IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

234 Pagini V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Scoaterea orelor de Religie din scoala. O decizie inteleapta?, Discutii pro si contra
Vizitator_madalina lupu.
mesaj Oct 23 2008, 07:14 PM
Mesaj #31

Guests

Citeaza (Lili Marleen @ Sep 26 2008, 08:45 AM) *
Educatie morala se poate face si la educatie civica, nu neaparat avem nevoie de religie pentru asta. Totusi, sint multi nebuni in tara asta pe care ii sperie mai degraba pedeapsa divina decat puscaria. Pentru ei religia ar fi un bun mijloc de educatie. Si mai sint altii pentru care nimic nu conteaza.

Pe mine nu ma deranjeaza ca i se preda copilului meu religia la scoala, copilul meu este credincios chiar daca are doar 6 ani. Ma deranjeaza ca e obligatoriu, ma deranjeaza manualele de religie si ma exaspereaza icoanele de pe pereti. O sa ajungem sa avem cate un altar si la locul de munca sa ne rugam inainte si dupa. Revenind la manuale, nu l-am vazut decat pe cel de clasa I. Este facut de niste cocalari incuiati: actorii din poze sint niste cocalari manelisti (probabil cei de la editura); am vazut si renumitele poze in care o fata se joaca iar in urmatoarea este bolnava, autorul cerandu-le copiilor sa comenteze; textele sint puerile, formulate femeia cu basma care topeste lumanari la biserica din cartier si face programarile pentru nunti.
As dori ca religia ca materie sa fie altfel structurata, altfel predata. Ar trebui sa fie prietenoasa si nu amenintatoare. Desenele animate "Cartea cartilor" de prin '90 sint mai apropiate de ceea ce mi-as fi dorit sa invete copilul meu la religie. Nu-mi trimit copilul la scoala sa mi-l sperie popa. Din fericire am sentimentul ca preotii tineri sint ancorati in timpurile in care traim si asta e un lucru bun.
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Andraaaaa.
mesaj Oct 23 2008, 08:09 PM
Mesaj #32

Guests

Buna! Eu sunt eleva in clasa a12a si sincer e o mare prostie religia in scoala. majoritatea profilor pe care i-am avut pana acum sareau ca arsi daca le spuneam ceva care era diferit de ceea ce spune Biblia ortodoxa. ce sa mai zic de cei care pur si simplu nu voiau sa accepte ca elevii de alte religii, dar care voiau sa ramana la ora sa fie macar in clasa la venirea lor? s-a intamplat anul trecut ca un preot sa dea note de 6 si de 7 unor elevi de a12a pt ca nu stiau unele citate din Biblie. bine, ca acel profesor a avut inspectie apoi pt ca "la religie cea mai mica nota care se poate da este 9". sa ramana religia pana in clasa a5a sa zicem. apoi copilul oricum isi formeaza propria parere. o ora pe saptamana n-o sa schimbe nimic, doar pierde vremea unor elevi si asa prea mult tinuti in scoala pentru a "invata" lucruri care nu ii vor ajuta niciodata.

+Quote Post
Vizitator_gottlob_.
mesaj Oct 23 2008, 09:38 PM
Mesaj #33

Guests

sunt penticostal. in clasa a IV-a am luat nota 7 la religie pt ca nu am invatat obiectele de cult din biserica ortodoxa. fiind un copil premiant nu am acceptat sa termin cu media 9 la religie mai ales ca daca se puneau toti copii ortodoxi din clasele I-VIII din toata scoala nu stiau nici un sfert cat mine din Biblie (nu ma laud,sunt realist). Atunci tatal meu a mers la scoala si a discutat cu profesoara de religie care era de fapt sotia preotului si dansa tot pe a ei o tinea si ii arata tatalui meu manualul de religie si programa care o are de la minister. De atunci tatal meu impreuna cu alti parinti penticostali si baptisti au hotarat ca noi copii sa avem profesorii nostri de religie si azi dupa 12 ani de la acel eveniment sunt foarte multi copii ortodoxi care vin la orele noastre de religie pt ca acolo se vorbeste despre Isus, Dumnezeu si toate povestile de unde avem de invatat despre Adam si Eva, arca lui Noe, Avram ,Isac si Iacov, despre poporul sfant Israel, despre David,Solomon si toti profetii Vechiului Testament pana la apostoli si calatoriile misionare a lui Pavel si a celorlati apostoli .
Vreau sa mentionez ca in liceu am urmat orele de religie de la ortodoxi pt ca aveau o profesoara model, zic eu. La acea varsta stia cum sa zica lucrurile pe nume si sa faca sa ne apropriem de Dumnezeu, nu facea diferentze chiar daca 20% eram penticostali in clasa.
Eu sunt pentru religie in scoala atata timp cat se invata principiile crestine de viatza si scopul nostru pe acest pamant.
Tot stau si ma mir de aceia care se numesc crestini dar ei sunt de acord cu sodomia, cu avorturile, cu divorturile... ce fel de crestini sunt?

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Oct 23 2008, 09:42 PM
Mesaj #34

Guests

cu asa gandire... nici nu ma mai mir de ce au ajuns romanii sa calce totul in picioare, pe unde trec ei se alege praful, pt ca n-au pic de frica de Dumnezeu wink.gif si asa suntem manelizati la greu, daca n-ar mai fi nici religia in scoli (macar ca o lectie de morala), adio constiinta, te poti trezi oricand injunghiat, ca deh, romanul n-are nicio constiinta, morala, etica, frica, samd. daca scoateti religia, in cativa ani o sa fie mai safe in bagdad decat in bucuresti, ca si asa deja se poarta toti ca niste animale.

+Quote Post
Vizitator_zack.
mesaj Oct 23 2008, 10:07 PM
Mesaj #35

Guests

Citeaza (Musafir @ Oct 23 2008, 09:42 PM) *
cu asa gandire... nici nu ma mai mir de ce au ajuns romanii sa calce totul in picioare, pe unde trec ei se alege praful, pt ca n-au pic de frica de Dumnezeu wink.gif si asa suntem manelizati la greu, daca n-ar mai fi nici religia in scoli (macar ca o lectie de morala), adio constiinta, te poti trezi oricand injunghiat, ca deh, romanul n-are nicio constiinta, morala, etica, frica, samd. daca scoateti religia, in cativa ani o sa fie mai safe in bagdad decat in bucuresti, ca si asa deja se poarta toti ca niste animale.

