IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

207 Pagini V  « < 188 189 190 191 192 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Teoria darwinista
Vizitator_Laur006.
mesaj Oct 6 2011, 06:10 AM
Mesaj #5671

Guests

Citeaza (lepton @ Oct 1 2011, 06:02 PM) *
Dar la urma urmei absurd e si creationismul tongue.gif

Chestia asta cu "luarea in balon" a celor care sustin o anumita teorie/filosofie/opinie diferita de a ta si, sigur, de a altor 99% din omenire este naturala (fapt ce-ti da forta de a o infiera), e explicabila probabil de catre psihologi. Vezi povestea Nobel-ului in chimie de anul acesta - Shechtman - ca sa intelegi ce-am vrut sa spun.

Pe aceeasi idee merg, si zic ca in afara de mizrahind si alti cativa forumisti care nu considera omul ca fiind, in fond, doar un animal, precum "evolutionistii" si Beria smile.gif vor râde cat ii tin bojocii de cei care sustin ca omul poate trai bine-merci fara mancare si apa, el fiind in primul rand o fiinta energetica (adica cu totul altceva decat maimutele care cica i-ar fi fost "stramosi".

Tare as vrea sa-i vad pe domnii meseriasi in biologie de pe forum facand parte din echipele de cercetare mentionate in articolul acesta: http://www.formula-as.ro/2011/955/enigme-1...-fara-apa-13377
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Gamma.
mesaj Oct 6 2011, 07:14 AM
Mesaj #5672

Guests

Citeaza (Laur006 @ Oct 6 2011, 06:10 AM) *
Tare as vrea sa-i vad pe domnii meseriasi in biologie de pe forum facand parte din echipele de cercetare mentionate in articolul acesta:

Pai tocmai aici e buba ... nu ne lasa

http://www.dailymail.co.uk/news/article-12...-seriously.html

Dr Shah has been in charge of three similar investigations over the past ten years, and he has never allowed independent verification.
'In 2000, he was asking for funds to investigate a man he claimed got his energy from the sun, just like plants do.

‘In 2003, he even approached NASA for funds to investigate Mr Jani, claiming astronauts might benefit from the research. This particular hospital, led by this particular doctor, keeps on making these claims without ever producing evidence or publishing research.’

Mr Edamaruku is convinced that Mr Jani must have had access to food and water at the hospital, and does not believe that he was kept under strict supervision around the clock.

He says that whenever the Rationalist Association has investigated individuals making similar claims, all have been exposed as frauds.

Exista si oameni de stiinta corupti , la fel cum exista si exceptii de la regula . Sigur mosul ala are un metabolism deosebit dar de aici pana la 70 de ani fara mancare e diferenta mare . Vezi fraudele demascate e plin netul de ele .

+Quote Post
Vizitator_energonu.
mesaj Oct 6 2011, 08:04 AM
Mesaj #5673

Guests

Pe aceeasi idee merg, si zic ca in afara de mizrahind si alti cativa forumisti care nu considera omul ca fiind, in fond, doar un animal, precum "evolutionistii" si Beria smile.gif vor râde cat ii tin bojocii de cei care sustin ca omul poate trai bine-merci fara mancare si apa, el fiind in primul rand o fiinta energetica (adica cu totul altceva decat maimutele care cica i-ar fi fost "stramosi".

Tare as vrea sa-i vad pe domnii meseriasi in biologie de pe forum facand parte din echipele de cercetare mentionate in articolul acesta: http://www.formula-as.ro/2011/955/enigme-1...-fara-apa-13377

Eu imi iau energia din particulele cosmice. Nu am nevoie neaparat de soare, dar asa la o plaja merge.
Chestia interesanta este ca imi asigur atat energia pentru corpul meu cat si pentru casa. N-am mai platit curent de zeci de ani. Am facut o cerere catre ANRE sa ma lase sa debitez si in sistemul national pentru a reduce costurile pentru saraci, dar m-au refuzat. Cred ca voiau shpaga.

+Quote Post
Vizitator_Laur006.
mesaj Oct 6 2011, 08:28 AM
Mesaj #5674

Guests

Citeaza (energonu @ Oct 6 2011, 08:04 AM) *
Eu imi iau energia din particulele cosmice.

"Mosule, tu habar n'ai/ Cata dreptate s-ar putea sa ai" laugh.gif laugh.gif
Da' te rog eu, nu mai e nevoie de dovezi ca am dreptate la faza cu bascalia fata de ideile geniale care se opun tuturor informatiilor de moment. Dupa cum ti-am spus: chestia e probata si ras-probata chiar in mediile academice. Aici, pe forumuri... ce sa mai zic... E la ordinea zilei. Faza haioasa e ca de multe ori, bascaliosii astia sunt nevoiti sa-si toarne cenusa-n cap pana la urma. wink.gif

+Quote Post
Vizitator_energonu.
mesaj Oct 6 2011, 08:42 AM
Mesaj #5675

Guests

Citeaza (Laur006 @ Oct 6 2011, 08:28 AM) *
"Mosule, tu habar n'ai/ Cata dreptate s-ar putea sa ai" laugh.gif laugh.gif
Da' te rog eu, nu mai e nevoie de dovezi ca am dreptate la faza cu bascalia fata de ideile geniale care se opun tuturor informatiilor de moment. Dupa cum ti-am spus: chestia e probata si ras-probata chiar in mediile academice. Aici, pe forumuri... ce sa mai zic... E la ordinea zilei. Faza haioasa e ca de multe ori, bascaliosii astia sunt nevoiti sa-si toarne cenusa-n cap pana la urma. wink.gif

Absolut. Nu pricep nici eu de ce unii mai cauta dovezi cand toate canalele de media prezinta zilnic probe in acest sens, iar toate mediile academice sustin la unison posibilitatea fotosintezei la om.

