IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

3 Pagini V  < 1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Mai merita sa cumpar acum teren( in provincie)?!
Vizitator_constantin.
mesaj Sep 29 2008, 02:59 PM
Mesaj #31

Guests

Citeaza (kores @ Sep 29 2008, 09:19 AM) *
Eu mi-am facut urmatorul calcul: oricum la banca aveam credit pe 10 ani, cu rata de aceiasi valoare ca si cea de pe 35 ani;in plus obtin de la banca 10mii euro in plus si banii de teren; in acesti zece ani terenul sigur va creste astfel inacat prin vazare sa acopere intregul credit care in mod normal ar fi trebuit achitat in 35 ani ; profitul il reprezinta cei 10 mii euro; asta in cazul in care acest teren de la 37 euro va deveni in zece ani 100 euro, ceea ce nu mi se pare imposibil in conditiile unui oras in dezvoltare; chiar gresesc in ceea ce spun?!

Nu pot sa-ti dau sfaturi...dar! Am un teren de 2Ha in jurul Bucurestiului. Nu este cumparat, l-am mostenit, adica mi-a fost retrocedat. Pana acum au fost cel putin 2-3 tepe cu terenurile vecinilor mei! Au venit tot soiul de 'investitori'(a se citi snapani) care au cumparat terenul pe te miri ce si mai nimic. Cum a inceput sa se construiasca in zona preturile au explodat si oamenii au inceput sa se vaite ca au vandut. Eu mi-am pastrat terenul pt. ca il am de la bunici, nu am vrut sa-l dau primului hot iesit in drum. Anul asta pretul s-a stabilizat pe la 80EU/mp, insa eu tot nu vand. De ce? Terenul este mare, in zona nu mai sunt parcele cu pozitie/iesire la sosea, si in plus inca se mai fac investitii industriale, asa ca voi gasi clienti pt. teren. Tebuie insa sa ai un minim de cunostinte si sa stii foarte bine ce faci. Eu m-am sfatuit cu prieteni care lucreaza in imobiliare si vand terenuri industriale si asa nu am luat teapa. Trebuie sa stii ce destinatie are terenul tau si ce persepective de dezvoltare are zona. Trebuie sa fii foarte atent si foarte informat, altfel risti sa-ti pierzi banii.
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Dragos.
mesaj Sep 29 2008, 06:57 PM
Mesaj #32

Guests

Raspnsul Ancai este perfect. Nici nu se putea un raspuns mai bun.

Citeaza (anca radu @ Sep 28 2008, 07:35 PM) *
prietene,
sistemul tau de gandire reprezinta qintesenta modelului de gandire romanesc si a fost in fapt, pana nu demult, motorul cresterilor pe piata de real-estate romaneasca iar acum este motorul scaderii acesteia.
daca sursa veniturilor tale este un salariu si nu unul spectaculos, in mod normal si daca doresti sa lasi ceva copiilor tai, ar trebui sa faci economi si nu datori. imprumutul bancar, mai ales pe termen lung, este un pasiv si nu un activ.
perioda prin care trece astazi piata de real-estate este nu una de scadere ci una de corectie, in care investitorii adevarati, mari , seriosi si cu lichiditate sau capacitate de indatorare ii elimina incet incet pe ceilalti. iluzia ca numai in romania, un salariat poate deveni un jucator activ, pe o piata atat de dificila ca cea a proprietatilor imobiliare va disparea in curand si e fix problema fiecaruia cum ne va gasi acel moment.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Sep 29 2008, 07:45 PM
Mesaj #33

Guests

La ora actuala cea mai buna investitie sunt banii cash, nu bursa , nu teren, nu apartament. Afara dau faliment din cauza lipsei de cash.

+Quote Post
Vizitator_Lia.
mesaj Sep 29 2008, 09:35 PM
Mesaj #34

Guests

Citeaza (Trifid @ Sep 28 2008, 05:15 AM) *
Nu cred ca o sa scoti nici un ban (daca nu are nimic deosebit parcele ta ) . Eu am luat cu 20E /mp o bucatica de 500mp in sudul Buc (langa manastirea Vidra) in 2006 si nu pot sa-l vand acum cu acieasi bani ! . Cand in primavara m-am hotarat sa-l vand agentia zicea ca pretul e de 50E/mp . VISE ! Cred ca e plina piata de speculatori , daca am ajuns pana si eu sa speculez cu 10000E (la sfatul nevestei ca stiam ca o sa am nevoie de ei acum si banuiam ca e greu sa vinzi teren... )

