IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

3 Pagini V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Caut opinii despre Hyundai Accent si Chevrolet Aveo
Vizitator_Tudor.
mesaj May 19 2009, 03:13 PM
Mesaj #1

Guests

Buna ziua,
Vreau sa cumpar pentru sotia mea un auto second hand nu prea scump si oscilez intre Chevrolet Aveo 2007/2008 sau Hyundai Accent 2007/2008. Ce ma sfatuiti ? Exista defecte frecvente sau alte probleme posibile la aceste model 2007/2008 ?
Tudose Muresan
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Hipercorect.
mesaj May 20 2009, 01:22 PM
Mesaj #2

Guests

Citeaza (Tudor @ May 19 2009, 03:13 PM) *
Buna ziua,
Vreau sa cumpar pentru sotia mea un auto second hand nu prea scump si oscilez intre Chevrolet Aveo 2007/2008 sau Hyundai Accent 2007/2008. Ce ma sfatuiti ? Exista defecte frecvente sau alte probleme posibile la aceste model 2007/2008 ?
Tudose Muresan

Salut,
Am ca masina de servici un Hyundai Accent 1.3 benzina si pot sa iti spun cate ceva despre subiect.
Masina mea este relativ noua (o folosesc eu de cand avea aprox. 1500 km, acum are 3200).
De dotari nu pot sa vorbesc pentru ca asta de servici e "coaja".
Dar la capitolul putere, stabilitate, manevrabilitate sta prost prost de tot.
Desigur nu fac comparatie cu un Logan (nu am si nu am condus) dar fata de Mondeo (masina personala), Octavia, Passat etc. sta extrem de prost. In plus nu este tocmai usor de parcat si nu e tocmai o masina pentru femei.
Nu crezi ca ar fi o idee mai buna sa ii iei sotiei mai degraba o masina de clasa sau mica gen: Ford Fiesta, Seat Ibiza, Opel Corsa etc.

+Quote Post
Vizitator_Autogreen.
mesaj May 20 2009, 04:53 PM
Mesaj #3

Guests

Eu as recomanda un Opel Corsa pt. sotie. Aveo si Hyundai nu sunt tocmai recunoscute pentru fiabilitate si nici cu service-ul nu stau grozav.

+Quote Post
Vizitator_Gogutza.
mesaj May 20 2009, 05:12 PM
Mesaj #4

Guests

Fiesta asta noua e HOT HOT HOT !!!!!
Nici Corsicana nu arata tocmai rau ...
Daca chiar vrei o masina de oras(doar de oras si de nimic altceva - nici macar de cumparaturi) Smart e o optiune frumoasa.
Fabia e fiabila si a foarte mica (si in functie de motorizare si fashneatza)

Poti baga un ochi si pe la KIA (tot Hyundai e ... dar poti sa ceri si alte preturi)

Daca nu te deranjeaza SH, baga un ochi si pe la returnarile firmelor de leasing ... s-ar putea sa gasesti ceva ce-ti place.

+Quote Post
Vizitator_cristi.
mesaj May 21 2009, 06:49 AM
Mesaj #5

Guests

Nu recomand second hand nici una din cele 2.

Aveo e frumoasa dar cam atat. Hyndai second hand...hmm, poate modelul nou, pe benzina. Dar e o loterie.

Mai degraba un Corsa, clar.

+Quote Post
Vizitator_ANTIQUE.
mesaj May 21 2009, 06:55 AM
Mesaj #6

Guests

Buna ziua,
Tudose Muresan

Cauta un focus2 la 7000E

+Quote Post
Vizitator_adip.
mesaj May 21 2009, 07:53 AM
Mesaj #7

Guests

Vezi pe hyundaiclub.ro ce spun proprietarii de accent despre el.

+Quote Post
Vizitator_antifrustati.
mesaj May 21 2009, 02:55 PM
Mesaj #8

Guests

Despre AVeo stiu ca este o masina cu putine stele la testele de lovire frontala. Eu sincer asi recomanda un Kia Sportage second, sau poate Hyundai Tucson,care este mult mai usor de manevrat. Dar fiecare cu parerea sa, oricum, nu se pune problema decat e usor de parcat.

