IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

19 Pagini V  « < 17 18 19  
Reply to this topicStart new topic
> Diesel Sau Benzina?
Vizitator_Mihai Ghita.
mesaj Mar 18 2013, 10:40 AM
Mesaj #541

Guests

E simplu cu alegerea intre diesel sau benzina... Mergi mult-> diesel. Mergi mai putin-> benzina. ca intretinere sunt aproximativ la fel cu singura conditie sa nu uiti sa o faci... La noi s-a impamantenit ideea cu masina pe care o cumperi cu 2000 de euro mai mult decat iti da banca pe creditul de nevoi personale. Si uite asa am vazut o groaza de masini alimentate cu 50 de lei sambata seara de catre 3 pusti care merg in club. O masina trebuie intretinuta indiferent de carburantul pe care il foloseste. Eu am motorina si merg de 2 ori pe an cu ea la Autocar in Pipera pentru intretinere si nu am avut nici o problema cu ea. Imi fac oamenii de acolo evaluarea profesionist, imi aduc piese originale si am incredere sa merg cu ea urmatorii 15 000 de km.
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Dragos.
mesaj Sep 7 2013, 06:11 PM
Mesaj #542

Guests

Frati romani, nu va mai certati! Pe lumea asta, nimic nu e perfect, iar frumusetea sta in ochii privitorului, sau,altfel spus, parerile nu pot fi decat subiective... Depinde de ce vrea fiecare de la masina lui, astfel unuia i se pare mai bun motorul pe benzina, altuia cel pe motorina. Adevarul e, dupa parerea mea, ca fiecare e bun la ceva. La ...ALCEVA si le alegem functie de ceea ce vrem de la masina. Ca atare, eu am decis sa le folosesc pe amandoua, de ce nu? De aceea eu am doua masini pe care le folosesc in functie de ceea ce vreau sa fac. Nu dau nume de marci/modele pt. ca nu are rost, spun doar atat: cu break-ul diesel merg la drumuri lungi, imi duc familionul la mare, la munte, la tara, iar pentru sufletelul meu, atunci cand pot sa maii "evadez", ca baietii, am un ...GTI cu care ma dau cum imi place mie! Cam asta ar fi compromisul ideal.
Drive safely!

+Quote Post
Vizitator_Dragos.
mesaj Sep 7 2013, 06:47 PM
Mesaj #543

Guests

Citeaza (Musafir @ Sep 12 2008, 10:38 AM) *
Fratilor multi au uitat ca la inceputuri Wolfang Diesel a creat motorul Diesel ca sa mearga pe ulei de alune. Datorita faptului ca s-a dezvoltat in timp industria comb fosili,s-a trecut pe motorina.Asa ca in momentul cand benzina o sa fie o raritate,eu o sa mai merg vreo 10 ani sau 100 cu ulei de la cartofii prajiti sau ulei de plaja. wink.gif

Pentru exactitate, pe nenea ala il chema Rudolf Diesel

+Quote Post
Vizitator_Vizitatorul Curios.
mesaj Sep 3 2014, 12:12 PM
Mesaj #544

Guests

Citeaza (Kawa @ Sep 10 2008, 07:38 AM) *
Eu aleg benzina. Chiar daca nu are acelasi raportul de compresie, aproape jumatate din cel al motorinei. Eu cu benzinara mea fac orice 'dizelache'. Cum? Simplu. Am o Ninja:d...

Tare frate smile.gif))

+Quote Post
Vizitator_eduard.
mesaj Apr 3 2015, 03:27 PM
Mesaj #545

Guests

Citeaza (jim @ Sep 19 2011, 01:54 PM) *
1. si la dieselurile fabricate in prezent vibratiile sunt mult mai mici decat cele care le aveau vechile dieselurile mai ales in mers. La relanti dieselul intradevar are vibratii mai mari dar sincer mie imi place sa simt ca am ceva sub capota. Te inseli amarnic nici este un disconfor. Ar trebui sa stii ca doar spui ca ai diesel, dar daca este ceva TDI din 98 te inteleg.
2. Ai spus ca ai diesel si continui cu aberatiile. Si la diesel la 2000rpm(turatia de cuplu maxim) motorul este cat se poate de silentios si devine "zgomotos" doar dupa 25000rpm si la turatia aceea sigur am cu 20-25km/h mai mult decat benzinarul echivalent. Ce crezi ca suna mai bine un motor aspirat pe gpl sau un diesel turbo. Daca vorbim de confort vorbim de viteze de croaziera la turatii constante unde un diesel este de multe ori mai silentios decat un bezinar.
3. Da gazul este mai ecologic dar este si mai puturos adica masina. Consumul nu se schimba ci de multe ori creste, economia vine de la pretul mic al gazului dar daca verifici putin vei vedea ca s-a scumpit mai repede si mai mult decat benzina sau motorina in ultimul timp. Cat despre norii de fum, vorbesti prostii dieselurile au evoluat nu mai lasa dare de fum negru, acum ca vezi cateva dieseluri vechi de 10 ani care au sute de mii de km ca mai lasa si fum in urma lor nu inseamna ca toate dieselurile fac la fel.
4. ce legatura are asta cu comfortul??
5. din nou unde este avantajul fata de diesel si plusul de confort fata de acesta??
6. ce tot vorbesti era vorba de confort.

