IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

9 Pagini V  « < 3 4 5 6 7 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Idei noi în astrofizică: Energia Întunecată
Vizitator_Musafir.
mesaj Jul 18 2010, 11:05 PM
Mesaj #121

Guests

Citeaza (Pintea HaiducuI @ Jul 18 2010, 11:01 PM) *
tot atat are si fizicianul. biggrin.gif

ei, atunci se schimba datele problemei....
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_olalaa.
mesaj Jul 18 2010, 11:30 PM
Mesaj #122

Guests

Citeaza (Musafir @ Jul 18 2010, 10:29 AM) *
Despre ce vorbesti aici? Transformarile Lorentz cumva? Fara factorul Lorentz??? Relativitatea fara sisteme de referinta??? Binomul lui Newton e regula de 3 simpla??? ...si restul de traznai intr-un text de o lungime demna de o cauza mai buna... biggrin.gif
Nu cumva ai inventat si vreo 10 modele de "perpetuum mobile"?
Daca ai incercat un fel de gluma, sa stii ca nu e amuzanta, cu cat vad mai multi dezaxati cu atat ma intristez mai tare... huh.gif
Prietene, vrei un link, ceva, sa te lamuresti ce tampenii debitezi sau vrei doar sa ne plictisesti cu aberatii gen "pseudo-stiinta lui Einstein"???

Amice, NU am scris ca binomul lui Newton ESTE regula de trei simpla, unde ai vazut tu asa ceva ?? Mi-am dat seama ca daca hacuiam binomul lui Newton ( care, by the way, e x+y la puterea n, urmat de semnul egal si semnul de suma, etc, cum stie tot poporul ganditor ), nu ar mai fi inteles nimeni argumentul stiintific care urma, deci m-am limitat la regula de trei simpla, atata tot.

Vad ca lumea pe aici nu a inteles nici macar asta, si unii ma acuza, in timp ce altii au prins ideea, cum era si normal.

in schimb, ca sa iti dau o tema de gandire pentru ca tot sari asa, te anunt ca EXISTA un "perpetuum mobile", care exista deja de 50 ani, e creat de un roman si EU stiu modul de functionare al acestuia. In schimb, asta e deja o alta discutie, la care nu ma angrenez, ca nu ar avea rost. Cauta pe net pana o sa iti iasa limba de un cot, daca asta vrei, si cu asta te-ai obisnuit. Eu am citit despre el intr-o carte de scoala, de fizica, scrisa in 62, de niste rusi, si tradusa in romaneste ca sa invete bunicii / parintii nostri de pe ea. Bine, rusii nu stiau atunci ca obiectul ala o sa functioneze fara incetare pana si in ziua de astazi, identic, fara nici o sursa de energie exterioara.

Asa ca, hai pa, cu comentariile tale anoste ...

+Quote Post
Vizitator_olalaa.
mesaj Jul 18 2010, 11:48 PM
Mesaj #123

Guests

Citeaza (Pintea Haiducul @ Jul 18 2010, 07:54 PM) *
Afirmatia asta arata ca esti complet pe dinafara Stiintei, nu un semidoct, ci un sfertodoct. Energia totala a unui corp (orice corp) este exact m*c^2, unde m e masa corpului si c^2 e patratul vitezei luminii in vid.

Aia se cheama energie cuantica, in nici un caz nu e energie totala, cum o numesti tu. La ceva total nu ai mai putea adauga ceva ( sau nu ai putea sa scazi ceva ) si sa ramana aceeasi.

In caz ca nu stiai, "c" este o constanta, iar masa unui corp e tot constanta, ok ? Deci E=m*c^2 e tot constanta, in caz ca nu ai observat .... Sau in loc de fizica ,,, doar fluieram acuma, nu ?.....

Cred ca norocul tau e ca nu am citit integral primele 3-4 pagini de postari de pe topic, altfel te dovedeam "cat de mult" te pricepi .....

+Quote Post
Vizitator_olalaa.
mesaj Jul 19 2010, 12:21 AM
Mesaj #124

Guests

Ca o ultima mentiune, daca scrii o formula, mai si interpreteaz-o, nu numai o copia aici sa o vedem si noi, ok? asta poate face si un copil de 12 ani, cu titlul de Musafir sau mai stiu eu cum.

In fine, discutia deja nu mai are un nivel academic, deci eu nu o sa mai adaug nimic, ca nu merita, pe topicul asta. Cine a avut de vazut, a vazut deja. Apropo de Energia Intunecata, doar nu-ti inchipuiai ca trebuie sa o vezi tu, ca sa stii ca exista, nu ? Iar daca radiatia care strabate tot universul NU e materie, cum te-ai fi asteptat, cum nici "eterul" ala la care tot faci referinta NU e materie, de fapt unde e contradictia ?? O sa ma faci sa gandesc ca e rusinos sa crezi in Energia Intunecata ( asa cum probabil era "rusinos" ca am scris eu despre "eter", nu ? ) Nu intelegi cat de aiurea esti ???

