IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

16 Pagini V  « < 13 14 15 16 >  
Reply to this topicStart new topic
> URASC RCS & RDS !, Limitele suportabilului au fost demult depasite... Traiesc un cosmar&#
Vizitator_Adrian.
mesaj Jun 25 2013, 12:01 PM
Mesaj #421

Guests

Dragii mei,

Eu cu RDS-ul am urmatoarea problema. Am vrut internet de la ei, si m-am trezit si cu serviciul de telefonie fixa...am gresit si eu ca am crezut pe fatuca de la ei care mi-a zis ca nu voi plati nimic in plus...
Mai sunt intre voi persoane care au avut aceeasi problema? eu deja am facut reclamatie la ANOPC iar raspunsul e identic cu al celor de la RDS (Ai mufa de telefon fix in casa inseamna ca ai si serviciul si trebuie sa il platesti, daca vrei sa reziliezi tre sa platesti).
Ei pacalesc oamenii si se ascund in spatele contractelor bine facute...

Multumesc de raspuns
Go to the top of the page

+Quote Post
Sakura
mesaj Jun 25 2013, 08:17 PM
Mesaj #422

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 148
Inscris: 2-June 08
Utilizatorul numarul: 983

Citeaza (Adrian @ Jun 25 2013, 12:01 PM) *
serviciul de telefonie fixa...am gresit si eu ca am crezut pe fatuca de la ei care mi-a zis ca nu voi plati nimic in plus...

Ei pacalesc oamenii si se ascund in spatele contractelor bine facute...

Păi un contract chiar trebuie să fie bine făcut, eşti de acord?
Şi indiferent dacă e bine sau prost făcut, el TREBUIE CITIT înaintea semnării lui. Dacă în aproape 25 de ani de democraţie n-aţi învăţat că un contract trebuie citit... nu mai este nimic de zis. Dacă e să te prezinţi în instanţă, ce probe în favoarea ta atașezi la dosar? Limba fătucii de la ghișeu?

Presupun că n-ai semnat un contract pe viaţă. Aşteaptă expirarea lui şi cască mai bine ochii când vei semna altul.

+Quote Post
Vizitator_Adrian.
mesaj Jun 26 2013, 06:42 AM
Mesaj #423

Guests

De acord cu tine, ar fi trebuit sa citesc contractul...dar...
In primul rand nu poti citi 15-20 pagini cu 10 oameni care iti sufla in ceafa in un loc de 10 mp. Deasemenea depinde de oferte (multe marcate cu steluta etc...in anexe ciudat facute, plus ca nu ai nici o posibilitate sa schimbi contractul chiar daca vrei) iar in nici un caz nu ma duc in instanta pt 10 lei pe luna. vroiam doar sa vad daca altii au aceeasi problema...daca au fost pacaliti la semnarea contractelor.

Ce incerc de fapt e sa fac remarcat un comportament abuziv. Ti se baga pe gat un serviciu care nu iti foloseste, nu iti e necesar si nici macar nu beneficiez de el pentru ca nu am ridicat aparatul de la ei. Daca exista multe persoane in situatia mea as dori sa stiu daca au facut plangere la anopc, daca da cate plangeri si care sunt raspunsurile. Poate exista persoane care au mers mai departe etc (la agentia de reglementare in telecomunicatii)...

Anyway, multumesc de raspuns, astept si altele

+Quote Post
Sakura
mesaj Jul 1 2013, 01:36 AM
Mesaj #424

Membru veteran

Postari: 148
Inscris: 2-June 08
Utilizatorul numarul: 983

Adrian, îmi cer scuze dacă m-am exprimat puţin mai incisiv, uneori mi-e greu să mă abţin când văd oameni care întâi semnează fără să-şi pună prea multe întrebări şi apoi se plâng. Că se mai întâmplă să zicem că ar fi normal. Dar numai mie mi se pare că în ţara aceasta se întâmplă cam prea des? Este aceasta întotdeauna vina firmelor cu care s-a încheiat contractul?

O idee: uneori nu ai (mă refer la oricine, nu strict la Adrian) timp să citeşti cele 10-20 de pagini, majoritatea cu generalităţi plictisitoare. Dar dacă ai parcurge cu puţină atenţie doar acele câteva puncte la care sunt trecute serviciile contractate şi costul acestora, plângeri ca cea de faţă n-ar mai exista.

Majoritatea oamenilor nu ştiu că au dreptul să studieze contractul înainte de a-l semna. Dacă firma refuză să vă pună la dispoziţie o copie a contractului pe care să-l puteţi lectura liniştit (nu poti citi 15-20 pagini cu 10 oameni care iti sufla in ceafa in un loc de 10 mp) deja practicile furnizorului sunt suspecte şi ori ar trebui mers la altul, ori la Protecţia Consumatorilor. Pe siteul RDS în pagina Dreptul la informare în primul document se spune, printre altele:
Citeaza
Aveţi anumite drepturi de informare garantate prin lege în relaţia cu RCS & RDS.
Aveţi dreptul să cereţi şi să obţineţi gratuit înainte de semnarea contractului o copie a Contractului-cadru şi a Condiţiilor generale de furnizare a serviciului. La fel înainte de cumpărarea cartelei preplătite, când puteţi să cereţi şi să primiţi gratuit Condiţiile generale de furnizare a serviciului.

Mai departe citiţi în documentul de pe pagină.

