IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

4 Pagini V  « < 2 3 4  
Reply to this topicStart new topic
> Copacii de la marginea soselelor
Vizitator_Klein.
mesaj Dec 19 2009, 05:15 PM
Mesaj #91

Guests

Citeaza (Gugu @ Dec 19 2009, 06:16 AM) *
asa, ia sa polemizam un pic:
- umbra - strada cu 2 benzi, limita 80kmh - e fain sa mergi si sa iti alterneze umbra / soare de cateva ori pe secunda, nu?
- protectie de vant: la inaltimea de 2 m, acolo unde se afla masina ta, e doar un trunchi de copac la cate 10 m distanta (sau cat o fi), adica o protectie 0;
- oxigen - da daca e copacu cu 100m mai incolo, nu e tot aia?
- etc.

Eu zic ca ar trebui toata lumea sa inteleaga ca, copacii nu omoara pe nimeni. Insa daca se moare din cauza lor, indiferent care e motivul (neatentie proprie sau a altora), cauza mortii ramane copacul. Si cum nu se poate sa elimini intotdeauna motivele reale (obiceiuri proaste la volan, astia e unii), eu zic ca trebuie incercat sa elimini macar obiectele fizice din proximitatea imediata a drumului. Asta poate salva vieti.

Exemplu: drumul iasi - botosani; undeva pe la mijlocul lui, un copac pe exteriorul unei curbe. mai multe accidente cu el, din care 3 cu victime. pana la urma l-a taiat cineva de prin satul din apropiere, ca autoritatile nu s-au gandit. sau s-au gandit, dar probabil ca au facut si ei: "daca nu a fost atent...". credeti ca are importanta de ce au ajuns oamenii aia in copac? daca in loc de un copac erau niste tufe sau niste arbusti, care trebuie zic, fac acelasi lucru si chiar mai bine decat copacii, nu era mai bine? cel putin 3 familii erau mai putin amarate.

E greu tare de inteles pe unii oameni. Din pdv meu trebuie sa ai o fixatie sa aperi copacii de pe marginea drumului. Ori o frustrare mare. Pt ca aproape fiecare aparator al copacilor injura pe soferii 'neatenti'. Am remarcat ca cei care apara copacii, de obicei ii injura pe ceilalti, ca soferii sunt idioti, ca e vina lor, ca se dau mari sau ca etc. ar trebui sa stie toata lumea cred ca nu toate accidentele sunt cauzate de factori umani. iar daca e factor uman, nu totdeauna cauza soferului care face cunostinta cu copacul.
as dori sa intreb pe cei care dau sfatul asta atat de bun (aici fara ironie) cum ca sa cascam bine ochii si sa conducem prudent: daca va fi nevoit vreodata (sa dea domnu sa nu fie nevoie, dar ipotetic) sa traga brusc de volan in dreapta nu-i asa ca ar prefera sa nu fie nici un copac in dreapta?
si daca nu fucntioneaza imaginatia proprie, asa putea sa dau cateva motive pt care ar dori sa o faca:
- depasire pe contrasens a aluia din fata
- din fata vin masini, si iti apare in fata un obstacol: o caruta noaptea de ex (n-ai faza mare asa ca nu o vezi decat cand ajungi la 15m in spatele ei daca drumul nu e drept. iar frana de la 80kmh in 15m sper ca realizati ca nu se poate)
- explodeaza un cauciuc sau alta defectiune tehnica; sau te arunca o denivelare.
(ma rezum la 3, ca-i numar norocos)

si as mai intreba pe unii soferi de aici: sunt cumva genul de soferi care merg cu 10km sub limita legala, cu volanul in dinti, incordati si incruntati si nu se uita nici in dreapta nici in stanga cand merg pe drum? pt ca am vazt un accident f misto provocat de unul din specimenul descris (era o ea de fapt, pe valea jiului). si asta ar fi doar antiteza soferilor descrisi ca fiind vinovati de moartea prin impact cu un copac. noroc ca aia accidentati aveau perte vertical in dreapta si in afara de zgarieturi mai nasoale pe masina si niste sperieturi zdravene nu au patit nimic.

dar de ajuns cu glumele (amare). fapt e ca se moare din cauza impactului cu copaci plantati pe marginea drumului (repet, nu conteaza de ce s-a ajuns in copac, asta e un aspect secundar). cum o viata de om e importanta, fie ea si pacatoasa, se impun masuri pt protejarea lor. sper sa realizati macar atata.

ps: stiu ca nu am convins pe nimeni din cei care as fi vrut sa-i conving. dar sunt pur si simplu uitimit de atitudinea pe care o pot avea unii. "ce conteaza ca a murit ca a intrat intr-un copac. daca a fost idiot..." mama lor de ochelari de cal...

1. Amice , vorbesti pe nas. Dadeai un exemplu cu niste accidente pe iasi - botosani. Intrebarea mea pentru tine este: asa-i ca soferii fie bausera, fie mergeau cu viteza excesiva s.a.m.d.
2. Eu sunt din Bucuresti. Acum aprox. 1 luna am fost martor la accidentul unui imbecil (ca altfel nu ii pot spune) care a luat la Romana un stalp de pe marginea drumului fiindca circula cu 100 km/h+ pe Magheru. Presupun ca opinia ta este ca ar trebui sa dam jos si stalpii de iluminat de pe marginea drumului, si stalpii de curent si orice lucru folositor care s-ar putea incadra in categoria "obstacol" doar pentru ca unii nu sunt in stare sa nu bea/ sa nu mearga cu viteza/ sa plece din timp si sa faca pauze dese ca sa nu apara oboseala la volan?
Urmatorul pas ar fii sa nu mai lasam pe nimeni sa opreasca pe marginea drumului (surprinzator se mai intampla si d'astea). Ca daca vine unul si il loveste (mai plang niste familii dupa ceva membrii ai lor inconstienti).

