IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

Closed TopicStart new topic
> Credit imobiliar sau ipotecar?
Vizitator_Dan.
mesaj Aug 15 2008, 01:21 AM
Mesaj #1

Guests

Vreau sa-mi construiesc o casa, la o valoare de aproximativ 60.000 de euro. Am deja terenul si nu stiu ce tip ce credit ar fi mai avantajos - imobiliar sau ipotecar? in euro sau in lei? Dilema mare, nu? Poate ma ajuta cineva cu niste sfaturi. Numai bine!
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_vasea.
mesaj Aug 15 2008, 05:49 AM
Mesaj #2

Guests

salut
termenele imobiliar si ipotecar sunt asemanatoare si propun sa ne referim la
- flexi credit cu ipoteca
- credit de constructie cu ipoteca pe constructie

Daca ai o casa a bunicii sau parintilor pe care poti sa o aduci in garantie ar trebui sa iei flexi credit cu ipoteca.
In a doua varianta ... prea multe acte la banca pentru a beneficia de bani.

Euro are un curs prea mic acum, ca sa te indatorezi in eur. La cursul actual, merita in CHF sau USD.

spor

+Quote Post
Vizitator_Eduard Nafornita.
mesaj Sep 1 2008, 12:10 PM
Mesaj #3

Guests

Credit imobiliar si credit ipotecar pot insemna lucruri diferite de la o banca la alta.

In esenta sunt doua produse diferite care vi s-ar potrivi: credit pentru constructia unei locuinte sau credit de nevoi personale cu ipoteca.

Prima varianta este mai avantajoasa ca dobanda dar este mai greu de obtinut in prezent, bancile se cam feresc sa il acorde pentru ca in trecut au fost fraude.

A doua varianta are dobanda ceva mai mare dar se obtine mai usor, conditia esentiala fiind ca imobilul adus in garantie sa acopere valoarea creditului. Avantajul principal consta in faptul ca nu trebuie justificat modul in care sunt folositi banii, ceea ce va oferi o libertate mai mare si mai multe posibilitati de a negocia cu constructorul.

Deci recomandarea mea ar fi a doua varianta, daca exista suficiente garantii.

Cat despre valuta creditului, clientii mei aleg de obicei valuta pentru care suma totala imprumutata este cea mai mare.
Daca veniturile si garantiile va permit incadrarea la o suma suficient de mare, eu recomand un credit in lei. Dobanda este un pic mai mare dar are avantajul ca nu mai depindeti de cursul de schimb. Pe termen lung (25-40 ani) pierderile cauzate de fluctuatiile cursului de schimb sunt mai mari decat diferenta de dobanda.

Eduard Nafornita
Broker de credite
////

+Quote Post
Vizitator_tipul de la 3.
mesaj Sep 4 2008, 03:55 PM
Mesaj #4

Guests

da nenea! suna-l pe domnu' asta ca stie ce zice si oricum nu-i platesti nimic pentru consultanta . Pe el il plateste banca de la care vei lua credit.
opteaza pentru dobanda mai mica cu o perioada fixa mai mare ( ideal ar fi toata periada) ca sa poti refinanta in un an sau doi daca nu-ti mai convine creditul luat. Fi atent la " rambursarea anticipata" daca iti iei un credit pentru ca daca este abuziv s-ar putea sa nu mai scapi de el. Partea buna e ca azi poti alege sa umble altii pentru tine fara sa le dai niciun ban.
Broker de credite = Spaima bancii

+Quote Post
Vizitator_dmo.
mesaj Oct 1 2008, 06:57 PM
Mesaj #5

Guests

Citeaza (tipul de la 3 @ Sep 4 2008, 03:55 PM) *
da nenea! suna-l pe domnu' asta ca stie ce zice si oricum nu-i platesti nimic pentru consultanta . Pe el il plateste banca de la care vei lua credit.
opteaza pentru dobanda mai mica cu o perioada fixa mai mare ( ideal ar fi toata periada) ca sa poti refinanta in un an sau doi daca nu-ti mai convine creditul luat. Fi atent la " rambursarea anticipata" daca iti iei un credit pentru ca daca este abuziv s-ar putea sa nu mai scapi de el. Partea buna e ca azi poti alege sa umble altii pentru tine fara sa le dai niciun ban.
Broker de credite = Spaima bancii

