IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

104 Pagini V  « < 4 5 6 7 8 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Sunt ateu si ma mandresc cu asta
gigel de luxembo...
mesaj Dec 4 2008, 07:51 AM
Mesaj #151

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 629
Inscris: 25-October 08
Utilizatorul numarul: 4 440

Citeaza (Leon_armeanul @ Dec 4 2008, 06:22 AM) *
1. Primul fapt care indica interpretarea corecta a fenomenului religios este pluralitatea religiilor. Cum poti intelege existenta a mai multi Dumnezei unici, toti creatori ai lumii, altfel decit ca pe o productie a imaginarului colectiv al unor societati arhaice? Pluralitatea este o caracteristica a umanului, nu a divinului. Asezati confortabil in propria lor credinta, crestinul, musulmanul, budistul declara nonsalant : Dumnezeu e unul. Din afara oricarei religii insa numaratoarea e simpla: unu, doi, trei... n.

2. Sa lasam insa aceasta varietate pe undeva mercantila a fiintelor divine (pofiti oameni buni si serviti-va, avem Dumnezei de toate soiurile), si sa patrundem in lumea crestina. Aici sintem intimpinati de Isus Christos, o fiinta divina venerata pentru ca s-a facut om, a propovaduit o credinta si a infaptuit, ca orice Dumnezeu, minuni, apoi s-a jertfit pentru ceilalti oameni si a redevenit Dumnezeu. Avem de-a face, asadar, cu o istorie extraordinara, inaltatoare, minunat de frumoasa, dar care pe mine ca fiinta umana nu ma priveste mai mult decit, sa zicem, Fat-Frumos si merele de aur. Pentru ca eu sint un om, iar Isus un Dumnezeu intrupat. Diferenta ireductibila de natura face imposibila comunicarea. Oamenii, cu cele omenesti, Dumnezeii cu cele divine.

Imi imaginez ca unul dintre raspunsurile crestinilor la aceasta infama blasfemie este ca Isus ar fi redat oamenilor posibilitatea de a-si depasi natura. Asa o fi. De ce trebuie eu insa sa-l venerez pentru asta? A facut ce a facut ca un Dumnezeu, n-a riscat nimic, n-a pierdut nimic, a practicat un soi de bunjee jumping (horribile dictu!). Comparati jertfa lui Isus cu sacrificiul unui om care nu crede in Dumnezeu si isi da viata pentru o cauza. Tocmai caracterul divin al lui Isus ma desparte iremediabil de el. Imi veti spune ca Isus mi-a oferit posibilitatea nemuririi. So what?

3. Ajung astfel la un fenomen religios fundamental care-mi alimenteaza necredinta: cultul crestin. Pentru ceea ce a facut pentru oameni, Dumnezeu trebuie venerat, si cu cit il venereaza mai mult, cu atit oamenii devin mai buni. Eh, asta n-o inteleg in ruptul capului. Adica ar trebui copiii mei sa-mi multumeasca mereu, in mod explicit, pentru ca i-am nascut, ii hranesc, ma ocup de ei? In fiecare seara, apoi o data pe saptamina, iar de ziua mea, s-o tina trei zile intr-o veneratie si o celebrare? Ridicol. Ocrotirea copiilor de catre parinti este (sau ar trebui sa fie) discreta, tacuta si de la sine inteles. Doar inrautatirea relatiilor dintre copii si parinti genereaza pretentii de recunostinta si respect (nicicum de veneratie!).
Dumnezeu a facut ceva, zice-se, pentru mine. In cazul acesta, i-as pastra aceeasi recunostinta tacuta pe care o port parintilor mei, nu as participa la un cult extraordinar de bogat menit sa exprime acest elementar sentiment de recunostinta.

Ar mai fi de discutat, dar in seara aceasta ma opresc aici. Cred ca oricum e deja prea mult pentru credinciosi.

ma hazardez sa spun ca ai pe la 23-26 ani. cam asa gandeam si eu pe-atunci. eram sigur pe mine si pe judecata mea. acum nu mai sunt atat de sigur ca am raspunsul la orice intrebare.
e o vorba: cica pe omul inteligent il recunosti dupa raspunsurile care ti le da iar pe cel intelept dupa intrebarile care le pune.
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Vizitator_Dan..
mesaj Dec 4 2008, 07:51 AM
Mesaj #152

Guests

Dumnezeu este o idee creata de om pentru a se sprijini de ea. Religia e pentru prosti si inculti. Lumina stiintei trebuie sa alunge intunericul religiilor.

+Quote Post
Vizitator_alex.
mesaj Dec 4 2008, 08:10 AM
Mesaj #153

Guests

Citeaza (Alexandru @ Dec 3 2008, 09:04 PM) *
Nimic din marxism si lupta de clasa nu are cum sa justifice distrugerea bisericilor de patrimoniu din moment ce alte cladiri exponente ale ordinii sociale si statale de atunci nu au fost distruse ci transformate (e.g. Palatul regal inca exista).

Nimic din marxism nu are cum sa justifice batjocorirea detinutilor de diferite confesiuni crestine prin folosirea materiilor fecale mimand impartasania. Nu poti justifica asa ceva ca fiind animat de o teorie economica si sociala.

Responsabilitatea ateismului ramane.

Pe langa asta raman zecile de milioane de crime facute de state oficial declarat atee.
Inca odata, nu discutam aici decat de baza atee nu de cea comunista, responsabila si ea ideologic de crime in acea perioada.

Spui "perceptiei marxistea asupra religiei, ca opium al popoarelor, fapt de altfel cat se poate de real si retinut ca fiind una dintre explicatiile religiei de catre stiintele sociale actuale."

