IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Cum ati descrie ce s-a intimplat in Romania in ultimii 20 ani ?
hotnewsadmin
mesaj Jul 4 2010, 01:17 PM
Mesaj #1

Administrator

Grup: Root Admin
Postari: 1 241
Inscris: 29-March 08
Utilizatorul numarul: 1

Cum ati descrie ce s-a intimplat in Romania in ultimii 20 ani ? Ce credeti ca se va intimpla in Romania in viitorul apropiat ?
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Artis.
mesaj Jul 4 2010, 02:05 PM
Mesaj #2

Guests

Citeaza (HotAdmin @ Jul 4 2010, 01:17 PM) *
Ce credeti ca se va intimpla in Romania in viitorul apropiat ?

Păi...nu văd prea mult bine, aşa că am să spun ce sper să se întâmple(cu şanse de a fi aşa, deci...realist privind lucrurile): românii se vor descurca, mai mult sau mai puţin legal, în aşa fel încât să trăiască. Se vor obişnui cu gândul că autorităţile au treburile lor, iar noi, cei de rând, le avem pe ale noastre. Vom avea cu ce cumpăra cele necesare, ba şi un pic mai mult. Mai greu va fi pentru cei chiar amărâţi, adică mai ales pentru bătrâni, dar poate că îi vom putea ajuta pe aceştia noi, cei care nu stăm chiar rău de tot. Pe politicieni nu-i va mai asculta multă lume, căci deja...cam ştim ce ştiu şi ce au chef să spună. Cel mai frumos ar fi, zic eu, să nu ţinem cont de faptul că vor să fim tot mai puţini! Uite-aşa...să le facem în necaz şi să nu crăpăm! biggrin.gif

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Jul 4 2010, 04:32 PM
Mesaj #3

Guests

Sunt unul din studentii anului 1989,am manifestat si am strigat din tot sufletul tot noianul de sloganuri anticomuniste si anticeausiste, in decembrie 1989.

Sunt unul din "golanii" Pietei Universitatii.

Si totusi imi dau seama cat de mult am fost manipulati in acesti ultimi douazeci de ani. Dupa 20 de ani am inteles sensul multor lucruri pe care atunci le-am condamnat . Mi-e greu sa o spun dar societatea de atunci, cu toate abuzurile si nedreptatile ei era mult mai echitabila decat cea de azi.

+Quote Post
Vizitator_Mujdei.
mesaj Jul 4 2010, 04:52 PM
Mesaj #4

Guests

Cum ati descrie ce s-a intimplat in Romania in ultimii 20 ani ? Ce credeti ca se va intimpla in Romania in viitorul apropiat ?

Descrierea ultimilor 20 ani ? Politicienii fura , Justitia se uita in alta parte , Presa vorbeste despre altceva , cetatenii se descurca . Ce urmeaza ? Cetatenii se vor descurca tot mai greu insa vor mai fi manipulati multa vreme si ca atare vor aduce la putere aceleasi partide care vor fura prin rotatie .

+Quote Post
rammstein
mesaj Jul 4 2010, 04:54 PM
Mesaj #5

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 2 344
Inscris: 7-April 10
Utilizatorul numarul: 19 455

Cum a fost? Ce va fi? Sa stii ca pare usor de raspuns. Dar pt. mine nu-i deloc asa. In ultimele decenii am petrecut cativa ani buni in strainatate la studii@munca. Cand am simtit primele semne ale crizei ( septembrie 2006 dle. Mocanu), am zis ca nu-i bai, suntem obisnuiti. Si am revenit pe plaiurile natale. Eram departe...
Ce a fost? Tov. brucan avea dreptate, sa-i fie ceva usor. Nu regret insa nimic, poate doar bancurile de dinainte. Altfel, poate o incompatibilitate cu sistemul. Siguranta zilei de maine, nu a murit nimeni de foame, erai cuminte, dosar curat, pe lista... si ce? Apartament de la stat, masina, concediu prin sindicat...Dar eram fericiti in drumul nostru catre noi culmi de civilizatie si progres. Macar daca nu trebuia sa mai si zambim cu toti dintii... angry.gif
Ulterior? Tara lui Papura Voda. Homo homini lupus en gros si en detail. Totusi mai bine. Mult.
Maine? Chiar nu stiu. Si nici nu-mi pasa. Traiesc momentul. Ca sa fiu "original":noi sa fim sanatosi! The end?!?
Nu, ca am fost preocupat si de perpetuarea speciei. Ce vad pt. ei? Poate altadata. smile.gif
Buna ideea, dar am asa un feeling ca nu va fi un topic vedeta sad.gif

