IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

7 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Vaccinul anti-HPV: pro sau contra?
stefy73
mesaj Jun 18 2009, 01:53 PM
Mesaj #1

Nou venit
*

Grup: Membri
Postari: 1
Inscris: 18-June 09
Utilizatorul numarul: 9 144

Am doua fetite - 11 si 8 ani. Pe cea mare trebuia sa o vaccinez anul trecut la scoala, insa am refuzat din cauza zvonurilor care circulau despre niste efecte secundare periculoase. Intre timp am vorbit cu doctori care m-au asigurat ca vaccinul nu pune sanatatea sau viata copilului in pericol. Sa dau crezare zvonurilor sau doctorilor? Mi-e putin cam frica de vaccinul asta, dar cancerul de col uterin ma ingrozeste, mai ales ca am rude cu probleme in acea zona. Mi-e teama sa nu fie ceva congenital, de aceea vreau sa-mi vaccinez fetele daca medicamentul nu este periculos. Voi ce stiti despre vaccinul anti-HPV?
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Vizitator_alina..
mesaj Jun 19 2009, 05:55 AM
Mesaj #2

Guests

Este o optiune personala, care se face in cunostinta de cauza. Din ce am vazut, sa te astepti din partea barbatilor la reactii de genul "conspiratii mondiale" si la un 'nu' categoric din partea femeilor care sunt in general impotriva oricarui tip de vaccin. Eu cred ca e important sa urmaresti argumentele stiintifice in acest caz.

Personal, am o tulpina HPV cu risc crescut de cancer la 30 de ani, 2 rezectii de col uterin din cauza ranilor de pe col agravate de virus si am avut complicatii in sarcina. Daca as fi avut posibilitatea sa fac vaccin, l-as fi facut. Nu e prea placut sa traiesti cu gandul ca in cazul in care nu iti faci papanicolau intr-un an sau 2, lucrurile se pot agrava sau ca in 10 ani poti face cancer, daca nu mergi la controale medicale sau nu tratezi efectele, pentru ca virusul nu are tratament.

Sa stii ca foarte multe persoane sunt infectate cu acest virus, insa o mare parte il elimina natural, avand un sistem imunitar bun. Iti spun asta pentru a nu cadea nici in extrema cealalta, sunt virusuri care au o rata de mortalitate mai mare decat hpv.

Efecte adverse au toate vaccinurile. Numai ca unele boli sunt mai grave sau au efecte imediate si le consideram mai periculoase. Nu prea sunt persoane care sa refuze vaccinul BCG, impotriva TBC, de exemplu. Nu se mai uita nimeni la prospect, considera ca e o boala grava si il fac, a devenit normalitate. Nu la fel stau lucrurile in cazul vaccinului anti HPV, care este nou. La fiecare vaccin inceputurile au fost controversate, pana s-a vazut clar eficienta, dar asta dureaza. M-am intins cam mult. Multa sanatate stefy tie si fetitelor tale!

+Quote Post
cory1
mesaj Jun 19 2009, 10:31 AM
Mesaj #3

Nou venit
*

Postari: 4
Inscris: 23-April 09
Utilizatorul numarul: 7 580

Aceeasi prostie am facut-o si eu anul trecut, am refuzat vaccinarea fetitei mele de 10 ani, tot de teama ca ceva ar putea sa nu fie in regula. Mi s-a cerut sa iau o decizie rapida si n-am vrut sa risc. De anul trecut si pana astazi am mai vorbit si eu cu medici, am mai citit pe net si mi-am dat seama ce greseala am facut. Acum trebuie sa mai astept doi ani ca sa ajunga la varsta vaccinarii. Daca n-ar fi fost atat de scump, n-as mai fi asteptat inca doi ani ...

Am vazut ca ministerul sanatatii a schimbat tactica si bine a facut. Acum vrea sa ne informeze inainte de a ne cere acordul, de aceea a lansat site-ul www.informarehpv.ro . Imi place la site-ul asta ca poti trimite intrebari unei echipe de medici, iar raspunsurile vor fi afisate in scurt timp. Scrie acolo ca din cele peste 100 de tuplini ale virusului, vaccinul distruge vreo 3 - 4. Sunt putine ca numar, dar reprezinta cele mai frecvente surse ale cancerului. Apoi, daca deja ai HPV (se ia numai prin contact sexual, nu neaparat genital), vaccinul nu mai poate face nimic, de aceea le vaccineaza pe fetite, pentru ca ele sigur nu au HPV.

Vaccinul asta nu elimina toate sursele cancerului de col uterin, dar ne scapa de cele mai frecvente dintre ele. Parerea mea este ca merita sa-ti vaccinezi fetele.

+Quote Post
Vizitator_M.D.
mesaj Jun 19 2009, 03:42 PM
Mesaj #4

Guests

Citeaza (cory1 @ Jun 19 2009, 10:31 AM) *
Apoi, daca deja ai HPV (se ia numai prin contact sexual, nu neaparat genital), vaccinul nu mai poate face nimic, de aceea le vaccineaza pe fetite, pentru ca ele sigur nu au HPV.

Doar o mica observatie: tuplinile oncogene de HPV (16, 18, 31 si 45) se transmit de obicei prin contact sexual, dar asta nu inseamna ca doar in acest mod se pot transmite. In fapt, transmiterea depinde foarte mult si de sistemul imunitar al fiecarui individ, iar pentru foarte multe tulpini HPV (majoritatea ce-i drept de risc mediu/scazut) transmiterea se poate realiza si printr-un simplul contact cutanat (cu zona infectata).

+Quote Post
Vizitator_M.D..
mesaj Jun 19 2009, 04:04 PM
Mesaj #5

Guests

Citeaza (stefy73 @ Jun 18 2009, 01:53 PM) *
Am doua fetite - 11 si 8 ani. Pe cea mare trebuia sa o vaccinez anul trecut la scoala, insa am refuzat din cauza zvonurilor care circulau despre niste efecte secundare periculoase. Intre timp am vorbit cu doctori care m-au asigurat ca vaccinul nu pune sanatatea sau viata copilului in pericol. Sa dau crezare zvonurilor sau doctorilor? Mi-e putin cam frica de vaccinul asta, dar cancerul de col uterin ma ingrozeste, mai ales ca am rude cu probleme in acea zona. Mi-e teama sa nu fie ceva congenital, de aceea vreau sa-mi vaccinez fetele daca medicamentul nu este periculos. Voi ce stiti despre vaccinul anti-HPV?

Nu inteleg de ce acordati atata importanta unor zvonuri, alimentate in general de amatori de senzational fara niciun background stiintific, in detrimentul medicilor. Faptul ca , spre exemplu, 1 milion de ignoranti sunt convinsi de vreo teorie a conspiratiei menita sa ne transforme in cobai, nu-i confera mai multa legitimitate acesteia, mai ales in lipsa unor argumente solide.

Ca doriti sa stiti mai multe despre vaccin este laudabil si-mi permit sa va recomand sa urmariti canalele 'oficiale' (stiintifice & medicale) in detrimentul forumurilor si al presei tabloide. Veti gasi acolo destule argumente pro, dar si contraindicatii.
Spre exemplu v-ati putea uita si peste:
http://www.fda.gov/BiologicsBloodVaccines/...ducts/UCM094042

Cu bine!

+Quote Post
Vizitator_Cocolina.
mesaj Jun 21 2009, 08:10 AM
Mesaj #6

Guests

Nu e vb despre nici o teorie!Numai idiotii care se uita doar la otv si la manele nu vad ce se petrece in jurul nostru!Treziti-va oameni buni!!

cat despre vaccinuri!Eu locuiesc in italia si aici se stie exact acelasi lucru:vaccinurile au efecte secundare devastatoare,numai ca marile compani farmaceutice ascund adevarul.

http://nuvaccinurilor.blogspot.com/

excl.gif excl.gif excl.gif

+Quote Post
Vizitator_luis.
mesaj Jun 21 2009, 08:57 AM
Mesaj #7

Guests

Articol interesant; http://victor-roncea.blogspot.com/2009/06/...plicata-in.html

+Quote Post
Vizitator_zack.
mesaj Jun 21 2009, 08:08 PM
Mesaj #8

Guests

Citeaza (Cocolina @ Jun 21 2009, 08:10 AM) *
Nu e vb despre nici o teorie!Numai idiotii care se uita doar la otv si la manele nu vad ce se petrece in jurul nostru!Treziti-va oameni buni!!

cat despre vaccinuri!Eu locuiesc in italia si aici se stie exact acelasi lucru:vaccinurile au efecte secundare devastatoare,numai ca marile compani farmaceutice ascund adevarul.

mai capsunareaso, tu ai probleme serioase de perceptie; in Italia nu se stie acelasi lucru ci se speculeaza aceleasi tampenii! pricepi diferenta intre a stii si a specula?

concret:
- cati doctori de marca va sustin afirmatiile? ZERO !
- cate dovezi reale (verificabile, adica nu chestii de genu: cocolina a auzit de la gigelush, care citise pe blogul unuia, care vazuse la OTV si citise in Cancan, cum ca astia cu vaccinu' vor sa ne omoare copiii) va sustin afirmatiile? ZERO !!!
- cate studii facute de medici asupra vaccinului va sustin afirmatiile? ZERO!
- daca o manelista se apuca sa abereze pe marginea unor subiecte complexe precum fizica cuantica sau microbiologia dar nu poate aduce niciun argument real + verificabil in sprijinul ei, atii cat valoreaza parerea ei? ZERO!

daca n-ai fi atat de credula si needucata n-ai fi nici asa de usor de dus de nas cu articole obscure menite sa indoctrineze prostovanii cu teorii conspirationiste.