In final, o ultima sugestie : daca esti fizician, nu pune intrebari, ci mai degraba da raspunsuri, daca vrei sa arati ca esti om de stiinta, nu tot le mai aburi atata, sincer iti spun .... Din aberatiile cu "bulele", cred ca tu si acum crezi ca sunt gauri negre la tot pasul, plasate in mijlocul fiecari "bule" ..... esti departe tare de adevar, in cazul asta, scuze ....

Gaurile negre sunt singularitati in continuumul spatio-temporal, nu apar unde si cum ai tu chef. Afla in plus ca ele se atrag si se "consuma" daca sunt una in vecinatatea celeilalte, cum e si firesc. Iar materia vizibila din jurul lor este cea care inca mai are densitatea de a emite, sesizabil, radiatie, inainte de a se prabusi in gaura neagra, si noi vedem acea radiatie deoarece densitatea acelei materii in "cadere" este destul de consistenta cu cat ne apropiem mai mult de centrul gaurii negre.

In concluzie, tendinta gaurilor negre este de a li se micsora numarul (cad una in alta), nu de a se inmulti, cel putin nu in modul clasic. Colapsul gravitational - apropo de alta tema draga tie - se refera la fenomenul in sine al "caderii" , nu la pitica superdensa rezultata prin prabusirea intregului univers intr-un centru de atractie maxima.

Asa incat, iar confunzi fenomenul cu rezultatul sau final, ceea ce e normal la varsta ta smile.gif ...

Gata, mult succes la "stapanit topicul", si eventual la adus in el si pe altii din forum, ca sa vada cat de "grozav" esti tu .....

Poate ca daca ma rogi frumos, o sa iti mai si explic alte lucruri, ma loghez si ti le explic, fara probleme, este de unde. In mintea mea nu e o amestecatura de neclaritati stiintifice, sau de teorii "proprii" ... Iti doresc spor la treaba , pa pa !

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Jul 19 2010, 08:26 AM
Mesaj #125

Guests

Citeaza (olalaa @ Jul 18 2010, 11:30 PM) *
Amice, NU am scris ca binomul lui Newton ESTE regula de trei simpla, unde ai vazut tu asa ceva ??

in schimb, ca sa iti dau o tema de gandire pentru ca tot sari asa, te anunt ca EXISTA un "perpetuum mobile", care exista deja de 50 ani, e creat de un roman si EU stiu modul de functionare al acestuia. ........, rusii nu stiau atunci ca obiectul ala o sa functioneze fara incetare pana si in ziua de astazi, identic, fara nici o sursa de energie exterioara.

Daca imi explici cu subiect si predicat ce legatura e intre : regula de 3 simpla, binomul lui Newton si ecuatiile de clasa a-VI-a pe care le prezinti ca fiind gandirea lui Einstein, un biet nebun care a demonstrat ca 2=0 laugh.gif .....
si daca imi spui principiul de functionare, promit ca voi construi la scara mare PM-ul "creat de un roman,...care functioneaza pana in ziua de azi" biggrin.gif .....nu numai ca voi scoate Romania din criza, dar imi ramin bani sa-l sponsorizez pe Pintea sa-si publice lucrarile rolleyes.gif

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Jul 19 2010, 10:17 AM
Mesaj #126

Guests

Citeaza (huumpa @ Jul 19 2010, 09:32 AM) *
of, of, frectie la picior de lemn. pila lu' vasile nu-i perpetuum mobile, ca mere numa' in conditiile in care sistemu' nu-i izolat si-si poate lua energie din incaperea-n care sade.

E posibil ca D-l Savant olala sa se refere la Pila lui Karpen, dispozitiv clasic si superb de ingenios, in acelasi timp binecunoscut ca nefiind un PM biggrin.gif ...e doar un "convertor" energie termica-energie electrica, din pacate fara aplicatii industriale, dar sa asteptam, poate vine cu altceva de la "savantii sovietici" laugh.gif

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Jul 19 2010, 11:23 AM
Mesaj #127

În Numele Adevărului

Grup: Membri
Postari: 10 152
Inscris: 10-June 08
De la: Deva
Utilizatorul numarul: 1 133

Citeaza (Musafir @ Jul 19 2010, 01:05 AM) *
ei, atunci se schimba datele problemei....

Individul acela ("Pintea HaiducuI") mi-a clonat profilul, prietene, nu-l baga in seama. Uita-te la data inscrierii sau la numarul de posturi ca sa sesizezi diferenta, daca nu-ti sare in ochi de prima oara. dry.gif

--------------------
https://www.scribd.com/collections/3894082/Holosemantica

http://pintea-haiducul.simplesite.com/423681607

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Jul 19 2010, 12:21 PM
Mesaj #128

În Numele Adevărului

@ Olalaa: Tipule, esti varza din punct de vedere stiintific. Totusi, pentru ca am o rabdare infinita cu oligofrenii pe topicele de Stiinta, voi sublinia si acum (tot cu rosu) aberatiile pe care le-ai postat, in speranta ca te vei apuca in sfarsit de invatat Fizica din carti, nu dupa ureche:

Citeaza (olalaa @ Jul 19 2010, 01:48 AM) *
Aia se cheama energie cuantica, in nici un caz nu e energie totala, cum o numesti tu. La ceva total nu ai mai putea adauga ceva ( sau nu ai putea sa scazi ceva ) si sa ramana aceeasi.

