IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

94 Pagini V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Daca ai avea 10.000 de euro ti-ai lua un Logan sau o masina nemteasca second hand?, O dilema pe care o au 90% dintre cei care vor sa-si cumpere o masina
Vizitator_ext.
mesaj Jul 2 2008, 11:30 AM
Mesaj #31

Guests

Citeaza (Mutul @ Jun 17 2008, 01:22 PM) *
De aia e Romania aici! Nemtii se dau de ceasul mortii si isi cumpara doar masinile lor, iar noi le cumparam harburile. Eu unul am Logan si sunt tare multumit ... nu l-as da nici pe un VW nou. Gandeste-te numai la piese cat de scumpe sunt.

Deci, cum era de asteptat, datu' cu parerea sport national!
Habarnistii conduc...Ma opresc aici.

Ironic, pentru cultura generala, cauta pe mobile.de un bmw de 10.000 de euro si incepi sa i-o bagi lu tariceanu in toate orificiile scranjind din dinti, "daca nu era carnatu' asta la conducere, imi luam un bmw cu piele, climatronic, oglizi electrice, parktronic, navigare satelit, oglinizi heliomate, abs, esp, asc, 6 airbaguri, steptronic, etc"...

Sau stii ceva, ramai la Logan, ca il meriti!
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_bogdan.
mesaj Jul 2 2008, 03:55 PM
Mesaj #32

Guests

ce loganul este masina?????????nici gratis nu la-s lua,zici ca-i un tomberon de gunoi de pe timpul lui ceasca!!!!! cine il lauda sa ramana cu el pe viata!

+Quote Post
Vizitator_chichi.
mesaj Jul 2 2008, 04:17 PM
Mesaj #33

Guests

Ce Kia sau Hyundai fratilor? Nu va lasati pacaliti de design sau alte gadgeturi. Honda si Totyota sunt cele mai reliable, cu un raport calitate-pret optim. Ia uitati-va voi pe kbb.com sa vedeti ce spun americanii despre Kia si Hyundai!

+Quote Post
Vizitator_Me.
mesaj Jul 2 2008, 04:35 PM
Mesaj #34

Guests

Citeaza (ozon @ Jun 17 2008, 01:39 PM) *
Probabil ca esti roman daca gandesti asa laugh.gif

Si eu sunt si gandesc ca tine. Dar, daca as fi un om rational mi-as lua Logan nou. La pretul lui e super ok si n-am auzit pe nimeni sa se planga.

Problema cu Loganul e ca suntem romani si da foarte rau sa iti iei lucruri romanesti. Toata lumea face misto de tine. Daca esti agent de vanzari si vii la mine-n Logan, imediat increderea mea in tine scade. Vecinii te considera un fraier - fraierul ala cu Logan - colegii te considera un bleg, despre femei nu mai vorbesc... Poate sotia e singura care iti va aprecia intelepciunea de a-ti lua Dacia, restul, in cel mai bun caz o sa te ironizeze.

Crezi ca un Fiat Albea e mai bun ca un Logan? Nu prea cred. Si totusin italienii cumpara Fiat Albea pentru ca lor nu le e rusine ca sunt italieni.

Eu cred ca nu prea cunosti oameni cu Logan. Sa vezi cum se strica geamurile elecrice, alarma sau cum nu e finisata cum trebuie, probleme cu scaunele. Chestii mici dar enervante mai ales cand cumperi o masina nou.

+Quote Post
Vizitator_Musafiru' ce va fi injurat.
mesaj Jul 2 2008, 06:20 PM
Mesaj #35

Guests

Da oameni buni, e bun loganul. Bun pentru cei care:

