IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

3 Pagini V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> administratorul blocului
Vizitator_sailorimc.
mesaj Jul 28 2008, 07:42 AM
Mesaj #1

Guests

De ceva timp administratorul blocului manevreaza banii intr-un mod foarte dubios si fara acordul proprietarilor. Unde se poate face reclamatie pentru a cere un control sau ceva asemanator?
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Dan.
mesaj Jul 28 2008, 08:44 AM
Mesaj #2

Guests

Chiar sunt curios ce se poate face in cazuri din astea. Si la mine e la fel. Platim luna de luna 50 RON fond de reparatii. Daca stie cineva vreo procedura legala, sa ne lumineze ...

+Quote Post
Vizitator_pantelimon.
mesaj Jul 28 2008, 01:06 PM
Mesaj #3

Guests

Citeaza (sailorimc @ Jul 28 2008, 07:42 AM) *
De ceva timp administratorul blocului manevreaza banii intr-un mod foarte dubios si fara acordul proprietarilor. Unde se poate face reclamatie pentru a cere un control sau ceva asemanator?

Nu poti face nimic!
Doar o plangere la ... politie?

+Quote Post
Vizitator_Vizitator Mihaela.
mesaj Jul 28 2008, 01:39 PM
Mesaj #4

Guests

Sesizarile se depun la Primaria de care apartineti.Administratorul, Presedintele si Contabilul vor fi chemati la primarie, cu documentele contabile, pentru a justifica cheltuielile facute.

+Quote Post
teose
mesaj Jul 28 2008, 03:29 PM
Mesaj #5

Membru
**

Grup: Membri
Postari: 24
Inscris: 27-June 08
Utilizatorul numarul: 1 530

Citeaza (Vizitator Mihaela @ Jul 28 2008, 02:39 PM) *
Sesizarile se depun la Primaria de care apartineti.Administratorul, Presedintele si Contabilul vor fi chemati la primarie, cu documentele contabile, pentru a justifica cheltuielile facute.

Teoretic. In practica insa, administratorul continua sa fie (la 80% dintre comunitatile de locatari) un fel de vataf. Cel putin asa se considera, stimulat de prostia, lipsa de educatie si slugarnicia datornicilor scandalagiilor sau a celor care au ignorat legislatia si regulile comunitatii. De aici, totul merge snur; in multe dintre cazuri "seful" blocului sau scarii (deseori locatar al locatiei) refuza sa mai privesca de jos sau din lateral. Una dintre solutiile - cred eu - viabile si palpabile, cu rezultate imediate si pe termen mediu, o reprezinta firmele de administrare a imobilelor. Sunt destule in orasele mari si - cu exceptia pravaliilor anexate bancilor sau societatilor de asigurari, care ruleaza in fonduri gri - dau rezultate satisfacatoare.

+Quote Post
adriand
mesaj Aug 6 2008, 01:39 PM
Mesaj #6

Nou venit
*

Postari: 2
Inscris: 6-August 08
Utilizatorul numarul: 2 142

Citeaza (teose @ Jul 28 2008, 04:29 PM) *
Teoretic. In practica insa, administratorul continua sa fie (la 80% dintre comunitatile de locatari) un fel de vataf. Cel putin asa se considera, stimulat de prostia, lipsa de educatie si slugarnicia datornicilor scandalagiilor sau a celor care au ignorat legislatia si regulile comunitatii. De aici, totul merge snur; in multe dintre cazuri "seful" blocului sau scarii (deseori locatar al locatiei) refuza sa mai privesca de jos sau din lateral. Una dintre solutiile - cred eu - viabile si palpabile, cu rezultate imediate si pe termen mediu, o reprezinta firmele de administrare a imobilelor. Sunt destule in orasele mari si - cu exceptia pravaliilor anexate bancilor sau societatilor de asigurari, care ruleaza in fonduri gri - dau rezultate satisfacatoare.