Nu stiu ce varsta ai dar pe vremea mea nu se invata religie in scoli si mai multe de atat,comunistii daramau biserici si nu agreau apratenentele religioase.
Religia nu se capata in scoala ci in familie.
Si mai lasati-ma frate cu manelele.Am ajuns la concluzia ca astia care se plang de manele sunt de fapt din aceeasi rasa.Daca nu-ti place,nu te obliga nimeni sa le bagi la suflet.Mie nu imi plac manelele asa ca nu le bag in seama.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Oct 24 2008, 03:51 AM
Mesaj #36

Guests

e plin forumul de atoatestiutori, liber cugetatori, agnostici si pseudo/credinciosi.

cum sunteti, mai, crestini ortodocsi, cand refuzati educatia religioasa a copiilor vostri, lucru pe care voi insiva trebuia sa-l "predati" acasa celor mici, din momentul in care au inceput sa vorbeasca???
ce fel de credinta aveti? una adaptabila apucaturilor personale? asta imi convine, asta nu, eu am credinta mea, nu e nevoie sa merg la biserica, nu am nevoie de rugaciune bla, bla... ce, legea lui Dumnezeu e negociabila?

asta ii invata in scoli profesorul de religie pe copii: minima morala, pe care voi, acasa, o faceti praf cu exemplul vostru de viata desantata - desfrau, injuraturi, batai, divort, abuzuri de tot felul ...
aratati ce norme puneti voi, desteptii lumii, in locul Decalogului, sa zicem, sau in locul preceptelor lui Iisus... aveti ceva superior, mai desavarsit decat legile acestea? aud? nimic? vai, cum asa?

iar pe "credinciosii" care doresc in scoli numai istoria religiilor, nicidecum religia ortodoxa, i-as intreba: ce pot intelege niste copii dintr-un sistem de valori religioase strain, cand nu-si cunosc propria credinta, religia propriului popor, nici macar minimal, asta din cauza parintilor care nicio secunda nu isi pun problema ca, pe langa hrana , haine si jucarii, un copil are nevoie, de mic, de reguli si norme care sa-i randuiasca viata armonios si sa-i ofere echilibru si sanatate, inclusiv sufleteasca.

dar ce ne mai pasa... avem burta plina si poftele satisfacute? la gunoi cu sufletele noastre!
ca doar traim vesnic!!!!! niciodata nu vom raspunde pt mizeriile pe care le facem, noua si altora...
sa traiti bine! (chiar si dupa moarte...)

+Quote Post
Lucian*
mesaj Oct 24 2008, 04:10 AM
Mesaj #37

Membru
**

Grup: Membri
Postari: 27
Inscris: 25-May 08
Utilizatorul numarul: 589

Citeaza (Musafir @ Oct 24 2008, 03:51 AM) *
cum sunteti, mai, crestini ortodocsi, cand refuzati educatia religioasa a copiilor vostri, lucru pe care voi insiva trebuia sa-l "predati" acasa celor mici, din momentul in care au inceput sa vorbeasca???
ce fel de credinta aveti? una adaptabila apucaturilor personale? asta imi convine, asta nu, eu am credinta mea, nu e nevoie sa merg la biserica, nu am nevoie de rugaciune bla, bla... ce, legea lui Dumnezeu e negociabila?

arata-mi unde zice D-zeu ca trebuie sa urmez canoanele bisericii, ortodoxe , catolice, greco-catolice, etc.
NU ZICE! In Biblie nici unde nu apare D-zeu sau ingerii lui sa-ti spuna sa urmezi canoanele vreunui preot.

asta ii invata in scoli profesorul de religie pe copii: minima morala, pe care voi, acasa, o faceti praf cu exemplul vostru de viata desantata - desfrau, injuraturi, batai, divort, abuzuri de tot felul ...
aratati ce norme puneti voi, desteptii lumii, in locul Decalogului, sa zicem, sau in locul preceptelor lui Iisus... aveti ceva superior, mai desavarsit decat legile acestea? aud? nimic? vai, cum asa?

te cam grabesti cu raspunsurile smile.gif.
Ce ai zice de codurile morale ale religiei egiptene sau budiste? Daca incepi sa zici ca sunt pagane atunci si eu pot sa-ti arat zeci de obiceiuri asa zis crestine care sunt si ele pagane de fapt.
Apropos, este deja cunoscut ca s-a imprumutat masiv din religiile mai sus mentionate in crestinism.

iar pe "credinciosii" care doresc in scoli numai istoria religiilor, nicidecum religia ortodoxa, i-as intreba: ce pot intelege niste copii dintr-un sistem de valori religioase strain, cand nu-si cunosc propria credinta, religia propriului popor, nici macar minimal, asta din cauza parintilor care nicio secunda nu isi pun problema ca, pe langa hrana , haine si jucarii, un copil are nevoie, de mic, de reguli si norme care sa-i randuiasca viata armonios si sa-i ofere echilibru si sanatate, inclusiv sufleteasca.

Daca este sa vorbim de trezire nationala si unificare spirituala atunci greco-catolicii Scolii ARdelene sunt de neintrecut. Ai ceva cu ei?

dar ce ne mai pasa... avem burta plina si poftele satisfacute? la gunoi cu sufletele noastre!
ca doar traim vesnic!!!!! niciodata nu vom raspunde pt mizeriile pe care le facem, noua si altora...

si crezi ca D-zeu va da doi bani pe cele care-i urmeaza perceptele dar fara sa creada in ele?

+Quote Post
Vizitator_Phane.
mesaj Oct 24 2008, 05:24 AM
Mesaj #38

Guests

Stimati cititori, voi aveti copii? Stiti ce se preda la orele de religie? Sau doar va dati cu parerea ?

Orele astea de religie sunt o mare prostie. Sunt facute sa inspire frica copiilor. Eu cunosc copii traumatizati de ce li s-a spus la religie, in clasa I. Plus ca in anii urmatori li se explica toate obiceiurile, de botez, inmormantare etc, cu superdetalii. Ganditi-va daca astia sunt oameni normali la cap, sa-i explice unui copil de 8-9-10 ani cum se spala mortul, i se pune lumanarea, naframa, prescuri etc.

