IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Inapoi in Romania, Experienta reintoarcerii in Romania
Vizitator_Adrian.
mesaj Aug 11 2009, 04:25 AM
Mesaj #1

Guests

Buna,

Exista un topic pe forum in care o persoana cere sfaturi referitor la intoarcerea in Romania dupa ani buni de stat in Canada. Momentan, persoana respectiva este in Romania si se pare ca e fericit de alegerea facuta.

As fi interesat de experientele voastre, a celor care ati stat ani buni in afara granitelor Romaniei, referitor la momentul reintoarcerii, cat si dupa aceea : cum ati fost primit de societate, prieteni, colegi...cum vedeti Romania acum...surprize placute sau dezamagiri etc

Multumesc,
Adrian
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Un Trecator Grabit.
mesaj Aug 11 2009, 03:44 PM
Mesaj #2

Guests

Citeaza (Adrian @ Aug 11 2009, 04:25 AM) *
Buna,

Exista un topic pe forum in care o persoana cere sfaturi referitor la intoarcerea in Romania dupa ani buni de stat in Canada. Momentan, persoana respectiva este in Romania si se pare ca e fericit de alegerea facuta.

As fi interesat de experientele voastre, a celor care ati stat ani buni in afara granitelor Romaniei, referitor la momentul reintoarcerii, cat si dupa aceea : cum ati fost primit de societate, prieteni, colegi...cum vedeti Romania acum...surprize placute sau dezamagiri etc

Multumesc,
Adrian

Un bun exemplu l-ar putea da dl. Poroineanu care s-a întors din Canada de ...ând. Nu de alta dar este autorul faimosului thread "Vreau sa ma intorc in Romania din Canada-ce ma sfătuiţi?" şi care a bătut toate recordurile de audienţa.

+Quote Post
Vizitator_Till Eulenspiegel.
mesaj Aug 17 2009, 09:15 AM
Mesaj #3

Guests

Nu e greu sa te întorci, e greu sa ramâi biggrin.gif
Eu ma întorc de câteva ori pe an, dar abia astept sa re-plec. laugh.gif

+Quote Post
Vizitator_beatrice_andreea2002.
mesaj Sep 6 2009, 07:58 PM
Mesaj #4

Guests

toti zic de ce nu stai in tara ce doamne sa faci...dak nu ai bani nici de o paine..? romani isi bat joc uni de alti...am 18 ani si is plecata de la 16 in strainatate la munk

+Quote Post
Vizitator_balabanel.
mesaj Sep 8 2009, 11:26 AM
Mesaj #5

Guests

Citeaza (beatrice_andreea2002 @ Sep 6 2009, 07:58 PM) *
toti zic de ce nu stai in tara ce doamne sa faci...dak nu ai bani nici de o paine..? romani isi bat joc uni de alti...am 18 ani si is plecata de la 16 in strainatate la munk

asa e, este rai romani astia! nici la cules de varza murata nu-ti dau o sansa sa-ti faci su tu acolo macar un ban de-o paine de 24 de karate suflate, daramite de-o punga de seminte de solaleata!
nu te lua tu dupa aia "toti" care nu-s ce zic ei acolo: mergi copila de realizeaza-ti visul!
spor la munci platite pe masura prestatiei!

vaide mama strainilor, ca habar n-au ce viitor ii asteapta!

+Quote Post
Vizitator_gal.
mesaj Oct 12 2009, 01:14 PM
Mesaj #6

Guests

Citeaza (Till Eulenspiegel @ Aug 17 2009, 09:15 AM) *

SI CE MUNCESTI DRAGUTA?
http://forum.hotnews.ro/style_images/1/fol...icons/icon5.gif

+Quote Post
Vizitator_Till Eulenspiegel.
mesaj Oct 15 2009, 10:11 AM
Mesaj #7

Guests

Citeaza (gal @ Oct 12 2009, 01:14 PM) *

smile.gif smile.gif

+Quote Post
Vizitator_UnCapsunarCanadian.
mesaj Oct 15 2009, 04:31 PM
Mesaj #8

Guests

Am o intrebare pentru cei care sau intors sau pentru cei care traiesc in Romania: Presupunand existenta unei locuinte cam care ar fi nivelul cheltuielilor lunare necesar pentru un trai decent pentru o familie fara copii intr-un oras mare din Romania?

