IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

3 Pagini V  < 1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Din ce traiesc agentii imobiliari?
Gelu77
mesaj Feb 18 2010, 07:12 PM
Mesaj #31

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 265
Inscris: 8-August 09
Utilizatorul numarul: 10 389

Citeaza (Adi Bellevue @ Feb 17 2010, 03:21 AM) *
Explicatia e foarte simpla!
Propietarii caselor puse pe piata au prostul obicei de a apela simultan la mai multe agentii/agenti; de aici apare si problema protejarii deficitare a comisionului de incasat. Va fi mereu o disputa de genul "mi-a aratat alt agent casa ". Acest lucru este o deficienta majora in aceasta industrie si demonstreaza ca cineva se opune trecerii la un sistem clar si curat care ar reglementa intreaga piata instantaneu. In Romania practica este inca tinerea sub mare secret a adreselor imobileleor de pe piata conferind astfel un fel de "aura" a celor care "stiu" cat mai multe case. E o tampenie, dar in felul acesta "marile" agentii mentin un climat care le convine.

bai Adi unde a disparut frate topicul nostru?smile.gif
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_JOJO.
mesaj Feb 18 2010, 09:09 PM
Mesaj #32

Guests

Citeaza (Gelu77 @ Feb 18 2010, 07:12 PM) *
bai Adi unde a disparut frate topicul nostru?smile.gif

Ca sa vezi ca nu sunt fata rea laugh.gif
http://forum.hotnews.ro/index.php?showtopi...amp;#entry71936

Daca te mai iei de mine ai "pus-o" laugh.gif laugh.gif

+Quote Post
Vizitator_THE Till.
mesaj Feb 19 2010, 12:35 PM
Mesaj #33

Guests

Citeaza (JOJO @ Feb 18 2010, 09:09 PM) *
Ca sa vezi ca nu sunt fata rea laugh.gif

Lauda-te gura. cool.gif
vrem sa ne convingem

Citeaza (JOJO @ Feb 18 2010, 09:09 PM) *
Daca te mai iei de mine ai "pus-o" laugh.gif laugh.gif

Adica nu mai pupa nici el cafeluta cu zat si caimac ?

+Quote Post
Vizitator_SERGHEI.
mesaj Feb 27 2010, 02:27 AM
Mesaj #34

Guests

agentiile nu au obligatii fata de clienti, au numai drepturi!
sunt satul de hotii de agenti din imobiliare pana peste cap!
numai sa fure stiu si atat!

+Quote Post
Salahhe
mesaj Mar 11 2010, 01:04 PM
Mesaj #35

Membru
**

Postari: 18
Inscris: 9-March 10
Utilizatorul numarul: 19 004

Citeaza (Adi Bellevue @ Feb 17 2010, 03:11 AM) *
Salut!
Din nefericire cu ce se intampla in Romania nu pot decat sa fiu de acord ca asa se intampla si sa nu fiu de acord cu aceasta practica.
Aici in State e cu totul diferit de la A la Z.

De nenumarate ori agentiile imobiliare serioase au facut demersuri pentru a se da legi in acest sens. La un moment dat aceste legi existau, era obligatorie o scoala ca sa poti fi agent imobiliar, nu mai putea face oricine imobiliare in bucataria proprie pe cominsioane de 10 ori mai mici pentru ca lucreaza la negru si nu trebuie sa platesca multe alte taxe si facturi cu care o firma serioasa contribuie social. Exista o Asociatie nationala cu reguli foarte dure si un sindicat. Parea ca totul merge catre unde trebuia sa ajungem, cand brusc si fara nici o explicatie, toate formele de organizare si control au fostr scoase in ilegalitate. Atat de brusc incat asociatia respectiva nici macar nu mai avea bazele legale sa se desfiinteze. Amuzant, nu?
Deci pestele de la cap se impute.

Cat despre rolul pe care il au agentii pe care ii cunosc eu, acesta este de a proteja ambele parti de cealalta. Un agent imobiliar serios te va atentiona ca vezi o casa proaspat vopsita si care pare solida dar care e plina de igrasie si da sa se darame de exemplu. Un agent imobiliar serios va putea sa identifice orice fals grosolan din acte, falsuri care pot parea acte in regula pentru un ochi de necunoscator. In plus, ca vanzator, de exemplu, lasi pe orice potential cumparator in casa fara sa il intrebi macar cum il cheama. ca agent imobiliar e de datoria ta sa ii verifici identitatea. Astfel ai mult mai putine sanse sa te trezesti cu casa golita a doua zi, de exemplu.

