IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

104 Pagini V  « < 48 49 50 51 52 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Sunt ateu si ma mandresc cu asta
Vizitator_necunoscutu.
mesaj Jan 24 2009, 10:09 AM
Mesaj #1471

Guests

OBIECTIVITATEA-indeamna o persoana sa accepte realitatea demonstrata.O persoana care este Obiectiva face acest lucru chiar daca acest lucru este impotriva a ceea ce a stiut el pana in acel moment...Aceptarea realitatii demonstrate si construirea vietii personale pe acest fundament inseamna EVOLUTIE in gandire si in calitatea vietii prezente precum si a viitorului...NEGAREA realitatii demonstrate inseamna INVOLUTIE...
CINE pierde ?....
Faptul de a nu fi OBIECTV si a sustine parerile lipsite de fundamentnt si dovezi, denota Mandrie de tip negativ,daunatoare EVOLUTIEI ca individ.Toti avem de invatat...ACCEPTAREA a ceea ce este demonstrat inseamna Progres si o calitate a vietii superioara...Sigur, fiecare dintre noi alege :EVOLUTIE sau INVOLUTIE ....
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_nimeni.
mesaj Jan 25 2009, 11:24 AM
Mesaj #1472

Guests

Foarte multe persoane contesta ca Pamantul si tot ce este pe el a aparut in "SASE ZILE" ,literalmente...Acest lucru a determinat multi oameni sa respinga creatia...Da,este o obiectie justificata ,deoarece stiinta arata ca au fost necesari miliarde de ani pentru aparitia Pamantului cu tot ce este pe el...SE contrazice Biblia ?

CA ŞI în cazul altor lucruri care sînt reprezentate greşit sau înţelese greşit‚
primul capitol al Bibliei merită cel puţin o examinare obiectivă.
Nu este vorba de o denaturare a relatării biblice pentru a o adapta vreunei teorii oarecare‚
ci de a cerceta şi a stabili dacă este în armonie cu faptele cunoscute. Să nu uităm‚ de asemenea‚
că relatarea Genezei n-a fost scrisă pentru a arăta „cum a avut loc“ creaţia.
În schimb‚ ea prezintă evenimentele majore în mod progresiv‚ descriind ce lucruri au fost formate‚ ordinea în care au fost formate şi intervalul de timp‚ sau „ziua“ în care a apărut prima dată fiecare.
Cînd examinăm relatarea Genezei‚ este util să reţinem că ea abordează
lucrurile din punctul de vedere al omului de pe pămînt.
Astfel‚ ea descrie evenimentele de parcă ar fi fost văzute de către observatori umani‚
care ar fi fost prezenţi. Faptul acesta se poate observa din felul în care Geneza tratează evenimentele din cea de a patra „zi“ a ei. Soarele şi luna sînt descrise‚ în comparaţie cu stelele‚ ca nişte mari luminători.
Totuşi‚ multe stele sînt mult mai mari decît soarele nostru‚
iar luna este neînsemnată în comparaţie cu ele‚
dar nu şi pentru un observator terestru. Astfel‚ aşa cum este el văzut de pe pămînt‚
soarele ne apare ca un ’luminător mai mare‚ care stăpîneşte ziua‘‚ iar luna ca un ’luminător mai mic‚ ce domină noaptea‘. — Geneza 1:14–18.
Prima parte a Genezei arată că pămîntul putea să fi existat
cu miliarde de ani înainte de prima „zi“ a Genezei‚ deşi ea nu spune cu cît timp anume.
Ea descrie însă care era starea pămîntului înainte de-a fi început acea primă „zi“: „Iar pămîntul era inform şi pustiu şi pe suprafaţa talazurilor adîncului era întuneric; şi forţa activă a lui Dumnezeu se mişca încoace şi încolo pe suprafaţa apelor.“ — Geneza 1:2.....

+Quote Post
Vizitator_constantin.
mesaj Jan 25 2009, 11:51 AM
Mesaj #1473

Guests

Citeaza (pandas_thumb @ Dec 2 2008, 10:06 AM) *
Eu sunt ateu. Am fost stampilat crestin ortodox la nastere, si am continuat sa ma consider o persoana religioasa pana am terminat liceul. In timpul facultatii am avut cateva revelatii personale, prin care mi-am dat seama ca viata poate incepe si poate avea sens si fara o creatura superioara/divinitate/dumnezeu. Nu cred in viata de apoi. Cred ca atunci cand mori, dispari ca si fiinta, e ca si inainte sa te fii nascut, cand nu existai. Trist, dar adevarat. Cred in evolutionism. Cred ca calorile morale exista prin ele insele, nu au nevoie de suport religios.

Vreau sa stiu cati mai sunt in aceeasi situatie ca si mine? Cum si cand ati ajuns sa realizati ca nu va puteti impaca cu ideea unui dumnezeu? Ce eveniment din viata v-a facut sa va schimbati complet opinia despre religia cu care ati crescut?

Raspunsul lui Dumnezeu pentru tine este Sfantul Vasile cel Mare. Citeste lucrarea sa intitulata Hexameiron. Mai citeste si 'Omilii la Facere' ale dumnezeiescului Ioan Gura de Aur. Daca si dupa lecturile astea doua esti tot ateu, inseamna ca ai o problema mai mare decat recunosti. Simplul fapt ca ai deschis acest topic arata ca ai o problema de constiinta; ca te framanta ceva. Astepti 'binecuvantarea' noastra pentru tampenia lepadarii tale?! Pai draga, nu se poate; nu noi te vom judeca dupa moarte. O mica anecdota. Nietsche a scris: ' Dumnezeu a murit'. Dupa moartea lui Nietsche s-a gasit un crestin care sa scrie: 'Nietsche a murit. Semnat Dumnezeu'.

