IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

8 Pagini V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> De ce ortodoxia e adevarata
Vizitator_Vizitator_alin..
mesaj Dec 2 2008, 01:29 PM
Mesaj #31

Guests

Citeaza (gigel de luxembourg @ Dec 2 2008, 07:04 AM) *
poti sa detaliezi mai mult? cum ajunge diavolul sa suga energiile unei rugaciuni adresate lui Dumnezeu? Iar despre smerenia spiritului, ce te face sa fii atat de sigur de ceea ce spui?

i-a placut serialul stargate
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Pintea Haiducul.
mesaj Dec 2 2008, 01:42 PM
Mesaj #32

Guests

Citeaza (Vizitator_alin. @ Dec 2 2008, 01:29 PM) *
i-a placut serialul stargate

Sau poate ca scenaristii serialului stargate au fost inspirati de cruda realitate.

+Quote Post
Vizitator_amiens.
mesaj Dec 2 2008, 05:43 PM
Mesaj #33

Guests

[quote name='Alex S' date='Dec 2 2008, 09:38 AM' post='11503']
Termina cu prostiile. Nici o religie nu e adevarata! Au fost create de om ca sa controleze mintile prostimii.
....si sa inteleg ca tu esti reprezentantul celor cu capul pe umeri,celor destepti?si einstein a prostimii nu?..smile.gif)ai incurcat oalele

+Quote Post
Vizitator_dc.
mesaj Dec 2 2008, 05:58 PM
Mesaj #34

Guests

Citeaza (alex @ Dec 2 2008, 11:42 AM) *
Here we go again. N-o sa se termine niciodata.

Cred ca e blasfemie sa zici despre un sfant parinte ca e astrolog. Poate astronom.

+Quote Post
Vizitator_adrian.
mesaj Dec 2 2008, 06:10 PM
Mesaj #35

Guests

Citeaza (mischa @ Dec 2 2008, 10:05 AM) *
mai, oamenilor, aveti prea mult timp liber. un cretin a scris o tampenie si voi v-ati pierdut clipe pretioase din viata comentand-o.

SUBCRIU LA CE AI SPUS. "UN NEBUN ARUCA O PIATRA IN BALTA SI ZECE INTELEPTI NU POT SA O SCOATA".... parca asa era nu? SAU: " TARE VA MAI RATACITI,PENTRU CA NU CUNOASTETI SCRIPTURILE,NICI PUTEREA LUI DUMNEZEU." citate aproximative

+Quote Post
Vizitator_cristian.
mesaj Dec 2 2008, 06:47 PM
Mesaj #36

Guests

Un nou site cu interviuri si stiri din lumea ortodoxa si nu numai:
www.lumeacredintei.com

+Quote Post
Vizitator_Andrei.
mesaj Dec 2 2008, 07:43 PM
Mesaj #37

Guests

Citeaza (dakino2008 @ Dec 2 2008, 11:32 AM) *
In legatura cu zicala "Crede si nu cerceta" nu este intalnita in ortodoxie,ci mai repede in catolicism.

Tot in catolicism s-a spus si "intelligo ut credam"

+Quote Post
Vizitator_Andrei.
mesaj Dec 2 2008, 08:05 PM
Mesaj #38

Guests

Citeaza (Miki @ Dec 2 2008, 06:52 AM) *
singura carte care are cu adevarat valoare este BIBLIA. si piatra de tamalie, baza bisericii este Isus.

Diferenta dintre cultele protestante si bisericile apostolice este ca primele vad in crestinism o religie intemeiata pe o carte, iar celelalte vad o marturie: marturia neintrerupta a generatiilor care s-au succedat, ajungand pana la noi, care atesta o intalnire extraordinara:"El, cel dintâi [Andrei], a găsit pe fratele său Simon, şi i-a zis: „Noi am găsit pe Mesia”". Unii martori ai acestui eveniment ne-au lasat si o marturie scrisa - Noul testament, pe langa marturia vietii lor.

+Quote Post
Vizitator_iul.
mesaj Dec 3 2008, 07:39 AM
Mesaj #39

Guests

Citeaza (Andrei @ Dec 2 2008, 08:05 PM) *
Diferenta dintre cultele protestante si bisericile apostolice este ca primele vad in crestinism o religie intemeiata pe o carte, iar celelalte vad o marturie: marturia neintrerupta a generatiilor care s-au succedat, ajungand pana la noi, care atesta o intalnire extraordinara:"El, cel dintâi [Andrei], a găsit pe fratele său Simon, şi i-a zis: „Noi am găsit pe Mesia”". Unii martori ai acestui eveniment ne-au lasat si o marturie scrisa - Noul testament, pe langa marturia vietii lor.

Bisericile 'traditionale' (ca apostolice nu mai sunt de mult) spun ca pentru a practica religia crestina iti trebuie: preoti, lacasuri de cult, cadelnite, crucifixuri, icoane, o ierarhie care sa dea ordine, moaste etc.
Principiul protestant este ca, daca o Biblie cade din avion si o gaseste un beduin, acesta singur poate fonda o biserica perfect legitima pe baza a ceea ce citeste si practica din Biblie. Beduinul nu are nevoie sa vina o mare delegatie care sa-l 'unga', ci Dumnezeu este omniprezent.