Pentru mine deocamdată singurul contract direct pe care îl am cu RDS se referă la o cartelă telefonică cu număr portat de pe Vodafone şi nu am de ce să mă plâng. Am citit pe siteul lor tot ce era legat de serviciul de telefonie, iar la birou am avut plăcerea să vorbesc cu o doamnă foarte cumsecade, care n-a încercat nici o clipă să mă dezinformeze. Nu contest însă că pot avea şi angajate care ar putea fi tentate să treacă sub tăcere unele aspecte pentru a încheia contracte cu valoare mai mare şi a beneficia de eventuale bonusuri mai mari. Un motiv în plus pentru care informarea (de pe site + copie contract) ÎNAINTE de încheierea contractului este importantă, plângerile ulterioare fiind tardive.

Iar dacă la un contract ca cel de faţă paguba este acceptabilă, câţiva lei pe lună pentru un an sau cât durează contractul, situaţia poate fi mult mai dureroasă în cazul unui contract cu o bancă, unde şi sumele şi perioadele de timp sunt semnificativ mai mari.

+Quote Post
Vizitator_Nevermind2.
mesaj Jul 23 2013, 05:10 PM
Mesaj #425

Guests

Tin sa va anunt ca au trecut la un nivel nou si anume falsificarea contractelor.

Am un contract pt CA TV cu ei si .... surpriza, exemplarul lor contine un serviciu in plus fata de al meu.... Nu mi-a venit sa cred cand l-am vazut. Formularul e de tip autocopiativ, ceea ce s-a scris pe el cand am semnat s-a copiat si pe exemplarul meu. Acum am avut surpriza sa vad ca au mai bifat un serviciu facturabil pe exemplarul lor si ma taxeaza luna de luna. Am incercat as discut cu ei dar dupa o luna nu am ajuns la un rezultat. Mi se pare o chestie foarte grava sa falsifici un contract.

Am facut o plangere la ANPC, sunt curios cum se rezolva.

+Quote Post
Vizitator_SANDA.
mesaj Sep 11 2013, 09:30 AM
Mesaj #426

Guests

Citeaza (cristi @ Nov 24 2010, 10:29 AM) *
Sbscriu la cele spuse de marea majoritate. E o "companie" care nu da doi bani pe client. Pt ei clientii sunt niste oi care trebuie mulse pana la ultima picatura.

Sunt complet dezamagita de serviciile cu clientii de la RCS-RDS.
Am sunat pentru ca tatal meu, care este plecat din tara are o intarziere de plata de 40.14 lei si eu am primit un email, in care am toate datele, dar nu si IBAN-ul ca sa pot face plata. Sun frumos la ei si raspunde o doamna (nu i-am retinut numele) care foarte draguta, imi da codul IBAN pentru a face plata, dar cand sa fac plata aflu ca este gresit....intentionat sau nu, nu pot sa stiu.
Sun iar la ei si raspunde BOGDAN MARIES. Ii explic situatia, ii spun ca nu sunt clientul lor, dar vreau sa fac o plata, si nu cer informatii confidentiale, doar IBAN-ul...el raspunde ca un robotel ca nu poate sa imi dea informatii confidentiale....de 7 ori acelasi lucru pana ma enervez si cer sa vorbesc cu seful lui si el...continua...este bataie de joc!!!...nu este posibil asa ceva...te aduc in pragul disperarii!...tu vorbesti una si ei se prefac ca nu te aud!..pana la urma mi-a inchis telefonul!!!

Daca si IBAN-ul este informatie confidentiala, si nu vor sa te lase sa faci o plata...este caraghios!...dar de oprit serviciile stiu foarte bine!! si de aplicat penalizari.

+Quote Post
Vizitator_Vizitator_Dan..
mesaj Jan 31 2014, 05:23 PM
Mesaj #427

Guests

PERFECTA DREPTATE ! Este o firma de cea mai joasa speta ! Niste mizerabili incompetenti ! Nimeni nu stie si nu poate sa faca nimic pentru client in aceasta firma.
Le doresc sa dea faliment in cel mai scurt timp. Exploateaza o pozitie de monopol si nici o autoritate nu ia masuri impotriva lor. Am incercat sa le platesc un GPON (care costa nou pe net 80 USD iar la ei 15 milioane) si m-au plimbat de la un sediu la altul fara success. Vor cereri, aprobari si rugaminti in genunchi, pe langa bani ?
Trebuie sa mergi in audienta , sa te milogesti de ei, niste mizerii umane...

+Quote Post
Vizitator_scout robster.
mesaj Feb 5 2014, 01:11 PM
Mesaj #428

Guests

Salutare,
Si eu am o experiență nasoală cu echipa aceasta de mincinoși cu contracte scrise cu litere foarte mici.
De vreo lună să fie că am semnat contractul , dar tot nimic (yoc).Am semnalat la toate numerele de pe site-ul lor , dar
nimeni nimic. Ce-I drept că ieri au venit doi domni sunați tot prin intervenția mea , (recunosc) că tot
interesul meu era ;-).Mi-au promis că va veni unul dintre ei peste aproximativ o zi, dar tot nimic.
Așa că am sunat din nou și am aflat că trebuia să promit "ceva".E tare firma asta. Dacă se dă șpagă
la tot angajatul ar trebui să le meargă brici.Sper să le meargă ca celor cu diaree.

