IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

14 Pagini V  « < 11 12 13 14 >  
Reply to this topicStart new topic
> Schimbarea sistemului politic, Dezbatere asupra unui nou sistem politic
schimbarea sistemului politic
Credeti ca trebuie schimbat actualul sistem politic?
DA [ 6 ] ** [85.71%]
NU [ 1 ] ** [14.29%]
Nu ma intereseaza [ 0 ] ** [0.00%]
Total voturi: 7
Musafirii nu pot vota 
doru001
mesaj Sep 18 2015, 08:55 AM
Mesaj #361

Membru
**

Grup: Membri
Postari: 29
Inscris: 14-September 15
Utilizatorul numarul: 34 065

Citeaza (Sfatul Batranilor Mignoni @ Sep 18 2015, 08:38 AM) *
Noi nu avem nemti. Eu cunosc sistemul lor impecabil.

Latinului ai lipseste doar DISCIPLINA.

E poate singurul ingredient pe care daca l-am avea, Romania ar deveni centrul lumii...

Voi nu intelegeti ca vorbiti la pereti, unor mase de imaturi fuduli ? Ei va hotarasc destinul, prin vot !

Nu stiu pe ce planeta traiesti tu, dar noi nu vorbim deloc unor mase, mature sau nu, ci eu vorbesc chiar acum cu un nazist bolnav psihic cum n-am mai vazut. Daca nazistii au fost asa buni, cum iti explici ca au pierdut in fata raselor inferioare? Daca mai ai un graunte de ratiune, cum iti explici ca vrei s-o faci din nou? Ti-a placut prima data?

PS Saluta-l pe Latin din partea mea. Spune-i sa-mi scrie.

PPS Daca natiunea e mai importanta decit individul, atunci umanitatea e mai importanta decit natiunea. Care ar fi locul rrrrromanilor in lume in interesul omenirii?
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Sfatul Batranilor Mignoni.
mesaj Sep 18 2015, 09:01 AM
Mesaj #362

Guests

E poate singurul ingredient pe care daca l-am avea, Romania ar deveni centrul lumii...

Voi nu intelegeti ca vorbiti la pereti, unor mase de imaturi fuduli ? Ei va hotarasc destinul, prin vot !

Diferenta dintre noi si nemti e disciplina. Nemtii nu sunt mai inteligenti decat noi, din contra. Sunt doar mai intelepti, stiind bine ca disciplina este o garantie a rentabilitatii.
Noi suntem imaturi, ne dam cu stangu-dreptu'.
Sistemul lor democratic functioneaza mai bine, pentru ca in general legile nu se comenteaza ci se respecta.
Te conformezi sau esti exclus.
Au si ei gropile lor, dar le repara repede.
Noi ne ''adaptam'', traind resemnati din lac in putz, dar facand pe sefii, in lant sudat dansand ''fetele de la capalna'' intre noi.
Nu sunt carcotas, sunt doar realist.

Romanul se comporta ca un jeg arogant si razgaiat tocmai pentru ca nu considera disciplina si autodisciplina ca pe o datorie de prim rang.

E poate singurul lucru care-i lipseste...

+Quote Post
Vizitator_jean valjean.
mesaj Sep 18 2015, 09:03 AM
Mesaj #363

Guests

Noi, astialalti, abia acum incepem sa-l cunoastem: "Lasa-ti sirienii sa vina la Mine".

Latinii au inventat disciplina. Si au dus-o spre perfectiune. Restul e doar abureala si furt recte imperiul roman de natiune germana.

+Quote Post
Vizitator_jean valjean.
mesaj Sep 18 2015, 09:05 AM
Mesaj #364

Guests

Citeaza (jean valjean @ Sep 18 2015, 09:03 AM) *
... "Lasa-ti sirienii sa vina la Mine".

Lasati...

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Sep 18 2015, 09:05 AM
Mesaj #365

Guests

Citeaza (doru001 @ Sep 18 2015, 08:55 AM) *
PPS Daca natiunea e mai importanta decit individul, atunci umanitatea e mai importanta decit natiunea. Care ar fi locul rrrrromanilor in lume in interesul omenirii?

Auuu...
Cine a vorbit de rase ?
Tiganii sunt foarte inteligenti si talentati. Daca ar fi educati, ar aduce progres in orice loc s-ar afla.
Am prieteni tigani, unguri, evrei.

Cine e obsedatul acum ?
Ma confunzi biggrin.gif

+Quote Post
mesaj Sep 18 2015, 09:09 AM
Mesaj #366

Guests

Citeaza (jean valjean @ Sep 18 2015, 09:03 AM) *
Noi, astialalti, abia acum incepem sa-l cunoastem: "Lasa-ti sirienii sa vina la Mine".

Latinii au inventat disciplina. Si au dus-o spre perfectiune. Restul e doar abureala si furt recte imperiul roman de natiune germana.

au dus-o apoi pana la perfectiunea degradarii umane ... nimeni nu-i perfect, ce-i prea mult strica

jane, vorbeam de sistemul german, nu de puliticienii lor ipocriti laugh.gif
n-am chef de galceava azi, pupici !...

+Quote Post
Vizitator_jean valjean.
mesaj Sep 18 2015, 09:29 AM
Mesaj #367

Guests

Citeaza (Sfatul Batranilor Mignoni @ Sep 18 2015, 09:01 AM) *
Romanul se comporta ca un jeg arogant si razgaiat tocmai pentru ca nu considera disciplina si autodisciplina ca pe o datorie de prim rang.