+Quote Post
Vizitator_Laur006.
mesaj Oct 6 2011, 09:01 AM
Mesaj #5676

Guests

Citeaza (energonu @ Oct 6 2011, 08:42 AM) *
Absolut. Nu pricep nici eu de ce unii mai cauta dovezi cand toate canalele de media prezinta zilnic probe in acest sens, iar toate mediile academice sustin la unison posibilitatea fotosintezei la om.

Hai, recunoaste: daca ai fi stapan de scalvi le-ai da acces la informatii care le poate distruge relatia de dependenta fata de tine?

Pe de alta parte, singura modalitate de a proba trebusoara asta cu "autotrofia" este experimentarea proprie. Si aici se taie tot filmul, fiindca e vorba de credinta, o chestie care nu are treaba cu materia - deci nu exista, practic, pt cei 'alde tine, simpaticule. (Mai ales ca ar trebui sa-ti darame tot sistemul de valori pe care cu multa truda si cheltuiala stapanii tai s-au straduit sa-l cladeasca).

(Ah, btw, e valabil si pt mine, doar ca eu nu sunt, din start si 100%, impotriva posibilitatii de re-evaluare a sistemului de valori actual care-mi determina actiunile de moment).

+Quote Post
Vizitator_Gamma.
mesaj Oct 6 2011, 09:19 AM
Mesaj #5677

Guests

Of off , unii sunt predispusi sa se creada mai tari ca plantele (ca si alea au nevoie de apa si fertilizatori) decat sa traga o concluzie usoara citind ce am subliniat cu rosu in postul meu precedent . Bani+secrete = frauda .

+Quote Post
Vizitator_energonu.
mesaj Oct 6 2011, 09:30 AM
Mesaj #5678

Guests

Citeaza (Laur006 @ Oct 6 2011, 09:01 AM) *
Hai, recunoaste: daca ai fi stapan de scalvi le-ai da acces la informatii care le poate distruge relatia de dependenta fata de tine?

Le-as da, zau asa.

Citeaza (Laur006 @ Oct 6 2011, 09:01 AM) *
Pe de alta parte, singura modalitate de a proba trebusoara asta cu "autotrofia" este experimentarea proprie. Si aici se taie tot filmul, fiindca e vorba de credinta, o chestie care nu are treaba cu materia - deci nu exista, practic, pt cei 'alde tine, simpaticule. (Mai ales ca ar trebui sa-ti darame tot sistemul de valori pe care cu multa truda si cheltuiala stapanii tai s-au straduit sa-l cladeasca).

Pai eu nu am credinta si totusi ma 'autotrofiez'. Deci?

+Quote Post
Vizitator_popeu.
mesaj Oct 6 2011, 11:33 AM
Mesaj #5679

Guests

Chestia asta cu "luarea in balon" a celor care sustin o anumita teorie/filosofie/opinie diferita de a ta si, sigur, de a altor 99% din omenire este naturala (fapt ce-ti da forta de a o infiera), e explicabila probabil de catre psihologi. Vezi povestea Nobel-ului in chimie de anul acesta - Shechtman - ca sa intelegi ce-am vrut sa spun.

1) Shechtman a venit cu dovezi, creationistii n-au venit niciodata cu dovezi
2) Cvasicristalele se gasesc in natura toate zeitatile sunt din prima definita a fi in afara naturii
3) De concluziile trase de Shechtman se indoiau chimisti si fizicieni, oameni din domeniu, nu datatori cu parerea
4) Shechtman a propus o stare intermediara a unui/unor aliaje, nu un aliaj atemporal si aspatial care da reguli de conduita celorlalte aliaje mai putin aspatiale si atemporale, in caz contrar pedeapsa fiind un drum inapoi la furnal.

De cancer mai scapi, de HIV in ultimul timp ai sanse bunicele sa scapi, dar moartea de inanitie extrema sau dezhidratare e la fel de sigura ca capul taiat, doar ca e mai lenta. Stai 2 zile la rand fara sa bei apa si-o sa observi lucruri interesante.

Formula AS, aceasta publicatie stiintifica. Acum multi ani scria in EVZ ca o gaina a nascut pui vii. Cumva trebuia sa sara toate comunitatea stiintifica sa desluseasca misterul?