In caz ca nu stiai, "c" este o constanta, iar masa unui corp e tot constanta, ok ? Deci E=m*c^2 e tot constanta, in caz ca nu ai observat .... Sau in loc de fizica ,,, doar fluieram acuma, nu ?.....

Masa unui corp, conform Teoriei Relativitatii, nu este o constanta, ci depinde de viteza lui astfel: m = m0 / [1-(v/c)^2]^1/2, unde m0 este masa de repaus a corpului. Asa ca nu mai fluiera a paguba si apuca-te de studiat, pentru numele lui Dumnezeu !!!!!!!

Cred ca norocul tau e ca nu am citit integral primele 3-4 pagini de postari de pe topic, altfel te dovedeam "cat de mult" te pricepi .....

Bineinteles ca ma pricep, doar sunt licentiat in Fizica Particulelor Elementare la Universitatea Bucuresti, nu un autodidact total nereusit, ca tine!

Ca o ultima mentiune, daca scrii o formula, mai si interpreteaz-o, nu numai o copia aici sa o vedem si noi, ok? asta poate face si un copil de 12 ani, cu titlul de Musafir sau mai stiu eu cum.

Ca o ultima mentiune, pe acest topic nu se discuta despre Relativitate si eu postez pentru oamenii relativ bine informati, nu pentru idioti. Daca vrei sa studiezi Relativitatea, fa-o singur, nu mai polua forumul.

In fine, discutia deja nu mai are un nivel academic, deci eu nu o sa mai adaug nimic, ca nu merita, pe topicul asta.

Discutia mea cu tine n-are nivel academic, intr-adevar, insa discutia mea cu "Musafir" are nu doar nivel academic, are nivel de cercetare avansata.

Cine a avut de vazut, a vazut deja. Apropo de Energia Intunecata, doar nu-ti inchipuiai ca trebuie sa o vezi tu, ca sa stii ca exista, nu ? Iar daca radiatia care strabate tot universul NU e materie, cum te-ai fi asteptat, cum nici "eterul" ala la care tot faci referinta NU e materie, de fapt unde e contradictia ?? O sa ma faci sa gandesc ca e rusinos sa crezi in Energia Intunecata ( asa cum probabil era "rusinos" ca am scris eu despre "eter", nu ? ) Nu intelegi cat de aiurea esti ???

Tu esti aiurea, pentru ca dezgropi "mortii" folclorului pseudo-stiintific, cum ar fi aceasta idee a eterului, abandonata de mai bine de un secol. Ideea "energiei intunecate" inca nu e un "mort" al folclorului pseudo-stiintific (o voi omori eu!), inca se mai dezbate pe marginea ei.

In final, o ultima sugestie : daca esti fizician, nu pune intrebari, ci mai degraba da raspunsuri, daca vrei sa arati ca esti om de stiinta, nu tot le mai aburi atata, sincer iti spun ....

Exact asta am facut, am dat raspunsuri -- dupa ce am pus intrebari. Asta se cheama "a face Stiinta". Dar, cu siguranta, n-ai nici cea mai vaga idee despre ce vorbesc...

Din aberatiile cu "bulele", cred ca tu si acum crezi ca sunt gauri negre la tot pasul, plasate in mijlocul fiecari "bule" ..... esti departe tare de adevar, in cazul asta, scuze ....

Gaurile negre sunt singularitati in continuumul spatio-temporal, nu apar unde si cum ai tu chef. Afla in plus ca ele se atrag si se "consuma" daca sunt una in vecinatatea celeilalte, cum e si firesc.

Gaurile negre super-masive din centrele "bulelor", daca ar exista, ar fi separate intre ele prin distante de ordinul sutelor de megaparseci (sute de milioane de ani-lumina), asa ca aglutinarea lor e imposibila. Inca o data, aberezi de nebun intr-o veselie. Te-a lovit cumva soarele in cap, ai facut insolatie???

Iar materia vizibila din jurul lor este cea care inca mai are densitatea de a emite, sesizabil, radiatie, inainte de a se prabusi in gaura neagra, si noi vedem acea radiatie deoarece densitatea acelei materii in "cadere" este destul de consistenta cu cat ne apropiem mai mult de centrul gaurii negre.

In concluzie, tendinta gaurilor negre este de a li se micsora numarul (cad una in alta), nu de a se inmulti, cel putin nu in modul clasic.

Tendinta de a li se micsora numarul? Poate atunci cand tot Universul va fi deja oale si ulcele...

Colapsul gravitational - apropo de alta tema draga tie - se refera la fenomenul in sine al "caderii" , nu la pitica superdensa rezultata prin prabusirea intregului univers intr-un centru de atractie maxima.

Si ce, fenomenul in sine al "caderii" este identic cu nemiscarea absoluta, cum elucubrai tu? Acum o dai cotita ca la Ploiesti? Amice, du-te si te spanzura, esti mult, mult sub limitele cele mai jenibile ale penibilului...

Asa incat, iar confunzi fenomenul cu rezultatul sau final, ceea ce e normal la varsta ta smile.gif ...

