IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

3 Pagini V  < 1 2 3  
Reply to this topicStart new topic
> "Ori eu, ori Basescu..."
Vizitator_Geos89.
mesaj Aug 26 2012, 07:58 AM
Mesaj #61

Guests

Citeaza (Portofelul plin și fin @ Aug 25 2012, 11:18 PM) *
Clar și jenant. După ce 30 de ani am fost primul la program am constatat- cam de prin 2007 încoace- că pot să lucrez exact la fel de bine și de-acasă fără să mă mai car dus- întors câte 1.5 ore pe RATB. Dau un randament mult mai mare, mă simt mult mai bine și în general totul e roz și frumos. Mai mult decât atât randamentul meu este cu cel puțin 20% (mă refer la banii pe care-i aduc) mai mare decât al oricărui coleg care respectă programul ceaușist. Deci ?

Diferenţa e că tu munceşti. Antonescu ce a făcut în 20 de ani de când e în politică, în afară de a ridica o mână-două şi mandatul de preşedinte interimar, pe care-l terfeleşte încălcând Constituţia şi copiindu-l pe Vadim, dar şi pe Băsescu (însă numai la defecte şi încă îl întrece)? Deci?
Go to the top of the page

+Quote Post
Zgabeartza Iftod...
mesaj Aug 26 2012, 08:04 AM
Mesaj #62

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 543
Inscris: 28-February 09
De la: Orasul lui Bucur
Utilizatorul numarul: 6 789

Citeaza (? @ Aug 25 2012, 06:14 PM) *
articolul in chestiune spune niste lucruri tare dureroase pentru autohtonii "ganditori" de dreapta.

'cand a fost intrebata...' - autoarea a raspuns simplu si de bun simt: nu are nimic cu principiile de functionare ale statului; pe langa faptul ca intrebarea nu avea nicio relevanta.

nu d-na Popovici spune ca statul n-ar trebui sa existe, profitand in acelasi timp de banii din taxele percepute de stat... cei despre care este vorba in articol spun asta: 'statul e rau si jumuleste cetatenii' dar noi suntem smecheri si traim din jumulirea cetatenilor biggrin.gif

nu-i o chestiune de "stangism" sau "dreptacism" - io nu-s nici una, nici alta. pur si simplu nu trebuie sa toleram ipocrizia. gasca Neamtu - Fumurescu etc. practica ipocrizia, si si-au gasit si prosti care sa li se gudure prin preajma.

Primo: autoarea ar trebui sa se mai informeze, am mai spus, nu sa scrie dupa dictare dupa cum doreste unul si altul...
http://www.fonduri-structurale-europene.ro...-financiar.html
Doar 15% vin de la bugetul roman restul de la FSE, sau Fondul Social European. Cu alte cuvinte ii acuzam pe astia care acceseaza fonduri europene si aduc banii in tara ca sunt ipocriti? Mi se pare o greseala de perceptie! Pana la urma oamenii astia nu jumulesc statul ci aduc 85% din bani de afara... Ideea e tangentiala cu "nu ne vindem tara"!

Secundo: nu pot sa nu trec peste stangismul autoarei chiar daca tu nu esti ni-ni... Ipocrizie mi se pare sa acuzi de jumulirea statului, tu, un stangist cand grupul Grivco, de exemplu, prin toate firmele sale este unul dintre cei mai mari beneficiari ai banilor de la stat. Putem spune chiar, ca doar stim cu totii chestia asta, ca aceasta incercare de puci, lovitura de stat sau cum ii veti spune este finantata, nu?, cu bani de la stat! Iar unul din raspunsurile ei: "Stimate domn, acest text e menit să justifice relația CADI cu ISP și partidul din spatele său, PDL" spune tot despre orientarea autorului in acest articol. Adica de unde stii tu cine este in spatele CADI sau ISP? Hai sa nu ne lasam tarati in kktul asta chiar fara sa nu avem habar de nimic...

