IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> vecinii mei ma tapeaza de bani - sfaturi, viata personala
Vizitator_Popa Miruna.
mesaj Mar 16 2013, 08:12 AM
Mesaj #1

Guests

Buna ziua. am si eu o problema cu vecinele mele. Parintii mei au murit, iar eu am ramas singura, chiar singura , fara nici un prieten, fara nici un sprijin, fara sa am de la cine sa primesc un sfat macar. Am 32 de ani si sunt si bolnava, nu o sa intru in detalii acum. Crezand ca imi pot cumpara prietenii, am facut cadouri scumpe unei vecine care are o fetita de 13 ani, respectiv prima oara o tableta de 14 milioane lei vechi si cadourile au curs, nu le mai stiu numarul dar valoarea lor s-ar ridica pe la vreo 40 de milioane lei vechi. Repet , eu sunt singura, nu exista nimeni care sa ma ajute daca vreodata voi intra intr-un impas financiar si mi-a venit factura la gaz luna aceasta de zece milioane lei vechi, de exemplu. Cu aceste vecine mi-am cheltuit putinii bani care mi-au ramas in banca mostenire de la mama. Dupa primul cadou aceste vecine au inteles ca eu am bani si de atunci folosesc toate mijloacele psihologice pentru a ma face sa scot bani din buzunar sa le satisfac placerile. Situatia dureaza de vara trecuta. Doream sa am pe cineva cu care sa imi petrec timpul, atunci cand sunt prea singura sau sa primesc sfaturi de la cineva pentru problemele mele cotidiene. Problema este ca acesta vecina (si fetita ei de 13 ani) ma taxeaza pentru fiecare gest pe care ea il face pentru mine. De fiecare data trebuie sa scot din buzunare milioane de lei vechi ca se le satisfac poftele pe care le au pentru faptul ca ele ma insotesc undeva, sau isi pierd timpul vorbind cu mine. Sa nu va inchipuiti ca aceasta vecina e o persoana foarte ocupata si foarte importanta si face acest lucru datorita importantei sale. Dintre noi doua eu am facultate si ea nu, iar de muncit nu munceste , dar sotul ei (tot fara facultate) este patron, deci nu prea duc lipsa de bani, dar nici nu sunt bogati, sunt genul de asa-zisi germani din Banat care se considera nemti pentru ca au facut un liceu german si au un strabunic german si care din acest motiv ii dispretuiesc pe romani si traiesc din mila statului german. De aici superioritatea cu care ma trateaza. Daca eu primesc un ban in plus la salariu, vecina aceasta considera ca ea il merita si ca automat trebuie sa ii cumpar un cadou. Fetita ei mi-a explicat o data ca faptul ca m-a insotit o data in oras in mall nu poate fi trecut cu vederea si ca trebuie sa ii dau bani sau sa ii cumpar un cadou pentru ca ea a facut un efort nu in totalitate comform vointei ei, ci a venit cu mine in oras pentru mine. Vara trecuta mergeam la suc in Piata Unirii din Timisoara , iar eu trebuia sa platesc consumatia pentru toate trei, desi nu are rost sa mentionez ca ea ma invita. Si asa s-au dus milioanele. Uneori mai invita si prietene ale fetitei ei pentru care tot eu trebuia sa platesc, si am platit pentru ca erau copii si mi-a fost jena. Ma invita la apartamentul ei din celalalt capat al orasului si eu trebuia sa platesc taxiul. Ma invita la strand vara trecuta pentru ca acolo era un fast-food (cu mancare scumpa, la pret dublu fata de pretul din oras) si eu plateam consumatia ei si a fiicei ei. Primele cadouri au fost ok, dar ea, vecina, ca ea e cea matura, are 43 de ani a inteles ca de la mine banii curg , iar daca le spun ca nu mai am bani sa le fac cadouri , nu ma cred. Ultima oara am vandut garajul si fetita m-a rugat sa-i iau un aparat de facut sifon sodastream cu 400 RON ca ea nu are bani sa-si adune sa si-l cumpere. I-am explicat fetitei ca eu cu banii acestia mananc o luna, eu si cainele meu. Mi-a raspuns ca si-l doreste foarte mult de ziua ei si ca o sa ma invite la ei la masa. I l-am cumparat si i l-am dat anticipat si inutil sa spun ca nu m-a invitat in decurs de 2 luni ulterior deloc acasa nici macar pentru o cafea. Au cam inceput sa vada ca nu mai am bani, iar ele nu m-au invitat niciodata la ele acasa ca sa se revanseze ci ca sa ma faca sa ma simt obligata sa le cumpar ceva nou. o invitatie la cafea inseamna ca trebuie sa le fac un cadou de o suta de Euro. Daca ma fac ca nu inteleg, incep sa ma faca sa inteleg lucrul acesta din ce in ce mai explicit.
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_thedoors.
mesaj Mar 16 2013, 04:10 PM
Mesaj #2

