IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

7 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Oprescu interzice atribuirea parcarilor de resedinta celor care detin masini de firma sau in leasing
Vizitator_serbanica.
mesaj Dec 15 2008, 03:43 PM
Mesaj #61

Guests

mie mi se pare binevenita aceasta lege si o sa va explic si de ce.
la mine la bloc sunt destui oameni care ocupa locurile de parcare din fata blocului cu masinile personale, pe care nu si le misca de-acolo niciodata sau foarte rar. in spatele blocului trebuie sa aiba omul loc sa-si parcheze masina de la firma. si eu care am o singura masina si pe-aia o folosesc si pentru serviciu si in scop personal trebuie sa dau zeci de mii de explicatii vreunui dobitoc daca am parcat pe locul lui. bineinteles nu vorbesc acum de locuri platite. masinile de firma se tin pe cateva locuri care sunt ale tuturor. pe principiul care vine primul. ei nu, cand ocupi vreun loc a vreunui destept care lucreaza sa zicem la firma Radox (exemplu ipotetic smile.gif ) trebuie sa te astepti sa te trezesti cu stergatoarele indoite ! (nu doar ridicate).
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Vecinul.
mesaj Dec 15 2008, 04:45 PM
Mesaj #62

Guests

Am citit cam tot ce scrie pe aici si nu imi dau seama de ce va agitati atat.
Eu impreuna cu sotia avem in total 4 masini (2 personale si 2 de firma). Recunosc, cele de firma sunt putin mai mari, Nissan Navara si Fiat Doblo, dar asta nu ne impiedica sa ii fraierim pe vecini. Dau ideea celorlalti colegi de suferinta cu cate 3-4 masini la bloc, personale de firma sau chiar si samsari:
- luati 2 locuri de parcare pentru masinile personale (se poate cu o mica atentie)
- parcati masinile de firma pe locurile inchiriate de la primarie pentru auto personale
- parcati masinile personale pe putinele locuri libere din zona blocului care au scapat primariei si unde se chinuie fraierii de vecini fara loc de parcare sa ocupe si ei un loc.
Astfel veti fi dublu satisfacuti: locuri de parcare pentru masinile de firma si le luati si locurile vecinilor care nu platesc si gasesc si ei pe undeva cate un loc prin preajma.

Acum ca e criza ma gandesc sa imi mai iau inca o masina. Gasesc eu loc si pentru aia.

+Quote Post
Vizitator_Patronu.
mesaj Dec 15 2008, 10:45 PM
Mesaj #63

Guests

Buna seara,
Ma numesc, aici pe forum, Patronu.
Am firma, va rog sa ma iertati.
Platesc trei salarii, sunt corect, dau la trei bani de o masina buna la stat din impozite.
Imi cer scuze ca spre deosebire de altii am 3 case in trei orase diferite.
Masina este inmatriculata pe alta firma intr-un minunat targ de provincie.
Buletinul meu este in alt oras.
Oare eu, care am cumparat un apartament in Bucuresti, muncesc aici, platesc dari, nu merit un loc de parcare ?
In micul meu apartament am sediul unei firme. Ea este cea care cotizeaza serios la buget.
Chiar nu merit si eu legal un loc de parcare ?
Asa am ajuns noi, patronii, sa fim cei mai nedreptatiti dintre oameni ?
Mai citesc aici parerile unor inteligenti care ii vad pe patroni hoti ?
Oare acesti oameni s-au intrebat vreodata cat munceste un patron, ce sacrificii face ca sa mearga firma bine ?
Gandeste oare vreun angajat ca este posibil ca el sa plece acasa cu 1500eur in buzunar iar patronul sa ramana cu 300 ?
Injurati-i pe patroni ca asa merita. Cum oare si-au permis sa mearga cu masina firmei in interes personal ?
Trebuie sa ii omorati pe patroni, sa nu le dati nici un drept, doar persoane fizice merita totul, ca sunt mai cinstite.

+Quote Post
Vizitator_HA.
mesaj Dec 16 2008, 08:08 AM
Mesaj #64

Guests

voi l-ati votat, voi il aveti
e o masura pur pesedista.
aia cu firme au bani, si fiindca oricum au avut un avantaj cind si-au luat masina, ca au scapat de TVA, acum trebuie sa se streseze putin unde sa isi parcheze masina.

in mod normal masina de firma trebuie lasata la firma, peste noapte. deci poate avea si o justificare, morala.
iar cei care au mai mult de o masina pe familie, iar ar trebui sa fie pusi mai la coada in lista, macar cu celelate masini.

