IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

8 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > »   
Closed TopicStart new topic
> Prima casa: sfaturi si sugestii?
Vizitator_Ancuta.
mesaj May 15 2011, 07:26 PM
Mesaj #61

Guests

Citeaza (mihai @ May 15 2011, 05:15 AM) *
Ancuta , cred ca aveti sanse putin mai reduse din cauza asta.
Pentru un bancher normal dublarea salariului de la un an la altul ridica semne de intrebare (desi fiind vorba de salarii destul de reduse e normal). De foarte multe ori s-au ridicat salariile in acte doar pentru credite imobiliare .. asta pana acum 3 ani evident.
Pe de alta parte daca va calificati cu salariile actuale nu ar trebui sa fie probleme. Prima casa este facut sa ofere (teoretic) solutii pentru cei cu salarii mai mici (dar nu mai mici de 1500 RON smile.gif ).

Merci de raspuns. Eu am in acte functia de asistent manager. Daca este justificata marirea salarului cu schimbarea functiei, adica sa-mi schimbe si functia din asistent manager in manager? Oare tot batator la ochi e?
Oricum, traim in Romania, si firmele mici platesc f mult la negru...asta e situatia si nu o putem schimba...
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_nicu_s.
mesaj Jun 11 2011, 10:02 AM
Mesaj #62

Guests

Va sfatuiesc sa va ganditi de 2 ori inainte sa va incantati sau mai bine zis sa va imbatati cu aceasta oportunitate numita Prima Casa! vorbesc din experienta unui fraier(adica eu) care si-a luat casa prin acest program de 1 an de zile!ar fi multe de zis,dar o sa punctez cateva aspecte:rata a crescut cu aprox 25 de euro(de la 297-320) datorita euriborului,in fiecare iarna vrei nu vrei tre sa scoti urgent din buzunar banii pt comision catre fond(aprox valoarea unei rate)!Daca aveti un venit de aprox 3000 de Ron ca si cuplu si vreti va bagati la o casa cu rata de 300 E eu va recomand sincer sa stati cu chirie(o garsoniera sau sa va combinati la un apartament),pentru ca daca veti fi la casa voastra,nu veti avea numai rata de plata si cheltuielile de intretinere,mai apar mereu cheltuieli neprevazute ca doar tre sa le faci,caci este casa ta,nu?practic noua nu ne-au mai ramas bani sa ne bucuram si noi de vacanta sau o iesire scurta la munte!E un sacrificiu prea mare pentru ca la varsta de 24 de ani ar trebui sa te bucuri de viata,nu sa te faci sclavul bancilor sau al statului care iti percepe comisioane jegmanitoare!Sa va mai spun ca dupa un an de plata,din aprox 4000 de E,din creditul efectiv de 57000 au rambursat doar 550 de euro si mai am de dat 56450!Oameni buni,cum suna asta 3500 dobanda si 500 rambursat?e ceva strigator la cer!E o alegere pe care eu o regret,v-am dat un sfat,pentru ca probabil majoritatea care o sa apeleze la acest imprumut o sa se loveasca de aceleasi probleme de care m-am lovit si eu!Si ganditi-va,fereasca Domnul, ca daca va bazati doar pe salariile voastre,ce s-ar intampla daca v-ar da afara de la locul de munca,pentru ca trecem prin niste vremuri groaznice,in care trebuie sa ne gandim la ce e mai rau!

+Quote Post
Vizitator_nick.
mesaj Jun 18 2011, 12:21 PM
Mesaj #63

Guests

daca nu ai timp sa mergi la toate bancile, compara pe http://wwwAsFaceReclama/credite, ofertele de credite la toate institutiile financiare din romania

+Quote Post
Vizitator_adrian.
mesaj Jun 26 2011, 02:41 PM
Mesaj #64

Guests

vreau sa vand un apart prin prima casa. ce costuri implica?

+Quote Post
AntonioTony
mesaj Jun 27 2011, 11:10 AM
Mesaj #65

Nou venit
*

Grup: Membri
Postari: 6
Inscris: 23-May 11
Utilizatorul numarul: 28 194

Citeaza (adrian @ Jun 26 2011, 02:41 PM) *
vreau sa vand un apart prin prima casa. ce costuri implica?