Arogant nu. Jeg si mai putin. Disciplina si autodisciplina nu exista in vocabular... LOL

Oare? Inconsecventa? Sentimentul plenar cum ca este cunoscatorul si singurul cunoscator al adevarului? Incapacitatea de a discerne valoarea? Patimas?

+Quote Post
Vizitator_jean valjean.
mesaj Sep 18 2015, 09:32 AM
Mesaj #368

Guests

Citeaza (Sfatul Batranilor Mignoni @ Sep 18 2015, 09:09 AM) *
jane, vorbeam de sistemul german, nu de puliticienii lor ipocriti laugh.gif

Politicienii sant produsul unui sistem. Eu asa stiu...

n-am chef de galceava...

Ce-i aia galceava?

+Quote Post
doru001
mesaj Sep 18 2015, 01:11 PM
Mesaj #369

Membru
**

Citeaza (Sfatul Batranilor Mignoni @ Sep 18 2015, 08:33 AM) *
Pai vezi ?...
1. Cauta la statutul aligatorului, acolo e una din cheile problemelor. Trebuie facuta o selectie, un standard al votacului.
2. Educatia : mai ales cea facute de tembelizor si de trusturile media, cultivatoare de prosti pe banda. Daca nu se poate diminua, cel putin se poate contracara, tot prin media, canale TV real-independente.

Formatori de opinie online, TV online private nu prea vad... abia atunci va fi primul pas spre schimbarea aligatorului, apoi a sistemului.

Da sunt putin obsedat aparent, ca sa pot sublinia fraza, cel putin nu sunt o leguma, sunt linistit ca am spus tot ce aveam de spus, fara frica.
Voua va e frica sa vedeti adevarul in fata : faptul ca depindeti de prosti, iar ei sunt incapabili sa-si schimbe mentalitatea, pentru ca depind de Boss-Media si altii cu limbaj de lemn. Ideile voastre raman himere, in lipsa unui auditoriu pregatit.
La varsta voastra, frica de a privi adevarul gol in fata, se numeste imaturitate. Asta cred, asta spun...v-ati indragostit de ideile voastre pe care le puneti la rotisor intre voi, in timp ce prostimea alege masiv in detrimentul vostru.
Voi sunteti satisfacuti ca visati frumos, dar devarul curge pe langa voi.

Vise placute in continuare.

P.S. E cam neclara povestea de la 1907, nu crezi ? ...cine pe cine, in ce conjunctura, austrieci, evrei, politicieni tradatori, e alta poveste ce spui.
O schimbare a mentalitatii poate fi facuta atat lent, benevol, cat si brutal, dureros, prin suferinte grele, pana la sange, crize, razboaie, etc... Se numeste purificare. Probabil ca e chiar singura sansa, si care nu va intarzia prea mult.

Nu mai bine te duci tu sa te purifici in Siria, sau in Libia, sau in Donetsk? Acolo fabrica deja functioneaza.
Iar in privinta povestii de la 1907, sau e alba, sau e neagra. Sau stateau oamenii la locul lor, sau nu. Evrei erau si atunci si acum, asta n-are cum sa schimbe faptul ca delirezi.

+Quote Post
doru001
mesaj Sep 18 2015, 01:14 PM
Mesaj #370

Membru
**

Citeaza (Musafir @ Sep 18 2015, 09:05 AM) *
Auuu...
Cine a vorbit de rase ?
Tiganii sunt foarte inteligenti si talentati. Daca ar fi educati, ar aduce progres in orice loc s-ar afla.

Cine e obsedatul acum ?
Ma confunzi :D

Eu nu.

+Quote Post
doru001
mesaj Sep 18 2015, 01:20 PM
Mesaj #371

Membru
**

Diferenta dintre noi si nemti e disciplina. Nemtii nu sunt mai inteligenti decat noi, din contra. Sunt doar mai intelepti, stiind bine ca disciplina este o garantie a rentabilitatii.
Noi suntem imaturi, ne dam cu stangu-dreptu'.
Sistemul lor democratic functioneaza mai bine, pentru ca in general legile nu se comenteaza ci se respecta.
Te conformezi sau esti exclus.
Au si ei gropile lor, dar le repara repede.
Noi ne ''adaptam'', traind resemnati din lac in putz, dar facand pe sefii, in lant sudat dansand ''fetele de la capalna'' intre noi.
Nu sunt carcotas, sunt doar realist.

Si n-are manier.

+Quote Post
doru001
mesaj Sep 18 2015, 02:37 PM
Mesaj #372

Membru
**

Citeaza (limbaje de comunicare @ Oct 28 2014, 06:53 PM) *
:mellow: ... dar nici pe ei, cei multi, nu-i intereseaza...aici e problema.

Tot ce am vrut sa subliniez este ca nu vad ce le poate starni atentia si interesul unora (ff multzi) care nu inteleg si nici nu vor sa auda de analize de sistem. Mentalul celor multi, atat asistati, cat si angajati si angajatori, este unul simplu, subjugat de o rutina deloc complicata, si fara efort intelectual prea mare.

Oricat de simplu ar fi conceptul, te lovesti de un zid. Singurul interes al zilei si vietii este pentru ei tandemul motivational format de bani/stimulente si consum, si daca nu vorbesti pe limba lor, daca nu le dai exact atat cat pot sa inteleaga, nici nu existi pentru ei.