+Quote Post
Vizitator_Filip.
mesaj Dec 16 2008, 08:36 AM
Mesaj #65

Guests

Citeaza (george03 @ Dec 10 2008, 05:21 PM) *
Pentru masinile cumparate in leasing de PERSOANE FIZICE ... e aberant sa nu-l lasi pe om sa-si parcheze masina in fata blocului ... pentru masinile de firma e ... normal.

Eu am masina cumparata pe persoana ... si contract de comodat cu firma biggrin.gif In felul asta nu ma chestioneaza militzaiu' de foaie de parcurs, delegatie, pot sa-mi parchez masina in fata blocului biggrin.gif, nu-mi trebuie procura la iesirea din tara etc. E adevarat ca am pierdut TVA-ul la cumparare ... dar mi se pare convenabil sa platesc 2k euro pentru linistea mea biggrin.gif

Trebui eliminate TOATE locurile de rezidenta, si sa se puna parcare cu plata, automata pe TOATE strazile, cu un tarif specific pentru rezidentii strazii respective. Ce i asta cu privatizarea spatiului public ?!!

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Dec 16 2008, 08:40 AM
Mesaj #66

Guests

Citeaza (Vecinul @ Dec 15 2008, 04:45 PM) *
Am citit cam tot ce scrie pe aici si nu imi dau seama de ce va agitati atat.
Eu impreuna cu sotia avem in total 4 masini (2 personale si 2 de firma). Recunosc, cele de firma sunt putin mai mari, Nissan Navara si Fiat Doblo, dar asta nu ne impiedica sa ii fraierim pe vecini. Dau ideea celorlalti colegi de suferinta cu cate 3-4 masini la bloc, personale de firma sau chiar si samsari:
- luati 2 locuri de parcare pentru masinile personale (se poate cu o mica atentie)
- parcati masinile de firma pe locurile inchiriate de la primarie pentru auto personale
- parcati masinile personale pe putinele locuri libere din zona blocului care au scapat primariei si unde se chinuie fraierii de vecini fara loc de parcare sa ocupe si ei un loc.
Astfel veti fi dublu satisfacuti: locuri de parcare pentru masinile de firma si le luati si locurile vecinilor care nu platesc si gasesc si ei pe undeva cate un loc prin preajma.

Acum ca e criza ma gandesc sa imi mai iau inca o masina. Gasesc eu loc si pentru aia.

Ce pot spune: sunt impresionata!om cu caracter, ce are la baza niste principii solide!!!! de ce nu ne-a facut Dumnezeu pe toti asa de inteligenti si suntem asa fraieri! sper sa le transmiti copiilor tai cum trebuie sa faci si prin ce tertipuri poti fraieri plebea!...nu conteaza bunul simt, respect....nimic! injuram pe cei care ne conduc dar in acelasi timp ii admiram si incercam sa-i copiem.
Ce pot spune: acum am un scop in viata! sa-mi fraieresc vecinii si sa ''contractez' cat mai multe locuri de parcare!

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Dec 16 2008, 08:44 AM
Mesaj #67

Guests

Citeaza (Filip @ Dec 16 2008, 08:36 AM) *
Trebui eliminate TOATE locurile de rezidenta, si sa se puna parcare cu plata, automata pe TOATE strazile, cu un tarif specific pentru rezidentii strazii respective. Ce i asta cu privatizarea spatiului public ?!!

ok, filip...si ce rezolvi?de gasit bani, se gasesc. si ce voi face....o sa injur bugetarii ca au ajuns mai devreme acasa si ca au gasit loc de parcare iar eu la 23 nu mai am?!!?crezi ca te ajuta?? nu sunt suficiente locuri de parcare, oricum ai da-o....cu si fara plata.
sau nu-mi mai iau masina la birou, platesc locul iar persoana ce depinde de masina zi de zi o sa se chinuie sa-si gaseasca loc de parcare.
nu vad rostul...

