IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

6 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Suntem sau nu o generatie de ratati?
Cosmin1970
mesaj Jan 8 2009, 09:18 AM
Mesaj #61

Nou venit
*

Grup: Membri
Postari: 1
Inscris: 6-August 08
Utilizatorul numarul: 2 134

Salut,
Interesant topicul, l-am citit cu multa placere, cu toate ca unii nu au inteles exact ce vroia initiatorul sa spuna si au inceput sa dea in alte diverse smile.gif
Cel mai mult mi-a placut sa constat ca mai exista si de-alde Roxana pe lume, cu "parerea ei", care este una foarte pertinenta de altfel. Pana la urma, totul se reduce la eternul conflict dintre generatii, cei mai batrani vor crede INTOTDEAUNA ca ei sunt mai inteligenti, mai pregatiti, stiu ce-i aia viata, etc, etc, dar adevarul e ca toti imbatranim pana la urma :|
Da, este normal sa vedem lucrurile cum le vedem, cand esti adolescent greutatile trec mai usor pe langa tine, ai alte preocupari. Pe mine nu prea ma interesa ca s-a luat curentul, oricum eram cu amicii prin jurul blocului, ne adaptam mai usor la greutati de genul asta. Dar ia sa ne imaginam cum ar fi sa ne ia astia curentul in ziua de azi, cum ar fi? Poate vom vedea si de-astea avand in vedere criza gazului rusesc biggrin.gif
Nici cu teoria "generatiei de sacrificiu" nu prea sunt de-acord. Umanitatea trece invariabil prin niste crize ciclice, tot timpul va fi ceva. Aproape fiecare generatie a prins un razboi, o revolutie, o maslina, o grisina. Asta-i viata, toti au crucea lor de purtat. E o scuza puerila.
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Ducu.
mesaj Jan 8 2009, 10:01 AM
Mesaj #62

Guests

Citeaza (Roxana @ Jan 8 2009, 09:05 AM) *
Daca luam mamele (de exemplu) a 10 oameni de 20 si de ani, parca sunt facute in serie. Au aceleasi principii, au aceeasi gandire, ne conditioneaza la fel de mult ... au ramas la fel de mult afundate intr-o ideologie comunista. Ca si cum tot acest dezechilibru capitalist le-a "obligat" sa nu evolueze. Orisicum, la o varsta de 50 de ani nu te poti schimba. Nici nu le fortez. Doar, am instinctiv un sentiment de saturatie legat de gandirea acestor persoane. E total contrara realitatii cotidiene, din punctul meu de vedere. E in conflict cu mentalitatea mea si felul meu de a-mi trai viata.
O prietena comenta, dupa o discutie in contradictoriu cu parintii ei si socrii (de aceeasi varsta) pe teme de ... cum sa-ti traiesti viata, cum sa-ti gandesti viata ... etc., ceva de genul "gandirea comunista ne fugareste inca".

Simt nevoia unei clarificari!
Da-mi te rog un exemplu de "gandire comunista (care) ne fugareste inca"!

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Jan 8 2009, 10:34 AM
Mesaj #63

Guests

Da, chiar asa. Sa vedem daca Roxana este in stare sa dezbata o idee sau are doar un sablon de gandire imprumutat de prin vecini si pe care l-a adoptat pentru ca e la moda.

Mie unuia mie complet neclar ce inseamna "gandire comunista" - ce inseamna acest sablon in capul celor de 20 si sub de ani? Bun, ei refuleaza niste frustrari, dar de unde izvorasc acestea?

+Quote Post
Vizitator_Roxana.
mesaj Jan 8 2009, 11:26 AM
Mesaj #64

Guests

Citeaza (Ducu @ Jan 8 2009, 10:01 AM) *
Simt nevoia unei clarificari!
Da-mi te rog un exemplu de "gandire comunista (care) ne fugareste inca"!

Nu mi-am asumat citatul. Nici nu l-am adoptat, cum a mentionat Musafirul. Din punctul meu de vedere, am spus doar ca exista un conflict de principii intre noi si parintii nostrii. Si ce imi asum este o parere personala cum ca, o majoritate a celor din urma sunt mult prea obisnuiti cu un trai comunist (cu o mai putina importanta a banului, cu mai multe case si locuri de munca, etc.) si se dau drept exemplu, si ne imping sa ne comportam asemenator, desi prezentul cere alte metode. Nu stiu daca e o parere adecvata, sau de bun augur ... dar e formata dintr-o experienta limitata a mea. Gandire comunista ... poate fi si spaga, de ex (asta daca doriti neaparat sa va dau exemple) ... poate fi "las mama ... muncesti pe 700 RON ... dar macar ai locul de munca asigurat" ... poate fi toata acesta oroare fata de riscurile asumate ... mai stiu eu ce. Nu am stat sa-mi intreb prietena la ce anume se referea. Doar mi-a ramas in minte expresia ei de atunci.

Ca aceasta expresie e folosita ca sa stergi cu buretele conflictul, si treci toata problema scuzand-o ca e "gandire comunista", recunosc ... este buba noastra. Dar nu cred ca cei "de 20 si sub de ani" sunt mai mult sau mai putin frustrati, decat altii. Si desi stiu ca e un subiect poate delicat, cerand multe enervari subite printre cititori, consider totusi ca ati trecut, macar unii dintre voi, prin fenomenul specific acestei varste de a-i cataloga pe cei mai in varsta dupa o caracteristica specifica timpului lor. Asa te descurci mai repede cu problemele.

Nu o sa stau sa ma agit prea mult pe subiect. Nici sa explic pe indelete, pentru ca am o impresie firava ca mai multe dezbateri ar isca, decat ar rezolva vreo lacuna in intelegere. Ideea este ca aceasta prejudecata este o prezenta continua printre cei de varsta mea. Si este ea in sine o problema. Lipsa de comunicare intre generatii se vede si aici, ca in orice alt domeniu.

+Quote Post
Vizitator_ana.
mesaj Jan 8 2009, 12:08 PM
Mesaj #65

Guests

Nascuta in '85 si da nu-mi aduc aminte mai nimic din perioada care mai ramasese.Nu toti tinerii din ziua de azi sunt angajati la multinationale sau cer salarii de 1000 euro chiar daca au o diploma in mana.Pe mine (desi sunt mai mica decat majoritatea celor de aici) ma inspaimanta generatia care a iesit acum 5 ani si cei care vor veni.Nu spun ca nu citesc o carte (marea majoritate) dar nici macar nu se uita la televizor sa invete ceva constructiv, macar la niste stiri.Nu stiu cand s-a nascut Eminescu si-asa mai departe.Nu-i intereseaza.Dimineata cand ma indrept spre servici ma uit in jurul meu si nu vad decat oameni tristi, mohorati, plictisiti si parca satui de viata.Au devenit mai rai si mai superficiali si din pacate eu traiesc si multi altii ca mine traim printre ei si ne afecteaza.
Nu stiu cum era pe vremea aia decat din auzite, din cele povestite de Dumneavoastra si multi altii.Lucrez la o compania multinationala si am o diploma in mana dar nu am cerut 1000 euro salariu.Mi se pare mai corect sa o iei de jos desi am in campul muncii am 5 ani pe cartea de munca 12 ani per total.Stiu ce inseamna.Dar daca vrei sa ajungi sus o iei pe trepte ca sa capeti experienta.Mi-am dat seama ca nici macar 70% din ce inveti in facultate nu se aplica la un servici.
In concluzie sunt si tineri care au o alta viziune asupra vietii.Daca as avea posibilitatea as pleca din aceasta tara.Nu consider pe nimeni a fi ratat.Toti cei care au trecut prin acea perioada au invatat ceva sau....nu.

