IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

3 Pagini V  < 1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> In vama la unguri, faci cheta-treci, nu faci cheta - bagajul la control!
Vizitator_Musafir.
mesaj Sep 24 2008, 06:20 AM
Mesaj #31

Guests

"Conform prevederilor art. 60 din Regulamentul (CEE) nr.2913/92 al Consiliului din 12 octombrie 1992 de instituire a Codului vamal Comunitar, atat timp cat legislatia vamala comunitara nu prevede reglementari in materie, statele membre stabilesc competenta diverselor birouri vamale situate pe teritoriul lor si trebuie sa tină seama, cand este posibil, de natura marfurilor si de regimul vamal sub care urmeaza sa fie plasate."
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_ovidiu.
mesaj Sep 24 2008, 07:36 AM
Mesaj #32

Guests

Citeaza (Thheo @ Sep 23 2008, 06:59 PM) *
Probabil ca nu stii ce e aia vama de te bagi in seama aiurea. Control vamal si taxe vamale se fac doar la granitele UE cu tari non-UE, in rest se asigura tranzitul liber al marfurilor.. este unul din "beneficiile" spatiului UE. Evident ca se fac controale de catre politia de frontiera pentru prevenirea infractiunilor, contraventiilor..etc ( sunt inca reguli pentru tranzitarea tarilor, dar nu este vama .. deci este incorect folosit aici termenul )

CORECT
Este evident ca majoritatea nu cunosc legile UE. Daca vii din Serbia inteleg sa te verifice de bunuri purtatoare de TVA, dar cand vii din UE...
Eu nu am avut probleme si inca ceva, de cand cu libera circulatie, nu prea stiu ei nici de unde te intorci. (ma intorceam din Amsterdam, si le-am zis ca vin din Europa, stiu ca la romani cand zici ca vii de acolo, te cauta si-n rezervor, de parca nu stie toata lumea ca din Bulgaria si Turcia aduci drogurile, nu din NL unde sunt scumpe).
Eu zic ca se vede pe omul deschis la mizerii (romanu da spaga prea usor)!
De amenzi, daca stii ca ai facut o prostie, o platesti si ceri chitanta.

+Quote Post
Vizitator_Groza dan.
mesaj Sep 24 2008, 07:36 AM
Mesaj #33

Guests

dupa vama stau cei de la ciruclatie la spaga;te cauta de toate trusa,orice numa' sa pice ceva

+Quote Post
Vizitator_Guest.
mesaj Sep 24 2008, 07:51 AM
Mesaj #34

Guests

Citeaza (Groza dan @ Sep 24 2008, 07:36 AM) *
dupa vama stau cei de la ciruclatie la spaga;te cauta de toate trusa,orice numa' sa pice ceva

Poate ni se pare noua care nu respectam legea ca te cauta de toate doar sa pice ceva. Daca am fi corecti nu ar avea de ce sa se lege, iar noi nu ne-am mai plange ca ne amendeaza pe nedrept.

+Quote Post
Vizitator_Vizitator.
mesaj Sep 25 2008, 06:05 AM
Mesaj #35

Guests

Citeaza (Guest @ Sep 24 2008, 07:51 AM) *
Poate ni se pare noua care nu respectam legea ca te cauta de toate doar sa pice ceva. Daca am fi corecti nu ar avea de ce sa se lege, iar noi nu ne-am mai plange ca ne amendeaza pe nedrept.

Sunteti foarte increzatori in sistemul nostru.....
Nemtii mi-au dat numere galbene pe 5 zile cu TUV expirat. Primesti numere rosii pe mai mult de 5 zile daca ai TUV.

Va rog sa nu vorbiti in nestiinta de cauza.
Nu discutam de cine m-a deranjat mai tare, discutam de faptul ca am facut turul Europei (Romania-Bulgaria-Grecia -- cu feribotul--Italia-Austria-Ungaria-Romania) si numai in Romania si in Romania am fost oprita si controlata.
" Restu` e in spatiul Schengen" sa citam un vames roman.

