IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

10 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Vreau lege, mersul la VOT sa fie INCURAJAT! (platit 100RON), Tu de ce nu te prezinti la vot? Explica-ne!
Vizitator_un_roman.
mesaj Nov 18 2008, 03:34 AM
Mesaj #1

Guests

Daca as fi la putere as da o lege prin care mersul la vot sa fie incurajat.

Fiindca nu poti sa ii motivezi pe oamneni altfel decat sa le dai ceva ce direct ii intereseaza (banet), eu as da fiecarui participant activ la procesul de votare un cupon sa zic in valoare de 100ron, bani care sa ii cheltuie asemeni bonurilor de masa.
Astfel as motiva oamenii sa participe activ la viata tarii si sa faca uz de dreptul lor de libera exprimare, sa vina la vot si sa voteze si votul lor ar fi mult mai reprezentativ.

Cum argumentez?
1. Experienta ultimiilor ani ne arata ca foarte putina lume merge la vot sa isi foloseasca acest drept. In practica am constatat ca oricum nu mai mult de 30-40% din cei care au drept de vot, chiar merg sa voteze.
Ceilalti care NU merg la vot sunt in numar foarte foarte mare 60-70% din populatia cu drept de vot.
Daca ar fi sa aplic un principiu al democratiei asta inseamna ca indiferent de ce voteaza aia care merg la vot nu ar trebui sa conteze pentru ca direct numarul celor care nu merg la vot este mult mai mare si trece de 51 %.
Pai se naste intrebarea ce vor astia care nu merg la vot?
Putem noi sa le ignoram lipsa de participare? de implicare la viata tarii?
Nu cumva lipsa de la vot nu este o lipsa de respect pentru cei care au luptat si murit la Revolutie?
Ce este cu aceasta ignoranta? din partea lor?
Le-ar fi placut mai bine o dictatura? Ce naiba vor acesti oameni?
Ne intoarcem la organizare tribala?
Ce nu le place in democratie daca nu isi exerseaza cel mai elementar drept,
dreptul de a vota?
1

2. Cei care nu merg la vot gasesc tot felul de explicatii puerile si expun tot felul de frustrari care de fapt nu au nici o legatura cu realitatea, ba ca sunt nemultumiti, ba ca nu stiu cine l-a dezamagit dupa ce l-a votat data trecuta, si ca numa d-aia eu nu votez! Na sa stie toata lumea eu nu votez, mai si ce interesant si trist ma simt!
Un astfel de om cu un astfel de comportament si profil psihologic are nevoie de consiliere psihologica. Pe bune! Are probleme! si ar trebui musai imediat ajutati!
Sa le explice cineva acestor imaturi indecisi care nu suporta realiatea ca democratia implica dreptul/obligatia la implicare la ce se intampla in jurul tau in tara --chiar daca parerea ta politica e in minoritate e totusi o parere importanta iar democratia tine cont de ea.

3. Mie mi se pare extrem de incorect ca doar 30-40 % din populatia cu drept de vot a Romaniei sa isi exprime explicit optiunea de vot, si ei sa decida pentru 100 % din populatie, doar pentru ca ceilalti 60-70% din cei cu drept de vot nu se obosesc sa voteze.
Pe de o parte votul a 30 % din populatie sa spun, va scoate un castigator care are 51% din voturile liber exprimate si ala va conduce tara.
In termeni reali asta inseamna ca la o prezenta de 30% a populatiei la urne, e nevoie de aproximativ 15,3% din populatie ca sa se decida cine conduce tara, respectiv cine ia 51% si puterea.
Mie mi se pare extrem de jignitor pentru o democratie ca 15,3% sa decida de fapt si de drept pentru restul de 84,7% din populatie!!!

Asta este situatia practica, datorita sitemului actual in care se tolereaza absenta de la vot. Oamenii nu voteaza apoi se minuneaza ca ce prost ne merge cu cei alesi de 15,3% ... unde e vina ?? oare nu sunt ei de vina ca nu merg la vot?
Da, 15,3% din populati cu drept de vot poate sa isi impuna vointa politica daca ei sunt un bloc unit si doar pentru ca ei merg la vot!!!!

4. Statul face cheluieli pentru amenajarea de sectii de votare, tipareste bilete de vot ca si cum toti cei 100% din cei cu drept de vot ar vota. In realitate banii aia sunt cheltuiti inutil pentru ca istoria ultimilor ani ne arata ca prenzenta la urne este foarte foarte mica.
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_gunoieru.
mesaj Nov 18 2008, 07:18 AM
Mesaj #2

Guests

de acord!!
doar ca vreau banii pe direct pe card.
si in plus sa-mi mai dea si o friptura. si desigur sa se asigure berea pt tipul cat voi sta degeaba asteptand sa se elibereze o cabina de vot

+Quote Post
tsunami
mesaj Nov 18 2008, 07:18 AM
Mesaj #3

Sir Tsunami

Grup: Membri
Postari: 5 035
Inscris: 25-July 08
De la: Bucuresti, deocamdata
Utilizatorul numarul: 2 011

periculos, caci se poate face campanie electorala pe cei 100 de lei.

mai simplu este, amenda celor care nu voteaza! si sunt de acord

--------------------
Wake up 'n RIDE!

