IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

59 Pagini V  « < 4 5 6 7 8 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Initiativa cetateneasca - eutanasierea cainilor fara stapan, Infiintare ONG?!
Vizitator_Mihai Atanasoaei.
mesaj Apr 7 2010, 12:09 PM
Mesaj #151

Guests

Curand. Sper ca demersul meu sa poata fi aplicat curand.
Go to the top of the page

+Quote Post
corect
mesaj Apr 7 2010, 12:09 PM
Mesaj #152

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 413
Inscris: 14-May 08
De la: Bucuresti
Utilizatorul numarul: 7

Citeaza (Alexa @ Apr 7 2010, 10:27 AM) *
Cand si unde am scris eu ca e normal sa fie caini fara stapan pe strada?!!???!!

Cand si unde am scris eu ca prefer sa ii vad pe strada muscand bebelusi decat in adaposturi????!!???

Totusi am scris in limba romana, destul de clar si inteligibil... ce-o fi in capul tau?

Inainte de a acuza invata sa citesti si citeste tot topicul de la inceput. Se discuta de ducerea acestora intr-un adapost si eutanasiere doar in cazul in care nu sunt adoptati. Daca ai fi citit ai fi stiut si nu ai fi comentat aiurea.
In capul meu e creier spre deosebire de altii.

Multumim domnului Mihai Atanasoaei pentru interventie si ii suntem recunoscatori daca ne va tine la curent. Cu siguranta ii vom oferii tot sprijinul de care va avea nevoie din partea noastra.

+Quote Post
mesaj Apr 7 2010, 12:11 PM
Mesaj #153

Guests

Corect inseamna sa aplici legislatia europeana in spiritul si litera acesteia, nu discretionar, fiindca asa vrea unul sau altul. Legislatia europeana este corecta si permite rezolvarea problemei. La nivelul capitalei, cel putin, in ultimii doi ani s-a amanat rezolvarea problemei si nu s-a rezolvat fondul.

+Quote Post
Vizitator_una.
mesaj Apr 7 2010, 12:15 PM
Mesaj #154

Guests

Dom' prefect, chiar, ce bine ca ne intalnim, fie si virtual. Am si eu o problema, poate ma ajutati, daca tot contribui la buget... Am "adoptat" 2 caini comunitari, nu, nu cu acte, i-am luat din fata blocului si platesc la intretinere pentru ei. Si NU EXISTA UN PARC IN ACEASTA CAPITALA IN CARE SA-MI POT PLIMBA CAINII FARA SA FIU AMENDATA de gardieni. Asa-zisa varianta ar fi sa stau cu cei 2 caini intr-un spatiu "special amenajat" de administratorii parcului ca sa n-aiba dureri de cap, un spatiu mai mic decat bucataria mea de-acasa. Acum banuiesc ca nu detineti caini in propriul apartament dar sper ca va puteti imagina macar atata lucru, si anume ca nu are rost sa scot cainele din apartament ca sa-l bag intr-o cusca la aer jumatate de ora. Consecintele acestui fapt sunt

1. posesorii de caini 'fenteaza' gardienii si se injura cu bunici isterice cu nepotei in parc
2. posesorii de caini ii plimba printre masini in cartier si asa ajung jentile lui rakkone, saracu, sa rugineasca

Nu stiu cate voturi v-ar aduce o asemenea initiativa, ca cei ca rakkone nu bat asa departe, lor ar trebui sa le spanzurati un caine sub nas ca sa aprecieze, dar tot ce pot sa va spun este ca ar fi o masura absolut necesara pentru conlocuirea pasnica a celor cu si fara caini.

Citeaza (una @ Apr 6 2010, 06:37 PM) *
Dincolo de asta sa stii ca nu este deloc simplu sa ai animale de companie in Bucuresti, chestie care iar tine de educatie. Iau 2 maidanezi de pe strada si ii duc si eu ca omul in parc, da? Ca sa nu se pishe pe jentile lui rakkone. Si in parc, ce sa vezi? Vor gardienii sa-mi dea amenda, ca n-am voie sa-mi plimb "javrele" in parc, DESI tin sa mentionez ca aveam punga pt strans rahati in mana si o foloseam cu spor. Si am contribuit din salariul meu la amenajarea parcului cu pricina. Si uite-asa ma injur cu gardieni si cu vecini cat e ziua de mare, ca daca lasam cainii astia pe strada nu ma injurau pe mine, ii injurau pe ei, dar asa e romanul, el in primul rand injura. Si in al doilea rand nu-l intereseaza.

