IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

Reply to this topicStart new topic
> Hai sa schimbam Bucurestiul!, despre schimbare
Vizitator_Eli.
mesaj Nov 16 2009, 09:37 AM
Mesaj #1

Guests

Catre voi toti cei care traiti in Bucuresti si va doriti un oras mai curat si civilizat, haideti sa schimbam ceva, ca daca nu o facem noi n-are cine !

In primul rand ii urasc pe toti cei care arunca hartii/ tigari/ sticle goale jos. Nu inteleg cum pot face asta!!??!!

Ma uitam intr-o zi la niste batrani dintr-o comuna de langa Bucuresti...cum maturau si plantau floricele in fara portii lor.....putin cate putin, daca fiecare face pentru el, intreaga comuna arata ff bine.
In Bucuresti in schimb, toti asteapta sa vina CINEVA sa faca, sa stranga. Intr-adevar e nevoie si de asta ca doar nu ne-am apuca sa maturam in Pta Unirii dar cat putem noi haideti sa facem!

Propuneri? Voluntari?
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_ginel.
mesaj Nov 25 2009, 01:47 PM
Mesaj #2

Guests

I'm in. Ce facem?

+Quote Post
Itsoc
mesaj Nov 25 2009, 02:09 PM
Mesaj #3

Membru
**

Grup: Membri
Postari: 18
Inscris: 5-August 09
Utilizatorul numarul: 10 337

me2. taranii or sa rada de noi ("uite sclavii!") dar in timp or sa realize ca ei sunt aia necivilizati.

+Quote Post
Vizitator_Ghita.
mesaj Nov 25 2009, 02:25 PM
Mesaj #4

Guests

Citeaza (Eli @ Nov 16 2009, 09:37 AM) *
Catre voi toti cei care traiti in Bucuresti si va doriti un oras mai curat si civilizat, haideti sa schimbam ceva, ca daca nu o facem noi n-are cine !

In primul rand ii urasc pe toti cei care arunca hartii/ tigari/ sticle goale jos. Nu inteleg cum pot face asta!!??!!

Ma uitam intr-o zi la niste batrani dintr-o comuna de langa Bucuresti...cum maturau si plantau floricele in fara portii lor.....putin cate putin, daca fiecare face pentru el, intreaga comuna arata ff bine.
In Bucuresti in schimb, toti asteapta sa vina CINEVA sa faca, sa stranga. Intr-adevar e nevoie si de asta ca doar nu ne-am apuca sa maturam in Pta Unirii dar cat putem noi haideti sa facem!

Propuneri? Voluntari?

Sunt de acord cu o conditie: sa nu mai platesc taxe pentru curatenie, si pentru politia locala care trebuie sa aiba grija ca cele de mai sus sa nu se intample. Sau putem schimba la urmatoarele alegeri, mai avem cam 3 ani de asteptare! mad.gif

+Quote Post
iul_autentic
mesaj Nov 25 2009, 03:37 PM
Mesaj #5

Membru veteran

Postari: 304
Inscris: 26-January 09
Utilizatorul numarul: 6 088

Eu fac curat in jurul blocului meu caci nu mai suport. In general ma feresc sa nu ma vada vecinii din doua motive: 1. ei nu se preteaza la asa ceva si ar stramba din nas la aceasta idee 2. din cauza pct 1 eu m-as enerva si ar iesi cu altercatii.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Nov 25 2009, 07:49 PM
Mesaj #6

Guests

Citeaza (iul_autentic @ Nov 25 2009, 03:37 PM) *
Eu fac curat in jurul blocului meu caci nu mai suport. In general ma feresc sa nu ma vada vecinii din doua motive: 1. ei nu se preteaza la asa ceva si ar stramba din nas la aceasta idee 2. din cauza pct 1 eu m-as enerva si ar iesi cu altercatii.

mai simplu: mutam capitala in centrul geografic al tarii (Cluj, Tg-Mures, Brasov, Sibiu, undeva pe acolo).
ghertzoii se vor buluci la noul "bucale". smile.gif

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Nov 28 2009, 10:29 PM
Mesaj #7

Guests

ok ! cine se ocupa de cainii vagabonzi?

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Nov 28 2009, 10:31 PM
Mesaj #8

Guests

Eu am daramat in seara asta un cotet improvizat langa scara blocului. Cred ca daca mi zicea unu ceva ii rupeam gatul.

+Quote Post
Vizitator_helium.
mesaj Nov 29 2009, 06:14 AM
Mesaj #9

Guests

Eu cred ca cea mai eficace solutie s-ar rezuma la civili care acorda amenzi pentru asemenea lucruri. Odata prins in fapt, romanul n`ar mai putea invoca fel si fel de motive banale.