Pentru a vinde un apartament prin Programul Prima Casa ai nevoie de urmatoarele :
1 - adeverinta de la Asociatia de locatari ca nu ai datorii - nu implica costuri
2 - neurmarire fiscala de la primarie ca ai platit impozitul - nu implica costuri
3 - extras cf - 40-50 lei
4 - certificat energetic - 300 - 400 euro ... e impus de lege, dar daca viitorul cumparator nu doreste asa ceva si te intelegi si cu notarul, atunci acest certificat energetic se poate "ocoli"

+Quote Post
Vizitator_Vizitator_Alina..
mesaj Jul 1 2011, 11:29 AM
Mesaj #66

Guests

Buna tuturor,
Eu ma gandesc sa-mi iau un apartament nou cu 3 camere in Fundeni Residence. Am fost la banca si mi-au spus ca ma incadrez pentru un credit Prima Casa. Stie cineva ceva de acest ansamblu?
Merci si un weekend fain!
Alina

+Quote Post
Vizitator_viz gaboi.
mesaj Jul 19 2011, 06:09 AM
Mesaj #67

Guests

Citeaza (AntonioTony @ Jun 27 2011, 11:10 AM) *
4 - certificat energetic - 300 - 400 euro ... e impus de lege, dar daca viitorul cumparator nu doreste asa ceva si te intelegi si cu notarul, atunci acest certificat energetic se poate "ocoli"

300 - 600 lei, nu euro!

+Quote Post
Vizitator_Mary_B.
mesaj Jul 22 2011, 03:13 AM
Mesaj #68

Guests

Citeaza (nicu_s @ Jun 11 2011, 10:02 AM) *
Va sfatuiesc sa va ganditi de 2 ori inainte sa va incantati sau mai bine zis sa va imbatati cu aceasta oportunitate numita Prima Casa! ..... ca daca va bazati doar pe salariile voastre,ce s-ar intampla daca v-ar da afara de la locul de munca,pentru ca trecem prin niste vremuri groaznice,in care trebuie sa ne gandim la ce e mai rau!

Buna tuturor,
Sunt intru totul de acord cu ce a spus dl nicu_s...sfatul meu pt cei care vor sa se “inhame” la asa ceva este sa aveti grija si sa va ganditi bine dc vreti sa faceti pasul asta... sa va spun cazul meu..
Anul trecut, prin febr am inceput, impreuna cu sotul, sa ne interesam care e treaba cu progr "prima casa"..intamplarea a facut ca in aceeasi luna sa aflam ca vom avea un bebe si asta a facut intr-un fel sa ne dorim si mai mult o casuta a noastra..ok..toate bune si frumoase pana in mom in care au inceput sa ne enumere ce alte chelt vom mai avea pe langa acei 5 % avans..chelt la notar, chelt cu diferenta de curs valutar, depozitul de 3 rate (aprox 350 eur x 3), evaluatorul ..plus alte comisioane..nu sume mari dar multe..mai un 50 ron, mai un 70 ron..totalul ajungand undeva la 5000 - 6000 euro...noi nu aveam nici avansul de 5 % din suma apartamentului (indiferent care ar fi fost) dar sa avem suma asta...Si am mers din banca in banca si am intrebat de PC..era ok ne incadram in cond in care aveam si acea suma pt plata taxelor aditionale..insa noi am intrebat si de un credit de nevoi pers..Am gasit pana la urma o banca la care sa fim "compatibili" pt ambele credite...ni s-a facut un calcul..puteam lua 57000 eur (PC) si un credit de nev pers de max 7000 eur..rata ajungea la PC – in jur de 300 eur iar la nev pers – 90-100 eur...Am facut noi un calcul, am stab ca ne descurcam cu suma asta...
Cu creditul de nev pers a fost mai simplu sa spunem...l-am luat prin sept..insa la PC..am avut probl cu doc si ne-au foit pana in decembrie (cand bebe avea deja 2 luni)..
Ni s-a explicat care-i treaba cu rata ..cu dobanda...prima data mi s-a spus ca exista posibilitatea sa alegem intre dob fixa si dob variabila..apoi cand sa semn ctr..ca de fapt nu se poate decat dob variabila (la 3 luni – dob 4,88% +euribor)..am zis ok..asta e..ni s-a explicat ca nu va creste foarte mult rata..ni s-a facut o simulare..etc..Si din decembrie 2010 pana in prezent (iulie 2011) a crescut rata de la 304 euro la 326 euro..noi plateam 310 eur, acum platim 330 eur..si nici macar nu a trecut un an.. In cond in care noi avem ctr pe 30 de ani, stau si ma intreb unde vom ajunge in final..
Mai exact, conform plan de rambursare pe care l-am primit initial..rata de 304, 25 era formata din 65,13 euro-principal + 239,12 euro- dobanda ...Conform ultimului plan de rambursare pe care l-am primit luna ac de la banca rata noastra pe iulie a fost de 326,12 eur (84,32 + 241,80) fata de 304,25 eur (89,57 +214,68)
In afara de rata de aprox 300 de eur, mai trebuie platit o data pe an si comisionul catre fondul de garantare (am platit in ianuarie rata de 583, 55 – din care 279,30 a fost comisionul catre fondul de garantare)..Noi, de ex, incercam sa achitam in cursul anului, peste rata de 326 euro cat e acum, 10-20 euro mai mult, ca in ianuarie cand va fi rata+comision (de aprox 600 euro) sa avem o parte din bani in cont si sa platim mai putin atunci.
O alta problema de care ne-am lovit la plata ratei (poate unora li se pare normal, eu insa nu cred ca e ok)..dc nu mergeti sa achitati cu suma fixa sau suma rotunda..de ex aveti de achitat o rata de 323euro, dv aveti 330euro, si doriti rest de euro..vi se face plata restului in RON..cf cursului valutar al bancii (nu BNR)