Eu tot in Vidra am luat teren (eu, extravilan, planul II), aceeasi suprafata ca si tine dar am convingerea ca va merita aceasta investitie avind in vedere ca sintem la 15 km de Bucuresti si de citeva hipermarket-uri importante, la vreo 10 km de centura si metrou, in comuna Berceni deja sint toate utilitatile, gaz, canal, apa, chiar si prin Vidra sint gaze; si exista zone de vile (Cartierul Nou - care se extinde in spate, pe camp unde se terenurile se unesc cu cele din Vidra), Mamina (care e inghesuit si arata groaznic, dar asta-i alta poveste) si alte citeva zone cu vile in constructie. Singura problema mare va fi pe an ce trece traficul pentru ca daca se va circula doar prin comuna Berceni (si nu vor extinde caile de acces in zona), apai va fi bai mare.
Poate nu intimplator nu reusesti sa vinzi inca terenul, cine stie, poate ca in viitor te vei bucura de el mai mult decit daca iei acum pe el cu 10,000 euro mai mult. Toata zona asta din sud cred ca va fi foarte cautata si se va construi mult, dar va mai dura. Acum, si un apartament daca-l aveai la vinzare probabil ca nu l-ai fi putut vinde asa usor. Toata lumea vorbeste de scaderea preturilor, de iluzia imobiliara, in plus au crescut mult costurile materialelor de constructii, se mai pune si problema amenintarilor referitoare la conditiile de acordare a creditelor si oamenilor le este teama si mai mult de incertitudine. Toate astea se reflecta in volumul tranzactiilor imobiliare - de data asta oamenii nu mai cumpara. Mie mi s-a intimplat exact invers in primavara lui 2005: lumea nu mai vroia sa vinda pentru ca preturile creasteau literalmente de la o saptamina la alta, se auzea ca intrarea noastra in UE va inlfuenta si preturile vor fi f mari, asa ca multi proprietari de apartamente au oprit vanzarile in asteptarea unui pret mai bun. Am trecut prin emotii mari pina am gasit ce cautam. Atunci, tin minte, au fost oameni care si-au vindut 2 camere, de ex, si, dupa cautari de saptamini, cind intre timp preturile tot cresteau, nu le mai ajungeau banii decit pentru o garsoniera.
Acum trecem iar printr-o faza, dupa cum se vede, de reasezare a preturilor, dar, preturi in jurul Bucurestiului de 20-40 euro nu sint mari iar investitiile noastre vor creste datorita construirii cartirelor rezidentiale din zona.
Deci, bafta, rabdare si sa ne vedem prin Vidra la un gratar si o bere peste citiva ani!

+Quote Post
Vizitator_Claditorul.
mesaj Sep 30 2008, 03:21 PM
Mesaj #35

Guests

Daca ai de gand sa iti construiesti o casa si sa traiesti acolo pana la adanci batraneti, cumpara terenul si gata. Parintii mei au cumparat teren acum 8 ani si si-au facut o casa superba. Valoarea terenului a crescut de 100 de ori de atunci (cand l-au luat era extravilan, acum s-a extins orasul mult dupa noi). Ideea care este: nu vor vinde casa niciodata, pentru ca acolo au investit mai mult decat bani: suflet si munca si sanatate. Din punctul meu de vedere sper sa ii tina D-zeu inca 50 de ani. Pretul terenului poate sa creasca sau sa scada de inca 100 de ori. Pana voi ajunge eu sa mostenesc ceva vor mai trece inca foarte multi ani(sper).

Eu cred ca daca tu ai facut imprumutul deja, intentia a fost sa iti faci ceva permanent, pentru tine si in cazul acesta nu ai cum sa iei teapa. Daca i-ai luat pentru specula, e posibil sa te fi inselat. Pune mana si apuca-te de casa daca asta e ideea, pana nu se scumpesc si mai rau materialele de constructie si nu te mai poti atinge. Daca astepti tu sa cada piata, risti sa nu iti mai permiti nimic si sa si toci banii.

Toti pe care ii stiu ca si-au construit o casa la marginea orasului au facut asta pt ca nu isi permiteau un apartament sau nu suportau sa stea "la bloc". Pretul in crestere nu le mangaie decat orgoliul, nu si buzunarul. Nu cred ca ii doare decat pe speculanti caderea pietei.

+Quote Post
Vizitator_Trifid.
mesaj Sep 30 2008, 06:04 PM
Mesaj #36

Guests

Citeaza (Lia @ Sep 29 2008, 09:35 PM) *
Eu tot in Vidra am luat teren (eu, extravilan, planul II), aceeasi suprafata ca si tine dar am convingerea ca va merita aceasta investitie avind in vedere ca sintem la 15 km de Bucuresti ....

Si eu am ajuns la aceeasi concluzie , daca nu-mi pot recupera banii atunci am sa-l tratez ca pe o investitie pe termen foarte lung , cine stie , poate fetita mea de 4 ani o sa beneficieze de pe urma lui smile.gif .