Cum sa nu platesti nimic?
Hai sa fim seriosi, doar suntem in Romania. Comisionul brokerului de credite va fi introdus in rata la banca a clientului. Ca doar nu-l plateste banca din buzunarul ei.

+Quote Post
mihai71
mesaj Oct 23 2008, 09:53 PM
Mesaj #6

Nou venit
*

Grup: Membri
Postari: 1
Inscris: 23-October 08
Utilizatorul numarul: 4 409

Citeaza (Dan @ Aug 15 2008, 01:21 AM) *
Vreau sa-mi construiesc o casa, la o valoare de aproximativ 60.000 de euro. Am deja terenul si nu stiu ce tip ce credit ar fi mai avantajos - imobiliar sau ipotecar? in euro sau in lei? Dilema mare, nu? Poate ma ajuta cineva cu niste sfaturi. Numai bine!

Buna,
De ceva timp incerc sa cumpar o locuinta, asa ca sunt in cautare de solutii care mi-ar putea diminua efortul financiar. Zilele astea am gasit pe standard.ro niste oferte de la IMPACT care imi par interesante... mai ales ideea de a ma muta mai intai si de a plati ulterior. Totusi, m-ar interesa si alte opinii. Poate ma puteti ajuta...

http://www.standard.ro/articol_64302/impac...proiectele.html

Compania Impact Developer&Contractor incearca sa deblocheze proiectele rezidentiale pe care le deruleaza introducand un nou mecanism de finantare a achizitiilor de locuinte. Potentialii cumparatori care nu dispun pentru moment de resursele financiare pentru achizitia unei locuinte vor putea sa se mute intr-unul dintre proiectele dezvoltate de companie, urmand sa plateasca un avans de 20.000 de lei si o chirie lunara timp de patru ani, in acest interval avand posibilitatea sa acceseze un credit ipotecar.

Serviciul Impact ofera clientilor care nu dispun de resursele financiare necesare sau celor care mai trebuie sa astepte pana la aprobarea creditului posibilitatea de a se muta in noua casa imediat, cu plata ulterior. In acest fel, persoanele interesate de apartamentele dezvoltate de companie vor putea achita o garantie initiala de minimum 20.000 de lei, avand la dispozitie o perioada de patru ani pentru contractarea oricand a creditului propriu-zis. In tot acest timp, beneficiarul va plati o chirie lunara, care ii confera ulterior dreptul la un discount din pretul de achizitie.

In plus, Impact va oferi un alt serviciu persoanelor care dispun de resursele financiare necesare achizitionarii unui apartament in prezent, dar care se afla in expectativa. Serviciul garanteaza clientilor recuperarea diferentei de pret dintre valoarea imobilului la momentul achizitionarii sale si o valoare viitoare, in cazul scaderii pretului imobilului.

Clientul poate solicita restituirea diferentei oricand, pana la data de 31 decembrie 2009, calculul discountului fiind raportat la preturile de lista afisate pe site-ul Impact la momentul exercitarii cererii de restituire a diferentei.