Deci, ganditiva bine!!!
Si se mai intreaba bancherii de ce nu isi achita lumea ratele...uitati de asta..pt ca isi bat joc de noi ...

+Quote Post
Vizitator_mihaela.
mesaj Aug 7 2011, 12:18 PM
Mesaj #69

Guests

Buna ziua ,
Am vazut ca sunteti interesat de mai multe informatii si detalii despre prima casa .Daca doriti ,eu v-as putea ajuta cu niste sfaturi ,eventual va pot pune in legatura cu cei de la banca ,unde deasemeni noi am contractat un astfel de credit la inceputul anului .La ei am ajuns tot cautand pe forumuri din recomandare in recomandare si am fost foarte multumita de ei .
Va las un nr personal, pt ca sunt multe de discutat si nu as putea sa ma exprim in scris total.
Mihaela ,
0766257737

+Quote Post
Vizitator_aaa.
mesaj Aug 8 2011, 12:53 PM
Mesaj #70

Guests

Citeaza (eduard @ Nov 25 2010, 05:24 PM) *
A luat cineva credit de la Tiriac Bank sau Raifaissen??? Ce parere aveti? Nu ne hotaram la care sa depunem dosarul. Initial, a vrut la BRD, dar nu inteleg de ce rata lunara la ei este mai mare decat la celalalte, cam cu 10-15 euro.

eu am luat anul trecut de la raiffeisen. sincera sa fiu, a fost cea mai buna oferta de pe piata, iar lucrurile s-au miscat foarte rapid. in 5 zile creditul a fost aprobat de catre fondul de garantare, dar a mai durat inca 3 zile sa ajunga actele la banca. este o procedura pe care nu o poti urgenta. asa ca rabdare.
nu pot sa laud banca foarte mult, doar ca lucrurile s-au miscat f rapid si intr-un final a fost bine. dar am stat cu ochii pe ei la fiecare pas si i-am stresat in fiecare zi cu telefoane. m-am documentat inainte despre toate comisioanele posibile si am mers la ei direct cu intrebari la obiect, pentru ca toate bancile cred ca au tendinta sa ascunda anumite detalii.

cat despre brd...rata lunara este mai mare pentru ca ei au inclusa obligatorui o polita de viata in credit. nu e rea, mai ales daca ai o familie.