+Quote Post
Vizitator_toteu.
mesaj Oct 6 2011, 11:56 AM
Mesaj #5680

Guests

1.[quote]Pentru a milioana, miliarda, catralioana si zilioana oara, stramosii omului nu erau animale care traiesc si azi. Toate vietuitoarele care traiesc azi au rezultat in urma aceluiasi numar de ani de evolutie ca si omul. Doar factorii care le-au modelat evolutia au fost diferiti.[/quote]
Citeste postarile mele si rasupnde la ce am scris eu nu iti raspunde tie insuti. Eu am scris ca omul si maimuta
au un stramos comun care e tot un fel de maimuta. Uite , postarea mea:

Citeaza
faptul ca genetica poate diferentia intre miliardele de persoane de pe pamant nu inseamna autoamat ca a si demonstrat ca acum 7 milioane de ani in urma omul era maimuta (sau o ruda comuna cum le place evolutionistilor sa spuna - ruda comuna fiind bineinteles tot o maimuta).

Nu am scris ca omul se trage din maimute sau ca stromosul omului al exista si azi.

2. Am o sfera iar in interiorul ei am un cerc cu raza mai mica decat a sferei. Cercul si sfera au centrul comun. Care este distanta de la cerc la orice punct de pe sfera (eu prefer sa masor cum e normal din centrul cercului). Distanta e aceeasi - RAZA SFEREI. Nu stiu ce tot incerci sa faci. E absurd de simplu si evident.

3. Am urmarit filmuletul sugerat de tine:

http://www.youtube.com/watch?v=1RnygS7opCA

Asa cum am mai spus. Daca nu ai studiat putin te pacaleste si nu iti dai seama unde scamatorul palmeaza minciuna.
Sa luam cazul salamandrelor. Cica nu mai faceau copii impreuna si deci evolutia e demonstrata. Ha HA Ha Ha. Banuiesc ca si tu crezi ca tipul are dreptate si nu iti dai seama unde te-a facut.
Hai sa demontam putin.
In primul rand spune ceva de genul : teoria evolutie afirma ca din caini se nasc intotdeauna caini si daca nu ar fi asa si s-ar naste ceva care nu e caine ar fi un dezastru pentru TE in timp ce creationistii care nu cunosc genetica cer ca din caine sa se nasca girafa. Hopa. In primul rand un evolutionist pe nume J. Gould parca a lansat teoria monstrului salvator deoarce spunea el dovezile paleontologice nu sugereaza evolutia trepatata a animalelor cum sustinea Darwin ci aparitia BRUSCA de specii noi. In al doilea rand cand creationistii afirma ca din caine iese totdeauna caine noi practic spunem ca desi fiecare pui nu e copia identica a tatalui si dupa un miliard de generatii tot un caine vom acea. Evolutionistii spun ca deoarece puii au mutatii genetice fata de parinti aceste mutatii acumulandu-se de la o generatie la alta in final dupa sa zicem 10.000 de generatii din caine poate rezulta o girafa. Asa cum de exemplu balenele au ca stramos cica un animal asemanator cu lupul.
Deci dupa aproximativ 10.000 de generatii intr-un lup putem obtine o balena sau altceva (evolutia e random si deci imprevizibila). Acum evolutionistii vor jubila: 10.000 de generatii de lupi dureaza prea mult la scara vietii unui om ca sa putem experimenta deci nu exista experiment direct care sa probeze evolutia si trebuie sa ne multumim cu dovezi INDIRECTE cu ar fi cele furnizate de genetica.
Si aici dau eu lovitura de maiestru si spun: tavarisi, da de ce sa experimentati pe lupi si nu experimentati pr un parameci de exemplu sau altceva mai la indemana. Puteti lua un microorganism cu ciclul de viata de ordinul minutelor si si dupa 10 ani obtineti lejer cele aproximativ 10.000 de generatii asfel incat prin modificari minore de la o generatie la alta sa obtinem dintr-o ameoba ceva clar diferit.
Acum sa va vad.
Plus minciuna aia cu "kind" din biblie ar insemna animale care se pot reproduce intre ele si la asta se rezuma toata demonstratia lui. In primul rand ca nu asta spune Biblia si in al doilea rand doua animale care in mod normal se pot reproduce puse in acelasi habitat nu o vor face din n motive. Ai incercat vreodata sa imperechezi un saint Bernard cu un ciuwawa. Ghici ce se intampla. Daca masculul e ciuwawa nu are sanse in fata femelei S. Bernard iar daca masculul e S. Bernard si forteaza femele ciuwawa la imperechere , femela va muri cu tot cu pui mult inainte de nastere. Deci daca folosim logica din filmulet ciuwawa si Saiint Bernard sunt specii cu totul diferite. Si pot sa iti mai dau multe alte exemple cu fluturi si altele.
Citeaza
Exista peste 1500 de specii, dupa wikipedia:
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Drosophila_species

Adica o musculita buldog, o musculita pechinez, o musculita labrador. Ha Ha Ha. Parca ti-am spus sa nu vii cu de astea.