Agentul imobiliar isi face in general treaba bine. Cel serios. Cel care iti ofera reducere la comision de pana la 90% are motive pe acre ar trebui sa le afli. Firmele serioase nu isi permit sa faca genul asta de reduceri. Din cauza impozitelor, facturilor si tot ce implica functionarea legala (cu toate ca la ce legislatie avem este imposibil sa functionezi legal oricat te stradui). Eliminarea agentului imobiliar inseamna un risc. Pe care majoritatea au impresia ca sunt dispusi sa si-l asume in vreme de criza, dar in realitate nimeni nu isi mai permite acum sa riste si sa piarda.

De multe ori ma uit la agentii care vorbesc cu un client, inchid telefonul si spun amarati: "omul asta isi face iluzii, n-o sa gasesca ce vrea el a pretul pe care si-l doreste". E destul de obositor sa ii plimbi pe toti degeaba si sa le faci oferte ce le depasesc bugetul pentru ca au impresia ca isi pot permite. In plus, majoritatea clientilor au pretentii exacerbate de la ofertele agentiilor imobiliare, de exemplu cer un apartament in prexul x cu doua camere, ii faci ofertele cele mai apropiate, te lasa balta ca pe urma sa aflii ca de fapt si-a cumparat o garsoniera la pretul x+20% cand tu aveai la oferta o garsoniera ceva mai buna la pretul x-10%. E halucinant. Atunci incerci sa evaluezi pe cat poti cine merita si cine nu merita sa fie plimbat. Uneori gresesti, dar intotdeauna exista un motiv serios pentru care agentul te evalueaza drept neserios si nu te accepta ca si client. Cum spunea cineva "sunt agent imobiliar, nu ghid turistic".

+Quote Post
Vizitator_Ion.
mesaj Mar 11 2010, 01:22 PM
Mesaj #36

Guests

Agentia imobiliara vrea 6% din valoarea totala a tranzactie. Oare 6000 de euro pt o tranzactie de 100.000 nu e cam mult pentru un copy-paste la anunturile particularilor luate cu nu stiu ce program?
Cand intrebi un agent imobiliar de vecinatati, planul casei, poze etc. da din coate. Pe unul l-am dus cu masina mea sa vedem o casa si am aflat cu uimire ca si el era pt prima data acolo, in schimb vroiau un comision baban!!!

+Quote Post
Vizitator_Cristian.
mesaj Jun 2 2010, 10:12 PM
Mesaj #37

Guests

Citeaza (gigel de luxembourg @ Jan 22 2010, 07:57 AM) *
sunt total de acord cu tine, nu putem apela la agentii daca nu vrem sa platim.
cum vezi insa situatia in care eu public un anunt imobiliar si incep agentii imobiliari sa ma sune. n-ar fi o problema, poate au un client care doreste sa inchirieze/cumpere insa ei au nerusinarea sa-mi ceara si mie comision. asta cum o mai vezi? nu ti se pare ca agentul devine un nesimtit care vrea sa ia bani din ambele parti? el ar trebui sa reprezinte interesele cumparatorului si sa negocieze cu mine in favoarea clientului sau, cum de are tupeul sa-mi ceara mie bani? nu ne poate reprezenta pe amandoi, e clar un conflict de interese. de aici reise ca agentii imobiliari nu sunt decat niste indivizi lipsiti de scrupule care vor sa profite de pe urma ta si nu vor sa aiba o relatie onesta de afaceri cu tine (cumparator sau vanzator, nu se poate cu ambii).

Prietene Gigel. Daca ai o proprietate imobiliara la vanzare nu te suna agentul sa presteze servicii pe gratis pt. tine, ce spui tu acolo ?" poate au un client care doreste sa inchirieze/cumpere " Daca reuseste sa-ti vanda proprietatea inseamna ca si-a facut treaba agentul, drept consecinta trebuie sa-l platesti
Cata aroganta din partea ta. Daca nu vrei sa lucrezi cu agentii imobiliari ii refuzi din prima, nu astepti sa vezi daca iti vinde casa si apoi sa faci galagie in privinta comisionului. Din pacate acesta este nivelul de cultura a poporului nostru, niste sarlatani si profitori. In privinta comisionului dublu se practica in toata lumea, serviciile sunt diferite de la clientul solicitant la clientul proprietar, exceptie facand sistemul american in care proprietarul semneaza un contract exclusiv cu un singur agent care urmeaza sa se ocupe de vanzarea casei. Relatia dintre agent si clientul cumparator se termina la terminarea vizionarii proprietatii. Daca clientul cumparator doreste sa fie reprezentat de un agent imobiliar isi angajeaza un agent pe baza unui contract de prestari servicii,platindu-i un comision . De vina sunt agentii imobiliari care accepta sa lucreze pt. niste indivizi ca tine si fara a semna un contract de prestari servicii.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Jun 2 2010, 10:36 PM
Mesaj #38

Guests

Citeaza (Cristian @ Jun 2 2010, 10:12 PM) *
[ poate au un client care doreste sa inchirieze/cumpere " ...