Am 38 de ani, asa ca nu vad relevanta afirmatiei tale. Pentru alte date despre mine, vezi profilul de utilizator (inclusiv poza).

Gata, mult succes la "stapanit topicul", si eventual la adus in el si pe altii din forum, ca sa vada cat de "grozav" esti tu .....

Eu generez idei pe topicurile mele de Stiinta, pentru a face un serviciu comunitatii stiintifice, nu e in intentia mea sa ma umflu in pene. Dar, fireste, esti liber sa crezi ce vrei, ba chiar sa crapi de invidie sub efectul de baros al personalitatii mele nemaivazute si nemaiauzite.

Poate ca daca ma rogi frumos, o sa iti mai si explic alte lucruri, ma loghez si ti le explic, fara probleme, este de unde.

Doamne fereste, doar nu am dat in mintea copiilor, ca tine, senilule!

In mintea mea nu e o amestecatura de neclaritati stiintifice, sau de teorii "proprii" ...

Nu, in mintea ta e un talmes-balmes absolut, nu o simpla amestecatura. A pune ordine in acel haos e o sarcina sisifica pentru un simplu muritor, asa ca te las exact cum esti, in starea mintala deplorabila in care ai ajuns. O lectie pentru cititori, care se desprinde din tristul tau exemplu: "Important nu e ce fac vremurile din noi, ci ceea ce facem noi din ceea ce fac vremurile din noi!"

Iti doresc spor la treaba , pa pa !

Du-teeeeee! Si nu mai reveni niciodata! angry.gif

In concluzie: stai jos, nota 1 !!!

Aceasta postare a fost editata de Pintea Haiducul: Jul 19 2010, 12:24 PM

--------------------

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Jul 19 2010, 12:34 PM
Mesaj #129

În Numele Adevărului

Citeaza (huumpa @ Jul 19 2010, 11:32 AM) *
TU (cu litere mari) esti un impostor elucubrant foarte asemanator cu pintea, dar cu alte idei tahionice.

Eu nu sunt impostor, amice, sunt expert in domeniu. dry.gif

--------------------

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Jul 19 2010, 12:50 PM
Mesaj #130

În Numele Adevărului

Citeaza (Musafir @ Jul 19 2010, 10:26 AM) *
biggrin.gif .....nu numai ca voi scoate Romania din criza, dar imi ramin bani sa-l sponsorizez pe Pintea sa-si publice lucrarile rolleyes.gif

ohmy.gif Ooooo, mersi pentru buna intentie, prietene! happy.gif

--------------------

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Jul 19 2010, 03:59 PM
Mesaj #131

În Numele Adevărului

Citeaza (strul @ Jul 19 2010, 04:50 PM) *
Faptul ca ai vazut mesajul meu si-ai ignorat esenta mi-e de-ajuns

Esenta fiind care? A, poate asta:

Citeaza
daca eu ma uit la 1 milion de galaxii si vad ca niciuna nu are "picioarele-n x", adicatelea niciuna nu se auto-incaleca, ce zice briciul lu neam Ocam pe care il tot invoci atunci cand ti se pare convenabil? Zice asa - Galaxiile nu se auto-incaleca neamule. In niciun caz nu zice "mda, nu s-au incalecat timp de 13 miliarde de ani neam, da' sigur se incaleca toate gramada in 1000 de ani [...]!"

Iti raspund doar de dragul Stiintei pe care tu scuipi cu dispret de troglodit: nu ai cum sa observi incalecarea bratelor spirale ale galaxiilor, pentru ca miscarea de rotatie a acelor brate are loc in sute de milioane de ani. Poti sa te uiti tu la un milion de galaxii, ca nu faci decat sa observi instantanee, n-ai cum sa sesizezi DINAMICA vartejului galactic. De aceea nici nu poti trage concluzia ferma ca bratele unei galaxii nu se incaleca. Acum ai inteles? Si te rog sa nu ma mai jignesti in mod gratuit, ci pe merit. Daca o voi merita vreodata, ceea ce e extrem de improbabil. Ca nu-ti place tie de stilul meu umflat si "narcisistic", n-am ce-ti face, din nefericire trebuie sa inghiti in sec, modestia e calitatea celor care n-au alte calitati.

--------------------

+Quote Post
Vizitator_cititor.
mesaj Jul 20 2010, 01:38 AM
Mesaj #132

Guests

Musafir, ce curios lucru ..... sau poate normal, cine stie, dar vad ca multi posteaza pe aici si le citesc cuvintele numai in replicile voastre . Unul xyxy, altul huumpa, altul strul .... ce-ati facut, frate, chiar toti isi bat joc de voi pe forum, asa carte se invata acolo la voi la facultate ?? Asa oameni de stiinta sunteti voi, numai cu barosul, ca minerii ? "noi muncim, nu gandim", nu-i asa ?... smile.gif

eu cred ca perpetuum mobile e de speta 1, 2, s.a.m.d, si daca spuneti ca obiectul ala functioneaza continuu, poate ca se va opri vreodata, nu ? dar numai atunci, cand, fie si izolat termic, va ajunge la zero absolut, cum am invatat la scoala: adica practic niciodata, deci tot nu aveti dreptate, tot perpetuum mobile e, chiar si intr-un univers real, cu conservarea energiei si toate alea.