+Quote Post
Vizitator_SOMEBODY.
mesaj Sep 27 2008, 05:37 AM
Mesaj #36

Guests

STIE CINEVA IN CAT TIMP SE AJUNGE CU AUTOCARUL DIN CRAIOVA LA STUTTGART?? MULTUMESC

+Quote Post
Danu Barosanu
mesaj Sep 27 2008, 10:34 AM
Mesaj #37

Nou venit
*

Grup: Membri
Postari: 7
Inscris: 15-May 08
Utilizatorul numarul: 97

Citeaza
Probabil ca nu stii ce e aia vama de te bagi in seama aiurea. Control vamal si taxe vamale se fac doar la granitele UE cu tari non-UE, in rest se asigura tranzitul liber al marfurilor.. este unul din "beneficiile" spatiului UE.

Citeaza (ovidiu @ Sep 24 2008, 08:36 AM) *
CORECT

CORECT? Pe bune? Ati avut macar rabdare sa vedeti regulamentul publicat de unguri (si in limba romana pe vam.gov.hu)? Mai mult ca sigur nu.

Cateva paragrafe din aaaa

"

+Quote Post
Danu Barosanu
mesaj Sep 27 2008, 10:36 AM
Mesaj #38

Nou venit
*

Scuze, mesajul nu poate fi mai lung de cateva paragrafe. Voi rescrie.

+Quote Post
Danu Barosanu
mesaj Sep 27 2008, 10:42 AM
Mesaj #39

Nou venit
*

Mda, pe Forumul Hotnews nu poti pune mesaje cu anumite diacritice (pe care le-am copiat dintr-un pdf). Gasiti acel PDF cu regulile pe vam.gov.hu
Acolo se specifica foarte clar ca pana la 31 decembrie 2009 tarile din UE pot sa impuna limite la introducere tigarilor de catre calatorii ce sosesc din Romania si Bulgaria. Asa ca stimabililor care ma "corectati" dezinformand ceilalti calatori, macar aveti obraz si cititi regulile.

+Quote Post
Vizitator_Daniel Aachen.
mesaj Oct 7 2009, 11:12 AM
Mesaj #40

Guests

Pentru toti care sant persecutati de "vamesii" unguri, care va cer bani, va iau branza din bagaje samd. Va rog sa va adresati, personal, direct, comunitatii europene, care nu permite asa ceva. Musafirilor mei din Romania li s-a luat branza si asa ceva nu este de tolerat, UE nu prevede in nici o lege vamala asa ceva. Raspunsul de la UE il postez ptr. voi, puteti scrie reclamatie in germana, engleza sau franceza.
DACA NIMENI NU DESCHIDE GURA UNDE TREBUIE, UNGURII ISI VOR FACE INCONTINUARE DE CAP!

Dear Mr.........
>
> Thank you for your enquiry which has been forwarded to us by the Customs and Taxation Directorate-General.
>
> First of all, whilst there are indeed strict restrictions on personal consignments containing meat, milk or their products which are sent by post or carried in the baggage of travellers arriving from countries outside the EU, such rules do not apply to animal products transported between the 27 Member States of the EU, or for animal products coming from Andorra, Liechtenstein, Norway, San Marino, and Switzerland. For this and additional information on the subject, please see our web site at: http://ec.europa.eu/food/animal/animalprod...ts/index_en.htm
>
> However, I have forwarded your message to one of my colleagues to check definitively and once I have her reply, I will contact you again (this will probably be during the course of next week).
>
> With kind regards
>
> ...............
> Institutional Relations & Communication
> Health & Consumers Directorate-General
> European Commission

Nu scrieti numai aici in forum, reclamati orice iregularitate la comunitatea europeana si veti primi raspuns. excl.gif