4.[quote]
Citeaza
S-au facut experimente de speciatie a musculitei, vezi aici:
http://en.wikipedia.org/wiki/Drosophila_pseudoobscura

Da s-au facut experimente si s-a obtinut o noua musculita ciuwawa si una saint bernard. Ceva nou. Abureli. Nu ma vraji cu 1500 de musculite. Da-mi doua una inainte si una dupa 1000 de generatii. Atat , doar doua. Dar una sa fie musculita de otet si alta sa fie altceva , orice, sa traga din ochi cu raze laser, sa faca gaze cu radiatii, sa sufle foc pe gura etc.etc. accept orice nu te limitez doar o singura conditie - a doua sa nu fie tot o anosta musculita de otet care sa difere doar cantitativ de prima (culori putin schimbate, formele aripilor putin schimbate, proportiile corpului putin.....etc).

5.[quote]
Citeaza
Omule, junk DNA-ul nu codeaza nimic. Afirmatia e inca valabila. NU s-a fript nimeni cu nimic, poate doar creationistii pentru ca s-a descoperit un nou mecanism evolutiv.

Eu nu am spus ca junk DNA codeaza proteine am spus ca junk DNA nu este JUNK. JUNK inseamna gunoi adica ceva nefolositor, inutilizabil aruncat la gropa evolutiei. Asa au spus evolutionisti ca e junk - nu se foloseste. Dar chici ce - se foloseste in draci, chiar daca nu se foloseste la codat proteine se foloseste la multe alte lucruri ESENTIALE pentru supravietuire.
Fara acest JUNK ai fi mort. Adica nu e JUNK. Clar?
6.[quote]
Citeaza
Creationistii folosesc o tehnica de dezbatere numita "moving the goalposts". Se cere intai o dovada de speciatie si cand ea e oferita se constipa si zic "pai noooo, nu e de ajuns, vrem mai mult".

Tu numesti dovada o musculita labrador si una buldog??!!! Am spus de n milion de ori ca nu ma intereseaza microevolutia.

7.[quote] Eu recunosc ca sunt slab la genetica. Asa ca propun un test.
http://www.ideacenter.org
http://www.arn.org
Uite doua siteuri ale miscarii numite ID. Acum vreo 20 de ani unii oameni de stiinta printre care multi atei si multi geneticieni au ajuns la concluzia ca TE e gresita. Asa ca au propus ceva nou, ceva care la inceput era neclar si a iscat bascalie (exact ca tipul care a luat Nobel pentru chimie). Miscarea insa a luat amploare si ideile ai inceput sa se concretizeze. Pentru talibanii TE care se comporta ca un cult religios toti care nu sunt cu noi sunt impotriva nostra au inceput jihadul contra ID. Oricum acolo sunt cativa baieti care clar stiu genetica. Eu nu stiu. Voi spuneti ca genetica clar demonstreaza TE. Intrati acolo pe un forum voi, proetenii vostri, oricine, chemati in ajutor toata catedra de genetica din Bucuresti sau vin Vulcania si facetii de cacao , umilitii pe baietii de acolo. Aratatile adevarul si bagatii in noroi pe nepriceputi. Apoi postati un link aici. Am sa citesc discutia pe forum si daca ati reusit sa ii puneti in genunchi ,la figurat, (nu e necesar ca cei de acolo sa recunoasca asta poate sunt niste prosti incapatinati si nu vor sa recunoasca nici dupa ce i-ati prins repetat cu mita in sac) eu am sa accept punctul vostru de vedere legat de genetica si evolutie.

+Quote Post
Vizitator_Laur006.
mesaj Oct 6 2011, 12:01 PM
Mesaj #5681

Guests

Citeaza (popeu @ Oct 6 2011, 11:33 AM) *
Formula AS, aceasta publicatie stiintifica.

Io cre'ca in loc sa te iei de cel care a tiparit-o, ar trebui sa te concentrezi asupra textului. Ia ca exemplu: "S-a descoperit ca in intestinul uman exista o bacterie care genereaza componentele vitaminei B12. Un alt studiu a aratat ca intestinul uman este capabil sa produca o bacterie ce intra in compozitia aminoacizilor, deci omul este dotat cu o microflora capabila sa-l intretina, fara aport din afara. Pana la urma, mitologiile care vorbesc despre cei dintai oameni, ce nu consumau hrana solida, se vor dovedi a fi fost adevaruri demult uitate."

Pt mine aceste vorbe sunt la fel de valoroase ca si cele ale tale, care probabil suna asa: "Nu au fost desfasurate astfel de studii, intestinul uman nu produce nicio bacterie, etc..."

In schimb sunt convins de o chestie: omul nu este doar materie, creierul uman este capabil de mult mai multe chestii decat cele mentionate in sistemul de invatamant public, iar energia exista in univers in mai multe forme decat cele percepute prin cele 5 simturi ale noastre.

+Quote Post
Vizitator_Gamma.
mesaj Oct 6 2011, 12:37 PM
Mesaj #5682

Guests

Citeaza (toteu @ Oct 6 2011, 11:56 AM) *
Eu nu am spus ca junk DNA codeaza proteine am spus ca junk DNA nu este JUNK. JUNK inseamna gunoi adica ceva nefolositor, inutilizabil aruncat la gropa evolutiei. Asa au spus evolutionisti ca e junk - nu se foloseste. Dar chici ce - se foloseste in draci, chiar daca nu se foloseste la codat proteine se foloseste la multe alte lucruri ESENTIALE pentru supravietuire.
Fara acest JUNK ai fi mort. Adica nu e JUNK. Clar?