+Quote Post
Vizitator_FlorinG.
mesaj Jan 25 2009, 12:38 PM
Mesaj #1474

Guests

Citeaza (constantin @ Jan 25 2009, 11:51 AM) *
Raspunsul lui Dumnezeu pentru tine este Sfantul Vasile cel Mare. Citeste lucrarea sa intitulata Hexameiron. Mai citeste si 'Omilii la Facere' ale dumnezeiescului Ioan Gura de Aur. Daca si dupa lecturile astea doua esti tot ateu, inseamna ca ai o problema mai mare decat recunosti. Simplul fapt ca ai deschis acest topic arata ca ai o problema de constiinta; ca te framanta ceva. Astepti 'binecuvantarea' noastra pentru tampenia lepadarii tale?! Pai draga, nu se poate; nu noi te vom judeca dupa moarte. O mica anecdota. Nietsche a scris: ' Dumnezeu a murit'. Dupa moartea lui Nietsche s-a gasit un crestin care sa scrie: 'Nietsche a murit. Semnat Dumnezeu'.

Constantine,

In afara de trimiteri la cartile dragi voua, cu vorbele voastre nu puteti explica ? Orice intrebare concreta vi s-ar pune, faceti trimiteri la biblie sau alte scrieri asemanatoare. Asta miroase a evitare a raspunsului, stiindu-se bine ca cel care a pus intrebarea nu a pus-o ca sa fie trimis la citit, ci ca sa i se raspunda in citeva cuvinte, aici, pe forum. Cum ar fi sa intrebi tu cum functioneaza becul cu incandescenta, iar eu sa te trimit la literatura tehnica in loc sa-ti raspund simplu, in doua-trei rinduri ? De ce apelati la metoda asta ? Pentru ca ceea ce sustineti voi sint doar povesti, traditii, frumoase sau utile pe alocuri, toxice pe ici, pe colo, dar povesti. Numai povesti.

Asta ca sa nu mai vorbim ca puneti pe seama lui Dumnezeu, pe care de altfel nu l-a vazut nimeni, tot soiul de lucrari scrise, vai, de niste oameni. Geniali, poate, dar oameni. Asa ca "raspunsul lui Dumnezeu" e de fapt o lucrare scrisa de un om. Pe care il chema, sa zice, doar Vasile. "Cel mare" si "Sfintul" sint numai titluri lipite ulterior. Irelevante intr-o discutie aplicata.

+Quote Post
Vizitator_FlorinG.
mesaj Jan 25 2009, 12:41 PM
Mesaj #1475

Guests

P.S.

Dupa moarte ne vor "judeca" viermii si bacteriile. Dar si astea, nu-i asa, au fost harazite tot de D-zeu !?!

+Quote Post
Vizitator_vlad.
mesaj Jan 25 2009, 12:42 PM
Mesaj #1476

Guests

Citeaza (necunoscutu @ Jan 24 2009, 08:36 AM) *
"FEMEIA AMARATA .... CU ARAGAZ " descrie foarte bine acele persoane care nu privesc obiectiv problema si au prejudecati fata de creatie....
DE CE ?....

CEL putin doua ramuri ale stiintei demonstreaza clar ca evolutia nu a putut avea loc.
ZOOLOGIA : Documentele fosile demonsteaza clar ca o specia nu s-a tansformat in alta specie.Milioane de fosile descoperite arata acest lucru.CARACTERELE DE TRANZITIE (veriga intermediara) de la un anumit tip de specie la alt tip de specie, lipseste cu desavarsire...
BIOLOGIA: Pentru ca o specie sa se transforme in alta specie, trebuiau sa aiba loc mutatii genetice.Experimentele care au fost facute, au demonstrat clar ca acest lucru nu este posibil, ba dimpotriva noul exemplar obtinut apartie tot speciei respective , dar are malformatii si durata de viata mult mai scurta ,ADN-ul si ARN-ul(codul genetic), nepermitand acest lucru.
Pentru a se forma cea mai simpla forma de viata ,sunt necesari 20 de aminoacizi.Exista peste 100 de aminoacizi de doua categorii :LEVOGIRI si DEXTROGIRI.Aminoacizi necesari aparitiei celei mai simple forme de viata (care mai tarziu sa evolueze) trebuie sa fie 20, si toti trebuie sa fie LEVOGIRI..Experimente controlate nu au reusit sa obtina decat 4 aminoacizi.
Exemplele pot continua...

CONCLUZIE:
DESI lucrurile sunt clare "FEMEIA amarata..." (unii evolutionisti) nu accepta stiinta si continua sa " bage lemne la aragaz" crezand ca este tot soba (adica...Orice ar demonstra stiinta ...tot evolutie este ...) L O G I C ...?

Ady 1, necunoscutu, toteu etc,

Pentru ultima data, nu e nimic logic in ce spui tu, repeti aceleasi chestii care au fost demontate de nu stiu cate ori. Dupa cum vezi, mai nimeni nu mai scrie aici pentru ca esti tu batut in cap.

Raspunsurile la toate porcariile pe care le slobozesti aici le poti gasi la:
http://www.talkorigins.org/faqs/faq-misconceptions.html
http://www.talkorigins.org/origins/faqs-mustread.html

Dar tu evident nu le vei citi, pentru ca scopul tau nu este sa te informezi ci sa dezinformezi prostimea. Eu tot sper ca la un moment dat o sa se prinda si moderatorii ca strici tot forumul si o sa-ti baneze ip-ul. rolleyes.gif

+Quote Post
Vizitator_nimeni.
mesaj Jan 25 2009, 04:23 PM
Mesaj #1477

Guests

Citeaza (vlad @ Jan 25 2009, 12:42 PM) *
Ady 1, necunoscutu, toteu etc,

Pentru ultima data, nu e nimic logic in ce spui tu, repeti aceleasi chestii care au fost demontate de nu stiu cate ori. Dupa cum vezi, mai nimeni nu mai scrie aici pentru ca esti tu batut in cap.