cu multumiri
UnCapsunarCanadian

+Quote Post
Vizitator_Gicu.
mesaj Oct 15 2009, 04:59 PM
Mesaj #9

Guests

In conditiile in care apartamentul sau casa sunt proprietate asa cum este cazul a peste 85% dintre romani cheltuielile ar cam fi:
- intretinere intre 180 si 350 ron (45euro-85euro)
- mancare ca 250 de euro pe luna
- cablu, internet, curent electric, telefon - max 100 euro

Un salariu in Bucuresti e cam 500 de euro, daca sunteti doi angajati lucrurile deja sunt ok. Concediul care in Romania e de 21 de zile lucratoare il poti petrece in Grecia la soare, iar in weekend mai dai fuga la munte la mare etc.

+Quote Post
tsunami
mesaj Oct 15 2009, 05:52 PM
Mesaj #10

Sir Tsunami

Grup: Membri
Postari: 5 035
Inscris: 25-July 08
De la: Bucuresti, deocamdata
Utilizatorul numarul: 2 011

bloc nou, intratinere, 100 euro
telef/internet/tv 50-60 euro
electricitate/gaz 60-80 euro
mancare 3-400 euro
gaz pt masina 70-80 euro

rata lease la masina, 150-200 euro, mid-size
asigurare, 100-150 euro

deci cu un 2000 cash pe luna se poate trai chiar bine. asta ar insemna in dollari, in jur de $52k, $54k pe an sau $25 pe ora, in romania

problema e sa gasesti postul. altfel ramane la nivel de joaca aritmetica.
realitatea e ca si la 800 sa gasesti e greu.

--------------------
Wake up 'n RIDE!

+Quote Post
carmaw
mesaj Oct 16 2009, 04:57 AM
Mesaj #11

Membru
**

Postari: 43
Inscris: 20-May 09
De la: dintr o caldura...
Utilizatorul numarul: 7 960

Citeaza (Gicu @ Oct 15 2009, 04:59 PM) *
In conditiile in care apartamentul sau casa sunt proprietate asa cum este cazul a peste 85% dintre romani cheltuielile ar cam fi:
- intretinere intre 180 si 350 ron (45euro-85euro)
- mancare ca 250 de euro pe luna
- cablu, internet, curent electric, telefon - max 100 euro

Un salariu in Bucuresti e cam 500 de euro, daca sunteti doi angajati lucrurile deja sunt ok. Concediul care in Romania e de 21 de zile lucratoare il poti petrece in Grecia la soare, iar in weekend mai dai fuga la munte la mare etc.

benzina...asigurari
probleme medicale...medicamente??? si nici asa lista nu e completa
distractiile nu costa???
500 EUROS ? e putin daca le aduni toate
da daca sunteti 2 e ok...fereasca dzeu de o boala grea ivita pe neasteptate ca atunci.....

+Quote Post
Vizitator_Gogu.
mesaj Oct 16 2009, 12:35 PM
Mesaj #12

Guests

Cheltuieli - 2 persoane tinere(ap 2 cam bloc vechi)
Intretinere: max 350 RON (iarna) , vara 100RON
Mancare: 2 aprovizionari a 350-400 RON din supermarketuri = max 800RON +
100RON/sapt mancare "in oras" in regim de fastfood 2 ori/sapt
Total mancare = 1200RON/luna
Telefon/TV/Internet = 150RON/luna
Electricitate = 100RON/luna
Benzina/Motorina = dupa cat mergem (1l benzina/motorina = max 1E)
Distractii ... dupa gust.

Total = 1800RON
In realitate, cheltuielile nu prea depasesc 2500RON = 600E/luna

+Quote Post
Vizitator_mikkailis.
mesaj Oct 16 2009, 09:30 PM
Mesaj #13

Guests

pleaca ma d-aici
eu nu ma descurc fara 1500 eur pe luna
am casa mea
masina mea
deci fara nici un fel de rate
familie de 3
e scumpa rau tara asta

cu 3000 ron pe luna traiesti ca sa nu mori ...