Ar trebui un control contabil, practic suntem la mana lor, e greu sa ii verifice cineva.
--------
Jocuri

+Quote Post
Vizitator_ana maria.
mesaj Aug 6 2008, 02:25 PM
Mesaj #7

Guests

Legea care reglementeaza organizarea si conducerea asociatiilor de proprietari (locatari)este 230/2007. Sesizarile la Primarie nu prea au decat un rol de a-i tine in garda ope cei care manuiesc ilicit banii asociatiei. Primaria nu dispune de fonduri pentru un audit si nici legea nu le permite. Asa ca , in prima Adunare Generala, va sugerez sa cereti aprobarea unei expetize financiar-contabile, dupa ce va documentati asupra tuturor contractelor si a circuitului facturilor.
Politia economica nu intervine decat daca probati un furt din banii asociatiei.

+Quote Post
Vizitator_cello.
mesaj Aug 6 2008, 05:30 PM
Mesaj #8

Guests

Citeaza (ana maria @ Aug 6 2008, 02:25 PM) *
Legea care reglementeaza organizarea si conducerea asociatiilor de proprietari (locatari)este 230/2007. Sesizarile la Primarie nu prea au decat un rol de a-i tine in garda ope cei care manuiesc ilicit banii asociatiei. Primaria nu dispune de fonduri pentru un audit si nici legea nu le permite. Asa ca , in prima Adunare Generala, va sugerez sa cereti aprobarea unei expetize financiar-contabile, dupa ce va documentati asupra tuturor contractelor si a circuitului facturilor.
Politia economica nu intervine decat daca probati un furt din banii asociatiei.

Se pare ca acesti administratori stiu ca nu pot fi inlaturati usor. Eu am plecat din Ro acum 7 ani si de atunci se tot incerca prin diferite cai schimbarea administratorului de bloc....in zadar. Legislatia din domeniu lasa mult de dorit, ba mai mult, lucreaza in favoarea lor si ei stiu asta.

+Quote Post
teose
mesaj Aug 7 2008, 11:18 AM
Mesaj #9

Membru
**

Postari: 24
Inscris: 27-June 08
Utilizatorul numarul: 1 530

Citeaza (cello @ Aug 6 2008, 06:30 PM) *
Se pare ca acesti administratori stiu ca nu pot fi inlaturati usor. Eu am plecat din Ro acum 7 ani si de atunci se tot incerca prin diferite cai schimbarea administratorului de bloc....in zadar. Legislatia din domeniu lasa mult de dorit, ba mai mult, lucreaza in favoarea lor si ei stiu asta.
Administratorul poate fi indata schimbat, dupa convocarea Adunarii Generale, CU ACORDUL MEMBRILOR ASOCIATIEI. Oare de ce nu poate fi incropita majoritatea? Interesele de grup sau personale, asocierea cu administratorul-infractor sau membrii-asociati aflati in defect contribuie la edificarea soclului acestor gainari. Spuneti-mi unde exista vointa REALA a asociatilor si administratorul sta acolo, asa, ca vrea chelia lui. Comunicare; nu. Transparenta; ioc... dar vrem sa plece

+Quote Post
Vizitator_vin.
mesaj Aug 7 2008, 11:19 AM
Mesaj #10

Guests

Cred ca nu cunoasteti reglementarile in domeniu. Exista comisie de cenzori sau se poate solicita in nume propriu expertiza contabila. Toata problema consta inimplicarea / neimplicarea proprietarilor in activitatea asociatiei. Daca nu se doreste implicare se poate angaja societate de administrare care sa va ia banii fara sa va ofere serviciile dorite. Pana la administrator mai exista adunare generala, comitet executiv, comisie de cenzori si apoi biroul specializat din cadrul primariei de sector care are ca obiect de activitate indrumarea as. de proprietari. Administratorul este angajatul as. de proprietari care il poate oricand demite sau schimba in baza ctr. de munca/ conventie incheiat.