+Quote Post
Vizitator_Filip.
mesaj Dec 16 2008, 08:55 AM
Mesaj #68

Guests

Citeaza (Musafir @ Dec 16 2008, 08:44 AM) *
ok, filip...si ce rezolvi?de gasit bani, se gasesc. si ce voi face....o sa injur bugetarii ca au ajuns mai devreme acasa si ca au gasit loc de parcare iar eu la 23 nu mai am?!!?crezi ca te ajuta?? nu sunt suficiente locuri de parcare, oricum ai da-o....cu si fara plata.
sau nu-mi mai iau masina la birou, platesc locul iar persoana ce depinde de masina zi de zi o sa se chinuie sa-si gaseasca loc de parcare.
nu vad rostul...

Pai de ce crezi ca in toate orasele civilizate din lume ASA se face. Parcarea este libera, deschisa la toti, contra plata. Atat. Rezidenti au un card de rezident cu care au acces la un tarif special in strada lor si eventual in strazile apropiate. Fara spaga, fara fraierit vecinii, fara smecherii. O locuinta, o masina sau eventual doua inregistrate la primarie, un card electronic incarcabil in schimb. Gata. Gata cu teritorialismul acesta al Romanului. Gata cu pisatul pe locul meu de parcare ca sa nu cumva calce pe el fraierul ala de vecin.

Iar, evident, toate constructiile noi sa aiba obligatoriu locuri de parcare subtereane sau in curte prevazute pentru a obtine permis de constructie (si sa se verifice...!!).

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Dec 16 2008, 10:55 AM
Mesaj #69

Guests

Citeaza
...
In al doilea rand nu-mi impune primaria ce masina sa folosesc. Ca proprietar am dreptul al un loc de parcare (in masura in care acesta exista). Si cu asta basta. Nu conteaza cine este proprietarul masinii ci utilizatorul.
...

Corect dar tu ca utilizator vei parca fix unde ti-a asigurat firma parcare conform legii si nu unde iti ai resedinta.
Conform rationamentului tau daca o firma are o masina o poate da pe rand la toti angajatii pentru ca acestia sa poata beneficia de un loc de parcare,dus la extrem oarecum.
Hai sa fim seriosi cei care il blameaza pe Oprescu pentru asta sunt cei care de ani de zile platesc spagi pe la PMB ca sa isi tina in mod abuziv locurile de parcare. cred ca totusi ar trebui facuta o distinctie intre cei cu masini pe leasing pe persoana fizica si restul cat timp sunt utilizatori si au titlu de proprietate ar fi ok un loc de parcare altfel in mod sigur au asigurate locuri de parcare la societatea de leasing.sa la tina acolo sau la firme.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Dec 16 2008, 11:02 AM
Mesaj #70

Guests

Citeaza (Patronu @ Dec 15 2008, 10:45 PM) *
...
Injurati-i pe patroni ca asa merita. Cum oare si-au permis sa mearga cu masina firmei in interes personal ?
Trebuie sa ii omorati pe patroni, sa nu le dati nici un drept, doar persoane fizice merita totul, ca sunt mai cinstite.

Tu ca persoana fizica platesti impozit pentru beneficul pe care il ai cand folosesti masina pentru interes personal ? Firma plateste ?
daca nu "saracule" patron nu esti tu oare un evazionist fiscal ?
ai recuperat TVA-ul pe firma din masina ? da-l inapoi statului si beneficiezi de locul ala de parcare .

+Quote Post
Vizitator_meridi.
mesaj Dec 16 2008, 11:32 AM
Mesaj #71

Guests

Citeaza (Markus @ Dec 11 2008, 07:08 AM) *
Sunt satul de unii care au masini de la firma si se cred destepti, adica, eu propietar de autoturism, persoana fizica, sunt prost. Vad zilnic intre blocuri camioane parcate, dupa orele 18.00, acestia sunt baietii destepti cu masini de la firma sau masinile lor de la firma lor. Viata de Romania, cei corecti sunt mereu luati de prosti si smecherul cu masina de firma este cel destept.
Eu consider ca masina de firma trebuie parcat la firma.

Daca ai primi de la firam o masina, nu autoutilitara, ce ai face ai lasa-o la firma? Ai veni pe jos sau cu RATB daca ai munci in Otopeni si ai locui in Berceni?