Tertio: Or sa inceapa sa apara din ce in ce mai des articole de genul asta in care ne sunt comentate "pe larg" aberatiile lui Neamtu. Daca Neamtu, studii liceale la Arad (1992-1996), licențiat în filosofie (2000) cu o teză despre opera lui Jean-Luc Marion, licență în teologie ortodoxă (2005) la Universitatea Babeș-Bolyai din Cluj-Napoca, student Erasmus al Universității Ludwig Maximilian din München (2000-2001), master of Arts în patristică la University of Durham (2002) în Marea Britanie, research Fellow (2005-2006) & Guest of the Rector, New Europe College (2006-2007), doctorat în teologie la King's College London (Universitatea din Londra) cu o teză despre "The Nicene Christ and Desert Eschatology" (2008), debiteaza aberatii, ce sa mai spun de Ponta, spre exemplu? (imi displace profund sa fac chestia asta, dar nu am cum altfel, imi trebuie un reper, un etalon de comparatie...). Si, ma rog, care aberatii? Punctual? Specific ca intradevar simpatizez cu ei, Noua Republica, pana la punctul in care se aliaza cu PDL. De aici incolo nu ma mai multumesc...

+Quote Post
Zgabeartza Iftod...
mesaj Aug 26 2012, 08:15 AM
Mesaj #63

Membru veteran

Citeaza (? @ Aug 25 2012, 09:32 PM) *
NU, aberatiile lui Neamtu sunt doar aberatii. cel mult, aberatii periculoase. nu pot fi "de preferat". poate doar in masura in care victima ar prefera glontul streangului, sau ceva de genul asta.

daca targuim Ponta ca sa primim Neamtu, mai bine ne lasam pagubasi. pt ca "Neamtu", hai sa-i punem si ghilimele pentru ca-i un fel de brand, inseamna, pur si simplu o noua marioneta pentru interese vechi. aduceti-va aminte de gluma proasta Constantinescu - ne-a pricopsit cu un tratat cu Ucraina si cu o noua guvernare Nastase.
daca mai socotim ca si Ponta-i, la randul lui, o marioneta...

la alegerile din 2000, Stolojan putea naibii sa stea pe c...r, si sa-l lase pe Isarescu sa candideze - care ar fi avut sanse. in formula in care au jucat, rezultatul era clar: prietenul (fostul? cine stie...) Nastase a luat cireasa de pe tort.

cat despre "Neamtu" - deocamdata nu suntem la alegeri, ci inca in perioada in care se pariaza pe diverse partide / partidulete. mai avem suficient timp sa evitam glume sinistre gen Noua Republica alcatuita din personaje reciclate.

daca tragem linie: dupa aproape un deceniu de guvernare hai sa-i zicem convenabila, ce avem?

- o ambianta politica mai precara decat in anii '90
- candidati marionete: Ponta, Antonescu pe de o parte, MRU et al. pe de alta - absolut toti reprezentand altceva si pe altcineva
- discursuri fals ideologizate (stanga pentru niste capatuiti fosti securisti, dreapta pentru niste oportunisti fosti comunisti...)
- marasm politic
- niciun progres dpdv al optiunilor politice in raport cu situatia de acum 8 ani, dimpotriva

puncte bune? - cam putine
- o justitie nitelus mai sanatoasa

privind lucrurile practic, urmatoarele decenii - ale noastre si ale copiilor nostri - sunt pecetluite cu pseudo-variantele Ponta / Neamtu. daca asa ceva urmeaza - atunci singura solutie va fi alegerea unui stat rational si normal, departe, departe de Romania.

Aici nu faci decat sa tragi o paralela intre se s-a intamplat in 2000 si ce se va intampla daca vom adera la "aberatiile" lui Neamtu! Adicatelea de unde stii tu, Mafalda, ce se va inampla?

Mai baieti, recunosc ca va pricepeti, inca foarte bine, la dezinformare si manipulare... Pseudo variantele Ponta/Neamtu? Pai care altele mai avem? Iliescu/Basescu? Antonescu/Ungureanu?

Vad ca Isarescu este pe placul tau. Pana acum masonul asta a aratat ca ar sti ce sa faca, numai ca nici asta nu stie sa explice pa larg, prostimii, de ce asa si nu altfel...

+Quote Post
Zgabeartza Iftod...
mesaj Aug 26 2012, 08:19 AM
Mesaj #64

Membru veteran

Citeaza (Geos89 @ Aug 26 2012, 07:58 AM) *
Diferenţa e că tu munceşti. Antonescu ce a făcut în 20 de ani de când e în politică, în afară de a ridica o mână-două şi mandatul de preşedinte interimar, pe care-l terfeleşte încălcând Constituţia şi copiindu-l pe Vadim, dar şi pe Băsescu (însă numai la defecte şi încă îl întrece)? Deci?

