semnalizam stanga sad.gif. In toate cazurile, cu exceptia accidentului, eram in alte judete!!! Fiind prima treapta de amenda, nu merita nici macar sa ma duc sa depun contestatia, despre proces nici nu se pune problema.

+Quote Post
Vizitator_Calin.
mesaj Aug 28 2008, 05:45 PM
Mesaj #20

Guests

Interesante raspunsuri si comentarii ...
Intr-adevar, in Bucuresti se circula ca in jungla, fiecare cu legea lui. Si in alte parti, in Romania, se circula la fel ... dovada stau accidentele pe care le vedem zilnic la TV ...
Pana in acest moment nu am luat nici o amenda de circulatie, nu am avut nici un accident. Conduc de 10 ani si am o medie de 50.000km/an din care 40% in Romania iar restul prin alte tari.

Ce ma deranjeaza foarte tare este ca vad inconstienta celor mai multi soferi romani care nu au nici un fel de respect pentru ceilalti participanti la trafic. Daca vrei neaparat sa mori, intra cu masina intr-un zid de beton si te duci numai tu si cei care accepta sa mearga cu tine in masina. Dar cand esti pe sosea trebuie sa respecti regulile... bune sau rele... nu trebuie sa omori si alti oameni nevinovati.

Cred ca acesti asa-zisi "soferi" ar trebui sa treaca pe pastile si sa fie internati nu stiu pe unde.

O alta propunere ar fi ca soferii care conduc masini de transport persoane (taxi, microbuze, autocare) si primesc 3 amenzi (pt viteza, neacordare de prioritate, trecere pe rosu, depasire unde nu are voie) sa-si piarda dreptul de a conduce masini de transport persoane.

+Quote Post
Vizitator_mihaiu.
mesaj Aug 29 2008, 07:06 AM
Mesaj #21

Guests

De nenumarate ori ne confruntam cu nesimtirea intentionata a unor soferi care "isi permit" sa greseasca pentru ca au bani si ii ajuta avocatii.
Propunerea mea este ca la acordarea amenzilor pt situatiile clare de nesimtire de genul depasirii coloanei la semafor sau cu incalcarea liniei continue, nerespectarea semnificatiei culorii rosii a semaforului, viteza excesiva in localitate (sa zicem ca "excesiva" ar putea insemna peste 70km/h in localitate) sau alte situatii asemanatoare, sa se tina cont si de valoarea masinii conduse.
Cu alte cuvinte amenda se va constitui dintr-o suma fixa, cea actuala, la care se adauga (sa zicem) 10% din valoarea masinii.
Rezultatul va fi acela ca cei cu masini scumpe care isi permiteau sa fie nesimtiti se vor gandi de doua ori inainte sa "greseasca" intentionat, iar aceia care sunt nesimtiti si au masini mai ieftine sa plateasca mai mult decat acela care e gresit pt ca e incepator sau poate chiar nu stie omu sa conduca ca "Schumacherii"Romaniei

Drum bun si conduceti cu grija, ca altfel moartea e dupa prima curba!

+Quote Post
Vizitator_sa fie bine.
mesaj Aug 29 2008, 08:14 AM
Mesaj #22

Guests

Sunt de acord cu masurile drastice, cine le-a propus nu este nebun. Cand intri in intersectie pe rosu, la volanul unui autovehicol, acesta este un act de vointa, deliberat. Ca atare, o astfel de persoana trebuie trasa pe dreapta. Ce ar trebui sa asteptam, sa omoare pe altii in acest fel, de la n cadavre in sus apoi sa ii luam dreptul de a omori oameni ?

Daca omori pe cineva in trafic, trebuie sa fii arestat imediat de organele de politie si dus in fata unui judecator. Eu am bagat de seama ca in alte tari asa se intampla.