+Quote Post
Vizitator_ioana.
mesaj Dec 3 2008, 09:25 AM
Mesaj #40

Guests

Citeaza (Alex S @ Dec 2 2008, 09:38 AM) *
Termina cu prostiile. Nici o religie nu e adevarata! Au fost create de om ca sa controleze mintile prostimii.

Asa putem spune si despre mass-media ca a fost inventata sa manipuleze si despre multe altele. Sunt oameni care au credinta in Dumnezeu si aceasta ii ajuta sa inceapa o noua zi, sa fie impliniti suflesteste. Mai sunt altii care simt nevoia sa creada in ceva si din pacate nu are asa mare importanta in ce. Mai sunt altii carora le place si au nevoie sa li se zica ce sa faca si altii carora nu le place. Intotdeauna vor exista mase. Insa nu confunda implinirea sufleteasca pe care noi ca si romani o avem datorita ortodoxiei cu faptul ca religia poate actiona ca si mijloc de manipulare.

+Quote Post
Vizitator_Andrei.
mesaj Dec 3 2008, 05:06 PM
Mesaj #41

Guests

Citeaza (iul @ Dec 3 2008, 07:39 AM) *
Bisericile 'traditionale' (ca apostolice nu mai sunt de mult) spun ca pentru a practica religia crestina iti trebuie: preoti, lacasuri de cult, cadelnite, crucifixuri, icoane, o ierarhie care sa dea ordine, moaste etc.
Principiul protestant este ca, daca o Biblie cade din avion si o gaseste un beduin, acesta singur poate fonda o biserica perfect legitima pe baza a ceea ce citeste si practica din Biblie. Beduinul nu are nevoie sa vina o mare delegatie care sa-l 'unga', ci Dumnezeu este omniprezent.

Ortodocsii si catolicii (sa le spunem pe nume) cred ca crestinii se situeaza intr-o continuitate care are ca punct de plecare intruparea Fiului lui Dumnezeu si propovaduirea sa alaturi de apostoli. In acest sens aceste biserici se numesc apostolice. De-a lungul acestui periplu prin istorie s-a acumulat si o practica a credintei, care este un accesoriu util pe langa adevarurile de credinta revelate in Biblie.

+Quote Post
Vizitator_halogenu.
mesaj Dec 3 2008, 07:32 PM
Mesaj #42

Guests

Citeaza (frodo buggins @ Dec 1 2008, 11:14 PM) *
wow, eu sunt convins. unde ai fost tu, iluminatorule, pana acum? de ce m-ai lasat sa ratacesc in bezna necredintei? acum vad, in sfarsit, lumina. gata, de maine sunt credincios. fanatic. ortodox! da-te ba din fata mea, sa iau apa sfintita! gigi, stai ba nu pleca din politica ca vin, sa crestinim romania pana la sange!

smile.gif Caci da, unii e ultraortodox fanatic !

+Quote Post
Vizitator_vezi_doamne....
mesaj Dec 4 2008, 10:14 AM
Mesaj #43

Guests

1 - e Bible says, nu Bible say.

2 - citeste mataluta si ceva istoria religiilor si vezi acolo daca mai gasesti asa multa adevaraciune si autenticitate in Ortodoxism. Sa vezi acolo strategie de marketing si publicitate.

3 - la fel ca multi alti ... oameni te incapatanezi sa iei biblia mot-a -mot. Cand veti intelege ca e 99% metafore?

4 - un nene al carui nume imi scapa la aceasta ora tarzie s-a apucat acum ceva timp sa traduca manuscrisu biblic din ebraica veche in limba sa (franceza, parca). Pentru primele 4 versete a scris cateva sute de pagini - atat de interpretabil era. Nu se stia daca Zeul a creat lumea, daca Zeii au creat lumea sau daca Zeii au creat lumile.

5 - faptul ca ai varat aici un mega - post nu o sa schimbe cu nimic ordinea lucrurilor in Univers. Lucrurile sunt asa cum sunt, si functioneaza dupa legile lor, fara sa le pese daca suntem de acord sau nu. Slabe sanse sa se prinda careva in lumea asta care e adevarul "absolut" si sa mai apuce sa ni-l si zica noua.

6 - Pune mana si citeste.

+Quote Post
Vizitator_olandezu.
mesaj Dec 5 2008, 08:12 AM
Mesaj #44

Guests

Citeaza (Pintea Haiducul @ Dec 2 2008, 07:33 AM) *
Mda,foarte simplu,amice: totul tine de imaginea pe care si-o fac oamenii despre Dumnezeu.Un Dumnezeu antropomorf,zoomorf,ihtiomorf sau pur si simplu amorf e o aberatie fara corespondent in realitatea extinsa.Dumnezeu e mai degraba cristalomorf,dar e localizat in Anti-Univers,prin urmare e alcatuit din antimaterie.Daca vreun extraterestru hidos si pervers din lumea "underworld" ar manipula omenirea sa creada ca el e Iehova,Tatal lui Iisus Christos,atunci energiile emise de rugaciunile credinciosilor ar fi absorbite de aceasta creatura abjecta,am demonstrat pe un alt thread("Fara Dumnezeu nu e nimic") ca dimensiunea spirituala e o realitate obiectiva si permite transferuri de energie ample.

