IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

3 Pagini V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Care sunt cauzele psihologice/sociale ale credinţei ?
Cauzele credinţei
Cel mai reprezentativ motiv pentru cauza credinţei oarbe
frica de necunoscut şi de moarte [ 2 ] ** [40.00%]
comoditate (este mai uşor să crezi şi să nu cercetezi) [ 0 ] ** [0.00%]
ştiinţa este prea greu de înţeles (corelaţie cu punctul anterior), nu are o coerenţă, este inumană [ 0 ] ** [0.00%]
educaţia: ai fost educat într-un fel, toată lumea, vecinii, prietenii, fac asta [ 0 ] ** [0.00%]
corelat cu punctul anterior: frica de a fi marginalizat în cadrul grupului social dacă nu crezi [ 0 ] ** [0.00%]
nevoia încadrării într-o comunitate călduroasă, care îţi oferă un "pântec" spiritual [ 0 ] ** [0.00%]
corelat cu punctul anterior: nevoia unui "pântec intelectual" (ştiinţific) este mult mai mică [ 0 ] ** [0.00%]
nevoia puternică a unei protecţii/ghidări spirituale (= credinciosul este o persoană vulnerabilă d.p.d.v. spiritual/psihic/social) [ 0 ] ** [0.00%]
cred pentru ca NUMAI asa poate fi explicat Universul [ 1 ] ** [20.00%]
deoarece Dumnezeu mă poate ajuta la greu (cu probleme de sănătate, materiale, noroc, dragoste) [ 0 ] ** [0.00%]
predispunerea psihică sau socială la modestie, supunere, umilinţă [ 1 ] ** [20.00%]
All of the above [ 1 ] ** [20.00%]
Total voturi: 5
Musafirii nu pot vota 
Vizitator_SophistiKat.
mesaj May 27 2011, 11:31 AM
Mesaj #1

Guests

Nu vreau să îmi expun propria credinţă, pentru a nu denatura natura discuţiei.
Vom pleca deci de la premiza celui mai bun compromis: nu ştim dacă există sau nu Dumnezeu !
Nici nu prea contează pentru subiectul acestei discuţii.

Care ar fi motivele psihologice şi sociologice ce-l determină pe un om să creadă în ceva a cărei existenţă nu a fost confirmată sau infirmată ?
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Jean Pericol.
mesaj May 30 2011, 02:26 PM
Mesaj #2

Guests

Mai e un motiv foarte important: nevoia de justitie divina.Unii pur si simplu nu pot sa se impace cu ideea ca cei rai nu vor fi totdeauna pedepsiti, si cei buni nu vor fi totdeauna rasplatiti.

+Quote Post
Vizitator_Un Observator.
mesaj Jun 23 2011, 10:06 AM
Mesaj #3

Guests

Existenta credintei are mai multe cauze, dintre care cele mai importante:

1. Modul in care functioneaza creierul uman. Mai exact, recunoasterea tiparelor si a sistemelor de tip cauza/efect. Aceasta caracterista reprezinta un avantaj evolutiv foarte important: pentru un animal de prada, cum suntem noi, urmele unui ierbivor arata directia in care se deplaseaza, starea si distanta la care se afla. Cu cat este mai rapida si mai facila procesarea acestor informatii, cu atat cresc sansele unei vanatori de succes, crescand si sansele de supravietuire si transmiterea a genelor. Vanatorul nu "stie" ca vanatul este in directia x, la distanta x si se afla in starea x dar "crede". Un efect secundar este recunoasterea tiparelor acolo unde nu exista - vezi diferitele interp....i ale fenomenelor naturale in cadrul religiilor.

2. Pe masura ce oamenii au devenit mai inteligenti, capacitatea crescuta de recunoastere a tiparelor a dus la constientizarea "efectului final": moartea. Motivul pentru care aceasta cauzeaza cea mai intensa forma de anxietatea la oameni este dat de faptul ca suntem animale sociale iar moartea duce la singurate totala: cand un individ dispare, ceilalti continua sa traiasca deci el ramane singur. Astfel, s-a dezvoltat in creier un mecanism de apararea impotriva anxietatii cauzate de gandul disparitiei sub forma simtirii unor "prezente", in anumite circumstante, mai ales in contextul singuratatii. Astfel se explica de ce budistii pot ajunge sa se simta "one with the Universe" prin meditatie, crestinii/musulmanii pot simti atingerea divina prin rugaciune, fantomele din casele abandonate etc. Experimente in laborator au reusit crearea controlata a acestor senzatii (care includ uneori experiente bine detaliate) prin expunerea lobului frontal la unde magnetice sau descarcari electrice de intensitate mica (Martin Luther considera ca oamenii il pot cunoaste pe Dumnezeu numai in urma revelatiilor divine, idee atribuita unui fulger care a lovit in apropierea sa la un moment dat). Alte cauze care induc aceste senzatii includ, probabil, diferite forme de stres fizic sau psihic, experiente traumatizante etc.

+Quote Post
mizrahind
mesaj Jul 27 2011, 12:04 PM
Mesaj #4

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 199
Inscris: 12-January 11
De la: οπου γης πατρης תל אביב יפה
Utilizatorul numarul: 25 407

Citeaza (Un Observator @ Jun 23 2011, 10:06 AM) *
Existenta credintei are mai multe cauze, dintre care cele mai importante:

1. Modul in care functioneaza creierul uman. Mai exact, recunoasterea tiparelor si a sistemelor de tip cauza/efect. Aceasta caracterista reprezinta un avantaj evolutiv foarte important: pentru un animal de prada, cum suntem noi, urmele unui ierbivor arata directia in care se deplaseaza, starea si distanta la care se afla. Cu cat este mai rapida si mai facila procesarea acestor informatii, cu atat cresc sansele unei vanatori de succes, crescand si sansele de supravietuire si transmiterea a genelor. Vanatorul nu "stie" ca vanatul este in directia x, la distanta x si se afla in starea x dar "crede". Un efect secundar este recunoasterea tiparelor acolo unde nu exista - vezi diferitele interp....i ale fenomenelor naturale in cadrul religiilor.