+Quote Post
Vizitator_Cocolina.
mesaj Jun 21 2009, 09:12 PM
Mesaj #9

Guests

Zack si vrejul de fasole!dat fiind ca nu ai bun simt si cultura dupa cum se poate observa din continutul tau neadecvat,poate iti explic asi tie ca sa nu ramai frustrat ca in italia nu se culeg capsunii pe garduri laugh.gif excl.gif deci nu ai nimerit-o nici macar aici ce sa mai spun in chestiuni mai grele pt creierul tau.
In rest pot sa-ti spun ca eu lucrez in sistemul sanitar si fata de tine imi place sa ma informez inainte sa dezbat o probl.Nu are rost sa postez aici pt ca oricum nu intelegi site-uri italiene unde se ofera informatii de catre cadre medicale competente,medici,chimisti etc vis-a-vis de vaccinuri si de efectele acestora asupra populatiei.Si cred ca analizele si studiile efectuate sunt menite nu neaparat sa sperie populatia ci sa ofere posibilitatea unei alegeri in a accepta sau nu beneficiile vaccinarii dar si aducand la cunostinta posibile legaturi intre efectele secundare si aparitia unor leziuni permanente sau trecatoare ale sistemului imunitar,neurologic,muscular.
Si uite ca in aceste demersuri facute de medici componenta vaccinului este aceeasi:atat in romaneste cat si in engleza,franceza sau italiana.
Cred ca nu isi are rostul o discutie unde predomina nesimtirea,limbajul trivial si ignoranta!iar tu sigur nu aduci nici un beneficiu sau informatie care sa ajute cu ceva pe nimeni!Asa ca silence please!

+Quote Post
Vizitator_gina.
mesaj Jun 22 2009, 04:07 AM
Mesaj #10

Guests

Mie doctorita de familie mi-a zis ca nu l-ar recomanda.
se pare ca ar fi inca in testare.
exista la vaccinurile astea diverse faze de testare, inclusiv faza cand sunt scoase pe piata (in farmacii), timp in care exista monitorizare.
cam asta mi-a explicat.
nu-mi dau seama cata dreptate avea sau nu dar e un semn de intrebare..

+Quote Post
geo_stefan
mesaj Jun 22 2009, 03:02 PM
Mesaj #11

Nou venit
*

Postari: 12
Inscris: 3-March 09
Utilizatorul numarul: 6 836

@cocolina, sunteti incurabila (de fapt, chiar asta si vreti, doar Dumnezeu hotareste cine traieste si cine moare in acceptiunea dumneavoastra).

Ne dati un link catre un blog: http://nuvaccinurilor.blogspot.com/. Observ in blogroll-ul dumneavoastra urmatoarele link-uri: "Prelegeri de medicina crestina", "Anti-UE", "Vreau mantuire", "ProOrtodoxia", "Portal ortodox sihastru", "Ortodocsi la vot", "Ortodoxia la zi", "Razboi nevazut" etc. Apoi citesc titluri precum "O noua teorie a conspiratiei: Gripa porcina, "inventie" a companiilor farmaceutice occidentale?", "Infectarea criminala intentionata cu SIDA in Romania in timpul campaniilor de vaccinari impotriva hepatitei de tip B", "Medicamente care te otravesc", "Gardasil se numeste GENOCID!!!", "Vaccinul anti-gripal ajuta la raspandirea gripei" si tot asa.

Pentru cei care nu au inteles inca, blog-ul recomandat de @cocolina apartine unei organizatii crestine (una extremista) care militeaza impotriva folosirii oricarui medicament, deci a oricarui vaccin si care considera ca nu trebuie sa ne impotrivim mortii pentru ca vointa divina dicteaza asupra vietii si mortii noastre. Pentru efect s-au plasat pe blog niste poze cu copii bolnavi.

Respect religia, dar nu-mi place cand aceasta incearca sa se substituie tuturor celorlalte forme de cunoastere umana (stiinta, arta etc). In legatura cu vaccinurile, poate nu stiati, dar astazi boli precum poliomerita si variola au fost eradicate din lumea civilizata tocmai cu ajutorul vaccinurilor.

Cat priveste vaccinul contra-HPV, este cunoscuta lista posibilelor efecte secundare (ameteala, inrosirea zonei, lesin etc), insa niciunul nu atenteaza la sanatatea copilului. Nu eu zic, ci institutiile internationale care monitorizeaza vaccinul (FDA, CDC, EMEA).

In schimb, pe blog-ul acesta vom gasi o sumediene de clipuri postate de asociatii religioase pe youtube. V-ati prins? Youtube versus US Food and Drug Administration.

Doamna cocolina, permiteti-mi sa nu va cred ca lucrati in sistemul sanitar, iar daca totusi o faceti, cu siguranta sunteti infirmiera, maxim o asistenta medicala care nu prea a prins esenta stiintei care se numeste medicina. In sistemul sanitar national si international exista institutii cu autoritate in domeniul cercetarii. Daca nu dam crezare rezultatelor acestor institutii, nu ne ramane decat rugaciunea, iar rugaciunea este practica de baza la biserica, nu la spital. Concluzia ultimului dumneavostra comentariu ("Silent please") nu ma trimite cu gandul la forum (spatiu destinat dialogului), in schimb imi aminteste de acel "Crede si nu cerceta" al unei gandiri dogmatice autosuficiente.

+Quote Post
mvr
mesaj Jun 22 2009, 03:40 PM
Mesaj #12

Nou venit
*

Postari: 7
Inscris: 14-May 08
Utilizatorul numarul: 9

@cocolina:
Si eu am mari dubii referitoare la faptul ca Dvs lucrati in sistemul sanitar. Ne puneti la dispozitie diverse articole indoielnice de pe un blog, dar in schimb nu furnizati nicio sursa stiintifica solida, asa cum ar fi si normal daca chiar ati fi un medic care vorbeste in cunostiinta de cauza.

Alegeti sa panicati lumea gratuit (citez: "..au efecte secundare devastatoare") legandu-va de cazuri speciale si mult exagerate. Nu neg ca aproape orice medicament are si efecte secundare, dar intrebarile implicate de acestea sunt: cat de grave sunt, in ce conditii si mai ales ce incidenta au? Toate aceste intrebari ar trebui sa-si gaseasca un raspuns in studiile sau in literatura medicala de specialitate si nu pe forumuri anonime sau in ziarele de scandal italienesti, engleze sau americane . De aceea v-as ruga daca aveti cunostiinta de astfel de resurse sa le prezentati pe acest forum, asa cum au facut cativa din cei care au postat anterior (cory, MD)

+Quote Post
Vizitator_aquariusrpro.
mesaj Jun 22 2009, 10:57 PM
Mesaj #13

Guests

Citeaza (stefy73 @ Jun 18 2009, 01:53 PM) *

Si de partea celor care sustin ca vaccinarea in masa este ok ( tabara 1) si de partea celor care sustin ca vaccinare in masa este nashpa ( tabara 2).. ..exista cercetatori, medici, parinti, jurnalisti.

In echipa celor care sustin vaccinarea (tabara 1) mai exista insa un actor: industria pharma. Si tot de partea celor care sustin vaccinurile in masa exista interese financiare imense, unele dintre ele manifestate prin distorsionarea studiilor/ cercetarilor, ascundere si falsificare de date etc.