WOW!
blink.gif

+Quote Post
www.khris.ro
mesaj Dec 5 2008, 08:59 AM
Mesaj #45

Membru
**

Grup: Membri
Postari: 44
Inscris: 20-November 08
De la: Timisoara
Utilizatorul numarul: 4 828

si ma rog de ce ortodoxia ar fi mai adevarata decat budismul spre exemplu? Credintele asiatice sunt infinit mai vechi decat crestinismul....

+Quote Post
Vizitator_Lucian.
mesaj Dec 5 2008, 10:03 AM
Mesaj #46

Guests

Bey nene, tu cred ca esti nebun daca-ti inchipui ca are cineva rabdare sa-ti citeasca polologhia aia. Avea dreptate cel ce vorbea de polonic si lingurita.

+Quote Post
Vizitator_Andrei.
mesaj Dec 5 2008, 04:11 PM
Mesaj #47

Guests

Citeaza (www.khris.ro @ Dec 5 2008, 08:59 AM) *
si ma rog de ce ortodoxia ar fi mai adevarata decat budismul spre exemplu? Credintele asiatice sunt infinit mai vechi decat crestinismul....

A hotari de pe o pozitie neutra care religie e cea corecta este un proces lung, greu si plin de capcane. Trebuie totusi plecat de la premiza ca crestinismul este religia spatiului geografic si cultural din care faci si tu parte, si deci mai adecvata mentalului colectiv al acestui spatiu. Dumnezeu alege sa se reveleze fiecaruia in contextul in care poate fi cel mai bine inteles. Este o religie pe care o poti numi a ta, si sunt altele exotice.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Dec 5 2008, 06:52 PM
Mesaj #48

Guests

Citeaza (Andrei @ Dec 5 2008, 04:11 PM) *
A hotari de pe o pozitie neutra care religie e cea corecta este un proces lung, greu si plin de capcane. Trebuie totusi plecat de la premiza ca crestinismul este religia spatiului geografic si cultural din care faci si tu parte, si deci mai adecvata mentalului colectiv al acestui spatiu. Dumnezeu alege sa se reveleze fiecaruia in contextul in care poate fi cel mai bine inteles. Este o religie pe care o poti numi a ta, si sunt altele exotice.

bleah! voiam si eu 70 de virgine dupa ce ma antrenam in kama sutra toata viata. de ce numai orientalii au dreptul la ele? si cand te gandesti ca evreii se considera ei popor ales!!!

+Quote Post
Vizitator_oPPOSITE.
mesaj Dec 5 2008, 08:20 PM
Mesaj #49

Guests

Ce inseamna "reliabil"? Ca eu acolo m-am oprit.

+Quote Post
Vizitator_george22.
mesaj Dec 5 2008, 08:32 PM
Mesaj #50

Guests

Citeaza (dakino2008 @ Dec 2 2008, 11:32 AM) *
In legatura cu zicala "Crede si nu cerceta" nu este intalnita in ortodoxie,ci mai repede in catolicism.Ortodoxia intotdeauna a pus accent pe stiinta,desi aceasta din urma a cautat sa rastoarne fundamentele credintei.Toti mari parinti ai bisericii au fost si mici savanti,buni cunoscatori ai stiintelor naturale,astrologi etc.Desigur ca biblia nu este o carte de stiinta,nu ne arata cum se invart astrele ,nu este o carte de botanica si nici altceva.In ea gasim invataturi care pot face trimitere la unele adevaruri stiintifice.A se vedea aici de exemplu:stiinta cuantica-miscare ondulatorie in materie,ceea ce Vasile cel Mare spunea deja prin secolul IV.
Einstein spunea ca", stiinta merge pana intr-un punct iar de acolo incepe credinta" si tot el spunea ca atunci cand Dumnezeu a creat lumea nu a jucat la zaruri" asa ca ,comentariile noastre sunt oarecum de prisos.

Pentru Vizitator_dakino2008

Esti pe dinafara subiectului in legatura cu 'Crede si nu cerceta'
Asta e o vorba atribuita crestinilor in general de catre atei si de oameni ingnoranti ca sa dovedeasca ca ei sunt mai inteligenti. Nimic mai fals. Biblia spune 'Cercetati toate lucrurile si luati ce este bun'.
Biblia din contra incurajeaza cercatarea, 'Cautati pe Domnul cate vreme se poate gasi' si sunt sute de versete in Biblie care spun lucruri asemanatoare.
Biblia este plina de purunci urmate de binecuvantari. Cine este sincer in cautarea lui poate sa puna la proba ce spune Biblia, sa implineasca poruncile si sa vada daca va fi binecuvantat asa cum scrie Biblia.
"Puneti-ma la incercare si o sa stiti ca Eu sunt Dumnezeu'. Asta spune Biblia. Cerceteaza, testeaza ....

