IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

5 Pagini V  « < 3 4 5  
Reply to this topicStart new topic
> Sex, viata de zi cu zi, religie si canoane
mizrahind
mesaj Aug 6 2011, 02:57 PM
Mesaj #121

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 199
Inscris: 12-January 11
De la: οπου γης πατρης תל אביב יפה
Utilizatorul numarul: 25 407

Citeaza (din_Canada_ajuns_ACASA @ Aug 5 2011, 05:35 PM) *
asa, si ce legatura are cu revelionu, pardon, cu libertinajul sexual ?

Daca unul ca tine, tot ce are pe lumea asta este un ciocan, peste tot si in toate el vede doar cuie. So ?
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Feb 26 2013, 06:30 AM
Mesaj #122

Guests

Citeaza (tzurlogen @ Apr 15 2010, 11:44 PM) *
Într-o zi, ma aflam la catedra pregatit sa vorbesc, unei clase de a XI-a, despre Sfânta Taina a Cununiei. Am anuntat tema si un elev mai poznas trage repede o concluzie: "Deci, vorbim despre sex!". Cum nu-mi sta-n fire sa ma scandalizez, prind din zbor ideea, o convertesc, si-l felicit ca socoteste firesc actul intim în cadrul binecuvântat al familiei. Numai ca am dat idei si altora, si primesc o a doua reactie, de data aceasta de la o fata: "Dom' profesor, chiar e importanta virginitatea la casatorie? Cine mai e virgin azi în noaptea nuntii? Sa fim seriosi�!".

Asta da provocare, mi-am zis în gând� Daca discutia as fi început-o eu, as fi putut sa pregatesc putin terenul, însa, în contextul creat raspunsul parea deja anacronic pentru ca, am spus si mai sus, fata iubea frumusetea întrebarii ei "încuietoare". Un raspuns neinspirat, mi-am dat seama, va irita întreaga clasa, iar ora si chiar orele viitoare le vedeam compromise, terne, plicticoase.

Dumnezeu Se milostiveste de mine si-mi da însa gând bun.

O întreb pe fata: "Cât timp dureaza în medie prietenia ta cu un baiat?" (O observasem cu mai multi baieti în timpul anului scolar). Îmi raspunde:

"În medie 3 luni! Ma plictisesc repede. Ce sa-i fac!?�"/ "Si cam la ce vârsta crezi ca te vei casatori?" / "Probabil pe la 25 de ani, poate mai târziu�!" / Îti dai seama, daca îti începi viata intima de acum, pâna la 25 de ani, vei ajunge la�32 de barbati?!" (am plecat de la premisa ca era înca fecioara si n-am gresit�). Elevul cel poznas concluzioneaza iar, si striga: "32? O clasa întreaga de baieti�" Se linistesc spiritele si continui: "Sa zicem ca ultimul, adica sotul va avea parte de o prietenie mai îndelungata�dar tot sunt peste 25�iar daca te casatoresti mai târziu, dupa cum spuneai�"

Dupa o clipa de liniste mormântala, fata îmi raspunde: "Sa stiti ca aveti dreptate, asa este�Chiar n-am probleme, de ce sa ma leg la cap daca nu ma doare�" O alta eleva din cele foarte apropiate de Biserica spune si ea temeinic: "Nici nu ai mai putea sa te împartasesti, îti dai seama, ce sentiment vei avea în noaptea Învierii? Sa fi despartita de Hristos Euharistic�?" (tocmai subliniasem cu o saptamâna înainte, la ora despre Taina Sfintei Împartasanii, folosul si bucuria unirii cu Hristos). Fata ce a pus întrebarea trage si concluzia: "Am sa ma pastrez curata, voi ramâne fecioara! Nu pot sa-mi bat joc de mine, de sufletul meu... Cine ma va iubi cu adevarat, ma va astepta!"

laugh.gif laugh.gif laugh.gif
de pe Sfaturi Ortodoxe

f frumoasa descriere a simtului proprietatii (de sine) si al puritatii, probabil si al iubirii, pentru cei carora le este dat sa-l inteleaga

+Quote Post
kenya1974
mesaj Feb 26 2013, 04:16 PM
Mesaj #123

Membru
**

Postari: 56
Inscris: 27-October 12
Utilizatorul numarul: 31 969

Ce aprinse au fost discutiile!!!!!