Daca ar fi sa faci abstractie de domeniu (medical) si ai auzi totul relatat la televizor / in presa, sa spunem ca discutam despre contracte pentru dispozitive de felul X cu impact asupra banilor publici si :

- tabara 2 spune ca sunt prost facute si este furt din banii publici, iar tabara 1 spune ca sunt ok si banii sunt bine cheltuiti ,
- apoi afli ca in tabara 1 principalul sustinator este chiar producatorul
- iar acest producator cotizeaza cam la toti cei din tabara 1 sume importante
- producatorul a facut lobby puternic ( adica a si platit sume enorme) catre politicieni, oameni de decizie din comisii de cercetare si aprobare
- a facut in asa fel incat cei care au facut caietul de sarcini pentru licitatii + LEGEA + verificarile sunt oamenii lui, platiti de el.
- ruleaza campanii de promovare cu advertoriale ( articole platite) care-ti explica in fel si chip ce bine este sa ai dispozitivul X, ce rau este daca nu-l ai. Apoi mai apar zvonuri ca la cutremur daca nu ai dispozitivul X o sa cada casa pe tine etc etc etc ..
- si din toata chestia asta oamenii se aleg cu niste dispozitive platite din bani publici, despre care incepe sa se auda de la diversi ingineri, cercetatori, ziaristi, beneficiari ca-s cu probleme, nu fac ceea ce se spune in reclame etc etc etc

Uita-te cum ai gandi intr-o astfel de situatie!

In ultimii ani problemele legate de fraudele si distorsionarile din cercetarea medicala ( si NU numai) au ajuns sa fie atat de mari incat s-a ajuns la anchete in congrese / parlamente, anchete in centre universitare / de cercetare, propuneri de noi legi / reguli / politici editoriale etc etc etc.

Sunt studii peste studii care arata rata mare de influenta a producatorilor de medicamente asupra rezultatelor si tonului / mesajelor din jurnalele de specialitate . In procese au inceput sa apara informatii despre "politia" ce se desfasoara impotriva medicilor / cercetatorilor care indraznesc sa critice produsele companiei ( justificat de altfel, argumentat etc).

Exista o categorie aparte de studii care nu prea ajunge "sa fie la moda" pentru ca sunt mai greu de influentat ( nu ca nu ar fi ... dar sunt multe studii independente). Astea-s studiile cu microscopul. Si daca la microscop apar chestii de genul miofasceita macrofagica sau mai nou sau distrugerea neuronilor ... mai stai sa te gandesti un pic inainte de vaccinare.

Mai sunt unele persoane care cred .. intr-un mod naiv .. ca celor din business-ul de medicamente le pasa de oameni. Hmm .. si de copii le pasa foarte "mult", atat de "mult" incat au fraudat studii si, desi se stia ca medicamentul este periculos, au facut studii pe copii ( vezi cazul Ketek-ului, de exemplu, fraudarea studiului si testarea la copii).

Gardasilul, de exemplu, este recomandat de medici CHIAR si in cazul femeilor care au infectii cu alte tulpini de HPV desi chiar in documentele de la FDA apare clar:
----------

Citeaza
Concerns Regarding Primary Endpoint Analyses among Subgroups
There were two important concerns that were identified during the course of the efficacy review of this BLA.

One was the potential for Gardasil™ to enhance disease among a subgroup of subjects who had evidence of persistent infection with vaccine-relevant HPV types at baseline.

The other concern was the observations of CIN 2/3 or worse cases due to HPV types not contained in the vaccine. These cases of disease due to other HPV types have the potential to counter the efficacy results of Gardasil™ for the HPV types contained in the vaccine.

Este posibil ca fetitele sa fi fost deja infectate cu HPV ( tulpinile din vaccin sau alte tulpini)? Da, este posibil. HPV se transmite si de la mama la copil si, desi in majoritatea cazurilor infectiile dispar de la sine, exista posibilitatea ca o fetita inca sa aiba prezent virusul, pentru simplul fapt ca sistemul ei imunitar nu a fost ajutat cu nimic. In documentul citat mai sus exista la pagina 13 un tabel unde se vad niste chestii interesante: cresterea probabilitatii de a face dezvolta leziuni CIN 2/3 pentru anumite subgrupuri din studiile clinice. Interesant este ca desi exista aceste date, medicii recomanda vaccinarea persoanelor ce fac parte din aceste subgrupe.

Tot despre Gardasil, exista oameni de stiinta care sustin ca administrarea vaccinului Gardasil creste sansele de aparitie sindromului Guillain-Barre.
Citeaza
“ Dar avem dovezi clare din baza noastra de date ca exista o crestere a incidentei sindromului Guillain-Barre in primele 6 saptamani [de la vaccinare], mai ales in primele 2 saptamani de la vaccinare. ” a declarat Nizar Souayah, MD, of the University of Medicine and Dentistry of New Jersey in Newark.

Riscul este totusi scazut: 26 de cazuri la 10 milioane pentru primele 2 saptamani si 30 de cazuri la 10 milioane pentru primele 6 saptamani dupa vaccinare. Comparativ cu riscul de 5 cazuri la 10 milioane in populatie ” mai spune Souayah

Uite opinia unui cercetator Barbara Saphiro ( expert ALS - Scleroza laterală amiotrofică si profesor asociat de neurologie la Case Western Reserve University School of Medicine ) si faptul ca autoritatile inca cerceteaza posibilitatea ca Gardasil sa cauza in declansarea paraliziilor:
Citeaza
I should point out that juvenile ALS is extremely rare, affecting just 1 in 2 million young people. It’s impossible to say at this point whether these girls would have developed the condition regardless of whether they received Gardasil, but government officials—who still strongly maintain that the vaccine is perfectly safe and potentially lifesaving—are now starting to investigate. Scientists from the Food and Drug Administration met recently with Jenny’s neurologists at UCSF to discuss whether it’s scientifically plausible for a vaccine to trigger ALS. And the Centers for Disease Control and Prevention is planning to scour its adverse-event database, called VAERS, to see whether other vaccinations have led to reports of ALS or other severe neurological complications. [....]

Shapiro says her suspicions are raised enough that she’s decided not to give her own 11-year-old daughter the Gardasil vaccine. “Let’s say it causes just one or two cases of ALS every year out of a million doses that are given. What if your daughter is the one?”

Sunt oameni de stiinta cei care sustin cele de mai sus. Cercetatorii de la Merck si CDC / FDA sustin ca este ok. Deci avem 2 "tabere" , dar intr-una dintre tabere exista interese financiare imense, un istoric ( al Merck) legat de ascunderi de date, manipulari ale articolelor in jurnale sau jurnale pe de-a-ntregul , ghostwriting ( uite mai jos un citat dintr-un studiu DESPRE corectitudinea publicarii datelor legate de un medicament produs tot de Merck)

Citeaza
"Recruited authors were frequently placed in the first and second positions of the authorship list. For the publication of scientific review papers, documents were found describing Merck marketing employees developing plans for manuscripts, contracting with medical publishing companies to ghostwrite manuscripts, and recruiting external, academically affiliated investigators to be authors." Medical publishing companies provided almost complete drafts of review manuscripts to authors for editing in addition to managing all submissiong and revisions.

Additionally, documents were found describing Merck as compensating investigators with honorarium for agreeing to serve as authors on papers that had been ghostwritten for them by medical publishing companies. "Among 96 relevant published articles, we found that 92 percent (22 of 24) of clinical trial articles published a disclosure of Merck's financial support, but only 50 percent (36 of 72) of review articles published either a disclosure of Merck sponsorship or a disclosure of whether the author had received any financial compensation from the company."

in traducere libera .. design-ul studiilor publicate a fost facut de cei de la marketing, au angajat o companie specializata sa scrie ce vrea clientul apoi au platit sume interesante ca altii sa-si puna numele pe studii.

Avand in vedere banii implicati si "stilul" de comportament al companiilor de medicamente, eu m-as gandi de 3 ori inainte de a-mi vaccina copilul. Cine iti garanteaza ca datele publicate despre Gardasil nu sunt "decupate" cam la fel cum s-a facut cu alte medicamente / vaccinuri ? Poate medicul sa-ti garanteze ca ceea ce a citit este corect stiintific? Isi asuma responsabilitatea cineva pentru eventualele efecte adverse? Cum de este posibil sa vaccinezi "anti-cancer" folosind un vaccin care nu a fost niciodata cercetat daca nu cumva produce cancer? De ce pentru vaccinuri nu se fac ( nici macar nu se cer) studii de genotoxicitate si carcinogenitate?
----------
De ce se intampla asa ceva? Simplu, medicii inghit pe nemestecate tot ce vand/ spun companiile farmaceutice fara sa verifice intergitatea datelor, conflictele de interese etc. In particular, in Romania, vei gasi putini medici care sa poata citi mai mult decat abstractul unui studiu. Si cum sunt studii unde abstractul spune una si datele din studiu altceva ........

Firmele de medicamente chiar nu au nici un scrupul; merg atat de departe cu manipularea incat au fost in stare sa scoata jurnale stiintifice false ( cu aparenta de jurnal peer reviewed si nici un medic din 40 - ce-i carora le-am aratat un numar dintre acele jurnale - nu si-a dat seama ca este un instrument de marketing si au "inghitit" recomandarile pe nemestecate), carti pentru copii legate de medicamentele antialergice .. CU RECLAMA cu tot pentru medicamente in cartea de copii, manipuleaza articolele care apar in jurnale precum NJEM sau JAMA citite de majoritatea medicilor, inventeaza boli etc etc etc.