iar de olalaa nu vorbesc eu de aiurea, ci ca vad ca stie care e treaba. Acuma o sa spuneti ca zilnic, toti cititorii de aici, suntem unul si acelasi om, si ca postam doar ca sa va criticam pe voi ?? sau o sa va apucati sa-i urati pe toti si sa le stergeti postarile, numai fiindca va contrazic pe voi ? daca e asa, atunci e trista treaba cu "stiinta" ...

de ce te repezi asa la om, mai ales ca tu ai spus-o ca nu se poate ajunge la viteza luminii ? da-ti seama de un lucru, pinteo, ca dintre toate particulele, numai fotonul poate acccede la viteza "c", nu ORICE PARTICULA, draga absolventule ... arata-mi tu ca poti accelera un kilogram facut din nuclee grele de aur, sau uraniu, cu toate zecile de microparticule din ele, pana la viteza luminii, si eu iti garantez ca iei premiul nobel pentru fizica.... iti dai seama de ce spun ca stie olalaa care e treaba, si tu nu, ca el si-a dat seama de unele treburi, tu te zbati inca in teorie, el te bate la f*nd usor, in orice discutie ai avea-o cu el, asa se pare ... asa ca nu e prea "cercetare avansata" ce profesezi tu, zic eu ... Eu NU cred ca daca accelerezi - prin absurd - o bucata de lemn, sau de carton, sau o piatra pana la viteza luminii, se transforma toate moleculele lor in fotoni. Asta e parerea mea.

In universul asta atat de mare, daca asa ceva s-ar fi putut intampla, s-ar fi intamplat deja, ar fi avut timp si spatiu ca sa se produca deja. Chiar dpdv statistic vorbind, avea destule sanse pana acuma. Dar nu s-a intamplat.

Iar stiinta studiaza de cand a aparut totul, nu doar ce e modern sau ai gasit tu pe internet publicat in ultimii zece ani, asa ca cearta ta cu trecutul nu suna a bine, nu cred ca asa te-au invatat la facultate, despre teorii "moarte" sau "vii".... Toti au creat modele mentale, si le-au verificat prin experimente, si odata ce se invata despre ceva, inseamna ca "it has a point", cum se spune smile.gif adica a avut ceva ce s-a facut remarcat !!

asa ca chiar imi face placere sa ii iau apararea lui olalaa, fiindca in ce a scris el gasesc argumente pe care nu le poate combate nimeni !! Fiindca abia aceea e stiinta, nu polemica voastra sterila cu alti cititori de pe forum. Ceau ceau !

+Quote Post
Vizitator_cititor.
mesaj Jul 20 2010, 02:35 AM
Mesaj #133

Guests

m-am pus acuma sa citesc ce ati tot scris, ca, tot zicea pintea ca a raspuns la tot, desi nu se pare.

n-ai raspuns la intrebarea "marul chiar i-a cazut in cap lui newton, sau doar s-a curbat spatiul ca in teoria relativitatii, incat s-a facut creanga copacului una cu capul lui newton si s-au gasit deodata impreuna ? biggrin.gif " acuma se vede ce a facut timpul, si mai ales din cine .... oricum, cred ca daca facea faculta tot acolo olalaa si ati fi fost colegi, el termina cu zece, iar tu ...... smile.gif tu le stii mai mult relativ, iar el precis smile.gif

fiindca mi se pare ca el niciodata n-a confundat "colapsul" cu "produsul final al colapsului" asa cum zici. uite ca iti copii aici ce a scris el :

"Nu e minunat ?? La scara cosmica, numai miscarea insasi poate opri prapadul ce l-ar produce nemiscarea pura ( adica un colaps total )."

deci daca s-ar opri Luna sau satelitii din rotatia lor in jurul nostru, atunci ar incepe prapadul, deci "caderea". Nemiscarea e lipsa miscarii de translatie sau rotatie, adica, nu "pitica", ghemul. Nicaieri nu spune aici de partea a treia ( ghemul final ), ci numai de cauza si efect ( lipsa miscarii, plus miscarea ulterioara de cadere ). deci iar critici pe degeaba, inspumat ... ( Si ce, fenomenul in sine al "caderii" este identic cu nemiscarea absoluta, cum elucubrai tu? Acum o dai cotita ca la Ploiesti? Amice, du-te si te spanzura, esti mult, mult sub limitele cele mai jenibile ale penibilului... ) pintea, sfoara iti apartine, ca tot ai pomenit smile.gif fenomenul caderii ar DECURGE din nemiscarea aceea, ai inteles acum ? cauza si efect, just that !

Musafir adauga si el (ecuatiile de clasa a-VI-a pe care le prezinti ca fiind gandirea lui Einstein) , uitand ca alea nu sunt ecuatii de clasa a VI-a, ci transformarile galilei, de la care a plecat einstein in ipotezele sale matematicoase, asa ca sa nu-l desconsideram pe galilei, va rog mult !