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Sep 30 2008, 07:16 PM
Mesaj #37

Guests

Preturile la ciment sunt DUBLE fata de restul lumii; se anunta ca se vor deschide noi fabrici de ciment... chiar credeti ca vor mai creste?
Eu nu cred, cred ca materialele de constructii se vor ieftini si ele.

+Quote Post
Vizitator_Lia.
mesaj Sep 30 2008, 07:56 PM
Mesaj #38

Guests

Citeaza (Musafir @ Sep 30 2008, 07:16 PM) *
Preturile la ciment sunt DUBLE fata de restul lumii; se anunta ca se vor deschide noi fabrici de ciment... chiar credeti ca vor mai creste?

Sa dea Domnul sa se ieftineasca, dar stii cum e la noi...Stii, raspunsul la intrebarea asta imi aduce aminte de un banc. Care e diferenta intre un optimist si un pesimist: optimistul zice "mai rau de atit nu se poate", la care pesimistul zice "ba daa".

+Quote Post
Vizitator_Musafir_Ion.
mesaj Sep 30 2008, 08:49 PM
Mesaj #39

Guests

Citeaza

Ai dreptate, dar din pacate in restul lumii preturile cimentului vor fi DUBLE anul viitor fata de nivelul de anul acesta... din motive total nelegate de piata imobiliara (preturi la energie, o eventuala recesiune, etc).
In plus, intotdeauna cimentul a fost si va ramane o afacere regionala.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Sep 30 2008, 09:10 PM
Mesaj #40

Guests

Daca il tratezi ca pe o investitie pe termen lung sau foarte lung, nu prea ai cum sa pierzi. Exista o vorba a agentilor imobiliari de prin alte tari "cumparati pamant, ca nu se mai fabrica" dry.gif . Marturisesc ca nu am investit bani in terenuri si pana nu demult am considerat vorba asta ca fiind exclusiv un truc ieftin de agent. La urma urmei, teren se gaseste destul in jurul nostru, nu-i asa?

Cu timpul mi-am schimbat insa parerea... daca veti cauta pe Internet raportul GEO4 (Global Environment Outlook), emis de ONU, la pagina 202 tiparita (sau 234 in documentul PDF) o sa vedeti acolo o chestie interesanta (citez):
According to the 2005 Footprint of Nations report, humanity

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Sep 30 2008, 09:13 PM
Mesaj #41

Guests

...humanity's footprint is 21.9 ha/person, while the
Earth

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Sep 30 2008, 09:14 PM
Mesaj #42

Guests

humanity

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Sep 30 2008, 09:16 PM
Mesaj #43

Guests

humanity's footprint is 21.9 ha/person, while the
Earth's biological capacity is, on average, only 15.7 ha/person[/i]
Si daca luam in calcul faptul ca, cel putin in viitorul previzibil, la nivel global populatia continua sa creasca aproape exponential, ne dam seama ca perspectivele nu sunt prea frumoase, nu?...
Ceea ce am citit acolo nu are nimic de-a face cu imobiliarele sau cu rentabilitatea unei eventuale investitii, dar eu as putea interpreta in felul urmator: daca ai grija la ceea ce cumperi (stii vorba aia, te gandesti de 10 ori si faci o data), nu ai cum sa pierzi. Iar la un moment dat in viitor, fetita ta de 4 ani sa se bucure de un privilegiu rar si scump...

---------------
Scuze pentru post-ul intrerupt, dar citatul continea caractere de tip apostrof care nu probabil nu sunt acceptate de site, si nu primeam nici avertisment :-)

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Oct 1 2008, 07:43 AM
Mesaj #44

Guests

faina inventie topicul asta dar oamenii s-au ambalat.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Oct 1 2008, 11:09 AM
Mesaj #45

Guests

-in romania multe merg pe dos si sfideaza orice logica ,dar cred ca boomul acesta imobiliar este un fenomen gen CARITAS(ma rog privit la alta scara si cu alte haine)

+Quote Post
Vizitator_Berila.
mesaj Oct 28 2008, 09:22 PM
Mesaj #46

Guests

Doamana @kores acum la o luna dupa ce ati deschis tpicul, nu ati mai continuat cu relatarea.

In principial va urasc ca vreti sa cumparati teren ca sa faceti specula si nu ca sa va faceti o casa.
Lacomia exagerata v-a aruncat deja si pe dvs in plasa creditului.
In viitor chiar daca o sa faceti un profit din vanzarea speculativa a terenului nu cred ca o sa va bucurati de profitul ala. De ce? Pentru ca prin modul dvs. de a fi nu faceti altceva decat sa aplicati o formula de a da un tun unei familii de tineri care probabil viseaza sa isi faca o casa si care trebuie sa se imprumute aberant doar ca sa va plateasca pretul lacomiei si sa facei profit nesimtit cu orice pret.