#5644 si dupa
Am aratat ca 90% e junk , cu dovezi .

Astept pe ale tale . In afara de "cercetatorii ID au zis ceva" Link catre un studiu care arata procentajul de ADN vital pt organism.8% din ce s-a crezut ca e junk in anii 60 nu e junk , sunt de acord dar restul este junk pur. Vreau dovezi .Nu dai link- vorbesti din burta

+Quote Post
Vizitator_Gamma.
mesaj Oct 6 2011, 12:57 PM
Mesaj #5683

Guests

In plus stii ca CEAPA are de 12 ori mai mult ADN decat tine ? Anumite microorganisme chiar de 200 de ori ?

http://news.harvard.edu/gazette/2000/02.10/onion.html

Ia zi , de ce are nevoie ceapa de 12 ori adn-ul unui om ?

+Quote Post
Vizitator_toteu.
mesaj Oct 6 2011, 01:23 PM
Mesaj #5684

Guests

Citeaza
In plus stii ca CEAPA are de 12 ori mai mult ADN decat tine ? Anumite microorganisme chiar de 200 de ori ?

http://news.harvard.edu/gazette/2000/02.10/onion.html

Ia zi , de ce are nevoie ceapa de 12 ori adn-ul unui om ?

Din postarea ta inteleg cumva ca TE a explicat categoric, definitiv, clar si cu probe de ce ceapa are de 12 are mai mult ADN decat omul. Creationismul nu are nici un fel de pretentie de felul acesta nu stiu ce insinuezi.
Poate imi explici si mie unde TE explica ca microorganismele trebuie sa aiba de 200 de ori mai mult ADN decat oamenii.
Parca spuneai ceva de genul.

Citeaza
Toate vietuitoarele care traiesc azi au rezultat in urma aceluiasi numar de ani de evolutie ca si omul.

Daca au acelasi numar de ani de evolutie de ce unele au de 1000 de ori mai mult ADN decat altele. Daca se poate o explicatie clara concreta cu date cu experimente care sa duca la niste predictii ceva matematica , ca de povesti nemuritoare de adormit copii sunt satul din partea TE.

Ma intreb dac are rost sa postez ceva referitor la JUNK DNA. Ai citit ceva despre descoperirile in genetica in ultimii 5 ani?

Citeaza
Ti-am explicat mai sus cu e cu "cracile". N-o sa obtii niciodata o specie care traieste azi dintr-o alta specie care traieste azi. Toate speciile care triesc azi sunt pe varfurile cracilor, iar la mijloc sunt stramosii lor care au disparut. NU exista salturi de pe o craca pe alta, asa cum nu exista legaturi intre varfurile cracilor unui copac adevarat (de aici a rezultat si metafora).

Asta din punctul meu de vedere e o ineptie. Am sa explic maine. Am pus-o aic ca sa nu uit de ea pentru ca mi s-a parut interesanta logica sucita din ea.

Citeaza
Evolutia bacteriilor se poate vedea cu ochiul liber (bacterii care mananca plastic sau care rezista la penicilina)

Asta a fost demontata de mult. Ai citit ceva articole despre genetica in ultimii 5 ani?

+Quote Post
Vizitator_popeu.
mesaj Oct 6 2011, 03:22 PM
Mesaj #5685

Guests

Citeaza (Laur006 @ Oct 6 2011, 12:01 PM) *
Io cre'ca in loc sa te iei de cel care a tiparit-o, ar trebui sa te concentrezi asupra textului. Ia ca exemplu: "S-a descoperit ca in intestinul uman exista o bacterie care genereaza componentele vitaminei B12. Un alt studiu a aratat ca intestinul uman este capabil sa produca o bacterie ce intra in compozitia aminoacizilor, deci omul este dotat cu o microflora capabila sa-l intretina, fara aport din afara. Pana la urma, mitologiile care vorbesc despre cei dintai oameni, ce nu consumau hrana solida, se vor dovedi a fi fost adevaruri demult uitate."

Omul nu se hraneste cu vitamine. Uita-te pe spatele ambalajelor alimentelor. Carbohidrati, proteine, grasimi. Carbohidratii sunt o sursa preferata de energie dar nu de neinlocuit, insa anumite proteinele si grasimi sunt absolut vitale. Intestinul nu produce bacterii, bacteriile produc bacterii. O bacterie care intra in compozitia aminoacizilor? Cine a scris prostia asta n-are nici o legatura cu subiectul. Flora intestinala are rol in asimilare, nu in productie de nutrienti. Rolul principal in productia de nutrienti il are mana care duce lingura la gura, daca intelegi ce vreau sa zic. Nu-mi vine sa cred ca am ajuns sa explic ca e vital sa manaci smile.gif

Pt mine aceste vorbe sunt la fel de valoroase ca si cele ale tale, care probabil suna asa: "Nu au fost desfasurate astfel de studii, intestinul uman nu produce nicio bacterie, etc..."