+Quote Post
Vizitator_Giacomo.
mesaj May 21 2009, 03:10 PM
Mesaj #9

Guests

Citeaza (antifrustati @ May 21 2009, 02:55 PM) *
Despre AVeo stiu ca este o masina cu putine stele la testele de lovire frontala. Eu sincer asi recomanda un Kia Sportage second, sau poate Hyundai Tucson,care este mult mai usor de manevrat. Dar fiecare cu parerea sa, oricum, nu se pune problema decat e usor de parcat.

Eu nu as alege o masina coreeana la cumpararea unei masini SH. M-as uita la o Skoda Fabia sau VW Polo sau Opel corsa. Din motive de intretinere, disponibilitate a pieselor, fiabilitate si a valorii de revanzare.

+Quote Post
Vizitator_Florin Iasi.
mesaj May 22 2009, 05:00 AM
Mesaj #10

Guests

Buna ziua,
Tudose Muresan

Daca tii la sotia ta nu te risca cu Hyundai. Acum doua zile m-am invartit cu unul pe sosea cand am vrut sa franez la 70 km/h. Franele sunt execrabile, siguranta zero, stabilitate zero, o multime de probleme la el , tre sa stai numai in service si trancane mai ceva ca dacia. Cele mai multe probleme la accent sunt la: directie, suspensie si aici vorbesc de amortizoare, paliere amortizor, bucsi, etc., plus ca si coloana de directie face figuri si nu as vrea sa fii printe cei care au reusit sa ramana cu volanul blocat cand le era lumea mai draga.
Si inca ceva masina asta consuma.

+Quote Post
Vizitator_Alex.
mesaj May 22 2009, 01:33 PM
Mesaj #11

Guests

Buna ziua,
Tudose Muresan

Salut
Eu am un Aveo hatchback de 1,4 din 2006 si sunt foarte multumit de el, e usor de parcat, fiabil, stabil la 150 km/h si am facut pana acum cu el vreo 70 000 km. Sigurele lui hibe sunt consumul in oras cu aer conditionat si schimbatorul de viteze care face figuri mai ales iarna cand e rece. Daca iti iei SH e o loterie, ca la orice masina SH fie ca e Passat, opel sau mai stiu eu ce alta marca.

+Quote Post
rakkone
mesaj May 22 2009, 04:03 PM
Mesaj #12

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 152
Inscris: 18-May 08
Utilizatorul numarul: 210

Citeaza (Alex @ May 22 2009, 01:33 PM) *
Salut
Eu am un Aveo hatchback de 1,4 din 2006 si sunt foarte multumit de el, e usor de parcat, fiabil, stabil la 150 km/h si am facut pana acum cu el vreo 70 000 km. Sigurele lui hibe sunt consumul in oras cu aer conditionat si schimbatorul de viteze care face figuri mai ales iarna cand e rece. Daca iti iei SH e o loterie, ca la orice masina SH fie ca e Passat, opel sau mai stiu eu ce alta marca.

Nu este adevarat ceea ce spui, parol. Vezi pe celelalte topicuri de pe aici, un sh nemtesc este ingrozitor de bun, este mai bun chiar decat o masina nemteasca noua. Si asta e cu atat mai adevarat cu cat sh-ul e mai vechi smile.gif

+Quote Post
Vizitator_Laura.
mesaj May 22 2009, 05:22 PM
Mesaj #13

Guests

pe http://www.edmunds.com/apps/ratings/ratingsIndex.jsp?usein=n gasesti opiniile proprietarilor de astfel de masini. introduci doar anul si modelul, si dupa aia cauti Reviews.

daca vrei masina din 2008, de ex, uitat-te la comentariile modelului din 2006 - ca sa vezi cum se comporta masina in timp si ce probleme ar putea apare. asa mi-am luat gandul de la Pontiac G6, care arata foarte bine, si m-am orientat (deocamdata) catre Chevrolet Cobalt sh sau Kia Spectra noua. inca nu m-am hotarat, ca nu-i urgent :-)

+Quote Post
Vizitator_tudor.
mesaj May 22 2009, 05:45 PM
Mesaj #14

Guests

Buna ziua,
Tudose Muresan

Cauta un Logan cu aer conditionat si servodirectie pe benzina de 1,4 vei fi multumit ! Am avut unul 4 ani si a meritat banii dati ! Aveo e un sicriu pe roti arunca-ti ochii pe www.euroncap.com. Hyundai am un amic a avut unul de nou 5 ani si era multumit de el acum astea noi sincer nu stiu. O alta masina ok e VW Polo mic solid fiabil pret mai mare dar merita! Sau un Grande Punto tin la tavaleala am prieteni ce au masini de astea de servici si rezista ! Bafta