+Quote Post
Vizitator_vin.
mesaj Aug 7 2008, 11:27 AM
Mesaj #11

Guests

Citeaza (teose @ Aug 7 2008, 11:18 AM) *
Administratorul poate fi indata schimbat, dupa convocarea Adunarii Generale, CU ACORDUL MEMBRILOR ASOCIATIEI. Oare de ce nu poate fi incropita majoritatea? Interesele de grup sau personale, asocierea cu administratorul-infractor sau membrii-asociati aflati in defect contribuie la edificarea soclului acestor gainari. Spuneti-mi unde exista vointa REALA a asociatilor si administratorul sta acolo, asa, ca vrea chelia lui. Comunicare; nu. Transparenta; ioc... dar vrem sa plece

Nu este nevoie de convocarea adunarii generale. Comitetul executiv are posibilitatea de a angaja sau demite personalul angajat cu contract de munca / conventie de lucrari. Administratorul, femeia de serviciu, cenzorul extern este angajat de Comitetul executiv prin mandatarea presedintelui acestuia (care este si presedintele as. de proprietari) de a semna contractul de munca / conventia de prestari de servicii.

+Quote Post
Vizitator_vin.
mesaj Aug 7 2008, 11:32 AM
Mesaj #12

Guests

Citeaza (teose @ Aug 7 2008, 11:18 AM) *

Nu este nevoie de convocarea adunarii generale. Comitetul executiv are posibilitatea de a angaja sau demite personalul angajat cu contract de munca / conventie de lucrari. Administratorul, femeia de serviciu, cenzorul extern este angajat de Comitetul executiv prin mandatarea presedintelui acestuia (care este si presedintele as. de proprietari) de a semna contractul de munca / conventia de prestari de servicii.

+Quote Post
Vizitator_anamaria.
mesaj Aug 7 2008, 12:23 PM
Mesaj #13

Guests

E adevarat ca administratorul, cenzorii si femeile de serviciu sunt angajati de Comitetul Executiv.
Dar pentru demiterea administratorului, trebuie sa convingeti jumatate +unu din membrii Comitetului. Va trebuie probe. Trebuie cereti si sfatul cenzorilor. Daca sunt mana-n-mana, nu prea aveti sorti de izbanda.
Primaria nu se implica in audituri, repet.
de ce nu consultati Legea? va va da toate raspunsurile
Administratorul are atestat? De unde au plecat banuielile de manevrare a banilor? Cautati dovezi ca a incalcat legea si atunci il puteti actiona pe orice cale, inclusiv Politie sau justitie

+Quote Post
Vizitator_mariaP.
mesaj Oct 6 2008, 10:10 AM
Mesaj #14

Guests

si la mine unde am stat inainte, adica la mama mea la bloc a fost aceasi situatie.
Acum nu mai stiu care e situatia cu bani.
Stiu doar ca au facut plangere la primarie, dar nu i-a luat in considerare. S-au plans la garda de finante si a zis ca nu e de competenta lor.
Mi se pare ca nu e de comptenta nimanui.
Acest administrator de blocuri care avea o casa de chirpici dupa revolutie a luat el administrarea a nu stiu cate blocuri, pt ca cunostea pe cineva la primarie.
Si cum il cunosteau multi vecini pentru ca au stat in cartier unde i-a demolat n-au protestat.
Dupa 7 ani d-nul in cauza le-a cumparat doua apartamente fiilor sai care lucrau ceva platit naspa, ela vea doar pensie si salariu de administrator.
Le-a cumparat doua servisuri pentru masini.
Nu cred ca cu pensia ar fi putut, mosteniri nu avea...deci erau bani locatarilor, care s-au trezit cu datorii la gaze, apa..etc.
A fost scandal mare, care s-a terminat (si acum e in tribunal) cu infarctul d-nului administrator care era agitat de chestia cu certurile, tribunalul. si cu aliante intre vecine.
Stiti vechile doame pensionare care n-au altceva ce face decat sa manance minciuni din gura.
Bani nu au fost recuperati (400mil vechi de acum 10 ani). S-au batut intre ei vecini, ca de care era in consiliu (deci beneficia de salarii, ca si-au facut salarii), care era cenzor (deci lua bani), care voia sa se razbune (vaduva d-nului).
Acum cand ma duc la mama e o tensiune in zona...toti se uita suspecti cu alti , iar politia s-a cam saturat sa fie chemata pentru certurile aiurite a vecinilor. (mi-au spus politai cand au venit la maica-mea pt o reclamatie a vecinului de jos, eu fiind in vacanta...va da-ti seama ce vacanta).