- cara toata ziua 5 saci de cartofi in portbagaj si merg cu 3 grasani in spate. De ce naiba mizeaza atat de mult astia de la Dacia in marketingul lor pe capacitatea lui de a cara volume impresionante cand de cele mai multe ori soferul e singur in masina? Cate loganuri ticsite cu oameni in spate vazurati? Vrei spatiu de depozitare? Ia-ti un portbagaj de pavilion detasabil mai degraba decat sa mergi cu gaura neagra in spate.
- nu sunt deranjati de halu' in care sta loganul la viteza si pe curbele atacate mai curajos. E sinucidere curata sa mergi cu viteza mare cu masina asta(mi-a fost frica sa merg pe drum drept si liber cu mai mult de 140, chiar daca motorul mai putea). Comportamentul mi se pare similar cu al unui Renault Kangoo, chiar daca destinatiile si proportiile lor sunt putin diferite
- nu sunt deranjati de materialele proaste, de prelucrarea perfectibila care iese la iveala dupa o anumita perioada sau numar de kilometri(clampaneli in plastice sau, mai rau, in structura masinii, rugina pentru care a si fost o rechemare in service, si ce-o mai fi...)
- nu sunt avizati ca se pot trezi cu un motor uzat intr-o masina noua!!! Stiti motoarele alea de 1.5 dCi fiabile, economice si puternice? Sunt loganuri sub ale caror capote trag niste asemenea motoare aflate deja la cota R2 de reparatie! Adica dupa vreo 100 de mii de kilometri motorul ala e pa!
- nu sunt deranjati de aspectul butucanos(parere personala) al masinii, aspect neindulcit nici macar de ultima restilizare. Ma refer aici si la aspectul interior, nemaivorbind de ergonomia tampita a comenzilor.
- care cred ca masina noua romaneasca=costuri mai mici de intretinere. Nici pomeneala! Baga astia niste scoruri la revizii de-ti blestemi fericita zi in care ai ales sa-ti iei logan. Iar daca alegi, totusi, sa-ti faci intretinerea in regie proprie, constati cu surprindere ca piesele sunt, in cel mai bun caz, la fel de scumpe precum ale vesnic amintitelor Golf IV, Astra G, Focus I sau ale altor masini comparabile la pret daca sunt cumparate de ocazie.

Una peste alta, nu sunt un detractor infocat al loganului. Numai ca nu consider autoturismul doar ca pe un mijoc de transport de la A la B, pentru asta e mai rentabil transportul in comun. Imi pasa de cat de bine se schimba vitezele, de felul in care se roteste volanul, care volan vreau sa mi-l reglez cum imi place mie, de cat de lung e sezutul scaunului sau inaltimea lui fata de podea, de faptul ca nu vreau sa fac contorsionism intre schimbator si scrumiera ca sa umblu la ventilatie, si de multe, multe alte nimicuri care, puse cap la cap, dau acea incredibila senzatie de masina indelung si bine gandita. Pe de alta parte, spatiul interior sau portbagajul imens ma lasa rece pentru ca...nu le folosesc. Eu si cu cvasitotalitatea celor ce au logan. Si, pana la urma, astea sunt cele mai mari avantaje ale masini...

+Quote Post
Vizitator_Musafiru' ce va fi injurat.
mesaj Jul 2 2008, 06:23 PM
Mesaj #36

Guests

Uitai sa precizez: conduc loganul de serviciu in fiecare zi.

+Quote Post
Vizitator_PAUL ALDEA.
mesaj Jul 2 2008, 06:35 PM
Mesaj #37

Guests

Fara discutie,mi-as lua o "NEMTOAICA"!

+Quote Post
Vizitator_dyoss.
mesaj Jul 2 2008, 06:59 PM
Mesaj #38

Guests

daca ar fi sa alegeti intre o fata mare, urata proasta si abia scapata din gradina zoologica, si o femeie care se reguleaza de placere, la care iti scoti palaria in fata ei atunci cand discuti cu ea si la privirile ce le atrage dupa ea... ce alegeti? eu as alege femeia versata, ba chiar si curva decat fata mare care se uita la acadea si se intreaba daca trebuie sa o bage in fund sau in gura

+Quote Post
corect
mesaj Jul 2 2008, 07:04 PM
Mesaj #39

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 413
Inscris: 14-May 08
De la: Bucuresti
Utilizatorul numarul: 7

Citeaza (Silviu Boiangiu @ Jul 1 2008, 11:37 AM) *
Desi loganul este o masina patratoasa, luata noua isi merita toti banii luata noua. Nu merita sa iei o masina sh (mai ales din romania unde drumurile sunt cum sunt), nu stii cum a circulat omul cu ea - are esp, si ce daca solicitarea (forta de torsiune) din planetare tot mare e, ca sa nu mai spun la intoarcerile cu frana de mana la ce solicitari pune caroseria si puntea spate (mai ales ca la masinile straine e diferentiala).

Asa ca mai bine dai banii pe o masina noua decat pe una sh - stii sigur ca nu a fost schimbat neautorizat softul de la calculator (pentru tunning, marirea puterii, modificat nr de kilometrii, pacalit xenoane, etc).