Paralela sex-religie pare sa incinga tare de tot spiritele si are si de ce.Trei sferturi din interdictiile biserici-lor (de cam toate religiile,poate exceptie sa faca hindusii)se refera la practicile si "inclinatiile"sexuale.Si nu degeaba....
Desi detest demagogia si ipocrizia religioasa,uneori,"sfaturile" ce vin dinspre religie au iz de sanatate.Omul trebuie sa fie oprit a degenera un instinct in viciu(ca oricare altul-indoparea,inecarea in alcool,mirajul drogurilor,goana dupa profit,etc),si cum acesta este cel mai intim,cel mai greu de controlat,cel mai greu de confundat,cel mai greu de reglementat,si cum sexul este "fabrica"primordiala (inca) din care provenim fiecare,religia a reusit de-a lungul timpului sa mai corecteze putin aplicarea.Ca ar trebui sa se"up-date-ze"cum bine remarca un forumist,e clar,dar totusi nu e cazul sa-i sarim la gat pt.ca are niste reguli.....
Este evidenta exagerarea practicata de biserica aidoma si celorlalte exagerari(ehhh nu credeam sa ajung sa iau apararea bisericii)dar benefica pe alocuri.

Nu sunt de acord cu ridicarea in slavi a sfantului "Himen" dar nu pot fi de acord nici cu colectia de experiente gratuite,nu am nimic cu homosexualii dar imaginea lor in timpul actului mi se pare groteasca si nefireasca,de asemenea grotesc mi se pare exchibitionismul cu care isi trambiteaza nefirescul dar si mai grotesc mi se pare modul cum ajungem sa ne sarim la gat unii altora pentru ca ei sa aiba dreptul sa-si puna pene la fund....
Acum aud ca cica,daca este consfintit,incestul este legal????!!!!!Bravo domne,si cand o sa trantim niste handicapati,societatea trebuie sa puna osul sa-i creasca.
In ritmul asta si pedofilia va deveni legala,ca daca pustiul a luat bomboana......
Nu sesizati dezechilibrul?

Acum 2000 de ani,cand a fost scrisa "Kamasutra"in India,sexul era privit cu mult mai multa lejeritate decat in alte parti,uneori marele zeu se transforma in marele "falus"fiind venerat prin ritualuri....Nu se interziceau multe,nici macar adulterul.Cu toate astea existau reguli de conduita si atunci,reguli sanatoase,care aveau rolul sa faca din experienta sexuala una placuta,fara repercusiuni,fara sa produca vreun rau cuiva,nici pertenerilor,nici celor din jur,fiindca intotdeauna,desi sexul se face in doi,sunt implicati mai multi-parintii,copiii,eventual sotii,etc.
Si atunci se pedepsea sodomizare,fiindca se denatura rolul sexului.

Crestinismul,prin bunavointa armatei de prozeliti interesati ,au denaturat si pe alocuri au inventat -O conceptie "imaculata"a lui Isus (auzi a umbrit-o),apoi au facut din Maria o fecioara care nu a cunoscut decat durerea,umilinta si cainta,ca sa dea un exemplu sexului feminin,ca nu era suficient ca natura a facut femeia mai slaba fizic (trupul femeii fiind proiectat in alt scop),au reusit ei sa o bage si la cutie-si asta pentru 2000 de ani (sau mai mult),ca ce sa-i faci,singurul avantaj NATURAL al femeii este sexul si procreerea.De ce ca se petreaca alegerea ca in natura-cel mai puternic sa castige,si femeia sa aleaga,de ce sa se mai agite masculu'sa cucereasca pe calea cea corecta,ia sa-i bagam o gogorita,asa a juns femeia desteapta pe rug,sau curtezana,a trebuit sa se adapteze societatii,sa invete sa faca contraceptie,sa speculeze barbatul incorect si slab,fiindca,in cele din urma,natura iese invingatoare,oricate dogme,religii,sfinte si canoane ai inventa.....

Acum au bagat una moderna-homosexualitatea-sau,cum ne iubim noi baietii cand nu putem cuceri femeia!!!!!

Si din toata ecuatia asta scoatem cel mai important ingredient,de care nu aminteste nimeni-dragostea.
Sentimentul acela romantic si desuet pe care-l avem pe la 16 ani,starea aceea de gratie care ne purifica si ne face sa ne depasim limitele,pe care-l traim ca si cand ar fi ultimul lucru din lume,care ne face sa ne simtim oameni,care ne schimba gandirea si destinul!L-ati uitat?Pacat-asta este pacat-

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj May 30 2013, 04:59 PM
Mesaj #124

Guests

.........