Si urmatorul ar fii sa taiem toate padurile care se intersecteaza cu drumurile si sa nivelam terasamentul ca sa nu se rastoarme inconstientul cand iese in decor? Sa imi sui daca am mai omis ceva ..... rolleyes.gif

Aaa, mi-am adus aminte .... pietonii sa circule pe pasarele suspendate, nu-i asa (ca nu exista individ care sa nu fii mers noaptea printre localitati si sa nu fii vazut oameni mergand pe marginea drumului - fie pe jos fie pe bicicleta/ scuter etc.)

Tu nu iti dai seama ca vorbesti prostii?

3. Am mers pe vremuri si cu o masina care nu avea faza lunga. Si am dat si carute nesemnalizate in drumul meu. Si fiinca am mers cu viteza mai mica fata de cea legala, nu s-a intamplat nimic. Deci sa stii si tu ca viteza redusa nu te omoara. Surprinzator se intampla chiar contrariul... laugh.gif

4. Cat despre depasiri pe contrasens din fata: am vazut mai multi care au murit fiinca s-au rasturnat in momentul cand au ajuns in sant (era acum cativa ani cazul unui ziarist celebru care a murit intr-un Volvo cu N+1 aibaguri fiinca s-a rasturnat in sant). Si in afara de asta, majoritatea soselelor au terasament (copacii nu-s plantati exact-exact pe margine de parca ar fii parapet).

5. Acum, la sfarsit, parerea mea este ca ar trebui de acum incolo sa nu mai permitem folosirea decat a obiectelor cu muchii rotunjite si sa interzicem pietrele si alte obiecte contondente .... Fiindca exista (cel putin in mediul rural) multe exemple in care vecinii se injunghie cu furci, se pocnesc in cap cu pietre s.a.m.d. Iti dai seama cate familii plang din acest motiv???
Go to the top of the page

+Quote Post
Shab
mesaj Dec 20 2009, 09:48 AM
Mesaj #92

Membru
**

Grup: Membri
Postari: 46
Inscris: 11-December 09
Utilizatorul numarul: 17 597

Problema e una deloc dificila, din pacate prostii (precum cel de deasupra mea) nu reusesc sa inteleaga un lucru simplu: daca un lucru face mai mult rau decat bine, acest lucru trebuie eliminat sau modificat. Accidentele nu apar neaparat ca o consecinta a bauturii sau vitezei. Mai pot fi multe alte cauze. De exemplu, iti apare in drum noaptea un dobitoc care nu are faza lunga si merge cu 20 la ora. Dobitocule, (daca te-ai prins ca de tine e vorba) de ce crezi ca in tarile civilizate sunt amendati cei care circula cu viteza prea mica?

+Quote Post
nashu_mare
mesaj Dec 20 2009, 09:43 PM
Mesaj #93

Membru
**

Postari: 91
Inscris: 18-May 08
Utilizatorul numarul: 230

Citeaza (Ada @ Dec 19 2009, 04:08 PM) *
Dragule, dupa limbajul tau imi dau seama imediat ca esti unul dintre baietii "duri" si smecheri, foarte bascaliosi care face deliciul fetitelor din cartier cu masina lui de fite si cu calitatile lui de conducator auto

Multumesc. Dupa limbaj eu deduc ca esti urata.
Sa fim seriosi, accidentele si in special cele cu urmari grave sunt cauzate de lipsa cunostintelor de circulatie si indisciplina la volan unde pe loc de cinste sta alcoolul. (evident macho-zitaea romanului este cauza de adancime de care nu ne mai dezlipin in veci.

Da, alcoolul la volan omoara, nu socul cauzat de oprirea brusca.
Numai de bine, daca mai aveti replici dar ceva mai fara testosteron (cu un nivel normal adica sa nu credeti ca am ceva cu barbatii in general), riguros cu argumente pentru o discutie dialectica va rog.

Daca iti spun argumentul meu pro si iti urez sa ai si tu parte de ce am avut eu parte (ai indicii in postul meu), o sa zici ca urez de rau. Iti urez totusi sa ai parte de un volan din fier forjat si de un parbriz din geam normal nesecurizat, ca doar tu nu ai parte de accidente, ca mergi respectand regulile. Iti doresc de asemenea sa nu porti centura si sa ai parte de masini fara airbag.

Si daca nu stii, un pericol iminent (caine, vulpe, betiv, cal) este evitat prin ocolire, nu prin franare. Iti doresc totusi ca in caz de pericol sa nu ai parte de copaci in jurul tau.

+Quote Post
Vizitator_Un copac.
mesaj Apr 29 2010, 09:35 PM
Mesaj #94

Guests

Citeaza (vasi @ Oct 20 2008, 09:25 AM) *
Nu am vazut niciunde in lume copaci pe marginea soselelor, asta e dovada de tampenie. Orice accident ai avea, un copac nu te lasa sa iesi in camp si te trimite pe lumea cealalta.
Asta doar in Romania, Bulgaria si alte tari de mana a saptea

Eu cred ca esti un idiot. Invidiezi un copac pentru ca poate sa traiasca mai mult decat tine.

+Quote Post
jaditick
mesaj May 5 2010, 01:05 PM
Mesaj #95

Nou venit
*

Postari: 9
Inscris: 5-May 10
De la: Timisoara
Utilizatorul numarul: 20 200

Am auzit si eu argumente pro, cum ar fi protejarea asfaltul de soare, reducerea vitezei vantului, limitarea poluarii fonice creata de masini, stabilizarea solului de pe langa sosea, prevenirea formarii troienelor pe sosea.
Nu stiu cat de reale sunt aceste explicatii... oricum majoritatea pomilor de pe langa soselele de aici, din Timis, au ajuns lemne de foc. Cel putin pe unde am vazut eu. Pacat, nu de alta, dar macar produceau oxigen... pentru ca aerul pe care il inspiram in orase este mai mult decat poluat.