Guests

Buna ziua. Cred ca este prima oara cand raspund cuiva de pe acest forum, dar situatia dvs m-a impresionat. Cred, fara sa am pretentia ca detin raspunsurile la toate intrebarile, ca situatia dvs vine f mult din faptul ca va simtiti singura si incercati sa "tratati' aceasta singuratate incuranjandu-va vecinele sa se aprope de dvs. Numai ca, din cate vad, ati ajuns in punctul in care realizati ca aceasta apropeiere nu este decat una conditionata, si in plus, situatia nu poate fi continuata la nesfarsit, ca riscati sa ajungeti la faliment. Asadar, reluand, problema este ca va simtiti singura. Inseamna ca aveti nevoie sa cunoasteti oameni. Ce as face eu: m-as gandi la ce imi place sa fac si as cauta niste cursuri sau cluburi la care sa merg in mod regulat. In felul acesta faceti ceva ce va place, poate si invatati ceva nou si aveti ocazia sa cunoasteti oameni noi. Unii chiar sunt oameni de calitate, care nu conditioneaza o invitatie la cafea printr-un cadou. Spuneti ca aveti un caine. Probabil asta inseamna ca va plac animalele. Puteti face putin voluntariat pe langa asociatiile locale de protectie a animalelor. Sau pe langa un camin de copii, cu copii care au nevoie sa le fie un suflet alaturi, sa ii tina cineva in brate, sa le vorbeasca cineva. E minunat sa simti ca daruiesti...nu tablete, nu sute de euro, ci timp si afectiune, o vorba buna poate. E un act care te imbogateste. In acelasi timp, puteti incepe sa mai rariti contactele cu vecina. Nu mai raspundeti tuturor invitatiilor, iar daca va cer bani fara sa va invite...ei bine, invatati sa spuneti nu. Ideea este sa iesiti din dvs insiva, sa cautati sa veti contact cu oameni cu care aveti interese si preocupari comune, sa va dati voie sa descoperiti ca nu toti oamenii trebuie platiti ca sa-si petreaca timp cu dvs. Mult succes!
Citeaza (Popa Miruna @ Mar 16 2013, 08:12 AM) *
Buna ziua. am si eu o problema cu vecinele mele. Parintii mei au murit, iar eu am ramas singura, chiar singura , fara nici un prieten, fara nici un sprijin, fara sa am de la cine sa primesc un sfat macar. Am 32 de ani si sunt si bolnava, nu o sa intru in detalii acum. Crezand ca imi pot cumpara prietenii, am facut cadouri scumpe unei vecine care are o fetita de 13 ani, respectiv prima oara o tableta de 14 milioane lei vechi si cadourile au curs, nu le mai stiu numarul dar valoarea lor s-ar ridica pe la vreo 40 de milioane lei vechi. Repet , eu sunt singura, nu exista nimeni care sa ma ajute daca vreodata voi intra intr-un impas financiar si mi-a venit factura la gaz luna aceasta de zece milioane lei vechi, de exemplu. Cu aceste vecine mi-am cheltuit putinii bani care mi-au ramas in banca mostenire de la mama. Dupa primul cadou aceste vecine au inteles ca eu am bani si de atunci folosesc toate mijloacele psihologice pentru a ma face sa scot bani din buzunar sa le satisfac placerile. Situatia dureaza de vara trecuta. Doream sa am pe cineva cu care sa imi petrec timpul, atunci cand sunt prea singura sau sa primesc sfaturi de la cineva pentru problemele mele cotidiene. Problema este ca acesta vecina (si fetita ei de 13 ani) ma taxeaza pentru fiecare gest pe care ea il face pentru mine. De fiecare data trebuie sa scot din buzunare milioane de lei vechi ca se le satisfac poftele pe care le au pentru faptul ca ele ma insotesc undeva, sau isi pierd timpul vorbind cu mine. Sa nu va inchipuiti ca aceasta vecina e o persoana foarte ocupata si foarte importanta si face acest lucru datorita importantei sale. Dintre noi doua eu am facultate si ea nu, iar de muncit nu munceste , dar sotul ei (tot fara facultate) este patron, deci nu prea duc lipsa de bani, dar nici nu sunt bogati, sunt genul de asa-zisi germani din Banat care se considera nemti pentru ca au facut un liceu german si au un strabunic german si care din acest motiv ii dispretuiesc pe romani si traiesc din mila statului german. De aici superioritatea cu care ma trateaza. Daca eu primesc un ban in plus la salariu, vecina aceasta considera ca ea il merita si ca automat trebuie sa ii cumpar un cadou. Fetita ei mi-a explicat o data ca faptul ca m-a insotit o data in oras in mall nu poate fi trecut cu vederea si ca trebuie sa ii dau bani sau sa ii cumpar un cadou pentru ca ea a facut un efort nu in totalitate comform vointei ei, ci a venit cu mine in oras pentru mine. Vara trecuta mergeam la suc in Piata Unirii din Timisoara , iar eu trebuia sa platesc consumatia pentru toate trei, desi nu are rost sa mentionez ca ea ma invita. Si asa s-au dus milioanele. Uneori mai invita si prietene ale fetitei ei pentru care tot eu trebuia sa platesc, si am platit pentru ca erau copii si mi-a fost jena. Ma invita la apartamentul ei din celalalt capat al orasului si eu trebuia sa platesc taxiul. Ma invita la strand vara trecuta pentru ca acolo era un fast-food (cu mancare scumpa, la pret dublu fata de pretul din oras) si eu plateam consumatia ei si a fiicei ei. Primele cadouri au fost ok, dar ea, vecina, ca ea e cea matura, are 43 de ani a inteles ca de la mine banii curg , iar daca le spun ca nu mai am bani sa le fac cadouri , nu ma cred. Ultima oara am vandut garajul si fetita m-a rugat sa-i iau un aparat de facut sifon sodastream cu 400 RON ca ea nu are bani sa-si adune sa si-l cumpere. I-am explicat fetitei ca eu cu banii acestia mananc o luna, eu si cainele meu. Mi-a raspuns ca si-l doreste foarte mult de ziua ei si ca o sa ma invite la ei la masa. I l-am cumparat si i l-am dat anticipat si inutil sa spun ca nu m-a invitat in decurs de 2 luni ulterior deloc acasa nici macar pentru o cafea. Au cam inceput sa vada ca nu mai am bani, iar ele nu m-au invitat niciodata la ele acasa ca sa se revanseze ci ca sa ma faca sa ma simt obligata sa le cumpar ceva nou. o invitatie la cafea inseamna ca trebuie sa le fac un cadou de o suta de Euro. Daca ma fac ca nu inteleg, incep sa ma faca sa inteleg lucrul acesta din ce in ce mai explicit.