Foarte bine pentru tine, oamenii cu sisteme de valori total gresite nu ma deranjeaza atata timp cat nu vor sa mi el impuna.

In schimb sunt convins de o chestie: omul nu este doar materie, creierul uman este capabil de mult mai multe chestii decat cele mentionate in sistemul de invatamant public, iar energia exista in univers in mai multe forme decat cele percepute prin cele 5 simturi ale noastre.

In ordine: omul ESTE numai materie, creierul uman e un mecanism fantastic capabil de "chestii" greu de banuit, "chestii" care insa raman in interiorul sau sau sunt transmise corpului prin comenzi nervoase. Energia nu "exista", este un model matematic pe care-l folosim pentru a intelege mediul inconjurator. Faptul ca anumite aspecte scapa simturilor noastre este fara doar si poate adevarat nu cred ca a zis cineva ca "simte" totul din jurul lui. Stai insa linistit, evolutia a avut grija sa creeze receptori pentru factorii importanti.

+Quote Post
Vizitator_popeu.
mesaj Oct 6 2011, 03:42 PM
Mesaj #5686

Guests

Citeaza (toteu @ Oct 6 2011, 01:23 PM) *
Daca au acelasi numar de ani de evolutie de ce unele au de 1000 de ori mai mult ADN decat altele. Daca se poate o explicatie clara concreta cu date cu experimente care sa duca la niste predictii ceva matematica , ca de povesti nemuritoare de adormit copii sunt satul din partea TE.

http://www.sciencedirect.com/science/artic...169534703000338
Predictii despre evenimente aleatorii (duplicarea genelor este o eroare o procesului de copiere a adn-ului si se intampla aleatoriu, inactivarea genelor se intampla la fel de aleatoriu, etc) intanmplate de un numar imens de ori - gaseste-mi matematicianul care stie sa faca asta.

Ma intreb dac are rost sa postez ceva referitor la JUNK DNA. Ai citit ceva despre descoperirile in genetica in ultimii 5 ani?

In cazul in care tu ai citit, ai inteles ceva?

Inca o data: evolutia se ocupa de trasmiterea trasaturilor benefice de la o generatie la alta. Transmiterea asta se intampla in momentul fecundatiei si are efecte pe parcursul dezvoltarii fetusului/cum vreti voi sa-i spuneti. O categorisire simpla imparte ADN-ul in functie de aportul care il aduce acestui proces in codor si necodor(junk). Codorul are o rata de transformare foarte mica si stapaneste aspectele transmise "urmasilor", necodorul are o rata de transformare maricica si nu are nimic de zis in procesul amintit. De ce exista diferenta asta de rate te las sa te prinzi. Hint: raspunsul nu e dumnezeu. Si mai hint: faptul ca are o rata marita de transformare este a doua proba ca nu e codor. Si, dupa cum banuiesti, pe noi codorul ne intereseaza, pentru ca -> citeste pasajul asta de la inceput.

+Quote Post
gamma
mesaj Oct 6 2011, 05:04 PM
Mesaj #5687

Membru
**

Grup: Membri
Postari: 83
Inscris: 13-October 09
Utilizatorul numarul: 13 937

Din postarea ta inteleg cumva ca TE a explicat categoric, definitiv, clar si cu probe de ce ceapa are de 12 are mai mult ADN decat omul. Creationismul nu are nici un fel de pretentie de felul acesta nu stiu ce insinuezi.
Poate imi explici si mie unde TE explica ca microorganismele trebuie sa aiba de 200 de ori mai mult ADN decat oamenii.
Parca spuneai ceva de genul.

Dar e elementar dragul meu Watson . Ceapa are mult mai mult junk decat noi , pe care l-a acumulat in milioanele alea de ani pe care le tot ignori . Daca ai fi citit articolul (probabil e prea dificil ... e in engleza ) ai fi aflat cu multa uimire ca anumite animale poseda mecanisme care inlatura junk-ul inutil in timp ce altele pur si simplu il ignora .Drosofila e refractara , noi stam cam pe la mijloc , ceapa e toleranta .

In plus o precizare . Majoritatea microorganismelor si vietatilor simple au mai putin ADN decat noi , dupa cum e normal . Dar ca peste tot in viata reala exista si exceptii . Exceptii grosolane ca asta nu pot exista in conditiile unui creator care a reciclat 98% din codul unei maimute pentru a-si realiza capodopera dar a creat de 200 de ori mai mult cod nou pentru o amoeba .

Lasa balta creationistii ca o sa te prostesti de tot .

+Quote Post
Vizitator_Gamma.
mesaj Oct 6 2011, 07:02 PM
Mesaj #5688

Guests

Inca ceva . A fi religios este un lucru ok (ba chiar pozitiv avand in vedere stadiul actual al omenirii - prefer un tur de un an al manastirilor decat o singura noapte pe strada in Ferentari biggrin.gif ), atat timp cat nu incercati sa negati adevaruri evidente. Ati trecut peste Pamant = buricul Univesului e cazul sa treceti si peste faptul ca am pornit dintr-o samanta plantata sau nu de o entitate superioara. Asta ramane sa vedem mai tarziu.