2. Pe masura ce oamenii au devenit mai inteligenti, capacitatea crescuta de recunoastere a tiparelor a dus la constientizarea "efectului final": moartea. Motivul pentru care aceasta cauzeaza cea mai intensa forma de anxietatea la oameni este dat de faptul ca suntem animale sociale iar moartea duce la singurate totala: cand un individ dispare, ceilalti continua sa traiasca deci el ramane singur. Astfel, s-a dezvoltat in creier un mecanism de apararea impotriva anxietatii cauzate de gandul disparitiei sub forma simtirii unor "prezente", in anumite circumstante, mai ales in contextul singuratatii. Astfel se explica de ce budistii pot ajunge sa se simta "one with the Universe" prin meditatie, crestinii/musulmanii pot simti atingerea divina prin rugaciune, fantomele din casele abandonate etc. Experimente in laborator au reusit crearea controlata a acestor senzatii (care includ uneori experiente bine detaliate) prin expunerea lobului frontal la unde magnetice sau descarcari electrice de intensitate mica (Martin Luther considera ca oamenii il pot cunoaste pe Dumnezeu numai in urma revelatiilor divine, idee atribuita unui fulger care a lovit in apropierea sa la un moment dat). Alte cauze care induc aceste senzatii includ, probabil, diferite forme de stres fizic sau psihic, experiente traumatizante etc.
1 Dupa cum spui, leii, lupii si multe alte animale de prada cum sintem si noi ( poate tu, ca eu sint vegetarian ) ar trebui sa creada in Dumnezeu, ca deh, doar e vorba de functionarea creierului. Nu prea e clar in cele ce spui, ce legatura are vinatoarea cu credinta. Cred ca stii ca lupii calatoresc mii de km pt a gasi prada. Ei nu stiu ca este acolo, dar ei ''cred '' ( asta ca sa iti completez ideea ), asadar sint religiosi !!!
2 Daca am inteles bine, oamenii devenind mai inteligenti au devenit si credinciosi? Oare tu nu sustineai ca religia a tinut omenirea sute de ani pe loc, sau ca credinta ar fi ceva caracteristic oamenilor mai inapoiati? Cum e posibil acest paradox? Devenind mai inteligenti am devenit credinciosi, dar credinta este ceva pentru inapoiati. Adica, devenind inteligenti, am devenit mai prosti? Maybe ! Te-ai putea da pe tine ca exemplu, caci nu cred ca ai gasi ceva pe Youtube.
Nu credeam ca experientele traumatizante, stresul fizic sau psihic ar putea determina oamenii sa fie credinciosi. atunci, criminalii, raufacatorii, violatorii, etc, din ce cauza fac ceea ce fac daca nu din cele enuntate de tine ? Cumva din prea mult bine si multa dragoste? Cumva din prea multa stiinta?
De altfel cum ar putea credinta sa aiba cauze? Oare daca parintii tai te-au nascut, ar fi nevoie de o cauza sa-i iubesti? Nu ar fi de ajund doar faptul ca existi? De unde scoti asemenea timpenii? Din fund? Am crezut la un moment dat ca esti superficial, dar tu nu esti. Esti prost in profunzime. Sa traiasca Internetul, ca asa mai auzi cite un titlu al vreunei carti pe care nu ai citit-o sau nu ai inteles-o ( cum ar fi originea speciilor ).
Tu imi spuneai de ignoranta? Cunosti oare sensul acestui cuvint? Eu cel putin consider ca Divinul si Stiinta sint doua aspecte ale aceluiasi lucru, ceva ce se combina, dar nu se afla in conflict. Nu as fi de acord nici cu unul care sustine o anumita dogma religioasa fanatica, dar nici pe un ateu fanatic care se crede savant. Asadar, daca tu sustii un singur punct de vedere negindu-le pe celelalte esti un jalnic ignorant. As fi fost bucuros sa stau de vorba cu oameni inteligenti, de la care sa invat ceva, de aceea am deschis acest profil aici. Dar, din pacate, cum spun ceva stiintific, vin unii si-mi sar in cap, cum sput ceva despre religie, vin altii si-mi sar in cap. Cum o dai, nu-i nimeresti. Unde mai pui ca te si jignesc ( eu le raspund acestora tot cu o jignire, in felul meu dar niciodata nu fac primul pas ) si orice dialog se duce naibii. Ma intreb, oare ce caut eu aici, printre adunaturi ( cei mai multi ), si-mi pierd timpul, in timp ce as putea sai gasesc pe acei oameni cu adevarat interesanti si de la care am ce invata? Daca spun ceva, asteapta toti dovezi de la mine, dar nu cauta putin in jurul lor. Altii vorbesc de ADN, ca de esenta vietii, dar cum ar putea fi inteleasa Dragostea din punct de vedere savant? Cum poate fi inteleasa ura ( pe care putine animale o cunosc ca sentiment ) ? Cum poate fi inteles sensul constiintei ca existam, ca traim, privind doar la acel ADN, care este genomul iubirii sau al urii, care este sensul prostiei omenesti, in timp ce creierul unui prost nu difera ca structura de cel al unui om inteligent? Oamenii de stiinta de care spui, au construit roboti capabili sa faca diferite lucruri, dar nu-i vor putea da niciodata viata, sentimente, discernamint. Computerul executa un program, si va alege da sau nu, in functie de programul sau. Nu are discernamint daca e bine sau rau, daca e moral sau nu.
As fi vrut sa-ti spun mai multe, dar am senzatia ca e zadarnic.

+Quote Post
Vizitator_A.
mesaj Jul 27 2011, 03:33 PM
Mesaj #5

Guests

Dupa doar cativa ani am intalnit elemente similare religiei intr-un MMORPG . Multiple interp....i , transmise din gura in gura avand de-a face cu un anume mecanism extrem de rar intalnit al jocului . Bineinteles insotite de povestea de rigoare .Si de "nu te baga tu aici sa ne explici ca aia erau batrani , jucau din 2003" smile.gif

Bineinteles mecanismul respectiv era aleator .

+Quote Post
Vizitator_Gamma.
mesaj Jul 27 2011, 03:46 PM
Mesaj #6

Guests

Nu credeam ca experientele traumatizante, stresul fizic sau psihic ar putea determina oamenii sa fie credinciosi.

Statistica ne spune asta.

atunci, criminalii, raufacatorii, violatorii, etc, din ce cauza fac ceea ce fac daca nu din cele enuntate de tine ?

Pentru ca sunt needucati . Intamplator si religiosi . Observa te rog ca nu vreau sa trag in stilul vostru concluzii pripite si sa va fac criminali .

http://www.holysmoke.org/icr-pri.htm

+Quote Post
mizrahind
mesaj Jul 27 2011, 05:31 PM
Mesaj #7

Membru veteran

Postari: 199
Inscris: 12-January 11
De la: οπου γης πατρης תל אביב יפה
Utilizatorul numarul: 25 407

Citeaza (Gamma @ Jul 27 2011, 03:46 PM) *
Nu credeam ca experientele traumatizante, stresul fizic sau psihic ar putea determina oamenii sa fie credinciosi.

Statistica ne spune asta.

atunci, criminalii, raufacatorii, violatorii, etc, din ce cauza fac ceea ce fac daca nu din cele enuntate de tine ?