+Quote Post
c.marian
mesaj Nov 14 2008, 06:21 AM
Mesaj #7

Nou venit
*

Postari: 1
Inscris: 14-November 08
Utilizatorul numarul: 4 731

personal nu cred ca este o varianta deoarece impact cu aceasta oferta incearca sa si reduca din pierderi inchiriaza locatiile nevandute si acceseaza fonduri din chirii ca sa faca criza mai usoara ...... tu cumparatorul daca ai bani cumperi acum ... de ce sa platesti chirie- niste bani pierduti(mai bine platesi o rata poate mai mare decat chiria -dar ramai cu proprietatea) .... ce peste 3-4 ani stie IMPACT ca vei avea bani mai multi

PS: unii proprietari de terenuri au inceput sa vanda terenurila in rate fara dobanda fara comisioane deci mai bine decat banca vezi ALEXANDRA RESIDENCE -TUNARI

+Quote Post
Vizitator_iulia.
mesaj Nov 14 2008, 09:39 AM
Mesaj #8

Guests

Citeaza (dmo @ Oct 1 2008, 06:57 PM) *
Cum sa nu platesti nimic?
Hai sa fim seriosi, doar suntem in Romania. Comisionul brokerului de credite va fi introdus in rata la banca a clientului. Ca doar nu-l plateste banca din buzunarul ei.

spre surprinderea ta, nu , nu se plateste nimic. da, exista brokeri ce iti percep un comision dar acestia sunt fara prea multa experienta in acest domeniu sau urmaresc castigul imediat.
este un castig pentru noi sa apelam la un broker de credit - are experienta, iti transmite conditiile actuale de pe piata, iti explica pasii unui viitor credit, te sustine, iti recomanda....doreste sa te fidelizeze....nu isi propune sa te ''minta'' deoarece el traieste din recomandari. costurile creditului sunt aceleasi....nu iti ofera un produs mai scump.
scopul lui nu este sa alearga pentru tine, ci sa-ti gaseasca varianta cea mai buna in functie de ce ai tu nevoie.
vorbesc din proprie experienta.

+Quote Post
Vizitator_mihai71.
mesaj Nov 25 2008, 12:06 PM
Mesaj #9

Guests

Citeaza (c.marian @ Nov 14 2008, 06:21 AM) *
personal nu cred ca este o varianta deoarece impact cu aceasta oferta incearca sa si reduca din pierderi inchiriaza locatiile nevandute si acceseaza fonduri din chirii ca sa faca criza mai usoara ...... tu cumparatorul daca ai bani cumperi acum ... de ce sa platesti chirie- niste bani pierduti(mai bine platesi o rata poate mai mare decat chiria -dar ramai cu proprietatea) .... ce peste 3-4 ani stie IMPACT ca vei avea bani mai multi

PS: unii proprietari de terenuri au inceput sa vanda terenurila in rate fara dobanda fara comisioane deci mai bine decat banca vezi ALEXANDRA RESIDENCE -TUNARI

+Quote Post
Vizitator_mihai71.
mesaj Nov 25 2008, 12:24 PM
Mesaj #10

Guests

Pai aici e problema. Eu nu am banii necesari iar momentan sunt inca in tratative pt un credit a carui rata ar fi oricum cu mult mai mare decat chiria pe care o cer Impact.

Intre timp, ...mai stau si cu chirie intr-un apartament.. deci bani care se duc . Asa ca ideea de a ma muta pe loc, avand in vedere ca locuintele Impact sunt finalizate ar fi optiunea perfecta.
Putini dezvoltatori au acum locuinte finalizate, majoritatea sunt doar proiecte. Eu nu imi permit sa mai astept 2-3 ani ! Plus ca momentul e numai bun, avand in vedere discounturile de pe piata!

Iar banii pe care ii dau pe chiria locuintei Imp nu sunt bani pierduti ca intr-o chirie normala. Sunt bani care imi vor fi scazuti din valoarea finala a locuintei, asa ca o iau ca o investitie lunara in propria casa.

Ceva pareri?

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Nov 25 2008, 12:31 PM
Mesaj #11

Guests

Citeaza (mihai71 @ Nov 25 2008, 12:24 PM) *
Pai aici e problema. Eu nu am banii necesari iar momentan sunt inca in tratative pt un credit a carui rata ar fi oricum cu mult mai mare decat chiria pe care o cer Impact.