+Quote Post
Vizitator_Pravale Baba.
mesaj Jul 4 2010, 07:08 PM
Mesaj #6

Guests

1. Cum ati descrie ce s-a intimplat in Romania in ultimii 20 ani ?
2. Ce credeti ca se va intimpla in Romania in viitorul apropiat ?

1. O redistribuire a avutiilor catre esalonul trei-patru-cinci al PCR.
2. In viitorul apropiat, nimic, poate doar un cutremur major de peste 7 grade pe scara Richter.
In viitorul "mediu" se va dezintegra impreuna cu boborul in parti mai mititele.
Posibil sa asistam, daca traim inca vreo 10-15 ani la aparitia unui stat tiganesc; dar asta va fi un fleac.

Viitor de aur tara noastra are...

+Quote Post
Vizitator_Ionel.
mesaj Jul 5 2010, 02:12 AM
Mesaj #7

Guests

1. Lovitura de stat impotriva lui Ceausescu a fost, de fapt, lovitura unui grup de elita etnic (evreiesc) impotriva elitei romane, care la timpul acela conducea tara.

Totul ce sa intimplat in ultimii 20 de ani este logic doar daca vedem asta in terme de interese etnice a differite grupari care se lupta pentru controlul asupra aparatului de stat. Sau cum spun americani: Follow the money.

Deci, in ultimi 20 de ani tara a fot condusa nu in interesului majoritatii etnic romane, dara in interesului minoritatii evreiesc. O consecinta de asta, este ca resursele tarii au ajuns in mana acestei minoritati. Si ei conduc tara nu numai in interesul lor, dar si impotriva intereselor noastre ca populatie majoritara.

2. Ce sa va intimpla este foarte simplu. Romanii vor deveni mai saraci. Si minoritatile (evrei, tatari, rromi) vor deveni mai bogati - si vor fii clasa de elita care va stapani populatia majoritara romana in interesele lor. O sa urmeze o exploatare crunta.

+Quote Post
Vizitator_Codrescu A..
mesaj Jul 5 2010, 05:13 AM
Mesaj #8

Guests

Ultimii 20 de ani:

- libertatea de expresie
- libertatatea de a calatori oriunde in lume, in multe tari doar cu buletinul
- integrarea in UE
- integrarea in NATO
- posibilitatea de a lucra legal in UE, oricand si oricat
- capitalism, piata libera, magazine pline cu de toate
- standarde de mediu mult mai ridicate (impuse de UE), poluare mai redusa
- cresterea puternica a nivelului de trai, de la salariul mediu de 25 de dolari in 1990, la circa 450 USD acum.

Si lista poate continua.
Ce nu s-a schimbat prea mult: caracterul de plangacios al romanului, preocuparea pentru capra vecinului.

+Quote Post
Vizitator_Un Observator.
mesaj Jul 5 2010, 12:51 PM
Mesaj #9

Guests

Citeaza (Codrescu A. @ Jul 5 2010, 05:13 AM) *
Ultimii 20 de ani:

- libertatea de expresie
- integrarea in UE
- integrarea in NATO
- cresterea puternica a nivelului de trai, de la salariul mediu de 25 de dolari in 1990, la circa 450 USD acum.

Si lista poate continua.
Ce nu s-a schimbat prea mult: caracterul de plangacios al romanului, preocuparea pentru capra vecinului.

Subscriu, cu mentiunea ca se observa si o scadere semnificativa a coruptiei.
Trebuie totusi sa recunoastem ca ritmul progresului este inferior celor mai multe tari din fostul bloc comumist. De asemenea, progresul a avut loc preponderent in mediul urban.

