IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

7 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Vaccinul anti-HPV: pro sau contra?
Ma scuzati...
mesaj Jul 28 2009, 03:39 PM
Mesaj #61

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 156
Inscris: 16-June 08
Utilizatorul numarul: 1 276

Citeaza (zAck @ Jul 28 2009, 09:36 AM) *
observ ca numitul zodiac face ce face si vine cu noi povesti special mestesugite pentru a ascunde realitatea; sa vedem cu ce ne mai minte de data asta (uite ca mi-am facut eu timp sa-ti verific spusele):

<snip>

cand toate dovezile demonstreaza impostura, inconstienta si poate reaua vointa a acestui om, oare de ce zodicac are tupeul sa-l prezinte pe R G Hamer drept un Mesia, batandu-si joc de oameni care poate sufera de aceasta teribila boala si indreptandu-i spre piste false ?

oare distinsul zodiac va mai incerca si de data asta sa bagatelizeze faptele si sa ignore dovezile doar din dragoste de retorica personala?

Iti raspund eu... Distinsul zodiac este evident o persoana care are nevoie sa creada lucruri. Pentru un anumit tip de psihic e mult mai usor de acceptat ideea unor conspiratii globale, cum e asta cu big pharma, decat faptul ca rasa umana a evoluat sa-si transmita genele pana la douazeci si ceva de ani. Mai usor sa crezi ca stelele influenteaza viata decat sa te apuci si sa-ti iei viata in propriile maini. Mai usor sa crezi ca Iluminatti conduc lumea spre dezastru decat sa deschizi ochii si sa vezi ca majoritatea oamenilor sunt mediocri. Scuze de truism. Samd.

Ca atare, genul acesta de zodiaci sunt in stare sa caute ensprezece mii de studii clinice care sa arate de exemplu ca paracetamolul e hepatotoxic si sa le prezinte intr-o lumina noua, ca si cum ar fi un lucru neasteptat si ascuns publicului. In schimb, n-o sa se deranjeze sa dea c-un google in teoria sau personajul pe care-l sustine.... pentru ca omul vrea sa creada ca medicamentul e toxic si nu vrea sa creada ca neamtul e escroc.

Pun ramasag ca nici nu si-a pus problema.

Psihologie aplicata.
Go to the top of the page

+Quote Post
geo_stefan
mesaj Jul 28 2009, 04:22 PM
Mesaj #62

Nou venit
*

Postari: 12
Inscris: 3-March 09
Utilizatorul numarul: 6 836

La inceput am crezut ca este unul dintre baietii indragostiti de teoriile conspiratiei, unul cu mult timp liber. Dupa ce i-am citit majoritatea comentariilor, tind sa cred ca domnul Zodiac este un caz patologic. Omul este obsedat de o idee, obsesie in cea mai extrema forma a sa. In plus, probabil nu are serviciu si atunci sta pe forumul asta sa ne toace pe noi cu elucubratiile despre Ayurveda si efectele magice ale plantelor marine. Cireasa de pe tort a fost lobby-ul pentru doctorul escroc R G Hamer. Ne toarna cifre incredibile si le sustine cu link-uri de pe site-urile doctorului R G Hamer. Normal ca respectivul n-o sa recunoasca minciunile pe care el insusi le spune. Putem sa-i dam zeci de mii de dovezi ca Hamer e escroc, nu cred ca-l poate convinge cineva sau ceva pe Zodiac de acest lucru. Omul este absolut opac la orice argument sau dovada, e opac la orice dialog. O sa gaseasca el un articol pe vreun blog sau in Formula AS care sa-i sustina punctul de vedere si atunci va arunca la gunoi toate articolele publicate in reviste sau pe site-uri medicale de prestigiu (cum ar fi site-ul institutului elvetian al cancerului).
Domnule Zodiac, cred ca v-ati facut mai mult decat clar in ceea ce vreti sa spuneti. Nu este nevoie sa va repetati intr-un nou post. Lasati-ne pe noi astia mai conformisti sa credem ca alaturi de alimentatia sanatoasa sunt utile si medicamentele prescrise de medic, lasati-ne sa credem ca chirurgia poate salva vieti si ca medicii nu sunt niste criminali, ca spitalele, in ciuda multor lipsuri, isi au rolul lor.
Sanatate si numai bine!

+Quote Post
Vizitator_zodiac.
mesaj Aug 2 2009, 12:45 PM
Mesaj #63

Guests

no, dragilor, revin cu vesti proaspete!
dar mai intai va felicit pt promptitudinea postarilor! daca nu ma insel insa, tocmai domniile voastre ati afirmat ca wikipedia nu e o sursa credibila..
m-ati dezamagit! nici un cuvintel despre teoria trofoblastica a cancerului, care anuleaza nobelul (de fapt jumatate..) pe care l-ati tot trambitat aici al dr harald zur hausen? si care teorie face ca aceasta campanie asa zisa „de informare” si de vaccinare sa fie una eminamente neavenita!! nici un cuvintel despre faptul ca doar cativa samburi de caise (ca tot e sezonul lor si nici nu trebuie multi: 1, max 2 buc/kg/corp), sau de mere, pot preveni cancerul? nimic despre vitamina b17? da de ce ma mai mir, oare? cand ati oferit domniile voastre si alte informatii cititorilor acestui topic, decat cele care convin campaniei de „informare” si de vaccinare? in ce ma priveste am urmarit de fiecare data sa ofer informatii atat despre cauzele cancerului, pt a putea fi constientizate si evitate greselile in ce priveste stilul de viata si de alimentatie cancerigen, cat si terapii si remedii accesibile.
pt o clipa, chiar am vrut sa cred ca sunteti cercetatori sau medici, dar parca nu prea aveti fata umana de asa ceva... cum ramane cu libertatea pacientului de a decide care sa fie varianta terapeutica pe care o alege? sau cu minimul de respect fata de semenii tai si fata de opiniile lor? promovarea agresiva a medicatiei de sinteza si discreditarea oricarei forme de medicina alternativa, potential concurenta medicinei alopate, plus apostrofarea celor care indraznesc sa nu va cante in struna, face cumva parte din fisa postului de medic sau de cercetator?! nu v-a instituit nimeni nici cu dreptul de a schimba constitutia peste noapte si nici de a-i declara... nebuni pe toti cei care CRED! de cand A CREDE este o crima? au fost cumva declarate ilegale medicinele alternative pe tot mapamondul? pt voi, poate, avand in vedere ca sunteti adepti doar ai medicinei mecaniciste si ori habar n-aveti, ori nu vreti sa aveti habar de abordarea holistica a pacientului in actul medical, adica sa tineti cont ca e de tratat mai mult decat un trup, ci si mintea, sufletul si spiritul acestuia!
cum am mai afirmat pana acum, nu toate studiile si concluziile cercetarilor sunt credibile si v-am oferit un exemplu sugestiv despre cat de usor se poate bate apa-n piua si sa aduci „dovezi” chiar negru pe alb, dar care nu duc nicaieri, din ignoranta sau reavaointa.. deloc intamplator, oamenii au caricaturizat aceste aspecte, facand haz de necaz, in anecdote ca cea in care concluzia cercetatorului dupa ce rupe picioarele puricelui este ca... „puricele nu mai aude!”, sau cea cu iepurasul care-si da licenta:

„Iepurasul isi facea Lucrarea de Licenta si tare se mai minuna toata padurea...
Curioasa, vulpea apare in zona si il intreaba :
- Ce faci iepurasule, despre ce scrii tu acolo?!...
- Am inceput lucrarea de cercetare despre cum este mancata vulpea de catre iepuras..
- Hahahaha... Pai cum o sa manace un amarat de iepuras o vulpe (?!...)poate invers.
- Cercetare stiintifica vulpeo, daca nu crezi te astept diseara la vizuina....

Dimineata, padurea muta de mirare........
In fata vizuinei, pielea vulpii era intinsa la uscat...
Curios, lupul apare si el la iepuras si il intreaba :
- Despre ce scrii tu acolo iepurasule ?
- Sunt la cercetarea propriu-zisa din lucrarea de licenta, studiez cum e mancatlupul de catre iepuras....
- Hahahahahah... si cum o sa manance un amarat ca tine un lup mare si fioros ca mine ?
- Asta e cercetare stiintifica serioasa, daca nu crezi ne vedem diseara la vizuina...

Dimineata stupoare in toata padurea... pielea lupului era intinsa la uscat langa cea de vulpe...
Nemairezistand ursul, o apuca si el spre iepuras si il intreaba :
- Despre ce mai scrii tu acolo iepurasule ?
- Sunt deja la concluziile cercetarii in care demonstrez cum e mancat ursul de catre iepuras....
- Hahahahahahaha hohohohoho......ce tot spui pricajitule?!... Cum o sa manance un mititel ca tine un urs mare ca mine ?
- Nu crezi ? Asta e cercetare stiintifica, nu e gluma... Vino diseara la vizuina si ai sa te convingi...