sfatul meu este sa iti faci o lista de intrebari, nelamuriri si sa mergi la banca sa ii stresezi pe cei de acolo pana tii dau toate raspunsurile de care ai nevoie. pana la urma, asta e job-ul lor. apoi compari ofertele bancilor si vezi care e cea mai avantajoasa pt tine. daca ceva ti se pare dibios, intreaba banca, de preferat in mail , pentru a avea dovada raspunsului in cazul in care incearca sa faca o magarie.

multa bafta

+Quote Post
Vizitator_marin.
mesaj Aug 21 2011, 09:16 PM
Mesaj #71

Guests

Ok, am stat cu dosarul la analiza la Millenium aproape 2 luni! am aplicat pt 57 mii euro, dupa 2 sapt m-au anuntat ca nu-mi aproba decat 44 de mii, pe motiv ca stau cu parintii, stau cu bunicii, ca maicamea (coplatitor) are o descoperire de card (din care nu are scos niciun leu - ?!?). Aiurea... cum stau cu parintii, daca imi cumpar apartament ? Mi-au cerut tot felul de acte, aiurea - copie dupa contractul de munca de exemplu, pentru ca am carte de munca electronica, iar ei nu accepta decat modelul pe hartie... (aiurea).

Dupa ce am refacut dosarul si l-am retrimis la analiza, mi-au "suplimentat" suma la 44500 euro. Am renuntat, am mers la o alta banca, si mi-au aprobat financiar in 5 zile. Si asta fara sa imi ceara 1000 de acte - doar adeverinta de venit, fisa fiscala si inca un act, imi scapa acum. Nici verificarea telefonica n-au mai facut-o, doar m-au anuntat ca e ok financiar.

Rata o sa fie de 321 de euro, cu 10 mai mult decat la Millenium.

+Quote Post
Vizitator_eu.
mesaj Aug 30 2011, 10:34 AM
Mesaj #72

Guests

Pentru respectabila doamna care a facut credit PC fara sa aiba absolut niciun ban economisit in prealabil( a facut credit de nevoi personale pentru avans si celelalte cheltuieli necesare pentru obtinerea creditului) nu pot sa spun decat ca isi merita soarta.Oameni din astia inconstienti tin artificial preturile nesimtite la imobiliare si toate capusele care traiesc din ele.Oameni inconstienti!

+Quote Post
Vizitator_ela.
mesaj Sep 1 2011, 10:19 AM
Mesaj #73

Guests

Citeaza (marin @ Aug 21 2011, 09:16 PM) *
Ok, am stat cu dosarul la analiza la Millenium aproape 2 luni! am aplicat pt 57 mii euro, dupa 2 sapt m-au anuntat ca nu-mi aproba decat 44 de mii, pe motiv ca stau cu parintii, stau cu bunicii, ca maicamea (coplatitor) are o descoperire de card (din care nu are scos niciun leu - ?!?). Aiurea... cum stau cu parintii, daca imi cumpar apartament ? Mi-au cerut tot felul de acte, aiurea - copie dupa contractul de munca de exemplu, pentru ca am carte de munca electronica, iar ei nu accepta decat modelul pe hartie... (aiurea).

Dupa ce am refacut dosarul si l-am retrimis la analiza, mi-au "suplimentat" suma la 44500 euro. Am renuntat, am mers la o alta banca, si mi-au aprobat financiar in 5 zile. Si asta fara sa imi ceara 1000 de acte - doar adeverinta de venit, fisa fiscala si inca un act, imi scapa acum. Nici verificarea telefonica n-au mai facut-o, doar m-au anuntat ca e ok financiar.

Rata o sa fie de 321 de euro, cu 10 mai mult decat la Millenium.

La ce banca ati facut imprumutul, pentru ca eu astept la CEC de 2 luni si ceva si au pasul melcului...?