In viitor, probabil vom avea un boom in domeniul agriculturii si, concomitent, dezvoltarea rurala catre niveluri similare oraselor mai mici.

+Quote Post
Vizitator_Ionel.
mesaj Jul 5 2010, 02:45 PM
Mesaj #10

Guests

Ultimii 20 de ani:

- libertatea de expresie
- integrarea in UE
- integrarea in NATO

Si lista poate continua.

1. Presupun ca dumneavoastra sinteti din cadrul minoritatilor? smile.gif Adica vreti sa spuneti ca ne-au luat tara evreii si straini dar noi tot am primit citeva sute de dolari ca recompensa. Asa cum Indienii si Africanii pe vremuri isi vindeau aurul pentru niste boabe de sticla? Chiar asa de prosti inca n-am ajuns.

2. Daca este asa, atunci hai sa o luam pa calea Occidentului. Doar acolo salariile sin mult mai mari, si nivelul de trai mult mai ridicat, si magazinele mult mai pline. Tot acolo, de exemplu in Londra si mai multe orase Vestice, populatia autohtona incepe sa ajunga minoritara in tara lor. Ca sa nu mai adaugam ca societatele lor sint, esential, falimentare. Toata bunastarea fiind bazata pe credit. Adica imprumuturi pentru consum. La nivel national cum si la nivel individual.

3. Romania nu este o tara Occidentala. (http://en.wikipedia.org/wiki/File:Clash_of_Civilizations_map2.png). Deci nu avem ca cauta in UE si in NATO. Si de fapt ni sa explicat ca noi nu sintem bineveniti in aceste cluburi.

Libertatea de expresie (cum spunea Spengler: We don't need freedom of the press, we need freedom from the press), de calatorie, de consum din magazine pline de toate - NU are ce cauta in tara noastra. Asta nu este expresia sociala a sufletului romanesc. Sa nu mai adaugam ca aceste "libertati" au venit la pretul ca noi ca etnie am pierdut controlul asupra statului - tarii - noastre. Si am ajuns la mana strainilor. Exact cum a fost, si inca mai este, in America Latina.

4. Multi oameni confunda libertate cu libertinism. Deci in Occident oameni sint mai libertini - si mai sclavagiti. Sub tirania presei liberale, datoriile fata de banci, sub sexualitatea ne-disciplinata, sub droguri si consum, sub imigrantilor care le colonizeaza tara, etc.

Libertate adevarata, in civilizatea romaneasca, vine prin disciplina religioasa. Prin abstinenta regulata fata de chestii cu potential pacatos. O consetinta de natura asta, este ca Romania pe vremea comunismului era atunci o tara respectata. Dar acum lumea rade de noi si ne crede fraieri. Ce bine ne-a fost libertatea asta...

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Jul 5 2010, 03:03 PM
Mesaj #11

Guests

Ultimii 20 de ani:

- libertatea de expresie
- integrarea in UE
- integrarea in NATO

Si lista poate continua.

La ce Directie lucrati ?................din pura curiozitate........................

+Quote Post
Vizitator_Tataie.
mesaj Jul 5 2010, 05:35 PM
Mesaj #12

Guests

Ultimii 20 de ani au fost perioada de pregatire a poporului roman (constient si inconstient) pentru a accepta cu satisfactie dictatura basesciana.

+Quote Post
Invincible
mesaj Jul 5 2010, 09:46 PM
Mesaj #13

Membru
**

Grup: Membri
Postari: 51
Inscris: 3-December 08
Utilizatorul numarul: 5 059

Ultimii 20 de ani: ne-am invartit in jurul cozii pana am ametit si am cazut in sant.

--------------------
morom3t3.wordpress.com

E inutil sa ma ataci caci esti steril,/Apar in stil letal si te surprind,/Te prind, te scufund in benzina si te aprind zambind./Ma metamorfozez in nor, ma urc la cer, te fulger si cobor,/Scot katana si trec la lupta, la sol,/Trec cu ea prin tine lasandu-ti sufletul gol./Pana nu mori, nu mor!