+Quote Post
Vizitator_Hung.
mesaj Mar 28 2014, 11:26 AM
Mesaj #429

Guests

Eu plătesc mult mai mult şi am contract pe 3 ani Da se fac ăia 3 ani een noibmerie şi le zic pa şi pusi. Să fie sănătoşi. Nu mai fac contract pe o perioadă ate2t de mare şi een niciun caz la ei nu mai fac.

+Quote Post
Vizitator_Edwin Rosetti.
mesaj May 25 2014, 07:42 PM
Mesaj #430

Guests

Echipa de Asistenta, este facuta sa gaseasca tot felul de scuze, sa te amane, in nici un caz sa-ti rezolve problemele! Operatorii spun ca: am trimis sesizarea mai departe......, veti fi conactat; si atat. Problema este mai de graba din conducere: din 14-05-14, am o comanda pt televizor (nr: 521529) la oferta de fidelizare, si nici pana la data actuala, acesta nu este in stoc; raspunsul operatorilor este: "stoc zero". Stimabililor, in doua saptamani se puteau aduce comenzile direct de la producator. Cine va crede ca este stoc zero de doua saptamani? Cred ca îmi voi pierde rabdarea, si voi apela si la alte parghii, ptr a se cunoaste cum intelege RCS&RDS, sa-si trateze clientii, si sunt destule....

+Quote Post
Vizitator_Romy.
mesaj Jun 25 2014, 07:43 PM
Mesaj #431

Guests

Oare citeste cineva din conducerea RDS-RCS ce scriem noi pe aici ??!! Ia sa vedem ....! Compania RDS-RCS ofera clientilor noi si celor existenti achizitionarea de telefoane mobile ..a unor tipuri de telefoane ...nu chiar ce ti-ai dori in mod deosebit ...prin plata integrala sau in maxim 12 rate lunare cu avans . In luna iunie 2014 am primit un pliant, dupa ce am achitat factura pe iunie , din care am aflat de aceasta recenta oferta in care era specificata o lista de telefoane . Mi-am ales un Sony xperia SP si sun la numerul companiei pentru zona judetului Hunedoiara si mi se spune ca acest telefon nu mai este pe stoc si mi s-a sugerat sa intru pe site-ul RDS-RCS unde o sa gasesc tabelul real cu telefoanele existente pe stoc . Zis si facut ...intru unde mi s-a spus , imi aleg Nokia Lumia 925 si fac o comanda telefonica in data de 22 iunie pentru acest telefon . Mi se raspunde ca in 2 zile o sa mi se comunice daca il au sau nu . In 24 iunie , neavand niciun raspuns sun din nou la RDS-RCS Hunedoara si mi se spune ca o sa mai primesc un mesaj privind existenta sau inexistenta produsului Nokia Lumia 925 pe stoc . Citesc mesajul in care se comunica faptul ca produsul nu este pe stoc si sa mai astept 5 zile perioada dupa care voi afla daca este sau nu este la sediul din Hunedoara si cand sa vin dupa el si ca ma vor anunta prin SMS in data cand il vor avea .
Asa ceva mi se pare inadmisibil . Oare RDS-RCS nu mai are nicio obligatie fata de noi ,clientii care platim prestarile de servicii si dupa care dansii isi incaseaza veniturile si chiar isi bat joc de noi ??!

+Quote Post
Vizitator_RottenRo.
mesaj Jun 27 2014, 09:35 AM
Mesaj #432

Guests

Nu esti singurul nici ultimul nepasarea lor intrece orice limite

Serviciile RCS-RDS de azi:
"Uite ia tableta asta, platesti 2 ani la ea ok?30 lei pe luna"
A e defecta din fabrica? Nu merge buttonul "HOME"? se aprinde singur ecranul?Ne doare in **** trimite la garantie de ce sa iti dam alta."
Platesti 2 ani pentru o tableta la mana a-3-a(dupa reparatii)
Prima mana a lor,a doua mana a ta si a treia mana a reparatorului.
Incompetenta si durerea acuta ce vine din organul genital al angajatilor face rds-ul cel mai raspandit provider de servicii digitale din Romania,imi e scarba deja gata.

Cei de relatii cu clientii raspund foarte greu
Cei de la relatii tehnice nu au raspuns niciodata in 2 luni

Locul unde lucram a fost spart si a fost furat si telefonul de la digi,intr-un fel ei erau revoltati imi puneau mie intrebari

Nici acum nu am primit telefonul fix de la ei.

Imi cer scuze pentru limbaj dar acum vin de la sediul lor cu tableta nou nouta ce defecta din fabrica

+Quote Post
Vizitator_RottenRo.
mesaj Jun 27 2014, 09:38 AM
Mesaj #433

Guests

Asta dupa 4 luni de asteaptare a tabletei

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Jul 1 2014, 11:28 AM
Mesaj #434

Guests

<iframe width="100%" height="450" scrolling="no" frameborder="no" src="https://w.soundcloud.com/player/?urI=https%3A//api.soundcloud.com/tracks/156723895&amp;auto_play=false&amp;hide_related=false&amp;show_comments=true&amp;show_user=true&amp;show_reposts=false&amp;visual=true"></iframe>

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Jul 1 2014, 11:29 AM
Mesaj #435

Guests

Sorry, rog sa stergeti postul anterior, vad ca nu accepta codul/scriptul pentru player...