NIMIC.

Aceasta postare a fost editata de Zgabeartza Iftode: Aug 26 2012, 08:22 AM

+Quote Post
Vizitator_Warrington.
mesaj Aug 26 2012, 10:30 AM
Mesaj #65

Guests

la alegerile din 2000, Stolojan putea naibii sa stea pe c...r, si sa-l lase pe Isarescu sa candideze - care ar fi avut sanse. in formula in care au jucat, rezultatul era clar: prietenul (fostul? cine stie...) Nastase a luat cireasa de pe tort.

Nevroticul trebuie confruntat cu minciunile sale, iar asta e una dintre ele.

Stolojan a obtinut in primul tur 11,78% (1.321.420 voturi) iar Isarescu a obtinut 9,54% (1.069.463 voturi). Deci daca ar fi fost de recomandat sa se retraga cineva, acela ar fi fost Isarescu, nu Stolojan.

Mai departe: Vadim Tudor a obtinut 28,34% (3.178.293 voturi) deci ar fi terminat tot pe locul II chiar daca adunam voturile obtinute de Stolojan si Isarescu. Pentru ca asa votat prostimea, nu pentru ca n-a stat Stolojan, da?

O alternativa serioasa la Ion Iliescu ar fi putut aparea doar daca Gyorgy Frunda, Petre Roman si Theodor Melescanu ar fi renuntat sa candideze, salvand astfel peste 11% din voturi, care l-ar fi putut ajuta pe Stolojan sa ajunga pe locul II.

Imi place sa cred ca Mihail Neamtu si Razvan Ungureanu au invatat ceva din chestia asta si vor incerca concentreze toate voturile dreptei pe un singur candidat. E deprimant sa vezi ca in 2000 ar fi existat o solutie aritmetic viabila i favoarea dreptei, dar de fapt au existat mult prea multe orgolii.

+Quote Post
Vizitator_Nae.
mesaj Aug 26 2012, 11:00 AM
Mesaj #66

Guests

NU, aberatiile lui Neamtu sunt doar aberatii. cel mult, aberatii periculoase. nu pot fi "de preferat". poate doar in masura in care victima ar prefera glontul streangului, sau ceva de genul asta.

daca targuim Ponta ca sa primim Neamtu, mai bine ne lasam pagubasi. pt ca "Neamtu", hai sa-i punem si ghilimele pentru ca-i un fel de brand, inseamna, pur si simplu o noua marioneta pentru interese vechi. aduceti-va aminte de gluma proasta Constantinescu - ne-a pricopsit cu un tratat cu Ucraina si cu o noua guvernare Nastase.
daca mai socotim ca si Ponta-i, la randul lui, o marioneta...

cat despre "Neamtu" - deocamdata nu suntem la alegeri, ci inca in perioada in care se pariaza pe diverse partide / partidulete. mai avem suficient timp sa evitam glume sinistre gen Noua Republica alcatuita din personaje reciclate.

daca tragem linie: dupa aproape un deceniu de guvernare hai sa-i zicem convenabila, ce avem?

- o ambianta politica mai precara decat in anii '90
- candidati marionete: Ponta, Antonescu pe de o parte, MRU et al. pe de alta - absolut toti reprezentand altceva si pe altcineva
- discursuri fals ideologizate (stanga pentru niste capatuiti fosti securisti, dreapta pentru niste oportunisti fosti comunisti...)
- marasm politic
- niciun progres dpdv al optiunilor politice in raport cu situatia de acum 8 ani, dimpotriva

puncte bune? - cam putine
- o justitie nitelus mai sanatoasa

privind lucrurile practic, urmatoarele decenii - ale noastre si ale copiilor nostri - sunt pecetluite cu pseudo-variantele Ponta / Neamtu. daca asa ceva urmeaza - atunci singura solutie va fi alegerea unui stat rational si normal, departe, departe de Romania.

Ultima fraza este de fapt ceea ce vrei sa comunici,asa ca..de ce deranjul de a scrie atat ?
Eu nu vreau un doctor care sa-mi spuna ca sunt bolnav si ca nu are ce face..de ce deranjul?
Daca nu era un nebun care se inventeze BECUL si acum stateam cu lampa in fata.

