IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

Reply to this topicStart new topic
> Jepcarii fiscali, fiscul comite abuzuri
iul_autentic
mesaj Feb 23 2009, 02:57 PM
Mesaj #1

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 304
Inscris: 26-January 09
Utilizatorul numarul: 6 088

Asteptam o decizie de impunere fiscala. pentru a plati un anumit impozit pentru anul trecut. In anii anteriori, administratia financiara imi transmitea intai decizia de impunere, cu 60 de zile termen de plata, conform legii.
Acum, administratia financiara mi-a transmis direct instiintarea de executare silita, cu calculul unor penalitati, ca si cum acest impozit mi-ar ar fi fost comunicat cu vreo 3 luni in urma !!! Asta in conditiile in care, ca un contribuabil onest, in decembrie m-am dus la fisc si m-am interesat daca mi-au bagat impozitul respectiv la plata sau nu. Raspunsul a fost 'nu inca' (verbal). Iar acum ma pomenesc executat silit plus penalizari pentru ca au introdus impozitul in calculator retroactiv. Ma pricep destul de bine la chichite juridice ca sa stiu ca nu am dovezi contra lor. Ar fi doar faptul ca nu am primit decizia de impunere, dar de obicei ei le trimit pe posta simpla, nu cu confirmare de primire.
Sa nu-i iubesti ? Stiu ca e seceta mare la buget, dar s-a dat oare porunca de sus sa ne abuzeze in masa ?
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Dedalus.
mesaj Feb 23 2009, 03:25 PM
Mesaj #2

Guests

Ai probabil statut de pfa sau asemanator, in care impozitul se caculeaza si se datoreaza anticipat. Da, e o tampenie, dar asa e legea.

Cand agentul fiscal ti-a spus ca nu te-a bat la plata, a vrut probabil sa spuna ca datoria respectiva nu era exigibila.

Dar tu esti cel care trebuie sa stie sa plateasca impozitul ala, nu-i nevoie de nici o "instiintare de plata". Trebuia pur si simplu sa platesti anticipat exact atat cat ai platit si anterior.

Asta, daca am inteles eu bine problema ta (trebuie detalii, asa "un impozit" -poate insemna orice).

+Quote Post
iul_autentic
mesaj Feb 23 2009, 03:32 PM
Mesaj #3

Membru veteran

Citeaza (Dedalus @ Feb 23 2009, 03:25 PM) *
Ai probabil statut de pfa sau asemanator, in care impozitul se caculeaza si se datoreaza anticipat. Da, e o tampenie, dar asa e legea.

Cand agentul fiscal ti-a spus ca nu te-a bat la plata, a vrut probabil sa spuna ca datoria respectiva nu era exigibila.

Dar tu esti cel care trebuie sa stie sa plateasca impozitul ala, nu-i nevoie de nici o "instiintare de plata". Trebuia pur si simplu sa platesti anticipat exact atat cat ai platit si anterior.

Asta, daca am inteles eu bine problema ta (trebuie detalii, asa "un impozit" -poate insemna orice).

Ai inteles corect, dar e vorba de regularizare, plata 'ramasitei'. Si e un abuz, pentru ca intai fiscul trebuie sa iti comunice decizia finala.
Se poate intampla oricui. Astfel, fiscul isi atrage antipatia populatiei, care va alimenta atitudinea de fentare a taxelor si de castig 'la negru'.

+Quote Post
Vizitator_Dedalus.
mesaj Feb 24 2009, 02:47 PM
Mesaj #4

Guests

Eu am avut numai experiente pozitive cu fiscul (ANAF), in noua ani. Sunt foarte cooperanti. Si cei de la locale au inceput sa fie mai cooperanti. Chiar binevoitori, cei la ANAF. Ma rog, fiecare cu experienta lui.

Problema mare nu e la ANAF, ci la ITM & co. Tot timpul si toti nervii pe care mi i-am mancat vreodata in relatia cu statul, acolo s-au mancat.

Principala nenorocire este schimbara continua si agasanta a regulilor ca si confuzia uriasa in care multe reguli plutesc.