+Quote Post
Vizitator_JohnnyBGood.
mesaj Mar 18 2013, 09:50 AM
Mesaj #3

Guests

Dna Miruna,
- sunt putine lucruri care diferentiaza societatea umana de jungla. Unul dintre aceste lucruri este legea. In acele aspecte ale interactiunii umane care nu cad sub incidenta legii (vedeti situatia relatiei dvs. cu vecinii) in mod frecvent actioneaza legea junglei. In legea junglei exista doar rapitori si victime. Dvs. sunteti acum o victima si trebuie sa incetati imediat acesta stare de fapt;
- cu extraordinar de rare exceptii, nu exista prieteni adevarati. Exista doar amici de conjunctura, care se "imprietenesc" cu dumneavoastra din cauza unor interese comune (bani, distractie, etc.);
- traim in niste vremuri dificile. Puteti trece cu bine prin aceste vremuri numai printr-o atitudine foarte cumpatata (chiar vecina cu zgarcenia) fata de bani. Nu dati nimanui nici un leu cu titlu de donatie sau "cinste". Cand iesiti cu cineva, platiti nemteste (fiecare consumatia lui). Limitati cadourile la obieste simbolice, de mica valoare - si numai pentru apropiatii dvs.;
- singuratatea nu omoara pe nimeni. Din contra, va ofera ocazia de a aloca mai mult timp lecturii, studiului, drumetiilor, hobby-urilor, etc.;
- in societatea in care traim, naivitatea este o slabiciune majora.

+Quote Post
Vizitator_Lucian.
mesaj Mar 18 2013, 01:41 PM
Mesaj #4

Guests

Mda. Sunt, intr-adevar, mesaje care te lasa... interzis. Si mai sunt binevoitori care incearca sa te consoleze sugerandu-ti ca tu ai procedat corect si de vina e lumea cea rea. Nu e asa, nu ai procedat corect deloc si pot spune ca ti-ai cautat-o cu lumanarea. Draga Miruna, cine te-a pus? Parintii tai ti-au lasat o suma de bani si tu nu ai gasit altceva mai bun de facut decat sa-i dai de pomana? Normal ca acuma vecinele incearca sa profite in continuare de tine, ca doar cainele de la macelarie nu se da dus. Problema ta este ca ai devenit un pic dependenta de compania acelor vecine, in ciuda felului in care te trateaza (mai ales obraznicia fetei de 13 ani m-a lasat masca). Solutia la problema ta e simpla si in totalitate la dispozitia ta: invata sa fii mai independenta, si in primul rand invata sa spui NU.