Intre timp, ...mai stau si cu chirie intr-un apartament.. deci bani care se duc . Asa ca ideea de a ma muta pe loc, avand in vedere ca locuintele Impact sunt finalizate ar fi optiunea perfecta.
Putini dezvoltatori au acum locuinte finalizate, majoritatea sunt doar proiecte. Eu nu imi permit sa mai astept 2-3 ani ! Plus ca momentul e numai bun, avand in vedere discounturile de pe piata!

Iar banii pe care ii dau pe chiria locuintei Imp nu sunt bani pierduti ca intr-o chirie normala. Sunt bani care imi vor fi scazuti din valoarea finala a locuintei, asa ca o iau ca o investitie lunara in propria casa.

Ceva pareri?

intai si intai, intalneste-te cu cei de la impact. ai anuntzat banca ca vrei sa achizitionezi de la impact? intr-o perioada stiu ca erau probleme dpdv juridic la ei. inainte de a lua o hotarare, analizeaza bine actele de proprietate, etc....si mai afla daca acea banca chiar iti va aproba creditul. nu stiu la ce banca ai aplicat tu, dar vezi ca multe preiau dosare de credit dar nu mai si finalizeaza.....pe principiul autofinantarii...daca n-au atras suficiente depozite, poti tu sa fi eligibil dar sa nu aiba ei bani sa-ti dea. sunt 'nitzel'' in domeniu si cam stiu cum se procedeaza.smile.gif

+Quote Post
Vizitator_PzKfW.
mesaj Nov 25 2008, 03:23 PM
Mesaj #12

Guests

Citeaza (c.marian @ Nov 14 2008, 06:21 AM) *
... de ce sa platesti chirie- niste bani pierduti(mai bine platesi o rata poate mai mare decat chiria -dar ramai cu proprietatea) ...

Nu trebuie luat ad-literam, unii se pripesc!
De exemplu: chirie 300 Euro/luna timp de 20 de ani= 72,000 de Euro cheltuiti si ramai cu...nimic.
Casa 200,000 de Euro, rata pe 20 de ani 1350 de Euro/luna, dar la sfarsit ramai cu o casa care face in cel mai bun caz 50,000 de Euro. Practic dai 324,000 de Euro pe ea (cu dobanzi, normal, nu?) si poti lua 50,000 de Euro. Adica ai cheltuit - ia sa vedem! - 274,000 de Euro pe...nimic!
Recapitulare: chirie cheltui 72,000 de Euro, apropitar cheltui 274,000 de Euro. Nu vreau sa-ti spun ce poti FACE CU 200,000 de Euro (bani pierduti prin decizia de a fi proprietar!).
Alegerea iti apartine mein Herr!

+Quote Post
george03
mesaj Nov 25 2008, 04:03 PM
Mesaj #13

Membru veteran

Postari: 146
Inscris: 13-July 08
Utilizatorul numarul: 1 773

Citeaza (PzKfW @ Nov 25 2008, 05:23 PM) *
Nu trebuie luat ad-literam, unii se pripesc!
De exemplu: chirie 300 Euro/luna timp de 20 de ani= 72,000 de Euro cheltuiti si ramai cu...nimic.
Casa 200,000 de Euro, rata pe 20 de ani 1350 de Euro/luna, dar la sfarsit ramai cu o casa care face in cel mai bun caz 50,000 de Euro. Practic dai 324,000 de Euro pe ea (cu dobanzi, normal, nu?) si poti lua 50,000 de Euro. Adica ai cheltuit - ia sa vedem! - 274,000 de Euro pe...nimic!
Recapitulare: chirie cheltui 72,000 de Euro, apropitar cheltui 274,000 de Euro. Nu vreau sa-ti spun ce poti FACE CU 200,000 de Euro (bani pierduti prin decizia de a fi proprietar!).
Alegerea iti apartine mein Herr!

ohmy.gif

Cu 300 E chirie ... poti sta, in Bucuresti, cel mult intr-un apartament de 2 camere undeva unde s-a auzit de metrou. Pe langa asta, proprietarul te poate da afara oricand (chiar daca ai contract ... nu are cine sa te apere) ... tre' sa te muti, sa-ti cauti alt apartament, intotdeauna cu o chirie mai mare, sa amenajezi noua locuinta (nu o sa gasesti varuiala proaspata cad te muti ... din contra), sa-ti muti copiii de la o scoala la alta etc. In Romania, exceptiile nu fac decat sa intareasca regula.