De aceea m-am referit la miliardari si crearea locurilor de munca palpabile, intr-un microsistem privat inovativ, pentru ca multimea nu intelege ca de fapt sistemul imbunatatit este cel care creeaza parghiile necesare unei economii sanatoase cu buget la vedere, crestere economica si locuri de munca, etc. Multimea reactioneaza doar empatic, la ''farmecele'' liderilor si a puterii, nu isi folosesc prea mult ratiunea.

Referendumul este greu de initiat in aceste conditii, pentru a sprijini un concept, "abstract'' pentru cei multi.

Cred ca singura problema pe care o aveti acum este comunicarea, si anume lipsa unui limbaj comun si inteligibil pentru rumegatoare... Cum poti face un pork sa tina curatenie in sufragerie ??? Sa inteleaga un concept ???
Nu intelegeti ca traiti intr-o gradina zoologica unde doar adapostul si stomacul conteaza ?

Si iar ne intoarcem la Putere, reprezentata de partide, politicieni, parlamentari...care nu au nici un interes sa promoveze contractul in detrimentul traficului de influenta generator de...bani.

Din pacate trebuie sa aveti un alt inceput, sa va concentrati pe putere, nu pe intelegere rationala, ci pe una empatica :
Doar avand putere politica sau bani foarte multi sau sprijin electoral al unei coalitii (reprezentata de lideri...), deveniti interesant si puteti impune apoi o schimbare de sistem, altfel ramaneti doar un bun teoretician, dar neinteresant pentru majoritatea turmei.

Aveti o audienta extrem de limitata, mult sub masa critica necesara schimbarii ( prin referendum, alegeri libere, initiative private la nivel national, sindical, etc ).
Fara puterea unui lider national...fara vedetism, fara spectacol, fara agresivitate... nu veti avea priza la publicul larg = masa critica.
Matematica nu iarta.

Puterea este cel mai bun mijloc de comunicare pentru mase...apoi poti sa enuntzi aproape orice, pentru ca puterea politica a liderului sau a banului, hipnotizeaza caracterele primitive.

Sa-ti explic: http://teoria001.blogspot.ro/2007/02/econo...tru-tineri.html
Dupa cum vei vedea, comunicarea trece intr-adevar prin bani. Aceasta este o strategie folosita cu ceva succes deja, dar in alte tari. La noi, conditiile nu sint propice ... :), cercul vicios inca functioneaza.

Aceasta postare a fost editata de doru001: Sep 18 2015, 02:38 PM

+Quote Post
doru001
mesaj Sep 18 2015, 02:42 PM
Mesaj #373

Membru
**

Citeaza (Musafir @ Sep 18 2015, 09:05 AM) *
Auuu...
Cine a vorbit de rase ?

Cine e obsedatul acum ?
Ma confunzi :D

Toti rasistii au prieteni tigani, unguri, evrei. Dar niciodata oameni.

+Quote Post
doru001
mesaj Sep 18 2015, 02:54 PM
Mesaj #374

Membru
**

au dus-o apoi pana la perfectiunea degradarii umane ... nimeni nu-i perfect, ce-i prea mult strica

Haide, domn'e, le-a colapsat societatea, asa cum se intimpla si acum. Citeste http://teoria001.blogspot.ro/2007/02/econo...tru-tineri.html si apoi iti explic teoria curenta (daca intelegi ce scrie acolo, bineinteles).

+Quote Post
mesaj Sep 18 2015, 06:49 PM
Mesaj #375

Guests

Citeaza (doru001 @ Sep 18 2015, 02:37 PM) *
Sa-ti explic: http://teoria001.blogspot.ro/2007/02/econo...tru-tineri.html
Dupa cum vei vedea, comunicarea trece intr-adevar prin bani. Aceasta este o strategie folosita cu ceva succes deja, dar in alte tari. La noi, conditiile nu sint propice ... smile.gif, cercul vicios inca functioneaza.

buuun, ai ajuns sa ma citezi...tot eu eram...doar perspectiva era alta...si longitudinea.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Sep 18 2015, 07:30 PM
Mesaj #376

Guests

Citeaza (jean valjean @ Sep 18 2015, 09:29 AM) *
Arogant nu. Jeg si mai putin. Disciplina si autodisciplina nu exista in vocabular... LOL

Sigur nu ai carnet de conducere. Fericitule biggrin.gif
Sa te mai intreb de diferentele de conduita in trafic, vizibile intre un oras romanesc si unul german ? laugh.gif

Da-i omului puterea (politica, administrativa) sau volanul, si-i vei cunoaste adevaratul caracter.

Arogant, mitocan, jeg. Asta e romanul in trafic, la fel ca in viata publica, nu te mai amagi.
Drumul e lung pana departe.
Iar la capatul drumului, daca vei ajunge vreodata, vei descoperi ...DISCIPLINA dry.gif (obsesiva!)