+Quote Post
Vizitator_Euro.
mesaj Aug 25 2009, 09:42 AM
Mesaj #15

Guests

Buna ziua,
Tudose Muresan

Recomand Aveo. Nu am avut nicio problema cu masinuta si o am de 3 ani. Acum sunt si oferte foarte bune. Iese aproape de Logan.

+Quote Post
Vizitator_V55.
mesaj Nov 29 2009, 09:54 AM
Mesaj #16

Guests

am citit pina acum foarte multe despre un aveo si am ramas descumpanit ca toti cei care au parari descurajante despre masina nu o au in dotare---- si atunci domnilor cum va dati cu parerea daca nu o aveti,nu o exploatati pe sosele pentru ai vedea partile bune si partile mai putin bune ??? eu am un aveo de 3,5 ani si sint foarte multumit de el ( are 56ooo km) este un aveo platinium cutie automata si are toate dotarile pentru segmentul ei .Daca va intereseaza eu o vind la inceputul anuluii viitor( mai am putin din lising) pentru a lua un chevrolet cruze tot cutie automata( am o semipareza pe partea stinga ) masina mea aveo este excelenta pentru o doamna si in nici un caz nu o dau ca am probleme.Eu nu am tinut niciodata o masina mai mult de durata ratelor( daca cumpar si un chevrolet cruze ar fi a zecea masina care am avut-o pina la virsta mea ( 55 ani) indiferent de hatarirea dumneavoastra sa stiti de la un om care merge zilnic cu ea ca masinea chevrolet aveo are un raport foarte bun pret/calitate si ca exploatata in conditii normale de viteza si drum si cu toate reviziile facute la timp merita banii si sint sigur ca ve-ti fi multumit. Precizez ca ma refer la o exploatare nornala

+Quote Post
Vizitator_V55.
mesaj Nov 29 2009, 10:01 AM
Mesaj #17

Guests

Citeaza (V55 @ Nov 29 2009, 09:54 AM) *
am citit pina acum foarte multe despre un aveo si am ramas descumpanit ca toti cei care au parari descurajante despre masina nu o au in dotare---- si atunci domnilor cum va dati cu parerea daca nu o aveti,nu o exploatati pe sosele pentru ai vedea partile bune si partile mai putin bune ??? eu am un aveo de 3,5 ani si sint foarte multumit de el ( are 56ooo km) este un aveo platinium cutie automata si are toate dotarile pentru segmentul ei .Daca va intereseaza eu o vind la inceputul anuluii viitor( mai am putin din lising) pentru a lua un chevrolet cruze tot cutie automata( am o semipareza pe partea stinga ) masina mea aveo este excelenta pentru o doamna si in nici un caz nu o dau ca am probleme.Eu nu am tinut niciodata o masina mai mult de durata ratelor( daca cumpar si un chevrolet cruze ar fi a zecea masina care am avut-o pina la virsta mea ( 55 ani) indiferent de hatarirea dumneavoastra sa stiti de la un om care merge zilnic cu ea ca masinea chevrolet aveo are un raport foarte bun pret/calitate si ca exploatata in conditii normale de viteza si drum si cu toate reviziile facute la timp merita banii si sint sigur ca ve-ti fi multumit. Precizez ca ma refer la o exploatare nornala
ma putei gasi pe vasile_2020@yahoo.com

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Nov 29 2009, 05:23 PM
Mesaj #18