Intr-un fel apreciez ca ti-ai asumat aceasta pozitie marxista ca sa fie mai limpede cine sunt cei ce militeaza pe aici.

Ce nu mentionezi ca exista o dezbatere despre ce a vrut sa spuna Marx cu opium. "The sense in which the metaphor "opiate" is used has been interpreted in several ways, some of which may differ from the way opium is thought of today. At the time when Marx wrote this text, opium was legally available in some parts of the world. Opium was an important medicine. It was used as a painkiller or sedative, but also for a wide range of ailments, including combating cholera."

Chiar si in celelalte interpretari, in nici un caz o expresie peiorativa nu este retinuta de stiintele sociale ca fiind explicativa pentru un fenomen intalnit in toate partile lumii la oameni din toate conditiile sociale, economice, intelectuale.

OK, tizule, ai luat-o rau pe aratura. Sa fii ateu a una, sa fii marxist e altceva. Sa fii ateu inseamna sa nu te consideri oaie pastorita de un popa sau echivalent.

Sa fii marxist inseamna sa vrei alt pastor la oi in locul popii sau echivalentului.

Comunistii s-au folosit de ateism ca sa diminueze importanta bisericii in societate. A fost o lupta pentru putere. Punct.

Au existat oameni care au facut milioane de victime INDIFERENT daca aveau sau nu religie. Si printre crestinii cei mai piosi intalnesti criminali din cei mai feroce. NU poti pune semnul egal intre ateu si criminal si cu atat mai mult nu poti pune semnaul egal intre religie si moralitate.

Gandeste-te la acei white christians care inca mai ardeau cruci (de crestini ce erau) si torturau si ucideau negri inca in anii '60 ai sec. XX pentru ca ii considerau inferiori. Aia cu ce sunt mai buni de cat Stalin de exemplu (Hitler era catolic, l-a invocat pe Dumnezeu de multe ori in discursurile sale asa ca nu intra in discutie).

+Quote Post
Vizitator_alex.
mesaj Dec 4 2008, 10:54 AM
Mesaj #154

Guests

"Poate incerci sa crezi. O religie care face apel la dovezi empirice exclude credinta: devine o gnoza. Dumnezeu vrea sa il alegi, de aceea se descopera numai celor care il aleg.
Paganismele n-au ce cauta in crestinism, de aceea ''pa si pussy'' ortodoxie si catolicism. Cat priveste iudaismul, e aceeasi religie: iudeo-crestinism. Cine ii uraste pe evrei nu are legatura cu Iisus Hristos."

Asta e rationament circular. In primul rand de unde stiu eu ca exista un dumnezeu pe care "sa il aleg" (dintre alte divinitati?)...de la alti crestini?

Apoi, dupa ce cred si ma conving (singur singurel, fara nici un indiciu) ca el exista reusesc sa il si descopar? Asta e wishful thinking. E cea mai buna dovada ca divinitatile sunt imaginate de oameni.

Ia hai sa vedem si cine ii uraste pe evrei:

"What shall we Christians do with this rejected and condemned people, the Jews? Since they live among us, we dare not tolerate their conduct, now that we are aware of their lying and reviling and blaspheming. If we do, we become sharers in their lies, cursing and blasphemy. Thus we cannot extinguish the unquenchable fire of divine wrath, of which the prophets speak, nor can we convert the Jews. With prayer and the fear of God we must practice a sharp mercy to see whether we might save at least a few from the glowing flames. We dare not avenge ourselves. Vengeance a thousand times worse than we could wish them already has them by the throat. I shall give you my sincere advice:

First, to set fire to their synagogues or schools and to bury and cover with dirt whatever will not burn, so that no man will ever again see a stone or cinder of them. This is to be done in honor of our Lord and of Christendom, so that God might see that we are Christians, and do not condone or knowingly tolerate such public lying, cursing, and blaspheming of his Son and of his Christians. For whatever we tolerated in the past unknowingly_and I myself was unaware of it_will be pardoned by God. But if we, now that we are informed, were to protect and shield such a house for the Jews, existing right before our very nose, in which they lie about, blaspheme, curse, vilify, and defame Christ and us (as was heard above), it would be the same as if we were doing all this and even worse ourselves, as we very well know."

Citatul e din Martin Luther, "Despre evrei si minciunile lor" (sorry, n-am gasit decat traducerea in engleza). Daca intemeietorul protestantismului e un antisemit asa de inversunat, sa ii consideram crestini pe protestanti? Pai nici macar liderul lor spiritual "nu are legatura cu Iisus Hristos".

+Quote Post
Vizitator_Paul.
mesaj Dec 4 2008, 11:11 AM
Mesaj #155

Guests

' Religia este opiumul popoarelor' Adevarat.

+Quote Post
Vizitator_tud.
mesaj Dec 4 2008, 11:26 AM
Mesaj #156

Guests

Citeaza (Icsulescu @ Dec 2 2008, 07:20 PM) *
MARS !

Prefer Twix.

Mi-a placut raspunsul tau, icsulescule.

+Quote Post
Vizitator_turdeanu.
mesaj Dec 4 2008, 11:43 AM
Mesaj #157

Guests

Buna .
Am vazut un mesaj simpatic, care m-a pus pe ganduri si m-am gandit ca
omul are cumva dreptate. Mesajul 26 de la Koluk.

Eu sunt crestin (nu dintre cei mai buni) , deci nevrotic, iresponsabil si fire slaba.
Desi a zis ca nu polemizeaza cu nevrotici as vrea sa-l intreb totusi
,daca toti crestinii i, sunt firi slabe, nevrotici si iresponsabili cum ar trebui sa se comporte un
om puternic, responsabil si sanatos?
Dupa ce principii sa se ghideze in viata?
Sau care-i sensul vietii unui om puternic?