La condus, loganul se comporta ok - nu asa cum se comporta un golf IV - diferenta fiind in primul rand de greutate si de centrul de greutate.. care este mai ridicat in cazul loganului si de aici este mai instabila.

Piesele rezista in functie de solicitarea mecanica a lor - ca sunt facute din aceleasi materiale (daca nu stiati - piesele componente sunt facute de terti nu de companie) asa ca nu-i diferenta.

Amaratul cu logan? da.. ne permitem sa dam 9-10 mii pe un logan NOU decat pe o masina umblata cu ea n ani.

Serios? La noi in familie sunt doua masini cumparate in 2005: un Renault Laguna second hand (l-am luat cand avea 5 ani si 129000km) si un Logan (care in 2005 era nou). Ghici care masina a avut nevoie mai putin de mers in service, ghici care e mai confortabil de condus, mai mare, cu care plecam etc? Cu Laguna. Care e masina frantuzeasca si cu 5 ani mai batrana decat Loganul.

+Quote Post
Vizitator_dyoss.
mesaj Jul 2 2008, 07:09 PM
Mesaj #40

Guests

Citeaza (ozon @ Jun 17 2008, 01:39 PM) *
Probabil ca esti roman daca gandesti asa laugh.gif

Si eu sunt si gandesc ca tine. Dar, daca as fi un om rational mi-as lua Logan nou. La pretul lui e super ok si n-am auzit pe nimeni sa se planga.

Problema cu Loganul e ca suntem romani si da foarte rau sa iti iei lucruri romanesti. Toata lumea face misto de tine. Daca esti agent de vanzari si vii la mine-n Logan, imediat increderea mea in tine scade. Vecinii te considera un fraier - fraierul ala cu Logan - colegii te considera un bleg, despre femei nu mai vorbesc... Poate sotia e singura care iti va aprecia intelepciunea de a-ti lua Dacia, restul, in cel mai bun caz o sa te ironizeze.

Crezi ca un Fiat Albea e mai bun ca un Logan? Nu prea cred. Si totusin italienii cumpara Fiat Albea pentru ca lor nu le e rusine ca sunt italieni.

ori esti prost si nu stii ca nu ori ce lucru care are 4 roti se numeste si masina, ori ai mancat ceva stricat si te-a batut soarele in cap la ora 12 ori in cele din urma te-a indopat tovarasu' Vadim cu nationalisme.

+Quote Post
Vizitator_tudor.
mesaj Jul 2 2008, 08:12 PM
Mesaj #41

Guests

salutare,
si eu am fost fan logan...asa ca mi-am luat una bucata amu 2.5 ani...Imediat dupa anul 1.7 au inceput mici probleme...suport lombar la scaun, cateva garnituri...etc...pana cand...intr-o zi mi s-a aprins becul de la apa pe bord. termostatul era pe blocat :-). din pacate s-a aprins mult prea tarziu (eu am tras imediat pe dreapta...dar degeaba)...si de aici au inceput problemele:
1. rectificat chiuloasa
2. garnitura noua
3. ...iar ultimele descoperiri de catre mecanicii dacia se pare ca sunt...BLOC MOTOR FISURAT

evident...garantie ioc :-)
asa ca...am schimbat-o pe un golf 5 tdi din 2007, adus de mine cu 11500. se gaseau si mai ieftine dar cel pe care l-am luat mai are inca garantie... legat de piese...distributie noua inlocuita la deale = 11 mil. distributie noua la logan = 7 mil. o diferenta mai mult decat acceptabila :-)

asa ca...pana cand dacia nu se va produce cel putin ca si un renault...io nu mai vreau sa am dacie :-) ii din ciclul "it was fun while it lasted" :-)
tudor

+Quote Post
Vizitator_POke.
mesaj Jul 2 2008, 09:04 PM
Mesaj #42

Guests

Loganul este un jaf de masina, pret nejustificat.La aceeasi bani cumperi "calitate" si siguranta, ceea ce loganul nu poate oferi.
la 10.000 abs optional , poate baga si volanul ca optional.

+Quote Post
Vizitator_SirRaven.
mesaj Jul 2 2008, 09:10 PM
Mesaj #43

Guests

Cu 10k

+Quote Post
Vizitator_manfred.
mesaj Jul 2 2008, 09:26 PM
Mesaj #44

Guests

Nici una, nici alta! As mai imprumuta inca 10.000 si mi-as lua o masina adevarata, noua!!