+Quote Post
Vizitator_Roxana Dinu.
mesaj Sep 6 2011, 12:12 PM
Mesaj #74

Guests

Buna ziua,
Si eu , de altfel, ma aflu in aceasi situatie cu rata. Am luat casa prin Prima casa 1 si de atunci (adica 2 ani) mi-a crescut rata cu 25 Euro, de la 250 la 275. Doar acum in luna august mi-a crescut rata cu 10 euro fata de luna trecuta. NU este posibil asa ceva! Chiar o marire de 10 Euro de pe o luna pe alta ( ma rog, cele 3 luni)? Cum se poate asa ceva, de fiecare data ( in functie de Euribor, binenteles) rata creste? dar niciodata nu scade? Nu se poate face nimic?

+Quote Post
Vizitator_Unchiul Sam.
mesaj Sep 6 2011, 01:39 PM
Mesaj #75

Guests

Citeaza (eu @ Aug 30 2011, 10:34 AM) *
Pentru respectabila doamna care a facut credit PC fara sa aiba absolut niciun ban economisit in prealabil( a facut credit de nevoi personale pentru avans si celelalte cheltuieli necesare pentru obtinerea creditului) nu pot sa spun decat ca isi merita soarta.Oameni din astia inconstienti tin artificial preturile nesimtite la imobiliare si toate capusele care traiesc din ele.Oameni inconstienti!
Pai asta e logica creditului, il iei cand nu ai bani. Ideea de a economisi pentru a putea face credit e probabil ca sa ne incercati reactiile.

+Quote Post
Vizitator_Marian Sibiu.
mesaj Sep 11 2011, 08:07 PM
Mesaj #76

Guests

Buna,

Vreau sa fac si eu un credit cu "Prima casa 4" sa-mi cumpar o locuinta, recomandati-mi o banca buna in acest program, astept raspunsuri de la cei care au accesat Prima casa 4, sau cei care cunostinte in acest program.

Va multumesc

+Quote Post
Vizitator_CARMENSITA.
mesaj Sep 15 2011, 07:10 AM
Mesaj #77

Guests

Citeaza (Marian Sibiu @ Sep 11 2011, 08:07 PM) *
Buna,

Vreau sa fac si eu un credit cu "Prima casa 4" sa-mi cumpar o locuinta, recomandati-mi o banca buna in acest program, astept raspunsuri de la cei care au accesat Prima casa 4, sau cei care cunostinte in acest program.

Va multumesc

Buna ,
Stie cineva de vreun dosar PRIMA Casa 4 respins de Fond???

+Quote Post
Vizitator_GABRIELA.
mesaj Sep 15 2011, 07:13 AM
Mesaj #78

Guests

Citeaza (CARMENSITA @ Sep 15 2011, 07:10 AM) *
Buna ,
Stie cineva de vreun dosar PRIMA Casa 4 respins de Fond???

Tot eu sunt. Noi avem dosarul la FNG de 1 saptamana si nimic , absolut nimic.....;

Ce informatii aveti? In PRIMA CASA 4 cu BCR cam cat dureaza dosarul la fond... au motive sa reinga un dosar....

+Quote Post
Vizitator_Pacuraru Claudia.
mesaj Oct 3 2011, 02:04 PM
Mesaj #79

Guests

Citeaza (GABRIELA @ Sep 15 2011, 07:13 AM) *
Tot eu sunt. Noi avem dosarul la FNG de 1 saptamana si nimic , absolut nimic.....;

Ce informatii aveti? In PRIMA CASA 4 cu BCR cam cat dureaza dosarul la fond... au motive sa reinga un dosar....

Buna ziua!

Noi avem dosarul depus la BCR, avem aprobarea pe documentele finanaciare si acum ne cautam imobil. Tot hoinarind pe internet si cautand ba una, ba alta, am dat si de un calculator taxe notar. Stie cineva daca impozitul pe care ar trebui sa il plateasca vanzatorul la stat chiar este suportat de acesta sau trebuie achitat tot de cumparator?

Multumesc si o dupa-masa frumoasa!

+Quote Post
Vizitator_Costi.
mesaj Oct 9 2011, 07:03 AM
Mesaj #80

Guests

Salut!As dori sa stiu si eu daca iti achizitionezi un apartament prin programul prima casa,iar dosarul ii numai pe umele uneia dintre persoane,aceasta la randul ei mai poate trece apartamentul si pe numele altei persoane,cu care momentan nu este trecuta in acte,dar sa zicem ca in viitorul apropiat se vor trece si vor dori sa treaca apartamentul pe numele amandorura,se poate?Astept un raspuns cat mai urgent din partea celor care stiu.
Va multumesc!!!

