IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

5 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Fumatori vs. Nefumatori
mmir
mesaj Nov 3 2009, 01:21 PM
Mesaj #1

Membru
**

Grup: Membri
Postari: 74
Inscris: 4-March 09
Utilizatorul numarul: 6 849

SUNT FUMATOR!

Si gasesc comentariile pe marginea legilor care interzic fumatul in locurile publice de o ipocrizie absoluta. Cel mai bun exemplu: fumatul e interzis in majoritatea aeroporturilor. Cu toate astea in aceleasi aeroporturi se vand f multe tigari scutite de taxe. Romania (si nu doar ea), ca si stat, supravietuieste si de pe urma exploatarii dependentei fumatorilor, taxand aceasta dependenta cat de mult poate, de la producator pana la consumator. Ce dovada de ipocrizie mai mare decat aceasta doriti? Daca fumatul este atat de nociv (si este,statisticile medicale o dovedesc cu prisosinta) de ce nu se inchid,pur si simplu,fabricile de tigari? Asa cum culturile clandestine de canabis sau de coca sunt arse iar cei prinsi cultivand aceste plante sunt trasi la raspundere in justitie, de ce nu se procedeaza intr-un mod similar si cu culturile de tutun? Eu, ca si victima a industriei tutunului, platesc cu varf si indesat taxe pt dependenta intretinuta prin toate mijloacele de statele care pe de o parte imi interzic sa fumez in spatii publice iar pe de alta parte isi trag partea leului de pe urma fiecarui pachet de tigari produs, distribuit si vandut in aceleasi spatii publice. Platesc bani grei pt fiecare fum de tigare pe care il trag nu pt ca asa vreau, ci pt ca SUNT DEPENDENT de efectele nicotinei. Dependenta impotriva careia nu am auzit sa se faca prea multe…

Asa ca…stimati fericiti nefumatori, va rog sa lasati comentariile despre legile care interzic fumatul in locuri publice cand imi aprind tigarea langa voi, pt ca banii din taxele platite de mine pt fiecare pachet de tigari sunt folositi si la salariile unora dintre voi, si la constructia soselelor si la tot ce inseamna dezvoltare economica, ceea ce imi da dreptul sa deschid gura in fata voastra si sa va denunt ipocrizia.

Astept sa aud dezbateri publice aprinse pe tema interzicerii fabricarii de tigari sau a gasirii unor solutii EFICIENTE impotriva dependentei de nicotina, nu a interzicerii fumatului.
Go to the top of the page

+Quote Post
mmir
mesaj Nov 9 2009, 10:00 AM
Mesaj #2

Membru
**

Postari: 74
Inscris: 4-March 09
Utilizatorul numarul: 6 849

Pt a-mi sustine opinia postez aici un link catre un articol aparut astazi, 9 noiembrie 2009, in ziarul Gandul:

http://www.gandul.info/financiar/50-milioa...ru-stat-5090315

Ministerul Finanţelor a decis împreună cu producătorii din industria tutunului să aplice gradual scumpirea ţigărilor, care ar fi trebuit să se producă brusc la 1 ianuarie. Motivul invocat de ambele tabere a fost acela că o scumpire bruscă, de 30%, ar fi dus la o creştere alarmantă a contrabandei şi ar fi fost greu digerabilă pentru populaţie. Dincolo de această explicaţie, statul s-a ales şi cu un câştig suplimentar deloc de neglijat în ultimele două luni ale anului: aproape 50 milioane de euro. Începând cu data de 2 noiembrie, pachetul de ţigări este mai scump, în medie, cu 60 de bani. Ţinând cont de faptul că, din preţul unui pachet de ţigări mediu, aproximativ 80% reprezintă taxe către buget (accizele fiind preponderente), rezultă că, în urma scumpirii cu 60 de bani, 48 de bani se duc suplimentar la vistieria statului. Cifre oficiale referitoare la volumul anual al pieţii româneşti de ţigări nu există, însă producătorii au propriile estimări. "Potrivit studiilor noastre, în România se vând 38 miliarde de ţigări pe an, din care un sfert este reprezentat de contrabandă", a declarat pentru Gândul directorul de afaceri corporatiste al JTI România, Gilda Lazăr. Scăzând piaţa neagră, pentru care nu se plătesc taxe, obţinem un consum legal de 28,5 miliarde de ţigări pe an, adică 118,75 milioane de pachete pe lună. Înmulţind cu 0,48 lei, rezultă un câştig suplimentar pentru stat, numai în luna noiembrie, de 57 milioane de lei (13,57 milioane de euro). Din decembrie însă, producătorii se aşteaptă la o nouă creştere a preţului pachetului de ţigări, de peste un leu, peste cea deja operată, de 60 de bani. Din suplimentul de 1,60 lei, 1,28 lei vor merge la buget. Făcând acelaşi calcul, rezultatul este că în luna decembrie statul va mai câştiga din scumpirea ţigărilor 36,19 milioane de euro. În total, în numai două luni, la buget intră suplimentar, numai din buzunarele fumătorilor, 49,76 milioane de euro.