+Quote Post
Vizitator_greenux.
mesaj Jul 2 2008, 11:04 PM
Mesaj #45

Guests

Ce masina nou nouta iti poti lua cu 10 mii de euro din clasa Loganului? Apropo, eu nu am Logan!:)

+Quote Post
Vizitator_george.
mesaj Jul 3 2008, 12:13 AM
Mesaj #46

Guests

Citeaza (Eugen @ Jun 17 2008, 04:15 PM) *
Si care naiba sunt argumentele pentru o masina noua in detrimentul uneia second hand?

Daca vezi tu gauri la nemti sa-mi faci si mie o poza cu ea sa mi-o trimiti

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Jul 3 2008, 12:17 AM
Mesaj #47

Guests

logan golan, mai bine nu
orice masina second e de 3 ori cel putin mai buna decat un logan nou

+Quote Post
Vizitator_Cristi.
mesaj Jul 3 2008, 06:31 AM
Mesaj #48

Guests

Citeaza (Mutul @ Jun 17 2008, 01:22 PM) *
De aia e Romania aici! Nemtii se dau de ceasul mortii si isi cumpara doar masinile lor, iar noi le cumparam harburile. Eu unul am Logan si sunt tare multumit ... nu l-as da nici pe un VW nou. Gandeste-te numai la piese cat de scumpe sunt.

De acord. Am ajuns sa luam orice harb pt a nu fi posesori de Logan. Si io am anul si e ok. Sigur, mai pot sa-l imbunatateasca, dar masina noua la 10k, cu ABS etc...

+Quote Post
Vizitator_madof.
mesaj Jul 3 2008, 07:51 AM
Mesaj #49

Guests

Scapati din atentie urmatorul aspect:
Majoritatea care si-au luat logan nu au dispus de 10000 cash. Ori cu rabla, ori cum e cazul meu cu leasing-ul. Stiu! O sa ziceti . . . . esti dobitoc sa-ti iei logan in leasing dar, fratilor, niciun dealer (Skoda, VW, Kia, Hyunday, Opel) nu imi ofereau ce mi-a oferit atunci Dacia si sincer nu cred ca nici acum (ma refer la conditii de creditare etc.)
Daca dispuneam de 10000 cash probabil ca nu imi luam logan, dar asa, nu as vrea sa va vad conducand o masina care va lasa cand e lumea mai draga sau sa pleci din casa ca atunci cand ai pleca cu tramvaiul pt ca nu sti daca pleaca masina. Asa ca apelativele de genul bou, taran, tampit etc, nu-si au rostul. Sau ca se uita de sus si mai stiu eu ce.

Altceva ma enerveaza pe mine si anume

1. Cei care cred ca nu mai exista masina mai buna ca loganul (si credeti-ma ca exista)
2. Frustrati de genul: "Mi-as lua logan dar rade lumea de mine si imi iau Symbol, Albea, Fabia". Aici intervine partea misto. Am Symbol, Albea sau Fabia dar. . . . . . . laugh.gif COAJA(pt necunoscatori, fara dotari optionale)

+Quote Post
Vizitator_Andrei.
mesaj Jul 3 2008, 08:35 AM
Mesaj #50

Guests

Citeaza (Vornicu @ Jun 21 2008, 01:21 PM) *
Ce ati alege voi intre Kia Ceed si Hyundai i30.

Le-am incercat pe amandoua, preturile sunt super pentru dotarile pe care le au, I30 arata mai bine in interior, kia mai bine in iexterior, in plus la Kia e si garantia de 7 ani, in limita a 100 de mii de km.

Hyundai parca e mai usor de condus, imi place cum ia curbele, Kia mi se pare mai solida si mai sigura.
Eu as opta pentru kia, desi am auzit plangeri pentru varianta pe benzina, dar si ridicari in slavi pentru diesel.