In dimineata urmatoare toata padurea era socata......Pielea ursului cu bucatele de carne sfasiata pe ea, era intinsa la uscat langa cea a lupului si-a vulpii... (Dupa cateva ore, cand lighioanele padurii se raspandisera care incotro...)
Razand iepurasul iesi din vizuina de gat cu leul, care ii spuse :
- Ai vazut iepurasule ? Ce iti spuneam eu... ? Tema nu conteaza, ci coordonatorul...”

cu alte cuvinte, morala ar fi cam asa: spune-mi cine face studiul, pt cine si care este concluzia, ca sa-ti spun la ce sau cui foloseste...

greseala domniilor voastre consta in aceea ca vreti sa impuneti sau sa substituiti viata cu niste cercetari despre care sustineti ca ar fi batute in cuie... viata este o ecuatie cu parametri in continua transformare (cu o variabila capricioasa si paradoxala adesea, legata de... sacralitatea ei! cati cercetatori stiu sa cuantifice asa ceva in studiile lor?), mult prea complexa pt a putea fi redata cu fidelitate 100% in studii, oricat de lungi si cuprinzatoare ar fi.. prefer sa ma incred mai mult in observatiile faptelor de viata cu care vin direct in contact, fara sa mai „intermedieze” cineva concluzia..
si acestea sunt suficiente (fara sa mai tin cont si de propria experienta, ca sa nu ma acuzati de subiectivitate..), ca sa tin indexul indreptat acuzator spre sistemul medical oficial: decesul tuturor colegilor, rudelor si cunostintelor care au ales sa faca chimioterapie si citostatice (majoritatea intelectuali si cam atei, dar niste monumente de robustete fizica pana in momentul „tratamentului”); decesul unui baietel incantator de 6 ani, al unor prieteni, in urma unei operatii de amigdalectomie; decesul prematur al unor rude cadre medicale, care s-au increzut prea mult in medicatia alopata pt afectiuni de gravitate medie.
alte fapte de viata, de la polul opus: supravietuitori (rude si prieteni, majoritatea oameni simpli si cu credinta puternica, fara a fi foarte religiosi), ai cancerelor in faza terminala care au evitat citostaticele si chimioterapia, urmand lungul si anevoiosul dar salvatorul drum al remediilor naturiste; cazul baietelului unor prieteni, despre care medicii pediatri nu i-au acordat „nici o sansa de supravietuire” la nasterea prematura (avea 850 de grame!), sau „cel mult, daca supravietuieste, va avea deficiente permanente psihomotorii si retard fizic sever”. ei bine, parintii nu s-au descurajat, iar acum, baietelul nu se deosebeste cu nimic de ceilalti copii din generatia lui. credeti cumva ca s-au grabit sa-i faca vaccinarile obligatorii sau sa-l indoape cu hapuri de la farmacie? evident ca nu..
l-au pus pe picioare cu remedii homeopate, antroposofice si kinetoterapie (plus multa credinta, dar asta nu se vinde la farmacie)... dar pt dv astea sunt cel mult „pseudostiinte” daca nu sarlatanii sau vrajitorii..
va fac un bine si va vand un pont (vorba vine, ca e gratis):
verificati noile fenomene sociale care se manifesta chiar acum (si care inca nu au devenit obiect de cercetare „stiintifica”..), vizavi de priza pe care o au medicinele neconventionale, de atitudinea oamenilor fata de medicina alopata si de medicatia de sinteza, ba chiar si de popularitatea ministrului si ministerului sanatatii.
material de studiu: macar comentariile de la petitiile online „nu tichetelor de sanatate” (aproape 5000 de semnaturi in numai 4 saptamani!), si cea „impotriva codex alimentarius” (peste 17000 de semnaturi deja)... sunt foarte convingatoare si comentariile ce insotesc semnaturile...
oare de ce am sentimentul ca e doar varful aisbergului si ca urmeaza sa asistam incetisor la cresterea „bulgarelui de zapada”?... o fi de vina.. „paranoia” cu care m-ati diagnosticat „generos” si gratuit?.. sau e de vina CREDINTA inclusiv in mintea cea de pe urma a romanului?
Doamne da-ne puterea de a ne purta crucea, inima buna pt a ierta si Lumina pt a intelege si parcurge cu intelepciune aceste vremuri!

+Quote Post
Vizitator_Cocolina.
mesaj Aug 2 2009, 02:48 PM
Mesaj #64

Guests

Bravo!!!! excl.gif
Apropo...m-am inscris pe site-ul pe care mi l-ai dat dar nu te-am/m-ai gasit... :-((

+Quote Post
Vizitator_zodiac.
mesaj Aug 2 2009, 03:01 PM
Mesaj #65

Guests

SCUZE!
verificand corectitudinea textului postat, constat o eroare la tastare/redare:
este vorba de un dozaj de 1, max 2 samburi de caisa la 10 kg/corp! la samburii de mere nu am gasit mentionat dozajul, dar recomandarea este ca de fiecare data cand mancati un mar sa-i consumati si semintele, ca aveti si mai mult de castigat!
sa va fie de folos!

+Quote Post
Vizitator_zodiac.
mesaj Aug 2 2009, 03:08 PM
Mesaj #66

Guests

pt cocolina:
cu ce nume te-ai inscris, draga?

+Quote Post
Vizitator_zodiac.
mesaj Aug 3 2009, 09:04 AM
Mesaj #67

Guests

desi este veche de 2 sapt, urmatoarea stire confirma practicile dubioase dintre bigfarma si sistemul medical, atins demultisor de o epidemie de... coruptie, pe mai tot mapamondul:

http://www.romanialibera.ro/a160436/compan...u-ipod-uri.html

ia sa vedem, cati romani vor accepta sa se mai lase imbroboditi si sa-si vaccineze fetitele in toamna?
ghici, ghicitoare... vom trai si vom vedea...

+Quote Post
Vizitator_zodiac.
mesaj Aug 3 2009, 09:07 AM
Mesaj #68

Guests

vad ca iar sunt probleme cu redarea linkurilor, asa ca-l postez si injumatatit:

http://www.romanialibera.ro/a160436/
companii-farmaceutice-mituiesc-medici-germani-cu-ipod-uri.html

+Quote Post
Vizitator_Cristi.
mesaj Aug 3 2009, 10:40 AM
Mesaj #69

Guests

@zodiac

Am o intrebare la care sper sa puteti sa-mi raspunde-ti.
Spuneti ca medicina alternativa ajuta pe cei ce cred in Dumnezeu. De ce, daca cred si ma rog, nu este suficient ca sa ma vindec ? De ce trebuie sa apelez la acesta medicina alternativa?

+Quote Post
Vizitator_Cocolina.
mesaj Aug 3 2009, 08:25 PM
Mesaj #70

Guests

Ciao Zodiac!Cu Cocolina....si tu acolo? blush.gif

+Quote Post
Vizitator_zodiac.
mesaj Aug 4 2009, 04:58 AM
Mesaj #71

Guests

Doamne Dumnezeule, cristi! vorbesti de parca ar fi cea mai mare corvoada sa apelezi la medicinele alternative! culmea este ca ele ii ajuta chiar si pe cei ce nu cred, dar in plus, ii mai apropie un pic de Dumnezeu.. eventual..
desi nu face parte decat colateral din tema acestui topic, mai ales ca sigur nu poti fi suspectat de cancer de col,
iti voi raspunde acordandu-ti prezumtia de nevinovatie ca ai fi bolnav si te-ar putea ajuta acest raspuns.
nu-ti impune nimeni sa alegi un tip de medicina sau alta. asta trebuie sa fie alegerea ta.
faptul ca oameni bolnavi, dar credinciosi nu reusesc sa se vindece spontan, tine de ceea ce spune villoldo in cartile pe care le-am recomandat (citeste-le si tu!). omenirea nu numai ca s-a indepartat de Dumnezeu, dar mai ales de mama natura, pe care a jefuit-o de resurse, a siluit-o si s-a autoproclamat stapanul ei, la fel facand si cu femeia... nu are rost insa sa divagam aici si sa mai deschidem un topic in topic pt a initia o revolutie religioasa de proportii.
si asa e posibil ca pt aceste cuvinte alti cititori sa se simta "datori" sa arunce cu piatra..
rezumand, omul modern, oricat de credincios ar fi, tot este partas tacit sau pasiv la aceasta"filosofie" de viata, ceea ce face ca portile launtrice spre propria lui natura (femeia launtrica) si spre divinitate sa nu poata fi "deschise" doar cu credinta si rugaciune, ci cu mai mult de atat. apelarea la medicinele alternative realizeaza tocmai aceasta "reconciliere" cu mama natura, prin care omul "se smereste" in fata lui Dumnezeu si a Sf Duh al vietii din toata creatia, multe tehnici terapeutice putand fi asimilate unei forme de asceza prin autodisciplina si austeritatea pe care o impun. astfel se atinge echilibrul si ordinea primordiala, in care poate trona sanatatea ca stare de spirit, iar boala nu mai gaseste rezerve pt a se alimenta, pt ca omul inceteaza sa mai fie o nota disonanta in simfonia vietii..
apoi este un fapt recunoscut chiar de majoritatea religiilor, ca boala nu este atat rodul unui pacat anume, cat semnul de atentionare al lui Dumnezeu pt a nu mai pacatui.. asadar, calea spre vindecare poate fi considerata o calatorie initiatica de regasire a propriei scantei divine.. daca pt aceasta revelatie, crestinul se impartaseste cu paine si vin, bolnavul poate fi ajutat in plus si de tehnicile si remediile naturiste din gradina Domnului..
cu alte cuvinte, adevarata vindecare, presupune un efort de constientizare a propriilor greseli, pasul necesar pt a le depasi si chiar mai mult, o ®evolutie spirituala, prin care cel/cea in cauza sa-si "sacralizeze" gandurile si actiunile, deci, viata..
sper ca-ti este de folos raspunsul!

pt cocolina:
ori ai gresit site-ul, ori nu stiu ce sa mai zic, ca nu vad pe nimeni cocolina printre noii membri.. posteaza si tu ceva pe grup, de ex: buna, eu sunt cocolina, bine v-am gasit!..

+Quote Post
Vizitator_Theodora.
mesaj Aug 4 2009, 01:03 PM
Mesaj #72

Guests

Domnule Zodiac,
Am ajuns intamplator pe acest forum si pot sa spun ca sunt impresionata de credinta si cunostintele dvs. E bine de stiut ca exista oameni ca dvs in acest secol al pierzaniei. Ma inclin smerita in fata indemnului dvs de a ne intoarce fata spre natura si Dumnezeu, astazi, cand medicina occidentala isi bate joc de trupul uman indopandu-l cu medicamente si ace, expunand in mod nerusinat in fata medicului, fie el ginecolog, feminitatea nuda a semenelor noastre. Ati intuit bine ca Dumnezeu e in toate si nimic nu se intampla fara stirea si vointa Lui. Mult adevar este in scriitura voastra cand spuneti "ca boala nu este atat rodul unui pacat anume, cat semnul de atentionare al lui Dumnezeu pt a nu mai pacatui." Cred ca aici surprindeti miezul problemei: boala este pedeapsa primita pentru pacatele noastre sau ale parintilor nostri. Nu trebuie sa luptam impotriva bolii cu uneltele medicinei fara suflet, fara Dumnezeu. Rugaciunea, postul si alimentatia naturala sunt solutiile salvatoare, pentru ca vindecarea trupeasca nu se poate face fara vindecare spirituala. Doctorii pe arginti nu fac decat sa vanda iluzia vindecarii, in realitate distrag pacientul de la calea cea corecta promitandu-i o viata linistita in care poate pacatui cat vrea.