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Jul 6 2010, 04:56 AM
Mesaj #14

Guests

Citeaza (Tataie @ Jul 5 2010, 05:35 PM) *
Ultimii 20 de ani au fost perioada de pregatire a poporului roman (constient si inconstient) pentru a accepta cu satisfactie dictatura basesciana.

Ca si cu panarama aia de Iliescu si cu papagalul de Tzap , era mai bine, ce sa zic......................

+Quote Post
Vizitator_Toma R..
mesaj Jul 6 2010, 05:22 AM
Mesaj #15

Guests

Citeaza (Ionel @ Jul 5 2010, 02:45 PM) *
1. Presupun ca dumneavoastra sinteti din cadrul minoritatilor? smile.gif Adica vreti sa spuneti ca ne-au luat tara evreii si straini dar noi tot am primit citeva sute de dolari ca recompensa. Asa cum Indienii si Africanii pe vremuri isi vindeau aurul pentru niste boabe de sticla? Chiar asa de prosti inca n-am ajuns.

2. Daca este asa, atunci hai sa o luam pa calea Occidentului. Doar acolo salariile sin mult mai mari, si nivelul de trai mult mai ridicat, si magazinele mult mai pline. Tot acolo, de exemplu in Londra si mai multe orase Vestice, populatia autohtona incepe sa ajunga minoritara in tara lor. Ca sa nu mai adaugam ca societatele lor sint, esential, falimentare. Toata bunastarea fiind bazata pe credit. Adica imprumuturi pentru consum. La nivel national cum si la nivel individual.

3. Romania nu este o tara Occidentala. (http://en.wikipedia.org/wiki/File:Clash_of_Civilizations_map2.png). Deci nu avem ca cauta in UE si in NATO. Si de fapt ni sa explicat ca noi nu sintem bineveniti in aceste cluburi.

Libertatea de expresie (cum spunea Spengler: We don't need freedom of the press, we need freedom from the press), de calatorie, de consum din magazine pline de toate - NU are ce cauta in tara noastra. Asta nu este expresia sociala a sufletului romanesc. Sa nu mai adaugam ca aceste "libertati" au venit la pretul ca noi ca etnie am pierdut controlul asupra statului - tarii - noastre. Si am ajuns la mana strainilor. Exact cum a fost, si inca mai este, in America Latina.

4. Multi oameni confunda libertate cu libertinism. Deci in Occident oameni sint mai libertini - si mai sclavagiti. Sub tirania presei liberale, datoriile fata de banci, sub sexualitatea ne-disciplinata, sub droguri si consum, sub imigrantilor care le colonizeaza tara, etc.

Libertate adevarata, in civilizatea romaneasca, vine prin disciplina religioasa. Prin abstinenta regulata fata de chestii cu potential pacatos. O consetinta de natura asta, este ca Romania pe vremea comunismului era atunci o tara respectata. Dar acum lumea rade de noi si ne crede fraieri. Ce bine ne-a fost libertatea asta...

Ce-ai patit ?

+Quote Post
Vizitator_Cristin.
mesaj Jul 6 2010, 05:31 AM
Mesaj #16

Guests

Ce s-a intamplat? Mai nimic, cu exceptia mall-urilor si a trei autostrazi neterminate.
Ce o sa se intample? Nimic
Bacalaureat 2010: Procent de promovabilitate de 67,4%, cel mai slab din ultimul deceniu. Funeriu explica: Toleranta-zero fata de actele de frauda

Sau inca una, de actualitate: "De ce s-a inundat Galatiul? Pentru ca Ceausescu a facut diguri pe un singur mal al Dunarii
Un motiv pentru care Galatiul a ajuns sa fie inundat este faptul ca Nicolae Ceausescu a ridicat diguri pe un singur mal al Dunarii, iar de amenajarea celui de-al doilea a uitat."
- e suficienta stirea asta ca sa-ti dai seama: "Bah, vinovat e ala de-a murit acu' 20 de ani ca nu a facut! De 20 de ani il asteptam sa amenajeze si al doilea mal, da' nu vrea, al draq sa fie!"

