IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Copiii nostri se lasa de sport din lipsa de bani, sunt prea putini sponsori care privesc dincolo de fotbal...
circotas
mesaj Sep 23 2011, 11:50 AM
Mesaj #1

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 113
Inscris: 17-July 11
Utilizatorul numarul: 28 852

Stau cu ideea acestui thread in minte de vreo luna. Am tot ezitat sa-l scriu, mai intii fiindca ideea imi fusese sugerata chiar de o situatie personala, si apoi fiindca nu prea imi era clar in ce forma sa scriu. Chestia din urma nu mi-e clara nici acum, dar... in fine... voi vedea ce iese! Voi incerca sa scriu cit mai scurt, desi ar fi cam multe de zis...

Datorita baiatului meu, care am avut norocul sa se ataseze de primul sport la care l-am dus, am avut si eu sansa sa ajung in apropierea unor sportivi cvasinecunoscuti publicului larg in Romania. Mai precis, am ajuns sa cunosc lotul national de karate SKDUN, precum si lotul de perspectiva ("esalonul sperantelor", din care, spre bucuria mea, face parte si baiatul meu) si multi alti copii care sunt, momentan, la inceput de drum sau care fac karate doar pentru dezvoltarea lor fizica si psihica.

Calitatea acestor sportivi este exptrem de putin cunoscuta in Romania. In afara de emisiunea de dimineata de la Antena 1, eu nu mai am cunostinta de vreo alta emisiune care sa fi promovat macar rezultatele internationale de exceptie ale acestor sportivi - poate doar mass-media locale din citeva orase sau judete sa mai fi amintit, in timp.

Si trebuie sa spun ca ar fi multe de spus. In care alt sport, spre exemplu, a mai obtinut Romania anul trecut 26 de medalii de aur la Campionatele Mondiale la nivel de seniori si tineret? In care alt sport au mai fost obtinute alte peste 20 de medalii de aur la Mondialele pentru copii, cadeti si juniori? Mai stiti voi vreunul? Si n-am mai amintit despre medalii de argint si de bronz, despre faptul ca Romania a cistigat anul trecut locul I pe medalii la Mondialele din Franta (Lons-le-Saunier).

Astea sunt performante, sunt fapte, sunt rezultate. Ele exista, au fost obtinute de sportivi incredibili (unii cu pretul unor accidentari care i-au dus "la cutit") si de antrenori cu o pregatire profesionala formidabila.

Am ajuns, insa, si la probleme. Problemele sunt atunci cind te sportivul (consacrat sau nu, senior sau copil) se gindeste la banii care-i trebuie pentru a-si urma visul. Pentru ca, prieteni, ca si in multe alte sporturi, in Romania trebuie sa platesti ca sa faci sport. Si nu, nu antrenorilor le platesti - pentru ca, in cazul povestit de mine, taxa pentru antrenamentul la karate este absolut modica si dispare de tot atunci cind ajungi la un anumit nivel. Dar iti trebuie bani pentru deplasari la orice concurs te-ai duce, in tara sau peste hotare.

Eu, personal, habar nu am cum se descurca saniorii si tineretul de la lotul national, mai ales ca lor trebuie mult mai multe - banuiesc ca le trebuie si o alimentatie specifica, si taxe pentru antrenamente si stagii de pregatire deosebite. Probabil ca multi se descurca din salarii. Dar stiu sigur ca sunt multi, foarte multi sportivi aflati la inceput de drum (copii, cadeti si juniori) care in aceste zile au mari, mari probleme in a face rost chiar si de putinii bani care ii sunt necesari unui karateka.

O sa va dau un exemplu. Pe 8 si 9 octombrie, la Halle (Germania), va avea loc editia din acest an a Campionatului Mondial de Karate SKDUN. Taxele de drum si de concurs nu sunt, in fapt, mari - putin peste 200 de euro pentru fiecare sportiv. Cu tot cu ce-i trebuie lui pentru hrana acolo, e clar ca e vorba despre mai putin de 400 de euro. Si totusi, aseara am auzit ca este posibil ca un cadet de mare valoare, campion mondial la kumite anul trecut, campion national si cistigator al trialului final de calificare pentru Mondialele de anul asta (in finala caruia a invins o centura neagra, desi el este, inca, posesor doar al centurii verzi!), este foarte posibil, spuneam, ca baiatul sa nu faca deplasarea in Germania, din lipsa de bani!

Stiu deja multe exemple de acest fel. Cunosc chiar si copii care s-au lasat de sport din aceasta cauza, desi ajunsesera la un anumit nivel. Unui astfel de copil nu i-ar trebui multi bani anual - taxele anuale de participare si de transport la vreo 4-5 concursuri interne importante, plus Campionatul European si Campionatul Mondial nu cred ca pot depasi, toate la un loc, 1000 de euro. Adica mult mai putin decit salariul lunar al oricarui fotbalist roman mediocru, care poate nu prinde nici macar lotul echipei sale mediocre, necum sa mai vorbim despre performante internationale...

Sunt copii buni, sunt sportivi extraordinari. Si, chiar daca in Romania habar nu avem de ei (ocupati fiind sa aflam cu ce pitipoanca a iesit ieri Dodel...), va asigur ca "afara" se scrie despre ei, macar in timpul competitiilor internationale. Si fac cinste Romaniei, neavind ca recompensa materiala posibila (si aia doar la nivel maxim, ca seniori!) nici macar a suta parte din ce obtin altii care pacalesc sportul. Din pacate, astfel de sportivi, in devenire sau deja consacrati, nu au bani.

Ceva semne de normalitate s-au mai ivit in ultimii ani. Primarul de la Voluntari, cel de la Cernica, ceva sponsori la Brasov, probabil ca si prin Ardeal - astea sunt citeva situatii pozitive despre care am auzit eu, tangential. In rest... copiii se roaga sa aiba parintii lor bani suficienti. Daca nu, copiii se lasa. In bucuresti e foarte greu cu sponsorii, chiar daca poate parea paradoxal.

Imi inchipui ca posibilitati de ajutor exista. Cine ar vrea, ar avea cum - ori anonim (exista chiar si posibilitate de plata prin internet!), ori chiar cu contracte de sponsorizare. Nu stiu daca pentru CM din Germania mai este timp (poate doar pentru "salvarea" putinelor situatii de genul celei descrise de mine mai sus...), dar avind in vedere ca la anul Campionatul European va fi gazduit, in primavara, de Romania, ma gindesc ca inclusiv ceva sponsori interesati ar putea sa ajute. Competitia va fi mare, probabil peste 1000 de participanti, probabil ca se va desfasura la Polivalenta bucuresteana - poate ca ar fi atractiv si pentru sponsori. Dar eu cred ca exista si particulari care ar ajuta, fara reclama, fara recompense gen "vreau sa apar la televizor ca Gigi..."!

Intrebarea este, deci, simpla: putem face ceva sa-i ajutam macar pe copiii care vor sa faca sport de performanta, dar nu au cu ce?