Guests

salut

nu sint posesor de accent ,dar am vrut unul si am facut un test-drive cu dieselul vreo 300 km..l-am comparat cu loganul care il am in dotare tot diesel:
motorul este mult mai infigaret decit cel de pe logan,dar sigur nu are cei 115 cp cu care s-a laudat dealer-ul ,un prieten de-al meu,cel pe benzina e puturos nu merita
mult mai instabil decit logan,la 100km/h aveam impresia ca merg pe sirma
trenul de rulare foarte zgomotos(nu stiu cu ce era ''incaltat'' iarna sau vara)
la interior spatiul in fata suficient in spate mult sub logan (am 1.80).porbagajul cam la fel cu deossebirea ca la logan gura de vizitate mai practica..
consumurile sint apropiate o medie de 5/100 daca mai tin minte
la dotari ai impresia ca iti ofera mult mai mult fata de logan da te-nselidaca nu privesti mai atent,ex era oferta de 8000 si avea aer conditionat(care la logan te duce la 10000),dar fara geamuri electrice,fara inchidere centralizata,..avea in schimb proiectoare
la interior lucratura turceasca mai proasta ca cea romanesca,multe plastice aparent fara nici un rost
frinele mai prompte decit cele de pe logan
aveo nu mise pare o masina care sa te opresti asupra ei(nu am pus piciorul in acest model)
tragind linie logan este peste accent destul de multisor,dar daca gasesti o oferta buna la dealer poate merita bagata in seama
sper ca ti-am fost de folos

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Nov 29 2009, 05:31 PM
Mesaj #19

Guests

o mica completare...un logan sh acum e foarte ieftin..a mea e din 2006 octomb. are 125 000 si daca privim obiectiv cred ca o sa obtin nu mai mult de 2500 euro .a fost 8400

+Quote Post
Vizitator_manu.
mesaj Nov 29 2009, 06:43 PM
Mesaj #20

Guests

Buna ziua,
Tudose Muresan

+Quote Post
Vizitator_manu.
mesaj Nov 29 2009, 06:48 PM
Mesaj #21

Guests

eu am un accent 1,6 din 2006 si nu am avut nicio problema.sunt femeie si-l folosesc mai ales in oras.cat despre blocarea volanului,de fapt e vorba de intrarea EPS-ului in mod automat,atunci cand se impune.precizez ca nu am schimbat nici macar o bucsa.

+Quote Post
Vizitator_liviu.
mesaj Nov 29 2009, 07:01 PM
Mesaj #22

Guests

Am un Hyundai Accent 1.6, masina de serviciu. Pe la 5000 km trepida la rece iar acum, la 11500 km, tacane ceva pe la instalatia electrica. Consumul e crunt. Franele insa, m-au scapat de la doua accidente pana acum. Eu zic sa cauti altceva.

+Quote Post
Vizitator_posesor _ hyundai.
mesaj Nov 30 2009, 07:02 AM
Mesaj #23

Guests

Citeaza (Florin Iasi @ May 22 2009, 05:00 AM) *
Daca tii la sotia ta nu te risca cu Hyundai. Acum doua zile m-am invartit cu unul pe sosea cand am vrut sa franez la 70 km/h. Franele sunt execrabile, siguranta zero, stabilitate zero, o multime de probleme la el , tre sa stai numai in service si trancane mai ceva ca dacia. Cele mai multe probleme la accent sunt la: directie, suspensie si aici vorbesc de amortizoare, paliere amortizor, bucsi, etc., plus ca si coloana de directie face figuri si nu as vrea sa fii printe cei care au reusit sa ramana cu volanul blocat cand le era lumea mai draga.
Si inca ceva masina asta consuma.

Povesti... am un accent diesel de aproape 3 ani. L-am condus de multe ori mult dincolo de limitele bunului simt, l-am fortat in curbe urat (scartait puternic la 140, ridicat roata), intors cu frane de mana, resoftat (110 -> 140 cp), tinut cauciucurile la 3.5 bar in loc de 2.2 (recomandat) (vreo 20k KM pana cand am luat unele mai late cu care statea mai bine), luat groapa la 140 km/h in urma careia masina a sarit si casetofonul a iesit din suport, sarit peste sine de tren etc.

Consum... cu forja maxima am reusit sa scot 8-9 in afara, iar maximul in localitate a fost 10. Mers cuminte, am scos de multe ori 3.9 in afara (verificat pe plinuri facute la 8-900km), iar dupa resoftare si cauciucuri mai late mersul cuminte imi scoate cam 4.5.

Nici o problema de fiabilitate. 3/4 amortizoare au fost schimbate de service in garantie la revizia de 60k km, dar dupa tot ce ai citit mai sus (care e doar un rezumat), really, nu e de mirare. Pretul daca as fi platit eu ar fi fost ~8 milioane.