Totusi nu inteleg (poate nu stiu eu ce stii tu) ce ai cu Neamtu..Explica.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Aug 26 2012, 12:13 PM
Mesaj #67

Guests

Citeaza (Zgabeartza Iftode @ Aug 22 2012, 06:05 AM) *
Sau mai exact: "Veţi fi sau nu suspendat azi, veţi fi sau nu demis, de verdictul poporului, ne cam despărţim. Dacă nu veţi fi demis la referendum, eu, Crin Antonescu, mă retrag definitiv din viaţa politică. Dacă veţi fi demis la referendum, nu ştiu ce veţi face, dar vă urez şi dumneavoastră şi mie un singur lucru: să apucăm amândoi o justiţie pe deplin independentă în România".

Ce ii face pe politicienii nostrii sa uite cu nonsalanta ce promit in public? Ce ii face pe acesti oameni sa ne tarasca dupa ei in acest razboi al urii viscerale dintre ei? Or mai exista oameni facuti pentru politica, cu adevarat onesti si care sa doresca sa faca ceva pentru noi?

Vor urma alegeri parlamentare, doar, si poate ne vom face o idee despre ca naibilor trebuie facut cu votul nostru in noiembrie...

Un dobitoc...

+Quote Post
Vizitator_Nae.
mesaj Aug 26 2012, 12:19 PM
Mesaj #68

Guests

Citeaza (Musafir @ Aug 26 2012, 12:13 PM) *
Un dobitoc...

Mai are un picutz si ramane singur pe lume.Daca si PSDu s-a cam saturat de el...Eu astept PNLu sa se sature..
Prea a facut-o lata.

+Quote Post
Vizitator_Portofelul plin și fin.
mesaj Aug 26 2012, 02:17 PM
Mesaj #69

Guests

Citeaza (Nae @ Aug 26 2012, 12:19 PM) *
Mai are un picutz si ramane singur pe lume.Daca si PSDu s-a cam saturat de el...Eu astept PNLu sa se sature..
Prea a facut-o lata.

Evident că vă refereați la dobitocul de Băsescu care nu știe cum să piardă și pe care - când s-o întoarce luni la Cotroceni- dacă l-ar flegma toți cei 7.4 milioane care am votat contra lui ar avea și o mare să se joace de-a marinelul, nu ?

+Quote Post
Vizitator_Geos89.
mesaj Aug 26 2012, 03:40 PM
Mesaj #70

Guests

Citeaza (Portofelul plin și fin @ Aug 26 2012, 02:17 PM) *
Evident că vă refereați la dobitocul de Băsescu care nu știe cum să piardă și pe care - când s-o întoarce luni la Cotroceni- dacă l-ar flegma toți cei 7.4 milioane care am votat contra lui ar avea și o mare să se joace de-a marinelul, nu ?

Evident că e vorba de Antonescu. Dacă era vorba de Băsescu, numai limbaj ca cel folosit de tine am fi folosit. Chiar nu mai moderează nimeni comentariile ăstea lipsite de bun simţ? Aici nu e Antena 3 sau alt site de nu ştie nimeni de el. Dar Antonescu ştie să piardă? Cu 9000 de oameni în spate care l-au votat ştie că n-are nici un drept să reprezinte numai 7 milioane de oameni? Ori pe toţi, în calitate de preşedinte interimar, ori cei 9000, în calitate de senator, ori pe câţi vrea, în calitate de opozant al puterii, dar pentru asta trebuie să-şi dea demisia din PNL şi din postul actual de interimar, că nu poţi fi şi la guvernare şi în opoziţie, nu? Sau poţi, aşa cum proclamă Ponta, care e şeful Guvernului, dar Băsescu guvernează. Şi zicea de Boc că e păpuşa lui! laugh.gif

Deci, mai uşor cu vulgarităţile şi cu mahalgismele că aici nu e maidan, ok?!