Am fost sincer in pasajul de mai sus. Si imi pare rau ca nu exista legi care sa impoziteze si sa suprataxeze astfel de tentative de specula.

Problema este una fundamentala preturile la terenturi si la constructii sunt exagerate de mai multi ani incoace.
Preturile au crescut datorita finantariilor prin credit imobiliar.
Cei care au luat credit la maxim in urma cu cativa ani au facut profit imens in urmatorii ani, doar pentru ca au avut sa spunem norocul ca dupa ei sa prinda curaj armate de idioti sa se imprumute in masa si sa arunce in aer pretul la imobiliare.
GATA s-a terminat! Petrul numai poate creste pentru ca romanul a ipotecat toate veniturile si in plus economia merge tot mai prost, banciile nu mai dau credite ci acum doar colecteaza banii de la datornici.

Cei care au cumparat anul terecut tot cu finantare de la banca inca traiau cu speranta ca investitia lor o sa creasca.
Anul asta au inceput sa scada preturile!
Vanzatorii nu vor sa lase la pret si neaga ca nu mai sunt cumparatori.
In momentul acesta dobanziile la credite sunt in crestere alarmanta.
De aici rezulta ca nu vor fi bani de imprumutat pentru actori care vor sa joace pe piata.
Ca factor de complicare cei care mai inteleg ceva din economia mondiala globalizata ne spun ca ne confruntam cu o criza fara precedent in istoria umanitatii.
Nimeni nu ne poate spune cum o sa iesim din ea si nici cat o sa dureze.
Din pricina crizei globale banciile se feresc sa dea credite in conditii bune pentru client. Daca totusi clientul insista banca il va arde rau de tot (aruncati un ochii pe la dobanziile practicate acum la credite)

culmea este ca si in acest moment vanzatorii neaga ca ceva se petrece.
Ei bine, nu o sa mai nege ei mult pentru ca deja se anunta disponibilizari si somaj in mai toate industriile care mai mergeu de bine de rau in Ro.
UNDE e optimizmul? ca totul nu poate decat sa creasca si sa se dezvolte in termeni pozitivi ?? Vreu sa vad ?
Ce aliniere frate cu preturile din vest? Tara asta e distrusa nu are infrastructura nu are seriozitate dar noi vrem sa fimp latiti pe servicii la vel ca aia din vest! Niciodata nu o sa fie asa ca nu s-o intalnit romanu cu prostu (vestu').

Dobanda la anumite credite deja luate si aflate in derulare este si ea ajustata conform cu piata (CRESTE si inca REPEDE).
Cei care au luat aceste credite in scopul de a face specula au o provocare enorma de trecut zilele astea ce au sa vina: sa rezite in a achita ratele!!!! in conditii economice tot mai aiurite.
DA, eu cred ca multi din ei o sa fie nevoiti sa vanda pentru ca economia lumii merge prost si implicit in Ro o sa fim afectati. Cei mai destepti o sa vanda acum pentru a minimiza pierderile inainte sa se prabusasca pretu.

In conditiile ecomomice actuale nimeni nu o sa mai ia credite costisitoare sa joace absurd pe cartea terenului.

In sfarsit in cazul dvs. daca aveti banii livrati deja in contu dvs. puteti sa asteptati un an de zile sa scada bine pretu si atunci sa cumparati teren. Pe termen lung s-ar putea sa va recuperati banii si dobanziile datorate la banca.

Oricum ati face reflectati ca datorita unor oameni ca dvs. si a lacomiei lor planeta are de suferit dpdv financiar. Da lacomia i-a inpins sa forteze limitele creditarii imobiliare si mir cum nu le-a trecut prin cap bancheriilor hulpavi sa se dea credite pe sute de ani astfel ca copii copiilor vostrii sa fie obligati prin contract sa achite ratele stra-strabuniciilor lor.

+Quote Post
Vizitator_barosanul.
mesaj Jan 8 2009, 12:22 AM
Mesaj #47

Guests

Citeaza (Berila @ Oct 28 2008, 09:22 PM) *
Doamana @kores acum la o luna dupa ce ati deschis tpicul, nu ati mai continuat cu relatarea.

In principial va urasc ca vreti sa cumparati teren ca sa faceti specula si nu ca sa va faceti o casa.
Lacomia exagerata v-a aruncat deja si pe dvs in plasa creditului.
In viitor chiar daca o sa faceti un profit din vanzarea speculativa a terenului nu cred ca o sa va bucurati de profitul ala. De ce? Pentru ca prin modul dvs. de a fi nu faceti altceva decat sa aplicati o formula de a da un tun unei familii de tineri care probabil viseaza sa isi faca o casa si care trebuie sa se imprumute aberant doar ca sa va plateasca pretul lacomiei si sa facei profit nesimtit cu orice pret.