+Quote Post
Vizitator_Vizitator_Dan..
mesaj Oct 7 2009, 07:14 PM
Mesaj #41

Guests

In primul rand, pentru cei care au primit amenzi pentru ca isi tineau copilul pe bancheta din spate fara a fi in scaun de copil, in bratele nevestei, felicitari politistilor unguri pentru ca i-au amendat. Nu e vorba de spaga, ci de educatie si inconstienta.
Celor care dau spaga sa nu li se umble prin bagaje, ce au de ascuns? Si daca nu dau spaga, ce li se intampla? Mentalitate de turma de oi plangarete.
M-a oprit un politist ungur la granita cu Austria si aveam ITP-ul expirat (ceea ce nu stiam, neglijenta mea). E o chestie de 2 lei, o formalitate pe care orice roman dibaci o rezolva cu mica spaga (cate Dacii vechi ar trebui trase pe dreapta pe bune?). M-a anuntat ca ma amendeaza si ca trebuie sa ma intorc in Romania sa imi rezolv situatia, i-am zis ca platesc amenda dar ca nu pot sa ma intorc in Romania si ca merg mai departe (i-am zis si motivul, dar nu are importanta aici), a mai chemat un coleg, au vorbit ceva in ungureste, mi-a zis ca oricum or sa ma opreasca austriecii, i-am zis ca probabilitatea sa ma opreasca e foarte mica si ca e pe barba mea, mi-a dat actele inapoi . Am sugerat ca eram dispus sa platesc totusi o amenda sau altceva, dar mi-a zis sa imi vad de drum. Ca sa fie clar, m-a prins la mare inghesuiala si m-a lasat refuzand spaga.
Un om cu onoare, si care mai si gandeste inainte sa faca ceva ("regulamentar" era sa ma amendeze si sa imi ia talonul, dar la ce ii folosea imi faca mie rau?).
Atitudinea e personala, nu tine neaparat de natie, dar imi pare bine ca m-a oprit un ungur si nu un austriac, neamt sau francez.
Oare mioritele pure care se lamenteaza pe aici impotriva bozgorilor spagari si haini cum ar fi procedat?

+Quote Post
Vizitator_Daniel Aachen.
mesaj Oct 7 2009, 09:12 PM
Mesaj #42

Guests

Nu ma intereseaza ce probleme financiar-economice are Unagria si vamesii lor prost platiti, samd. Musafirii mei sant cetateni germani care au vizitat Romania si care nu au nimic de a face cu Ungaria, pe care doar au tranzitat-o. Au o masina inmatriculata in Germania, cu TÜV ul ok, buletin german, domiciliu in Germania.

De unde pana unde isi permite un nespalat de vames ungur corupt sa le caute in bagaje si sa intrebe dupa branza si alimente, ce-l f..e pe dobitoc grija de branza impachetata in vacuum si cumparata oficial in Romania?

Restrictii la transportul de alimente sant aplicabile doar la transportul dinafara celor 27 de tari EU. Ungurii isi fac de cap fara de lege, scotocind bagajele in cautare de bunuri nedeclarate si confiscand/ aruncand branza si alimente cumparate oficial din Romania. Plangerea mea la UE o voi trimite si la Berlin si la ambasada Ungariei si celor responsabili la UE pana se va clarifica problema cu vamesii nesimtiti si fara de lege.

+Quote Post
tsunami
mesaj Oct 8 2009, 01:34 AM
Mesaj #43

Sir Tsunami

Postari: 5 035
Inscris: 25-July 08
De la: Bucuresti, deocamdata
Utilizatorul numarul: 2 011

Citeaza (Daniel Aachen @ Oct 7 2009, 10:12 PM) *
Nu ma intereseaza ce probleme financiar-economice are Unagria si vamesii lor prost platiti, samd. Musafirii mei sant cetateni germani care au vizitat Romania si care nu au nimic de a face cu Ungaria, pe care doar au tranzitat-o. Au o masina inmatriculata in Germania, cu TÜV ul ok, buletin german, domiciliu in Germania.

De unde pana unde isi permite un nespalat de vames ungur corupt sa le caute in bagaje si sa intrebe dupa branza si alimente, ce-l f..e pe dobitoc grija de branza impachetata in vacuum si cumparata oficial in Romania?