+Quote Post
Vizitator_Lancaster.
mesaj Jun 20 2010, 09:01 AM
Mesaj #96

Guests

Exerciţiu de logică pentru adversarii copacilor de pe marginea şoselei: este adevărat că impactul cu aceştia face ca urmările accidentelor să fie mult mai grave. Care ar fi soluţia, o zonă de excludere de vreo 100 de metri în dreapta şi în stânga drumului, unde să nu fie admişi copaci? În lipsa copacilor, maşinile ieşite de pe drum se vor lovi de clădiri, de pietoni, de alte vehicule parcate pe marginea drumului etc. Ce facem, le interzicem şi pe acestea, tot pe o rază de 100 de metri în stânga şi în dreapta? tongue.gif Chiar e raţional să ocupăm o fâşie de teren de 200 metri lăţime, pentru un carosabil de 14 metri lăţime? (4 benzi x 3,5 metri)

Soluţia o reprezintă glisierele metalice, acestea ar trebui montate pe absolut toate drumurile. La unghiuri de impact mai mici de 15-20 de grade, acestea garanteazăî practic revenirea pe şosea, indiferent de viteza de circulaţie. Dincolo de glisiere, pietonii şi bicicliştii vor fi şi ei protejaţi. După care copacii nu vor mai deranja pe nimeni. Am circulat în Cehia şi în Germania pe drumuri unde ai senzaţia că eşti în pădure, dar în realitate perdeaua de copaci nu are mai mult de 10-15 metri lăţime. Dar respectivele şosele produc mult mai puţină poluare fonică şi chimică pentru localităţile din apropiere, iar vara temperatura pe şosea e cam cu 10 grade mai redusă decât în zonele fără copaci. Iarna, respectivele şosele nu ajung înzăpezite de viscole, perdelele de copaci fiind nişte para-zăpezi naturale. Dar unde ar mai fi toată distracţia, nu ? tongue.gif

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Jun 20 2010, 09:52 AM
Mesaj #97

Guests

În țările din vest s-au eliminat obstacolele de la marginea șoselelor, cauzau prea multe accidente fatale. Se consideră că viața omului este cea mai prețioasă în fața altor argumente.
Sunt de părere că se poate folosi gardul viu ca ”zid de protecție” contra poluării fonice.

+Quote Post
Vizitator_Lancaster.
mesaj Jun 20 2010, 05:08 PM
Mesaj #98

Guests

Citeaza (Musafir @ Jun 20 2010, 09:52 AM) *
În țările din vest s-au eliminat obstacolele de la marginea șoselelor, cauzau prea multe accidente fatale.

La aberaţii nu ne întrece nimeni! În care ţări din vest şi care obstacole? Au dărâmat casele de pe marginea drumului sau ce?

Ai mers vreodată pe drumurile federale (Bundesstrasse) din Germania? Pe B-25, B-26, B-29 etc.? Aia e Germania autentică, nu cea văzută de pe Autobahn. Nu a eliminat nimeni nici un fel de obstacole, sunt peste tot copaci şi clădiri, dar drumurile au glisiere pe sectoarele periculoase.

+Quote Post
rammstein
mesaj Jun 20 2010, 05:41 PM
Mesaj #99

Membru veteran

Postari: 2 344
Inscris: 7-April 10
Utilizatorul numarul: 19 455

Citeaza (Lancaster @ Jun 20 2010, 05:08 PM) *
Ai mers vreodată pe drumurile federale (Bundesstrasse) din Germania? Pe B-25, B-26, B-29 etc.? Aia e Germania autentică, nu cea văzută de pe Autobahn. Nu a eliminat nimeni nici un fel de obstacole, sunt peste tot copaci şi clădiri, dar drumurile au glisiere pe sectoarele periculoase.

Corect. Glisiere peste tot. Azi, ca maine s-au evaporat. La noi sunt o groaza de "gospodari" care au nevoi ce nici nu ti le poti imagina... Plus profesionistii care ecologizeaza tara asta intr-o veselie, recicleaza tot.