Ca sa inchei intr-o nota mai vesela, merita remarcat ca structura aceea de "burete" pe care o invoca Pintea in pozele sale, e structura unei parti din univers, nu a intregului univers. Si pur si simplu bulele din centrul acelor goluri ale buretelui deja s-au atras si au coagulat "buretele", care deja este o forma de comprimare a materiei dispersate din spatiu, o forma de implozie in desfasurare, dar intr-o anumita regiune a spatiului doar, nu pretutindeni (indiferent de ordinul de marime al "feliei de spatiu" pe care o vedeti acolo.

Da, binenteles ca se vor "manca" una pe alta gaurile negre vecine, nu e vorba de "aglutinare", ci de cadere una in alta, normal. ("
Gaurile negre super-masive din centrele "bulelor", daca ar exista, ar fi separate intre ele prin distante de ordinul sutelor de megaparseci /sute de milioane de ani-lumina/, asa ca aglutinarea lor e imposibila. " --- gresesti, totul e posibil, Pinteo, la atatea bucati comasate una langa alta, aproape "compact" in zona aceea de univers )

Tot asa, ai citat bine pe tipul care remarcase chestia cu incalecarea (desi ai facut-o ca sa-l combati), si a iesit de fapt ca cine se scuza se acuza ( tot el avea dreptate .... )

"nu ai cum sa observi incalecarea bratelor spirale ale galaxiilor, pentru ca miscarea de rotatie a acelor brate are loc in sute de milioane de ani. Poti sa te uiti tu la un milion de galaxii, ca nu faci decat sa observi instantanee, n-ai cum sa sesizezi DINAMICA vartejului galactic. De aceea nici nu poti trage concluzia ferma ca bratele unei galaxii nu se incaleca." ---- fals, fiindca daca era sa existe "vartej galactic", cel putin unul macar era intamplat pana acum in tot universul, si-i vedeam "bratele incalecate". asa incat logica ta e mediocra, nu straluceste, fiindca "incalecarea" e ceva ce poate fi observat si intr-un moment instantaneu de timp, oarecare, nu e doar o perpetua "evolutie", care .... asa de tare se tot intampla, ca nu o mai sesizeaza niciodata nimeni ( adica "lipseste cu desavarsire", ca la Caragiale ) smile.gif

ca sa ma refer la topicul propriu zis, insa, cred ca totusi era corect sa il numesti "materia intunecata, energia intunecata, radiatia intunecata", ca sa nu lipseasca nimic, zic eu. Materia intunecata (fiindca e "rece", desi inca emite pana la zero absolut o anumita forma de radiatie, chiar daca materia aia nu e de tip "stea luminoasa", normal), apoi energia intunecata, la care vrei tu sa te referi, si in final "radiatia intunecata", adica din zona invizibila sau nedetectabila, etc. (nu am pus egal intre ele doua fiindca radiatia nu e energie, ci doar o forma de transport a acesteia, un vehicul, samd) ...

....topicul intunecat .....

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Jul 20 2010, 09:37 AM
Mesaj #134

În Numele Adevărului

@ Cititor: Buey, Olalaa, nu ti-am recomandat insistent sa nu mai revii pana nu inveti un pic de Fizica? Dar, ma rog, pentru ca ai avut macar bunul simt sa nu mai improsti cu insulte, de data asta ti-am corectat elucubratiile nu cu rosu, ci cu mov. In semn de adanc respect pentru spiritul tau adormit care sufera in tacere de sete si hipoxie, ca un supravietuitor al unui cutremur blocat sub tone de moloz; doar ca nu ale unei cladiri daramate ci ale unei prostii monumentale:

Citeaza (cititor @ Jul 20 2010, 04:35 AM) *
m-am pus acuma sa citesc ce ati tot scris, ca, tot zicea pintea ca a raspuns la tot, desi nu se pare.

arata-mi tu ca poti accelera un kilogram facut din nuclee grele de aur, sau uraniu, cu toate zecile de microparticule din ele, pana la viteza luminii, si eu iti garantez ca iei premiul nobel pentru fizica....... Eu NU cred ca daca accelerezi - prin absurd - o bucata de lemn, sau de carton, sau o piatra pana la viteza luminii, se transforma toate moleculele lor in fotoni. Asta e parerea mea.

Nici nu am spus ca daca accelerezi un corp pana la viteza luminii moleculele sale se transforma in fotoni. Am spus ca --citez-- "viteza luminii este o limita asimptotica a accelerarii", ceea ce inseamna ca aceasta viteza nu poate fi atinsa prin accelerare; oricata energie ai investi in accelerarea unui corp, el nu va putea nici macar atinge viteza luminii, darmite s-o depaseasca. Acum ai inteles?

daca era sa existe "vartej galactic", cel putin unul macar era intamplat pana acum in tot universul, si-i vedeam "bratele incalecate". asa incat logica ta e mediocra, nu straluceste, fiindca "incalecarea" e ceva ce poate fi observat si intr-un moment instantaneu de timp, oarecare, nu e doar o perpetua "evolutie", care .... asa de tare se tot intampla, ca nu o mai sesizeaza niciodata nimeni

Repet, sa-ti intre in cap: cand observi o galaxie, nu-i poti observa si miscarea de rotatie, ca sa te poti pronunta cu privire la incalecarea bratelor ei spirale. Incalecarea nu e ceva ce poate fi observat intr-un anumit moment de timp din simplul motiv ca o rotatie completa a unei galaxii are loc in sute de milioane de ani; de pilda, rotatia completa a galaxiei noastre, Calea Lactee, are loc in circa 250 de milioane de ani, perioada care se numeste "an galactic".

energia intunecata, la care vrei tu sa te referi, si in final "radiatia intunecata", adica din zona invizibila sau nedetectabila, etc. (nu am pus egal intre ele doua fiindca radiatia nu e energie, ci doar o forma de transport a acesteia, un vehicul, samd) ...