+Quote Post
Vizitator_Meritocratia.
mesaj Sep 19 2015, 06:49 AM
Mesaj #377

Guests

Sa ne intelegem, eu sunt primul care doresc sa vad aceasta floare rara numita Meritocratia, dezvoltandu-se printre romani, dar trebuie mai intai pregatit solul, sera, apa. Altfel planta se usuca din prima zi.
Dupa ce am inviorat putin topicul prin provocari si exagerari (scuze Translativus), sa incerc o noua abordare :

Cine sta o vreme printre suedezi, poate constata ca sunt cei mai intelepti (si inteligenti ca medie IQ) oameni / populatie de pe planeta (in procente, colectiv dar si individual).
Tocmai pentru ca pe langa disciplina ( care include respectul fata de lege si oameni), suedezii cultiva Serenitatea ( care nu e nimic altceva decat o imbinare a autocontrolului cu abilitatea de a contempla, adica a privi/primi orice informatie detasat si fara idei preconcepute, lucid si degajat, fara a reactiona imediat (reactivitate involuntara, necontrolata) - ceea ce are ca urmare imediata capacitatea de a lua decizii corecte, si in acord/armonie cu mediul si societatea ).

Suedezii sunt net superiori germanilor din acest punct de vedere, cred asta.
Nemtii practica excelent ordinea si disciplina, dar intr-o maniera fortata, chiar colerica, ceea ce are ca rezultat disconfortul si ... prostia (indobitocirea), adica un sistem care functioneaza aproape perfect, dar in regim de CAZARMA. Dictatura Ordinei si Disciplinei pana la voma, respectiv sanctionarea brutala a oricarei nepotriviri, fara nici o umbra de intelegere sau compasiune (de cele mai multe ori).

In Suedia esti relaxat permanent, iar sistemul lor permite o imbunatatire continua, nefiind rigid precum cel german.
Imi doresc, si cred ca e posbil, ca romanul sa inteleaga acest truc al ''dresajului'' vointei, pentru ca aici e radacina problemei, prin intelegerea si practicarea Serenitatii. Atunci, disciplina si bunul simt se instaureaza de la sine, natural, iar Meritocratia devine o a doua natura in sistem.
Pur si simplu romanii ar trebui scoliti de tineri, cat mai tineri, sa contemple degajat clipa.
Sa inteleaga ca au puterea sa o traiasca DETASAT si sa ia decizii proprii si nu invers (ale altora, crezand ca sunt ale lui - manipularea prin reactie spontana provocata).
Romanul trebuie sa invete sa numere pana la 10 inainte accepte oferta, sau provocarea, sau insulta, etc.
Astazi, romanul este trait de clipa (informatii), mai exact, pune botul cu LACOMIE la vrajeala oricui striga mai tare si mai colorat, accepta orice oferta, orice lupta, fara sa se gandeasca la consecinte. E grabit, necontrolat, vesnic nemultumit, pentru ca nu are satisfactia controlului propriei vieti. Este prermanent controlat, de ceilalti, dar mai ales de propriile emotii.
Pentru ca nu este lucid, nu are exercitiul serenitatii. Nu stie ce inseamna disciplina interioara, controlul vointei.
E un copil imatur, si ramane asa pana la adanci batraneti, fiind propria lui victima dar invinovatind permanent pe ceilalti sau conditiile de mediu.

Contraexemple : campionii, olimpicii din orice domeniu, sportivii de performanta dar si profesionistii din orice domeniu (indiferent de cultura, sex, religie, rasa). Diferenta o face disciplina (benevola, prin intelegerea, acultivarea si practicarea serenitatii). Progresam, dar incet: Halep, Funeriu, Arafat, etc, sutele de olimpici elevi romani...

''Nu exista probleme mari, ci solutii mari'' - citez (mereu) un coleg suedez, intalnit in Uddevalla, Joni Anderson.

Pe noi romanii nu ne impiedica nimeni sa fim intelepti, noi ne impiedicam singuri, ca niste copii, imaturi.

Oare cand vom reusi sa ne cunoastem si sa ne cucerim pe noi insine, inainte sa cucerim sistemul, 'Preacucernice' Translativus ?

'kansas'

+Quote Post
doru001
mesaj Sep 19 2015, 10:40 AM
Mesaj #378

Membru
**

Citeaza (Sfatul Batranilor Mignoni @ Sep 18 2015, 06:49 PM) *
buuun, ai ajuns sa ma citezi...tot eu eram...doar perspectiva era alta...si longitudinea.

Era alta parte din tine. Oricum, bine ca nu discuti nimic, m-ar fi socat.

+Quote Post
doru001
mesaj Sep 19 2015, 06:46 PM
Mesaj #379

Membru
**

Citeaza (Translativus @ Feb 21 2012, 06:48 AM) *
SCHIMBAREA SISTEMULUI POLITIC

Daca cititi aceste randuri, inseamna ca faceti parte din acei nemultumiti care vor o schimbare. Ce veti citi mai jos este o idee supusa atentiei si dezbaterii dvs, spre imbunatatire si transformare in proiect politic.

Sisiemul Parlamentar, dupa cum vedem, devine pe zi ce trece tot mai greoi, macinat de interesele celor care il compun si care au impresia ca sunt stapanii, nu angajatii nostrii.
In sondaje au mai putin de 7% din increderea populatiei, pe cine mai reprezinta ei?
Nu voi mai pierde timpul cu demonstrarea unor lucruri pe care deja le stiti.
Din pacate sistemul nici nu da dovada ca ar vrea sa se schimbe, de aceea propun desfintarea lui.

Alternativa la acest sistem ar fi ANGAJAREA CONDUCERII STATULUI PRIN CONTRACT.

