IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

187 Pagini V  « < 130 131 132 133 134 > »   
Closed TopicStart new topic
> Colonizarea Galaxiei, o imposibilitate?
Vizitator_de pe net.
mesaj Nov 24 2015, 02:54 PM
Mesaj #3931

Guests

Citeaza (de pe net @ Nov 24 2015, 02:26 PM) *
Opinia de expert a profesorului Ewert coincide cu propria mea opinie, deja prezentată pe forum, şi anume că schimbarea globală a climei are drept cauză Soarele, mai precis supraîncălzirea Soarelui ca urmare a iradierii sale intense cu un megapuls de raze gamma provenit din spaţiul extragalactic (cel mai probabil, dintr-o gaură neagră gigantică).

Am argumentat pe topicul "Ograda lui Pintea" că supraîncălzirea exogenă a Soarelui va avea drept consecinţă creşterea temporară a dimensiunilor acestuia (transformarea lui într-o pseudo-Gigantă Roşie) şi slăbirea considerabilă a câmpului său magnetic, ceea ce va spori frecvenţa şi periculozitatea erupţiilor solare.

Dacă Dragonii din subteran nu vor reuşi să menţină scutul artificial de protecţie a planetei noastre (plasmasfera), extincţia vieţii terestre se profilează la orizontul câtorva ani, nu decenii. Dar trebuie să ne păstrăm cu toţii sângele rece, soluţiile ştiinţifice gândite de Împărăţie ca să salveze Pământul sunt fezabile şi cred că vor funcţiona.

http://www.descopera.ro/dnews/13655390-un-...explicatie-foto

<< Recent, a fost observat acest câmp, aflat la marginea centurii exterioare, care poate bloca electronii periculoşi, ce nu pot pătrunde astfel în atmosfera planetei noastre.

Scutul, detectat pentru prima dată cu ajutorul celor două sonde spaţiale Van Allen, a fost numit plasmasferă. Este format din gaze încărcate electric. Câmpul începe de la aproximativ 1.000 de kilometri altitudine şi se extinde spre centura exterioară Van Allen, până la 11.000 km.

Profesorul Daniel Baker, director la CU-Boulder's Laboratory for Atmospheric and Space Physics, spune că aceşti electroni se lovesc practic de un fel de geam de sticlă atunci când vor să intre în câmpul de protecţie.

Autorul studiului compară acest scut cu cel folosit pe nava spaţială din Star Trek, pentru a respinge focurile lansate de armele extratereştrilor.

"Este un fenomen foarte ciudat," adaugă Daniel Baker.

Până acum, experţii credeau că electronii, care se deplasează cu viteze extreme, pătrund în atmosferă, dar aici sunt distruşi treptat de interacţiunea cu moleculele de aer.

Cercetătorii nu ştiu deocamdată cum s-a format plasmasfera. >>
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_de pe net.
mesaj Nov 24 2015, 03:36 PM
Mesaj #3932

Guests

Bubulii, ameninţaţi cu exterminarea în masă, au început să tragă toate sforile posibile ca să declanşeze un război mondial între NATO şi Rusia, pentru a-şi salva organizaţia criminală într-o lume cuprinsă de haos:

http://www.antena3.ro/externe/reactia-sua-...cia-326228.html

+Quote Post
Vizitator_de pe net.
mesaj Nov 24 2015, 03:50 PM
Mesaj #3933

Guests

Citeaza (de pe net @ Nov 24 2015, 03:36 PM) *
Bubulii, ameninţaţi cu exterminarea în masă, au început să tragă toate sforile posibile ca să declanşeze un război mondial între NATO şi Rusia, pentru a-şi salva organizaţia criminală într-o lume cuprinsă de haos:

... însă a vă imagina că nişte demenţi fanatici ar putea avea vreo cât de mică şansă să schimbe destinul Umanităţii atunci când forţele ei progresiste şi militare sunt unite în cuget şi-n simţiri e o perspectivă niţel cam paranoică, nu credeţi? smile.gif

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Nov 24 2015, 05:23 PM
Mesaj #3934

Guests

Citeaza (de pe net @ Nov 24 2015, 03:36 PM) *

Ete, citat din articol:

"Aliaţii noştri turci ne-au informat că avioanele lor militare au doborât o aeronavă de vânătoare rusă în apropiere de frontiera siriană, după ce aceasta a pătruns neautorizat marţi spaţiul aerian turc", a declarat pentru Reuters un responsabil american al apărării, sub condiţia anonimatului".