+Quote Post
Vizitator_akanom.
mesaj Apr 7 2010, 12:16 PM
Mesaj #155

Guests

Citeaza (Mihai Atanasoaei @ Apr 7 2010, 11:22 AM) *
Buna ziua, sunt Mihai Atanasoaei, prefectul capitalei.
...
Vroiam insa sa va mai impartasesc faptul ca, la nivelul Prefecturii, se lucreaza deja de 2 luni la un proiect de modificare a legislatiei in domeniu care va fi gata in 10 zile, sper. Legislatia actuala este incompleta, necorelata si presupune pentru autoritatile locale cheltuieli foarte mari, ceea ce face deci ca practic legea sa nu poata fi aplicata.
...

Va multumesc foarte mult pentru interventie. Sunt deosebit de incantat ca in sfarsit cineva aflat intr-o pozitie cu raspundere participa la o dezbatere pe internet, si isi expune punctul de vedere. Sa fie in sfarsit 2010 anul trezirii Romaniei ?

De pe de alta parte, as dori sa stiu, si sunt convins ca nu sunt singurul, ce masuri noi va aduce aceasta lege ?
Pentru ca asa cum spuneau si altii exterminarea cainilor nedoriti de nimeni nu este de ajuns.

Va trebui sa fie specificate in lege masuri similare cu cele de mai jos pentru a preveni repetarea situatiei curente:
- ciparea obligatorie a tuturor animalelor rezidente in orase
- ciparea obligatorie a tuturor animalelor adoptate de la centrele de adoptie
- sterilizarea obligatorie a animalelor rezidente in orase pentru care stapanii nu vor sa plateasca o taxa anuala de monta, sau, echivalent, un impozit suplimentar pentru animalele capabile de monta care traiesc in oras
- amenzi consistente pentru abandonarea animalelor cipate
- detinerea de animale fara cip in orase sa fie ofensa penala, 3-6 luni inchisoare sau amenda penala
- infiintarea Politiei Animalelor (similara sau in cadrul Politiei Comunitare) care sa verifice respectarea tuturor legilor referitoare la tratamentul aplicat animalelor

Exista un loc pe net in care sa putem vedea proiectul de lege si sa comentam pe marginea lui ?

+Quote Post
Vizitator_Alexa.
mesaj Apr 7 2010, 12:20 PM
Mesaj #156

Guests

Citeaza (corect @ Apr 7 2010, 12:09 PM) *
Inainte de a acuza invata sa citesti si citeste tot topicul de la inceput. Se discuta de ducerea acestora intr-un adapost si eutanasiere doar in cazul in care nu sunt adoptati. Daca ai fi citit ai fi stiut si nu ai fi comentat aiurea.
In capul meu e creier spre deosebire de altii.

Dar vad ca nu raspunzi la intrebarile pe care ti le-am pus. Hai, cu bruma de creier de care zici...

+Quote Post
mesaj Apr 7 2010, 12:21 PM
Mesaj #157

Guests

Multe dintre ideile dumneavoastra enuntate mai sus se regasesc in proiectul nostru. Nu am postat inca proiectul fiindca, din punctul nostru de vedere, mai presupune un pic de munca.

+Quote Post
Vizitator_akanom.
mesaj Apr 7 2010, 12:28 PM
Mesaj #158

Guests

Citeaza (Alexa @ Apr 7 2010, 11:36 AM) *
Domnule prefect, lasati treaba cu adoptia, ca daca vreau sa adopt un caine, il iau de pe strada in apartament si gata. Nu trebuie sa ma ajute nici prefectura, nici legislatia europeana.

Draga Alexa, aici dai dovada de necivilizatie in cel mai bun caz.

Nu poti sa iei un caine de pe strada si sa zici ca gata, l-ai adoptat. In orice tara civilizata, dupa ce faci o asemenea fapta, trebuie sa mai:
- duci animalul la veterinar
- sa-i faci acte
- sa-l castrezi

Dupa ce faci punctul 2 putem masura cate animale sunt adoptate realmente in Bucuresti.

Referitor la programul de castrare, de cel putin un an vad acest program realmente in desfasurare in Bucuresti. Toti cainii din cartier au acum placute galbene sau roz la urechi, semn ca a trecut cineva peste ei. In afara ca acum sunt mai multi decat anul trecut, nu am vazut vreun alt efect al "castrarii", si e normal. Ai putea vedea ca castrarea singura nu poate sa rezolve aceasta problema, pentru ca ajunge ca o singura pereche de caini sa scape castrarii ca sa ne trezim din nou cu haita pe cap. Castrarea numai reduce coeficientul de inmultire exponentiala, dar nu se atinge de partea importanta a ecuatiei, de exponent. In schimb eutanasia se atinge de exponentul de inmultire, e drept tardiv.