Pentru ca sunt needucati . Intamplator si religiosi . Observa te rog ca nu vreau sa trag in stilul vostru concluzii pripite si sa va fac criminali .

http://www.holysmoke.org/icr-pri.htm
Toate bune si frumoase. Atunci, daca observam ca a crescut criminalitatea in Romania ( si nu numai ) sa concluzionam ca romanii sint din ce in ce mai needucati, ca are loc o regresie educationala? E posibil sa fie si asta un factor favorizant. De ce oare multi criminali, traficanti de carne vie, de narcotice, tradatorii din guvern sau opozitie ce au vindut tara asta, se trag in mare proportie din paturi sociale inalte, sint oameni in speta cu studii si cu educatie aparte? De ce oare - din celalalt punct de vedere - am intilnit oameni simpli, fara o educatie speciala, de la tara, care au cunoscut munca din greu de mici copii, si in casa carora ma primeau cu multa bunavointa, fiind foarte cuviinciosi, blinzi, darnici, ospitalieri si as putea spune ca unii ma fascinau prin simplitatea lor? Cind spui '' in stilul vostru '' te asigur ca nu apartin vreunei secte sau religii anume, sint om de stiinta si studiez si accept intr-un anumit mod orice religie sau credinta sincera, fara sa fac discriminari. Nu as vrea sa enumar mai multe despre mine, caci nu vreau sa ma laud in vreun fel. Vreau doar sa analizez. Mai ales ca cu multi ani in urma eram si eu un ateu convins. Ceva m-a determinat sa-mi schimb total punctul de vedere, dar ca sa vorbim despre asta nu are sens, caci experientele personale sint cele ce pot convinge mai bine decit cuvintele. Deci, asteapta, si cindva vei intelege si vei vedea altfel lucrurile. Fiecare om are cel putin odata in viata ocazia unei revelatii divine, dar cei mai multi prefera sa se abandoneze ideilor preconcepute dar nu sa si simta.

+Quote Post
Vizitator_Gamma.
mesaj Jul 28 2011, 11:09 AM
Mesaj #8

Guests

Citeaza (mizrahind @ Jul 27 2011, 05:31 PM) *
De ce oare multi criminali, traficanti de carne vie, de narcotice, tradatorii din guvern sau opozitie ce au vindut tara asta, se trag in mare proportie din paturi sociale inalte, sint oameni in speta cu studii si cu educatie aparte? De ce oare - din celalalt punct de vedere - am intilnit oameni simpli, fara o educatie speciala, de la tara, care au cunoscut munca din greu de mici copii, si in casa carora ma primeau cu multa bunavointa, fiind foarte cuviinciosi, blinzi, darnici, ospitalieri si as putea spune ca unii ma fascinau prin simplitatea lor?

Depinde cum faci analiza . Daca o faci urmarind proportiile "per capita" atunci o sa vezi ca eu am dreptate iar exceptiile confirma regula ,dar pot sa-ti dau dreptate in sensul ca un singur individ rau intentionat/neinspirat aflat intr-un scaun inalt poate face mai mult rau decat 10000 de talhari . Iar in scaunele inalte in general ai oameni cu pregatire . Dar cred ca ai bagat de seama ca G. are o singura masura .Stalin si informaticianul agnostic sunt colegi de cazan .

+Quote Post
Vizitator_Un Observator.
mesaj Jul 29 2011, 05:04 PM
Mesaj #9

Guests

Citeaza (mizrahind @ Jul 27 2011, 12:04 PM) *
1 Dupa cum spui, leii, lupii si multe alte animale de prada cum sintem si noi ( poate tu, ca eu sint vegetarian ) ar trebui sa creada in Dumnezeu, ca deh, doar e vorba de functionarea creierului. Nu prea e clar in cele ce spui, ce legatura are vinatoarea cu credinta. Cred ca stii ca lupii calatoresc mii de km pt a gasi prada. Ei nu stiu ca este acolo, dar ei ''cred '' ( asta ca sa iti completez ideea ), asadar sint religiosi !!!

Creierul uman este mai bine dezvoltat decat al altor pradatori. Legatura este data de recunoasterea tiparelor: o urma corelata cu forma si adancimea acesteia -> hrana. Un eveniment corelat cu un fulger cazut din cer -> semn de la zei; seceta -> pedeapsa ; rugaciune -> revenirea ploii -> supravietuire, vazuta ca recompensa. In primul exemplu, tiparul observat este real; in urmatoarele este imaginar.

Citeaza
2 Daca am inteles bine, oamenii devenind mai inteligenti au devenit si credinciosi? Oare tu nu sustineai ca religia a tinut omenirea sute de ani pe loc, sau ca credinta ar fi ceva caracteristic oamenilor mai inapoiati? Cum e posibil acest paradox? Devenind mai inteligenti am devenit credinciosi, dar credinta este ceva pentru inapoiati. Adica, devenind inteligenti, am devenit mai prosti? Maybe ! Te-ai putea da pe tine ca exemplu, caci nu cred ca ai gasi ceva pe Youtube.

Imaginatia este o forma de inteligenta prezenta la alte animale doar in forma rudimentara, ceea ce inseamna ca este o expresie a inteligentei avansate. In general, religiile au contribuit la progresul omenirii prin faptul ca au ajutat coeziunea sociala. Din pacate, religia crestina si cea islamica au avut un impact negativ. In Evul Mediu, perioada de varf al crestinismului, progresul a fost extrem de lent. Odata cu Renasterea, revolutia industriala si separarea puterii religioase de puterea statala, rata progresului a inceput sa creasca. In Orientul Mijlociu, situatia este similara: majoritatea tarilor stagneaza de sute de ani, din cauza regimurilor religioase, desi unele au resurse naturale imense.

Citeaza
Nu credeam ca experientele traumatizante, stresul fizic sau psihic ar putea determina oamenii sa fie credinciosi. atunci, criminalii, raufacatorii, violatorii, etc, din ce cauza fac ceea ce fac daca nu din cele enuntate de tine ? Cumva din prea mult bine si multa dragoste? Cumva din prea multa stiinta?
De altfel cum ar putea credinta sa aiba cauze? Oare daca parintii tai te-au nascut, ar fi nevoie de o cauza sa-i iubesti? Nu ar fi de ajund doar faptul ca existi? De unde scoti asemenea timpenii? Din fund? Am crezut la un moment dat ca esti superficial, dar tu nu esti. Esti prost in profunzime. Sa traiasca Internetul, ca asa mai auzi cite un titlu al vreunei carti pe care nu ai citit-o sau nu ai inteles-o ( cum ar fi originea speciilor ).

Criminalii si violatorii sunt autorii faptelor care duc la experiente traumatizante, nu victimele acestora. Oamenii au tendinta sa se indrepte spre diferitele zeitati in postura de victime. N-am nevoie de cauza ca sa-mi iubesc parintii insa motivul pentru care o fac, eu si toti ceilalti oameni, are o explicatie concreta, fara nici o legatura cu fiintele imaginare.