Mersi

+Quote Post
MirceaA
mesaj Dec 4 2008, 11:50 AM
Mesaj #158

Nou venit
*

Postari: 5
Inscris: 29-September 08
Utilizatorul numarul: 3 368

Nu e nicio problema ca cineva sa fie ateu, sau crestin, musulman, budist sau orice alta religie. Nu vad de ce ar trebui cineva sa se mandreasca cu asta. E ca si cand ai spune "m-am vopsit blond si ma mandresc cu asta". E o optiune a fiecaruia si nu cred ca trebuie sa faca obiectul unei discutii depre mandrie sau rusine. Am mai vazut unii foarte mandri ca sunt homosexuali si o striga in gura mare pe toate strazile.

+Quote Post
Vizitator_Nestiutorul.
mesaj Dec 4 2008, 11:57 AM
Mesaj #159

Guests

As avea si eu 2 intrebari pentru cei care au deslusit cuvantul Domnului si care m-ar putea ajuta sa-l gasesc si eu:
1. Un criminal in serie care se spovedeste, isi toarna cenusa in cap si indeplineste toate ritualurile cerute (si imaginate) de biserica este mai iubit de Dansul si mai apropiat Lui decat un necredincios ateu care a fost extrem de pacatos si a curvit in ziua in care nu se curveste si a mancat in ziua in care trebuia tinut Post?
2. Ce vina au pruncii africani ca mor cu milioanele la nastere? Domnul se uita doar la europeni si ii lasa pe negrii aia sa moara de secole pentru pacatele parintilor lor (explicatie a unui preot) de a fi fost sclavi pe plantatiile albilor si singurul lor reazem era chiar Dumnezeu la care se rugau?

+Quote Post
Vizitator_iul.
mesaj Dec 4 2008, 12:21 PM
Mesaj #160

Guests

Citeaza (Nestiutorul @ Dec 4 2008, 11:57 AM) *
As avea si eu 2 intrebari pentru cei care au deslusit cuvantul Domnului si care m-ar putea ajuta sa-l gasesc si eu:
1. Un criminal in serie care se spovedeste, isi toarna cenusa in cap si indeplineste toate ritualurile cerute (si imaginate) de biserica este mai iubit de Dansul si mai apropiat Lui decat un necredincios ateu care a fost extrem de pacatos si a curvit in ziua in care nu se curveste si a mancat in ziua in care trebuia tinut Post?
2. Ce vina au pruncii africani ca mor cu milioanele la nastere? Domnul se uita doar la europeni si ii lasa pe negrii aia sa moara de secole pentru pacatele parintilor lor (explicatie a unui preot) de a fi fost sclavi pe plantatiile albilor si singurul lor reazem era chiar Dumnezeu la care se rugau?

1. Nu stiu, intreaba biserica respectiva (ortodoxa, mormona, adventista whatever). Cred ca daca face o donatie consistenta sunt multe biserici care l-ar declara sfant.
Daca te-ar interesa ce zice Cuvantul lui Dumnezeu adica Biblia, ai apela la acea sursa de informatie. In Noul Testament gasesti cazul iudeului Saul, cumplit persecutor al crestinilor, ucigas al primilor martiri, care a devenit apostolul Pavel. Sunt doar cateva pagini de citit si, contrar unor pareri, nu mori daca citesti Biblia...
2. In afara de tonul acuzator la adresa lui Dumnezeu, ar ajuta daca ti-ai limpezi gandurile si ai emite o intrebare inteligibila la acest punct.

+Quote Post
Vizitator_Nestiutorul.
mesaj Dec 4 2008, 12:33 PM
Mesaj #161

Guests

1. Fiecare biserica are Dumnezeul ei propriu?
Hmmm, deci pot sa ma duc cu securea in mana prin piata, sa dau iama printre oamenii de acolo, sa ma pocaiesc si Domnul ma va ridica la ceruri? Nu, multumesc...
2. Intrebarea se releva singura: de ce-i lasa Dumnezeu sa moara pe copii nevinovati pe care-i iubeste atat de mult?

Citeaza (iul @ Dec 4 2008, 12:21 PM) *
1. Nu stiu, intreaba biserica respectiva (ortodoxa, mormona, adventista whatever). Cred ca daca face o donatie consistenta sunt multe biserici care l-ar declara sfant.
Daca te-ar interesa ce zice Cuvantul lui Dumnezeu adica Biblia, ai apela la acea sursa de informatie. In Noul Testament gasesti cazul iudeului Saul, cumplit persecutor al crestinilor, ucigas al primilor martiri, care a devenit apostolul Pavel. Sunt doar cateva pagini de citit si, contrar unor pareri, nu mori daca citesti Biblia...
2. In afara de tonul acuzator la adresa lui Dumnezeu, ar ajuta daca ti-ai limpezi gandurile si ai emite o intrebare inteligibila la acest punct.

+Quote Post
Vizitator_Alexandru.
mesaj Dec 4 2008, 12:43 PM
Mesaj #162

Guests

Citeaza (alex @ Dec 4 2008, 08:10 AM) *
Nimic din marxism si lupta de clasa nu are cum sa justifice distrugerea bisericilor de patrimoniu din moment ce alte cladiri exponente ale ordinii sociale si statale de atunci nu au fost distruse ci transformate (e.g. Palatul regal inca exista).

Nimic din marxism nu are cum sa justifice batjocorirea detinutilor de diferite confesiuni crestine prin folosirea materiilor fecale mimand impartasania. Nu poti justifica asa ceva ca fiind animat de o teorie economica si sociala.