+Quote Post
Vizitator_Bob.
mesaj Dec 16 2008, 11:40 AM
Mesaj #72

Guests

Citeaza (Guran @ Dec 13 2008, 11:50 AM) *
MAGISTRE, uiti ca multe din parcarile ADP-ului erau acum 20-30 de ani terenuri virane, cu munti de moloz si gunoi pe ele. Unii oameni au dat bani ca muntii astia de gunoi sa fie evacutati, sa se toarne beton, etc.

De ce ar fi normal sa vina acum un papagal ca tine, si sa stea pe locul de parcare amenajat de un altul ?

Daca ai avut autorizatie sa torni beton nu ar fi nici o problema, dar daca nu ar trebui sa belesti cariciul...

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Dec 16 2008, 11:42 AM
Mesaj #73

Guests

Citeaza (Filip @ Dec 16 2008, 08:55 AM) *
Pai de ce crezi ca in toate orasele civilizate din lume ASA se face. Parcarea este libera, deschisa la toti, contra plata. Atat. Rezidenti au un card de rezident cu care au acces la un tarif special in strada lor si eventual in strazile apropiate. Fara spaga, fara fraierit vecinii, fara smecherii. O locuinta, o masina sau eventual doua inregistrate la primarie, un card electronic incarcabil in schimb. Gata. Gata cu teritorialismul acesta al Romanului. Gata cu pisatul pe locul meu de parcare ca sa nu cumva calce pe el fraierul ala de vecin.

Iar, evident, toate constructiile noi sa aiba obligatoriu locuri de parcare subtereane sau in curte prevazute pentru a obtine permis de constructie (si sa se verifice...!!).

filip, dat fiind faptul ca nu am locuit in orasele civilizate din lume...insist sa-mi explici cum se va aplica la noi. ok, eu am o masina/familie. am un card de rezident dar mai devreme de ora 23 nu ajung acasa. ca si mine, mai sunt multi cei care au carduri de rezident.....ei vin la 20 eu la 23....cu ce ma ajuta cardul??voi gasi in actualele conditii un loc de parcare??eu cred ca nu....si atunci explica-mi cu ce ma avantajeaza...acum ca nu am loc de parcare si caut ca nebunu' loc sa-mi parchez masina sau atunci , cand voi avea ca bonus si un card:)...sincer, pe cuvant ca nu pricep si nici nu glumesc....
da....ca inainte sa ni se dea amenzi ar trebui sa avem mai multe parcari sau macar sa se zbata sa gaseasca solutii....sunt perfect de acord. dar asa, hai sa schimbam sistemul si sa mai includem un card, ca oricum nu avem unde sa parcam, jur ca nu vad rostul.
imi dau cu presupusul, repet,nu am locuit....dar cred ca vorbesti de orase ce nu sunt sufocate de masini asa cum este bucurestiul

+Quote Post
Vizitator_Radu.
mesaj Dec 16 2008, 11:45 AM
Mesaj #74

Guests

Citeaza (Guran @ Dec 13 2008, 11:50 AM) *
MAGISTRE, uiti ca multe din parcarile ADP-ului erau acum 20-30 de ani terenuri virane, cu munti de moloz si gunoi pe ele. Unii oameni au dat bani ca muntii astia de gunoi sa fie evacutati, sa se toarne beton, etc.

De ce ar fi normal sa vina acum un papagal ca tine, si sa stea pe locul de parcare amenajat de un altul ?

Banii pe care i-ai dat tu pe curatarea terenului si pe turnat beton (pentru care sigur nu ai autorizatie) i-ai recuperat de 15.000 de ori in 20-30 de ani.
Oricum, genul asta de vecini care tin cu dintii de un loc de parcare, fara sa-l fi castigat la licitatie, si-o incaseaza deja si si-o vor incasa si mai mult de acum incolo de la noii proprietari de masini... Asa ca, sa fii sanatos neam de comunist ce esti.

