IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

30 Pagini V  « < 28 29 30  
Reply to this topicStart new topic
> Să discutăm despre Fizica Cuantică!
Pintea Haiducul
mesaj Oct 15 2012, 01:04 PM
Mesaj #871

În Numele Adevărului

Grup: Membri
Postari: 10 152
Inscris: 10-June 08
De la: Deva
Utilizatorul numarul: 1 133

Corectie:

Citeaza (Pintea Haiducul @ Oct 15 2012, 02:15 PM) *
... structura neutronului, fara norii mezonici:

Aceasta postare a fost editata de Pintea Haiducul: Oct 15 2012, 01:11 PM
Fisiere atasate
Fisier atasat  3.pdf ( 13.83K ) De cate ori a fost descarcat fisierul: 66

--------------------
https://www.scribd.com/collections/3894082/Holosemantica

http://pintea-haiducul.simplesite.com/423681607
Go to the top of the page

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Oct 15 2012, 01:22 PM
Mesaj #872

În Numele Adevărului

In modelul meu, neutronii sunt legati prin forte nucleare tari numai de protoni, nu si de alti neutroni:

Fisier atasat  10.pdf ( 19.28K ) De cate ori a fost descarcat fisierul: 84

--------------------

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Oct 15 2012, 01:25 PM
Mesaj #873

În Numele Adevărului

Citeaza (Pintea Haiducul @ Oct 1 2012, 05:54 PM) *
Cartea mea poate fi citita de astazi lejer la linkul de mai jos, diacriticele si paginatia au fost modificate si nu mai ingreuneaza deloc lectura textului:

http://www.scribd.com/doc/108575955/Teoria-Finala

rolleyes.gif

--------------------

+Quote Post
Vizitator_Pintea.
mesaj Feb 7 2013, 09:07 PM
Mesaj #874

Guests

Editorii interesati pot citi rezumatul cartii la urmatoarele linkuri:

http://www.scribd.com/doc/114990548/Teoria-Finala-summary
http://www.scribd.com/doc/119522519/Teoria...-expert-summary

+Quote Post
Vizitator_imi placi.
mesaj Feb 10 2013, 10:18 PM
Mesaj #875

Guests

Citeaza (Pintea Haiducul @ Feb 4 2010, 10:22 AM) *
Am comentat, in treacat, pe un alt topic, despre natura duala a luminii. In opinia mea, Feynman s-a apropiat cel mai mult de interpretarea corecta a dualismului unda-corpuscul (prin a sa "sumare a tuturor traiectoriilor posibile"). Eu am indraznit sa extind conceptul la "sumarea tuturor traiectoriilor spatio-temporale posibile", asadar, in viziunea mea, relativitatea si mecanica cuantica sunt ingemanate din start. Ca sa exemplific: un orbital "s" al unui atom e mai mult decat un nor virtual de "probabilitati de localizare" ale unui electron, el e format efectiv din toate momentele temporale pe care le-a ocupat sau le va ocupa electronul respectiv. In spatiul fundamental (pe care eu il numesc "reospatiu", altfel spus "spatiu fluid"), particula coexista cu toti posibilii ei temporali, ca intr-o "bula de timp". La fel si intr-o unda de lumina: se poate spune ca unda e formata din traiectoriile insumate ale unui foton care parcurge toate ciclurile posibile ale Universului--suprema "bula de timp". Conform acestei interpretari--care este cea corecta, de buna seama--, Principiul de Indeterminare al lui Heisenberg poate fi interpretat respectandu-se strict Legea Conservarii Energiei, chiar si pentru stari virtuale. Cresterea preciziei in masurarea energiei unei stari va antrena deci, conform formulei lui Heisenberg, o crestere a impreciziei in masurarea duratei acelei stari dar nu in sensul ca starea devine instabila datorita unor inchipuite "fluctuatii ale vidului" (celebra si penibila gaselnitza teoretica a secolului trecut...) ci in sensul ca intram in "bula de timp", intr-o zona de "fuziune a timpului" caracterizata prin atemporalitate.

+Quote Post
Vizitator_Pintea.
mesaj Feb 11 2013, 07:33 AM
Mesaj #876

Guests

I try to do my best. smile.gif

+Quote Post
Vizitator_666.
mesaj Feb 12 2013, 10:05 AM
Mesaj #877

Guests

Ma bucur sa vad ca acest topic inca dainuie. Am postat acum ceva timp prin el, bineinteles, alter ego.

Problema atemporalitatii dainuie din calculele lu' ala micu' de-i facea calculele lu' Einstein (Feinmann, parca?). E demonstrat matematic ca din punct de vedere cuantic nu ai cum sa faci zone atemporale. Ca sa ai zone atemporale, trebuie sa ai inertie 0 cand ai inertie infinita. Ce facem? O dam in nedeterminari?