+Quote Post
Vizitator_glob-troteru'.
mesaj Jun 20 2010, 06:16 PM
Mesaj #100

Guests

Io ma declar de acord cu aia care nu vrea pomi da nicio culoare pa margine de drum.Punct.Si vreau sa facem noi o liga,ceva,o asociatie,ma rog,sa cerem la parlament,si la asta da la noi,da'si la ala da la Bruxelles sa faca mai multe legi ca sa nu mai iesim noi da pa susele(ca de,mai adoarme omu'cu volanu-n mina,mai ocoleste un tir,ceva,o gaina,un porc,o ideie acolo ce-o mai fi),si daca iesim,macar sa nu ne lovim da nimic,sa alergam asa da nebuni pe cimp pina vrea muschii nostri sa punem frina,sau pina ne trezim din hurducaturi.Si tre sa ne gindim frate bine ce scrim acolosa,in cererea pe care s-o trimitem la parlamente cum zisai,da'io zic sa cerem si astea:
1)cind p-o parte de drum e un riu,ceva,sa-l sece frate,ca ce te faci daca vine tiru cu bulgaru din fata si nu ai loc sa treci?cum mai iesi pa margine?stiut fiind ca doi p-un drum nu sa poate,unu tre s-o ia pa cimp(si da fapt e-aci pa defileu'da pa jiu prea aproape apa da susea,si io nu pot frate sa ies pa cimp cum vreau io,asta e...)
2)daca e muntili asa aproape da susea cum e aci pa defileu,pai sa-l niveleze frate,sau sa-l mute mai incolosa,tot din cauza de iesit pa miriste...
3)daca p-o parte de susea e asa,o vale mai adinca,sa bage frate petris,nasip,gunoaie ceva si s-o astupe,dupe-aia sa bage cu buldozeru si s-o niveleze...
4)la poduri sa nu puie parapeti pa stinga si pa dreapta,sa lase-asa,fara,si sa puie cit tine podu p-o parte si pa alta plase da sirma,asa ca acolosa unde trece funicularili paste susea,ca daca tot am stabilit ca noi in romania vrea muschii nostri sa mergem mai mult pa cimp decit pa susea,macar sa ne dam pa sirma...
5)daca tot o sa taie parlamentarii pomii da pa drumuri(cum vrem noi),sa ia si stilpii da iluminat si sa-i dea asa,cam la vreo 100 da metrii da drum,ca sa avem noi cit mai mult loc sa mergem pa cimpuri(tai numa pomii da'lasi stilpii da beton,ce dracu'e aia?)
Io,cam atitea avui da zis deocamdata,da'mai completati si voi lista,ca vaz ca turbati da dastepti ce sinteti (unii din voi,nu toti,numa unii...).Io acusica plec la drum cu trabantu,da gindu mi-e sa merg numai pa marginea drumului ca parca e mai liber,mai sigur si la urma urmei,mi-a spus mie varu-miu care spala rahatu in spania,ca pin toata europa oaminii merge pa linga drum,nu pa drum...Hai noroc natiune,noroc da dasteptaciune,ce mai...

+Quote Post
Vizitator_Daniel.
mesaj Jun 21 2010, 03:54 AM
Mesaj #101

Guests

Citeaza (mda @ Oct 20 2008, 12:37 PM) *
Ce baieti n-are loc SUV-ul printre copaci? Chiar nu aveti simtul penibilului? Copacii sunt pe MARGINEA soselei, ideal e sa incerci sa nu ajungi acolo, nu sa-i tai ca-ti zgarii Q7-le in ei tongue.gif. Nu are sens sa ma apuc sa va povestesc despre beneficiile aduse de copacii plantati acolo, oricum nu ati intelege.

Eu n-am SUV. Sunt copil sarac, am numai un Logan. Si nici nu obisnuiesc sa ies in "decor" cu el. Si, in principiu nici aia cu Q7 nu cred ca vor. Dar DACA SE INTAMPLA (si de multe ori se intampla din cauza drumurilor) chiar nu are rost sa fii ucis de aceste "capcane ale mortii."

Si poate ca va aduceti aminte de acele accidente ale unor microbuze pline ochi cu pasageri. Tin mince ca intr-unul au murit 22 de oameni PENTRU CA MICROBUZUL S-A LOVIT DE COPAC!!! Daca nu se lovea poate nu murea nimeni ... oricum, mult, mult mai putini.

Ironia de prost gust si rautatea de tip "Mioritza" chiar nu cred ca ar trebui sa-si aiba locul in astfel de discutii.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Jun 21 2010, 01:57 PM
Mesaj #102

Guests

Citeaza (Daniel @ Jun 21 2010, 03:54 AM) *
Si poate ca va aduceti aminte de acele accidente ale unor microbuze pline ochi cu pasageri. Tin mince ca intr-unul au murit 22 de oameni PENTRU CA MICROBUZUL S-A LOVIT DE COPAC!!! Daca nu se lovea poate nu murea nimeni ... oricum, mult, mult mai putini.

Ironia de prost gust si rautatea de tip "Mioritza" chiar nu cred ca ar trebui sa-si aiba locul in astfel de discutii.

22 de oameni morti!!! cam mare pretul platit pentru prostia de a planta pomul in buza drumului

+Quote Post
Vizitator_Nick.
mesaj Jun 21 2010, 03:07 PM
Mesaj #103

Guests

Citeaza (Musafir @ Jun 21 2010, 01:57 PM) *
22 de oameni morti!!! cam mare pretul platit pentru prostia de a planta pomul in buza drumului

Buna treaba. Dam vina pe pom fiindca soferul nu a fost in stare sa tina masina pe drum.

1. Hei, stiu eu un caz in care un individ a iesit cu masina pe camp, s-a rasturnat si a murit. Dam in judecata statul ca nu a nivelat si asfaltat pe o latime de 2 km lateralul drumului?

2. Ce sa mai zicem de inconstientul care acum cateva luni a luat un stalp in spate la Romana si a omorat 2 femei (care erau in masina cu el). Propui sa taiem toti stalpii de pe marginea drumului.

3. Tot la fel: acum 3 saptamani am trecut printr-un sat unde un inconstient a ratat o curba si a intrat intr-o casa (din fericire nimeni nu a fost ranit).
Il dam in judecata pe posesorul casei ca nu si-a facut parapeti de protectie impotriva imbecililor care nu le au cu condusul dar se infig in acceleratie sau dau cu vinul, berea + alte alcoolice.
4. In Romania exista din ce in ce mai multe cazuri de indivizi care intra in depasiri periculoase si se opresc in cei de pe contrasens. Aici cum rezolvam, zi-mi si mie?

Ideea este alta. Impui legi foarte dure pentru soferi (confiscare permis pe viata daca esti prins beat la volan - peste o anumita alcoolemie, daca depasesti viteza maxima pe un anumit segment de drum cu X etc.), verifici politia sa respecte aplicarea lor (de preferat este ca totul sa se faca automat ca sa nu mai fie "tentati" unii oameni ai legii de pesches - gen noile radare achizitionate pentru "Garcea") si in 6 luni vezi cum scade nivelul mortalitatii din accidente auto.