In rest, cat e in garantie platesti scump reviziile, cca 8-9 mil bucata. Daca nu te intereseaza asta, sunt convins ca poti sa le faci la pret de logan.

Stabilitatea pe frana e rezonabila pana la 150. La 70 ai sanse sa te intorci doar daca esti un muppet. Acceleratia este excelenta (mai ales pe dieselul resoftat), desi nu e aceeasi clasa o sa le compar si o sa zic ca face passat-ul de 140cai. Are oglinzi foarte mari ca sa ii vezi in spate cu musca de unghii pe depasiti. In curbe nu sta senzational (amortizoare cam proaste), dar e foarte previzibila si tine s-o inclini suficient de mult pentru cat are majoritatea lumii curaj.

+Quote Post
Vizitator_posesor_accent.
mesaj Nov 30 2009, 07:13 AM
Mesaj #24

Guests

Inca ceva: facut test drive cu logan diesel inainte de cumparare. Incredibil de mult mai slab. Singurele puncte bune au fost cutia de viteze, care ar fi fost mai utila in prezenta unui motor, si spatiul interior, care ar fi fost mai placut in prezenta unor scaune cu pozitie semi-decenta de condus (nici la accent nu e 100% decenta pozitia dar in fine).

Inca un cuvant despre frane: are EBD si discuri pe spate, ceea ce spune destul e multe. Daca nu spune, spun eu: se incarca destul de bine la franare si nu o ia spatele inainte... pur si simplu fara comparatie vs. logan. Am schimbat prmele placute de frana, pe fata, la 60k km. Am aproape 80 acum si cele pe spate inca tin. Am testat frana in cazuri cu jumatatea stanga a masinii pe asfalt si cea dreapta pe zapada, si tot nu se intoarce.

Amicul cu Logan are impresia ca e mai instabil la 100km/h din cauza de suspensia moale SI de directia asistata electric. Asta face directia sa para mult mai "responsive" si iti da o senzatie bizara pana te obisnuiesti. Oricum, la logan directia iti da senzatia absurda aia de rigiditate (in sens negativ) asa ca daca te dai jos si te apuci sa evaluezi altceva... hm

Lucratura de pe interior nu e grozava dar masina e inchegata. La 80000 km nu are zgomote, greierasi etc. pe care in clio ii aveam de la 3000km. Are zgomotele ei de protest cand treci peste gropi, amortizoarele pur si simplu urasc asta, dar in rest, cusher: volanul nu zice pas, centura nu scartaie, scaunul nu scartaie.

Aveo are 2 stele la crash test, as sta departe. Vezi SI ce alte optiuni mai ai - poate un focus? aia chiar sta bine pe strada. Pretul intretinerii si pieselor ar fi singurul care m-ar face sa stau departe de Accent daca ar fi sa mai cumpar odata. Bine ca nu a fost cazul pana acum...

+Quote Post
iul_autentic
mesaj Nov 30 2009, 09:01 AM
Mesaj #25

Membru veteran

Postari: 304
Inscris: 26-January 09
Utilizatorul numarul: 6 088

Citeaza (posesor _ hyundai @ Nov 30 2009, 07:02 AM) *
Povesti... am un accent diesel de aproape 3 ani. L-am condus de multe ori mult dincolo de limitele bunului simt, l-am fortat in curbe urat (scartait puternic la 140, ridicat roata), intors cu frane de mana, resoftat (110 -> 140 cp), tinut cauciucurile la 3.5 bar in loc de 2.2 (recomandat) (vreo 20k KM pana cand am luat unele mai late cu care statea mai bine), luat groapa la 140 km/h in urma careia masina a sarit si casetofonul a iesit din suport, sarit peste sine de tren etc.

Consum... cu forja maxima am reusit sa scot 8-9 in afara, iar maximul in localitate a fost 10. Mers cuminte, am scos de multe ori 3.9 in afara (verificat pe plinuri facute la 8-900km), iar dupa resoftare si cauciucuri mai late mersul cuminte imi scoate cam 4.5.

Nici o problema de fiabilitate. 3/4 amortizoare au fost schimbate de service in garantie la revizia de 60k km, dar dupa tot ce ai citit mai sus (care e doar un rezumat), really, nu e de mirare. Pretul daca as fi platit eu ar fi fost ~8 milioane.