Totul de la furtul banilor din asociatie.

Eu dau un sfat:
Nervi de otel, vointa..si luptati sa iasa adevarul la ivelal, ca doar nu munciti ca sa imbogtiti fii si nepotii celor care ar trebui sa se ocupe de interesele voastre.

+Quote Post
Vizitator_Alex.
mesaj Oct 6 2008, 12:54 PM
Mesaj #15

Guests

Buna ziua,

Legat de administratori... am o mare nelamurire, dar poate cu acrodul dvs ma clarificati si pe mine.

In primul rand... mi-a venit intretinerea 350 lei noi/luna de vara, pentru un apartament de 42 mp, unde nu sta nimeni !!! - adica gaze, apa si cam atat... cred.
2. In fata geamurilor atarna frumusete de banner, la care tipul(administratorul) mi-a spus ca banii proveniti din chiria perceputa sunt folositi de toti locatarii, nu numai cei care au vederea inabusita de aceste rahat.

intrebare: Ce pot sa le fac ? dar nu metode irealiste... ci ... pe bune... ce pot sa-i fac ?
Nu pot sa stric bannerul fara sa fiu acuzat de distrugere;
Nu pot sa nu platesc ca ulterior voi fi hulit de toti viitorii vecini.

+Quote Post
Vizitator_Vizitator.
mesaj Oct 6 2008, 01:30 PM
Mesaj #16

Guests

Citeaza (anamaria @ Aug 7 2008, 12:23 PM) *
E adevarat ca administratorul, cenzorii si femeile de serviciu sunt angajati de Comitetul Executiv.
Dar pentru demiterea administratorului, trebuie sa convingeti jumatate +unu din membrii Comitetului. Va trebuie probe. Trebuie cereti si sfatul cenzorilor. Daca sunt mana-n-mana, nu prea aveti sorti de izbanda.

Multi care habar n-au de legile din Ro si mai si arunca cu rahat in oameni...

Administratorul e o PERSOANA ANGAJATA de catre Comitet format din MINIM 3 persoane. Nu e nevoie de nici o adunare generala ptr. a demite pe administrator... Plus de asta, ORICE PROPRIETAR, MEMBRU al asociatiei de PROPRIETARI, are DREPTUL de a solicita ORICE DOCUMENT al asociatiei de proprietari printr-o simpla cerere. Adica vi se pare ca sunteti furati? Cereti o copie dupa actele asociatiei si le veti obtine apoi le consultati. In cazul in care apar nereguli, se merge mai departe.

Mai era cineva pe aici care se plangea de fond de reparatii...ESTE OBLIGATORIU acest fond, iar cuantumul e stabilit tot de proprietari. Orice venit al asociatiei (inclusiv bannere) devine fond de reparatii.

+Quote Post
Vizitator_Popescu Rares.
mesaj Feb 28 2009, 01:52 PM
Mesaj #17

Guests

Legea si in general toate aspectele legate de administratorul de bloc, sunt foarte clare. Spuneti-mi doar atat: daca admin lucreaza cu varul sau la amenajari spatii comune, la tarife de 3 x pretul pietei, daca mie nu-mi functioneaza niciun calorifer si tot platesc, daca teava e sparta in spatiu comun, daca femeia de serviciu nu face curat etc etc. iar eu scriu o reclamatie si o solicitare oficiala, trimit la admin si presedinte cu confirmare de primire, si nici dupa 2 ani nu primesc raspuns si nu se rezolva nimic, atunci ce pot eu sa fac?
Pentru ca vedeti voi, traim in Romania, unde civilizatia e mult sub cea a Ugandei, si nu avem inca legi. Nu exista institutie care sa se poata atinge de admin, daca nu respecta legea 230/2007. Legea nu prevede nicio sanctiune ce ar putea aplica vreo intitutie in acest caz.
Daca stiti voi altceva, strulli_cj@yahoo.ca
Multumesc!

