IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

> Despre alegerea parolei, si impunerea unor restrictii "pentru marirea securitatii"
Vizitator_BBK.
mesaj Nov 5 2009, 02:02 PM
Mesaj #1

Guests

Sincer, nu inteleg de ce diverse siteuri impun restrictii in alegerea parolelor.

Adica am vazut conditii normale, de genul numar minim de caractere, litere mici, litere mari, eventual si cifre.
Acum, sa para mai interesanti, cer si caractere speciale, sau sa inceapa cu litera mare, sau cu cifra, sau mai stiu eu ce combinatii idioate, dupa cum le-a trecut prin cap la cei care au facut aplicatia.

Si uite asa un simplu site devine o chestie ciudat de greu de intrat.

Parola ar trebui sa fie a mea, si sa mi-o aleg eu asa cum am chef.
Eventual sa imi recomande anumite metode pentru a-mi alege o parola mai puternica, dar atit. Si sa imi scrie ca o parola slaba poate fi sparta, si ca sa imi asum raspunderea. Apoi fac ce am chef, nu ?

Ce inseamna o parola "puternica" pentru majoritatea utilizatorilor? Majuscule, minuscule, cifre si semne, in ordine cit mai aleatoare. Ok, si? Un utilizator normal, care foloseste un site odata la 2 saptamini isi va aduce aminte acea parola? Nu prea cred. Solutia? Bucata de hirtie cu parole, sau un fisier pe desktop, unde sunt scrise conturile si parolele. Deci, securitate anulata.

O solutie ar fi sa iti "generezi" o parola, pe care sa o folosesti la toate conturile, si poate ca o inveti. Dar sunt diverse restrictii, si te trezesti ca o parola care trece aceste verificari pe un site, pe altul nu trece.

Plus ca o parola mai "puternica" va fi mai greu de introdus de cineva nu foarte rapid in tastatura, pentru ca trebuie sa faca toate combinatiile de taste cu shift, si cautarea semnelor, deci ritm lent, care poate fi observat peste umar, de la distanta.
Go to the top of the page

+Quote Post

Start new topic
Raspunsuri
Vizitator_gigel de luxembourg.
mesaj Sep 9 2010, 03:07 PM
Mesaj #2

Guests

Citeaza (BBK @ Nov 5 2009, 02:02 PM) *
Sincer, nu inteleg de ce diverse siteuri impun restrictii in alegerea parolelor.

furnizorii de solutii software incearca sa-ti poarte de grija, asa cum esti obligat sa iti pui centura de siguranta cand te sui la volan tot asa si ei, incearca sa te faca sa folosesti o parola complexa. sunt de acord cu tine, ca teoretic alegerea parolei este strict personala, insa daca vreun "prieten" iti intra in cont din cauza ca parola ta este "valy" iar numele tau este "vali" atunci tu vei incepe sa ii acuzi pe ei ca au un site naspa etc. e mult mai simplu sa-ti alegi o parola gen Vali@1982, de ex.

+Quote Post
Vizitator_Phlocea.
mesaj Sep 9 2010, 03:23 PM
Mesaj #3

Guests

Citeaza (gigel de luxembourg @ Sep 9 2010, 03:07 PM) *
furnizorii de solutii software incearca sa-ti poarte de grija, asa cum esti obligat sa iti pui centura de siguranta cand te sui la volan tot asa si ei, incearca sa te faca sa folosesti o parola complexa. sunt de acord cu tine, ca teoretic alegerea parolei este strict personala, insa daca vreun "prieten" iti intra in cont din cauza ca parola ta este "valy" iar numele tau este "vali" atunci tu vei incepe sa ii acuzi pe ei ca au un site naspa etc. e mult mai simplu sa-ti alegi o parola gen Vali@1982, de ex.

cel mai bine e sati iei uzername si parola cuvinte porcesti, cuvinte dalea cu p si f.

+Quote Post

Posteaza in acest topic
- BBK   Despre alegerea parolei   Nov 5 2009, 02:02 PM
- - GenEthic   Nu parola este importanta, ci modul in care iti e ...   Sep 9 2010, 09:10 AM
- - gigel de luxembourg   Citeaza (BBK @ Nov 5 2009, 02:02 PM) Sinc...   Sep 9 2010, 03:07 PM
|- - Phlocea   Citeaza (gigel de luxembourg @ Sep 9 2010, 03...   Sep 9 2010, 03:23 PM
- - bbk   Eu am un sistem de parole foarte bun. Adica si da...   Feb 4 2011, 03:06 PM
- - bbk   Si avind in vedere ca trebuie sa am multe reguli d...   Feb 4 2011, 03:08 PM
- - PuncteDeInteres   Daca iti stabilesti cateva reguli poti sa ai zeci ...   Feb 24 2011, 08:35 AM

Fast ReplyReply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 15th December 2019 - 05:17 PM