+Quote Post
Vizitator_inca unu.
mesaj Dec 5 2008, 09:57 PM
Mesaj #51

Guests

daca tot zice asta ca ortodoxia ii adevarata de ce vine cu posturi de 10mii de paragrafe si zeci de citate ca asa fac numa mormonii (ii un episod south park care explica exact cum ii cu ei). nicio religie nu poate fi dovedita prin afirmatii ca adevarat / fals pentru ca ii alegere subiectiva.

+Quote Post
Vizitator_Alexa.
mesaj Dec 6 2008, 07:00 AM
Mesaj #52

Guests

Citeaza (madalin @ Dec 2 2008, 09:11 AM) *
Treaba sta cam asa.

Pt cel care a initiat topicul si-a cam batut cuie in patof, sincer, degeaba. Sa pui pe hotnews asa ceva nu cred ca era locul. Ortodoxia niciodata nu s-a caracterizat prin agresivitate, prin prozelitism etc. Sunt destule site-uri dedicate ortodoxiei. Observ ca este un trend mai nou al tinerilor ortodocsi de batere cu caramida in piept pentru confesiunea lor.
In Biserica exista ierarhie si mai ales exista disciplina: nu vorbesti fara binecuvantare, adica, nu vorbesti fara sa fi indreptatit ca sa vorbesti, fara sa ai delegatie de a vorbi. Asa ca sa iti dai cu parerea, asta e sport national. (trebuia sa apara la ineputul topicului ceva de genul "Topic deschis cu binecuvantarea PF sau PS sau IPS")
Cine nu se supune sau mai bine zis cine nu intelege treaba asta ajunge ca fratii de la 1500.
2) Lasand la o parte ceea ce spun teologii ortodocsi romani, nu stiu cum Dumnezeu se face ca atat ne spargem in figuri cu Ortodoxia noastra nationala, pe care nu vreau sa o defaimez, asta sa fie foarte clar, dar cand e sa studiem Noul sau Vechiul Testament, sau alta disciplina apartinand Teologiei Biblice, cele mai cautate doctorate sunt in lumea protestanta. Fratilor sa ne fie foarte clar: Ortodoxia este confesiunea cu cea mai mare traire dar confesiunea in care a curs cea mai multa cerneala ramane protestantismul dupa care urrmeaza catolicismul.
Eu am acesta putere ca sa recunosc si nu imi este rusine de aceasta. Asta e. Istoria, evenimentele care s-au petrecut pe la noi nu ne-au dat posibilitatea sa scriem. Am trait credinta. Dar sincer. Trebuie sa o teoretizam. Sa o teoretizam pe intelesul oamenilor. Tot respectul pentru ceea ce au facut parintii calugari ai bisericii Cleopa, Argatu, etc etc. dar preotii de mir unde sunt .........
Ii inteleg ca au familii si sunt f ocupati dar fratilor la Matei Hristos spune ceva: "Pe acestea sa le faceti si pe celelalte sa nu le lasati".

Problema cu Ortodoxia in Romania este ca suntem crestini ortodocsi cu numele peste 90%, dar practicantii ortodocsi. care se raporteaza cu adevarat la invataturile Bisericii sunt 4-5%. In primul rand, printre credinciosii mireni avem PUTINE EXEMPLE VII de traire a credintei. Si tocmai din cauza asta protestantii au gasit un pamant bun pentru cultivarea invataturilor lor false, datorita lipsei de unitate a ortodocsilor. Sunt atatia sfinti parinti ai neamului nostru care ne-au avertizat si ne avertizeaza in continuare de pericolele acestei atitudini a noastre: pr. Arsenie Boca, pr. Cleopa, pr. Arsenie Papacioc si multi altii. Noua ne lipseste trairea, chiar daca in ultima vreme avem carti, avem de unde sa invatam, daca dorim. Sunt atatea librarii in Bucuresti si in tara unde gasesti carti ortodoxe cu invataturile de baza ale credintei.
La protestanti si la catolici a curs cerneala multa pentru scrierile lor, dar pentru noi ortodocsii a curs mult SANGE de martiri si de sfinti, mai ales in anii de prigonire a crestinilor (a se vedea primele secole de crestinism sau anii comunismului, torturile din inchisori, relatarile celor care au supravietuit - o carte foarte buna etse "Intoarcerea la Hristos" de Ioan Ianolide, descrie lucruri pe care unii cred ca nici nu si le-au imaginat vreodata).
Deci problema este la noi si la felul in care traim credinta. Ortodoxia este credinta adevarata pentru ca a pastrat dogmele si traditia lasata de Mantuitorul si de Sfintii Parinti. Dupa schisma din 1054, cine s-a despartit de adevarata Biserica s-a departat de credinta si de invatatura adevarata. Asta e diferenta esentiala intre Ortodoxie si alte religii crestine. Dumnezeu sa ne ajute sa fim crestini adevarati, pentru ca ajutorul Lui vine intotdeauna acolo unde oamenii nu mai pot face nimic, omeneste. Iar rugaciunea, cum spunea cineva, este calea cea mai simpla si rapida de a ajunge la Dumnezeu. Rugaciune, smerenie, pocainta pentru pacate si lupta pentru indreptare - asta e adevarata traire ortodoxa.
Numai bine! Doamne-ajuta!