....
bla bla..

Deci in cazul asta lucreaza pt client il reprezinta pe respectivul si isi iau comision de la el. Tupeul este ca cer si de la cel care da anutul, pierde vremea etc.

+Quote Post
Vizitator_gigel de luxembourg.
mesaj Jun 2 2010, 10:52 PM
Mesaj #39

Guests

Citeaza (Cristian @ Jun 2 2010, 10:12 PM) *
Prietene Gigel. Daca ai o proprietate imobiliara la vanzare nu te suna agentul sa presteze servicii pe gratis pt. tine, ce spui tu acolo ?" poate au un client care doreste sa inchirieze/cumpere " Daca reuseste sa-ti vanda proprietatea inseamna ca si-a facut treaba agentul, drept consecinta trebuie sa-l platesti
Cata aroganta din partea ta. Daca nu vrei sa lucrezi cu agentii imobiliari ii refuzi din prima, nu astepti sa vezi daca iti vinde casa si apoi sa faci galagie in privinta comisionului. Din pacate acesta este nivelul de cultura a poporului nostru, niste sarlatani si profitori. In privinta comisionului dublu se practica in toata lumea, serviciile sunt diferite de la clientul solicitant la clientul proprietar, exceptie facand sistemul american in care proprietarul semneaza un contract exclusiv cu un singur agent care urmeaza sa se ocupe de vanzarea casei. Relatia dintre agent si clientul cumparator se termina la terminarea vizionarii proprietatii. Daca clientul cumparator doreste sa fie reprezentat de un agent imobiliar isi angajeaza un agent pe baza unui contract de prestari servicii,platindu-i un comision . De vina sunt agentii imobiliari care accepta sa lucreze pt. niste indivizi ca tine si fara a semna un contract de prestari servicii.

vorbesti serios? adica tu esti ala cultul? gogule, hai sa-ti explic de ce nu e normal ca agentul sa-mi ceara SI MIE comision din moment ce el cere acel comision celui care cauta sa cumpere/inchirieze.
sa zicem ca eu am o locuinta care este cam ce si-ar dori clientul agentului. daca eu refuz sa platesc comisionul (uite un ex: pt ca STIU ca cer un pret bun pt care nu am nevoie de agentie imobiliara), asadar, daca eu refuz sa dau acel comision agentiei ce face agentul? refuza sa-i spuna clientului sau despre locuinta mea, DESI CLIENTUL PT ASTA PLATESTE. asadar? este agentul, in acest caz, un nesimtit care, desi este platit de client nu vrea sa-si faca treaba doar pt ca doreste un comision DUBLU? Pot admite sa platesc un comision NUMAI DACA stiu ca am un pret mare, ca voi vinde/inchiria greu si atunci pot spune "bine, domle, daca imi aduci un client iti dau" insa altfel nu vad vreo justificare.
explica-mi tu, cu "cultura"aia a ta, este imoral si incorect sa nu-i prezinti clientului tau o locuint care ar fi, poate, exact ce-si doreste clientul care te plateste insa tu nu o faci doar pt ca nu ti-a platit proprietarul comisionul? este ca esti un nesimtit in cazul asta?

PS: la modul concret, am inchiriate un apt si o garsoniera. pe garsoniera am cerut sub pretul pietei, nu am vrut sa dau comision, am inchiriat-o in 3 zile, ALEGAND cui (erau 3 doritori). Apartamentul, l-am inchiriat in vreo 3 saptamani, ceream destul de mult, nu multa lume isi permitea un apt la pretul ala, am acceptat sa platesc comisionul agentului tocmai din aceasta cauza insa i-am specificat ca ii platesc NUMAI DACA obtin pretul dorit de mine.