Am fost sincer in pasajul de mai sus. Si imi pare rau ca nu exista legi care sa impoziteze si sa suprataxeze astfel de tentative de specula.

Problema este una fundamentala preturile la terenturi si la constructii sunt exagerate de mai multi ani incoace.
Preturile au crescut datorita finantariilor prin credit imobiliar.
Cei care au luat credit la maxim in urma cu cativa ani au facut profit imens in urmatorii ani, doar pentru ca au avut sa spunem norocul ca dupa ei sa prinda curaj armate de idioti sa se imprumute in masa si sa arunce in aer pretul la imobiliare.
GATA s-a terminat! Petrul numai poate creste pentru ca romanul a ipotecat toate veniturile si in plus economia merge tot mai prost, banciile nu mai dau credite ci acum doar colecteaza banii de la datornici.

Cei care au cumparat anul terecut tot cu finantare de la banca inca traiau cu speranta ca investitia lor o sa creasca.
Anul asta au inceput sa scada preturile!
Vanzatorii nu vor sa lase la pret si neaga ca nu mai sunt cumparatori.
In momentul acesta dobanziile la credite sunt in crestere alarmanta.
De aici rezulta ca nu vor fi bani de imprumutat pentru actori care vor sa joace pe piata.
Ca factor de complicare cei care mai inteleg ceva din economia mondiala globalizata ne spun ca ne confruntam cu o criza fara precedent in istoria umanitatii.
Nimeni nu ne poate spune cum o sa iesim din ea si nici cat o sa dureze.
Din pricina crizei globale banciile se feresc sa dea credite in conditii bune pentru client. Daca totusi clientul insista banca il va arde rau de tot (aruncati un ochii pe la dobanziile practicate acum la credite)

culmea este ca si in acest moment vanzatorii neaga ca ceva se petrece.
Ei bine, nu o sa mai nege ei mult pentru ca deja se anunta disponibilizari si somaj in mai toate industriile care mai mergeu de bine de rau in Ro.
UNDE e optimizmul? ca totul nu poate decat sa creasca si sa se dezvolte in termeni pozitivi ?? Vreu sa vad ?
Ce aliniere frate cu preturile din vest? Tara asta e distrusa nu are infrastructura nu are seriozitate dar noi vrem sa fimp latiti pe servicii la vel ca aia din vest! Niciodata nu o sa fie asa ca nu s-o intalnit romanu cu prostu (vestu').

Dobanda la anumite credite deja luate si aflate in derulare este si ea ajustata conform cu piata (CRESTE si inca REPEDE).
Cei care au luat aceste credite in scopul de a face specula au o provocare enorma de trecut zilele astea ce au sa vina: sa rezite in a achita ratele!!!! in conditii economice tot mai aiurite.
DA, eu cred ca multi din ei o sa fie nevoiti sa vanda pentru ca economia lumii merge prost si implicit in Ro o sa fim afectati. Cei mai destepti o sa vanda acum pentru a minimiza pierderile inainte sa se prabusasca pretu.

In conditiile ecomomice actuale nimeni nu o sa mai ia credite costisitoare sa joace absurd pe cartea terenului.

In sfarsit in cazul dvs. daca aveti banii livrati deja in contu dvs. puteti sa asteptati un an de zile sa scada bine pretu si atunci sa cumparati teren. Pe termen lung s-ar putea sa va recuperati banii si dobanziile datorate la banca.

Oricum ati face reflectati ca datorita unor oameni ca dvs. si a lacomiei lor planeta are de suferit dpdv financiar. Da lacomia i-a inpins sa forteze limitele creditarii imobiliare si mir cum nu le-a trecut prin cap bancheriilor hulpavi sa se dea credite pe sute de ani astfel ca copii copiilor vostrii sa fie obligati prin contract sa achite ratele stra-strabuniciilor lor.

Corect!!!

+Quote Post
Vizitator_Coleknight.
mesaj Jan 8 2009, 08:39 AM
Mesaj #48

Guests

Preturile terenurilor sunt in scadere si inca vor mai scadea, banii cash sunt cea mai buna investitie dar nu in lei !Euro se tine sus si inca va mai urca.In jumate de an au sa apara preturi mai bune atat in imobiliare cat si la terenuri ,Romania e la inceputul crizei.Eu as opta sa cumpar a piece of realestate in america ,like a foreclosure smile.gif

+Quote Post
Vizitator_cristy.
mesaj Jan 15 2009, 12:19 AM
Mesaj #49

Guests

Citeaza (gimini @ Sep 27 2008, 10:43 AM) *
1. Terminati cu prostiile cu "alinierea". Uitati-va in Europa si veti vedea ca in Italia, in Danemarca, in Franta, in UK, in Spania etc. nici un pret nu e la fel, deci "alinierea" preturilor e o gogoasa (fierbinte) ce vi se serveste profitand de faptul ca habar n-aveti de realitatea de acolo. Intre preturile din Ile de France (regiunea Parisului) si Sicilia credeti-ma ca e o diferenta ... ca de la cer la pamanat. Asa ca va intreb: cu ce pret "sa se alinieze" preturile din Romania? Cu alea din Ile de France sau cu cele din Sicilia?