Citeste despre conflictele de interese in cadrul comisiilor care aproba vaccinurile, un bun exemplu de inceput este Rotarix-ul. Poti sa incepi de aici http://uk.reuters.com/article/UK_SMALLC...1320080215 apoi cauta si citeste povestea cap coada ( despre faza cu pneumoniile se stia de la aprobare, exsiat consemnata in procesele verbale ale comisiei).

----------
citat:
FDA staff said its analysis of 11 studies revealed that in the largest trial, there was a statistically significant increase in deaths related to pneumonia compared with placebo, documents posted on the FDA's Web site said.

That study, which enrolled about 63,000 children, also found an increase in convulsions in children given the drug, named Rotarix. Another study found an increased rate of bronchitis, compared with placebo.

In a conclusion section, the FDA documents noted the pneumonia-related deaths and convulsions, but DID NOT appear to make a recommendation to the advisory panel.

That expert panel will weigh the staff review, but makes its own recommendation, which is typically followed by the FDA.
----------

Chiar zielele astea se desfasoara o campanie de speriat mamele, articole identice in mai multe ziare legate de pneumonie. Pentru acele articole s-a platit ... ca se lanseaza un nou vaccin. Nu are importanta ca in trialul din Argentina pentru respectivul vaccin au murit copii si problema este inca in investigatie ... asta nu se spune; parintii se sperie si se aliniaza cu copiii la vaccinat, ba isi fac si adultii vaccinuri. Ok .. dar intre timp exista studii care arata ca problema pneumoniilor este un pic mai complicata; vaccinezi pentru 7 tulpini si alte tulpini neincluse in vaccin cresc ca indidenta cu 140% sau cu mult mai mult. Ce o sa facem? O sa facem 2 miliarde de vaccinuri, pentru fiecare micro-organism? N-am timp acum sa pun link-uri dar cautati si cititi despre asta.

Toate bune si frumoase pana ce noi sau copilul nostru ajunge "o data statistica" a ceva considerat "normal" ... efectele adverse. "Normalitatea" asta a ajuns atat de mare incat in SUA, din cauza efectelor adverse ale medicamentelor mor mai multi decat din cauza drogurilor si SIDA la un loc. In SUA decesele din cauze iatrogenice ( a se citi din cauza medicinei si medicilor) este a 3-a cauza de deces. Nu era in juramantul ala "Sa nu faci rau" ?

Have fun!

+Quote Post
Vizitator_aquariusrpro.
mesaj Jun 23 2009, 12:43 AM
Mesaj #14

Guests

Citeaza (cory1 @ Jun 19 2009, 10:31 AM) *
Aceeasi prostie am facut-o si eu anul trecut, am refuzat vaccinarea fetitei mele de 10 ani, tot de teama ca ceva ar putea sa nu fie in regula. Mi s-a cerut sa iau o decizie rapida si n-am vrut sa risc. De anul trecut si pana astazi am mai vorbit si eu cu medici, am mai citit pe net si mi-am dat seama ce greseala am facut. Acum trebuie sa mai astept doi ani ca sa ajunga la varsta vaccinarii. Daca n-ar fi fost atat de scump, n-as mai fi asteptat inca doi ani ...

Am vazut ca ministerul sanatatii a schimbat tactica si bine a facut. Acum vrea sa ne informeze inainte de a ne cere acordul, de aceea a lansat site-ul www.informarehpv.ro . Imi place la site-ul asta ca poti trimite intrebari unei echipe de medici, iar raspunsurile vor fi afisate in scurt timp. Scrie acolo ca din cele peste 100 de tuplini ale virusului, vaccinul distruge vreo 3 - 4. Sunt putine ca numar, dar reprezinta cele mai frecvente surse ale cancerului. Apoi, daca deja ai HPV (se ia numai prin contact sexual, nu neaparat genital), vaccinul nu mai poate face nimic, de aceea le vaccineaza pe fetite, pentru ca ele sigur nu au HPV.

Vaccinul asta nu elimina toate sursele cancerului de col uterin, dar ne scapa de cele mai frecvente dintre ele. Parerea mea este ca merita sa-ti vaccinezi fetele.

Am si eu o intrebare la care nu mi-a raspuns nimeni desi am pus-o cuiva din minister:

Cine garanteaza ca informatiile prezentate in campaniile de promovare a vaccinarii anti hpv sunt complete si fara bias-uri?

Interesant site-ul .. dar mai ales trimiterile la datele statistice de la WHO / OMS rolleyes.gif

Citeaza
Organizatia Mondiala a Sanatatii - OMS (Raport cancer de col uterin in Romania - 2007)

http://apps.who.int/hpvcentre/statistics/d...FTOKEN=61248880

hmmmm ... avem o singura problema cu acest raport biggrin.gif LIPSESC DATELE DESPRE ROMANIA! dar se spune ca este pe primul loc in Europa .

Trimiterile catre EPAR-uri sunt ratate ... n-au stiut sa se descurce pe EMEA.

Nimic legat de componentele vaccinului, studiile legate de siguranta adjuvantilor ... pe principiul .. daca mint producatorii mintim si noi.

Si o maaare omisiune! Nu exista inca studiul de siguranta legat de Gardasil - Silgard si Cervarix. Inca nu s-a terminat studiul! Dar asta nu-i frumos de spus, nu-i asa ?

+Quote Post
Vizitator_gigel de luxembourg.
mesaj Jun 23 2009, 04:54 AM
Mesaj #15

Guests

Vaccinul nu este testat suficient si au fost destul cazuri in care s-a ajuns la complicatii foarte nasoale. Cea mai buna solutie este sa incerci sa le asiguri copiilor tai o alimentatie cat mai sanatoasa care sa le creasca sistemul imunitar. Organismul poate lupta si singur cu multi virusi. Mai mult, controale periodice pot detecta virusul hpv. exista tratament impotriva virusului. vaccinarea este potrivita pt persoanele care nu au timp sa se duca la control.

+Quote Post
Vizitator_M.D..
mesaj Jun 23 2009, 08:44 AM
Mesaj #16

Guests

Citeaza (gigel de luxembourg @ Jun 23 2009, 04:54 AM) *
Vaccinul nu este testat suficient si au fost destul cazuri in care s-a ajuns la complicatii foarte nasoale. Cea mai buna solutie este sa incerci sa le asiguri copiilor tai o alimentatie cat mai sanatoasa care sa le creasca sistemul imunitar. Organismul poate lupta si singur cu multi virusi. Mai mult, controale periodice pot detecta virusul hpv. exista tratament impotriva virusului. vaccinarea este potrivita pt persoanele care nu au timp sa se duca la control.

1) Ce ar insemna pt. dvs ca un vaccin sa fie testat suficient?
Conform sistemului american de monitorizare a efectelor vaccinurilor ( VAERS al Centers for Disease Control ), pana in 30-iunie-2009, la 16 milioane de vaccinati se inregistrasera 9749 de pacienti ce suferisera diverse efecte secundare, dintre acestia doar in vreo 584 de cazuri efectele secundare au fost grave (aprox 20 de morti, sindrom Guillain-Barré, tromboze) adica in aproximativ 0.003% din cazuri.
Sursa:
CDC ( http://www.cdc.gov/vaccinesafety/vaers/FDA...C_Statement.htm )

2) Alimentatia este doar unul dintre multi factori importanti care influenteaza sistemul imunitar.In plus, o alimentatie sanatoasa nu garanteaza imbunatatiri semnificative ale sistemului imunitar, intrucat efectele ei pot fi foarte usor contrabalansate de o multime de alti factori (genetici, mediu, psihologici, etc).

3) Organismul reuseste sa tina sub control o gramada de virusi, dar problemele cele mai mari sunt cauzate tocmai de virusii pe care sistemul imunitar nu reuseste sa-i "controleze".

4) Controalele periodice sunt o idee buna la fel si informarea. Totusi, inainte se inceapa campania de vaccinare anti-HPV foarte putini romani care nu avusesera de suferit de pe urma acestui virus stiau de el.

+Quote Post
Vizitator_claude.
mesaj Jun 23 2009, 09:11 AM
Mesaj #17

Guests

Acuma daca intrebarea este "sa dau crezare zvonurilor sau doctorilor" ar trebui din start sa fii descalificat de la a primi raspunsuri.