Daca aveti idei sau sugestii, va astept!
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Fane Lugubru.
mesaj Sep 23 2011, 08:26 PM
Mesaj #2

Guests

Citeaza (circotas @ Sep 23 2011, 11:50 AM) *
Intrebarea este, deci, simpla: putem face ceva sa-i ajutam macar pe copiii care vor sa faca sport de performanta, dar nu au cu ce?

cred ca ti-ai dat raspunsul singur: atragerea de sposori.
pentru aceasta , ar trebui ca sa existe o lege a sponsorizarii favorabila actului (de sponsorizare). si asa ajungem la alesii neamului, adica la cei care trebuie sa faca legile.
si gata, ca ma "niervez". smile.gif

+Quote Post
circotas
mesaj Sep 24 2011, 09:57 AM
Mesaj #3

Membru veteran

Citeaza (Fane Lugubru @ Sep 23 2011, 08:26 PM) *
cred ca ti-ai dat raspunsul singur: atragerea de sposori.
pentru aceasta , ar trebui ca sa existe o lege a sponsorizarii favorabila actului (de sponsorizare). si asa ajungem la alesii neamului, adica la cei care trebuie sa faca legile.
si gata, ca ma "niervez". smile.gif

Am vazut ca sunt posibile sponsorizari si in acest cadru legislativ, chiar asa schiop cum este el. Problema este ca sponsorii au clar tendinta de a se orienta numai spre sporturile cu expunere media foarte mare - cred ca 90% din banii indreptati spre sportul romanesc se duc spre fotbal.

Eu astept ceva sugestii concrete, daca exista, aici, pe forum, sau prin mesaje private.

Si-acu, sa-ti mai spun ceva: in naivitatea mea, chiar credeam ca se va gasi un cititor care sa zica "lasa-i dracu' de sponsori, ca pina vin ei, il trimit eu pe baiatul ala la Campionatul Mondial". Deh, se pare ca trebuie sa ma trezesc la realitate - s-au dus vremurile in care romanii aveau bani pentru asa ceva sad.gif

+Quote Post
OutsideThisBox
mesaj Sep 24 2011, 01:27 PM
Mesaj #4

Membru
**

Postari: 18
Inscris: 22-January 10
Utilizatorul numarul: 18 330

Nu te supara, dar mie mi se pare ca toti vor sa ajunga sa traiasca precum vedetele, din sport.
Altfel nu poti sa faci sport, decat daca esti platit cu milioane.
Daca sportivii se plang, ce sa mai zica profesorii, medicii etc. Se plateste bine ceea ce face spectacol si circ, in timp ce alte profesii si lucruri esentiale pentru om si societate sunt lasate sa se duca de rapa

Nu mai vrea nimeni sa se faca profesor, sau mecanic de tren, toti vor sa fie fotbalisti, manelisti sau "modele" (culmea denumirii), care sa se fatzaie in masini scumpe.

Poate ar fi bine ca sportul sa fie un hobby si sa ai si o meserie din care sa te intretii.

Asta ar dezvolta mai mult copilul ca om, pentru viata.

+Quote Post
Vizitator_sayonara.
mesaj Sep 24 2011, 01:44 PM
Mesaj #5

Guests

Citeaza (circotas @ Sep 24 2011, 09:57 AM) *
Am vazut ca sunt posibile sponsorizari si in acest cadru legislativ, chiar asa schiop cum este el. Problema este ca sponsorii au clar tendinta de a se orienta numai spre sporturile cu expunere media foarte mare - cred ca 90% din banii indreptati spre sportul romanesc se duc spre fotbal.

Eu astept ceva sugestii concrete, daca exista, aici, pe forum, sau prin mesaje private.

Si-acu, sa-ti mai spun ceva: in naivitatea mea, chiar credeam ca se va gasi un cititor care sa zica "lasa-i dracu' de sponsori, ca pina vin ei, il trimit eu pe baiatul ala la Campionatul Mondial". Deh, se pare ca trebuie sa ma trezesc la realitate - s-au dus vremurile in care romanii aveau bani pentru asa ceva sad.gif

nu te supara, dar cine practica aceasta arta din dorinta de a se bate cu altii, fie si in cadru organizat, n-a inteles nimic...
iti spune cineva care are dani multi...
si nu ma intreba cum i-am obtinut, ca ar trebui sa stii...
dar nu sunt mandru...
numai bine!
PS: si sa stii ca nu toti marii sportivi se dopeaza, poate doar cu propriul lor ego...

+Quote Post
circotas
mesaj Sep 24 2011, 02:25 PM
Mesaj #6

Membru veteran

Citeaza (OutsideThisBox @ Sep 24 2011, 01:27 PM) *
Nu te supara, dar mie mi se pare ca toti vor sa ajunga sa traiasca precum vedetele, din sport.
Altfel nu poti sa faci sport, decat daca esti platit cu milioane.
Daca sportivii se plang, ce sa mai zica profesorii, medicii etc. Se plateste bine ceea ce face spectacol si circ, in timp ce alte profesii si lucruri esentiale pentru om si societate sunt lasate sa se duca de rapa

Nu mai vrea nimeni sa se faca profesor, sau mecanic de tren, toti vor sa fie fotbalisti, manelisti sau "modele" (culmea denumirii), care sa se fatzaie in masini scumpe.

Poate ar fi bine ca sportul sa fie un hobby si sa ai si o meserie din care sa te intretii.

Asta ar dezvolta mai mult copilul ca om, pentru viata.

Nu ma supar, dar mi se pare ca ai inteles ceva gresit. Aici este vorba tocmai despre altfel de sportivi decit cei care fac spectacol si circ, despre altfel de oameni decit fotbalistii, manelistii si "modelele". Si, asa cum am si specificat, toti sportivii seniori muncesc, au servicii, iar karate mai practica doar in timpul liber.
Deci, in nici un caz nu este vorba despre "milioanele" de care amintesti.

Scrii tu "daca sportivii se pling, ce sa mai zica profesorii, medicii etc." Nu vreau aici sa discut cam ce ar trebui sa faca, mai intii, profesorii si medicii (am mai scris despre primii, spre exemplu, faptul ca EI au condus imensa majoritate a guvernelor de dupa '89... numai ca au condus si au favorizat numai universitarii, asa ca solutia este tot la ei - poti citi mai multe despre parerea mea la adresa http://forum.hotnews.ro/index.php?showtopic=62294&st=0).
Dar vreau sa inteleg de ce crezi tu ca sportivii sunt un fel de suboameni in comparatie cu profesorii si medicii. Adica de ce astia din urma ar avea dreptul sa se plinga, dar sportivii nu, mai ales cei care nu pot trai din sport, ci, dimpotriva, au si o meserie pe care chiar o practica, n-o pacalesc (ca altii, as zice...).

Prietene, asa cum spuneam, nu trebuie sa confunzi notiunea de sportiv cu imaginea fotbalistilor, din nici un punct de vedere. Nici material, nici intelectual, nici ca aport in societate, in nici un fel nu trebuie sa faci aceasta confuzie. Pentru ca daca ajungi sa pui egalitate, eu zic ca nu prea ai inteles rolul sportului in societate.

Cit priveste ultima ta propozitie, as spune mai degraba ca un copil nu va fi mai bine pregatit pentru viata daca ii va fi stopata o posibila cariera sportiva de lipsa a 300 de euro... Dimpotriva!

Citeaza (sayonara @ Sep 24 2011, 01:44 PM) *
nu te supara, dar cine practica aceasta arta din dorinta de a se bate cu altii, fie si in cadru organizat, n-a inteles nimic...
iti spune cineva care are dani multi...
si nu ma intreba cum i-am obtinut, ca ar trebui sa stii...
dar nu sunt mandru...
numai bine!
PS: si sa stii ca nu toti marii sportivi se dopeaza, poate doar cu propriul lor ego...

Inca cineva care ma roaga sa nu ma supar biggrin.gif - nu-i problema, nu am de ce sa ma supar.