+Quote Post
hotnewsadmin
mesaj Jun 3 2010, 12:46 AM
Mesaj #40

Administrator

Grup: Root Admin
Postari: 1 241
Inscris: 29-March 08
Utilizatorul numarul: 1

Citeaza (Cristian @ Jun 2 2010, 11:12 PM) *

Prietene Cristian, te rog, scapa de fontul asta pe viitor

+Quote Post
akanom
mesaj Jun 3 2010, 09:30 AM
Mesaj #41

Membru
**

Postari: 46
Inscris: 24-September 09
Utilizatorul numarul: 13 057

Toata problema e in mentalitatea romanului, care vrea sa traga teapa la cat mai multi alti oameni. Proprietarul vrea sa traga teapa si agentului si cumparatorului, cumparatorul sa traga teapa agentului si propietarului, agentul si cumparatorului si proprietarului, si toti sa traga teapa statului. Caragiale nu a fost niciodata mai potrivit decat acum.
Dupa parerea mea, nimeni nu ar trebui sa plateasca pentru un serviciu pe care nu l-a cerut. Daca un cumparator angajeaza un agent sa-i gaseasca casa, mi se pare nelalocul lui ca un proprietar potential vanzator care nu a cerut nici-un serviciu agentului respectiv sa-l plateasca direct pe agent. Daca un proprietar foloseste un agent pentru a vinde/inchiria o proprietate, nu mi se pare in regula ca un cumparator care actioneaza singur sa-l plateasca pe acel agent. De ce ? Pentru ca e agentul proprietarului, si actioneaza in numele proprietarului, nu in numele cumparatorului, si deci nu are ca obiectiv cel mai bun interes al cumparatorului, deci este imoral, si posibil ilegal (in afara Romaniei, unde totul este cumva legal) ca agentul sa incaseaze bani si de la cumparator (conflict de interese se numeste).

Solutia civilizata este ca si proprietarii si cumparatorii sa-si tocmeasca proprii agenti, si acestia sa nu fie acceasi agentie/entitate. In particular, mi se pare stupid ca un cumparator sa-si plateasca agentul la procent din suma tranzactiei - pentru ca agentul cumparatorului nu are nici-un interes atunci sa lupte pentru cel mai mic pret posibil smile.gif. Daca as fi vanzator, mi-as plati agentul la procent, pentru ca acesta sa obtina un pret cat mai mare, iar daca as fi cumparator, as plati agentul la numarul de proprietati vizitate care ma intereseaza, plus bonus pentru fiecare punct procentual pe care-l scade din pretul cerut de vanzator. Toate cifrele negociabile evident, si se poate ajunge la un compromis pe care toata lumea sa-l considere satisfacator.

+Quote Post
Vizitator_pretenelu.
mesaj Jun 3 2010, 01:41 PM
Mesaj #42

Guests

Prieteneilor, poate scapati si de adresarea marlaneasca cu "Prietene"

Citeaza (HotAdmin @ Jun 3 2010, 12:46 AM) *
Prietene Cristian, te rog, scapa de fontul asta pe viitor

+Quote Post
Vizitator_nu cumpar.
mesaj Jun 4 2010, 11:32 AM
Mesaj #43

Guests

Spun de la-nceput ca nu ma pricep la chestiile astea imobiliare,dar de mult am niste nedumeriri.Vedeam la televizor emisiuni si unele filme in care apareau agenti si agentii imobiliare,si eu mult timp am inteles ca o agentie imobiliara construieste cladiri pe care apoi le vinde,sau,cumpara anumite cladiri pe piata libera,le renoveaza,reamenajeaza,apoi le vinde unor potentiali cumparatori.Marturisesc ca eu asta stiam in legatura cu ag.imob..Asta pina acum citiva ani.Cind plec de la mine spre centru,pe bulevard,dintr-un bloc pe stinga,sint doua tinerele care in fiecare dimineata scot in zona verde un fel de trepied publicitar(ag...asa si pe dincolo...).Mai tot timpul le vad la o tigara in zona verde(probabil n-au voie in maretul birou de parter).Cineva mi-a explicat ca de fapt treaba lor cam asta e:eu vreau sa cumpar o casa,ma duc la ele,iar acolo la ele un altul care vinde si-a lasat adresa.O sa ni se aranjeze o intilnire,o sa cadem de acord asupra tranzactiei,o sa dam agentiei comisionul cerut,si gata,asta e tot.Pai toata chestia asta e pt mine o bizarerie fara cap si fara coada.Atunci am inteles de ce vad anunturi pe tv,in ziare,sau pur si simplu lipite in statia auto prin care atit cei care vind cit si cei care cumpara specifica apasat:exclus ag.imob..Oare asa sa fie?