Atat eu, cat si mama mea ne-am dedicat sufletul slavirii Domnului nostru Isus Hristos, de aceea niciuna dintre noi nu a suferit de nicio boala femeiasca, cu toate ca nu am fost niciodata la ginecolog si nu ne-am facut vreun vaccin. Sfanta Scriptura spune clar ca femeia se va arata asa cum divinitatea a facut-o numai in fata barbatului ei, in urma sfintei uniri prin cununia religioasa. Asadar, consultul ginecologic este asemenea preacurviei. Pe de alta parte, ministerul pacatului promite tinerelor fete ca facand acest vaccin pot pacatui cat doresc pentru ca nu se vor imbolnavi. Complet gresit, pentru ca lipsa curateniei sufletesti oferita de credinta duce implacabil la boala.
Imi place cum scrieti si ce scrieti domnule Zodiac. Se citeste smerenia in randurile dvs. Va multumesc pentru gandurile intelepte!

+Quote Post
Vizitator_zodiac.
mesaj Aug 6 2009, 01:31 PM
Mesaj #73

Guests

multumesc pt aprecieri, dar sa nu exageram, totusi...
as fi vrut sa revin numai cu vesti bune, dar ministerul sanatatii vrea altfel. asadar, nu omorati mesagerul!
hidra cu multe capete crescute dupa '89 la paratul minister al sanatatii si-a mai dovedit o data "compasiunea" si "grija parinteasca" pt romani. va invit sa cititi un articol recent din formula as, despre cum a sabotat acest minister medicamente romanesti valoroase si indelung testate, ba chiar interzicandu-le si discreditand inventatorul. redau linkul injumatatit, caci stiu din experienta, ca altfel nu este redat complet:

http://www.formula-as.ro/2001/477/
societate-37/societate-2485#comentariu-3540

unde sunt distinsii domni care puneau mana in foc pt inocenta ministerului si pt "studiile stiintifice solide si riguroase" dupa care acest parat minister s-ar ghida in activitatea sa??..

+Quote Post
Vizitator_zodiac.
mesaj Aug 6 2009, 01:47 PM
Mesaj #74

Guests

mea culpa!!
articolul cu pricina nu este tocmai recent.. intre timp s-a mai schimbat cate ceva si in bine (slava Domnului!), dar nu stiu daca respectivul medicament se poate gasi usor..

http://ro.netlog.com/groups/
a_n_g_e_l_2012_1/forum/messageid=56314

+Quote Post
Vizitator_Cocolina.
mesaj Aug 6 2009, 04:28 PM
Mesaj #75

Guests

excl.gif
E vorba cumva despre Nicolit?Nu am reusit sa citesc articolul...
Pt cei interesati,pt cei care vor sa se informeze,pt cei care au copii,pt cei care nu sunt de acord cu manipularea din presa,tv,pt cei care si-au tras valul de pe ochi... excl.gif

http://viatalatara.wordpress.com/2008/11/2...fo-vaccinuri-1/

http://viatalatara.wordpress.com/2008/10/2...ales-nu-raciti/

http://schimbarea.blogspot.com/2008/05/man...-tinerilor.html

http://marelelupalb.wordpress.com/2008/05/...ele-legalizate/

http://www.magazin-naturist.ro/

+Quote Post
Vizitator_zAck.
mesaj Aug 6 2009, 04:33 PM
Mesaj #76

Guests

Citeaza (Theodora @ Aug 4 2009, 01:03 PM) *
Mult adevar este in scriitura voastra cand spuneti "ca boala nu este atat rodul unui pacat anume, cat semnul de atentionare al lui Dumnezeu pt a nu mai pacatui." Cred ca aici surprindeti miezul problemei: boala este pedeapsa primita pentru pacatele noastre sau ale parintilor nostri.

citesc si ma minunez cum mai pot exista in secolul XXI astfel de bigoti spalati pe creier, sclavi ai unei doctrine primitive, salbatice si perdante, dar care posteaza fara rusine in atotstiutori (precum distinsa Theodora)!

ce vina are spre exemplu un copil daca parintii lui sunt niste tampiti, mai ignoranto?

Citeaza
Asadar, consultul ginecologic este asemenea preacurviei. Pe de alta parte, ministerul pacatului promite tinerelor fete ca facand acest vaccin pot pacatui cat doresc pentru ca nu se vor imbolnavi.

mda, iar bigotii de teapa ta sunt asemenea animalelor, iar intre animale si oameni nu prea poate exista dialog;

in plus, desi Biblia spune sa nu minti, asta vad ca nu te poate determina sa renunti la limbajul tendentios si plin de echivoc, scornind fel de fel de aberatii, toate rod al unei minti bolnave si atribuind in mod fals altora afirmatii care nu de la ei au pornit ... cum ca ministerul ar fi promis ca daca fetele se vaccineaza pot "pacatui" cat doresc , bla, bla, bla .

+Quote Post
Vizitator_zodiac.
mesaj Aug 7 2009, 05:22 AM
Mesaj #77

Guests

@cocolina

este vorba despre unul dintre cele mai testate medicamente, imunostimulatorul cantastim.. probabil nu ai copiat si unit corect cele doua jumatati ale linkului, ori "ai mancat" din greseala vreun semn..
in afara de ultimul link, care s-a redat complet fiind mai scurt, la celelalte revino te rog cu o postare completa, marcand jumatatea linkului cu mouse click stanga si apoi enter..
cate un scurt rezumat din cartile recomandate ale lui villoldo gasesti la:

http://eusuntcelcesunt.blogspot.com/2008/11/
samanism-vindecare-versus-insanatosire.html

"Biblia ne spune ca credinta noastra poate muta muntii, dar noi am uitat ca avem capacitatea de a face asta. Introspectiile ne invata ca primul munte pe care trebuie sa‑l mutam este cel care ne blocheaza posibilitatea de a ne percepe propria natura luminoasa.

In procesul devenirii Homo luminous, vom renunta la metodele conchistadorului si la ideologia masculina care pretuieste comanda, controlul si stapanirea naturii, o ideologie care justifica exploatarea raurilor si padurilor Pamantului, pentru ca acestea sunt vazute doar ca resurse pentru consumul uman. In schimb, vom adera la o mitologie mai veche, care a fost pierduta pentru majoritatea oamenilor, o ideologie feminina a cooperarii si sustinerii.” extras din:

http://www.damaideparte.ro/index.php/
cele-patru-introspectii/698/

la urmatorul link, deruleaza cam pana la jumatate si vei gasi rezumatele la doua carti:

http://eusuntcelcesunt.blogspot.com
/2008_11_01_archive.html

@cristi

desi nu am primit inca vreun feed-back de la tine, iti ofer o completare in cazul ca mai intri pe aici..
sunt multi credinciosi pe lume care se roaga. dar putini au reusit sa cuprinda esenta rugaciunii. cea mai ascultata rugaciune de catre Dumnezeu nu este cea in care i se cere ceva.. imi amintesc de cazul unui sfant in varsta, prigonit de inchizitie, si caruia, in inchisoare fiind, i se dadaeau zilnic numai cateva firimituri mucegaite de paine si putina apa murdara si clocita.. culmea este ca in urma acestui "tratatment uman", mosul arata din ce in ce mai rumen si mai luminos, spre deosebire de ceilalti prizonieri.. cat pe ce sa fie ars pe rug din cauza asta, pe motiv ca, ar face niscai vraji si ar lucra cu necuratul.. cand a fost interogat, s-a aflat misterul:
de fiecare data cand primea "mancarea" si apa, el intai se ruga plin de multumire si recunostinta pt "darul" primit, apoi le binecuvanta si.. se petrecea minunea! putina paine era buna de mancat, iar apa devenea "apa vie"!.. asta apropo de.. "pseudostiinta" lui masaru emoto!
asadar, cum stai la capitolul multumire, recunostinta si binecuvantare?
p.s.: citeste si articolul recomandat lui zAck..

@zAck

postarile dumitale sunt un antimodel de toleranta, compasiune, respect si intelegere fata de semeni!
mai rar are ocazia omul sa vada atata orgoliu de superioritate luciferica! ai fi bun pt un studiu despre cum reusesc unii asa o "performanta"! pana una alta, teodora a inteles mai repede si mai bine ca d-ta rolul, importanta si relatia de cauzalitate dintre credinta si starea de sanatate..
nu promovez bigotismul, dogma si religia, dar respect si admir pe cei care au o credinta puternica in Dumnezeu si intuitia sacralitatii vietii. pt d-ta astea sunt notiuni de neglijat, atata vreme cat emiti asa niste judecati "de valoare" si etichetezi cu atata usurinta oamenii care au un crez ce nu-ti convine.. cu asa o atitudine, mai ca te suspectez de adept al satanismului, caci numai cei cu un "crez" antichristic pun astfel de "bariere" fata de ceilalti semeni, desconsiderandu-i si tratandu-i ca pe niste animale inferioare..
chiar daca nu stie sa se exprime asa "savant" ca d-ta, teodora stapaneste metafora mult mai plastic si mai creator, in timp ce d-ta, doar arta intrigii si a rastalmacirii, instrumentele de lucru preferate ale satanistilor...
iti urez sa ai parte de Lumina Gratiei Divine! Fii Binecuvantat!
si atentie la ce gandesti si ce graiesti, in caz ca nu ai constientizat pana acum ca esti pe o baricada perdanta..
m-as bucura mult sa vad ca urmatoarea dumitale postare este ca o binecuvantare pt toti cititorii..
stiu ca poti, intrebarea este daca si vrei...
iti dedic un articol ajutator, pe care banuiesc ca il vei gasi mai degraba s.f. sau "pseudosavant", dar merita sa-mi asum riscul..