Este greu sa gindesti precum calugarii din muntii Chinei atunci cind esti european.
In plus, as zice ca astfel de competitii (poti gasi imagini pe youtube) nu sunt "batai", ci mai degrama intreceri. Nu sunt full-contact, se cere control absolut la fata, se interzic loviturile data cu intentia evidenta de a cauza durere. Nu zic ca nu se mai intimpla si accidente - dar cu siguranta ca sunt foarte rare si nu foarte grave.

Si-as mai spune ceva. Am observat si eu ca exista o multime de "sensei pe piata" - si aici am fost atent ce cuvinte aleg, ca sa fiu clar! Desigur ca sunt si exagerari, desigur ca exista si cazuri in care se acorda mai multe grade intr-un singur an. Dar nu in cazul de fata. Spre deosebire de cazurile la care ne referim (cred) amindoi, in federatia despre care scriu eu afacerea NU este reprezentata de taxele de antrenament, de taxele de examen sau mai stiu eu ce alte taxe. "Afacerea" lor este chiar performanta sportiva - atita cita poate fi ea la nivelul unui non-asiatic...

Despre PS-ul tau... te felicit pentru ca ti-ai pastrat naivitatea copilariei si a tineretii smile.gif

+Quote Post
Uncle Sam
mesaj Sep 24 2011, 02:56 PM
Mesaj #7

Membru veteran

Postari: 517
Inscris: 27-May 08
Utilizatorul numarul: 727

Citeaza (circotas @ Sep 24 2011, 05:25 PM) *
Prietene, asa cum spuneam, nu trebuie sa confunzi notiunea de sportiv cu imaginea fotbalistilor, din nici un punct de vedere. Nici material, nici intelectual, nici ca aport in societate, in nici un fel nu trebuie sa faci aceasta confuzie. Pentru ca daca ajungi sa pui egalitate, eu zic ca nu prea ai inteles rolul sportului in societate.
Da, dar nici nu trebuie demonizati fotbalistii sau clasificate sporturile in inferioare si de clasa. Fotbalul a dat si un Beckenbauer si sahul caractere infecte.
Ai dreptate cu lipsa de finantare dar la noi in toate sporturile e asa. Si nu ma refer la tenis sau tir cu arcul, chiar si la fotbal. Cluburile mari isi mai permit sa finanteze juniorii dar la majoritatea celorlalte trebuie sa ii platesti copilului tot, si echipament, si geanta si deplasarile in cantonamente.
Sponzorii, ce sa le reprosezi, platesc pentru a-si face reclama. Normal ca vor sa isi plaseze numele acolo unde sunt mai vizibile.

+Quote Post
circotas
mesaj Sep 24 2011, 03:29 PM
Mesaj #8

Membru veteran

Citeaza (Uncle Sam @ Sep 24 2011, 02:56 PM) *
Da, dar nici nu trebuie demonizati fotbalistii sau clasificate sporturile in inferioare si de clasa. Fotbalul a dat si un Beckenbauer si sahul caractere infecte.
Ai dreptate cu lipsa de finantare dar la noi in toate sporturile e asa. Si nu ma refer la tenis sau tir cu arcul, chiar si la fotbal. Cluburile mari isi mai permit sa finanteze juniorii dar la majoritatea celorlalte trebuie sa ii platesti copilului tot, si echipament, si geanta si deplasarile in cantonamente.
Sponzorii, ce sa le reprosezi, platesc pentru a-si face reclama. Normal ca vor sa isi plaseze numele acolo unde sunt mai vizibile.

Poate ca am scris ceva gresit...? desi eu scrisesem "... cu imaginea fotbalistilor", referindu-ma la Romania, evident. Cred ca esti de acord cu mine ca imaginea lor, macar in capul celor cu mansarda mobilata, este cam... tremurata, ca sa zic asa tongue.gif (paranteza: sa nu zici ceva de rau despre Bobby Fischer, ca ne certam, ai inteles?! tongue.gif )

Intr-adevar, cam toate sporturile sunt subfinantate in Romania. Totusi, te asigur ca exista diferente mari intre sporturile olimpice si cele neolimpice - foarte mari as spune. Iar la multe sporturi, totusi, te asigur ca vin ceva banuti de la buget, nu e dracu' chiar atit de negru. Spre exemplu, ai observat ca nu ai amintit mingile, portile mici, alte materiale utile in antrenamente, sali, terenuri, atunci cind ai specificat ce trebuie sa-si cumpere alti sportivi? smile.gif

Da, ai dreptate cu lipsa banilor, cum spuneam. Dar asta nu inseamna ca este normal ca un copil talentat sa se rateze din lipsa de maruntis... Frecventa evenimentului nu implica si normalitatea lui, nu?

Despre sponsori - exact ce spuneam si eu: ar avea prilejul sa se expuna in sali de concurs de-a lungul si de-a latul tarii sau in competitii internationale, in fata a mii de sportivi si de insotitori ai acestora. La ultimul Campionat National, spre exemplu, Sala Floreasca a fost arhiplina (cam citi spectatori vin la meciurile din divizia B a fotbalului romanesc??). La fel la concursurile de la Medgidia, Alexandria, Focsani, Brasov, Constanta, Cluj, Timisoara - sali de sport arhipline. Iar la anul, cum spuneam, Campionat European in Romania...

Observ, in incheiere, ca primesc doar pareri despre de ce NU voi primi sustinere in demersul meu. Nimeni cu o parere despre cum sa DA ohmy.gif

+Quote Post
Uncle Sam
mesaj Sep 24 2011, 03:59 PM
Mesaj #9

Membru veteran

Postari: 517
Inscris: 27-May 08
Utilizatorul numarul: 727

Citeaza (circotas @ Sep 24 2011, 06:29 PM) *
Poate ca am scris ceva gresit...? desi eu scrisesem "... cu imaginea fotbalistilor", referindu-ma la Romania, evident. Cred ca esti de acord cu mine ca imaginea lor, macar in capul celor cu mansarda mobilata, este cam... tremurata, ca sa zic asa tongue.gif (paranteza: sa nu zici ceva de rau despre Bobby Fischer, ca ne certam, ai inteles?! tongue.gif )
Imaginea lor e destul de reala, chiar sunt majoritatea panarame. Dar nu voiam sa ii bag pe toti in aceeasi oala. Nu ma referam la Bobby ci la un campion national roman dovedit ca aranja partide.

Citeaza
Iar la multe sporturi, totusi, te asigur ca vin ceva banuti de la buget, nu e dracu' chiar atit de negru. Spre exemplu, ai observat ca nu ai amintit mingile, portile mici, alte materiale utile in antrenamente, sali, terenuri, atunci cind ai specificat ce trebuie sa-si cumpere alti sportivi? smile.gif
Poate vin bani dar spre juniorii mai mari. La cei mici cheltuiala e a parintilor. Da, si cand e vorba de terenuri, la tenis de exemplu parintii platesc si chiria terenului. Iar la tir cu arcul, sport Olimpic, doar tintele sunt gratuite.

Despre sponsori, ca si in alte domenii, nu trebuie sa ne asteptam sa faca ceva din dragoste pentru sport. Nu toti. Trebuie sa existe legislatie stimulativa.
Sfaturi concrete chiar nu am, ca ti-as da. Firmele, mai ales in perioada asta stau rau cu bugetele

+Quote Post
Sieglind
mesaj Sep 24 2011, 04:12 PM
Mesaj #10

Membru veteran

Postari: 1 954
Inscris: 21-July 10
Utilizatorul numarul: 23 041

smile.gif

ce-ar fi să te faci reporter sportiv ad-hoc, să pui aici poze, să le iei "interviuri", să-i prezinţi ... din câţi citesc forumul, cine ştie, unii vor încerca să ajute - mai mult sau mai puţin, fiecare cu cât poate.