Kia cee'd... pt ca: arata de 2 ori mai bine decat i 30, a fost decalarat masina anului 2008 in romania si ce crezi, a obtinut 5 stele la testele EURONCAP... plus ca modelele de echipare de pe kia saunt super suficiente si foarte bune la pret.

in legatura cu loganul: sunt destul de patriot si imi place tara mea (asta nu implica neaparat si toti oamenii care locuiesc intran'sa) dar masina noastra nationala e intradevar o masina ok pt oamenii care nu vor prea multe de la viata lor. politica dacia a fost simpla, facem o masina ieftina si cu o campanie de marketing foarte bine pusa la punct mai ales in partile rurale ale tarii au avut vanzari intradevari uriase. m-am plimbat destul de mult in toata tara, si cam peste tot proprietari de logan erau oamenii care nu prea mai avusesera masina pana atunci sau au trecut direct de la vechea masina la asta pt ca nemavazand si altceva li s-a parut raiul pe pamant. intradevar nu stiu de unde naiba a aparut mentalitatea asta de superioritate a posesorilor de logan, poate pt ca masina aduce un pic a tanc. nu imi aduc aminte numarul datilor in care un logan nu se dadea la oparte de pe prima banda, nu ma lasa sa depasasec, sau cand cocalaru de la volan imi punea frana brusc in fata ca el are logan si acum poate, sau la fel cocalaru care are prima masina cu proiectoare le aprinde si nu stie ca daca invarte prea mult de batu ala se aprind si stopurile de ceata...nu stiu acum daca e neaparat o problema a masinii sau a oamenilor care o cumpara... plus ca nu vreau sa mai vorbesc de fiabilitate service, revizii si piese de schimb... fara sa vreau am fost proprietar de logan (am catsigat-o la loto, o fost buna ca am vandiut-o si am dat avansu pt altceva tongue.gif) dar cat timp am avut-o nu am fost nici superior nici smecher nici cocalar, pur si simplu era un mijloc de transport cu care imi faceam treaba si ma deplasam din pct A in pct B, nu exista nici o placere a condusului. plus ca nu stiu de cate ori m-am zgariat in plasticele de sub bord, si de cate ori am injurat service-urile pt preturile imense pe care le practica. a doua revizie m-a costat 8 milioane, si de atunci chair ca nu a mai vazut service... in fine spunea cineva aici ca e un fel de loterie, parerea mea e a norocu si-l face omu cu mana lui... acelasi ghinion poti sa-l ai si la o masina noua si la una sh. insa daca as avea acum cei 10000 de euro la care se face referire cu siguraanta nu mi-as lua logan...
atatea discutii despre masina asta, multe si mai ales unele din ele fara rost, pana la urma si la coada fiecare e liber sa faca ce vrea cu banii lui, e liber sa-si asume riscuri si e liber sa traiasca cum vrea...
eu unu cred ca dc fiecare dintre noi ar fi atent numai la volanul si oglinzile sale retrovizoare ar fi mult mai bine...

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Jul 3 2008, 09:33 AM
Mesaj #51

Guests

eu am skoda octavia de 6 ani, masina a fost noua, acum am 130.000 km si nu am probleme
sunt multumit de masina doar ca m-am plictisit de ea, la ora actuala consider ca masinile japoneze diesel sau benzina sunt pe primul loc, honda accord e preferata mea sau civic, urmeaza noul mitshubishi lancer toyota avensis sau auris, mazda 6, 3 sau chiar micuta 2 sunt si fiabile si economice, sa nu uitam de un subaru impreza 1.6 benzina, chiar mitsubishi colt este o alegere foarte buna asta pentru clasa mica.
toate aceste masini sunt in top, a fost facut in germania un studiu si nemtalaii sunt foarte multumiti de ele.
as alege oricand una din aceste masini care poate sa fie noua sau second-hand dar trebuie sa fii foarte atent la second.
avantajele lor: calitatea deosebita a materialelor, fiabilitatea maxima este recunoscuta, confort si design
acestea masini nu au moarte, rezista sute de mii de km in cele mai grele conditii de mers
am mers cu honda accord 2.4 benzina 190cp si consumul nu sare mai mult de 11% nici la 7000/8000 de rotatii pe minut pt cunoscatori, ceea ce la alte benzinare sare de 13%,14% iar la logan stiu ca are consum de 10% in oras
pe mine m-ar incanta si o toyota rav4 sau honda crv modelul anterior