argumetele tale sunt chiar aiurite.
la ce se restrange confortul intr-o masina. Pai in primul rand la suspensii, amortizarea denivelarilor, tinuta la condus, siguranta in depasiri, silentiozitate decenta(nu chiar asa incat sa se auda doar vantul sau nimic ca nu dormi ci conduci).
Toata lumea stie ca dieselurile sunt mai confortabile decat bezinarele in special la condusul pe distante lungi. Acum daca ai un diesel vechi si hamalit nu te poti astepta la multe de la el dar sincer nu am intalnit diesel mai noi(chiar de 9 ani) care sa fie mai putin confortabile decat un benzinar echivalent. Dieselul meu este foarte confortabil mult mai confortabil decat bezinarele de 1.4, 1.6, 1.8 etc. care le-am condus la viteze de coraziera pe autostrada simti ca plutesti si este si silentios pe deasupra.
Am intalnit multe perosane care au renuntat sa isi mai instaleze gpl. Nu se merita decat daca faci multe drumuri lungi, multi km pe an sa nu mai zic ca masinele pe gpl sunt mai puturoase si trebuie sa o calci serios daca vrei sa depasesti fara emotii dar si consuml creste pe masura.

sa pui gpl pe un tsi este un sacrilegiu. de aici se vede marea ta cultura automobilistica.

+Quote Post
Vizitator_eduard.
mesaj Apr 3 2015, 03:31 PM
Mesaj #546

Guests

sal pentru mine diesel e sfant am un diesel 2.2 cdi si merge ca unul nou si de confort ce sa spun incercatil

+Quote Post
Vizitator_Diplom Ingeneur.
mesaj Apr 27 2018, 06:11 AM
Mesaj #547

Guests

Citeaza (io @ Sep 10 2008, 07:44 AM) *
In cunostinta de cauza pe dracu! Nu mai visa frumos. Bucura-te de tractorasul tau si nu te mai da rotund in fata altora. Mai erau unii care credeau ca 90cp diesel sunt mai multi decat 90cp benzina. Ma faceti sa rad. In scoala elementara te mai intreba invatatoarea daca 1kg de lana este egal cu 1kg de fier. Asa si voi, cu diesel-ul. smile.gif)))))) Apropos, cuplul ala absolut mirific nu este la roata, asa ca e fix pix. Uite-te la ultimele motoare pe benzina. 1.4-1.6L la 170-200cp. Vezi si aspiratele montate pe versiunile sport de la Renault (Clio, Megane), cu mai multi cai putere decat diesel-urile echivalente, lasand la o parte faptul ca au turbina.

Si zici ca ai fost pe la cursurile de Fizica? Atunci doar o sa iti reamintesc, ca altfel, trebuia sa te invat:
1. NU putem masura puterea unui motor! In realitate se masoara cuplu' (sa fie ala care zici tu ca ie la roata?) si, apoi calculam puterea motorului.
2. Intrebare la Radio Erevan: Este adavarat ca cuplu' la masinile germane ie dat la acsu'motorului, in timp ce la carute, carucioare si trotinete ie dat la roata? Este perfect adevarat, dar cutia de viteze=redactor=micsoreaza turatia motorului si, SIMULTAN, mareste cuplul motor. Cu alte cuvinte, la una si aceeasi rotatie a motorului pot avea 7 (SAPTE, ie o cifra!) cupluri DIFERITE la roata, functie de treapta de viteza in care sunt. La axu' motorului, pentru o turatie data NU POT AVEA DECAT O SINGURA VALOARE A CUPLULUI CARE ESTE UNICA (si, STUPOARE, este TOCMAI aia trecuta in specificatiile tehnica, atat pentru masini, cat si pentru carute, carucioare si trotinete, DA?).

+Quote Post
loredanalupu
mesaj Sep 6 2018, 01:21 PM
Mesaj #548

Nou venit
*

Grup: Membri
Postari: 5
Inscris: 27-July 18
Utilizatorul numarul: 36 572

Diesel!

+Quote Post

19 Pagini V  « < 17 18 19
Reply to this topicStart new topic
4 Utilizatori care citesc acest topic (4 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 15th November 2018 - 12:56 PM