Pai si cine-i angajeaza, maestre? Trebuie sa ai o forma de guvernare pentru ca sa poti angaja companii in interes public. Cine garanteaza contractul, in lipsa unui guvern? Angajezi pe cineva sa garanteze contractul? Cine garanteaza noul contract?! Angajezi ... ?

Nu poti avea contracte fara un guvern, o administratie publica care sa garanteze contractul. Garantarea contractelor este un bun public. Nu poate fi privatizat. Economii fara sector privat si fara piata exista, dar piata fara sector public, guvern care sa garanteze contracte (si alte drepturi individuale chiar mai importante) nu exista.

Nu te poti ridica singur tragindu-te de sireturi. Tot asa cum nu poti face un perpetuum mobile.

Aceasta postare a fost editata de doru001: Sep 19 2015, 06:47 PM

+Quote Post
doru001
mesaj Sep 19 2015, 07:00 PM
Mesaj #380

Membru
**

Citeaza (Meritocratia @ Sep 19 2015, 06:49 AM) *
Sa ne intelegem, eu sunt primul care doresc sa vad aceasta floare rara numita Meritocratia

In primul rind, meritocratia nu este o valoare primara. Dreptul de a nu fi ucis sau ranit sau rapit sau jefuit este.

In al doilea rind, meritocratia nu poate fi definita fara o societate civila puternica. Unul e bun la ceva, altul la alta, dar evaluarea trebuie facuta in raport cu un sistem de referinta care nu este absolut. Asa cum am mai spus, multi ministri din guvernul nazist erau profesionisti de virf.

In opinia mea, meritocratia nu este altceva decit o idee care se foloseste de nevoia romanilor, si a tuturor oamenilor, dar mai ales a romanilor, de a fi iresponsabili. Tatucul, specialistul, serviciile vor rezolva. NU vor rezolva. NU VOR sa rezolve, vor sa faca ei bani si sa acumuleze putere asupra altora, si asta este CONTRAR intereselor publice. NU POT sa rezolve, fara ajutorul unei societati civile puternice si cu ajutorul unor copii handicapati cum sint cetatenii romani.

Este posibil ca aceasta idee sa fie gatita de serviciile secrete; a mai fost folosita in anii '90, cind se numea "un guvern de tehnocrati", tot ca raspunus in fata unei deziluzii tot mai profunde a societatii fata de clasa politica, care de fapt s-a si lasat cu votarea lui Vadim, si nebun, si fascist, si KGB-ist, de au muncit serviciile peste putinta sa salveze Romania de la autodistrugere si sa-si pastreze puterea quasi absoluta asupra acestei tari strategice, pina la urma.

Restul, cu solul, apa si fertilizatorii, e delir pur, de predicator fara busola. Si "Meritocratia", cu "M", ai gasit un nou zeu de paianta? Nu mai merge cu "Statul", "Natiunea", "Clasa muncitoare", "Biserica", "Taranul", "Satul romanesc", "Mama natura", "Marele conducator", "Fratele marelui conducator", "Istoria predestinata", "Fabrica" (a fost si asta - fabrica era un templu, un zeu care ne hranea), "Extraterestrii-care-ne-salveaza", nu mai merge nimic decit "Meritocratia"? Si ce trebuie sa facem ca s-o imbunam? Auzi, "Serenitatea", pai cum se impaca asta cu autocontrolul, care este represiv si genereaza frustrari pina la pierderea controlului? E buna asta, "Serenitatea", macar ai umor. lol Meditatia nu inseamna o stare cataleptica. Ba din contra. Detasarea este cuvintul potrivit, tradus din sanscrita. Mult succes!

Aceasta postare a fost editata de doru001: Sep 19 2015, 07:09 PM

+Quote Post
Vizitator_....
mesaj Sep 23 2015, 08:17 AM
Mesaj #381

Guests

draga dorel, cat de simplu m-aj ezprima, tot n-ai intelege mare lucru cat sa putem conversa ca doi uameni linistiti(pentru ca nu vrei - te intereseaza doar gramatica lu' batman), iar dpdv stiintific, iti lipseste bagajul de cunostinte, actualizat

