IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

Reply to this topicStart new topic
> Strategia mea de votare, Alegerile sunt "fierbinti"
Bebe
mesaj May 27 2008, 12:53 PM
Mesaj #1

Nou venit
*

Grup: Membri
Postari: 3
Inscris: 16-May 08
Utilizatorul numarul: 150

Blaga, Oprescu, Diaconescu, Orban....

Am sa votez si am sa votez negativ. Adica, ma duc la vot ca sa nu iasa unul dintre candidati, unul care nu-mi place mie. Am sa-l votez, dintre ceilalti, pe cel ce are mai multe sanse sa iasa.

Cred ca procedez corect si legitim. Democratiile favorizeaza votul negativ. Nu pot sa spun ca tin cu unul dintre cei de sus, cu atat mai putin cu altii, nementionati aici.

Aleg doar raul cel mai mic. Nu cred ca vreo persoana are puteri atat de fantastice incat sa schimbe situatia din Bucuresti radical. Fiecarui candidat ii gasesc bube. Nu e om pe lumea asta care sa nu aiba bube.

Dar, sigur nu vreau sa iasa vreo 5,6 dintre cei ce candideaza.
De aceea ma duc sa votez, chiar daca intotdeauna am plecat de la premiza ca o sa fiu dezamagit. Si nu m-am inselat niciodata. Dar nici nu mi-a parut rau.

Aceasta este strategia mea de votare, din totdeauna.
Go to the top of the page

+Quote Post
corect
mesaj May 27 2008, 01:34 PM
Mesaj #2

Membru veteran

Postari: 413
Inscris: 14-May 08
De la: Bucuresti
Utilizatorul numarul: 7

Citeaza (Bebe @ May 27 2008, 01:53 PM) *
Am sa votez si am sa votez negativ.

Cred ca, intr-o masura mai mare sau mai mica, multi voteaza negativ. Printre care si eu. Cel putin la primaria capitalei...

+Quote Post
i_and
mesaj May 27 2008, 01:35 PM
Mesaj #3

Nou venit
*

Postari: 1
Inscris: 27-May 08
Utilizatorul numarul: 728

greu de gasit cineva care sa-ti placa. iar cand astia vor veni, peste 15-20 de ani, vom fi prea batrani ca sa-i apreciem.

+Quote Post
Uncle Sam
mesaj May 27 2008, 01:39 PM
Mesaj #4

Membru veteran

Postari: 517
Utilizatorul numarul: 727

Citeaza (Bebe @ May 27 2008, 12:53 PM) *
Am sa votez si am sa votez negativ. Adica, ma duc la vot ca sa nu iasa unul dintre candidati, unul care nu-mi place mie. Am sa-l votez, dintre ceilalti, pe cel ce are mai multe sanse sa iasa.

Din pacate voi vota la fel. Negativ. Din pacate pentru ca partidul pe care il sustin mi-a propus un candidat imposibil de acceptat. Sper ca e doar inceputul uninominalului si ca pana la parlamentare se vor gandi bine si vor face propuneri mai serioase.

+Quote Post
Alois
mesaj May 27 2008, 04:48 PM
Mesaj #5

Nou venit
*

Postari: 8
Inscris: 17-May 08
Utilizatorul numarul: 199

Vot negativ ca majoritatea romanilor.
Tocmai din acest motiv nici canditatii nu prea cred in programele lor.
Stiu ca ori place la bobor, ori displace la bobor.

Cu bataie directa pe Bucuresti: pacat ca cei care vor sincer sa fie primari nu sunt si cei mai buni. Aici ma refer la Oprescu si Orban. Blaga si Diaconescu nu si-au dorit niciodata primaria ....

Voi vota cu Blaga nu ca-mi place de el, ci sa nu doresc sa vina un aventurier ca Oprescu. Nu am timp sa vad un coate-goale cum "ne fute el dumnezeu' mamii, si se pune pe sapat".

+Quote Post
Vizitator_Amona.
mesaj May 27 2008, 06:25 PM
Mesaj #6

Guests

Citeaza (dumping @ May 27 2008, 06:14 PM) *
mai aveti si varianta votului anulat. adik sa vi-l anulati singuri decat sa alegeti cel mai mic rau ...

Nu cred ca e solutia optima..Trebuie votat cu responsabilitate, in functie de afinitatile politice sau fata de un candidat..Trebuie sa se inteleaga de catre toti ca NU NE-A RAMAS DECAT VOTUL! Atat! Clasa politica nu va fi afectata de absenteism (au avut ei grija sa fie validati oricum), iar noi vom pierde din nou, lasandu-i pe altii sa voteze pentru noi! angry.gif

Daca-as putea cumva, i-as scoate duminica pe toti la vot! tongue.gif

+Quote Post
dumping
mesaj May 27 2008, 06:25 PM
Mesaj #7

Nou venit
*

Postari: 3
De la: piatra neamt
Utilizatorul numarul: 755

mai aveti si varianta votului anulat. adica sa vi-l anulati singuri, sa aplicati doua voturi pe buletin. e mai sigur ca nu face altcineva chestia asta!

+Quote Post
CosminG
mesaj May 27 2008, 09:40 PM
Mesaj #8

Nou venit
*

Postari: 4
Utilizatorul numarul: 770

Pot sa spun ca la Oradea, Ilie Bolojan - PNL chiar are credibilitate, deci voi vota pozitiv, ramane bineinteles de vazut ce va face. laugh.gif
Daca as fi in Bucuresti ar fi intradevar un vot mai mult negativ: as pergge cu Orban pt ca nu as merge cu PSD (Oprescu sau Diaconescu) iar Blaga are un trecut prea patat

--------------------
www.4Jesus.ro

+Quote Post
Vizitator_Stoewer.
mesaj May 28 2008, 06:12 AM
Mesaj #9

Guests

Citeaza (CosminG @ May 27 2008, 09:40 PM) *
Daca as fi in Bucuresti ar fi intradevar un vot mai mult negativ: as pergge cu Orban pt ca nu as merge cu PSD (Oprescu sau Diaconescu) iar Blaga are un trecut prea patat

Ca fost sef de vama, nu prea are cum Blaga sa fie iubit taman la Oradea.