+Quote Post
Vizitator_GeorgeG.
mesaj Jul 6 2010, 05:48 AM
Mesaj #17

Guests

Citeaza (Cristin @ Jul 6 2010, 05:31 AM) *
Ce s-a intamplat? Mai nimic, cu exceptia mall-urilor si a trei autostrazi neterminate.
Ce o sa se intample? Nimic

Acesta e un raspuns tipic de roman. Din cauza celor care gandesc astfel Romania e unde e, si ne-o meritam din plin.
Bai Cristin, probabil esti prea mic ca sa stii cum se traia acum 20 de ani si n-am timp acum sa-ti explic. Dar ma enerveaza desteptii astia care zic ca era mai bine "inainte". Cat creier trebuie sa ai (sa n-ai...) in cap, ca sa vezi doar "mall-urile si trei autostrazi neterminate" ??

In timpul lui Tariceanu (nu ca ar fi avut Tariceanu vreun merit deosebit pentru asta), cand cresteau salariile si pensiile in fiecare luna, cand romanul era toata ziua la cumparaturi, cand s-au umplut soselele de masini noi si orasele de case, corul plangaciosilor zicea ca, vai, ce rau o ducem. Acum, cand e criza cum o duceti ? Si daca v-ar face maine salariul de 10.000 de euro pe luna, tot v-ati plange, ati gasi pe unul care castiga mai mult si l-ati uri din toata inima, ca asa e natia asta...

+Quote Post
Vizitator_S.
mesaj Jul 6 2010, 05:55 AM
Mesaj #18

Guests

CUM?
JAF! JAF! JAF!

+Quote Post
Vizitator_Cristin.
mesaj Jul 6 2010, 05:56 AM
Mesaj #19

Guests

Citeaza (GeorgeG @ Jul 6 2010, 05:48 AM) *
Bla, Bla

Nu-ti inteleg frustrarile si nici nu incerc s-o fac.
Nu ziceam "ce bine era inainte" ci vroiam sa subliniez faptul ca inainte eram (mult) mai ambitiosi. Atat! Acum sta Pacala sub pom si asteapta sa-i cada para'n gura.

+Quote Post
Vizitator_xyz.
mesaj Jul 6 2010, 07:45 AM
Mesaj #20

Guests

In ultimii 20 de ani, noi am fost ca un animal salbatic crescut in captivitate 30 de ani si eliberat in jungla fara sa fie pregatit. Ne-a socat faptul ca libertatea nu inseamna automat drepturi si bogatie, ca trebuie sa te lupti pentru ele si ca in jurul nostru sunt multiple primejdii, sunt alte animale care vor aceleasi resurse ca si noi, sunt unii mai puternici si altii mai slabi, sunt zile mai bune si mai rele, sunt oportunitati mari dar si capcane. La final supravietuieste cel mai puternic, insa poti sa spui ca ai trait cu adevarat.

Personal prefer lupta cu jungla decat culcusul cald din spatele gratiilor comuniste.

+Quote Post
Vizitator_olandezu.
mesaj Jul 6 2010, 08:10 AM
Mesaj #21

Guests

libertateee, mancatz-ash!

Lasand gluma la o parte, in ultimii 20 de ani am incercat sa invatam sa traim liberi. Inca mai avem de invatat.

Acum e timpul sa intelegem ca libertatea aduce cu sine responsabilitate. Avem libertatea sa facem ce vrem, cu consecintele de rigoare pe termen scurt, mediu si lung. Acum suntem in faza in care ne uitam doar la ziua de maine. Cand vom invata ca exista si poimaine, va fi ceva mai bine. Cand vom intelege ca ce facem azi se rasfrange asupra copiilor nostrii, peste 30 de ani, va fi si mai bine.

+Quote Post
Vizitator_Tataie.
mesaj Jul 6 2010, 08:41 AM
Mesaj #22

Guests

Citeaza (xyz @ Jul 6 2010, 07:45 AM) *
Personal prefer lupta cu jungla decat culcusul cald din spatele gratiilor comuniste.