Daca esti gasit beat la volan, sa fii dus in celula, cel putin 24 de ore, pana iti revii. Apoi urmeaza sanctiunile. In alte tari asa se procedeaza. Betia la volan este un act deliberat, intai ca nimeni nu iti toarna booz pe gat, in al doilea rand, nimeni nu te-a urcat cu forta la volan, a pornit motorul si apoi te-a dat huta pe sosea.

Mersul pe contrasens, trebuie pedepsit foarte aspru. Daca scapa cu viata.

Si sa nu uitam, sa incurajam victimele sa ii dea in judecata in civil pe acei indivizi/individe care i-au lasat infirmi pe viata. De la autoritati astepti prea putin in ziua de azi.

+Quote Post
Vizitator_Blorin.
mesaj Aug 29 2008, 09:00 AM
Mesaj #23

Guests

Citesc unele comentarii si nu-mi vine sa cred...

Citez:
"indiferent ca sunt in localitate sau in afara, nu depasesc limita maxima pe sectorul respectiv + 9 km/h biggrin.gif " comentariul lui George;

Intrebarea mea este: De ce +9????? Daca limita e 50, de ce 59? Ca esti mai smecher?

Am circulat mii de km in tari civilizate, inclusiv Germania, care este amintita in posturile de mai sus. Acolo se respecta limitarile! Daca apare un indicator de restrictie a vitezei maxime, inclusiv pe autostrada, TOTI franeaza inainte, astfel incat au viteza indicata in momentul in care ajung in dreptul indicatorului. Si accelereaza dupa depasirea indicatorului care indica sfarsitul restrictiei. Asta indiferent de masina, valoarea ei sau viteza maxima pe care o poate atinge. Singurele abateri (!!) erau ale romanilor!

Traversand Germania am vazut doar putine masini care circulau cu viteze mari, peste 150km/h! In rest, se circula cu 130-140 km/h.
De ce?? I-am intrebat pe unii cu care am intrat in contact: pai e scump sa mergi repede!

Cei care mergeau tare erau proprietari de masini scumpe, puternice, la care nu conta ca ard 20-25l/100km.
In rest, marea (dar exagerat de marea!) majoritate conduc cu viteza normala, care asigura un consum economic.

Am circulat pe drumuri nationale, si situatia e aceeasi! In aproximativ 400km aproape nimeni nu a intrat in depasire! Toti circulau cu viteza maxima admisa pe portiunea respectiva si nu era cazul de depasiri!

Acelasi lucru e valabil in toate tarile civilizate!

La noi, daca nu ar exista limite de viteza (inclusiv pe autostrada), toti nebunii, indiferent de masina, ar merge blana.
De cate ori nu am vazut disperati cu Logan, care, in cretinismul lor, isi inchipuie ca au cine stie ce masina...
O calca cu 150-160 km/ora, indiferent de limita fizica a masinii, limita data de pneuri, sistem de franare, sisteme de siguranta, etc.
Si nu am nimic cu Loganul si/sau cu soferii care respecta legea!

Dar respectarea legii se aplica in toate directiile:
1. Folosirea luminilor - de ce majoritatea celor care au in dotare circula cu proiectoarele de ceata aprinse ATUNCI CAND NU ESTE CEATA? Pentru asa ceva exista amenda! Folosirea necorespunzatoare a sistemului de lumini constituie contraventie! De ce imi forteaza retina cu 4 faruri in loc de doua, cate e legal???
2. De ce se forteaza depasirea? Ca unii "e" mai smecheri si nu suporta sa circule in spatele altora?
3. De ce nu se respecta regulile privind prioritatea?
4. De ce se arunca gunoaie din masini (aici intrand inclusiv tigara!!!!)?
Si lista poate continua...

PENTRU CA SE POATE!!
PENTRU CA NIMENI NU IA MASURILE LEGALE PERMISE!
PENTRU CA SMECHERII AU VOIE, EI SUNT SUPERIORI NOUA, MURITORILOR DE RAND!