Din aceasta cauza solutia eficienta poate fi numai una combinata: castrarea obligatorie a animalelor detinute legal de cineva, eutanasierea animalelor fara detinator, si amenzi drastice/inchisoare pentru detinerea de animale neinregistrate.

+Quote Post
Vizitator_Alexa.
mesaj Apr 7 2010, 12:39 PM
Mesaj #159

Guests

Citeaza (akanom @ Apr 7 2010, 12:28 PM) *
Draga Alexa, aici dai dovada de necivilizatie in cel mai bun caz.

Nu poti sa iei un caine de pe strada si sa zici ca gata, l-ai adoptat. In orice tara civilizata, dupa ce faci o asemenea fapta, trebuie sa mai:
- duci animalul la veterinar
- sa-i faci acte
- sa-l castrezi

Dupa ce faci punctul 2 putem masura cate animale sunt adoptate realmente in Bucuresti.

Referitor la programul de castrare, de cel putin un an vad acest program realmente in desfasurare in Bucuresti. Toti cainii din cartier au acum placute galbene sau roz la urechi, semn ca a trecut cineva peste ei. In afara ca acum sunt mai multi decat anul trecut, nu am vazut vreun alt efect al "castrarii", si e normal. Ai putea vedea ca castrarea singura nu poate sa rezolve aceasta problema, pentru ca ajunge ca o singura pereche de caini sa scape castrarii ca sa ne trezim din nou cu haita pe cap. Castrarea numai reduce coeficientul de inmultire exponentiala, dar nu se atinge de partea importanta a ecuatiei, de exponent. In schimb eutanasia se atinge de exponentul de inmultire, e drept tardiv.

Din aceasta cauza solutia eficienta poate fi numai una combinata: castrarea obligatorie a animalelor detinute legal de cineva, eutanasierea animalelor fara detinator, si amenzi drastice/inchisoare pentru detinerea de animale neinregistrate.

Nu vad de ce as fi necivilizata, cred ca iar nu stii ce vorbesti. Bineinteles ca mi-am dus cainii la veterinar, ca sunt vaccinati si ca au carnet de sanatate, pe care insa, se pare ca nu stii ca nu scrie daca este vorba de un caine "adoptat" de pe strada. Dincolo de asta cabinetele veterinare NU comunica in nici un fel cu primaria, asa ca informatia ma priveste pe mine personal si poate pe medicul veterinar. Deci NU puteti afla cate animale sunt adoptate in mod real.

Acest program de castrare se desfasoara la scara micro si cu toate astea vezi rezultate. Asta spune ceva.

Partea cea mai importanta a ecuatiei este omul pe care si voi si domnul prefect il eludati cu brio din acest proiect! Omul, cetateanul, contribuabilul este cel care perpetueaza cainele comunitar si omorand cateva mii de caini nu veti obtine NI-MIC, nu pot decat sa repet ce am mai spus si ce au spus si altii pe acest forum inaintea mea.

Ca au fost cateva toante care au scos caini de la adaposturi si i-au lasat la loc pe strada nu e problema cea mai mare, cu toate ca vad ca dom' prefect a inclus-o repede in proiect. Nu de-aia colcaie de caini, ca unii au zis ca adopta si nu au adoptat. Cititi posturile de mai sus si veti avea solutia, care, evident, nu e genocidul in masa.

+Quote Post
Vizitator_akanom.
mesaj Apr 7 2010, 01:05 PM
Mesaj #160

Guests

Citeaza (Alexa @ Apr 7 2010, 12:39 PM) *
Ca au fost cateva toante care au scos caini de la adaposturi si i-au lasat la loc pe strada nu e problema cea mai mare, cu toate ca vad ca dom' prefect a inclus-o repede in proiect. Nu de-aia colcaie de caini, ca unii au zis ca adopta si nu au adoptat. Cititi posturile de mai sus si veti avea solutia, care, evident, nu e genocidul in masa.

Eu sunt mai incet de cap. Te rog sa-mi spui care crezi tu ca e solutia, pe puncte, cu costuri asociate, si termene.