+Quote Post
Vizitator_Mihai.
mesaj Dec 6 2008, 08:13 AM
Mesaj #53

Guests

Eu sunt convins ca toate povestile de Fratii Grimm sunt adevarate!
Doar au fost traduse si tiparite in atat de multe exemplare!
Eu cred in Oglinda Fermecata!
Mihai

+Quote Post
Vizitator_alex.
mesaj Dec 6 2008, 09:01 AM
Mesaj #54

Guests

Citeaza (george22 @ Dec 5 2008, 08:32 PM) *
Pentru Vizitator_dakino2008

Esti pe dinafara subiectului in legatura cu 'Crede si nu cerceta'
Asta e o vorba atribuita crestinilor in general de catre atei si de oameni ingnoranti ca sa dovedeasca ca ei sunt mai inteligenti. Nimic mai fals. Biblia spune 'Cercetati toate lucrurile si luati ce este bun'.
Biblia din contra incurajeaza cercatarea, 'Cautati pe Domnul cate vreme se poate gasi' si sunt sute de versete in Biblie care spun lucruri asemanatoare.
Biblia este plina de purunci urmate de binecuvantari. Cine este sincer in cautarea lui poate sa puna la proba ce spune Biblia, sa implineasca poruncile si sa vada daca va fi binecuvantat asa cum scrie Biblia.
"Puneti-ma la incercare si o sa stiti ca Eu sunt Dumnezeu'. Asta spune Biblia. Cerceteaza, testeaza ....

Corect stiintific e : "Puneti-ma la incercare ca sa vedeti DACA Eu sunt Dumnezeu sau nu". Pai daca tu ai tras concluzia inainte sa "pui la incercare" de unde pana unde stiinta obiectiva?

+Quote Post
TLP
mesaj Dec 19 2008, 08:26 AM
Mesaj #55

Membru veteran

Postari: 187
Inscris: 15-June 08
Utilizatorul numarul: 1 233

Ce înseamnă să fii ortodox de fapt?

În primul rând eşti creştin mainstream, deci accepţi următoarele.
- Lumea a fost creată de un zeu supranatural, whatever that means.
- Zeul ăsta a creat omul, s-a supărat pe el, iar în eterna lui iubire şi înţelegere absolută, l-a condamnat la moarte.
- După ceva vreme, zeul se răzgândeşte, merge pe pământ şi se sinucide pentru a oferi oamenilor un apel la procesul final.
- Asta în cazul bun, adica cazul în care nu eşti literalist biblic.

În al 2-lea rând accepţi interpretarea bizantină a creştinismului, deci accepţi următoarele:
- Un anumit grup de oameni care a selectat ce manuscrise prăfuite cu legende din secolul 1 sunt "canon" au avut inspiraţie divină şi au făcut alegerea corectă.
- Faptul că interpretarea respectivilor a câştigat interpretarilor concurente nu se datorează contextului istoric şi luptei pentru putere, ci voinţei divine.
- Acest grup de oameni a păstrat pur de-a lungul mileniilor mesajul creatorului, în ciuda faptului că propria lor existenţă intră în contradicţie cu acest mesaj.

..

Rolul Bisericii:

Politic şi Social
Toate abuzurile împotriva indivizilor de către feudali au fost vegheate cu grijă de către Biserică.
Toate umilinţele prin care au trecut strămoşii noştri (înfometare, muncă silnică, iobăgie, clacă, trimitere la război şi alte sacrificii) au fost acceptate, ba chiar încurajate de Biserică.

Desigur, cineva care va putea spune: aşa era în Europa în vremea aceea.
Corect, însă ortodoxoizii pretind că Biserica lor deţine Adevărul. De ce se comportă atunci la fel de barbar ca şi restul bisericilor care nu beneficiază de Adevărul Mântuitor? Istoria BOR arată fix cum ne-am aştepta dacă ar fi o afacere de iluzii ca oricare alta.

Economic
La 1863, peste un sfert din teritoriul Munteniei era deţinut de cler. În Moldova, suprafaţa era de 22.33%. Aproape jumătate din resursele obţinute se duceau la Muntele Athos, în Grecia.
În acest punct putem fi recunoscători că cifra vehiculată, de 2000 de ani, e falsă. Imaginaţi-vă cum era să se fi scurs anual 10% din averea românilor către o ţară străină, fără niciun motiv şi fără niciun beneficiu, timp de 2 milenii. Peste 90% din suprafaţele deţinute erau muncite de clăcaşi - echivalentul mioritic al sclavilor sau ceva foarte apropiat - oameni fără pământ care muncesc gratis în schimbul tolerării.