+Quote Post
Vizitator_nu cumpar.
mesaj Jun 4 2010, 11:32 AM
Mesaj #44

Guests

Spun de la-nceput ca nu ma pricep la chestiile astea imobiliare,dar de mult am niste nedumeriri.Vedeam la televizor emisiuni si unele filme in care apareau agenti si agentii imobiliare,si eu mult timp am inteles ca o agentie imobiliara construieste cladiri pe care apoi le vinde,sau,cumpara anumite cladiri pe piata libera,le renoveaza,reamenajeaza,apoi le vinde unor potentiali cumparatori.Marturisesc ca eu asta stiam in legatura cu ag.imob..Asta pina acum citiva ani.Cind plec de la mine spre centru,pe bulevard,dintr-un bloc pe stinga,sint doua tinerele care in fiecare dimineata scot in zona verde un fel de trepied publicitar(ag...asa si pe dincolo...).Mai tot timpul le vad la o tigara in zona verde(probabil n-au voie in maretul birou de parter).Cineva mi-a explicat ca de fapt treaba lor cam asta e:eu vreau sa cumpar o casa,ma duc la ele,iar acolo la ele un altul care vinde si-a lasat adresa.O sa ni se aranjeze o intilnire,o sa cadem de acord asupra tranzactiei,o sa dam agentiei comisionul cerut,si gata,asta e tot.Pai toata chestia asta e pt mine o bizarerie fara cap si fara coada.Atunci am inteles de ce vad anunturi pe tv,in ziare,sau pur si simplu lipite in statia auto prin care atit cei care vind cit si cei care cumpara specifica apasat:exclus ag.imob..Oare asa sa fie?

+Quote Post
Vizitator_daniel.
mesaj Jun 16 2010, 11:32 PM
Mesaj #45

Guests

Citeaza (clujean @ Nov 20 2009, 04:00 PM) *
ai pus degetul pe rana! mi se pare uluitor ca un rahat de agent imobiliar sa fie obraznic si "sa-si aleaga clientii", mai ales la vreme de criza! lucrezi cu cine te solicita, desi agentiile sunt pe moarte, nu le mai solicita decat din an in Paste cate-un ratacit! jmekerul asta lucreaza cu mafia imobilara, de aia i se pare ca ar fi altceva decat neam de straita, desi se inseala, desigur!

am impresia k nu ai idee ce inseamna "client". CLIENT este acea persoana care ma solicita sa ii gasesc un apartament dar imi garanteaza k si are bani ptr ce vrea.o gars costa atat..., un ap cu 2 cam costa atat..., 3 camere are pretul lui...in functie si de zona si acel client al meu care ma solicita trebuie sa dea bani de 2 camere daca vrea 2 camere.CLIENTI mii aleg in functie de piata.daca clientul meu imi cere 3 camere si el are bani de garsoniera nu am cum sa il ajut.plus ca la tel mai aud si variante cum ca:"lasa k stiu eu k exista, am vazut eu", pai dute mai clientule si cauta-to sg dak esti bun.dc mai apelezi la mn daca u stii mai bn...eu nu inteleg...daka CLIENTII stiu mai bine decat agentii imobiliari...dc mai apeleaza la agentii???daca u vrei vila in pipera si dai 15 000 de euro...knd mai faci rost de niste bani ne mai auzim...si daca u CLIENT stii mai bine decat mine k exista...dc mai vii la mine sa iti gasesc??nu inteleg...ceva imi scapa...

+Quote Post
Vizitator_Marius.
mesaj Jun 17 2010, 07:38 AM
Mesaj #46

Guests

Agentii au minte putina si pregatire pe masura dar nimeni nu ii ajunge la pofta de bani.
Am citit mai sus ca unii au studiat intens 60 de ore si se cred mari specialisti in meserie.
In primul rand mareata lor meserie este o simpla intermediere.
Orice vanzator este obligat sa isi cunoasca marfa, indiferent daca este leustean sau cladire de birouri.
Cei mai multi dintre agentii imobiliari nu inteleg ce reprezinta clientul. Inca au aroganta fata de el, au impresia ca este un prost care oricum va cumpara.
De aceea eu va sfatuiesc sa apelati cat mai rar la ei iar comisioanele pe care le dati sa fie cat mai mici.

+Quote Post
Vizitator_agent vechi.
mesaj Jun 17 2010, 11:59 AM
Mesaj #47

Guests

Citeaza (Cumparator apartament @ Nov 15 2009, 07:18 AM) *
Incerc de vreo 2 luni sa gasesc un apartament cu 2 camere in Bucuresti. Am sunat la destule numere luate de pe diverse siteuri, majoritatea fiind agenti/agentii imobiliare. Mi-au propus prin telefon mai multe optiuni, i-am rugat sa-mi trimita pe email o lista, dar surpriza, niciunul nu a mai revenit. Altii mi-au promis ca ma suna inapoi a doua zi si iar nimic.
Ma-ntreb din ce traiesc acesti oameni carora, in mod evident, nu le pasa de potentialii cumparatori. Inteleg ca cer niste comisioane ridicate 3% de la vanzator + 3% de la cumparator(mai ridicate decat in Canada de ex.), dar totusi, daca n-ai clienti nu castigi...mai ales in perioada de criza.

Are cineva vreo explicatie?