Complet gresit: radiatia ESTE energie, si mai mult decat atat -- este energie pură. Cantitatea cea mai mică de energie se numeste "cuantă de energie" sau "foton"; orice formă de radiatie electromagnetică este alcătuită din fotoni.

....topicul intunecat .....

Nu topicul e intunecat, ci mintea ta. Deocamdată. Dar mai stai prin zonă, poate peste ceva vreme "you'll see the Light". smile.gif

Aceasta postare a fost editata de Pintea Haiducul: Jul 20 2010, 09:43 AM

--------------------

+Quote Post
Vizitator_huumpa.
mesaj Jul 20 2010, 09:55 AM
Mesaj #135

Guests

Citeaza (cititor @ Jul 20 2010, 01:38 AM) *
cand, fie si izolat termic, va ajunge la zero absolut, cum am invatat la scoala: adica practic niciodata, deci tot nu aveti dreptate, tot perpetuum mobile e.

frectie la picior de lemn. randamentul nu e 1, care va sa zica pila asta consuma mai mult decat produce. poate-i o inventie utila, da' perpetuum mobile nu-i, draga cititorule. in plus, eficienta scade odata cu scaderea temperaturii spre zero absolut. degeaba nu "s-o oprit" pila lu' nea vasile (karpen ala) daca nu-ti mai produce acel 1 volt promis. si am io asa un sentiment "de la scoala" ca nu scade liniar. si s-ar putea sa ai si un plafon inferior de la care supermegaperpetuummobilul produce zero. daca ar fi acces liber la instrument in 2 experimente promit ca ti-l transform din perpetuum mobile in perpetuum istorie de stiri senzationale.

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Jul 20 2010, 10:14 AM
Mesaj #136

În Numele Adevărului

Citeaza (huumpa @ Jul 20 2010, 11:55 AM) *
daca ar fi acces liber la instrument in 2 experimente promit ca ti-l transform din perpetuum mobile in perpetuum istorie de stiri senzationale.

laugh.gif

--------------------

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Jul 20 2010, 01:40 PM
Mesaj #137

Guests

Citeaza (Pintea Haiducul @ Jul 20 2010, 09:37 AM) *
@ Cititor: Buey, Olalaa, nu ti-am recomandat insistent sa nu mai revii pana nu inveti un pic de Fizica? Dar, ma rog, pentru ca ai avut macar bunul simt sa nu mai improsti cu insulte, de data asta ti-am corectat elucubratiile nu cu rosu, ci cu mov. In semn de adanc respect pentru spiritul tau adormit care sufera in tacere de sete si hipoxie, ca un supravietuitor al unui cutremur blocat sub tone de moloz; doar ca nu ale unei cladiri daramate ci ale unei prostii monumentale:

Ignora-l, e singura optiune, cu personaje elucubrante e un joc tip "loose-loose" biggrin.gif

+Quote Post
Vizitator_Musafira.
mesaj Jul 20 2010, 02:27 PM
Mesaj #138

Guests

Eu nu vad sa fie prea multa lume destinsa (loose) aici biggrin.gif

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Jul 20 2010, 02:55 PM
Mesaj #139

În Numele Adevărului

Citeaza (Musafira @ Jul 20 2010, 04:27 PM) *

Daca tu cauti lume destinsa, du-te pe forumurile in care se discuta despre muzica sau filme. Aici discutam pe o tema stiintifica.

--------------------

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Jul 20 2010, 03:15 PM
Mesaj #140

Guests

Citeaza (Musafira @ Jul 20 2010, 02:27 PM) *

Ba da, sunt cativa "looseri"...adica pe romaneste luzari biggrin.gif

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Jul 20 2010, 03:18 PM
Mesaj #141

În Numele Adevărului

--------------------

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Jul 20 2010, 03:27 PM
Mesaj #142

În Numele Adevărului

Mai greseste omul... iata si o galaxie ale carei brate spirale se incaleca in mod clar! smile.gif

--------------------

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Jul 20 2010, 05:01 PM
Mesaj #143

În Numele Adevărului

Citeaza (Pintea Haiducul @ Jul 20 2010, 05:27 PM) *
Mai greseste omul... iata si o galaxie ale carei brate spirale se incaleca in mod clar! smile.gif

... pe de-o parte am gresit (deoarece credeam ca nu se poate vizualiza asa ceva) si pe de alta parte am avut dreptate (bratele spirale chiar se incaleca, prin urmare mai cade un argument al suporterilor ultraabundenţei materiei negre intra-galactice; daca materia neagra e ultraabundenta, ea e ultraabundenta doar in zonele inter-galactice, cel mai probabil in zonele obscure din afara super-roiurilor, unde se gasesc aproape sigur gauri negre hiper-masive).