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Nov 18 2008, 07:35 AM
Mesaj #4

Guests

2. Cei care nu merg la vot gasesc tot felul de explicatii puerile si expun tot felul de frustrari care de fapt nu au nici o legatura cu realitatea, ba ca sunt nemultumiti, ba ca nu stiu cine l-a dezamagit dupa ce l-a votat data trecuta, si ca numa d-aia eu nu votez! Na sa stie toata lumea eu nu votez, mai si ce interesant si trist ma simt!
Un astfel de om cu un astfel de comportament si profil psihologic are nevoie de consiliere psihologica. Pe bune! Are probleme! si ar trebui musai imediat ajutati!
Sa le explice cineva acestor imaturi indecisi care nu suporta realiatea ca democratia implica dreptul/obligatia la implicare la ce se intampla in jurul tau in tara --chiar daca parerea ta politica e in minoritate e totusi o parere importanta iar democratia tine cont de ea.

Tati nush ce varsta ai dar esti tare tare "nedocumentat" ca sa nu zic prost, pey dak sa votat cu aia, apoi cu ailaltii, dup`aia ca astialaltii, de unde pielea mea sa se mai duca oamenii la vot? Nu tu case, nu tu viitor, bataie de joc cat cuprinde, sictir pe fata ce crezi ca va face omul? Haaaaaaaaaa??? S-a facut ceva pt omul simplu, pt tineri, pt batrani, copii etc? AAAAAaaa pt burta si neamurili lor sigur ca da si se va mai face, atunci de ce, repet de ce sa se mai duca la vot. Ziceai de bani ca se cheltuie pe hartie, consumabile, logistica, forta umana, asa si? Ce daca? Banii aia care cica se vor economisi ca vine "pulimea" la vot se vor duce in proiecte care sa serveasca "pulimea"? Categoric NU! Bani? 100 ron ma faci sa rad, pai votul meu e scump al dreacu dak il vrei, minim 100.000 RON asta sa fie plata mea pt cei 4-5 ani de chin si mizerie de lipsuri de pieredere a locului. locurilor de munca etc etc. Hai ca m-am plictisit, te las in "seninatatea" ta si in filozofia ta de viata ca tot ce stii vei face. Nu te salut! (Caragiale dixit)

+Quote Post
Vizitator_break_noon.
mesaj Nov 18 2008, 08:01 AM
Mesaj #5

Guests

solutia e aproape buna, dar....

partea cu banii va motiva doar pe cei mai amariti (care sunt multi, si care din pacate sunt si needucati, si usor de influentat de pomeni electorale)

o idee mai buna ar fi o restrungere a unor drepturi ulterioare, ceva de genul, cine nu a votat si merge apoi la primarie sa ceara ceva acte, sa trebuiasca sa plateasca o anumita suma de bani pentru eliberarea lor
tot la bani se ajunge, insa nu te cheama nimeni la vot sa iti dea bani, dar trebuie sa dai tu bani dupa faza asta.

iar legat de "nu am cu cine sa votez", asta este ori mergi sa anulezi votul, dar mai civilizat ar fi sa se puna o casuta pe buletinul de vot, unde sa scrie ca nu e bun nici unul dintre candidati, sau ceva asemanator.

+Quote Post
Vizitator_nu_conteaza.
mesaj Nov 18 2008, 08:29 AM
Mesaj #6

Guests

..pai daca taticul tau candideaza la parlamentare sau mai stiu eu ce e normal ca ceilalti care nu vor sa se mai implice in circul creat de tact-tu sa nu voteze! E normal sa nu ma duc la vot atat timp cat niciunul din canditati nu prezinta incredere! E normal sa nu ma implic (si nu, votul nu este o obligatie ci un DREPT) atat timp cat candidatii votati de x si y in anii trecuti nu au facut absolut nimic!

Care-i smenul?!?! Sa-mi exercit dreptul fundamental de a vota pentru a-i da sansa unui barbugiu, unei lepre care nu stie altceva decat sa doarma si sa stoarca statul de bani la inca 4 ani de jaf si minciuni?!?! Atunci te rog sa votezi tu si pentru mine caci eu m-am saturat de balciul asta! M-am saturat de paine si circ (in adevaratul sens al cuvantului) pe care ni le ofera clasa politica de 2lei din ro...