+Quote Post
Vizitator_agent vechi.
mesaj Jun 17 2010, 12:01 PM
Mesaj #48

Guests

draga cumparatorule. din spetza enuntata de tine lipseste de fapt chintesenta problemei. ce cauti? si la ce pret? ca daca visezi 2 camere bloc dupa 1980, 60mp, zona eleganta (Titan, Mosilor, Iancului, Brancoveanu, Tineretului, Banul Manta) la vreo 50.000E atunci mai poti astepta in continuare telefoane.....

+Quote Post
Vizitator_Gogu.
mesaj Jun 17 2010, 03:53 PM
Mesaj #49

Guests

Citeaza (agent vechi @ Jun 17 2010, 12:01 PM) *
draga cumparatorule. din spetza enuntata de tine lipseste de fapt chintesenta problemei. ce cauti? si la ce pret? ca daca visezi 2 camere bloc dupa 1980, 60mp, zona eleganta (Titan, Mosilor, Iancului, Brancoveanu, Tineretului, Banul Manta) la vreo 50.000E atunci mai poti astepta in continuare telefoane.....

Draga agentule,

Daca visez apartament de 2 camere in zonele mentionate de tine, tu ar trebui sa te dai in cap si-n dos, sa ii explici proprietarului ca apartamentul lui nu face 70kE sau cat cere el si ca e un prost ca nu-l da cu 50kE cat ii ofer eu. De ce? Pai ca sa-ti iei comisionu', sa manance si gura matale o paine alba.
Atitudinea: lasa clientu ca e prost, io oricum nu am chef (sau nu-s in stare) sa muncesc pentru comisionul ala, e perdanta din start, cel putin pentru tine.

Si daca te iei de mine ca "de ce sa trag io, agentu, pretu-n jos si sa iei tu apartament cu 50kE" iti aduc aminte de comportamentul agentilor in perioada de boom economic, cand mai puneau acolo un 5kE in plus la pretul cerut de proprietar ca oricum se vindea. Bani care bineinteles ca proprietarul nu-i vedea.

Drept urmare, tin sa concluzionez si sa-ti fac un bine. Scopul tau in viata e sa intermediezi vanzari. Ca doar asa iei comisionu' si aduci profit pentru agentia ta imobiliara. Cand cererea e mai mare decat oferta, tu trebuie sa consiliezi vanzatorul la pretul la care tu crezi ca s-ar vinde proprietatea. Vanzatorul castiga si tu castigi la comision. Cand oferta depaseste cererea, tu trebuie sa duci munca de lamurire cu vanzatorii ca proprietatile lor sunt supraevaluate si ca cer prea mult.

Daca esti prea prost sau prea lenes sa muncesti pentru comisionul ala ... o sa sfarsesti prin a fi concediat de catre patronul agentiei (sau daca e agentia ta, o sa dai faliment). Daca esti baiat destept si ai putere de convingere si nu te dai in laturi de la munca o sa treci peste criza asta.

+Quote Post
Vizitator_George.
mesaj Jun 30 2010, 11:26 PM
Mesaj #50

Guests

Parerea mea este ca tema si pe urma nivelul discutiei de aici reflecta perfect agentiile imobiliare de pe la noi si de aceea prefer sa nu apelez la ei. Imi pot promova si cauta foarte bine un apartament si fara acesti intermediari. Prefer siturile unde stiu sigur ca nu dau de ei:

magazinuldecase.ro
www.vindecasa.ro (nou, dar mie mi se pare foarte tare)
www.casefaraintermediari.ro

+Quote Post
Vizitator_toma georgiana.
mesaj Dec 17 2010, 05:50 PM
Mesaj #51

Guests

Am vandut un apartament cu doua camere situat pe soseaua Oltenitei cu agentia imobiliara S.C.KOMPACT HOUSE CONSULTING SRL sect 6 bucuresti. Am colaborat cu domnul Florea Valentin care dupa o asteptare de 7 luni areusit sa gaseasca un client pt apartament,la cel mai scazul pret al pietei.Mi-a intermediat si pt o garsoniera pt cumparare.I-am platit 1500euro.Nu mi-a dat nici o chitanta.Deci as putea spune ca nu plateste nici un impozit la stat pt acesti bani.Avand in vadere ca i-am platit acesti bani aveam pretentia sa isi faca meseria si sa-mi apere drepturile de cumparator si vanzator.Nu m-a atentionat sa stipulez in contractul de vanzare cumparare termenul de 30 zile preaviz tocmai ca se intelesese cu noul proprietar sa ma dea afara din casa in 24 ore.Si asa a si facut.Deja dupa ce a incasat banii limbajul lui s-a schimbat.
Va intreb:NU da socoteala de banii primiti?Sant ai lui,fara a plati impozit.A imcasat din aceasta trazactie3000euro in total.
Nu da socoteala pt faptul ca a contribuit la plecare mea precipitata din casa?
Ce spuneti traieste rau?