Aceasta postare a fost editata de Pintea Haiducul: Jul 20 2010, 05:03 PM

--------------------

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Jul 20 2010, 06:09 PM
Mesaj #144

Guests

Citeaza (Pintea Haiducul @ Jul 17 2010, 11:45 AM) *
Adica particule virtuale, datorate fluctuatiilor vidului? Trecand peste aspectul revelator că in teoria mea cuantică fluctuatiile vidului nu există, dacă totusi --prin absurd-- ele ar exista, nu te inhibă absolut deloc faptul ca diferenta dintre observatiile astronomice si cel mai bun model teoretic bazat pe particule virtuale ramane un factor de 10^120, cea mai mare diferenta dintre teorie si experiment din istoria Stiintei!?!?! Iti dai si tu cu parerea fara sa judeci, vehiculand ideile absurde ale altora... dry.gif

zaaau!....pai de ex. Stephen Hawking e de alta parere decat tine.
el zice ca tocmai acestor "particule virtuale" gaurile negre pierd din masa si astfel in final vor disparea si ele ...
oare cine o avea dreptate? tu sau el ? smile.gif

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Jul 20 2010, 07:32 PM
Mesaj #145

În Numele Adevărului

Citeaza (Musafir @ Jul 20 2010, 08:09 PM) *
zaaau!....pai de ex. Stephen Hawking e de alta parere decat tine.
el zice ca tocmai acestor "particule virtuale" gaurile negre pierd din masa si astfel in final vor disparea si ele ...
oare cine o avea dreptate? tu sau el ? smile.gif

Eu, evident. Hawking e doar un handicapat oarecare. tongue.gif

Aceasta postare a fost editata de Pintea Haiducul: Jul 20 2010, 07:34 PM

--------------------

+Quote Post
echo
mesaj Jul 20 2010, 07:44 PM
Mesaj #146

Membru veteran

Postari: 1 690
Inscris: 8-June 10
Utilizatorul numarul: 21 034

... într-adevăr, câteva afirmaţii pe care le-a făcut S.Hawking, a cam produs insatisfacţii unor cercuri ştiinţifice, pe altele le-a reformulat sau chiar şi-a reconfigurat unele date ale teoriilor sale. dar de aici şi pană a spune despre el c-ar fi (...?!) Pinteo aşa ceva nu se poate afirma pe un fosrum public, afirmaţia ta , o consider descalificantă.

..o nevinovată remarcă, dacă-mi permiţi, Herr. Pinteo, mare grijă cu negarea virtzalităţii particulelor.

(e.g. model ADD)...o seară plăcută.

Aceasta postare a fost editata de echo: Jul 20 2010, 07:45 PM

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Jul 20 2010, 07:55 PM
Mesaj #147

În Numele Adevărului

Citeaza (echo @ Jul 20 2010, 09:44 PM) *
dar de aici şi pană a spune despre el c-ar fi (...?!) Pinteo aşa ceva nu se poate afirma pe un forum public, afirmaţia ta , o consider descalificantă.

Pai si ce, nu-i asa? Am spus ceva eronat? Handicapat e, iar pe de alta parte n-a creat nimic in Fizica, nu se poate compara nici macar cu Dirac, darmite cu un titan ca Einstein. Deci e un oarecare. Per total, un handicapat oarecare. Precisely as I said. L-as fi respectat mai mult daca s-ar fi straduit cu-adevarat sa creeze Teoria Marii Unificari, dar de 20 de ani face doar gargara pe subiect, desi lumea se baza pe el. Ca om de Stiinta, a fost o mare deceptie. sad.gif

--------------------

+Quote Post
Vizitator_guess-t.
mesaj Jul 20 2010, 08:01 PM
Mesaj #148

Guests

cere-ti scuze!!!

hawking

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Jul 20 2010, 08:13 PM
Mesaj #149

În Numele Adevărului

Citeaza (guess-t @ Jul 20 2010, 10:01 PM) *
cere-ti scuze!!!

Nici gând! Cum ii spuneam si lui Echo, pe un alt topic: filosofia mea de viata e nietzscheana. Am cel mai mare respect pentru tine daca esti un Creator; daca nu esti ci doar te pretinzi a fi, nu te respect; daca esti si handicapat pe deasupra, impostura ta e o circumstanta agravanta.

Understood? dry.gif

--------------------

+Quote Post
Vizitator_guess-t.
mesaj Jul 20 2010, 08:17 PM
Mesaj #150

Guests

to HotAdmin

eu am un "handicap"si consider ca Pintea m-a jignit si pe mine, implicit
asa ca ii postez, ca sanctiune, o pisica

te rog sa nu o stergi
o merita!!!!

+Quote Post

9 Pagini V  « < 3 4 5 6 7 > » 
Fast ReplyReply to this topicStart new topic
3 Utilizatori care citesc acest topic (3 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 12th December 2019 - 02:15 AM