Citeaza
Tu imi spuneai de ignoranta? Cunosti oare sensul acestui cuvint? Eu cel putin consider ca Divinul si Stiinta sint doua aspecte ale aceluiasi lucru, ceva ce se combina, dar nu se afla in conflict. Nu as fi de acord nici cu unul care sustine o anumita dogma religioasa fanatica, dar nici pe un ateu fanatic care se crede savant. Asadar, daca tu sustii un singur punct de vedere negindu-le pe celelalte esti un jalnic ignorant. As fi fost bucuros sa stau de vorba cu oameni inteligenti, de la care sa invat ceva, de aceea am deschis acest profil aici. Dar, din pacate, cum spun ceva stiintific, vin unii si-mi sar in cap, cum sput ceva despre religie, vin altii si-mi sar in cap. Cum o dai, nu-i nimeresti. Unde mai pui ca te si jignesc ( eu le raspund acestora tot cu o jignire, in felul meu dar niciodata nu fac primul pas ) si orice dialog se duce naibii. Ma intreb, oare ce caut eu aici, printre adunaturi ( cei mai multi ), si-mi pierd timpul, in timp ce as putea sai gasesc pe acei oameni cu adevarat interesanti si de la care am ce invata? Daca spun ceva, asteapta toti dovezi de la mine, dar nu cauta putin in jurul lor. Altii vorbesc de ADN, ca de esenta vietii, dar cum ar putea fi inteleasa Dragostea din punct de vedere savant? Cum poate fi inteleasa ura ( pe care putine animale o cunosc ca sentiment ) ? Cum poate fi inteles sensul constiintei ca existam, ca traim, privind doar la acel ADN, care este genomul iubirii sau al urii, care este sensul prostiei omenesti, in timp ce creierul unui prost nu difera ca structura de cel al unui om inteligent? Oamenii de stiinta de care spui, au construit roboti capabili sa faca diferite lucruri, dar nu-i vor putea da niciodata viata, sentimente, discernamint. Computerul executa un program, si va alege da sau nu, in functie de programul sau. Nu are discernamint daca e bine sau rau, daca e moral sau nu.
As fi vrut sa-ti spun mai multe, dar am senzatia ca e zadarnic.

Stiinta este un proces fluid, deductiv care da raspunsari bazate pe nenumarate observatii si teste ale acestora. Divinul este...? Unul zice ca-i un zeu, altul ca-s 1000. Unul zice ca-l cheama Kiki, altul Miki. Unul zice ca vorbeste cu Miki, celalalt ii da in cap la ordinul lui Kiki. Un talmes balmes amorf care nu ofera nici un raspuns si nu face decat sa-i amageasca pe cei care se tem de sfarsit.
Iar faptul ca nu exista un algoritm care sa explice modul exact de functionare al iubirii sau al urii nu implica existenta unei forte divine misterioase. Singura concluzie care se poate trage este ca sunt rezultatele al unor procese foarte complexe, care contin probabil elemente aleatorii. Atat timp ca mecanismul general de functionare este cunoscut, cercetarea amanuntita pana la ultimul neuron si element chimic este inutila.

+Quote Post
-Slacker-
mesaj Jul 30 2011, 05:51 PM
Mesaj #10

Membru veteran

Postari: 151
Inscris: 2-January 10
Utilizatorul numarul: 17 992

Citeaza (Jean Pericol @ May 30 2011, 02:26 PM) *
Mai e un motiv foarte important: nevoia de justitie divina.Unii pur si simplu nu pot sa se impace cu ideea ca cei rai nu vor fi totdeauna pedepsiti, si cei buni nu vor fi totdeauna rasplatiti.

+1

Clar ca si asta e un motiv recurent

+Quote Post
Vizitator_fgh.
mesaj Jan 27 2012, 12:44 PM
Mesaj #11

Guests

Cauzele psihologice ar fi, dupa mine, frica de necunoscut si amplitudinea necunoscutului din motive de neintelegere a realitatilor, cauzate de factori fizici, respectiv o insuficienta dezvoltare a conexiunilor neuronale
Cauzele sociale ar fi, la fel, dupa mine, educatia primita in familie, in perioada cand copilul doar asimileaza si nu compara pentru ca nu are elemente de referinta formate in constiinta sa, apoi educatia primita in scoala, unde se convertesc institutionalizat constiinte inca in formare si se inoculeaza frica printr-un terorism subconstient, dar si educatia din societate, facuta prin omisiune, adica autoritatile nu se deranjeaza sa explice populatiei ca cele mai dezvoltate state, social si economic, sunt cele in care religia a ramas pe un plan indepartat, pe cand cele mai paupere sunt cele in care religia este in prim-plan.
Noi suntem pe la mijloc, din cauza resurselor consumate cu parazitismul religios, care il sustine pe cel politic, care il sustine pe cel religios, formand un cerc a carui generatoare e totalitarismul si al carui centru este mafia.

+Quote Post
kenya1974
mesaj Dec 12 2012, 04:05 PM
Mesaj #12

Membru
**

Postari: 56
Inscris: 27-October 12
Utilizatorul numarul: 31 969

Principala cauza a credintei este,dupa parerea mea,teama de moarte,teama de necunoscut,frica de "nimicnicie",refuzul simturilor si al ratiunii de a accepta ca suntem doar "atat".Se coroboreaza cu limitele fiecaruia,cu puterea de intelegere,cu informatia,pe fondul cultural in care au crescut,trait.....Apoi mai sunt factorii subiectivi-cat este fiecare de influentabil,cat de convingatori au fost cei din jurul lor,experientele de viata ale fiecaruia,etc..
Credinta-daca este reala-nu este rea,ajuta pe aceia care sunt capabili sa o cultive si sa o mentina-personal,la nivel individual,acolo unde persoana nu poate reusi altfel-dar este un"pacat"si o mare ipocrizie acolo unde se manifesta doar ca si cutuma,corvoada,moda(?!?),dar cea mai periculoasa este atunci cand devine prozelita,fanatica,scelerata,motivata material.
Consider ca este mai bine sa fii un "ateu" cinstit si integru decat un credincios ipocrit si violent.
Pentru a depune marturie in acest caz trebuie ca fiecare sa-si sondeze cu atentie si sinceritate interiorul.

+Quote Post
Vizitator_Laur006.
mesaj Dec 13 2012, 03:00 PM
Mesaj #13

Guests

Citeaza (kenya1974 @ Dec 12 2012, 04:05 PM) *
Consider ca este mai bine sa fii un "ateu" cinstit si integru decat un credincios ipocrit si violent.
Pentru a depune marturie in acest caz trebuie ca fiecare sa-si sondeze cu atentie si sinceritate interiorul.

Cei mai sfinti indivizi, unii de le zici dumneata "credinciosi", zic despre ei ca sunt cei mai nevrednici dintre toti oamenii de pe pamant. (Asta apropo de cercetarea atenta si sincera a "interiorului".) Deci cum sa existe atei, oameni normali, (ca mine si ca tine, de altfel) cinstiti si integri?!?

Ca sa intelegi exact ce am vrut sa spun, ar trebui sa avem aceleasi notiuni teologice, fapt de care ma indoiesc... Si in orice caz, nu am chef sa-ti explic in termeni cunoscuti de dumneata, ce inteleg eu prin notiunea de "sfînt"... Asa ca daca te simti atacat(ă) in plan intelectual, e numai vina mea, nevolnic ce sunt... Iarta-ma, te rog!