Aceasta postare a fost editata de Sieglind: Sep 24 2011, 04:17 PM

+Quote Post
circotas
mesaj Sep 24 2011, 04:26 PM
Mesaj #11

Membru veteran

Citeaza (Sieglind @ Sep 24 2011, 04:12 PM) *
smile.gif

ce-ar fi să te faci reporter sportiv ad-hoc, să pui aici poze, să le iei "interviuri", să-i prezinţi ... din câţi citesc forumul, cine ştie, unii vor încerca să ajute - mai mult sau mai puţin, fiecare cu cât poate.

Am sa incerc sa fac tot ce pot. Voi lua cu mine o handicam si voi incerca sa postez cite ceva de la competitia mondiala. Sper sa pot prinde cit mai multe momente frumoase, desi eu ma voi ocupa acolo si de o parte a organizarii - si va trebui sa cam fiu "in priza" chiar in timpul competitiei...

Oricum, cu siguranta voi veni de acolo cu stiri si cu poze/imagini - voi incerca sa postez si de la fata locului, dar nu promit asta, din motivele aratate mai sus...

Partea cu interviurile chiar imi place... o sa incerc.

Multumesc pentru mesaj, Omule! smile.gif

Aceasta postare a fost editata de circotas: Sep 24 2011, 04:27 PM

+Quote Post
Sieglind
mesaj Sep 24 2011, 04:29 PM
Mesaj #12

Membru veteran

Postari: 1 954
Inscris: 21-July 10
Utilizatorul numarul: 23 041

Citeaza (circotas @ Sep 24 2011, 04:26 PM) *
Am sa incerc sa fac tot ce pot. Voi lua cu mine o handicam si voi incerca sa postez cite ceva de la competitia mondiala. Sper sa pot prinde cit mai multe momente frumoase, desi eu ma voi ocupa acolo si de o parte a organizarii - si va trebui sa cam fiu "in priza" chiar in timpul competitiei...

Oricum, cu siguranta voi veni de acolo cu stiri si cu poze/imagini - voi incerca sa postez si de la fata locului, dar nu promit asta, din motivele aratate mai sus...

Partea cu interviurile chiar imi place... o sa incerc.

Multumesc pentru mesaj, Omule! smile.gif

îţi / vă ţin pumnii smile.gif

+Quote Post
mrnmarius
mesaj Sep 27 2011, 08:06 PM
Mesaj #13

Membru veteran

Postari: 106
Inscris: 3-December 10
De la: timisoara
Utilizatorul numarul: 24 823

Copii se lasa de sport, cred eu si din alte cauze, nu numai banii. Sunt multe alte tentatii in ziua de azi, sunt calculatoarele, sunt cluburile in care gasesti copii de la 14 ani, ca sa nu mai spun ca vad in fiecare zi plin mc donald's ul cand trec pe langa. In plus cluburile sportive s-au cam desfiintat.

Aceasta postare a fost editata de mrnmarius: Sep 27 2011, 08:07 PM

+Quote Post
Vizitator_circotas.
mesaj Sep 28 2011, 07:46 AM
Mesaj #14

Guests

Citeaza (mrnmarius @ Sep 27 2011, 08:06 PM) *
Copii se lasa de sport, cred eu si din alte cauze, nu numai banii. Sunt multe alte tentatii in ziua de azi, sunt calculatoarele, sunt cluburile in care gasesti copii de la 14 ani, ca sa nu mai spun ca vad in fiecare zi plin mc donald's ul cand trec pe langa. In plus cluburile sportive s-au cam desfiintat.

Ultima observatie este legata tot de bani.
In rest, in principiu ai dreptate. Doar ca eu vorbeam aici despre copii care deja s-au apucat de sport si pe care nu-i vezi in cluburi sau la McD. Si chiar si la calculator ei stau mai putin, fiindca unii se antreneaza zilnic. De astia imi pare mie rau...

+Quote Post
Vizitator_Do.
mesaj Sep 28 2011, 08:06 AM
Mesaj #15

Guests

E si ceva care nu tine neaparat de sport. Ceva care ii determina pe multi sa isi practice meseria in alta parte. Daca am sti exact ce anume, poate am rezolva o parte din probleme. Sportul e pe cale sa devina un subiect trist la noi. Dupa fotbal, urmeaza rugbi. Pe vremuri participam la turneul natiunilor, iar la campionatul actual ne-am facut de ras, parca am fi fost singura echipa in deplasare pe luna. La fel cu atletismul, inotul, gimnastica, scrima. Fostii performeri au devenit antrenori fara sperante.
Artele martiale sunt aparte. Competitiile nu ar trebui sa devina principalul tel al aspirantilor, motivatiile sunt de alta natura.

+Quote Post
circotas
mesaj Sep 30 2011, 10:17 AM
Mesaj #16

Membru veteran

Citeaza (Do @ Sep 28 2011, 08:06 AM) *
Artele martiale sunt aparte. Competitiile nu ar trebui sa devina principalul tel al aspirantilor, motivatiile sunt de alta natura.

Eu nu vad in jurul meu nici un semn care sa ma faca sa cred ca societatea in care traim s-ar potrivi cu cea in care "motivatiile sunt de alta natura". Nu cred ca exista vreo sansa sa integram Asia in Europa smile.gif In acest moment, pentru copiii nostri, singura motivatie posibila sunt medaliile de la concursuri. Restul este doar filozofie sterila, in opinia mea, chiar daca trebuie sa spun ca ma straduiesc sa-mi educ copilul in spiritul brumei de idee pe care o am eu despre lumea la care faci referire. Doar ca eu consider ca, pentru a obtine macar minimul in acest sens, nu avem alte motivatii la indemina noi, astia, decit concursurile si eventualele premii. Altfel, atractia calculatorului si a desenelor animate cu monstri si mutanti este prea mare...

In sfirsit, are mai putina importanta.

Important pentru mine (si, sper eu, pentru citiva copii) este ca am setat un cont de moneybookers pentru eventuale (mici mari) donatii anonime. Cine vrea, poate sa-si faca un cont pe www.moneybookers.com (e foarte simplu si protejat), iar micile mari donatii pot fi facute rapid, catre adresa copii_skdunromania@yahoo.com .

Eu voi posta aici ce si cit (respectind, evident, dorinta de anonimat a persoanei respective), precum si ce am facut cu banii (cind voi face), cu poze si dovezi. Daca se va ivi vreodata si o oferta de sponsorizare "cu acte", in acest caz va trebui sa pun oamenii in contact cu altcineva...

Plecarea lotului national catre Germania este programata in noaptea de miercuri spre joi. Tineti-ne pumnii! rolleyes.gif

Aceasta postare a fost editata de circotas: Sep 30 2011, 10:20 AM

+Quote Post
Vizitator_daniel m.
mesaj Oct 9 2011, 06:01 AM
Mesaj #17

Guests

In acest moment se desfasoara la Halle campionatul monadial de karate si cupa mondiala,Romania a castigat deja multe medalii ieri in prima zi,iar ziua de azi inca nu s-a terminat.Pana acum nu am vazut si auzit de la marile posturi tv,ziare si site-uri de sport nimic legat de mondiale,doar cele locale anuntau acum cateva zile evenimentul,timid evident.Mai vorbim...

+Quote Post
Vizitator_Laur006.
mesaj Oct 9 2011, 07:18 PM
Mesaj #18

Guests

Referitor la titlu, parca nu ar fi cel mai rau lucru ca ai nostri copii se lasa de sport. In societatea de azi e chiar un continuu pericol sa fii in stare sa faci performanta: stau hienele umane cu ochii pe tine. Iar daca nu le faci jocul - esti atacat si eliminat.