Mai "harnici" decât ne-a cerut UE

Anul 2009 a fost cel mai costisitor pentru fumători, care au fost nevoiţi să suporte, numai în perioada martie - octombrie, o creştere de 20% a preţului pe pachet. "Potrivit calendarului convenit cu Uniunea Europeană, la 1 ianuarie trebuia să ajungem la un nivel al accizei de 64 de euro la mia de ţigarete. Or, acest nivel a fost deja atins la 1 septembrie. În total, în acest an industria tutunului va plăti taxe la bugetul statului de peste două miliarde de euro", a spus Gilda Lazăr.

+Quote Post
Vizitator_Ma scuzati....
mesaj Nov 9 2009, 10:35 AM
Mesaj #3

Guests

Citeaza (mmir @ Nov 3 2009, 01:21 PM) *
Asa ca…stimati fericiti nefumatori, va rog sa lasati comentariile despre legile care interzic fumatul in locuri publice cand imi aprind tigarea langa voi, pt ca banii din taxele platite de mine pt fiecare pachet de tigari sunt folositi si la salariile unora dintre voi, si la constructia soselelor si la tot ce inseamna dezvoltare economica, ceea ce imi da dreptul sa deschid gura in fata voastra si sa va denunt ipocrizia.

C-o conditie, zana mica! Nici tu sa n-ai obiectii daca-mi aprind pe langa tine bucati de cauciuc, cumparate in locuri publice, ciorapi, si alte obiecte. Sau daca nu-s spalat. Sau daca injur de mama focului, de preferinta pe fumatori, ca e democratie si din taxele mele e platit salariu tau.

Tu ai dreptul sa fumezi, eu am dreptul sa respir aer curat si sa-i pun la punct pe nesimtiti.

+Quote Post
Vizitator_Nick.
mesaj Nov 9 2009, 11:28 AM
Mesaj #4

Guests

SUNT FUMATOR!

Si gasesc comentariile pe marginea legilor care interzic fumatul in locurile publice de o ipocrizie absoluta. Cel mai bun exemplu: fumatul e interzis in majoritatea aeroporturilor. Cu toate astea in aceleasi aeroporturi se vand f multe tigari scutite de taxe. Romania (si nu doar ea), ca si stat, supravietuieste si de pe urma exploatarii dependentei fumatorilor, taxand aceasta dependenta cat de mult poate, de la producator pana la consumator. Ce dovada de ipocrizie mai mare decat aceasta doriti? Daca fumatul este atat de nociv (si este,statisticile medicale o dovedesc cu prisosinta) de ce nu se inchid,pur si simplu,fabricile de tigari? Asa cum culturile clandestine de canabis sau de coca sunt arse iar cei prinsi cultivand aceste plante sunt trasi la raspundere in justitie, de ce nu se procedeaza intr-un mod similar si cu culturile de tutun? Eu, ca si victima a industriei tutunului, platesc cu varf si indesat taxe pt dependenta intretinuta prin toate mijloacele de statele care pe de o parte imi interzic sa fumez in spatii publice iar pe de alta parte isi trag partea leului de pe urma fiecarui pachet de tigari produs, distribuit si vandut in aceleasi spatii publice. Platesc bani grei pt fiecare fum de tigare pe care il trag nu pt ca asa vreau, ci pt ca SUNT DEPENDENT de efectele nicotinei. Dependenta impotriva careia nu am auzit sa se faca prea multe…

Astept sa aud dezbateri publice aprinse pe tema interzicerii fabricarii de tigari sau a gasirii unor solutii EFICIENTE impotriva dependentei de nicotina, nu a interzicerii fumatului.

Amice,

Ipocrit esti tu. Nimeni nu ti-a interzis dreptul de a fuma. Fumeaza pana iti faci colorezi plamanii gri.

Insa ca si tine, am si eu drepturi. Am dreptul de a nu fi poluat pe SPATIU PUBLIC si nu inteleg de unde atata tupeu: Daca tu fumezi, sa fiu obligat sa fumez si eu indirect.

Plus, in alta ordine de idei, esti atat de slab incat nu te poti lasa de fumat decat daca nu mai gasesti tigari?

+Quote Post
gigel de luxembo...
mesaj Nov 24 2009, 06:12 AM
Mesaj #5

Membru veteran

Postari: 629
Inscris: 25-October 08
Utilizatorul numarul: 4 440

SUNT FUMATOR!

Si gasesc comentariile pe marginea legilor care interzic fumatul in locurile publice de o ipocrizie absoluta. Cel mai bun exemplu: fumatul e interzis in majoritatea aeroporturilor. Cu toate astea in aceleasi aeroporturi se vand f multe tigari scutite de taxe.

pe mine ce ma enerveaza la aeroporturi ca sunt o gramada de femei care circula pe-acolo si nu poti sa faci sex cu ele, nenorociti si ipocriti astia cu aeroporturile lor...

acum, serios, cred ca ai niste neuroni (99%) scurticircuitati de gandesti asa.