+Quote Post
Vizitator_vlvl.
mesaj Jul 3 2008, 09:34 AM
Mesaj #52

Guests

Nu-mi place Astra de nici un fel. De fapt niciun Opel. Consider Loganul cu multe clase in fata Opel. Singurul lucru bun la Opel este ca are 4 stele (cel putin) la impact. Dar plasticele de la Opel parca au mai multe substante cancerigene decat cele de pe Logan; mie asa imi pute.
Loganul este bun ca este mare si comod. Porbagaj urias fata de alte masini in categorie.
Oricum Loganul este oarecum bun daca nu mergi mai mult de 10 000 de Km pe an.
Si incepe de la 6400 Euro (TVA inclus) iar la 8800 Euro iei ceva cu multe optiuni. Un Golf similar ar costa insa cam cu 8-9000 Euro in plus. Asa ca daca vrei sa ai o masina mai mare si sa economisesti 8 000 de Euro, cumperi Logan.
Daca insa se pune in calcul si revanzarea esti si mai in castig!! Cu LOGANUL! Dupa 3 ani la Logan vei pierde cam cel mult 2500

+Quote Post
Vizitator_flavian.
mesaj Jul 3 2008, 09:38 AM
Mesaj #53

Guests

Citeaza (chichi @ Jul 2 2008, 04:17 PM) *
Ce Kia sau Hyundai fratilor? Nu va lasati pacaliti de design sau alte gadgeturi. Honda si Totyota sunt cele mai reliable, cu un raport calitate-pret optim. Ia uitati-va voi pe kbb.com sa vedeti ce spun americanii despre Kia si Hyundai!

aprob. toate japonezele au un raport pret calitate foarte bun.
oricand mi-as lua o honda accord sau o toyota avensis, mitsubishi lancer sau mazda 6

+Quote Post
Vizitator_Paulista.
mesaj Jul 3 2008, 10:04 AM
Mesaj #54

Guests

Nu prea am vazut in discutiile de aici vorbindu-se de un parametru FOARTE important in alegerea masinii: cat timp vreau sa tin masina pe care mi-o cumpar? Acest amanunt este cu atat mai important cu cat masina e mai ieftina. Cine are 30.000 euro sa dea pe o masina, are bani sa si-o schimbe des, dar cine are 10.000 euro sta sa se gandeasca, o iau pentru un an, doi si dupa aia o schimb? Ce fac, pierd bani la revanzare, pe piese, etc.
Multi cumparatori de Logan nu se gandesc ca tin masina 1,2,3 ani si o schimba, se gandesc la o achizitie pe termen lung, iar in cazul asta ii avantajeaza o masina noua.

+Quote Post
Vizitator_Cornwell.
mesaj Jul 3 2008, 10:05 AM
Mesaj #55

Guests

Muncesc in transporturi si pot sa va spun ca Logan nu are probleme mari daca nu o accidentezi. Avem un Mercedes E200K care este in fiecare an la reparat, sau mai des, pentru diferite lucruri, recent i s-a schimbat cablajul. Toyota, Audi, VW, Skoda, Saab, Mercedes, Renault Megane, pe benzina sau motorina, noi sau rulate, le-am condus, majoritatea prin oras. Ca o parere personala, difera de Logan prin dotari si in special prin puterea motorului si recunosc ca eram tentat sa apas mai tare pe acceleratie, fara rost, pentru ca in urmatoarea suta de metri, eram obligat sa opresc: trecere de pietoni, semafor, cedeaza trecerea, etc.
Alegerea unei masini este in primul rand o problema emotionala - frumoasa, dotari - apoi una pecuniara, cati bani am. Sigur, daca poti alege dintre o barca cu motor si un iaht, raspunsul este unul singur.
1. Este justificata cumpararea unei masini scumpe si de putere mare, daca faci 2-3000 de km pe an? In oras va arde "gazul" de pomana, la viteza medie de 20 km/ora.
2. Este justificata cumpararea unei masini scumpe si de putere mare, daca faci 30-40.000de km pe an? La un consum mediu de 8%, benzina costa cam 38 de milioane. La Logan aproape jumatate.
3. Este justificat sa-mi cumpar o masina care rezista 10-15 ani? Dupa 5-10 ani o mai pot vinde?
Politica firmei noastre este: masina trebuie vanduta dupa 5 ani sau 100.000 de km, lucru pe care ar trebui sa-l facem si noi daca ne da mana sa cumparam alta.
Nu dau sfaturi, fiecare cumpara pe banii lui ce doreste si va urez sa nu aveti evenimente rutiere, ca urmeza vizite la politie, asigurari, service si de cate ori va veti urca in masina, in fiecare zi privirea se va fixa la locul accidentat, daca mai aveti ce privi si cu ce. unsure.gif

+Quote Post
Vizitator_masini nemtesti.
mesaj Jul 3 2008, 10:34 AM
Mesaj #56

Guests

Citeaza (Tata @ Jun 20 2008, 06:46 AM) *
Daca as avea 10.000 de euro biggrin.gif mi-as lua masina nemteasca... noua (Golf). Sau masina japoneza noua (Aygo), sau masina coreana noua (i10, Getz, ), sau masina frantuzeasca noua (107, 206, C1, C2), sau masina italieneasca (Panda, Punto)... O multime de variante mai bune decat o masina SH sau un Logan.