Scuze, dar sunt marcat de crima de la Giurgiu...

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Oct 10 2011, 09:47 PM
Mesaj #19

Guests

Buna noapte! Fetita mea tocmai a ajuns in Bucuresti din Halle....si nu a venit cu mana goala , a venit cu o medalie de aur!Bv ROMANIA !!!

+Quote Post
circotas
mesaj Oct 11 2011, 03:25 PM
Mesaj #20

Membru veteran

Citeaza (daniel m @ Oct 9 2011, 06:01 AM) *
In acest moment se desfasoara la Halle campionatul monadial de karate si cupa mondiala,Romania a castigat deja multe medalii ieri in prima zi,iar ziua de azi inca nu s-a terminat.Pana acum nu am vazut si auzit de la marile posturi tv,ziare si site-uri de sport nimic legat de mondiale,doar cele locale anuntau acum cateva zile evenimentul,timid evident.Mai vorbim...

Eu am sosit deja de ieri dupa-amiaza in tara, dar am fost (si inca sunt) obosit rau de tot, inca nu mi-am revenit. La virsta mea, doua nopti nedormite intr-o saptamina - alea facute pe drum -, plus inca una in care am dormit doar trei ore - fiindca am avut de rezolvat probleme organizatorice - inseamna destul de mult.
In seara asta ma apuc sa fac statistica rezultatelor si voi reveni cu detalii, sper, miine. Mai am in cap si ceva povesti din calatorie, despre concurs si nu numai, dar voi avea nevoie de timp sa le postez pe toate.

Citeaza (Musafir @ Oct 10 2011, 09:47 PM) *
Buna noapte! Fetita mea tocmai a ajuns in Bucuresti din Halle....si nu a venit cu mana goala , a venit cu o medalie de aur!Bv ROMANIA !!!

Felicitari! Poate imi scrii pe privat (PM) cum o cheama pe fetita, este extrem de probabil sa o cunosc.

Baiatul meu, din pacate, nu a luat vreo medalie. A concurat la una dintre cele mai grele categorii din concurs, cu alti 22 de sportivi. A terminat pe 15 la kata si pe 7-8 la kumite. Totusi, in conditiile in care a fost printre cei mai mici din categoria sa de virsta (era copii si cu 1 an si jumatate mai mari decit el, iar la virtsa de 10 ani asta inseamna foarte mult...) si faptul ca are doar 6 luni de antrenamente la lotul de performanta, cred ca este OK. Mai ales ca am facut si eu o greseala, cind l-am anuntat, la kumite, ca mai are doar un singur meci pina la medalie - cred ca emotia declansata de informatia asta l-a blocat, plus ca se pare ca am gresit cind l-am lasat sa bea un Powerrade inainte de probe angry.gif

Pina revin cu statistica, va spun doar atit: Radu Todiras a cistigat 6 medalii de aur, printre care si titlul de MASTER al competitiei (un concurs special al "numerelor unu" ale fiecarei tari), iar la fete Georgiana Tinca a cistigat, la rindul ei, tot 6 medalii de aur (daca nu chiar 7 cu cea de la kata din concursul de master - da' n-o voi pune la socoteala, considerind masterul ca fiind un concurs unitar), ratind in meciul de baraj titlul de MASTER in fata reprezentantei Bulgariei.

P.S. Baiatul despre care faceam vorbire in primul mesaj al thread-ului a ajuns, pina la urma, in ultimul moment, in autocarul care l-a dus la Halle. L-am ajutat si eu (dar nu cu bani - fiindca nu am sad.gif - si nici cu acest thread - fiindca nimeni nu a contribuit la contul postat de mine sad.gif ) prin lobby facut pe la altii. A spulberat tot ce a avut de invins si a cistigat proba de kumite a categoriei sale de virsta, fara probleme.

P.P.S. Nu uitati ca am setat un cont de moneybookers pentru eventuale (mici mari) donatii anonime. Cine vrea, poate sa-si faca un cont pe www.moneybookers.com (e foarte simplu si protejat), iar micile mari donatii pot fi facute rapid, catre adresa copii_skdunromania@yahoo.com .

Aceasta postare a fost editata de circotas: Oct 11 2011, 03:31 PM

+Quote Post
circotas
mesaj Oct 12 2011, 12:06 PM
Mesaj #21

Membru veteran

A fost prima data cind am stat mai mult timp in apropierea unor sportivi de mare valoare. E drept, am fost si anul trecut la CM din Franta - dar acolo, din varii motive (multe legate de organizarea infecta a francezilor), am avut atita treaba incit abia daca am avut timp sa-i salut...

De data asta chiar am calatorit cu trei dintre ei...

Este foarte tinar, anul asta fiind abia al doilea sau an de seniorat. La 22 de ani, deja se mindreste cu 16 ani de antrenamente in diferite stiluri de karate - de la shotokanul despre care vorbesc aici, pina la wado, de la karate-ul traditional, pina la "exoticul" krav-maga. Are o prezenta fizica remarcabila - sunt convins ca nu multi sportivi, din orice disciplina, se pot mindri cu musculatura perfecta a acestui tinar.

Cind stai de vorba cu el, poti foarte usor sa fii uimit (si oarecum pacalit) de ochii sai mari, limpezi si uneori cu sugestii de naivitate - dar nu va trece mult timp si vei constata la fel de usor cit de tare te-ai inselat daca l-ai catalogat drept naiv...

A "crescut" oarecum in umbra (dar si sub "protectia") marelui sau coleg de echipa, Bogdan Lipianu, un sportiv extraordinar la rindul sau, un om incredibil de cinstit cu el insusi si in tot ce face. De multi ani, ei doi impreuna cu sensei Daniel Fusaru, formeaza o echipa de kata sincron (shotokan) absolut invincibila pina acum - atit de buni sunt, incit ma intreb daca ii va invinge vreodata cineva atita timp cit vor fi toti in activitate.

"Pentru mine, un exercitiu de kata este o lupta chiar mai intensa decit orice meci de kumite"

Am baut cu el un pahar de vin, intr-o seara - OK, eu cu vin, el fara, fiindca avea concurs a doua zi. Nu eram doar noi doi, era si un alt sensei - asa ca discutia s-a centrat, normal, pe subiectul comun lor si pe concursul de Master de a doua zi.

"Pentru mine, un exercitiu de kata este o lupta chiar mai intensa decit orice meci de kumite. Eu nu pot sa intru pe tatami si doar sa execut corect miscarile si pozitiile unui kata. Eu trebuie, mai intii, sa intru intr-o transa speciala, care ma ajuta sa lupt cu adevarat cind execut un kata. Imi repet in gind anumite lucruri personale care ma mobilizeaza foarte mult, asa ca, atunci cind intru sa execut un kata, simt furnicaturi pe brate, toti muschii imi sunt incordati si reusesc sa dau totul, sa descarc toata tensiunea in timpul executiei. Loviturile mele din timpul unui kata sunt, astfel, de multe ori, mai puternice decit in timpul unui meci de kumite".

Adevarat Maestru

Daca pina anul trecut era, clar, speranta numarul 1 atunci cind te gindeai cine il va urma pe Bogdan Lipianu, anul acesta deja a fost anul sau. Cu 6 medalii aur (atit le kata si kumite individual - si la categoria sa, si la open -, cit si la echipe) deja cistigate, a fost alegerea fireasca a lotului masculin al Romaniei pentru proba finala, proba-probelor Campionatului Mondial, Masterul.