+Quote Post
Vizitator_zodiac.
mesaj Jun 23 2009, 11:46 AM
Mesaj #18

Guests

observ ca sunt multi sustinatori ai actualului sistem insinuati printre respondenti (probabil ca au motive... solide), dar si oameni cu discernamant, responsabilitate si experienta. am fost o victima a medicamentelor si a medicinei alopate si mi-am ameliorat sanatatea cu ajutorul medicinei traditionale. tuturor celor care sunt in dilema, le recomand sa aiba mai multa incredere in Dumnezeu si in mama natura decat in medicamente si vaccinuri! cu atat mai mult cu cat efectul cumulativ al vaccinurilor este ca o bomba cu efect intarziat... cu fiecare vaccin cu care intervii impotriva firescului natural, nu faci altceva decat sa mai deschizi o portita spre boli urate si un pas mai rapid spre moarte... nu avem a ne teme ca am fi creati cu nevoia sau dependenta de vaccinuri, mai bine ne-am teme sa ne incredem in gogosile pe care ni le serveste sistemul, atat de frumos, stiintific si sclipitor ambalate. v-as fi recomandat sa vizionati si parerea foarte obiectiva dealtfel, a d-lui dr. Pavel Chirila si nu numai, despre "oportunitatea" acestui vaccin, dar din pacate, nu se mai deschide linkul respectiv. de ce oare?...
treziti-va, oameni buni! incetati sa va mai lasati manipulati de interesele celor cocotati in varful piramidei...
probabil ca nu stiti nici faptul ca recent au fost aprobate si organismele modificate genetic ca fiind... ok! iar lista lor de prioritati e lunga si nu vor dori sa se opreasca aici. asa ca... mare atentie si... pazea!

+Quote Post
Vizitator_lol.
mesaj Jun 23 2009, 12:41 PM
Mesaj #19

Guests

Citeaza (zodiac @ Jun 23 2009, 11:46 AM) *
observ ca sunt multi sustinatori ai actualului sistem insinuati printre respondenti (probabil ca au motive... solide), dar si oameni cu discernamant, responsabilitate si experienta. am fost o victima a medicamentelor si a medicinei alopate si mi-am ameliorat sanatatea cu ajutorul medicinei traditionale. tuturor celor care sunt in dilema, le recomand sa aiba mai multa incredere in Dumnezeu si in mama natura decat in medicamente si vaccinuri! cu atat mai mult cu cat efectul cumulativ al vaccinurilor este ca o bomba cu efect intarziat... cu fiecare vaccin cu care intervii impotriva firescului natural, nu faci altceva decat sa mai deschizi o portita spre boli urate si un pas mai rapid spre moarte... nu avem a ne teme ca am fi creati cu nevoia sau dependenta de vaccinuri, mai bine ne-am teme sa ne incredem in gogosile pe care ni le serveste sistemul, atat de frumos, stiintific si sclipitor ambalate. v-as fi recomandat sa vizionati si parerea foarte obiectiva dealtfel, a d-lui dr. Pavel Chirila si nu numai, despre "oportunitatea" acestui vaccin, dar din pacate, nu se mai deschide linkul respectiv. de ce oare?...
treziti-va, oameni buni! incetati sa va mai lasati manipulati de interesele celor cocotati in varful piramidei...
probabil ca nu stiti nici faptul ca recent au fost aprobate si organismele modificate genetic ca fiind... ok! iar lista lor de prioritati e lunga si nu vor dori sa se opreasca aici. asa ca... mare atentie si... pazea!

asta se vroia o postare a unui om cu "discernamant" ? laugh.gif

draga misticule, ai idee care erau speranta de viata si rata mortalitatii infantile prin Europa sau macar prin Romania acum 150-200 de ani spre exemplu, cand se traia mai mult cu credinta in D-zeu si tratamente babesti iar medicina nu era asa avansata? sa-ti dau in indiciu, erau apropiate de ce este acum prin Africa

probabil ca nu ai fost nici macar o victima a tratamentului alopat ci doar a unor medici incompetenti

si nu in ultimul rand, observ si eu ca s-au insinuat fanatici si ignoranti, partizani ai teoriilor conspirationiste printre respondenti (probabil au motive... "solide"); dar din fericire mai sunt pe aici si oameni cu cap, discernamant, etc

+Quote Post
marcel gadea
mesaj Jun 23 2009, 02:21 PM
Mesaj #20

Nou venit
*

Postari: 1
Inscris: 23-June 09
Utilizatorul numarul: 9 232

Am tot citit la acest topic, ba o parere ba alta, ba o aberatie, ba alta. Posibil ca unii dintre voi chiar stiti ce inseamna acest cancer, de aproape, sau chiar treceti prin acest cosmar, voi si familiile voastre. Sanatate tuturor, va doresc! Pe mine ma va feri Dumnezeu (prsoana cu religia, apreciati ca scriu Dumnezeu cu D mare, va rog!!!) pentru simplul motiv ca sunt barbat. Poate imi va da unul de plamani, Bunutul nostru, ca tot sunt fumator. Oricum, pe sotia mea nu a iertat-o cancerul si nici pe matusa mea, sora lui tata. Ma supara doar ca vorbiti ca din carti si dati tot felul de rezolutii, de parca vorbiti despre extraterestri, nu despre oameni. Am priceput ca stiu mai bine decat multi de aici ce inseamna sa ti se extirpe organele genitale, sanii, sa-ti cada parul, sa stai intr-o continua voma dupa sedinta de chemoterapie. Apoi, sa te agati de orice speranta, inclusiv de cea cu ierburi, spalaturi cu tot felul de prostii si cura cu ulei sau apa distilata, iar, in final, SA MORI! Sa nu-mi reprosati ca sunt patetic pentru ca sunt, deja, cinic. Sunt la curent cu ce nu va trazneste prin cap in ceea ce priveste boala asta, incepand de la tratamentele alopate pana la sedinte de bioenergie si altele pe care nu le scriu ca sa nu credeti ca sunt dus cu capul. Sotia mea e in pamant, matusa mea e tot acolo, iar eu am ramas cu fata mea, Alina care, Doamna ajuta! e sanatoasa tun.

Pai, sa vedem cam cum ar fi trebuit sa procedez eu ca tata de fata de scoala generala. Sa o vaccinez sau sa nu o vaccinez?! Credeti ca am stat sa ma gandesc la ce afaceri pot face firmele alea care vand vaccinul si cate piscine si palate pe Luna isi fac patronii lor? Nu! Fireste ca i l-am facut! Nu sunt cretin si nici oaie in turma dusa la taiere, ca pe vremuri, cand mergeam cu totii, aliniati, pe unde ne trimitea partidul nostru iubit.
Iar daca stati sa va ganditi pre mult si mai cititi inca vreo 10 tomuri de posologii si formule chimice, poate va veni vremea cand fiicele voastre vor creste. Cam ce va fi in mintea vostra daca li s-ar intampla si lor ce i s-a intamplat sotiei mele tocmai pentru ca ati stat pe ganduri si v-ati indoit prea mult, pana a fost prea tarziu!
Sanatate tuturor!

+Quote Post
Vizitator_zodiac.
mesaj Jun 24 2009, 01:54 PM
Mesaj #21

Guests

toata compasiunea pt suferinta si pierderile de vieti atat de pretioase pt cei ce au ramas cu dorul si amintirile.. am vrut doar ca, din frateasca dragoste si respect fata de viata si de semeni sa aduc o raza de lumina si de speranta. dar se pare ca unora nici cu forta nu poti sa le faci un bine. pacat! n-am inventat eu asta si n-am un interes material sa fac apologia modului de viata natural si neotravit de chimicalele industriei farmaceutice. nu fac reclama la nimic! daca oamenii ar fi mai atenti ar vedea adevarul. ar vedea ca doctorii care o viata au fost considerati somitati in america si la nemti (vezi dr. hammer), iar apoi au descoperit dedesubturile intretinute de sistem ale "big pharma" si au incercat sa popularizeze teoriile fundamentate intr-o viata de munca sustinuta, despre adevaratele cauze ale cancerului(comoditatile vietii civilizate si socurile emotionale), inclusiv modul relativ simplu, natural si mult mai accesibil de tratament, au intrat in dizgratia sistemului, discreditati si amenintati. amintiti-va ca nici in africa rata mortalitatii acum 100 de ani nu era atat de mare ca cea de azi. si asta de cand cu campaniile de vaccinare. acum vreun an a fost un film in care protagonistii descoperisera acelasi lucru si fiindca luasera atitudine si deranjau interesele cartelurilor farmaceutice si ale guvernantilor, ea a fost ucisa intr-un mod umilitor, iar lui i s-a inscenat sinuciderea... nu stiu titlul, dar chiar e un film curajos si realist. dragilor, viata este inteligenta prin ea insasi fiind sacra si are resurse proprii de reechilibrare; e adevarat ca mecanismele de autoreglare sunt fine, complexe si depind de multi factori, iar de cand cu tavalugul civilizatiei si al consumismului devine tot mai greu de identificat cauza individuala de boala, din noianul de erori inerente vietii civilizate. sa-mi fie cu iertare, dar in timpul epidemiilor de ciuma, nu cei mai civilizati supravietuiau, ci aceia care erau in contact direct cu natura, si in special gropasii si cei care petreceau mai tot timpul in... grajduri si in saua calului! s-a constatat ca transpiratia si urina cailor anihilau si tineau la distanta agentul buclucas. in unele sate se mai practica dezinfectia naturala a podelelor cu lut si balega de cal... nasurile fine ale civilizatiei cu orice pret, sigur protesteaza.. e dreptul lor. dar cine rade la urma, rade mai bine. stiam ca va veni campania de vaccinare anti-hpv de cativa ani, de la o amica ce viziteaza des occidentul si care m-a avertizat stiind ca am copii. are multi prieteni doctori cu multe specializari si experienta la activ, care i-au povestit de scandalurile legate de decesele si efectele secundare la tinere perfect sanatoase inaintea vaccinarii. asa ca dragilor, faceti cum va va lumina Dumnezeu, dar sa nu ziceti ca nu ati stiut! intrati si la comentariile petitiei on-line impotriva codex alimentarius, ca sa aflati mai multe.. Dumnezeu sa va calauzeasca! si amintiti-va ca stramosii nostri erau renumiti si pentru vitalitatea lor si ca se tratau numai cu ajutorul plantelor si al palmelor...