Responsabilitatea ateismului ramane.

Pe langa asta raman zecile de milioane de crime facute de state oficial declarat atee.
Inca odata, nu discutam aici decat de baza atee nu de cea comunista, responsabila si ea ideologic de crime in acea perioada.

Spui "perceptiei marxistea asupra religiei, ca opium al popoarelor, fapt de altfel cat se poate de real si retinut ca fiind una dintre explicatiile religiei de catre stiintele sociale actuale."

Intr-un fel apreciez ca ti-ai asumat aceasta pozitie marxista ca sa fie mai limpede cine sunt cei ce militeaza pe aici.

Ce nu mentionezi ca exista o dezbatere despre ce a vrut sa spuna Marx cu opium. "The sense in which the metaphor "opiate" is used has been interpreted in several ways, some of which may differ from the way opium is thought of today. At the time when Marx wrote this text, opium was legally available in some parts of the world. Opium was an important medicine. It was used as a painkiller or sedative, but also for a wide range of ailments, including combating cholera."

Chiar si in celelalte interpretari, in nici un caz o expresie peiorativa nu este retinuta de stiintele sociale ca fiind explicativa pentru un fenomen intalnit in toate partile lumii la oameni din toate conditiile sociale, economice, intelectuale.

OK, tizule, ai luat-o rau pe aratura. Sa fii ateu a una, sa fii marxist e altceva. Sa fii ateu inseamna sa nu te consideri oaie pastorita de un popa sau echivalent.

Sa fii marxist inseamna sa vrei alt pastor la oi in locul popii sau echivalentului.

Comunistii s-au folosit de ateism ca sa diminueze importanta bisericii in societate. A fost o lupta pentru putere. Punct.

Au existat oameni care au facut milioane de victime INDIFERENT daca aveau sau nu religie. Si printre crestinii cei mai piosi intalnesti criminali din cei mai feroce. NU poti pune semnul egal intre ateu si criminal si cu atat mai mult nu poti pune semnaul egal intre religie si moralitate.

Gandeste-te la acei white christians care inca mai ardeau cruci (de crestini ce erau) si torturau si ucideau negri inca in anii '60 ai sec. XX pentru ca ii considerau inferiori. Aia cu ce sunt mai buni de cat Stalin de exemplu (Hitler era catolic, l-a invocat pe Dumnezeu de multe ori in discursurile sale asa ca nu intra in discutie).

"Sa fii ateu a una, sa fii marxist e altceva"
Corect, dar eu nu vrobeam de atei ci de ateism, de idee. Poti sa fi un ateu foarte cumsecade cum sunt multi si sa nu fi nici marxist, nici libertatarian, nici social democrat, nimic politic.
De altfel eu am facut distinctia: "Inca odata, nu discutam aici decat de baza atee nu de cea comunista, responsabila si ea ideologic de crime in acea perioada".

"NU poti pune semnul egal intre ateu si criminal". Nici nu am pus pentru ca nu ma refeream la atei ca persoane ci la ateism, ca idee.

Deci ideea si felul in care este ea traita este discutat, nu persoanele.

Ce am spus aici este ca anumite orori din perioada comunista, cum ar fi de exemplu acele orori din inchisori in care studenti crestini au fost torturari si batjocoriti mimandu-se ritualul crestin cu cuvinte porcoase si folosind fecale pe post de impartasanie, si multe altele (http://www.youtube.com/watch?v=uYFa8Yn4klM) nu gasesc justificare in teoria economica si sociala marxista.

Dar am amici atei, oameni foarte cumsecade, fata de care am toata admiratia, avem discutii minunate care se prelungesc ore intregi. Niciodata nu am simtit ca vor sa ma ucida smile.gif , nici ei nu au incercat vreun sentiment de oaie sau au vazut in mine vreun popa. Ar fi fost absurd.

Pentru ca toti am inteles ca asumarea militanta si agresiva a ideilor a dus la orori si poate fi periculoasa.

+Quote Post
Vizitator_Tanase.
mesaj Dec 4 2008, 12:46 PM
Mesaj #163

Guests

Citeaza (pandas_thumb @ Dec 2 2008, 10:06 AM) *
Eu sunt ateu. Am fost stampilat crestin ortodox la nastere, si am continuat sa ma consider o persoana religioasa pana am terminat liceul. In timpul facultatii am avut cateva revelatii personale, prin care mi-am dat seama ca viata poate incepe si poate avea sens si fara o creatura superioara/divinitate/dumnezeu. Nu cred in viata de apoi. Cred ca atunci cand mori, dispari ca si fiinta, e ca si inainte sa te fii nascut, cand nu existai. Trist, dar adevarat. Cred in evolutionism. Cred ca calorile morale exista prin ele insele, nu au nevoie de suport religios.

Vreau sa stiu cati mai sunt in aceeasi situatie ca si mine? Cum si cand ati ajuns sa realizati ca nu va puteti impaca cu ideea unui dumnezeu? Ce eveniment din viata v-a facut sa va schimbati complet opinia despre religia cu care ati crescut?

+Quote Post
Vizitator_gigel de luxembourg.
mesaj Dec 4 2008, 02:37 PM
Mesaj #164

Guests

Citeaza (Nestiutorul @ Dec 4 2008, 12:33 PM) *
2. Intrebarea se releva singura: de ce-i lasa Dumnezeu sa moara pe copii nevinovati pe care-i iubeste atat de mult?

si daca-i lasa sa moara care e problema? daca tie ti-e frica de moarte nu inseamna ca moartea e ceva naspa neaparat, doctrina religioasa spune ca dupa moarte ajungi la Dumnezeu, asa ca nu vad problema.

ce vroiai tu sa subliniezi, si anume ca ce face dumnezeu ala de permite atata suferinta in lume este o intrebare care si-au pus-o multi altii inaintea ta. crezand ca "sa vezi ce-i fac io pe astia praf acu cu intrebarea asta" nu faci decat sa crezi ca-ai inventat apa calda.