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Feb 28 2009, 04:45 PM
Mesaj #18

Guests

...supravietuim in Romania, unde civilizatia e mult sub cea a unor tari bananiere, avem legi dar cei platiti sa le aplice pazesc hotii ca sa nu-i deranjeze cineva.
Va intreb pe voi cei care ati patit asemenea furataciuni: "cu foc ati incercat?"!!!

+Quote Post
Vizitator_Administrator.
mesaj Apr 4 2009, 06:23 PM
Mesaj #19

Guests

Si eu stau la bloc din păcate.Am citit din curiozitate cele scrise,Două au fost pertinente si la obiect.
Incă o dată am văzut că nu sunt interesați de nimic,totul se termină la ușa lor interpretează după propria intelegere.Intr-un bloc administratorul este gospodarul acelei clădiri,inlocuieste are grijă să repare ce se
strică.Contabilul dacă aveti asa ceva intocmeste listele de intreținere ce reflectă facturile de la furnizori
apă,gaz,gunoi etc.Stiu că sant persoane care sunt suspicioase să nu fie furate dar este dreptul lor.
Dar nu poate să se facă o reparație fără bani.Cereți administratorului să lucreze cu meseriași ce lucrează binepentru ca acea operațiune să nu fie făcută de două ori.Există obligativitatea ca listele de intreținere să fie insoțite de un centralizator al facturilor.Funcție de acestea numărul locatarilor ,suprafața apartamentului(dacă
nu aveți repartitoare) impărțiți și aflați ce vă interesează.In aceiași ordine de idei altă obligativitate este să se
scrie pe acele centralizatoare costul apei m3,gaz,gunoi etc.Administratorul așa cum scria cineva mai sus se
poate schimba foarte ușor.Presedintele și comitetul executiv,dar motivele să fie serioase.
Ați dori să fiți admistrator?Ce ați făcut dumneavoastră pentru comunitate?Aveți măcar flori la balcon?

+Quote Post
Vizitator_alex.
mesaj Jun 4 2009, 10:05 AM
Mesaj #20

Guests

Citeaza (Administrator @ Apr 4 2009, 06:23 PM) *
Si eu stau la bloc din păcate.Am citit din curiozitate cele scrise,Două au fost pertinente si la obiect.
Incă o dată am văzut că nu sunt interesați de nimic,totul se termină la ușa lor interpretează după propria intelegere.Intr-un bloc administratorul este gospodarul acelei clădiri,inlocuieste are grijă să repare ce se
strică.Contabilul dacă aveti asa ceva intocmeste listele de intreținere ce reflectă facturile de la furnizori
apă,gaz,gunoi etc.Stiu că sant persoane care sunt suspicioase să nu fie furate dar este dreptul lor.
Dar nu poate să se facă o reparație fără bani.Cereți administratorului să lucreze cu meseriași ce lucrează binepentru ca acea operațiune să nu fie făcută de două ori.Există obligativitatea ca listele de intreținere să fie insoțite de un centralizator al facturilor.Funcție de acestea numărul locatarilor ,suprafața apartamentului(dacă
nu aveți repartitoare) impărțiți și aflați ce vă interesează.In aceiași ordine de idei altă obligativitate este să se
scrie pe acele centralizatoare costul apei m3,gaz,gunoi etc.Administratorul așa cum scria cineva mai sus se
poate schimba foarte ușor.Presedintele și comitetul executiv,dar motivele să fie serioase.
Ați dori să fiți admistrator?Ce ați făcut dumneavoastră pentru comunitate?Aveți măcar flori la balcon?

Sunt administrator de multi ani in sibiu si va pot spune ca 90% din asociatii functineaza ilegal. In primul rand trebuie sa primiti chitanta fiscala pentru fiecare plata(indiferent de natura ei: cota de intretinere, reparatii, fond rulment sau fonduri speciale). Administratorul este obligat prin lege sa va arate facturile de la furnizori, iar daca refuza Primaria prin serviciul de Control si indrumare a asociatiilor de proprietari va poate ajuta.
Asociatiile sunt obligate prin lege sa depuna semestrial balanta la primarie. Problemele cu banii apar acolo unde acestia sunt incasati pe carnet de taxe nu pe chitanta. De asemenea legea 230/2007 cu normele ei de aplicare spune si felul in care se impart cheltuielile indiferent de natura acestora. in primul rand daca acestea nu sunt impartite conform legii se poate schimba la fel ca si comitetetul sau presedintele prin Adunare generala extraordinara facuta cu convocator la care 50+1% din membrii asociatiei sa voteze schimbarea acestora.
P.S. automat il puteti schimba pe administrator daca nu are atestat de administrator eliberat de primarie prin Primar:D