Pentru "genocidul in masa" de care vorbesti, lasand la o parte faptul ca nu ai vreo treaba cu ortoepia limbii romane (cauta in dictionar daca nu stii ce aia, genocidul se poate aplica numai la oameni, si este obligatoriu in masa), eu am trasat calcule din care au rezultat clar termene fezabile de rezolvare a problemei, cu costuri in resurse si bani asociate.

Vreau sa vad de la tine, pe langa lamentari, propuneri concrete:
- cati caini sterilizati, cat costa sa o faci
- care sunt rezultatele asteptate si in ce timp scapam de problema
- cine se ocupa si de unde ai fondurile

Daca reusesti sa propui un calcul fezabil care imi arata ca e mai ieftin si de 300.000 de caini in Bucuresti mai rapid de 6 luni, cat am alocat pentru un program de exterminare dus in limite decente ale eficientei, dar nu, hai sa zic un 1 pentru a lua de pe strazi 300.000 de caini, uite, eu iti promit ca voi dona contributia pe care intentionez sa o fac pentru eutanasierea cainilor programului echivalent de sterilizare si adoptare pe care-l propui. Astept sa-mi demonstrezi ca e mai ieftin si mai eficient sa sterilizezi/adopti cainii decat sa-i eutanasiezi pe cei nedoriti.

+Quote Post
Vizitator_akanom.
mesaj Apr 7 2010, 01:09 PM
Mesaj #161

Guests

Citeaza (akanom @ Apr 7 2010, 01:05 PM) *
... lasand la o parte faptul ca nu ai vreo treaba cu ortoepia limbii romane (cauta in dictionar daca nu stii ce aia,...

Am vrut sa ma dau destept si nu am reusit smile.gif. Se pare ca ortoepie nu inseamna ce credeam eu ca inseamna. Sa ne intoarcem la gramatica atunci !
Mea culpa.

+Quote Post
rakkone
mesaj Apr 7 2010, 01:24 PM
Mesaj #162

Membru veteran

Postari: 152
Inscris: 18-May 08
Utilizatorul numarul: 210

Bine v-am regasit, ma bucur ca postul meu initial a avut un asemenea ecou. Akanom, se pare ca totusi nu suntem singurii care mai gandim smile.gif

@Mihai Atanasoaei: Buna ziua. In lipsa unei alte forme de autentificare o sa merg pe incredere si o sa presupun ca intradevar sunteti prefectul Capitalei. Ma bucur ca macar in al 20lea an de existenta a problemei maidanezilor se gaseste o autoritate care macar declarativ spune ca lucreaza la un proiect, ca are o idee si ca incearca sa faca ceva coerent. Daca este o problema de fonduri o puteti rezolva extrem de rapid, asa cum am zis anterior eu sunt dispus in orice moment sa dau 10000 RON, fara niciun fel de exagerare, pentru un proiect care mi se pare viabil de rezolvare URGENTA a acestei probleme; si ca mine banuiesc ca mai gasiti sute/mii, care sa dea dupa buzunare pentru rezolvarea unei probleme rusinoase care afecteaza 2-3 milioane de oameni. Din punctul meu de vedere singurul mod de rezolvare a acestei probleme este o capturare si eutanasiere in masa a tot ce inseamna caine fara stapan, concomitent cu infiintarea Politiei Animalelor si cu inasprirea legislatiei ref la detinerea de caini de companie. Ne-ati putea da un estimat al datei la care propunerea Dvs va deveni publica? De asemenea v-as ruga/recomanda sa incercati sa introduceti aceasta lege, in cazul in care va fi buna, in procedura de ordonanta de urgenta, la votul in parlament mai mult ca sigur s-ar pierde in hatisurile Parlamentului.

@Alexa: Coana Alexa, am sa te rog ca in ciuda dragostei tale netarmurite pentru maidanezi sa te abtii de la "don prefect" si alte apelative care nu iti fac cinste decat la tine in mahala. Haide sa incercam sa presupunem ca persoana care se recomanda Mihai Atanasoaei chiar este Prefectul capitalei si sa ii aratam respectul cuvenit.
Te mai rog asa cum i-am rugat si pe ceilalti SA NU MAI FII OFFTOPIC!!! Acest topic (fir de discutie) se refera la gasirea unei cai de rezolvare rapida a problemei maidanezilor, eu am propus eutanasierea si am deschis acest subiect, acest topic, pentru a gasi persoane interesate strict de gasirea unei modalitati de punere in practica. In continuare vad inexistenta unor minime cunostinte de dialog pe net si van oameni care intra si abereaza PE LANGA ACEST SUBIECT. Am inteles, ai 2 caini, i-ai vaccinat, ii iubesti, nu esti de acord cu eutanasierea dar aceste lucruri sunt absolut neinteresante pentru mine. Din 6 pagini pe subiectul deschis de mine 2-3 pagini sunt de la stupizi care ma fac fara inima, hain, care imi spun ca ei isi iubesc animalele, ca nu cred ca eu am avut animale, etc, adica postari offtopic. Deschideti-va un topic in acest sens si postati acolo tot ceea ce doriti, aici suntem o adunatura de criminali care vrem sa omoram maidanezii in egoismul nostru de a nu mai vedea nici macar un sigur om muscat de caini ai nimanui. OK?