Regulile au fost relativ simple: fiecare tara a desemnat cite un reprezentant care sa concureze intr-un concurs de kata si unul de kumite, arbitrati fiind de 7 dintre cei mai buni arbitri prezenti la competitie. La sfirsitul probelor, s-au acordat puncte pentru primii sase clasati, "Master" urmind a fi declarat cel cu cele mai multe puncte, cu conditia ca acesta sa fi cistigat macar unua dintre cele doua probe - kata sau kumite.

Deja stiti rezultatul: a cistigat fara drept de apel ambele probe ale concursului de Master, fiind aplaudat de toate delegatiile din tribuna.

El este Radu Todiras, 3 Dan karate, un sportiv exceptional al clubului Dinamo Bucuresti.

~ va urma cu altii ~

P.S. Din cauza unui arbitru-sef mai catolic decit Papa, nu am putut filma mare lucru in timpul concursului. O sa postez, totusi, ceva imagini, mai ales din timpul concursului de Master - imediat dupa ce voi gasi suficient timp ca sa le descarc de pe camera...

+Quote Post
circotas
mesaj Oct 17 2011, 12:18 PM
Mesaj #22

Membru veteran

Intre timp, simbata a avut loc Campionatul European de Wado Kai, in localitatea germana Meißen.
Romania a fost reprezentata de un lot relativ restrins (daca nu ma insel, vreo 14 sportivi), iar Tico (Georgiana Tinca, 3 Dan karate) a facut din nou spectacol, cistigind 3 medalii de aur: kata si kumite individual si kata echipe.

Oare ce performanta or fi reusit fotbalistii de la... sau de la... in ultimi ani? biggrin.gif

Si alta intrebare: a auzit cineva macar o vorba despre aceste performante la vreo televiziune din Romania? Stiu, este foarte posibil ca, foarte curind, Razvan si Dani sa-l invite pe Shihan Aurel Patru la ei in emisiune - dar sunt cam singurii...

Imi cer scuze pentru promisiunea inca neonorata (aia cu imaginile), dar chiar sunt blocat cu timpul sad.gif - imi voi tine promisiunea cit de curind.

Aceasta postare a fost editata de circotas: Oct 17 2011, 12:19 PM

+Quote Post
circotas
mesaj Nov 16 2011, 12:16 PM
Mesaj #23

Membru veteran

Abia ieri am reusit sa gasesc ceva timp pentru a descarca filmarile facute la Halle. Pentru asta ar trebui sa le "multumesc" celor de la INS si lui Piedone, care au facut tot ce le-a stat in puteri (a se citi dezorganizare si lipsa de profesionalism duse la extrem) sa prelungeasca la maximum recensamintul...

Acum puteti vedea imagini cu Radu Todiras in timpul concursului de Master.
Din cite stiu eu, sunteti primii care pot urmari astfel de imagini wink.gif

Pentru moment, cam atit...

Aceasta postare a fost editata de circotas: Nov 16 2011, 12:16 PM

+Quote Post
circotas
mesaj Nov 17 2011, 07:17 PM
Mesaj #24

Membru veteran

Simbata, in sala de sport din Voluntari, va avea loc Campionatul National SKDUN pe echipe.

Concursul va incepe la 9 dimineata cu probele destinate tineretului si seniorilor - asa ca, daca vreti, veti putea sa-i vedeti pe o parte dintre marii nostri campioni la lucru.

In jurul orei 12 va incepe concursul destinat copiilor, dupa care vor urma cadetii si juniorii.

Daca vreti sa iesiti un pic din rutina zilnica, faceti un drum pina acolo si veti avea ocazia sa-mi faceti cinste cu o bere smile.gif . Sala de sport este foarte usor de gasit, fiind la citiva metri de sectia de politie din Voluntari - este imposibil ca, odata ajunsi in localitate, sa nu gasiti pe cineva care sa va indrume, mai ales ca zeci de copii de acolo fac karate, gratuit, fiind sponsorizati "full" de primarul Pandele (unul dintre putinele lucruri bune facute vreodata de un pesedist laugh.gif )

Pina atunci, va reamintesc ca puteti viziona imagini cu Radu Todiras in timpul concursului de Master de la Campionatul Mondial desfasurat in octombrie in Halle (Germania). Iar daca va veti urni sa veniti la Voluntari simbata dimineata, veti avea ocazia sa vedeti la lucru cea mai buna echipa de kata sincron a tarii, multiplii campioni mondiali Bogdan Lipianu, Radu Todiras si Daniel Fusaru - ca sa nu mai vorbim de spectacolul luptelor de kumite oferit de aceiasi, plus gemenii Cheles, Bogdan Moldoveanu, Andrei Bidina, sau incredibilele fete Tico, Loredana, sensei Ioana, sensei Alina, Marina Pandia, Veronica si habar n-am cit sa mai continuu astfel smile.gif.

Parerea mea este ca o sa fie frumos, chiar daca sala este extrem de mica... pacat ca Sala Floreasca nu a mai fost disponibila...

Hai ca va astept! wink.gif

+Quote Post
Vizitator_merynice.
mesaj Nov 26 2011, 10:26 AM
Mesaj #25

Guests

Stau cu ideea acestui thread in minte de vreo luna. Am tot ezitat sa-l scriu, mai intii fiindca ideea imi fusese sugerata chiar de o situatie personala, si apoi fiindca nu prea imi era clar in ce forma sa scriu. Chestia din urma nu mi-e clara nici acum, dar... in fine... voi vedea ce iese! Voi incerca sa scriu cit mai scurt, desi ar fi cam multe de zis...

Datorita baiatului meu, care am avut norocul sa se ataseze de primul sport la care l-am dus, am avut si eu sansa sa ajung in apropierea unor sportivi cvasinecunoscuti publicului larg in Romania. Mai precis, am ajuns sa cunosc lotul national de karate SKDUN, precum si lotul de perspectiva ("esalonul sperantelor", din care, spre bucuria mea, face parte si baiatul meu) si multi alti copii care sunt, momentan, la inceput de drum sau care fac karate doar pentru dezvoltarea lor fizica si psihica.

Calitatea acestor sportivi este exptrem de putin cunoscuta in Romania. In afara de emisiunea de dimineata de la Antena 1, eu nu mai am cunostinta de vreo alta emisiune care sa fi promovat macar rezultatele internationale de exceptie ale acestor sportivi - poate doar mass-media locale din citeva orase sau judete sa mai fi amintit, in timp.

Si trebuie sa spun ca ar fi multe de spus. In care alt sport, spre exemplu, a mai obtinut Romania anul trecut 26 de medalii de aur la Campionatele Mondiale la nivel de seniori si tineret? In care alt sport au mai fost obtinute alte peste 20 de medalii de aur la Mondialele pentru copii, cadeti si juniori? Mai stiti voi vreunul? Si n-am mai amintit despre medalii de argint si de bronz, despre faptul ca Romania a cistigat anul trecut locul I pe medalii la Mondialele din Franta (Lons-le-Saunier).

Astea sunt performante, sunt fapte, sunt rezultate. Ele exista, au fost obtinute de sportivi incredibili (unii cu pretul unor accidentari care i-au dus "la cutit") si de antrenori cu o pregatire profesionala formidabila.

Am ajuns, insa, si la probleme. Problemele sunt atunci cind te sportivul (consacrat sau nu, senior sau copil) se gindeste la banii care-i trebuie pentru a-si urma visul. Pentru ca, prieteni, ca si in multe alte sporturi, in Romania trebuie sa platesti ca sa faci sport. Si nu, nu antrenorilor le platesti - pentru ca, in cazul povestit de mine, taxa pentru antrenamentul la karate este absolut modica si dispare de tot atunci cind ajungi la un anumit nivel. Dar iti trebuie bani pentru deplasari la orice concurs te-ai duce, in tara sau peste hotare.