+Quote Post
ovidiu.cladovean...
mesaj Jul 4 2009, 02:18 PM
Mesaj #22

Membru veteran

Postari: 101
Inscris: 1-February 09
Utilizatorul numarul: 6 220

Toata admiratia pentru comentariul dumneavoastra !
Sunt in asentimentul dumneavoastra, felul cum ati expus informatia a fost sublim.
Daca doriti sa vedeti un documentar despre industria farmaceutica din SUA cautati pe Google "Big Bucks, Big Pharma" .

Toate bune

+Quote Post
Vizitator_Osckrje M..
mesaj Jul 4 2009, 06:59 PM
Mesaj #23

Guests

Citeaza (marcel gadea @ Jun 23 2009, 02:21 PM) *
...
eu am ramas cu fata mea, Alina care, Doamna ajuta! e sanatoasa tun.

Pai, sa vedem cam cum ar fi trebuit sa procedez eu ca tata de fata de scoala generala. Sa o vaccinez sau sa nu o vaccinez?! .... Fireste ca i l-am facut!

marcele, precum ai postat, asa sa-ti ajute Dumnezeu!

+Quote Post
Vizitator_zodiac.
mesaj Jul 6 2009, 09:14 AM
Mesaj #24

Guests

d-le cladoveanu, banuiesc ca aprecierile facute imi erau adresate mie... daca asa este, multumesc pt recomandare in numele tuturor celor care ar putea beneficia de o trezitoare revelatie urmarind materialul indicat si va felicit pt viziunea cuprinzatoare asupra realitatilor pe care le parcurgem...
pt cei care nu s-au "fript" destul cu "adevaruruile stiintifice" ale medicinei moderne si "binecuvantarile"... "dezinteresate" ale big farma, avand mentalul prea conditionat de educatia materialist-stiintifica promovata de sistem si prea putina intelegere, deschidere sufleteasca si experienta pt a intui si simti miracolul infailibil al vietii si pt a venera sacralitatea acesteia, incadrandu-se prin aceasta indepartare de Dumnezeu si de natura, intre cei mai vulnerabili "clienti cotizanti" ai acestui sistem, imi permit sa le transmit ca si mie mi-a fost greu sa fac acest salt de intelegere si ca ii multumesc lui Dumnezeu ca am constientizat la timp ca nu sunt o fiinta chiar atat de masochista incat sa accept sa traiesc tot restul vietii cu diagnosticul pus de medici si cu dependenta de medicamente. am vrut altceva decat scenariul imaginat de ei. am vrut o viata adevarata. si am avut noroc sa gasesc calea. am descoperit ca starea de sanatate este o stare de spirit, nu vreun hazard fatalist al destinului si ca suntem responsabili pt asta, prin modul de viata, de alimentatie, de gandire si nu in ultimul rand prin credinta. intrucat nu sunt decat un anonim aici, dar care considera ca nu a trecut prin viata ca gasca prin apa ci are datoria de a-i ajuta si pe altii atata vreme cat a beneficiat de gratia vindecarii, va recomand sa cititi/acultati materialele si conferintele ce se gasesc pe youtube despre dr. pavel chirila si medicina crestina, cat si recomandarile dansului privind "oportunitatea" gardasilului. daca nici aceasta personalitate nu mai are credibilitate pt dv, atunci sunteti o cauza pierduta... Dumnezeu sa va lumineze!

iata si o alta parere avizata in ce priveste conflictul de interese perpetuat de sistem in privinta sanatatii:

"- Da. In general cei care lucreaza in psihologie-psihanaliza stiu despre ce este vorba. Deja multe dintre tehnicile samanice au intrat in rutina lor. Cu ceilalti, din lumea stiintei, e mai dificil si, in general, ei resping totul, in bloc, fara sa verifice cu atentie argumentele si fara sa aiba dorinta unei experiente. Sa nu uitam ca in lumea medicala lobby-ul industriei farmaceutice este enorm si ei, efectiv, isi impun medicina lor, de pe urma careia traiesc si castiga sume fabuloase. Acolo nu este nimeni interesat ca oamenii sa aiba tratamente gratuite si naturale. In plus, iei medicamente ca sa elimini o boala, si cand aceea e vindecata, te trezesti cu o alta boala, ca efect secundar, si cumperi in continuare medicamente. Vorbesc din experienta. Timp de cativa ani, am luat regulat antibiotice. Cand m-am vindecat, sistemul meu imunitar era aproape distrus. Ficatul si stomacul la fel. Ar fi trebuit sa incep alte tratamente lungi, ca sa imi revin. Am fost la Kestambetsa si in 15 zile m-a pus pe picioare doar cu plante. Este exact ceea ce nu vrea sa se intample industria farmaceutica de astazi, indiferent ca e din Franta sau din Romania sau din America." articolul complet:

http://www.formula-as.ro/2009/874/medicina...min-daniel-un-s
aman-la-paris-11277

+Quote Post
Vizitator_Gigi Maybachistu' Vaccinat.
mesaj Jul 6 2009, 10:05 AM
Mesaj #25

Guests

Intr-un mod oarecum ciudat, foarte multi dintre cei care protesteaza impotriva vaccinului anti-HPV si a vaccinurilor in general nici macar nu s-au gandit sa protesteze contra vaccinurilor uzuale (anti-polio, anti-TBC etc) atunci cand acestea li s-au facut.

Stiti cum si de ce a pornit scandalul impotriva vaccinului anti-HPV, din ce tara si sub ce motiv?... wink.gif

+Quote Post
Vizitator_RP.
mesaj Jul 6 2009, 12:19 PM
Mesaj #26

Guests

Citeaza (marcel gadea @ Jun 23 2009, 02:21 PM) *
Pai, sa vedem cam cum ar fi trebuit sa procedez eu ca tata de fata de scoala generala. Sa o vaccinez sau sa nu o vaccinez?! Credeti ca am stat sa ma gandesc la ce afaceri pot face firmele alea care vand vaccinul si cate piscine si palate pe Luna isi fac patronii lor? Nu! Fireste ca i l-am facut! Nu sunt cretin si nici oaie in turma dusa la taiere, ca pe vremuri, cand mergeam cu totii, aliniati, pe unde ne trimitea partidul nostru iubit.
Iar daca stati sa va ganditi pre mult si mai cititi inca vreo 10 tomuri de posologii si formule chimice, poate va veni vremea cand fiicele voastre vor creste. Cam ce va fi in mintea vostra daca li s-ar intampla si lor ce i s-a intamplat sotiei mele tocmai pentru ca ati stat pe ganduri si v-ati indoit prea mult, pana a fost prea tarziu!
Sanatate tuturor!

imi pare tare rau pentru ce s-a intamplat sotiei dumneavoastra!

Pe de alta parte, cu vaccinarea fetei probabil v-ati grabit rau de tot. Sunteti sigur ca fata nu avea deja sau nu a avut deja o infectie cu HPV? Ati facut vreo analiza sau ati mers pe ceea ce se canta in presa?

DACA a fost infectata deja cu HPV sau era deja positiva la una dintre tulpini, este posibil sa-i fi facut mai mult rau decat bine fetei dumneavoastra. Da, este posibil ca o fetita sau un baiat sa fie deja purtatori de HPV , luat de la mama la nastere, sau achizitionat mai tarziu prin contactul mainilor. Daca nu i-ati facut nici o analiza si fata avea deja o infectie cu 16 sau 18, taman ce i-ati marit sansele cu 44.6% sa aiba leziuni de col ce pot deveni canceroase ( conform studiilor puse la dispozitie de Merck).