+Quote Post
Vizitator_romanul_canadian.
mesaj Nov 15 2009, 07:28 AM
Mesaj #14

Guests

Eu m-am intors tot din Canada si cunosc mai multi romani care s-au intors dupa ce au stat acolo intre 3-15 ani.
Sunt multe de zis, dar una peste alta, personal am fost deceptionat de ce am gasit. Probabil ca ma asteptam la mai mult...dar poate cea mai mare deceptie a fost vizavi de oameni.

Emigrarea este o solutie pentru unii, insa altii sunt facuti sa ramana aici. Mi s-a parut ca, desi toata lumea se plange, nimeni nu vrea cu adevarat o schimbare. Se da tot timpul vina pe politicieni, birocratie, etc, dar daca stai sa analizezi, nimeni nu face nimic, toti se complac in situatia asta. Si nu cred ca este un argument faptul ca, oricum nu se schimba nimic, important este sa incerci, asa macar exista o sansa.

+Quote Post
Vizitator_Un_orasan_roman.
mesaj Nov 15 2009, 08:34 AM
Mesaj #15

Guests

Citeaza (UnCapsunarCanadian @ Oct 15 2009, 04:31 PM) *
Am o intrebare pentru cei care sau intors sau pentru cei care traiesc in Romania: Presupunand existenta unei locuinte cam care ar fi nivelul cheltuielilor lunare necesar pentru un trai decent pentru o familie fara copii intr-un oras mare din Romania?

cu multumiri
UnCapsunarCanadian

Raspuns : 500 {cinci sute} de euro, cu o locuinta proprietate.

+Quote Post
Vizitator_agripina.
mesaj Nov 27 2009, 02:24 AM
Mesaj #16

Guests

Citeaza (Un_orasan_roman @ Nov 15 2009, 08:34 AM) *
Raspuns : 500 {cinci sute} de euro, cu o locuinta proprietate.

Daca v-ati intors, dati detalii....asa ca suntem dezamagiti....sa nu-mi spuneti ca dupa o luna in Canada ati fost in extaz...
Si totusi, ce pasi ati facut...
Ce a fost mai greu? gasirea casei...job-ului...acomodarea copiilor...
Sper ca topicul asta sa se dezvolte in conditii civilizate.

+Quote Post
Vizitator_Capsunaru.
mesaj Nov 27 2009, 06:18 PM
Mesaj #17

Guests

Citeaza (agripina @ Nov 27 2009, 02:24 AM) *
Ce a fost mai greu? gasirea casei...job-ului...acomodarea copiilor...

Casa si job nu au pus probleme majore, casa era luata cu un an inainte. Daca copilul e mai mare de clasa 1-a sint probleme f mari si nu as recomanda nimanui sa se intoarca. Una peste alta programa din Ro cere mult mai mult si mult mai detaliat asa ca unele chestii cum ar fi masurarea unghiurilor sau aria cercului abia se fac daca se fac in clasa 7-a in Ca. De asemeni nu se fac recapitulari si se presupune ca copilul stie anumite chestii.

+Quote Post
Vizitator_Dana.
mesaj Apr 7 2010, 07:46 PM
Mesaj #18

Guests

Eu m-am intors in RO si am gasit aici un mic boc si un mare //. in jur ... asta isi doreste societatea romaneasca ?

+Quote Post
Vizitator_lmao.
mesaj Apr 8 2010, 07:47 AM
Mesaj #19

Guests

Citeaza (Dana @ Apr 7 2010, 07:46 PM) *
Eu m-am intors in RO si am gasit aici un mic boc si un mare rahat in jur ... asta isi doreste societatea romaneasca ?

Atunci pleaca de unde ai venit, stimabilo, daca-ti pute pe-aici. Drum bun si vezi sa nu te loveasca criza si pe-acolo!

+Quote Post
Cocolina
mesaj Apr 8 2010, 08:10 AM
Mesaj #20

Membru veteran

Postari: 319
Inscris: 14-November 09
De la: Oradea
Utilizatorul numarul: 15 480

Eu m-am intors in RO si am gasit aici un mic boc si un mare rahat in jur ... asta isi doreste societatea romaneasca ?

Tu prin ce contribui la imbunatatirea acestei situatii?Sau acum ne trezim unii mai parveniti ca strambam din nas si ni se apleaca de Romania?Ramaii in continuare sluga p-acolo ca-i mai bine!