+Quote Post
hotnewsadmin
mesaj Aug 26 2012, 04:03 PM
Mesaj #71

Administrator

Grup: Root Admin
Postari: 1 241
Inscris: 29-March 08
Utilizatorul numarul: 1

Citeaza (Geos89 @ Aug 26 2012, 04:40 PM) *
Evident că e vorba de Antonescu. Dacă era vorba de Băsescu, numai limbaj ca cel folosit de tine am fi folosit. Chiar nu mai moderează nimeni comentariile ăstea lipsite de bun simţ? Aici nu e Antena 3 sau alt site de nu ştie nimeni de el. Dar Antonescu ştie să piardă? Cu 9000 de oameni în spate care l-au votat ştie că n-are nici un drept să reprezinte numai 7 milioane de oameni? Ori pe toţi, în calitate de preşedinte interimar, ori cei 9000, în calitate de senator, ori pe câţi vrea, în calitate de opozant al puterii, dar pentru asta trebuie să-şi dea demisia din PNL şi din postul actual de interimar, că nu poţi fi şi la guvernare şi în opoziţie, nu? Sau poţi, aşa cum proclamă Ponta, care e şeful Guvernului, dar Băsescu guvernează. Şi zicea de Boc că e păpuşa lui! laugh.gif

Basescu e persoana publica, si-a asumat sa fie atacat asa ca in ce ma priveste, e ok. Pe forum nu ai voie sa ataci useri. Cam atit.

+Quote Post
Vizitator_mary2011.
mesaj Aug 26 2012, 10:19 PM
Mesaj #72

Guests

Citeaza (Warrington @ Aug 25 2012, 10:02 PM) *
Aici s-ar putea sa avem pareri diferite. Daca la 13 decembrie 1999 Romania a ajuns inclusa printre tarile candidate la aderarea la UE, meritul e al lui Constantinescu. Tratatul cu Ucraina fiind una din conditiile includerii, la fel cum si Ungaria avusese nevoie de un tratat cu Romania (plus unul cu Slovacia) in acelasi scop.

La fel, daca in mai 1999 Romania a reusit sa evite intrarea in incetare de plati ("bulgarizarea") meritul e al lui Constantinescu (si Remes).

Sigur, nu te impiedica nimeni sa sustii ca Romaniei i-ar fi mers mai bine daca ramanea in the middle of nowhere, cam ca Ucraina de azi. Dar daca admiti ca aderarea la NATO si UE au fost pozitive, va trebui sa admiti ca si actiunile lui Constantinescu au fost cele corecte in directia respectiva.

Parerea mea e ca ai tendinta de a scoate totul din context, atat in cazul lui Neamtu, cat si in cazul lui Constantinescu.

Cred ca exagerezi rolul lui Constantinescu. Si ca sa te convinge de adevarata fata a lui Constantinescu uitate la reactile de acum ale fostului presedinte, daca cumva ai uitat cat de rapid sa razgandit sa mai candideze la alegerile din 2000.

De fapt intrarea noastra in UE este, mai mult sau mai putin, rolul tuturor fortelor politice si a compromisurilor pe care UE a inteles sa le faca in raport cu RO. De aceea avem inca MCV...

Cat priveste depasirea unor dificultati financiare sa ii multumim fostului PM, fostului candidat la Prezidentiale si actualului guvernator al BNR, domnului Mugur Isarescu.

As putea sa iti spun ca nu am vazut campanie mai inteligenta si mai corect gestionata decat campania organizata de Mugur Isarescu. Trebuie sa ne aducem aminte ca in aceea perioada domnul Isarescu detinea si functia de PM si aceea de candidat la functia de Presedinte al Romaniei. Era extrem de greu sa iti gestionezi timpul intre treburile curente si cele legate de unviitor posibil. Era la TV dupa ora 19, si in campanie electorala numai sambata si duminica, cu masina personala achizitionata special pentru acest scop. A fost si este, cel putin pentru mine, un exemplu de cinste si corectitudine in gestionarea banilor publici. Mult respect pentru asemenea grija si atenta proprie supraveghere a modului in care cheltuie banii publici si isi "pierdea timpul"...

Este regretabila incapacitatea cetateanului de RO sa vada corect realitatile.
Propabil ca este nevoie de o masina de propaganda gen "latrina 3" pentru a inocula adevarata situatie din RO in mintea majoritatii. Extrem de trist...

Un stat de drept are nevoie de o justitie independenta pe care, orice ar spune orice, numai guvernarea Basescu a adus-o! Este cineva impotriva? Va rog argumente! Ma bat pentru acest "issue"...

Bunastarea pentru fraierul din RO va veni numai daca justitia va exista libera si independenta!
Nimeni si nimic nu este perfect, dar totul este perfectibil!