+Quote Post
hotnewsadmin
mesaj May 30 2013, 05:03 PM
Mesaj #125

Administrator

Grup: Root Admin
Postari: 1 241
Inscris: 29-March 08
Utilizatorul numarul: 1

Citeaza (Musafir @ May 30 2013, 05:59 PM) *
.........

opinii personale, e forum, nu revista presei.

+Quote Post
Vizitator_Aceasta Este Opinia Mea.
mesaj Jun 1 2013, 12:41 PM
Mesaj #126

Guests

Citeaza (hotnewsadmin @ May 30 2013, 05:03 PM) *
opinii personale, e forum, nu revista presei.

opinia mea personala este ca imi place revista presei.

+Quote Post
hotnewsadmin
mesaj Jun 1 2013, 01:16 PM
Mesaj #127

Administrator

Grup: Root Admin
Postari: 1 241
Inscris: 29-March 08
Utilizatorul numarul: 1

Citeaza (Aceasta Este Opinia Mea @ Jun 1 2013, 01:41 PM) *
opinia mea personala este ca imi place revista presei.

offtopic smile.gif

+Quote Post
Vizitator_Costel.
mesaj Jun 9 2013, 09:34 PM
Mesaj #128

Guests

Citeaza (-Beni- @ Jul 19 2010, 11:16 AM) *
Chiar asa, pentru tine pacat inseamna numai ce zice popa ca nu-i bun? Dupa parerea mea, Dumnezeu "se masoara" dupa Biblie ci nu dupa preot. Iar poruncile date de Dumnezeu sunt:

E clar ca tu apartii vreunui cult care nu se mai bucura de succesiune apostolica si care, in imposibilitatea de a avea preoti, ii considera pe acestia inutili... Cand ti-o vorbi tie Dumnezeu sa il intrebi daca parintele Costel (ti-ai dat seama despre cine vorbesc) isi scurteaza barba prin metode naturale (smulgere) sau artificiale (aparate electrice)... Nu justifica propria frustrare in detrimentul a ceea ce a fost instituit si dorit de Fiul... Pace tie, fiule! (te rog sa notezi diferenta, nu cumva sa crezi ca facand parte din Sfanta Treime!!!)

+Quote Post
Vizitator_andrei.
mesaj Aug 23 2013, 09:43 AM
Mesaj #129

Guests

Oameni buni sa nu uitam ca tot ce spune Biserica si a pastrat prin canoanele si randuielile ei este voluntar.Liber alegi cui dai Slava.Lui Dumnezeu Treimic marturisit de credinta ortodoxa si aici intra toate tarile ortodoxe sau unui singur dumnezeu care nu poate fi decat satan anticristul care incerca sa inchita prin,bani,placere,mandrie sufletele cat m-ai multor oameni.
Chiar nu sesizati ca suntem in razboi pe viata si pe moarte vesnica?Cand ai un dusman nematerial si Biserica instituita la Cincizecime de Hristos, vine si-ti spune cum sa lupti si sa invingi,m-ai vi si arunci cu vorbe si bagatelizezi niste adevaruri scrise si lasate cu sange?E greu sa patrundem in cele duhovnicesti atata timp cat suntem carnali aceste nuante!
In alta ordine de idei nu ar fi m-ai util fiecare sa-si spuna credinta din care face parte?Ar ajuta sa comunicam m-ai simplu cand cunosti de ce sustine cineva un punct de vedere.Eu sunt ortodox!

+Quote Post
kenya1974
mesaj Sep 1 2013, 06:17 AM
Mesaj #130

Membru
**

Postari: 56
Inscris: 27-October 12
Utilizatorul numarul: 31 969

Citeaza (andrei @ Aug 23 2013, 09:43 AM) *
Chiar nu sesizati ca suntem in razboi pe viata si pe moarte vesnica?Cand ai un dusman nematerial si Biserica instituita la Cincizecime de Hristos, vine si-ti spune cum sa lupti si sa invingi,m-ai vi si arunci cu vorbe si bagatelizezi niste adevaruri scrise si lasate cu sange?
Eu sunt ortodox!

SE VEDE!!!

+Quote Post
Vizitator_Andrei.
mesaj Sep 17 2013, 01:21 PM
Mesaj #131

Guests

Citeaza (kenya1974 @ Sep 1 2013, 06:17 AM) *
SE VEDE!!!