Restrictii la transportul de alimente sant aplicabile doar la transportul dinafara celor 27 de tari EU. Ungurii isi fac de cap fara de lege, scotocind bagajele in cautare de bunuri nedeclarate si confiscand/ aruncand branza si alimente cumparate oficial din Romania. Plangerea mea la UE o voi trimite si la Berlin si la ambasada Ungariei si celor responsabili la UE pana se va clarifica problema cu vamesii nesimtiti si fara de lege.

si?
i-ai luat numele?
l-ai reclamat?
de ce nu?

--------------------
Wake up 'n RIDE!

+Quote Post
Vizitator_stalker.
mesaj Oct 8 2009, 08:48 AM
Mesaj #44

Guests

Ei Dane, Dane...
Pacat ca vorbeste gura fara tine. Deci erai in offsaid cu ITP expirat, dar totusi ai plecat la drum lung. Nu stiu ce masina ai si nici nu face asta obiectul discutiei de aici dar ma tem ca nu ma poti tu pe mine numi inconstient.
Fetita de 11 ani care dormea pe bancheta din spate este a mea. Suferea de rau de masina si pina in Polonia nu mai aveam de unde sa ii iau pastilele de Aviomarin. Daca nu stii ce inseamna motion sickness te rog sa nu comentezi. Gestul politailor de la circulatie din HU care mi-au cerut cu nesimtire spaga de 50 euro pentru copil e doar din cauza ca nu au gasit nimic altceva. Masina mea de serviciu e noua, are absolut totul in regula, eu conduceam fix cu 80/ora cit era reglementarea de viteza pe portiunea de drum respectiva (tempomat). Baietii stateau cu binoclul la ochi si m-au oprit ca nu le era clar ce numere am eu (.pl) Asta e tot. Ei mi-au aratat ceva carnetel de politai cu poze unde scria numai pe ungureste si mi-au comunicat in romana ca au sa imi dea o amenda pe care trebuie sa o achit la posta dar numai luni dimineata adica dupa doua zile eu trecind pe acolo simbata dupa prinz. I-am intrebat in engleza apoi in ro daca nu putem rezolva asta altfel si le-au zimbit ochii si au desenat scurt pe capota cu degetul 50EURO. Am priceput, le-am dat banii si le-am urat sa aiba ei sanatate. Asta e povestea mea. Daca nu ti-a placut asta e, ma tem ca nu am alta care sa te impresioneze. Si nici nu fac parte din categoria mioritelor plingaciaose de pe forumuri. Sa auzim de bine si sa aveti drum bun. Szerokije drogie!

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Oct 8 2009, 09:56 AM
Mesaj #45

Guests

Citeaza (Daniel Aachen @ Oct 7 2009, 09:12 PM) *

Pute a sovinism replica asta

+Quote Post
tsunami
mesaj Oct 8 2009, 10:15 AM
Mesaj #46

Sir Tsunami

Postari: 5 035
Inscris: 25-July 08
De la: Bucuresti, deocamdata
Utilizatorul numarul: 2 011