@una, alta: vezi mai sus ce am zis si pt Alexa.

Editare ulterioara: Am zis 2-3 milioane de oameni pentru ca sunt obisnuit sa gandesc micro, granita e minunatul Bucuresti. Dar sunt zone in tara unde situatia este mult mai grava ca in Bucuresti, deci suntem afectati toti 20 de milioane si cati om mai fi

+Quote Post
Vizitator_xolv.
mesaj Apr 7 2010, 01:50 PM
Mesaj #163

Guests

Animia este o manifestare a psihicului care-i impiedica pe acesti "oameni" sa "iubeasca" acesta forma superioara de existenta numita animalul. Puneti mana pe arme si lichidati-i. Asta e singura solutie.

+Quote Post
rakkone
mesaj Apr 7 2010, 01:54 PM
Mesaj #164

Membru veteran

Citeaza (una @ Apr 7 2010, 12:15 PM) *
Dom' prefect, chiar, ce bine ca ne intalnim, fie si virtual. Am si eu o problema, poate ma ajutati, daca tot contribui la buget... Am "adoptat" 2 caini comunitari, nu, nu cu acte, i-am luat din fata blocului si platesc la intretinere pentru ei. Si NU EXISTA UN PARC IN ACEASTA CAPITALA IN CARE SA-MI POT PLIMBA CAINII FARA SA FIU AMENDATA de gardieni. Asa-zisa varianta ar fi sa stau cu cei 2 caini intr-un spatiu "special amenajat" de administratorii parcului ca sa n-aiba dureri de cap, un spatiu mai mic decat bucataria mea de-acasa. Acum banuiesc ca nu detineti caini in propriul apartament dar sper ca va puteti imagina macar atata lucru, si anume ca nu are rost sa scot cainele din apartament ca sa-l bag intr-o cusca la aer jumatate de ora. Consecintele acestui fapt sunt

1. posesorii de caini 'fenteaza' gardienii si se injura cu bunici isterice cu nepotei in parc
2. posesorii de caini ii plimba printre masini in cartier si asa ajung jentile lui rakkone, saracu, sa rugineasca

Nu stiu cate voturi v-ar aduce o asemenea initiativa, ca cei ca rakkone nu bat asa departe, lor ar trebui sa le spanzurati un caine sub nas ca sa aprecieze, dar tot ce pot sa va spun este ca ar fi o masura absolut necesara pentru conlocuirea pasnica a celor cu si fara caini.

Revin si eu offtopic pentru ca simt o afectiune deosebita vis a vis de tine, egala cu cea simtita de tine pt jantele mele (relax ca sunt de aliaj mai deosebit si nu ruginesc wink.gif ). Deci pentru ca tu vrei sa iti plimbi maidanezii in parcuri vrei ca municipalitatea sa iti faca automat spatii pentru asta. Eu daca as vrea sa ma apuc de pasiunea mea de lansator de rachete, municipalitatea sa imi faca miniaeroporturi din km in km, sa ma pot desfasura. Tot nu se intelege ca iti poti desfasura o pasiune daca iti permiti acea pasiune. Eu de ex stau la bloc si nu imi permit sa cresc un caine, de aceea cresc pesti ca atata imi permit. Nu imi permit sa chinui niste animale, nu am chef sa alerg la 6 dmineata cu ele prin frig/ploaie/zapada sa le pipicac, nu ma lasa obrazul sa le pipicac si sa las mizerie in urma cum probabil faci tu. Cum faci tu, desi nu ai conditii sa cresti acei caini, pentru ca pentru mine conditii de crestere a unui caine presupun existenta unei case la curte