+Quote Post
tsunami
mesaj Jan 8 2009, 12:17 PM
Mesaj #66

Sir Tsunami

Postari: 5 035
Inscris: 25-July 08
De la: Bucuresti, deocamdata
Utilizatorul numarul: 2 011

Citeaza (Musafir @ Jan 8 2009, 11:34 AM) *
Bun, ei refuleaza niste frustrari, dar de unde izvorasc acestea?

de la cei mai "maturi". se intelege foarte clar din textul ei.

Citeaza (Roxana @ Jan 8 2009, 10:05 AM) *
laugh.gif (ma bucur pentru ca starnesc senimente atat de puternice)
La treaba cu "pierdutul" ... cam greu. Teluri iti fixezi o groaza. Sa te decizi ce vrei de la viata e cel mai greu. Dopurile in urechi sunt greu de intretinut. Nu prea poti fi solitar intr-o societate, nu te lasa societatea in sine. Ma repet ... cu telurile am probleme cand primesc piedici de la cei mai batrani. Pentru ca si ei incep cu filosofia "Da' lasa banu' ... e important sa ai o meserie ... fa acolo o facultate sa ai diploma si te angajez la mine, la bugetari ... te descurci tu, ca uite si eu m-am descurcat cu ai mei cu bani putini" (experienta personala). Filosofie care mie imi da spume asemanatoare rabiei. Parca unii oameni sunt orbi, nu pot sa inteleaga la lucrurile numai merg la fel.
Si uite asa te enervezi, si ajungi sa-ti spui "Domne' da ce generatie de ratati ... de ducem dracului cu astfel de oameni" Speranta sunt tinerii? Doamne fereste si pazeste smile.gif Daca cei care ii formeaza sunt agitati pana in ultima celula, copii nu ii vor dezamagi!

trimite-mi un email cateodata cand ai nevoie de cate un sut.

parintii gandesc asa pentru ca sunt fricosi. si, pe buna dreptate. ei se gandesc pentru copii cum sa fie "mai sigur". inca teoria mea nu-i verificata dar cred ca asta a fost si motivul pentru care votul e orientat catre comunisti. de frica (alaturi de puturosenie). am mai dat exemplul asta pe forumul asta, din 10 oameni pe care-i intalnesti pe strada, 9 sunt de acord, constient sau nu, cu fsn-istii, cei care in mare au fost surogat de manageri in perioada comunista.
deci, care e probabilitatea ca un parinte sa gandeasca diferit?
10%. dar, de fapt mult mai mica. matematica asta bat-o vina. hai sa ne jucam.

deci, ai o populatie. din populatia asta stii din statistica ca 90% sunt de acord cu comunistii (sa-i numim asa)
care e probabilitatea sa intalnesti unul pe strada ne-comunist? 10%.
acum care e probabilitatea sa intalnesti cate 2 odata, unul langa altul (sot si sotie)?
ooopsie. 10% x 10% = 1%. adica daca intalnesti 2 necomunisti pe strada, unul langa altul, probabilitatea ramane ca foarte multi dupa ei sa fie "de acord cu comunistii".

sa revin la analiza mea.
nu pot spune ca parintii sunt tocmai fugiti de acasa, adica cu conceptii "comuniste" cum le zici tu. tinerii, datorita curajului lor sunt mai expusi.
si, sa fim seriosi, cam asa este. romania este inca departe de o tara "asezata". in romania nu se pot face predictii asa cum se pot face in retul tarilor civilizate pe 5 sau 10 ani. au avut cativa ani de crestere accentuata datorita scaderii impozitului. uite-te cati s-au expus si s-au aruncat la investitii uriase! acum mergi si studiaza comportamentul parintilor. judeca.
eu nu spun ca ei au dreptate. ceea ce trebuie sa iei de la fiecare este curajul tau si analiza lor. dar o analiza sanatoasa nu pronita de la "asta nu se poate"
pana si eu, care ma consider curajos, imi pregatesc apararea. situatia politica actuala nu ma aranjeaza absolut deloc. imi este frica de decizii mari care-mi pot afecta viitorul. sunt obligat sa-mi construiesc cateva planuri de rezerva.
in conditiile date ma voi simti in romania mult mai sigur sa fiu platit din alta tara decat daca as fi din romania. chiar daca se vor mari taxele, romania este mai expusa.

destul cu apararea din partea parintilor.
pentru tine acum.

daca-ti contruiesti un plan veridic care are sanse de izbanda, plus alte cateva planuri de rezerva care sa preia socurile, sau sa-ti dea o clipa de asteptare fara sa peirzi ce-ai castigat, n-ai nevoie de parerea nimanui. foloseste parintii cu eficienta.
nu veni sa-mi spui ca ai teluri mii. telul e unul singur. si de obicei pleaca de la:
sa fiu fericit
(altii pleaca de la: sa-i fac mandrii pe parinti, sau sa-l fac fericit pe sotul meu, o plecare gresita, parerea mea)

si asta se dezvolta:
ce ma face fericit?
si incepi lista:
- sa calatoresc, si aici se dezvolta pe partea asta, vezi ce variante exista

sau

-vreau sa fiu pilot. si dezvolti latura asta

sau

- vreau o casa cu copii multi etc.

apoi, odata planul facut, incepi si lucreaza la el. cu cati ai mai putini de care depinzi in schema ta, cu atata e mai realizabil. altfel iti trebuie cel putin 2 planuri pentru fiecare om/situatie pe care ar trebui sa te bazezi.

si asa se construieste.

pentru ca tu ai o atitudine grozava. sa stii ca nu esti singura. eu am ramas placut impresionat cand am venit in romania dupa mult timp si am vazut o clara diferenta de generatii.
si stii ce?
asta a fost unul dintre factorii hotaratori pentru a accepta sa lucrez pentru romania (cel putin o perioada).
atitudinea asta am mai intalnit-o prin state doar. in canada inepusera sa se vaite, iar in europa de vest, E DEZASTRU. nu stiu, dar daca-i caut de oua, cred ca toti nemtii au groapa platita, cosciugul comandat, plata pentru pomeni "la zi" si hainele pe umeras gata sa fie folosite pe ultimul drum.

pacat ca tinerii sunt ingenuncheati de votul fostei generatii, si in plus fata de asta, e pacat, pentru ca multi tineri nu sunt maturi deajuns ca sa inteleaga importanta votului.
dar, o sa lucrez si la asta cat timp voi fi in tara. eficienta insa nu o pot estima nici grosier. sunt foarte multe variabile si nu merita sa-m i pierd timpul cu estimari. o sa lucrez, daca se prinde, bine, daca nu, am incercat si o sa traiesc cu un (alt) esec pentru ca n-am reusit, adica n-am gasit calea cea mai buna.
deocamdata i-am ajutat cat am putut de aici. am adus multe produse in tara si am lucrat la convingerea celor de la cetrul tehnic ca romania e o adresa strategica. am aflat, de asemenea cu placere ca mai sunt ca mine.
sincer, nu mai sunt patriot. o fac doar pentru ca e pacat sa distrugi atitudinea constructiva a tinerilor, sa le ingenunchezi spiritul. trebuie sa-i lasi liberi sa se bucure si sa se mire de forta lor, trebuie incurajati. EI vor plati pensiile parintilor, si nu lucrand "la stat". caci, daca toti vor lucra "la stat" statul de unde ia banii? pentru "stat"?