Raspunsurile la toate porcariile pe care le slobozesti aici le poti gasi la:
http://www.talkorigins.org/faqs/faq-misconceptions.html
http://www.talkorigins.org/origins/faqs-mustread.html

Dar tu evident nu le vei citi, pentru ca scopul tau nu este sa te informezi ci sa dezinformezi prostimea. Eu tot sper ca la un moment dat o sa se prinda si moderatorii ca strici tot forumul si o sa-ti baneze ip-ul. rolleyes.gif

EXPLICA cu propriile tale cuvinte evolutia de la aparitia celei mai mici forme de viata pana la om...Sa vada si altii ce crezi tu si sa judece intre mine si tine, cine dezinformeaza...Eu nu consider prost pe nimeni ...In schimb tu, pe cei care sunt obiectivi consideri ca sunt prostii (vezi citatul tau)...Nu mai scrie nimeni pentru ca s-a ajuns la final...NEM argumente pro evolutie...EVOLUTIA A MURIT...
GRESESC ?....Adu argumente...si vedem cine " e batut in cap"(asa cum spui)........

+Quote Post
Vizitator_canguru 1.
mesaj Jan 25 2009, 05:02 PM
Mesaj #1478

Guests

Citeaza (nimeni @ Jan 25 2009, 11:24 AM) *
SE contrazice Biblia ?

Soarele şi luna sînt descrise‚ în comparaţie cu stelele‚ ca nişte mari luminători.
Totuşi‚ multe stele sînt mult mai mari decît soarele nostru‚
iar luna este neînsemnată în comparaţie cu ele‚
dar nu şi pentru un observator terestru. Astfel‚ aşa cum este el văzut de pe pămînt‚
soarele ne apare ca un ’luminător mai mare‚ care stăpîneşte ziua‘‚ iar luna ca un ’luminător mai mic‚ ce domină noaptea‘. — Geneza 1:14–18.
Prima parte a Genezei arată că pămîntul putea să fi existat
cu miliarde de ani înainte de prima „zi“ a Genezei‚ deşi ea nu spune cu cît timp anume.
Ea descrie însă care era starea pămîntului înainte de-a fi început acea primă „zi“: „Iar pămîntul era inform şi pustiu şi pe suprafaţa talazurilor adîncului era întuneric; şi forţa activă a lui Dumnezeu se mişca încoace şi încolo pe suprafaţa apelor.“ — Geneza 1:2.....

Si io ma miscam incoace si incolo si habar n-aveam ce lumineaza ziua, si mai ales noaptea. Gata, m-ati convins, tre sa fi fost tare destepti ai de au scris cartea aia. Cata profunzime si adancime ... Nu as fi ghicit niciodata ca ziua e luminata de soare si noaptea de luna. Profunda observatie. Gata, Dumnezeu exista doar pentru ca a descris cu atata claritate cei doi luminatori. Si mai ales cum i se balanganea forta activa exact pe suprafata apelor...

+Quote Post
Vizitator_iul.
mesaj Jan 26 2009, 09:21 AM
Mesaj #1479

Guests

Citeaza (FlorinG @ Jan 23 2009, 09:18 PM) *
Ce e de fapt religia ? Ce inseamna "religie" ? Vad ca se vorbeste de ea la plural, desi "subiectul" pare sa fie unic. Iar Biblia asta (uite, am scris si eu cu litera mare) ce ne invata, asa in mare. Pentru cine nu a citit-o, cam care e rezumatul ? Eu vad religia cam asa: cineva a scris un scenariu de film, lumea l-a citit si isi da cu parerea la nesfirsit despre filmul care de fapt nu s-a facut niciodata. Mai mult, toti sint in stare sa jure ca au vazut filmul ! Cind se pun intrebari rationale, "vinovatii" sint imediat trimisi sa citeasca Biblia. Asta e panaceul (universal, hi!), citeste Biblia si te vei lamuri. Nimeni nu vine sa spuna clar, uite, domnule, asta si asta se spune in Bibile. Atentie ! Nu doresc sub nici o forma sa fiu bombardat cu nenunarate versete din care nu se intelege mare lucru. Nici sa nu mi se spuna ca nu inteleg de prost ce sint. Asa e, sint un prost care nu a citit Biblia, dar sint curios de ce naste atitea dezbateri, cind nu e vorba chiar de razboaie, cu morti, raniti si distrugeri. Ma lumineaza cineva si pe mine, dar cu cuvintele lui, mai pe scurt, incit sa pot intelege si eu ceva ?

Biblia se pretinde istoria adevarata a interactiunii dintre Dumnezeu si om. Vechiul Testament este istoria revelatiei lui Dumnezeu catre evrei, de fapt revelatia lui Dumnezeu prin evrei, pentru ca a fost primul pas catre o audienta universala. Poporul evreu a fost educat printr-o succesiune de interventii divine, lectii morale si pedepse. Miza Vechiului Testament erau profetiile despre Mesia care urma sa vina cu o misiune foarte importanta. Acest Mesia a fost Isus din Nazaret, dar el nu a fost acceptat de majoritatea evreilor, care asteptau o solutie contra invadatorilor romani si nu o lectie de moralitate si spiritualitate. Misiunea lui Isus a fost de a rascumpara oamenii din pacat, prin moartea si invierea sa. Apostolii au fost martorii indeplinirii acestei misiuni si in principiu ei au lasat scrierile Noului Testament. Din timpul apostolilor pana azi, mesajul crestin este de a crede in Isus pentru a beneficia de lucrarea sa de salvare a oamenilor.