Citeaza (stalker @ Oct 8 2009, 09:48 AM) *
Ei Dane, Dane...
Pacat ca vorbeste gura fara tine. Deci erai in offsaid cu ITP expirat, dar totusi ai plecat la drum lung. Nu stiu ce masina ai si nici nu face asta obiectul discutiei de aici dar ma tem ca nu ma poti tu pe mine numi inconstient.
Fetita de 11 ani care dormea pe bancheta din spate este a mea. Suferea de rau de masina si pina in Polonia nu mai aveam de unde sa ii iau pastilele de Aviomarin. Daca nu stii ce inseamna motion sickness te rog sa nu comentezi. Gestul politailor de la circulatie din HU care mi-au cerut cu nesimtire spaga de 50 euro pentru copil e doar din cauza ca nu au gasit nimic altceva. Masina mea de serviciu e noua, are absolut totul in regula, eu conduceam fix cu 80/ora cit era reglementarea de viteza pe portiunea de drum respectiva (tempomat). Baietii stateau cu binoclul la ochi si m-au oprit ca nu le era clar ce numere am eu (.pl) Asta e tot. Ei mi-au aratat ceva carnetel de politai cu poze unde scria numai pe ungureste si mi-au comunicat in romana ca au sa imi dea o amenda pe care trebuie sa o achit la posta dar numai luni dimineata adica dupa doua zile eu trecind pe acolo simbata dupa prinz. I-am intrebat in engleza apoi in ro daca nu putem rezolva asta altfel si le-au zimbit ochii si au desenat scurt pe capota cu degetul 50EURO. Am priceput, le-am dat banii si le-am urat sa aiba ei sanatate. Asta e povestea mea. Daca nu ti-a placut asta e, ma tem ca nu am alta care sa te impresioneze. Si nici nu fac parte din categoria mioritelor plingaciaose de pe forumuri. Sa auzim de bine si sa aveti drum bun. Szerokije drogie!

din povestirea ta reiese ca tu le-ai oferit nu ei ti-au cerut. deci 2 pacate.
1. copilul nu era regulamentar (cel mai important)
2. propui spaga.

in state si canada o incasai serios. poate si alte tari civilizate

--------------------
Wake up 'n RIDE!

+Quote Post
Vizitator_Andreescu.
mesaj Oct 8 2009, 10:21 AM
Mesaj #47

Guests

Citeaza (stalker @ Oct 8 2009, 08:48 AM) *
Ei Dane, Dane...

Vad ca ti se explica, dar tot nu pricepi. Erai in culpa, pentru ca este obligatorie purtarea centurii la pasagerii din spate. Si daca nu intelegi o lege sau nu vrei nicicum sa o respecti, stai in Romania, ca aici merge sa nu respecti legea, asa e tara asta. Dar in Vest nu tine.

+Quote Post
Vizitator_olandezu.
mesaj Oct 8 2009, 01:34 PM
Mesaj #48

Guests

ei drace, eu vad lucrurile cam asa:
1. Tu esti inconstient. Daca la 80km/h pui o frana la zero si fata ta tocmai se ridica de pe bancheta sa ceara apa, zboara pe geam afara.
2. Daca faci un accident, fata fara centura in spate cel mai probabil mare prima
3. Daca are motion sicknes, opreste masina
4,5,6,7 ... 1000 esti pur si simplu inconstient si lipsit de consideratie fata de viata unui copil, care se intapla sa fie fiica ta.
1001. Legea prevede sa aiba centura. ai incalcat legea
1002. Legea prevede o amenda pentru a nu avea centura dar tu ai preferat sa faci aranjamente
1003. Esti spagar
1004. Politistii unguri sunt spagari si ei
1005. sunteti exact la fel tu si prietenii tai politisti unguri.

Citeaza (stalker @ Oct 8 2009, 08:48 AM) *

+Quote Post
Vizitator_Daniel Aachen.
mesaj Oct 19 2009, 09:01 PM
Mesaj #49

Guests

SOVINISM impotriva cui ma? Eu sant cetatean german de 25 de ani, persoana caruia i s-a confiscat branza este cetatean german prin nastere. Si daca eram turc sau polonez, vamesii unguri nu aveau NICI UN DREPT sa confiste branza sub un pretext oarecare. Cine are poza cu figura aia cu introdusul de produse alimentare in ungaria interzis sa se anunte aici ca am nevoie de ea ca sa le-o trimit la Bruxelles, pentru ca nesimtitii de unguri sa nu-si mai faca de cap cum vor. Pentru cei care au avut de a face cu vamesi unguri corupti, sesizati aici, daca se poate in engleza, franceza sau germana:
Ungarische Zoll- und Finanzwache (Vám és Pénzügyörség) Ungarn H-1095 Budapest, Mester Str. 7. Internetseite: http://www.vam.gov.hu/welcomeDe.do

De la autoritatile maghiare am primit raspuns, personal de la consulul de la Berlin, asa ca reclamatia mea va ajunge unde trebuie. Va rog pe cei cu alimente confiscate sau aruncate de mizeriile de vamesi unguri sa reclamati cele intamplate ca sa se termine cat de curand "discriminarile" la granita romano-maghiara.