+Quote Post
Vizitator_Popa Miruna.
mesaj Mar 18 2013, 06:11 PM
Mesaj #5

Guests

Si pentru ca am inceput sa spun problema mea am sa spun mai mult, pentru ca ma descarc si faptul ca imi pun gandurile in ordine ma ajuta sa iau o decizie.
Trebuia sa fac parastasul pentru mama mea, iar mama fetitei m-a convins sa nu-i mai fac parastasul ci sa le dau lor pomana bani si cadouri. Ca e acelasi lucru. Sa nu mai platesc preotii. Imi tot cer bani si cadouri drept “pomana” pentru parintii mei si se comporta de parca eu as fi un sac fara fund de bani, de parca eu as avea fata de fetita ei de 13 ani obligatii de parinte. Daca e vorba de cadouri pentru fetita ei nu uita sa-mi atraga atentia ca ea fetitei ei nu ii cumpara cadouri ieftine si in nici un caz de la reduceri si ca daca le-as face un cadou ieftin e ca si cum le-as jigni. Este foarte penibil ma intalnesc zilnic cu ele, ca suntem vecine si nu stiu cum se face ca intotdeauna scot bani din buzunar pentru ele. Nu as vrea sa le spun in fata ca m-au tapat de bani si sa ma lase in pace, pentru ca mi le-as transforma in dusmani si as avea parte numai de energii negative din partea lor zilnic. Mama fetitei se ocupa de vrajitorii , nu ca as crede ca exista vraji, dar cred ca exista energii negative care pot fi canalizate catre anumite persoane. Din discutiile cu mama fetitei am inteles ca ea are un trecut in care a profitat din plin de pe urma barbatilor, in special, pe care i-a intalnit, si pentru ea eu nu sunt deloc altceva decat o alta vaca de muls. Am senzatia ca discuta intre ele despre cum sa ma inghesuiasca ca sa ma faca de fiecare data cu succes sa scot bani din buzunar pentru ele. Nu stiu, dar pe mine mama mea nu m-a lasat niciodata sa primesc de la persoane straine sau chiar de la cunoscuti bani care in mod logic nu mi se cuvin, chiar daca au fost personae care au vrut sa-mi dea bani cadou. Educatia mea a fost in sensul in care o asemenea fapta ar fi cel mai josnic si lipsit de caracter lucru pe care l-as fi putut face. Am fost cu fetita vecinei mele intr-un magazin de unde nu a vrut in ruptul capului sa plece pana nu mi-am desertat si ultimii banuti din portofel in mainile ei, iar in ziua aceea si in zilele urmatoare nu am avut bani de paine. Nu puteam sa plec fara ea din magazin, daca pe drumul spre casa i se intampla ceva, eu as fi fost de vina ca a fost lasata in grija mea. Am avut odata o problema medicala si mama fetitei dintr-un impuls mi-a spus ca trebuie neaparat sa ma duc la doctor si daca trebuie vine cu mine ca mi-a spus, trebuia si ea sa se consulte. Ne-am programat la doctor, insa intr-una din zilele urmatoare fetita m-a sunat ca vrea sa mergem la film (bineinteles tot pe banii mei). I-am spus ca nu am bani ci ca ii tin pentru cabinetul particular unde eram programate eu si mama ei. Cu mine la telefon i-a facut observatie mamei ei ca ma duce la doctor in loc sa canalizeze toate resursele mele financiare inspre indeplinirea dorintelor ei. In ziua urmatoare mama ei mi-a spus ca nu mai poate merge la doctor pentru ca sotul ei nu ii da bani, dar ar fi mers daca as fi platit eu pentru ea. I-am spus ca nu am suficienti bani pentru amandoua si ca nu mai merg, pentru ca nu stiam unde era cabinetul, ea stia. Dupa aceea m-a sunat fetita ei sa ma intrebe, ca daca nu mai mreg la doctor , inseamna ca acum am bani pentru film si cand mergem. Acesta e doar un exemplu in care mi se pare ca cele doua comploteaza sa ma scuture de bani.

+Quote Post
Vizitator_Lucian.
mesaj Mar 18 2013, 06:42 PM
Mesaj #6

Guests

Inca un sfat: daca nu esti capabila sa le refuzi pe cele doua nerusinate, daca ti-e frica de energii negative sau de vrajitorii, daca nu poti suporta gandul ca nu o sa mai iesi cu fetita sau cu ma-sa la restaurant, tot mai poti sa faci ceva: da-le tot ce-ti cer, vinde-ti lucrurile de prin casa, imprumuta-te la banca sau la camatari ca sa le faci lor cadouri, eventual da-le casa cu totul ca sa scapi de o grija. Cred ca ai nevoie de consiliere psihologica, ce sa mai zicem de aia financiara.