+Quote Post
Vizitator_LOCATAR - OBREGIA 35.
mesaj Jul 7 2009, 08:41 AM
Mesaj #21

Guests

angry.gif Dar daca blocul arata ca o cocina (toate cele 4 scari - BLOCUL 35 OBREGIA 35 SECTOR 4) CUM SCHIMBAM ADMINISTRATORUL?

+Quote Post
Vizitator_Eugen Eftimiu.
mesaj Jul 7 2009, 01:48 PM
Mesaj #22

Guests

In acest caz trebuie sesizata comisia de cenzori si comitetul executiv al Asociatiei de proprietari.Daca masurile asteptate intarzie se impune sa va adresati primariei locale care l-a acreditat pe administrator.

+Quote Post
Vizitator_Eugen Eftimiu.
mesaj Jul 7 2009, 01:54 PM
Mesaj #23

Guests

In acest caz trebuie sesizata comisia de cenzori si comitetul executiv al Asociatiei de proprietari.Daca masurile asteptate intarzie se impune sa va adresati primariei locale care l-a acreditat pe administrator.

2) Administratorul poate fi schimbat in prima adunare generala sau intr-o adunare generala extraordinara ceruta de cel putin 20% din numarul membrilor asociatiei.Dar, pentru neideplinirea atruburiilor administratorul poate fi inlocuit si de catre comitetul executiv. Nu neglijati ca administratorul este o persoana platita de catre locatari pentru exercitarea unor prestari de servicii circumscrise functiei.

+Quote Post
Vizitator_Vizitator_ALINA..
mesaj Jul 8 2009, 06:16 AM
Mesaj #24

Guests

Citeaza (Musafir @ Feb 28 2009, 04:45 PM) *
...supravietuim in Romania, unde civilizatia e mult sub cea a unor tari bananiere, avem legi dar cei platiti sa le aplice pazesc hotii ca sa nu-i deranjeze cineva.
Va intreb pe voi cei care ati patit asemenea furataciuni: "cu foc ati incercat?"!!!

administratorul din blocul A6, invață oameni de serviciu să le vorbească urît, cine s-a luat de ei i-a dat foc la mașină, incitînd oameni fără proecupare împotriva celor care le cer socoteală, iar poliția nu face nimic.
ba da ia șpagă de la aceștia
președinta și administratorul nu i-a ales nimeni poate 50 persoane, probabil datornici sau prieteni
nu și-au afișat niciodată salariile, nici contul cheltuieli, nu aveau ce mînca acum amîndoi au mașini noi,administratorul se crede un fel de vătaf pe moșia lui, fiind mai rău ca o țață împreună cu președinta blocului, iar pe cei săraci îi și care nu-și plătesc datoriile, îi incită împotriva celor care riposteaza, mai rău ca pe tarla.
Banii, sumele încasate pe întreținere nu se arătă, oricum la ședinte vin numai acele 50, de persoane, scandal, țigănia și gata au astupat gura tuturor, burta îi crește mai mare, așa s/a întîmplat cu toți administratorii din blocul A6, str. Pictor Hîrlescu nr. 3, iar organele statului le doare în organe. sad.gif [code][/code]
Citeaza

+Quote Post
Vizitator_Baicu Iuliana.
mesaj Jul 17 2009, 08:46 AM
Mesaj #25

Guests

Citeaza (anamaria @ Aug 7 2008, 12:23 PM) *
Primaria nu se implica in audituri, repet.
de ce nu consultati Legea? va va da toate raspunsurile
Administratorul are atestat? De unde au plecat banuielile de manevrare a banilor? Cautati dovezi ca a incalcat legea si atunci il puteti actiona pe orice cale, inclusiv Politie sau justitie

Cenzorul ,presedintele si Comitetul executiv sunt mandatati de Adunarea Generala a Asociatiei pentru a verifica modul de calcul,incasari si plati efectuate de administrator , sa-i reprezinte in relatiile cu tertii si pentru a angaja personalul necesar administratrii si curateniei.
Comitetul executiv are obligatia de a angaja persoane sa administreze imobilul din punct de vedere financiar-contabil, tehnic si personalul de curatenie.
Aceasta este organigrama asociatiei de proprietari.