Si acum, astept replicile in care incearca "adevaratii" soferi sa-mi demonstreze ca n-am dreptate sau ca n-am destula experienta la volan incat sa vorbesc.

+Quote Post
rammstein
mesaj Jun 21 2010, 04:18 PM
Mesaj #104

Membru veteran

Citeaza (Nick @ Jun 21 2010, 03:07 PM) *
Si acum, astept replicile in care incearca "adevaratii" soferi sa-mi demonstreze ca n-am dreptate sau ca n-am destula experienta la volan incat sa vorbesc.

Pai le zici bine. De ce sa te contrazica cineva? smile.gif

+Quote Post
rammstein
mesaj Jun 21 2010, 04:57 PM
Mesaj #105

Membru veteran

Am uitat totusi ceva, deh varsta. Una dintre principalele cauze ale accidentelor din Romanica este neadaptarea vitezei la conditiile de drum. Care drum? mad.gif Or fi soferii inconstienti, dar cei care cheltuie miliarde in fiecare an pentru infrastructura cica, sunt adevaratii criminali. Punct! Si de la capat... angry.gif

+Quote Post
Vizitator_Lancaster.
mesaj Jun 22 2010, 06:46 AM
Mesaj #106

Guests

Citeaza (Daniel @ Jun 21 2010, 03:54 AM) *
Eu n-am SUV. Sunt copil sarac, am numai un Logan. Si nici nu obisnuiesc sa ies in "decor" cu el. Si, in principiu nici aia cu Q7 nu cred ca vor. Dar DACA SE INTAMPLA (si de multe ori se intampla din cauza drumurilor) chiar nu are rost sa fii ucis de aceste "capcane ale mortii."

Nici poveştile gen "sunt copil sărac" nu au ce căuta în astfel de discuţii. Sau ăsta e argument "de bun-gust" pentru Ponta sau Che Guevara?

Ştiu un microbuz care s-a lovit de o locomotivă, altul care s-a lovit de o clădire, un al treilea s-a răsturnat într-un şanţ, iar o mulţime de alte microbuze s-au lovit de alte vehicule. La transportul cu microbuze, problemele sunt altele: starea tehnică, nerespectarea timpilor de conducere şi de odihnă etc. Copacii n-au nici un amestec în chestia asta.

+Quote Post
Vizitator_Lancaster.
mesaj Jun 22 2010, 07:01 AM
Mesaj #107

Guests

Citeaza (Nick @ Jun 21 2010, 03:07 PM) *
si in 6 luni vezi cum scade nivelul mortalitatii din accidente auto.

Regret să te dezamăgesc, dar mintea umană funcţionează altfel.

Introducerea ABS-ului a redus numărul accidentelor doar în prima fază, ulterior cifrele au revenit la valorile anterioare, pentru că şoferii şi-au asumat riscuri mai mari, bazându-se pe eficienţa ABS-ului. Nici măcar căştile pentru biciclişti nu au redus accidentările grave decât la începuturile utilizării lor, din aceleaşi motive.

În Germania, accidentele spectaculoase pe autostradă nu se datorează beţivilor, acolo oamenii sunt responsabili. În schimb, accidente super-spectaculoase se datorează celor care, aflaţi la volan, beneficiază de sex oral la viteze de 150 - 200 km/h. Pentru că o minte liberă de alcool are alte fantezii tongue.gif

În Suedia, când s-a trecut de la circulaţia pe stânga la cea pe dreapta, numărul de accidente s-a redus doar în primele 18 luni, după care a revenit la valorile iniţiale. Imediat ce oamenii s-au acomodat, au redevenit neatenţi şi şi-au asumat riscuri suplimentare. Soldate cu decese suplimentare, cum era şi firesc.

Administratorul drumurilor poate reduce consecinţele accidentelor prin montarea de glisiere, prin redesenarea sectoarelor periculoase, prin separarea sensurilor, prin îmbunătăţirea semnalizării etc. Oricine a condus în Ungaria a văzut ce rispă de indicatoare e acolo, iar cine a circulat în Austria s-a convins că autostrăzile lor sunt mai prost desenate şi mai prost semnalizate decât cele maghiare sau decât cele germane.

Dar mentalitatea oamenilor nu o schimbă nimeni. Ei vor continua să moară în accidente rutiere, găsind noi şi noi modalităţi originale de face asta.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Jun 22 2010, 07:18 AM
Mesaj #108

Guests

Oamenii vor muri in accidente rutiere dar din 10 morti pe luna poate reducem numarul acestora la 9 daca ne gandim sa inlaturam acesti pomi de la marginea soselei care aduc numai necazuri.

+Quote Post
Vizitator_Nick.
mesaj Jun 22 2010, 07:47 AM
Mesaj #109

Guests

Citeaza (Lancaster @ Jun 22 2010, 07:01 AM) *
Regret să te dezamăgesc, dar mintea umană funcţionează altfel.

Introducerea ABS-ului a redus numărul accidentelor doar în prima fază, ulterior cifrele au revenit la valorile anterioare, pentru că şoferii şi-au asumat riscuri mai mari, bazându-se pe eficienţa ABS-ului. Nici măcar căştile pentru biciclişti nu au redus accidentările grave decât la începuturile utilizării lor, din aceleaşi motive.