+Quote Post
Vizitator_Preafericitul pacatos.
mesaj Dec 13 2012, 06:47 PM
Mesaj #14

Guests

Citeaza (Laur006 @ Dec 13 2012, 03:00 PM) *
Cei mai sfinti indivizi, unii de le zici dumneata "credinciosi", zic despre ei ca sunt cei mai nevrednici dintre toti oamenii de pe pamant. (Asta apropo de cercetarea atenta si sincera a "interiorului".) Deci cum sa existe atei, oameni normali, (ca mine si ca tine, de altfel) cinstiti si integri?!?

Adica "sfintii" de care vorbesti si-au cercetat atent interiorul si au ajuns la concluzia sincera ca sunt cei mai nevrednici indivizi din specia umana. Prin urmare restul oamenilor, incluzandu-i aici si pe atei si pe credinciosii nesfinti, sunt mai vrednici decat ei. Corect?
Daca sfintii tai sunt intradevar, in mod obiectiv, asa cum se considera ei insisi, poi atunci nu stiu de ce-i mai numesti sfinti!? Daca nu sunt, atunci se pare ca ori nu si-au cercetat cum trebuie interiorul, ori sufera de falsa modestie sau (in limbaj stiitific) au oarece tulburari de personalitate.
Asa ca nota pe marginea subiectului: credinta fara tulburari de personalitate nici nu se poate. Infranarea, supusenia, modestia etc. sunt autoimpuneri, ingradiri ale comportamentului si sentimentelor firesti.
Mandria e un pacat, nu? Poti sa-mi explici si mie ce e rau in a fi mandru de propriile capacitati sau realizari sau mai bine spus de ce tre sa-ti pui cenusa-n cap, chiar si atunci can nu e cazul.
Asta e unul dintre aspectele conflictuale dintre religie si o educatie sanatoasa.
Un copil are nevoie sa i se inspire incredere in sine, sa fie invatat cum sa actioneze in situatii reale, cum sa scoata cele mai bune rezultate dintr-o situatie proasta, cum sa repare cu suveranitate o greseala, nu sa se roage sa-i dea minte si sa-l ajute "al de sus" sa dreaga busuiocul sau sa nu de chix. El trebuie sa fie capabil sa actioneze. Pentru asta trebuie sa fie educat si informat, sa fie apt dpdv social si intelectual.

Si asa n-am mai avea nici nevoie si nici n-ar mai exista sfinti nevrednici, care ne ajuta.. la ce spuneai?

Uite, ei nu sunt sfinti, dar sunt oameni integri si impliniti pentru ca au avut norocul sa nu se nasca intr-o societate plina de credinciosi milostivi si increzatori in ajutorul zeilor. Priveste:
Foto 1

Foto 2

Foto 3

Foto 4

si un potential inger:

Oare de ce in loc sa-i vezi la coltul strazii, ca sa nu moara de foame asteptand sa ajunga in rai ii intalnesti in birouri, in cafenele, in cinemaografe, in tramvai..?

Care dintre atitudini zici ca e cea benefica: aia cu mila, credinta si ruga sau aia bazata pe cunoastere si actiune?

+Quote Post
Vizitator_Laur006.
mesaj Dec 13 2012, 07:40 PM
Mesaj #15

Guests

Citeaza (Preafericitul pacatos @ Dec 13 2012, 06:47 PM) *
Adica "sfintii" de care vorbesti si-au cercetat atent interiorul si au ajuns la concluzia sincera ca sunt cei mai nevrednici indivizi din specia umana. Prin urmare restul oamenilor, incluzandu-i aici si pe atei si pe credinciosii nesfinti, sunt mai vrednici decat ei. Corect?

Corect. Suntem mai vrednici. De milă. (Divină!)

Chiar te astepti ca pe forum să-ti explice cineva de ce este păcat mândria?!? Au fost scrise tomuri intregi pe tema asta, dar tu eludezi biblioteca, o inlocuiesti cu forumurile...

Iar daca nu te astepti sa primesti un raspuns care sa te convinga ca gresesti (si sunt sigur că asa gandesti, fiindcă ai mandria de a crede ca detii adevarul suprem: cunoasterea omenească la care ai acces este singura existentă și valabilă pt tine), atunci ceea ce faci tu este să arunci samanță de ceartă, cu unicul scop de smintire a altora. Atenție insă: cine seamănă vânt, culege furtună!

+Quote Post
Vizitator_Prostanacul satului.
mesaj Dec 13 2012, 07:59 PM
Mesaj #16

Guests

Of, of cum ii citesti tu pe toti...

Citeaza (Laur006 @ Dec 13 2012, 07:40 PM) *
Corect. Suntem mai vrednici. De milă. (Divină!)

Spiritual(a).. sau ba pe-a ma-tii?
Chiar te astepti ca pe forum să-ti explice cineva de ce este păcat mândria?!? Au fost scrise tomuri intregi pe tema asta, dar tu eludezi biblioteca, o inlocuiesti cu forumurile...

Ai mai spus ca n-ai chef sa explici la necunoscatori, asa ca lasa, tine-ti sursele si ideile pentru tine. wink.gif
Iar daca nu te astepti sa primesti un raspuns care sa te convinga ca gresesti (si sunt sigur că asa gandesti, fiindcă ai mandria de a crede ca detii adevarul suprem: cunoasterea omenească la care ai acces este singura existentă și valabilă pt tine)

huh.gif Pe-asta de unde le mai stii, tot din tomurile lea pe care le "eludez" eu?

atunci ceea ce faci tu este să arunci samanță de ceartă, cu unicul scop de smintire a altora. Atenție insă: cine seamănă vânt, culege furtună!

laugh.gif laugh.gif laugh.gif
Geniaaall!!!

Nu-mi vine sa cred! Oare sa fie tipic initiatilor in cunoasteri inaccesibile oamenilor de rand faptul ca trec nitam-nisam la tac prin invinuiri si amenintari..?

+Quote Post
Vizitator_fraiereste-i-SRL@yahoo.BOR.
mesaj Dec 13 2012, 08:27 PM
Mesaj #17

Guests

Iert pacate la juma' de pret si vind o cisterna cu apa sfintita (de mine)

http://www.youtube.com/watch?v=mf7zF6lSlOk

+Quote Post
Vizitator_Laur006.
mesaj Dec 14 2012, 04:14 AM
Mesaj #18

Guests

Citeaza (Prostanacul satului @ Dec 13 2012, 07:59 PM) *
Nu-mi vine sa cred! Oare sa fie tipic initiatilor in cunoasteri inaccesibile oamenilor de rand faptul ca trec nitam-nisam la tac prin invinuiri si amenintari..?

Dacă asta ai inteles... eu sunt singurul vinovat, pt că deși cunosc că intre mine si cei cu care discut aici pot exista mari bariere de comunicare, totusi mă bag in vorbă... Dumnezeu să mă ierte, iar pe tine să te ajute!