Asa, revenind, in ciuda pasiunii tale si a dragostei netarmurite de care mustesti exista niste ale dracu babe isterice, culmea mai au si nepotei, care iti spun sa nu mai intri in parc cu cainii sa ii pipicaci pe locurile cu nisip pentru cei mici. Pe cat pariem ca esti genul deporc care intra in parc si prima grija este sa isi lase cainele fara zgarda pe principiul "Sa fie si el liber, n-a muscat pe nimeni, mai javre ca javrele sunt oamenii" si il duci acolo unde e nisipul mai afanat, culmea unde se joaca aia mici, sa se simta si cainele bine cand se pipicaca. Eu zic sa iti iei o bata zdravana la tine si sa le dai in cap, vezi cazul Craiova de zilele astea, astia cu nepotei mici dupa ei merita toti omorati daca nu trec repede strada sau daca au tupeul sa fie isterici si sa iti zica sa nu intri cu caini in locuri de joaca pentru copii.

+Quote Post
rakkone
mesaj Apr 7 2010, 02:14 PM
Mesaj #165

Membru veteran

Pentru CEI care sustin ca nu trebuie sa eutanasiem maidanezii cat mai repede:

http://stirileprotv.ro/stiri/eveniment/soc...t-de-caini.html

Haide, latrati in continuare, spuneti cum asa ceva nu e posibil, cum copilul a fost rau, cum trebuia sa vorbeasca calm cu ei si sa nu fuga, cum pe voi nu v-a muscat cand ati vorbit, cum v-a muscat si ati trait, cum castrarea cainilor ar rezolva aceasta problema. Poate daca postati suficient de mult copilul o sa invie. Imbecililor, mi-e din ce in ce mai scarba de voi la fiecare stire de acest fel, in momente din astea v-as impusca odata cu maidanezii

+Quote Post
Vizitator_precupetul.
mesaj Apr 7 2010, 02:33 PM
Mesaj #166

Guests

Rakkone nu te pripi, nu zice nicaieri ca a fost omorat de caini ci doar ca avea urme de muscaturi. Cainii rupti de foame ar incerca sa manance probabil si cadave umane ...

+Quote Post
Vizitator_Jelu.
mesaj Apr 7 2010, 03:03 PM
Mesaj #167

Guests

Citeaza (Alexa @ Apr 7 2010, 09:56 AM) *
Si tu cam ce lectie ai da copilului tau? Sau copiilor in general? Ca ei exista si ne privesc.
Omoara, puiule, omoara?
Daca e pe-asa, prefer o muscatura, sincer.
Vreti sa faceti curat pe-afara dar de fapt sunteti putrezi pe dinauntru, asa ca degeaba va chinuiti.

..................daca pui javrele inaintea oamenilor.

+Quote Post
Vizitator_akanom.
mesaj Apr 7 2010, 03:23 PM
Mesaj #168

Guests

Citeaza (precupetul @ Apr 7 2010, 02:33 PM) *
Rakkone nu te pripi, nu zice nicaieri ca a fost omorat de caini ci doar ca avea urme de muscaturi. Cainii rupti de foame ar incerca sa manance probabil si cadave umane ...

Lasa, precupetule, ca probabil erau saraci parintii si d-aia au meritat sa le fie mancat cadavrul copilului, ce cauta copilul in haita.

Haide Alexa, Una, toti iubitorii de animale, vreau sa vad ca le luati apararea cainilor alora. Adoptati-i si scoateti-i la plimbare in parcuri pe langa copii, ca tarcurile special amenajate (eu am vazut cateva facute in Cismigiu si Herastrau !) nu va mai ajung.

Nu poate sa iasa mai repede legea aia odata, domnule prefect ? Daca mai apare vreunu care ia apararea cainilor pe aici il pun sa se duca la Craiova sa explice familiei aleia sarmane ca ei sunt de vina ca nu au stiut sa giugiuleasca haita si ca le sunt putrede sufletele pe dinauntru daca nu plang de mila bietilor caini.

Halal natiune.

+Quote Post
Vizitator_corect.
mesaj Apr 7 2010, 04:34 PM
Mesaj #169

Guests

Citeaza (Alexa @ Apr 7 2010, 12:20 PM) *
Dar vad ca nu raspunzi la intrebarile pe care ti le-am pus. Hai, cu bruma de creier de care zici...

Daca stiai sa citesti vedeai de mult raspunsurile. Nu am nici o vina ca esti tu analfabeta... Q.E.D.