+Quote Post
Vizitator_Pintea.
mesaj Feb 12 2013, 10:26 AM
Mesaj #878

Guests

Citeaza (666 @ Feb 12 2013, 10:05 AM) *
Ma bucur sa vad ca acest topic inca dainuie. Am postat acum ceva timp prin el, bineinteles, alter ego.

Problema atemporalitatii dainuie din calculele lu' ala micu' de-i facea calculele lu' Einstein (Feinmann, parca?). E demonstrat matematic ca din punct de vedere cuantic nu ai cum sa faci zone atemporale. Ca sa ai zone atemporale, trebuie sa ai inertie 0 cand ai inertie infinita.

Nu-i chiar asa, depinde de topologia spatiului pe care lucrezi. Reospatiul meu este un spatiu discontinuu si anizotrop, poate ca tocmai de aceea in el sunt posibile zone atemporale.

+Quote Post
Vizitator_666 @ Pintea.
mesaj Feb 12 2013, 11:11 AM
Mesaj #879

Guests

Citeaza (Pintea @ Feb 12 2013, 10:26 AM) *
Nu-i chiar asa, depinde de topologia spatiului pe care lucrezi. Reospatiul meu este un spatiu discontinuu si anizotrop, poate ca tocmai de aceea in el sunt posibile zone atemporale.

Discontinuu, inteleg, izotrop la discontinuitate ... mhm, un pui de pleonasm? Problema cu el e alta : Zonele atemporale sunt percepute in zonele temporale in prisma a ce? Avand discontinuitati, le poti mapa in incinta acelui spatiu? Sau ne ghidam dupa principiul uman conform caruia stim ca este ceva acolo, da' nu stim ce sau unde?

Oricum, nu neg posibila existenta a zonelor atemporale. Neg posibilitatea existentei vietii civilizate sau de orice forma acolo, tocmai din prisma inertiei infinite/ inertie 0. O civilizatie ar trai prea mult acolo netraind, sau chiar mai frumos ... n-ar trai traind o vesnicie. poetic, nu?

Cu respect, dom' profesor. tongue.gif

+Quote Post
Vizitator_Pintea.
mesaj Feb 12 2013, 11:39 AM
Mesaj #880

Guests

Citeaza (666 @ Feb 12 2013, 11:11 AM) *
Discontinuu, inteleg, izotrop la discontinuitate ... mhm, un pui de pleonasm?

Nu. Discontinuu inseamna ca are goluri iar anizotrop inseamna ca metricile (distantele) pe care le poti trasa in acel spatiu depind de orientare, existand unele directii privilegiate.

Citeaza
Cu respect, dom' profesor. tongue.gif

Nu manifesti deloc respect daca asociezi numele meu de user cu un numar incarcat de semnificatii negative in mintea descreieratilor mistici care sunt inca (din pacate) extrem de influenti in societate. Nu pot sa deduc din asta decat ca esti ipocrit si ca urmaresti intr-un mod perfid ponegrirea mea. Te rog sa-ti alegi un nume de user personalizat care sa nu faca trimitere la persoana mea, in caz contrar voi adresa Adminului o atentionare ca sa-i sesizez incalcarea punctului 9 din Regulamentul Forumului.

+Quote Post
Vizitator_Pintea.
mesaj Feb 12 2013, 06:22 PM
Mesaj #881

Guests

Citeaza (Pintea @ Feb 12 2013, 11:39 AM) *
Nu manifesti deloc respect daca asociezi numele meu de user ("Pintea") cu un numar ("666") incarcat de semnificatii negative in mintea descreieratilor mistici [...]

Disclaimer

Ca sa fie limpede pentru toata lumea: doar pentru ca vreau sa public o carte in aceasta Lume a Tabloidelor nu inseamna ca sunt vreun personaj malefic, ci dimpotriva, unul benefic. mellow.gif Plus ca nu am avut nici o legatura cu demisia Papei Benedict, in ciuda faptului ca e pentru prima oara dupa 1000 de ani cand un suveran pontif demisioneaza (link1). Faptul ca Papa si-a anuntat retragerea la nici o saptamana dupa ce eu am cerut ferm Imparatiei ca toti conducatorii europeni corupti sa "zboare urgent din functie" (link2) nu poate fi decat o coincidenta fericita, nu? happy.gif

+Quote Post
Vizitator_Pintea.
mesaj Feb 12 2013, 06:24 PM
Mesaj #882

Guests

Citeaza (Pintea @ Feb 7 2013, 09:07 PM) *

+Quote Post
Vizitator_666.
mesaj Feb 13 2013, 09:31 AM
Mesaj #883

Guests

Citeaza (Pintea @ Feb 12 2013, 11:39 AM) *
Nu. Discontinuu inseamna ca are goluri iar anizotrop inseamna ca metricile (distantele) pe care le poti trasa in acel spatiu depind de orientare, existand unele directii privilegiate.