Totul este o mare manipulare, pentru a le inspira frica, si binenteles li se prezinta si solutia: chemati preotul acasa sa sfinteasca casa / masina, dati platiti slujbe / acatiste la biserica pentru iertarea pacatelor etc.

Copilul meu va merge la scoala anul viitor, si intentionez sa nu il las la orele de religie.

+Quote Post
Vizitator_ralu.
mesaj Oct 24 2008, 07:01 AM
Mesaj #39

Guests

si crezi ca in momentul in care ii sperii cum zice pahne, realizezi ceva?

Citeaza
Orele astea de religie sunt o mare prostie. Sunt facute sa inspire frica copiilor. Eu cunosc copii traumatizati de ce li s-a spus la religie, in clasa I. Plus ca in anii urmatori li se explica toate obiceiurile, de botez, inmormantare etc, cu superdetalii. Ganditi-va daca astia sunt oameni normali la cap, sa-i explice unui copil de 8-9-10 ani cum se spala mortul, i se pune lumanarea, naframa, prescuri etc.

Am facut religia in scoala pentru ca era obligatorie. Am ramas cu ceva de la ore? Nu! Si asta nu pentru ca nu sunt un bun crestin caruia nu-i pasa de oamenii din jur sau de Dumnezeu, ci pentru ca orele se fac intr-un stil barbar, de ev mediu. Nu li se dau elevilor diferite probleme de viata, li se citeste din biblie, fara sa li se spuna cum se poate aplica la viata lor, cum poti duce o viata frumoasa in credinta.

+Quote Post
Vizitator_iul.
mesaj Oct 24 2008, 07:08 AM
Mesaj #40

Guests

Depinde cum privesti problema. Daca esti ortodox radical, consideri ca Romania e sau ar trebui sa fie stat religios. Atunci e normal sa vrei nu numai icoane in scoli, dar in final chiar vei descoperi ca singurii care trebuie sa aiba dreptul sa predea in scoli sunt preotii, care prezinta garantii morale. Celelalte confesiuni trebuie tolerate dar marginalizate.
Daca nu esti ortodox radical, adica esti ateu sau de alta confesiune, vei milita pentru libertatea de alegere. Astfel, religia nu are cum sa fie materie de scoala, in cel mai bun caz se pot face ore optionale de cultura religioasa. Unele confesiuni deschid scoli confesionale gen liceul baptist.

+Quote Post
Vizitator_credinciosu_lu_peshte.
mesaj Oct 24 2008, 07:29 AM
Mesaj #41

Guests

Citeaza (Gerula @ Oct 23 2008, 03:48 PM) *
Inainte de venirea comunistilor, religia si icoanele erau prezente in scoala. Au fost preoti care au facut inchisoare pe vremea comunistilor pentru acest fapt, si anume, scoaterea icoanelor din scoala.
Dupa 40 de ani de comunism, e normal ca avand creierele spalate, sa nu dorim icoane in scoala. Insa e anormal fiindca asa a fost , si asa trebuie sa fie.
Anormalitatea societatii romanesti se vede la tot pasul , ii deranjeaza pe toti, toti tipa si urla, traim intr-o "alienare colectiva" , cum ar spune Dan Puric.
Trebuie, ca un prin pas spre normalitate, sa revenim la ceea ce am fost. Daca , nu vom trai acest nefericit experiment post-comunist.

Acum m-am lamurit , acest tsunami nu etse decat un dezinformator si agitator platit de cine stie cine. Rusine.

Imi zici te rog daca tu tii calendarul gregorian (adicatelea stilul nou)? Daca da de ce? Pana in 1919 tineam calendarul iulian. Asa a fost si asa trebuie sa fie.

Mai mult, de unde pana unde atata dumnezeu unic in sus si in jos, Iisus in dreapta si in stanga. Stramosii nostri se inchinau la zei animale si forte ale naturii. Asa a fost si asa trebuie sa fie.

+Quote Post
Vizitator_credinciosu_lu_peste.
mesaj Oct 24 2008, 07:42 AM
Mesaj #42

Guests

Oamenii si-au dat in cap si s-au purtat ca animalele de cand e lumea, si in epoci profund religioase si in epoci profund atee si in epoci asa si asa smile.gif

Religia si morala n-au nici in clin nici in maneca una cu alta, poti fi un om foarte moral si ateu sau agnostic si, din contra, poti fi pios si credincios practicant si sa dai in cap la oameni sau sa mai faci cine stie ce pacate si dupa aia sa mergi sa te spovedesti (si sa fii sincer) ca sa te speli de pacate sa poti sa o iei de la inceput.

+Quote Post
Vizitator_antigelu.
mesaj Oct 24 2008, 08:07 AM
Mesaj #43

Guests

crestinii ortodocsi sunt in majoritate niste ipocriti
ei nu cred, ei doar sustin vehement ca cred
incearca sa se autoconvinga de credinta lor
daca ar crede cu adevarat, ar respecta cel putzin cele 10 porunci
dar ashi, la prima ocazie cind "e nevoie" pac minciunica...ha ha ha
personal n-am intilnit pina acum niciun "credincios" care sa nu-si fi dat cu stingu-n dreptu

bineinteles ca voi primi replicile clasice: "nimeni nu e perfect, cu totii gresim, etc"
eu ma refer insa la lucruri simple care pot fi usor evitate
de ex betiiile de Paste si Craciun...ha ha ha
merg bizonii si fac pe cuviosii la biserica
apoi vin acasa si baga frate alcoale pina "dau cu dejtu"
ha ha ha

cand ma gindesc ca le-au introdus copiilor "indobitocirea" asta in scoala
imi vine sa-i iau de gat pe citziva si sa-i dau de toti peretii cu icoane

astept bolovanii
ha ha ha

+Quote Post
Vizitator_Gerula.
mesaj Oct 24 2008, 08:33 AM
Mesaj #44

Guests

Citeaza (credinciosu_lu_peshte @ Oct 24 2008, 07:29 AM) *
Imi zici te rog daca tu tii calendarul gregorian (adicatelea stilul nou)? Daca da de ce? Pana in 1919 tineam calendarul iulian. Asa a fost si asa trebuie sa fie.