P.S. Cele doua sunt cumva de vreo... etnie? Ca mi se pare cunoscut comportamentul...

+Quote Post
Vizitator_Popa Miruna.
mesaj Mar 18 2013, 07:17 PM
Mesaj #7

Guests

Citeaza (Lucian @ Mar 18 2013, 06:42 PM) *
Inca un sfat: daca nu esti capabila sa le refuzi pe cele doua nerusinate, daca ti-e frica de energii negative sau de vrajitorii, daca nu poti suporta gandul ca nu o sa mai iesi cu fetita sau cu ma-sa la restaurant, tot mai poti sa faci ceva: da-le tot ce-ti cer, vinde-ti lucrurile de prin casa, imprumuta-te la banca sau la camatari ca sa le faci lor cadouri, eventual da-le casa cu totul ca sa scapi de o grija. Cred ca ai nevoie de consiliere psihologica, ce sa mai zicem de aia financiara.

P.S. Cele doua sunt cumva de vreo... etnie? Ca mi se pare cunoscut comportamentul...

Nu am nici un fel de dovezi, dar mama are un ten usor masliniu, ochi caprui, parul negru, poate e de etnie rroma? Insa nu am vazut-o niciodata purtand de exemplu fustele specifice etniei. Am avut odata o discutie despre tigani si vorbea jignitor la adresa lor, deci nu cred ca se considera una dintre ei.

+Quote Post
Vizitator_Lucian.
mesaj Mar 18 2013, 07:53 PM
Mesaj #8

Guests

Citeaza (Popa Miruna @ Mar 18 2013, 07:17 PM) *
Nu am nici un fel de dovezi, dar mama are un ten usor masliniu, ochi caprui, parul negru, poate e de etnie rroma? Insa nu am vazut-o niciodata purtand de exemplu fustele specifice etniei. Am avut odata o discutie despre tigani si vorbea jignitor la adresa lor, deci nu cred ca se considera una dintre ei.

Cred ca mai degraba vrajitoriile cu care zici ca se ocupa mi-au dat ideea, dar in fine... Sper ca esti constienta ca nu mai poti continua asa. Nici una din partile implicate nu se poarta cum trebuie, dar comportamentul lor nu poti sa-l schimbi in timp ce pe al tau da. E timpul sa te trezesti la realitate. Daca "energiile negative" ti se par un pericol mai mare decat ruina financiara si stresul emotional la care te expun cele doua vecine rauvoitoare atunci... nu mai spun nimic.

P.S.
Nu exista energie negativa, intreaba-l si pe Pintea.

+Quote Post
Vizitator_suki.
mesaj Mar 19 2013, 10:16 AM
Mesaj #9

Guests

Buna ziua, d-na draga! Cazul dvs chiar m-a facut sa incerc sa va raspund, pentru ca aveti clar un comportament submisiv si o clara problema psihica, cel mai probabil nu doar in fata acestor persoane, ci mai ales in fata vietii.
Episodul prin care treceti dvs acum este un episod de depresie, care netratat de catre o persoana specializata in psihoterapie cel putin, are mari sanse sa degenereze.
Va sfatuiesc sa va cautati urgent un psihoterapeut, apelind poate in prima instanta la medicul de familie.
Va mai sfatuiesc sa va priviti un pic in oglinda, si sa va raspundeti la intrebarea cine sunt eu si ce caut in acest joc? Aveti o slabiciune devianta pentru aceste persoane, pe care nici macar nu le iubiti. Prezenta lor nu va foloseste la nimic, si pe linga ca va autodistrugeti financiar (ceea ce e o mare neghiobie la vremurile astea, dupa cum bine spunea cineva mai sus), va autodistrugeti si psihic, pt ca de fapt va izolati de lume umblind cu aceste persoane nici macar interesante sau inteligente, darmite binevoitoare. Din ce povestiti dvs, intelegem ca ele sunt ....e si needucate, dar reiese mai clar ca principala persoana cu probleme sunteti dvs, si trebuie sa tratati de urgenta aceasta neinfrinare medical, cu cadre specializate, mai putin cu sfaturi pe internet.
Sunt bune si sfaturile pe net, cei de mai sus au dat sugestii excelente - participati la reale actiuni de binefacere, mergeti la un camin de batrini si stati de vorba cu oamenii aceia - nici macar nu au nevoie de banii dvs, ci de atentia si timpul dvs. Nu in ultimul rind, poate ar fi bine sa va cautati activ un partener de viata, pentru ca oamenii singuri cel mai adesea o iau razna, sunt putini aceia care rezista in singuratate fara deranjament nervos.
Dar inainte de toate, va rog din suflet sa cereti ajutor medical, pentru ca problema dvs nu e una de perceptie, sunteti deja pe o cale a autodistrugerii pentru ca dati semne ca va lipsesc instinctele de autoaparare.
Sper sa nu sune prea dramatic mesajul meu, toti trecem prin astfel de episoade de slabiciune, si in jur colcaie de lipitori energetice si financiare, create tocmai din comportamentul nostru submisiv.
Va doresc sa va invingeti slabiciunea si multa sanatate!