+Quote Post
Vizitator_iul.
mesaj Dec 4 2008, 02:56 PM
Mesaj #165

Guests

Citeaza (Nestiutorul @ Dec 4 2008, 12:33 PM) *
1. Fiecare biserica are Dumnezeul ei propriu?
Hmmm, deci pot sa ma duc cu securea in mana prin piata, sa dau iama printre oamenii de acolo, sa ma pocaiesc si Domnul ma va ridica la ceruri? Nu, multumesc...

1. Nu, dar se pare ca tu asa crezi. Ori te intereseaza parerea lui Dumnezeu, ori te intereseaza apartenenta la nu stiu ce biserica. Daca te intereseaza Dumnezeu, studiaza Biblia in camera ta si roaga-te. Daca tii musai sa te absolve o biserica, imi infiintez eu una maine si te pun sa-mi donezi tot ce ai.
Oricum, prietene glumet, vad ca nu ai 15 minute sa citesti despre apostolul Pavel, caz relevant pentru tine.
2. Nu stiu. Dar ce ne spune asta despre Dumnezeu ? Ca nu exista ? Nu cred.

+Quote Post
Vizitator_Nestiutorul.
mesaj Dec 4 2008, 03:00 PM
Mesaj #166

Guests

Nu neaparat, poti sa ajungi si in Iad. Ti-ai spus Rugaciunea azi? Si n-am spus nici unde ca mi-ar fi frica.

Pai pe tine te-am facut praf, nu vorbeam de suferinta in general, pentru ca exista dogma ca dupa primele zile de viata esti deja pacatos, vorbeam de cei nascuti la nastere, "a priori" de a fi deja pacatosi.

Citeaza (gigel de luxembourg @ Dec 4 2008, 02:37 PM) *
si daca-i lasa sa moara care e problema? daca tie ti-e frica de moarte nu inseamna ca moartea e ceva naspa neaparat, doctrina religioasa spune ca dupa moarte ajungi la Dumnezeu, asa ca nu vad problema.

ce vroiai tu sa subliniezi, si anume ca ce face dumnezeu ala de permite atata suferinta in lume este o intrebare care si-au pus-o multi altii inaintea ta. crezand ca "sa vezi ce-i fac io pe astia praf acu cu intrebarea asta" nu faci decat sa crezi ca-ai inventat apa calda.

+Quote Post
Vizitator_gogu.
mesaj Dec 4 2008, 03:30 PM
Mesaj #167

Guests

Citeaza (Vizitator_Dan. @ Dec 4 2008, 07:51 AM) *
Dumnezeu este o idee creata de om pentru a se sprijini de ea. Religia e pentru prosti si inculti. Lumina stiintei trebuie sa alunge intunericul religiilor.

Ar trebui introdusa o noua notiune in discutie: ignoranta. De exemplu, daca te uiti la un film si nu pricepi actiunea, inseamna ca esti prost, daca nu pricepi ca te uiti la un film, esti ignorant.

+Quote Post
Vizitator_Edward Nigma.
mesaj Dec 4 2008, 04:05 PM
Mesaj #168

Guests

Citeaza (gigel de luxembourg @ Dec 4 2008, 02:37 PM) *

ce vroiai tu sa subliniezi, si anume ca ce face dumnezeu ala de permite atata suferinta in lume este o intrebare care si-au pus-o multi altii inaintea ta. crezand ca 'sa vezi ce-i fac io pe astia praf acu cu intrebarea asta' nu faci decat sa crezi ca-ai inventat apa calda.

1) pai pentru copiii aia africani moartea e doar finalitatea la care se ajunge dupa o viata scurta, cruda si plina de suferinte

2) daca moartea nu e ceva naspa la ce naiba dai navala ca disperatu la medic cand te imbolnavesti tu sau alti membrii ai familiei tale? sa fii oare doar un ipocrit moralist si superficial? asa s-ar deduce din ce ai scris

3) incerci sa te eschivezi aruncand false acuze fara sa dai un raspuns coerent si luand in deradere intrebarea ... daca nu te duce capul sa raspunzi mai bine taceai

+Quote Post
Vizitator_Edward Nigma.
mesaj Dec 4 2008, 04:09 PM
Mesaj #169

Guests

Citeaza (iul @ Dec 4 2008, 02:56 PM) *
2. Nu stiu. Dar ce ne spune asta despre Dumnezeu ? Ca nu exista ? Nu cred.

Spune doar dzeul tau nu prea e o consistent cu imaginea de zeitate atotputernica, benevolenta si milostiva pe care tot felul de indoctrinati spalati pe creier se chinuie sa i-o creeze.

+Quote Post
Vizitator_Edward Nigma.
mesaj Dec 4 2008, 04:21 PM
Mesaj #170

Guests

Citeaza (gigel de luxembourg @ Dec 4 2008, 07:45 AM) *
daca ai sta sa judeci un pic fara sa fie biased si te-ai intreba, sincer,'cum reuseste un fizician, cercetator chiar, sa ajunga la performanta sa creada in dzeu' si ai accepta si raspunsul acelui fizician, poate reusesti sa te apropii de ceea ce sustii ca esti, un om rational. cata vreme crezi ca stii dinainte raspunsul la intrebare nu te face decat sa fii un credincios bigot, crezi in ceea ce crezi tu ca stii ca-i corect si nu accepti alte variante in afara credintei tale despre ceea ce inseamna adevar.