Mai mult, de unde pana unde atata dumnezeu unic in sus si in jos, Iisus in dreapta si in stanga. Stramosii nostri se inchinau la zei animale si forte ale naturii. Asa a fost si asa trebuie sa fie.

Asa a fost si asa trebuie sa fie, este sintagma ce sugereaza ca lucrurile bune din trecut sa fie continuate si in prezent. Dar poate ca iti place aceasta lume noua, post-comunista, lipsita de orice simt al valorii, in care orice cioban poate fi mare intelectual, si oricine poate fi orice. Din pacate , aceasta mentalitate este iarasi, produsul comunismului.

"Scoate Scriptura din civilizatia europeana si eram in craci" - Petre Tutea. Te poti intoarce unde vrei, daca pastrezi toate obiceiurile rele.

+Quote Post
mesaj Oct 24 2008, 08:38 AM
Mesaj #45

Guests

Citeaza (Gerula @ Oct 24 2008, 08:33 AM) *
Asa a fost si asa trebuie sa fie, este sintagma ce sugereaza ca lucrurile bune din trecut sa fie continuate si in prezent. Dar poate ca iti place aceasta lume noua, post-comunista, lipsita de orice simt al valorii, in care orice cioban poate fi mare intelectual, si oricine poate fi orice. Din pacate , aceasta mentalitate este iarasi, produsul comunismului.

"Scoate Scriptura din civilizatia europeana si eram in craci" - Petre Tutea. Te poti intoarce unde vrei, daca pastrezi toate obiceiurile rele.

Parca Petre Tutea nu credea ca ne tragem din maimute. De unde a mai scos cracile atunci? Un exemplu in plus deipocrizie religioasa.

+Quote Post
Vizitator_mara.
mesaj Oct 24 2008, 08:57 AM
Mesaj #46

Guests

Citeaza (credinciosu_lu_peste @ Oct 24 2008, 07:42 AM) *
Oamenii si-au dat in cap si s-au purtat ca animalele de cand e lumea, si in epoci profund religioase si in epoci profund atee si in epoci asa si asa smile.gif

Religia si morala n-au nici in clin nici in maneca una cu alta, poti fi un om foarte moral si ateu sau agnostic si, din contra, poti fi pios si credincios practicant si sa dai in cap la oameni sau sa mai faci cine stie ce pacate si dupa aia sa mergi sa te spovedesti (si sa fii sincer) ca sa te speli de pacate sa poti sa o iei de la inceput.

religia si morala nu sunt nici incompatibile asa cum le prezinti tu. Sunt de acord ca introducerea religiei in scoli nu o sa-i transforme pe copii brusc in niste oameni cu bun simt. Nu ar trebui sa aiba pretentii de genul " gata v-am facut oameni civilizati, nu o sa mai dati in cap la altii, nu o sa-i mai scuipati, injurati". Problemele acestea ar trebui incluse intr-un curs de cultura civica, dar ... Daca esti un om religios cu adevarat ai sanse sa fii civilizat si din frica de dumnezeu sau pentru ca ajungi sa crezi in niste principii morale crestine cum ca " tre sa-ti iubesti apoapele, etc"

+Quote Post
Vizitator_dino.
mesaj Oct 24 2008, 10:18 AM
Mesaj #47

Guests

Buna ziua

Haideti sa va spun despre ce a invatat ieri la ora de religie baietelul meu elev in clasa I la o scoala din Buc.
Cica era un sat de credinciosi si in el a venit un urias care ii tragea in teapa pe crestini si a venit un voinic care era crestin si el s-a dus la conducatorul satului pe care l-a intrebat cum sa faca sa il invinga pe urias. Conducatorul ia raspuns: "cu credinta".
Povestea se incheia cu voinicul punandu-i piedica la urias si uriasul cazand in tepe.

Concluzia copilului meu a fost ca treaba asta cu "religia" e "misto" fiindca e cu lupte.

Parerea mea este ca religia nu isi are locul intre disciplinile scolare, in nici un caz la varste asa mici.

Trebuie spus si ca in carte lui de religie la un moment dat apar doua poze: una in care 3 baieti se joaca in mijlocul strazii cu mingea, iar a doua cu unul din copii lovit de masini( se afla pe capota masini). explicatia sub prima poza:"fapta rea", iar sub a doua"pedeapsa divina". Fara comentarii.

Asta ca sa intelegeti de ce sunt impotriva religiei predate la varste mici in scoli

+Quote Post
mesaj Oct 24 2008, 10:59 AM
Mesaj #48

Guests

Citeaza (mara @ Oct 24 2008, 08:57 AM) *
religia si morala nu sunt nici incompatibile asa cum le prezinti tu. Sunt de acord ca introducerea religiei in scoli nu o sa-i transforme pe copii brusc in niste oameni cu bun simt. Nu ar trebui sa aiba pretentii de genul " gata v-am facut oameni civilizati, nu o sa mai dati in cap la altii, nu o sa-i mai scuipati, injurati". Problemele acestea ar trebui incluse intr-un curs de cultura civica, dar ... Daca esti un om religios cu adevarat ai sanse sa fii civilizat si din frica de dumnezeu sau pentru ca ajungi sa crezi in niste principii morale crestine cum ca " tre sa-ti iubesti apoapele, etc"

Gizas, bai oameni buni, cititi intai comentariile si dupa aia raspundeti.

Eu am afirmat ca daca tu cunosti intamplator un om cu un inalt standard moral e echiprobabil ca acel o sa fie credincios sau nu. Cu alte cuvinte credinta intr-un zeu nu te face nici mai bun nici mai rau.

Nu am spus ca morala si credinta ar fi incompatibile ele sunt doar independente una de alta.

Religia in scoala si-ar avea rostul daca ar scoate oameni morali garantat. Eficacitatea ei ca mijloc de civilizare e asa de redusa incat nu merita sa ne batem capul.