Cultural
Biserica Ortodoxă s-a adresat secole la randul în slavonă unui popor latin. De asemenea B.O.R a blocat accesul românilor la spiritul critic şi analitic al Renaşterii, făcându-le astfel un enorm prejudiciu în ceea ce priveşte evoluţia lor intelectuală. Renaşterea n-a pătruns în spatiul unde ortodoxia este majoritară decât sub forma unor insule de imitaţie. În niciun caz în "spaţiul ortodox" n-a pătruns spiritul filosofic al renaşterii. Popoare care nu sunt latine prin origine (cehii, ungurii, polonezii) erau în perioada renaşterii mai latine decat noi.

..

Referirile susţinătorilor BOR la lunga tradiţie creştin-ortodoxă a neamului sunt nule, în cel mai bun caz, dar în general sunt o insultă la adresa bunului simţ.

Adevăratul monument al Mântuirii Neamului ar trebui ridicat:
- Celor care au reformat politica şi au eliberat oamenii de sub jugul feudalist-ortodoxoid (vezi mai sus).
- Bisericii Greco-Catolice. Pentru cunoscători: Şcoala Ardeleană, Supplex Libellus, Iluminismul în România, Avram Iancu, victime reale ale sistemului de închisori comunistoid-ortodoxoid.

În prezent

BOR nu-i altceva decât un clan mafiot, o adunătură de comunişti (vezi: dosare de Securitate închise) şi de infractori (din punct de vedere legal, raţional şi moral).
Credincioşii care declară încredere totală în Biserică habar nu au în cine îşi pun speranţa.

Construiesc biserici peste tot, chiar şi fără autorizaţie de construcţie şi adoră să dărâme bisericile concurenţei.
- La Nicula au aruncat un monstru de beton şi vroiau să dărâme mănăstirea veche, Greco-Catolică.
- În comuna Recea au construit biserica ortodoxă peste cea Greco-Catolică. Adică aia veche a rămas în interior şi urma să fie dărâmată. A fost însă declarată monument, aşa că trebuie dărâmat monstrul de beton. Când au fost jurnaliştii acolo să facă poze au fost alungaţi violent de către popi.
- Astea sunt doar exemplele de care am auzit întâmplător. Sunt sigur că o anchetă în această direcţie ar aduce rezultate interesante.

Acest proces de 'gunoire' morală şi intelectuală răspândeşte dulci miresme în afara graniţelor ţării:

Un exemplu edificant al felului in care Romania, prin reprezentantii sai, contribuie la "progresul" moral al omenirii: incepand din iunie 2008, presedintele consiliului ONU pentru drepturile omului, Dl. Doru Romulus Costea, a interzis orice dezbatere in care s-ar critica religiile pe baza abuzurilor savarsite in numele lor, ca de exemplu mutilarea genitala a fetitelor, persecutarea si executarea homosexualilor, adulterilor, asasinatele din "onoare" samd. Bineinteles, aceasta hotarare este o victorie pentru tarile islamice cele mai retrograde si acestea si-au manifestat de indata satisfactia. E interesant de observat cum reprezentantii unei societati impregnate de oportunism ortodox-nationalist, care respinge valorile umanismului secular si respectul pentru gandirea independenta si critica, ajung sa fie instrumentele celor mai feroci dusmani ai vietii civilizate asa cum o concepem si dorim pentru noi si urmasii nostrii. De pe pozitia de presedinte al supremului organism presupus aparator planetar al drepturilor omului, acest individ lasa fara glas milioane de victime ale bestialitatii justificate pe motive religioase.
© carmen

România e un stat mafiot dominat de un 'capo di tutti i capi' numit BOR. Predomină o atitudine anti-ştiinţă, anti-intelectualism, iar educaţia în şcoli e la pământ. În schimb, icoane peste tot.

Sursa: http://the-lucifer-principle.blogspot.com/...-te-romane.html

+Quote Post
Vizitator_Clujeanu.
mesaj Dec 19 2008, 09:54 AM
Mesaj #56

Guests

Citeaza (Jad @ Dec 2 2008, 09:57 AM) *
Si inca o chestie:

"Crede si nu cerceta"

Crede si nu cerceta, sigur nu e la baza crestinismului, biblia, din contra, te inseamna sa cercetezi (cercetati Scripturile), si tot Biblia spune ca Adevarul elibereaza omul.

Cand spun crestinsim, nu spun ortodoxie, catolicism, protestantism, sau orice alte denominatiune sau cult, ci ma refer la grupul de persoane care cred in Dumnezeul Scripturii si au o relatie cu Dumnezeu, grup ce transcede orice cult (ma refer ca ii poti gasi in grupuri diferite denominationale).

sta la baza oricarei religii (vechi sau noi).

Si e contrara firii omului (indiferent de religie), se cam traduce in termeni duri "a pune botu'".

Este exploatata la maxim nu numai de religie.
Vorba cuiva dintr-un post "Pentru a avea succes ai nevoie de trei elemente: APA, AERUL SI FRAIERUL!"

+Quote Post
Lucian*
mesaj Dec 19 2008, 10:53 AM
Mesaj #57

Membru
**

Postari: 27
Inscris: 25-May 08
Utilizatorul numarul: 589

temele de genul asta incep sa ma plictiseasca!