Pai sa decizi sa dai ratiunea si logica la schimb cu o credinta oarba nu prea e o performanta, asta daca respectivul chiar e fizician si cercetator. Judecand strict dupa limbajul de lemn si continutul slab argumentat al postarii lui, pare sa aibe inteligenta unuia care n-a terminat inca scoala profesionala.
Si chiar daca ar fi fizician argumentul tau se poate intoarce lejer impotriva ta intrucat am putea sa incercam sa-l aplicam si in ceea ce priveste marea masa a fizicienilor (unii care chiar au realizari in domeniu), fizicieni care in general sunt sceptici si necredinciosi smile.gif

Apropos de partea cu stiutul raspunsului dinainte si neacceptarea altor variante ... tu nu tot asta faci ? Chiar si in pofida faptului ca credinta este nedovedibila, ba chiar se contrazice cu o gramada de observatii ce tin de logica elementara sau stiinta.

+Quote Post
Vizitator_luminatul.
mesaj Dec 4 2008, 04:30 PM
Mesaj #171

Guests

[quote name='mett' date='Dec 3 2008, 10:31 PM' post='11821']
Am un prieten care este preot acum. Inca de cand era student la Teologie, discutiile noastre duceau invariabil la credinta, el incercand sa-mi demonstreze ce inseamna credinta, cine a fost Iisus, existenta lui D-zeu etc. Discutiile se prelungeau ore in sir eu incercand sa anulez/contracarez argumentele lui.

Intr-un final am ajuns la niste concluzii, ca nu puteam discuta la nesfarsit smile.gif Iata cateva dintre ele, mai mult sau mai putin asa cum le-am gandit atunci, mai mult sau mai putin corecte.

1. Ne-am dat seama ca nici unul dintre noi nu ar putea avea ultimul cuvant intr-o discutie de acest gen. Sunt prea multe informatii lipsa in aceasta ecuatie. Intrebarea existentiala: exista D-zeu? Nimeni nu stie si nimeni nu poate demonstra pro sau contra acest fapt. Credeti-ma, amandoi am incercat din greu smile.gif
2. Credinta tine de suflet, de spirit, ateismul tine de logica, de ratiune. Ambele stari coexista in om. In functie de factorii externi (parinti, scoala, prieteni, carti, discutii, intamplari etc) una din aceste stari devine predominanta fara insa a nega cealalta stare
3. Oamenii au tendinta de a vedea lucrurile in alb si negru. In acest caz, nu se poate iar extremele nu fac decat sa indeparteze pe cel care cauta adevarul de gasirea lui (nu ma refer aici neaparat la "adevarul" din Biblie smile.gif ).

Apropo de punctul nr. 3": Deci e discutabila existenta lui Dumnezeu, depinde de ce crezi etc etc. Asta imi aduce aminte de sintagma : "e un pic insarcinata", cred ca treaba trebuie sa fie clara: ORI EXISTA DUMNEZEU dar nu putem dovedi asta, caz in care suntem in umbra cu tot ce credem noi despre el, sau NU EXISTA DUMNRZEU si ne-am creat noi o instanta suprema morala si perfecta la care aspiram caz in care degeaba speram la vreo mantuire, poate doar in fata ochilor si constiintei noastre.
Cu bine.

+Quote Post
Vizitator_8E5FA9.
mesaj Dec 4 2008, 04:47 PM
Mesaj #172

Guests

Citeaza (Paul @ Dec 3 2008, 07:52 PM) *
Sunt un om care nu mai este foarte tanar ,nu sunt nici ortodox si nici nu apartin altui cult religios
In tinerete gandeam la fel ,ca nu exista Dumnezeu asa am fost educati de comunisti .
Intr-o zi tatal meu intr-o discutie privind existenta lui Dumnezeu mi-a pus o intrebare simpla de om fara multa carte dar dornic sa -mi dea o explicatie
M-a intrebat daca pot admite ca motorul unei masini ,cu pistoane, siteme de aprindere, de ungere,de transmisie etc. unde totul trebuie sa functioneze sincronizat,daca pot admite ca s-a facut singur fara interventia cuiva.
Raspunsul a fost desigur ; Nu
Daca nu poti admite ca un motor de masina se poate face singur cum poti sa gandesti ca intregul sistem planetar din univers cu mii si milioane de planete unde totul functioneaza perfect fiecare planeta pe orbita ei s-a nascut singur fara interventia cuiva

Tatal Dvs nu prea le avea cu logica, rationamentul de mai sus este o falsa analogie: logica circulara + argument din incredulitate personala. Incearcati aceeasi rationament analizand o piatra in loc de masina. Masina e o tehnologie uzuala despre care se cunosc multe si e o chestie de common sense ca este o creatie umana. Mai mult eventualii sceptici pot fi linistiti usor cu ajutorul dovezilor empirice, in totalitate si foarte usor verificabile. O plimbare pana la uzinele Dacia din Pitesti ar fi de ajuns. Acelasi tip de rationament cade daca, dupa cum spuneam, inlocuim masina cu altceva despre care stim ca nu este produs de om intrucat nu se pot aduce dovezi. Si daca doriti exemple mai interesante decat piatra in cauza puteti lua cristalele spre exemplu, foarte frumos structurate, ceea ce poate parea un design al cuiva singura problema fiind ca se produc natural iar procesul este observabil.