Ungurii nu accepta ca si Romania este tara a UE, ceea ce aici in vest este normal, sa-ti cumperi mancarea la belgieni sau olandezi (nu vorbesc de produse ilegale pentru fumatori si consumatori de prafuri). Vamesul ungur nu are voie sa caute nici painea, nici carnatii si nici branza din Romania. Pentru asta nu exista lege in UE si panouri scrise cu prostii de astea tin doar la fraierii de unguri. Faceti-mi rost de poza cu interdictia de a aduce alimente si ma ocup eu de restul.

+Quote Post
carmaw
mesaj Oct 21 2009, 02:01 AM
Mesaj #50

Membru
**

Postari: 43
Inscris: 20-May 09
De la: dintr o caldura...
Utilizatorul numarul: 7 960

Citeaza (Musafir @ Sep 24 2008, 06:15 AM) *
Se pare ca TU habar nu ai despre ce e vorba... dupa controlul politiei de frontiera, ocazional si prin sondaj, se mai face un control la bagaje. Controlul este realizat de catre un AGENT VAMAL, conform procedurilor VAMALE interne ale statului in care intri... deci este vorba despre un CONTROL VAMAL.
Nu stiu despre alte tari dar la intrare in ungaria este un panou pe care scrie (si in romana) ca ai voie sa intri in ungaria cu ... tigari, ...l alcool si ca NU AI VOIE sa introduci in tara lor produse de origine animala (carne, branza etc).
Uite aici... spre documentare (sursa: autoritatea nationala a vamilor).

"Conform prevederilor art. 60 din Regulamentul (CEE) nr.2913/92 al Consiliului din 12 octombrie 1992 de instituire a Codului vamal Comunitar, at

sa vedeti ce fac si bulgarii.....
2 situatii
1.veneam cu masina cu n grecesc aveam in spate bicicleta care depasea........omu meu se apuca sa depaseasca in viraj.stop control am scapat cu o observatie spusa pe un ton prietenesc apropape....
2.alta dat ne am intors cu niste prieteni romanii deci masina cu n autohtone......ne au oprit mereu pe drumuri iasa la granita au fost . dea dreptul ....MIZERABILI !

+Quote Post
Vizitator_M de la Musafir.
mesaj Oct 21 2009, 07:58 AM
Mesaj #51

Guests

Citeaza (EMILIO @ Sep 14 2008, 02:38 AM) *

Vorbeste in numele tau!
Daca esti imputit si-ti ajunge mirosul la nas, mai treci si te spala!

+Quote Post
Vizitator_Doru.
mesaj Oct 23 2009, 11:54 AM
Mesaj #52

Guests

Citeaza (Thheo @ Sep 23 2008, 06:59 PM) *
Probabil ca nu stii ce e aia vama de te bagi in seama aiurea. Control vamal si taxe vamale se fac doar la granitele UE cu tari non-UE, in rest se asigura tranzitul liber al marfurilor.. este unul din "beneficiile" spatiului UE. Evident ca se fac controale de catre politia de frontiera pentru prevenirea infractiunilor, contraventiilor..etc ( sunt inca reguli pentru tranzitarea tarilor, dar nu este vama .. deci este incorect folosit aici termenul )

+Quote Post
Vizitator_Doru.
mesaj Oct 23 2009, 12:00 PM
Mesaj #53

Guests

Citeaza (Musafir @ Sep 24 2008, 06:15 AM) *
Se pare ca TU habar nu ai despre ce e vorba... dupa controlul politiei de frontiera, ocazional si prin sondaj, se mai face un control la bagaje. Controlul este realizat de catre un AGENT VAMAL, conform procedurilor VAMALE interne ale statului in care intri... deci este vorba despre un CONTROL VAMAL.
Nu stiu despre alte tari dar la intrare in ungaria este un panou pe care scrie (si in romana) ca ai voie sa intri in ungaria cu ... tigari, ...l alcool si ca NU AI VOIE sa introduci in tara lor produse de origine animala (carne, branza etc).
Uite aici... spre documentare (sursa: autoritatea nationala a vamilor).