E de ajuns sa existe un numar consistent de civili care tranziteaza principalele bulevarde si spun eu ca s-ar face treaba daca lumea primeste amenzi. Odata ce ai primit o amenda, tu ca om normal nu-ti mai permiti luxul ca a2a oara sa fi neglijent si nepasator.
E de ajuns ca un om sa primeasca amenda si cred ca pe spinarea lui s-ar putea mobiliza o familie si un cerc mare de oameni.

Romanii se pot civiliza daca sunt atentionati si arsi la buzunare.

Treaba e alta, emanciparea asta trebuie sa vina si ea cu un scop, o astfel de amenda trebuie sa fie graduala, in functie de venit, sa poti da o palma omului constructiv nu sa-i iei toata painea de la gura si sa devina in imposibilitatea de a o plati si se ajunge in alte parti.

Amenda sa constituie 10% din venitul sau, sa poata plati amenda si sa nu fie o suma colosala astfel incat sa se ajunga la procese si lucruri neplacute. In cazul studentilor sau elevilor(majoritatea fara venit) sa reprezinte 5% din venitul unui parinte sau sa constea in voluntariat obligatoriu in cercuri mobilizate de primarie si sa participe la fel si fel de activitati prin parcuri, alei de blocuri, gradini de blocuri si tot asa.

Eu cand eram prin generala, acum multi ani participam la fel si fel de proiecte verzi in care in weekend mergeam cu scoala in parcuri sa facem curatentie. Cu totii eram multumiti ca primeam acolo o suma modica dar multumitoare, apa/suc si dulciuri si apoi incingeam un fotbal in curtea scolii de mama mama.

Costurile astea ar fi mult mai mici din partea primariilor decat reabilitarea a zeci de strazi de cateva ori pe an de pomana, unele am impresia ca mascheaza spalarea banilor si ar fi un lucru benefic.

Tin sa evidentiez ca educatia nu vine numai prin forta sau amenzi, odata ce tu ca tanar partici la astfel de lucruri benefice, castigi si un ban de buzunar si primesti si o lectie de moralitate, ca sa numai zici ca iti mai ocupi timpul liber cu ceva folositor plus de asta e o placere sa stai langa colegi, la o gluma, un suc & stuff.

Se pot face multe lucruri dar nu se vrea, banii se pot folosi cu cap iar in astfel de proiecte nu se investesc sume mari.

+Quote Post
Vizitator_adip.
mesaj Nov 29 2009, 12:52 PM
Mesaj #10

Guests

Ne-am hotarat si noi acum ceva timp sa schimbam Bucurestiul. In urma unui consiliu de familie a iesit invingator Melbourne smile.gif

+Quote Post
ghidulocatarului
mesaj Jan 23 2010, 05:38 PM
Mesaj #11

Membru
**

Postari: 34
Inscris: 11-January 10
Utilizatorul numarul: 18 150

acum se va schimba si pitestiul...in curand vom avea un centru de afaceri de peste 37 milioane de lei

+Quote Post
Vizitator_Trivaleșteanu.
mesaj Jan 23 2010, 05:46 PM
Mesaj #12

Guests

Citeaza (ghidulocatarului @ Jan 23 2010, 05:38 PM) *
acum se va schimba si pitestiul...in curand vom avea un centru de afaceri de peste 37 milioane de lei

mi se fâlfâie. subiektul era altul.

+Quote Post
Vizitator_Popescu Marian.
mesaj Feb 5 2010, 08:29 AM
Mesaj #13

Guests

Luati cainii de pe strazi! Castrati sau necastrati tot musca, latra si se si inmultesc!Luati-i si apoi se poate dezbate problema cat se doreste!

Sa traim sanatos, sa facem miscare,m sa alergam in parc, sa mergem cu bicicleta, sa ne plimbam relaxati pe strada. Credeti ca se poate in Bucuresti ? Este plin de caini!

Nu putem trai numai in casa, numai in masina.

Vreau sa va semnalez o problema care cred ca le include pe amandoua, loa prima vedere mai mult social, dar cauza este de natura economica si anume scurgere de fonduri europene la anumite ONG uri, Asociatii, Fundatii care nici macar nu-si fac treaba.