Pana si modul de a vietui este perfectibil in alt mediu, in alta tara!

Acum nu cred ca trebuie sa dezbatem pro sau contra Basescu!
Basescu este si nu mai este important!

Ceea ce este mai important este ce va urma!
Ponta cred este compromis, cu el se va duce Sova si alti tineri "ilustri" din PSD.
Despre CA nu are rost sa imi pierd vremea - tristete mare pentru PNL unde nu vad "vertebrati" in miscare!

Nu cred ca acum este timpul compromisurilor...
(vezi cauza Ponta vs. Neamtu - am o parere proasta despre Neamtu si nu cred ca o sa mi-o schimb prea curand!)

In rest numai de bine sa auzim...
Mult succes indiferent de optiune!

+Quote Post
Vizitator_mary2011.
mesaj Aug 26 2012, 10:36 PM
Mesaj #73

Guests

Citeaza (hotnewsadmin @ Aug 26 2012, 04:03 PM) *
Basescu e persoana publica, si-a asumat sa fie atacat asa ca in ce ma priveste, e ok. Pe forum nu ai voie sa ataci useri. Cam atit.

Nu pot sa fiu de acord cu Dvs., dar in acelasi timp nu eu va fac regulile pe acest forum...
Din sinceritate, cu ganduri bune!

+Quote Post
Vizitator_Nae.
mesaj Aug 26 2012, 11:31 PM
Mesaj #74

Guests

Citeaza (mary2011 @ Aug 26 2012, 10:36 PM) *
Nu pot sa fiu de acord cu Dvs., dar in acelasi timp nu eu va fac regulile pe acest forum...
Din sinceritate, cu ganduri bune!

Si eu gandeam la fel pana mi-a trecut prin cap alta chestie...traficul.
Multe topicuri de pe acest forum 'au murit' fiindca persoanele controversate au fost interzise.

'Portofelul' aduce mult trafic pe multe topicuri..Nu o data m-am gandit daca chiar e 'adevarat' sau spune ce spune doar sa incite spiritele si sa aduca cat mai multe comentarii.

+Quote Post
Vizitator_Portofelul plin și fin.
mesaj Aug 26 2012, 11:46 PM
Mesaj #75

Guests

Citeaza (Geos89 @ Aug 26 2012, 03:40 PM) *

Nenea, matale confuzionezi mai rău decât Gigel când a fost întrebat la școală despre borască și a vorbit despre sâni. El învățase săracul lecția cu sânii că poza aia îi stimula erecția matinală prin clasa a 8-a. Deci s-o luăm în ordine:
1. Antonescu nu candidează acum;
2. Antonescu e parcă președinte la cameră sau la senat și se va întoarce acolo
3. Nu văd de ce să-și dea demisia din PNL până nu ajunge președinte pe bune.
4. Dacă te-au supărat vulgaritățile mele promit că-ți iau o acadea sub formă de Băsescu. Am văzut și poți să lingi la ea cât vrei să-ți treacă. Am văzut și chiloți cu Băsescu- e cam nașpa dacă ai probleme că aduci o lezmajestate pipicioasă idolului tău. Pe de altă parte, e de efect când nimerești singur cu o băsistă- ți-i va smulge cu gura...

+Quote Post
Vizitator_Geos89.
mesaj Aug 27 2012, 06:12 AM
Mesaj #76

Guests

Citeaza (Portofelul plin și fin @ Aug 26 2012, 11:46 PM) *
Nenea, matale confuzionezi mai rău decât Gigel când a fost întrebat la școală despre borască și a vorbit despre sâni. El învățase săracul lecția cu sânii că poza aia îi stimula erecția matinală prin clasa a 8-a. Deci s-o luăm în ordine:
4. Dacă te-au supărat vulgaritățile mele promit că-ți iau o acadea sub formă de Băsescu. Am văzut și poți să lingi la ea cât vrei să-ți treacă. Am văzut și chiloți cu Băsescu- e cam nașpa dacă ai probleme că aduci o lezmajestate pipicioasă idolului tău. Pe de altă parte, e de efect când nimerești singur cu o băsistă- ți-i va smulge cu gura...