In rest, cat e in garantie platesti scump reviziile, cca 8-9 mil bucata. Daca nu te intereseaza asta, sunt convins ca poti sa le faci la pret de logan.

Stabilitatea pe frana e rezonabila pana la 150. La 70 ai sanse sa te intorci doar daca esti un muppet. Acceleratia este excelenta (mai ales pe dieselul resoftat), desi nu e aceeasi clasa o sa le compar si o sa zic ca face passat-ul de 140cai. Are oglinzi foarte mari ca sa ii vezi in spate cu musca de unghii pe depasiti. In curbe nu sta senzational (amortizoare cam proaste), dar e foarte previzibila si tine s-o inclini suficient de mult pentru cat are majoritatea lumii curaj.

Sper ca v-ati dat seama ca asta e un glumet dezaxat. Cea mai tare e aia cu frana la 150 km/h smile.gif Pe locul 2 e felul in care da el fum la Passat. Pe locul 3 sunteti voi daca puneti botul la povestea lui de cascador ratat.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Nov 30 2009, 09:58 AM
Mesaj #26

Guests

Citeaza (iul_autentic @ Nov 30 2009, 09:01 AM) *
Sper ca v-ati dat seama ca asta e un glumet dezaxat. Cea mai tare e aia cu frana la 150 km/h smile.gif Pe locul 2 e felul in care da el fum la Passat. Pe locul 3 sunteti voi daca puneti botul la povestea lui de cascador ratat.

Da, e criminal la partea cu resoftarea de la 110 la 140 smile.gif). Eu zic ca daca mai resofteaza de 2-3 ori, urcand in aceleasi cantitati, o face minim de 200 si se pisha si pe GTIuri. In rest intors cu frana de mana, sarit peste linii de tramvai, 140 in curbe... cred ca de fapt e Steve McQuinn si a reinviat si ne povesteste scene din Bullit laugh.gif

+Quote Post
iul_autentic
mesaj Nov 30 2009, 10:04 AM
Mesaj #27

Membru veteran

Postari: 304
Inscris: 26-January 09
Utilizatorul numarul: 6 088

Nu mai, e Fast & Furious reloaded by Hyunday laugh.gif A omis partea cum e dieselul lui aspirator de gagici...

+Quote Post
Vizitator_Accent...uat.
mesaj Nov 30 2009, 01:28 PM
Mesaj #28

Guests

Hyundai Accent
- masina de conceptie coreana, asamblata in Turcia (blocul motor, cel putin la 1.5CRDI este de fabricatie Corea si se regaseste, de asemenea, pe sora "geamana" Kia RIO);
- la motoarele pe benzina stiu ca au fost cateva probleme din cauza calitatii benzinei de la noi, dar cu un mic update de soft s-a rezolvat (era vorba de fluctuatia turatiei la relanti);
- la diesel, pot sa confirm consumurile mentionate undeva mai sus si faptul ca e un motor "viguros" cu un cuplu de 230Nm - in conditii de rulare optime si fara depasirea limitelor legale functie de drum, cu masina incarcata (5 pasageri si ceva bagaje), am avut consum de 5%;
- partea cu amortizoarele si cu directia este mai grava la masina asta - ceva probleme de conceptie, legat de directia asistata electro-mecanic, si amortizoarele de fabricatie Turcia distrug orice prima impresie care ti-o faci din fisele de prezentare;
- cauciucurile cu care sunt livrate, 175/70/r14 P3000 Pirelli, au talonul destul de inalt, sunt prea inguste pentru greutatea masinii (~1250Kg) si contribuie din plin la accentuarea instabilitatii masinii (daca nu ai presiunea adecvata, ai senzatia ca raspunsul directiei este tarziu si ca mergi pe valuri);
- piesele sunt destul de scumpe, pentru ca nu prea se gasesc pe la noi si dealerii practica niste preturi nesimtite atat la manopera, dar mai ales la piese (desi din Bucuresti, imi fac reviziile in Buzau la Rol Car);

Eu am ales Accent, dar fara sa fi avut posibilitatea unui drive-test extins pentru a-mi face o parere completa. Nu regret total pentru ca am ales o motorizare ok performante/consum, cu toate ca este penalizat de comportamentul suspensiei (mai mult decat cel al directiei, care tine mai mult de feeling-ul fiecaruia). M-am obisnuit in timp si pot sa zic ca nu prea ma mai supara instabilitatea pe curbe - conduc mai alert/atent si cateodata e placut sa-ti auzi cauciucurile scartaind pe serpentine.