https://soundcloud.com/danblogro/serviciul-...-digi-mobil-rds

+Quote Post
Vizitator_Cristiana.
mesaj Jul 11 2014, 12:19 PM
Mesaj #436

Guests

Buna, din pacate si eu am probleme cu RCS-RDS, dar nu cred ca citeste cineva ceea ce postam aici. Desi sunt abonata din 1998 si am platit mereu facturile, chiar in avans cu 3-4 luni (ca sa merg mai rar pe la casierie), in luna mai nu am primit factura (acum platesc la banca si am nevoie de factura) m-am trezit cu cablul taiat. Daca ai o problema tehnica, astepti mult si bine sa vina cineva, dar daca ei nu trimit factura, imediat vine cineva si taie cablul. Nu conteaza ca de ani de zile le-am platit si-s un utilizator bun platnic. Nu am meritat macar o instiintare. De ce? pai cum altfel sa-mi perceapa taxa de reconectare? Mi s-ar fi parut corect sa ma anunte inainte de a taia. Bineinteles ca am inteles ca e o noua metoda de a mai lua bani de la utilizatori. Sigur ca problema mea este minora fata de cate am auzit si citit pe net, iar rds-ul sustine ca a trimis factura si ca nu-i vina lor ca nu am primit-o. Eu ii acuz ca faptul ca nu m-au anuntat inainte de a taia cablul. De asemenea, cu cata rapiditate rezolva 'taierea cablului' si cu cata greutate vin pt o problema tehnica (am avut parte si de experiente d-astea) :-(

+Quote Post
Vizitator_factura trebuie platita pana la .
mesaj Jul 15 2014, 10:03 PM
Mesaj #437

Guests

Citeaza (Cristiana @ Jul 11 2014, 12:19 PM) *
Buna, din pacate si eu am probleme cu RCS-RDS, dar nu cred ca citeste cineva ceea ce postam aici. Desi sunt abonata din 1998 si am platit mereu facturile, chiar in avans cu 3-4 luni (ca sa merg mai rar pe la casierie), in luna mai nu am primit factura (acum platesc la banca si am nevoie de factura) m-am trezit cu cablul taiat. Daca ai o problema tehnica, astepti mult si bine sa vina cineva, dar daca ei nu trimit factura, imediat vine cineva si taie cablul. Nu conteaza ca de ani de zile le-am platit si-s un utilizator bun platnic. Nu am meritat macar o instiintare. De ce? pai cum altfel sa-mi perceapa taxa de reconectare? Mi s-ar fi parut corect sa ma anunte inainte de a taia. Bineinteles ca am inteles ca e o noua metoda de a mai lua bani de la utilizatori. Sigur ca problema mea este minora fata de cate am auzit si citit pe net, iar rds-ul sustine ca a trimis factura si ca nu-i vina lor ca nu am primit-o. Eu ii acuz ca faptul ca nu m-au anuntat inainte de a taia cablul. De asemenea, cu cata rapiditate rezolva 'taierea cablului' si cu cata greutate vin pt o problema tehnica (am avut parte si de experiente d-astea) :-(

+Quote Post
Vizitator_anonim.
mesaj Jul 17 2014, 08:05 PM
Mesaj #438

Guests

LUCREZ LA O FIRMA SUBCONTRACOTOARE RDS-ULUI , CE SA ZIC SE FAC MULTE NEREGULI PE CARE ITM-UL NU LE VEDE SAU CINE ESTE IN MASURA SA FACA CEVA PT CA SUNT CORUPTI DE ACEST MAGNAT UNGUR ..SE LUCREAZA CATE 12 ORE SI NOI SUNTEM TRECUTI LA 4 ORE CU UN CONTRACT CARE IL POATE FACE ORICINE LA UN XEROX FARA VALOARE . SUNT FIRME CAPUSA CARE IL AJUTA PE TESARI SA SPELE BANI ..NISTE OAMENI D ... PACAT K NU SE IA MASURI ..PUSCARIA ESTE PT TOTI FRATE

