IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

2 Pagini V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> Parcarea la aeroportul Henri Coanda
Vizitator_Gogu.
mesaj Nov 26 2010, 03:58 PM
Mesaj #31

Guests

Ce-mi plac mie astia care au pensiuni si hoteluri si se dau cu masini bengoase si cand deschid gura se vede ca nu prea au avut de-a face cu scoala.

In orice comunicare (mai putin artistica) nu se admite sa schimbi stilul comunicarii (de la formal la colocvial si invers).
Cum ar fi sa ma exprim:
Ba! huliganule ! Dumneavoastra nu ati fost la scoala ca erai prost ba ... da prost d-ala batut in cap si-mi place ca se vede ca dumneavoastra si educatia sunteti ca picioarele unei blonde. Adica esti prost ba! si ca sa ma-ntelegi, nivelul dumneavoastra de cultura nu depaseste glezna broastei.
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Ma-ta.
mesaj May 26 2017, 08:24 PM
Mesaj #32

Guests

Citeaza (HN Moderator @ Aug 6 2008, 12:52 PM) *
Am primit pe email de la un cititor:

Buna ziua,

Poate este un subiect banal pentru dumneavoastra, dar pentru calatorii care sosesc pe aeroportul Henri Coanda, cat si pentru cei care ii duc sau ii iau de la aeroport este un mic chin.

Care este problema ? ma veti intreba. Duminica aceasta am fost la aeroport sa imi iau nasii care soseau din Turcia. Toate bune si frumoase, vorbesc la telefonul cu nasii, imi spun cand aterizeaza avionul si cand ar trebui sa fiu eu in aeroport sa ii iau, ce mai stabilim detaliile necesare pentru ai lua de la aeroport.

Plec de acasa, ajung la aeroport ... si ... stupoare... aflu ca nu mai am voie sa intru cu masina la Sosiri Internationale, deoarece numai vehiculele autorizate au voie. O intreb politicos pe femeia, care era la bariera ce bloca accesul, care sunt vehiculele autorizate sa intre si mi se spune ca numai autobuzele, taxiurile Fly taxi si vehiculele aeroportului au voie.

Acum, vin si va intreb pe dumneavoastra: Nu este cumva o ingradire a dreptului de libera circulatie ? Drumurile de acces la Plecari si Sosiri de pe aeroport sunt proprietatea aeroportului si au dreptul sa ia o astfel de masura abuziva ? Ok.

Dupa cateva injuraturi adresate anumitor conduceri ale anumitor aeroporturi intorc masina si urmez indicatorul ... care ... ma indruma in ... stupoare din nou ... parcarea aeroportului. Si acum incepe calvarul... stai la coada sa intri in parcare .... stai la coada sa platesti parcarea cu toate ca tu nu ai parcat deloc .... stai la coada sa iesi din parcare.

Astfel, efectuand aceasta operatiune de colectare a nasilor am pierdut aproape 45 de minute cu un cost de 2 RON (imaterial veti spune). Nu vorbesc de timpul pierdut, de eterna Romania in care pentru orice fleac, taxa, cotizatii, etc., trebuie sa stai la coada (neuitand nervi, injuraturi de la colegii mei de suferinta si scandaluri cu personalul parcarii - ei neavand nici o vina, dar ei fiind interfata companiei cu fraierul, pardon, clientul).

Vreau sa facem un calcul simplu: sa presupunem ca aceasta procedura cu parcarea (intri, platesti si iesi) se efectuaza de aproximativ 100 de masini pe ora - 17 masini la 10 minute -, inseamana 200 RON pe ora castigati moka de smecherii care au luat decizia, inseamana 4,800 RON pe zi, inseamna 144,000 RON pe luna, inseamna 1,728,000 RON pe an obtinuti moka de la fraieri, pardon clienti, pentru nimic... pentru o bariera pusa pe un drum public (presupun ca este public, nu am efectuat o documentare in prealabil).

As putea sa pun si eu o bariera la intrarea in aeroportul Baneasa ? hmmm... am uitat, nu pot sa ii pun pe fraieri, pardon calatori, pardon clienti, sa intri prin parcarea de la aeroportul Baneasa (sau se poate ?). Oare nimeni nu a mai semnalat aceasta problema ? De ce numai RATB si taxiurile au voie in aeroport ? De ce sunt permisi taximetristi tepari in aeroport (unii neavand nici licenta sau umbla cu o legitimatie falsificata) ? Iar lor nu li pune nici o bariera. Ideea este ingenioasa ... gen parcarile din Bucuresti administrate de Cocos&Udrea Co.

Nu v-ati saturat de aceste smenuri, tepe, idei de afaceri ? Pur si simplu te obliga sa platesti ceva ce ar trebuie sa fie gratis ... accesul la intrarea si iesirea unui aeroport (care se mai si numeste international). O zi buna! Inclusiv pentru cei care au drum la aeroport.

S-au invatat romanii sa aiba totul mocca si cine nu le da mocca inseamna ca-s "baieti destepti". Mergeti fratilor in strainatate sa vedeti cum este.
Go to the top of the page

+Quote Post

2 Pagini V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 25th July 2017 - 12:33 PM