In strainatate e riscant sa nu respecti legea! Te poate costa foarte mult, iar smechereala nu tine! Nici ai nostri
nu prea incearca.

Incerc sa initiez, in Tm, o actiune colectiva, in care sa se implice mass-media, oficialii locali, politia si, nu in ultimul rand, populatia, directionata catre diminuarea numarului de smecheri de pe strazile/soselele locale.

Daca va aduceti aminte, in urma cu o saptamana, un nemernic s-a urcat cu un Ferrari peste doi tineri, PE TROTUAR, din care unul a murit, pentru ca el, smecherul, avea voie sa depaseasca pe contrasens, in mijlocul orasului, in plin trafic, cu o viteza mult peste maximul admis...
Deja evenimentul e considerat depasit, timpul trece, dar nimic nu se mai aude despre criminal!

E momentul ca lucrurile sa se schimbe!

Legat de pedepse? Desi regulamentul stabileste un nivel al amenzilor, mult prea mic (sunt smecheri care ar plati amenda in avans, pe un an de zile!) asta nu schimba nimic.
Pot fi adoptate hotarari in Consiliile locale, care sa stabileasca: "Depasirea vitezei in municipiul.... se pedepseste cu 1.000 RON". Suplimentar amenzii contraventionale! In plus, "timp de ... saptamani, contravenientul trebuie sa presteze munci in folosul comunitatii"!

Aplicate, ar putea da rezultate!

+Quote Post
Vizitator_Nicky.
mesaj Aug 29 2008, 10:16 AM
Mesaj #24

Guests

Salut!

Esti dus cu pluta baiete!

+Quote Post
Vizitator_Blorin.
mesaj Aug 29 2008, 10:21 AM
Mesaj #25

Guests

De ce sa fie dus cu pluta?

Permisul de conducere nu e un drept obtinut prin nastere, ci este o licenta!
Se poate acorda in conditii specifice si, tot in conditii specifice, sa poata fi retras - provizoriu sau definitiv!

De ce sa mai poata circula un nemernic pe drumurile publice dupa ce a ucis, DIN CULPA, un om? Indiferent daca si-a ispasit, prin executare sau nu, pedeapsa?
Numai asa poate fi stabilit un cadru in care ceilalti (adica noi toti) sa putem trai linistiti!

Pana la urma, libertatea trebuie inteleasa ca dreptul de a face orice, FARA A DERANJA/AFECTA pe cei din jur!

+Quote Post
Vizitator_George.
mesaj Aug 29 2008, 12:43 PM
Mesaj #26

Guests

Citeaza (Blorin @ Aug 29 2008, 09:00 AM) *
Citesc unele comentarii si nu-mi vine sa cred...

Citez:
"indiferent ca sunt in localitate sau in afara, nu depasesc limita maxima pe sectorul respectiv + 9 km/h biggrin.gif " comentariul lui George;

Intrebarea mea este: De ce +9????? Daca limita e 50, de ce 59? Ca esti mai smecher?

Nu ... din contra ... pentru ca nu sunt suficient de smecher. Daca tata era bashtan cu buzunaru' doldora ... poate atunci eram schmecher sad.gif

"+9" pentru ca legea imi da voie. Daca aveai curiozitatea sa citesti codul rutier inainte sa-ti dai cu parerea ai fi aflat si tu asta. Pentru ca draga noastra militie nu este interesata de fluidizarea traficului ci numai de buzunarul propriu. Pentru ca imi muta limitele de localitati cate 2-3 km in camp (ca sa-si bage terenurile cumparate pe nimic in intravilan si apoi sa le vanda de sute de ori mai scump) dar mie nu-mi dau voie sa merg pe bucatile alea cu macar 70 km/h ... cat le da legea voie sa fixeze limita de viteza in localitati ... ci, din contra, stau cu radaru' sa ma prinda. Pentru ca pe drumuri cu 4 benzi sunt obligat sa ma tarai prin toate satele uitate de lume cu 50 km/h desi ala e drum european ...