PS: analogia Dvs este foarte asemanatoare cu o legenda urbana ce circula pe net acum cativa ani. Sunteti sigur ca tatal Dvs este autorul? smile.gif

+Quote Post
Vizitator_8E5FA9.
mesaj Dec 4 2008, 04:57 PM
Mesaj #173

Guests

Citeaza (versus @ Dec 3 2008, 11:03 PM) *
O sa iti treaca... Dumnezeu nu are de a face cu religia, cu ceea ce credem sau nu, in el sau in afara lui. Atit, in rest, daca esti rational, raspunsurile vin. Nu transforma ideea de ateism intr-o alta religie. La fel de ignoranti sunt si creationistii, ca si evolutionistii. Straniu si ironic e ca ambii au dreptate - ceea ce e creat, evolueaza!

Daca chiar esti rational accepti si ca raspunsurile s-ar putea sa nu vina, dar mai ales nu vei accepta explicatii cusute cu ata alba doar de dragul de a avea raspunsuri la intrebarile care te macina.

+Quote Post
Vizitator_V.
mesaj Dec 4 2008, 06:11 PM
Mesaj #174

Guests

Din punctul meu de vedere, dumnezeu se scrie cu litera mica daca nu incepe o propozitie. Si chiar daca o incepe, cuvantul asta a generat atatea crime si nenorociri pe planeta asta incat ar trebui, prin lege, sa se scrie cu litera mica. Iti pot garanta, "fericitule" ca si pentru tine cat si pentru oricine altcineva, atunci cand o sa mori, nu o sa mai conteze nici cat o ceapa degerata in ce religie ai crezut. Tu te si imaginezi undeva, in raiul imaginatiei tale, alaturi de dumnezeul asta al tau... si acolo ce vei face? Si cat timp vei sta? O sa iti dea d-zeu repartitie la un apartament cu 2 camere? Ti-ai pus vreodata intrebarea asta? Banuiesc ca nu, pentru ca esti prea orb si iti place senzatia. Orice ai crede, tot hrana pentru viermi o sa ajungi, la fel ca restul. Din partea mea (si a altor atei) poti sa te amagesti (sa va amagiti) cat vreti, pana la sfarsit. Atat pretind: voi astia cu religia, lasati copii in pace. Din punctul meu de vedere, a indoctrina un copil este la fel de criminal cu a pune o bomba. Voi n-aveti decat sa va vedeti de mataniile voastre si sa aveti grija sa nu lasati moashtele nici unui "sfant" ne-pupate. laugh.gif

Citeaza (Vizitator_Gabriel. @ Dec 3 2008, 07:24 AM) *
De ce doar imbecilii analfabeti se mandresc cu asta? (Inainte de-a intra pe forumuri de-astea, ar trebui sa te pui la punct cu limba romana!) O sa vezi, poate nu asa de tarziu cum te-ai astepta, ca Dumnezeu (Iti convine, nu-ti convine, Dumnezeu se scrie, totusi, cu majuscula) exista. Sper pentru tine, nefericitule, ca nu va fi prea tarziu!

Eu sunt ateu. Am fost stampilat crestin ortodox la nastere, si am continuat sa ma consider o persoana religioasa pana am terminat liceul. In timpul facultatii am avut cateva revelatii personale, prin care mi-am dat seama ca viata poate incepe si poate avea sens si fara o creatura superioara/divinitate/dumnezeu. Nu cred in viata de apoi. Cred ca atunci cand mori, dispari ca si fiinta, e ca si inainte sa te fii nascut, cand nu existai. Trist, dar adevarat. Cred in evolutionism. Cred ca calorile morale exista prin ele insele, nu au nevoie de suport religios.

Vreau sa stiu cati mai sunt in aceeasi situatie ca si mine? Cum si cand ati ajuns sa realizati ca nu va puteti impaca cu ideea unui dumnezeu? Ce eveniment din viata v-a facut sa va schimbati complet opinia despre religia cu care ati crescut?

+Quote Post
Vizitator_Andrei.
mesaj Dec 4 2008, 06:47 PM
Mesaj #175

Guests

Citeaza (V @ Dec 4 2008, 06:11 PM) *
Din punctul meu de vedere, a indoctrina un copil este la fel de criminal cu a pune o bomba. Voi n-aveti decat sa va vedeti de mataniile voastre si sa aveti grija sa nu lasati moashtele nici unui "sfant" ne-pupate. laugh.gif

Am citit multe comentarii referitor la distinctia ateism/comunism, si mai ca le-am crezut, pana l-am citit pe asta. Adica urmatorul pas este ca crestinilor sa nu li se mai permita sa isi boteze copiii. Asa ceva n-a reusit nici comunismul.

+Quote Post
mett
mesaj Dec 4 2008, 07:42 PM
Mesaj #176

Membru
**

Postari: 15
Inscris: 21-November 08
Utilizatorul numarul: 4 854

M-a intrebam uneori cum ar fi fost daca idea unei fiinte superioare, atotputernica care ne guverneaza pe toti nu ar fi existat. Am fi inlocuit-o cu altceva sau pentru ca nu ne dadeam seama ca lipseste, vietile noastre ar fi avut un alt drum? Am fi fost razboinici sau pasnici, ne-am fi distrus ca specie, am fi evoluat in fiinte superioare (tocmai urmaresc Stargate SG1 de cateva zile biggrin.gif ), ce s-ar fi intamplat cu noi?