Prioritățile spirituale ar trebui să ne fie altele:
http://www.youtube.com/watch?v=_o8dt7Xwjvs

+Quote Post
Vizitator_Laur006.
mesaj Dec 14 2012, 07:15 AM
Mesaj #19

Guests

Citeaza (Prostanacul satului @ Dec 13 2012, 07:59 PM) *
Of, of cum ii citesti tu pe toti...
[...]
Ai mai spus ca n-ai chef sa explici la necunoscatori, asa ca lasa, tine-ti sursele si ideile pentru tine. wink.gif

Am trecut prea usor peste chestia asta, deci revin.
Nu, nu i-am citit pe toti, ba chiar sunt la inceputul inceputurilor. De ex, nici nu am ajuns la Filocalii smile.gif

M-am exprimat gresit spunand ca nu am chef... De fapt, adevarul gol-golut e ca sunt prea nepregatit si neinsemnat pt lucrarea aceasta importanta de relevare a minunii ce se afla in Creatie. Si totusi, imi e greu sa trec cu vederea asupra credintei si credinciosilor, fie ei asa, slabi si nevolnici si nepregatiti ca si mine...

Insa, ultima parte a frazei tale de mai sus, m-a surprins la a doua citire... Chiar ai nevoie de surse? Daca nu e băşcălie, prima sugestie ar fi Razboiul nevazut de Nicodim Aghioritul.

+Quote Post
kenya1974
mesaj Dec 18 2012, 08:45 AM
Mesaj #20

Membru
**

Ca sa intelegi exact ce am vrut sa spun, ar trebui sa avem aceleasi notiuni teologice, fapt de care ma indoiesc... Si in orice caz, nu am chef sa-ti explic in termeni cunoscuti de dumneata, ce inteleg eu prin notiunea de "sfînt"... Asa ca daca te simti atacat(ă) in plan intelectual, e numai vina mea, nevolnic ce sunt... Iarta-ma, te rog!

Tocmai de aceea inteleg mai bine decat dumneata ce inseamna "credincios"-pentru ca nu am aceleasi notiuni teologice.....Cu siguranta nu trebuie sa fii spalat pe creier prin dialectica altora-pentru a-ti cunoaste aproapele si pe tine insuti ,esti dotat de "mama natura"cu propriile simturi,care pot fi bune si nealterate sau ametite si influentate de superstitii,prejudecati,sau o buna formare profesionala.
Teologia de-aia exista,nu?Ca sa convinga si sa "ghideze"mintea omului inspre acea directie dorita de catre biserica,subtila,poetica,filozofica,ermetica....exact cat sa dea impresia celui care se "scufunda"in ea ca face parte dintr-o elita ce detine secretul.
Ai dreptate,noi doi(fiinte normale)nu ne comparam-eu nu sunt modesta,recunosc ca ma consider fiinta inteligenta,dumneata care te dai nevolnic,datorita notiunilor teologice pe care le detii si a bibliotecilor pe care le-ai batut,probabil si a sutanei pe care o porti,traznesti a lipsa de modestie!!!!!

+Quote Post
Vizitator_Laur006.
mesaj Dec 18 2012, 02:13 PM
Mesaj #21

Guests

Si in orice caz, nu am chef sa-ti explic in termeni cunoscuti de dumneata, ce inteleg eu prin notiunea de "sfînt"...

Citeaza (kenya1974 @ Dec 18 2012, 08:45 AM) *
Tocmai de aceea inteleg mai bine decat dumneata ce inseamna "credincios"...

Nu stiu daca ceea ce faci dumneata este voit (studiat), ori e o greseala, dar cu siguranta rastalmacirea mesajului partenerului de dialog nu e o dovada de corectitudine...

Citeaza (kenya1974 @ Dec 18 2012, 08:45 AM) *
Ai dreptate,noi doi(fiinte normale)nu ne comparam-eu nu sunt modesta,recunosc ca ma consider fiinta inteligenta,dumneata care te dai nevolnic,datorita notiunilor teologice pe care le detii si a bibliotecilor pe care le-ai batut,probabil si a sutanei pe care o porti,traznesti a lipsa de modestie!!!!!

Desi spui ca nu ne comparam, de fapt ai facut comparatia dintre noi, dupa criteriul modestiei. (Oare cum se explica aceasta constructie logica?)

Referitor la notiunile teologice de care spuneam mai sus, pur si simplu incercam sa evidentiez importanţa faptului că, intr-un proces de comunicare, atat emitentul, cat si receptorul, e necesar sa "vorbeasca aceeasi limba".

In caz contrar se produc erori in procesul de transmitere a mesajului, asa cum s-a si intamplat intre noi: eu am spus (ca feed-back al afirmatiei dumitale ca preferi un ateu "bun" unui credincios "rau") ca nu exista atei "buni", oricat de integri moral si pazitori ai legilor omenesti ar fi ei, iar credinciosii adevarati sunt de fapt sfintii, tocmai prin smerenie, prin umilinta, prin "uciderea" completa a ego-ului.

Din cauza aceasta afirm ca nu exista credinciosi "rai". Ceea ce intelegi dumneata prin "credinciosi" sunt doar niste oameni normali, care desi au parte de tot felul de dovezi pt a crede in Salvator, totusi, imediat ce ajung la liman, uita cine i-a salvat. Pentru ei Dumnezeu exista doar cand sunt in primejdie si au nevoie de El. Si asa sunt si eu, sa nu crezi ca ma consider altfel. Chiar daca zic, cu buzele, in fiecare dimineata, "Crezul", desconsider acele afirmatii imediat ce m-am pornit la drum, catre serviciu. Am tendinta de a raspunde la orice atingere a propriei demnitati din partea colegilor, clientilor, sefilor, de a plati cu aceeasi moneda celor care ma desconsidera (dovada: acest text smile.gif ). Si totusi, nadajduiesc ca e un lucru bun constientizarea acestor erori (gandesc binele si faptuiesc raul, doar din cauza mandriei si abandonarii luptei permanente cu poftele si placerile), chiar daca unii, carora le ceri sincer iertare dupa ce le gresesti, iti raspund "traznesti a lipsa de modestie" wink.gif

+Quote Post
Vizitator_balamuc.
mesaj Dec 18 2012, 03:07 PM
Mesaj #22

Guests

Citeaza (Laur006 @ Dec 18 2012, 02:13 PM) *
Pentru ei Dumnezeu exista doar cand sunt in primejdie si au nevoie de El. Si asa sunt si eu, sa nu crezi ca ma consider altfel. Chiar daca zic, cu buzele, in fiecare dimineata, "Crezul", desconsider acele afirmatii imediat ce m-am pornit la drum, catre serviciu. Am tendinta de a raspunde la orice atingere a propriei demnitati din partea colegilor, clientilor, sefilor, de a plati cu aceeasi moneda celor care ma desconsidera (dovada: acest text smile.gif ). Si totusi, nadajduiesc ca e un lucru bun constientizarea acestor erori (gandesc binele si faptuiesc raul, doar din cauza mandriei si abandonarii luptei permanente cu poftele si placerile), chiar daca unii, carora le ceri sincer iertare dupa ce le gresesti, iti raspund "traznesti a lipsa de modestie" wink.gif