+Quote Post
Vizitator_Daniel.
mesaj Nov 24 2009, 07:42 AM
Mesaj #6

Guests

Un tip mai destept decat noi a spus ca in democratie libertatea ta se termina acolo unde incepe libertatea altuia.
In speta, esti liber sa fumezi la tine acasa, in locuri special amenajate, samd, dar nu ai libertatea de a fuma in spatii pentru nefumatori, in spatii publice, samd. Si apropo, din banii platiti de mine ca taxe se finanteaza tratamentele si spitalizarile tuturor fumatorilor care fac cance la plamani si alte boli datorate fumatului.
Postul tau nu denota decat o mentalitate de frustrat. Zi merci ca nu traiesti in UE, ca pe vremea asta ai fi stat zgibulit sa fumezi fie la intrarea in cladirea de birouri, fie la intrarea in pub, bar, restaurant.

+Quote Post
Vizitator_Armando.
mesaj Nov 24 2009, 12:24 PM
Mesaj #7

Guests

Aveti perfecta dreptate. Un alt exemplu il constituie automobilele care, indiferent de capacitate, cam toate prind 180-220 km/h. Dar daca esti prins circulind pe DN cu peste 100 esti amendat. Iar in alte tari arestat. Facind o paralela cu tigarile, de ce nu se fac doar automobile cu max 500 cmc? Realitatea este ca in general societatea capitalista este o mizerie. Mai intai te incinta si apoi te arde.

+Quote Post
Vizitator_janos.
mesaj Nov 24 2009, 01:39 PM
Mesaj #8

Guests

Citeaza (Armando @ Nov 24 2009, 12:24 PM) *
Aveti perfecta dreptate. Un alt exemplu il constituie automobilele care, indiferent de capacitate, cam toate prind 180-220 km/h. Dar daca esti prins circulind pe DN cu peste 100 esti amendat. Iar in alte tari arestat. Facind o paralela cu tigarile, de ce nu se fac doar automobile cu max 500 cmc? Realitatea este ca in general societatea capitalista este o mizerie. Mai intai te incinta si apoi te arde.

perfect de acord

+Quote Post
Vizitator_Nick.
mesaj Nov 24 2009, 02:04 PM
Mesaj #9

Guests

Citeaza (janos @ Nov 24 2009, 01:39 PM) *
perfect de acord

Eu personal nu va inteleg. Pe vremea comunistilor nu aveati tigari?
Care era diferenta intre fumatul de atunci si cel de acum de injurati capitalismul.

Tigarile nu s-au schimbat, singurul lucru care s-a schimbat este faptul ca am devenit mai constienti fata de pericolul care il aduc si pentru nefumatorii care traiesc pe langa fumatori.

Eu subscriu la comentariul lui Daniel: Libertatea oricui incepe unde se termina libertatea celor care-l inconjoara.

+Quote Post
Maria Tm.
mesaj Dec 8 2009, 10:39 PM
Mesaj #10

Membru veteran

Postari: 124
Inscris: 7-December 09
De la: Timisoara
Utilizatorul numarul: 17 424

Citeaza (Nick @ Nov 24 2009, 02:04 PM) *
Eu personal nu va inteleg. Pe vremea comunistilor nu aveati tigari?
Care era diferenta intre fumatul de atunci si cel de acum de injurati capitalismul.

Tigarile nu s-au schimbat, singurul lucru care s-a schimbat este faptul ca am devenit mai constienti fata de pericolul care il aduc si pentru nefumatorii care traiesc pe langa fumatori.

Eu subscriu la comentariul lui Daniel: Libertatea oricui incepe unde se termina libertatea celor care-l inconjoara.

Comentariul este al lui Daniel , citatul insa era din filosofia politica a lui Kant .

+Quote Post
Vizitator_Mihaela.
mesaj Jan 3 2010, 08:54 AM
Mesaj #11

Guests

SUNT FUMATOR!
Eu, ca si victima a industriei tutunului, platesc cu varf si indesat taxe pt dependenta intretinuta prin toate mijloacele de statele care pe de o parte imi interzic sa fumez in spatii publice iar pe de alta parte isi trag partea leului de pe urma fiecarui pachet de tigari produs, distribuit si vandut in aceleasi spatii publice. Platesc bani grei pt fiecare fum de tigare pe care il trag nu pt ca asa vreau, ci pt ca SUNT DEPENDENT de efectele nicotinei. Dependenta impotriva careia nu am auzit sa se faca prea multe…

Şi eu plătesc cu vârf şi îndesat taxe pentru toată hrana pe care o consum, dar sper că nu ai pretenţia să o împart cu tine! Nu te dă inteligenţa afară din casă, sau te copleşeşte egoismul.Presupun că şi când asculţi muzică trebuie să asculte şi vecinii mai apropiaţi şi mai îndepărtaţi.
Şi de ce am lăsa comentariile despre legile care interzic fumatul în locuri publice?!
Nu-ţi place să trăieşti în lege, mută-te pe o insulă pustie!

+Quote Post
Vizitator_Andrei.
mesaj Jan 3 2010, 10:03 AM
Mesaj #12

Guests

Citeaza (Mihaela @ Jan 3 2010, 08:54 AM) *
Şi eu plătesc cu vârf şi îndesat taxe pentru toată hrana pe care o consum, dar sper că nu ai pretenţia să o împart cu tine! Nu te dă inteligenţa afară din casă, sau te copleşeşte egoismul.Presupun că şi când asculţi muzică trebuie să asculte şi vecinii mai apropiaţi şi mai îndepărtaţi.
Şi de ce am lăsa comentariile despre legile care interzic fumatul în locuri publice?!
Nu-ţi place să trăieşti în lege, mută-te pe o insulă pustie!