+Quote Post
Vizitator_anonim bucuresti.
mesaj Jul 31 2014, 05:50 PM
Mesaj #439

Guests

In 31.03.2014, un reprezentant RCS & RDS, a venit la usa mea sa-mi cerseasca semnarea unui contract de fidelizare(retentie) pe 2 ani, in schimbul careia imi oferea o tableta WI-FI in mod gratuit(livrabila in 30 de zile), fara costuri suplimentare, fara nicio alta obligatie financiara din partea mea, prin schimbarea vreunui serviciu furnizat(CATV, internet, telefonie fixa sau telefonie mobila, servicii deja contractate si furnizate) in vreo optiune mai performanta sa perceperea vreunei taxe suplimentare. Dupa ce am lamurit aceste aspecte cu agentul, am semnat contractul, prezentat sub forma unei unice coli, fata/verso de culoare verde. Dupa 60 de zile de la semnare, neprimind tableta si vazand ca taxa de abonament mi-a fost marita(nejustificat din punctul meu de vedere), am depus o sesizare scrisa, denuntand contractul pentru neonorarea promisiunii RCS & RDS cu privire la livrarea tabletei si pentru perceperea unor taxe suplimentare in mod nejustificat. In acel moment am fost informat verbal ca as fi semnat un contract de schimbare a abonamentului de telefonie mobila, pentru un pachet superior care atrage dupa sine o taxare suplimentara. Intreband unde in contractul semnat de mine apare acest lucru, mi s-a sugerat depunerea unei sesizari scrise catre directorul RCS & RDS, lucru pe care l-am si realizat. Dupa inca 45 de zile de la depunerea acestei sesizari(timp in care am platit abonamentul in forma lui actuala - suprataxat), am continuat sa fac atat sesizari telefonice, prin posta electronica si sa merg de cateva ori in audienta la sediul din Dr. Staicovici, primind raspuns abia dupa 46 de zile, fiind in acelasi timp informat ca pot merge la orice punct de prezenta/casierie RCS & RDS, unde pot primi actele aditionale care atesta ca eu am semnat modificarea pachetului de telefonie mobila ce atrage dupa sine o taxare suplimentara si care le confera dumnealor aceste drepturi. Intrand in posesia acestor copii xerox dupa actele aditionale(acte aditionale care ar fi trebuit sa le am in original, daca erau incheiate/semnate in prezenta mea/de mine), am ramas consternat vazand ca apar eu ca beneficiar in ele dar semnatura este a altcuiva si nici macar nu e asemanatoare cu a mea, e falsificata grosolan, un cerc aproape intreg si imperfect pe care l-ar face orice copil care n-a depasit varsta de 3 ani. In aceeasi zi, adica dupa eliberarea acestor copii dupa actele contrafacute, sunt anuntat telefonic de catre un reprezentant al RCS & RDS, ca-mi pot ridica tableta(dupa 106 zile de la semnarea contractului !!!). Drept urmare m-am adresat ANPC si am insistat sa fiu primit in audienta la departamentul juridic al RCS & RDS, unde am ajuns dupa multe insistente. Acolo, persoanele cu care m-am intalnit, nu constientizeaza gravitatea faptelor, adica falsul si uzul de fals, insista doar ca eu sa semnez un alt contract, cu actele aditionale semnate de data aceasta de mine. Nici pomeneala de a se face vreo ancheta interna in privinta fasificatorului, nici pomeneala de a-mi fi recalculate si scazute sumele platite in plus pina in acel moment, nici pomeneala sa ma roage sa le raman client sau sa-si ceara scuze.
Cum raspunsul ANPC a fost ca nu e de competenta lor si sa ma adresez Politiei, iar Politia accepta in sila plangerea mea spunand ca se incadreaza la civil si nu la penal, postez si aici cu speranta ca poate vor mai citi si alti inselati cu acest tip de fals si vor decide sa nu lase acesti escroci sa-si bata joc de noi.

+Quote Post
Vizitator_Vizitator_dan..
mesaj Aug 4 2014, 11:36 AM
Mesaj #440

Guests

am patit lucruri similare de la aceasta companie din belgravistan.
mai nou ti se promit televizoare pentru ca mai apoi sa spuna ca nu le mai au pe stoc.
haideti sa nu le mai platim abonamentele o luna , pana inteleg si ei ca noi suntem cei mai importanti

+Quote Post
Vizitator_Fan Anti-RDS.
mesaj Aug 12 2014, 11:51 PM
Mesaj #441

Guests

angry.gif Acum 4 luni am facut comanda de 2 decodoare hd si de atunci sun saptamanal la relatii cu clientii si nimic, vesnicul cererea mea e in atentia lor.... oare exista un avocat al poporului care sa mearga in instanta cu rds pe toate problemele care le avem cu rds? de ii ameninti ca migrezi la alt operator iti rad in nas ca abia asteapta stiind ca pe zona x sau y numai ei cableaza... sec... si presimt ca imi expera contractul si decodoarele mele nu vin ohmy.gif ohmy.gif

+Quote Post
mitza.p
mesaj Aug 17 2014, 07:20 PM
Mesaj #442

Nou venit
*

Postari: 1
Inscris: 17-August 14
Utilizatorul numarul: 33 130

Eu m-am saturat sa tot astept sa bage LIGA 1. Se folosesc de faptul ca au un numar mare de abonati pentru a sabota Liga 1. Vor sa dea faliment sistemul asta in care toti cablistii pot retransmite LIGA 1 pentru a pregati intoarcere omului lor Mitica. Toti cablistii dau LIGA 1 mai putin RDS. Sper sa le plece 1 milion de abonati pentru magaria asta.

+Quote Post
Vizitator_IOANA T.
mesaj Sep 7 2014, 11:15 PM
Mesaj #443

Guests

Citeaza (Tibishor MEREU Surprinzator @ Nov 15 2010, 10:44 AM) *
De ce? E simplu.
Varianta scurta: - Pentru ca se foloseste de banii mei, fara sa-si respecte obligatiile contractuale (e.g. avariile vor fi rezolvate in cel mult 48 h de la momentul solicitarii).
Varianta lunga - care frizeaza patologicul - o gasiti mai jos. Sper sa aveti nervi sa o cititi. Eu nu mai vreau sa trec prin ce trec, fara ca toata lumea sa stie cum isi trateaza aceasta companie clientii. Nu mai dau niciun telefon... nu mai merg in nicio audienta.

M-am intors din vacanta pe 1 noiembrie, si am constatat ca nu-mi merge netul. Nu mi s-a parut o tragedie, si - pentru ca nu sunt un reclamagiu de profesie - am dat un on/off la router... am restartat laptopul... si cand am observat ca nu la mine e defectiunea, am asteptat cuminte sa se remedieze avaria la retea.
Pe 3 noiembrie insa am hotarat sa fac o sesizare, comunicandu-le celor de la Relatii Clienti ca desi sunt cu plata la zi, nu beneficiez de serviciul de internet.
S-au incercat diverse metode de remediere a situatiei, de la distanta, insa toate au esuat.