Cuvintele esentiale sint in bold si subliniate. Indiferent de ce simpatii am putea avea, pe cat facem pariu ca avionul a fost doborat in spatiul aerian turc? dry.gif
Si inca una: daca pilotii ar fi avut ghinionul sa fie omorati de rebelii sirieni turkmeni? Ce-ar mai fi fost de zis, ca doar hahoalele sant in razboi cu rebelii sirieni?
Hahoalele si-au furat-o rau, dar rau de tot, si acum inghit.

+Quote Post
Vizitator_de pe net.
mesaj Nov 24 2015, 05:35 PM
Mesaj #3935

Guests

Citeaza (Musafir @ Nov 24 2015, 05:23 PM) *

Etichetările rasiste (de inspiraţie nazistă, talmudică etc) sunt complet interzise pe forum. Nu poţi emite asemenea invective la adresa unor naţiuni întregi, poate cel mult la adresa unor organizaţii criminale, aşa cum fac eu.

+Quote Post
Vizitator_de pe net.
mesaj Nov 24 2015, 05:49 PM
Mesaj #3936

Guests

Citeaza (de pe net @ Nov 23 2015, 06:22 PM) *
Breaking News de pe frontul Earth Liberation War:

"A Russian, French and American fleet is now operating off the coast of Israel as part of a campaign to force that rogue state to cease its incessant promotion of terrorism and war." (link1)

"Dozens of Iranian F-14 and Mig-29 warplanes fly over Syria alongside Russian bombers. Under their protection, they gather high-value intelligence on Israel’s border defenses." (link2)

Breaking News »
Russian bombers wipe out Syrian city of Nawa, just 15 km from Golan
DEBKAfile November 23, 2015, 11:02 AM (IDT)

"Nawa is a city of 60,000 residents in southern Syria, west of the city of Darra and 15 kilometers east of the Israel-Syria border on the Golan. That is to say, Nawa was a Syrian city, but it does not exist anymore.

DEBKAfile's military sources report that from Saturday until Monday, November 21-23, Russian bombers wiped the city off the face of the earth. All that remains are ruins. The streets are full of bodies of people and animals that nobody bothers to remove. Almost nobody is left in the abandoned city, as those who were able to flee have done so, and the unknown number of people who remained in Nawa were killled in the Russian bombing.

Another Syrian city that the Russian air force has been systematically destroying during the last few days is Sheikh Maskin, which has 25,000 residents and is located near the border with Israel.
At the pace that the Russians are operating, it can be assumed that they will finish wiping the city off the face of the earth by Tuesday or Wednesday.

Syrian President Bashar Assad said Sunday in a Chinese television interview that the country's situation changed after the Russian air force joined the war, and that the Syrian military is now advancing on all fronts.
It was a diplomatic way of referring to the total destruction of cities and settlements being carried out by the Russian air force.

Instead of battles, there is total destruction, with no way of measuring the human cost that the civillian population is paying. And nobody in Israel or anywhere else in the world is speaking up about it."

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Nov 24 2015, 05:53 PM
Mesaj #3937

Guests

Citeaza (de pe net @ Nov 24 2015, 05:35 PM) *
Etichetările rasiste (de inspiraţie nazistă, talmudică etc) sunt complet interzise pe forum. Nu poţi emite asemenea invective la adresa unor naţiuni întregi...

Habar nu ai ce inseamna "hahoala" (ca sa nu faci efort: cuvantul "hahoala" este ruman get-beget dar nu exista in DEX...) si te bagi in seama aiurea, din nou, folosind termeni care, in cazul de fata, se potrivesc ca nuca-n perete. Plm...