+Quote Post
Vizitator_Raul.
mesaj Dec 16 2008, 11:49 AM
Mesaj #75

Guests

Citeaza (Patronu @ Dec 15 2008, 10:45 PM) *
Buna seara,
Ma numesc, aici pe forum, Patronu.
Am firma, va rog sa ma iertati.
Platesc trei salarii, sunt corect, dau la trei bani de o masina buna la stat din impozite.
Imi cer scuze ca spre deosebire de altii am 3 case in trei orase diferite.
Masina este inmatriculata pe alta firma intr-un minunat targ de provincie.
Buletinul meu este in alt oras.
Oare eu, care am cumparat un apartament in Bucuresti, muncesc aici, platesc dari, nu merit un loc de parcare ?
In micul meu apartament am sediul unei firme. Ea este cea care cotizeaza serios la buget.
Chiar nu merit si eu legal un loc de parcare ?
Asa am ajuns noi, patronii, sa fim cei mai nedreptatiti dintre oameni ?
Mai citesc aici parerile unor inteligenti care ii vad pe patroni hoti ?
Oare acesti oameni s-au intrebat vreodata cat munceste un patron, ce sacrificii face ca sa mearga firma bine ?
Gandeste oare vreun angajat ca este posibil ca el sa plece acasa cu 1500eur in buzunar iar patronul sa ramana cu 300 ?

Patroane, nu te mai victimiza in halul asta, ai putina demnitate!

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Dec 16 2008, 12:08 PM
Mesaj #76

Guests

Citeaza (HA @ Dec 16 2008, 08:08 AM) *
voi l-ati votat, voi il aveti
e o masura pur pesedista.
aia cu firme au bani, si fiindca oricum au avut un avantaj cind si-au luat masina, ca au scapat de TVA, acum trebuie sa se streseze putin unde sa isi parcheze masina.

in mod normal masina de firma trebuie lasata la firma, peste noapte. deci poate avea si o justificare, morala.
iar cei care au mai mult de o masina pe familie, iar ar trebui sa fie pusi mai la coada in lista, macar cu celelate masini.

e o masura corecta social indreptata spre oamenii cinzstiti si impotriva spagarilor toparlanilor si arogantilor de genul "ciocul mic ca noi suntem la putere".

Din pacate Oprescu nu mai e membru PSD de ceva vreme,si PSD-ul a pierdut un om de valoare incontestabila.

+Quote Post
Vizitator_Alexia.
mesaj Dec 16 2008, 12:26 PM
Mesaj #77

Guests

Am mai povestit-o si pe alt topic:
Sambata dupa amiaza, 13.12.2008, orele 16:45, in fata BancPostului de pe Stefan cel Mare, imediat dupa coltul cu Despot-Voda, directia spre Lizeanu (parca blocul 36 sau asa ceva), masina mea parcata pe locurile special amenajate pe bulevard, gen pieptene oblic-perpendicular, absolut LEGAL, este blocata de un Logan albastru B 41 WAT, stationat pe prima banda. Acele locuri sunt PUBLICE, nu sunt inchiriate de Primaria 2 locatarilor, nici un loc nu este insemnat, acolo sunt numai banci la parterul blocului respectiv, pe verificate...Claxonez, sun la 112, aia imi spun sa sun la 0219544, acolo numai ocupat, trec vreo 15 min., nervi, urc si cobor din masina, faruri aprinse, etc... O doamna vazand scena, care tocmai voia sa intre in acel bloc, vine la mine si-mi spune: "puteti claxona pana maine, proprietarii masinii sunt niste nesimtiti, se numesc Angelescu, locuiesc la etajul 1, nu sunteti prima careia ii fac asta, multi vecini s-au certat cu ei, sunt niste mitocani, odata unul a urcat la ei, i-a rugat sa-si mute masina care o bloca pe a lui si i-a zis ca acum el are chef sa doarma, nu vine jos!". Urc eu la apartam. indicat, deschide un vlajgan la vreo 60 de ani, par alb, 1,90 si peste 100 kg..."domnule, v-as ruga sa mutati masina, o blocheaza pe a mea"..."robert, ai blocat tu pe cineva?"..."oi fi blocat daca si-a pus-o pe locul meu!!!"...iese varianta cu 30 de ani mai tanara, tot 1,90 si nu chiar 100 kg, doar vreo 90 + varianta 18-20 ani, gen gascar..."stati in blocul asta??? ala e locul meu!!!!"..."aratati-mi unde scrie ca e loc rezervat"... "ce??? poate pun aurolacii sa iti dea foc la ea cand oi mai parca-o aici, cucoana!!!"... "totusi va rog sa-mi aratati unde scrie ca e locul dvs. ptr care platiti taxa la primaria 2???"... "du-te-n p...da ma-tii cucoana!!!!...."daca nu doriti sa mutati masina sa pot pleca, chem politia!..."ha,ha, o sa fie distractiv!!! cheam-o, tanti!!!". Toate acestea intr-o vijelie, coborand in fata blocului... S-a urcat la volan, si-a tras masina 1 metru, a trantit usa si a plecat valvartej (astfel incat am avut nevoie de nustiucate manevre sa o scot, numai sa nu i-o lovesc, si asta cu ajutorul unui trecator binevoitor, era noapte si ploaie)...
Ce spuneti???