Sunteti asa de ingropati in cotidian ca nu mai vedeti decat ce vi se spune in media; maine-poimaine o sa vi se comunice la TV ca e bine sa te arunci in fantana ca sa scapi de nu stiu ce boala urmand ca 90% din pop romaniei sa faca acest lucru..

PRENIBIL

+Quote Post
tsunami
mesaj Nov 18 2008, 08:42 AM
Mesaj #7

Sir Tsunami

Citeaza (break_noon @ Nov 18 2008, 09:01 AM) *
solutia e aproape buna, dar....

partea cu banii va motiva doar pe cei mai amariti (care sunt multi, si care din pacate sunt si needucati, si usor de influentat de pomeni electorale)

o idee mai buna ar fi o restrungere a unor drepturi ulterioare, ceva de genul, cine nu a votat si merge apoi la primarie sa ceara ceva acte, sa trebuiasca sa plateasca o anumita suma de bani pentru eliberarea lor
tot la bani se ajunge, insa nu te cheama nimeni la vot sa iti dea bani, dar trebuie sa dai tu bani dupa faza asta.

iar legat de "nu am cu cine sa votez", asta este ori mergi sa anulezi votul, dar mai civilizat ar fi sa se puna o casuta pe buletinul de vot, unde sa scrie ca nu e bun nici unul dintre candidati, sau ceva asemanator.

votul nu e un drept dupa mine, ci o obligatie cetateneasca, civica.
daca e o obligatie, ar trebui penalizata!

daca li se da bani la cabina de vot poate fi interpretat ca o mituire din partea clasei la putere (caci guvernul va fi al lor).
in plus, e tentatia mai mare de frauda. la 1000 de votanti neprezentati este 100,000lei. iti iei 3 logane cu banii aia laugh.gif

--------------------
Wake up 'n RIDE!

+Quote Post
tsunami
mesaj Nov 18 2008, 08:43 AM
Mesaj #8

Sir Tsunami

Citeaza (nu_conteaza @ Nov 18 2008, 09:29 AM) *
..pai daca taticul tau candideaza la parlamentare sau mai stiu eu ce e normal ca ceilalti care nu vor sa se mai implice in circul creat de tact-tu sa nu voteze! E normal sa nu ma duc la vot atat timp cat niciunul din canditati nu prezinta incredere! E normal sa nu ma implic (si nu, votul nu este o obligatie ci un DREPT) atat timp cat candidatii votati de x si y in anii trecuti nu au facut absolut nimic!

Care-i smenul?!?! Sa-mi exercit dreptul fundamental de a vota pentru a-i da sansa unui barbugiu, unei lepre care nu stie altceva decat sa doarma si sa stoarca statul de bani la inca 4 ani de jaf si minciuni?!?! Atunci te rog sa votezi tu si pentru mine caci eu m-am saturat de balciul asta! M-am saturat de paine si circ (in adevaratul sens al cuvantului) pe care ni le ofera clasa politica de 2lei din ro...

Sunteti asa de ingropati in cotidian ca nu mai vedeti decat ce vi se spune in media; maine-poimaine o sa vi se comunice la TV ca e bine sa te arunci in fantana ca sa scapi de nu stiu ce boala urmand ca 90% din pop romaniei sa faca acest lucru..

PRENIBIL

asa cum am mai spus, e mai usor sa dormi decat sa te trezesti.

--------------------
Wake up 'n RIDE!

+Quote Post
zet
mesaj Nov 18 2008, 08:46 AM
Mesaj #9

Membru veteran

Postari: 226
Inscris: 22-July 08
Utilizatorul numarul: 1 948

Citeaza (Musafir @ Nov 18 2008, 07:35 AM) *
Tati nush ce varsta ai dar esti tare tare "nedocumentat" ca sa nu zic prost, pey dak sa votat cu aia, apoi cu ailaltii, dup`aia ca astialaltii, de unde pielea mea sa se mai duca oamenii la vot? Nu tu case, nu tu viitor, bataie de joc cat cuprinde, sictir pe fata ce crezi ca va face omul? Haaaaaaaaaa??? S-a facut ceva pt omul simplu, pt tineri, pt batrani, copii etc?

Stimati domni care sustineti ne-votarea. Dumneavoastra chiar sunteti incredibil de defecti la logica.
Ceea ce se intampla de 20 de ani in Romania se intampla din cauza celor care au absentat de la vot! Din cauza voastra!!
La fiecare rand de alegeri au fost alternative politice care nu au intrat in parlament sau care au primit o pondere parlamentara foarte mica! Si dau exemplul partidul ala al tinerilor oameni de afaceri (imi amintesc cand spuneam pe forumuri acum cativa ani sa votam cu ei, si stramba romanul genial din nas: sunt bicisnici domle, nu imi irosesc votul!). L.e.: nu imi aminteam numele lor, si a trebuit sa caut putin, dau aici link-ul

http://www.urr.ro/ro/contacte/nationale/cd...alexandru.shtml

partidul este acum desfiintat, asa ca nu este reclama electorala, au luat sub 1% voturi in 2004. Felicitari "dormitoizilor" care nu au votat in 2004, felicitari, din cauza voastra tipi de astia spalati si destupati isi vad de treaba lor, si in parlament avem pachiderme votate de turmele disciplinate.