Drept urmare, am stabilit de comun acord cu operatorul care a preluat solicitarea ca a doua zi, 4 noiembrie, in intervalul orar 17:00 - 19:00 o echipa a departamentului tehnic se va deplasa la locatie pentru a remedia situatia. Mentionez ca am fost acasa incepand cu orele 16:45.
Deoarece nu a venit nimeni pana la 18:30, am sunat la serviciul Relatii Clienti, pentru a ma asigura ca o echipa va ajunge in cele din urma.
Am fost asigurat ca solicitarea mea va fi "urgentata", ca o echipa tehnica este pe drum, si de asemenea, ca voi fi contactat telefonic pentru a mi se comunica ora exacta la care vor ajunge la locatie. Acest lucru nu s-a intamplat.

Asadar, am sunat din nou la 18:57, 19:51, 21:09 si am primit acelasi raspuns: "Solicitarea dumneavoastra va fi urgentata, iar echipa va va contacta telefonic in cel mai scurt timp". DIN NOU, ACEST LUCRU NU S-A INTAMPLAT.
A doua zi am facut si o sesizare in scris, la clienti@rcs-rds.ro si am solicitat un raspuns scris. Evident, nu l-am primit niciodata.

Am sunat din nou pe 5 noiembrie - la 07:36 si la 09:57 - ACELASI RASPUNS!!!
Aceasta ultima sesizare a fost urmata de o audienta in data de 5 noiembrie, unde o domnisoara extrem de amabila m-a asigurat ca... SURPRIZA!!! "Solicitarea dumneavoastra va fi urgentata, iar echipa va va contacta telefonic in cel mai scurt timp". I-am comunicat ca am auzit acest text de nenumarate ori pana in acel moment, fara sa aiba o aplicabilitate in realitate, si ca as aprecia daca ar lua legatura cu echipa tehnica din teren. Evident... inutil.

Am mentionat ca doresc ca apelurile catre Relatii Clienti (in afara de apelul initial) sa-mi fie platite de catre compania RCS & RDS, deoarece TOATE au fost efectuate urmare neprezentarii la locatie in intervalul stabilit de comun acord, precum si necontactarii telefonice de catre echipa tehnica de pe teren, conform spuselor operatorilor de la call center. (Pana in acest moment am cumulat mai mult de 120 min pe telefonul mobil)*.
*Voi pune la dispozitia oricui o copie a facturii cu desfasurator cu tot, imediat ce voi intra in posesia acesteia.

De asemenea, am mentionat ca, desi contractul a fost semnat in februarie, nici pana in acel moment nu am primit stickul pentru internet mobil si/sau telefonul fix/mobil. Motivul? Nu sunt pe stoc. REPET!!! Desi am semnat contractul in februarie, iar aceste "bonusuri" erau parte din oferta.
Ca o favoare personala, am fost trimis undeva langa Izvor, unde - dupa ce am stat 2.5 ore la ghiseu - am primit un stick. Acolo mi s-a comunicat ca telefon fix/mobil e posibil sa nu mai primesc, pentru ca nu se mai aduc.

Ajuns acasa am constatat ca stick-ul NU FUNCTIONEAZA. Asadar, am mai dat un telefon la Relatii Clienti, unde mi s-a spus ca stick-ul nu fusese configurat corect, si operatorul m-a ghidat prin telefon, reusind sa remediem situatia.
Nici in data de 5 nov. nu m-a contactat nimeni de la echipa tehnica. Nici pe 6 nov, nici pe 7 nov...
NICIODATA!!!

Am sunat in ambele zile, incercand sa aflu ce se intampla totusi, cu solicitarea mea. De fiecare data, acelasi raspuns politicos, citit de pe un cartonas sau invatat pe de rost : "Solicitarea dumneavoastra va fi urgentata, iar echipa va va contacta telefonic in cel mai scurt timp". Rezultatul poate fi presupus deja. NI-MIC!!!

Luni, am sunat din nou, si am stabilit ca in data de 9 noiembrie, in intervalul 19:00 - 22:00, echipa tehnica se va prezenta la locatie pentru a remedia situatia.
SI CUM ERA DE ASTEPTAT, NU A VENIT NIMENI!!! NU M-A SUNAT NIMENI SA-MI SPUNA CA NU AJUNGE NIMENI. Evident, situatia nu s-a remediat de la sine.

Am revenit cu un telefon... Mi s-a spus acelasi lucru... Solicitare urgentata... Echipa tehnica lucreaza pentru rezolvarea in cel mai scurt timp...
Am intrebat "CUM E POSIBIL SA SE LUCREZE LA REMEDIEREA SITUATIEI, ATATA VREME CAND ACUM MAI BINE DE O SAPTAMANA S-A STABILIT CA PENTRU REMEDIEREA PROBLEMEI O ECHIPA TREBUIE SA FIE LA MINE IN SUFRAGERIE... IAR ACUM SUNT SINGUR ACASA????" Nu am primit niciun raspuns la aceasta intrebare, insa domnisoara amabila m-a intrebat (tot de pe cartonas, banuiesc) : "Va mai pot fi de folos cu o alta informatie?" si a inchis telefonul, nu inainte sa-mi multumeasca pentru ca am apelat la serviciile RCS & RDS, si sa-mi ureze o seara buna.

Am incercat sa-mi pastrez calmul, si am stabilit un alt interval orar, pentru data de 10 nov. Intre 18:00 - 20:00. DIN NOU, NU A VENIT NIMENI. SI NU M-A SUNAT NIMENI.