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Dec 16 2008, 02:00 PM
Mesaj #78

Guests

Citeaza (Alexia @ Dec 16 2008, 12:26 PM) *
Am mai povestit-o si pe alt topic:
Ce spuneti???

sigur Angelestii vor avea loc de parcare chiar si pentru masinile de firma, iar cei care sunt bine crescuti, simtiti vor da ocol cartierului in cautarea unui loc in fiecare seara.

+Quote Post
Vizitator_fefe.
mesaj Dec 16 2008, 02:18 PM
Mesaj #79

Guests

Chestia cu parcarea platita este in primul rand ilegala. Domeniul public se inchiriaza sau se concesionează pe bază de licitatie publica. Faptul ca platim taxa pe masina in general ne da dreptul tuturor sa putem parca masina, si nu numai la un individ care a fost poate mai iute de mina sau a a daz o spaga la rpimarie.

Pe de lata parte sistemul este incontrolabil. Eu am facut de cateva ori scandal. In 50% din cazuri asa zisii posesori de locuri de parcare nu au de fapt niciun loc si nu platesc niminic, rezervarea funcţionează doar pe tupeu, gură mare şi pe imbecilitatea administratiei publice care a creat un sistem care nu poate fi in niciun fel controlat, numai cu gandul sa mai incaseze un ban de la bizon.

In fine sistemul este imbecil in sine si o tampenie. Dreptul de a avea un loc de parcare nu tine de calitatea de proprietar de masina ci de calitatea de proprietar al unei unitati de locuire intr-un bloc in zona respectiva. De exemplu poate eu nu am masina dar vreau sa-mi primesc rudele. Cu sistemul actual si marlanismul romanesc cumnatul din Bacau abia a scapat cu rotile intragi si fara zgaraieturi majore la masina (marlanul de Bucuresti cand vede o masina cu numare de provincie, de unde e el in general nesimtit si gata de marlanie, cand vede un numar d eprovincie se transforma in fiara marlaneasca). Adica eu nu am dreptiul sa primesc pe nimeni acasa in vizita? Si e doar un exemplu extrem. Asa si cu cei cu masina de firma sau in leasing. Eu ca proprietar de unitate locativa am dreptul la un loc de parcare, nu e treaba primariei daca pun acolo masina soacrei, firmei sau a amantei.

Singurul sistem cinstit ar fi ca in toata lumea civilizata ca parcarile publice amenajate sa poata fi folosite pe baza unui tichet pe care il ei de la automat si il pui in parbrizul masinii. Tichet care poate fi pe ore, zile, luna etc, cu reducerile de rigoare pentru perioadele mai lungi. Tichet care iti da dreptul sa parchezi oriunde vezi o parcare amenajata cu un loc liber. Asa e in lumea civilizata unde municipalitatea vrea sa scoata si ea un ban din parcari. Fara rezervari cretine si imposibil de controlat, fara nervi si batai intre vecini.

Dar am uitat, Romania nu e o tara civilizata...

+Quote Post
Vizitator_Dedalus.
mesaj Dec 16 2008, 02:53 PM
Mesaj #80

Guests

Citeaza (Musafir @ Dec 12 2008, 03:00 PM) *
Vorbesti serios ? blink.gif Asta e prea tare ca sa fie adevarata ! laugh.gif

Parca mai mi-a trecut din suparare laugh.gif

O vreme am pastrat si chitanta amenzii, dar s-a pierdut...

Este trist de adevarat.