Pot sa mai scriu cateva pagini de "pentru ca" ... da' mi-e foame ...

+Quote Post
Vizitator_danutz.
mesaj Aug 29 2008, 12:45 PM
Mesaj #27

Guests

vere.. esti cu capu'.. pai pot sa pun pariu ca ai incalcat regulile enumerate de tine cel putin o data... si toti o facem. buna idee.. ce-ar fi sa facem inchisoare pe viata daca ne urcam in masina..?! cine stie ce urmeaza sa facem, mai bine sa nu sufere nimeni

+Quote Post
Vizitator_danutz.
mesaj Aug 29 2008, 12:59 PM
Mesaj #28

Guests

Citeaza (George @ Aug 26 2008, 09:10 AM) *
Sunt atat de multe chestii care ar trebui modificate/aplicate cum trebuie ... si nici nu vad vreo posibilitate ca acele modificari sa aiba loc in aceasta viatza ... poate in urmatoarele.

O modificare pe care eu o vad binevenita:
- pietonul sa nu aiba prioritate, nici macar pe trecere, daca-i vine o masina din stanga. Este o regula pe care eu o respect atunci cand sunt pieton si nu am avut niciodata stupiza sa franeze cineva ca disperatul langa mine.

S-ar evita o caciula de accidente stupide, in care, desi soferul nu are nici o vina dar, conform legii actuale, pica vinovat.

Probabil multi vor sari de ... in sus ... cum sa nu aiba piertonul prioritate ... dar ii rog sa-si inchipuie cum e sa-i sara un pieton pe capota, direct de pe trotuar, pentru simplul motiv ca el stie ca legea il incrimineaza pe sofer, iar in plus ii mai iese si o suma de bani, ca sa nu depuna plangere (vezi si cazurile in care tiganii isi arunca copii pe capota masinilor pe trecere).

Eu am fost o singura data in aceasta situatie, mergeam pe o strada cu o banda pe sens, cu masini parcate inclusiv pe trecere, si m-am trezit cu unu' iesind in fuga dintre masini direct in fata mea (nu am avut cum sa-l vad pentru ca a iesit prin fata unui microbuz ... cu geamuri fumurii). Eu am reusit sa franez, dar cel din spatele meu m-a facut garaj sad.gif Distrugerile au fost mari (dauna totala) si pentru ca nu am ridicat piciorul de pe frana in momentul impactului ... ca daca-l ridicam, il luam si pe nefericitu' ala pe capota si era mai groasa. In situatia in care pietonul STIA ca trebuie sa se asigure in stanga, pentru ca legea nu-l apara, poate ca nu sarea in fata masinii ... poate sad.gif

cum sa nu fratzica.. vad ca vine ala cu masina, si il las sa treaca, ca plm, e fucker, are masina. sunt si eu sofer, si cum opresc eu la treceri, poate sa opreasca oricine. hai sa ii lasam pe pietoni sa treaca pe trecere doar cand nu e nicio masina pe strada, ca sa fim siguri ca nu sunt idioti carora sa le fie sila sa reduca viteza. dar.. acum ai dreptate.. una e sa opresc cu dacia mea la trecere, ca franez usor de la 50-60km/h, si una e sa opreasca nenea cu bmw-u de la 120.. hai sa ii iertam, si sa schimbam codul rutier..
si tu esti cu capu fratzica.. hai.. care mai veniti cu idei superi tari? de parca nu ati fi incalcat nicio regula niciodata, nu ati fost pietoni niciodata, si nu aveti niciun defect. hai sa mai recunoastem din cand in cand ca intr-o zi proasta sau chiar din greseala, oricine se transforma intr-un "bizon"...
pentru nenea care a inceput topicu... ti-ai facut vere examenu psihologic cand ai dat permisu? (e o intrebare retorica, evident ca nu astept raspuns)

hai sa fiu on-topic.
propun pur si simplu sa renunti la iluzia de a crea un topic sub pretextul schimbarii codului rutier, pentru a refula. esti nervos in trafic, injura, musca-ti buzele, da cu pumnu in bord, claxoneaza, da nu mai veni tu cu idei sexy