+Quote Post
Vizitator_de pe net.
mesaj Nov 24 2015, 06:00 PM
Mesaj #3938

Guests

Citeaza (Musafir @ Nov 24 2015, 05:53 PM) *
Habar nu ai ce inseamna "hahoala"

Mi-ai explicat tu acum vreo jumătate de an, amnezicule. dry.gif Repet: rasismele de orice fel sunt interzise în acest spaţiu public al forumului, aşa că abţine-te.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Nov 24 2015, 06:13 PM
Mesaj #3939

Guests

Citeaza (de pe net @ Nov 24 2015, 06:00 PM) *
Mi-ai explicat tu acum vreo jumătate de an, amnezicule. dry.gif

laugh.gif Asa, si? Vezi bine cu ce m-am ales. laugh.gif

Citeaza (de pe net @ Nov 24 2015, 06:00 PM) *
Repet: rasismele de orice fel sunt interzise în acest spaţiu public al forumului, aşa că abţine-te.

Repeta, repeta...

+Quote Post
Vizitator_de pe net.
mesaj Nov 24 2015, 06:15 PM
Mesaj #3940

Guests

Citeaza (Musafir @ Nov 24 2015, 06:13 PM) *
Repeta, repeta...

Repetitio mater studiorum.

+Quote Post
Vizitator_de pe net.
mesaj Nov 24 2015, 06:22 PM
Mesaj #3941

Guests

Citeaza (de pe net @ Nov 24 2015, 06:15 PM) *
Repetitio mater studiorum.

https://kuckucksvater.files.wordpress.com/2...icher-zitat.jpg

+Quote Post
Vizitator_de pe net.
mesaj Nov 25 2015, 08:14 AM
Mesaj #3942

Guests

http://www.napocanews.ro/2015/11/rusia-dis...se-razbuna.html

+Quote Post
Vizitator_de pe net.
mesaj Nov 25 2015, 08:16 AM
Mesaj #3943

Guests

http://www.stiripesurse.ro/versiunea-ameri...ian_974415.html

+Quote Post
Vizitator_de pe net.
mesaj Nov 25 2015, 08:34 AM
Mesaj #3944

Guests

Citeaza (de pe net @ Nov 25 2015, 08:16 AM) *

wink.gif

... de parcă "Războiul Rece" ar fi fost doar un vis urât, care nu a avut nici o tangenţă cu realitatea... happy.gif

+Quote Post
Vizitator_de pe net.
mesaj Nov 25 2015, 08:59 AM
Mesaj #3945

Guests

http://www.descopera.ro/lumea-digitala/148...-euro-fotovideo

+Quote Post
Vizitator_de pe net.
mesaj Nov 25 2015, 09:09 AM
Mesaj #3946

Guests

http://www.mediafax.ro/externe/partidul-lu...rusiei-14898478

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Nov 25 2015, 06:32 PM
Mesaj #3947

Guests

Citeaza (de pe net @ Nov 25 2015, 09:09 AM) *

Si basescu este in opozitie. laugh.gif laugh.gif laugh.gif

+Quote Post
Vizitator_exDj.
mesaj Nov 25 2015, 07:04 PM
Mesaj #3948

Guests

Citeaza (Musafir @ Nov 25 2015, 06:32 PM) *
Si basescu este in opozitie. laugh.gif laugh.gif laugh.gif

A tunat si i-a adunat, se-ncalzesc pe tusa, pentru Ciolaniada de la anul ... n-ar mai prinde-o neam de neamul lor.
https://youtu.be/MK6TXMsvgQg

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Nov 25 2015, 08:27 PM
Mesaj #3949

Guests

Citeaza (Musafir @ Nov 24 2015, 05:23 PM) *
Ete, citat din articol:

"Aliaţii noştri turci ne-au informat că avioanele lor militare au doborât o aeronavă de vânătoare rusă în apropiere de frontiera siriană, după ce aceasta a pătruns neautorizat marţi spaţiul aerian turc", a declarat pentru Reuters un responsabil american al apărării, sub condiţia anonimatului".