Ce te mai intereseaza ?

+Quote Post
Vizitator_iul.
mesaj Jan 26 2009, 10:10 AM
Mesaj #1480

Guests

Citeaza (FlorinG @ Jan 25 2009, 12:38 PM) *
Constantine,

In afara de trimiteri la cartile dragi voua, cu vorbele voastre nu puteti explica ? Orice intrebare concreta vi s-ar pune, faceti trimiteri la biblie sau alte scrieri asemanatoare. Asta miroase a evitare a raspunsului, stiindu-se bine ca cel care a pus intrebarea nu a pus-o ca sa fie trimis la citit, ci ca sa i se raspunda in citeva cuvinte, aici, pe forum. Cum ar fi sa intrebi tu cum functioneaza becul cu incandescenta, iar eu sa te trimit la literatura tehnica in loc sa-ti raspund simplu, in doua-trei rinduri ? De ce apelati la metoda asta ? Pentru ca ceea ce sustineti voi sint doar povesti, traditii, frumoase sau utile pe alocuri, toxice pe ici, pe colo, dar povesti. Numai povesti.

Asta ca sa nu mai vorbim ca puneti pe seama lui Dumnezeu, pe care de altfel nu l-a vazut nimeni, tot soiul de lucrari scrise, vai, de niste oameni. Geniali, poate, dar oameni. Asa ca "raspunsul lui Dumnezeu" e de fapt o lucrare scrisa de un om. Pe care il chema, sa zice, doar Vasile. "Cel mare" si "Sfintul" sint numai titluri lipite ulterior. Irelevante intr-o discutie aplicata.

1. Izvorul crestinismului este Biblia. Pe langa Biblie, care nu este contestata de nici o confesiune crestina, mai sunt diverse surse gen dogme, traditii, Sf Parinti etc. Aceste surse suplimentare sunt contestate de o parte a crestinatatii (de ex. protestantii, pe cand ortodocsii si catolicii au Traditii diferite).
2. Primesti multe trimiteri la Biblie sau argumente din Biblie pentru ca religia crestina se considera o religie revelata. In contrast cu diverse tipuri de cunoastere umana, religia crestina considera ca adevarul obiectiv final nu este accesibil omului decat prin dezvaluire (revelare) din partea divinitatii (daca exista). Credinta crestina considera ca nu putem ajunge doar prin ratiune si logica la adevarul spiritual, de aceea in probleme spirituale apeleaza la Biblie. Autoritatea Bibliei ar trebui acceptata pe baza istoricitatii minunilor infaptuite de mesagerii biblici: profeti, apostoli.
3. Este o diferenta intre ce scriu apostolii care se pretind martori oculari ai actiunilor divine si ce scrie de ex. Sf VAsile (care este doar un comentator al evenimentelor descrise de apostoli si al semnificatiei acestora).

+Quote Post
Astor
mesaj Jan 26 2009, 12:35 PM
Mesaj #1481

Membru
**

Grup: Membri
Postari: 84
Inscris: 27-May 08
Utilizatorul numarul: 687

Urmariti un discurs al presedintelui curent al statelor unite legat de religie si stat. Sper ca el sa dea tonul unui nou mod de gandire in ceea ce priveste religia in SUA si in lume in general:

http://www.youtube.com/watch?v=B2Kh-xzerjE...ature=rec-HM-r2

+Quote Post
Vizitator_FlorinG.
mesaj Jan 26 2009, 02:37 PM
Mesaj #1482

Guests

fg to iul

Multumesc. Asa mai merge. Parte din antipatia pe care o provoaca habotnicii e din cauza lipsei de comunicare. Il intrebi ceva, el iti trinteste un citat din Biblie din care nu afli raspunsul la intrebarea pusa. Felul in care mi-ai raspuns tu e compet diferit. N-ai spus niciodata ESTE, ci SE CONSIDERA ca este. "Biblia e considerata a fi Cuvintul lui D-zeu" ar fi mai digerabil decit "ESTE etc..." De ce nu pot si ceilalti comunica astfel ? Ne-am intelege mai bine...

+Quote Post
Vizitator_iul.
mesaj Jan 26 2009, 02:41 PM
Mesaj #1483

Guests

Citeaza (FlorinG @ Jan 26 2009, 02:37 PM) *
fg to iul

Multumesc. Asa mai merge. Parte din antipatia pe care o provoaca habotnicii e din cauza lipsei de comunicare. Il intrebi ceva, el iti trinteste un citat din Biblie din care nu afli raspunsul la intrebarea pusa. Felul in care mi-ai raspuns tu e compet diferit. N-ai spus niciodata ESTE, ci SE CONSIDERA ca este. "Biblia e considerata a fi Cuvintul lui D-zeu" ar fi mai digerabil decit "ESTE etc..." De ce nu pot si ceilalti comunica astfel ? Ne-am intelege mai bine...

Da, Biblia e considerata cuvantul lui Dumnezeu, asta nu e un fapt demonstrat, e doar o teorie, la care adera un anumit numar de oameni. Ar trebui sa se specifice asta clar in manualele de religie si sa se acorde timp egal si celorlalte religii care sunt si ele doar niste teorii.

+Quote Post
Vizitator_Judas Priest.
mesaj Jan 26 2009, 02:56 PM
Mesaj #1484

Guests

fg to iul

Daca toti credinciosii ar fi ca Iul, dezbaterile, ca cea de fata, ar fi ceea ce ar trebui sa fie: schimb de idei, cu beneficii si lucruri noi invatate de ambele parti.