Nu cred ca exista asa, o miscare "anti-ANAF" sau o "indicatie de praduire" data ANAF-ului.

Totusi, nu pot sa nu ma enervez cand vad ca un afacerist strain consuma cel mult 25% din nervii si timpul unui afacerist roman in relatia sa cu statul.

E vorba de asa-numitul "red-tape" - birocratie negativa, care la noi e halucinant de dezvoltat.

+Quote Post
iul_autentic
mesaj Feb 24 2009, 03:01 PM
Mesaj #5

Membru veteran

Ca sa fiu corect, trebuie sa recunosc ca problema s-a rezolvat azi, foarte civilizat.
Un anume departament a emis o decizia aiurea, cu penalitati etc, iar alt departament a recunoscut ca e o greseala si a remediat totul fara comentarii. Penalitatile faceau cat un salariu bunicel smile.gif
Cred ca depinde de om, unii functionari isi baga picioarele si te praduiesc, in ideea ca putini vin sa reclame apoi. Dar recunosc ca am gasit tot acolo si (alti) oameni de caracter, chiar profesionisti.

+Quote Post
Vizitator_PFA.
mesaj Feb 28 2009, 05:21 PM
Mesaj #6

Guests

Citeaza (iul_autentic @ Feb 23 2009, 02:57 PM) *
Asteptam o decizie de impunere fiscala. pentru a plati un anumit impozit pentru anul trecut. In anii anteriori, administratia financiara imi transmitea intai decizia de impunere, cu 60 de zile termen de plata, conform legii.
Acum, administratia financiara mi-a transmis direct instiintarea de executare silita, cu calculul unor penalitati, ca si cum acest impozit mi-ar ar fi fost comunicat cu vreo 3 luni in urma !!! Asta in conditiile in care, ca un contribuabil onest, in decembrie m-am dus la fisc si m-am interesat daca mi-au bagat impozitul respectiv la plata sau nu. Raspunsul a fost 'nu inca' (verbal). Iar acum ma pomenesc executat silit plus penalizari pentru ca au introdus impozitul in calculator retroactiv. Ma pricep destul de bine la chichite juridice ca sa stiu ca nu am dovezi contra lor. Ar fi doar faptul ca nu am primit decizia de impunere, dar de obicei ei le trimit pe posta simpla, nu cu confirmare de primire.
Sa nu-i iubesti ? Stiu ca e seceta mare la buget, dar s-a dat oare porunca de sus sa ne abuzeze in masa ?

Exact aceeaşi treabă am păţit-o şi eu. Sînt PFA, n-am primit regularizarea pe anul 2007, iar acum mi-au calculat majorări de întîrziere. Suma e prea mică pentru a merita efortul unei contestări în instanţă, dar îţi lasă un gust amar.
Am auzit că funcţionarii de la fisc au un fond de premiere proporţional cu amenzile şi penalităţile aplicate, poate intenţionat nu trimit deciziile de impunere ca să aibe motiv să calculeze apoi majorări de întîrziere. Astfel creşte şi fondul de preimiere de care beneficiază.

+Quote Post
Vizitator_mitica.
mesaj Mar 1 2009, 08:09 AM
Mesaj #7

Guests

Citeaza (iul_autentic @ Feb 23 2009, 02:57 PM) *

POTI SA-I CHEMI IN JUDECATA,
FACI CONTESTATIE LA SECTIA FINANCIARA SI APOI LA INSTANTA DE JUDECATA.
VOR TREBUI SA DOVEDEASCA CATE-AU PUS IN INTARZIIERE.

PRACTICA ESTE GENERALIZATA NU ESTE LEGALA ESTE HAIDUCIE,
AR TREBUI SA LE FACEM PLANGERI PENALE PENTRU ABUZ IN SERVICIU LA TOTI.
DIN BANI INCASATI CA PENALITATI SAU ACCESORII FISCALE FUNCTIONARII PRIMESC PREMII SI ATUNCI CUM SA NU TE FURE ?

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 16th October 2019 - 07:23 AM