Se pare ca nimeni nu reuseste sa patrunda adevaratul sens al controversei lansate in acest thread. Nici un raspuns nu a reusit sa treaca de bariera lipsei de compasiune fata de adevarata problema a fumatului, indiferent daca este sau nu in loc public, cu taxe sau fara.

Oameni buni, daca unii dintre noi se apuca de fumat sau nu, o fac datorita unor multitudini de factori. Insa continuarea fumatului are o singura motivatie : dependenta de efectele fizico-chimice ale nicotinei. Nu vad pe nimeni de aici sa spuna: "Te compatimesc, as vrea sa te pot ajuta sa renunti la fumat sau macar sa fiu de acord ca sistemul acesta nu este bun si trebuie schimbat." Nu. Fiecare se simte atacat in propriul sistem de valori atunci cand i se aminteste de taxe si disconfortul personal,dar sa incerce sa faca un singur pas in afara acestui sistem de valori si sa se puna in locul unui fumator care cere ajutor este de neconceput pt cei mai multi dintre noi.

Dragii mei luptatori pt pastrarea confortului personal oare ce ati simti daca unul dintre copiii vostri ar fi dependent de droguri, acestea s-ar gasi la orice chiosc si ati descoperi ca atunci cand copilul vostru, intr-un moment de constienta, iese pe strada si cere ajutor in privinta aceasta iar lumea il goneste inapoi in casa spunandu-i : " Mergi la parintii tai acasa sa-ti injectezi toate rahaturile in vena,numai sa nu o faci in prezenta mea.Injectarea de droguri e ok acasa, dar nu e ok in locurile publice, asa este, draga Mihaela? "

Sa va fie rusine!

+Quote Post
Vizitator_gigel de luxembourg.
mesaj Jan 3 2010, 02:36 PM
Mesaj #13

Guests

Citeaza (Andrei @ Jan 3 2010, 10:03 AM) *
Se pare ca nimeni nu reuseste sa patrunda adevaratul sens al controversei lansate in acest thread. Nici un raspuns nu a reusit sa treaca de bariera lipsei de compasiune fata de adevarata problema a fumatului, indiferent daca este sau nu in loc public, cu taxe sau fara.

Oameni buni, daca unii dintre noi se apuca de fumat sau nu, o fac datorita unor multitudini de factori. Insa continuarea fumatului are o singura motivatie : dependenta de efectele fizico-chimice ale nicotinei. Nu vad pe nimeni de aici sa spuna: "Te compatimesc, as vrea sa te pot ajuta sa renunti la fumat sau macar sa fiu de acord ca sistemul acesta nu este bun si trebuie schimbat." Nu. Fiecare se simte atacat in propriul sistem de valori atunci cand i se aminteste de taxe si disconfortul personal,dar sa incerce sa faca un singur pas in afara acestui sistem de valori si sa se puna in locul unui fumator care cere ajutor este de neconceput pt cei mai multi dintre noi.

Dragii mei luptatori pt pastrarea confortului personal oare ce ati simti daca unul dintre copiii vostri ar fi dependent de droguri, acestea s-ar gasi la orice chiosc si ati descoperi ca atunci cand copilul vostru, intr-un moment de constienta, iese pe strada si cere ajutor in privinta aceasta iar lumea il goneste inapoi in casa spunandu-i : " Mergi la parintii tai acasa sa-ti injectezi toate rahaturile in vena,numai sa nu o faci in prezenta mea.Injectarea de droguri e ok acasa, dar nu e ok in locurile publice, asa este, draga Mihaela? "

Sa va fie rusine!

exagerezi. sa compari fumatul cu drogurile este o exagerare foarte mare. prin metoda ta putem spune ca un elefant=o furnica, prin aproximari succesive.

eu am fumat 20 de ani de zile, in medie cam 30-40 de tigari pe zi. si m-am lasat de fumat. chiar si cand fumam puteam sa nu fumez in locuri publice. nu fumam la mai putin de 4-5 metri de un nefumator. sa te lasi de fumat nu este usor, stiu asa, dar se poate. si fara ajutor specializat. iti trebuie doar vointa plus cateva trucuri cand iti vine sa fumezi. si da, nu este problema mea sa ofer umarul meu fiecarui fumator. stii de ce? pentru ca n-are nevoie de el, el vrea sa fumeze in continuare iar, unii dintre ei, o fac chiar cu nesimtire.

+Quote Post
Maria Tm.
mesaj Jan 14 2010, 04:06 AM
Mesaj #14

Membru veteran

Din cauza acestui citat de mai jos ..probabil ...a luat nastere aceasta discutie despre taxe si legi . Cel care a inceput topicul a fost primul care a adus in discutie acest lucru .

A te lasa de fumat , de alcool sau a urma o dieta drastica sunt toate incercari grele pentru vointa si corpul unui om si este normal sa fie sprijinit si incurajat sa continue o viata sanatoasa .

SUNT FUMATOR!