deci :
deosebirea dintre mine si un mistic, este uriasa, pentru ca eu experimentez, inregistrez , statistic, compar cu ultimele cuceriri ale stiintei, psihologiei, etc, si sunt constient de energiile TRANSCEDENTALE pe care le intalnesc, sunt constient de ceea ce inseamna Cuvantul (ca infoenergie nu doar limbaj comunicare)
un mistic nu face asta niciodata, pur si simplu se lasa dus de val, intr-un vartej al emotiilor si sentimentelor, pe care le numeste revelatie (uneori indreptatit, deseori fals), pornind de la un ideal construit sau acceptat neconditionat, si integrandu-se in cele din urma in turma enoriasilor cuminti, platitori de temenele catre un 'boss' alfa...
eu sunt liber, si pun mereu conditii, ca Toma, am nevoie de experiment repetat si in conditii diverse pentru a concluziona, eroarea fiind teoretic mai mica cu cat experimentezi mai mult
(am convingerea ca o masa critica din ''clasa Toma'' , ar putea schimba Romania smile.gif
..................
deosebirea dintre mine si un nazist e uriasa, pentru ca nazismul face selectie rasiala, manipuland si falsificand prin orice mijloace imaginea omului nou, exponent al rasei sau poporului din care face parte - ideea agresiva si nefindata, de turma exceptionala
pe cand eu stiu si vreau sa demonstrez ca in fiecare dintre noi exista un supra-eu, un potential urias, care odata cunoscut si dezvaluit ne poate face liberi cu adevarat, si anume sa traim in armonie deplina cu noi insine, cu semenii si cu universul
vei fi cu adevarat socat daca intr-o zi vei realiza cate de frumos si armonios este Adevarul in intregul lui, privit din perspective diferite
.................
Meritocratia este un cuvant inventat recent, vad ca te deranjeaza forma, litera, majuscula, dar in fond, a existat dintotdeauna, manifestandu-se natural in microcomunitati din trecut, sau in cele avansate de astazi
se putea constata usor in comunitatile mici, si se numea Sfatul Batranilor
.............................
Meritocratia...Vrednicia ca etalon de calitati cumulate pentru leadership...
religiile totalitare, comunismul si nazismul au mistificat-o si denaturat-o, din meritocratie a devenit un fel de Piramidocratie...o mafie cu substrat politic sau religios
......................
sigur ca avem nevoie de politicieni
de omenie, experimentati, care sa deseneze si sa administreze comunitatea prin 'politici' specifice, delegand apoi tehnocrati prin concurs si contract...tehnocrati verificabil merituosi, prin realizari anterioare in bransa lor
dar ei, politicienii, trebuie alesi, de catrea alegatori educati (cultura generala), informati (cunoasterea Constitutiei cel putin), maturi, fara cazier (acte antisociale clasificate sau in curs)
uamenii de bine, umbrele instelate din spatele unui pontea sau goghiu sigur ca asteapta aligatori diluati de tineret cocalari de 16 ani si pensionari senili , numai bun de prostit, care au uitat cum se rotesc ACEEASI rechini la butoane de 25 de ani
ei sunt cei care vor sa votam juma' cu ilici, juma' cu vadimi, ca pe vremuri
mai nou se poarta 'itza' : negoitza, ghitza, etc...uameni de bine
..........................
deci dorel... sau Dorel ?
cred ca tu te grabesti...viata de traieste pe tine in graba, pretios, chiar academic, dar in graba, si mori incet fara sa simti, intr-o cutie mica, dar cine poate ajunge la tine ?

orice cutie se dizolva daca nu o bagi in seama pentru o clipa, doua...

opreste-te !

toti, absolut toti, traim in propriile cutii, mai mari sau mi mici, dar cutii - un fel de ochelari de cal 6D
doar daca inveti sa te opresti...ATUNCI VEI LUA PULSUL UNIVERSULUI, vei descoperi ca timpul nu exista asa cum il stii, iar orizontul e limitat doar de noi

stiu ca e ceva foarte usor de inteles teoretic, dar subtil si ceva mai greu de practicat ( mi-au trebuit ani de zile sa pot privi Clipa degajat , fericiti cei care se nasc asa, zen de-a gata smile.gif

ce sa zic, nu aduci solutii, doar critici neconstructive, opozitie ferma - sa nu zici ca esti bugetar, deputat ceva... coleg de piramida cu 'bosshii' ?

succesuri, dar cred ca imi cam pierd vremea cu tine...si nu mai am timp de mine

+Quote Post
doru001
mesaj Sep 25 2015, 05:08 PM
Mesaj #382

Membru
**

Citeaza (... @ Sep 23 2015, 08:17 AM) *
draga dorel

Daca totul merge conform planului sint sigur ca in curind vei invata sa fii politicos si atunci vom putea schimba sistemul.

+Quote Post
Vizitator_k.
mesaj Sep 27 2015, 08:08 AM
Mesaj #383

Guests

Wow, asta e '' argumentul '' tau final, privind schimbarea? Contributia celuilalt ? Tot e bine ca nu ma citezi iar biggrin.gif
Nu inceteaza sa ma uimeasca siretenia trolului, care se confunda cumva cu inteligenta (intelepciunea)...

Stai sa-ti desenez ''argumentul'' tau jenant, si solutia simpla de urmat :

Frica de celalalt si frica de tine (neincrederea) este calea spre intunericul din tine, iar frica in final se transforma in furie, furia in ura, iar ura in suferinta (una disimulata, de jmekeria care tine mereu coada sus).
Disconfort, fireste, prezent din cauza... ''celuilalt''...

Tipic, dorelisme politice cu pretentie de ''corectitudine''...
Nu vrea omul nostru sa rupa barierele ipocriziei si pace.

+Quote Post
doru001
mesaj Sep 27 2015, 11:50 PM
Mesaj #384

Membru
**

Citeaza (k @ Sep 27 2015, 08:08 AM) *
Wow, asta e '' argumentul '' tau final, privind schimbarea? Contributia celuilalt ?

Evident, in societate totul depinde de relatiile dintre oameni.

Subiectul thread-ului nu este religios, ci social.

Politetea este o conditie necesara pentru cooperare.

Schimbarea subiectului si atacul la persoana sugereaza reaua Dv. intentie.

http://teoria001.blogspot.ro/2007/02/econo...tru-tineri.html

Mult succes.

+Quote Post
doru001
mesaj Sep 27 2015, 11:54 PM
Mesaj #385

Membru
**

Citeaza (k @ Sep 27 2015, 08:08 AM) *
Nu vrea omul nostru sa rupa barierele ipocriziei si pace.