Revolutie in genetica
publicat la 7 Aprilie 2006
de Marian Apostol (AIM)

Stiinta si spiritualitate: ADN-ul este influentat de cuvinte
Cele mai recente cercetari rusesti explica fenomene ca intuitie, clarviziune, vindecari miraculoase spontane, autovindecari, influenta mentalului asupra climei, etc.
Grazyna Fosar si Franz Bludorf arata ca ADN-ul poate fi influentat si re-programat prin cuvinte si anumite frecvente. Aceste descoperiri deschid calea unui nou tip de medicina in care ADN-ul poate fi re-programat folosind cuvintele si anumite frecvente, deci fara a-l sectiona si inlocui anumite gene. Chirurgia genetica are un concurent redutabil!
Doar 10 % din ADN-ul uman este folosit pentru a fabrica proteine. Doar aceasta mica parte face obiectul cercetarilor occidentale deja cunoscute si popularizate. Restul de 90 % este considerat "material de balast", adica fara importanta. Cu toate acestea, cercetatorii rusi convinsi ca natura nu este deloc risipitoare, s-au alaturat unor lingvisti si geneticieni hotarati sa descopere adevaratul rol al celei mai mari parti din adenomul uman. Rezultatele si concluziile acestor cercetari sunt revolutionare!
Cuvintele care vindeca
Conform acestora, ADN-ul uman nu este doar responsabil pentru construirea corpului nostru, dar serveste si ca depozit de informatii si cale de comunicare. Adica un fel de Internet. Lingvistii rusi au descoperit ca intregul cod genetic, indeosebi partea de 90 % declarata inutila de occidentali, respecta aceleasi reguli folosite in toate limbile umane. Astfel, ei au comparat regulile sintactice (modul in care cuvintele formeaza fraze si propozitii), semantice (studiul intelesurilor intr-un anumit limbaj) si cele gramaticale de baza. Astfel, au descoperit ca moleculele alcaline din ADN respecta regulile gramaticale obisnuite folosite in toate limbajele umane. Asadar, limbajele umane nu au aparut "la intamplare", ci sunt rezultatul ADN-ului. Biofizicianul si biologul rus Piotr Gariaev si colegii sai au explorat si comportamentul vibrational al ADN-ului, adica efectul anumitor frecvente asupra acestuia. Concluzia este stupefianta: cromozomii vii functioneaza exact ca si computere holografice/ solitonice folosind radiatie laser generata endogen chiar in interiorul ADN-ului!
Cu alte cuvinte, ei au reusit sa moduleze anumite modele vibratorii pe o raza laser cu care au influentat ADN-ul si informatia genetica. Si din moment ce structura ADN-ului este aceeasi cu cea a limbajului uman, se pot folosi cuvinte si propozitii in mod direct pentru a influenta ADN-ul, nefiind nevoie de nici-o decodificare.
Acest lucru s-a demonstrat experimental! ADN-ul viu (din tesuturi, nu "in vitro") reactioneaza prompt la raze laser modulate prin cuvinte si propozitii, dar chiar si la unde radio, daca se folosesc frecventele corespunzatoare. In acest fel se explica stiintific de ce afirmatiile, antrenamentul autogen, hipnoza si gandirea pozitiva pot avea efecte atat de puternice asupra omului.
Este deci normal si natural ca ADN-ul sa reactioneze la limbaj. In timp ce cercetatorii occidentali extrag "chirurgical" anumite gene din lantul ADN si le introduc in alta parte pentru a face experimentari, rusii au lucrat entuziasti la dispozitive care le permit sa influenteze metabolismul celular prin frecvente radio si luminoase corespunzatoare si astfel sa repare anumite defecte genetice. Grupul de cercetatori al lui Gariaev a reusit sa demonstreze ca, folosind aceasta metoda, pot fi reparati cromozomii afectati de razele X. Mai mult, ei au "capturat" modele informationale dintr-un ADN si le-au transmis altuia, in acest fel re-programand celulele pentru un alt genom. Astfel, au transformat embrioni de broasca in embrioni de salamandra, doar prin transmiterea modelului informational corespunzator!
In acest fel, intreaga informatie a fost transmisa fara nici-un efect secundar de tipul celor intalnite in practicile occidentale. Aceasta reprezinta una dintre cele mai mari revolutii in stiinta medicala, care va duce cu siguranta la transformari uluitoare! Rezultatele spectaculoase au fost obtinute doar prin folosirea vibratiilor si a limbajului in locul tehnicilor oarecum "barbare" de chirurgie moleculara. Aceste experimente arata imensul potential al geneticii vibrationale care are evident o mai mare influenta in formarea organismelor fata de procesele biochimice ale secventelor alcaline din ADN (partea de doar 10 % din total).
Invatatorii spirituali si esoterici cunosteau de mii de ani faptul ca acest corp uman este programabil prin limbaj, cuvinte si prin gand. Acum s-a demonstrat si explicat stiintific acest lucru. Desigur, frecventa folosita trebuie sa fie cea corespunzatoare. Si de aceea nu oricine are succes totdeauna sau nu obtine rezultate de aceeasi anvergura. Omul trebuie sa "lucreze" asupra proceselor interioare si sa obtina o anumita maturitate spirituala pentru a putea stabili o comunicare directa si constienta cu ADN-ul. Cercetatorii rusi lucreaza la un dispozitiv care va asigura succesul cu conditia folosirii frecventei corecte.

Fiecare face propria revolutie interioara
Insa un om cu o constiinta spirituala inalta nu are nevoie de nici-un fel de dispozitiv! El nu depinde de vreun aparat pentru a-si reprograma ADN-ul. Fiecare dintre noi putem sa realizam acestea, iar stiinta confirma! Cercetatorii rusi au descoperit ca ADN-ul uman creeaza tipare morfologice in vid, si produce asa-numitele "gauri de vierme" magnetice. Acestea sunt echivalentele microscopice ale celebrelor "poduri" Einstein-Rosen care se gasesc in apropierea gaurilor negre cosmice si care fac legatura intre doua puncte foarte indepartate, un fel de scurtatura.
Acestea sunt ca niste tunele avand capetele in diverse zone din cosmos prin care informatia poate fi transmisa in afara legilor spatiului si timpului. ADN-ul atrage astfel de informatii din macrocosmos si le transmite constiintei noastre. Este ca un rezonator multiplu, ca un aparat de radio capabil sa receptioneze mai multe posturi diferite, in functie de frecventa pe care acestea emit.
Acest proces de hipercomunicare este extrem de eficient intr-o stare de relaxare profunda. Stresul, grijile sau un mental hiperactiv obstructioneaza acest proces si informatiile primite sunt distorsionate si inutile. Natura foloseste acest fel de hipercomunicatie de milioane de ani. Omul modern cunoaste doar o mica parte sub numele de intuitie.
Un exemplu din natura: in cadrul unui musuroi de furnici, daca regina este separata spatial de colonie, furnicile continua sa construiasca musuroiul conform planului initial. Daca insa regina este omorata, intreaga activitate din colonie se opreste. Nici-o furnica nu stie ce sa mai faca. Se pare ca regina transmite furnicilor ce si cum sa faca, prin intermediul constiintei de grup, iar furnicile o asculta orbeste, ca si cum nu ar avea constiinta proprie.
Omul experimenteaza acest fel de hipercomunicare atunci cand are o intuitie sau o inspiratie. Timp de mai multe zeci de luni, un barbat de 42 de ani visa noaptea ca este conectat la un sistem de informatii de tip CD-ROM. In acest mod, cunostinte verificabile, din domenii foarte diverse, i-au fost transmise, iar el le verifica dimineata. O adevarata cascada de informatii - ca o enciclopedie! Marea majoritate a lor erau din afara sferei sale personale de cunoastere si atingeau detalii tehnice despre care el nu stia nimic.
Efectul de ADN fantoma
Acest fel de hipercomunicare genereaza efecte spectaculoase, atat in ADN, cat si in fiinta umana. Cercetatorii rusi au iradiat o mostra de ADN cu lumina laser, iar pe ecranul aparatului a aparut modelul de unda care era de asteptat. Atunci cand ei au scos mostra de ADN, forma de unda nu a disparut, ci a continuat sa existe! Mai multe experimente de acest fel au aratat ca forma de unda este totusi generata de mostra indepartata, al carei camp energetic ramane. Acest efect a fost numit efectul "ADN fantoma".
"Gauri de vierme" microscopice
Se afirma ca energia din afara spatiului si timpului obisnuit continua sa "curga" prin "gaurile de vierme" activate, chiar si dupa ce ADN-ul este indepartat din experiment. Efectul secundar observat este acela ca si in jurul fiintelor umane capabile de hipercomunicare s-au detectat astfel de campuri electromagnetice inexplicabile.
Dispozitive electronice ca CD playere sau similare pot sa inceteze sa functioneze timp de cateva ore. Pe masura ce campul electromagnetic incepe sa dispara, aceste dispozitive revin la o functionare normala. Multi vinedecatori si terapeuti cunosc aceste efecte de mult timp. Cu cat atmosfera este mai incarcata iar energia este mai mare, cu atat sansele ca aparatul de inregistrat sa se opreasca devin mai mari. Iar butonarea aparatului nu-l va repune in functiune decat dupa cateva ore, timp in care energia a disparut.
In cartea lor "Vernetzte Intelligenz" (Inteligenta Conectata), Grazyna Gosar si Franz Bludorf explica aceste fenomene foarte clar si precis. Ei citeaza surse care afirma ca in trecut, umanitatea era conectata foarte strans, la fel ca si celelalte forme de viata, la constiinta de grup si actiona ca un grup. Insa, pentru a experimenta si modul individual de constiinta, oamenii au trebuit sa uite de hipercomunicare, aproape in totalitate.
Constiinta de grup superioara
In acest moment, la nivel de umanitate, constiinta individuala este relativ stabila, si se poate creea o noua forma de constiinta de grup, cu adevarat superioara, in care putem sa avem acces la intreaga informatie prin intermediul rezonatorului biologic prezent in fiecare celula din corpul nostru - ADN-ul - fara sa fim fortati sau manipulati de la distanta in ceea ce priveste informatia in sine. Ca si in internet, ADN-ul nostru poate sa transmita propriile informatii in aceasta vasta retea care este VIATA, poate sa primeasca informatii din aceasta retea si poate chiar sa stabileasca contacte directe cu alti participanti din retea.
Vindecarile miraculoase de la distanta, telepatia, clarviziunea, pot fi astfel explicate cu usurinta si in mod natural. De exemplu, unele animale de casa cunosc dinainte cand se vor intoarce acasa stapanii lor. Acest lucru poate fi interpretat prin prisma hipercomunicarii si a constiintei de grup. Orice constiinta colectiva nu poate fi folosita la nesfarsit fara o constiinta individuala. Altfel, ne-am intoarce la o stare primitiva in care instinctul de turma ar putea fi extrem de usor de manipulat.
Hipercomunicarea in acest moment inseamna ceva cu totul diferit: cercetatorii spun ca daca oamenii (care dispun de o constiinta individuala) isi vor regasi accesul la constiinta de grup, vor avea atunci puteri de creatie supraumane cu care vor putea sa modeleze intreaga viata de pe planeta. Cert este ca umanitatea se indreapta evident spre o astfel de constiinta de grup superioara. Se estimeaza ca 50 % din copiii care se nasc acum vor avea mari probleme la scoala. Ei sunt cunoscuti sub numele de "copii indigo" datorita aurei lor de aceasta culoare care indica o inalta constiinta si o puritate exemplara.
In acelasi timp, se nasc din ce in ce mai multi copii cu puteri de clarviziune (conform cartii "Copii indigo din China" de Paul Dong). Acesti copii ne invata pe noi, adultii, ce inseamna constiinta de grup superioara, prin exemplul personal. De exemplu, clima nu poate fi influentata de un singur om, de regula. Insa poate fi influentata de o constiinta de grup - nimic nou pentru unele triburi care aduc ploaia prin dansurile lor. Vremea este puternic influentata de frecventele proprii de rezonanta ale Pamantului, asa-numitele frecvente Schumann. Dar acestea sun exact aceleasi frecvente care sunt produse in creierul nostru, iar atunci cand mai multi oameni actioneaza in sincronicitate, la unison, se formeaza un efect similar luminii laser - acela de manifestare "in aceeasi faza". Astfel se explica in termeni stiintifici cum se poate influenta vremea!
Cercetatorii constiintei de grup au formulat teoria "Civilizatiei de tip I". O umanitate care a trecut la stadiul constiintei de grup superioare nu ar avea nici probleme de mediu, si nici lipsa de energie. Pentru ca ar avea un control natural si firesc asupra tuturor energiilor si proceselor de pe intreaga planeta. Aceasta include si un control asupra eventualelor catastrofe! Iar o Civilizatie de tipul II ar putea avea control asupra energiilor din intreaga lor galaxie.