--------------------
Wake up 'n RIDE!

+Quote Post
Vizitator_GeneratiaX.
mesaj Jan 8 2009, 12:24 PM
Mesaj #67

Guests

Citeaza (Roxana @ Jan 8 2009, 11:26 AM) *
Nu mi-am asumat citatul. Nici nu l-am adoptat, cum a mentionat Musafirul. Din punctul meu de vedere, am spus doar ca exista un conflict de principii intre noi si parintii nostrii. Si ce imi asum este o parere personala cum ca, o majoritate a celor din urma sunt mult prea obisnuiti cu un trai comunist (cu o mai putina importanta a banului, cu mai multe case si locuri de munca, etc.) si se dau drept exemplu, si ne imping sa ne comportam asemenator, desi prezentul cere alte metode. Nu stiu daca e o parere adecvata, sau de bun augur ... dar e formata dintr-o experienta limitata a mea. Gandire comunista ... poate fi si spaga, de ex (asta daca doriti neaparat sa va dau exemple) ... poate fi "las mama ... muncesti pe 700 RON ... dar macar ai locul de munca asigurat" ... poate fi toata acesta oroare fata de riscurile asumate ... mai stiu eu ce. Nu am stat sa-mi intreb prietena la ce anume se referea. Doar mi-a ramas in minte expresia ei de atunci.

Ca aceasta expresie e folosita ca sa stergi cu buretele conflictul, si treci toata problema scuzand-o ca e "gandire comunista", recunosc ... este buba noastra. Dar nu cred ca cei "de 20 si sub de ani" sunt mai mult sau mai putin frustrati, decat altii. Si desi stiu ca e un subiect poate delicat, cerand multe enervari subite printre cititori, consider totusi ca ati trecut, macar unii dintre voi, prin fenomenul specific acestei varste de a-i cataloga pe cei mai in varsta dupa o caracteristica specifica timpului lor. Asa te descurci mai repede cu problemele.

Nu o sa stau sa ma agit prea mult pe subiect. Nici sa explic pe indelete, pentru ca am o impresie firava ca mai multe dezbateri ar isca, decat ar rezolva vreo lacuna in intelegere. Ideea este ca aceasta prejudecata este o prezenta continua printre cei de varsta mea. Si este ea in sine o problema. Lipsa de comunicare intre generatii se vede si aici, ca in orice alt domeniu.

Nu te lasa intimidata de baietii de aici. Asa sunt ei rautaciosi.
Conflictul intre generatii este de cand lumea si nu are legatura cu comunismul ci cu varsta.
Nici spaga nu vine din comunism ci din Balcani.
Comunismul bantuie in continuare printre noi. Numai aici pe Hotnews daca ai rabdare sa numeri de cate ori apare expresia " vointa majoritatii" , "asa au decis majoritatea" si variatii pe aceeasi tema o sa ramai surprinsa. Si ma refer atat la declaratiilor politicienilor din rubricile de stiri cat si la postarile pe forum.
Cam asta a adus comunismul .Distrugerea identitatii. Numai exista omul exista majoritatea. Eu ,liderul, am in spate o majoritate. Comentezi ? Daca iese prost ei au hotarat. Cam asta este comunismul.
Valorile sunt stabilite de multime nu mai sunt intrinseci. Rezultatele : lideri precum Vanghelie, Becali etc, un sistem de promovare in societate greu de descifrat , o economie haotica si cu niste regului nescrise adanc inradacinate (ex : trebuie sa dai spaga la garda, vama etc..am ajuns sa dam din reflex) s.a.m.d.

Bafta ! smile.gif

+Quote Post
tsunami
mesaj Jan 8 2009, 12:39 PM
Mesaj #68

Sir Tsunami

Citeaza (ana @ Jan 8 2009, 01:08 PM) *
Nascuta in '85 si da nu-mi aduc aminte mai nimic din perioada care mai ramasese.Nu toti tinerii din ziua de azi sunt angajati la multinationale sau cer salarii de 1000 euro chiar daca au o diploma in mana.Pe mine (desi sunt mai mica decat majoritatea celor de aici) ma inspaimanta generatia care a iesit acum 5 ani si cei care vor veni.Nu spun ca nu citesc o carte (marea majoritate) dar nici macar nu se uita la televizor sa invete ceva constructiv, macar la niste stiri.Nu stiu cand s-a nascut Eminescu si-asa mai departe.Nu-i intereseaza.Dimineata cand ma indrept spre servici ma uit in jurul meu si nu vad decat oameni tristi, mohorati, plictisiti si parca satui de viata.Au devenit mai rai si mai superficiali si din pacate eu traiesc si multi altii ca mine traim printre ei si ne afecteaza.
Nu stiu cum era pe vremea aia decat din auzite, din cele povestite de Dumneavoastra si multi altii.Lucrez la o compania multinationala si am o diploma in mana dar nu am cerut 1000 euro salariu.Mi se pare mai corect sa o iei de jos desi am in campul muncii am 5 ani pe cartea de munca 12 ani per total.Stiu ce inseamna.Dar daca vrei sa ajungi sus o iei pe trepte ca sa capeti experienta.Mi-am dat seama ca nici macar 70% din ce inveti in facultate nu se aplica la un servici.
In concluzie sunt si tineri care au o alta viziune asupra vietii.Daca as avea posibilitatea as pleca din aceasta tara.Nu consider pe nimeni a fi ratat.Toti cei care au trecut prin acea perioada au invatat ceva sau....nu.

gandesti gresit.

cateva spicuiri ca nu prea am timp:

1. pe eminescu il citesti pentru ca-ti place nu prentru ca "trebuie". cultura generala este pentru tine nu pentru "show off", i.e. manelele nu te fac mai putin necivilizat. important este daca muzica il supara pe cel de langa tine

2. nu trebuie sa fii "fata buna" si sa publici ca nu vrei salariu. altii vor lua avantaj de pe urma ta. trebuie sa ceri salariu in fucntie de profitul pe care-l aduci tu in firma, in functie de valoarea ta in firma respectiva (retine, valoarea ta financiara in firma si nu valoarea ta in ochii tai sau in diploma).
cunosc in lumea "buna" ingineri care au 10 clase dar aduc un profit urias si au salariu (brut) de peste $100k, si cunosc oameni batrani cu doctorat care au (tot brut) $35k.
dac-o sa ajungi "afara" o sa intelegi ca negocierea salariului si a beneficiilor este o chestie de marketing, de vanzari si nu ceva care depinde de nr de ani in campul muncii sau de varsta si diplome.

sanatate

--------------------
Wake up 'n RIDE!