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Nov 26 2015, 09:05 AM
Mesaj #3950

Guests

Citeaza (Musafir @ Nov 25 2015, 08:27 PM) *

is lunch, maby... biggrin.gif

Turcia
Republica Turca a Ciprului de Nord
Azerbaidjan
Turkmenistan
Uzbekistan
Kazakhistan
Kargazstan

heh! aminteste-ti, deladeva. tongue.gif

+Quote Post
Vizitator_de pe net.
mesaj Nov 26 2015, 09:23 AM
Mesaj #3951

Guests

Citeaza (Musafir @ Nov 26 2015, 09:05 AM) *
aminteste-ti, deladeva. tongue.gif

Nu doresc un dialog cu tine, bubulule. Răspunde-i Musafirului pe care l-ai citat sau abţine-te. dry.gif

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Nov 26 2015, 11:16 AM
Mesaj #3952

Guests

Citeaza (de pe net @ Nov 26 2015, 09:23 AM) *
Nu doresc un dialog cu tine, bubulule. Răspunde-i Musafirului pe care l-ai citat sau abţine-te. dry.gif

laugh.gif

blink.gif

+Quote Post
Vizitator_de pe net.
mesaj Nov 26 2015, 11:39 AM
Mesaj #3953

Guests

Citeaza (Cupidokay @ Nov 26 2015, 11:16 AM) *
laugh.gif

blink.gif

+Quote Post
Vizitator_de pe net.
mesaj Nov 26 2015, 11:47 AM
Mesaj #3954

Guests

https://www.youtube.com/watch?v=p-sDRG-kNmk

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Nov 26 2015, 01:17 PM
Mesaj #3955

Guests

Citeaza (de pe net @ Nov 26 2015, 11:39 AM) *

biggrin.gif

+Quote Post
Vizitator_de pe net.
mesaj Nov 26 2015, 01:28 PM
Mesaj #3956

Guests

mellow.gif laugh.gif

+Quote Post
Vizitator_de pe net.
mesaj Nov 26 2015, 01:32 PM
Mesaj #3957

Guests

biggrin.gif

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Nov 26 2015, 01:54 PM
Mesaj #3958

Guests

Citeaza (de pe net @ Nov 26 2015, 01:32 PM) *
biggrin.gif

tongue.gif

+Quote Post
Vizitator_de pe net.
mesaj Nov 26 2015, 02:08 PM
Mesaj #3959

Guests

Citeaza (Musafir @ Nov 26 2015, 01:54 PM) *

rolleyes.gif

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Nov 26 2015, 07:59 PM
Mesaj #3960

Guests

Citeaza (Musafir @ Nov 25 2015, 08:27 PM) *

Dap:

"Ministrul turc al Afacerilor externe, Mevlut Cavusoglu, a exclus joi ca Turcia sa isi prezinte scuze in fata Rusiei pentru doborarea avionului bombardier Su-24 la granita turco-siriana"

http://www.hotnews.ro/stiri-international-...matia-turca.htm

respectiv

"Presedintele Turcia, Recep Tayyip Erdogan, a provocat joi Rusia sa dovedeasca faptul ca tara sa cumpara petrol de la gruparea jihadista Statul Islamic"

http://www.hotnews.ro/stiri-international-...lui-islamic.htm

laugh.gif

Bah, smenule, pe cat facem pariu ca nimeni nu poate demonstra ca Turcia a cumparat si cumpara petrol de la Daesh, 'ai? Repet, hahoalele si-au furat-o urat si tot insista in a se face de poveste. Deh, unde sant timpurile tatucii Stalin? Astia de azi sant sugagi la tzatza! laugh.gif

+Quote Post

187 Pagini V  « < 130 131 132 133 134 > » 
Closed TopicStart new topic
3 Utilizatori care citesc acest topic (3 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 19th January 2020 - 09:08 AM