In loc sa stati cu degetu' in gura si sa va vaicariti ca lumea e rea si politica e curva, trebuia sa va dati jos din pat in duminica alegerilor si sa le f.... o stampila cu NU partidelor care si-au dat arama pe fata, votand alternative. Dar nu, voi stati si carcotiti acolo, ca mosnegii aia din balconul de la Mupets, si partidele astea cateva au devenit eterne (din cauza voastra, repet).
Daca romanul ar avea si cateva grame de dinamita in kilogramele de malai din care e construit, atunci politicienii de tot rahatul care s-au intepenit in structuri isi luau de mult o mare talpa in spate. Votam in 1996 pe altii, in 2000 pe altii, si deja in 2004 erau kkti pe ei politicienii ca daca nu fac ce trebuie, zboara din politica, cu o statie obligatorie pe la bulau (care in romania ar trebui sa faca parte din mandat, si ar face, daca lumea ar fi votat pe altii).

+Quote Post
Vizitator_un_roman.
mesaj Nov 18 2008, 11:42 PM
Mesaj #10

Guests

Citeaza (tsunami @ Nov 18 2008, 08:42 AM) *
votul nu e un drept dupa mine, ci o obligatie cetateneasca, civica.
daca e o obligatie, ar trebui penalizata!

daca li se da bani la cabina de vot poate fi interpretat ca o mituire din partea clasei la putere (caci guvernul va fi al lor).
in plus, e tentatia mai mare de frauda. la 1000 de votanti neprezentati este 100,000lei. iti iei 3 logane cu banii aia laugh.gif

Da, mersul la vot este o obligatie, dar e o obligatie care nimeni nu o penalizeaza daca nu o indeplinesti.
Romanii sunt fiinte delasatoare, si la capitolul constiinta civica stau cam prost (tinde spre 0).
@tsunami, referitor la ce spunea-i cu penalizare in caz de neprezentare la vot ma intreb oare cum poti sa ii penalizezi pe oameni astfel incat sa nu repete fapta! Eu spun ca nu ai cum! Nici Ceausescu nu reusea sa ii forteze pe toti sa voteze.

In definitiv si la urma urmei totusi nu mi se pare normal sa mergi cu japca dupa oameni si sa ii aduci la vot ori mai stiu eu ce belele sa le faci pentru ca nu vor sa voteze.
Eu sunt adeptul unor solutii pasnice si care sa motiveze individul in a lua parte activ la democratie.
Omul nu trebuie amenintat ca i se intampla nu stiu ce daca nu se prezinta la vot.
Mai degraba ii oferi un bonus un stimul pozitiv si atunci il atragi acolo sa isi exprime liber parerea. Care nu vea bonusu e liber sa nu voteze. Asta e si ideea.
Daca bonusul e suficent de important va atractiv pentru toata lumea, atat pentru un student cat si pentru un functionar la banca, cadru medical, militar etc.

Daca se ia o lege in sensul asta de a se da un bonus la vot, nu cred ca cineva o va percepe ca pe o mita electorala. Va fi o chestie naturala si repede asimilata pe populatie. Bonusul nu e conditionat de partidu cu care votezi. Votul e individual, privat si secret.

Esenta problemei asteia este ca o mica parte din cei care se prezinta la vot de fapt decid in locul tuturor celor care nu se prezinta. Aici trebuie facut ceva!
Romanii se cred un popor de oameni destepti. Ei bine cum pot lasa pe altul sa voteze in locul lor?
Este o insulta la adresa capacitatii lor de a decide si de a distinge intre bine si rau! Absenta de la vot ii descalifica ca oameni, ca natie.

Eu unul sunt mirat ca nu exista o campanie in presa prin care intelectualii societatii romanesti sa puna aceasta problema si sa motiveze intr-un fel lumea sa mearga la vot in numar mai mare.