+Quote Post
tsunami
mesaj Jan 8 2009, 12:44 PM
Mesaj #69

Sir Tsunami

Citeaza (GeneratiaX @ Jan 8 2009, 01:24 PM) *
Nu te lasa intimidata de baietii de aici. Asa sunt ei rautaciosi.
Conflictul intre generatii este de cand lumea si nu are legatura cu comunismul ci cu varsta.
Nici spaga nu vine din comunism ci din Balcani.
Comunismul bantuie in continuare printre noi. Numai aici pe Hotnews daca ai rabdare sa numeri de cate ori apare expresia " vointa majoritatii" , "asa au decis majoritatea" si variatii pe aceeasi tema o sa ramai surprinsa. Si ma refer atat la declaratiilor politicienilor din rubricile de stiri cat si la postarile pe forum.
Cam asta a adus comunismul .Distrugerea identitatii. Numai exista omul exista majoritatea. Eu ,liderul, am in spate o majoritate. Comentezi ? Daca iese prost ei au hotarat. Cam asta este comunismul.
Valorile sunt stabilite de multime nu mai sunt intrinseci. Rezultatele : lideri precum Vanghelie, Becali etc, un sistem de promovare in societate greu de descifrat , o economie haotica si cu niste regului nescrise adanc inradacinate (ex : trebuie sa dai spaga la garda, vama etc..am ajuns sa dam din reflex) s.a.m.d.

Bafta ! smile.gif

nici macar din balcani. spaga a existat de cand lumea. nu este ceva specific zonei, ci ceva specific omului. si poate si mai departe...

"vointa majoritatii" nu este comunism. se numeste democratie. de acord ca nu-i prefecta, dar alta mai buna, deocamdata nu exista. in comunism n-ai luxul alegerii leader-ului, si nu conteaza ce doreste majoritatea.

--------------------
Wake up 'n RIDE!

+Quote Post
Vizitator_Roxana.
mesaj Jan 8 2009, 01:01 PM
Mesaj #70

Guests

Citeaza (tsunami @ Jan 8 2009, 12:17 PM) *
trimite-mi un email cateodata cand ai nevoie de cate un sut.

parintii gandesc asa pentru ca sunt fricosi.
[....]

Ehe ... si tu Brutus? (cu sutu'?) O sa te caut daca am nevoie ... numai sa fie un sut delicat laugh.gif
Off topic acum ... Cred ca, tot analizand problema si punandu-ma in picioarele lor, am ajuns la concluzia ca parintii (din orice perioade s-ar naste) vor vroi sa-si protejeze pruncii prin orice metode.
Dar asta nu inseamna neaparat ca iti si va conveni. Pot sa inteleg, dar in aceeasi masura pot sa fiu si nemultumita. Am o doza de empatie, dar si o buca' de "mai lasa-ma naibii in pace". Nu poti sa le ai pe toate, nu?! Insa asa cum si noi trebuie sa-i intelegem pe cei mai mari, asa si ei ar putea sa mai aplece urechea si la gandurile noastre naive si deloc experimentate. Pentru ca reactiile negative ale unora, pot inhiba serios o generatie tanara. Cred ca realizati si voi asta ...

On topic ... Cred ca deja am suprasaturat acest topic cu ideea comunismului. Pana una alta, nu o ideologie e de vina ... ci cei care numai reusesc sa mai gandeasca si de unii singuri. Ca asa cum poate fi si vina "votului fostei generatii" asa e si vina "votului actualei generatii". Pentru ca nici tinerii NU vor. Au invatat sa se lamenteze si au aflat ce usor e. E pacat totusi ca exact cei care trebuie sa se lupte, pentru ca au elanul si forta necesara, nu o mai fac. Poate tocmai asta ne face ratati: nici tinerii numai lupta.
De exemplu, prima data cand m-am angajat cu acte-n regula ... ieista proaspat de pe abncile facultatii, plina de verba si spirit bataios rolleyes.gif intram in discutii contradictorii de orice fel. Cine mi-a taiat elanul? O colega de 25 de ani, de o pasivitate enorma care ma interba intr-una "Dar de ce te agiti? ... Ce rezolvi cu asta?"
Consider ca e apanajul generatiei tinere sa fie bataioasa. Daca si noi ajungem sa ne plafonam asa de repede ... parca vad o Romanie peste cativa ani, absolut cenusie ... cu oameni garboviti de la 14 ani, cu umerii lasati si cearcane sub ochi. Exagerez, dar presupun ca ati prins ideea. Daca acum ne punem intrebarea "Suntem ratati?", intr-un astfel de scenariu nici macar "nu ne-am chinui sa ne mai strofocam".

Acum, daca voi nu credeti ca educatia nu e de vina pentru un astfel de comportament (macar in proportie de 50%) atunci, cine mai e?

+Quote Post
Vizitator_Roxana.
mesaj Jan 8 2009, 01:04 PM
Mesaj #71

Guests

Citeaza (Roxana @ Jan 8 2009, 01:01 PM) *
[...]... ieista proaspat de pe abncile facultatii, plina de verba si spirit bataios rolleyes.gif intram in discutii contradictorii de orice fel. Cine mi-a taiat elanul? O colega de 25 de ani, de o pasivitate enorma care ma interba intr-una "Dar de ce te agiti? ... Ce rezolvi cu asta?"
[...]

Erau "iesita", "bancile" si "pasivitate" "intreba"
Scuzati greselile ... lipsa asta de atentie e asasina limbii romane laugh.gif

+Quote Post
Vizitator_ana.
mesaj Jan 8 2009, 01:23 PM
Mesaj #72

Guests

[quote name='tsunami' date='Jan 8 2009, 12:39 PM' post='16912']
gandesti gresit.

1. pe eminescu il citesti pentru ca-ti place nu prentru ca "trebuie". cultura generala este pentru tine nu pentru "show off", i.e. manelele nu te fac mai putin necivilizat. important este daca muzica il supara pe cel de langa tine

2. nu trebuie sa fii "fata buna" si sa publici ca nu vrei salariu. altii vor lua avantaj de pe urma ta. trebuie sa ceri salariu in fucntie de profitul pe care-l aduci tu in firma, in functie de valoarea ta in firma respectiva (retine, valoarea ta financiara in firma si nu valoarea ta in ochii tai sau in diploma).
cunosc in lumea "buna" ingineri care au 10 clase dar aduc un profit urias si au salariu (brut) de peste $100k, si cunosc oameni batrani cu doctorat care au (tot brut) $35k.
dac-o sa ajungi "afara" o sa intelegi ca negocierea salariului si a beneficiilor este o chestie de marketing, de vanzari si nu ceva care depinde de nr de ani in campul muncii sau de varsta si diplome.

sanatate

In ce priveste Eminescu am spus-o ca per general.In scoala acum citesti ca trebuie si poate ulterior iti place.Nu stiu exact cati ani ai dar eu am terminat liceul de curand si sunt multi in genul asta.Citesc pentru ca trebuie sa citeasca.Nu gandesc gresit.Un om nu gandeste gresit.Are o alta viziune asta este altceva.Incearca sa citesti ce consecinta psihologica ar putea avea o asemenea afirmatie asupra unui om. Nu sunt ,,fata buna" ca public ca nu vreau salariu.Atat ai inteles tu.Ideea era sa se cunoasca si faptul ca un tanar isi vede si lungul nasului.
Apropo, mie nu-mi plac manelele. Te-ai uitat in jurul tau sa vezi cine asculta manele? Nu te fac mai necivilizat cum spui tu, ci te fac mai superficial, mai ignorant. ,,important este daca muzica il supara pe cel de langa tine
"? Adica?