Economic - Furt,
Social-Stress, Teama

Chiar daca cainii sunt sterilizati ei tot musca, latra. Toate benzinariile au caini, toate magazinele au caini, toate saormariile au caini, toate gurile de metrou au caini. Acum toti incep discutii peste discutii dar nu se rezolva nimic. Bucurestiul trebuie eliberat de caini, luati cainii de pe strada! Duceti-i undeva si-apoi se poate dezbate problema asta la nesfarsit. Luati cainii de pe strazi !

am incredere ca puteti tranmite mesajul mai departe politicienilor si ca-i puteti determina sa schimbe legeade protectie a animalelor care in prezent interzice eutanasierea cainilor fara stapan, dar nici nu gaseste alte solutii si iata bucurestiul este plin de caini vagabonzi, de fapt este un fenomen valabil in toata tara.
Vreau ca emisiunile, stirile sa aiba impact in viata de zi cu zi, sa nu ramana la nivel de vorbe, comentarii.

Ce facem cu cainii vagabonzi ?

Ei sunt o afacere pentru ONG uri si un chin pentru oameni.

Frica de factura la intretinere, frica de somaj, frica de hotie, frica de fobie, frica de cainii vagabonzi de pe strazi!

Nu este o fobie, este un fenomen:Haite de caini, teama,incordare!

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Feb 9 2010, 07:34 AM
Mesaj #14

Guests

Propuneri? Voluntari?

Bucurestiul se va schimba doar daca schimbam bucuresteniii cu totul.

+Quote Post
ralucamateas
mesaj Feb 11 2010, 06:31 PM
Mesaj #15

Nou venit
*

Postari: 7
Inscris: 4-February 10
De la: Bucharest
Utilizatorul numarul: 18 538

E chestie de cultura, de educatie si responsabilizare..daca s-ar promova mai mult astfel de idei, si valori decat prostiile care sunt promovate in mass-media romanaeasca...
Oricum, o initiativa draguta de care am auzit si la care particip este Let's do it Romania http://www.letsdoitromania.ro/, e un prim pas, daca va avea succesul promis, ar putea fi diversificat si extins.

De undeva trebuie inceput..ne plangem toti, dar nu luam atitudine.

--------------------
laptopnews.ro

+Quote Post
Vizitator_Lucius Altius Fortzius.
mesaj Feb 12 2010, 09:35 PM
Mesaj #16

Guests

Hai sa schimbam Bucurestiul!
Propuneri? Voluntari?

Eu l-am schimbat!
M-am mutat la Sibiu!!!

+Quote Post
Vizitator_cuculet....
mesaj Feb 12 2010, 10:03 PM
Mesaj #17

Guests

Doar Bucurestiul ? dar restul tarii o lasam in pragina...nu se poate schimba capitala intr-o tara aflata pe marginea prapastiei de 20ani, pur si simplu asa ne-am format in democratie, si tot asa vor defila multe generatii viitoare...asta e

+Quote Post
Vizitator_Adelina_Patti.
mesaj Feb 12 2010, 11:10 PM
Mesaj #18

Guests

Citeaza (ralucamateas @ Feb 11 2010, 06:31 PM) *
E chestie de cultura, de educatie si responsabilizare..daca s-ar promova mai mult astfel de idei, si valori decat prostiile care sunt promovate in mass-media romanaeasca...
Oricum, o initiativa draguta de care am auzit si la care particip este Let's do it Romania http://www.letsdoitromania.ro/, e un prim pas, daca va avea succesul promis, ar putea fi diversificat si extins.

De undeva trebuie inceput..ne plangem toti, dar nu luam atitudine.

M-am mutat in Bucuresti din Timisoara. Da, stiu, mare greseala! Si m-am mai mutat si in Berceni. Blocul parea ok, plin de pensionari. Ei, pensionarii stau in fata blocului. Mereu. Si nu doar ca stau in fata blocului ci stau pe banci vara. La bloc se mananca multe seminte. Pensionarii mananca si ei multa seminte. Cojile se atunca pe jos. Uneori fac un covor negru pe care calci pentru a intra in bloc. Asta nu e nimic. Cojile sunt biodegradabile pana la urma. Mai sunt insa si tineri in bloc. Unii nu chiar foarte tineri. NU doar pensionari. CUm stiu asta? In mod constant, o femeie (sau mai multe?) isi arunca chilotii si tampoanele pline de sange pe geam. Ea sigur nu e pensionara. Tampoanele si chilotii aterizeaza in curtea interioara a blocului, acolo unde dau ferestrele de la baie si de la bucatarie. In blocul meu lumea s-a pus pe treaba. Chiar si pensionarii au inceput sa isi puna termopane, sa renoveze... insa tampoanele si chilotii patati sunt tot acolo. Tot altii fiindca femeia de serviciu tot aduna la ei. Situatia asta continua de 5 ani de cand sunt eu acolo. Nu stiu ce as putea sa fac sau cum sa prindem aruncatoarea de chiloti. Restul problemelor: seminte aruncate, caini vagabonzi par nimic pe langa privelistea de neuitat a chilotilor.