+Quote Post
Vizitator_confidentti.
mesaj Mar 19 2013, 11:25 AM
Mesaj #10

Guests

Astea-s povesti adevarate sau vrajeli? Nu prea pare adevarat.

+Quote Post
Vizitator_Popa Miruna.
mesaj Mar 19 2013, 03:47 PM
Mesaj #11

Guests

Citeaza (confidentti @ Mar 19 2013, 11:25 AM) *
Astea-s povesti adevarate sau vrajeli? Nu prea pare adevarat.

Stiu ca pare ireal ca o persoana poate fi atat de fraiera, cum in mod autocritic imi dau seama ca sunt. Eu sunt deja sub tratament psihiatric, problema este ca pastilele de somn pe care mi le dau medicii nu ma ajuta prea mult. Dimpotriva datorita problemelor mele (psihiatrice, psihice cum vreti sa le spuneti; eu sunt, cred, un om totusi normal, dar slab) mi se pare ca trebuie sa fac si sa aduc multe lucruri in plus pentru a fi acceptata intr-o relatie. De aici cheltuielile pentru a ma face pe plac acestor persoane, carora , simt de cateva luni, nu le pasa de mine, mi-au luat banii, dar nu sunt interesate ce fac eu in rest, stiind ca sunt singura, ca mi-au murit parintii etc. Daca m-as duce la psiholog (chiar m-am dus, e o intreaga poveste, am gasit unul pe net care m-a pus sa-i virez bani in banca pentru psihoterapie dupa care mi-a spus ca sunt un gunoi si o taratura si ca nu doreste sa aiba de a face cu mine, ca o sa sfarsesc intr-un sant si a refuzat sa faca cu mine orele de psihoterapie pe care le-am platit foarte scump, altul mi-a creat un profil psihopatologic foarte complicat si care mie nu imi spunea nimic, neajutandu-ma practic cu nimic) as ajunge sa o iau razna si mai grav, cei mai multi psihologi au probleme psihice grave, vorbesc in cunostinta de cauza pentru ca eu chiar am facut facultatea de psihologie. Poate si datorita cartilor de pedagogie pe care le-am citit ma simt foarte lipsita de caracter daca as face ceva impotriva mamei si a fetitei, desi ele au ajuns efectiv la stadiul in care ele ma escrocheaza in modul cel mai deschis, fara nici un fel de scrupule.

+Quote Post
Vizitator_Popa Miruna.
mesaj Mar 19 2013, 04:00 PM
Mesaj #12

Guests

In postul anterior am vorbit despre slabiciunile mele, dar in mod real chiar exista persoane care in evolutia lor s-au structurat psihic in scopul de a goli de bani potentiale victime. Asemenea persoane chiar au reusit sa escrocheze si persoane celebre, cunoscute drept personalitati foarte puternice. Vecina mea este o asemenea persoana care "s-a specializat" in motivarea victimelor sale sa scoata bani din buzunar pentru ea. Am realizat acest lucru dupa ce mi-a povestit mai multe situatii din care rezulta clar cat de multe succese avusese anterior cu cei de care se folosea , barbati, femei ( ea inclusiv in prezent nu munceste, ci este intretinuta de sotul ei caruia ii toaca toti banii), succese care trebuiau sa ma motiveze pe mine sa deschid mai larg buzunarul.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Mar 19 2013, 06:36 PM
Mesaj #13

Guests

Buna ziua. am si eu o problema cu vecinele mele. Parintii mei au murit, iar eu am ramas singura, chiar singura , fara nici un prieten, fara nici un sprijin, fara sa am de la cine sa primesc un sfat macar. Am 32 de ani si sunt si bolnava, nu o sa intru in detalii acum.

Daca sunteti chiar singura-singura, atunci la care "noi" faceati referire in comentariul de mai jos (link)?