+Quote Post
tsunami
mesaj Nov 19 2008, 06:40 AM
Mesaj #11

Sir Tsunami

ba ai cum sa-i penalizezi. buletinul de vot trimis si inregistrat de cca financiara. taxele anuale marite in cazul in care nu voteaza.
majoritatea nu merge la vot din lene. apoi, stiind asta nici nu se mai oboseste sa faca diferenta dintre candidati/partide. motive sa hibernezi, gasesti o gramada.

partidelor le convin aceasta situatie de minune. ei se bazeaza pe sustinatorii cei mai aprigi carora le stie deja parerea. atunci de ce-ar face campanie in presa?

cetateanul, in cazul in care e obligat sa mearga la vot (si aici nu-s de acord cu tine, sa "le dam un motiv de votare sa le dam bani celor care voteaza", si o sa explic un pic mai jos), tot va merge acolo, asa ca daca nu toti, poate majoritatea dintre ei incearca sa faca diferenta. partide mici pot fi propulsate in parlament. partidele mari pierd scaune etc.

de ce trebuie sa-l recompensam pe cel care daca "nu-i dai" nu isi misca fundul, la fel cu cel care ar vota oricum? cel care voteaza indiferent daca are de castigat sau nu o face din spirit cetatenesc, civic, sau asa ii spune popa, primarul din sat etc. da, el merita banul, dar de ce il pui pe aceeasi treapta cu puturosul?
puturosul trebuie ars. pentru ca si el traieste in tara asta, si el beneficiaza de drepturile pe care le are, si el foloseste sistemul medical, politienesc, educational, in scopuri personale, trebuie sa-si asume si responsabilitatea de cetatean al acestei tari. o ora, odata la 4 ani nu e ceva strigator la cer. au fost copii care au murit pentru acest drept, oameni in razboaie, care au luptat pentru tara. respectul pentru ei unde e?
ne place sa ne batem cu caramida-n piept si ne mandrim cu istoria noastra, dar cand e vorba sa aratam respect pentru cei cu care ne mandrim, mai bine dormim sau bem o tuica.
fals. iresponsabilitatea trebuie penalizata.
atunci, daca ar fi penalizata, cei care nu vor sa voteze ar avea optiunea sa renunte la cetatenie pentru a nu fi penalizati. ar face-o? ma indoiesc ca procentul ar depasi 1%.

--------------------
Wake up 'n RIDE!

+Quote Post
Vizitator_liviu.
mesaj Nov 19 2008, 07:40 AM
Mesaj #12

Guests

ati auzit de democratie???
d c sa fii obligat sa mergi la vot?
v-ati gandit ca lumea s-ar duce la vot daca ar avea pe cine sa voteze? oricume vine oricum nu schimba nimic (si cel putin nu in bine)

PS: masura propusa e cam comunista...

+Quote Post
Vizitator_pehash.
mesaj Nov 19 2008, 08:11 AM
Mesaj #13

Guests

Citeaza (un_roman @ Nov 18 2008, 11:42 PM) *
Da, mersul la vot este o obligatie, dar e o obligatie care nimeni nu o penalizeaza daca nu o indeplinesti.

Gresit. Te penalizeaza Dorel care voteaza. Te penalizeaza comunistii ramasi la putere. Te penalizeaza progeniturile lor, pusi in functii de conducere peste tot.

Eu sunt de acord cu Taifun, amenda celor care nu voteaza!. Va plangeti ca nu aveti cu cine vota? Pai daca ei sunt asa slabi si voi asa buni de ce nu candidati? Spiritul civic nu cred ca ar trebui sa se limiteze la a vota un candidat care-ti place. Suntem condusi de cei pe care ii votam, ne place sa credem sau nu, au o influenta imensa in viata noastra.

+Quote Post
Addy
Mesaj #14

Membru
**

Postari: 42
Inscris: 24-July 08
Utilizatorul numarul: 1 995

Mi se pare o propunere ridicola. In realitate pe cine ar incuraja cel mai mult aceasta propunere ? Electoratul de la sate , care electorat voteaza in prostie si din prostie pe PSD ...

Prin asta nu se incurajeaza prezenta la vot a oamenilor care conteaza, a oamenilor informati, a intelectualilor. Trebuie facut ceva cu clasa asta politica. Clasa politica si lipsa ei de reprezentativitate pentru populatie este cauza absenteismului.

PS: Votul este doar varful icebergului in democratie.

+Quote Post
Vizitator_Caron.
Mesaj #15

Guests

Votul e un drept nu o obligatie.

Sta la baza libertatii individuale, pentru care s-a murit de mii de ani se va muri in continuare.

Nu pot sa cred ca cineva chiar ia in considerare orice fel de constrangere sau stimulare pentru a exercita DREPTUL la vot.

Comparatii ca tot sunt la moda :
Toti romanii au dreptul de a circula liber pe cuprinsul tarii (domeniu public nu privat).
Si daca eu nu vreau sa nu merg nicaieri? Sa imi dea cineva bani sa merg undeva sau amenda ca stau acasa!!??

+Quote Post
Vizitator_break_noon.
mesaj Nov 19 2008, 08:39 AM
Mesaj #16

Guests

Citeaza (Caron @ Nov 19 2008, 08:11 AM) *

Sta la baza libertatii individuale, pentru care s-a murit de mii de ani se va muri in continuare.

Nu pot sa cred ca cineva chiar ia in considerare orice fel de constrangere sau stimulare pentru a exercita DREPTUL la vot.