+Quote Post
Vizitator_Andrei.
mesaj Sep 17 2013, 01:29 PM
Mesaj #132

Guests

E toamna,cad frunzele si gandurile noastre se gandesc!
Parintele Arsenie Boca spunea ca la judecata, ne vor astepta o biblioteca de cuvinte!Sa fie mai multe bune!

+Quote Post
Vizitator_Odin von Asgard.
mesaj Jan 2 2015, 07:27 PM
Mesaj #133

Guests

Citeaza (Cocolina @ Apr 8 2010, 08:20 AM) *
Iata ce am citit pe http://www.sfaturiortodoxe.ro/sfintelecanoane.htm
Am extras cateva pasaje.

Cateva pareri personale:
1. Despre creatie: "Omul a fost creeat dupa chipul si asemanarea Domnului" Aberatie! Daca Dumenezeu este ca Hitler, Stalin, Polpot,
Nero, etc. atunci pur si simplu NU VREAU SA AUD DE EL, nu este Dumnezeul meu, nu il pot vedea ca Salvator, si NU CRED IN
EL. PUNCT.

2. Am o relatie personala prea buna cu Dumnezeu ca sa o las pe mana Popimii. NU! Canoanele, normele si obiceiurile bisericesti,
vin adesea in contradictie cu cele spuse de Dumnezeu, prin urmare popimea are trecere 0 (ZERO) in fata cuvantului Domnului.
Altfel spus, cuvantul Domnului are prioritate in fata popimii. Ex personal: Lege lui Dumenzeu spune: "Asculta-ti si respecta-ti parintii!"
Mama a vrut sa fie incinerata, mi-a cerut sa-i jur ca ii voiindeplini dorinta. Ceea ce am si facut (conform poruncii Dumnezeiesti).
Ce credeti ca a facut popimea? M-a afurisit, ba inca un DOBITOC pe numele lui Antonie Snagoveanu (cunsocut sub numele de Spagoveanu)
avut tupeul de seCURist jegos sa imi spuna ca ma dezleaga el "de cuvantul dat!" ....ul dracului nu a stiut ca la noi (NU sunt roman!),
exista o vorba "Ein Mann, ein Wort!" adica un OM se tine intotdeauna de cuvant!
Revin si spun Cuvantul Domnului da, cuvantul popii NU.

+Quote Post
Vizitator_Odin von Asgard.
mesaj Feb 22 2015, 08:25 AM
Mesaj #134

Guests

Citeaza (Cocolina @ Apr 8 2010, 08:20 AM) *
Iata ce am citit pe http://www.sfaturiortodoxe.ro/sfintelecanoane.htm
Am extras cateva pasaje.

5. Preacurvarii (Cei căsătoriti, desfrânând cu persoane străine căsătorite se numesc preacurvari.) , homosexualii (Homosexuali se numesc aceia care desfrânează anal bărbat cu bărbat sau bărbatul cu sotia lui desfrânând in chipul arătat mai sus.), cei care se împreună cu dobitoacele, cei ce se împreună cu femeile lor peste fire (împreunarea peste fire este atunci când bărbatul sau o femeie îsi fac demonica plăcere sarutându-se unde nu trebuie.), 15 ani să nu se împărtăsească.

6.Curvarii (Curvie se cheamă atunci când doi necăsătoriti sau văduvi desfrânează.), sapte ani să nu se împărtăsească.

Acum cateva exemple ca sa intelegem mai bine:

6. Curvari= Atunci cand doi necasatoriti desfraneaza, nu? Cum suna urmatoarea poveste: Intr-o noapte, Duhul Sfant (=necasatorit) s-a "pogorat" la Maria (necasatorita, dar logodnica lui Josef) si din impreunarea lor s-a nascut Jeezus. Nu mai pun la socoteala porunca divina "Sa nu ravnesti la femeia altuia!". Ia lumineaza-ne Sfiintia Ta? Cum este in acest caz?
5. Se saruta unde NU trebuie. Aici, m-ai bagat in...ceata. Pentru ca ce sa vezi? In manualul utilizarii corecte a sarutului, NU scrie, frate, unde "trebuie" sa saruti? Ai tu, cumva manualul asta? Poti sa ne luminezi si pe noi? P-orma asa ca idee, "a lua in mana "scarbavnicul madular" al regelui David pentru a "intari legamantul" -descries cu subiect si predicat de Vechiul Testament imi pare un ritual si mai desfranat...Da' poate amio pitici pe creier! Ma poate lamuri popimea?

+Quote Post

5 Pagini V  « < 3 4 5
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 21st July 2019 - 12:51 AM