Citeaza (Popa Miruna @ Mar 19 2013, 06:07 PM) *
Am avut si noi abonament la RCS&RDS si de mai multi ani ne trimit facturi pentru faptul ca isi tin firele pe proprietatea noastra - in caz ca vrem sa ne abonam din nou ne-au spus- i se zice taxa de mentenanta si e de 5 lei. Mi se pare ca ei ar trebui sa ne plateasca noua chirie pentru ca isi tin firele pe proprietatea noastra, pentru ca le-am zis in mod repetat ca in nici un caz nu ne vom mai abona la ei. Dar ei ne taxeaza si calculeaza si penalitati.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Mar 19 2013, 07:02 PM
Mesaj #14

Guests

Sau poate ca ideea perversa care a stat la baza topicului era sa influentati cititorii, pentru ca ei sa condamne omenia si generozitatea? Ceva de genul:

Citeaza (JohnnyBGood @ Mar 18 2013, 09:50 AM) *
Dna Miruna,

- traim in niste vremuri dificile. Puteti trece cu bine prin aceste vremuri numai printr-o atitudine foarte cumpatata (chiar vecina cu zgarcenia) fata de bani. Nu dati nimanui nici un leu cu titlu de donatie sau "cinste".

Acesta va este scopul, sa subminati ideea de generozitate sufleteasca in vremuri de restriste? Oamenii care nu se ajuta intre ei la ananghie sunt mai usor de abrutizat si de manipulat, nu? dry.gif

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Mar 19 2013, 08:24 PM
Mesaj #15

Guests

Citeaza (Musafir @ Mar 19 2013, 06:36 PM) *
Daca sunteti chiar singura-singura, atunci la care "noi" faceati referire in comentariul de mai jos (link)?

pai cum , n-ati inteles ? cool.gif

probabil doamna ii plateste vecinei inclusiv abonamentul la internet unsure.gif

+Quote Post
Vizitator_i.l. ogician.
mesaj Mar 19 2013, 08:34 PM
Mesaj #16

Guests

Citeaza (Musafir @ Mar 19 2013, 08:24 PM) *

Am citit yo hundeva ca doamna pacalibila locuieste la bloc. La bloc se poate vorbi de "noi", din cate stiu.

+Quote Post
Vizitator_Musafir1.
mesaj Mar 19 2013, 09:17 PM
Mesaj #17

Guests

Citeaza (Musafir @ Mar 19 2013, 08:24 PM) *

In acest caz, s-ar fi exprimat "Am avut si noi abonamente la RCS&RDS", nu "Am avut si noi abonament la RCS&RDS". Topicul e in mod clar un fake, a fost conceput in scop manipulatoriu.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Mar 19 2013, 09:30 PM
Mesaj #18

Guests

Citeaza (i.l. ogician @ Mar 19 2013, 08:34 PM) *
Am citit yo hundeva ca doamna pacalibila locuieste la bloc. La bloc se poate vorbi de "noi", din cate stiu.

Matale esti mai citit tongue.gif eu n-am avut rabdare sa citesc toata povestea biggrin.gif In acest caz , poate doamna este sefa de scara si a reziliat serviciile de internet pentru toti locatarii , ca doar e pe proprietatea ei , nu ? tongue.gif

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Mar 19 2013, 09:34 PM
Mesaj #19

Guests

Citeaza (Musafir1 @ Mar 19 2013, 09:17 PM) *
Topicul e in mod clar un fake, a fost conceput in scop manipulatoriu.

bingo !

+Quote Post
Vizitator_Musafir1.
mesaj Mar 19 2013, 09:39 PM
Mesaj #20

Guests

Citeaza (i.l. ogician @ Mar 19 2013, 08:34 PM) *

Nu a spus nicaieri ca locuieste la bloc, a spus ca are un caine si ca si-a vandut garajul, de unde se poate intelege ca locuieste intr-o casa cu curte (spatiul necesar cainelui) si cu garajul la drum.

+Quote Post
Vizitator_Musafir1.
mesaj Mar 19 2013, 09:49 PM
Mesaj #21

Guests

A mai spus chiar in comentariul din capul paginii (dupa cum vezi mai jos) ca primeste salariu, deci are (chipurile!) si un job. Atunci, daca nu ar locui intr-o casa cu curte, nu ar avea unde lasa cainele cat timp ea -femeie singura- este la serviciu. Cainii de apartament necesita prezenta permanenta a unui stapan.

Daca eu primesc un ban in plus la salariu, vecina aceasta considera ca ea il merita si ca automat trebuie sa ii cumpar un cadou.