Treaba asta cu chiria este valabila pentru tineri, fara obligatii, care isi muta des jobul ... dar pentru o familie cu copii ... devine complicat.

Pe de alta parte ... cu 200.000 E iti poti cumpara un apartament in buricu' buricului targului ... poate chiar 100+ mp ... sau, daca esti mai modest, cu jumatate din bani iti iei tot 100+ mp dar mai la periferie.

Cred ca compari mere cu pere ... sau nu ai idee de preturile/chiriile din Romania sad.gif

+Quote Post
Vizitator_roxana nica.
mesaj Dec 28 2008, 10:58 PM
Mesaj #14

Guests

Nica Roxana - consilier credite - va pot ajuta cu mare placere pentru a afla cat mai multe informatii si pentru a alege creditul potrivit pentru dumneavoastra. In Romania, oamenii nu s-au obisnuit cu acest serviciu cu multe beneficii pentru ei si gratuit mai ales. Salvati-va timpul afland oferta cea mai buna de la 18 banci, totul intr-o discutie libera in care vor fi expuse toate costurile. Lasati-mi pe mail numele si un nr de contact si va voi contacta chiar eu. Abia astept sa ne cunoastem!

+Quote Post
bobicraioveanu
mesaj Sep 20 2011, 04:27 PM
Mesaj #15

Nou venit
*

Postari: 6
Inscris: 13-April 11
Utilizatorul numarul: 27 117

Cititi mai bine Ordonanţa de urgenţă nr. 50/2010 - privind contractele de credit pentru consumatori din 9 iunie 2010, Monitorul Oficial 389/2010 pentru a va documenta cum e mai bine si apoi mergeti informat la mai multe banci pentru a vedea ofertele lor in materie de credite. Mult succes!

Aceasta postare a fost editata de bobicraioveanu: Sep 20 2011, 04:27 PM

+Quote Post
Vizitator_Daniela.
mesaj Oct 27 2011, 01:07 PM
Mesaj #16

Guests

Buna ziua!Numele meu este Tudorache Daniela si sunt consilier de credite la o firma de consultanta avand un parteneriat incheiat cu 7 banci din piata si va putem da informatiile necesare.Pentru mai multe detalii imi puteti scrie la adresa de mail: as face reclama da' e greu@yahoo.com
O zi placuta!

+Quote Post
Vizitator_Tudorache Daniela.
mesaj Nov 23 2011, 02:20 PM
Mesaj #17

Guests

Buna ziua!Numele meu este Tudorache Daniela si sunt consilier de credite la o firma de consultanta avand un parteneriat incheiat cu 7 banci din piata si va putem da informatiile necesare.Pentru mai multe detalii imi puteti scrie la adresa de mail: as face reclama da' e greu@yahoo.com

+Quote Post
Vizitator_Tudorache Daniela.
mesaj Nov 23 2011, 02:22 PM
Mesaj #18

Guests

Buna ziua!Numele meu este Tudorache Daniela si sunt consilier de credite la o firma de consultanta avand un parteneriat incheiat cu 7 banci din piata si va putem da informatiile necesare.Pentru mai multe detalii ma puteti contacta la nr de telefon Luam banii de la fraieri

+Quote Post
Vizitator_Vizitator_bogdan..
mesaj Dec 21 2011, 05:07 AM
Mesaj #19

Guests

Salut!
Am si eu o intrebare de incepator in ale creditarii pentru cei care stiu mai multe despre acest subiect.
Daca am luat deja un credit imobiliar in euro il pot schimba in RON?
Va multumesc!