+Quote Post
Vizitator_Baicu Iuliana.
mesaj Jul 17 2009, 08:58 AM
Mesaj #26

Guests

Citeaza (Alex @ Oct 6 2008, 12:54 PM) *
Buna ziua,

Legat de administratori... am o mare nelamurire, dar poate cu acrodul dvs ma clarificati si pe mine.

In primul rand... mi-a venit intretinerea 350 lei noi/luna de vara, pentru un apartament de 42 mp, unde nu sta nimeni !!! - adica gaze, apa si cam atat... cred.
2. In fata geamurilor atarna frumusete de banner, la care tipul(administratorul) mi-a spus ca banii proveniti din chiria perceputa sunt folositi de toti locatarii, nu numai cei care au vederea inabusita de aceste rahat.

intrebare: Ce pot sa le fac ? dar nu metode irealiste... ci ... pe bune... ce pot sa-i fac ?
Nu pot sa stric bannerul fara sa fiu acuzat de distrugere;
Nu pot sa nu platesc ca ulterior voi fi hulit de toti viitorii vecini.

ORICE SOLICITARE SE FACE IN SCRIS IN ATENTIA PRESEDINTELUI(DE ACEEA A FOST ALES) IAR PENTRU ORICE CALCUL RASPUNDE CENZORUL<ACESTA VERIFICA MODUL DE CALCUL SI DE IMPARTIRE A FACTURILOR DE UTILITATI(POATE DVS NU ATI DAT CITIRILE LA APROMETRE SI DE ACEEA S-AR PUTEA SA VA CALCULEZE LA PAUSAL,........ATENTIE!!!!!!!!!!! iar pentru faptul ca nu locuiti trebuie sa instiintati tot presedintele care aproba in functie de perioada in care lipsiti din imobil.

+Quote Post
Vizitator_adrian.
mesaj Jul 18 2009, 03:45 PM
Mesaj #27

Guests

la capul pulii

+Quote Post
Vizitator_Alin B..
mesaj Aug 14 2009, 02:46 PM
Mesaj #28

Guests

control nu ai unde sa mai faci, cei de la Primarie de exemplu (biroul pentru relatia cu asociatiile de proprietari) nu le prea pasa....

oricum.....si asociatia in care locuiesc eu din sectorul 3 a avut aceleasi probleme cu administratorul...persoana fizica, ne incarca la greu cu platile, si mai grav era ca nimeni din bloc nu avea timp sa il mai verifice. cenzorul doar punea stampila si aia era, functie fantoma....asta pana am dat de o firma de administrare care zic eu ca e mult mai ok. ca si firma a adus alte servicii, banii direct in banca, transparenta etc. cvartal grup se numeste, au destule asociatii deja in administrare. www.administrare.ro - e site-ul lor . sper poate sa va fie de folos.

+Quote Post
Vizitator_Viorica.
mesaj Sep 18 2009, 09:43 AM
Mesaj #29

Guests

Citeaza (adrian @ Jul 18 2009, 03:45 PM) *
la capul pulii

Am incercat unde zici tu adriane, si nici nu stii ce bine este asa!

+Quote Post
Vizitator_ghid.
mesaj Dec 28 2009, 12:13 AM
Mesaj #30

Guests

Salutare,

sper sa va fie de folos unele articole despre administratie si pe www.ghidulocatarului.ro

Avem si editia tiparita in 10.000 de exempalre, lunar, dar am creat si partea on-line cu actualizari mai dese.

+Quote Post

3 Pagini V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 22nd June 2018 - 05:15 AM