2. Investitia intr-un teren cu scop speculativ, la ora actuala, nu e doar proasta, ci FOARTE proasta. Autoarea insasi afirma : "La noi se pare ca piata nu scade... dar forumul l-am gasit abia aseara." Cu alte cuvinte, nu are nici o experienta in a citi / ghici semnele unei piete in scadere . Eu ii sugerez autoarei sa citeasca nu doar acest forum ci si multe altele care exista nu de ieri de azi, ci de vreun an de zile. Sa caute pe Google "balonul imobiliar" si va gasi informatii foarte interesante si oameni care previzionau inca din urma cu un an si ceva caderea inevitabila a pietei, cu argumente care iti dau frisoane citindu-le acum (si dandu-ti seama cata dreptate aveau). Tot respectul pentru oamenii astia, tot dispretul pentru cei care au continuat sa minta piata chiar si cand deznodamantul a devenit inevitabil.

3. @tungust: e atipica my ass. Oamenii destepti au previzionat cu un an in urma ca va urma macel pe piata imobiliara, si iata, se dovedeste ca au dreptate. Deci nu e nimic atipic ce se petrece pe aici.

4. Finalmente, cum zicea un preopinent, miscarea trebuia facuta in urma cu ani de zile. Acum nu te mai scumpi la cei 1500 de euro. In orice afacere mai si pierzi bani, dar una e sa pierzi 1500 de euro, alta 50.000 si o viata intreaga platind rate pentru o tampenie facuta la tinerete.

La dracu'...Nu mai speria dom'ne oamenii degeaba....eu am peste 1/2 mil de euro investiti in terenuri!Intr-adevar in viatza mai pierzi mai si castigi dar daca nu risti nu castigi nimic....Investitiile imobiliare niciodata nu vor muri....probabil vor cadea dar nu vor muri....pentru ca vor veni multe generatii in urma noastra si nu le vor conveni casele construite de noi.....si le vor demola si vor construi altele...si tot asa....toata chestia e sa nu investesti bani in terenurile din marile orase ci din imprejurimile lor....

+Quote Post
Vizitator_X.
mesaj Jan 15 2009, 08:26 AM
Mesaj #50

Guests

Un sfat: nu cumpara ceva ce nu esti pregatit sa tii toata viata. Daca tu nu l-ai dori nici altul nu l-ar dori. Nu poti pacali un om cinstit care cumpara doar ce are nevoie si ii va folosi. Iar sa pacalesti un speculator... mereu va fi un speculator mai bun ca tine pana la urma si vei pierde la final.
X

+Quote Post
Vizitator_Ghita.
mesaj Jan 15 2009, 08:38 AM
Mesaj #51

Guests

Da,

Ia-ti teren cu casa si gradina.
Creste un animal si nu te baza pe altii, mai ales in viitorul apropiat.
Acum este momentul sa ne mutam din orase macar asa vreo 2 ani.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Jan 15 2009, 08:40 AM
Mesaj #52

Guests

Citeaza (cristy @ Jan 15 2009, 12:19 AM) *
La dracu'...Nu mai speria dom'ne oamenii degeaba....eu am peste 1/2 mil de euro investiti in terenuri!Intr-adevar in viatza mai pierzi mai si castigi dar daca nu risti nu castigi nimic....Investitiile imobiliare niciodata nu vor muri....probabil vor cadea dar nu vor muri....pentru ca vor veni multe generatii in urma noastra si nu le vor conveni casele construite de noi.....si le vor demola si vor construi altele...si tot asa....toata chestia e sa nu investesti bani in terenurile din marile orase ci din imprejurimile lor....

Da da, imbata-te cu apa rece ! laugh.gif
Daca ai investit in acele terenuri acum 7-8-10 ani, DA, nu vei pierde ! Daca ai cumparat terenurile acum 1-2 ani, atunci, nu pot sa-ti spun decat ca iti vei lua o MARE teapa !
Preturile la imobiliare ( terenuri & case ) nu se vor mai ridica niciodata la valorile din ultimii 2 ani !