+Quote Post
Vizitator_Nae.
mesaj Apr 15 2012, 12:32 AM
Mesaj #19

Guests

Citeaza (Popescu Marian @ Feb 5 2010, 08:29 AM) *
Luati cainii de pe strazi! Castrati sau necastrati tot musca, latra si se si inmultesc!Luati-i si apoi se poate dezbate problema cat se doreste!

Sa traim sanatos, sa facem miscare,m sa alergam in parc, sa mergem cu bicicleta, sa ne plimbam relaxati pe strada. Credeti ca se poate in Bucuresti ? Este plin de caini!

Nu putem trai numai in casa, numai in masina.

Vreau sa va semnalez o problema care cred ca le include pe amandoua, loa prima vedere mai mult social, dar cauza este de natura economica si anume scurgere de fonduri europene la anumite ONG uri, Asociatii, Fundatii care nici macar nu-si fac treaba.

Economic - Furt,
Social-Stress, Teama

Chiar daca cainii sunt sterilizati ei tot musca, latra. Toate benzinariile au caini, toate magazinele au caini, toate saormariile au caini, toate gurile de metrou au caini. Acum toti incep discutii peste discutii dar nu se rezolva nimic. Bucurestiul trebuie eliberat de caini, luati cainii de pe strada! Duceti-i undeva si-apoi se poate dezbate problema asta la nesfarsit. Luati cainii de pe strazi !

am incredere ca puteti tranmite mesajul mai departe politicienilor si ca-i puteti determina sa schimbe legeade protectie a animalelor care in prezent interzice eutanasierea cainilor fara stapan, dar nici nu gaseste alte solutii si iata bucurestiul este plin de caini vagabonzi, de fapt este un fenomen valabil in toata tara.
Vreau ca emisiunile, stirile sa aiba impact in viata de zi cu zi, sa nu ramana la nivel de vorbe, comentarii.

Ce facem cu cainii vagabonzi ?

Ei sunt o afacere pentru ONG uri si un chin pentru oameni.

Frica de factura la intretinere, frica de somaj, frica de hotie, frica de fobie, frica de cainii vagabonzi de pe strazi!

Nu este o fobie, este un fenomen:Haite de caini, teama,incordare!

Pe cuvantul meu,as prefera ca sa ia hingherii toti tiganii,toti smecherii,toti soferii agresivi..si daca lasa cainii...eu sunt fericit.

+Quote Post
Vizitator_mary2011.
mesaj May 3 2012, 11:21 AM
Mesaj #20

Guests

Sunt chestiuni mici si unele mai mari!

Despre ce doriti sa discutati?

Schimbari mari:
1. schimbi domiciului in alt oras!!! BRAVO!!!!!!!

sau schimbari mari pe care le ceri de la cei mai mari:
2. faci plan de dezvoltare urbanistica PUG si sistemul astfel incat sa il poti aplica 20 de ani fara modificari majore
3. gandesti strategic dezvoltarea transportului si incepi aplicarea lui
4. te asiguri sau influentezi ca sa ai utilitatile necesare in preturi rezonabile chiar daca unele sunt privatizate (caldura, electricitate, gaz, apa, drumuri, spitale, policlinici, gradinte-scoli-licee-facultati/universitati, sali de cinema, teatre, ...)
5 faci orasul mai frumos - parcuri cu panselute, verdeata, lacuri, statui
6 dar nu ultima - te asiguri ca mediul de afaceri face si desface bine - traieste si munceste bine alaturi de pensionari, elevi, angajati sau altii ca ei.

Schimbari mici:
1.imi pun termopane
2. particip la sedinta de administrare a condomeniului
3.veghez sa nu mai arunce pe geam chilotii si altele...

Schimbari mici facute de mai marii mici:
4. inaugureaza proiecte
5. taie panglica la radacina statuii plantate aiurea...
6. Planteaza placute prin care se prea-maresc pe sine in functia publica

+Quote Post
Vizitator_Fifi.
mesaj May 6 2012, 10:08 AM
Mesaj #21

Guests

Pentru inceput , hai sa-l lasam asa!

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
2 Utilizatori care citesc acest topic (2 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 10th December 2019 - 12:00 PM