Pai n-ai decat sa te faci tu sfant, sa o tii doar in post si rugaciune, sa fii smerit, cu capul mereu plecat si sa accepti ca un martir orice, in timp ce te razboiesti cu lucruri dracesti inchipuite, ca la cartile dumitale preferate, dar daca se-nmultesc credinciosii de tip "sfant" iti jur ca o sa piara specia pentru ca nu-si va mai putea satisface nici macar nevoile primare, alea pe care le au si animalele, daramite nevoile elevate, specific umane ("poftele si placerile" cum le numesti matale)! laugh.gif

+Quote Post
kenya1974
mesaj Dec 18 2012, 03:20 PM
Mesaj #23

Membru
**

Citeaza (Laur006 @ Dec 18 2012, 02:13 PM) *
Din cauza aceasta afirm ca nu exista credinciosi "rai". Ceea ce intelegi dumneata prin "credinciosi" sunt doar niste oameni normali, care desi au parte de tot felul de dovezi pt a crede in Salvator, totusi, imediat ce ajung la liman, uita cine i-a salvat. Pentru ei Dumnezeu exista doar cand sunt in primejdie si au nevoie de El. Si asa sunt si eu, sa nu crezi ca ma consider altfel. Chiar daca zic, cu buzele, in fiecare dimineata, "Crezul", desconsider acele afirmatii imediat ce m-am pornit la drum, catre serviciu. Am tendinta de a raspunde la orice atingere a propriei demnitati din partea colegilor, clientilor, sefilor, de a plati cu aceeasi moneda celor care ma desconsidera (dovada: acest text smile.gif ). Si totusi, nadajduiesc ca e un lucru bun constientizarea acestor erori (gandesc binele si faptuiesc raul, doar din cauza mandriei si abandonarii luptei permanente cu poftele si placerile), chiar daca unii, carora le ceri sincer iertare dupa ce le gresesti, iti raspund "traznesti a lipsa de modestie" wink.gif

O tot dai cu niste "sfinti".Inteleg ca daca esti facut din carne si oase,ai nevoie sa te hranesti,si atunci cand indeplinesti acest banal act fiziologic se lasa cu placere,uneori de-a dreptul pacatoasa,cum au reusit sfintii astia sa rezolve problema?
Intr-adevar,nu putem comunica corect pe aceasta tema fiindca eu nu posed notiunile necesare si nici nu vreau sa le posed.Eu nu cred in niciun Salvator si nu recit niciun crez pentru a-mi incepe ziua,nu imi calculez fiecare gest pe care-l fac privind peste umar sa vad daca nu l-am suparat pe creator,imi cer scuze daca gresesc,si imi apar demnitatea in mod firesc fara sa ma mustre constiinta atunci cand este cazul.
Nu exista atei buni sau credinciosi rai pentru simplul motiv ca nu exista decat Oameni buni si Oameni rai,restul sunt notiuni romantice ale unei societati care isi fructifica imaginatia.Totusi,din randul acelor atei pe care-i detesti au facut parte acei oameni minunati care au pus punct desfraului religios din evul mediu,care mai apoi au luptat cu molimele,care au avut curaj sa se uite prin lupa si sa calculeze matematic legile fizice ale lumii in care traim,ne-au pus sub fund motorul si deasupra capului becul.Acesti oameni simpli,fara pretentii de sfintenie au fost acele rotite care au adus progresul societatii,atei detestati- de munca carora beneficiem cu totii.
Nu ma intereseaza si nu apreciez smerenia nimanui,nici eroismul,nici marea credinta.Consider toate aceste notiuni un lux al acelora care-si permit sa scape din vedere realitatea,banala,prozaica si uneori atat de plictisitoare.

+Quote Post
Vizitator_Laur006.
mesaj Dec 18 2012, 03:20 PM
Mesaj #24

Guests

Nu ar pieri nimic, fiindca "ratiunea" lui Dumnezeu nu prea seamana cu cea a dumitale, in primul rand, iar in al doilea rand, din cauza ca omul nu e doar materie...

Si nu e asa de recomandat sa te juri atata, atunci cand nu ai alte opinii asupra "lumii nevazute" in afara de axioma: nu exista, pt ca nu o vad/percep!

+Quote Post
Vizitator_balamuc.
mesaj Dec 18 2012, 03:33 PM
Mesaj #25

Guests

Citeaza (kenya1974 @ Dec 18 2012, 03:20 PM) *
O tot dai cu niste "sfinti".Inteleg ca daca esti facut din carne si oase,ai nevoie sa te hranesti,si atunci cand indeplinesti acest banal act fiziologic se lasa cu placere,uneori de-a dreptul pacatoasa,cum au reusit sfintii astia sa rezolve problema?
Intr-adevar,nu putem comunica corect pe aceasta tema fiindca eu nu posed notiunile necesare si nici nu vreau sa le posed.Eu nu cred in niciun Salvator si nu recit niciun crez pentru a-mi incepe ziua,nu imi calculez fiecare gest pe care-l fac privind peste umar sa vad daca nu l-am suparat pe creator,imi cer scuze daca gresesc,si imi apar demnitatea in mod firesc fara sa ma mustre constiinta atunci cand este cazul.
Nu exista atei buni sau credinciosi rai pentru simplul motiv ca nu exista decat Oameni buni si Oameni rai,restul sunt notiuni romantice ale unei societati care isi fructifica imaginatia.Totusi,din randul acelor atei pe care-i detesti au facut parte acei oameni minunati care au pus punct desfraului religios din evul mediu,care mai apoi au luptat cu molimele,care au avut curaj sa se uite prin lupa si sa calculeze matematic legile fizice ale lumii in care traim,ne-au pus sub fund motorul si deasupra capului becul.Acesti oameni simpli,fara pretentii de sfintenie au fost acele rotite care au adus progresul societatii,atei detestati- de munca carora beneficiem cu totii.
Nu ma intereseaza si nu apreciez smerenia nimanui,nici eroismul,nici marea credinta.Consider toate aceste notiuni un lux al acelora care-si permit sa scape din vedere realitatea,banala,prozaica si uneori atat de plictisitoare.

Chapeu!

+Quote Post
Vizitator_balamuc.
mesaj Dec 18 2012, 03:41 PM
Mesaj #26

Guests

Citeaza (Laur006 @ Dec 18 2012, 03:20 PM) *
Nu ar pieri nimic, fiindca "ratiunea" lui Dumnezeu nu prea seamana cu cea a dumitale, in primul rand, iar in al doilea rand, din cauza ca omul nu e doar materie...