+Quote Post
Vizitator_rentsale.
mesaj Aug 24 2011, 04:28 PM
Mesaj #52

Guests

Pentru cei interesati de apartamente direct de la particulari va propun urmatoarele siteuri www.directproprietar.ro www.rentsale.ro www.hipermarketimobiliar.ro www.magazinuldecase.ro (aici cu filtru au inceput sa puna si agentii am vazut) iar daca nu gasiti in cele enumerate mai sus trecem la varianta cu plata -www.anunturiparticulari.ro - de aici iau si agentiile sper sa ajute...

Succes!

+Quote Post
Vizitator_costy.
mesaj Oct 27 2011, 06:07 PM
Mesaj #53

Guests

"IN AFACERI CA SI IN VIATA, CONTEAZA DOAR SA FACI CE ESTE BINE" SA TRAIM BINE[color="#00BFFF"][/color];FITI ATENTI LA "BROSCOIUL IMOBILIAR"

+Quote Post
Vizitator_Gogu_1.
mesaj Oct 27 2011, 06:23 PM
Mesaj #54

Guests

Asculta_mai gogule...nu stiu cine esti dar nici nu ma intereseaza.......gindesti negativ dar eu vreau sa te ajut....incearca sa nu mai dai vina pe agenti fiindca multi sunt broscoi imobiliari...citeste aceste articole despre ei si o sa-ti dai seama....daca nu face din placere jobul, nu rezista mult....Eu pratic de 11 ani aceast job(am avut si bune si rele dar am luptat sa fiu corect),dar fiind corect nu realizezi cit ceilalti....Cind doresti sa iti promovezi apartamentul fii perseverent si cu o atitudine de bun simt/7 ani de acasa..... e trist dar traim in Romania si trebuie sa ne adaptam.Nu judecati agenti fiindca si vinzatorii/cumparatorii isi au si ei mult partea lor de vina(cu asta cred k,am zis multe)...N-ai grija de banii tai/casa ta/afacerea ta...NU-I MERITI....Mult succes

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Oct 29 2011, 10:16 AM
Mesaj #55

Guests

Citeaza (Cumparator apartament @ Nov 15 2009, 07:18 AM) *
I

Are cineva vreo explicatie?
Este o treaba pur romaneasca, adica facuta de mantuiala. Oamenii nu fac ceva sa castige bani ci vor sa castige bani prin simpla lor existenta.
Am avut un apartament de vanzare si nici unul din agenti nu a venit sa il evalueze, sa se informeze, sa faca un dosar cu toate informatiile necesare astfel incat atunci cand vine clientul sa il poata prezenta. Au notat adresa si cateva date generale dupa care au asteptat. Cand a sunat cineva, au pus mana pe telefon...aloo, aveti balcon? Dupa cateva zile alt client, alooo, dar gaze aveti? Si tot asa, de fiecare data cand suna un client puneau mana pe telefon si ma intrebau lucruri despre care ma mai intrebasera dar nu si le sistematizasera. Adica exact un fel de smechereala romaneasca, stau la birou si poate pica ceva.
Un agent veritabil ar trebui sa adune toate informatiile si cand suna un client sa fie in masura sa ii ofere toate detaliile, si cine sunt vecinii, cand a foat renovat ultima oara si ce fel de tencuiala are pe pereti. Asa ca deocamdata agentul este doar cineva care te scuteste sa mergi la notariat. Daca intelegi ca acest lucru e minor nici nu ai nevoie de intermediari.

+Quote Post
hotnewsadmin
mesaj Oct 29 2011, 10:25 AM
Mesaj #56

Administrator

Grup: Root Admin
Postari: 1 241
Inscris: 29-March 08
Utilizatorul numarul: 1

Citeaza (Musafir @ Oct 29 2011, 11:16 AM) *
Este o treaba pur romaneasca, adica facuta de mantuiala. Oamenii nu fac ceva sa castige bani ci vor sa castige bani prin simpla lor existenta.
Am avut un apartament de vanzare si nici unul din agenti nu a venit sa il evalueze, sa se informeze, sa faca un dosar cu toate informatiile necesare astfel incat atunci cand vine clientul sa il poata prezenta. Au notat adresa si cateva date generale dupa care au asteptat. Cand a sunat cineva, au pus mana pe telefon...aloo, aveti balcon? Dupa cateva zile alt client, alooo, dar gaze aveti? Si tot asa, de fiecare data cand suna un client puneau mana pe telefon si ma intrebau lucruri despre care ma mai intrebasera dar nu si le sistematizasera. Adica exact un fel de smechereala romaneasca, stau la birou si poate pica ceva.
Un agent veritabil ar trebui sa adune toate informatiile si cand suna un client sa fie in masura sa ii ofere toate detaliile, si cine sunt vecinii, cand a foat renovat ultima oara si ce fel de tencuiala are pe pereti. Asa ca deocamdata agentul este doar cineva care te scuteste sa mergi la notariat. Daca intelegi ca acest lucru e minor nici nu ai nevoie de intermediari.