Si din nou am sunat... Si din nou mi s-a promis acelasi lucru... Mi s-a mentionat din nou cuvantul "urgentare"... Mi s-a promis din nou ca voi fi sunat... ca in fiecare zi... Insa realitatea este ca nu se intampla nimic. SI E ANORMAL SA FIU TRATAT ASA!!

Azi, am fost din nou in audienta... la 15:00... insa consider ca limitele bunului simt au fost depasite de mult...
Domnisoara politicoasa a fost pe tura cealalta, asa ca am fost in audienta la un tanar arogant / plictisit, pe care, in momentul in care a inceput sa-mi spuna... "Solicitarea dumn..." mi-am permis sa-l intrerup... si sa-i spun ca daca vrea sa-mi zica: "Solicitarea dumneavoastra va fi urgentata, iar echipa va va contacta telefonic in cel mai scurt timp", as prefera sa se opreasca. Este un text pe care nu-l mai cred si ca il rog ca - daca nu poate fi mai creativ - macar sa nu-l mai foloseasca. Mi-a raspuns nonsalant ca el altceva nu are ce sa-mi spuna si - ca noutate - ca NICI MACAR NU AR TREBUI SA STAU ACASA SA ASTEPT ECHIPA... pentru ca e o problema cu fibra optica.

L-am intrebat de ce nu mi-a comunicat nimeni acest lucru. Iar el mi-a raspuns, iritat... ca treaba lui e sa rezolve problema la internet, nu sa comunice cu clientii.
Ca orice om normal (sper) i-am spus ca ma aflu PENTRU A DOUA OARA IN AUDIENTA din doua motive:
1 - Pentru ca nu functioneaza netul (problema care deja mi se pare ca a trecut in plan secundar).
2 - Pentru ca nimeni nu a comunicat cu mine in ultimele doua saptamani, in niciun fel... Iar eu am stat in casa in repetate randuri asteptand o echipa care nici macar nu intentiona sa vina, sau asteptand un telefon de la echipa tehnica... fara rost... IN CONDITIILE IN CARE TOATE ACESTE LUCRURI ERAU STABILITE DE COMUN ACORD CU OPERATORUL DE LA RELATII CLIENTI. Drept urmare, am pierdut atat timp cat si bani, pe care doresc sa-i recuperez...

Cea mai tare replica din ultimele doua saptamani a venit tot de la tanarul cu care am avut audienta vineri (12 nov): "EU SUNT AICI CA SA-TI REPAR INTERNETUL. DACA AI PROBLEME CU MODUL IN CARE COMUNICAM, DU-TE LA PSIHOLOG!"
In acel moment m-am ridicat, va las pe voi sa intuiti starea in care eram si i-am comunicat (inutil, de altfel) tanarului din fata mea ca nu amenint pe nimeni, insa ca ma voi folosi de de toate resursele pentru a face public modul in care aceasta companie isi trateaza clientii. Si nu este o amenintare. ESTE O PROMISIUNE!!

Nu vreau sa credeti ca sunt sarcastic by default, insa consider UN ABUZ modul in care sunt tratat de catre compania RCS & RDS. Si cred ca e firesc sa simt asta , de vreme ce mi-au cauzat atata distress si isi bat in continuare joc de banii, timpul si nervii mei.

A! Era sa uit... In cazul in care va intrebati... Echipa a ajuns in cele din urma... dupa mai bine de doua saptamani...
Am avut net pentru o ora... iar acum am luat-o de la capat.

Asta e povestea mea. Stiu ca daca ati reusit sa cititi pana acum ati avut impresia ca m-am repetat, din greseala, de multe ori...
Si aveti dreptate. Am repetat over and over again aceeasi poveste .
Dar aceasta poveste am trait-o si eu.
Tot mereu si mereu.
ZILNIC.
La fel!
Copy/Paste.
Ziua Cartitei reloaded.

Astazi am vorbit deja cu un avocat, si am programat o intalnire la ANPC.
Fingers crossed.

In acest moment exista pe facebook:
Un grup - RCS & RDS SUCKS!!! / 694 de membri
Un profil - RCS RDS (Sax)* / 154 de prieteni
* Nu m-au lasat sa trec Sucks la nume... dar oricum "SUCKS!!!" apare in fotografia de profil

Ambele create acum 2-3 zile.
Feel free to join!

+Quote Post
Vizitator_musafir de musafir.
mesaj Oct 9 2014, 11:21 AM
Mesaj #444

Guests

Citeaza (Portofelul plin și fin @ Apr 28 2013, 05:43 PM) *
RCS-RDS muriți da falimentați întâi !
Consumatorul ca matale

Da, de când se băgă cablu furăm cam ostatici. Întâi apăru ceva de-i zicea Astral, apoi Astralul ne-a cedat, cu arme și bagaje, conform unei frontiere de sector 2- nefastului RCS. Că la început avea caserie unde își înțărca dracul copiii - am trecut peste. Că mai încolo spunea că nu poate când dădea o ploaie- era enervant dar nu foarte neplăcut.
Acuma începe să fie nașpa rău. A venit un băiețel anul trecut să ne pună cutie- cică e pe gratis și vedem ce digital e. Bun, aveam și am achitat abonamentul cel extins, cu Comedy și Cinemax-ul. De prin Octombrie încoace au început să scoată canale și să bage nimic- Ba..rs, Daha..nn și alte aiureli. În decembrie am pierdut auxiliarele HBO și văd că acuma am rămas și fără HBO-ul ca atare- că e canal codat și fără acces. Frați maghiari de la RCS-RDS- îmaginați-vă aici înjurătura tradițională despre doamnele dvs., în viață fiind și sub 25 de ani. Și după aceea, falimentați și muriți că sunteți niște mizerabili. Am o groază de Digi canale care sunt pentru provinciali- de ce m-ar interesa pe mine Digi Cluj- de exemplu ? Pe de altă parte n-am HBO și mă deranjează enorm. Nici nu mă pot deconecta pentru că n-am chef să-mi pun lighean pe balconul încă neconsolidat (nea Onțanu, mai așteptăm mult ?)