Dictatorul ala comunist era nebun. Nebunia lui era sa dezvolte Romania ca sa aiba cu ce se lauda. Lua de la gura oamenilor ca sa faca: sosele, baraje, zone industriale mamut. Daca e sa aleg intre un dictator cu aparenta democrata care jefuieste pentru interesul propriu (plus gasca din jur) sau un dictator comunist megaloman cu un simt exacerbat al patriotismului...

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Jul 6 2010, 09:26 AM
Mesaj #23

Guests

Citeaza (Tataie @ Jul 6 2010, 08:41 AM) *
Dictatorul ala comunist era nebun. Nebunia lui era sa dezvolte Romania ca sa aiba cu ce se lauda. Lua de la gura oamenilor ca sa faca: sosele, baraje, zone industriale mamut. Daca e sa aleg intre un dictator cu aparenta democrata care jefuieste pentru interesul propriu (plus gasca din jur) sau un dictator comunist megaloman cu un simt exacerbat al patriotismului...

Am fost de curand la mare la noi, la Neptun, dupa multi ani de alte litoraluri. Aveam o pura curiozitate. Mare dezamagire............totul este parca pregatit pentru Marea Praduire. Hoteluri lasate in paragina, ptr ca la o adica, viitori adjudecanti(actualmente probabil, se cunosc) sa invoce ruina pe care urmeaza sa o cumpere, si sa solicite in mod evident sa li se dea degeaba.
Ei bine intr-o seara fiind cu copii intr-un parc pe plaja, la leagane, cineva remarca: " Ba astea sunt leaganele facute de Ceasca acu 30 de ani, astia nu sunt in stare nici macar sa le vopseasca sau sa le puna rulmenti noi"

Este din pacate o metafora valabila in toata economia romaneasca. Si o spun cu durere in suflet. In 89 cand am iesit in strada nu caricatura asta de societate o doream. Scape cine poate...............

+Quote Post
Vizitator_Tataie.
mesaj Jul 6 2010, 02:21 PM
Mesaj #24

Guests

Desi propagandistii de azi incearca sa ne tina in bezna, este o mare diferenta intre Ceausescu si politicienii corupti de azi. Repet, Ceausescu nu fura, el investea in tara asta. Prost, ineficient, megalomanic, dar banii ramaneau in tara. Camarila lui Ceausescu era o gradinita de copii autisti pe langa javrele 'capitaliste' care ne dau azi lectii despre criza din gipanele lor parcate in fata vilei de la Monaco.

+Quote Post
Vizitator_Iepoca de aur.
mesaj Jul 6 2010, 02:43 PM
Mesaj #25

Guests

Citeaza (Tataie @ Jul 6 2010, 02:21 PM) *
Desi propagandistii de azi incearca sa ne tina in bezna, este o mare diferenta intre Ceausescu si politicienii corupti de azi. Repet, Ceausescu nu fura, el investea in tara asta. Prost, ineficient, megalomanic, dar banii ramaneau in tara. Camarila lui Ceausescu era o gradinita de copii autisti pe langa javrele 'capitaliste' care ne dau azi lectii despre criza din gipanele lor parcate in fata vilei de la Monaco.

Tataie, vad ca tot bagi strambe pe aici. Cu ce te-ncalzea pe tine baiiiii, ca Ceausescu investea "Prost, ineficient, megalomanic" in tara ??? Iti dadea tie o copita de porc in plus la ratia de carne ? Sau un ibric de apa calda in plus ?
Pentru nostalgici ca tine mai exista cateva solutii (nu multe). Una ar fi: du-te nene in Corea de Nord, cere azil politic si lasa-ne.

+Quote Post
Vizitator_Tataie.
mesaj Jul 6 2010, 02:58 PM
Mesaj #26

Guests

Fiule, invata sa fii respectuos cu batraneii, ca nu se stie cine impinge mai mult de la piept sau baga mai mult la banca Scott.
In rest, nu e vina ta ca ai creierul aplatizat de societatea de consum bazata pe MTV si McDonalds.
Mergi in pace !