În Germania, accidentele spectaculoase pe autostradă nu se datorează beţivilor, acolo oamenii sunt responsabili. În schimb, accidente super-spectaculoase se datorează celor care, aflaţi la volan, beneficiază de sex oral la viteze de 150 - 200 km/h. Pentru că o minte liberă de alcool are alte fantezii tongue.gif

În Suedia, când s-a trecut de la circulaţia pe stânga la cea pe dreapta, numărul de accidente s-a redus doar în primele 18 luni, după care a revenit la valorile iniţiale. Imediat ce oamenii s-au acomodat, au redevenit neatenţi şi şi-au asumat riscuri suplimentare. Soldate cu decese suplimentare, cum era şi firesc.

Administratorul drumurilor poate reduce consecinţele accidentelor prin montarea de glisiere, prin redesenarea sectoarelor periculoase, prin separarea sensurilor, prin îmbunătăţirea semnalizării etc. Oricine a condus în Ungaria a văzut ce rispă de indicatoare e acolo, iar cine a circulat în Austria s-a convins că autostrăzile lor sunt mai prost desenate şi mai prost semnalizate decât cele maghiare sau decât cele germane.

Dar mentalitatea oamenilor nu o schimbă nimeni. Ei vor continua să moară în accidente rutiere, găsind noi şi noi modalităţi originale de face asta.

Daca ti se suspenda permisul pe 12 luni, in lunile acelea nu o sa mai faci accidente, nu-i asa?
Iar daca ti se suspenda permisul pe viata pentru evenimente rutiere grave - atunci chiar nu o sa mai faci accidente, nu-i asa?

Eu personal sunt adeptul responsabilitatii fata de ceilalti participanti la trafic. Daca nu esti in stare sa fii responsabil ar trebui sa ti se ia dreptul de a conduce.

+Quote Post
Vizitator_Gigell.
mesaj Jun 22 2010, 08:56 AM
Mesaj #110

Guests

Citeaza (Musafir @ Jun 22 2010, 07:18 AM) *
Oamenii vor muri in accidente rutiere dar din 10 morti pe luna poate reducem numarul acestora la 9 daca ne gandim sa inlaturam acesti pomi de la marginea soselei care aduc numai necazuri.

Daca eliminam cocalarii, probabil vom reduce numarul de morti la 2 si traficul va deveni mult mai fluid.
Da'i mai usor sa tai copacii si sa betonezi iarba...

+Quote Post
Vizitator_Lancaster.
mesaj Jun 22 2010, 12:37 PM
Mesaj #111

Guests

Citeaza (Nick @ Jun 22 2010, 07:47 AM) *
Daca ti se suspenda permisul pe 12 luni, in lunile acelea nu o sa mai faci accidente, nu-i asa?

Pentru informarea ta, conducătorii auto nu se împart între cei care fac accidente şi cei care nu fac accidente.
Orice conducător auto e capabil de un accident înfiorător, dacă are asigurate condiţiile potrivite. Nu e nevoie să fie beat, e suficient să fie marcat de probleme conjugale, de decesul unei rude apropiate (în special al unui copil) etc..

Iar daca ti se suspenda permisul pe viata pentru evenimente rutiere grave - atunci chiar nu o sa mai faci accidente, nu-i asa?

Da, dar tipic pentru români, nu cred că te-ai gândit vreodată că permisul ţi se suspendă DUPĂ acel eveniment grav. În Germania, numărul morţilor în accidente rutiere este sub 50%, faţă de cel de acum 20 de ani, pentru că aceste evenimente sunt prevenite înainte, nu pedepsite post-festum.

Dar românii sunt bătuţi de mici, aşa că tot ce visează ei ca adulţi se rezumă la "pedepse usturătoare" aplicate altora.

Eu personal sunt adeptul responsabilitatii fata de ceilalti participanti la trafic. Daca nu esti in stare sa fii responsabil ar trebui sa ti se ia dreptul de a conduce.

Asta e tradiţionala limbă de lemn, care exista şi înainte de Ceauşescu şi n-a murit odată cu el.

Bicicliştii beţi şi căruţele nesemnalizate reprezintă pericole care nu se rezolvă luând cuiva dreptul de a conduce. Iar de şoferi care se urcă beţi la volan, deşi aveau permisul suspendat, e plină ţara asta. Şi ce dacă nu mai avea dreptul de a conduce, îl împiedică fizic cineva să urce la volan?

O problemă nu se rezolvă doar prin măsuri administrative.

+Quote Post
Vizitator_Nick.
mesaj Jun 22 2010, 01:51 PM
Mesaj #112

Guests

Citeaza (Lancaster @ Jun 22 2010, 12:37 PM) *
Pentru informarea ta, conducătorii auto nu se împart între cei care fac accidente şi cei care nu fac accidente.
Orice conducător auto e capabil de un accident înfiorător, dacă are asigurate condiţiile potrivite. Nu e nevoie să fie beat, e suficient să fie marcat de probleme conjugale, de decesul unei rude apropiate (în special al unui copil) etc..

Da, dar tipic pentru români, nu cred că te-ai gândit vreodată că permisul ţi se suspendă DUPĂ acel eveniment grav. În Germania, numărul morţilor în accidente rutiere este sub 50%, faţă de cel de acum 20 de ani, pentru că aceste evenimente sunt prevenite înainte, nu pedepsite post-festum.

Dar românii sunt bătuţi de mici, aşa că tot ce visează ei ca adulţi se rezumă la "pedepse usturătoare" aplicate altora.

Asta e tradiţionala limbă de lemn, care exista şi înainte de Ceauşescu şi n-a murit odată cu el.

Bicicliştii beţi şi căruţele nesemnalizate reprezintă pericole care nu se rezolvă luând cuiva dreptul de a conduce. Iar de şoferi care se urcă beţi la volan, deşi aveau permisul suspendat, e plină ţara asta. Şi ce dacă nu mai avea dreptul de a conduce, îl împiedică fizic cineva să urce la volan?