1. Dar când candidează? Miza referendumului nu era să-l suspendeze ca să aibă loc alegeri anticipate? Ca să nu mai zic de faptul că sondajele îl declarau câştigător? Chiar ai impresia că tot circul ăsta a avut loc de dragul electoratului?
2. Da, este, dar atunci de ce face declaraţii aiurea legate de cei 7 mil. pe care i-ar "reprezenta"? Ce colegiu electoral are 7 mil. de persoane care l-au votat? Păi, ori e senator şi atunci îi reprezintă pe cei din colegiul unde a candidat, ori pe toţi cetăţenii României, ca preşedinte interimar şi potenţial candidat la prezidenţiale?
3. Ai înţeles greşit că îi vreau demisia din PNL. Poate de la conducerea partidului, fiindcă se află acolo oameni mult mai pregătiţi pentru a guverna ţara sau pentru a candida la preşedinţie, deşi poate nu la fel de populari. Am spus-o în contextul declaraţiilor sale legate de cei 7 mil. de oameni.
4. Limbajul tău e dezgustător şi denotă lipsa de argumente. În topicul ăsta era vorba de Antonescu, care pretinde, dar numai pretinde că ar fi altfel decât Băsescu. Şi e mai rău: e vorba de un om căruia nu-i place munca, e de 20 ani în politică şi numai din 2009 i-am văzut faţa, are probleme cu alcoolul, face declaraţii belicoase şi mincinoase, a slăbit relaţiile cu Occidentul, ne-a făcut de râs cu "engleza" lui, habar n-are ce e aia Constituţie sau cum ar trebui să fie un preşedinte, a încălcat Constituţia şi Codul Penal, asociindu-se cu cei care au schimbat regulile referendumului post-factum (e un articol al lui Adalbert Klein pe Contributors.ro suficient de clar), a schimbat toţi consilierii de la Cotroceni, neţinând cont de faptul că unii i-ar fi putut fi utili (nu toţi sunt automat anti-USL - vezi Cristian Diaconescu, Alianţa Centru-Stânga). Deci, dacă e altfel, de ce pare a fi o copie mai eşuată a lui Băsescu, şi cu reflexe vadimiste?

P.S. Dacă vrei, fă un topic cu "Jos, Băsescu!", dar cu argumente, că poate mai învaţă şi Ponta ceva când mai redactează o cerere de suspendare! Cu ocazia asta, se mai popularizează Legea fundamentală.

+Quote Post
Vizitator_epitaf.
mesaj Aug 28 2012, 07:00 AM
Mesaj #77

Guests

Poporului roman nu-i plac perdantii si conducatorii isterici, nici macar pe maxi taxi.
Sunt curios ce va trece crinutz in cv, probabil ceva de genul: 2012 - presedinte legitim al Romaniei, avand in spatele lui peste 7.4 milioane de voturi...
Ma intreb pe cine vor scoate la inaintare cei care se pretind astazi urmasii bratienilor, dat find ca rezerva de cadre aratoase si cu o demagogie adecvata este redusa. Daca-l resapeaza pe ludovic ar fi o inlocuire potrivita de goarna la caleashca darapanata si roasa de putregai.

+Quote Post
Vizitator_Osul_la_munca.
mesaj Aug 30 2012, 05:08 AM
Mesaj #78

Guests

Citeaza (Portofelul plin și fin @ Aug 22 2012, 01:41 PM) *
Zgăbi tată, uite cum stă treaba- e blestemul USL că n-are un tupeist și un mitocan gen Băsescu- pe lângă care Vanghelie sau Mazăre sunt niște juniori studioși. Cât despre promisiuni cine promitea că merge la alegeri ? CIne promitea că nu se întoarce la masa (mă-sa) verde ? Mâine, dacă USL-ul ar zice : OK, suntem de acord cu parlament unicameral și 300 de parlamentari- tot nu și-ar da Minconsul Mincinoșilor, Stăpânul Dosarelor demisia. Pentru că știe foarte foarte bine că el va trece în civilie doar cu picioarele înainte.