Daca prin ipocrizie intelegeti civilizatie, ratiune, politete, cooperare, atunci da, nu vreau sa o rup. Eu, in schimb, apreciez fascismul Dv. ca fiind animalic, plin de ura, irational si sincer, direct, din acest punct de vedere. Nimeni nu-i perfect.

Dar, atunci, de ce mai postezi? Scrisul este pentru comunicare rationala, pentru cooperare. Lupii urla la luna, nu scriu pe forum.

+Quote Post
Vizitator_k.
mesaj Sep 28 2015, 08:09 AM
Mesaj #386

Guests

''Cred ca munca trebuie sa ocupe numai o parte din viata unui om, mai ales a unui elev de liceu. Iar studiul pentru scoala nu trebuie sa fie o parte prea mare a muncii sau macar a studiului unui elev de liceu. Faptul ca fiul Dv. a fost profund afectat de comportamentul profesorului, si ca nici nu v-a vorbit despre aceasta problema, arata, in opinia mea de nespecialist, ca l-ati stresat cu scoala. Sigur ca fiul Dv. trebuie sa aibe succes in profesie, si succes material in viata, dar liceul sigur nu conteaza, ba, luat in serios, chiar dauneaza acestor scopuri. Echilibrul trebuie sa vina in primul rind din interior si din familie, apoi din relatia cu egalii tai, si abia la sfirsit, daca conteaza, din recunoasterea sefului. ''

tztztz...timp pierdut...
Articolul tau este corect teoretic (social si politic), ''novator'', cu accente academice nobile, vom face totul sa ne fie mai bine, daca suntem politicosi si avem batistuta curata si unghiile taiate regulamentar laugh.gif .
Dar... priveste existenta si evolutia individuala eronat, secular, tot din exterior spre interior...

Ori, ar trebui sa intelegi mai intai foarte bine ce inseamna ehilibrul interior ca si autocontrol, autocunoastere, reflexe castigate, si asta nu ca pe un dat natural, ci ca urmare a meditatiei individuale. Se vorbeste (se vorbea...) de ''cei 7 ani de-acasa'', ca fiind inceputul minimei educatii, inaintea celei scolare, teoretice, dar cine mai poate oferi astazi educatie unui copil, cand parintii sunt imaturi si lipsiti de repere, incapabili sa gaseasca timp pentru meditatie si autocunoastere ?

Tu nu ai inteles nimic, ori te faci ca nu intelegi.
Ignori cu inversunare dezvoltarea interioara prin meditatie (cauta singur definitia).

Daca toti copiii ar fi invatati de mici ce inseamna autocunoasterea, meditatia, in trei - patru generatii nu am mai avea razboaie, nici saracie in lume.

Orice discutie cu tine se loveste de o bariera a educatiei tale academice, seculare, ca de un zid.
Este ca si cum ai incerca sa explici unui medic scolit in comunist, ce inseamna medicina traditionala chineza, psihologia si spiritualitatea asiatica, cea crestina, sau psihologia (pierduta) a antichitatii...
(Dar tu, ca ultima satisfactie, ma definesti nazist...patetic.)

Suntem interconectati energoinformational, primim ceea ce mai intai dam, sau gandim, sau exprimam. Suntem vectori ai unei dinamici universale de natura energoinformationala. De aceea totul porneste din interior spre exterior, dpdv individual, apoi defineste o famile, un colectiv, o tara, o planeta.
Orice schimbare de sistem, nu trebuie sa ocoleasca individul, de aceea trebuie pornita din interior spre exterior. Este un proces complex, care implica o traire interioara specifica mai intai, si nu doar o aparenta si rationala conduita sociala, de cele mai multe ori dirijata de reguli si regulamente nedigerabile.

Dinspre individ spre societate si nu invers. Avem nevoie de o minima educatie 'spirituala', care implica trairi specifice si cunoasterea de sine, inaintea educatiei teoretice, pur rationale, de cunostinte generale si reguli de conduita sociala.
Posibil sa nu intelegi asta niciodata, si robabil este ca urmare a unei educatii de tip socialist.

Sincer, esti varza Dom' Profesor, nu am de ce sa fiu bland cu tine, ia-o de la capat, de la zero...vei putea apoi sa impletesti cunostintele vechi cu cele noi, privite printr-o perspectiva noua, cea a interconectivitatii, si altele, daca ai 'noroc' si curaj...

+Quote Post
Vizitator_k.
mesaj Sep 28 2015, 09:29 AM
Mesaj #387

Guests

Citeaza (k @ Sep 28 2015, 08:09 AM) *
''din familie, apoi din relatia cu egalii tai, si abia la sfirsit, [b]daca conteaza, din recunoasterea sefului.[/b] ''

Wahahaha
Exact...adica QED...
Romanake nu intelege nimik din leadership, nimik din KOMPETENTA ( meritocratia exact la asta se refera).

Ca sa intelegi mai usor (agent de opinie) doru 001:
Intr-o mica unitate de comando, acolo unde viata ta atarna de colegii tai dar mai ales de lider, se face transfer de leadership (KOMPETENTA - specializare, experienta, aptitudini)) atunci cand situatia specifica din teren o cere. Liderul nu este contestat nici comentat, acolo se executa ordinul ''orbeste'', cu incredere totala in competenta celui care ia deciziile. Ar fi mortal, la propriu, daca fiecare ar avea ceva de comentat, odata decizia luata (chiar si de comun acord).