Toti romanii au dreptul de a circula liber pe cuprinsul tarii (domeniu public nu privat).
Si daca eu nu vreau sa nu merg nicaieri? Sa imi dea cineva bani sa merg undeva sau amenda ca stau acasa!!??

mersul la vot este o obligatie morala.
nu ai cu cine vota? foarte bine, anuleaza votul.
in felul asta au cei "alesi" semne ca la oameni nu le-a placut de ei.
altfel vin cu interpretari ca ei sunt buni, ca oamenii au fost lenesi, ca de aia nu s-au dus, ca conform sondajelor e asa si pe dincolo.
daca le dai vot de blam, la toti, atunci macar poate se mai razgindesc.
si eventual, daca sunt prea multi care dau vot de blam, sa se refaca alegerile, si cei care au primit multe astfel de voturi (adica colegiile electorale cu multe voturi nule, peste 50%), sa nu mai poata candida (un vot nul ar trebui sa fie prin votarea unei casute cu "nu imi place nici un candidat", nu vot nul ca s-a votat de doua ori, sau in afara casutei)

multa lume crede ca democratia inseamna puterea in mina alegatorilor. fals. ce alegi?ce iti pun altii in fata. raul cel mai mic. nu avem noi puterea, inca, sa propunem pe cine vrem sa alegem. fac partidele "estimari", :sondaje", bla bla bla, si pun pe cine vor ei unde vor ei.si o vor face, atita timp cit nu le da nimeni peste bot, cumva.

asa ca lasati aburelile ca nu ma duc la vot ca nu am cu cine alege. mergi, anuleaza votul cum vrei tu, sau voteaza pe cineva de la un partid minuscul, sau fa ce vrei, dar mergi, exprima-ti parerea, si gata. te costa 15-20 minute, odata la 4 ani.

+Quote Post
Vizitator_zet.
mesaj Nov 19 2008, 09:09 AM
Mesaj #17

Guests

Citeaza (liviu @ Nov 19 2008, 07:40 AM) *
v-ati gandit ca lumea s-ar duce la vot daca ar avea pe cine sa voteze? oricume vine oricum nu schimba nimic (si cel putin nu in bine)

De ce nu i-ai votat acum 4 ani pe astia?

http://www.urr.ro/ro/contacte/nationale/cd...alexandru.shtml

Iti zic eu sigur ca erau mai buni decat australopitecii din parlament! Iti zic eu sigur ca se schimba ceva daca ar fi intrat in parlament! Dar na, au luat 0,5%, ca genialii romani stiu ei cu siguranta ca nu se schimba nimic. Si uite asa partidul asta s-a desfiintat.
Si ca sa revin la intrebarea ta: exista totdeauna cineva cu care sa poti vota. Dar mai mult ca sigur nici macar nu te-ai interesat cine candideaza.

+Quote Post
Vizitator_Cristian.
mesaj Nov 19 2008, 09:34 AM
Mesaj #18

Guests

Prin participarea la vot acordam legitimitate in fata intregii lumi pentru armatele de paraziti care ne conduc. Nu v-ati saturat sa fiti manati la vot ca vitele, pentru ca "parerea voastra conteaza"? Nu mergeti la vot - nu aveti de ce, nu aveti ce alege.

Ne sunt prezentati, la oferta, aceiasi bolnavi care fac permutari, devenind din lideri incontestabili ai unor partide falimentare ministrii, succesiv, de finante, ai economiei, ai invatamantului. Cum pot acesti ratati sa isi schimbe "domeniul de expertiza"peste noapte, devenind din lautari gimnasti, apoi economisti sau mai stiu eu ce? Pentru ca ei de fapt nu stiu nimic despre lucrurile respective si fac "specializare la locul de munca".

Ia mai dispareti fratilor !

Toate acestea vor continua pana intr-o zi. Aveti nevoie de o schimbare adevarata, dragii mei. E clar ca aveti
servodirectia bulita, si asta nu de azi, de ieri. Aveti nevoie de un pumn de fier.

+Quote Post
Vizitator_zet.
mesaj Nov 19 2008, 09:45 AM
Mesaj #19

Guests

Citeaza (Cristian @ Nov 19 2008, 09:34 AM) *
Toate acestea vor continua pana intr-o zi. Aveti nevoie de o schimbare adevarata, dragii mei. E clar ca aveti
servodirectia bulita, si asta nu de azi, de ieri. Aveti nevoie de un pumn de fier.

Da da, sigur.
Te poti duce in directia respectiva extrem de usor. De atatea ori in istorie au luat-o popoarele de bunavoie pe calea dictaturii.
Marea problema apare cand poporul isi da seama ca dictatura nu rezolva nik, si vrea sa se intoarca iar la democratie. Cu ocazia asta afla stupefiat ca nu se mai poate, pumnul de fier si urmasii lui il strang de oo cate o juma' de secol (asta daca nu varsa poporul ceva sange ca sa scape).