La fel ca si tine spicuiri rapide ca nu am timp,
Multumesc.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Jan 8 2009, 01:39 PM
Mesaj #73

Guests

E bine Roxana ca gandesti asa. Problema e ca denumirea asta de "parinti comunisti", catalogarea "gandire comunista" s-a cam demonetizat si multi eticheteaza asa parintii din cauza anumitor interdictii care nu le convin.

Problema intr-adevar se gaseste la parinti; cel putin eu asa consider ca acestia n-ar trebui sa 'le taie aripile', ci sa-i lase sa riste cat sunt tineri (salteaua este inca acolo). Din pacate sunt multi tineri putori care se complac in caldura caminului parintesc si la 22-24 de ani refuza (!) sa fie oameni pe picioarele lor. Imi ia mamica masina, taticu' imi face loc la servici etc. Si viata trece pe langa ei, imbatranesc si ajung niste imbecili carunti.

In loc de comunism sugerez 'de moda veche' sau 'conservatori'.

Din fericire sunt si tineri de succes (sa zic 25%) care sunt bataiosi si in care inca setea de cunoastere, viata si risc nu s-au stins. Din experienta proprie (am terminat acum 10 ani facultatea), proportia de tineri putori nu cred ca s-a schimbat prea mult. Doar ca au devenit mai vizibili. Inainte nu apucau sa zaca prea mult prin facultati, ca zburau. In mod ciudat, pe vremea lui Ceasca singura modalitate sa 'scapi' de la 'coada vacii' sau de la 'strung' era cartea facuta la modul serios.

Cat esti tanar poti experimenta lumea, poti sa-ti asumi riscuri pentru ca dupa ce intri 'in randul lumii' e cam greu, aripile sunt progresiv ingreunate de obligatiile zilnice.

Ah, si mai raman unii care sunt tineri in spirit si la 70 de ani .. Totul tine din ce material esti construit.

Deci, acel "lasa mama ca stai cu leafa de 700 lei" ar trebui de fapt citit ca "lasa mama ca [daca nu esti in sare sa-ti gasesti ceva de lucru poate sa te bage mama sa] stai cu leafa de 700 lei". Este mai mult o plasa de siguranta pe care parintele, nu-i asa, se simte dator s-o intinda "puiului", si n-aveti de ce sa-i condamnati pentru asta. Problema e ca "puiul" are aripi si trebuie sa zboare, nu sa cada ca o mamaliga.

Deci n-am facut altceva decat sa dezvolt ideea Roxanei ..

+Quote Post
Vizitator_iul.
mesaj Jan 8 2009, 01:44 PM
Mesaj #74

Guests

Citeaza (GeneratiaX @ Jan 8 2009, 12:24 PM) *

Bafta ! smile.gif

Daca asta e comunism, esti amabil sa ne lamuresti cu ce e diferit de democratie ?

+Quote Post
Vizitator_clujeanul.
mesaj Jan 8 2009, 03:05 PM
Mesaj #75

Guests

democratia este acea forma de organizare sociala in care idiotul il bate pe umar pe geniu si ii spune frate
sau
democratia este acea forma de oranduire in care ii alegem pe cei pe care-i vom injura mai tarziu!
Citeaza (iul @ Jan 8 2009, 01:44 PM) *
Daca asta e comunism, esti amabil sa ne lamuresti cu ce e diferit de democratie ?

+Quote Post
Vizitator_GeneratiaX.
mesaj Jan 8 2009, 03:20 PM
Mesaj #76

Guests

Citeaza (iul @ Jan 8 2009, 01:44 PM) *

Pai nu stiu ce intelegi tu prin democratie. Dar diferenta esentiala (ca sa nu ne lansam in divagatii sterile) este ca in democratie omul are o identitate. Majoritatea decide in masura in care are dreptate iar decizia este legala si morala . Individul este o entitate respectata. Dar si raspunderea este individuala. Cum se spune : este o dictatura a legii. Legi care sunt interpretate de judecatori care nu-si permit sa mearga beti si sa injure politisti bla,bla,bla .Iar proprietatea ESTE O LEGE DE APLICARE STRICTA SI NU POATE FACE OBIECTUL UNOR INTERPRETARI . Valorile sunt obiective si nu stabilite prin vot popular.
Ambasadorul Suediei la Bucuresti la 'intrebarea cum a ajuns Suedia la un nivel asa ridicat de civilizatie ?' a raspuns sec : 800 de ani de ghilotina.

+Quote Post
Vizitator_BIX.
mesaj Jan 8 2009, 04:25 PM
Mesaj #77

Guests

DA

+Quote Post
tsunami
mesaj Jan 8 2009, 04:42 PM
Mesaj #78

Sir Tsunami

Citeaza (GeneratiaX @ Jan 8 2009, 04:20 PM) *
Pai nu stiu ce intelegi tu prin democratie. Dar diferenta esentiala (ca sa nu ne lansam in divagatii sterile) este ca in democratie omul are o identitate. Majoritatea decide in masura in care are dreptate iar decizia este legala si morala . Individul este o entitate respectata. Dar si raspunderea este individuala. Cum se spune : este o dictatura a legii. Legi care sunt interpretate de judecatori care nu-si permit sa mearga beti si sa injure politisti bla,bla,bla .Iar proprietatea ESTE O LEGE DE APLICARE STRICTA SI NU POATE FACE OBIECTUL UNOR INTERPRETARI . Valorile sunt obiective si nu stabilite prin vot popular.
Ambasadorul Suediei la Bucuresti la 'intrebarea cum a ajuns Suedia la un nivel asa ridicat de civilizatie ?' a raspuns sec : 800 de ani de ghilotina.

nope. definitia democratiei este alta.

daca nu esti de acord cu ea, cu definitia, propune tu o definitie si discutam pe baza ei.

--------------------
Wake up 'n RIDE!

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Jan 8 2009, 04:47 PM
Mesaj #79

Guests

Citeaza (GeneratiaX @ Jan 8 2009, 12:24 PM) *
Cam asta a adus comunismul .Distrugerea identitatii. Nu mai exista omul ,exista majoritatea. Eu ,liderul, am in spate o majoritate. .. . Cam asta este comunismul.

Citeaza (GeneratiaX @ Jan 8 2009, 03:20 PM) *
Pai nu stiu ce intelegi tu prin democratie. Dar diferenta esentiala .. este ca in democratie omul are o identitate. Majoritatea decide in masura in care are dreptate iar decizia este legala si morala . Individul este o entitate respectata. Dar si raspunderea este individuala. Cum se spune : este o dictatura a legii. Legi care sunt interpretate de judecatori care nu-si permit sa mearga beti si sa injure politisti bla,bla,bla .Iar proprietatea ESTE O LEGE DE APLICARE STRICTA SI NU POATE FACE OBIECTUL UNOR INTERPRETARI . Valorile sunt obiective si nu stabilite prin vot popular.

Te contrazici. Si scrii si prostii (cum adica in comunism oamenii nu au identitate? si daca-i boteza ma-sa cu un numar de 8 cifre si tot aveau identitate). Proprietatea nu este o lege. Poate vrei sa spui ca proprietatea este garantata prin lege.