Si gasesc comentariile pe marginea legilor care interzic fumatul in locurile publice de o ipocrizie absoluta. Eu, ca si victima a industriei tutunului, platesc cu varf si indesat taxe pt dependenta intretinuta prin toate mijloacele de statele care pe de o parte imi interzic sa fumez in spatii publice iar pe de alta parte isi trag partea leului de pe urma fiecarui pachet de tigari produs, distribuit si vandut in aceleasi spatii publice. Platesc bani grei pt fiecare fum de tigare pe care il trag nu pt ca asa vreau, ci pt ca SUNT DEPENDENT de efectele nicotinei. Dependenta impotriva careia nu am auzit sa se faca prea multe…

Acest lucru insa , nu consider ca il indreptateste sa acuze sau sa jigneasca pe cei care nu au aceeasi problema cu a lui . Nicicare din noi nu l-am fortat sa fumeze , sa bea sau cine stie ce alta cauza poate determina aceste dependente .
Iar faptul ca o persoana doreste sa continue sa isi faca rau si este constient ca face rau si celor din jur ma duce cu gandul la un om bolnav grav ..pe moarte ..care nu suporta gandul ca restul vor continua sa traiasca dupa moartea lui , asa ca omoara cat poate de multi ( scuze daca e prea sinistru)

In primul rand oamenilor dragi din jurul tau ar trebui sa le pese si tie de ei ...
Eu nu fumez si nu as putea sa traiesc cu o persoana care fumeaza din cel putin 2 motive :
- daca tin la acea persoana , nu mi-as dorii sa se imbolnaveasca si sa sufere ..sau chiar mai mult de atat .. sa o pierd mult mai repede decat ar fi normal
- o persoana care imi face rau mie facandu-si in acelasi timp rau si propriei persoane , nu poate sustine ca ii pasa de viata mea sau de orice altceva ..asadar nu am nevoie de un astfel de om aproape

Cele spuse mai sus nu exclud faptul ca as incerca cu toate puterile sa ajut acea persoana daca exista si din partea ei o hotarare de a se oprii din viciu.

+Quote Post
Vizitator_vasile.
mesaj Jan 14 2010, 05:40 AM
Mesaj #15

Guests

Citeaza (Maria Tm. @ Jan 14 2010, 04:06 AM) *
Din cauza acestui citat de mai jos ..probabil ...a luat nastere aceasta discutie despre taxe si legi . Cel care a inceput topicul a fost primul care a adus in discutie acest lucru .

A te lasa de fumat , de alcool sau a urma o dieta drastica sunt toate incercari grele pentru vointa si corpul unui om si este normal sa fie sprijinit si incurajat sa continue o viata sanatoasa .

Acest lucru insa , nu consider ca il indreptateste sa acuze sau sa jigneasca pe cei care nu au aceeasi problema cu a lui . Nicicare din noi nu l-am fortat sa fumeze , sa bea sau cine stie ce alta cauza pot avea aceste dependente .
Iar faptul ca o persoana doreste sa continue sa isi faca rau si este constient ca face rau si celor din jur ma duce cu gandul la un om bolnav grav ..pe moarte ..care nu suporta gandul ca restul vor continua sa traiasca dupa moartea lui , asa ca omoara cat poate de multi ( scuze daca e prea sinistru)

In primul rand oamenilor dragi din jurul tau ar trebui sa le pese si tie de ei ...
Eu nu fumez si nu as putea sa traiesc cu o persoana care fumeaza din cel putin 2 motive :
- daca tin la acea persoana , nu mi-as dorii sa se imbolnaveasca si sa sufere ..sau chiar mai mult de atat .. sa o pierd mult mai repede decat ar fi normal
- o persoana care imi face rau mie facandu-si in acelasi timp rau si propriei persoane , nu poate sustine ca ii pasa de viata mea sau de orice altceva ..asadar nu am nevoie de un astfel de om aproape

Cele spuse mai sus nu exclud faptul ca as incerca cu toate puterile sa ajut acea persoana daca exista si din partea ei o hotarare de a se oprii din viciu.

Un singur fum tras dintr-o tigara inhaleaza atitia radicali liberi incat vorbim de miliarde.
Celula hepatica nu-si mai oxigeneaza legaturile electrolitice ( din 27 doar 3 mai ramin valabile).
Celulele neuronale dezvolta dependenta datorita copusilor chimici care intra in singe ( nicotina , etc).
Parerea mea ( nu aduc in dicutie plamin, singe, limfa, etc) este ca un fumator se otraveste cu buna stiinta, si in mare masura otraveste si pe cei din jurul lui( cu alte cuvinte este un sinucigas).
Daca ar fi dupa mine, as mari inca de 3 ori taxele pentru fumatori si as aplica impozite speciale duble,pentru ei.
Totodata as lua masura impozitarii duble a firmelor care produc tigari in Romania.