+Quote Post
Addy
mesaj Nov 19 2008, 09:45 AM
Mesaj #20

Membru
**

Postari: 42
Inscris: 24-July 08
Utilizatorul numarul: 1 995

In legatura cu ce a zis Zet, este o falsa asteptare sa castigi alegerile in Romania(sau oriunde), doar pe baza de program politic, oricat de bun ar fi. Alegerile se castiga pe baza investitiilor facute in PR. Degeaba ai un program bun, daca prea putini au auzit de el.

Se vorbeste de democratie, dar atata timp cat unul este mai prezent in mass-media decat altul, egalitatea sanselor suna a poveste. Poate in viitor, cand Internetul va patrunde mai in toate casele, vom pune la dispozitia populatiei sisteme mai bune si mai corecte de informare . Un portal centralizat a tuturor politicienilor ar fi ideal.Fiecare politician sa aiba pagina sa proprie, in care sa-si prezinte programul politic, iar alegatorul sa poate interactiona cu acestia. La atat ar trebui sa se reduca o campanie electorala:la o campanie de informare a intentiilor posibililor viitori alesi . Dar toate astea, poate in 20-30 de ani ...

+Quote Post
antique
mesaj Nov 19 2008, 10:30 AM
Mesaj #21

Membru
**

Postari: 25
Inscris: 23-May 08
Utilizatorul numarul: 470

Sa merg la vot ca sa votez pe? Pe cine???
Eventual sa le votez gogosile electorale.
Am votat acum 4 ani si avem un motocilist la carma tarii alaturi de drogati,mistocari,baieti destepti sau lachei.
Numai bine.

+Quote Post
n-am
mesaj Nov 19 2008, 10:50 AM
Mesaj #22

Nou venit
*

Postari: 4
Inscris: 19-November 08
Utilizatorul numarul: 4 811

neprezentarea la vot valideaza puterea corupta, viciata
n-aveti incredere in niciun partid? anulati-va votul cu cateva stampile in plus
din pacate, alegerile prezidentiale, care ar mai fi animat putin prezenta la vot, sunt peste un an
vreti schimbare? luati aminte ca americanii au avut o prezenta foarte mare la vot, pentru ca le pasa
mai avem de asteptat, nu avem inca pe nimeni curat si onest, ca sa conduca destinele tarii; afirmatia se refera, cu amaraciune, la ambele palate

+Quote Post
Vizitator_gica contra -- da' contra ra.
mesaj Nov 19 2008, 10:52 AM
Mesaj #23

Guests

Ca sa te linistesc,
daca ma obligi sa ma duc la vot, votez cu astia de acum. Iti mai convine?

Si, poate, totusi, te mai gandesti o data -- ce s-a intamplat in astia 20 de ani s-a intamplat din cauza celor care s-au dus la vot, nu vite-versa. Voi, votacii, l-ati legitimat pe iliescu si regimul de mita si spaga. Voi l-ati tinut pe vadim in parlament (si, dac-ati votat alianta da, l-ati facut si vicepres la senat).

Mai gandeste-te...

+Quote Post
tsunami
mesaj Nov 19 2008, 11:36 AM
Mesaj #24

Sir Tsunami

Citeaza (liviu @ Nov 19 2008, 08:40 AM) *
ati auzit de democratie???
d c sa fii obligat sa mergi la vot?

masura comunista este sa te duci la vot si sa nu ai decat o optiune

nu vrei sa votezi cu nimeni? good!
te duci la vot si rupi biletul sau votezi 2 candidati sau il pui alb in urna.

faci o statistica dupa sa vezi cati nu voteaza din lene?
un numar impresionant!

lenea, "mi se rupismul", asta caracterizeaza absenteismul de la sectiile de votare

--------------------
Wake up 'n RIDE!

+Quote Post
tsunami
mesaj Nov 19 2008, 11:40 AM
Mesaj #25

Sir Tsunami

Citeaza (Caron @ Nov 19 2008, 09:11 AM) *

ala e dreptul la lene despre care vorbesti.
daca tu nu vrei sa mergi nicaieri te priveste doar pe tine, daca nu mergi la vot ma priveste si pe mine.

deocamdata e un drept sa mergi la vot. eu pledez ca el sa devina o obligatie. esti liber sa alegi pe cine vrei, esti liber sa-ti anulezi votul. dar esti obligat sa intri in cabina de vot. sau sa platesti amenda. 300 RON!

--------------------
Wake up 'n RIDE!