+Quote Post
Vizitator_Dedalus.
mesaj Oct 24 2008, 11:20 AM
Mesaj #49

Guests

E foarte simplu (pentru cine are urechi si ceva intre ele...):
a) fenomenul religios trebuie bine stiut de copii, ca si sexul, ca si matematica etc.
cool.gif religia difera de catehism: copiii trebuie sa invete despre religii- nu sa fie indoctrinati intr-o anumita religie; asa fiind, preotii, rabinii etc. nu sunt competenti sa predea religia, pentru ca ei sunt tinuti de pozitia lor sa se refere exclusiv la o anumita religie
c) nu este bine sa fie scoasa religia din scoli, ci trebuie scos catehismul.

Dar acel asa-zis minister "al educatiei" a facut mai mult rau tarii asteia decat al doilea razboi mondial. E stapanit de o clica jalnica de monstrii preistorici, redusi mintal si incluti, hahalere obosite, profitori ordinari, "autori" de doi lei de manuale de un leu cincizeci, spagari, caposi si incompetenti.

Ce vrei de asa o monstruozitate? singura sa sansa este sa fie desfiintat cu totul si reincadrat sub control militar...

+Quote Post
Vizitator_Aurelia.
mesaj Oct 24 2008, 11:31 AM
Mesaj #50

Guests

Citeaza (DanDaniel @ Oct 23 2008, 04:47 PM) *
Sa va povestesc simplu: eu, ca parinte nu vreau sa am copiii indoctrinati cu niste "invataturi" ale unor ... nu mai zic acum cum sunt preotii.

Nu sunt neaparata preoti cei care predau religia in scoli! Sunt absolventi de facultati de teologie, cu o pregatire pedagogica la nivelul (destul de "basic") cu car ies toti din facultati si devin apoi profesori. Sunt in general fete timide (prea putin baieti), cu credinta. Par anacronice, ceva gen bunica nascuta in perioada interbelica. Adesea sunt chiar habotnice in credinta loc, se ofenseaza repede daca ceva li se pare o "blasfemie". Ele cred in ce fac, in scopul lor... desi eu personal nu reusesc sa observ ameliorari. Sunt de obicei bataia de joc a copiilor, in special cei mai marisori, carora povestile cu omul de lut nu le inspira decat ras, evident! Sunt obligati/-e sa dea note mari, cele mai mici nu scad sub B/ 8, nici pentru cei care isi bat joc continuu de ora, de religie, de profesor, de tot. Caci trebuie sa fie "marinimosi". Fac parte din sistemul de invatamant ticalosit in care sunt inca multe cadre didactice care cred in ceea ce fac, dar....
Spun asta ca fost profesor care a avut mai multe colege profesoare de religie. Nu le apar, nu le atac, nu apar si nu atat religia in scoala. Parerea mea personala este atat de inversunata incat as fi aproape arsa de rug de credinciosi.

+Quote Post
Vizitator_Gerula.
mesaj Oct 24 2008, 11:36 AM
Mesaj #51

Guests

Citeaza (credinciosu_lu_peste @ Oct 24 2008, 08:38 AM) *
Parca Petre Tutea nu credea ca ne tragem din maimute. De unde a mai scos cracile atunci? Un exemplu in plus deipocrizie religioasa.

"Eu sînt iudeocentric în cultura Europei, căci dacă scoti Biblia din Europa, atunci Shakespeare devine un glumet tragic. Fără Biblie, europenii, chiar si laureatii premiului Nobel, dormeau în crăci. " - Petre Tutea

Nu ma mir , fiindca ti-ai aratat superficialitatea in ceea ce faci. Vrei sa crezi ca esti un ganditor, insa pe langa faptul ca esti superficial, nu cunosti nici sensul figurat al cuvintelor, ceea ce denota lipsa de cultura. Exact ce spuneam mai devreme, "omul nou", creatia comunistilor, care crede ca poate face orice, chiar sa emita judecati de valoare. Gigi Becali este un exemplu sugestiv, insa fara sa realizezi, te asemeni cu el.

Daca vrei sa afli adevarul, citeste, informeaza-te si ai sa ramai suprins ca in jurul Bisericii, s-a cladit aceasta civilizatie europeana. Ca sa arunci cu noroi , fara sa stii , e usor.

+Quote Post
mesaj Oct 24 2008, 11:50 AM
Mesaj #52

Guests

Citeaza (Gerula @ Oct 24 2008, 11:36 AM) *
"Eu sînt iudeocentric în cultura Europei, căci dacă scoti Biblia din Europa, atunci Shakespeare devine un glumet tragic. Fără Biblie, europenii, chiar si laureatii premiului Nobel, dormeau în crăci. " - Petre Tutea

Nu ma mir , fiindca ti-ai aratat superficialitatea in ceea ce faci. Vrei sa crezi ca esti un ganditor, insa pe langa faptul ca esti superficial, nu cunosti nici sensul figurat al cuvintelor, ceea ce denota lipsa de cultura. Exact ce spuneam mai devreme, "omul nou", creatia comunistilor, care crede ca poate face orice, chiar sa emita judecati de valoare. Gigi Becali este un exemplu sugestiv, insa fara sa realizezi, te asemeni cu el.

Daca vrei sa afli adevarul, citeste, informeaza-te si ai sa ramai suprins ca in jurul Bisericii, s-a cladit aceasta civilizatie europeana. Ca sa arunci cu noroi , fara sa stii , e usor.

Mda, o fi religia mama civilizatiei dar nu putem sta toata viata dupa fustele mamei (ca sa incerc si eu un sens figurat al cuvintelor). Daca totusi tu asa vrei e treaba ta.

Eu m-as abtine de la judecati de valoare dar in seama cui sa le lasam? Ca tu nu prea imi pari in stare.

+Quote Post
Vizitator_ginel.
mesaj Oct 24 2008, 12:42 PM
Mesaj #53

Guests

Ati inebunit? Aici nu e vorba despre cat de buna e religia ci de ceva mult mai profund, coruperea minorilor.
E ca la fotbal. Daca echipa ta a mituit arbitru si castiga e bine, daca echipa adversa a mituit arbitru si echipa ta pierde e rau. Problema e ca atunci fotbalul nu mai e fotbal, asa cum religia nu mai e religie cand ti se baga pe gat, fie ea ortodoxa, penticostala, zen, hindu si alte alea.

+Quote Post
Vizitator_vizitator.
mesaj Oct 24 2008, 01:49 PM
Mesaj #54

Guests

e plin forumul de atoatestiutori, liber cugetatori, agnostici si pseudo/credinciosi.