Mai...portofelul fin...te doare ca Baselu minte? pai cu o populatie furacioasa si chiulangista cum ai vrea, a..vrem democratie dar fara capitalism, NU se poate! Trebuie sa puneti osul la munca, nu sa stati cu mana-ntinsa bahh! USL=o mana de derbedei neocomunisti cu aspiratii europene, cu acelasi comportament si conceptie ca si tiganii care au invadat vestul. Nu le pasa catusi de putin de viitorul natiunii, au mirosit ca e rost de nitzcaiva gologani de la Europa si toti rahatii ca Severin, Vadim, si altii mult mai tupeisti ca ei si mai derbedei sau infipt cu ghearele in ciolan.
Iata ca a venit Tepes Doamne cu furca lui Neptun si ti-i f...e. Iti pare rau? tongue.gif

+Quote Post
Vizitator_Osul_la_munca.
mesaj Aug 30 2012, 05:23 AM
Mesaj #79

Guests

Citeaza (Portofelul plin și fin @ Aug 26 2012, 02:17 PM) *

7,4 milioane=4 milioane mitici+3,4 furate de puscariabili, bahh caca!

+Quote Post
Vizitator_caragialebec.
mesaj Aug 30 2012, 09:25 PM
Mesaj #80

Guests

Citeaza (Warrington @ Aug 22 2012, 01:21 PM) *
Dar nu uita. Insa atunci cand promit in maniera lui Antonescu, politicienii promit in scopul obtinerii unei bune imagini fata de sine: "o sa vedeti voi cine sunt eu". Nu pentru ca i-ar pasa de cei care-l asculta.

Exista si promisiuni vadit mincinoase, in genul lui Mazare, dar acelea sunt destinate sa prosteasca efectiv auditoriul. Insa la Antonescu nu e vorba de asa ceva, la Antonescu e vorba de parerea despre sine, pentru ca omul are literalmente probleme la mansarda.

Uneori e vorba de orgoliu ("am in spate 7,4 milioane") alteori nici macar nu le pasa de oameni. Tu cand te duci la o bere, iti pasa ca tarasti dupa tine hainele si pantofii? tongue.gif Le ignori pur si simplu, te duci la o bere ca asa ai tu chef. La fel si politicienii.

Exista, insa la baza ei fac ceva tot pentru ei, nu pentru electorat. De exemplu, oferta lui Basescu de a demisiona in schimbul modificarii Constitutiei e un mod de a ramane apreciat in istorie. Si persoanele inteligente stiu ca poti sa ramai apreciat in istoria unei natiuni doar daca faci lucruri in favoarea natiunii, nu impotriva ei. Desigur, exista si nevrotici ca rusii, pentru care Stalin a ramas in istorie pentru importanta URSS de pe vremea lui, in ciuda masacrelor propriei populatii.

Este misiunea electoratului sa se foloseasca de orgoliile politicienilor in beneficiul propriu, dar realitatea e ca electoratul nu e nemaipomenit de inteligent tongue.gif

+Quote Post
Vizitator_mary2011.
mesaj Aug 30 2012, 10:10 PM
Mesaj #81

Guests

Citeaza (Nae @ Aug 26 2012, 11:31 PM) *
Si eu gandeam la fel pana mi-a trecut prin cap alta chestie...traficul.
Multe topicuri de pe acest forum 'au murit' fiindca persoanele controversate au fost interzise.

'Portofelul' aduce mult trafic pe multe topicuri..Nu o data m-am gandit daca chiar e 'adevarat' sau spune ce spune doar sa incite spiritele si sa aduca cat mai multe comentarii.

Din pacate nefericitul cu portofelul plin si cu gura mare pare real.

Este vizibil zi de zi pe strada si nefericitul este extrem de frustrat pentru ca isi pierde aici timpul cu "fraierii" de alta culoare...

Cata nefericire...

+Quote Post
Vizitator_mary2011.
mesaj Aug 30 2012, 10:17 PM
Mesaj #82

Guests

Citeaza (Portofelul plin și fin @ Aug 26 2012, 11:46 PM) *

1. Era in poll-position. Acum o mai amana, asa ne informeaza Voiculescu, partenerul de coalitie...
2. Evident ca se duce sa se culce in Senat, ca altfel nu ajungea Presedinte Interimar,
3. Eh, cale lunga, drum de fier si ar trebui sa vrea si Grivei...Nu tot ce zboara se mananca si nu umbla cateii cu covrigii in coada, dar mai stii ce se poate realiza...
4. Este tare rau de tot - ai depasit limita curenta a limbajului articulat... Mult inainte!

+Quote Post

3 Pagini V  < 1 2 3
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 11th December 2019 - 03:26 PM