Noi oamenii avem tendinta de a fi refractari cand e vorba de ceva nou sau ce nu intelegem. Ca sa reusim sa trecem peste situatia respectiva "modelam" informatia astfel incat sa se incadreze in mozaicul nostru de cunostinte. Ne ajuta si curiozitatea si dorinta de a afla mai mult, de a stii mai mult. Gandind in acest fel, pare evident motivul pentru care o fiinta superioara a luat nastere in mintile oamenilor. Si totusi, acest fapt nu exclude existenta unei fiinte "superioare", a unui D-zeu (sau oricare i-ar fi numele dat de oameni)

+Quote Post
www.khris.ro
mesaj Dec 4 2008, 07:57 PM
Mesaj #177

Membru
**

Postari: 44
Inscris: 20-November 08
De la: Timisoara
Utilizatorul numarul: 4 828

Sa imi raspunda si mie cineva la o singura intrebare: daca Dumnezeu a creat Universul, cine l-a creat pe Dumnezeu? Este o intrebare la care eu unul caut raspuns de cativa ani...

+Quote Post
Vizitator_Pintea Haiducul.
mesaj Dec 4 2008, 08:25 PM
Mesaj #178

Guests

Citeaza (www.khris.ro @ Dec 4 2008, 07:57 PM) *
Sa imi raspunda si mie cineva la o singura intrebare: daca Dumnezeu a creat Universul, cine l-a creat pe Dumnezeu? Este o intrebare la care eu unul caut raspuns de cativa ani...

Dumnezeu e o substructura a Universului,el e un mega-cristal format din antimaterie si a inceput sa reformateze sub-Universul nostru format din materie in urma cu circa 6 miliarde de ani:energia pe care o emite (numita in mod neinspirat de astrofizicieni "dark energy") contribuie prin conversie la peste 98% din masa de repaus a nucleonilor.Daca aceasta masa de repaus a nucleonilor ar fi ramas la valoarea initiala,nucleosinteza atomilor mai grei ca hidrogenul ar fi fost imposibila in miezul protostelelor si in prezent nu ar fi existat stele,planete si viata in Univers.Stricto sensu deci,acest Cristal Cosmic a "creat" Universul observabil asa cum este el acum excl.gif

+Quote Post
Vizitator_Andrei.
mesaj Dec 4 2008, 08:40 PM
Mesaj #179

Guests

Citeaza (www.khris.ro @ Dec 4 2008, 07:57 PM) *

Dumnezeu este Alfa si Omega. El este Cel ce este, ca sa citez de pe un alt forum, care la randul lui citeaza din Biblie. El este ceea ce era inainte ca tot ce exista acum sa fi existat, si este ceea ce va fi dupa ce Universul va disparea. Ideea de Dumnezeu a aparut din nazuinta omului de a incadra in limite absolute acest lant de cauzalitati-efecte care este evolutia Universului, iar conform crestinismului aceasta nazuinta spre Absolut este tocmai dovada existentei Absolutului, adica a lui Dumnezeu.

+Quote Post
Vizitator_gigel de luxembourg.
mesaj Dec 4 2008, 09:18 PM
Mesaj #180

Guests

Citeaza (Edward Nigma @ Dec 4 2008, 04:21 PM) *
Pai sa decizi sa dai ratiunea si logica la schimb cu o credinta oarba nu prea e o performanta,

ce te face sa crezi ca este credinta OARBA. Asta e marele vostru pacat, credeti ca noi astia, de spunem prostii pe forum suntem niste bigoti din astia, care nu au altceva in cap decat credinta oarba. Nu, mosule, poate asta ai tu si alti atei, si anume credinta oarba ca nu exista Dumnezeu.

Citeaza (Edward Nigma @ Dec 4 2008, 04:21 PM) *
Apropos de partea cu stiutul raspunsului dinainte si neacceptarea altor variante ... tu nu tot asta faci ? Chiar si in pofida faptului ca credinta este nedovedibila, ba chiar se contrazice cu o gramada de observatii ce tin de logica elementara sau stiinta.

Tocmai asta e, ca eu nu tot asa fac, nu fac ca tine, nu spun ca stiu raspunsul de dinainte, singurul lucru care-l sustin pe aici este "nu mai sustineti ca Dumnezeu nu exista, ca n-a dovedit nimeni inexistenta lui." Nu sustin ca stiu ca exista Dumnezeu sau ca pot dovedi asta, sustin doar ca nu poate nimeni fi sigur de inexistenta lui (chiar daca as putea dovedi candva, nu o voi face pt ca nu asta e scopul).

Nu neg ideea ca speciile evolueaza, nu neg ca pamantul se invarte in jurul soarelui, nu mai veniti cu argumente stupide pe care le-am fumat de mult, stiinta nu il neaga pe Dumnezeu, este doar dovada ca suntem in stare sa intelegem lumea creata de el si nimic mai mult. Nu sustin dogme, nu sustin o religie anume (chiar daca sunt ortodox cred ca flavor-ul de religie practicata este o optiune, un drum, o cale catre aceeasi destinatie).

Asta este tot ceea ce sustin eu si de asta ma iau in gura cu prostii. Tu nici macar n-ai fost in stare sa intelegi ce spun, de fapt. Bai, am fost si eu ateu, dar nu eram atat de tembel ca multi dintre ateii de astazi, ascultam ce zice celalalt si incercam sa inteleg ce spune inainte de a-l contrazice.

Cand vad cate un autosuficient din asta ca vine cu stereotipuri gen "credinta e opiumul popoarelor", "dumnezeu nu exista", "cine l-a creat pe dumnezeu", "de ce moare lumea" "de ce exista diavol daca dumnezeu e asa smecher", "de ce exista dumnezeu, allah si budha", "evolutionismul il neaga pe Dumnezeu" si alta bullshits din astea imi dau seama ca ar trebui sa deschid alt thread si anume "unde mama dracului o sa ajunga generatia asta de tineri ca tare prosti mai sunt"

+Quote Post

104 Pagini V  « < 4 5 6 7 8 > » 
Reply to this topicStart new topic
7 Utilizatori care citesc acest topic (7 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 17th September 2019 - 12:35 AM