De curios, ce mercedes gasesti la 10kE? Si apoi iti poti pune si intrebarea: Dece un om ar da 30-40kE pe o masina si apoi peste 4 ani ar vinde-o cu 10k? Crezi ca nemtii (pardon turcii, marocanii si romanii din auto-house-urile nemtesti) fac acte de caritate? Plus ca masinile nemtesti au neamt CEO (audi = ungaria, vw = polonia, opel = turcia)

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Jul 3 2008, 10:36 AM
Mesaj #57

Guests

intre logan si masina second eu zic sa va luati bicicleta. in acest fel nu o sa-i mai fie rusine viitoarei familii sau actualei prietene ca taticul care o conduce e gravid.

+Quote Post
Vizitator_christian_curec.
mesaj Jul 3 2008, 10:39 AM
Mesaj #58

Guests

Citeaza (Silviu Boiangiu @ Jul 1 2008, 11:37 AM) *
Desi loganul este o masina patratoasa, luata noua isi merita toti banii luata noua. Nu merita sa iei o masina sh (mai ales din romania unde drumurile sunt cum sunt), nu stii cum a circulat omul cu ea - are esp, si ce daca solicitarea (forta de torsiune) din planetare tot mare e, ca sa nu mai spun la intoarcerile cu frana de mana la ce solicitari pune caroseria si puntea spate (mai ales ca la masinile straine e diferentiala).

Asa ca mai bine dai banii pe o masina noua decat pe una sh - stii sigur ca nu a fost schimbat neautorizat softul de la calculator (pentru tunning, marirea puterii, modificat nr de kilometrii, pacalit xenoane, etc).

La condus, loganul se comporta ok - nu asa cum se comporta un golf IV - diferenta fiind in primul rand de greutate si de centrul de greutate.. care este mai ridicat in cazul loganului si de aici este mai instabila.

Piesele rezista in functie de solicitarea mecanica a lor - ca sunt facute din aceleasi materiale (daca nu stiati - piesele componente sunt facute de terti nu de companie) asa ca nu-i diferenta.

Amaratul cu logan? da.. ne permitem sa dam 9-10 mii pe un logan NOU decat pe o masina umblata cu ea n ani.

Salut,

Acum 4 ani am ales intre un Logan nou (cam pe atunci aparuse) si un SH - bineinteles un SH.

A costat 10.000 EUR - (Mercedes A Klasse). O masina excelenta pentru oras, cu un spatiu interior foarte mare pentru dimensiunea ei. Motorul este de 1700 cmc si fiind foarte usoara da fum in nas la multe masini mai fitzoase decit ea. Consuma pe undeva pe la 5,6-6l / 100km.

Am facut 75.000 km cu el. Nu cloncane si nu troncane...
De doua ori am schimbat o rola de la o curea. 100 EUR cu tot cu manopera (si asta in 4 ani) si asta este tot ce am bagat in ea pina acum in afara de ulei si motorina!

Daca o vind maine tot mai iau pe ea 6.500 EUR. Si asta inseamna ca am pierdut cam 3.500 EUR si si-a perdut putin din valoare. Tocmai de asta am ales Mercedes-ul, dar mai sunt citeva marci la care afirmatia este valabila.

Daca ar fi sa sintetizez...:

- Nu se merita sa cumperi masina noua - pierzi cam 20% din valoarea ei de cum ai luat-o; Argumentul cu ala de a dat-o in gropi e cel mai tembel care l-am auzit eu pana acuma. Am stat un an in Germania si nu stiu daca am vazut mai mult de doua trei gropi...

- Daca compari cit pierzi dupa 3-4 ani de uz la un Logan in momentul revinzarii... trebuie sa fi idiot sa iti iei unul nou (asta in cazul in care nu vrei sa te omoare costurile cu service-ul dupa ce masina depaseste 5-6 ani);

- Confortul interior nu se compara cu o masina din vest la acelasi pret (SH); Sincer sa fiu in Logan parca stai pe WC...