+Quote Post
Vizitator_vizitator_a.
mesaj Oct 27 2011, 09:11 AM
Mesaj #81

Guests

Citeaza (Costi @ Oct 9 2011, 07:03 AM) *
Salut!As dori sa stiu si eu daca iti achizitionezi un apartament prin programul prima casa,iar dosarul ii numai pe umele uneia dintre persoane,aceasta la randul ei mai poate trece apartamentul si pe numele altei persoane,cu care momentan nu este trecuta in acte,dar sa zicem ca in viitorul apropiat se vor trece si vor dori sa treaca apartamentul pe numele amandorura,se poate?Astept un raspuns cat mai urgent din partea celor care stiu.
Va multumesc!!!

Cel mai bine e sa intrebi un notar, dar din cate stiu eu nu se poate...

+Quote Post
Vizitator_grav.
mesaj Oct 31 2011, 06:17 PM
Mesaj #82

Guests

vi se pare normal ca dupa 2luni si jumatate dosarul sa nu ajunga la fond??? simt ca innebunesc de nervi... brd sucks big time..

+Quote Post
Vizitator_alinushka.
mesaj Nov 3 2011, 08:36 AM
Mesaj #83

Guests

Salut,
Imi poate spune cineva, cat costa (aprox.) la notar contractul de V-C. Toti sunt interesati de un notar mai ieftin, cu siguranta. Am auzit pana acuma de sume colosale, 1800-2000 euro :( Va rog, daca imi poate cineva recomanda un notar unde a semnat el contractul pe o suma mai mica.
Multumesc frumos!!

+Quote Post
Vizitator_alinushka.
mesaj Nov 3 2011, 08:44 AM
Mesaj #84

Guests

Citeaza (alinushka @ Nov 3 2011, 08:36 AM) *
Salut,
Imi poate spune cineva, cat costa (aprox.) la notar contractul de V-C. Toti sunt interesati de un notar mai ieftin, cu siguranta. Am auzit pana acuma de sume colosale, 1800-2000 euro :( Va rog, daca imi poate cineva recomanda un notar unde a semnat el contractul pe o suma mai mica.
Multumesc frumos!!

Se poate si offline, va rog: alinadonos@yahoo.com
Merci.

+Quote Post
Vizitator_iceman.
mesaj Nov 6 2011, 05:02 PM
Mesaj #85

Guests

Citeaza (Costi @ Oct 9 2011, 07:03 AM) *
Va multumesc!!!

Se trece OBLIGATORIU pe numele ambilor soti. Caz personal. Daca nu sunt Casatoriti doar dupa achitarea creditului. Altfel NU!

+Quote Post
Vizitator_mayia.
mesaj Nov 30 2011, 09:16 AM
Mesaj #86

Guests

Citeaza (Florescu I. @ Oct 26 2009, 10:19 AM) *
Salut!
Si noi am palicat si am obtinut acest credit! Adevarul e ca nu ne-am fi putut vreodata realiza visul de a avea casa noastra daca nu incercam cu cest program! Nu nu incadram la un credit imobiliar obisnuit iar 40 si de mii de euro nu am fi reusit sa strangem nici intr-o mie de ani!
A durat nesperat de putin, in ciuda atator comentarii aruncate de-aiurea de tot felul de indivizi... In mai putin de o luna din mom semnarii antecontractului de v-c am semnat si contractul de vanzare-cumparare!doua sapt la banca, o sapt la fond, a mai durat pana a venit dosarul, hartii, etc. Dar atat! Noi am lucrat cu BRD. Cel mai mult a durat sa gasim apartamentul, caci javrele, ca nu ii pot numi altfel, de agenti imobiliari, nu vroiau sa se complice sa arate apartamente, cand auzeau ca suntem cu Prima casa!Fura efectiv anunturile proprietarilor din ziare si se trec pe ei si, astfel, nu poti ajunge sa vezi case daca ei nu vor sa iti arate!Si mai iau si o mie si ceva de euro pt ca dau un tel si isi misca dosu' o data cu tine! Dar, asta e! Daca puteti, trageti-le teapa si luati case fara ei!
Mult succes tuturor, programul chiar functioneaza!