+Quote Post
Musculin
mesaj Oct 24 2008, 02:04 PM
Mesaj #55

Membru
**

Grup: Membri
Postari: 41
Inscris: 13-September 08
Utilizatorul numarul: 3 035

Oare civilizatia antica greco-romana isi are si ea originea in Biblie? Si daca nu, se poate spune ca grecii si romanii antici nu coborasera inca din copaci, asa cum s-ar intelege din citatul lui Tutea?

Oare Platon sau Aristotel au fost niste imbecili pentru ca au creat sisteme epistemologice bazate pe ratiune, observatie si experiment, nu pe dogme religioase neverificabile?

Oare Marcus Aurelius, Seneca sau Demostene erau niste indivizi lipsiti de morala pentru ca nu au auzit in viata lor de Biblie, Decalog sau de credintele unor ciobani barbari si ignoranti din deserturile Orientului? Sau de fapt morala nu are nici o legatura cu credinta sau cu dogmele vreunei religii?

Oare Renasterea culturala, artistica si stiintifica a Europei Occidentale in secolele XV-XVII s-a produs datorita influentei Bisericii sau tocmai impotriva influentei Bisericii, in contextul creat de inventarea tiparului care a permis difuzarea cunostintelor pe o scara larga, precum si redescoperirea si reevaluarea mostenirii culturale a Antichitatii, condamnate de Biserica crestina la secole de uitare tocmai pentru ca nu corespundea cu dogmele ei?

Oare nu Biserica l-a condamnat la ardere pe rug pe Giordano Bruno si l-a inchis pentru tot restul vietii pe Galileo Galilei pentru ca acestia au indraznit sa sustina ca Pamantul se invarte in jurul Soarelui si nu ca Pamantul ar fi fix ("Eppur si muove" - "Si totusi se misca", se incapatana Galilei sa sustina in fata inchizitorilor Bisericii), cum afirmau, fara nici un fel de dovezi, dogmele Bisericii?

Oare descoperirile recente din domeniul geneticii nu au demonstrat selectia naturala si evolutia speciilor, contrazicand in mod clar si neechivoc povestea Genezei si alte aberatii din Biblie pe care Biserica inca le mai baga in cap adultilor naivi si copiilor obligati sa studieze religia la scoala din clasa I pana intr-a XII-a in loc sa invete in acesti 12 ANI ceva care chiar sa le foloseasca in viata?

Omenirea a progresat doar atunci cand a incercat sa se elibereze de sub influenta religiilor si a Bisericilor de orice fel si sa demonstreze ca dogmele religioase sunt false.

Biserica nu a avut niciodata interesul ca oamenii sa se destepte si sa-i puna la indoiala dogmele prin care si-a asigurat mereu dominatia si controlul asupra societatii. Cine ar fi finantat constructiile faraonice, aparatul birocratic si privilegiile unei institutii care nu serveste nici unui scop si nu aduce nici un beneficiu societatii in cazul in care majoritatea oamenilor ar fi fost constienta de falsitatea dogmelor sale si ar fi decis sa o desfiinteze?

E incredibil ca inca mai risipim bani si energie pentru a mentine o institutie care ne ameninta ca daca nu facem ciocul mic si nu ne supunem capriciilor ei, un nene barbos care zic ei ca traieste in cer dar despre a carui existenta nimeni nu a fost capabil sa aduca vreodata o dovada, ne va pedepsi.

Cat de prosti putem fi! Si cat de tare isi bate joc Biserica de prostia noastra!

+Quote Post
mesaj Oct 24 2008, 02:48 PM
Mesaj #56

Guests

Citeaza (Musculin @ Oct 24 2008, 02:04 PM) *
Oare civilizatia antica greco-romana isi are si ea originea in Biblie? Si daca nu, se poate spune ca grecii si romanii antici nu coborasera inca din copaci, asa cum s-ar intelege din citatul lui Tutea?

Oare Platon sau Aristotel au fost niste imbecili pentru ca au creat sisteme epistemologice bazate pe ratiune, observatie si experiment, nu pe dogme religioase neverificabile?

Oare Marcus Aurelius, Seneca sau Demostene erau niste indivizi lipsiti de morala pentru ca nu au auzit in viata lor de Biblie, Decalog sau de credintele unor ciobani barbari si ignoranti din deserturile Orientului? Sau de fapt morala nu are nici o legatura cu credinta sau cu dogmele vreunei religii?

Oare Renasterea culturala, artistica si stiintifica a Europei Occidentale in secolele XV-XVII s-a produs datorita influentei Bisericii sau tocmai impotriva influentei Bisericii, in contextul creat de inventarea tiparului care a permis difuzarea cunostintelor pe o scara larga, precum si redescoperirea si reevaluarea mostenirii culturale a Antichitatii, condamnate de Biserica crestina la secole de uitare tocmai pentru ca nu corespundea cu dogmele ei?

Oare nu Biserica l-a condamnat la ardere pe rug pe Giordano Bruno si l-a inchis pentru tot restul vietii pe Galileo Galilei pentru ca acestia au indraznit sa sustina ca Pamantul se invarte in jurul Soarelui si nu ca Pamantul ar fi fix ("Eppur si muove" - "Si totusi se misca", se incapatana Galilei sa sustina in fata inchizitorilor Bisericii), cum afirmau, fara nici un fel de dovezi, dogmele Bisericii?

Oare descoperirile recente din domeniul geneticii nu au demonstrat selectia naturala si evolutia speciilor, contrazicand in mod clar si neechivoc povestea Genezei si alte aberatii din Biblie pe care Biserica inca le mai baga in cap adultilor naivi si copiilor obligati sa studieze religia la scoala din clasa I pana intr-a XII-a in loc sa invete in acesti 12 ANI ceva care chiar sa le foloseasca in viata?

Omenirea a progresat doar atunci cand a incercat sa se elibereze de sub influenta religiilor si a Bisericilor de orice fel si sa demonstreze ca dogmele religioase sunt false.