+Quote Post
Vizitator_Marlen.
mesaj May 22 2013, 08:26 AM
Mesaj #20

Guests

Evitati sa luati credit ipotecar de la Raiffeisen. Este banca cu cea mai mare bataie de joc din cate banci am vazut. Am aplicat la ei pentru un credit ipotecar, m-au tinut 2 LUNI in care mi-au cerut cate un act pe saptamana, m-au asigurat ca totul e ok, ca dupa 2 luni sa-mi refuze creditarea fara un motiv anume. Atata bataie de joc nu am intalnit la nicio banca! Evitati Raiffeisen cat puteti! Eu una asa o sa fac. Mi-am retras de la ei tot, am desfiintat si contul firmei mele si cele personale. Eu inteleg sa te refuze o banca, dar sa aiba bunul simt sa-ti spuna intr-o saptamana, maxim doua, NU IN DOUA LUNI!

+Quote Post
Vizitator_marcu cornel.
mesaj Jan 3 2014, 09:35 AM
Mesaj #21

Guests

Citeaza (roxana nica @ Dec 28 2008, 10:58 PM) *
Nica Roxana - consilier credite - va pot ajuta cu mare placere pentru a afla cat mai multe informatii si pentru a alege creditul potrivit pentru dumneavoastra. In Romania, oamenii nu s-au obisnuit cu acest serviciu cu multe beneficii pentru ei si gratuit mai ales. Salvati-va timpul afland oferta cea mai buna de la 18 banci, totul intr-o discutie libera in care vor fi expuse toate costurile. Lasati-mi pe mail numele si un nr de contact si va voi contacta chiar eu. Abia astept sa ne cunoastem!

Buna! Astept sa discutam-8989089 si mail: iabaniisifugi@yahoo. com

+Quote Post
Vizitator_Oferim împrumut la rata scăzută .
mesaj Jun 26 2015, 08:21 PM
Mesaj #22

Guests

Ai nevoie de un împrumut? Esti într-o criză financiară sau are nevoie de bani pentru a începe propria afacere? Ai nevoie de împrumut pentru a soluționa datoria dumneavoastră sau să plătească facturile sau de a începe o afacere frumos? Aveți un scor redus de credit și tu le este greu să obțină împrumut de capital de la băncile locale și alte instituții financiare? Aici este sansa ta de a obține un împrumut de la Organizația noastră. Oferim creditele acordate persoanelor fizice pentru următoarele scopuri și mult mai mult. Împrumut personal, expansiune de afaceri, Business Start-up, Educație, de consolidare a datoriei, Credite Hard Money. Oferim împrumut la rata scăzută a dobânzii de 2%. Contactati-ne azi prin e-mail.

e-mail: jumulimFRAIERI@hotmail.com

Salutări,

Mr Nero alb

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Jun 28 2015, 12:01 PM
Mesaj #23

Guests

Citeaza (Oferim împrumut la rata scăzută @ Jun 26 2015, 08:21 PM) *
Ai nevoie de un împrumut? Esti într-o criză financiară sau are nevoie de bani pentru a începe propria afacere? Ai nevoie de împrumut pentru a soluționa datoria dumneavoastră sau să plătească facturile sau de a începe o afacere frumos? Aveți un scor redus de credit și tu le este greu să obțină împrumut de capital de la băncile locale și alte instituții financiare? Aici este sansa ta de a obține un împrumut de la Organizația noastră. Oferim creditele acordate persoanelor fizice pentru următoarele scopuri și mult mai mult. Împrumut personal, expansiune de afaceri, Business Start-up, Educație, de consolidare a datoriei, Credite Hard Money. Oferim împrumut la rata scăzută a dobânzii de 2%. Contactati-ne azi prin e-mail.

e-mail: jumulimFRAIERI@hotmail.com

Salutări,

Mr Nero alb

biggrin.gif

+Quote Post

Closed TopicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 21st October 2019 - 12:33 PM