In primul rand ortodoxia nu are nici o intaietate sau privilegiu asupra Bibliei! Nici macar crestinii!
O au evreii! Crestinii la inceput nu au fost (si probabil sunt inca) decat o secta a cultului mozaic.

Schisma dintre ortodocsi si catolici nu este prima. Au mai fost doua schisme pana la 1054 (nestorienii/asirienii si coptii) si ambele ramuri inca mai exista.

Romanii au devenit majoritari ortodocsi mult mai tarziu decat se spune.
Grafia chirilica s-a impus abia in timpul lui Alexandru cel Bun si al lui Mircea cel Batran cand s-au infiintat primele mitropolii. Pretul platit pt recunoasterea mitropoliilor de catre Constantinopol a fost ca primii mitropoliti au fost greci si ARDEREA tuturor scrierilor in grafie latina sau in alta limba decat greaca sau slavona.
Intrebare de bun simt:
Chiril si Metodiu au inventat alfabetul chirilic in scopul crestinarii slavilor. Romanii de ce ar fi avut nevoie de Biblii in limba slavona daca erau deja majoritari crestini si existau deja Biblii in latina si greaca?

Ortodoxismul a fost intotdeauna pasnic. PFFFFF! Yeah RIGHT!
Mai cititi! Sunt nenumarate cazuri de executii la cererea mitropolitiilor din Rusia sau patriarhilor din Grecia.
Apar chiar si cateva cazuri in Tarile Romane.

Trebuie sa fii naiv sa crezi ca ortodocsii sunt mai curati din punct de vedere al uciderilor religioase.

Si pana la urma, care este marea diferenta intre ortodocsi, catolici si protestanti?
Ca la unii nu le place sa aibe seful la Roma si sa fie cat mai nationalisti posibili si la ceilalti le place sa controleze totul! Religios nu cred ca sunt diferente majore!

Trezirea! Crede in ce vrei tu, dar nu veni sa vinzi gogosi de genul ca unii sunt miei si ceilalti criminali nesimtiti.

+Quote Post
Vizitator_Catalin.
mesaj Dec 19 2008, 10:54 AM
Mesaj #58

Guests

Treaba cu Dumnezeu e "alcatuit din..." - nu e alcatuit, pentru ca nu e compus, e simplu. Nu are barba si nici sutana neagra. Asa era povestea, ca in banchetul lui platon, asa cum doua fiinte devin una singura atunci cand se iubesc neconditionat, prin acest rost al tuturor lucrurilor, iubirea, toate fiintele devin una singura.
Biblia in sine spune o poveste cum ca omul este un preaplin cugetator al emotiilor, afectelor sale. Ca Dumnezeu l-a creeat liber si demn, cu demnitatea de a cugeta peste firea sa, ceea ce nu are nici-un animal sau forma de viata. Ca omul a primit si un mare dar, constiinta, acel loc in care cu cat privesti mai putin se transforma in inconstient. Ca constiinta era suficienta omului pentru a sti ca nu trebuie sa isi omoare/fure/minta si in general sa nu-i faca rau aproapelui, lui Celalalt. Ca oamenii nu s-au mai uitat la constiinta si atunci am avut nevoie de o lege care sa ne sugereze ceea ce ar fi trebuit sa ne invete constiinta. Ca apoi alti omuleti au uitat pentru ce era data legea aceea si-au transformat-o in canon si litera goala. In sfarsit, Dumnezeu a venit personal si nu mai spune nimic despre legi si canoane, vorbeste despre fericire, despre cum poti fi fericit si despre cum Tatal asteapta ca fiul lui ratacitor sa-si shifteze atentia inspre directia Fiintei pentru a-i iesi in cale. Sincer cred ca omul e o fiinta fantastica pe care numai binele practicat fara compromis il poate duce acolo unde trebuie sa ajunga. Si binele nu e unul anume, la vreo scara mareata, e acela care e in fata mea acum, acela cu care negociez daca sa-l fac sau nu, la fel si cu raul. cel mai mare e cel din fata ta. si nu un exercitiu de categorisire sau vreo logica subtila poate discerne binele sau raul, ci o dipozitie a inimii, inima care binevoieste este probabil singura care poate alege intre toate acestea. parerea mea

+Quote Post
Vizitator_Ducu.
mesaj Jan 8 2009, 03:33 PM
Mesaj #59

Guests

Citeaza (TLP @ Dec 19 2008, 08:26 AM) *
................ făcându-le astfel un enorm prejudiciu în ceea ce priveşte evoluţia lor intelectuală.

Te contrazic!
Tu dovedesti ca evolutia ta intelectuala nu a fost prejudiciata! IQ-ul mare nu duce automat si la intelepciune!

Adevăratul monument al Mântuirii Neamului ar trebui ridicat:
- Bisericii Greco-Catolice. Pentru cunoscători: Şcoala Ardeleană, Supplex Libellus, Iluminismul în România, Avram Iancu, victime reale ale sistemului de închisori comunistoid-ortodoxoid.