Constiinta de grup superioara creeaza ordine
Si acum, o adevarata "bomba": atunci cand un numar foarte mare de oameni se concentreaza asupra unui acelasi scop (de exemplu un meci de fotbal, sarbatoarea Craciunului sau alte evenimente similare ca anvergura), s-a demonstrat experimental ca generatoarele de numere aleatoare incep sa ofere numere ordonate, in loc de numere aleatoare. Cu alte cuvinte, o constiinta de grup superioara (ordonata) creeaza ordine in intreg mediul!
Experimente din mediul universitar au demonstrat ca lumea fizica si lumea mentala sunt conectate si interdependente! Pentru mai multe detalii asupra rezultatelor proiectului, vizitati http://noosphere. princeton. edu/fristwall2. html
ADN-ul este acum privit si ca un superconductor organic ce functioneaza la temperatura normala a corpului, spre deosebire de superconductoarele artificiale care necesita temperaturi foarte joase, intre -200 si -400 grade Celsius. Toate superconductoarele sunt capabile sa stocheze lumina, si deci, informatie. Si in acest mod se poate explica cum de ADN-ul poate stoca si transmite informatie atat de bine.
In ceea ce priveste asa-numitele "gauri de vierme" (wormhole), acestea sunt, in mod normal, foarte instabile si dispar in numai o fractiune de secunda. In anumite conditii, astfel de "gauri de vierme" se pot organiza de la sine formand zone de vid in care, de exemplu, gravitatea se poate transforma in electricitate. Astfel de zone de vid sunt ca niste mingii radiante de gaz ionizat care dispun de o energie imensa.

Puterea constiintei
Esista anumite zone din Rusia unde astfel de mingii radiante apar foarte des. Rusii au inceput programe masive de cercetare care au condus la cateva concluzii uimitoare. Foarte multi oameni cunosc aceste zone de vid sub forma unor mingii stralucitoare care apar pe cer. Privesc atent la ele si se intreaba ce ar putea fi. Odata am gandit : "Salut! Daca sunteti OZN-uti, zburati in triunghi". Si, dintr-o data, sferele au format un triunghi. Cu alta ocazie, le-am spus ca sa accelereze de la zero la viteza infinita, si asa au facut.
Evident, am crezut ca sunt OZN-uri. Prietenoase, din moment ce au facut ce le-am rugat eu, ca sa-mi faca pe plac. Acum, rusii au gasit in acele zone unde apar sferele luminoase, ca aceste mingii pot fi ghidate prin gand. Pentru ca s-au detectat frecvente foarte joase in jurul acestor sfere, frecvente similare cu cele produse de creierul nostru. Din cauza acestei similitudini, sferele reactioneaza la gandurile noastre!
Trebuie sa va avertizez ca nu este o idee prea buna sa sari pe una dintre aceste mingii care este asezata pe sol. Pentru ca energia pe care o detine este asa de mare incat ar putea sa ne provoace mutatii genetice... Sau ar putea sa nu. Pentru ca, spre exemplu, se stie ca multi invatatori spirituali produc astfel de sfere vizibile de energie atunci cand se afla in stari adanci de meditatie, declansand astfel stari placute si inaltatoare spiritual.
Este deja celebru cazului unui invatator spiritual care medita pe scaunul lui, iar cand cineva a vrut sa-l fotografieze, in poza nu se vedea decat un nor alb-stralucitor, ca o ceata. Pur si simplu, acest fel de fenomene trebuie sa fie in legatura cu gravitatia si anti-gravitatia, cu acele "gauri de vierme" care sunt stabilizate prin gand, si cu hipercomunicatia, adica o legatura cu energii din afara structurii noastre spatio-temporale obisnuite. Generatiile anterioare, care au avut astfel de experiente de contact prin hipercomunicare si sfere luminoase, le numeau experiente cu ingeri. Desi multe din aceste interactiuni se crede ca au fost doar transferuri de energie spirituala dinspre acele sfere inspre om, asta nu inseamna ca nu exista ingeri!
Stiinta oficiala cunoaste deja zone de pe aceasta planeta cu anomalie gravitationala (care contribuie la formarea unor astfel de sfere luminoase de vid). Pana acum devierea gravitationala era de sub 1 % din valoarea totala a campului. Recent, s-au descoperit alte zone care au o anomalie gravitationala de 3 - 4 %. Unul din aceste locuri este Rocca di Papa, la sud de Roma (pentru localizarea exacta, consultati cartea "Vernetzte Intelligenz" ). Acolo, diverse obiecte de felurite forme, de la sfere pana la autobuze (da, nu e greseala tipografica) , se inalta spre cer.

p.s.: -asa se explica de ce nu-mi plac manelele, hard rockul si heavy metal.. wink.gif
- intrati si pe urmatorul link pe care-l redau impartit in trei, fiind mai lung:

http://d.yimg.com/kq/groups/16480099/
1165665901/name/Tom+Kenyon+CERCETAREA+
ACUSTICA+A+CREIERULUI+Viorica+Mocanu.doc

- pe cand vom gasi la farmacie, muzica vindecatoare in loc de hapuri?..

+Quote Post
geo_stefan
mesaj Aug 7 2009, 01:17 PM
Mesaj #78

Nou venit
*

Postari: 12
Inscris: 3-March 09
Utilizatorul numarul: 6 836

Dl. Zodiac,
Poate ne explicati si noua legatura dintre imunostimulatorul cantastim si virusul HPV sau cancerul de col uterin. N-ar fi rau sa ne explicati si cum se aplica reprogramarea acustica a ADN-ului la prevenirea cancerului de col. Fiti mai explicit, pentru ca noi, astora cu stiinta, ne place claritatea si dezvaluirea relatiei cauzale. Va reamintesc ca tema topicului este vaccinarea HPV si cancerul de col uterin, in niciun caz medicina moderna versus metodele alternative de tratament/medicina naturista. Deviati de la topic.

+Quote Post
Vizitator_zAck.
mesaj Aug 7 2009, 01:22 PM
Mesaj #79

Guests

Citeaza (zodiac @ Aug 7 2009, 05:22 AM) *
@zAck

postarile dumitale sunt un antimodel de toleranta, compasiune, respect si intelegere fata de semeni!
mai rar are ocazia omul sa vada atata orgoliu de superioritate luciferica! ai fi bun pt un studiu despre cum reusesc unii asa o "performanta"! pana una alta, teodora a inteles mai repede si mai bine ca d-ta rolul, importanta si relatia de cauzalitate dintre credinta si starea de sanatate..

@zodiac

nu mai incercati sa abateti atentia de la ce am criticat eu din afirmatiile teodorei:
- aberatia ca daca te imbolnavesti de vina pot fi "pacatele" parintilor, idee de origine pagana de altfel si fara niciun suport real
- insinuarile rau voitoare ca ministerul pacatului promite tinerelor fete ca facand acest vaccin pot pacatui cat doresc pentru ca nu se vor imbolnavi

... ori afirmatiile in cauza ale theodorei sunt doar o dovada de bigotism si rea vointa, trasaturi de caracter pe care nu le respect si nici nu le voi tolera vreodata;

se pare insa ca nici pe d-ta nu te deranjeaza acestea, atata timp cat persoana in cauza iti lauda postarile si se declara de acord cu ele si se pare ca nici macar nu te dai inapoi de la a-mi rastalmaci acuzele desi acestea au fost cat se poate de clare in postarea mea anterioara

Citeaza (zodiac @ Aug 7 2009, 05:22 AM) *
iti dedic un articol ajutator, pe care banuiesc ca il vei gasi mai degraba s.f. sau "pseudosavant", dar merita sa-mi asum riscul..