+Quote Post
Vizitator_corect.
mesaj Apr 7 2010, 04:39 PM
Mesaj #170

Guests

Citeaza (rakkone @ Apr 7 2010, 02:14 PM) *
Pentru CEI care sustin ca nu trebuie sa eutanasiem maidanezii cat mai repede:

http://stirileprotv.ro/stiri/eveniment/soc...t-de-caini.html

Haide, latrati in continuare, spuneti cum asa ceva nu e posibil, cum copilul a fost rau, cum trebuia sa vorbeasca calm cu ei si sa nu fuga, cum pe voi nu v-a muscat cand ati vorbit, cum v-a muscat si ati trait, cum castrarea cainilor ar rezolva aceasta problema. Poate daca postati suficient de mult copilul o sa invie. Imbecililor, mi-e din ce in ce mai scarba de voi la fiecare stire de acest fel, in momente din astea v-as impusca odata cu maidanezii

Off Doamne! Ce vina putea sa aiba acel copil? Cat mai trebuie sa asteptam ca asa ceva sa nu se mai intample niciodata?

+Quote Post
Vizitator_Vergil.
mesaj Apr 7 2010, 05:50 PM
Mesaj #171

Guests

Atentie la Toxocaroza:
Căinele, prieten sau duşman?
http://sanatate.jurnalul.ro/stire-sanatate...man-294642.html
.
Cand va vad cum va lasati linsi pe fata de cotarlele care inainte s-au lins pe ..., parca imi vine sa cred ca sunteti mai ......

+Quote Post
Vizitator_Alexa.
mesaj Apr 7 2010, 06:45 PM
Mesaj #172

Guests

Citeaza (rakkone @ Apr 7 2010, 01:24 PM) *
@Alexa: Coana Alexa, am sa te rog ca in ciuda dragostei tale netarmurite pentru maidanezi sa te abtii de la "don prefect" si alte apelative care nu iti fac cinste decat la tine in mahala. Haide sa incercam sa presupunem ca persoana care se recomanda Mihai Atanasoaei chiar este Prefectul capitalei si sa ii aratam respectul cuvenit.

Ai fi surprins sa afli ca nu traiesc in mahala si ca nu am spus don' prefect ca in telenovelele pe care le vizionezi tu ci dom' prefect, o prescurtare uzuala, pentru ca, trebuie sa recunosc ca nu am nici un motiv sa pup in ... un prefect care nu numai ca n-a facut nimic pentru mine ca bucuresteanca dar a avut niste iesiri in presa vizavi de cainii comunitari care m-au convins de faptul ca acest om HABAR NU ARE IN CE ORAS TRAIESTE si e pus sa speculeze pe marginea unui subiect fierbinte (isteric, as spune chiar, citind anumite posturi de pe acest forum) ca sa mai adune niste voturi.

Stati linistiti baieti, masurile "nepopulare" de care vorbeste dom' prefect sunt de fapt foaaarte populare pentru ca voi reactionati spontan, fara sa ganditi. Dom' prefect va da si el cu bata pentru ca atata il duce mintea si pentru ca in loc sa stea la tratative cu organizatii internationale care sunt la ani-lumina distanta de noi ca posibilitati si ca metode, sta la taclale pe un forum cu baietasi de cartier frustrati.

+Quote Post
rakkone
mesaj Apr 7 2010, 06:49 PM
Mesaj #173

Membru veteran

Citeaza (precupetul @ Apr 7 2010, 02:33 PM) *

Intradevar nu am luat in calcul toate posibilitatile. Mai exista si posibilitatea ca, profitand de tot scandalul creat si pentru a-l intretine, copilul sa fi fost omorat de o banda de pisici vagaboante pentru a le inscena crima cainilor si pentru a spori sentimentele antimaidaneze prezente in societate. Este foarte putin probabil sa fi fost asta dar nu complet imposibil.

+Quote Post
Vizitator_Alexa, una sau alta.
mesaj Apr 7 2010, 06:51 PM
Mesaj #174

Guests

Citeaza (rakkone @ Apr 7 2010, 01:54 PM) *
Deci pentru ca tu vrei sa iti plimbi maidanezii in parcuri vrei ca municipalitatea sa iti faca automat spatii pentru asta. Eu daca as vrea sa ma apuc de pasiunea mea de lansator de rachete, municipalitatea sa imi faca miniaeroporturi din km in km, sa ma pot desfasura.

rakkone, dar esti induiosator in naivitatea ta. adica eu sa nu-mi permit intr-o capitala europeana sa ies cu cainele din casa? in judecata asta a ta brilianta ar insemna ca nici tu sa nu-ti permiti o masina (cu jante cu tot), ca n-ai locuri de parcare!!!!!!!!!!!