Aici chiar ca m-ai pierdut!
M-ai citeste inca o data care este viziunea ta asupra crestinismului! Ridici in slavi o biserica crestina!
In plus nu stiam ca membrii ai Scolii Ardelene sa fi murit in "sistemului de închisori comunistoid-ortodoxoid.
Vorbesti si de Supplex Libellus Valachorum (1791, 1792)> E super!
Avram Iancu (1824 -1872), - tot in sistemului de închisori comunistoid-ortodoxoid????

BOR nu-i altceva decât un clan mafiot, o adunătură de comunişti (vezi: dosare de Securitate închise) şi de infractori (din punct de vedere legal, raţional şi moral).
Credincioşii care declară încredere totală în Biserică habar nu au în cine îşi pun speranţa.

Fyi Credinciosii au incredere in primul rand in Dumnezeu!
In cine vrei sa aiba incredere? In reclame, in moda, in "ce-i in mana, nu-i minciuna"?
In oameni ca tine?

România e un stat mafiot dominat de un 'capo di tutti i capi' numit BOR. Predomină o atitudine anti-ştiinţă, anti-intelectualism, iar educaţia în şcoli e la pământ. În schimb, icoane peste tot.

Totusi:
Ce va impiedica, practic, crestinismul (ortodox!) sa faceti astazi in Romania?
Va impiedica sa va culcati cu oricine vreti (indiferent de sex!), va impiedica sa faceti o cariera, sa faceti bani, sa mergeti in excursii, sa va imbatati, sa faceti misto de cei de langa voi, sa va luati case, masini, terenuri,..., sa va drogati, sa aveti o familie, sa aveti copii, sa faceti bine celor din jurul tau, sa mergeti la discoteca, sa respectati pe cel de langa voi, sa incalcati regulile rutiere, sa-i sfidati din SUVul vostru cu cilindree mare (daca este cazul vostru!) pe cei care conduc Dacii vechi, sa transportati cu SUV-ul vostru de cilindree mare pe un amarat care a cazut pe strada, sa aruncati banii pe tot feluri de nimicuri, sa nu-i respectati pe cei mai in varsta, sa va puneti pe blog (adica intr-un fel pe frunte!) numele fiarei, sa fumati, sa nu fiti milostivi, sa va bateti cu un semen al vostru, sa-l injurati, sa omorati copii nenascuti, sa studiati stiintele, sa fiti atei, sa fiti atei plini de milostenie fata de aproapele vostru, sa va bateti joc de crestinism si de Dumnezeu, sa va tratati la doctor, .......?

Cred cu tarie ca sunteti exact ceea ce vreti si ce puteti voi sa fiti!

+Quote Post
Vizitator_bix.
mesaj Jan 8 2009, 04:22 PM
Mesaj #60

Guests

Citeaza (Lucian* @ Dec 19 2008, 10:53 AM) *
temele de genul asta incep sa ma plictiseasca!

In primul rand ortodoxia nu are nici o intaietate sau privilegiu asupra Bibliei! Nici macar crestinii!
O au evreii! Crestinii la inceput nu au fost (si probabil sunt inca) decat o secta a cultului mozaic.

Schisma dintre ortodocsi si catolici nu este prima. Au mai fost doua schisme pana la 1054 (nestorienii/asirienii si coptii) si ambele ramuri inca mai exista.

Romanii au devenit majoritari ortodocsi mult mai tarziu decat se spune.
Grafia chirilica s-a impus abia in timpul lui Alexandru cel Bun si al lui Mircea cel Batran cand s-au infiintat primele mitropolii. Pretul platit pt recunoasterea mitropoliilor de catre Constantinopol a fost ca primii mitropoliti au fost greci si ARDEREA tuturor scrierilor in grafie latina sau in alta limba decat greaca sau slavona.
Intrebare de bun simt:
Chiril si Metodiu au inventat alfabetul chirilic in scopul crestinarii slavilor. Romanii de ce ar fi avut nevoie de Biblii in limba slavona daca erau deja majoritari crestini si existau deja Biblii in latina si greaca?

Ortodoxismul a fost intotdeauna pasnic. PFFFFF! Yeah RIGHT!
Mai cititi! Sunt nenumarate cazuri de executii la cererea mitropolitiilor din Rusia sau patriarhilor din Grecia.
Apar chiar si cateva cazuri in Tarile Romane.

Trebuie sa fii naiv sa crezi ca ortodocsii sunt mai curati din punct de vedere al uciderilor religioase.

Si pana la urma, care este marea diferenta intre ortodocsi, catolici si protestanti?
Ca la unii nu le place sa aibe seful la Roma si sa fie cat mai nationalisti posibili si la ceilalti le place sa controleze totul! Religios nu cred ca sunt diferente majore!

Trezirea! Crede in ce vrei tu, dar nu veni sa vinzi gogosi de genul ca unii sunt miei si ceilalti criminali nesimtiti.

cORRECT!!

+Quote Post

8 Pagini V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic
2 Utilizatori care citesc acest topic (2 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 15th October 2019 - 09:47 PM