--------------------
Oameni suntem,ce poarta in ei-ganduri ca pietrele,uneori stele...si totdeauna un dor.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Apr 8 2010, 02:34 PM
Mesaj #21

Guests

[/quote] prin ce contribui la imbunatatirea acestei situatii?[/quote]

Votez Base, ascult maneaua lu'Base, sparg banii pe Litoral si rup masina prin gropi, totul pentru numai 672 de taxe platite la Boc!

[/quote] acum ne trezim unii mai parveniti ca strambam din nas si ni se apleaca de Romania?Ramaii in continuare sluga p-acolo ca-i mai bine!
[/quote]

Da' matale pe unde slugaresti? biggrin.gif

+Quote Post
Cocolina
mesaj Apr 8 2010, 03:03 PM
Mesaj #22

Membru veteran

Postari: 319
Inscris: 14-November 09
De la: Oradea
Utilizatorul numarul: 15 480

Citeaza (Musafir @ Apr 8 2010, 02:34 PM) *
prin ce contribui la imbunatatirea acestei situatii?

Votez Base, ascult maneaua lu'Base, sparg banii pe Litoral si rup masina prin gropi, totul pentru numai 672 de taxe platite la Boc!

acum ne trezim unii mai parveniti ca strambam din nas si ni se apleaca de Romania?Ramaii in continuare sluga p-acolo ca-i mai bine!

Da' matale pe unde slugaresti? biggrin.gif

Ii fi cumva vreun invidios?Eu nu slugaresc...pt ca nu lucrez afara tongue.gif tongue.gif .Continua cu dogmele la celalalt topic....te recunosti p-aici deja...

--------------------
Oameni suntem,ce poarta in ei-ganduri ca pietrele,uneori stele...si totdeauna un dor.

+Quote Post
tzurlogen
mesaj Apr 8 2010, 05:26 PM
Mesaj #23

Membru veteran

Postari: 609
Inscris: 20-November 09
De la: Rock'n Roll Hall of Fame
Utilizatorul numarul: 16 532

Eu m-am intors in RO si am gasit aici un mic boc si un mare //. in jur ... asta isi doreste societatea romaneasca ?

oare nu diaspora a ales //. si bocul?
mai faci si pe naiva...

--------------------
Vi veri veniversum vivus vici

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Apr 9 2010, 07:43 AM
Mesaj #24

Guests

Citeaza (Cocolina @ Apr 8 2010, 03:03 PM) *
Ii fi cumva vreun invidios?Eu nu slugaresc...pt ca nu lucrez afara tongue.gif tongue.gif .Continua cu dogmele la celalalt topic....te recunosti p-aici deja...

Parca erai infirmiera in Italia, sau uiti ce minciuni scrii? mellow.gif

+Quote Post
Vizitator_Till.
mesaj Apr 9 2010, 07:48 AM
Mesaj #25

Guests

Citeaza (tzurlogen @ Apr 8 2010, 05:26 PM) *
oare nu diaspora a ales //. si bocul?
mai faci si pe naiva...

Ete fliosc, ati gasit "tap ispasitor", acuma din cauza diasporei nu mai stati voi comod sa încalziti hemoroizii fara sa faceti nimica, doar sa va pice în palma'ntinsa.

Citeaza (Musafir @ Apr 9 2010, 07:43 AM) *
Parca erai infirmiera in Italia, sau uiti ce minciuni scrii? mellow.gif

Poate a dat-o afara smile.gif Ca nu stia sa faca injectii

+Quote Post
daniel1272517898...
mesaj Apr 29 2010, 05:48 AM
Mesaj #26

Nou venit
*

Postari: 3
Inscris: 29-April 10
Utilizatorul numarul: 20 083

Buna,

Multumesc,
Adrian

Am ani buni de cand tot umblu prin Europa, si sincer ma incanta ideea sa ma duc in romania si sa ma restabilesc in romania, este tara mea natala nascut si crescut acolo, insa ca sa ramai in romania tre sa fii sigur ca poti duce un trai cat de cat acceptabil fara sa stai cu gandul "Maine oare ce fac?Cu ce platesc facturile?" , si da, mereu cand am fost in romania am fost bine primit de catre prieteni si EX colegii de scoala, .. Si cum vad Romania acum ? Un loc de joaca pentru Conducatorii Romaniei, Romania este o tara care a suferit mult pentru democratie. Dar se pare ca am sarit din lac in putz. In concluzie Surprize Neplacute. Maine poimaine vad la stiri ca Basescu a mai vandut juma de tzara la rusi sau eu stiu ...