Nu manifesti deloc respect daca asociezi numele meu de user cu un numar incarcat de semnificatii negative in mintea descreieratilor mistici care sunt inca (din pacate) extrem de influenti in societate. Nu pot sa deduc din asta decat ca esti ipocrit si ca urmaresti intr-un mod perfid ponegrirea mea. Te rog sa-ti alegi un nume de user personalizat care sa nu faca trimitere la persoana mea, in caz contrar voi adresa Adminului o atentionare ca sa-i sesizez incalcarea punctului 9 din Regulamentul Forumului.

Din pacate, nu consider persoana dumneavoastra, d-le Pintea, intr-atat de importanta pentru mine inca sa consider macar crearea unui user personalizat pentru aceasta discutie. De ponegrirea dumneavoastra se ocupa alte persoane, nu eu, si e plin forumul de ele. Si trimiterea la persoana dumneavoastra ma indoiesc ca exista pe undeva, domnule profesor. Si cat timp nu vad o poza cu dvs. si coarne atasate, nici nu o voi face, pentru ca nu esti nici macar un temei moral sa ma auto-sesizez.

In speranta ca v-a facut placere discutia, va urez o seara/zi buna.

+Quote Post
Vizitator_Pintea.
mesaj Feb 13 2013, 10:21 AM
Mesaj #884

Guests

Citeaza (666 @ Feb 13 2013, 09:31 AM) *
In speranta ca v-a facut placere discutia, va urez o seara/zi buna.

Asemenea. smile.gif

+Quote Post
Vizitator_Pintea.
mesaj Feb 13 2013, 11:43 AM
Mesaj #885

Guests

Citeaza (666 @ Feb 13 2013, 09:31 AM) *
nu esti nici macar un temei moral sa ma auto-sesizez.

By the way, nici nu doresc să devin vreun "temei moral", conceptul însuși denotă debusolare morală și inaderenţa la principii clare de conduită. Eu tot ce doresc e să aduc în dezbatere o teorie nouă despre Univers. Deocamdată, fără succes. sad.gif Dar, asta-i viața: lucrurile bune li se întâmplă celor care așteaptă. rolleyes.gif

+Quote Post
Vizitator_Pintea.
mesaj Feb 19 2013, 05:46 PM
Mesaj #886

Guests

http://science.hotnews.ro/stiri-stiinte_fu...modernizari.htm

LHC s-a inchis pentru doi ani, cica pentru modernizare, dar banuiesc ca motivul real a fost lipsa de finantare. Nu inteleg de ce nu au decis inchiderea lui definitiva, ca oricum era inutil si energofag. Culmea penibilului este s-au strofocat atata sa detecteze acolo particule asa-zis "esentiale" pentru Modelul Standard (cum ar fi bosonul Higgs) chiar si dupa ce eu am dovedit Modelul Standard ca fiind o fictiune pura, fara nici o legatura cu realitatea.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Apr 11 2013, 12:17 AM
Mesaj #887

Guests

The OPERA international experiment at the INFN Gran Sasso Laboratory (Italy) has observed a third neutrino tau candidate from “flavour” oscillation. The “muon-type” neutrino produced at CERN in Geneva arrived at the Gran Sasso laboratory as a “tau” neutrino. An extremely rare event observed only twice before, in 2010 and in 2012. The OPERA international experiment (involving 140 physicists from 28 research institutes in 11 countries) was set up for the specific purpose of discovering this exceptionally rare event. Its observation confirms something scientists have been studying for more than 40 years: the fact that far fewer neutrinos seem to arrive from the Sun and the Earth atmosphere than expected. These “missing neutrinos” are indeed those that have oscillated into a different flavour.

http://www.infn.it/news/newsen.php?id=663

+Quote Post
Vizitator_neutrinul dispărut.
mesaj Apr 11 2013, 05:24 AM
Mesaj #888

Guests

Citeaza (Musafir @ Apr 11 2013, 12:17 AM) *
The OPERA international experiment at the INFN Gran Sasso Laboratory (Italy) has observed a third neutrino tau candidate from “flavour” oscillation. The “muon-type” neutrino produced at CERN in Geneva arrived at the Gran Sasso laboratory as a “tau” neutrino. An extremely rare event observed only twice before, in 2010 and in 2012. The OPERA international experiment (involving 140 physicists from 28 research institutes in 11 countries) was set up for the specific purpose of discovering this exceptionally rare event. Its observation confirms something scientists have been studying for more than 40 years: the fact that far fewer neutrinos seem to arrive from the Sun and the Earth atmosphere than expected. These “missing neutrinos” are indeed those that have oscillated into a different flavour.