Si nu e asa de recomandat sa te juri atata, atunci cand nu ai alte opinii asupra "lumii nevazute" in afara de axioma: nu exista, pt ca nu o vad/percep!

Acu parca m-am mai linistit. De maine renunt la toate si m-apuc sa devin sfant.
Dar mai intai o sa-i anunt si pe biologi ca dinozaurii nu erau doar materie si ca ratiunea lui Dumnezeu i-a ajutat sa transceanda lumi vazute si nevazute. Sigur or sa-si dea seama cat de inutila e stiinta asta profana si-or sa se faca cu totii sfinti...

+Quote Post
kenya1974
mesaj Dec 18 2012, 03:54 PM
Mesaj #27

Membru
**

Citeaza (mizrahind @ Jul 27 2011, 12:04 PM) *
Eu cel putin consider ca Divinul si Stiinta sint doua aspecte ale aceluiasi lucru, ceva ce se combina, dar nu se afla in conflict. Nu as fi de acord nici cu unul care sustine o anumita dogma religioasa fanatica, dar nici pe un ateu fanatic care se crede savant. Asadar, daca tu sustii un singur punct de vedere negindu-le pe celelalte esti un jalnic ignorant. As fi fost bucuros sa stau de vorba cu oameni inteligenti, de la care sa invat ceva, de aceea am deschis acest profil aici. Dar, din pacate, cum spun ceva stiintific, vin unii si-mi sar in cap, cum sput ceva despre religie, vin altii si-mi sar in cap. Cum o dai, nu-i nimeresti. Unde mai pui ca te si jignesc ( eu le raspund acestora tot cu o jignire, in felul meu dar niciodata nu fac primul pas ) si orice dialog se duce naibii. Ma intreb, oare ce caut eu aici, printre adunaturi ( cei mai multi ), si-mi pierd timpul, in timp ce as putea sai gasesc pe acei oameni cu adevarat interesanti si de la care am ce invata? Daca spun ceva, asteapta toti dovezi de la mine, dar nu cauta putin in jurul lor. Altii vorbesc de ADN, ca de esenta vietii, dar cum ar putea fi inteleasa Dragostea din punct de vedere savant? Cum poate fi inteleasa ura ( pe care putine animale o cunosc ca sentiment ) ? Cum poate fi inteles sensul constiintei ca existam, ca traim, privind doar la acel ADN, care este genomul iubirii sau al urii, care este sensul prostiei omenesti, in timp ce creierul unui prost nu difera ca structura de cel al unui om inteligent? Oamenii de stiinta de care spui, au construit roboti capabili sa faca diferite lucruri, dar nu-i vor putea da niciodata viata, sentimente, discernamint. Computerul executa un program, si va alege da sau nu, in functie de programul sau. Nu are discernamint daca e bine sau rau, daca e moral sau nu.

Aceasta abordare este deosebita pe acest forum,esti primul(or mai fi si altii)care pluteste undeva pe la mijloc....si gasesc asta extraordinar,e mare lucru sa incerci si sa reusesti sa gasesti un echilibru,uneori acesta este cel mai greu lucru pe care un om trebuie sa-l faca.
Este foarte greu sa separi graul de neghina in aceste zile cand oricare are acces la un dialog in care nu are ce cauta!Raspunsul este ca nu prea ai cum sa gasesti acei oameni pe care ii cauti-se intampla si altora-pacat.
Eu sunt adepta simplitatii si a sinceritatii in tot ceea ce fac si in tot ceea ce gandesc,nu cred ca am aparut ca rezultat al unui infinit numar de combinatii,dar nici nu privesc cu smerenie catre cer.
Omul este cel care genereaza toata aceasta confuzie si tot el este acela care se lupta sa o dezlege...tot acest proces ne face ceea ce suntem si ceea ce vom fi...
Animalele nu urasc si nu iubesc(asa stim noi),ele doar traiesc,atat de frumos si de simplu...robotul nici macar nu traieste,dar va trai-probabil ca va si iubi,va uri-orice este posibil,de vreme ce noi suntem posibili....
Ce este aceea discernamant?Eu nu cred in asemenea notiune....noi suntem un cumul de functii si disfunctii,cutume,informatii,care ne influenteaza clipa de clipa alegerile,asa cum nu exista stare totala de imobilitate nu poate exista nici stare de toatala luciditate-nu in dimensiunea aceasta!
Cel mai mult mi-a placut intrebarea aceea cu dragostea si cu explicatia savanta pe care o ceri!
Ce trist ar fi sa se gaseasca vreunu care sa ti-o dea!!!!!
Capul sus prietene,nu esti singurul care te balansezi....

+Quote Post
Vizitator_ZODIAK.
mesaj Dec 18 2012, 05:58 PM
Mesaj #28

Guests

Toate optiunile din sondaj sunt superficiale.

Eu cred ca aceasta credinta tine mai degraba de necesitate originilor, a apartenentei.

Eu cred ca noi oamenii am evoluat din maimute, dar dincolo de materialitate trebuie sa-mi explic necesitatea aparitiei constiintei umane chiar si dincolo de necesitatile biologice concurentiale evidente si asa mai departe ma afund in filosofie pe taramul metafizicii.

Imi pare absurda afirmatia conform careia omul crede deoarece ii este frica de moarte, mai ales ca oamenii traiesc dintotdeauna intr-o civilizatie intr-o civilizatie a mortii si nasterii, suntem educati si vedem ca moartea si nasterea sunt fenomene normale ale vietii pe pamant, de aici ne parvine filosofia transcendentala si nu din frica.

Credinta a izvorat din constientizarea inutilitatii existentei mundale, ... omul a vazut ca nimic nu rezista la infinit si prin urmare a asemuit viata cu visul, la aborigenii australieni lumea aceasta si cosmogonia se numesc chiar Visul!

+Quote Post
Vizitator_Laur006.
mesaj Dec 19 2012, 06:25 AM
Mesaj #29

Guests

Citeaza (kenya1974 @ Dec 18 2012, 03:20 PM) *
Intr-adevar,nu putem comunica corect pe aceasta tema fiindca eu nu posed notiunile necesare si nici nu vreau sa le posed.Eu nu cred in niciun Salvator...

Deci pierdem timp pretios pe-aici, facand precum orbul care-i striga mutului "arata-mi calea"...
E bine sa ascult sfaturile altor forumisti si sa-mi vad de treaba, ca nu asta e locul cel mai potrivit pt a slavi pe Dumnezeu...

+Quote Post
Vizitator_balamuc.
mesaj Dec 19 2012, 11:03 AM
Mesaj #30

Guests

Citeaza (Laur006 @ Dec 19 2012, 06:25 AM) *
nu asta e locul cel mai potrivit pt a slavi pe Dumnezeu...

Nu, nu, aici nu-i biserica!

+Quote Post

3 Pagini V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
2 Utilizatori care citesc acest topic (2 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 21st August 2019 - 08:18 PM