+Quote Post
hotnewsadmin
mesaj Jul 6 2010, 03:12 PM
Mesaj #27

Administrator

Grup: Root Admin
Postari: 1 241
Inscris: 29-March 08
Utilizatorul numarul: 1

Citeaza (Tataie @ Jul 6 2010, 03:58 PM) *
Fiule, invata sa fii respectuos cu batraneii, ca nu se stie cine impinge mai mult de la piept sau baga mai mult la banca Scott.
In rest, nu e vina ta ca ai creierul aplatizat de societatea de consum bazata pe MTV si McDonalds.
Mergi in pace !

o sa te ( va ) rog sa nu va incondeiati unii pe altii . Asta e inca una din intimplarile ultimilor 20 ani : ne jignim unii pe altii asa cum , odinioara , ne dadeam Buna Ziua .

+Quote Post
Vizitator_Ionel.
mesaj Jul 6 2010, 03:13 PM
Mesaj #28

Guests

Citeaza (Iepoca de aur @ Jul 6 2010, 02:43 PM) *
Tataie, vad ca tot bagi strambe pe aici. Cu ce te-ncalzea pe tine baiiiii, ca Ceausescu investea "Prost, ineficient, megalomanic" in tara ??? Iti dadea tie o copita de porc in plus la ratia de carne ? Sau un ibric de apa calda in plus ?
Pentru nostalgici ca tine mai exista cateva solutii (nu multe). Una ar fi: du-te nene in Corea de Nord, cere azil politic si lasa-ne.

Pai are dreptate. Astazi toate industriile si resursele naturale sint controlate de straini. Pentru ca evreii de la guvernare le-au vandut pe spagi. Acuma din ce o sa traim? Doar profiturile sint scoase din tara.

Deci mai bine dude tu, nene, acolo in Amsterdam la libertate si capitalism ca aici nu avem destul.

+Quote Post
Vizitator_vlad.
mesaj Jul 6 2010, 03:24 PM
Mesaj #29

Guests

1. Cei care au realizat lovitura de stat din '89 au furat ani si ani. In fapt ei conduc din umbra Romania.
2. Nu a existat un program de dezvoltare economica si sociala.
3. Romania a pierdut intre 4 si 6 milioane de cetateni { 1 milion scaderea naturala + 3-5 milioane emigratia}.Azi populatia Romaniei este de 17-19 milioane locuitori, din care 5,3 milioane pensionari.
4.Somajul real este de 25 %.
5.Economia este in proportie de 70-80% cu capital strain.
6.Salariul real a scazut pana in 2006.Abia din 2007 a crescut .
7. In '89 erau circa 9 milioane de salariati . In 2010 sunt 4,5 milioane salariati.
8. Clasa politica este la acelasi nivel de inapoiere , troglodism , egoism ca inainte de '89. Exista o prapastie intre toate partidele politice si populatie.
9. O degradare morala accentuata a societatii romanesti, in special dupa anul 2000.
10. Romania are nevoie de un nou start. De un nou inceput. De un punct zero. Pentru schimbarea trendului negativ intrunul pozitiv.

+Quote Post
Vizitator_Tataie.
mesaj Jul 6 2010, 03:43 PM
Mesaj #30

Guests

Sigur ca vocabularul limitat de ciumpalac propagandist nu cunoaste decat trimiteri la China sau Coreea.
Paradoxal, e de ajuns sa vizitezi Italia de Nord, Alto Adige, ca sa intalnesti cooperative de productie si un mod destul de brutal de imixtiune a administratiei in treburile private. De ex. in zona Trento, in sezon turistic, pizzeriile sunt obligate sa inchida cate 2 saptamani, pe rand, pentru ca si concurenta sa aiba o sansa.
Pupinbasistii sunt avizati sa nu incerce sa inteleaga aceste mecanisme economice, se vor zvarcoli in chinuri. E mai simplu sa sufle in vuvuzelele propagandistice.

+Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 23rd August 2019 - 11:13 PM