Ai mare dreptate. Niste javre. Eu incerc sa obtin un credit prima casa si am gasit un apartament super ok, numai ca javra de la imobiliare mai mult incurca decat sa ajute. In ziua semnarii pre contractului mi-a spus ca a uitat sa-mi spuna dar tre sa-i dau si ei o mie de euro.... si tot insista sa semnez pre contractul pe 30 zile ca nu ma asteapta nimeni mai mult... asta ca sa-si ia ea banii pana de sarbatori.... si tot il baga pe proprietar.... ba ca pleaca din tara de revelion , ba ca nu stiu mai ce, de parca banca lucreaza de sarbatori...

pe langa asta banca a gasit o neregula in acte ( apartamentul s-a vandut cu 15000 Euro din pretul de 72000 Euro, lucru care poate fi atacat in instanta oricand). noroc ca am aflat asta cu 2 ore inainte sa semnam pre contractul si am amanat, cerandule sa dea o declaratie la notar ca au fost constieti de pretul cu care au vandut....

bafta tuturor si mare atentie...

+Quote Post
Vizitator_yoo.
mesaj Nov 30 2011, 11:03 PM
Mesaj #87

Guests

Felicitari...dar vezi ca e casa bancii smile.gif)

+Quote Post
Vizitator_yoo.
mesaj Nov 30 2011, 11:09 PM
Mesaj #88

Guests

Citeaza (mayia @ Nov 30 2011, 09:16 AM) *
Ai mare dreptate. Niste javre. Eu incerc sa obtin un credit prima casa si am gasit un apartament super ok, numai ca javra de la imobiliare mai mult incurca decat sa ajute. In ziua semnarii pre contractului mi-a spus ca a uitat sa-mi spuna dar tre sa-i dau si ei o mie de euro.... si tot insista sa semnez pre contractul pe 30 zile ca nu ma asteapta nimeni mai mult... asta ca sa-si ia ea banii pana de sarbatori.... si tot il baga pe proprietar.... ba ca pleaca din tara de revelion , ba ca nu stiu mai ce, de parca banca lucreaza de sarbatori...

pe langa asta banca a gasit o neregula in acte ( apartamentul s-a vandut cu 15000 Euro din pretul de 72000 Euro, lucru care poate fi atacat in instanta oricand). noroc ca am aflat asta cu 2 ore inainte sa semnam pre contractul si am amanat, cerandule sa dea o declaratie la notar ca au fost constieti de pretul cu care au vandut....

bafta tuturor si mare atentie...

credit pe 30 de ani, va-ti nenorocit si voi si familiile voastre

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Dec 8 2011, 03:31 PM
Mesaj #89

Guests

salutare tuturor
eu sunt un pachet de nervi dupa ce am platit o groaza de bani pe la notar si agentia imobiliara,tocmai ce m-au sunat de la banca sa imi spuna ca dosarul a fost respins din backoffice -asta dupa ce a intrat in analiza a doaua oara dupa ce a venit de la fond-au constatat ei o scadere a venitului si tre sa resemnam toate actele,sincer nu mai poooot si asta de la agentie nu face altceva decat sa imi ceara bani pe nustiu ce hartii la notarma intreb cand voi termina ca deja se fac 3 luni de cand ma chinui cu dosarul asta.
o seara buna

+Quote Post
Vizitator_alexe.
mesaj Dec 14 2011, 03:01 PM
Mesaj #90

Guests

buna.noi avem aprobarea financiara la bcr.am gasit un apartamet, dar ei de la agentie spun sa dam avansul mai intai si apoi sa facem evaluarea.a mai procedat cineva in felul acesta?

+Quote Post

8 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > » 
Closed TopicStart new topic
2 Utilizatori care citesc acest topic (2 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 20th October 2019 - 05:32 PM