Revolutie in genetica
publicat la 7 Aprilie 2006
de Marian Apostol (AIM)

Stiinta si spiritualitate: ADN-ul este influentat de cuvinte
Cele mai recente cercetari rusesti explica fenomene ca intuitie, clarviziune, vindecari miraculoase spontane, autovindecari, influenta mentalului asupra climei, etc.
Grazyna Fosar si Franz Bludorf arata ca ADN-ul poate fi influentat si re-programat prin cuvinte si anumite frecvente. Aceste descoperiri deschid calea unui nou tip de medicina in care ADN-ul poate fi re-programat folosind cuvintele si anumite frecvente, deci fara a-l sectiona si inlocui anumite gene. Chirurgia genetica are un concurent redutabil!
Doar 10 % din ADN-ul uman este folosit pentru a fabrica proteine. Doar aceasta mica parte face obiectul cercetarilor occidentale deja cunoscute si popularizate. Restul de 90 % este considerat "material de balast", adica fara importanta. Cu toate acestea, cercetatorii rusi convinsi ca natura nu este deloc risipitoare, s-au alaturat unor lingvisti si geneticieni hotarati sa descopere adevaratul rol al celei mai mari parti din adenomul uman. Rezultatele si concluziile acestor cercetari sunt revolutionare!
Cuvintele care vindeca
Conform acestora, ADN-ul uman nu este doar responsabil pentru construirea corpului nostru, dar serveste si ca depozit de informatii si cale de comunicare. Adica un fel de Internet. Lingvistii rusi au descoperit ca intregul cod genetic, indeosebi partea de 90 % declarata inutila de occidentali, respecta aceleasi reguli folosite in toate limbile umane. Astfel, ei au comparat regulile sintactice (modul in care cuvintele formeaza fraze si propozitii), semantice (studiul intelesurilor intr-un anumit limbaj) si cele gramaticale de baza. Astfel, au descoperit ca moleculele alcaline din ADN respecta regulile gramaticale obisnuite folosite in toate limbajele umane. Asadar, limbajele umane nu au aparut "la intamplare", ci sunt rezultatul ADN-ului.

multumesc pentru dedicatie smile.gif ; prima data cand am dat de acest articol, acum 1 an cred, am fost cel putin la fel de interesat si eu dar, fire pragmatica mai intai de toate, am decis sa investighez putin mai mult, iar suprizele s-au ivit mai repede decat speram:

1== articolul original (in engleza) era mult mai putin bombastic, dar se pare ca ziaristul care l-a preluat a decis sa-l faca mai interesant pe ici pe colo desi in mod evident nu are nici macar cunostiinte elementare de genetica:
- de exemplu junk-DNA-ul ( ~90% din ADN) nu a fost declarat inutil de catre occidentali, termenul este mai degraba de natura colocviala decat stiintifica, el fiind chiar criticat de catre o multime de oameni de stiinta datorita confuziei pe care o poate crea in randul ne-specialistilor
- modele matematice ce pornesc, printre altele, si de la CFG-uri (context free grammars) si CDG-uri, se folosesc de multa vreme in studiul secventelor ADN, dar sunt folosite si de catre lingvisti in studiul sintaxei anumitor limbi ; ele nu au fost descoperite de catre cei din articolul amintit mai sus ci isi au originea cu mult inainte (a se vedea si opera lui Noam Chomsky) ==> totusi concluzia ca limbajele umane sunt rezultatul ADN-ului este ilara si tot atat de valoroasa cat un non-sequitur

2== niciun articol publicat intr-o revista de specialitate; nicio data care sa sustina asa zisele experimente; nicio confirmare din partea altor oamenii de stiinta ... nimic decat niste articolase obscure --- si recunosc ca asta imi cam taiase din entuziasm

3== un oarecare Ramtha, pastor si initiator al unei secte, dar si finantatorul articolelor pe aceasta tema a fost acuzat in repetate randuri de catre oamenii de stiinta "citati" ca afirmatiile lor ar fi fost rastalmacite in mod tendentios

4== dar daca chiar va intereseaza subiectul puteti incepe de la referintele de aici:
http://en.wikipedia.org/wiki/Holographic_p...ent_development

PS:cred ca utilizatorul ma_scuzati avea dreptate: simtiti nevoia de a crede in ceva, cu orice pret. iar asta va atenueaza obiectivitatea si eventualul simt critic atat de natural fata de astfel de legende urbane

+Quote Post
Ma scuzati...
mesaj Aug 7 2009, 07:49 PM
Mesaj #80

Membru veteran

Citeaza (zAck @ Aug 7 2009, 01:22 PM) *
@zodiac

nu mai incercati sa abateti atentia de la ce am criticat eu din afirmatiile teodorei:
- aberatia ca daca te imbolnavesti de vina pot fi "pacatele" parintilor, idee de origine pagana de altfel si fara niciun suport real
- insinuarile rau voitoare ca ministerul pacatului promite tinerelor fete ca facand acest vaccin pot pacatui cat doresc pentru ca nu se vor imbolnavi

... ori afirmatiile in cauza ale theodorei sunt doar o dovada de bigotism si rea vointa, trasaturi de caracter pe care nu le respect si nici nu le voi tolera vreodata;

Teama mi-e ca mai mult lipsa de educatie, de gandire... dar ma rog, pentru unele persoane folosirea materiei cenusii dintre urechi e trufie si blasfemie. Stau si ma intreb daca la dentist se duce - insa si cariile tot de pacate sunt cauzate probabil. Uniii oameni - doamne in cazul nostru - cer niqab-ul...

Citeaza
PS:cred ca utilizatorul ma_scuzati avea dreptate: simtiti nevoia de a crede in ceva, cu orice pret. iar asta va atenueaza obiectivitatea si eventualul simt critic atat de natural fata de astfel de legende urbane

Mda, si utilizatorul in cauza crede ca avea dreptate... insa ii e nitel teama... Daca *am* dreptate, nici nu vreau sa ma gandesc in ce groapa psihologica sunt unii... Negarea realitatii nu prea vad sa duca la ceva bun.

+Quote Post
Vizitator_zodiac.
mesaj Aug 11 2009, 02:17 PM
Mesaj #81

Guests

no, bine v-am regasit! vad ca a fost ceva activitate pe topic intre timp..
numai ca timpul trece: tic-tac, tic-tac si impotriva vaccinului anti-hpv se aduna tot mai multe dovezi, care-i indica ineficienta si periculozitatea.. nu, dragilor, nu va asteptati sa gasiti afisate cu piuneze aceste noutati de ultima ora, la afisierul oms, sau pe site-urile oficiale.. va mai trece nitel pana vor fi nevoiti sa recunoasca asa ceva..
deocamdata, cei care s-au „fript” cu „beneficiile” vaccinului buclucas incep sa-si caute dreptatea.. in numai cateva zile s-au strans deja cam 10000 de semnaturi la „Petition to Investigate Gardasil Vaccine Deaths Now”, ca urmare a cresterii numarului deceselor inregistrate in urma „miraculoasei” vaccinari... care detine deja recorduri mai triste in comparatie cu vaccinul impotriva meningitei:
„The researchers considered Gardasil and Menactra equivalent for the purposes of comparison because they are given to similar age groups at similar frequencies. Their study concluded that Gardasil was associated with twice as many emergency room visits, four times as many deaths, four times as many heart attacks, seven times as many "disabled" reports and 15 times as many strokes.”
extras din:

http://www.naturalnews.com/026722
_Gardasil_HPV_cervical_cancer.html

foarte posibil ca haita celor platiti sa „ne informeze” cu orice pret, sa inceapa iar sa latre ca vai de mine, nu-i site oficial, informatie credibila sau mai stiu eu ce balarii; daca vreti sa va lasati mintiti „frumos” si „stiintific”, n-aveti decat..
in cea mai mare parte, vad ca sunt cam singura voce pe acest topic care se straduieste sa aduca si informatiile pretioase si utile pe care ministerul sanatatii le ignora si le oculteaza cu „eleganta stiintifica”, referitoare la cauzele cancerului, la alte metode de crestere a imunitatii si alte cai de vindecare. stimabilii domni care m-au incontrat pana acum, si-au dat arama pe fata cu fiecare postare, dovedind o lipsa crasa de elementara omenie, infierand cu apelative „respectabile”, „dragalase” si „motivante” (gen: „tampiti”, „ignoranto”, s.a...), pe cei care indraznesc sa creada in altceva decat in „omnipotentul” vaccin si in „inocenta” de „fata mare” a ministerului sanatatii... care intre atatea pacate pe care le-am mai enumerat, recent a tacut ca porcu-n papusoi si cand s-a aprobat in parlament legea care a dat unda verde organismelor modificate genetic.. mda.. curat fata mare, coane iancule, ministerul asta cica al sanatatii...
pana una, alta, cei care ca si teodora, reusesc sa tina bolile la distanta cu ajutorul credintei si al unui stil de viata mai intelept decat al majoritatii celor „civilizati” si mai scoliti ca ea, formeaza plutonul deloc de neglijat al celor care se vindeca doar cu... placebo! sa nu-mi ziceti ca n-ati auzit de asa ceva, sau ca medicina moderna nu recunoaste termenul...
ca v-ati dori sa-i puneti la zid, ca pe niste eretici dogmatici (basca sa-i inregimentati in tabara voastra si pe toti cei care ar mai avea inca ceva vocatie pt vindecare prin placebo!), ma rog, asta-i pacatul domniilor voastre.. iaca ce sustine un medic informatician vizavi de incidenta efectului placebo:
„l-am auzit pe medicul-informatician Adrian Restian declarand: daca un medicament este eficient la 40% dintre cazurile testate, el este socotit valabil de catre comisia medicamentelor din tara Cutare sau Cutare, capata aprobarile necesare si intra in productie si in farmacii; dar aflati, ne spune profesorul, ca eficienta placebo-ului care il insoteste in testare pe medicament atinge si ea cam tot aceeasi cifra: 40% vindecari!”
extras din:

http://www.cronicaromana.ro/in-direct-
cu-nasaadevarul-despre-placebo.html

as avea o curiozitate: cum se face ca vad numai „domni” aruncand cu piatra in femei modeste dar de admirat prin rezultatele credintei lor? ce „model” de empatie cu sufletul feminin, dom’le!.. daca v-ati fi nascut femei, v-ati fi grabit sa mergeti la un control ginecologic sarind in sus de bucurie si cu tot atat entuziasm si usurinta cu care o etichetati ca fiind „bigota spalata pe creier”?.. ca sa nu mai vorbim de cat de rari in mai toate orasele tarii sunt medicii ginecologi cu adevarat priceputi si cat dureaza sa obtii o programare..
nu consider ca fiind necesar sa mai raspund provocarilor lansate, atata vreme cat este evidenta reauavointa si impietrirea sufleteasca a acestora, care stau cocotati pe laurii intelectualismului stiintific, dar cu sufletul ingropat in ruina constiintei.. nici cand se impiedica de adevar sau dau cu capul de el, nu-l recunosc.. prefera sa se impiedice de detalii irelevante, decat sa recunoasca esenta... pacat. avea dreptate si bunica si einstein..
„unde-i multa carte e si multa prostie”, respectiv:
„mai usor dezintegrezi un atom decat o prejudecata”...
pt unii, faptul ca suntem contemporani cu atatea si atatea schimbari de paradigma, nu are nici o relevanta. din cauza inertiei atasamentului fata de dogma stiintifica..
pt cei carora nu le este frica sa-si revizuiasca paradigmele, le recomand si:
„vaccinarea, eroarea medicala a secolului”, o carte scrisa de un doctor in medicina, specialist in biologie moleculara si in homeopatie..