Eu imi voi petrece ziua de 1 iunie in functie de vreme: ori la iarba verde, ori o excursie prin imprejurimi, la vizitat ceva (vad eu ce). Noroc ca nu am inca buletin de Iasi, ca nici aici nu ai ce alege. Unul mai dezastruos ca celalalt

+Quote Post
cameo
mesaj May 28 2008, 08:10 AM
Mesaj #10

Membru
**

Postari: 22
Inscris: 20-May 08
Utilizatorul numarul: 263

Eu nu inteleg cum poti avea ca strategie uzuala de vot, votul "impotriva" cuiva. Pot intelege o astfel de mobilizare in situatii extraordinare (vezi trista finala Vadim - lliescu). In mod normal, insa, optiunea de vot negativ este aproape la fel de paguboasa ca si absenteismul. Ambele indica o lipsa a implicarii si o comoditate "politica".

Scuza "nu am PENTRU cine sa votez", nu este niciodata acoperita de o cercetare nu doar a trecutului/programelor principalilor candidati ci si a celor care intra la categoria "si altii".

De exemplu, la aceste alegeri locale, la Bucuresti vor fi pe buletinul de vot 19 candidati. Nu esti indreptatit sa spui "nu am PENTRU cine sa votez" daca nu-i cunosti pe toti 19 si nu ai incercat macar sa le afli programele electorale. Daca va fi sa apara un candidat ok, cel mai probabil el va fi un outsider, un necunoscut care candideaza pentru un partid neinsemnat. Desigur ca este si vina mediei care se concentreaza mereu asupra candidatilor "grei". Dar daca suntem de acord ca fiecare are responsablitatea de a se implica in decizia electorala, atunci macar atata lucru ar trebui sa faca fiecare dintre noi. Sa fie sigur ca dintre toti candidatii nu exista nici unul care sa merite votul sau.

+Quote Post
corect
mesaj May 28 2008, 10:06 AM
Mesaj #11

Membru veteran

Postari: 413
Inscris: 14-May 08
Utilizatorul numarul: 7

Citeaza (cameo @ May 28 2008, 08:10 AM) *
Eu nu inteleg cum poti avea ca strategie uzuala de vot, votul "impotriva" cuiva. Pot intelege o astfel de mobilizare in situatii extraordinare (vezi trista finala Vadim - lliescu). In mod normal, insa, optiunea de vot negativ este aproape la fel de paguboasa ca si absenteismul. Ambele indica o lipsa a implicarii si o comoditate "politica".

Scuza "nu am PENTRU cine sa votez", nu este niciodata acoperita de o cercetare nu doar a trecutului/programelor principalilor candidati ci si a celor care intra la categoria "si altii".

De exemplu, la aceste alegeri locale, la Bucuresti vor fi pe buletinul de vot 19 candidati. Nu esti indreptatit sa spui "nu am PENTRU cine sa votez" daca nu-i cunosti pe toti 19 si nu ai incercat macar sa le afli programele electorale. Daca va fi sa apara un candidat ok, cel mai probabil el va fi un outsider, un necunoscut care candideaza pentru un partid neinsemnat. Desigur ca este si vina mediei care se concentreaza mereu asupra candidatilor "grei". Dar daca suntem de acord ca fiecare are responsablitatea de a se implica in decizia electorala, atunci macar atata lucru ar trebui sa faca fiecare dintre noi. Sa fie sigur ca dintre toti candidatii nu exista nici unul care sa merite votul sau.

Depinde cum percepi votul negativ. Pentru mine e ceva gen: cu Oprescu nu pot vota, cu Diaconescu nici atat etc si ramane doar Blaga. Nu il voi vota pentru ca mi se pare mie ca e cel mai nimerit sa fie primar, ci pentru ca din optiunile pe care le am nu gasesc altceva mai bun.
Ca exemplu de vot pozitiv: Negoita. Stau in sectorul 3 si, ca probabil marea majoritate a celor care stau in acest sector, il voi vota. E vot pozitiv pentru ca stiu ce a facut in 4 ani si sunt sigura ca poate face si mai mult. Sper ca peste 4 ani sa candideze la primaria capitalei.

+Quote Post
ozon
mesaj May 29 2008, 07:52 AM
Mesaj #12

Nou venit
*

Postari: 13
Inscris: 28-May 08
Utilizatorul numarul: 836

Citeaza (corect @ May 28 2008, 10:06 AM) *
Depinde cum percepi votul negativ. Pentru mine e ceva gen: cu Oprescu nu pot vota, cu Diaconescu nici atat etc si ramane doar Blaga. Nu il voi vota pentru ca mi se pare mie ca e cel mai nimerit sa fie primar, ci pentru ca din optiunile pe care le am nu gasesc altceva mai bun.

Corect, votul negativ este o optiune mai buna decat a nu merge la vot.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Dec 4 2009, 11:31 PM
Mesaj #13

Guests

Citeaza (ozon @ May 29 2008, 07:52 AM) *
Corect, votul negativ este o optiune mai buna decat a nu merge la vot.

dar si votul pozitiv are valoare. important este sa participi la vot.

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 22nd October 2019 - 01:05 AM