Eu, personal, habar nu am cum se descurca saniorii si tineretul de la lotul national, mai ales ca lor trebuie mult mai multe - banuiesc ca le trebuie si o alimentatie specifica, si taxe pentru antrenamente si stagii de pregatire deosebite. Probabil ca multi se descurca din salarii. Dar stiu sigur ca sunt multi, foarte multi sportivi aflati la inceput de drum (copii, cadeti si juniori) care in aceste zile au mari, mari probleme in a face rost chiar si de putinii bani care ii sunt necesari unui karateka.

O sa va dau un exemplu. Pe 8 si 9 octombrie, la Halle (Germania), va avea loc editia din acest an a Campionatului Mondial de Karate SKDUN. Taxele de drum si de concurs nu sunt, in fapt, mari - putin peste 200 de euro pentru fiecare sportiv. Cu tot cu ce-i trebuie lui pentru hrana acolo, e clar ca e vorba despre mai putin de 400 de euro. Si totusi, aseara am auzit ca este posibil ca un cadet de mare valoare, campion mondial la kumite anul trecut, campion national si cistigator al trialului final de calificare pentru Mondialele de anul asta (in finala caruia a invins o centura neagra, desi el este, inca, posesor doar al centurii verzi!), este foarte posibil, spuneam, ca baiatul sa nu faca deplasarea in Germania, din lipsa de bani!

Stiu deja multe exemple de acest fel. Cunosc chiar si copii care s-au lasat de sport din aceasta cauza, desi ajunsesera la un anumit nivel. Unui astfel de copil nu i-ar trebui multi bani anual - taxele anuale de participare si de transport la vreo 4-5 concursuri interne importante, plus Campionatul European si Campionatul Mondial nu cred ca pot depasi, toate la un loc, 1000 de euro. Adica mult mai putin decit salariul lunar al oricarui fotbalist roman mediocru, care poate nu prinde nici macar lotul echipei sale mediocre, necum sa mai vorbim despre performante internationale...

Sunt copii buni, sunt sportivi extraordinari. Si, chiar daca in Romania habar nu avem de ei (ocupati fiind sa aflam cu ce pitipoanca a iesit ieri Dodel...), va asigur ca "afara" se scrie despre ei, macar in timpul competitiilor internationale. Si fac cinste Romaniei, neavind ca recompensa materiala posibila (si aia doar la nivel maxim, ca seniori!) nici macar a suta parte din ce obtin altii care pacalesc sportul. Din pacate, astfel de sportivi, in devenire sau deja consacrati, nu au bani.

Ceva semne de normalitate s-au mai ivit in ultimii ani. Primarul de la Voluntari, cel de la Cernica, ceva sponsori la Brasov, probabil ca si prin Ardeal - astea sunt citeva situatii pozitive despre care am auzit eu, tangential. In rest... copiii se roaga sa aiba parintii lor bani suficienti. Daca nu, copiii se lasa. In bucuresti e foarte greu cu sponsorii, chiar daca poate parea paradoxal.

Imi inchipui ca posibilitati de ajutor exista. Cine ar vrea, ar avea cum - ori anonim (exista chiar si posibilitate de plata prin internet!), ori chiar cu contracte de sponsorizare. Nu stiu daca pentru CM din Germania mai este timp (poate doar pentru "salvarea" putinelor situatii de genul celei descrise de mine mai sus...), dar avind in vedere ca la anul Campionatul European va fi gazduit, in primavara, de Romania, ma gindesc ca inclusiv ceva sponsori interesati ar putea sa ajute. Competitia va fi mare, probabil peste 1000 de participanti, probabil ca se va desfasura la Polivalenta bucuresteana - poate ca ar fi atractiv si pentru sponsori. Dar eu cred ca exista si particulari care ar ajuta, fara reclama, fara recompense gen "vreau sa apar la televizor ca Gigi..."!

Haideti sa incercam sa facem cv pentru sportivii nostri , vreau sa fac un blog dedicat lor , care sa incerce sa sprijine acesti tiner sportivi , pentru inceput am facut o adresa de mail micii.campioni@yahoo.com , daca ma sustineti in acest proiect , astept pe aceasta adresa date despre sportivii care au nevoie de sprijin financiar ,poze cu acesti sportivi , rezultatele lor , adresa nr de tel.Deasemenea astept si oamenii care doresc sa-i sustina . Eu voi afisa pe blog atat datele si pozele sportivilor , cat si informatii cu cei care doresc sa-i sustina , datele cu caracter personal le voi transmite celor care vor dori sa sprijine un sportiv , numai cu acordul acestuia. Daca ma sudstineti in acest prect , va rog sa incercati si voi sa promovati cat si pe unde puteti blogul.astept pareri vizavii de ce am scris aici . In curand revin cu numele blogului , astept sportivii sa se inscrie!

+Quote Post
Vizitator_merynice.
mesaj Nov 26 2011, 12:13 PM
Mesaj #26

Guests

Citeaza (merynice @ Nov 26 2011, 10:26 AM) *
Haideti sa incercam sa facem cv pentru sportivii nostri , vreau sa fac un blog dedicat lor , care sa incerce sa sprijine acesti tiner sportivi , pentru inceput am facut o adresa de mail micii.campioni@yahoo.com , daca ma sustineti in acest proiect , astept pe aceasta adresa date despre sportivii care au nevoie de sprijin financiar ,poze cu acesti sportivi , rezultatele lor , adresa nr de tel.Deasemenea astept si oamenii care doresc sa-i sustina . Eu voi afisa pe blog atat datele si pozele sportivilor , cat si informatii cu cei care doresc sa-i sustina , datele cu caracter personal le voi transmite celor care vor dori sa sprijine un sportiv , numai cu acordul acestuia. Daca ma sudstineti in acest prect , va rog sa incercati si voi sa promovati cat si pe unde puteti blogul.astept pareri vizavii de ce am scris aici . In curand revin cu numele blogului , astept sportivii sa se inscrie!

http://campioniiromaniei.blogspot.com/

+Quote Post
circotas
mesaj Nov 26 2011, 01:55 PM
Mesaj #27

Membru veteran

Citeaza (merynice @ Nov 26 2011, 10:26 AM) *

Citeaza (merynice @ Nov 26 2011, 12:13 PM) *

Buna, merynice!

Multumesc pentru mesaje, pentru sustinere si pentru initiativa. Sper sa ai mai mult succes decit am avut eu pina acum rolleyes.gif

As vrea, totusi, sa-ti sugerez ceva anume, ca sa pastram corectitudinea si sa nu zdruncinam increderea cuiva. Ma refer la faptul ca multora s-ar putea sa nu li se para OK sa trimita cuiva date personale (nume complet, adresa, numar de telefon etc.), chiar daca spera sa obtina o sponsorizare. Da, mi se pare OK sa trimita fotografii si eventuale date despre nivelul sponsorizarii dorite - dar restul datelor mi s-ar parea OK sa fie oferite doar daca este strict nevoie si numai in cazul in care sunt deja disponibile resursele financiare.