http://www.edituraexcalibur.com/index.php?main
_page=product_info&cPath=4&products_id=4

p.s.: -vom vedea cine neaga de fapt realitatea si cine va rade la urma..

mai aduc ceva completari la lista cauzelor cancerului de col uterin, cu urmatorii factori agravanti:
- anticonceptionalele orale combinate;
-steriletul;
- purtarea frecventa a lenjeriei intime tip "tanga", in special din supraelastic, lycra.. aveti voie sa radeti, daca n-ar fi trist de adevarat..

+Quote Post
Vizitator_ztfgg.
mesaj Aug 11 2009, 04:23 PM
Mesaj #82

Guests

Citeaza (zodiac @ Aug 11 2009, 02:17 PM) *
no, bine v-am regasit! vad ca a fost ceva activitate pe topic intre timp..
numai ca timpul trece: tic-tac, tic-tac si impotriva vaccinului anti-hpv se aduna tot mai multe dovezi, care-i indica ineficienta si periculozitatea.. nu, dragilor, nu va asteptati sa gasiti afisate cu piuneze aceste noutati de ultima ora, la afisierul oms, sau pe site-urile oficiale.. va mai trece nitel pana vor fi nevoiti sa recunoasca asa ceva..
deocamdata, cei care s-au „fript” cu „beneficiile” vaccinului buclucas incep sa-si caute dreptatea.. in numai cateva zile s-au strans deja cam 10000 de semnaturi la „Petition to Investigate Gardasil Vaccine Deaths Now”, ca urmare a cresterii numarului deceselor inregistrate in urma „miraculoasei” vaccinari... care detine deja recorduri mai triste in comparatie cu vaccinul impotriva meningitei:
„The researchers considered Gardasil and Menactra equivalent for the purposes of comparison because they are given to similar age groups at similar frequencies. Their study concluded that Gardasil was associated with twice as many emergency room visits, four times as many deaths, four times as many heart attacks, seven times as many "disabled" reports and 15 times as many strokes.”
extras din:

http://www.naturalnews.com/026722
_Gardasil_HPV_cervical_cancer.html

foarte posibil ca haita celor platiti sa „ne informeze” cu orice pret, sa inceapa iar sa latre ca vai de mine, nu-i site oficial, informatie credibila sau mai stiu eu ce balarii; daca vreti sa va lasati mintiti „frumos” si „stiintific”, n-aveti decat..
in cea mai mare parte, vad ca sunt cam singura voce pe acest topic care se straduieste sa aduca si informatiile pretioase si utile pe care ministerul sanatatii le ignora si le oculteaza cu „eleganta stiintifica”, referitoare la cauzele cancerului, la alte metode de crestere a imunitatii si alte cai de vindecare. stimabilii domni care m-au incontrat pana acum, si-au dat arama pe fata cu fiecare postare, dovedind o lipsa crasa de elementara omenie, infierand cu apelative „respectabile”, „dragalase” si „motivante” (gen: „tampiti”, „ignoranto”, s.a...), pe cei care indraznesc sa creada in altceva decat in „omnipotentul” vaccin si in „inocenta” de „fata mare” a ministerului sanatatii... care intre atatea pacate pe care le-am mai enumerat, recent a tacut ca porcu-n papusoi si cand s-a aprobat in parlament legea care a dat unda verde organismelor modificate genetic.. mda.. curat fata mare, coane iancule, ministerul asta cica al sanatatii...
pana una, alta, cei care ca si teodora, reusesc sa tina bolile la distanta cu ajutorul credintei si al unui stil de viata mai intelept decat al majoritatii celor „civilizati” si mai scoliti ca ea, formeaza plutonul deloc de neglijat al celor care se vindeca doar cu... placebo! sa nu-mi ziceti ca n-ati auzit de asa ceva, sau ca medicina moderna nu recunoaste termenul...
ca v-ati dori sa-i puneti la zid, ca pe niste eretici dogmatici (basca sa-i inregimentati in tabara voastra si pe toti cei care ar mai avea inca ceva vocatie pt vindecare prin placebo!), ma rog, asta-i pacatul domniilor voastre.. iaca ce sustine un medic informatician vizavi de incidenta efectului placebo:
„l-am auzit pe medicul-informatician Adrian Restian declarand: daca un medicament este eficient la 40% dintre cazurile testate, el este socotit valabil de catre comisia medicamentelor din tara Cutare sau Cutare, capata aprobarile necesare si intra in productie si in farmacii; dar aflati, ne spune profesorul, ca eficienta placebo-ului care il insoteste in testare pe medicament atinge si ea cam tot aceeasi cifra: 40% vindecari!”
extras din:

http://www.cronicaromana.ro/in-direct-
cu-nasaadevarul-despre-placebo.html

as avea o curiozitate: cum se face ca vad numai „domni” aruncand cu piatra in femei modeste dar de admirat prin rezultatele credintei lor? ce „model” de empatie cu sufletul feminin, dom’le!.. daca v-ati fi nascut femei, v-ati fi grabit sa mergeti la un control ginecologic sarind in sus de bucurie si cu tot atat entuziasm si usurinta cu care o etichetati ca fiind „bigota spalata pe creier”?.. ca sa nu mai vorbim de cat de rari in mai toate orasele tarii sunt medicii ginecologi cu adevarat priceputi si cat dureaza sa obtii o programare..
nu consider ca fiind necesar sa mai raspund provocarilor lansate, atata vreme cat este evidenta reauavointa si impietrirea sufleteasca a acestora, care stau cocotati pe laurii intelectualismului stiintific, dar cu sufletul ingropat in ruina constiintei.. nici cand se impiedica de adevar sau dau cu capul de el, nu-l recunosc.. prefera sa se impiedice de detalii irelevante, decat sa recunoasca esenta... pacat. avea dreptate si bunica si einstein..
„unde-i multa carte e si multa prostie”, respectiv:
„mai usor dezintegrezi un atom decat o prejudecata”...
pt unii, faptul ca suntem contemporani cu atatea si atatea schimbari de paradigma, nu are nici o relevanta. din cauza inertiei atasamentului fata de dogma stiintifica..
pt cei carora nu le este frica sa-si revizuiasca paradigmele, le recomand si:
„vaccinarea, eroarea medicala a secolului”, o carte scrisa de un doctor in medicina, specialist in biologie moleculara si in homeopatie..

http://www.edituraexcalibur.com/index.php?main
_page=product_info&cPath=4&products_id=4

p.s.: -vom vedea cine neaga de fapt realitatea si cine va rade la urma..

mai aduc ceva completari la lista cauzelor cancerului de col uterin, cu urmatorii factori agravanti:
-steriletul;
- purtarea frecventa a lenjeriei intime tip "tanga", in special din supraelastic, lycra.. aveti voie sa radeti, daca n-ar fi trist de adevarat..

+Quote Post
Vizitator_asae.
mesaj Aug 12 2009, 06:49 AM
Mesaj #83

Guests

-steriletul;

Vreau sa povestesc un caz real din orasul in care locuiesc. Pe vremea lui Ceausesc exista o fabrica foarte mare de confectii/textile (intre timp a fost falimetata si transformata in supermarket) care angaja aproximativ 4000 de femei. Dea lungul anilor au lucrat aici mult mai multe . Dupa cativa anii a inceput sa se dezvolte un fenomen care a luat proportii de masa si a devenit cunoscut de toti medicii ginecologi din oras. Medicii ginecologi ajunsesera sa recunoasca femeile cu boli sa zicem banale fata ce cele care lucrasera in acea fabrica. Un procent foarte mare de femei care au lucrat in acea fabrica de confectii au capatat diverse boli in zona genitala. Care era cauza? Ca doar femeile lucrau cu mainile si nu cu vaginul?

Pai din doua motive. Unu este ca ele in mod natural aveau ciclu si in timplu serviciului iar pe vremea lui Ceausescu nu existau multitudinea de tampoane care au aparut dupa revolutie si se folosea vata. In acea fabrica existau resturi textile la discretie asa ca femeile foloseau in loc de vata resturi de tesaturi. In al doilea rand ca peste tot se fura si multe femei bagau diferite piese de imbracaminte mai mici in chiloti si treceau astfel de poarta fabricii unde era punct de control. In final acele materiale, multe sintetice si colorate strident cu tot felul de vopseluri mai mult sau mai putin toxice , purtate nu pe piele (ca un tricou) ci in zona cea mai sensibila a corpului feminin (practic in interiorul corpului) a dus la aparitia unei multitudini de boli in zona genitala.
Femeile au tinut in acea zona (chiar daca pentru o perioada scurta, cat sa treaca de poarta fabricii) o multime de materiale textile de proasta calitate sau de-a dreptul toxice si s-au imbolnavit.

Concluzia ar fi ca doamnele (chiar si barbatii) ar trebui sa aiba mare grija din ce fel de materiale sunt chilotii preferabil bumbac sau ceva natural si din nou preferabi albi cat mai putin pictati cu cine stie ce vopsele chimice.

In cazul celor spuse de zodiac ar fi util o minte limpede pentru a separa graul de neghina, cel putin in cazul lenjeriei intime de tip tanga din supraelastic exista un bob de grau .