Biserica nu a avut niciodata interesul ca oamenii sa se destepte si sa-i puna la indoiala dogmele prin care si-a asigurat mereu dominatia si controlul asupra societatii. Cine ar fi finantat constructiile faraonice, aparatul birocratic si privilegiile unei institutii care nu serveste nici unui scop si nu aduce nici un beneficiu societatii in cazul in care majoritatea oamenilor ar fi fost constienta de falsitatea dogmelor sale si ar fi decis sa o desfiinteze?

E incredibil ca inca mai risipim bani si energie pentru a mentine o institutie care ne ameninta ca daca nu facem ciocul mic si nu ne supunem capriciilor ei, un nene barbos care zic ei ca traieste in cer dar despre a carui existenta nimeni nu a fost capabil sa aduca vreodata o dovada, ne va pedepsi.

Cat de prosti putem fi! Si cat de tare isi bate joc Biserica de prostia noastra!

Adevar grait-ai, dar ai cu cine te pune? La cati spalati pe creier a produs comunismul pe aici, popimea a gasit terenul numai bine pregatit pentru ei.

+Quote Post
Vizitator_Gerula.
mesaj Oct 24 2008, 04:05 PM
Mesaj #57

Guests

Citeaza (Musculin @ Oct 24 2008, 02:04 PM) *

Interesant . Se pare ca Petre Tutea este destul de dificil de inteles, desi in acest caz s-a exprimat destul de putin. Bietul de el, se referea la "desteptii" care au venit dupa greci si romani, care mai nou au luat si premiul Nobel, baieti care ar fi stat in liniste in copaci, fara crestinism. Insa fiecare este sclavul propriilor prejudecati.

Platon bietul de el se invarte 40 de pagini, in "Republica", pana ajunge la concluzia ca omul drept trebuie sa faca bine si celor care ii sunt prieteni si celor care ii sunt dusmani. Si se strofoaca, rau de tot, cand acest lucru il stim din Scriptura , spus mult mai simplu si magistral :

" Daca iubiti numai pe cei ce va iubesc, ce rasplata mai asteptati? Nu fac asa si vamesii?
LUCA 6: 27 Dar Eu va spun voua, cari Ma ascultati: Iubiti pe vrajmasii vostri, faceti bine celor ce va urasc,
LUCA 6: 32 Daca iubiti pe cei ce va iubesc, ce rasplata vi se cuvine? Si pacatosii iubesc pe cei ce-i iubesc pe ei.
LUCA 6: 35 Voi insa, iubiti pe vrajmasii vostri, faceti bine si dati cu imprumut, fara sa nadajduiti ceva in schimb. Si rasplata voastra va fi mare, si veti fi fiii Celui Prea Inalt; caci El este bun si cu cei nemultamitori si cu cei rai.
"

Giovanni Papini demoleaza in "Amurgul Filosfofilor" prejudecata ca un sistem filosofic este superior crestinismului , subliniind ca "a iubi vrajmasii este ceva ce nici un filosof nu a putut concepe , aratand maretia Lui Hristos". Inteleptii antici pe care ii pomenesti sunt morti de mult . Spune tot Giovanni Papini " unde sunt astazi paltonicieni si antiplatonicieni? Sunt morti de mult, Hristos este insa viu!"

Tot Petre Tutea spunea "Platon a intuit cel mai bine neputinta omului in fata esentelor" . Folosofi asa cum erau ei, si-au dat seama ca nu stim nimic, numai unii pe aici sunt atotstiutori...

Am fost in Grecia, patria filosofilor, apropo. Stii cum a sfarsit patria foilosofilor? In ortodoxie. Ce n-a reusit ocupatia romana, a reusit un singur om. Hristos. De aceea aceasta era se numeste crestina si nu platonica, aristotelica sau demostenica. Grecii au realizat ce este cu adevarat crestinismul si profunzimea lui. Comunistii si securistii de aici, au ramas tot la stomac...(vezi manifestul lui Marx)

Despre imparatii romani, ce sa mai vorbesc, vorbeste istoria. Cei mai depravati, cei mai cruzi si salbatici oameni. Cele mai mari orgii ei le-au facut, toate blestematiile posibile. Venirea crestinismului a insemnat umanizarea omului, starpirea cruzimei antice, cu toate pedepsele inumane ce se aplicau. Fara crestinism si astazi muream pe cruce... (vezi istoria).

Renasterea unde a avut loc, nu cumva in crestinism? Dar ce a facut? A scos pe Dumnezeu din tot si a sfarsit in comunism, apogeul nemerniciilor. Fiindca omul fara Dumnezeu, am vazut ce poate sa faca. poporul asta stia el, cand spunea "fara nici un Dumnezeu" . Voi cum sunteti?... ( e intrebare retorica, nu va chinuiti sa raspundeti)

Descoperirile din domeniul geneticii au dovedit teoria selectiei? Ma faci sa rad. De la 1800 de Drawin incoace este decat o IPOTEZA. Adica nu s-a dovedit. Cred ca stii ca lipseste elementul esential "veriga lipsa". Dar banuiesc ca nu stii...Apropo stii pana unde au reusit sa reporduca in laborator din ADN 8k ,si le-ar trebui in jur de 32k, cantitatea totala de informatie. Se pare ca nu e asa usor sa fii Demiurg....

A condamna Biserica pentru imixtiune in politica, este ca si cum ai condamna televiziunea pentru amestecul cu viata politica. Ar trebui sa intelegi ca oamenii politici din trecut s-au folosit de Biserica pentru a isi exercita autoritatea, insa acest lucru, nu are nimic cu esenta crestinismului. Insa cred ca cre prea mult, o analiza lucida cuiva plin de prejudecati....

+Quote Post
Vizitator_Gerula.
mesaj Oct 24 2008, 04:09 PM
Mesaj #58

Guests

Citeaza (credinciosu_lu_peste @ Oct 24 2008, 02:48 PM) *
Adevar grait-ai, dar ai cu cine te pune? La cati spalati pe creier a produs comunismul pe aici, popimea a gasit terenul numai bine pregatit pentru ei.

Foarte probabil sa fii chair tsunami. Chiar ti-ai luat un nume din ocean, vrand sa fii o forta a naturii, ai sfarsit prin a fi un biet val . Stii, Goethe spune ca "imitatia e nascuta in om"...