De ce nu incerci pe siteuri de direct proprietar? Faci poze, dai adresa etc. Si te descurci si la notar, zic eu.
PS: detest agentii imobiliari

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Oct 29 2011, 10:34 AM
Mesaj #57

Guests

Citeaza (hotnewsadmin @ Oct 29 2011, 10:25 AM) *
De ce nu incerci pe siteuri de direct proprietar? Faci poze, dai adresa etc. Si te descurci si la notar, zic eu.
PS: detest agentii imobiliari
Asa am facut in final dar agentul ala care sta la birou si vrea sa ia comision pentru simplul motiv ca eu am ceva de vanzare este tipic pentru noi. Prin alte parti (am fost cateva zile cu niste amici din Suedia care voiau sa isi cumpere casa) se dau peste cap agentii sa iti ofere cat mai multe informatii si sa isi sustina ofertele. E drept ca in general au exclusivitate, nu prea vezi acelasi apartament la doi agenti. In general proprietarul ii acorda un timp agentului sa ii vanda apartamentul si abia dupa aia apeleaza la altcineva.

+Quote Post
Vizitator_trompetistu' silence.
mesaj Oct 29 2011, 12:03 PM
Mesaj #58

Guests

Citeaza (Musafir @ Oct 29 2011, 10:34 AM) *
Asa am facut in final dar agentul ala care sta la birou si vrea sa ia comision pentru simplul motiv ca eu am ceva de vanzare este tipic pentru noi. Prin alte parti (am fost cateva zile cu niste amici din Suedia care voiau sa isi cumpere casa) se dau peste cap agentii sa iti ofere cat mai multe informatii si sa isi sustina ofertele. E drept ca in general au exclusivitate, nu prea vezi acelasi apartament la doi agenti. In general proprietarul ii acorda un timp agentului sa ii vanda apartamentul si abia dupa aia apeleaza la altcineva.

Exista nenumarate modalitati corecte de tranzactie imobiliara. La englezoi, exista un agent imobiliar al clientului si unul al cumparatorului. La scotieni se face o licitatie cu oferte introduse la plic. Altii, altfel. Mai mult, peste tot se cunoaste pretul zonei din tranzactii anterioare astfel incat mai multi evaluatori (care, by the way, au scoala) pun acelasi pret (cu abateri mai mici de un procent). Piata imobiliara romaneasca ar trebui normalizata si asta se va intimpla (daca se va intimpla) in paralel cu normalizarea celorlalte 'anormale' romanesti. Pina atunci, NO MAN'S LAND, CATCH ME IF YOU CAN.

+Quote Post
Vizitator_Andreea Moceanu.
mesaj Apr 5 2012, 12:23 PM
Mesaj #59

Guests

Eu tocmai ce am vandut o casa in zona Iancu Nicolae, cu Oare e reclama???? Property, pe care o si recomand cu draga inima. Am colaborat si cu alte agentii, dar cei de la Oare e reclama???? s-au dovedit a fi cu mult peste ceilalti;mi-au vandut- o si rapid si cu mult profesionalism. Acum chiar suntem prieteni buni cu cei care au cumparat-o.

+Quote Post
Vizitator_Unchiul Sam.
mesaj Apr 5 2012, 02:23 PM
Mesaj #60

Guests

Citeaza (Andreea Moceanu @ Apr 5 2012, 12:23 PM) *
Eu tocmai ce am vandut o casa in zona Iancu Nicolae, cu Oare e reclama???? Property, pe care o si recomand cu draga inima. Am colaborat si cu alte agentii, dar cei de la Oare e reclama???? s-au dovedit a fi cu mult peste ceilalti;mi-au vandut- o si rapid si cu mult profesionalism. Acum chiar suntem prieteni buni cu cei care au cumparat-o.
Seriooooos? Sigur ne vom repezi toti la agentia asta. Ia posteaza aici si chitanta pentru comisionul pe care l-au incasat.

+Quote Post

3 Pagini V  < 1 2 3 >
Fast ReplyReply to this topicStart new topic
3 Utilizatori care citesc acest topic (3 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 17th July 2019 - 07:30 AM