V-ati uitat pe studii sa vedeti ce se intampla si care este eficienta reala a vaccinului + efectul in cazul in care persoana a fost deja infectata cu HPV .... sau ati crezut ce canta presa?

Daca v-ati fi documentat un pic, ati aflat ceea ce s-a scris in articolul din NEJM (The New England Journal of Medicine) atunci cand s-a publicat studiul FUTURE de la Gardasil :
Citeaza
“The
bad news is that the overall effect of the vaccines on cervical cancer remains unknown”
(Haug
2008)1

Tulpinile 16 si 18 ale HPV sunt oncogene si despre ele se SPUNE ca sunt responsabile pentru 70% din cancere. Dar stiti ca nu exista nici un studiu care sa sustina acest lucru?

Studiile pentru Gardasil / Silgard si Cervarix NU arata efectul vaccinului asupra declansarii sau nu a unui cancer de col ci este un studiu despre INCINDENTA leziunilor de col, considerate ca fiind POTENTIAL precursoare in cazul cancerului de col. De aici si pana la proclamarea vaccinului ca fiind preventiv in cazul cancerului de col este cale luuunga , fara nici o dovada stiintifica. Sunt doar presupuneri.

Manarelile la studiile FUTURE sunt atat de evidente incat oameni de stiinta + medici din Germania au cerut informatii, pentru ca ceea ce este in studii NU este coerent:

Citeaza
However, it remains unclear how Gardasil® affects the total number of high-grade cervical lesions in this group. Here, the only available data comes from a two-year follow-up of the FUTURE studies published by the FDA in 2006 which found an efficacy of 16.9%.5 The FUTURE II study gives an efficacy estimate of 27%.6 EMEA provides estimates of 37.9%7 for 2006 and 46.1%8 for 2008 for varying populations. However, in order to derive the figure of 46.1%, about half of the women enrolled were excluded post hoc.

Si acesti oameni de stiinta au cerut de la Merck ( via Sanofi Germania) acces la datele originale (brute), nu la cele prelucrate dupa reguli doar de ei stiute. Raspunsul pe care l-au primit este "interesant":
Citeaza
When asked for additional data, Sanofi-Pasteur MSD Germany replied: “Unpublished figures
and tables are only available to the colleagues who were immediately involved in evaluating
the results, that is to say, at the headquarters in the USA. We do not have this data, and we will not get it, either.”

Mai pe romaneste, nu va dau nimic , puneti-va pofta in cui, cumparati doar ce spun eu.

Intrebarea de bun simt .. DACA erau in regula datele brute, se ferea cineva sa le faca publice??

Apoi nemtii mai cer:
Citeaza
The results of the studies clearly contradict many overly optimistic pronouncements. Adolescent girls and women are entitled to be adequately informed. We strongly object to stirring up fear regarding the risk of cervical cancer and feelings of guilt by disseminating
incorrrect information. We demand that gaps in the data be discussed openly. Assertions that a vaccine reduces the risk of cervical cancer by 70% or even 98% should simply not be made
at this point in time.
Instead, data should be used which is supported by sound research and
which gives all those involved an opportunity to make an informed choice.

Iata si persoanele care semneaza ( ca sa nu credeti ca mi-am dat eu cu parerea asaa .. din inter-neant ):
Prof. Martina Dören
Dr. Ansgar Gerhardus
Prof. Ferdinand M. Gerlach
Prof. Claudia Hornberg
Prof. Michael M. Kochen
Prof. Petra Kolip
Prof. Wolf-Dieter Ludwig
Prof. Ingrid Mühlhauser
Prof. Oliver Razum
Prof. Rolf Rosenbrock
Prof. Norbert Schmacke
Prof. Jürgen Windeler

( respectivii sunt de la University of Bremen MDS, Essen, University of Bielefeld, University of Frankfurt,
University of Bielefeld, University of Göttingen, University of Bremen, University of Hamburg, University of Bielefeld WZB )

Or fi toti tampiti ? Cam greu de crezut.

Dar puteti incerca ceva: sa cereti celor de la Glaxo (CERVARIX) si Merck ( Grdasil / Silgard) sa declare public cifrele in cazul prezentei celulelor pre-canceroase la femeile care au fost vaccinate si la cele care nu au fost vaccinate. Daca le obtineti .. ar fi interesant sa ajunga si pe la specialisti, ca le-au cerut si nu le-a raspuns nimeni.

Dar, pentru ca fata este deja vaccinata, ca un tata responsabil ce sunteti, ar trebui sa urmariti urmatoarele aspecte pentru multi ani de acum inainte:

- dureri articulare
- artrita reumatoida / polimialgie reumatica
- miofasceita macrofagica ( asa cum arata cazuistica pana acum, 1/3 din cazuri degenereaza in boli autoimune cum este, de exemplu, scleroza multipla. http://brain.oxfordjournals.org/cgi/content/full/124/5/974)

Citeaza
We conclude that the MMF lesion is secondary to intramuscular injection of aluminium hydroxide-containing vaccines, shows both long-term persistence of aluminium hydroxide and an ongoing local immune reaction, and is detected in patients with systemic symptoms which appeared subsequently to vaccination. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1152258...ogdbfrom=pubmed

Deci pana si OMS-ul si-a miscat fundul sa vada ce este cu aluminiul din vaccinuri si bolile ce apar in perioada post vaccinare. Dar .. de aici si pana la a crede ca OMS si onor industria farmaceutica vor recunoaste deschis ( pe la colturi deja au recunoscut) efectele adjuvantilor din vaccinuri .. e cale lunga.
Citeaza
Therefore, the WHO recommended an epidemiological survey, currently conducted by the French agency AFSSAPS, aimed at substantiating the possible link between the focal macrophagic myofasciitis lesion (or previous immunization with aluminium-containing vaccines) and systemic symptoms. Interestingly, special emphasis has been put on Th-2 biased immune responses as a possible explanation of chronic fatigue and associated manifestations known as the Gulf war syndrome. Results concerning macrophagic myofasciitis may well open new avenues for etiologic investigation of this syndrome. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1266056...ogdbfrom=pubmed

- sindromul oboselii cronice
- boli ale sistemului nervos central
- controale regulate pentru a sti situatia REALA a celulelor de pe col - in cazul in care vaccinarea fetei s-a facut fara a determina daca are deja sau a avut o infectie cu hpv. Avand in vedere ca pentru vaccinul folosit la fata dumneavoastra NU EXISTA STUDIU DE ONCOGENITATE - deci nu stie nici naiba daca nu cumva provoaca el insusi cancerul - ar fi indicat sa fiti cu ochii-n patru, mai ales ca perioada de adolescenta aduce in corp schimbari prea putin intelese de medicina moderna.

Pentru toate analizele necesare in urmatorii ani, va fi nevoie sa aveti o buna relatie cu ministerul sanatatii, pentru ca investigatiile costa foarte mult si nu cred ca cnass va dori sa finanteze astfel de "chestii inutile". O asigurare de sanatate la o companie specializata ( nu clinica ci companie de asigurari medicale) v-ar putea fi de folos, avand in vedere ca se pot acoperi costuri de pana la 100.000 de euro pe an.

Pacat ca medicul care a recomandat vaccinarea nu a spus si ce anume trebuie adus in alimentatia unei fetite / femei asa incat corpul ei sa elimine singurel orice infectie cu HPV. Pacat, pentru ca exista MULTE studii despre asta. Dar nu spune nimeni nimic despre ele; e prea ieftin, prea eficient si natural pe deasupra. Nici nu mai era nevoie de vaccin.

In rest, sanatate si numai bine.

+Quote Post
Vizitator_eu.
mesaj Jul 6 2009, 04:11 PM
Mesaj #27

Guests

Citeaza (RP @ Jul 6 2009, 12:19 PM) *
Pacat ca medicul care a recomandat vaccinarea nu a spus si ce anume trebuie adus in alimentatia unei fetite / femei asa incat corpul ei sa elimine singurel orice infectie cu HPV. Pacat, pentru ca exista MULTE studii despre asta. Dar nu spune nimeni nimic despre ele; e prea ieftin, prea eficient si natural pe deasupra. Nici nu mai era nevoie de vaccin.

... si ce ar trebui inclus in alimentatie astfel incat corpul sa poata elimina singur HPV-ul ? Exista macar vreo dovada ca o astfel de "dieta" ar functiona? si ma refer la cazul general, nu la 2-3 persoane care au incercat si se declara multumite de rezultate? Puteti cita niste studii de specialitate pe aceasta tema, daca tot afirmati ca ar fi MULTE?