Variante de imbunatatire pentru Accent sunt foarte putine - daca vrei sa schimbi suspensia costa cat nu face pentru ca trebuie sa o aduci din Corea sau sa faci stiu eu ce ajustari ca sa poti monta suspensie de la alta marca (www.smasus.co.kr - 1200EUR, plus transport - suspensie sport si super-sport).

Chevrolet Aveo
- disponibil doar motor pe benzina si destul de gurmand in oras (Bucuresti, consum de 12+);
- altele pro sau contra, nu le stiu;
- piese disponibile in spatiul EU.

Cea mai buna varianta pentru RO, ramane in continuare Dacia Sandero/Logan si de preferat varianta pe benzina, la diesel am auzit foarte multa lume ca le-ar cam pica injectoarele fix dupa ce ies din garantie (sau cum se nimeresc, cam dupa 25-30K Km) si costa de rup (ceva de genul 600-800EUR).

Eu mi-as indrepta atentia si catre masinile care se gasesc in parcurile firmelor de leasing, pentru preluare.

Multa bafta.

+Quote Post
Vizitator_tot eu... dar nu am cu cine.
mesaj Nov 30 2009, 11:33 PM
Mesaj #29

Guests

Citeaza (Musafir @ Nov 30 2009, 09:58 AM) *
Da, e criminal la partea cu resoftarea de la 110 la 140 smile.gif). Eu zic ca daca mai resofteaza de 2-3 ori, urcand in aceleasi cantitati, o face minim de 200 si se pisha si pe GTIuri. In rest intors cu frana de mana, sarit peste linii de tramvai, 140 in curbe... cred ca de fapt e Steve McQuinn si a reinviat si ne povesteste scene din Bullit laugh.gif

Prietene... hai lasa-ma cu GTI-ul, eu ti-am scris adevarul. Daca ai vreun passat de probat, te astept cu o propunere. Ia si o punga sa-ti scuipi unghiile in ea... Ce zici?

Regardless, tot ce am scris e adevarat. Nu umflat, strict adevarat. Stii, faptele sunt rigide, adevarul e flexibil. Acolo ai faptele. Adevarul... realmente, nu stiu daca as re-cumpara aceasta masina (am dat 12350 pe ea noua). Intr-adevar nu are nici o treaba cu gagicile, nu e deloc fancy, intretinerea e scumpa, feels cheap. Daca stii sa conduci, poti sa ii faci insa pe multi cu masini mult mai scumpe.

Si va place sau nu sa admiteti, masina e fiabila. Modele initiale au avut ceva probleme si au necesitat inlocuirea unor componente la directie dar eu nu am avut treaba cu asa ceva. Si dupa 80000 in care am kilarit masina, nici nu ma intereseaza daca o sa mai am. Am condus-o fara sa ma intereseze pentru ca a fost atat de ieftina incat puteam sa-mi iau una la 3 luni... a tinut 3 ani, ce mai vreti de la ea?

Te astept cu tractorul (passatul) prietene.

+Quote Post
Vizitator_GOGU.
mesaj Dec 1 2009, 07:04 AM
Mesaj #30

Guests

treaba asta cu "X da fum la Y" este extrem de relativa.
O modalitate de comparare a masinilor ar fi Forta/kg a fiecarei masini.
Pasatul la 140cp are cam 1.4t, deci 0.1cp/kg = 73,5 N*m/s per kg
Hyunday are (zice-se) 140cp la cam 1.1t, deci cam 93.5 N*m/s per kg.
Pe de alta parte, conteaza si acceleratia pana in 100km/s (pe care nu o stiu pentru cele 2 masini).
Si mai mult conteaza aptitudinile pilotilor.

Cred ca un test cat de cat relevant ar putea fi facut de catre un singur pilot pe ambele masini (eventual 2 teste -- liniuta + traseu)

PS: sper sa nu fi gresit datele sau calculele

+Quote Post

3 Pagini V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 14th December 2019 - 07:53 PM