- Costurile de exploatare sunt similare si unori chiar mai mici. Ia intrebati pe un dealer care este costul pe km. rulat la Logan ???!!!. Sunt sigur ca o sa va spuna ca nu stie, iar daca il spune sunt convins ca pierderea medie de la revinzare nu este calculata !!!

- Logan-ul nu are nerv. Absolut deloc. Scuze, are nerv, ceva mai mult ca o Dacie smile.gif...

- La A Klasse am un portbagaj mic. Mai am si un Woofer in el. Asa cum e a ajuns intotdeauna. Cred ca au cam trecut vremurile in care umpleam congelatoarele si portbagajele cu mancare ca nu a doua oara nu mai aveam ocazie sa cumparam...
Culmea este ca am plecat in Croatia in concediu si am luat toate timpeniile cu noi (pana si 2 perechi de role) si spatiul a ajuns.
Pentru mine argumentul portbagajului incapator la Logan ... e tot un rahat... o gaselnita comerciala. De fapt nu il folosesti plin niciodata. Si oricum poti plia un scaun din spate - sau toata bancheta...

Just my two cents.

Christian

+Quote Post
Vizitator_Vizitator_i.
mesaj Jul 3 2008, 10:41 AM
Mesaj #59

Guests

Citeaza (Aurica @ Jun 17 2008, 02:47 PM) *
Eu cred ca tot taranu isi ia Logan! Si asta se vede intr-adevar la semafor. Daca ar avea putina minte si-ar lua o masina decenta, fie ea si la mana a doua. E vorba doar de un calcul simplu: cat confort primesc pentru o anumita suma de bani. Daca un posesor de Logan imi spune ca se simte mai bine in cutia aia decat intr-un Opel Astra, inseamna ca nu stie ce vorbeste.

...sunt de acord cu asta, am mers in Logan si confortul e destul de redus; i se potriveste de minune denumirea de "cutie"....no offense pentru cei care si-au achizitionat unul...sunt si alte masini straine care intra la categoria asta:)

+Quote Post
Vizitator_Lucian*.
mesaj Jul 3 2008, 10:45 AM
Mesaj #60

Guests

Am vazut o gramada de raspunsuri foarte "tehnice" si "pertinente" referitoare la Logan de genul: masina romaneasca, cotet su coaja.
In primul rand, nu este masina romaneasca. Dar NOI SUNTEM ROMANI si chiar daca venea Rolls Royce sa produca la noi o masina, tot cotet i-ar fi spus mioriticii nostrii. Face parte din mentalitatea pre '89. Tot ce este strain este mai bun! Culmea este ca si americanii gandesc la fel.
Loganul nu prea are nici o chestie romaneasca in el. Cam tot este strain cu exceptia muncitorilor care insa trebuie sa munceasca dupa cum zbiara un inginer strain. Daca asta este problema, atunci fiti tristi. Romania a devenit un furnizor major de componente auto si marea majoritate din masinile straine au piese MADE IN ROMANIA. Unele sunt chiar limuzine.
Daca ati fi dorit o opinie avizata, v-as fi recomandat sa intrebati taximetristii care conduc Logan. In mod sigur, nu sunt la prima masina si tind sa-i cred la ce spun. Sunt taximetristi care sunt multumiti dupa 120000 de km (n-au schimbat nici macar o piulita) si taximetristi care nu sunt multumiti si au incercat sa scape de masina dupa primii 300 de km. Oarecum normal as zice.
Eu de exemplu am o parere foarte proasta despre Toyota, desi altii sunt extatici.
Cel mai enervanti mi se par forumistii care-i fac tarani pe cei care conduc Loganuri. Eu cred ca forumistii astia se incadreaza mult mai bine la nesimtiti sau prost crescuti.
Cica Romania are inteligenta din popor (eu nu o mai vad de mult) dar se pare ca se uita ca : Nu haina-l face pe om! In cazul asta, masina.
Incetati sa mai spuneti Loganului Dacie. Nu mai este. Se cheama Renault Logan sau Logan by Renault smile.gif.
Dacia este doar numele fabricii unde se produc o parte din masini si cateva CKD-uri.

+Quote Post

94 Pagini V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic
8 Utilizatori care citesc acest topic (8 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 11th December 2019 - 06:09 PM