+Quote Post
Vizitator_George.
mesaj Aug 29 2008, 02:40 PM
Mesaj #29

Guests

Citeaza (danutz @ Aug 29 2008, 12:59 PM) *
cum sa nu fratzica.. vad ca vine ala cu masina, si il las sa treaca, ca plm, e fucker, are masina. sunt si eu sofer, si cum opresc eu la treceri, poate sa opreasca oricine. hai sa ii lasam pe pietoni sa treaca pe trecere doar cand nu e nicio masina pe strada, ca sa fim siguri ca nu sunt idioti carora sa le fie sila sa reduca viteza. dar.. acum ai dreptate.. una e sa opresc cu dacia mea la trecere, ca franez usor de la 50-60km/h, si una e sa opreasca nenea cu bmw-u de la 120.. hai sa ii iertam, si sa schimbam codul rutier..
si tu esti cu capu fratzica.. hai.. care mai veniti cu idei superi tari? de parca nu ati fi incalcat nicio regula niciodata, nu ati fost pietoni niciodata, si nu aveti niciun defect. hai sa mai recunoastem din cand in cand ca intr-o zi proasta sau chiar din greseala, oricine se transforma intr-un "bizon"...
pentru nenea care a inceput topicu... ti-ai facut vere examenu psihologic cand ai dat permisu? (e o intrebare retorica, evident ca nu astept raspuns)

hai sa fiu on-topic.
propun pur si simplu sa renunti la iluzia de a crea un topic sub pretextul schimbarii codului rutier, pentru a refula. esti nervos in trafic, injura, musca-ti buzele, da cu pumnu in bord, claxoneaza, da nu mai veni tu cu idei sexy

Ioooo eee putiiiiin duuus cuu capuuuu ... totusi ... ce dracu' ai vrut sa spui ???? In primul rand, nici macar nu te-ai obosit sa citesti ce am scris ... probabil ti s-a pus pata prea devreme.

Eu am descris o situatie reala si modalitatea in care o "rezolv" eu. Daca ai alta idee ... prezint-o intr-o forma citibila. Daca nu esti in stare, zii asa cum te pricepi si te ajutam sa o faci citibila.

Am scris undeva ca-s perfect ? Ca nu o dau niciodata in bara ? Poate am devenit perfectionist tocmai pentru ca, la un moment dat, am dat-o-n bara. Da' nuuu, noi nu trebuie sa gandim. Putin noroi (din fericire, pentru noi ... ceilalti, virtual), cateva plm-uri si gata, te lauzi la toata gasca ce comentarii inspirate ai facut tu.

In final, iti recomand ca atunci cand ai de traversat o strada sa te arunci in fata masinii, nu e nevoie sa te uiti spre stanga, ala care vine TREBUIE sa banuiasca intentiile tale, sa-ti citeasca gandurile negandite inca si sa puna frana. Ai grija ca in masina in fata careia te arunci sa fie un manelist cu lantzu' de juma' de kil la gat. Dupa ca o sa-ti revii, daca se va intampla asta ... poate-mi vei da dreptate.

PS Tu ai carnet? Da' varsta pentru ati sui dosu' pe un scaun de sofer o ai ???

+Quote Post
Vizitator_gigel cel mare.
mesaj Aug 29 2008, 02:43 PM
Mesaj #30

Guests

NU codul e problema ..... Politia e problema. Nu se aplica nici un cod. Degeaba se schimba codul.
Se depaseste coloana la semafor cu politistul in intersectie si nu se intampla nimic.

+Quote Post

4 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 14th October 2019 - 08:11 AM