"Conform prevederilor art. 60 din Regulamentul (CEE) nr.2913/92 al Consiliului din 12 octombrie 1992 de instituire a Codului vamal Comunitar, at

Controlul dupa politia de frontiera este facut de catre agentii lor de la Finante. Intradevar se uita dupa bauturi alcoolice si tigari. Mi-e mi-au confiscat 1 l de tuica si au cautat si mirosit prin toate sticleledin masina in care era apa. Cica tuica nu ar fi purtatoare de taxe vamale si a mai trebuit sa platesc amenda 80 de euro de care am scapat doar ca mi-am descoperit o cunostinta comuna cu un roman politist de frontiera. Ei au undeva in regulament chestia cu alcoolul de peste 20 de grade. oricum s-au purtat scarbos, lucru pe care ai nostri nu il fac cu cetatenii vecini.

+Quote Post
Vizitator_sergiu.
mesaj Oct 23 2009, 12:04 PM
Mesaj #54

Guests

STALKER cu ce treaba prin Slovacia?Daca nu sunt prea indiscret...

+Quote Post
Vizitator_fefe.
mesaj Oct 23 2009, 01:30 PM
Mesaj #55

Guests

Citeaza (Vizitator_Dan. @ Oct 7 2009, 07:14 PM) *
In primul rand, pentru cei care au primit amenzi pentru ca isi tineau copilul pe bancheta din spate fara a fi in scaun de copil, in bratele nevestei, felicitari politistilor unguri pentru ca i-au amendat. Nu e vorba de spaga, ci de educatie si inconstienta.
Celor care dau spaga sa nu li se umble prin bagaje, ce au de ascuns? Si daca nu dau spaga, ce li se intampla? Mentalitate de turma de oi plangarete.
M-a oprit un politist ungur la granita cu Austria si aveam ITP-ul expirat (ceea ce nu stiam, neglijenta mea). E o chestie de 2 lei, o formalitate pe care orice roman dibaci o rezolva cu mica spaga (cate Dacii vechi ar trebui trase pe dreapta pe bune?). M-a anuntat ca ma amendeaza si ca trebuie sa ma intorc in Romania sa imi rezolv situatia, i-am zis ca platesc amenda dar ca nu pot sa ma intorc in Romania si ca merg mai departe (i-am zis si motivul, dar nu are importanta aici), a mai chemat un coleg, au vorbit ceva in ungureste, mi-a zis ca oricum or sa ma opreasca austriecii, i-am zis ca probabilitatea sa ma opreasca e foarte mica si ca e pe barba mea, mi-a dat actele inapoi . Am sugerat ca eram dispus sa platesc totusi o amenda sau altceva, dar mi-a zis sa imi vad de drum. Ca sa fie clar, m-a prins la mare inghesuiala si m-a lasat refuzand spaga.
Un om cu onoare, si care mai si gandeste inainte sa faca ceva ("regulamentar" era sa ma amendeze si sa imi ia talonul, dar la ce ii folosea imi faca mie rau?).
Atitudinea e personala, nu tine neaparat de natie, dar imi pare bine ca m-a oprit un ungur si nu un austriac, neamt sau francez.
Oare mioritele pure care se lamenteaza pe aici impotriva bozgorilor spagari si haini cum ar fi procedat?