+Quote Post
Vizitator_iul_autentic.
mesaj Jan 26 2009, 03:09 PM
Mesaj #1485

Guests

Citeaza (iul @ Jan 26 2009, 02:41 PM) *
Da, Biblia e considerata cuvantul lui Dumnezeu, asta nu e un fapt demonstrat, e doar o teorie, la care adera un anumit numar de oameni. Ar trebui sa se specifice asta clar in manualele de religie si sa se acorde timp egal si celorlalte religii care sunt si ele doar niste teorii.

Oameni buni, asta nu e postul meu, un marlan mi-a piratat nickul. Ce ar trebui sa fac, sa-mi inregistrez un user pe forum ?

+Quote Post
Vizitator_iul_autentic.
mesaj Jan 26 2009, 03:15 PM
Mesaj #1486

Guests

fg to iul

Modul in care ma exprim vine din intelegerea faptului ca anumite pretentii ale crestinismului sunt 'non falsifiable'. Desi eu le consider adevarate, stiu ca nu am cum sa te conving pe tine 100%. Si mai stiu ca faptul ca esti sceptic, agnostic sau ateu nu inseamna (decat rareori) ca esti rauvoitor. De aceea, incerc sa pun problema in termeni onesti.

+Quote Post
Vizitator_Judas Priest.
mesaj Jan 26 2009, 03:17 PM
Mesaj #1487

Guests

Citeaza (iul_autentic @ Jan 26 2009, 03:09 PM) *
Oameni buni, asta nu e postul meu, un marlan mi-a piratat nickul. Ce ar trebui sa fac, sa-mi inregistrez un user pe forum ?

Mda, yehobabuinii strikes again.
Inregistreaza-te, nu ai ce face.

+Quote Post
Vizitator_nepotu.
mesaj Jan 26 2009, 03:59 PM
Mesaj #1488

Guests

Citeaza (Astor @ Jan 26 2009, 12:35 PM) *
Urmariti un discurs al presedintelui curent al statelor unite legat de religie si stat. Sper ca el sa dea tonul unui nou mod de gandire in ceea ce priveste religia in SUA si in lume in general:

http://www.youtube.com/watch?v=B2Kh-xzerjE...ature=rec-HM-r2

sincer, e foarte intresant discursul (daca e veritabil). poate nea Obama e intradevar mai mult decat o imagine fabricata sa mobilizeze lumea, sa-i faca doar sa "creada" ca se schimba ceva. e o abordare mult mai realista, sper sa o aplice si in practica.
oricum, sa iei pasaje din biblie la bascalie intr-o biserica mi se pare un act de mare curaj, mai ales pentru un candidat la presedentie, care are nevoie de voturile "dreptcredinciosilor".
intrebare pt credinciosi: e oare obama anticristul, ce spune radio trinitas? wink.gif

+Quote Post
iul_autentic
mesaj Jan 26 2009, 04:42 PM
Mesaj #1489

Membru veteran

Postari: 304
Inscris: 26-January 09
Utilizatorul numarul: 6 088

Citeaza (Judas Priest @ Jan 26 2009, 03:17 PM) *
Mda, yehobabuinii strikes again.
Inregistreaza-te, nu ai ce face.

M-am inregistrat cu nick-ul asta. Curios, nick-ul 'iul' era deja inregistrat !?

+Quote Post
Vizitator_judas priest.
mesaj Jan 26 2009, 04:46 PM
Mesaj #1490

Guests

Citeaza (iul_autentic @ Jan 26 2009, 04:42 PM) *
M-am inregistrat cu nick-ul asta. Curios, nick-ul 'iul' era deja inregistrat !?

pai cand ai spus ca te inregistrezi, cineva o fi bagat viteza. Nu trebuia sa spui pe forum ca ai sa te inregistrezi, trebuia sa te inregistrezi si gata

+Quote Post
iul_autentic
mesaj Jan 26 2009, 04:57 PM
Mesaj #1491

Membru veteran

Citeaza (nepotu @ Jan 26 2009, 03:59 PM) *
sincer, e foarte intresant discursul (daca e veritabil). poate nea Obama e intradevar mai mult decat o imagine fabricata sa mobilizeze lumea, sa-i faca doar sa "creada" ca se schimba ceva. e o abordare mult mai realista, sper sa o aplice si in practica.
oricum, sa iei pasaje din biblie la bascalie intr-o biserica mi se pare un act de mare curaj, mai ales pentru un candidat la presedentie, care are nevoie de voturile "dreptcredinciosilor".
intrebare pt credinciosi: e oare obama anticristul, ce spune radio trinitas? wink.gif

Speech-ul pare veritabil. Ca si credincios, nu am probleme cu ce a spus el ca om politic acolo. Mi se pare corect sa fie presedintele tuturor americanilor, atei, crestini etc. Sunt adeptul separarii bisericii de stat. Credinciosii trebuie sa influenteze viata publica numai prin mijloacele civice normale (vot, exprimarea opiniei etc), nu prin dictatura.
Obama a facut destule gesturi 'crestinesti' oficiale. A jurat pe Biblie si a adus un pastor la inaugurare.
Un documentar francez despre Obama spunea o chestie foarte adanca: Obama nu este omul doctrinelor sau al convingerilor ideologice, el este un maestru al compromisului pentru atingerea scopurilor. Si acest speech este consecvent cu ideea asta.