+Quote Post
Vizitator_Laur006.
mesaj Oct 7 2011, 03:21 AM
Mesaj #5689

Guests

Citeaza (Gamma @ Oct 6 2011, 07:02 PM) *
Asta ramane sa vedem mai tarziu.

Tu mai ai o sansa. laugh.gif

+Quote Post
gamma
mesaj Oct 7 2011, 07:17 AM
Mesaj #5690

Membru
**

Pt toteu .
Forum-urile ales sunt pustiiii , un singur thread activ cu ultimul post in 2005. Asta ar trebui sa-ti spuna ceva .

"
Si aici dau eu lovitura de maiestru si spun: tavarisi, da de ce sa experimentati pe lupi si nu experimentati pr un parameci de exemplu sau altceva mai la indemana. Puteti lua un microorganism cu ciclul de viata de ordinul minutelor si si dupa 10 ani obtineti lejer cele aproximativ 10.000 de generatii asfel incat prin modificari minore de la o generatie la alta sa obtinem dintr-o ameoba ceva clar diferit."

Vai ce generos esti . Paramecilor naturali de pe tot pamantul le-a trebuie sute de milioane de ani ca sa formeze organisme multicelulare acum tu -mi dai un singur butoi si cativa ani pentru acelasi lucru ? Am facut cu bacterii ceva important , am facut lupul sa manance varza , dar tu vrei neaparat din lup dragon . Si asa daca ma gandesc un dragon nu e altceva decat un lup mai mare , cu aripi si coada . Tot un fel de lup .

@Laur . Si tu smile.gif

+Quote Post
Vizitator_lepton.
mesaj Oct 11 2011, 05:58 AM
Mesaj #5691

Guests

"18. şi am zis iar în inima mea despre fiii oamenilor: "Dumnezeu a orânduit să-i încerce, ca ei să-şi dea seama că nu sunt decât dobitoace".
19. Căci soarta omului şi soarta dobitocului este aceeaşi: precum moare unul, moare şi celălalt şi toţi au un singur duh de viată, iar omul nu are nimic mai mult decât dobitocul. Şi totul este deşertăciune!
20. Amândoi merg în acelaşi loc: amândoi au ieşit din pulbere şi amândoi în pulbere se întorc."

(Ecclesiastul cartea a 3-a)

Daca tu consideri omul ca fiind altceva decat un animal, asa cum o face si biblia si naturalistii dinaintea lui Darwin (Linnaeus a catalogat omul ca fiind un mamifer pe baza asemanarilor cu celelalte mamifere) ai mari probleme doctrinare si nu numai... biggrin.gif

+Quote Post
Vizitator_Laur006.
mesaj Oct 11 2011, 06:30 AM
Mesaj #5692

Guests

Citeaza (lepton @ Oct 11 2011, 05:58 AM) *
Daca tu consideri omul ca fiind altceva decat un animal, asa cum o face si biblia si naturalistii dinaintea lui Darwin (Linnaeus a catalogat omul ca fiind un mamifer pe baza asemanarilor cu celelalte mamifere) ai mari probleme doctrinare si nu numai... biggrin.gif

Nu am sa-i inteleg niciodata pe cei ca tine: de ce te freaca grija de problemele mele doctrinare, in loc sa-ti dai cu parerea la ideea ca ar exista oameni ca cei descrisi in articolul ala din Formala AS, autotrofi adicatelea.
(Copy-paste: "In lume exista peste 3000 de oameni care traiesc fara sa consume hrana solida, multi dintre ei si fara sa consume lichide. Sunt numiti "autotrofi", o denumire data organismelor capabile sa transforme energia solara in hrana, prin fotosinteza. Numai ca specialistii nu pot explica mecanismul prin care autotrofii umani supravietuiesc")

Daca ziceai ca nu exista astfel de oameni, ca articolul porneste de la o afirmatie falsa - desi tu nu ai verificat-o - erai mai demn de luat in seama... Dar asa faci parte din "common people", din turma...

+Quote Post
necunoscutu
mesaj Oct 11 2011, 06:47 AM
Mesaj #5693

Membru veteran

Postari: 248
Inscris: 2-April 10
Utilizatorul numarul: 19 416

Citeaza (lepton @ Oct 11 2011, 05:58 AM) *
"18. şi am zis iar în inima mea despre fiii oamenilor: "Dumnezeu a orânduit să-i încerce, ca ei să-şi dea seama că nu sunt decât dobitoace".
19. Căci soarta omului şi soarta dobitocului este aceeaşi: precum moare unul, moare şi celălalt şi toţi au un singur duh de viată, iar omul nu are nimic mai mult decât dobitocul. Şi totul este deşertăciune!
20. Amândoi merg în acelaşi loc: amândoi au ieşit din pulbere şi amândoi în pulbere se întorc."