+Quote Post
Vizitator_un alt roman.
mesaj Nov 19 2008, 11:48 AM
Mesaj #26

Guests

Mersul la vot sa fie obligatoriu....ce democratie mai e asta.....?
Sa facem si noi ca prietenii si mai destepti greci...OBligatia de a vota ,dar pe toate buletinele de vot sa apara la sfarsitul buletinului ( ca la ei ) o paratica rolleyes.gif ...cu scrisul...Nu simpatizez cu nici un canditat ...
Si apui sa-ti pui intrebarile astea ..Votul Obligatoriu...ganseste liber ...ca dai au murit atatia la asa zisa revolutie sau poate tu dabia te nsteai ....Sa ai grija si-ti mai spun ceva.....SUNTEM UN STAT DEMOCRATIC.

+Quote Post
tsunami
mesaj Nov 19 2008, 11:51 AM
Mesaj #27

Sir Tsunami

Citeaza (un alt roman @ Nov 19 2008, 12:48 PM) *
Mersul la vot sa fie obligatoriu....ce democratie mai e asta.....?
[...]
....Sa ai grija si-ti mai spun ceva.....SUNTEM UN STAT DEMOCRATIC.

exact!
si democratic vreau sa ramanem.
pentru a apara democratia TREBUIE sa-ti spui parerea ca individ! E OBLIGATORIU, ein definitia democratiei.
daca vrei sa protestezi sau se te abti, e dreptul tau, dar TREBUIE s-o faci la cabina de vot.
in asa fel incat LENEA CRONICA sa fie inlaturata.
nu confunda obligativitatea votarii cu comunismul.

--------------------
Wake up 'n RIDE!

+Quote Post
Vizitator_stau acasa.
mesaj Nov 19 2008, 12:19 PM
Mesaj #28

Guests

de ce nu ma duc eu la vot??
pentru ca am DREPTUL asta !

Am dreptul sa decid ce fac cu cele 2 ore din viata mea . Nu am obiceiul sa critic puterea ci toata clasa politica pentru ca in realitate sunt doar "ei de ei" acolo si nu prea ne reprezinta pe noi. Toti cantaretii si muzicantii se lasa de concerte si se duc sa prinda un loc cald in parlament. Nu ma reprezinta nimeni si de aia nu merg la vot . m-am saturat pina peste cap de spagari si profitori asa ca singul lucru care mai imi sta in putere este chiar asta :nu-l trimit eu acolo sa doarma pe banii mei si sa ma incurce pe la semafor in coloanele oficiale pline de burtosi,amante si alte genuri de petarde. L-as vota pe Calinescu sau pe Tariceanu ca macar au ceva in cap si nu sunt chiar asa de serviabili cu strainii cum sunt ceilalti dar din pacate au un defect :SUNT SINGURI . Daca nu au nicio sansa la ce sa ma mai duc? vedem in turul 2 cine intra si poate atunci pentru prima data am sa merg si eu la vot.

pina atunci am dreptul sa stau acasa si sa le dau cu flit politicienilor ca sa-si mai bage mintile in cap si sa inceapa singuri sa-si planga de mila asa cum face poporul asta de 19 ani de cind suntem condusi de o majoritate covarsitoare de tampiti . Vreti sa stiti cine castiga??? e simplu........cine e mai "mediatizat".

+Quote Post
Vizitator_pehash.
mesaj Nov 19 2008, 01:20 PM
Mesaj #29

Guests

Citeaza (gica contra -- da' contra ra @ Nov 19 2008, 10:52 AM) *
Ca sa te linistesc,

Si, poate, totusi, te mai gandesti o data -- ce s-a intamplat in astia 20 de ani s-a intamplat din cauza celor care s-au dus la vot, nu vite-versa. Voi, votacii, l-ati legitimat pe iliescu si regimul de mita si spaga. Voi l-ati tinut pe vadim in parlament (si, dac-ati votat alianta da, l-ati facut si vicepres la senat).

Mai gandeste-te...

Te inseli amarnic.. Daca tu stiai de la inceput ca nu's buni de nimic, dar nu te-i obosit sa te duci sa votezi impotriva lor, acum dai vina pe altii?
Ai fi putut sa faci ceva si nu ai facut... esti mult mai rau decat amaratul cu 4 clase care nu intelege nimic si voteaza cu ala care-i da o paine.

+Quote Post
tsunami
mesaj Nov 19 2008, 01:49 PM
Mesaj #30

Sir Tsunami

Citeaza (gica contra -- da' contra ra @ Nov 19 2008, 11:52 AM) *
Ca sa te linistesc,

e optiunea ta. votezi asa cum iti dicteaza constiinta.
si da, poti vota impotriva mea, impotriva guvernului impotriva unui partid sau pentru un anume candidat/partid. problema e s-o faci. restul, esti liber sa alegi sau sa te abtii.

mie personal nu mi-ar conveni ca toti sa voteze cu un singur partid.
vreau ca fortele in camere sa fie echilibrate. dar asta e alta analiza.

--------------------
Wake up 'n RIDE!

+Quote Post

10 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 18th September 2019 - 07:47 AM