+Quote Post
mesaj Oct 24 2008, 05:32 PM
Mesaj #59

Guests

Citeaza (Gerula @ Oct 24 2008, 04:09 PM) *
Foarte probabil sa fii chair tsunami. Chiar ti-ai luat un nume din ocean, vrand sa fii o forta a naturii, ai sfarsit prin a fi un biet val . Stii, Goethe spune ca "imitatia e nascuta in om"...

Daca in toate post-urile tale ai gresit rusinos nici nu ma asteptam sa ai dreptate in asta smile.gif

+Quote Post
mesaj Oct 24 2008, 06:20 PM
Mesaj #60

Guests

Citeaza (Gerula @ Oct 24 2008, 04:05 PM) *
Interesant . Se pare ca Petre Tutea este destul de dificil de inteles, desi in acest caz s-a exprimat destul de putin. Bietul de el, se referea la "desteptii" care au venit dupa greci si romani, care mai nou au luat si premiul Nobel, baieti care ar fi stat in liniste in copaci, fara crestinism. Insa fiecare este sclavul propriilor prejudecati.

Platon bietul de el se invarte 40 de pagini, in "Republica", pana ajunge la concluzia ca omul drept trebuie sa faca bine si celor care ii sunt prieteni si celor care ii sunt dusmani. Si se strofoaca, rau de tot, cand acest lucru il stim din Scriptura , spus mult mai simplu si magistral :

" Daca iubiti numai pe cei ce va iubesc, ce rasplata mai asteptati? Nu fac asa si vamesii?
LUCA 6: 27 Dar Eu va spun voua, cari Ma ascultati: Iubiti pe vrajmasii vostri, faceti bine celor ce va urasc,
LUCA 6: 32 Daca iubiti pe cei ce va iubesc, ce rasplata vi se cuvine? Si pacatosii iubesc pe cei ce-i iubesc pe ei.
LUCA 6: 35 Voi insa, iubiti pe vrajmasii vostri, faceti bine si dati cu imprumut, fara sa nadajduiti ceva in schimb. Si rasplata voastra va fi mare, si veti fi fiii Celui Prea Inalt; caci El este bun si cu cei nemultamitori si cu cei rai.
"

Bietul Platon a trait intre 428/427 – 348/347 i.Hr., adica inainte de Hristos, pe cand evanghelia dupa Luca a fost scrisa dupa. Era cam greu sa citeasca pur si simplu chestia cu iubirea de aproape. Dar la ce nivel de educatie am vazut pe aici nici nu ma mira genul asta de afirmatii.

Giovanni Papini demoleaza in "Amurgul Filosfofilor" prejudecata ca un sistem filosofic este superior crestinismului , subliniind ca "a iubi vrajmasii este ceva ce nici un filosof nu a putut concepe , aratand maretia Lui Hristos". Inteleptii antici pe care ii pomenesti sunt morti de mult . Spune tot Giovanni Papini " unde sunt astazi paltonicieni si antiplatonicieni? Sunt morti de mult, Hristos este insa viu!"

Tot Petre Tutea spunea "Platon a intuit cel mai bine neputinta omului in fata esentelor" . Folosofi asa cum erau ei, si-au dat seama ca nu stim nimic, numai unii pe aici sunt atotstiutori...

Am fost in Grecia, patria filosofilor, apropo. Stii cum a sfarsit patria foilosofilor? In ortodoxie. Ce n-a reusit ocupatia romana, a reusit un singur om. Hristos. De aceea aceasta era se numeste crestina si nu platonica, aristotelica sau demostenica. Grecii au realizat ce este cu adevarat crestinismul si profunzimea lui. Comunistii si securistii de aici, au ramas tot la stomac...(vezi manifestul lui Marx)

Se pare ca tot n-ai inteles chestia cu cronologia. By the way, grecii tai au fost la un pas de comunism dupa razboi si nici acum nu-s prea departe de el.

Despre imparatii romani, ce sa mai vorbesc, vorbeste istoria. Cei mai depravati, cei mai cruzi si salbatici oameni. Cele mai mari orgii ei le-au facut, toate blestematiile posibile. Venirea crestinismului a insemnat umanizarea omului, starpirea cruzimei antice, cu toate pedepsele inumane ce se aplicau. Fara crestinism si astazi muream pe cruce... (vezi istoria).

Da, corect, inchizitia a fost inventata de imparatii romani. Si tot ei au pornit cruciadele. Sunt uimit de cultura ta generala.

Renasterea unde a avut loc, nu cumva in crestinism? Dar ce a facut? A scos pe Dumnezeu din tot si a sfarsit in comunism, apogeul nemerniciilor. Fiindca omul fara Dumnezeu, am vazut ce poate sa faca. poporul asta stia el, cand spunea "fara nici un Dumnezeu" . Voi cum sunteti?... ( e intrebare retorica, nu va chinuiti sa raspundeti)

Tu te-ai intrebat vreodata de ce i se spune Renasterea si nu Nasterea? Pentru ca civilizatia a renascut dupa vreun mileniu de ignoranta medievala, cand crestinismul a fost la putere.

Descoperirile din domeniul geneticii au dovedit teoria selectiei? Ma faci sa rad. De la 1800 de Drawin incoace este decat o IPOTEZA. Adica nu s-a dovedit. Cred ca stii ca lipseste elementul esential "veriga lipsa". Dar banuiesc ca nu stii...Apropo stii pana unde au reusit sa reporduca in laborator din ADN 8k ,si le-ar trebui in jur de 32k, cantitatea totala de informatie. Se pare ca nu e asa usor sa fii Demiurg....

Ahaa, deci te-ai informat si de pe http://www.creationism-stiintific.ro/ ? Ma si miram de unde atatea cunostinte smile.gif

A condamna Biserica pentru imixtiune in politica, este ca si cum ai condamna televiziunea pentru amestecul cu viata politica. Ar trebui sa intelegi ca oamenii politici din trecut s-au folosit de Biserica pentru a isi exercita autoritatea, insa acest lucru, nu are nimic cu esenta crestinismului. Insa cred ca cre prea mult, o analiza lucida cuiva plin de prejudecati....

Biserica trebuia sa dea cezarului ce e al cezarului, nu-i asa? Nu prea s-a conformat.

+Quote Post

234 Pagini V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic
9 Utilizatori care citesc acest topic (9 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 23rd October 2019 - 02:36 AM