Mai nene, dar matale lucrezi la ei? Esti platit sa monitorizezi site-ul? Da unii sunt adusi din Ungaria sa dea bine pe blog.

+Quote Post
Vizitator_musafir de musafir.
mesaj Oct 9 2014, 11:25 AM
Mesaj #445

Guests

draga lucrezi la ei? Pentru ca vad si citesc numai cuvinte de lauda. Da inteleg, probabil esti sotia unui sefut gretos de la RDS RCS!!

+Quote Post
Vizitator_popescu ada.
mesaj Nov 10 2014, 05:39 AM
Mesaj #446

Guests

Citeaza (mircea @ Jan 9 2011, 05:28 PM) *
de la desteptii de la RCS&RDS eu tot nu am nici un raspuns..se apuca se trimita facturi aiurea la oamenii care nu au avut niciodata contract cu ei, si mai important carora nu le furnizeaza nimic si apoi nu raspund cu lunile ca doar nu-i intereseaza acum e problema fraierului sa plateasca.. dar nu toti suntem asa fraieri cum ne cred indivizii astia

Asta eu nu mai cred ! Ca au trimis facturi la oameni care n-au contract cu ei ! Numai cine are contract cu ei , sunt in evidenta lor , in serverul lor. Deci numai lor li se pot elibera facturi! Cum sa primeasca factura cineva care nu e in evidenta lor ? Bati campii rau de tot !!!!

Vai de capul tau ! ! Afla,;daca nu stii, RDS este cea mai ieftina si convenabila companie !

+Quote Post
Vizitator_abcd_62.
mesaj Dec 19 2014, 01:02 PM
Mesaj #447

Guests

Citeaza (popescu ada @ Nov 10 2014, 05:39 AM) *
Asta eu nu mai cred ! Ca au trimis facturi la oameni care n-au contract cu ei ! Numai cine are contract cu ei , sunt in evidenta lor , in serverul lor. Deci numai lor li se pot elibera facturi! Cum sa primeasca factura cineva care nu e in evidenta lor ? Bati campii rau de tot !!!!

Vai de capul tau ! ! Afla,;daca nu stii, RDS este cea mai ieftina si convenabila companie !

+Quote Post
Vizitator_Dany.
mesaj Dec 20 2014, 11:41 AM
Mesaj #448

Guests

Dragi oameni buni, Abonamentul Digi Mobil Nelimitat, nu este nelimitat ci limitat, adica daca vorbesti mai mult de 3000 de minute cu tari din UE ti se suspenda accesul (oricum in cazul meu nu asta era problema ) si ceea ce este grav si de neimaginat este ca nu ai acoperire in Bucuresti pentru VOCE, da ati citit bine pentru voce ! Semnalul Digi se pierde, iar roamingul national Vodafone este restrictionat !! Daca te plangi, faci sesizari, degeaba, trebuie sa dai 308 lei penalitate/despagubire reziliere anticipata (fara sa fi cumparat telefon subventionat sau altceva, ci doar cartela sim), si culmea pana nu platesti despagubirea iti merge mai departe abonamentul !!!!. Este o metoda de a face bani de la clienti, repede, in felul asta isi asigura veniturile pt. un an in avans. Oferta de 4 euro e o mare teapa, vrei sa faci o economie comparand cu alti operatori, dar de fapt pierzi mai mult, pentru ca este un serviciu de telefonie mobila pe care nu te poti baza. Cand te suna cineva, acel prieten iti va spune ca nu te-a gasit, ca unde ai fost, nu esti in aria de acoperire sau ai telefonul inchis. Daca cititi contractul veti vedea ca Rcs nu isi asuma calitatea semnalului, si ca contractul poate fi reziliat unilateral din orice motiv (adica iti asumi ca ei sa nu-ti dea nimic in schimb) doar cu plata despagubirilor (care nu iti sunt comunicate in scris sau in contract). Feriti-va !!

+Quote Post
Vizitator_nem.
mesaj Mar 12 2015, 03:51 PM
Mesaj #449

Guests

www.idilis.ro -internet 4g ,fara fire ,fara fibra ,simplu,nelimitat

+Quote Post
Vizitator_idilic.
mesaj Mar 12 2015, 07:45 PM
Mesaj #450

Guests

Citeaza (nem @ Mar 12 2015, 03:51 PM) *
www.idilis.ro -internet 4g ,fara fire ,fara fibra ,simplu,nelimitat

Am idilis. Merge exceptional linga antena de emisie, merge execrabil (spre deloc) la 100 metri de antena.

+Quote Post

16 Pagini V  « < 13 14 15 16 >
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 21st October 2019 - 11:13 PM