+Quote Post
iul_autentic
mesaj Jan 26 2009, 04:58 PM
Mesaj #1492

Membru veteran

Citeaza (judas priest @ Jan 26 2009, 04:46 PM) *
pai cand ai spus ca te inregistrezi, cineva o fi bagat viteza. Nu trebuia sa spui pe forum ca ai sa te inregistrezi, trebuia sa te inregistrezi si gata

mersi man, am rezolvat asa

+Quote Post
iul_autentic
mesaj Jan 27 2009, 10:49 AM
Mesaj #1493

Membru veteran

Citeaza (tameron @ Jan 27 2009, 09:31 AM) *
Soft-ul World Telescope ne ofera tuturor ocazia de a ne reimprospata perceptia asupra indicibilei salbaticii grandioase a Universului in expansiune de la ipoteticul Big-Bang incoace, Univers in care materia vie trebuie ca este mai degraba legea decat exceptia si departe de a reprezenta o unica intamplare, survenind numai in finitudinea sistemului nostru solar din, sa-i zic prizarita sau ratacita margine a Galaxiei noastre, magnifica salbaticie indicibila, care scapa complet tendintelor noastre antropologizante!
Nici un soi de zeu si omnizeu nu ar fi fost in stare sa creeze sublima magnificenta a acestui Univers investigat acum de Hubble!
Cu chiu cu vai ni-l putem imagina pe "atoatecreatorul si atoatefacatorul nostru", a carui creaturi am fi noi, pamantenii, locuitori ai unui fir de praf, trecand "ca o mireasma"
prin acest incalculabil, nesfarsit, coplesitor infinit fenomenal care ni se prezinta in telescopul Hubble, Universul! Nu-i loc de antropologizari in dimensiunea innomabila a Universului, orice antropologizare e atat de inselator reductionista, evident nonstiintifica!
In cazul in care ar fi existat Dumnezeu nu l-ar fi tinut baierile sa creeze un asemenea lucru fain ca Universul, nu l-ar fi dus mintea!In cazul cand ar fi fost o facatura a unui Dumnezeu, universul ar fi fost, regretabil, o biata platitudine, adica "dupa chipul si asemanarea" lui...

Ca si credincios salut orice activitate stiintifica de observare si descoperire a faptelor si fenomenelor. Cat priveste interpretarea observatiilor, sa le catalogam in mod corect ca teorii.
Dupa ce ai inserat o apreciere personala ('trebuie ca'...) te-ai lansat in multe verdicte pe aceasta baza subiectiva. Hai sa vedem...
1. intr-adevar, jos palaria in fata spectacolului dezvaluit de astronomie; fara cuvinte
2. greu de explicat cum si de ce fiinta umana care s-ar trage din animale fara constiinta (fie si in miliarde de ani) a ajuns sa se extazieze in fata acestui spectacol cosmic; ce resorturi intime vibreaza in acest homo sapiens si de ce ? dar nu as vrea sa o dam in evolutionism, este topic separat
3. 'nici un soi de zeu... nu ar fi fost in stare' - ba da, si anume un zeu mai mare decat definitia cu care operezi tu; asta daca exista un zeu
4. 'nu-i loc de antropologizari' - ok, atunci sa nu le facem; cad ceva capete de zei pe acest criteriu ? hm, poate zeii Olimpului; cat despre Dumnezeul biblic, acesta nu cade ci se ridica (daca luam in considerare textul biblic); mai poate cadea imaginea falsa adoptata de masa credinciosilor fara cultura biblica (gen mosul cu barba etc)
5. din nou, se vede ca operezi deja cu o anumita definitie/ acceptiune despre un 'Dumnezeu" limitat; sunt cu totul de acord cu verdictele tale despre un asemenea zeu limitat (si anume ca nu ar fi putut crea acest univers), dar ar fi benefic sa ne impartasesti descrierea acestui concept si sursele de unde ti-ai format aceasta impresie. Nu sunt de acord ca Dumnezeul din Biblie poate fi identificat cu conceptul limitat care te supara atat de mult pe tine.

Cu ce raman eu ca si credincios informat din postul tau: mi se confirma invatatura biblica despre grandoarea Universului ca si proba a grandorii lui Dumnezeu, precum si interdictia biblica de a-L antropologiza. Bun.

O proba cu versete biblice care descrie un Dumnezeu dincolo de imaginatia noastra:
13 Cine a cercetat Duhul Domnului, şi cine L -a luminat cu sfaturile lui?
14 Cu cine S'a sfătuit El, ca să ia învăţătură! Cine L -a învăţat cărarea dreptăţii? Cine L -a învăţat înţelepciunea, şi I -a făcut cunoscut calea priceperii!
15 Iată, neamurile sînt ca o picătură de apă din vadră, sînt ca praful pe o cumpănă; El ridică ostroavele ca un bob de nisip.
16 Libanul n'ajunge pentru foc, şi dobitoacele lui n'ajung pentru arderea de tot.
17 Toate neamurile sînt ca o nimica înaintea Lui, nu sînt decît nimicnicie şi deşertăciune.
18 Cu cine voiţi să asemănaţi pe Dumnezeu? Şi cu ce asemănare Îl veţi asemăna?
19 Meşterul toarnă idolul, şi argintarul îl îmbracă cu aur, şi -i toarnă lănţişoare de argint.
20 Iar cine este sărac, alege ca dar un lemn care nu putrezeşte; îşi caută un meşter iscusit, ca să facă un idol, care să nu se clatine.
21 ,,Nu ştiţi? N'aţi auzit? Nu vi s'a făcut cunoscut de la început? Nu v'aţi gîndit niciodată la întemeierea pămîntului?``
22 El şade deasupra cercului pămîntului, şi locuitorii lui sînt ca nişte lăcuste înaintea Lui; El întinde cerurile ca o mahramă supţire, şi le lăţeşte ca un cort, ca să locuiască în el.
23 El preface într'o nimica pe voivozi, şi face o nimica din judecătorii pămîntului.
24 De abia sînt sădiţi, deabia sînt sămănaţi, de abia li s'a înrădăcinat tulpina în pămînt: şi El suflă peste ei, de se usucă, şi un vîrtej îi ia ca pe nişte paie.
25 ,,Cu cine Mă veţi asemăna, ca să fiu deopotrivă cu el?`` zice Cel Sfînt.26 ,,Ridicaţi-vă ochii în sus, şi priviţi! Cine a făcut aceste lucruri? Cine a făcut să meargă după număr, în şir, oştirea lor? El le cheamă pe toate pe nume; aşa de mare e puterea şi tăria Lui, că una nu lipseşte.``
27 ,,Pentruce zici tu, Iacove, pentruce zici tu, Israele: ,Soarta mea este ascunsă dinaintea Domnului, şi dreptul meu este trecut cu vederea înaintea Dumnezeului meu?`
28 Nu ştii? N'ai auzit? Dumnezeul cel vecinic, Domnul a făcut marginile pămîntului. El nu oboseşte, nici nu osteneşte; priceperea Lui nu poate fi pătrunsă.