Este unul dintre motivele pentru care nu mai cred de mult in exsistenta materiei cenusii la primarii Bucurestiului, dar si la consilierii locali.

chestia asta cu parcarile este inca o dovada a incmpetentei cronice: in loc sa gaseasca teren pentru parcari (etajate, subterane),in 6 luni dom Primar a gasit solutia: interzicerea parcarii!!!

Trec peste discutiile pro si contra. Ce mi se pare trist este ca nimeni nu-si pune problema de a face locuri de parcare in Bucuresti. Orice alta idee, chiar kretina, e preferabila de catre acesti giboni care ne conduc, construirii de parcari...

+Quote Post
Vizitator_UnOmSuparat.
mesaj Dec 16 2008, 03:25 PM
Mesaj #81

Guests

Sa vad ce o sa spuna cei pro cand doctorasu o sa fluidizeze traficul interzicand circulatia prin centru sau o sa-i mushte un caine sterilizat blush.gif sau o sa-si rupa c..u in Pasajul Universitatii. O sa-l mai aplude ?

+Quote Post
Vizitator_Vizitator_alin..
mesaj Dec 16 2008, 03:38 PM
Mesaj #82

Guests

Citeaza (Nasta Vasa @ Dec 11 2008, 10:25 AM) *
Doctorul-Primar General este un intelectual de clasa si il apreciez in masura luata. Masinile de firma sa fie parcate in incinta si nu in fata blocurilor unde chipurile isi au resedinta angajatii. In felul acesta se vor descongestiona strazile si in special cele cu sens unic.

Domnu' persoana fizica, am si eu o intrebare la dvs: Daca firma se afla in Bucuresti credeti ca ar trebui sa-mi parchez masina in Ilfov? Nu de alta dar, impozitul pe auto il platesc catre PMB nu catre ILFOV.

+Quote Post
Vizitator_Alex.
mesaj Dec 16 2008, 03:39 PM
Mesaj #83

Guests

Citeaza (UnOmSuparat @ Dec 11 2008, 08:02 AM) *
Aici gasiti o mostra de citatie de la Primarie sector 3 :
citatie

iar aici documentul :
Anexa

Aici e link-ul cu documentul pe care-l enumeri:
Link: Anexa H124 / 2008

PS - Am un teren de vanzare/inchiriere in zona centrala a Capitalei. Mai precis Timpuri Noi - Str Nerva Traian.
Este cineva interesat?

+Quote Post
Vizitator_val-s.
mesaj Dec 16 2008, 03:49 PM
Mesaj #84

Guests

Din cate stiu eu,unui apartament nu-i poate reveni mai mult de un singur loc de parcare.

+Quote Post
Vizitator_UnOmSuparat.
mesaj Dec 16 2008, 03:51 PM
Mesaj #85

Guests

Citeaza (Alex @ Dec 16 2008, 03:39 PM) *
Aici e link-ul cu documentul pe care-l enumeri:
Link: Anexa H124 / 2008

PS - Am un teren de vanzare/inchiriere in zona centrala a Capitalei. Mai precis Timpuri Noi - Str Nerva Traian.
Este cineva interesat?

Daca tot te-ai bagat , zi si pretul ca nu e suparare.Poate cineva chiar il vrea. rolleyes.gif rolleyes.gif

+Quote Post
Vizitator_Capsunaru.
mesaj Dec 16 2008, 05:13 PM
Mesaj #86

Guests

Citeaza (Musafir @ Dec 16 2008, 11:42 AM) *
filip, dat fiind faptul ca nu am locuit in orasele civilizate din lume...insist sa-mi explici cum se va aplica la noi. ok, eu am o masina/familie. am un card de rezident dar mai devreme de ora 23 nu ajung acasa. ca si mine, mai sunt multi cei care au carduri de rezident.....ei vin la 20 eu la 23....cu ce ma ajuta cardul??voi gasi in actualele conditii un loc de parcare??eu cred ca nu....si atunci explica-mi cu ce ma avantajeaza...acum ca nu am loc de parcare si caut ca nebunu' loc sa-mi parchez masina sau atunci , cand voi avea ca bonus si un card:)...sincer, pe cuvant ca nu pricep si nici nu glumesc....
da....ca inainte sa ni se dea amenzi ar trebui sa avem mai multe parcari sau macar sa se zbata sa gaseasca solutii....sunt perfect de acord. dar asa, hai sa schimbam sistemul si sa mai includem un card, ca oricum nu avem unde sa parcam, jur ca nu vad rostul.
imi dau cu presupusul, repet,nu am locuit....dar cred ca vorbesti de orase ce nu sunt sufocate de masini asa cum este bucurestiul