Comunismul = forma de oranduire sociala in care proprietatea privata este abolita, existind doar proprietate colectiva (de stat). Democratie = f.o.s. in care poporul conduce societatea, in care exista in stat 3 puteri separate (legislativa, judecatoreasca si executiva a.k.a. parlament, tribunale si guvern), in care poporul isi exercita vointa prin vot universal.

Oare in capul vostru e asa:
Comunism = bad
Capitalism = good ?

Cand zic comunism nu ma gandesc la Ceausescu neaparat, ci si la, de exemplu, comuna primitiva. Din pacate se pare ca 50 de ani de dictatura repercuteaza peste generatii (ceea ce e trist pentru ca generatia noua ar trebui sa dobandeasca adevarata masura a lucrurilor).

Intrebare de baraj: comunismul si democratia se exclud ele reciproc?

+Quote Post
tsunami
mesaj Jan 8 2009, 05:07 PM
Mesaj #80

Sir Tsunami

Citeaza (ana @ Jan 8 2009, 02:23 PM) *
Citeaza (tsunami @ Jan 8 2009, 12:39 PM) *

gandesti gresit.

sanatate

In ce priveste Eminescu am spus-o ca per general.In scoala acum citesti ca trebuie si poate ulterior iti place.Nu stiu exact cati ani ai dar eu am terminat liceul de curand si sunt multi in genul asta.Citesc pentru ca trebuie sa citeasca.Nu gandesc gresit.Un om nu gandeste gresit.Are o alta viziune asta este altceva.Incearca sa citesti ce consecinta psihologica ar putea avea o asemenea afirmatie asupra unui om. Nu sunt ,,fata buna" ca public ca nu vreau salariu.Atat ai inteles tu.Ideea era sa se cunoasca si faptul ca un tanar isi vede si lungul nasului.
Apropo, mie nu-mi plac manelele. Te-ai uitat in jurul tau sa vezi cine asculta manele? Nu te fac mai necivilizat cum spui tu, ci te fac mai superficial, mai ignorant. ,,important este daca muzica il supara pe cel de langa tine
"? Adica?

La fel ca si tine spicuiri rapide ca nu am timp,
Multumesc.

stiu c-ai spus-o la general cu eminescu. nici eu n-am facut referire DOAR la eminescu. problema asta trebuie sa tina de placerea fiecaruia. n-am nimic cu tine daca nu citesti. pe mine nu ma deranjeaza asta.
nici varsta n-are importanta in discutia asta.

un om poate gandi si gresit. dar nu vreau si n-am timp de alte discutii pornite aici asa ca zic ca tine, alta viziune

ba esti "fata buna" atunci cand lasi sa se inteleaga ca tu nu ceri un salariu mare pentru ca ... si spui ceva care n-are legatura cu beneficiul pe care-l aduci tu firmei, cand de fapt aia este cheia.
"lungul nasului" e masurat doar de piata. stii cat castigam eu acum 12 ani in romania? 200 de euro pe luna. acum piata spune altceva. un student care termina facutlatea avea pe la 100. tu cat ai? este ca ai mult mai mult de 100? deci are legatura cu piata.
nu e nici o rusine sa-ti ceri drepturile pe care consideri tu ca ti se cuvin.
ai dat exemplu cu tineri ca posteaza diploma neuscata si cer 1000 de euro pe diploma. pe mine nu ma deranjeaza. piata ii va pune acolo unde le este locul. eu nu traiesc rau din pricina lor. pot cere ce vor, cat vor. vor intelege insa, in timp, ca diploma nu se poate da spre inchiriere cu 1000 pe luna.
practic, eu, daca as angaja, nu platesc diplome ci REZULTATE. doar pe alea dau bani. iar alea se demonstreaza la un interviu de cum deschizi gura, de sustinerea exemplelor din resume, de experienta si referinte si de cum reusesti sa-mi demonstrezi asta in perioada de proba.
daca de ex. pentru postul de "sales" vine un tanar si-mi zice DIN START ca el nu cere salariu mare pentru ca isi vede lungul nasului, "next", a pierdut postul. nici nu-l mai ascult.
daca el nu stie sa-si vanda serviciile, ce incredere sa mai am eu ca el stie sa-mi vanda produsul meu?

tie nu-ti plac manelele. e treaba ta. nu e nici bine, nici rau.
pentru mine nu conteaza daca imi bubuie peretii de manele, hard rock, blues, retro, latinos sau bach. ma deranjeaza doar ca bubuie peretii, ritmul muzicii, nu ma intereseaza.
de altfel, este perfect legal sa asculti ce muzica vrei, si eu nu fac statistici sa judec oamenii dupa culoarea pantofilor. aia se numeste prejudecata si ma cam feresc.
nu manelele te fac necivilizat. nu faptul ca asculti manele te strica. necivilizat esti atunci cand le asculti in asa fel incat sa deranjezi pe cei de langa tine (asta am vrut sa spun, ca e perfect okay sa asculti muzica, de orice fel vrei tu, atata timp cat nu deranjezi pe altii)

--------------------
Wake up 'n RIDE!

+Quote Post
Vizitator_GeneratiaX.
mesaj Jan 8 2009, 06:51 PM
Mesaj #81

Guests

Citeaza (Musafir @ Jan 8 2009, 04:47 PM) *
Te contrazici. Si scrii si prostii (cum adica in comunism oamenii nu au identitate? si daca-i boteza ma-sa cu un numar de 8 cifre si tot aveau identitate). Proprietatea nu este o lege. Poate vrei sa spui ca proprietatea este garantata prin lege.

[....]

Intrebare de baraj: comunismul si democratia se exclud ele reciproc?

1.Prin identitate nu m-am referit la actul de identitate.
2.Proprietatea este lege. In Romania este garantata prin lege. Aparent este acelasi lucru. Dar de ce pana acum Romania a pierdut TOATE procesele la CEDO ? Raspunsul este simplu: la noi proprietatea este garantata prin lege .La ei proprietatea este lege. Un fleac.
3.DEMOCRAŢÍE s. f. formă de organizare politică a societăţii care proclamă principiul deţinerii puterii de către popor. o ~ sclavagistă = tip de democraţie în care puterea era exercitată de stăpânii de sclavi; ~ burgheză = formă specifică orânduirii capitaliste, prin care se încearcă să se asigure libertatea şi egalitatea generală a cetăţenilor în faţa legilor; ~ populară = formă de democraţie apărută într-o serie de ţări din Europa şi Asia, după cel de-al doilea război mondial, în care puterea aparţine clasei muncitoare în alianţă cu ţărănimea şi alte categorii de oameni ai muncii; ~ internă de partid = principiu organizatoric al partidului marxist-leninist potrivit căruia toţi membrii săi ar avea dreptul de a participa efectiv la rezolvarea problemelor legate de politica partidului şi de viaţa internă de partid; ~ economică = democraţie care presupune participarea sistematică directă sau prin reprezentanţi (inclusiv manageri), liber şi expres aleşi ai poporului, la conducerea şi realizarea procesului de producţie, repartiţie şi schimb la toate nivelurile economiei. (< fr. démocratie, gr. demokratia)

@tsunami : Care e democratia ta ?
@Musafir: comunismul si democratia se exclud ele reciproc? Era un banc tare cu Lenin.Ala cu painile il stii ?