Eu pot oferi, daca va fi nevoie, increderea necesara, ca fiind (foarte) implicat si (foarte) cunoscut de majoritatea componentilor lotului national, inclusiv de toti conducatorii si senseii romani ai federatiei SKDUN. Daca va fi, deci, necesar, ma ofer ca legatura intre un eventual sponsor si sportivi. Evident, asta doar pina in momentul in care ei se vor fi cunoscut nemijlocit - dupa aceea, eu ma voi retrage si nu voi mai avea nici o implicare, de nici un fel.

Merynice, sper ca ai inteles corect mesajul meu si ca nu il vei lua ca pe o ofensa. Si tie, ca si tuturor celor care ar fi interesati de amanunte personale, va stau tuturor la dispozitie daca folositi mesajele private puse la dispozitie pentru userii inscrisi pe forum. Ar fi "nice" daca te-ai inscrie pe forum si am coresponda un pic - nu de altceva, dar am feeling-ul ca nu esti straina de lotul national SKDUN smile.gif

Cu respect,

M. (aka circotas)

P.S. Asa cum am mai scris anterior pe forum, pentru cei care ar dori sa faca o donatie absolut anonima (dar nu numai...), am setat si eu o modalitate disponibila pe internet, sigura si rapida. Cine vrea, poate sa-si faca un cont pe www.moneybookers.com (e foarte simplu si protejat), iar micile mari donatii pot fi facute rapid, catre adresa copii_skdunromania@yahoo.com . Nu va ginditi la vreo suma minima (sau maxima laugh.gif ), pentru ca nu exista asa ceva. Eu voi posta pe forum daca vor fi primite ceva fonduri, ca si destinatia specifica a banilor. Din pacate, pina in acest moment nu am ce publica sad.gif .
De asemenea, adresa de e-mail specificata poate fi folosita si ca mijloc de comunicare personala cu mine, alaturi de varianta mesajului personal pe forum, amintita mai sus.

Aceasta postare a fost editata de circotas: Nov 26 2011, 01:58 PM

+Quote Post
Vizitator_merynice.
mesaj Nov 26 2011, 04:11 PM
Mesaj #28

Guests

Citeaza (circotas @ Nov 26 2011, 01:55 PM) *
Buna, merynice!

Multumesc pentru mesaje, pentru sustinere si pentru initiativa. Sper sa ai mai mult succes decit am avut eu pina acum rolleyes.gif

As vrea, totusi, sa-ti sugerez ceva anume, ca sa pastram corectitudinea si sa nu zdruncinam increderea cuiva. Ma refer la faptul ca multora s-ar putea sa nu li se para OK sa trimita cuiva date personale (nume complet, adresa, numar de telefon etc.), chiar daca spera sa obtina o sponsorizare. Da, mi se pare OK sa trimita fotografii si eventuale date despre nivelul sponsorizarii dorite - dar restul datelor mi s-ar parea OK sa fie oferite doar daca este strict nevoie si numai in cazul in care sunt deja disponibile resursele financiare.

Eu pot oferi, daca va fi nevoie, increderea necesara, ca fiind (foarte) implicat si (foarte) cunoscut de majoritatea componentilor lotului national, inclusiv de toti conducatorii si senseii romani ai federatiei SKDUN. Daca va fi, deci, necesar, ma ofer ca legatura intre un eventual sponsor si sportivi. Evident, asta doar pina in momentul in care ei se vor fi cunoscut nemijlocit - dupa aceea, eu ma voi retrage si nu voi mai avea nici o implicare, de nici un fel.

Merynice, sper ca ai inteles corect mesajul meu si ca nu il vei lua ca pe o ofensa. Si tie, ca si tuturor celor care ar fi interesati de amanunte personale, va stau tuturor la dispozitie daca folositi mesajele private puse la dispozitie pentru userii inscrisi pe forum. Ar fi "nice" daca te-ai inscrie pe forum si am coresponda un pic - nu de altceva, dar am feeling-ul ca nu esti straina de lotul national SKDUN smile.gif

Cu respect,

M. (aka circotas)

P.S. Asa cum am mai scris anterior pe forum, pentru cei care ar dori sa faca o donatie absolut anonima (dar nu numai...), am setat si eu o modalitate disponibila pe internet, sigura si rapida. Cine vrea, poate sa-si faca un cont pe www.moneybookers.com (e foarte simplu si protejat), iar micile mari donatii pot fi facute rapid, catre adresa copii_skdunromania@yahoo.com . Nu va ginditi la vreo suma minima (sau maxima laugh.gif ), pentru ca nu exista asa ceva. Eu voi posta pe forum daca vor fi primite ceva fonduri, ca si destinatia specifica a banilor. Din pacate, pina in acest moment nu am ce publica sad.gif .
De asemenea, adresa de e-mail specificata poate fi folosita si ca mijloc de comunicare personala cu mine, alaturi de varianta mesajului personal pe forum, amintita mai sus.

Buna seara! Ai mare dreptate ,chiar nu doresc sa apara suspiciuni , ai dreptate..nu am nevoie de nume complet..adresa...insa cv de contact..un nr de tel..eventual o adresa de mess...sunt necesare sa pot pune in legatura eventualii sponsori cu sportivul.Eu nu am nik de castigat..decat (in cazul in care reusesc ceva )satisfactia , ca am putut sa ajut.Puteam f bine sa ma ocup , doar de copilul meu , asa cum am facut si pana acum, insa cunoscund poblemele si costurile , unor deplasari , am spus ca as putea face mai mult.Sper ca macar , fotoigrafii si ceva informatii primare din partea unor sportivi , sa primesc si sa putem impreuna sa facem ceva. Eu zic ca putem incerca ,nu garantez reusite. Ps. Am si eu cateva cunostinte si sper sa reusim , pana acum 2 ani la rand am reusit pentru copilul meu.Adauga te rog adresa de mess micii.campioni , si discutam acolo .Posibil sa ne cunoastem , macar din vedere!Apropo astept , propuneri si sugestii, toate sunt binevenite!

+Quote Post
merynice
mesaj Nov 26 2011, 04:24 PM
Mesaj #29

Nou venit
*

Postari: 2
Inscris: 26-November 11
Utilizatorul numarul: 30 256

wink.gif
Citeaza (merynice @ Nov 26 2011, 04:11 PM) *
Buna seara! Ai mare dreptate ,chiar nu doresc sa apara suspiciuni , ai dreptate..nu am nevoie de nume complet..adresa...insa cv de contact..un nr de tel..eventual o adresa de mess...sunt necesare sa pot pune in legatura eventualii sponsori cu sportivul.Eu nu am nik de castigat..decat (in cazul in care reusesc ceva )satisfactia , ca am putut sa ajut.Puteam f bine sa ma ocup , doar de copilul meu , asa cum am facut si pana acum, insa cunoscund poblemele si costurile , unor deplasari , am spus ca as putea face mai mult.Sper ca macar , fotoigrafii si ceva informatii primare din partea unor sportivi , sa primesc si sa putem impreuna sa facem ceva. Eu zic ca putem incerca ,nu garantez reusite. Ps. Am si eu cateva cunostinte si sper sa reusim , pana acum 2 ani la rand am reusit pentru copilul meu.Adauga te rog adresa de mess micii.campioni , si discutam acolo .Posibil sa ne cunoastem , macar din vedere!Apropo astept , propuneri si sugestii, toate sunt binevenite!

Gata sunt inregistrata!

+Quote Post
merynice
mesaj Nov 30 2011, 10:31 AM
Mesaj #30

Nou venit
*

Postari: 2
Inscris: 26-November 11
Utilizatorul numarul: 30 256

Buna ziua! Daca cineva este interesat , poate intra si aici-: https://sites.google.com/site/campioniiromaniei/

+Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Fast ReplyReply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 19th July 2019 - 11:10 PM