Din cate imi amintesc, parca Einstein a mai avut o interventie de genul asta. El a declarat ca universul pe care-l vede este prea grandios ca sa fie compatibil cu Dumnezeul propovaduit in vremea lui de niste clerici habotnici. Mi se pare corect ce a spus el si singura cauza pe care o vad este mentalitatea dezastruoasa a acelor reprezentanti ai Bisericii. Cred ca Dumnezeu exista, dar nu este cel din predicile jalnice si patetice ale multor clerici.

+Quote Post
Vizitator_cangur 1.
mesaj Jan 27 2009, 11:13 AM
Mesaj #1494

Guests

Citeaza (iul_autentic @ Jan 27 2009, 10:49 AM) *
O proba cu versete biblice care descrie un Dumnezeu dincolo de imaginatia noastra:
13 Cine a cercetat Duhul Domnului, şi cine L -a luminat cu sfaturile lui?
14 Bla bla
15 Bla bla.
16 .etc
17 .
18 19 .
20
21
22 bla bla
23 .
24 .
25 .bla bla``
27 ,,`
28 bla bla

Din cate imi amintesc, parca Einstein a mai avut o interventie de genul asta.

Adica Einstein cita din Biblie ? Mai Iul, de ce nu zici tu barbateste: uite sunt adept al bisericii X, sau al curentului crestin Y ? Abia am scapat de yehovisti (scuze pentru GGG, sper ca faptul ca l-am prins cu minciuna sa nu-i cauzeze ceva repercusiuni, sa-l trimita saracu sa predice pe la tropice) si vii tu cu citate kilometrice, pe care oricum stii sigur ca nu le citim. Bai ortodocsilor, unde naiba sunteti, au ajuns ateii si agnosticii sa va apere contra sectelor de peste ocean ?

+Quote Post
iul_autentic
mesaj Jan 27 2009, 11:35 AM
Mesaj #1495

Membru veteran

Citeaza (cangur 1 @ Jan 27 2009, 11:13 AM) *
Adica Einstein cita din Biblie ? Mai Iul, de ce nu zici tu barbateste: uite sunt adept al bisericii X, sau al curentului crestin Y ? Abia am scapat de yehovisti (scuze pentru GGG, sper ca faptul ca l-am prins cu minciuna sa nu-i cauzeze ceva repercusiuni, sa-l trimita saracu sa predice pe la tropice) si vii tu cu citate kilometrice, pe care oricum stii sigur ca nu le citim. Bai ortodocsilor, unde naiba sunteti, au ajuns ateii si agnosticii sa va apere contra sectelor de peste ocean ?

Am spus eu ca Einstein cita din Biblie ? Se vede ca nu citesti postul meu deloc, nu numai citatele din Biblie. Deci Einstein a spus la un moment dat ceva similar cu Tameron: cosmosul pe care-l vede nu e compatibil cu Dumnezeul propovaduit de preoti.
Probleme cu iehovistii am avut si eu ca mi-au piratat nickul.
Fii atent ca iti zic foarte barbateste: tu crezi ce vrei, eu cred in Biblie. Nu incerca sa pui etichete peste mine, ca nu te-am chemat nicaieri (biserica, confesiune, denominatie).
Si nu devia discutia in trivialitati gen 'bla bla'. Interventia lui Tameron e chiar foarte interesanta, desi spiritul era mai agresiv.

+Quote Post
iul_autentic
mesaj Jan 27 2009, 11:37 AM
Mesaj #1496

Membru veteran

In plus, cangure, cu marea ta cultura teologica... din ce am spus, cu ce am contrazis ortodoxia !?

+Quote Post
Vizitator_M.
mesaj Jan 27 2009, 12:01 PM
Mesaj #1497

Guests

Citeaza (iul_autentic @ Jan 27 2009, 11:35 AM) *
Am spus eu ca Einstein cita din Biblie ? Se vede ca nu citesti postul meu deloc, nu numai citatele din Biblie. Deci Einstein a spus la un moment dat ceva similar cu Tameron: cosmosul pe care-l vede nu e compatibil cu Dumnezeul propovaduit de preoti.
Probleme cu iehovistii am avut si eu ca mi-au piratat nickul.
Fii atent ca iti zic foarte barbateste: tu crezi ce vrei, eu cred in Biblie. Nu incerca sa pui etichete peste mine, ca nu te-am chemat nicaieri (biserica, confesiune, denominatie).
Si nu devia discutia in trivialitati gen 'bla bla'. Interventia lui Tameron e chiar foarte interesanta, desi spiritul era mai agresiv.