Sistemul descris mai sus e in Paris. Pot sa spun ca ai o problema mare daca vii acasa la 23. Cit am stat pe acolo nu am vazut locuri libere, doar masini cae vinau locuri libere. Desigur nu te obliga nimeni sa stai in centru, poti sa stai si mai la tara si sa ai loc in curtea ta. De ex unde stau eu este o lege similara care nu permite masinilor de firma sa ramana parcate pe spatiul public peste noapte.
In totate orasele ai o problema mare cu parcatul masinii. In Ro este extrem de ieftin sa ai n masini. (asigurarea + impozit e copilarie)
Problema in Ro e ca fiecare isi face regula lui.

+Quote Post
Vizitator_Vizitator_dan..
mesaj Dec 16 2008, 05:54 PM
Mesaj #87

Guests

@Vizitator_alin...
Ti se pare chiar asa normal sa parchezi microbuzul sau camionul intre blocuri ?
Pe langa faptul ca locurile de parcare sunt f. putine, daca le umplem cu camioane unde naiba ajungem ?
Ar mai trebui ca ofiterii de la tancuri sa vina cu tancul in fata blocului iar pilotii TAROM cu cate un Boeing, si iac-asa ne-am rezolvat cu totii, c-asai in Bucale, nu ?

+Quote Post
Vizitator_Alan.
mesaj Dec 16 2008, 06:37 PM
Mesaj #88

Guests

Blocatul masinii mi se pare cea mai mare prostie.
Poate omul are o urgenta, i-a luat foc casa si te taie ca pe un porc.
Eu ma feresc sa fiu ambitios cand nu trebuie, pentru ca stiu cum as proceda eu in locul celui blocat.

Inchirierea locurilor este o mega-escrocherie. Unii au prioritate, altii devin victime.
Actualul sistem hotesc permite unui vecin de la 3 blocuri sa aiba loc in fata scarii mele iar eu, care am masina cu numere de Austria nu imi pot lua loc de parcare.
Vi se pare normal ?

+Quote Post
Vizitator_Alexu.
mesaj Dec 16 2008, 07:49 PM
Mesaj #89

Guests

Desi sunt utilizator de masina de firma, numai in Romania sunt inca idioti care cer gratis locuri de parcare , sau care afirma ca li se cuvine. Daca acela este domeniul public , de ce ar trebui dat cuiva ? Pe o suma modica? Daca s-ar dori ceva ar trebui prin licitatie , pentru fiecare an, fiecare cetatean al Bucurestiului avand drept sa liciteze pentru un singur loc. Mai mult ar trebui ca masinile care sunt gasite 5 zile consecutiv parcate in acelasi loc sa plateasca proprietarii lor o suma de 10 000 ron pentru luna aceea. Masura ar trebui inmultita cu 100 pentru bancile care blocheaza locuri de parcare dar nu au construit nici una ...

+Quote Post
Vizitator_Alex.
mesaj Dec 16 2008, 10:49 PM
Mesaj #90

Guests

Citeaza (UnOmSuparat @ Dec 16 2008, 03:51 PM) *
Daca tot te-ai bagat , zi si pretul ca nu e suparare.Poate cineva chiar il vrea. rolleyes.gif rolleyes.gif

Stiu ca suna mai mult a anunt publicitar, dar ma simt nevoit sa-l vand pentru cei care doresc sa aiba parcare privata.

Doresti sa nu mai ai probleme cu Parcarea in sectorul 3?
Nimic mai simplu, poti sa devii propietar.

Vand 24 Locuri de Parcare in Sectorul 3 (Teren Privat!) pe str Nerva Traian Nr19A, intre Timpuri Noi si Bulevardul Unirii.
Ocazie unica pentru a va rezolva problemele de parcare in aceasta zona.
Pret 15.000Euro/loc de parcare. sau 1000euro/mp suprafata totala este de 342mp (48mX7m)

Click aici pentru articol: Parcarea pe familie în Bucureşti - 30.000 de euro

+Quote Post

7 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 24th October 2019 - 02:14 AM