Dupa asta as lua o pauza( nu de o tigara)...smile.gif)))))

+Quote Post
stalker
mesaj Jan 14 2010, 08:55 AM
Mesaj #16

Membru
**

Postari: 38
Inscris: 30-October 09
Utilizatorul numarul: 14 351

Ultra-Impozitarea va avea ca finalitate cresterea contrabandei. Care oricum exista si se face la adapost de ochii vigilenti ai opiniei publice. Iar cerintele UE de supra taxare si de delimitare stricta a locurilor unde fumatul este permis sunt intelese destul de aleatoriu in RO. Guvernul face doar ceea ce ii convine adica supra-taxeaza. Si nu inteleg de ce fumatorii nu trec la solutiile alternative gen plasturi cu nicotina, pastile (Nicorete, Nicopass, Nicopatch). Avind limpede in minte faptul ca din an in an se va plati mai mult pentru procurarea tigarilor continuarea acestui habit al fumatului pare hilara. Si eu am fost fumator si am renuntat brusc intr-o zi. De atunci evit cu grija sa mai recidivez. De renuntat la fumat se poate cu multa vointa si determinare. Asa incit succes celor care vor renunta si sincere compatimiri celor care inca mai cred ca nu pot renunta.

+Quote Post
Vizitator_ana maria nitoi.
mesaj Jan 14 2010, 12:30 PM
Mesaj #17

Guests

SUNT FUMATOR!

+Quote Post
Vizitator_Nefumator.
mesaj Jan 14 2010, 06:54 PM
Mesaj #18

Guests

Sa va fie rusine!

fumeaza cat vrei , drogheaza-te cat vrei , baga-ti in organism ce otrava vrei , treaba ta , nu am sa te impiedic . Insa nu fuma pe linga mine sa ma otravesti si pe mine , nu am nici o vina ca tu esti dependent .
PS : de ce creezi situatii imaginare cu copii dependenti de droguri ilegale ? Tutunul e legal , ai voie sa fumezi , insa indeparteaza-te de mine fiindca eu am dreptul sa respir aer curat ( cat e el de curat , desigur )

+Quote Post
Vizitator_Paul.
mesaj Jan 19 2010, 10:11 PM
Mesaj #19

Guests

Citeaza (Nefumator @ Jan 14 2010, 06:54 PM) *
fumeaza cat vrei , drogheaza-te cat vrei , baga-ti in organism ce otrava vrei , treaba ta , nu am sa te impiedic . Insa nu fuma pe linga mine sa ma otravesti si pe mine , nu am nici o vina ca tu esti dependent .
PS : de ce creezi situatii imaginare cu copii dependenti de droguri ilegale ? Tutunul e legal , ai voie sa fumezi , insa indeparteaza-te de mine fiindca eu am dreptul sa respir aer curat ( cat e el de curat , desigur )

Iata inca un exemplu de lipsa de rationalitate. Omul care a deschis subiectul exact asta incearca sa sublinieze, iar cei mai multi dintre cei care au postat aici nici macar nu au dat un semn ca au inteles cum stau lucrurile: INTRE TUTUN SI DROGURI DE MARE RISC NU EXISTA NICI O DIFERENTA. Mai mult, ca efecte sociale si economice (cheltuielile medicale facute pt combaterea efectelor fumatului depasesc de cateva ori veniturile generate din taxele colectate din vanzarea de tigari), tutunul este mult mai periculos. CU TOATE ACESTEA DROGURILE SUNT ILEGALE, IAR TUTUNUL PT FUMAT ESTE INCA LEGAL. NIMENI NU INCEARCA SA SCHIMBE ACEASTA STARE DE LUCRURI.

Oare de ce mai aveti nevoie, oameni buni, sa vedeti adevarata stare de lucruri in aceasta privinta? Sa va moara un membru al familiei strivit de unul din muntii de tigari pe care industria tutunului l-ar putea ridica la coltul fiecarei strazi?

Doamne, cat de incuiate pot fi mintile unora...

+Quote Post
Vizitator_Catalin.
mesaj Jan 20 2010, 09:08 AM
Mesaj #20

Guests

Citeaza (gigel de luxembourg @ Jan 3 2010, 02:36 PM) *
exagerezi. sa compari fumatul cu drogurile este o exagerare foarte mare. prin metoda ta putem spune ca un elefant=o furnica, prin aproximari succesive.

eu am fumat 20 de ani de zile, in medie cam 30-40 de tigari pe zi. si m-am lasat de fumat. chiar si cand fumam puteam sa nu fumez in locuri publice. nu fumam la mai putin de 4-5 metri de un nefumator. sa te lasi de fumat nu este usor, stiu asa, dar se poate. si fara ajutor specializat. iti trebuie doar vointa plus cateva trucuri cand iti vine sa fumezi. si da, nu este problema mea sa ofer umarul meu fiecarui fumator. stii de ce? pentru ca n-are nevoie de el, el vrea sa fumeze in continuare iar, unii dintre ei, o fac chiar cu nesimtire.

Ba poti compara fumatul cu drogurile la orice ora...pt ca tutunul este dovedit stiintific mai nociv decat drogurile usoare (marijuana, hasis), acestea din urma nu creaza dependenta ca tutunul, care nu este altceva decat un drog legal. Pe ce lume te afli cand scoti porumbeii astia? In alta ordine de idei, sunt un fost fumator si stiti prea bine cat de greu e sa scapi de acest viciu dar nu trebuie exagerat cu ajutorul specializat. Un pic de vointa si creier e nevoie...ce naiba...