+Quote Post
tsunami
mesaj Jan 8 2009, 09:06 PM
Mesaj #82

Sir Tsunami

Citeaza (GeneratiaX @ Jan 8 2009, 07:51 PM) *
1.Prin identitate nu m-am referit la actul de identitate.
2.Proprietatea este lege. In Romania este garantata prin lege. Aparent este acelasi lucru. Dar de ce pana acum Romania a pierdut TOATE procesele la CEDO ? Raspunsul este simplu: la noi proprietatea este garantata prin lege .La ei proprietatea este lege. Un fleac.
3.DEMOCRAŢÍE s. f. formă de organizare politică a societăţii care proclamă principiul deţinerii puterii de către popor. o ~ sclavagistă = tip de democraţie în care puterea era exercitată de stăpânii de sclavi; ~ burgheză = formă specifică orânduirii capitaliste, prin care se încearcă să se asigure libertatea şi egalitatea generală a cetăţenilor în faţa legilor; ~ populară = formă de democraţie apărută într-o serie de ţări din Europa şi Asia, după cel de-al doilea război mondial, în care puterea aparţine clasei muncitoare în alianţă cu ţărănimea şi alte categorii de oameni ai muncii; ~ internă de partid = principiu organizatoric al partidului marxist-leninist potrivit căruia toţi membrii săi ar avea dreptul de a participa efectiv la rezolvarea problemelor legate de politica partidului şi de viaţa internă de partid; ~ economică = democraţie care presupune participarea sistematică directă sau prin reprezentanţi (inclusiv manageri), liber şi expres aleşi ai poporului, la conducerea şi realizarea procesului de producţie, repartiţie şi schimb la toate nivelurile economiei. (< fr. démocratie, gr. demokratia)

@tsunami : Care e democratia ta ?
@Musafir: comunismul si democratia se exclud ele reciproc? Era un banc tare cu Lenin.Ala cu painile il stii ?

democratia in contextul folosit aici in subiect se refera la sistemul de guvernare.

eu inteleg ca democratia este un tip de guvernare in care cetatenii au drepturi egale si care isi aleg conducatorii prin vot liber si democratic (prin vot democratic inteleg ca un element al populatiei in discutie are drept la un singur vot si are de ales din mai multi candidati, vot liber inteleg ca nu este constrans, adica votezi dupa interesele personale)

tu, alaturi de ce-ai scris din dictionar ai amestecat-o bine. de aceea te-am rugat sa-mi scri definitia ta. sa stiu ce intelegi tu nu dictionarul despre democratie.
ce-ai scris tu:

Citeaza
Numai aici pe Hotnews daca ai rabdare sa numeri de cate ori apare expresia " vointa majoritatii" , "asa au decis majoritatea"
tu definesti ca asta e caracteristica pentru comunism. perfect gresit. vointa majoritatii este democratia

Citeaza
Numai exista omul exista majoritatea
definesti asta ca strada spre comunism. cand de fapt e invers. in democratie conteaza majoritatea. TU trebuie sa traiesti dupa cum ii place majoritatii. eu, trebuie sa traiesc dupa cum accepta peste 85% din romania. traiesc asa sau plec.

Citeaza
Eu ,liderul, am in spate o majoritate. Comentezi ? Daca iese prost ei au hotarat. Cam asta este comunismul.
din nou fals, ceea ce scrii tu eu inteleg ca democratie

Citeaza
Majoritatea decide in masura in care are dreptate iar decizia este legala si morala .

fals. cine decide daca majoritatea are dreptate? cine decide daca hotararea majoritatii este morala? asta e utopie. majoritatea decide. punct.

Citeaza
Individul este o entitate respectata.
asa este. in definitia data de mine membrii populatiei care traiesc in democratie au drepturi egale. cum a spus cineva mai devreme, un tantalau il bate pe umar pe un geniu si-i spune: frate, dar si invers. ei au o putere egala in a-si alege conducatorii

apoi aduci in discutie proprietatea, il bagi si pe ambasadorul suediei si civilizatia din suedia si ghilotina. astea n-au legatura cu democratia. de fapt nu inteleg unde vrei sa ajungi?

d-aia te-am intrebat ce intelegi tu prin democratie sa putem discuta, iar tu-mi copiezi definitia din carti, si definitiile de acolo aiurea formulate (asta nu-i vina ta).
nu asta am vrut sa aflu eu ce-i aia democratie, ci sa stiu unde vrei tu sa bati. in nici un caz n-am facut-o cu scopul sa rad de tine

--------------------
Wake up 'n RIDE!

+Quote Post
jazz
mesaj Jan 9 2009, 02:25 AM
Mesaj #83

Membru veteran

Postari: 138
Inscris: 19-December 08
Utilizatorul numarul: 5 364

Am sa subscriu celor care spun ca nu exista ''gandire comunista'' la parinti ci doar obisnuitul conflict dintre generatii si ca sa le sar un pic in aparare parintilor, degeaba spunem ''stiu vor sa protejeze'' pana nu traiesti pe propria-ti piele nu poti sa intelegi pe de-a-ntregul ce inseamna sa incerci sa-ti protejezi copilul. Degeaba ne promitem ''eu n-am sa fac asa'' vremurile se schimba si conflictul dintre generatii va apare cu alta fatza, actualizata si va mai confirma o data ca e mai usor de zis decat de facut smile.gif

Comunismul ca ideologie de la fiecare dupa putere, fiecaruia dupa nevoi se dorea o lume mai buna si s-a dovedit o lume care naste monstri. Democratia in definitia ei ideala este cea in care poporul ar trebui sa aiba control asupra guvernului. Acest ideal e urmarit prin implementarea unui sistem de votare prin care majoritatea decide, fie direct, fie indirect, prin reprezentanti (sint ecoul lui tsunami la definitia asta).

Ma opresc aici si marturisesc ca mi-a placut mai mult partea in care ne aminteam de vremurile noastre feciorelnice smile.gif

+Quote Post
Vizitator_Vizitator_Eliza..
mesaj Jan 9 2009, 07:03 AM
Mesaj #84

Guests

Capitalismul doar a scos la iveala niste lucruri firesti naturii umane. Oamenii erau atunci mai uniti si prieteni mai sinceri din 2 motive mari: 1. pentru ca erau fortati sa fie toti la fel, sa nu aiba unii mai mult si 2. pt ca greutatile mari ii fac pe oameni sa fie mai uniti, mai ales ca erau furiosi impotriva aceluiasi Ceausescu.

In capitalism oamenii pleaca din acelasi loc dar ajung unul sa aiba Q7 si altul sa aiba probleme la job.....acum toti reusesc in functie de cat de mult se zbat....Asta e.....nu ai cum altfel.

Cert e ca nu e vina sistemului, oamenii sunt asa. In trecut erati doar constransi (sunt nascuta in '83)

Apoi, dpdv al generatiei de sacrificiu...se putea si mai rau. Imaginati-va in timpul ww1, ww2....cum era sa fii obligat sa te duci la razboi, cum e sa iti pierzi familia....

+Quote Post
Vizitator_florcren.
mesaj Jan 9 2009, 07:20 AM
Mesaj #85

Guests

Citeaza (www.khris.ro @ Nov 20 2008, 06:19 PM) *
...
Mai tarziu, la vreo 10 ani dupa revolutie, am descoperit multinationalele si am inceput sa intelegem si noi ce inseamna “career planning”, ce sunt “business trip”-urile in strainatate, ce inseamna sa fii “manager”, am inceput sa speram ca vom putea trai mai bine.