Salut / Daniel / Italia

+Quote Post
Vizitator_Till.
mesaj Apr 29 2010, 07:59 AM
Mesaj #27

Guests

Citeaza (daniel1272517898806 @ Apr 29 2010, 05:48 AM) *
Salut / Daniel / Italia

iesi afara laudarosule smile.gif

+Quote Post
Vizitator_aristotel.
mesaj Jul 9 2010, 10:24 AM
Mesaj #28

Guests

Citeaza (Till Eulenspiegel @ Aug 17 2009, 09:15 AM) *

Tu te-ai invatat sa fi PUTOARE deaceia este greu pentru tine acum in Romania
Masina la scara , alimentara aproape , in strainatate mai minti in Romania nu tine etc etc

CONCLUZIA ESTE CA ESTI O PUTOARE si nu faci nimic in strainatate stai ca un bou si in Romania esti o vaca

+Quote Post
Vizitator_Vizitator_Dan..
mesaj Jul 9 2010, 10:27 AM
Mesaj #29

Guests

Citeaza (daniel1272517898806 @ Apr 29 2010, 05:48 AM) *
Am ani buni de cand tot umblu prin Europa, si sincer ma incanta ideea sa ma duc in romania si sa ma restabilesc in romania, este tara mea natala nascut si crescut acolo, insa ca sa ramai in romania tre sa fii sigur ca poti duce un trai cat de cat acceptabil fara sa stai cu gandul "Maine oare ce fac?Cu ce platesc facturile?" , si da, mereu cand am fost in romania am fost bine primit de catre prieteni si EX colegii de scoala, .. Si cum vad Romania acum ? Un loc de joaca pentru Conducatorii Romaniei, Romania este o tara care a suferit mult pentru democratie. Dar se pare ca am sarit din lac in putz. In concluzie Surprize Neplacute. Maine poimaine vad la stiri ca Basescu a mai vandut juma de tzara la rusi sau eu stiu ...

Salut / Daniel / Italia

Am vazut destui dinastia pe internet care America i-a trimes inpachetati acasa or au facut foamea pe aici prin America deoarece nu le place munca si le place sa fie certati cu legile.
Eu unul dupa peste 20 de Anii de America vind aici firma,casa, masinii si ce mai am si merg sa stau linistit intr-un deal la Romania in 2 camere si o toaleta sa-mi cinte pasarile si sa nu vad pe nimeni pe la usa ( DESI ) Am casa personala in Oras la Romania si apartament intr-o Statiune faina MA FAC HAIDUC DE CODRU :-)
Prea multta circulatie , alergaturi , imbunzeala etc etc MI-A AJUNS PESTE 20 DE ANII DE AMERICA
Asta cu raspunsul tau ca nu mergi in Romania deoarece Nu ai facut purecii prin strainatate si DE acuma sa mergi in Romania mori de foame
CONCLUZIA ESTE CA :ESTI O PUTOARE

+Quote Post
Vizitator_Vizitator_Dan..
mesaj Jul 9 2010, 10:29 AM
Mesaj #30

Guests

Buna,

Multumesc,
Adrian

Am vazut destui dinastia pe internet care America i-a trimes inpachetati acasa or au facut foamea pe aici prin America deoarece nu le place munca si le place sa fie certati cu legile.
Eu unul dupa peste 20 de Anii de America vind aici firma,casa, masinii si ce mai am si merg sa stau linistit intr-un deal la Romania in 2 camere si o toaleta sa-mi cinte pasarile si sa nu vad pe nimeni pe la usa ( DESI ) Am casa personala in Oras la Romania si apartament intr-o Statiune faina MA FAC HAIDUC DE CODRU :-)
Prea multta circulatie , alergaturi , imbunzeala etc etc MI-A AJUNS PESTE 20 DE ANII DE AMERICA
SUCCES VOUA celor care vre-ti sa merge-ti in America
Nu ma Intereseaza cum ma primesc ce-i din Romania
PRETENUL MEU ESTE DOAR BUZUNARUL

+Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Fast ReplyReply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 23rd October 2019 - 05:18 AM