+Quote Post
Vizitator_Anti-bigotul.
mesaj Aug 14 2009, 02:44 PM
Mesaj #84

Guests

Domnule Zack, ati ajuns personaj de blog - vedeti aici. Alaturi de dumneavoastra, multi avem nevoie de un vaccin contra prostiei, poate mai stergem din prejudecatile si superstitiile care ne curg prin vene.

+Quote Post
Vizitator_mioriticul.
mesaj Aug 14 2009, 07:10 PM
Mesaj #85

Guests

Citeaza (Anti-bigotul @ Aug 14 2009, 02:44 PM) *
Domnule Zack, ati ajuns personaj de blog - vedeti aici. Alaturi de dumneavoastra, multi avem nevoie de un vaccin contra prostiei, poate mai stergem din prejudecatile si superstitiile care ne curg prin vene.

Domnilor, vad ca se rostesc vorbe alese pe la domniile voastre si imi fac indrazneala sa va rog sa ma puneti la curent cu semantica, mai ales ca am observat ca vorbiti de mine si trebuia sa vin ma gudur nitel. Doar nitel, ca am lasat oile nepazite la stana si iar se pun in semne extraterestre cand trec avioane...

Prima intrebare este daca sunteti toti activisti si a doua, in caz ca primul raspuns este "NU", ar fi: sa-mi vaccinez fata contra HPV sau nu?

Domnule Anti-bigotul, cine este Zack? ca nu am reusit sa aflu despre cine am scris in blog, oricat m-am straduit. Sper ca nu e Dan Negru!

yours,

+Quote Post
Vizitator_observer.
mesaj Aug 14 2009, 11:22 PM
Mesaj #86

Guests

Citeaza (mioriticul @ Aug 14 2009, 07:10 PM) *
Domnilor, vad ca se rostesc vorbe alese pe la domniile voastre si imi fac indrazneala sa va rog sa ma puneti la curent cu semantica, mai ales ca am observat ca vorbiti de mine si trebuia sa vin ma gudur nitel. Doar nitel, ca am lasat oile nepazite la stana si iar se pun in semne extraterestre cand trec avioane...

Prima intrebare este daca sunteti toti activisti si a doua, in caz ca primul raspuns este "NU", ar fi: sa-mi vaccinez fata contra HPV sau nu?

Domnule Anti-bigotul, cine este Zack? ca nu am reusit sa aflu despre cine am scris in blog, oricat m-am straduit. Sper ca nu e Dan Negru!

Aici vei primi probabil 2 tipuri de raspunsuri:

- Tabara lui Zack ti'ar putea spune ca cel mai bine ar fi sa consulti un medic bun inainte de a te decide asupra vaccinului, ca orice vaccin are si contraindicatii ce pot duce la efecte adverse asa ca ar fi bine sa te asiguri mai intai ca fata dumitale este OK din acest punct de vedere. O parte din contra-indicatii (de exemplu: sa nu aiba deja vreo tulpina HPV sau alte boli ce pot slabi sistemul imunitar) au fost discutate pe forum, daca ai rabdare sa citesti de la inceput, dar cel mai bine ar fi sa incerci canalele oficiale. Ti'ar mai putea spune ca vaccinul se dezvolta de 20 de ani, ca a trecut testele clinice -- adica alea pe oameni multi -- si poate ti-ar mai zice ca din 30 de milioane de vaccinati in 6->700 de cazuri s-au inregistrat si efecte secundare: de la unele usoare gen banale ameteli pana la altele grave gen 20->30 de decese, legate mai mult sau mai putin exclusiv de vaccinul in cauza. Ti'ar mai putea spune ca in cazul altor boli (polio, hepatite, etc) vaccinarea a facut minuni, ca in Africa, tarile sub-dezoltate, etc, unde nu se fac o gramada de vaccinuri speranta de viata e pe la vreo 40 de ani ... ca remediile naturiste, placebo si alte chestii functioneaza in putine cazuri -- aici am vazut cifre de sub 10% parca ... ca sistemul imunitar n'ar face fata prea bine virusilor care sufera mutatii extrem de rapide ...ca ayurveda tinde spre impostura ... ca nu toti medicii care recomanda tratamente alopate sunt rau-intentionati ... ca Formula As nu este o autoritate in domeniu intrucat articolele ei nu trec de Peer Review bla, bla bla ... ca daca parintii pacatuiesc nu inseamna ca bolile copiilor lor sunt o pedeapsa divina ... ca tabara lui Zodiac este formata din ignoranti si bigoti fara pregatire stiintifica care au nevoie sa creada in ceva cu orice pret ... si cate si mai cate

- Tabara lui Zodiac ti'ar putea spune ca nu e nevoie de niciun vaccin, ca acestea sunt doar unelte in mainile unei elite fara suflet si care urmareste imbogatirea rapida alaturi de exterminarea a doua treimi din populatia globului. Ti'ar mai putea spune ca tot ce conteaza in invingerea acestei boli sau a altora sunt: credinta, postul si rugaciunea, abstinenta, ayurveda, remediile shamanice, homeopatia, medicina crestina, dietele alimentare corespunzatoare si echilibrate, cuvinte si fraze (magice??) care pot modifica ADN-u, tratamentele naturiste, o gramada de produse farmaceutice produse in Romania dar neaprobate de minister. etc. Ti-ar mai spune ca HPV nu declansaza cancerele cervicale, ca premiul Nobel in Medicina nu mai e ce a fost, ca Peer Review-u nu este obiectiv, ca OMS nu este buna decat pentru a face lobby pentru Big Pharma, ca Ministerul Sanatatii, este de fapt un minister al pacatului caruia putin ii pasa de sanatatea romanilor si care marginalizeaza adevaratii medicii, adica aceia care practica medicina crestina, ca a 3-a sau a 4-a cauza a mortalitatii in USA este medicina alopata ... Ca ei s'au vindecat si fara tratamente alopate doar, sau mai ales prin forta credintei in Dumnezeu ... Ca daca nu te vindeci aplicand retetele lor inseamna ca nu ai credinta destula ... Ca boala este cauzata de pacatele tale sau ale parintilor tai , de stari sufletesti si trairi negative... Ca inainte de a vindeca trupul trebuie vindecat sufletul... Ca vaccinul nu e testat destul si ca numarul efectelor adverse este mult mai mare decat se stie, sau ca nu se cunosc efectele acestuia pe termen lung .... Ca tabara lui Zack este formata din rau-intentionati platiti sa faca reclama medicinei alopate, poate chiar angajati ai ministerului si ca Zack este un satanist .... si cate si mai cate

Succes in luarea unei decizii !

+Quote Post
Vizitator_Bibanul.
mesaj Aug 15 2009, 08:18 AM
Mesaj #87

Guests

Citeaza (RP @ Jul 7 2009, 03:32 PM) *
Exista studii publicate in tot felul de jurnale .. cam aceleasi in care si Merck & gsk isi publica studiile, doar ca despre astea medicul nu se deranjeaza sa citeasca pentru ca ...nu-i da nimeni comision la acid folic si vitaminute ?!? blink.gif :

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12846362?dopt=Abstract

http://cancerres.aacrjournals.org/cgi/cont...full/64/23/8788

http://cancerpreventionresearch.aacrjourna...bstract/2/7/658
http://rspb.royalsocietypublishing.org/con.../1644/1753.full
http://jn.nutrition.org/cgi/content/abstract/135/12/2960S

Mai sunt multe studii, doar cercetati si veti gasi!

Sanatate!

blush.gif Ce medici vreti sa citeasca? Eu trebuie sa semnez pentru copilul meu, n-ai inteles? Nu medicul si nici Baba-Oarba!
Eu nu-l vreau nici pentru mine. PUPICI!

+Quote Post
Vizitator_Anti-bigotul.
mesaj Aug 17 2009, 07:28 AM
Mesaj #88

Guests

Imi cer scuze, am vrut sa scriu Zodiac si mi-a iesit Zack. Asta e, vad ca nu pot reedita comentariul, probabil pentru ca nu m-am logat. Deci, personaj pe blogul "Vaccin contra prostiei" este neobositul contestatar al medicamentelor, vehementul promotor al rugaciunii si plantelor in actul medical, domnul Zodiac.

+Quote Post
Itsoc
mesaj Aug 17 2009, 10:20 AM
Mesaj #89

Membru
**

Postari: 18
Inscris: 5-August 09
Utilizatorul numarul: 10 337

Treaba cu vaccin e simpla. Cei care cred in vaccin sa se vaccineze, cei care nu cred, sa nu se mai vaccineze. Vom vedea la urma cine a avut dreptate. Nu inteleg de ce lupta asta din partea ambelor parti de a se convinge unii pe altii. Fiecare isi face viata asa cum stie.
Numa' sa nu fie obligatoriu ca atunci e clara treaba...

+Quote Post
Ma scuzati...
mesaj Aug 17 2009, 03:21 PM
Mesaj #90

Membru veteran

Citeaza (Itsoc @ Aug 17 2009, 10:20 AM) *
Treaba cu vaccin e simpla. Cei care cred in vaccin sa se vaccineze, cei care nu cred, sa nu se mai vaccineze. Vom vedea la urma cine a avut dreptate. Nu inteleg de ce lupta asta din partea ambelor parti de a se convinge unii pe altii. Fiecare isi face viata asa cum stie.
Numa' sa nu fie obligatoriu ca atunci e clara treaba...

Simplu, nu? Mai ales daca esti major ( era sa zic si vaccinat!). Cum e c-o doamna de 29 de ani care face cancer asociat cu tulpini oncogene si care a avut parinti care nu cred in vaccinuri cand avea 14 ani? Sunt si sanse destul de bune ca parintii inca sa traiasca sa se bucure de roadele deciziei sau indeciziei...

Ma rog, din punctul meu de vedere, treaba ar trebui reglementata mult mai simplu: nu ti-ai facut vaccinul pentru o boala cu impact socioeconomic, nu beneficiezi de asigurari de sanatate pentru afectiunea respectiva. Si intram in democratie cu asta

+Quote Post

7 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > » 
Fast ReplyReply to this topicStart new topic
2 Utilizatori care citesc acest topic (2 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 23rd June 2017 - 10:27 PM