(Ecclesiastul cartea a 3-a)

Apreciez ca ati citat Biblia...Insa nu scoateti din context afirmatia...Solomon ,in aceasta carte biblica ,descrie un experiment in ceea ce priveste aflarea sensului si adevaratei fericiri in viata.Experimentul s-a desfasurat pe parcursul vietii lui si a inclus activitati ,,de varf ,, ale omului :bani ,case, cercetare,muzica etc.Concluzia :
,, Iată concluzia a tot ce-ai auzit: Teme-te de adevăratul Dumnezeu şi respectă poruncile lui, fiindcă aceasta este datoria omului. 14 Căci adevăratul Dumnezeu va aduce la judecată orice faptă şi orice lucru ascuns, ca să se ştie dacă este bun sau rău.,, Ecleziastul 12:13

+Quote Post
necunoscutu
mesaj Oct 11 2011, 06:56 AM
Mesaj #5694

Membru veteran

Citeaza (Gamma @ Oct 6 2011, 07:02 PM) *
Inca ceva . A fi religios este un lucru ok (ba chiar pozitiv avand in vedere stadiul actual al omenirii - prefer un tur de un an al manastirilor decat o singura noapte pe strada in Ferentari biggrin.gif ), atat timp cat nu incercati sa negati adevaruri evidente. Ati trecut peste Pamant = buricul Univesului e cazul sa treceti si peste faptul ca am pornit dintr-o samanta plantata sau nu de o entitate superioara. Asta ramane sa vedem mai tarziu.

Oarecum va contraziceti...Pe de alta parte sunt de acord cu dv.Negarea adevarului este o prostie.Cei care fac acest lucru aleg sa traiasca in ignoranta.Aveti dreptate in ceea ce priveste intoxicarea de catre religie.Insa si oamenii de stiinta au intoxicat... rolleyes.gif
Sigur ,acest lucru indeamna o persoana rationala sa cerceteze,sa caute adevarul...Sunt multe prostii sustinute de unele religii actuale care evident indeparteaza oamenii cu ratiune sau care doresc sa cunoasca adevarul ,de Dumnezeu.Personal va indemn sa analizati obiectiv situatia si sa pastrati ceea ce este adevar....Este in folosul dv... rolleyes.gif

+Quote Post
necunoscutu
mesaj Oct 11 2011, 07:01 AM
Mesaj #5695

Membru veteran

Citeaza (Gamma @ Oct 6 2011, 12:37 PM) *
#5644 si dupa
Am aratat ca 90% e junk , cu dovezi .

Astept pe ale tale . In afara de "cercetatorii ID au zis ceva" Link catre un studiu care arata procentajul de ADN vital pt organism.8% din ce s-a crezut ca e junk in anii 60 nu e junk , sunt de acord dar restul este junk pur. Vreau dovezi .Nu dai link- vorbesti din burta

Nimic nu e nefolositor...Numai ca datorita limitelor si prejudecatilor unii au spus junk...Cercetarile actuale releva ca tot ADN-ul este util in dezvoltare....

+Quote Post
Vizitator_Laur006.
mesaj Oct 11 2011, 10:47 AM
Mesaj #5696

Guests

Citeaza (necunoscutu @ Oct 11 2011, 07:01 AM) *
Nimic nu e nefolositor...Numai ca datorita limitelor si prejudecatilor unii au spus junk...

Tare-as vrea sa stiu la ce-s folositori ţînţarii... laugh.gif (Scuzati discutia off-topic, dar ma f... 'n psihic unul chiar acum laugh.gif )

+Quote Post
Vizitator_popeu.
mesaj Oct 11 2011, 12:52 PM
Mesaj #5697

Guests

Citeaza (necunoscutu @ Oct 11 2011, 07:01 AM) *
Nimic nu e nefolositor...Numai ca datorita limitelor si prejudecatilor unii au spus junk...Cercetarile actuale releva ca tot ADN-ul este util in dezvoltare....

Precizeaza te rog cercetarile actuale.

+Quote Post
necunoscutu
mesaj Oct 11 2011, 04:43 PM
Mesaj #5698

Membru veteran

Citeaza (popeu @ Oct 11 2011, 12:52 PM) *
Precizeaza te rog cercetarile actuale.

Subiectul nu poate fi tratat in cateva fraze.Revin....

+Quote Post
gamma
mesaj Oct 11 2011, 05:26 PM
Mesaj #5699

Membru
**

Citeaza (necunoscutu @ Oct 11 2011, 04:43 PM) *
Subiectul nu poate fi tratat in cateva fraze.Revin....

Mai bine citeste 5687 si zi ce-i cu amoeba aia si de ce a dotat-o cu de 200 de ori mai mult adn "complet folositor" decat pe tine . Nu uita si ceapa

+Quote Post
Vizitator_bio_divertis.
mesaj Oct 11 2011, 06:22 PM
Mesaj #5700

Guests

Citeaza (Laur006 @ Oct 11 2011, 10:47 AM) *
Tare-as vrea sa stiu la ce-s folositori ţînţarii... laugh.gif (Scuzati discutia off-topic, dar ma f... 'n psihic unul chiar acum laugh.gif )

ca sa aiba cu ce se hrani broastele, par exemple...
o ipoteza mai acatari ar fi, desigur, cea cum ca asa o vrut Domnu' tongue.gif

+Quote Post

207 Pagini V  « < 188 189 190 191 192 > » 
Reply to this topicStart new topic
11 Utilizatori care citesc acest topic (11 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 14th October 2019 - 06:21 PM