+Quote Post
Vizitator_catanecis.
mesaj Jan 20 2010, 12:34 PM
Mesaj #21

Guests

Platesc bani grei pt fiecare fum de tigare pe care il trag nu pt ca asa vreau, ci pt ca SUNT DEPENDENT de efectele nicotinei. Dependenta impotriva careia nu am auzit sa se faca prea multe…

+Quote Post
Vizitator_catanecis.
mesaj Jan 20 2010, 12:39 PM
Mesaj #22

Guests

Citeaza (catanecis @ Jan 20 2010, 12:34 PM) *
Platesc bani grei pt fiecare fum de tigare pe care il trag nu pt ca asa vreau, ci pt ca SUNT DEPENDENT de efectele nicotinei. Dependenta impotriva careia nu am auzit sa se faca prea multe…

Dependenta e doar in creierul nostru. Sunt un fost fumator, m-am lasat acum 1 an si 3 luni. Am incercat cu plasturi, guma de mestecat, cu "ma las de la 1 ianurie", etc. Nu a dat rezultate niciuna din metode. Dupa 15 ani de fumat ajunsesem la 3 pachete pe zi!
Pana cand intr-o zi am spus: "din acest moment nu mai fumez". Am purtat vreo saptamana in buzunar pachetul de tigari pe care nu l-am mai desfacut, iar o luna de zile am mancat bomboane mentolate. M-am ingrasat putin in primele luni, dar incet-incet am revenit la greutatea normala. Cam asta a fost.
Totul e sa-ti doresti cu adevarat sa renunti la fumat!

+Quote Post
Maria Tm.
mesaj Jan 21 2010, 01:16 AM
Mesaj #23

Membru veteran

Citeaza (Paul @ Jan 19 2010, 10:11 PM) *
Iata inca un exemplu de lipsa de rationalitate. Omul care a deschis subiectul exact asta incearca sa sublinieze, iar cei mai multi dintre cei care au postat aici nici macar nu au dat un semn ca au inteles cum stau lucrurile: INTRE TUTUN SI DROGURI DE MARE RISC NU EXISTA NICI O DIFERENTA. Mai mult, ca efecte sociale si economice (cheltuielile medicale facute pt combaterea efectelor fumatului depasesc de cateva ori veniturile generate din taxele colectate din vanzarea de tigari), tutunul este mult mai periculos. CU TOATE ACESTEA DROGURILE SUNT ILEGALE, IAR TUTUNUL PT FUMAT ESTE INCA LEGAL. NIMENI NU INCEARCA SA SCHIMBE ACEASTA STARE DE LUCRURI.

Oare de ce mai aveti nevoie, oameni buni, sa vedeti adevarata stare de lucruri in aceasta privinta? Sa va moara un membru al familiei strivit de unul din muntii de tigari pe care industria tutunului l-ar putea ridica la coltul fiecarei strazi?

Doamne, cat de incuiate pot fi mintile unora...

... unii se zbat sa reuseasca legalizarea drogurilor , la fel ca a tutunului ...din partea mea sa se legalizeze .. nu de asta depinde optiunea mea de a consuma sau nu ...ci de aceea ce stiu eu ca este bine sau rau pentru mine .
Se spune ca omul este o fiinta rationala ....pai daca avem ratiune de ce va trebuie legi sa nu va sinucideti?
Daca un cioban nu indruma turma in directia buna ... incercati sa va detasati de ea , mai scoateti capul la lumina ....

+Quote Post
Vizitator_Mitica.
mesaj Jan 21 2010, 06:31 AM
Mesaj #24

Guests

SUNT FUMATOR!

Mai desteptule, dar de ce un nefumator trebuie sa-ti inhaleze fumul cu toate cele 5000 de substante nocive pe care acesta le contine, sau tigara ti-a ars cele cateva miliarde de neuroni si nu mai poti judeca deloc ?

+Quote Post
Vizitator_Un Om.
mesaj Jan 21 2010, 10:51 AM
Mesaj #25

Guests

Sa va fie rusine!

Cel mai bun comment de pana acum.

+Quote Post
Vizitator_Nick.
mesaj Jan 21 2010, 02:47 PM
Mesaj #26

Guests

Citeaza (Un Om @ Jan 21 2010, 10:51 AM) *
Cel mai bun comment de pana acum.

Amice,

Vrei sa te lasi de fumat? Bravo, o initiativa admirabila. Ai nevoie de o mana de ajutor, te ajut. wink.gif

Dar poate imi explici si mie cu ce te ajuta pe tine daca fumatul este permis in locurile publice? Eu pot sa iti dau o suta de motive (sau mai bine zis 5000) pentru care fumatul tau este nociv si pentru mine ca nefumator, dar tu imi poti da unul pentru care fumatul sa nu fie interzis in locurile publice?

Si nu incepe cu prostii de genul "din accizele mele pe tutun duc Romania in spate" pentru ca dai dovada de opusul inteligentei.

+Quote Post
Vizitator_Madalina.
mesaj Jan 21 2010, 10:02 PM
Mesaj #27

Guests

Este naiv sa crezi ca statul Roman sau orice alt stat de pe glob poate scoate in afara legii o industrie atat de puternica precum industria tutunului. Pe de alta pare eu cred ca textul asta cu ipocrizia nu-i altceva decat o scuza penibila.
Omule daca vrei sa te lasi de fumat o faci fara sa ai nevoie sa fie scos in afara legii. Nu mai e ca pe vremea lui tataie cand omul nu avea nici guma de mestecat cu nicotina, nici patch-uri (si totusi tataie a facut-o dupa 30 de ani de fumat).
Acuma exista medici specializati care te pot ajuta cu tratament. Depinde doar de tine sa faci primul pas.
Curaj, plamanii tai or sa-ti multumeasca. Daca nu ei atunci eu care nu voi mai fi nevoita sa-ti impart viciul cand stau langa tine.