Restrictii la transportul alimentelor se aplica la toate tarile. Ele nu sunt motivate de reguli vamale , ci de reguli sanitare unde tarile sunt suverane sa hotararsca ce vor sa primeacs a si ce nu. In general alimentele neambalate, lactate, oua sunt interzise mai in toate tarile (nu numai Ungaria, ci si in Anglia, Franta, etc.). Numai ca romanul e obisnuit sa plece in excursie cu traista plina cu roata de cascaval, cu putina de telemea, iar ungurii stiu asta si exploateaza si ei un pic situatia. E un fel de taxa pe mirlanie specific romaneasca... laugh.gif

+Quote Post
Vizitator_stalker.
mesaj Oct 23 2009, 02:11 PM
Mesaj #56

Guests

Trec destul de des prin Slovacia pe ruta dintre Polonia-Romania. De obicei calatoresc singur in masina atunci eram cu familia in concediu. De ce ma intrebi?

+Quote Post
Pileati
mesaj Feb 2 2010, 10:16 PM
Mesaj #57

Membru
**

Postari: 27
Inscris: 16-January 10
Utilizatorul numarul: 18 226

Am trecut granitele tarii in toate directiile. Mi-au facut probleme si bulgarii(nu de fiecare data) si ungurii si ucrainenii. Toti astia din jur au ceva cu noi. Poate nu chiar degeaba. Oricum, ca ucrainenii n-am vazut asa garniceri imputiti nicaieri in Europa...

+Quote Post
Vizitator_max11.
mesaj Feb 5 2010, 01:35 PM
Mesaj #58

Guests

Citeaza (Pileati @ Feb 2 2010, 10:16 PM) *
Am trecut granitele tarii in toate directiile. Mi-au facut probleme si bulgarii(nu de fiecare data) si ungurii si ucrainenii. Toti astia din jur au ceva cu noi. Poate nu chiar degeaba. Oricum, ca ucrainenii n-am vazut asa garniceri imputiti nicaieri in Europa...

Io vreau doar sa va zic ca vamesii unguri NU NE SUPORTA .Am lucrat 10 ani alaturi de ei si -i cunosc bine.Pentru ei suntem si vom fi o natie inferioara ( nu ca n-ar fi ceva adevar) .Asta e crudul adevar .

+Quote Post
pehash
mesaj Feb 5 2010, 04:22 PM
Mesaj #59

Membru veteran

Postari: 398
Inscris: 27-May 08
De la: London
Utilizatorul numarul: 674

am iesit pe la nadlac de vreo 3-4 ori doar in ultimul an. n-am avut niciodata probleme la vama. daca m-ar fi controlat sigur nu le-as fi dat nici o spaga. daca ar fi confiscat ceva sigur as fi cerut sa vad legea in baza careia au confiscat acel lucru si n-as fi plecat de acolo fara un proces verbal. o simpla chestiune de respect de sine...
de vina pt situatia descrisa de autorul acestui topic sunt romanii fraieri care platesc, inchid ochii si merg mai departe. sunt convins oricum ca vamesii au experienta si ii opresc cu preponderenta pe cei de la care stiu ca vor obtine ceva.
deh, nu e prost cine cere.. e prost cine da.

+Quote Post
Vizitator_imbecilu'tsunami.
mesaj Feb 5 2010, 04:58 PM
Mesaj #60

Guests

Citeaza (tsunami @ Oct 8 2009, 10:15 AM) *
din povestirea ta reiese ca tu le-ai oferit nu ei ti-au cerut. deci 2 pacate.
1. copilul nu era regulamentar (cel mai important)
2. propui spaga.

in state si canada o incasai serios. poate si alte tari civilizate

ca de obicei n-ai inteles nimic dar trebuie sa dai tu cu mucii in fasole, tot ca de obicei;
bai boule prost, tu mai ai si alte activitati in viata decat sa stai ca scaiu'n'cooru'oii pe orice tema?
mai ales avand in vedere ca esti un zero pe price tema, fiind practic inexistent; cred ca esti moderatoru'beat tot timpul...LoL

+Quote Post

3 Pagini V  < 1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
2 Utilizatori care citesc acest topic (2 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 7th December 2019 - 02:43 AM