+Quote Post
rakkone
mesaj Apr 7 2010, 06:53 PM
Mesaj #175

Membru veteran

@Alexa: Vezi ca de asemenea exista organizatii internationale foarte avansate care au programe dedicate persoanelor cu diferite retarduri. In mod evident te califici pentru ca vad ca nu intelegi o rugaminte de bun simt de a nu mai abera offtopic si nu esti capabila sa intelegi, cu motive expuse in clar, cu cazuri in clar, pericolul reprezentat de zeci/sute de mii de fiare semisalbaticite in randul nostru. Daca nu te descurci in a identifica aceste societati te rog mai posteaza offtopic si iti promit ca voi cauta pe google si iti dau linkuri

+Quote Post
rakkone
mesaj Apr 7 2010, 06:57 PM
Mesaj #176

Membru veteran

Citeaza (Alexa, una sau alta @ Apr 7 2010, 06:51 PM) *
[...]
Ai fi surprins sa afli ca nu traiesc in mahala
[...]

rakkone, dar esti induiosator in naivitatea ta. adica eu sa nu-mi permit intr-o capitala europeana sa ies cu cainele din casa? in judecata asta a ta brilianta ar insemna ca nici tu sa nu-ti permiti o masina (cu jante cu tot), ca n-ai locuri de parcare!!!!!!!!!!!

Intradevar, as fi socat de-a dreptul sa aflu ca nu ai trai intr-o mahala.

Nu Alexa, cu javra iesi din casa cu lesa + botnita + punga de aducat rahatul + nu intri cu el in spatii publice si de recreere. Daca nu indeplinesti TOATE aceste conditii nu ai voie in nicio capitala europeana sa iti afisezi potaia. Iar daca insisti in a solicita dreptul de a-ti pisa potaia pe rotile masinilor platite de altii, s-ar putea sa va alegeti amandoi (tu si potaia) cu cate un sut in partea care va tine loc de gandire

+Quote Post
Vizitator_Alexa.
mesaj Apr 7 2010, 06:57 PM
Mesaj #177

Guests

Citeaza (rakkone @ Apr 7 2010, 06:53 PM) *
@Alexa: pericolul reprezentat de zeci/sute de mii de fiare semisalbaticite in randul nostru.

hai mai rakkone, esti barbat sau papa-lapte? pai facem misto de babele care se isterizeaza vizavi de caini? si cu barbatii care se isterizeaza vizavi de caini ce facem?

+Quote Post
Vizitator_Alexa.
mesaj Apr 7 2010, 06:58 PM
Mesaj #178

Guests

Citeaza (rakkone @ Apr 7 2010, 06:57 PM) *
Nu Alexa, cu javra iesi din casa cu lesa + botnita + punga de aducat rahatul + nu intri cu el in spatii publice si de recreere. Daca nu indeplinesti TOATE aceste conditii nu ai voie in nicio capitala europeana sa iti afisezi potaia. Iar daca insisti in a solicita dreptul de a-ti pisa potaia pe rotile masinilor platite de altii, s-ar putea sa va alegeti amandoi (tu si potaia) cu cate un sut in partea care va tine loc de gandire

hai ca acum chiar esti in pragul isteriei. Nu prea inspiri gandire clara si incredere, sa stii.

+Quote Post
rakkone
mesaj Apr 7 2010, 07:03 PM
Mesaj #179

Membru veteran

@Alexa: Ca sa nu mai aberam aici si sa te faci in continuare de ras da-mi pe pm o adresa de mail si iti dau linkurile promise, catre organizatii internationale care au programe de ajutorare a persoanelor cu retard intelectual. Te pup smile.gif

+Quote Post
Vizitator_Alexa.
mesaj Apr 7 2010, 07:10 PM
Mesaj #180

Guests

Citeaza (rakkone @ Apr 7 2010, 07:03 PM) *
@Alexa: Ca sa nu mai aberam aici si sa te faci in continuare de ras da-mi pe pm o adresa de mail si iti dau linkurile promise, catre organizatii internationale care au programe de ajutorare a persoanelor cu retard intelectual. Te pup smile.gif

biggrin.gif daca mi-ai fi recomandat psihologul tau as fi refuzat politicos, ca pari cam labil. stai linistit, ca-mi port singura de grija.

+Quote Post

59 Pagini V  « < 4 5 6 7 8 > » 
Reply to this topicStart new topic
4 Utilizatori care citesc acest topic (4 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 22nd October 2019 - 04:10 AM