O problemă nu se rezolvă doar prin măsuri administrative.

Ai dreptate. Este mai bun setul tau de masuri.

1.Taiem toti pomii de pe marginea drumului;
2. Betonam campurile ca sa nu mai existe probleme cu rasturnatul;
3. Nu mai construim sosele prin comune/sate etc. si pe cele vechi le inchidem;
4. Gasim o metoda de a transmite curentul electric prin simpatie (ca sa nu mai avem nevoie de stalpi de electricitate);
5. pentru pietoni interzicem trotuarele si cream platforme suspendate.

Orice ca sa nu mai trebuiasca sa ne asumam responsabilitatea pentru ceea ce facem.
De ce sa dam o lege prin care sa ti se suspende permisul timp de 12 luni sau chiar pe viata daca ai alcoolemia peste o anumita limita in sange, sau fiindca depasesti in loc nepermis sau fiindca depasesti limita de viteza in localitate cu X km (eu asta inteleg prin evenimente grave - nu neaparat accidente)? Ca doar deh, acuma dintr-o bere nu moare nimeni nu-i asa? wink.gif
Cat despre "pedepse usturătoare" - sunt de acord sa se introduca si pedepsele corporale daca se mai reduce astfel numarul de "viteji" de pe strazile Romaniei. tongue.gif

Nu vrei amenzi, ghici ce trebuie sa faci: iti dau un indiciu - RESPECTA LEGEA (inclusiv pe cea a bunului simt in trafic).

P.S.: De asemenea, daca nu te simti in stare (ai probleme conjugale, de sanatate, esti obosit etc.) nu te urca la volan. Oricum, astfel de cazuri de care ai amintit tu sunt rare.

+Quote Post
Vizitator_Nick.
mesaj Jun 22 2010, 02:07 PM
Mesaj #113

Guests

Citeaza (Lancaster @ Jun 22 2010, 12:37 PM) *

Mda, cat despre Ceausescu ..... eu mi-am petrecut vreo 2 ani din viata pe undeva pe afara (si nu la cules de capsuni ca sa zic asa).
Asa ca nu prea este limba de lemn - eu l-as numi spirit civic.

Oricum romanii nascuti si crescuti aici care n-au parasit Romania pana acum (ca tine) stiu cel mai bine despre ce e vorba cu Ceausescu wink.gif, si cu ce a venit dupa el, nu-i asa? biggrin.gif Despre "atentii" oferite politistului s.a.m.d.

Cred ca tu ai injurat guvernul cand au achizitionat radarele astea "smechere", nu-i asa?

+Quote Post
Vizitator_Lancaster.
mesaj Jun 23 2010, 07:24 AM
Mesaj #114

Guests

Citeaza (Nick @ Jun 22 2010, 02:07 PM) *
Mda, cat despre Ceausescu ..... eu mi-am petrecut vreo 2 ani din viata pe undeva pe afara (si nu la cules de capsuni ca sa zic asa).
Asa ca nu prea este limba de lemn - eu l-as numi spirit civic.

Oricum romanii nascuti si crescuti aici care n-au parasit Romania pana acum (ca tine) stiu cel mai bine despre ce e vorba cu Ceausescu wink.gif, si cu ce a venit dupa el, nu-i asa? biggrin.gif Despre "atentii" oferite politistului s.a.m.d.

Cred ca tu ai injurat guvernul cand au achizitionat radarele astea "smechere", nu-i asa?

Dacă ţi-ai petrecut 2 ani "pe-afară", ţi i-ai petrecut degeaba, n-ai înţeles nimic din ce-ai văzut acolo.

Eu am criticat ideile tale greşite (cele pe care le-am considerat eu greşite) dar nu am făcut presupuneri despre tine ca persoană. Dacă ai fi citit postările mele, ai fi înţeles că mi-am petrecut destul timp în Germania şi Austria, mult peste cei 2 ani ai tăi, în orice caz.

Spiritul civic nu înseamnă să scrii pe un forum
Citeaza (Nick @ Jun 22 2010, 02:07 PM) *
Eu personal sunt adeptul responsabilitatii fata de ceilalti participanti la trafic. Daca nu esti in stare sa fii responsabil ar trebui sa ti se ia dreptul de a conduce

Mai stai câţiva ani prin vest, dar nu prin Spania sau Italia, ci într-o ţară anglo-saxonă. Şi te prinzi tu până la urmă care e diferenţa între spiritul civic şi limba de lemn. Ţările mediteraneene nu sunt tocmai "vest".

+Quote Post
Vizitator_Nick.
mesaj Jun 23 2010, 08:19 AM
Mesaj #115

Guests

Citeaza (Lancaster @ Jun 23 2010, 07:24 AM) *
Dacă ţi-ai petrecut 2 ani "pe-afară", ţi i-ai petrecut degeaba, n-ai înţeles nimic din ce-ai văzut acolo.

Eu am criticat ideile tale greşite (cele pe care le-am considerat eu greşite) dar nu am făcut presupuneri despre tine ca persoană. Dacă ai fi citit postările mele, ai fi înţeles că mi-am petrecut destul timp în Germania şi Austria, mult peste cei 2 ani ai tăi, în orice caz.

Spiritul civic nu înseamnă să scrii pe un forum

Mai stai câţiva ani prin vest, dar nu prin Spania sau Italia, ci într-o ţară anglo-saxonă. Şi te prinzi tu până la urmă care e diferenţa între spiritul civic şi limba de lemn. Ţările mediteraneene nu sunt tocmai "vest".