+Quote Post
Vizitator_kores.
mesaj Jan 17 2009, 02:48 PM
Mesaj #53

Guests

Si ca sa va tin la curent: da, am cumparat teren, fara utilitati, daca pretul era de 40-45 euro/mp, am luat un lot de 500 mp cu 22euro/mp.
Si am mai investit din credit 16 mii euro intr-o mica afacere care deja produce lunar un anumit cash astfel ca aceste cheltuieli se vor amortiza cam in 2 ani.
Asa ca cu o rata de 500 euro/luna nu cred ca e exagerat din moment ce unii platesc suma asta pe chirie intr-o luna....
cu terenul stau linistita, daca nu il vad sigur il voi pastra ca investitie pe viata pt copiii mei.
Ma bucur acum ca nu mi-a fost teama sa fac pasul asta in ciuda sfaturilor, si asta chiar inainte de criza, in oct anul trecut

+Quote Post
Vizitator_veveritoiul bucuros.
mesaj Jan 17 2009, 09:06 PM
Mesaj #54

Guests

Citeaza (kores @ Jan 17 2009, 02:48 PM) *
Si ca sa va tin la curent: da, am cumparat teren, fara utilitati, daca pretul era de 40-45 euro/mp, am luat un lot de 500 mp cu 22euro/mp.
Si am mai investit din credit 16 mii euro intr-o mica afacere care deja produce lunar un anumit cash astfel ca aceste cheltuieli se vor amortiza cam in 2 ani.
Asa ca cu o rata de 500 euro/luna nu cred ca e exagerat din moment ce unii platesc suma asta pe chirie intr-o luna....
cu terenul stau linistita, daca nu il vad sigur il voi pastra ca investitie pe viata pt copiii mei.
Ma bucur acum ca nu mi-a fost teama sa fac pasul asta in ciuda sfaturilor, si asta chiar inainte de criza, in oct anul trecut

si io ma bucur, si domnu' de la etaju' 6 se bucura cu toata familia lui. in acest moment se bucura si Fred , si Ryan, si Mariana, si Damian si matusa lui Bogdan. dar unchiul lui Bogdan sa stii ca se bucura mai pe ascuns, sa nu-l vada lumea. ce mai , suntem cu totii bucurosi! sa traiasca, bravo!

+Quote Post
bgd
mesaj Jan 18 2009, 12:16 AM
Mesaj #55

Nou venit
*

Grup: Membri
Postari: 11
Inscris: 26-November 08
Utilizatorul numarul: 4 915

Citeaza (kores @ Jan 17 2009, 02:48 PM) *

Bine ai facut....stai tu linistita...ca ai sa-l vinzi cu mult mai mult. Am casa in centrul iasiului..cumparata cu 300 de mii de euro...renovata..si scoasa la vanzare cu 500...si nu las la pret.am avut clienti ...insa toti in jur de 400 imi dadeau...tot e bine dar nu scot cine stie ce profit...insa cred ca in vreo 2 luni o vand...chiar si cu "criza imobiliara"
Na...m-am luat si eu dupa Patriciu....

+Quote Post
Vizitator_Don Carlo.
mesaj Jan 18 2009, 08:02 AM
Mesaj #56

Guests

Citeaza (kores @ Sep 26 2008, 04:22 PM) *
V-as ruga mult sa ma sfatuiti inainte sa fac poate o prostie,

Am luat de curand un credit pe 35 ani garantat cu apartamentul in care locuim...
Ideea a fost ca am refinantat ce credite mai aveam (pe 10 ani,de nevoi personale, in lei, fara garantii)si in ideea ca oricum voi plati aceiasi rata m-am gandit sa iau acest credit pe 35 ani; cu diferenta de bani in plus pe care mi-i da banca,m-am gandit sa cumpar un teren in intravilan, la iesirea din oras, e la noi o zona in dezvoltare ,se construieste noua centura a orasului, s-au construit vile, e in constructie si un mall...
De aceea , nu va ascund, ca m-am gandit sa iau acest teren ca sa-l pot vande si eu peste doi trei ani si sa raman fara rate la banca.Acum pretul e de 37 euro/mp, fara utilitati,

Insa, din pacate, puteti sa dati cu rosii, huh.gif m-am trezit si eu la spartul targului; acum cand cu criza asta, si cu euro care creste si cu toate previziunile astea sinistre, ma tot gandesc daca merita sa-mi iau acest risc, in ideea ca am pus si ipoteca pe apartamentul nostru cu 4 camere, evaluat acum la 67 000 ...
Sunt in mare dilema, daca renunt, pierd avansul de 1500 euro si 3% comision de rambursare pt banii pe care voiam sa-i bag in teren, plus cheltuiala cu ipoteca, plus ca m-am intins pe 35 ani, cand puteam sa-l las pe 10...., iar euro deja creste, offfff.
La noi se para ca piata nu e chiar in scadere,dar deja citesc altceva pe acest forum, pe care l-am gasit in seara asta; ce sfat imi dati?Multumesc mult! Chiar sunt ingrijorata rau....