A urmat nebunia creditelor, a indatorarii pana peste cap, ne doream sa recuperam repede zecile de ani in care doar ne-am gandit cum ar fi daca am avea si noi masini si case, cat mai multe masini si cat mai multe case. De dragul banilor si al carierei, am inceput sa ne ignoram familia, prietenii, sa uitam de unde am plecat. Am intrat in sistem cu alte cuvinte, iar lucrurile nu vor mai fi niciodata la fel.

E bine ca s-a intamplat asa?

+Quote Post
Vizitator_florcren.
mesaj Jan 9 2009, 07:23 AM
Mesaj #86

Guests

Ratati eu ii consider pe toti aceia care au uitat de unde au plecat... Am regasit fosti prieteni care traiesc intr-o alta realitate... Pentru ei nu exista altceva, decat bani, afaceri... Si cand ma gandesc ca doar cu 15-20 de ani in urma imparteam conservele de fasole prin rarau, durau, bucegi... S-au realizat pote, dar eu viata o vad cu totul alta...

+Quote Post
Vizitator_iul.
mesaj Jan 9 2009, 07:26 AM
Mesaj #87

Guests

Democratia este o utopie. Nu a fost nici in comunism, nici acum. O sleahta abila de indivizi penali monopolizeaza scena politica si te pun sa alegi 'raul cel mai mic'. De ce ? Pentru ca ei se organizeaza in mafii (aka partide) urmarindu-si scopul, in timp ce noi ne ducem fiecare la servici sa ne platim facturile.

+Quote Post
Vizitator_GeneratiaX.
mesaj Jan 9 2009, 07:36 AM
Mesaj #88

Guests

@tsunami - sunt uluit .

Hai sa ne lamurim . Dictatura comunista este una, democratia comunista este alta. Pina in '89 am trait o dictatura comunista , acum traim o democratie comunista.

Citeaza
eu inteleg ca democratia este un tip de guvernare in care cetatenii au drepturi egale si care isi aleg conducatorii prin vot liber si democratic (prin vot democratic inteleg ca un element al populatiei in discutie are drept la un singur vot si are de ales din mai multi candidati, vot liber inteleg ca nu este constrans, adica votezi dupa interesele personale)

In comunism este absolut la fel . Sa inteleg ca monarhia este dictatura ?!?!?!?

Citeaza
cine decide daca majoritatea are dreptate? cine decide daca hotararea majoritatii este morala? asta e utopie.

De ce accepti decizia unui judecator ? Esti utopic ?

Citeaza
apoi aduci in discutie proprietatea, il bagi si pe ambasadorul suediei si civilizatia din suedia si ghilotina. astea n-au legatura cu democratia. de fapt nu inteleg unde vrei sa ajungi?

Nu te supara, dar aici ai comis-o. Proprietatea nu are legatura cu democratia ? Adica proprietatea e un moft ? Suna cunoscut. Tatuca Iliescu zice la fel.
Si totusi. Cum poti face o astfel de afirmatie ? blink.gif
Atunci astia de la CEDO sunt nebuni ? Dictatori ? Proprietatea este fundamentul, baza , temelia (sau cum vrei sa-i zici) unei societati democratice. Si nu proprietatea fizica , adica pamantul sau casa. Ci proprietatea ca DREPT. Si asa cum am zis mai sus intr-o societate democratica ESTE O LEGE DE APLICARE STRICTA SI NU POATE FACE OBIECTUL UNOR INTERPRETARI asa cum se intampla in Romania sau intr-o societate de tip comunist, marxist -leninist,totalitar s.a.m.d

Cred ca ar trebui sa ma uit prin manualele de liceu ca am impresia ca va invata astia nu mai tampenii la scoala.

(partea cu Suedia era o figura de stil facuta de ambasador. Evident in Suedia nu au fost 800 de ani de ghilotina. A vrut sa spuna ca de 800 ani se aplica legea cu strictete).

OK. Poate nu vrei sa accepti ca in Romania este comunism. Spune-i cum vrei atunci Spune-i romanism. Dar o tara in care nu se respecta unul din drepturile fundamentale al omului in nici un caz nu este o tara democratica.

Daca asta v-au invatat la scoala ca este democratia atunci intrebarea din titlu devine dureroasa.

+Quote Post
Vizitator_ana.
mesaj Jan 9 2009, 07:55 AM
Mesaj #89

Guests

De acord cu tine ca trebuie sa se angajeze in functie de rezultate,capacitate.Insa acum o intrebare si fara sa te superi: tu in ce lume traiesti?Am observat ca nu lucrezi in Romania.De cat timp esti plecat?Iti spun ca lucrurile nu sunt chiar asa.Au inceput si la noi, managerii sa gandeasca dupa alte criterii insa,de asemenea, sunt multi care merg pe ideea spagii,a celor cu pile si a celor care sunt in stare dar nu cer si nu li se ofera mult de genul ,,asta e salariul.iti convine bine,nu....este altul in locul tau".In prea putin firme se pune accent pe cat de mult profit aduce omul respectiv.La noi e se cere mult si se da putin.Iti spun ca si in strainatate sunt tineri care citesc pentru ca trebuie sa citeasca si nu din placere,nu numai la noi.
Dar in fine.Ai dreptate in unele privinte.In alta ordine de idei n-are sens sa mai vorbim pentru ca oricum, tu traind in afara nu simti pe pielea ta ce inseamna Romania.Ai uitat.

+Quote Post
Vizitator_GeneratiaX.
mesaj Jan 9 2009, 08:04 AM
Mesaj #90

Guests

Citeaza (ana @ Jan 9 2009, 07:55 AM) *
De acord cu tine ca trebuie sa se angajeze in functie de rezultate,capacitate.Insa acum o intrebare si fara sa te superi: tu in ce lume traiesti?Am observat ca nu lucrezi in Romania.De cat timp esti plecat?Iti spun ca lucrurile nu sunt chiar asa.Au inceput si la noi, managerii sa gandeasca dupa alte criterii insa,de asemenea, sunt multi care merg pe ideea spagii,a celor cu pile si a celor care sunt in stare dar nu cer si nu li se ofera mult de genul ,,asta e salariul.iti convine bine,nu....este altul in locul tau".In prea putin firme se pune accent pe cat de mult profit aduce omul respectiv.La noi e se cere mult si se da putin.Iti spun ca si in strainatate sunt tineri care citesc pentru ca trebuie sa citeasca si nu din placere,nu numai la noi.
Dar in fine.Ai dreptate in unele privinte.In alta ordine de idei n-are sens sa mai vorbim pentru ca oricum, tu traind in afara nu simti pe pielea ta ce inseamna Romania.Ai uitat.

Banuiesc ca nu la mine te refereai. Traiesc in Romania.
Ce spui tu este doar o consecinta a unui sistem bolnav.
Daca vrei compara CV-ul lui Nutzi de la Turism cu cel al Condoleezzei Rice .Vorbesc serios. Cam aia este diferenta dintre 'ei' si noi.

+Quote Post

6 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > » 
Fast ReplyReply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 23rd July 2019 - 05:47 PM