+Quote Post
Vizitator_Toma.
mesaj Jan 21 2010, 10:07 PM
Mesaj #28

Guests

Citeaza (Daniel @ Nov 24 2009, 07:42 AM) *
Un tip mai destept decat noi a spus ca in democratie libertatea ta se termina acolo unde incepe libertatea altuia.
In speta, esti liber sa fumezi la tine acasa, in locuri special amenajate, samd, dar nu ai libertatea de a fuma in spatii pentru nefumatori, in spatii publice, samd. Si apropo, din banii platiti de mine ca taxe se finanteaza tratamentele si spitalizarile tuturor fumatorilor care fac cance la plamani si alte boli datorate fumatului.
Postul tau nu denota decat o mentalitate de frustrat. Zi merci ca nu traiesti in UE, ca pe vremea asta ai fi stat zgibulit sa fumezi fie la intrarea in cladirea de birouri, fie la intrarea in pub, bar, restaurant.

In UE traim si noi ca popor, sau ma insel? La ce dracu am aderat in 2007? si apropo singura tara care e smoke free cu totul e anglia, care nici macar nu e total in UE...cu ce ma incalzeste pe mine ca nu se poate fuma in pub? cu nimic ca se bea si se urla si pute mai rau de la voma, transpiratie si tot felul de odorizante ieftine sau proaste.
Sincer e foarta buna solutia cu zone separate pentru fumatori si nefumatori, si apropo taxele pe care le platesti tuh, le platesc si fumatorii, dar ei platesc si 80% taxe din pretul tigarilor, asa ca prostata matale cand va fi cazul probabil va fi operata din banii fumatorilor si nu noi de cancer din banii vostri. E ipocrizie sa spui ca te deranjeaza fumul, dar nu te deranjeaza cainii comunitari, gainariile politice si mizeria generala de pe strazi. De cate ori ati aruncat o hartie sau un ambalaj pe strada doar pentru ca era plin gunoiul?
Ce lipseste cu desavarsire e aplicarea legii. Amendati cei care fumeaza in aeroport, gari, autogari(in afara locurilor amenajate) in statii de autobuz si mai ales in parcuri pentru copii. Cand se va face asta se va vedea ca si fumatorii au bun simt si pot sa se fereasca de la a incalca dreptul altora la aer curat.

+Quote Post
Vizitator_Madalina.
mesaj Jan 21 2010, 10:14 PM
Mesaj #29

Guests

Citeaza (Toma @ Jan 21 2010, 10:07 PM) *
In UE traim si noi ca popor, sau ma insel? La ce dracu am aderat in 2007? si apropo singura tara care e smoke free cu totul e anglia, care nici macar nu e total in UE...cu ce ma incalzeste pe mine ca nu se poate fuma in pub? cu nimic ca se bea si se urla si pute mai rau de la voma, transpiratie si tot felul de odorizante ieftine sau proaste.
Sincer e foarta buna solutia cu zone separate pentru fumatori si nefumatori, si apropo taxele pe care le platesti tuh, le platesc si fumatorii, dar ei platesc si 80% taxe din pretul tigarilor, asa ca prostata matale cand va fi cazul probabil va fi operata din banii fumatorilor si nu noi de cancer din banii vostri. E ipocrizie sa spui ca te deranjeaza fumul, dar nu te deranjeaza cainii comunitari, gainariile politice si mizeria generala de pe strazi. De cate ori ati aruncat o hartie sau un ambalaj pe strada doar pentru ca era plin gunoiul?
Ce lipseste cu desavarsire e aplicarea legii. Amendati cei care fumeaza in aeroport, gari, autogari(in afara locurilor amenajate) in statii de autobuz si mai ales in parcuri pentru copii. Cand se va face asta se va vedea ca si fumatorii au bun simt si pot sa se fereasca de la a incalca dreptul altora la aer curat.

Si de ce ar spune ca-l deranjaza cainii comunitari si gainariile politice pe un forum al carui subiect de discutie este fumatul? Da ar fii excelenta aplicarea legii insa cum asta nu se intampla ce-ar fi daca fumatorii ar da dovada de acel bun simt pe care il mentionati si s-ar abtine din a incalca dreptul nostru la aer curat.
Imi mai permit sa spun ca daca singura chestie care va opreste sa va aprindeti tigarea intr-un spatiu public inchis este legea aceasta nu se numeste bun simt.

+Quote Post
Maria Tm.
mesaj Feb 2 2010, 11:26 AM
Mesaj #30

Membru veteran

Citeaza (Madalina @ Jan 21 2010, 10:14 PM) *
daca singura chestie care va opreste sa va aprindeti tigarea intr-un spatiu public inchis este legea aceasta nu se numeste bun simt.

corect ....

+Quote Post

5 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
2 Utilizatori care citesc acest topic (2 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 15th November 2019 - 11:59 PM