+Quote Post
Vizitator_2.
mesaj Mar 19 2013, 09:50 PM
Mesaj #22

Guests

Citeaza (Musafir1 @ Mar 19 2013, 09:39 PM) *
Nu a spus nicaieri ca locuieste la bloc, a spus ca are un caine si ca si-a vandut garajul, de unde se poate intelege ca locuieste intr-o casa cu curte (spatiul necesar cainelui) si cu garajul la drum.

Asta-i argument ca nu locuieste la bloc ? Nu poti avea caine daca locuiesti la bloc ? Sau garaj in spatele blocului ?

Mai degraba poti sa spui ca n-ai cum sa platesti factura la gaze de 1000 lei (noi) la bloc dry.gif

+Quote Post
Vizitator_Musafir1.
mesaj Mar 19 2013, 09:59 PM
Mesaj #23

Guests

Citeaza (Musafir @ Mar 19 2013, 09:30 PM) *
poate doamna este sefa de scara si a reziliat serviciile de internet pentru toti locatarii , ca doar e pe proprietatea ei , nu ? tongue.gif

Exact. laugh.gif Pentru unii, "a gandi" e o sarcina mult prea dificila...

+Quote Post
Vizitator_Musafir1.
mesaj Mar 19 2013, 10:05 PM
Mesaj #24

Guests

Citeaza (2 @ Mar 19 2013, 09:50 PM) *
Nu poti avea caine daca locuiesti la bloc ? Sau garaj in spatele blocului ?

Ba da. Vezi comentariul #21 (pe care nu l-ai citit la timp, deoarece postarile noastre au fost concomitente). Cainii de apartament necesita prezenta permanenta a unui stapan, or ea a spus ca are un job si ca e complet singura. Ce face, merge cu cainele la serviciu? wacko.gif wacko.gif

+Quote Post
Vizitator_Musafir1.
mesaj Mar 19 2013, 10:15 PM
Mesaj #25

Guests

Citeaza (2 @ Mar 19 2013, 09:50 PM) *
Mai degraba poti sa spui ca n-ai cum sa platesti factura la gaze de 1000 lei (noi) la bloc dry.gif

Intr-adevar. Inseamna ca are centrala termica pe gaz, deci locuieste in mod cert la casa, o casa foarte mare. Si atunci despre care "noi" vorbea cu privire la abonamentul RCS&RDS??? dry.gif Ca - din cate se vede - nu e prea atasata sentimental de patrupedul din dotare daca resimte acut nevoia companiei umane si le lasa zi de zi pe vecinele hraparete sa o vampirizeze de bani...

+Quote Post
Vizitator_Musafir1.
mesaj Mar 19 2013, 10:18 PM
Mesaj #26

Guests

Revin cu concluzia logica: topicul e in mod clar un fake, a fost conceput in scop manipulatoriu.

+Quote Post
Vizitator_Musafir1.
mesaj Mar 19 2013, 10:34 PM
Mesaj #27

Guests

Citeaza (Musafir @ Mar 19 2013, 07:02 PM) *
Acesta va este scopul, sa subminati ideea de generozitate sufleteasca in vremuri de restriste? Oamenii care nu se ajuta intre ei la ananghie sunt mai usor de abrutizat si de manipulat, nu? dry.gif

+Quote Post
Vizitator_Popa miruna.
mesaj Mar 20 2013, 05:01 AM
Mesaj #28

Guests

Locuiesc la bloc. Am scris "noi" pentru ca abonamentul la RCS_RDS era pe vremea cand parintii mei traiau, iar eu nu eram singura pe atunci. Parintii mei s-au ocupat de problema cu RDS-ul, am avut multe conflicte cu ei, imi amintesc ca mama mea era foarte suparata pe ei. Ma deranjeaza ideea ca fac ce fac si sunt mereu escrocata. Am folosit "noi" la plural pentru ca ma simt mai bine folosindu-l in ideea unei lupte cu o companie uriasa ca rcs&rds. Cand spun "noi" simt un comfort psihic in plus, simt ca parintii mei ma protejeaza chiar daca au murit.

+Quote Post
Vizitator_hkkkv5.
mesaj Mar 20 2013, 05:24 AM
Mesaj #29

Guests

Christian Louboutin Sale serious brain damage.2. The louis vuitton and other leagues have several penalties to deter players from fighting. Punching, elbowing and kicking are just a few of the "fighting" related

+Quote Post
Vizitator_Lucian.
mesaj Mar 20 2013, 06:37 AM
Mesaj #30

Guests

Citeaza (Musafir1 @ Mar 19 2013, 10:18 PM) *
Revin cu concluzia logica: topicul e in mod clar un fake, a fost conceput in scop manipulatoriu.

Mea culpa, eu am "pus botul". Triste hobby-uri mai au unii oameni...

+Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 18th October 2019 - 01:39 AM