NU ASTA SE INTAMPLA IN VIATA DE TOATE ZILELE PRINTRE ECHIPELE DE ROMANAKE, UNDE FIECARE VREA SA FIE SEF, SAU MAI RAU, SA AIBA UN TATUC CARE SA PREIA INTREAGA RESPONSABILITATE. (oricum contestata, barfita, si, bineinteles, cauza tuturor relelor care li se intampla lor, mignonilor cu lentile de cal castigate prin 'educatie' - da, socialist stalinista).

Mignonii vor un sef neaparat, iar ceilalti...baietii ''destepti'', se bat sa fie sefi, sau macar sa stea pe calul alb pe locul de la geam neaparat. Trei uniuni ale artistilor in loc de una, trei partidulete liberale, zeci de vice-presedinti, sute de parlamentari, etc...
Nimeni nu considera EFICIENTA, RENTABILITATEA, COMPETENTA.

Am fost destul de politicos pentru tine ?
(Stai linistit, vorbesc cu cei cu urechi de auzit si ochi de vazut, care nu sunt deranjati de un ton raspicat, sau limbaj colorat, pentru ca-i intereseaza fondul si nu forma problemei).

+Quote Post
Vizitator_k.
mesaj Sep 28 2015, 10:52 AM
Mesaj #388

Guests

Citeaza (doru001 @ Sep 27 2015, 11:54 PM) *
Daca prin ipocrizie intelegeti civilizatie, ratiune, politete, cooperare, atunci da, nu vreau sa o rup. Eu, in schimb, apreciez fascismul Dv. ca fiind animalic, plin de ura, irational si sincer, direct, din acest punct de vedere. Nimeni nu-i perfect.

Dar, atunci, de ce mai postezi? Scrisul este pentru comunicare rationala, pentru cooperare. Lupii urla la luna, nu scriu pe forum.

...spuse cel in blana de oaie...

...In schimb e usor de inteles de ce postezi tu pe acest topic, luptand cu inversunare impotriva Meritocratiei, un topic cu continut cat se poate de specific, simplu si explicit...

Pentru ca ti-e frica de super-competente, te deranjeaza acut olimpicii, preferi 'Mediocratia' laugh.gif ... in care te incadrezi firesc, fara sa depui un efort prea mare. Are balta peste si politica scaune...

Bineinteles ca printre mediocri si marginali, Meritocratia nu are sens - nu tre' sa fim toti egali, impreuna, ba chiar mai egali daca suntem politicos primii pe liste ?
''No offence colega, ti-as da scaunul meu de lider, dar e deja ocupat '' laugh.gif

...Esti 'amuzant' boss, dar unii ca tine au fabricat doctorate pentru 'lideri' cu vointza dar fara... putintza dry.gif
doctor docent in codoi, vicepresedinte, viceprim, etc... Sa ne traiti !

+Quote Post
doru001
mesaj Sep 29 2015, 07:11 PM
Mesaj #389

Membru
**

Citeaza (k @ Sep 28 2015, 10:52 AM) *
...spuse cel in blana de oaie...

...In schimb e usor de inteles de ce postezi tu pe acest topic, luptand cu inversunare impotriva Meritocratiei, un topic cu continut cat se poate de specific, simplu si explicit...

Pentru ca ti-e frica de super-competente, te deranjeaza acut olimpicii, preferi 'Mediocratia' :lol: ... in care te incadrezi firesc, fara sa depui un efort prea mare. Are balta peste si politica scaune...

Bineinteles ca printre mediocri si marginali, Meritocratia nu are sens - nu tre' sa fim toti egali, impreuna, ba chiar mai egali daca suntem politicos primii pe liste ?
''No offence colega, ti-as da scaunul meu de lider, dar e deja ocupat '' :lol:

...Esti 'amuzant' boss, dar unii ca tine au fabricat doctorate pentru 'lideri' cu vointza dar fara... putintza <_<
doctor docent in codoi, vicepresedinte, viceprim, etc... Sa ne traiti !

Pina la politete si meritocratie macar limba romana las-o nechinuita, ca nu ti-a facut nimic, saraca.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Sep 30 2015, 07:31 AM
Mesaj #390

Guests

Citeaza (doru001 @ Sep 29 2015, 07:11 PM) *
Pina la politete si meritocratie macar limba romana las-o nechinuita, ca nu ti-a facut nimic, saraca.

Buna dimineata doru 001 smile.gif,

te-ai trezit devreme si ce ti-ai zis ?!
''hraneste trollul, hraneste trollul ! "...
Iarasi forma , mereu forma ?

Limba romana este bogata si frumoasa (apropo, se scrie cu majuscula Limba romana..., Liceul Cuza, etc), dar aici nu e forum literar, liiceanule care esti tu liicean , forma e pe locul doi, mesajul eficient e simplu.

Stiai ca Alex Machedon a inventat un 'slang' special pentru gheneralii sai, ca sa poata trimite mesaje foarte scurte, extrem de precise, rapid si fara echivoc ? (Limba literara si gramatica i-ar fi fost fatale pe campul de lupta). Amuzant, nu? E unul din secretele succesului victoriilor sale incredibile. Capisi ?

Pt azi iti desenez, sa nu te incurc iar in gramatici, de maine s-ar putea sa-ti vorbesc prin semne :

dry.gif

+Quote Post

14 Pagini V  « < 11 12 13 14 >
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 22nd August 2019 - 07:15 AM