http://www.infn.it/news/newsen.php?id=663

Citeaza (Pintea Haiducul @ Jul 11 2010, 02:12 PM) *
Ei nu detecteaza de fapt o "oscilatie" miu-tau, ci o "disparitie" a neutrinilor miuonici pe care nu si-o pot explica altfel in capetele lor seci. Fluxul de neutrini miuonici emis nu bate cu cel detectat. Hai sa-ti explic mai detaliat: cum se stie, neutrinii miuonici apar in urma dezintegrarii slabe a mezonilor pi (sau kappa) incarcati electric, in reactii de tipul:

mezon (pi sau kappa) negativ ---> miuon negativ + ("anti"-)neutrino miuonic, (1) respectiv:

mezon (pi sau kappa) pozitiv ---> miuon pozitiv + neutrino miuonic. (2)

Conform "Legii de Conservare a Sarcinii Leptonice" (o pura fantezie luata drept realitate), neutrinii miuonici produsi in reactia 2 ar trebui sa interactioneze cu materia nucleonica astfel:

neutrino miuonic + neutron ---> proton + miuon negativ, (3)

pe cand eu cred ca interactia corecta este:

neutrino miuonic + proton ---> neutron + miuon pozitiv, (4)

reactie in care se produc miuoni pozitivi ce degenereaza in pozitroni, adica in particule de antimaterie. Din acest motiv, ea are loc mult mai rar decat reactia anterioara (3), cu producere de miuoni negativi. Fizicienii care detecteaza neutrini miuonici produsi prin reactia 2 se asteapta ca ei sa reactioneze cu detectorul prin reactia 3, or -cum neutrinii respectivi interactioneaza in realitate conform reactiei 4, care este mult mai rara- semnalul electronic ce excita detectorul va fi mai slab decat cel asteptat si poate fi interpretat (in mod eronat) ca un deficit de flux. Acum ai inteles? cool.gif

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Apr 11 2013, 12:39 PM
Mesaj #889

Guests

wink.gif

+Quote Post
Vizitator_Gheorghe Adrian.
mesaj Feb 13 2017, 07:38 AM
Mesaj #890

Guests

Citeaza (Pintea Haiducul @ Feb 4 2010, 10:22 AM) *
Am comentat, in treacat, pe un alt topic, despre natura duala a luminii. In opinia mea, Feynman s-a apropiat cel mai mult de interpretarea corecta a dualismului unda-corpuscul (prin a sa "sumare a tuturor traiectoriilor posibile"). Eu am indraznit sa extind conceptul la "sumarea tuturor traiectoriilor spatio-temporale posibile", asadar, in viziunea mea, relativitatea si mecanica cuantica sunt ingemanate din start. Ca sa exemplific: un orbital "s" al unui atom e mai mult decat un nor virtual de "probabilitati de localizare" ale unui electron, el e format efectiv din toate momentele temporale pe care le-a ocupat sau le va ocupa electronul respectiv. In spatiul fundamental (pe care eu il numesc "reospatiu", altfel spus "spatiu fluid"), particula coexista cu toti posibilii ei temporali, ca intr-o "bula de timp". La fel si intr-o unda de lumina: se poate spune ca unda e formata din traiectoriile insumate ale unui foton care parcurge toate ciclurile posibile ale Universului--suprema "bula de timp". Conform acestei interpretari--care este cea corecta, de buna seama--, Principiul de Indeterminare al lui Heisenberg poate fi interpretat respectandu-se strict Legea Conservarii Energiei, chiar si pentru stari virtuale. Cresterea preciziei in masurarea energiei unei stari va antrena deci, conform formulei lui Heisenberg, o crestere a impreciziei in masurarea duratei acelei stari dar nu in sensul ca starea devine instabila datorita unor inchipuite "fluctuatii ale vidului" (celebra si penibila gaselnitza teoretica a secolului trecut...) ci in sensul ca intram in "bula de timp", intr-o zona de "fuziune a timpului" caracterizata prin atemporalitate.

Eu am dedus ca fotonul este paricula de substanta structurata dinamic, ca si un motor electric liniar. In structura dinamica a luminii se gaseste ca la nivelul fiecarei lungimi de unda, forta electromagnetica propulsoare a fotonului este egala cu forta de inertie. Aceasta deductie a fost posibila numai dupa descifrarea sensului fizic al cuantei de actiune h (aceea care as stat la baza edificarii mecanicii cuantice) si pe baza semnificatiei exacte a marimilor fizice, la care duce identitatea dimensionala masa-sarcina.

+Quote Post

30 Pagini V  « < 28 29 30
Fast ReplyReply to this topicStart new topic
2 Utilizatori care citesc acest topic (2 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 20th July 2017 - 08:41 PM