1. Eu am exprimat o opinie, mai buna sau mai rea. Tu ai inceput cu atacurile la persoana. Eu am fost doar indeajuns de "dragut" incat sa fac niste observatii logice la ceea ce ai raspuns tu. wink.gif
Ai argumente cu care sa ma combati, foarte bine, nu ai, macar ai bun simtul sa nu recurgi la atacuri la persoana.
2. Se vede ca nu ai iesit din Romania nici macar in concediu. Acei 2 ani i-am petrecut intr-o tara anglo-saxona fii fara grija. De asemenea, am fost cateva luni la specializare si in Turcia. Plus concedii in tarile mai putin "vestice" de care amintesti tu.
Si stii ce am observat eu? Ca peste tot legile sunt mult mai stricte si mult mai bine aplicate decat la noi (mai putin poate in tarile mediteraneene de care ai amintit - dar nu ma pot exprima pentru ca nu am stat acolo decat pe durata concediilor).
Pe nicaieri totusi nu am vazut nici macar intentia de a transforma strazile in piste de formula 1 pentru a nu incomoda pe baiatu' lu' taticu' cu X5 sau pe Nea Gheo din Dabuleni care si-a luat permisul in Arges si SH din Germania.

Pe mine nu m-ar deranja masuri administrative mai dure si mai bine aplicate. Pe tine de ce te-ar deranja?

Totusi la un punct ai dreptate - scrisul pe forumuri nu reprezinta tocmai spirit civic. Mai ales ca nu poti convinge alde ca tine ca nu este tocmai OK sa rezolvi cu EFECTUL (tai pomii sa nu mai intre oligofrenii in ei) si nu cu CAUZA (oligofrenii care chiar intra in copaci). In loc de pomi o sa fie altceva in care o sa se opreasca si tot o sa moara din inconstienta (pe DN 1 a fost acum cateva luni un accident in care un ML a dat jos un stalp de sustinere a firelor de la CFR).

In fine, fiecare cu opiniile lui. Mult noroc in trafic si mare grija sa nu ajungi cauza (sau efect din cauza unui inconstient).

+Quote Post
Vizitator_drum bun.
mesaj Jun 23 2010, 08:28 AM
Mesaj #116

Guests

Citeaza (Lancaster @ Jun 23 2010, 07:24 AM) *

Problema e ca nu poti aplica masuri anglo-saxone in tarile "latine". Daca ai observat, si spaniolii tot prin metode de constrangere incearca sa educe populatia: e exasperanta frecventa opritoarelor alea sau denivelari cum le-o zice..
In Germania nu le gasesti decat in zone cu grad de periculozitate ridicat, unde e limitata viteza la 30 Km/h.
Ai vazut tu vreodata asa ceva la trecerile de pietoni? Eu nu.. si traiesc de aproape 8 ani aici!! In RO, Spania sau Italia insa e nevoie acuta de asa ceva: altfel nu mere, unii nici macar la semafor nu opresc..

Acuma legat de copaci.. din cate stiu eu pe drumurile cu o singura banda pe sens (deci relativ inguste) si cu un parcurs lipsit de sinuozitate s-a constatat ca se creeaza efect de tunel, succesiune umbra-lumina orbitoare, iarna poleiul se mentine mai mult, iar suprafetele cu/fara gheata alterneaza, in caz de furtuna copacii prabusiti pe carosabil blocheaza traficul ore/zile-n sir etc etc.
Apoi, sunt intr-adevar f. periculosi in caz ca iesi in decor (indiferent daca din vina ta, a altuia sau pur si simplu accidental). Oricat de civilizat ar conduce soferii si oricat de precauti ar fi, accidente de genul asta se vor produce cat va fi lumea si copaci pe marginea drumului.

Sunt o gramada de dezavantaje.. alternative exista: plantarea de perdele de protectie la o distanta mai mare de carosabil, plantarea de arbusti in locul arborilor, in apropierea localitatilor paravane antifonice..etc.

Pe segmentele de drum unde exista limitare de viteza la 50 sau sub 50 km/h pot fi pastrate aleile, insa la peste 70 km/h deja raportul avantaje-dezavantaje, ce decurg din prezenta arborilor este extrem de disproportionat in "favoarea" celor din urma.
Asa ca.. adevarul e intotdeauna undeva la mijloc, iar solutie general valabila nu exista! Deciziile se iau in functie de situatia de la fata locului, in fiecare caz in parte.

+Quote Post
Vizitator_Lulu.
mesaj Jun 23 2010, 11:52 AM
Mesaj #117

Guests

Problema nu sunt 100% pomii - eu am vazut pomi pe drumuri nationale si in Germania si in Franta - cei ce spun ca nu au vazut nu cred ca au iesit prea mult de pe autostrada...
Problema este lipsa in Romania a acelor parapeti metalici care te opresc sa ajungi in pomi....
Cred ca trebuie sa militam pentru imbunatatirea infrastructura si sa nu tratam asta ca o problema secundara. Au promis guvernantii nu stiu cati km de autostrada anul acesta ? Pai sa considere asta ca o problema ultraimportanta si sa-i faca - altfel sa plece scurt... Ori la noi ei au uitat complet de promisiunea cu sutele de kilometri de autostrada si miile de km de modernizari de drumuri insa nimeni nici macar nu mai incearca sa-i urecheasca pentru asta...

+Quote Post
Vizitator_jhiuhiu.
mesaj Jun 23 2010, 06:22 PM
Mesaj #118

Guests

Eu cled ca copacii de pe marginea soselelor sunt buni pentru ca leduce numarul bitezomanilor si betivilor. Asa mi-a spus tata.

+Quote Post

4 Pagini V  « < 2 3 4
Reply to this topicStart new topic
2 Utilizatori care citesc acest topic (2 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 15th October 2019 - 01:58 PM