Multumesc!

+Quote Post
Vizitator_zurHausen.
mesaj Jul 6 2009, 05:35 PM
Mesaj #28

Guests

Citeaza (RP @ Jul 6 2009, 01:19 PM) *
Tulpinile 16 si 18 ale HPV sunt oncogene si despre ele se SPUNE ca sunt responsabile pentru 70% din cancere. Dar stiti ca nu exista nici un studiu care sa sustina acest lucru?

Exista studii si chiar destul de vechi, vezi Ikenberg et al.

Ascocierea cancerului de col uterin cu hpv 16 / 18 a fost dovedita de profesorul german Harald zur Hausen (premiul Nobel pentru medicina). Conform OMS, pana in prezent diverse tulpini de hpv sunt vinovate de 99.7% din cazurile de cancer de col uterin.

+Quote Post
Vizitator_RP.
mesaj Jul 7 2009, 03:21 PM
Mesaj #29

Guests

Citeaza (zurHausen @ Jul 6 2009, 05:35 PM) *
Exista studii si chiar destul de vechi, vezi Ikenberg et al.

Ascocierea cancerului de col uterin cu hpv 16 / 18 a fost dovedita de profesorul german Harald zur Hausen (premiul Nobel pentru medicina). Conform OMS, pana in prezent diverse tulpini de hpv sunt vinovate de 99.7% din cazurile de cancer de col uterin.

Hai sa incepem cu Nobelul. Hmm .. unde-i Nobelul de alta data .. biggrin.gif

Momentan premiul Nobel nu prea mai are de a face cu corectitudinea dupa cum arata stirile si anchetele. Referitor la premiul legat de HPV exista o ancheta de terminat referitor la banutii dati de Astra Zeneca ( detinatorul patentului pentru vaccinurile anti hpv ) si GSK ( in cazul premiului Nobel pentru Medicina). Ai rabdare sa se termine ancheta ca-i destul de tensionata situatia si un pic fara control pentru big pharma; adica procurorii nu erau pe lista de cumparaturi ai companiilor de medicamente. Membrii comitetelor Nobel , da.
De la suedezi:
http://www.dagensmedicin.se/nyheter/2008/1...lstif/index.xml
http://www.dagensmedicin.se/nyheter/2008/1...betar/index.xml
engleza:
http://www.timesonline.co.uk/tol/news/worl...icle5367941.ece
sau in romana un pic pe-aici:
http://nostrabrucanus.wordpress.com/2008/1...recerea-cu-dar/
http://www.adevarul.ro/articole/premiile-n...e-coruptie.html

In particular, pentru cel de-al doilea premiu, cel cu HIV-ul .. acolo ar trebui sa distruga cineva documentele pe care Gallo a sters cu manuta lui si a transformat o fraza de genul "nu dovedeste ca .. " in "dovedeste ca". Si sa stearga multe altele care arata ca toata povestea hiv s-ar putea sa fie o mare facatura. problema este ca stersul asta nu prea poate ajunge sa faca acelasi lucru si prin lucrarile rusilor, si-s multe rau si bine documentate. Acum ceva timp a fost un congres interesant in care s-au intalnit rusi si vestici; scorul a fost de departe de partea rusilor. s-au intors vesticii cu tidula in bat pe la guverne cerand bani pentru a studia SIDA din cu totul ALT UNGHI decat cel de pana acum. Evident, nu o sa vada un ban, fie si numai pentru ca ar trebui sa recunoasca faptul ca de 23 de ani gresesc .. si ceea ce au de studiat nu are legatura cu HIV, dimpotriiva, probabil va infirma teoria hiv - sida. Nu pot sa nu ma gandesc la faptul ca s-a dat un Nobel pentru HIV fara ca "descoperitorul" sa fi izolat virusul vreodata!! ( dupa cum a declarat chiar Luc Montagnier mai demult). Si Montagnier a primit premiul ref HIV .. desi el a lucrat EXACT cu probele cu care a lucrat Gallo, iar la Gallo se stie ca a fost totul un mare fals.

Sa ne intoarcem la studii:

Citeaza
Based on new scientific informatio n published in the past 15 years, it is now generally agreed that identifying and typing HPV infection does not bear a direct relationship to stratification of the risk for cervical cancer . Most acute infections caused by HPV are self-limiting [1, 4-7] . It is the persistent HPV infection that may act as a tumor promoter in cancer induction [8-11] .
http://www.fda.gov/ohrms/dockets/dockets/0...001-01-vol1.pdf

In baza a ceea ce este scris mai sus a acceptat FDA o schimbare de clasificare cool.gif

Ikenberg et al au spus versiunea lor .. si Kitchener et al pe a lor ( desi e din 2005 - " No clear correlation exists between HPV genome detection and the histological appearance. HPV-16 genome detection alone may not be a useful predictor of precancerous progression." ). Realitatea este ca nu stie nimeni CE anume se intampla; dar ceea ce se stie este ca acea infectie trebuie sa persiste foarte multi ani pentru a fi suport in declansarea unui cancer. Cancerul este un proces multistage despre care se stie destul de putin.

In documentele "oficiale" ( d'alde FDA / EMEA ) apar sintagme de genul "infectia persistenta" este un pivot important etc etc. OMS-ul ia doar ce-i convine, ca de obicei. OMS-ul este ultimul pe care-l banuiesc de corectitudine ( mai ales dupa faza facuta cu patentarea pe tacute-lea a virusilor proveniti din ASIA ).

In particular, avand in vedere cate chestii sunt doar presupuse, a trece de la surrogate outcomes la concluziile pe care le vantura merck& co .. este o mare distanta! Si impactul poate fi la fel de mare cum a fost si in cazul altor medicamente / substante aprobate pe "surogate".

La ambele vaccinuri avem problema cu adjuvantii; la gsk ar fi interesant de stiut efectele adjuvantului lor cam in 7 ani de-acum incolo. si stiu ei de ce. Hmm .. daca stau sa ma gandesc bine, o sa auzim de efecte mai devreme, vine campania de vaccinare de gripa si adjuvantii noi sunt si ei acolo.

Nu pot sa nu ma gandesc la afirmatia lui Bjorn Vennstrom ref premiul Nobel pentru hiv ( chiar daca respectivii "castigatori" nu au izolat niciodata virusul .. deci nu exista dovada stiintifica clara .. ca tot vorbim de stiina:

"We hope this will put an end to conspiracy theories and others who defend ideas that are not founded in research," ( desi cercetarile exista, dar nu scrie nimeni despre ele .. in MASS MEDIA )

Adica un Nobel inchide gurile celor care pun intrebari + un Nobel convinge oamenii sa nu-si mai puna intrebari. cool.gif

+Quote Post
Vizitator_RP.
mesaj Jul 7 2009, 03:32 PM
Mesaj #30

Guests

Citeaza (eu @ Jul 6 2009, 04:11 PM) *
... si ce ar trebui inclus in alimentatie astfel incat corpul sa poata elimina singur HPV-ul ? Exista macar vreo dovada ca o astfel de "dieta" ar functiona? si ma refer la cazul general, nu la 2-3 persoane care au incercat si se declara multumite de rezultate? Puteti cita niste studii de specialitate pe aceasta tema, daca tot afirmati ca ar fi MULTE?

Multumesc!

Exista studii publicate in tot felul de jurnale .. cam aceleasi in care si Merck & gsk isi publica studiile, doar ca despre astea medicul nu se deranjeaza sa citeasca pentru ca ...nu-i da nimeni comision la acid folic si vitaminute ?!? blink.gif :

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12846362?dopt=Abstract

http://cancerres.aacrjournals.org/cgi/cont...full/64/23/8788
Citeaza
There have not been carefully conducted epidemiologic studies designed to examine where in the cervical carcinogenesis continuum nutrients such as folate and vitamin B12 may influence the natural history of the disease. Incorporation of reliable high-risk HPV assessments, comprehensive risk factor information, including smoking histories and oral contraceptive use, and biomarkers of disease with a prospective study design are critical for the success of future nutrient-based chemoprevention trials of cervical cancer. We demonstrated that higher folate status is significantly and inversely associated with becoming positive for high-risk HPV and with positive test status. Higher folate status is also positively associated with becoming test-negative. These associations hold after controlling for other micronutrients and other known risk factors for cervical cancer.

http://cancerpreventionresearch.aacrjourna...bstract/2/7/658
http://rspb.royalsocietypublishing.org/con.../1644/1753.full
http://jn.nutrition.org/cgi/content/abstract/135/12/2960S

Mai sunt multe studii, doar cercetati si veti gasi!

Sanatate!

+Quote Post

7 Pagini V   1 2 3 > » 
Fast ReplyReply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 17th August 2017 - 01:47 PM