Chiar crezi ca este asa important nik-ul tau....Probleme ai avut ca ai cazut de fazan deoarece umbli cu adevaruri diluate.Abureala.

+Quote Post
iul_autentic
mesaj Jan 27 2009, 12:03 PM
Mesaj #1498

Membru veteran

Citeaza (M @ Jan 27 2009, 12:01 PM) *
Chiar crezi ca este asa important nik-ul tau....Probleme ai avut ca ai cazut de fazan deoarece umbli cu adevaruri diluate.Abureala.

Explica. Dezvolta. Dezbate.

+Quote Post
Vizitator_M.
mesaj Jan 27 2009, 12:09 PM
Mesaj #1499

Guests

Citeaza (iul @ Jan 22 2009, 04:33 PM) *
"Indiferent ce e 'dupa', credinta merita efortul numai daca o consideri calea spre adevar. Adevarul se accepta indiferent de costuri, altfel am trai impotriva propriei constiinte.
Oricum, ceea ce Dumnezeu a pregatit credinciosilor este de neimaginat:
- vom fi schimbati in asemanarea cu Isus
- inclusiv trupul nostru va fi modificat intr-unul de slava
- vom domni peste pamant impreuna cu Isus
- vom beneficia de prezenta eterna a lui Dumnezeu
Personal ma astept la o infinitate de ocupatii surprinzator de incantatoare in sens spiritual pentru cei credinciosi. Majoritatea oamenilor privesc aceasta viata ca fiind 'totul'. In fapt, daca Biblia are dreptate, aceasta viata nu este decat pregatirea pentru adevarata viata eterna, deci principalul urmeaza abia 'dupa'."

Sunteti ilogic in afirmatii...Peste cine veti domni pe pamant ?...
In ce veti fi schimbat ?La ce slava va referiti ?....Unde veti trai ?.....Va rog incercati sa eliminati misticismul din afirmatiile dv.Astept...

+Quote Post
Vizitator_M.
mesaj Jan 27 2009, 12:16 PM
Mesaj #1500

Guests

Citeaza (iul @ Jan 22 2009, 12:02 PM) *
Credinta este una singura, dar motivatiile de abordare pot fi diverse. Unii o vad ca solutia de a avea realizari in viata. Altii spera sa gaseasca adevarul.

Crestinismul prevede o judecata dupa moarte. Desi judecata va fi dreapta, rezultatul este previzibil de pe acum. Singura solutie este de a trece credincios in viata de apoi, ca sa eviti judecata. Cu titlu de informare:

MINTI.

CE SPUNE BIBLIA CU PRIVIRE LA STAREA MORTILOR :

Ecl. 3:19: „Sfârşitul fiilor oamenilor este ca sfârşitul animalelor; au acelaşi sfârşit. Cum moare unul, aşa moare şi celălalt; toţi au acelaşi spirit [în ebraică rúach]“. (Este clar deci că şi omul, şi animalul au acelaşi rúach, sau spirit si evident li se intampla acelasi lucru:nonexistenta.De exemplu ,probabil ati taiat o gaina sau alta vietate pentru a o manaca.Ei bine ,daca mergem dupa rationamentul dv, si dupa ceea ce se arata in citatul de mai sus, gaina dv. este in rai sau in iad.....

Ezec. 18:4: „Iată că toate sufletele sunt ale mele. După cum sufletul tatălui este al meu, tot aşa şi sufletul fiului este al meu. Sufletul care păcătuieşte, acela va muri“...

Gen. 3:19: „În sudoarea feţei tale îţi vei mânca pâinea până te vei întoarce în pământ, căci din el ai fost luat. Căci ţărână eşti şi în ţărână te vei întoarce“.

Ecl. 9:10: „Tot ce găseşte mâna ta să facă fă cu toată puterea ta, căci în Şeol [Locuinţa Morţilor), locul unde te duci, nu este nici lucrare, nici plan, nici cunoştinţă, nici înţelepciune“

Ecl. 9:5: „Cei vii sunt conştienţi că vor muri, dar cei morţi nu sunt conştienţi de nimic“.
Rom. 6:23: „Plata păcatului este moartea“.

„Conceptul creştin potrivit căruia sufletul spiritual este creat de Dumnezeu şi introdus în corp la concepere pentru a-l face pe om un tot unitar viu este rodul unei îndelungi elaborări în cadrul filozofiei creştine. Numai începând cu Origene [care a murit în jurul anului 254 e.n] în Orient şi cu Sf. Augustin [care a murit în 430 e.n.] în Occident, sufletul a fost definit ca substanţă spirituală şi a fost formulată o concepţie filozofică privitoare la natura lui. ... Doctrina lui [Augustin] ... datorează mult (inclusiv unele greşeli) neoplatonismului.“ — New Catholic Encyclopedia (1967), vol. XIII, p. 452, 454.

„Conceptul nemuririi este rodul gândirii greceşti, în timp ce speranţa învierii ţine de gândirea ebraică. ... După cuceririle lui Alexandru, iudaismul a asimilat treptat concepte greceşti.“ — Dictionnaire Encyclopédique de la Bible (Valence, Franţa; 1935), editat de Alexandre Westphal, vol. II, p. 557.

„Nemurirea sufletului este o noţiune grecească apărută în cultele mistice ale antichităţii şi elaborată de filozoful Platon.“ — Presbyterian Life, 1 mai 1970, p. 35

+Quote Post

104 Pagini V  « < 48 49 50 51 52 > » 
Reply to this topicStart new topic
7 Utilizatori care citesc acest topic (7 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 16th October 2019 - 02:21 PM