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Jan 18 2009, 08:22 AM
Mesaj #57

Guests

Citeaza (bgd @ Jan 18 2009, 12:16 AM) *
Bine ai facut....stai tu linistita...ca ai sa-l vinzi cu mult mai mult. Am casa in centrul iasiului..cumparata cu 300 de mii de euro...renovata..si scoasa la vanzare cu 500...si nu las la pret.am avut clienti ...insa toti in jur de 400 imi dadeau...tot e bine dar nu scot cine stie ce profit...insa cred ca in vreo 2 luni o vand...chiar si cu "criza imobiliara"
Na...m-am luat si eu dupa Patriciu....

D-abea astept sa ne spui cu cat ai vindut! laugh.gif Ce s-ar face oamenii fara vise? Bai, sunt BANCI care acum n-au lichiditate saptamanala 400.000 euroi si tu visezi ca vine unu' si-ti da banii astia! Hai noroc si ce-a zis Gheorghe! laugh.gif

+Quote Post
gimini
mesaj Jan 18 2009, 12:29 PM
Mesaj #58

Membru
**

Grup: Membri
Postari: 20
Inscris: 20-July 08
Utilizatorul numarul: 1 920

Citeaza (Musafir @ Jan 18 2009, 09:22 AM) *
D-abea astept sa ne spui cu cat ai vindut! laugh.gif Ce s-ar face oamenii fara vise? Bai, sunt BANCI care acum n-au lichiditate saptamanala 400.000 euroi si tu visezi ca vine unu' si-ti da banii astia! Hai noroc si ce-a zis Gheorghe! laugh.gif

Tu nu stii ce valoare deosebita are Iasiul. Chiar in momentul asta se bat 1203 de englezi si 1947 de americani, care sa investeasca intr-o cismea din Copou. Si stii de ce se bat? Pentru ca mai sunt pe faza 2532 de investitori chineji care abia asteapta sa investeasca si ei in asa afacere.

Se vor scoate bani la Iasi din apa seaca, o sa vedeti. Milioane. Si casa de care e vorba o sa coste pe putin 10 milioane de euro. Eu nu as vinde-o nici acum.

PS. in legatura cu initiatoarea topicului, mi se pare de-a dreptul amuzant faptul ca o investitie care "facea" initial 37 de euro si ajunge sa fie cumparata real cu 22 nu trezeste nici un fel de semne de intrebare pentru persoana care a dat acesti 22 de euro... curat investitie "pe viata"! Ca "pe viata" o sa ramana. Le-as sugera compatriotilor mei sa mai (re)citeasca Povestea lui Danila Prepeleac, sunt atat de multe de invatat din ea.

+Quote Post
Vizitator_kores.
mesaj Jan 18 2009, 02:46 PM
Mesaj #59

Guests

[
PS. in legatura cu initiatoarea topicului, mi se pare de-a dreptul amuzant faptul ca o investitie care "facea" initial 37 de euro si ajunge sa fie cumparata real cu 22 nu trezeste nici un fel de semne de intrebare pentru persoana care a dat acesti 22 de euro... curat investitie "pe viata"! Ca "pe viata" o sa ramana. Le-as sugera compatriotilor mei sa mai (re)citeasca Povestea lui Danila Prepeleac, sunt atat de multe de invatat din ea.
[/quote]

Poate ca nu am explicat totul; acest pret de 22 l-am obtinut printr-un mare noroc deoarece tipul avea nevoie urgenta de bani lichizi pentru o problema ce trebuia rezolvata , si chiar daca cineva ii oferea si 15, dupa week-end-ul care urma, el a preferat sa-mi vanda mie deoarece era din alt oras, venise sa faca tranzactia si a vandut primului care i-a oferit cash-ul. Am spus ca nimeni la acel moment nu m-a crezut ca l-am cumparat cu atat. Era pretul la jumatate.
Este adevarat ca de atunci piata este inghetata, nu se mai fac tranzactii, insa preturile au ramas aceleasi in ziare. Am spus ca pentru moment nu ma mai gandesc la specula, la pretul asta sunt multumita chiar daca va fi al meu pe viata, Dar eu zic sa stam linistiti criza nu o sa dureze la nesfarsit, iar in cazul meu cel putin, nu are cum sa fie , la momentul "dezghetului"!, mai mic decat jumatate din cat era la inceperea declinului.

Posibil ca astea sa vi se pare explicatii ale unui invins, dar daca tot am fost sincera cu voi de la inceput de ce as coti-o acum cand as putea sa tac si sa inghit in sec?! Asa ca incheiati voi postarea mea in gand cu zicala "prost sa fii ,noroc sa ai" ca doar asta ganditi...am inceput sa simt rautatea oamenilor

+Quote Post
Vizitator_kores.
mesaj Jan 18 2009, 02:48 PM
Mesaj #60

Guests

scuze , am vrut sa scriu 25 in loc de 15

+Quote Post

3 Pagini V  < 1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 18th October 2019 - 09:16 PM